Indrukwekkende voor M r I 4. mi i' I rouwplechtigheid generaal Seyffardt a Woensdag 10 Februari. 1943. No. 18408. I Ló ft Défilé, toespraken en kransleggingen op het Binnenhof BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS FEUILLETON ROOFDIERNUMMER PI BEKENDMAKING I k I F I ii JW**"*" 5^ k ié k Mi Tegenaanvallen in mondings- gebied van den Don In zware Afweergevechten handhaven Duitsche formaties zich tegen overmacht Bij verstandig gebruik kan men inet weinig gas veel doen AVONDS EXTRA TRAMRITTEN Na half negen DE GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1943 Nadeelig slot van 19.400.000 Rede van den Rijkscommissaris VERSTREKKING MOSSELEN De toespraken Rede van Mussert - Laat de pandeksels geen klepper- marsch maken! Een schot viel COURANT HAAGSCHE •4 den WRONESJ Vs \UsM ïtOsM 4 8^/fforodlf Seyffardt overschot Westerveld naar van daad fTapoü Luitenant-Generaal’ H A. Seyffardt t (Cliché Archie/ H.C.) 4 T I, f W'-S 12 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon t hij moe- X; <kjtor/ Ostrogosk „Sonderausweise”. die door de ..Beauf-i tragten des Reichskommtssars-Polizei- offiziere” zijn verstrekt voor de nachte lijke uren van middernacht tot 4 uur. waarin het verboden is zich op straat te bevinden, gelden zonder meer ook wan neer de verboden nachtelijke uren wor den uitgebreid. - - m ’der van -het Nederlandse! Nederlandsch officier. Generaal Seyffardt was militair in hart en nieren, van ouder op ouder soldaat. Ge boren te Breda in 1872, was hij op 20- jarigen leeftijd luitenant, doorliep hij alle rangen, om in 1930 den hoogst bereikbaren rang van hfitenant-generaal te bereiken. Een jaar later volgde zijn benoeming tot chef van den generalen staf; in 1934 werd hij gepensionneerd. Na j zijn pensionnee- ring trad Ijij in de jaren 1934 en 1935 iu tal van belangrijke plaarsen op in de ver gaderingen van het Verbond voor Na tionaal Herstel om de noodzakelijkheid te betoogen de Nederlandsche weermacht uit haar verval op te heffenen om te. pro- testeeren tegen de toenmaals systematisch plaatsvindende afbraak van het léger doop de ministers Colijn en Deckers. Ook kwam hij als voorzitter van de afdeeling den Haag van dat verbond in een verga dering in October 1935 met kracht op te- gen de onverantwoordelijke daad van den geest leeft Gij luitenant-generaal Seyf- DUITSCH W EERM A CHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 Februari (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt, bekend: In het Zuiden van het Oostelijke front nam de aanval van den vijand in hevig- heid toe. De Duitsche troepen leverden in beide gevechtssectoren zware afweer- gevechten tegen doorbraak- en omsinge- lingspogingen van den met sterke strijd krachten aanvallenden vijand. In het Westelijke deel van den Kaulfa- 1943 is thans door den burgemeester vast gesteld en zal binnenkort in druk ver schijnen. Van den gewonen dienst zijn de .inkomsten geraamd op 74.975.215,50 en de uitgaven op 94.375.215,50, zoodat deze dienst een nadeelig slot vertoont van 1 19.400.000. Toen de begrootin, vastgesteld bedroeg ten, de grenzen zij® daar niet zuiver ge trokken. Mijn vaderland ligt ergens in Gran Chaco. Daar ben ik opgegroeid, tot dat Dunkins mij op een. dag ontdekte. Een interessant land, bevestigde Har den, vooral wat de slangen betreft. Daarover kan ik u inderdaad het een en ander vertellen, knikte Barranza. Voordat Dunkins mij naar de zoo genaamde civilisatie bracht, was ik slan genvanger. kent imfliers de reusachtige slangen van Bolivia? Kolossaal riep Harden uit. Dat moet u mij eens vertellen. Ik vang na melijk ook slangen, het behoort om zoo te zeggen tot mijn beroep. Helaas met weinig succes, voor zoover het de reus achtige Afrikaansche slangen betreft. Het ontbreekt, mij aan geschoolde krachten. Het is moeilijk werken met de inboorlin gen. Dan zijn wij het eens, lachte Barran- .za, helaas heb ik niet langer dan veer tien dagen vacantie. Een beetje te kort voor Afrika. Wanneer gaat u weer terug’? Ik denk over enkele weken, ant woordde Harden. En waarheen als ik vrageé mag. Ja, als men dat altijd precies vooruit wist. (.Wordt vervolgd) fardt, stichter en leider van het Neder landsche Legioen voort in onze harten, als man van eer, als man van karakter, als man -van hooge hoedanigheden, die was den vaderland getrouwe tot in den dood- Zoo waarlijk er een God is, zoo waar lijk geloof ik dat Hij Uw ziel genadig is. Na Mussert trad de WeermachtbeVel- hebber in Nederland, generaal de'r Vlie gers Fr. Christiansen, voor de baar en legde met, de woorden Generaal Seyf- fardit, van, de Duitsche Weermacht den Jaatsten kameraadschappelijken. groet” een krans neer. Daarna nam de Höhere SS- en Polizei- führer, SS Gsuppenführer Rauter met de voegende, woorden v4n den doode afscheid: „Generaal Seyffardt, in opdracht van den Reichsfuhrer S.S. en varf de door hem geleide Waffen SS, in wier naam ook het Nederlandsche Legioen thans daarginds in het Oosten strijdt en dat op dit- uur met ontbloot hoofd aan U den^rf, groet ik U en dank ik U in zijn naam voor Uw optreden. In zijn brief van condoleance aan de familieleden heeft de Reichsführer S.S. geschreven: „Hij is als dapper en oprecht man het slachtoffer geworden van een schande lijken moordaanslag gepleegd door lie den, die meenen zijn ridderlijk Ger. maansch gevoel slechts op deze verra derlijke wijze te urmen onderdrukken. Ik hoop, dat het geheele Nederlandsche volk onverschillig van welke richting, eensgezind is in de vereering, van den dooden generaal en in de verobrdeeling van de moordenaars sen van hen, die hierachter zitten”. Wij echter, generaal Seyffardt, staan hier en nemen Uw nalatenschap over, welke wij Nederlandsche kameraden en Germaansche broeders, eens zullen ver vullen”. Laatste spreker was de Rijkscommissa- ris, Rijksminister Seyss-Inquart. die de volgende rede hield: ig voor 1942 w^rd --de raming der in komsten ƒ72.019.986,80 en die der uit gaven 81.019.986,80, zoodat die begroe ting aanvankelijk een tekort had van >9.000.000, welk tekort door allerlei om- I andigheden inmiddels is opgeloopen. 'J1 bovengenoemd tekort voor 1943 van 19.400.000 zijn de vermoedelijke nadee- lige financieele gevolgen van de evacua tie verdisconteerd. Uiteraard zijn deze ge volgen heel moeilijk te schatten. Naar 'Yeten 's deze schatting gedaan en ïc\nS™!uarvan is ie stellen op 6.400.000 zonder rekening te houden met de evacuatie zou derhalve de begroeting Fiewonooo hebben gesloten van Tenslotte, zij medegedeeld, dat bij ge brek aan gegevens daarvoor op- de be groeting geen bedrag is uftgetrokken voor de opbrengst der ondernemingsbelasting welke te haren bate komt. Evenmin is rekening gehouden met den druk der ven nootschapsbelasting, waarmede sommige gemeentebedrijven bezwaard worden.» De directie der H.T.M. deelt ons mede, dat de avonddiensten ongewijzigd blijven, zoodat ieder tot 10 uur 's avonds nog zijn woning per tram kan bereiken. Ten ge rieve van het uitgaande publiek, zijn na half negen extra-ritten ingelegd. RAUTER. SS-Gruppenführer en luitenant- generaal der Politie. Met indrukwekkend eerbetoon is van daag afscheid genomen van den als ge volg van een revolveraanslag overleden luitenant-generaal H. A. Seyffardt, den bevelhebber van het Vrijwilligerslegioen Nederland, dat aan de fronten in den strijd tegen het bolsjewisme en «voor het nieuwe Europa zijn belangrijke taak vervult. Op het historische Binnenhof, welks omlijsting dit plein een prachtig geheel doet ?ijn. was te negen uur voor den in gang tot de Ridderzaal de baar met het stoffelijk hulsel van den generaal op een katafalk opgesteld, gedekt door de Neder landsche vlag en de attributen van den gestorvene en geflankeerd door twee zui len met eerevlammen. Daarachter stond op het. podium een eerewacht, gevormd door enkele mannen van het Vrijwilligers legioen met den standaard, en verder van de S.S., de W.A., de N.S.B. en den Jeugd storm, met. hun vaandels. Onderdeden van verschillende wapens der Duitsche Weermacht en van de W A. waren met een militair muziekkorps in carrévorm op het Binnenhof geplaatst. Van half tien af schreed een lange stoet van belangstellenden langs de baar, ter wijl zij op eerbiedige wijze den Ger- maanschen groet brachten Tegen elf uur verschenen de hoogere autoriteiten en vertegenwoordigers van partij-instanties van N.S.B. en N.S.D.A.P. en te elf uur precies kwamen de Rijks- commissaris, Rijksminister Seyss-Inquart en de Leider van het Nederlandsche volk, Mussert, op het Binnenhof aan. Militaire eerbewijzen worden gebracht tamboers slaan met gedempte trom den Presenteermarsch, de muziek speelt een koraal en dan wordt de treurmuziek uit Beethoven’s Eroica ten gehoore gebracht. Bij deze plechtigheid hebben achtereen- volgens Mussert. de Weermachtsbevelheb- ber generaal Christiansen, de '--hoogere S.S.- en Politieleider Rauter nhmens den Reichsführer S.S. en de Rijkscommissaris namens den Führer van het Duitsche volk groote kransen bij de baar gelegd, terwijl eenige Duitsche vliegtuigen eereronden boven hét Binnenhof vlogen. Toespraken hielden o.a. de Leider van het Nederlandsche volk, de Höherre SS- und Polizeiführer en de Rijkscommissaris. Deze toespraken werden gevolgd door het spelen van het Deutschlandlied, ,het Horst Wessellied en het Wilhelmus. Daarna werd de rouwstoet opgesteld, waarin een affuit met paarden bespan ning ter overbrenging van de baar was geplaatst. De dragers van tientallen kran sen van tal van Duitsche en Nedertend- sche autoriteiten en instellingen sloten zich hierachter aan. Aan het hoofd van den rouwstoet schreed het muziekkorps, treurmarschen spélend en verder namen aan den stoet deel Grenadiercompagnieën van Weer macht en Waffen SS. eenheden van de Germaansche SS' in> Nederland en van de W.A. en vaandeldragers van het Legioen.' De affuit werd begeleid door 16 slippen dragers en door de eerewacht Daarach ter volgden de Rijkscommissaris. de Lei der van het Nederlandsche volk en de WeermachtJ^hevelhebber en verder com- mandeerende generaals vertegenwoordi gers der N.S.B. en der N.S.D.A.P. en afgevaardigden van militaire formaties, politie. N.S.B.. Legioen en W.A. Langs het Buitenhof, den Vijverberg en het Korte Voortiout schreed de stoet naar het Haagsche Bosch, bij welks ingang tijdens het spelen van „Ik had een ka meraad” en met drie salvo.’s de baar werd overgeppmen in de auto, die het stoffelijk bracht. CHARKpWè sus werden plaatselijk beperkte aanval len van de bolsjewisten afgeslagen. Tegen hernieuwde vijandelijke aanvallen in het mondingsgebied van den Don zijn eigen tegenaanvallen aan den gang. Aan den benedenloop van den Don, in het geheele Donetzgebied en ten Westen van den Oskolsector hernieuwden de bolsjewisten hun aanvallen over een breed front- Zij werden in zware gevechten afgeslagen of in tegenaanval tot staan gebracht, De gevechten duren voort In den zwaren afweerslag hebben onze formaties zich steeds weer opnieuw we ten te handhaven tegënover een groote vijandelijke overmacht en bij ongunstige weersgesteldheid. De voortzetting van de aanvallen ten Zuiden van het Ladogameer op ons af- weerfront leverde den bolsjewieken zeer zware verliezen op zonder eenige terrein winst. In Oost-Karelië werden verscheidene vijandelijke aanvallen met aanzienlijke verliezen voor den vijand aan menschen en materiaal afgeslagen. In het Libysch-Tunesische grensgebied mislukte een vijandelijke aanval op onze stellingen. Onmiddellijk hieropvolgende tegenaanvallen dwongen den vijand tot den terugtocht. Formaties van de Duit sche luchtmacht vielen den vijand op ver rassende wijze aan en brachten hem ge voelige verliezen aan menschen, zware wapens en gemotoriseerde voertuigen toe. Duitsche jagers dreven aan de Oostkust van Tunis formaties vijandelijke bommen werpers en-jagers uiteen en schoten bij één eigen verlies. 13 vliegtuigen neer. Gepaard gaande met een schending van het Zweedsche souvereine gebied vlogen in -den afgeloopen nacht enkele vijande lijke vliegtuigen boven het Oostzeegebied. Er werden geen bommen geworpen. De begrooting van 's-Gravenhage voor Misschien is heb de kalmte in zijn oogen, dacht Edda. Hier voelt men dat pas goed en doet het je -iets. Het is pret tig ipmand te spreken, die van buiten komt. Stille menschen Stephan voelde hoe twee oogen hem aanstaarden. Hij herkende dep man niet, die achier Edda stond en schijnbaar ge ïnteresseerd toekeek bij het optuigen van een Lippizaner. Plotseling viel het^hem in. Dat was immers de mesties van het groote nummer. Wat keek hij naar Ed da hij verslond haar letterlijk met zijn groote oogen. Achter hen stond de kooi met leeuwen.- De dieren lagen ineen ge rold en sliepen in het stroo. zonder op heu lawaai te letten. Twee voorstellingen achter elkaar, de arme jongéns zijn moe zei Edda en wees naar de slapende dieren Dan wenkte zij Barranza. die dichter bij gekomen was. Harden schudde hem de__hu1<zult wel moe zijn, zei hij. Wil moeten nog aan de slotpanto- mime meedoen en Edda ook met, de baby, leeuw Braziliaan? vroeg Harden. Z Brazilian ^oliviaa^ misschien niet, wie kan dan, precies we.. Generaal Seyffardt stierf omdat overeenkomstig zijn offervaardig en i dig karakter zijn tegenstanders opehlijk ■tegemoet trad. Hij stierf-den soldaten dood. De hand echter, die het wapen op generaal Seyffardt richtte, is en blijft snood Doch aan de baar van een zoo edel man willen wij niet van wrqak spreken. Het was de wensch van den doode. dat een passende vergelding achterwege blijft. Maar niet aan hen zal de geschiedenis en het dankbare vaderland den krans van roem der overwinning en eener waarlijk' vaderlandlievende gezindheid verleenen, die in bekrompen, ja kwaadwillige .be zetenheid vasthouden ran hetgeen zij meenén te zijn, bok wanneer zij zich daarmede schrap zetten tegen den stroom van het volle lev'en van hun volk en de toekomst van dat volk op het spel zetten, doch aan dengene. dia zich op het oogen- blik van de beslissing met overwinning van zichzelf in dienst gesteld heeft van de groote taak Generaal Seyffardt beeft de nauwe krin gen en de bekrompen gezindheid van deze kringen overwonnen op het oogen- blik, toen het lot ons allen plaatste voor de beslissing over zijn of niet zijn en daarmede over onze eigen waarde of waardeloosheid. Hij besliste, niet voor datgene, dat voorbij was maar voor de toekomst van zijn volk en^van onze Euro peesche en Germaansche gemeenschap. Hij gaf zichzelf en viel als een echte Nederlandsche patriot. Zoo is generaal Seyffardt thans opge gaan in de gelederen van die mannen, die in dezep wereldbeslissenden strijd voor ons allen den weg naar de toekomst bereiden en ons voor altijd als voorbeeld zullen voorgaan. De Führer heeft aan de eerste compag nie van het Nederlandsche Legioen den naam generaal Seyffardt verleend, ter verplichting van de mannen van het Ne derlandsche Legioen en ter eere van den soldaat, generaal Seyffardt, die wegens zijn antibolsjewistlsche Germaansche overtuiging door moordenaarshand geval len is. Met dezen krans groet de Führer generaal Seuffardt. Hij blijft als kame raad voor altijd met ons vereenigd> Hoe gaat het, Koppel Het grijze lichaam van een nijlpaard glansde in het licht van een booglamp, zeehonden spiegelden hun lenig lichaam. Een groote ijsbeer gooide zijn machtig, pas gewasschen lijf tegen de tralies van zijn kooi. Daartusschen paarden, overal waar Stephan keek, paarden, witte Lïp- pizaners, bruine Arabische, Honga^rsche en Trak'ehner hengsten en daartusschen enkele zebra’s. De slurf van een olifant, veegde nieuwsgierig over de schutting. En nu stond Stephan voor Edda en hield haar lange slanke vingers in zijn bruinen knuist. Het doet mi] genoegen, dat u den verderen avond met ons wilit doorbren- r>An zeide hij met zijn kalme, diepe stem. g 1 Mijnheer Giesebrecht heeft mij al verteld, dat u belang in mijn werk stelt, antwoordde Edda. Iets in den blik van den man nam haar gevangen. De Führer ontving in zijn Hoofdkwartier de Reichsleiter en Gauleiter, Links van den Führer: Sprengen Murr Stürtz, Shirach. Hanke. Eigruber. Jordan. Rechts van den FührerWeinreich, Schwedecoburg, Himmler,* Rosenberg, Epp, Frick, Schwarz en Ley. (Tel?foto Hoffmann-Stapf) Door den Nederlandschen Volksdienst wordt morgen van 911 uur v.m.. Ko ningstraat 210, alhier, aan een 1300-tal behoeftige volksgenooten. gratis mosselen verstrekt. Zij, die in het bezit zijn van eei\ bon genummerd van 1 t.m. 1300 kun nen morgen met een emmer of teil hun kwantum afhalen. ONGEVALLEN BIJ INSTAPPEN IN TRAM: Op den hoek van de Laan van Meerdervoort en de Waldeck Pyrmont- kade is de 27-jai*ige mevr. M. de W.. uit de Theresiastraat bij het instappen in lijn 7 gevallen. Zij bekwam een hersenschud ding en is opgenomen in het R.K. zieken huis aan het Westeinde. Eenige mantels en japonnen werden ontvreemd bij een inbraak in de expeditieafdeeling van een kledingmaga zijn in de Gortstraaj. Aan het bureau Alexanderplein 12. bevindt zich een bruin lederen portemon- naie. inhoudende 5 vleeschbonnen en een doublé zegelring met initialen. De porte- monnaie is „vermoedelijk op 11 Januari 1.1. ontvreemd uit een tramwagen van lijn 10. x onze toenmalige regeering om zich als haamje de voorste aan te sluiten bij de sancties tegen Italië. x De 4| dag oorlog bracht de juistheid van zijn inzicht, n.l. dat het Nederland sche leger tot geen landsbeveiliging kon dienen, omdat het door het heerschende democratische regiem tot diep in de fun. damenten was ondermijnd. Zijn inzicht was juist gebleken; maar geen vreugde welde daarom op in zijn hart, evenmin als dat bij ons het geval was, hetgeeVi het best begrepen wordt door alle hier aanwezige jnilitairen. Dankbaar waren wij, da; het bloedver gieten in een oorlog tusschen onze vol keren tot een minimum beperkt was. Toen kwam de zomer van het jaar 1941. De teerling werd geworpen, de eindstrijd tusschen nationaal-socialisme en bolsjewisme begon. Wij weten nu beter dan toen welk een geweldige mili taire macht gereed stond om Europa te overvallen, de Europeesche cultuur te vernietigen en de Europeesche volkeren in slavernij te voeren - Generaal Seyffardt gaf Itehoor aan het verzoek van den Rijkscommissafis om een Nederlandsch Legioen te vormen. Ander half-jaar zijn sindsdien voorbijgegaan die zonder twijfel het zwaarste tijdperk van zijn leven zijn geweest. Hij had ge hoopt. dat vele officieren van het Neder landsche leger de juistheid van zijn daad i zouden inzien en hem zouden volgen, om der wille van het vaderland. Hij had ge hoopt. dat daardoor eigen bevelvoering mogelijk zou zijn, hetgeen van groot be lang geweest zou zijn voor het Legioen. Dat heeft niet zoo mogen zijn. Maar wie hem niet in, den steek gelaten heeft, dat is. onze W.A. De kern van het Legioen werd gevormd door de W.A. en is W.A. Wie Legioen zegt, zegt W.A Zijn groote vreugde heeft hij beleefd toen hij, vernam, dat het Legioen in den barren winter van 1941 en 1942 stand gehouden had op het zoo ongunstige ge deelte van het Oostfront aan het Ilmen- meer. Toen daarna de Duitsche comman dant tot onze mannen sprak, dat zij met de beste Duitsche troepen konden wed ijveren, verklaarde deze De Nederlander is -een slecht kazernesoldaat, maar een goed vechtsoldaat van oudsher. Wanneer zijn mannen van het Oostfront terug kwamen, hem bezochten ,en hem vertel den van hun strijd en hun inzet voor ons vaderland, dan vergat - 'generaal Seyffardt. hetgeen- hem bezwaarde en vond de.kracht om blijmoedig voort te gaan zich te blijven inzetten, waar jon geren de armen gekruist hielden. Zijn leeftijd belette zijn daadwerkelij- ken inzet als commandant.- Dit te hebben verdragen hier te moeten blijven, is het grootste offer dat hij voor het vaderland heeft gebracht. In den avond van den 4en Febn^iri stonden plotseling twee individuen in het duister tegenover hem en vroegen hem of hij de generaal Seyffardt was. Geen aarzeling. -Het antwoord hard en duide lijk: Ja. ik ben' generaal Seyffardt. Twee- schoten en zwaar gewond zeeg hij in een. Met inspanning van zijn uiterste krachten heeft hij nog telefonisch meder deeling kunnen doen van zijn verwonding. Tot zijn laatste wilsuiting behoorde, dat om zijnentwille geen gijzelaars zouden worden gefusilleerd Hij heeft- het groo te voorrecht gehad om op een leeftijd, waarop anderen sterven in hun bedf te zijn gevallen als soldaat. Dit vervult ons met ontroering en tempert onze smart. Generaal Seyffardt. wij zijn niet alleen gekomen om U te herdenken en uitge leide te doen. Wij zijn gekomen ook om U te danken en om in het aangezicht van den dood U een gelofte te doen. Ik weet te spreken uit naam van de duizenden mannen, die op Uw en op mijn oproep gekomen zijn uit de rijen der W.A.. uit de Vijen der politieke organisatie der N.S.B. en uit de kringen, die begrip heb ben voor hetgeen het vaderland in dezen tijd van noode heeft, om U te danken voor al hetgeen gij gfofferd hebt en dat was veel, zeer veel. Honderden zijn ge vallen in het Legioen en gij hebt hun lof nu gedeeld, de legionnairs zullen Uw dood met ontroering hebben vernomen en be grijpende. dat de schoten werden gelost door bolsjewieken of hulokrachten daar van, zullen zij als goede Hollandsche jon gens tot elkander gezegd hebben: Maar nu meer nog dan voordien is de bolsje wiek onze vijand Uit naam van de oude strijders der Be weging, de verantwoordelijke gezagdra gers der Beweging, zeg ik, dat wij, zooals Gij generaal, bereid zijn ons leven te geven voor ons ideaal: de herrijzenis van ons vaderland. Wij willen graag leven om te bouwen, maa’r verkiezen den dood boven schuldig zijn. De oudste spreuk van de W.A, is: „Alles voor het Vaderland”. Daaraan blijven wij allen getrouw, met U, die óns zijt voorgegaan in den dood. Uit naam van het Nederlandsche volk voor zoover het begrip van de enorme worsteling van dezen tijd zeg ik U ge neraal Seyffardt, dat wij het communisme hier zullen uitroeien met wortel en tak. De groote worsteling van Duitschland en Italië met hun .verbondenen, is ook onze worsteling. Wij zijn solidair met elkander tot de overwinning bevochten zal zijn. In Luitenant-generaal Seyffardt is in zijn 71ste levensjaar gevallen voor het vader land. Wij staan hier nu vereenigd om af scheid van hem te nemen en hem uit geleide te doen. Niet alleen wij, zijn volks- getiooten en kameraden, maar ook gij mijnheer de Rijkscommissaris, gij bevel hebber van de Duitsche Weermacht in de bezette Nederlandsche gebieden, gij SS- Gruppenführer zijt gekomén met allen, die hier staan aangetreden pm hem de laatste eer te bewijzen als stichter en lei- m Legioen en als m st. Onze grootmoeders kookten veelal op kolenfornuizen en daarop mochten de pandeksels' rustig een kleppermarjch maken. Dat was niet erg. Vuur was er genoëg in het fornuis en heet was het ook. Daarom alleen al was het noodig. datonze grootmoeders veel meer water gebruikten bij het koken van aardappelen en groenten, dan «beslist noodig is Wanneer groenten met weinig water worden opgezet blijven juist de voedings stoffen bewaard, welke anders met het water in den gootsteen zouden verdwij nen. En dat mag in dezen tijd, waarin de voedipg zoo’n belangrijke rol speelt, niet gebetfren. Kookt dus vooral nfèt op „de manier van grootmoeder”. Het is heusch niet noodig en bovendien hebt u dan veel minder gas noodig. Kookt met weinig water en u- zult' bemerken, dat u met weinig gas veel kunt doen! Sinaasappelen voor kinderen Van 11 Februari tot en met 6 Maart zullèn voor kinderen beneden 4 jaar wederom sinaasappelen beschikbaar wor den gesteld, nl. 500 gram. De kinderen dienen hiertoe in het bezit te zijn van een textielkaart DE of DF. De sinaas appelen zullen verkrijgbaar zijn1. op de beige-gekleurde met .,L.L.” gemerkte bonnen der textielkaarten D.F.. welke aan kinderen beneden 1 jaar zijn uitge reikt; 2. op de blauwe, met „DD” ge merkte bonnen der textielkaarten D.E.. welke aan kinderen van 1 tot 3 jaar zijn uitgereikt. In verband met de bevoorrading den handel zal het niet steeds mogelijk zijn, de sinaasappelen onmiddellijk te koopen. Met nadruk wordt er öp gewezen, dat de stad- en landregeling niet vbor sinaas appelen geldt. Ook de tot en met 20 Fe bruari a s. verlengd.e bonnen Reserve 4-03 en Reserve 4-04 zjjn dus zoowel in het stad- als in het lalfdgebied geldig. Voorts wordt 'bekend gemaakt, dat ook de verklaringen ..geldig voor 1200 gram mandarijnen”, tot en met 20 Februari zijn verlengd. Deze verklaringen zijn uit- geréikt voor kinderen, geboren tusschen 30 November en 28 December 1938, tegen inlevering .van bon Reserve 3-02 bij de distributiediensten. Bovendien kan voor kinderen, die 'geboren zijp tusschen 30 November en 28 December 1938. alsnog bon Reserve 3-02 bij de distributiedien sten worden ingeleverd ter verkrijging van bovenbedoelde verklaring wanneer zulks tot dusver- verzuimd is. Gouden trouwringen Onlangs werd gemeld, dat .personen, die in ondertrouw zijn, op verzoek een verklaring van ondertrouw ontvangen, waaraan een vergunning voor het aan schaffen van gouden trouwringen is ge hecht Naar men ons thans echter mee deelt, zijn gouden trouwringen, niet op deze vergunning verkrijgbaar, doch wel voor zoover voorradig voorloopig nog op vertoon van een bewijs van onder trouw. De juwelier is tot aflevering even wel niet verplicht. VERDUISTEREN v.an 5.41 uur nam. tot 8.06 uur voorm. Maan: 10 Febr. op 10.49 v.m. onder 11 Febr. 0.45 v.m.; op 11 Febr.. 11.14 v.m.; onder 12 Febr. 1.52 v.m,. E K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m en 7 u v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding n. 71636* zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer iZiekendienst Den Haag1 No. M4O84. Levensloop Luitenant-Generaal H. A. Seyffardt werd 1 November 1872 te Breda geboren. Hij stamde uit een militair geslacht af komstig uit Duitschland. Na zijn lagere- en middelbare school opleiding'werd H. A Seyffardt in 1888 cadet der artillerie aan de Militaire Aca demie te Breda. In 1892 benoemd tot 2e luitenant der vesting-artillerie, diende hij daarna achtereenvolgens als instruc teur aan de artillerieschietschool en als leeraar in de artjllerie-wetenschap aan de K.M.A. Na van 1905 tot 1908 afs leerling te zijn gedetacheerd bij de hoogere krijgs school, diende hij daarna afwisselend bij de veldartillerie en in den generalen staf tot zijn benoeming in 1926 tot kolonel. commandant der le artillgrie-brigade. Als kapitein is hij in 1920/ 21 -gedurende een jaar gedetacheerd geweest bij de Fransche artillerie en daarna heeft hij als majoor te Metz een hoögeren \tactiscii-artilleristi« schen cursus gevolgd; In 1928 benoemd tot generaal-majoor, commandant der le divisie, trad hij een jaar. later op als chef van den Generalen Staf. In 1930 werd hij luitenant-generaal. Vier jaar later werd hij gepensionneerd. Na zijn pensionneering trad hij in de jaren 1934 en 1935 in tal van belangrijke plaatsen op in de vergaderingen van* het Verbond voor Nationaal Herstel om de noodzakelijkheid te betoogen de Neder landsche. weermacht uit haar verval op te heffen en om te protesteeren tegen de nog steeds voortdurende afbraak van het leger doqr de ministers Colijn en Deckers. Ook kwam hij als voorzitter van de afdeeling den Haag van dat ver bond in een vergadering in October 1935 met kracht op tegen de onverantwoorde lijke daad van onze regeering om zich als haantje de voorste aan te sluiten bij de sancties tegen Italië. Luitenant-generaal Seyffardt was dra ger van vele onderscheidingenhij was groot-officier in de orde van Oranje- Nassau en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en had het onder- scheidingsteeken voor langduriger: dienst als ^officier. Voorts was hij officier van^ het Legioen van Eer. officier in de orde' van de Kroon van België, commandeur 2e klasse der Danebrogorde en commandeur 2e klasse der orde van het Zwaard van Zweden Tn Jmi 1941 nam hij op verzoek van Rijkscommissaris Seyss-Inquart de taak op zich tot het vormen van een Neder- landsoh Vrijwilligerslegioen voor den striid tegen het bolsjewisme. Aan dit Legioen heeft hij zijn hart en al zijn energie geschonken. Daarvoor w«r*te en sprak hij. Zelf overtuigde hij zich bj de opleidingsdepóts van den gahg der oefeningen en van de vorderingen der legioensoldaten. In menige toespraak ge. houden bij het vertrek van afdeelmgen van hen naar he: Oostfront heeft hij ge wezen op de*waarde van het offer 4at zij bereid waren voor het Vaderland te bren- gen teneinde dit een eervolle plaats on der'de Europeesche volkeren na den strijd tegen het bolsjewisme te verzekeren Hij leefde met zijn soldaten en hun familie leden mede, getuigeJ ook zijn bezoeken aan tie nagelaten betrekkingen van fren die vielen of gewond wcrdcn(Onfleco,rM,<^ In het donker viel een schot, dat een einde maakte aan het leven van den man, wiens stoffelijke resten heden onder groot I eerbetoon werden uitgedragen en dat het Nederlandsche volk op alarmeerende wijze heeft doen beseffen dat het “leeft in da gen van beslissend karakter. Op een tijdstip, waarop de strijd tegen het bolsjewisme een hoogtepunt heeft bereikt, in welken strijd daden van schier bovennatuurlijken moed zijrf verricht, wordt een sluipmoord gepleegd op den man, die als geen ander voor Nederland s directe aandeel in dezen strijd zijn beste krachten heeft gegeven. Met generaal Seyffardt ging een goed officier heen, een goed vaderlander in zijn verbeten wil om aan het bolsjewisme zijn levenskansen te ontnemen. Zijn vele en groote verdiensten werden- elders zoowel van Duitsche als Nederlandsche zijde geëerd ên herdacht; na het uur der herdenking komt echter het uur der bezinning, waarin het ons volk duidelijk dient te worden, dat ern stige en beslissende oogenblikken in zijn bestaan zijn aangebroken, waarin het zijn lot in eigen handen moet houden. De moord op generaal Seyffardt is geen ,,p«litieke moord”, dien men zou kunnen .onderbrengen binnen het kader van den politieker: strijd. Het is te hopen, dat ons volk dit duidelijk inzietz Daden als deye zullen onnoemlijk veel leed over het volk brengen, het is een vertwijfelingsdaad van bankroetiers en eea daad met een sterk bolsjewistisch karakter. Wannéér de vijan den van het Duitsche volk meenen, den sluipmoord als element in de politieke kamp te moeten brengen, dan bewijzen zij slechts daarmede hoe zwak hun zaak staat. Het Nederlandsche 'volk als zoodanig keert zich van daden als deze met af schuw af. De sluipmoord is niet een daad van dit volk, maar van jeugdige personen, die, geprikkeld door de ophitsingen vari zich ver weg in veiligheid bevindende emigranten, zich laten verblinden en ver leiden daden van terreur te verrichten, welke veel leed veroorzatken en die slechts het bolsjewisme en het anarchisme ten goede kunnen komen. Dit gaat dus recht tegen het streven in dm de goede krach, ten in het Nederlandsche volk te mobili- seeren ten bate van zijn eigen toekomst en' het is 'daarom voor een cultuurvolk als het onze onmogelijk dergelijke terroristi sche daden te dulden. Men heeft in de réde van j.l. Zondag van Hauptdienstlei- ter Schmidt reeds kunnen lezen, dat het in de bedoeling der bezettende macht ligt, de Nederlandsche jeugd, in het bijzonder het jntellectueele dèel-daarvan, harder aan te pakken. Deze maatregelen, zooals die in de paar afgeloopen dagen tot een be gin van uitvoering zijn gekomen, zijn niet gericht tegen het Nederlandsche volk, niet tegen de Nederlandsche jeugd, maar wél tegen de uitwassen daarvan, welke nu eenmaal niet met fluweelen handschoenen kunnen worden aangevat. De bezettende macht treft deze maatregelen om het Ne derlandsche volk te beschermen tegen on heilbrengende invloeden van buitenaf en in den strijd daartegen moet, om herha ling te voorkomen, snel en energiek wor. tien opgetreden. Dit cptreden zal er mede tóe moeten leiden, dat hier een front van rechtgeaarde patriotten* wordt gevormd, die hun land en Europa niet aan het bols jewisme en anarchisme willen uitleveren. Dat aanslagen als de^e de N.S.B. ook maar één schrede zouden kunnen afbren. gen van den weg naar het gestelde doel, zal wel niemand willen aannemen. Men zal er slechts door gehard worden, zooals staal in vuur verhardt. Men is erop voor bereid. dat er offers moeten vallen, maar ondanks alles zal de N.S.B. haar taak volbrengen in belang van vaderland en volk. Dit alles moge opkomen en worden ovcrwögen in deze uren van bezinning. Nadat het schot gevallen is.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1