Vormingsdag N.S.D.A.P.-N.S.B. Maandag 8 Februari. No. 18406. 1943. VERNIETIGD van een MEER DAN,100.000 TON SCHEEPSRUIMTE Vervroegd sluitingsuur in en Zuid-Holland Luit.-generaal Seyffardt gevallen als slachtoffer Noord- revolveraanslag Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen- s en Ladoga* I 4P.K Sr hm i rit Srérriirr «tracht «tetFieol daarto* hebban WéMuarUwdttMiuseera bestaao. Nieuwe aanvallen komen de Sovjets op zware verliezen te staan De bij Novorossiisk gelande Sovjets vernietigd f 1 Ciano ambassadeur bij den H. Stoel Aanvallen aan Donetz en meer afgeslagen Hoofdprijzen Staatsloterij Churchill teruggekeerd VERDUISTEREN van 5.37 aar nam. tot 8.10 uar voorm. De hooilast bewaart de warmte, I maakt er een nuttig gebruik vairJ Opnieuw 14 schepen in den grond geboord Algiers en Napels gebombardeerd ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Redevoeringen van Hauptdienst leiter Schmidt en van Geelkerken I COURANT HAAGSCHE i 7 dat T Rede van Geelkerken over 100.— i i de oogen Bij onze vrijwilligers. Een verken, ningstroep zoekt verbinding met den ^vijand. (Orbis-Holland) Der Höhere S.S.- nnd Polizeifiihrer iQordwest und Generalkommissar für das Sicherheitswesen deelt mede: ,w.g. RAUTER Der Höhere SS und Polizeifiihrer Nordwest und Generalkommissar für das Sicherheitswesen. Den Haag, 8 Februari 1943. Officieel wordt te Rome bekend ge maakt, dat graaf Galeazzo Ciano is be noemd tot Italiaansch ambassadeur bij den Heiligen Stoel. „Als wij op den tienden verjaardag der nationaal-socialistische revolutie, zoo zei hij nadrukkelijk, tot den totalen oorlog zijn overgegaan, dan spreekt het vanzelf, dat deze maatregelen ook hier in Neder land stuk voor stuk moeten worden uit gevoerd. Iedere plaats, die in Duitschland vrij komt, doordat de man, die haar bezet hield, het geweer ter hand neemt, moet ook uit de gelederen der andere Germa nen worden aangevuld. t 1.000.— 400 200 (Ms- de tftvtSM Spaansche vrijwilligers heeft een veldgendarmerie, die «w> de weggen en m de dorpen streig voor de orde zorgt. 'Z j.) /1.65, elke m.M. m. tot S3 IU Halve oplaag, halve prijs Red. p. p. i0 et. KI. Adv (In halve opl.) /0.57. 70.48 Adv. „Br bur. v. d. bl.” 10 e. meer PRIJS DER ADVERT.! 1-11 m.M. (S reg. m.M. <10 reg /0.19. Elke m.M. m. 31 et. I /0.51 p. m.M. Bewijsn, 5 et., tr. Dienstaanb. f 0.38 Pers. gevr. f-- Met onmiddellijke inwerkingtreding wordt voor de provin’cies Noord-Hol- lahd en Zuid-Holland het sluitingsuur voor café’s en restaurants e.d. van 23.00 uur op 21.00 uur en het tijdstip, waar na men zich niet op straat mag be vinden, van 24.00 uur op 22.00 uur ge steld. Verdergaande plaatselijke be palingen, die reeds genomen zijn, wor den hierdoor niet aangetast. Wij maken ons geen illusies en wij zul len steeds de gevolgtrekkingen uit de noodzaak maken. Zoo zullen wij machines en kanonnen bouwen, evenals wij het Duitsche volk in een tijd, dat in de Ger- maansche landen en in de geheele wereld de markt met levensmiddelen werd over stroomd, hebben toegeroepen: „Gij kunt kiezen, boter of kanonnen”. Destijds reeds hebben wij de kanonnen gekozen en eens Zal de dag komen, waarop onze maatre gelen ook door onze tegenstanders als juist worden erkend. Als thans allen die vroeger het Weer- machtbericht niet wilden hooren, nauwe lijks den tijd kunnen afwachten om te vernemen, van den zwaren strijd van Duitschland. dan moesten zij om billijk te zijn ook alle overwinningen, die wij heb ben bevochten, als feit aanvaarden. Al doen zij dat ook thans nog niet, eens zal hun toch ook duidelijk worden, dat het Duitsche leger, de luchtmacht en de duik- booten den tegenstander den strot dicht drukken. Eens komt de dag, waarop steeds meer v'ojxssienon. en ook Neder- landsche, zich bij ons zullen aansluiten en de juistheid van onze gedachten en onzen strijd erkennen PRIJS DEZER COURANT: Voor^'s-Gravenhagebij vooruitbet. per 3 mnd. 3.15, Fr. p. p. met Modebl. 4.30, i. MÓdebl. 3.95. Buitenl. 9.46, Bjj postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 6 c.. fr. p. p. 10 c. Zooals in een extrabericht is-medege deeld., hebben Duitsche du ik booten enkele dagen geleden in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan een in Oostelijke richting varend convooi aangevallen, dat met koers naar de Britsche eilanden uit zwaar geladen vrachtschepen en tanksche. pen van meer dan gemiddelde grootte bestond en dat overeenkomstig de waar de der lading bijzonder krachtig be schermd was. De in den strijd geworpen groep duik, booten boorde van dit convooi in hevige gevechten, die dagenlang duurden, 14 schepen, waaronder 5 tankschepen, met een gezamenlijken rnhoud van 109.000 brt. in den grond. Een ander schip werd ge torpedeerd. Oe krijgsgevangen Nederland- sche officieren geloopen nacht 'enkele bommen neer op West-Duitsch gebied en veroorzaakten hierdoor schade aan gebouwen. Bij een luchtaanval op de Fransche kust aan den Atlantischen Oceaan werden vol gens de totdusver ontvangen berichten. 3 vijandelijke bommenwerpers neerge schoten. i Een Zuid-Engelsche havenstad werd overdag door snelle Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen. Telefoon H6300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Q,ro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.s RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje! 3, Tel 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778039; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters |r Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Spr. herinnerde iri dit verband aan het wbord, dat de Führer in 1939 eens in den intiemsten kring heeft gezegd: Veld slagen worden niet steeds gewonnen, veldslagen worden ook verloren”. Eens, als de tijd zal komen, zal men constatee- ren, hoeveel kracht het nationaal-socia- lisme heeft ontwikkeld. In dezen gTooten tijd leven wij. Wij zijn bereid offers te brengen. Wij weten ook. dat er geen keus is en roepen derhalve allen Nederland- schen en Duitschen volksgenooten toe: ..Komt tot ons, slechts wij kunnen gestalte geven aan dezen tijd” Stalin wil de wereldrevolutie Als thans uit het internationale kran tenwoud hfeel angstig de vraag,naar de oogmerken van Stalin weerklinkt, is dat voor ons nationaal-socialisten. geen vraag. Stalin heeft andere eischen te stel len dan die hem bij voorkeur door de plutocraten zouden worden toegestaan. Hij wil de wereldrevolutie, zooals hij zijn levenlang heeft verkondigd. Tusschen den nationaal-socialistischen eisch: „werk en brood voor Duitschland en alle volken, maar vernietiging van jodendom” en dén bolsjewistischen eisch omtrent wereldrevolutie is geen compromis mogelijk. De wereld moet hieruit de con sequentie trekken en deze luidt: „onder gang van het avondland of overwinning voor het nationaal-socialismel”. Wat zou er thans al niet gebeurd zijn, zoo riep spr. den benauwden lieden hier in Nederland toe, als de Führer geen kans had gezien zestien millioen Duit sche communisten weer terug te bren gen tot het vaderland en hun de eer der nationale vrijheid te hergeven. In alge- heele duidelijkheid zette Hauptdienstlei- ter Schmidt de consequenties uiteen, die uit deze situatie ook voor Nederland voortvloeien. offers vrij te maken van den geest, waarmee zij zich door de geweten- looze propaganda van vijandelijke zijde hebben laten besmetten Hoe dankbaar kunnen wij zijn, dat deze groote gemeenschap groeit. Bij allen nood en zorg zien wij toch, hoe Europa op nieuw opstaat. Als wij onze gemeenschap pelijke jeugd aankijken weten wij, dat) zij nooit meer tegenover elkaar, doch steeds slechts schouder aan schouder zal staan. In den strijd der volkeren moet al les door arbeid en strijd worden verwor ven. Sluit -u derhalve in deze kameraad schap aaneen, reikt elkander de hand en roept den schroomvalligen en zwakken toe: „Gij kunt zwak zijn, omdat wij sterk zijn”. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 8 Februari. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend Aan het Kaukasus-front gevechten van plaatselijke beteekenis. Bij de vernieti- -ging van den op 5 Februari ter Zuid westen van Novorossiisk gelanden vijand werden in totaal 31 tanks stukgeschoten. De bloedige verliezen van den vijand zijn hoog. In het mondingsgebied van den Don alsmede in de groote bocht van ae Do netz verliep de dag over het algemeqn kalm. Een bolsjewistisch regiment, dat I bij het aanbreken van den dag de Donetz was overgestoken, werd in een tegen- i aanval vernietigd. De bolsjewieken zetten ook gisteren aan den middenloop van den Donetz en ten Westen van den Oskolsector hun woeden de aanvallen, waarbij zij sterke gepantser de strijdkrachten in den strijd wierpen, voort. Deze aanvallen werden afgeslagen. Ondapks de slechte weersomstandighe den deden sterke formaties gevechtsvlieg tuigen doeltreffende aanvallen op mar- cheerende colonnes en op kwartierruim. ten voor de vijandelijke troepen. Ten Zuiden van het Ladogameer bleven nieuwe vijandelijke aanvallen zonder suc ces of werden reeds in de kiem gesmoord. Bij een eigen tegenaanval werden voor het front van een regiment 400 gesneuvel de bolsjewieken geteld. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van artillerie en verkenni.ngstroepen. Luchtdoelartillerie op schepen van de Duitsche marine in convooi varend met aanvoerschepen naarTunesische havens, schoot 7 Britsche gevechtsvliegtuigen jieer. Storingsvliegtuigen wierpen in den af- Omtrent den moord op Luitenant-Gene- raal Seyffardt wees Hauptdienstleiter Schmidt op het feit, dat wij geruimen tijd geleden hebben verklaard, dat het beter was de actieve officieren in. Duitsche krijgsgevangenschap over te brengen. Als deze heeren thans nog in het land waren, zou wellicht de een of ander in het belang van zijn eigen leven inzien: als een gene raal valt zou het rechtvaardig zijn als daarvoor vijfhonderd officieren van de tegenpartij van het leven worden beroofd. Wij, nationaal-socialisten hebben evenwel als voorzorgsmaatregel .{leze officieren in krijgsgevangenschap gebracht, en hun daardoor belet een verkeerden weg in te slaan. Bovendien hebben wij'hen daardoor voor hun gezinnen gespaard. Als men des tijds dit besluit van den Wehrmachtsbe- fehlshaber, dat ik eens zeer wijs heb ge noemd. niet heeft begrepen, zal men het thans beter verstaan. Voor de hardheid van den oorlog moet het particuliere leven wijken. Meer dan driehonderdduizend Nederlandsche arbei ders werken thans in Duitschland. Zij hebben het juiste besluit genomen en zul len eens dankbaar denken aan den tijd waarin zij werkten voor de verplettering van het communisme. Wij. Duitschers, zijn hard genoeg om tegen het communisme te vechten. Weest gij zoo verstandig en zoo hard daaruit leering te trekken en het werk over te nemen, dat de Duitsche soldaat moet achterlaten. Slechts als deze geheele Germaansche lotsgpmeenschap zich aaneensluit, blijft ons leven ge spaard. - „Wie niet werkt, zal ook niet eten”. Bij deze gelegenheid gaf Hauptdienst leiter Schmidt een nadere verklaring van zijn recente aankondiging, dat de zoon tjes der plutocraten in dit land ook ééns zouden moeten werken. Hij zei: „Thans zou men bemerken, dat wij in den to talen oorlog aan de driehonderdduizend Nederlandsche arbeiders in Duitschland en aan de hier werkende Nederlanders verschuldigd zijn, dat ook zij eens aan de beurt komen, die tot dusver nog nooit) iets hebben gedaan. De fündamenteele wet, »,Wie niet werkt, zal ook niet eten”, is de harde consequentie, <ie wij zullen trekken. Zoo zal ieder zich moeten/schik ken naar de wetten van den oorlog. Slechts zoo komen* wij dezen tijd door/ Laten wij ons aan deze noodzaak onder werpen. Hoeveel generaties hebben voor ons hetzelfde gedaan en hun leven op hetspel gezet „Ht^e dankbaar mogen wij het lot zijn, dat de Almachtige ons den Führer heeft gegeven, die voor ons uit marcheert en ons als stralend voorbeeld Steeds voor oogen staat. Die het'lot van het Duit sche volk en van Europa in handen houfit. Hoe dankbaar kunnen wij, Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten, zijn, dat ook een verhouding van hot. groot ste vertrouwen tusschen den Führer en Het woord „nauwere aaneensluiting”, dat de Leiter des Arbeitsbereichs der N.S.D.A.P., Hauptdienstleiter Schmidt, den Duitschen en Nederlandschen nationaal- socialisten op den eersten gemeenschap- pelijken vormingsdag van dezen winter had toegeroepen, is voor allen, die aan den wederopbouw van dit land meewer ken, een aanvurende leus geworden. Zoo stond ook de vormingsbijeenkomst, die de ambtsdragers van N.S.D.A.P. en N.S.B. in de provincie Zuid-Holland gisteren te Leiden bijeenbracht, in het teeken der onverbrekelijke kameraadschap, die ge smeed in de interneeringskampen, door weerstanden niet kan worden losgemaakt, doch nog slechts verstevigd Dat geen offers te groot zijn óm de nationaal-socialistische gedachte ter over winning te voeren, demonstreerde de plaatsvervangende leider der N.S.B., van Geelkerken, aan den offerdood van den commandant van het Nederlandsche Vrij willigers Legioen, luitenant-generaal Seyf fardt, die tot zijn laatsten ademtocht als soldaat leefde en viel, in zijn laatste oogenblikken slechts het welzijn van zijn volk voor oogen had, daar hij de laffe daad van een sluipmoordenaar niet door het bloed van zijn landslieden vergolden wilde hebben. Dat evenwel de sfeer, waar uit dergelijke laffe daden kunnen ont staan, moet worden gezuiverd,- stelde van Geelkerken als onvoorwaardelijken eisch, hetgeen alle nationaal-socialisten'uit het hart gegrepen was, naar de stormachtige bijval bewees. Deze taal van den ouden volgeling van Mussert, waaruit hardheid en strijdvaardigheid sprak, gaf op dit uur aan de bijeenkomst van Duitsche en Ne derlandsche nationaal-socialisten den bij zonderen stempel en mag door het Neder landsche volk niet worden misverstaan. Vijfde klasse. 5.000.— 20882 1.500.— 18356 - 5524 3630 13477 8979 2081 3227 4166 5927 6668 17327 18283 3360 3798 5200 6507 9097 9435 10384 11307 12213 15151 20353 De plaatsvervangende leider der N.S.B. van Geelkerken, stelpe aan alle Neder landsche mannen en vrouwen die trouw hebben gezworen aan de nieuwe wereld beschouwing. den eisch een voorbeeld van nationaal-socialistische houding ook in het dagelijksch leven te zijn. Een on wrikbaar geloof en vast vertrouwen moet den nationaal-socialist kenmerken, want in dezen geweldigen strijd komt het er slechts op aan' wie tot op het laatste oogenblik zijn zenuwen meester blijft. Het'gaat er niet om het apparaat van den staat in hapden te krijgen, maar veeleer daarom, dat de staat het volk .dient In moeilijke tijden moet slechts over één vraag beslist worden staat ge of valt ge? De Britsche nieuwsdienst meldt minister-president Churchill gisteren in Engeland is teruggekeerd. De voornaamste leden van de Engel- sche regeering zijn enkele uren na den terugkeer van Churchillte Londen in Dówningstreet voor een „intieme be raadslaging” bijeengekomen. De minis terpresident heeft daarbij verslag uitge bracht over de resultaten van zijn be sprekingen le Casablanca en te Adana. Een dezer dagen zal Churchill door den koning worden ontvangen. Men verwacht voorts een spoedige uitvoerige verklaring in het Lagerhuis. Een groot deel der re sultaten van Casablanca. Adana en Al giers zal evenwel geheim gehouden worden. Churchill heeft naar het communiqué van generaal Eisenhower bekend maakt, met generaal Eisenhower en admiraal Cunningham in het geallieerde hoofdkwar tier besprekingen gevoerd. Hierna had hij een ontmoeting met den Britschen staats-' minister Harold Macmillan. De premier heeft in totaal anderhalven dag te Al giers vertoefd. Op den leider van het Vrijwilligers Le gioen Nederland, den voormaligen chef van den Nederlandschen generalen staf, luitenant-generaal H. A. Seyffardt, is op 5 Februari 1943 vroeg in dep avond voor de deur van zijn woning, een revolver- aanslag gepleegd. Luitenant-generaal Seyffardt is op 6 Februari aan zijn zware verwonding bezweken. Luitenant-generaal Seyffardt heeft in de beslissende Junidagen van 1941 toen Duitschland aantrad tegen het bolsjewis me, den oproep tot vorming van het Nederlandsche Legioen uitgevaardigd. On vermoeid heeft de generaal sedert deze dagen voor het Legioen in het Oosten vrijwilligers aangeworven. Met dezen man is een van de weinige ver vooruitziende generaals van het oude Nederlandsche leger heengegaan. Van alle kanten heeft geperaal Seyffardt-als com mandant van het Legioen, dat zich in het Oosten meermalen schitterend heeft ge dragen en dat in het Weprmachtbericht met roem vermeld werd, sympathie én achting verworven. Nauwere aaneensluiting Wij niet, kameraden, want voor ons is dit de tijd, dien wij, nationaal-socialisten, steeds hebben voorspeld. Des ie nauwer moeten wij ons aaneensluiten.^ In derge lijke tijden blijkt, wie een beprqefd strij der. is. Wie niet geducht oefent, zak: af. Slechts wie vast staat in het geloof en bereid is alles op het spel te zetten, is wer kelijk vrij. Zoo zijn wij ook het jaar 1943 ingetreden in het besef; „Dit jaar zal moeilijk voor ons zijn, het zal echter ook de krachtigen vrij en strijdvaardig maken”. Stalingrad heeft de krachtigen voot ons doen verrijzen, zooals generaals en grenadiers zich aaneensluiten, vechten en sterven, zooals in de burgerlijke we reld de opgestapelde roofbuit verschrom pelt. Overgebleven is de grooie gemeen schap der kameraadschap, die ook na den dood blijft bestaan, Wai beteekenen der. halve de kleine dagelijksche zorgen? Wij staan onder den ban der groote kame raadschap en' bet komt er op aan, dat ieder dit gevoel der groote kameraadschap heeft. Dengenen, die den tijd begrijpen, roepen wij toe: „Wij zijn sterk genoeg om u mee te nemen. Wij zijn sterk genoeg om met n voorwaarts te stormen. De Als in deze dagen de W.A. als hulp politie werd opgeroepen, moge men ook daaruit begrijpen, dat de weg der Neder landsche nationaal-socialisten recht en onverbiddelijk is. Met zwakke hand kan men geen volk van den ondergang red den. Het gaat niet meer om het leven van een enkeling, het gaat erom, dat het volk op den goeden weg wordt gebraoht. Onvermoeibaar moet derhalve iedere nationaal-socialist meewérken aan het aaneensmeden van het volk en aarf het wekken van het Germaansche saamho righeidsgevoel. De Germaansche stammen zijn thans voor <je bestaansvraag gesteld als.zij zich niet aaneensluiten, als zij niet gemeenschappelijk in het Oosten met Ger- maansch bloed een muur opwerpen tegen de Aziatische horden, is het lot van het Germaansche ras bezegeld. Als het gelukt de goede krachten in het Nederlandsche volk te mbbiliseeren, behoeven wij geen vrees te koesteren voor de-toekomst van dit volk. Stalingrad beteekent een ver maning voor de volken van Europa. Het onwrikbare vertrouwen, dat sprak uit de woorden van van Geelkerken, gaf aan zijn laatste woorden een meesleepen- de kracht, toen hij den Führer namens de Nederinnd=che nationaal-socialisten on veranderlijke trouw beloofde voor den marsch naar een betere toekomst. Toen hij eindigde met den groet aan Adolf Hitler, den Führer van alle Germanen, weerklonk het „Sieg Heil” als eenige eed der gemeenschap van Duitsche en Neder landsche nationaal-socialisten. In de volks liederen vond de bijeenkomst, die een mijlpaal in een bewogen tijd vormde, haar verheffend slot. Maan: 8 Febr. op 10.01 v.m., onder 10.23 n.m., 9 Febr. op 10.26 v.m., onder 11.34 n.m., 12 Febr. EK. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding n. 716364: zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haar' No. 115995. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRÈR, 7 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Het gros van den in het gebied vah No vorossiisk gelanden vijand is vernietigd. Zwakke overblijfselen zijn op een zeer klein gebied opeengedrongen In den Wes telijken Kaukasus werden nieuwe vijan delijke aanvallen met bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Daarbij wer den op 5 en 6 Februari 21 pantserwagens buiten gevecht gesteld. Terwijl in de Donetzbocht ten Oosten van Sjachty slechts plaatselijke gevechten plaats hadden, duurde de afweer- slag in het mondingsgebied van den Don, aan de Midden.Donetz en ten Wes ten van den Oskolsector met onvermin derde hevigheid voort. De bolsjewieken leden bij hun aanvallen, die zij onderna men zonder rekening te houden met de offers, zeer zware, bloedige verliezen. In een onoverzichtelijk boschgebied werd een vijandelijk regiment tot den strijd ge dwongen en volkomen vernietigd. Aan de andere fronten verliep de dag over het algemeen rustig. Sterke forma ties der luchtmacht bestookten den ge- heelen dag marcheerende colonnes van den vijand. Aan het front in Tunis levendige be drijvigheid van verkenningspatrQuilïes aan weerskanten. Ten Noordoosten van Oran hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeïoopen nacht een vijandelijk convooi aangevallen en volgens de tot dus ver ontvangen berichten 3 transportsche pen met een gezamenlijken inhoud van 18.000 ton zwaar beschadigd. Een der schepen geraakte jn brand. Bij nachtelijke storingsvluchten boven West-Duitschland hebben vijandelijke vliegtuigen, door hier en daar bommen te laten vallen, geringe verliezen onder de bevolking veroorzaakt. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald-. Zooals reeds in een extrabericht is ge. 1 meld, Rebben duikbooten in zware, hard nekkige gevechten, uit convooien, die naar Engeland voeren en bestemd waren voor -het Afrikaansche en het Sovjetrussische I front, 16 volgeladen transportschepen en tankschepen met een gezamenlijken in houd van 102.500 ton, alsmede 4 zeiltrans- portschepen tot zinken gebracht. Drie an dere schepen werden door torpedo’s be schadigd. Een andere Duitsche duikboot heeft in het Oostelijke deel der Middellandsche Zee een kruiser van de Dido-klasse in den grond geboord. ROME. 7 Februari. (Stefani.) Levendige bedrijvigheid van Artillerie en andere wapens aan de grens tusschen Libye en Tunis. In Tunis actie van verkennings- afdeeïingen wij hebben eenige tientallen gevangenen gemaakteen Amerikaan- sche patrouille, die met auto’s tot onze linies doprdrong, Werd gevangen ge nomen. Vliegtuigen van de As hebben concen traties van gemotoriseerde strijdmiddelen en' op marsch zijnde ravitaiUeerings- colonnes aangevallenschepen ^yp de reede van Tripoli werdén gebombar deerd Vijandtlijke vliegtuigen hebben giste ren brisant- en brandbommen laten vallen in de omgeving van Finale (Pa lermo). waardoor brand ontstond in een boschgebiedzij openden machinege- weervuur op 2 passagierstreinen tusschen Dicata en Gela en in de omgeving van Cassibile (Syracuse). Er zijn 1 doode en 5 gewonden. ROME. 8 Februari. (Stefani.) Aan het front van Tunis zwakke bedrijvigheid van verkenningsafdeeling;en. Onze bommen werpers veroorzaakten uitgestrekte bran den in de haven vay Algiers. Een meer. motorige. vijandelijke bommerwerper werd neergehaald in de zóne van GabeS. Vijan delijke vliegtuigen vlogen boven de kust streek tusschen Agrigento en Porto Em- pedocle, waarbij zij zonder eenig gevolg een trein bombardeerden. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. Tusschen Gela en Butera werd een Spitfire'door machinegeweervuur neergeschoten. De bestuurder werd gevangen genomen. For maties vijandelijke vliegtuigen deden een- aanval op de omgeving van Cagliari, waarbij onder de burgerbevolking 3 per sonen gedood en 4 gewond werden. Er werd lichte materieele schade aangericht. Onze jachtmachines haalden 4 vijandelijke toestellen omlaag, waarvan er 3 in zee stortten, resp. nabij Kaap Pula, Kaap Spartivento-en op 40 k.m. ten Zuiden van laatstgenoemde Kaap, terwijl het 4de toe stel op den grond terecht kwam tusschen Iglesias en San Antioco. Gistermiddag hebben viermotorige Ame. rikaansche bommenwerpers talrijke bom men laten vallen op Napels, waarbij scha, de werd aangericht en slachtoffers wer den gemaakt. Men is bezig den omvang van' de schade na te gaan. Vier aanval lende machines werden brandend door het luchtdoelgeschut neergehaald en door onze jagers: een ten Zuiden van kaap Posillipo, 2 in de Golf van Napels ten Zuiden van Torre Annunziata en de'vierde ter hoogte va-n Capri. Als voorbeeld stelde van Geel kerken Luitenant-Generaal Seyffardt, door laffe moordenaarshand gevallen: hij aarzelde geen oogenblik. toen hij in het’ late avonduur .arglistig naar de voordeur werd gelokt, op de vraag van den moordenaar„Bent u luitenanb-generaaj Seyffardt mei een onverschrokken „Ja” te ant woorden. Zijn soldateske houding komt tot uiting in de woorden, die hij kort voor zijn dood sprakDus zal ik toch nog als soldaat sterven.” De edele gezindheid, die dazen waar- achtigen man bezielde, kwam tot uiting in het verzoek, ter wille van zijn dood geen bloed te vergieten. Dat Seyffardt tot zijn laatsten dag met zijn jongens aan het front bleef verbónden is het schoonste getuige nis voor zijn soldateske opvatting en houding. Als thans zekere maat regelen worden genomen, beoogen die niet den offerdood van Seyffardt te doen boeten doch aan eén zekér deel van het Nederlandsche volk geJegeatoeK te geven zieb door xware Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaanden datum bij genoemd adres vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat, om dienst te nemep in een spéciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blüven. Tüdens de keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche-SS in Nederland willen toetreden. 10-2-’43 den Haag, uur, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Rede HauptdienaHeiter Schmidt Hauptdienstleiter Schmidt, hartelijk be groet door zijn Duitsche en Nederland sche strijdmakkers, wees om te beginnen op het vele, dat de nationaal-socialistische volksleiding onderscheidt van de gebrui ken dtr democratie. Was het de gewoonte der vroegere democratisch-marxistische partijen, aldus spreker, slechts dan tot het volk te spreken, als verkiezingen voor de deur stonden of ajs zij door een parle mentair besluit meenden iets bijzonders te hebben gedaan de nationaal-socialis ten hebben het oude gebruik te allen tijde tot het volk te spreken niet verleerd, ook al is de tijd hard en moeilijk. Zoo heeft de Führer in October tot Duitsch land gesproken, in November tot zijn oude strijdmakkers en daarmede tot de wereld. Ook 30 Januari heeft de Führer in zijn proclamatie gezegd, wat hij te zeg gen had Wij hullen ons dus niet in stil zwijgen, als de tijd moeilijk is. De hardheid van den strijd in het Oosten leert ons, dat de oude nationaal- socialistische strijdgedachte en strijdleu-. I steeds •dezelfde is gebleven: de gevaar lijkste tegenstander der menschheid en daarmee van het Avondland >s het com munisme, een tegenstander, die door de nationaal socialisten nooit is onderschat Op sarcastische wijze schetste spreker de gemoedsgesteldheid van de Neder landsche kringen, welker oogen thans door de geweldige botsing in het Oosten voor het bolsjewistische gevaar open gaan. Bij hqt -uitbreken van den oorlóg in het Oosten heeft men in de kringen van onze tegenstanders gesproken van de „arme communisten”, die door de le gers van Hitler werden overvallen en onderdrukt. Thans verliezen deze lieden hun evenwicht, daar hun rekening niet opgaat, dat het bolsjewisme door Hitler werd verzwakt om den weg voor Enge land en Amerika en daarmee voor de .goede, oude democratie” vrij te maken. Misschien rekenen de ouden erop dat de Éngelschman en de Amerikaan komen’ en, in dit land voor orde zorgen, als Hitler met zijn legers in het Oosten niet stand houdt. Wie evenwel jonger is en zich nog geschikt voor den oorlog gevoelt, denkt reeds heel anders, want hij heeft beleefd, dat de Engelschen en Ameri kanen in Noord-Afrika meedoogenloos nlle weerbare mannen hebben gemobili seerd: Zijn vraag luidtwat zullen de Amerikanen en Engelschen met mij doen? Zoo komt hij tot de logische gevolgtrek king. dat hij dan terstond soldaat zou moeten worden en onder Engelsch bevel zou worden gesteld. Alleen reeds de ge dachte tegen Duitschland te- moeten vechten drukt evenwel als een nacht merrie op zijn ziel. Als hij er evenwel ook nog aan denkt dat misschien het bolsjewisme zijn tegenstander zou kunnen worden, beseft hij in welken gevechts- sector de nationaal-socialistische revo lutie zich thans bevindt. Tegenover deze ruggegraatloosheid, ontstaan uit gebrek aan inzicht, stelde spreker de doelbe wustheid van het nationaal-socialisme. dat sedert twintig jaar en langer met het communisme geworsteld en nooit deze barbaren onderschat heeft. Voor de ■fiationaal-socialisten luidde de vraag se dert het begin van den strijd„Zij of wij Opeens zien de angstige zieltjes, dat wij, nationaal-socialisten. de eenige waarborg voor hun burger leven zijn. Zij worden angstig en beginnen te sid deren vanwege hun buikje en hun sigaren. De stortnachtige bijval, die uit de ge lederen der Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten volgde op deze woorden van den spreker, vormde de gelofte de dagelijks opnieuw beproefde nationaal-socialistische strijd- en lotsge- meenschap ook in de toekomst tot richt snoer van alle handelingen te maken.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1