No. 18405. B" Zaterdag 6 Februari. 1943. De strijd het Oostfront aan 1 VAN OVERAL Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen n r. van De hooikist in de huishouding JUBILEUM J. BARENDSE Japansche verklaringen a i Q Wijziging in Italiaansche regeering Nieuwe landingspogingen bij Novorossiisk mislukt Geslaagde Duitsche transport- bewegingen De operaties ten Noorden Woronesj 'X VERDUISTEREN van 5.33 uur nam. tot 8.14 uur voorm. Churchill’s reis Wijziging van principieele beteekenis Voedingsgewassen in eigen tuin Duitsch-Italiaansch succes in Tunis Sovjet-aanvallen aan Donetz voortgezet Langemarck Studium Mussolini vervangt Ciano W? s i j COURANT bevel Weakening Sturtzkopf- Paz) afstu- (3 terug weer Bezuinig op gas en electriciteit Margarine op boterbon 07 te Berlijn van uit „ENGELSCHE” VERLIEZEN In aanvulling op het Weermachtbericht studie keuze G Gl G1 grooten welken noodig er van volgt hier een Hier om- V c «I 4 ai» de st. ilL 'er •n. er, *r. 'U. 5 m.M. (10 r 0.51 p. m Dienstal Binnenland Tegen een kelner en zijn vriend, die zich te Amsterdam hadden voorgedaan als Duitsche politiebeambten en die geld en goederen „in beslag” genomen hadden, welke een kapper voor een jood bewaar de, is voor de rechtbank resp. 1 jaar en 6 maanden en 1 jaar en 3 maanden ge- eischt. een voor Duitsche zijn studie voort te zetten, kan men echter aan universiteit Bij onze vrijwilligers. Trouwe kameraden. (AH.-Holland.) Maan:' 6 Febr. op 9.07 v.m. onder 7.46 n.m., 7 Febr. op 9.35 v.m., onder 9.05 n.m., 8 Febr. op 10.01 v-m., onder 10.23 n.m., 12 Febr. E.K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364. zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. PROF. Or. P. H. DAMSTÉ f: In den ouderdom van 82 jaar is te Utrecht over leden de oud-hoogleeraar in de La tij n- sche taal- en letterkunde aan de univer- siteit aldaar prof. dr. P. H. Damsté, waar aan hij van 1902—1930 verbonden was. Hij heefit vele bijdragen in geschrifte op wetenschappelijk gebied geleverd en was ook zeer bekend als roeier en eere-lid van verscheidene roeivereenigingen. De begra fenis zal Woensdag 10 Febr. om 12 uur op de begraafplaats aan het Groene Kerkje te Oegstgeest plaats vinden. De hooikist bewaart de warmte, maakt er een nuttig gebruik van HAAGSCHE I EEN PRIJSWINNAAR. DIE EEN STAND JE KREEG: „Waar kom je zoo laat van daan Met deze woorden en waarschijn lijk nog veel meer werd de heer Berg- acker te Drumpt door zijn vrouw ontvan gen. Toch had deze een verontschuldiging, want hij kon zijn vrouw mededeelen, dat hij een van de hoofdprijzen van de Winterhulploterij had gewonnen. Bij het ontvangen van zijn loon had hij bij den gemeenteveldwachter, die dien dag voor het eerst tevens loten verkocht. een kansje gewaagd. Nadat de heer Bergacker eerst een aantal kleine prijsjés gewonnen had. wreef hij zich plotseling de oogen uit, want op lot E. no. 30001 stond een bedrag van niet minder dan 5000. Thans is hem hiervoor door de leiding van de Winterhulploterij een chèque uitgereikt. De heer Bergacker. die dit geld zeer goed kan gebruiken, hoopt het t.z.t. in een eigen huisje te kunnen beleggen Zijn vrouw wacht intusschen op den dag, dat hij weer laat thuis komt' De burgemeester van Naaldwijk, de heer Th. Eisen (links) wenscht Jan Barendse geluk en dankt hem voor het vele, dat hij voor het Westland heeft gedaan. (Schitumelpenningh) bergte. Ruiling tegen rantsoenbonnen voor be paalde personen nog in Februari mogelijk Personen, die niet in staat zijn hun bonnen Boter 07 in te leveren bij een de taillist in de gemeente waar zij zich tengevolge van oorlogsorr^standigheden gaan vestigen, kunnen evenals schip pers, woonwagenbewoners, gedetacheer de marechaussee’s, de vaste bevolking van kostscholen e.d. de in hun bezit zijnde bonnen „Boter 07” nog tot en met 27 Febr. a.s. bij de plaatselijke distributie- diensten ruilen tegen rantsoenbonnen „een rantsoen margarine of ver’’. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M. (5 rog.) /l elke m.M. m. tot 33 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 et. Halve oplaag, halve prijs. Red. fi.M. Bewijsn. 5 et., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. lienstaanb. 0.38 Pers. gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur, v. d. bl.” 10 c. meer PRIJS DEZER COURANT: Voor *s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 nmd. tnet „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl.” f3,15 Fr. p. P. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Generaal Loopweg Engelsche ver liezen in de lucht boven Tunis Kom. kom, m’n waarde De machines waren van Amerika, de piloten waren Cana- deezen, de benzine kwam uit Irak de lucht behoort aan de Aswat praat je nu van Engelsche verliezen (Uit: „Vox") Volgens een officieele mededeeling te Londen,heeft minister-president Churchill gisteren een bezoek gebracht aan Tri poli. Nog op den avond van den zelfden dag he^ft hij de stad weer verlaten, „met onbekende bestemming” naar het heet. Rommel’s strategisch plan De militairb medewerker van de „New York Times”, Hanson Baldwin, verklaarde ten aanzien van den toestand in Noord- Afrika, dat de terugtocht van Rommel uit Libye en Tripoli een weldoordacht stra tegisch plan is geweest, dat niet door het Britsche 8ste leger aan het Afrikacorps is opgedrongen. Oogenschijnlijk zijn de Engelschen teleurgesteld over het feit, dat Rommel aan de verschillende vaL strikken, die voor hem door de Engel schen waren opgesteld, is ontsnapt. De laatste hoop. n.l. een wig te drijven tus schen de beide legers van de As in Noord- Afrika. is in rook vervlogen. Op het «oogenblik zijn de Duitschers in Noord-Afrika strategisch in het voor deel. Zou het hun gelukken den strijd om Tunis tot in den zomer te rekken, dan zouden zij hierdoor de oorlogsplannen, der geallieerden voor 1942 overhoop hebben gegooid. Buitenland Bij een zware aardbeving, welke de zer dagen de Peruaansche plaatsen Yanao- ca en Pampa Marca heeft verwoest, zijn eenige honderden dooden en gewonden. Beide plaatse» liggen in het Andes-ge- Hull weet niets van bezoek Tsjang-Kai-Sjek Naar de Britsche nieuwsdienst Washington meldt., heeft de Amerikaan. sche minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Hull, gisteren verklaard, dat hij over geenerlei inlichtingen beschikt, vol gens welke maarschalk Tsjang-Kai-Sjek te San Francisco zou zijn aangekomen. Zuiden het ge.val was en op enkele plaat sen nog bestaat. Deze vijandelijke poging om het zwaar- tepuntbasis Rostof te verlaten bewijst, dat de in het Zuiden ontplooide kracht als gevolg van de hun verrassende af- weerenergie van de Duitsche en verbon den legers in een stadium is gekomen, waarin de ontzettende verliezen en uit putting hun uitwerking beginnen te doen gevoelen Het bewijst voorts, dat hun ravitailleering in het Zuiden, thans de zelfde moeilijkheden ondervindt' als kort geleden die der Duitschers. In de onaf zienbare steppe tusschen Don en Wolga zijn geen steden, is zelfs geen armzalig dorp te vinden. Bovendien ligt alles nog onder een meterdikke sneeuwlaag. Hier kunnen de reserves moeilijk worden ver plaatst, laat staan een enorm aanvoer worden georganiseerd, aanvallende legers nd eenmaal hebben. Boter voldeed niet aan de eischen Streng wordt erop toegezien, dat de kwaliteit van de levensmiddelen, welke wij op onze bonnen kunnen verkrijgen, voldoet aan de voorschriften. Zoo wordt regelmatig contröle uitgeoefend op de sa menstelling van de boter in de fabrieken en wanneer b.v. blijkt, dat het vochtge halte hooger is dan het voor geschreven gehalte van 16 pCt., dan moeten de over treders zich voor den tuchtrechter ver antwoorden. Bij een meermalen gehouden contröle op een standaardisatiefcedrijf te Oostzaan waar van het vet. dat bij de ontrooming van de melk wordt verkregen, boter wordt vervaardigd kwam aan het licht, dat boter met een hooger vochtgehalte dan 16 pCt. werd bereid. Bovendien was bo ter afgeleverd in strijd met de voorschrif ten, n.l. zonder merk. De beide eigenaren van dit bedrijf moesten zich daarvoor ver antwoorden voor den tuchtrechter te Haarlem, die hen veroordeelde tot een boete van 1500 Zij hadden niet alleen bovengenoemde voorschriften overtreden, maar ook de noodige zorg nagelaten, om bij de bereiding van hun producten an dere datv onvermijdelijke verliezen te voorkomen. Voorts hadden zij de admini stratie niet volgens de voorschriften ge voerd en van overheidswege gestelde vra gen niet nauwgezet en naar waarheid be antwoord. De mobilisatie van de Duitsche volkskracht De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Van de door het Rijksministerie van Economische Zaken uitgevaardigde verordeningen tot mobilisatie van de volkskracht is de meest ingrijpende wel die, welke de sluiting gelast van alle win kels, welke voor de voorziening in de levensbehoeften der bevolking niet abso luut noodzakelijk zijn. Hieronder vallen in de eerste plaats zaken, die luxe artike len verkoopen, juwelierszaken, postzegel- handels. chocoladeWinkels e.d..Van andere zaken, zooals die welke meubelen, anti quiteiten, boeken, tabaksartikelen e.d ver koopen. zal een deel worden gesloten. Ook wordt de mogelijkheid overwogen der gelijke zaken samen te voegen. In plaat sen, waar zich verschillende warenhuizen bevinden wordt een deel hiervan stil gelegd. De voorraden der gesloten zaken, die doorgaans nog maar zeer bescheiden zijn, zullen in de open blijvende zaken worden verkocht, voorzoover zij niet voor bijzondere doeleinden worden gebruikt. Het is te verwachten, dat het beeld der winkelstraten, zooals b.v. de Kurfürsten. damm te Berlijn, waar zoovele luxe- zaken zijn gevestigd, zich tengevolge van de winkelsluiting aanzienlijk zal wijzigen. Hoeveel zaken onder de verordening val len, is moeilijk te zeggen, doch het zal zeker een getal van zes cijfers zijn. Tot de handwerkbedrijven, welke worden stil gelegd, behooren, goud- en zilversmede- rijen, plisseerderijen, luxe-kleermakerijen e.d. Het aantal, dat de verordening om vat, is kleiner dan bij de winkelzaken, daar reeds een groot aantal bedrijven in ’de bewapeningsindustrie is ingeschakeld. de verdere ontwikkeling op het Europee, sche oorlogstooneel. Het feit, dat Japan gemeenschappelijk met de Asmogendheden strijdt, zal stellig ook door Turkije dien overeenkomstig gerespecteerd worden. Voorts heeft de minister zijn svdndpunt bepaald ten aanzien van geruchten over beweerde oneenigheid tusschen Duitsch- land en Japan. Hij verklaarde, dat de me dedelingen van den Duitschen ambassa deur Stahmer tegenover de Japansche pers over de betrekkingen tusschen beide lan den volkomen ook de houding van Japan weerspiegelen. Tojo: een oorlog op leven en dood De Japansche minister-president, Tojo, heeft in het Lagerhuis verklaard: „Het is thans geen tijd, om aan vrede te den ken, want het betreft een oorlog op le ven en dood. Doch zelfs aan het einde van den oorlog zal Japan zijn defensieve macht niet plotseling kunnen inkrimpen, daar wij ook dan nog als leidende mo gendheid van Oost-Azië een groote taak te vervullen hebben om die leefruimte te beschermen. POSTVERKEER MET CHILI STOP GEZET Poststukken voor Chili kunnen niet meer ter verzending worden aange nomen. Reeds verzonden correspondentie zal aan de afzenders worden terugge zonden. Het D.N.B. meldt uit Rome: Tot dusver is nog geen ophelderende officieele com mentaar beschikbaar gesteld ten aanzien van de wijziging in de Italiaansche re geering, waartoe Mussolini is overgegaan. In politieke Italiaansche kringen gaf men evenwel als zijn meening te kennen, dat aan het bezetten van bijna alle minister posten door nieuwe bewindsmannen juist in deze phase van den oorlog een vér strekkende principieele beteekenis moet worden gehecht. Daardoor is een verdere straffe samenballing van alle nationale krachten in den grooten strijd om de eindoverwinning mogelijk geworden. Bij zondere aandacht verdient het feit, dat de Duce thans de leiding op zich genomen heeft van het ministerie van Buitenland sche Zaken. Daarmede heeft hij duidelijx willen laten uitkomen, dat de leiding der fascistische buitenlandsche politiek uit sluitend door hem bepaald wordt Daar Mussolini ook de leiding behouden heeft van de 3 weermachtsministeries en van het departement van Binnenlandsche Za ken. treedt sterker dan ooit de alleen lei dende en de alleen verantwoordelijke persoonlijkheid van den Duce op den voor grond. Nieuwe Amerikaansche commandant Frank Maxwell Andrews heeft gisteren het opperbevel op zich genomen over de Amerikaansche strijdkrachten op hep Europee&che «uiogsrpooaeol. Telefoon^16300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 85—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Ftl.i RIJsw., Kantoorboek!:. Leeuwendaal, Oranje) 3, Tel 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 77803»; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3. Tel. 330263: Boekh. J. B. v, Saters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvöe, v. Hoytemastr. 66 t el.721187 Tani over de houding van Turkije De Japansche minister van buitenland sche zaken, Tani, is gisteren door den Tenno ontvangen, om verslag uit te bren. gen over aangelegenheden der buiten landsche politiek. In het Lagerhuis heeft Tani in antwoord op een desbetreffende vraag verklaard, dat Japan de verdere houding van Tur kije met de grootste aandacht volgt, aangezien de houding van Turkije van groote beteekenis is niet alleen voor dat land zelf, doch ook voor andere staten. Deze oorlog, aldus de minister, is een groote wereldrevolutie. Duitschlands mo. reele en materieele voorbereidingen zijn ditmaal essentieel anders dan in den vo- rigen wereldoorlog. Daarom ben ik geens zins pessimistisch gestemd ten aanzien van Uitstel opkomst voor Arbeidsdienst Blijkens een rondschrijven van den secr.-gen. van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming kunnen de in 1925 geboren mannelijke leerlingen van scho len voor voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs, die arbeidsdienstplich- tig zijn ingevolge art. 4 van het arbeids- dienstplichtbesluit, teneinde hun studie ononderbroken te kunnen volbrengen, een verzoek om uitstel van opkomst voor het vervullen van arbeidsdienstplicht indie nen. Dit zou dan ten spoedigste moeten geschieden. Er wordt de aandacht op ge vestigd. dat deze mogelijkheid ook open staat voor de oudere leerlingen van u.l.o.-f scholen, die onder genoemd besluit val-, len. Belanghebbenden kunnen zich voor' inlichtingen wenden tot den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie, waarin hun school is gelegen. De voorz. van den Bond Westland heeft ondervonden, dat hij in wijden kring sym pathie bezit; talloos velen zijn hem gis termiddag in hotel Verburch te Poeldijk gelukweiischen komen aanbieden, in ver band met het feit, dat hij 25 jaar den Bond Westland heeft geleid. De secr.-penningmeester van den Bond, de heer M. Prins uit Honselersdijk. heeft in het kort het werk van den heer Ba rendse geschetst. Namens den Bond werd den heer Barendse diens portret aange boden, door Sierk Schroder geschilderd. De voorzitter van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland, de heer F. V. Valstar, die tevens namens de han- delsorganisaties sprak, wees er op, dat de heer Barendse het werk in het belang van de tuinbouworganisatie door zijn voorgangers aangevangen, op lofwaardige en energieke wijze heeft voortgezet. Tot de zeer velen, die den heer Barend se de hand kwamen drukken, behoorden verschillende Westlandsche burgemeesters, de Rijkstuinbouwconsulent ir. Riemens, het bestuur van den Proeftuin Z. H. Glas district, van de Prov. Commissie van Vei- lingvereenigingen in Zuid-Holland, be sturen van de Westlandsche veilingver- eenigingende Dijkgraaf van het Hoog heemraadschap Delfland, baron van Voocst tot Voorst en de hoofdingenieur, ir. Kolff; de directèur der Westlandsche Stoom tramweg Mij., jhr. ir. Röell en Deken Maait van Poeldijk. Ontelbare gezinnen in stad en land heb ben op een volkstuin hun eigen aardappe len. peulvruchten en andere voedingsge wassen verbouwd. Niet alleen voor versch gebruik, doch ook als'onderdeel van den wintervoorraad was de opbrengst van den volkstuin Voor breede lagen der bevolking van onschatbare waarde. Deze opbrengst is hun voor 100 percent ten goede geko men. Dif jaar zal dit eveneens het geval zijn. Overal is men thans reeds w4er be zig met het spitten van den grond. Voor diengene, die nog geen volkstuin bezit, is het thans nog tijd om een volks tuin te huren. In een rondschrijven aan alle gemeenten heeft de overheid er op aangedrongen om nog braakliggende gronden of andere in aanmerking komen de terreinen of landerijen voor dit doel beschikbaar te stellen. „Welke voedingsgewassen moet ik ver bouwen?” is de vraag van de nieuwe volkstuinders. Hiervoor komen in de eer ste plaats de aardappelen in aanmerking. Minstens de helft van de oppervlakte van den tuin worde daarmee beteeld. Uit een oogpunt van voeding verdienen vervol gens ook de bruine boonen bijzondere aanbeveling. En van de aanbevelenswaar- dige groenten noemen we tuinboonen of doperwten, sla- en snijboonen. bieten, koolrapen, wortelen, andijvie en kool. Er zijn er, die hun geheelen volkstuin uitsluitend met aardappelen betelen. Men kan den grond ook voor de helft voor aardappelen en de andere helft voor bruine boonen bestemmen. Tenslotte noe men we nog een derde indeeling, waarbij ook weer de helft met aardappelen wordt beteeld, doch een vierde van de opper vlakte met bruine boonen en het dan nog resteerende vierde deel met diverse groenten. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 6 Februari (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De bij Novorossiisk gelande bolsjewistii sche formaties werden ondanks taai ver zet verder opeengedrongen; zes aan land gebrachte vijandelijke tanks werden stuk geschoten. Hernieuwde landingspogingen mislukten. In het mondingsgebied van den Don, in den sector van de Donetz en Oskol zette de vijand zijn aanvallen voort. Aan den benedenloop van de Donetz' en in den sec tor van Liwny mislukten deze aanvallen met zeer zware verliezen voor den vijand. Aan den middenloop van de Donetr en ten Westen van den Oskol-sector zijn groepsgewijze gevechten aan den gang, waarbij vijandelijke aanvallen afgewisseld werden door eigen tegenaanvallen. Nieuwe heftige aanvallen der bolsjewie ken ten Zuiden van het Ladogameer wer den bloedig afgeslagen; gereedstaande troepen werden door artillerievuur uit- eengeslagen. In de wateren van het hooge Noorden boorden snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen een vijandelijk koopvaardijschip van 5.000 brt.. in den grond en wierpen een vrachtschip van 6.000 brt. in brand Bij een aanval op het stads- en haven gebied van Moermansk veroorzaakten bomtreffers vernielingen. In Tunis veroverden Duitsch-Italiaan- sche gevechtstroepen, doeltreffend door de luchtmacht gesteund, eert domineerende hoogtestelling en behielden deze in weerwil van vijandelijke tegenaanvallen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen veroorzaakten bij een aanval overdag over het Kanaal door bomtreffers van zwaar kaliber aanzienlijke schade in een kustplaats. In de zware afweergevechten in het Donetzgebied hebber! zich de 294ste di visie infanterie en de 7e pantserdivisie bijzonder onderscheiden. Na voltooiing der universitaire is elke student geheel vrij/ in de van de plaats, waar hij zijn beroep wil uitoefenen. „Dus de jongens komen i naar Nederland ..Alg ze dat willen, zeker.” „Nog een vraag de opleiding geschiedt in Duitschland. Wilt u van de Nederland- sche jongens Duitschers maken „Natuurlijk niet. In de eerste plaats zou dat niet kunnen. Eenz rechtgeaarde Nederlander blijft Nederlander. Wij willen alleen de bestaande gelegenheid om jongelui te vormen door het Langemarck Studium uitbreiden tot Nederlandsche jongens. Het instituut is er nu eenmaal en een tweede oprichten in Nederland zou zoo gemakke’ijk niet gaan Daar komen we later misschien wel toe. Hoofdzaak is, dat we nu de bestaande gelegenheid zoo gauw mogelijk openen voor de vele Nederlandsche jongens, die de kans van hun leven willen grijpen. Iedereen, die meent dat hij 4n aanmerking komt, kan zich melden J>ij het Langemarck Studium. Waalsdorperweg 12. den Haag. Nieuw zwaartepunt van den strijd De militaire correspondent van het D.N.B. acht het feit zeer opmerkelijk, dat de bolsjewieken hun offensieve kracht meer naar het Noordelijke deel van het Zuidelijke front hebben verlegd. Hij schrijft o.m het volgende Na krachtige voorbereiding door de artillerie hebben de bolsjewieken nu ook den aanval geopend in een sector, waarin, afgezien van kleine plaatselijke acties sedert bijna 15 maanden rust heerschte. In het gebied ten Noorden van Woronesj, daar waar de frontlijnen naar het Westen afbuigen, ligt thans ongetwijfeld een nieuw zwaartepunt van de vijandelijke krachtsinspanningen. Golf na golf rukken de bolsjewieken op, golf na golf werd af geslagen. De vijand stiet hier n.l. op Duitsche linies, welke in de lange rust periode tot diep geëchelonneerde steun punten zijn versterkt. Het feit, dat de Duitsche stellingen hier met de achterwaartsche diensten in een veel beter contact staan dan destijds in het gebied tusschen Wolga en Don, gee'ft den strijd een bijzonder karakter, dat thaps reeds resultaten oplevert. De voornaamste strijdkrachten, welke de vijand in dezen sector in den strijd werpt met het doel om het front der Duitsche en verbonden troepen te scheiden in een onsamenhangend Noordelijk en Zuidelijk deel, zijn tot dusverre mislukt. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat de vijand er niet in geslaagd is hier of daar tusschen de Duitsche steunpunten bressen te slaan. Want zooiets zal in dergelijhe uit gestrekte gebieden altijd gelukken, wanneer colon nes als gevolg van de metershooge sneeuw, voor iederen vijandelijken blik beschermd, doorsijpelen. Doch dit kunnen nooit groote tactische eenheden zijn. De op een dergelijke wijze doorgesijpelde vijandelijke troepen worden vroeg of later, vooral in een gebied als het onder havige, toch vernietigd of zij worden nog in het stadium van de doorbraak in een tegenaanval teruggeslagen. Men kan dus gevoegelijk aan twijfelen, dat hier uit een gevaar voor het Oostelijke front zou kunnen ontslaan, zooals in het overleg pannen bij hët die als gemorst worden ten welke immers eveneens een goede hooikist kunnen vormen doe men ge durende de- bereiding vooral' niet open. Wanneer er in een kist verschillende pannen gaan, plaatse men op iedere pan afzonderlijk een stevig kussentje Zoo doende behoeft er geen warmte verloren te gaan. Na het gebruik behoort de hooi kist open te blijven ..om te. luchten” Wie zich aan deze richtlijnen houdt, be hoeft niet bang te zijn voor overschrij ding van het gas- en electriciteitsrant- soen. Kent uw plicht Het, bolsjewisme vormt een bedreiging voor geheel Europa. Daarom is zijn be strijding ook een gemeenschappelijke Europeesche plicht. Dient uw land en uzelve en blijft niet langer afzijdig. Stort op giro 432100, Ver- zorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Ik heb een en ander verteld over de voorbereiding tot het Langemarckstudium. Over de opleiding zelve vertelde de lei der mij nog het volgende. Alle candi dates die na de laatste schifting zijn overgebleven, volgen den halfjarigen cur sus in de Duitsche taal. Nadien worden zij verdeeld in twee groepen. De meer op de practijk ingestelde candidaten kun nen in Duitschland een vakopleiding ge nieten, terwijl de meer theoretisch be gaafde leerlingen de eigenlijke Lange- marck Studium volgen Deze worden in vier semesters ieder van een half jaar gegeven. Van het tweede semester af ge nieten de wiskundig-begaafden extra- onderricht in de natuurwetenschappelijke vakken, opdat zij later het onderwijs aan een technische hoogeschool kunnen vol gen. Naast het eigenlijke onderwijs, dat de candidaten volgen worden zij gedu rende hun studietijd ook vertrouwd ge maakt met de volksche wereldbeschou wing. Tevens genieten zij een algemeen- vormende opvoedingzij wonen voor- drachtsavonden en lezingen bij. zij maken schoolreizen en bezoeken schouwburgen en concerten. Gedurende den geheelen cursus wonen zij in een internaat, wordt aan kameraadschappelijken gang groote waarde gehecht. Na het laatste semester eindexamen. Degene, die slaagt, is gerechtigd, aan i universiteit Indien gewenscht een Nederlandsche deeren t van gisteren verneemt het D N.B. nog het volgende: R^ds sedert weken vieren de bolsje wieken aan het Kaukasus-front goed- koope overwinningen met de z.g. ver overing van steden, die door de Duitsche troepen in sedert lang voorbereide en dikwijls dagenlang voor de plaatselijke bolsjewistische leiding verborgen geble ven transportbewegingen volgens dtf plan nen zijn ontruimd. De hieraan deelnemen de troepen, in het bijzonder het 57ste Duitsche pantsercorps onder bevel van zijp commandant, generaal der pantser- troepen Kirchner, hebben tijdens sneeuw stormen en door metershooge sneeuw hun taak met slechts zeer geringe ver liezen aan materieel en personeel schitte rend uitge/oerd. De bolsjewistische for maties naderen de Duitsche achterhoede meestal slechts aarzelend, daar de toe stand der wegen, het ontoereikende spoorwegnet en vooral het geblokkeerde spoorwegknooppunt Stalingrad door het dappere zesde leger, de opmarschbewegin- gen der bolsjewieken aanzienlijk bemoei lijkten. Uitgestrekte Duitsche mijnenvelden verhinderden daarbij dagenlang een ge- vechtscontact tusschen de bolsjewistische voorhoede en de Duitsche achterhoede. Sterke bij de achterhoede ingedeelde ge motoriseerde eenheden pioniers verniel den de verkeersinstallaties, bruggen, we gen en kwartiermogelijkheden voor zeer langen tijd. Met krachtige hulp van in- heemsche formaties, onder wie verschei dene eskadrons vrijwilligers werd ook het grootste deel der burgerbevolking voor de bolsjewistische commissarissen in vei ligheid gebracht. In het gebied ten Westen van Woronesj, waar omvangrijke Duitsche reserve? voor het afweren van bolsjewistische massale aanvallen en voor het verbreken van de aanvoerwegen der bolsjewieken ter be schikking zijn, worden de marsch- en transportbewegingen aan beide zijden door sneeuwverstuivingen zeer bemoei lijkt. Ten Zuiden van het Ladogameer duren j de succesvolle afweergevechten vooi t. De bolsjewieken zijn er daarbij niet in ge- slaagd. ondanks verscheidene achter el kaar ondernomen aanvallen, tot de voor naamste Duitsche linies door te dringen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaanden datum bij genoemd adres vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche-SS in Nederland willen toetreden. 10-2-’43 den Haag, 9 uur, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Officieel is te Rome de volgende wijzi ging in de Italiaansche regeering bekend gemaakt: □e functie van onderstaatssecretaris bij het bureau van den minister-president wordt overgenomen door den Nationalen Raad Amilcare Rossi, voorzitter van den bond van frontstrijders, die generaal Lui gi Russo opvolgt. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken wordt door den Duce overgenomen. Giuseppe Bastianini blijft onderstaats secretaris in dat ministerie. Graaf Ciano wordt voor 3 Jaar benoemd tot lid van den Grooten Raad van het fascisme. Verder wordt officieel medegedeeld: Umberto Albini, tot nu toe prefect van Napels neemt, in plaats van Buffarini Guidi, het onderstaatssecretariaat van het ministerie van Binnenlandsche Zaken waar. Alfredo de Marsico neemt de leiding over van het ministerie van Justitie. De huidige functionaris, graaf Grandi, blijft voorzitter van de Kamer van Fasces en Corporaties. In plaats van Thaon di Revel is tot mi. nister van Financiën benoemd baron Gia como Acerbo, rot nu toe voorzitter van het Internationale Landbouw Instituut. Giuseppe Bottai wordt als minister van Opvoeding opgevolgd door den rector der universiteit van Pisa, Carlo Biggini Het ministerie van Openbare Zaken wordt door den nationalen raad Zenone Benini overgenomen van Giuseppe Gorla. Host Venturi wordt als minister van Verkeer afgelost door Cini. Carlo Tiengo neemt de functie van mi nister van Corporaties over van senator Ricco. Aan het ministerie voor Volksontwik keling wordt Alessandro Pavolini opge volgd door Polverelli, tot nu toe onder staatssecretaris aan dit ministerie. Tot minister voor deviezen is benoemd Oreste Bonomi, als opvolger van minis ter Riccardi. Het onderstaatssecretariaat voor Oor log.'productie wordt tot ministerie verhe ven. Generaal Favagrossa. die tot nu toe daar onderstaatssecretaris was, is tot mi nister benoemd. Bij gebruik van de hooikist voor het bereiden van spijzen, moet men met te werk gaan Zoo moeten de van buiten goed schoon zijn en inzetten in de kist of de mand, hooikist diënst doet, mag niet De kist, mand of kran-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1