No. 18403. 1943. den Leider Besluiten van einde Strijd om Stalingrad ten ■■JU Donderdag 4 Februari. I Extra bericht Ook hier te lande alle schouw- den arbeid VOOR DE JEUGD STADSNIEUWS JUBILEUM J. BARENDSE BINNENLAND KUNST EN LETTEREN FEUILLETON VERDUISTEREN van 5.30 uur nam. tot 8.18 uur voorm. Maan: 4 Febr. op 7.51 v.m., onder 5.05 n.m. 5 Febr. op 8.32 v.m., onder 6.24 n.m. N.M. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. ROOFDIERNUMMER 1 Geldige distributiebonnen De gemachtigde voor benoemd Hoofdprijzen Staatsloterij Duitsche schouwburgen en bioscopen 3 dagen gesloten De N.S.B. ingeschakeld in de Staatsleiding Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen Langemarck Studium Zesde leger voor overmacht bezweken Offer niet vergeefsch Laatste oogenblikken van den strijd DE STRIJD TEGEN PRIJS OPDRIJVING EN SLUIKHANDEL STEUNT DE WINTERHULPCOLLECTE INVAL IN SPEELHOL Slechts A$-mogendheden kunnen Europa redden burgen en bioscopen gesloten BURGERLIJKE STAND HAAGSCHE COURANT (Nederlandsche Arbeids- 1000: 16623 c wat 75 naar W de Rover, van voor 'fWordt vervolgd) i 4» niet begaafde overeenstemmin den Rijksqommfssaris No 2. Geaien mijn houdende o.m. zicht. Ik zal je aan geen Edda Je hoeft niet bang paar van wil werk, een niet Vervallen 6 Februari. Morgen bonnen afhalen Morgen van 9.3017 uur Groot Herto. ginnelaan (voor Loosduinen Alidastraat 1) voor de letters Gm t.m. einde G. H t.m. Hi. f f f 400: 200: 100: Bij onze vrijwilligers. Trouwe kameraden. (S.S.P.K. Waldbach-Atl.-ttJ 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Ik je 7 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin €gon .y •Margar. Melk Muisjes Peulvruchten Pudding Rijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk Tabak Taptemelk 05 t.m. 07 Toiletzeep R Vleesch 06A* 06B* Zeep 474. 490, Q R Zeepp. 475 491, Q R het Dunkins, den geen dood liefde Vabanque hier zoo gevaarlijke het van ik Aardap. 06A* 06B* Appelen 2, 3 4-05 Beschuit 06* Bloem 492 t.m. 495 01 06 06A* 06B* 3.06 4-06 05 483 482 484 9 481 473 489 4-03* 4-04* 01 06 05 t.m 07 481 485 486 4-07 N 480 06 07, 06A* 06B* C. van Rijst De met de waarneming der zaken van het departement van Sociale Zaken be laste secretaris-generaal Verwey heeft, in ig met de verordening van lissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden no. 114/42. art. 4. de heer Cornells van Rijst, met ingang van 1 Febr. 1943 tot gemachtigde van den arbeid oenoemd De heer C. J. van Rijst is in 1897 te Rotterdam geboren. Hij bezocht daar de zeevaartschool, waarna hij gedurende vele jaren als stuurman ter koopvaardij voer. Aangezien hij groote belangstelling had voor economische en sociale vraag stukken. heeft hij, weer aan den wal zijnde, een tijd lang economie gestu deerd. Daarna zocht hij zijn werkzaamheden in het buitenland, waar hij belangrijke in- dustrieele en commercieele ondernemin gen heeft opgericht. Gedurende vele jaren wijdde hij daaraan zijn beste krachten. Toen de huidige oorlog uitbrak, vestigde hij Zich weer in Nederland, waar hij zich geheel wijdde aan zijn zich hier bevin dende belangen. De heer van Rijst is lid van de N.S.B. Zaken en Nederlandsche Oost-Compagnie) ir. W L Z. van der Vegte (Waterstaat en Verkeer). dr. F. E. Posthuma (Landbouw en Vis. scherij), C. van Ravenswaay (Sociale'Zaken), mr. H Reydon (Volksvoorlichting), dr. K. Keyer (Volksgezondheid). 2 Tot mijn gemachtigde voor bijzon dere diensten, o.m. voor de niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen, wordt benoemd met ingang van heden H. W. Muller Lehning. 3. Tot mijn gemachtigden voor aange legenheden der volksgemeenschap worden benoemd met ingang van heden H J. Woudenberg (Nederlandsch Arbeidsfront). E. J. Roskam Hzn. (Landstand en de oedrijfschappen op landbouwgebied) Dr ing. W. A. Herweyer (Nederland sche Omroep). M Meuldijk dienst). F. W van Vloten (Nederlandsche Volks- dienst) Arts C. C. A. Croïn (Artsenkamer). 4. Tot mijn gemachtigden, resp. voor de aangelegenheden betreffende het Ne derlandsche Legioen, het bibliotheekwezen en ’t museumwezen worden benoemd met ingang van heden lt.gen. H. A. Seyffardt, F. H. M. Ouwerling, dr D. Hannema. ’s-Gravenhage, den Isten Febr. 1943. (w.g.) MUSSERT. LUGUBERE VONDST: Een voorbijvarend schipper deed in het water van de Con- radkade, ter hoogte van de Laan van Meerdervoort een lugubere vondst. Hij haalde n.l. een paar beenen op, waaraan zich een corset en een kous bevonden. De C.O.D. stelt thans een onderzoek in, of hier sprake is van misdrijf. ONGEVALLEN: Gistermiddag is bij de halte van lijn 11 aan den Loosduinsche- weg de 21-jarige L. S. uit de Loggerstraat vermoedelijk uit een. nog rijdende tram gestapt. Hij viel en kreeg een hersen schudding. In het ziekenhuis aan den Zuidwal is hij ter verpleging opgenomen. Op den Haagweg ter hoogte van de Wal- nootstraat werd de 70-jarige vrouw J. K.. T. uit de Kortenhoefstraat, die weifelend overstak, aangereden door een bakfiets, bestuurd door J. F De vrouw kreeg een hersenschudding en is ter verpleging op genomen in het ziekenhuis aan den Zuid wal. Het halve woord voor den goeden verstaander Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19.00 uur, via den zender Hilversum I. in de serie brandende kwesties over het on derwerp: „Het halVe woord van dep goe den v*"»'.aajider”. men begeert, daarover beslist het geluk, zooals het dit ook bij een speler doet. Wat zou mij daarenboven allen moed en alle overweging baten 1 en daar. Met moet een vrouw net overmeesteren als de minuten en r- Energie, vrouw Boter Brood Cacao Chocolade Gem. meel Gort Havermout Hondenbrood Jam Kattenbrood Koffiesurr. Kaas 487 tm. Mand. No. 3. Met ingang van 1 Februari 1943 stel ik in een kabinet, hetwelk rechtstreeks on der mij ressorteert. Tot chef van mijn kabinet benoem ik jhr. D. de Blocq van Scheltinga, hoofd algemeene zaken der N.S.B. Het kabinet zal tijdelijk en tot nader order gevestigd zijn in het Willem de Zwijgerhuis, Zeestraat 716. ’s-Gravenhage. ’s-Gravenhage, den Isten Febr. 1943. (w.g.) MUSSERT. In de kassen wordt thans volop fie' werkt aan het „oppotten” van de jonge ■kaskomkommers Hebben de jonge plantjes een bepaalde hoogte bereikt, over vier a vijf weken, dan worden zij in de kassen Uitgepoot en zijn circa begin April volwassen. (Schimme ipenningh.) Morgen zal de heer J. Barendse te Poel, dijk 25 jaar voorzitter van den Bond Westland zijn. Het is niet in het minst aan het doorzettingsvermogen van den heer Barendse te danken, dat de tuin, bouwstreek van ons land zich op moderne wijze heeft geïntensiveerd, want onver moeid werkte hij voor hetgeen noodzake lijk was om den Westlandschen tuinbouw op de wereldmarkt de veroverde plaats te doen behouden. Zoo werden vele verbete ringen gebracht in verpakking, sorteering enz. ..Nu begrijp ik eigenlijk vaak niet, dat je vroeger een uur zat te praten of een veiling wel een telefoon-aansluiting zou nemen of electrische verlichting”, ver. klaart de heer Barendse; er zijn later belangrijker besluiten sneller genomen. De oudere Westlandsche tuinders zaten nog gebonden aan hun zelfexport, en het heeft heel wat te doen gegeven hen te overtuigen van de noodzakelijkheid en het nut van het verplicht veilen. Het West land maake den vollen ontwikkelingsgang van den tuinbouw mee. terwijl in andere streken, waar later de veilingen werden gesticht, men het voorbeeld voor oogen had Moeilijke jaren heeft ook de West landsche tuinbouw meegemaakt, en het is de verdienste van den morgen jubi leerenden bondsvoorzitter, dat hij nimmer versaagde en zich ten volle heeft gegeven om die moeilijkheden te overwinnen. Britsche ge- Noord-Duitsch brandbommen niet een bestaat geen hindernis Ge- _s met zijn hand i naar beneden keek, ik mij" bewust: óf ik bedwing Houdt uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat stroom ZIEKENGELD VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND De centrale .persdienst van het Neder landsche Arbeidsfront schrijft ons: Wanneer een arbeider binnen een maand na ontslag ziek> wordt heeft hij nog aanspraak op ziekengeld, indijen hij de twee voorafgaande maanden regelma tig- gewerkt heeft. Werkte hij in die twee maanden minstens 16 dagen, dan heeft hij gedurende een week nog recht op uit- keering. Deze regel geldt echter alleen, wanneer hij op het tijdstip, waarop hij arbeidsongeschikt wordt, nog geen ander werk gevonden heeft. Nu kan het voorkomen, dat een arbei der, na te zijn ontslagen,, in Duitschland gaat werken en daar na korten tijd zijn arbeid door ziekte moet opgeven en naar Nederland terugkeert. In de meeste ge- - vallen zal de Krankenkasse hem geen ziekengeld uitkeeren, omdat de verzeke ring te kort van duur was. Pas nadat een arbeider in Duitschland eenigen tijd heeft getoond, een volwaardig, normaal gezond arbeider te zijn, heeft hij bij ziek worden recht op uitkeering. Evenmin komt hij echter in aanmerking voor uit keering van het Nederlandsche orgaan, waarbij hij, vóór zijn vertrek Duitschland, verzekerd was. Hij had im mers na zijn ontslag weer een anderen werkkring gevondep, waardoor zijn aan spraken tesenover dat orgaan eindigden. Door overleg van het Nederlandsch'- Arbeidsfront met ,de federatie van be drijfsverenigingen is voor dergelijke ge vallen thans een voorloopige regeling ge. troffen. Overeengekomen werd, dat, wan neer de Krankenkasse in Duitschland geen uitkeering geeft, de Nederlandsche be drijfsvereniging de vraag of de arbeider werkloos was, toen hij ziek werd, buiten beschouwing zal laten, zoodat de arbeider, wanneer zich overigens geen bezwarende omstandigheden voordoen, hier zijn zie kengeld krijgt. Voorloopig betreft het hier dus alleen die arbeiders, die bij een be drijfsvereniging verzekerd zijn. Verwacht mag worden dat ook door de Raden van Arbeid stappen zullen worden genomen, om tot eenzelfde gedragslijn te komen. Een definitieve regeling is inmiddels door het departement van Sociale Zaken in overweging genomen. Hedenavond te 17.45 uur zal een vraag gesprek voor de radio werden gehouden mét den nieuwen Gemachtigde voor den Arbeid, waarin deze een uiteenzetting zal geven over zijn taak. seconden concentratie, voor jouw wil ben bang. Als het maar geen anderé is Er was een harde dreiging in zijn ge- besluit van heden, no. 1, dè instelling van de amb ten van gemachtigden voor staatsaange. legenheden, zoomede van gemachtigden voor aangelegenheden der volksgemeen schap, besluit ik als volgt: 1. tot mijn gemachtigden voor staats- aangelegenheden worden benoemd met in gang van heden: C. van Geelkerken (Binnenlandsche Za. ken en Nationale Veiligheid), prof. mr. dr. R. van Genechten (Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen), mr. M. M. Rost van Tonningen (Finan ciën, Bankwezen. Bijzondere Economische Convooi transportschepen te Gibraltar S.PT. meldt uit La Linea (Spanje), dat zich de laatste 24 uu^ in de oorlogs- haven van Gibraltar een koortsachtige militaire activiteit heeft ontwikkeld. Er wordt gewerkt aan de samenstelling van een reusachtig convooi. bestaande uit transpor t schepen. Britsche vliegtuigen boven Noord- Duitsche kust Gisteravond verschenen vechtsvliegtuigen boven kustgebied. Brisant- en vernielden of beschadigden een aantal ge bouwen in woonwijken en veroorzaakten verliezen onder de bevolking. Door den geebneentreerden Duitschen afweer wer den volgens de tot dusver ontvangen be richten 12 der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Duitsche luchtaanval op Sunderland Gisteravond hebben, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche gevechtsvliegtuigen de belangrijke havenstad Sunderland aan de Engelscbe Oostkust gebombardeerd. Zij lieten aanzienlijke hoeveelheden bri sant- en brandbommen op de havenwer ken en andere belangrijke doelen vallen. Uitgebfeide branden, braken uit, vooral in het Noorden van de stad. Tezelfdertijd bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen een andere havenstad aan de Oostkust van Engeland. No 4. 1. Met ingang van 1 Februari 1943 worden opgeheven het bureau algemeene zaken en de. afdeeling bestuurszaken van het hoofdkwartier. 2 Met ingang van gelijken datum wordt ontslag verleend aan jhr. D. de Blocq van Scheltinga en dr. J. H. Carp, resp als hoofd algemeene zaken en hoofd der afdeeling bestuurszaken van het hoofdkwartier 3 De aangelegenheden resp. behoord hebbende tot de werkzaamheden van het bureau algemeene zaken en van de af deeling bestuurszaken van het hoofd kwartier, gaan met ingang van heden ever resp. naar het kabinet van den Lei der, tijdelijk en tot nader order gevestigd in het Willem de Zwijgerhuis, Zeestraat 76, ’s-Gravenhage, en naar de afdeeling VI (Beweging en Staat) der secretarie van Staat, tijdelijk en tot nader order gevestigd Nassauplein 10, ’s-Gravenhage. Utrecht, den Isten Februari 1943. (w.g.) MUSSERT. M. Hoeflaak geb. van der Linden, d. A. B H. de Groot geb van Heijningen. z. -- W van Zanten geb. Griesheimer, d. E E. M. H. Steijger geb van Bergen, z -- - J. Heins geb Pronk, d. J. H. Harmelen geb de Rover, z. L. Brusse geb. van Leeuwen, Vij fd e kl a ssc 2815 5837 9347 9553 10345 15387 15738 9736 17891 6585 10588 11968 2452 2894 4572 5073 6198 10595 14921 15899 16623 16989 17600 18024 21661 De minister voo'r Volksvoorlichting en Propaganda heeft, na het bekend worden van het communiqué van het Opperbevel van de Weermacht over het einde van den heldenstrijd van het zesde leger aan de Wolga de sluiting gelast van alle schouw burgen, bioscopen, variété’s en dergelijke plaatsen van vermaak voor den tijd van vandaag tot en met Zaterdag a.s. Even- zoo wordt elke openbare vertooning met artistiek, of amusementskarakter voor dien tijd verboden „Volk en Vaderland” deelt ’t volgende mede: Te^ behoeve van de uitoefening van zijn besturende taak in den Staat- heeft de Leider de secretarie van Staat der Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden gesticht. De secretarie zal het centrum- zijn waarbinnen de werk zaamheden var. de door den Leider be noemde gemachtigden voor Staatsaange- legenhedeja en voor aangelegenheden be treffende de volksgemeenschap tezamen komen, en dat, omgekeerd, zorg draagt voor de coördinatie en concentratie van deze werkzaamheden. Vóórts zal de secre tarie zich bezig houden met die aangele genheden. die voortvloeien uit <Je ver- houding tusschen Beweging en Staat. Door middel van de gemachtigden ver krijgt de Leider het voortdurende con tact met de onderscheiden departementen van Algemeen Bestuur, met de Duitsche dienstinstanries en met de organen der volksgemeenschap. Op de gemachtigden rust derhalve een zeer belangrijke en uiterst verantwoordelijke taak. No. 1. Overwegende, dat mijn bemoeiingen met het Nederlandsche staatsbestuur, overeenkomstig het desbetreffende.besluit van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden het treffen van eenige voorzieningen wenschelijk maken, besluit ik als volgt: 1. Met ingang van 1 Februari 1943 wordt ingesteld een secretarie van Staat der Na tionaal-Socialistische Beweging der Ne derlanden 2 Tot hoofd der secretarie, bedoeld on der 1, benoem ik met ingang van gelijken datum dr J. H. Carp, hoofd afdeeling bestuurszaken van het hoofdkwartier. 3. Ingesteld worden de ambten van ge machtigden voor stajatsaangelegenheden. zoomede van gemachtigden voor aangele genheden der volksgemeenschap. 4. De secretarie bedoeld onder 1 zal tij delijk en tot nader order gevestigd zijn Nassauplein 10, ’s-Gravenhage. ’s-Gravenhage, den Isten Febr. 1943. (w.g.) MUSSERT; Het SS-Ersatzkommanao deelt mede: Vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaanden datum t-j genoemd adres vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Neder land te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche-SS in Nederland willen toetfeden, 10-2-’43 den Haag, 9 uur, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. In de .maatschappij moet de leiding in handen zijn van menschen, die daarop door hun karakter en begaafdheden het meest aanspraak kunnen maken De volkskracht wordt geschaad, als de werk kracht van begaafde mannen niet ten volle wordt benut. Tal van jonge menschen dreigen voor het volk verloren te gaan. Dat mag niet en dat zaï niet gebeuren, zegt het Langemarck Studium. Wij stéllen ze in de gelegenheid naar voren tfe komen en te toonen, wat ze waard zijn. „Er zijn zeker duizenden jongelui, die meenen, dat ze geweldig begaafd zijn en niet in de gelegenheid om hun capaci teiten te ontwikkelen", zoo vraag ik. „Inderdaad, het aantal aanmeldingen ,is heel groot. Maar alle hout is geen tim merhout.” „U gaat natuurlijk schiften „Ja, we hebben om te beginnen, bepaal de eischen de candidaten moeten de lagere school en eventueel een u.l.o.- school geheel doorloopen hebben. Leerlingen van middelbare scholen ko men slechts dan in aanmerking, indien zij hun studie om bijzondere redenen, bijv door geldelijke omstandigheden heb ben moeten afbreken. Waar deze redenen niet aanwezig zijn, is overgang van een middelbare school naar het Langemarck Studium nie,t mogelijk Er worden alleen mannelijke candidaten tusschen 16 en 22 jaar aangenomen. Ge huwde mannen komen niet in aan merking. Dan stellen we vooral ook eischoi aan het karakter We willen geen meeloopers en napraters hebben, geen baantjesjagers maar actieve, doelbewuste jonge men schen van onberispelijk gedrag, moedig, openhartig, trouw en eerlijk. Onze jon gens moeten theoretisch en practisch meer dan normale prestaties kunnen leve ren en zij moeten al dadelijk begrijpen, dat het hun natuurlijke plicht zal. zijn zich later met hun uitstekende opleiding in dienst van hun volk te stellen.” „Daar bedoelt u niet mee, dat ze allen in staatsdienst komen, als officier of ambtenaar of zoo „Natuurlijk niet. Dienst aan zijn volk kan men op elk levensgebied bewijzen.” ..Maar u zoudt nog iets meer vertellen over het schiften. Examineeren bedoelt u zeker „Ja en neen, dat vertel ik u een vol gende maal wel eens precies." het, óf men draagt mij over enkele seconden op een baar onder een zwarten doek weg. Kijk, Edda, en ik sprong en ging op mijn twee beenen uit de manege weg als overwinnaar. En dat alles deed ik voor geld. En dan denk jij, dat ik bedenkingen zou hebben als het om mijn liefde gaat Voor een man als ik heeft een menschenleven wteinig waarde, rach dat van mezelf, noch dat van een anaer. Denk je, dat er voor een man «als ik ergens een hindernis bestaat Ik verwacht alles van u, Dunkins, zeide Edda Zij hield haar oogen een seconde lang gesloten, haar lippen bewogen zich alsof zij moeite had de juiste woorden te vin den. Het duurde maar een seconde, dan keek zij hem kalm aan. Ik denk, dat er toch een hindernis is, die onoverwinnelijk is. ging zij voort. De wil van de vrouw, om wie het gaat. Verbeeldt u zich niets, men kan avond na avond bedwingen, maar men kan dwingen, die. er niet is. De artiest trok den gordel van zijn zwartzijden mantel, welke hij over zijn tricot droeg, nauwer dicht Daarover beslist niet de vrouw, die ander gunnen, te zijn. haast je niet, ik zal niet meer in kleedkamer komen. Ik zal je tijd laten, veel tijd. Je moet aan mij gewend raken. Ik zal altijd om je heen zijn ik zal daar zijn, waar jij optreedt, ik en mijn partner Barranza Ik zal in je nabijheid zijn, als en 7 u v m No 113058 je gevaar dreigt en als mijn liefde ge- ziekenfondsïeden de Volharding no. 116364; vaar dreigt. Maar vergeet een ding metzg stadspatiënten no. 49. ik ben niet alleen de bedwinger van den an_«- mwJi-Br>-_ u- dood, zooals het in het programma staat. Ik ben ook de bedwinger van het leven, van het mijne en van dat van een ander. Mijnheer Dunkins uw nummer, riep de inspiciënt HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 3 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend De strijd om Stalingrad is ien einde. Aan hun eed op het vaandel tot den laatsten ademtocht getrouw, is het zesde leger onder de voorbeeldige leiding van generaal-veidmaarschalk Paulus voor de overmacht van den vijand en voor de on gunstige omstandigheden bezweken. Zijn lot wordt gedeeld door een divisie lucht doelgeschut van de Duitsche luchtmacht, twee Roemeensche divisies en een Kroa- tisch regiment, die in trouwe wapen- broederschap met de kameraden van het Duitsche leger tot het uiterste hun plicht gedaan hebben. Nóg is het oogenblik niet daar, om het verloop van de operaties te schilderen, die tot deze ontwikkeling geleid hebben. Eén ding echter kan reeds thans gezegd worden het offer van het le^er was niet vergeefsch. Als bolwerk van de histori sche Europeesche zending heeft het zesde leger vele weken lang de bestorming door 6 Sovjetlegers weten te weerstaan. Vol komen door den vijand ingesloten heeft het in de verdere weken van den zwaar- sten strijd en de hardste ontberingen sterke strijdkrachten van den vijand .vastgehouden. Daarmede heeft het aan de Duitsche leiding den tijd en de mo gelijkheid tot tegenmaatregelen gegeven, yan welker uitvoering het lot van het geheele Oosteiijke front afhing Voor deze taak geplaatst, heeft het zesde leger ten slotte ook vol gehouden, toen de lucht macht, naarmate de omsingeling voort duurde en de operaties werden voortge zet, ondanks de uiterste krachtsinspan ning en de zwaarste verliezen niet in staat was een toereikende verzorging uit de lucht te garandeeren, en d- mogelijk heid van ontzet méér en m .r en ten slotte geheel was verdwenen De over gave, die tweemaal door,jjr ^tegenstan der werd verlangd, w^-t-'- (iwre wijze van de hand gewezen. Onder de hakenkruisvlag, c op de hoogste ruïne van Stalingrad ver in den omtrek zichtbaar geheschen werd, voltrok zich de laatste strijd. Generaals, officie ren, onder-officieren en manschappen vochten schouder aan schouder tot de laatste patroon Zij stierven opdat Du’tschland leve. Hun voorbeeld zal, in weerwil van alle onware bolsjewistische propaganda, zijn uitwerking behouden tot in de verste tijden. De divisies van het zesde leger echter zijn reeds bezig op nieuw te verrijzen. In aanvulling op het bericht uit het Hoofdkwartier van den Führer over het einde van den strijd om Stalingrad ver neemt het D.N.B. o.a. nog de volgende bijzonderheden over de laatste fase van den strijd: De heldhaftige strijd van het zesde le ger begon op de open steppe, zonder boo- men zonder struiken of huizen ten Wes ten van de stad. Toen de geweldige overmacht, bestaande uit verscheidene bolsjewistische legers, de Duitsche, Roe meensche en Kroatische verdedigers tot het inkorten van hun linies dwong, moes ten zij hun versterkte stellingen verlaten en veelal op open terrein of in de kale steppe in stelling gaan, daar de hard be. vroren grond bij een temperatuur van 35 graden vorst en een snijdenden Noordoos tenwind het graven van loopgraven on mogelijk maakte. Totaal uitgeput sleepten soldaat en officier gemeenschappelijk, se dert dagen bijna zonder verzorging, ka nonnen en veldkeukens kilometers ver door de hoog ondergesneeuwde steppe, daar de tractors geen benzine meer had den en de paarden reeds lang waren op gegeten. Stap voor stap weken zij al strijdende tot op de puinhoopen in de stad terug, steeds blootstaande aan het vijandelijke vuur of de aanvallen, door honger en zaekte verzwakt, door ongedierte geplaagd en zonder water. Al lang hadden zij iedere hoop op ver lossing opgegeven. Het bolsjewistische capitulatie-aanbod van 9 Januari 1943 was door generaal-veidmaarschalk Paulus aan alle Duitsche en verbonden troepen mede gedeeld. „De laatste kogel is voor ons”, zoo luidde het antwoord van de soldaten. Oplossingen der raadsels: 1: De letter O; 2. Pepermunt3. Ëlburg, Elspeet, Eist. Nieuwe raadsels: 1. Mijn eerste is een delfstof; mijn tweede is een deel tan een dier; mijn geheel is een vogel 2. Als ik „mijn jas” omkeer krijgt men dan 3 Wat heeft maar 1 voet, en kan toch blijven staan? „Pioenroos”. „Ooievaar” en „Boter- mop” mogen Woensdagmiddag na 2 uur een prijsje komen afhalen. Cia van Boort geeft op a.s. 'Woensdagavond nogmaals de „Faust-sage van Waardenburg” en „In den Biecht stoel”. wederom in Diligentia. In de kun-stzalen Bennewi worden tot 28 dezer werken geëxposeerd van Coba Ritsema, Jacoba Surie, Jan Sluyters. Chris Morer, A. Colnot e.a. De violist Herman Krebbers zal» met medewerking van Marinus Flip- se, piano. Zondagmiddpg a.s. een concert geven in Diligentia. Maandag en Dinsdag a.s. treedt, in den Princesse-Schouwburg op het cabaret-gezelschap van Martie Ver- denius met een programma, dat „Gezellige Winteravcffiden” bedoelt te geven. M J. Veltkamp geb. Slootweg, d. van H. Zijlmans geb. Klomp, d. N. H. F M. Uhlenhop geb Fein, d. G. Kohier geb. de Graaf, d. P. M. Zuiderwijk geb. van Dijk, d. E. F. Hilkhuysen geb. Jan sen, z. J van der Kleij geb. van der Vlist, z. E. H. van Biene geb. Bergen- henegouwen. z. J. P van den Bos geb. Luijendijk, z. S. Jouvenaar geb. der Toorn, d OVERLEDENN. Speijer, ongeh. vrouw, 75 j. R. de Zwaan, zoon. 5 d. T P.’ St ra ver, ongeh. vrouw. 61 j. J. Nilü kels, wed van K. G. Bouma. 77 j.’ S. Slegtenhorst. zoon, 10 j, A. M. F. Els- hove. vrouw van W. A. Erkelens, 63 j. G. Robbertsen. vrouw van J. J vari den Bos, 30 j. F. van Ettinger, zoon, 10 m. K. Glas, weduwnaar van P. p’ Melching. 86 j J, Lugtigheid. man vati J. A Velthuis Kroeze. 72 j. W van der Plas. wed. van A. Roos. 87 j A. Toet, vrouw van M. de Kraker. 48 j. A. M. E. Korthaus. vrouw van M Eve- lein. 66 j. C A. E. Mansveld, wed. van W. C. Korver. 71 j. R. van Slooten, ongeh. man. 60 j. P. Boekestein. vrouw van M. J. van Leeuwen. 58 j. N. Blom, man van R. Meents. 39 j. Door den economischen dienst van de politie zijn in Januari wegens overtre ding van de prijsvoorschriften 155 pro cessen-verbaal en wegens het ontbreken van prijsaanduidingen 11 processen-ver baal opgemaakt. In verband met- het overtreden van de distributievoorschrif- ten kregen 103 personen een proces-ver- baal. Door de systematische controle op den handel in groente en fruit werden verschillende knoeierijen aan het licht gebracht. De controles van de ordepolitie aan de stations hebben 208 processen verbaal opgeleverd. Groote hoeveelheden producten wer den in beslag genomen Wij noemen; 1500 kg. aardappelen. 1477 kg. appelen en pe ren, 3964 kg groente. 249 kg. peulvruch ten, 1000 kg. boter en margarine, 560 eieren, tarwe, rogge, meel, vet, 5000 pot ten gelaaiscfême, den geheelen voorraad van een groothandel in kantoorbenoo- digdheden, 4000 blocnotes, honderden pak jes sigaretten, ruim 80,000 sigaren. 124 radiotoestellen, 24.500 meter velgband en 5000 stukken toiletzeep OP 8 DEZER Op Maandag 8 dezer wordt een lijsten collecte gehouden door Winterhulp Neder, land. Is het nog noodig er op te wijzen, dat het noodzakelijk is, dat met gulle hand gegeven wordt, zoodat onze minder Ge deelde volksgenooten uit den nood gehol pen kunnen worden?.„AVij gelooven van niet. Ieder weet toc>' wel, dat er ontzag lijk veel armoede geleden wordt. Laat daarom de stem van het geweten spreken! De collecte van 8 dezer is de voorlaatste lijstencollecte. Voor hen. die nog niets gaven, bestaat dus nog gelegenheid het verzuimde in te halen Men wachte ech ter niet tot het te laat is Gisteravond heeft de politie een inval gedaan in een perceel in de Vondelstraat. In de achterkamer trof zij 9 personen aaij om een groene tafel, waarop een slof kaarten en fiches lagen. Zij speelden „Ta rantella” De hoofdbewoonster van het perceel, de 32-jar. M. F. W S. is in be waring gesteld wegens het geven van ge legenheid tot hazardspel. Tegen de 9 per sonen. van wie enkelen bekende gokkers waren, is proces-verbaal opgemaakt. In een zijkamer trof de politie nog een compleet ingerichte bar aan. Geheele nationale kracht moet in den strijd worden geworpen Minister Góbbels verklaart in een arti kel in „Das Reich”, dat als opschrift draagt „De harde lesl’, dat Europa op grond van de ervaringen alle reden heeft zich rond de Asmogendheden te scharen, daar er voor ons werelddeel geen redding bestaat dan alleen door haar. De bijna sprookjesachtig aandoende strijd om Sta lingrad is, naar dr. Göbbels schrijft, voor de diepere problematiek van deze wor steling om de toekomst van ons wereld deel, het sprekendste symbool. De mannen van het 6de leger zullen zoo schrijft hij verder, in de geschiedenis door alle tijden heen geëerd worden als de voorposten van Europa tegen de steppe. De Duitsche natie neemt van hen af scheid met weemoed en rouw, doch ook met trots en een belofte tot daden, die zender weerga zullen zijn Wij gaan een tijd tegemoet, die aan ons de zwaarste eischen zal stellen. De oor log zelf beleeft zijn kritieke stadium en wij zullen hieraan alleen net hoofd kun nen bieden, wanneer wij voor deze in spanning onze geheele nationale kracht in den strijd werpen. De toestand veroor looft ons niet meer om met een omslach tig bureaucratisch procédé het algeheele probleem van onze oorlogvoering op te lossen. Wij moeten handelen en wel snel en grondig. Het volk wil niet meer ge spaard worden. Het kent de harde waar heid en is vastbesloten ook dienovereen komstig te handelen. Thans roept net front om menschen. In het vaderland •moeten menschen, ook wanneer zij voor den oorlog geschikt zijn, achtergehouden werden omdat hun werk niet gemist kan worden. Intusschen zijn er echter, die weinig of in het geheel niets doen en alleen maar toekijken. In oorlogstijd geldt echter niet alleen datgene, wat de wet, doch ook dat, wat het persoonlijke plichtsbesef gebiedend voorschrijft. Alles wat 'wij aan cofnfort opgeven, wordt in tanks omgezet. Hoe meer des te beter. Het begint in de particuliere huishoudens on houdt op in het huishouden van den staat. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft, in overleg met den Weermachtsbevelhebber. naar aanleiding vah de verordening van den Duitschen minister voor Volksvoorlich ting en Propaganda, ook voor het be zette Nederlandsche gebied voor den tijd tot en met 6 Februari de sluiting gelast van alle schouwburgen, biosco pen, variété’s en dergeiijke plaatsen van vermaak en elke openbare vertooning van artistiek- of amusementskarakter voor dien tijd verboden. Je blijft dus bij Schumann vroeg Dunkins opgewonden. - - Natuurlijk, maar ik wil niet, dat u terwille van mij goede engagementen af slaat, Dunkins, ik kan u dat niet ver goeden. En als ik je zeg, dat ik zonder jou niet kan werken? Ook dan niet. Edda stond nu hoog opgericht Dunkins. U zei toch, dat u nooit bang was. Dat ben ik ook niet. Ik geloof in mezelf en dat is bij zulk levensgevaar lijk’ werk als het mijne, het halve suc ces Als ik dat niet deed, zou ik zoo met je hebben gepraat. Voor man als ik I loof mij, toen ik den eersten keer daar boven stond <hij wees naar den koepel) en werd i 4 Februari BEVALLENM J. Nelisse geb van der Heijden, z. M. J. Moget geb. Hen- driksen, z. M. W. Hüber geb. Wernke, d. M. E. J. A. E. Franquinet geb. Batta, z. J. C. van Leeuwen geb. Schoor, z. M F. Stoet geb. Reibestein, z. C. C. M^van Dijk geb. de Kok, z. P G van der Veer geb Mulder, z. M. Hoeflaak geb. van der Linden, d. A W L- --a T_T am m van Zanten geb. Griesheimer, d.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1