1943. No. 18409. Donderdag 11 Februari. BUITENLAND STADSNIEUWS RADIONIEUWS KUNST EN LETTEREN ROOFDIERNUMMER BURGERLIJKE STAND BINNENLAND x aan FEUILLETON VERDUISTEREN van 5.43 nar nam. tot 8.04 aar ooorm. ,1 'W „Meldt U aan bij Waffen-S.S., Legioen of Wachtbataljon in Nederland" Als Uw vrouw en kinderen in Nederland U lief zijn, helpt dan mede in den strijd tegen bolsjewisme! Meldt U aan bij Waffen-S.S., Legioen of Wachtbataljon in Nederland Gandhi in hongerstaking De mobilisatie van arbeidskrachten in Duitschland 30.000 Voorrangskaarten voor aan staande moeders uitgereikt. De inhouding op loonen voor de Vereveningsbelatting Projectielen met een hamer bewerkt Bij’ verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen -4^ - -- Sovjets aan bovenloop van Donets en tea W. van Oskolsector teruggeworpen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, De afweergevechten in. het Oosten Kareol opengesteld voor burgers 400 Militairen zijn er verpleegd CREMATIE GENERAAL SEYFFARDT Twee beklaagden in Riom-proces vrijgelaten De Nederlandsche vrijwilligers het Oostelijke front De riding van den gouw Westfalen-Zuid HAAGSCHE COURANT heffing. zich nemen. voor heeft redenen Het nog heeft de N.V.D. en i len van ruiten en het forceeren van slo- Max i (Wordt vervolgd) ■F A ■W él EN van be- ka- in- de 13 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon K I HERDENKING WACHTMEESTER KOOT: De Nederlandsche Omroep zendt heden van 18.1518.30 over Hilv. II een her denking pit van den sterfdag van 'wacht meester Hendrik Evert Koot, die 2 jaar geleden te Amsterdam door joden werd vermoord. - i het belang- hulppost treden. De dienstdoende zuster weet hoe zij. de menschen op haar gemak moet stellen stelt harerzijds ge- de 01 05 05 t.m. 07 481 485 486 4-07 N 07* 480 06 07 07A* RESIDENTIEORKEST: Dit zevende volks concert der serie C, opende met een fuga voor strijkorkest van A. J. de Wal, werk dat in zijn beknoptheid rijke muzikale waarden inhoudt. De bijzonder knappe vorm omsluit hier een muzikale kern, •uiteamate boeiend door expressieve wel luidendheid en een gevoelig, poëtiseerend lyrisme, dat weldadig aandoet. In een verantwoorde vertolking hebben Schuur man en de zijnen het sympathieke werkje tot de hoorders gebracht, die het met warm gestemden bijval hebben ontvan gen. Aardap. 07A* 07B’ Appelen 2, 3, 4-05 Beschuit 07* Bloem 492 tin. 495 Boter Brood Cacao Chocolade Gem. meel Gort Havermout I Hondenbrood Jam Kattenbrood Koffiesurr. De Hindoeleider Gandhi heeft besloten 21 dagen te vasten. Hij bevindt zich in anest in het Aga-Khanpaleis te Poona. De 73-jarige heeft gisteren voor het .eerst eten geweigerd. De hongerstaking van Gandhi is, naar de Britsche berichtendienst uit New Delhi meldt, een gevolg van een uitgebreide correspondentie met den onderkoning, waarin Gandhi de beschuldiging van de hand wees, dat het Congres verantwoor delijk is voor een aantal moorden, trein ontsporingen en materieele schade. Gandhi geeft veeleer de regeering de schuld .van deze voorvallen. Hij deelde mede, dat alleen zijn onvoorwaardelijke vrijlating hem van de hongerstaking zou kunnen afbrengen. De Indische regeering is echter alleen bereid Gandhi met het doel om te vasten en uitsluitend voor den duur van de hongerstaking, in vrij heid te stellen. Zij is geenszins voor nemens zich door deze hongerstaking van haar vastgestelde politiek te laten af brengen. Gandhi zal slechts vruchtensappen tot Ik zal geduld hebben, zeide Harden en kuste Edda’s smalle hand. Maan: op 11 Febr. 11.14 v.m., onder 12 Febr. 1.52 v-m. E.K., op 11,43 v.m., onder 13 Febr. 2t57 v.m. Nachtdienst Doktere: Tussehen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113053. Zieken]ondsl eden de Volharding p. 716364.' zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienet Den Haatt No. 115995. 11 Februari BEVALLEN M Klarenberg geb. Eisen hut. d. M. Cools geb. van der Made. d. S. Witteman geb. Velleman. d. Ph. H, Poort geb. Dekkers, z. M. van .den Heuvel geb. Plugge, z. A. K. W. de Bruyn geb Cieremans. d. A. J. Etienne geb. Averbeek, z. S. W. Bro- chdrd geb. Hagendoorn, z. M W. de Gier geb. Boss, 2 z. W. H. van Gronin gen Schinkel geb. Munnik, z. A. C. A. Sterke geb. van den Wijngaard, z. C. J. van der Kraan geb. Bakker, d. J. Kok geb. Landman, z. J. C. van Man sion geb, Keur, d. T. van der Klugt gelJ. Lamme, z. H. Sandbergen geb. Post, d. M. van der Meijden geb. de Kuiter, z. H. J Brienesse geb. Eike naar. d. J. C. Nix geb. Köffler z. A. Caron geb. Fennema, d. A. Sas geb. Verbakef, d. A. H. Lobel geb. Oliver, d. J. C. G. Steur geb. Jung- schlager. d.. OVERLEDEN C. P. Swarttouw, onge huwde vrouw, 55 j. -r- J. D. Schild, onge huwde man, 73 j. A. Ellens, vrouw van J. Steenks, 53 j. L. Baak, zoon, 12 j 'H. van den Ende, man van A. C. P. van Leeuwen. 74 j. A. Schipper, weduwnaar van J. H. d’Haene, 73 j. J. Bes, weduwnaar van A. Langewisch, 58 j. G. H. K. Timmer, man van C. W. Fooi, 79 ’Naar de A.N.P.-correspondent te Ber lijn meldt, omvat de verordening be treffende de mobilisatie van alle arbeids krachten. niet de buitenlanders, doch wel de staatsburgers van het protectoraat Bohemen en Moravië statenloozen en ,.Schutzangehörïge”, waaronder in de eer ste plaats Polen zijn te verstaan en wel licht nog eenige nader aan te wijzen groepen. Ten a?tnzien - van de bevolking der bezette gebieden verklaart men van bevoegde zijde, dat deze reeds een aan zienlijk aantal arbeidskrachten hebber, geleverd en dat op het oogenblik niets, vast staat omtrent uitbreiding der Ver ordening tot deze gebieden. ders plotseling zes hevig vurende pantser- Geldipe distributiebonnen Margarine Melk Muisjes Peulvruchten Pudding Rijst Scheerzeep Sigaretten Suiker Suikerwerk Tabak Taptemelk 05 t.m. 07 Toiletzeep R Vleesch 07A* 07B’ Zeep 474. 490. Q. R Zeepp. 475 491 Q R Vervallen 13 Februari. Morgen bonnen afhalen Morgen van 9.3017 uur Groot Herto- ginnelaan (voor Loosduinen Alidastraat 1) voor de letters Pm Lm. einde P, Q, R- T.oen Stephan, Giesebrecht en Edda in het kleine restaurant zaten, waar uitslui tend artiesten kwamen, verwonderde hij zich, dat het hem allemaal zoo vanzelf sprekend voorkwam. En toch was hij opgewonden maar wil de het zichzelf niet bekennen. Rij bewon derde de kalmte van Edda en zei haar .dit ook. Hij sprak over den leeu#, die .haar had aangevallen. Zij schudde ver wonderd het hoofd. Waarom zou ik zenuwachtig zijn? Bij het werken met wilde dieren gaat het in de eerste plaats om kalmte. Ik zei al tijd tegen mezelf: als je je dieren in de hand wilt houden, zorg dan hit eerste voor je eigen zenuwen. Altijd kalm, zeide mijn leermeester Koppel. En daarbij be handelde hij mij als ’n kind, hij was na melijk vroeger de verzorger van mijn vaders paarden. Was uw vader bij het circus? vroeg Stephan, die vergeten was wat Giese- byecht hem omtrqnt Edda’s vader had ver. téld. In plaats heeft de Ei én keukengerei vervoerden. Het bleek, dat zij hiermede op weg waren naar hun woonplaats, Haarlem. Zij vertelden de goederen te hebben gekregen, maar de agent wilde dit niet zonder meer aan nemen. Hij- bracht de jongens naar het hoofdbureau van politie te Velzen en bleek een goede vangst te hebben ge daan. De kleedingstukken en. het keuken gerei waren afkomstig van een. huis te IJmuiden. waarvan de bewoners zijn ge ëvacueerd. Vastgesteld werd, dat de jon gens geregeld m«t de/ bakfiets naar IJmuiden waren gegaan. Zij hadden zich in totaal tot‘10 woningen van geëvacueer- den toegang verschaft, door het vernie ten, waarna zij de meest uiteenloopende voorwerpen hadden ontvreemd. Later bleek, dat een 17-jarige jongen uit Haar lem zich eveneens met dergelijke prak tijken had bezig gehouden. Ook hij is in arrest gesteld. De beide oudste jongens zullen voor het Duitsche gerecht worden geleid.. Dit is reeds de derde maal in korten tijd, dat de Velzensche politie plunderaars in arrest heeft gesteld Ditmaal is het'nog. gelukt een hoeveelheid van de ontvreemde goe deren te achterhalen. X 'i' „Mag ik een vóorrangskaart van u hebben”, zoo vraagt schuchter een dame, die zoo juist de spreekkamer van den „Moeder en Kind” heeft be- Bouwt mee Door deelneming aan den strijd tegen den wereldvijand. het bolsjewisme, dient men zijn vaderland en neemt tevens deel aan den opbouw van het nieuwe Europa. Iedere goede vaderlander stort op giro 432100, Verzorgir.gsfonds van het Vrijwil ligerslegioen Nederland. De jeugd is het belangrijkste Hedenavond om 7 uur spreekt Blokzijl over den zender Hilversum I in de serie brandende kwesties over onderwerp„De jeugd is het rijkste”. Giesebrecht krabde verlegen zijn hoofd Wat denk je wel, ik moet natuurlijk den directeur klaren wijn schenken. Wat zou hij wel van jnü denken, als ik zoo zonder meer een van zijn krachten weg nam? Ik moet natuurlijk voorzichtig zijn, als ik niet mijn laatste zaakjes met het circus Krantz gedaan wil hebben. Al- goed, oude jongen. Stephan Harden klopte 'hem vriend schappelijk op den schouder. Wij hebben dus het genoegen u van avond nog te zien? zoo wendde hij zich tot Edda. Edda Fahlen zweeg; haar oogen wareq rustig op Stephan Harden gericht. Er drukte iets op haar. Zij wist niet, wat zij van de zaak moest denken. Door de wei nige woorden, die zij met Giesebrecht had gewisseld, was het haar niet duidelijker geworden. Zij wist maar één ding: wat deze Harden haar te zeggen had. moest zij ernstig opnemen. Deze man voelde als zij, voor hem waren de dieren geen han- delsobjecten. Deze man hield van dieren, net als zij. U moet> geduld hebben, verzocht zij met haar weeke stem. Ik moet nog op treden in de slotacte van de pantomime en .dan moet ik mij verkleeden. Plundering van woningen van geëvacueerden Een agent van politie hield te IJmui- den-Oost twee jongens van 13 en 18 jaar aan. die op ëer. bakfiets kleedingstukken De centrale persdienst van hei Neder landsche Arbeidsfront meldt: Het Neder landsche Arbeids’front doet een beroep op de «.Betriebsführer” voor zoovef het hun is toegestaan Ij pCt. van de loonen in te houden, ten bate van de verevenings- heffing, om thans deze heffing voor eigen rekening te nemen, ten bewijze van hun voornemen degenen, die in hun onderne ming werkzaam zijn,, juist thans zooveel als in hun vermogen is bij te staan. Drie kinderen gewond Zondagmiddag j.l. heeft de 13-jarige zoon van den caféhouder M. te Alphen (N.B.) een gevonden projectiel met een hamer in een schuurtje tot ontploffing gebracht. De jongen werd zeer zwaar gewond, zijn broertje kreeg eveneens ernstige verwondingen, terwijl een derde kind uit het gezin, da4 er bij was. licht werd gewond. Twee kinderen werden naar het ziekenhuis te Tilburg gebracht. De laatste gang van luitenant-generaal H. A. Seyffardt. De stoet op het Tournooiveld. (Polygoon-Meyer) DUITSCH WEERMACHTBERICHT (Reeds in een deet der vorige oplaag geplaatst) 10 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De zware afweergevechten in het Zui delijke deel van het Oostelijké front duurden ook gisteren met onverminderde hevigheid voort. In taaien afweer en bi. krachtige tegenaanvallen werden den bols jewieken opnieuw zware verliezen toege bracht. Bij oplevende gevechtsactiviteit in het Westelijke deel van den Kaukasus wer den alle vijandelijke aanvallen, die deels met steun van pantserwagens werden ge daan, afgeslagen. In het gebied van een bovenloop van de Donetz en ten Westen van den Oskol- sectqr brachten de Duitsche divisies op vele plaatsen den opmarsch van den vijantj niet alleen tot staan, doch wierpen de bolsjewieken met zware verliezen naar het Oosten terug. Hierbij werd een vijan delijk regiment cavalerie bijna totaal ver. nietigd. In deze gevechten hebben zich de 168ste en 45ste divisies infanterie bij zonder onderscheiden. In den centralen sector en in het. Noor delijke deel van het Oostelijke front ver liep de dag over het algemeen kalm. Aan het front in Noord-Afrika slechts plaatselijke activiteit van artillerie en ver. kennihgstroepen. Duikbommenwerpers bestookten doeltreffend vijandelijke bat terijen in het Tunesische hoogland. Bij een aanval overdag op de haven Bone troffen snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen een groot vrachtschip met zware bommen en vernielden verscheidene op slagplaatsen. In luchtgevechte^ schoten Duitsche jagers 16 vijandelijke vliegtui gen neer. Enkele Britsche bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht storingsaan- vallen gedaan op West-Duitsch gebied, die in militair opzicht zonder eenige uitwer king bleven. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombar, deerden gisteren overdag verscheidene plaatsen in'Zuid, en Zuidoost-Engeland. In aanvulling op het weermachtberichti- van 10 Febr. verneemt het D.N.B.Over het algemeen kan men bij de huidige wintergevechten niet overal spreken van een eigenlijke frontlijn in den zin van een doorloopend systeem van loopgraven of steunpunten met nauwe mazen. Veeleer steunt de Duitsche gevechtsleiding veel vuldig op een diep-gestaffeld verdedi gingssysteem, waarin de weinige belang rijke plaatsen tot steunpunten zijn ge maakt en een mobiele reserve van pant serwagens en infanterieformaties te allen tijde beschikbaar is voor tegenaanvallen. Onder de wïntersche omstandigheden is het voor de Sovjets niet moeilijk door deze steunpunten te vermijden, met kleine, marcheerende groepen, die hun infante- riewapens en benoodigde hoeveelheden munitie en voedsel met sleden meevoeren in de Duitsche verdedigingszöne „binnen te druppelen”. Door een dergelijke oorlogvoering ont staan natuurlijk een aantal groteske mili taire situaties, waarmede de Duitsche leiding feeds uit den vorigen winter goed vertrouwd is en waaraan ook thans geen gebrek is. Sovjet-eenheden strijden met: Stephan Harden werd voorzichtig. Mijn vangreis begint in ieder geval in het binnenland van Angola. Waar het dan heen gaat mag Joost weten. Natüur- naar onbekend gebied. Ja, het zou te mooi zijn weer eens palmen, zeeën en krokodillen te zien. Barranza zychtte. Ik wil u niet langer ophouden, mijn- heer Harden, u hebt zeker nog belang- dacht op gevestigd, dat het publiek ver-' rijke besprekingen te voeren. U moet namelijk weten, voegde hij er njet een zij- delingschen blik op Edda aan toe, zoo’n circus’is niets anders dan een groot klets- dorp, van de apenkooi tot aan de. kamer van den directeur. Men mompelt zoo van alles, bijvoorbeeld over nieuwe dresseer- methoden. Je hebt natuurlijk weer eens uit de schoei geklapt, begon Harden boos tot zijn vriend, toen Barranza afscheid had ge nomen. wagens van het type T 34 van korten af stand naderbij komen, waarop zij deze alle zes in brand schoten. De bolsjewis ten konden daarop naar hun uitgangs stellingen worden teruggedrongen. Naar de geneesheer-directeur van het herstellingsoord van het Ned. Roode Kruis „Kareol",'- C. Kroon, in het orgaan van het Ned. Roode Kruis-mededeelt, zijn ongeveer 400 gewonde militairen in het „Kareol” verpleegd. Vrijwel allen hebben „Kareol” hersteld verlaten. Ook hebben vrijwel allen een werkkring gevonden,' dank zij veler medewerking. Het. werk #vordt echter voortgezet op „Kareol” en wel voor de burgerbevolking, die onder het oorlogsgeweld heeft geleden. Echter kunnen alleen mannen worden opgeno men. Volgens het oordeel van deskundi gen, onder wie enkele hoogleraren, zijn de bij de militairen bereikte resultaten zeer goed geweest, om welke reden tot voortzetting van het werk besloten is, Zeepbonnen voor wasscherijen Met nadruk wordt er nogmaals de aan- <«--V -- --■--■ -- plicht is zeepbonnen aan de wasscherijen af te geven voordat deze de wasch in be handeling nemen. Voort^ schijnt niet vol doende bekend te zijn hoeveel waechgoed men op de zeepbonnen kan laten wasschen. Derhalve wordt nogmaals medegedeeld, dat men per bon voor eenheidszeep 5 kg. en per bon voor waschpoeder 9 kg. droge vuile wasch kan laten behandelen. Op beide bonnen tezamen kan men dus per ma?nd 14 kg waschgoed laten wasschen. VOORSTELLINGEN „VREUGDE ARBEID”: De centrale persdienst het Nèderlar^dsche Arbeidsfront meldt In verband met de wijziging van den spertijd in Noord- en Zuid-Holland zullen de voorstellingen van „Vreugde en Ar beid” aanvangen om 7 uur en eindigen om pl.m. 9 uur. De bezoekers van deze voorstellingen zullen dan in de gelegen heid zijn hun huis voor 10 uur te be reiken. •X sche steunpunten, Duitsche formaties knijpen de ravitailleeringsverbindingen van Sovjet-eenheden af, die van hun kant weder Duitsche gevechtsgroepen omsin geld hadden. Vaak ontstaan door de te genwoordige weersomstandigheden met sneeuwstormen en sneeuwverstuivingen, verrassende situaties. In dien zin moeten de huidige Sqvjet- berichten worden opgevat, die gewag’ma ken van de inneming van plaatsjes, in wier nabijheid zich op he: oogenblik der gelijke doorgesij pelde Sovjet-formaties bewegen. In dit verband kan slechts aan den afgeloopen winter worden herinnerd, toen dergelijke eenheden voor het begin van de groote operaties in-het voorjaar van 1942 door plaatselijke zuiveringsacties van Duitsche en verbonden formaties uit den weg werden geruimd. RIJKSCONSERVATORIUM VOOR MU ZIEK: Met ingang van 1 dezer is de heer W. RaVelli, concertzanger. benoemd tot leeraar in solozang aan het Rijkscon- servatorium voor Muziek hier ter stede. De heer Rgvelli werd op 31 Mei 1892 te ’s-Gravenhage geboren. Hij begon zijn zangstudies bij Frans Andreoli en vol tooide deze bij de bekende zangpaeda- goge Cornelie van Zanten. Door ons ge- heele land treedt hij op als solist bij de orkesten in oratoria, liederen enz. Ook in het buitenland heeft hij naam gemaakt. Ravelli was eenigen tijd hoofdleeraar aan het Amsterdamsche Gfenservatorium. De pianiste Rucky van Mill zal op Zondagmiddag a.s. wederom een concert geven in Diligentia. Het pro gramma is samengesteld uit werken van Mozart. Schumann. Chopin. Ravel. Al- béniz, Poulenc en Liszt. INBRAKEN Door opensluiting van de voordeur heeft men zich toegang ver schaft tot een woning aan de Delftsche- laan en daaruit een radiotoestel ont vreemd. Uit een woonhuis aan de van Mojalenlaan. waar men door verbreking van een ruit was binnengedrongen, wer dén 4 Perzische tapijten ter waarde van 4000 gestolen. Ingebroken is voorts in het kantoor van een detailhandel in groente .en fruit aan de Laan Copes van Cattenburch. De inbrekers hebben 3 schrijfmachines en een bedrag van 780 meegenomen, BONNEN GESTOLEN EN VERHAN DELD Aangehouden is de 18-jarige mej. A v. d. Z., magazijnbediende van een broodfabriek, belast met het opplakken van bonnen. Sinds 3 maanden ongeveer heeft de juffrouw kans gezien eenige honderden brood- en beschuitbonnen te stelen. Door bemiddeling van de 26-jarige gehuwde vrouw S. van K. werden de bonneh van de hand gedaan, die. .zooals het onderzoek heeft uitgewezen, ook bon nen heeft gekregen van de-, 19-jarige win keljuffrouw J v. d. S. uit dezelfde zaak, die eveneens deze bonnen heeft verduis terd. Tegen de betrokkenen is proces verbaal opgemaakt. Toespraak gep. generaal dr. Quanjer In allen eenvoud heeft gistermiddag in het crematorium Werterveld de ver- assching plaats gevonden van het stoffe lijk overschot van den luitenant-generaal H. A. Seyffardt. In het crematorium waar het lijk werd opgebaard, waren de familieleden en een aantal vrienden bijeengekomen Rond de kist, welke gedekt werd door de vlag van het Vrijwilligerslegioen Nederland, en waarop de sabel en de onderschei dingen van den overledene waren ge legd, waren de kransen opgestapeld, waaronder die van den Führer, den Rijkscommissayis. den Reichsführer SS Himmler en Mussert. Nadat de organist bij het binnentreden van het gebouw de Sonate Pathétique van Beethoven had gespeeld, sprak de gepensionneerd gene raal dr. Quanjer enkele woorden. Hij gaf uiting aan zijn welgemeende vriend- Louis de Ruyter speelde hierna Bruchs op, 26 in g. kl. t„ een fier dankbaarste concerten der vioolliteratuur en gaf daar- van( afgezien van enkele onzuiverheden een technisch afgeronde, muzikaal boeien de vertolking, waarmee hij spontanen bij val verwierf, waaraan een bloemenhulde nog bijzonder relief gaf. Na de pauze een goed verzorgde, span nende weergave van Berlioz’ „Sympho nic fantastique", waarop de toehoorders met geestdrift hebben gereageerd. Mr A. J. F. J. Jung. W. A. VAN KONIJNENBURG Heden be reikte van Konijnenburg, dien men ge rust en met eere onzen grootsten levenden schilder mag noemen, den 7ë jarigen leeftijd. Hij is Hagenaar van geboorte aan de Haagsche Academie ook ontving hij zijn opleiding, waarna hij naar Lim burg ging om daar, in Meerssen. gedu rende eenige jaren te werken. Schilderen deed hij in deze Limburgsche periode vrijwel niethij teekende politieke en andere prenten en illustreerde boeken en verhalen. Driemaal bezocht hij Parijs en maakte daar en elders in Frankrijk stu dies van de verschillende schilderscholen en van de architectuur, want ook tot de bouwkunst voelde hij zich sterk aange trokken. Zijn inctrukken bleven geen in drukken zonder meer. Hij gebruikte ze als materiaal voor aesthetische en filo sofische studies, welke een schat van schoonheid en wijsheid bevatten. Gelei delijk aan groeide zijn belangstelling voor portretten en rchilderjen waarvan er verscheidene een internationalen naam hebben verworven. Edo Bergsma, de oud- voorzitter van den A.N.W.B. en dr. P. C. Bqutens hebben o.a. voor hem zepo- seerd In lateren tijd is de schilder zich pp religieuze onderwerpen gaan toeleggen. De kerkramen in dt Nieuwe Kerk te Delft zijn door hem ontworpen. Verder kan in dit verbqnd worden genoemd „St. Thomas van Aquino” voor een kloos ter te Zwolle. Tal van werken van den schilder bevinden zich in buitenlandsche verzamelingen. Er zijn er te New York en in musea te München en te Brussel. In enkele geschriften, o.a. „De aestheti- sebe idee" heeft van Konijnenburg zijn denkbeelden over kunst uiteengezet Van Konijnenburg heeft zich nooit aan de openbaarheid opgedrongen. Hij was en bleef een stille figuur, maar een groot denker, onzen besten schilder, een kunstenaar mét een rijk innerlijk eeren wij in hem. Aan hartelijke blijken van belangstêlling heeft bet hem dezen dag niet ontbroken. Van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten mocht de jarige een gelukwcnschtelegram be nevens een fraai bloelnstuk in ontvangst nemen. Helaas is ongesteldheid van den beer van Konijnenburg oorzaak, dat deze feest dag niet geheel tot zijn recht is kunnen komen. De Vereeniging voor Protes- tantsche Kerkmuziek houdt, haar'jaarver gadering op Zaterdagmiddag 20 dezer in de Duinzichtkerk. In de Kunstzalen Plaats 21 exposeeren vin 13 dezer tot 6 Maart Gijs Kramer, J. van Opstal, Micha Landt, Leni Landzaat, J. B Sleper en J. van der Veer. schap en wees erop, dat luitenant-gene raal Seyffardt in de laatste jaren diep teleurgesteld en gegriefd is geworden, omdat veel Vroegere vrienden hem ver laten hébben. Als rechtschapen man heeft hij de teleurstellingen moedig ge dragen en is hij zijn taak trouw blijven vervullen. Vele zijner vri^pden hebben hem miskend, maar spr. hoopte, dat deze menschen 'eens tot het inzicht zullen komeR, dat zij hem onrecht hebben aan gedaan. Namens de trouw gebleven vrien den bracht hij den gestorvene een laat- sten groet. Terwijl de kist daalde, speelde de or ganist „Standchen” van Schubert De zoon, de heer H. Seyffardt jr„ dankte namens'de familie voor de belang stelling en zeide dat de achtergeblevenen geen wraakgevoelens zullen koesteren. Tot slot Werd „Wilt heden nü treden” gespeeld. vad Tunis bevinden. Hij zeide, dat de taak van de elkaar thans naderende legers van Eisenhower, en Montgomery niet licht zal Jiijn. De tegenstander is slagvaardig en kundig en zal- al het mogelijke doen om zijn troepen in Tunis te versterken het gezicht naar het_Oosten tegen Duit- zich daar te handhaven. S P.T. meldt Uit Vichy Twee beklaag den in het Riomproces. Guy la Chambre, de 'vroegere Fransche minister van lucht vaart en Jacotnet, controleur-generaal, zijn in vrijheid gesteld. Zij hielden tot nu toe tezamen' met de overige beklaagden verblijf in het.slot Bourrasol. Het Riom proces was begonnen -in Februari 1942 en is in feite doodgeloopen. Guy la Chambre nam onder de beklaagden een, aparte plaats in, daar hij zich, na bij verstek te zijn veroordeeld, geheel' vrijwillig van ■Amerika naar Frankrijk heeft begeven om zich het gerechtshof ter beschikking te stellen. 01 06 07A* 07B* 3-06 4-06 05 483 482 484 9 481 9 473 Kaas 487 t.m. 489 Mand. 4-03 4-04 Film van den Ned. Volksdienst We zagen gisteren een korte film van den Nederlandschen Volksdienst, welke beoogt het, Nederlandsche volk te laten zien, wat in deze tijden voor de minder bedeelden wordt gedaan. De huisvrouwen worden in'staat gesteld haar zorgen te vergeten door een vacantie op de Veluwe, terwijl personeel van den Volksdienst zich intusschen over de thuis gelaten kin deren ontfermt. De jeugd krijgt gelegen heid zich te amuseeren in mooie omge ving. Maar ook stelt de Volksdienst kraamverpleegsters beschikbaar bij de ge boorte van een nieuwen wereldburger en wordt gezorgd voor de gezondheid van het kind door middel van geneeskundig onderzoek en schooltandverzorging. De film, welke ongeveer een kwartier duurt, zal binnenkort' in alle bioscopen in den lande worden vertoond. schuift een gtoel bij en eenige vragen. De gegévens worden jioteerdover een paar dagen zal kaart worden toegezonden. „Uw man is verplicht verzekerd?” „Jazeker.” „O, dan krijgt u bevallingsgeld uitge keerd. Mocht u daaraan behoefte hebben, dan kunnen wij u daarop een voorschot van 35 gulden verstrekken. Dat wordt later verrekend De volgende een bezoeker die de kaart voor zijn vrouw komt halen, ver laat de spreekkamer met drie eitjes, netjes verpakt. In beslaggenomen eieren, die aan den N.V.D. werden toegewezen ter verdeeling. Ze ‘zullen gewaardeerd worden In het gdüin.van dezen vader. „Tja”, zoo zegt o"hs de zuster, „dat gaat hier zoo den geheelen dag door. Lang niet allemaal menschen, die zooge naamd „pro” zijn, zelfs overtuigde tegen standers. Maar meestal toch erkentelijk voor wat de N.V.D. doet. Een dankbaar werkWilt u een staal tje Dezer dagen kreeg ik hier een echt type volksvrouw, die ik had geholpen. Ze bracht twee buurvrouwen mee en vroeg me deze te vertellen waf de N.V.D. wil en doet, want zoo zei ze „tja zuster, zooals u dat vertellen kunt, kan ik het toch niet.” Twéé dagen later lieten de buurvrou wen zich inschrijven als lid voor 2.50 per maand...... De voorrangskaart voor aanstaande moeders, met welker uitreiking de I'ied. Volksdienst 1 Januari begon, is een veel gevraagd artikel. Tot heden werden er reeds 30.000 uitgereikt, voornamelijk in de grqote steden, zoo in Amsterdam bij voorbeeld 1800. Vijftigduizend nieuwe worden aangemaakt. De N.V.D. ziet overigens nauwgezet toe, dat ze iri bevoegde handen komt. Op de kaart wordt voorrang verleend in alle overheidsbureau* dpor de distri- butiediensten, door de centrale keujren en ip alle P.T.T.-kanteren. Meestal wordt ze afgestempeld door een gemeentelijken dienst, zoo in Amsterdam door den Ge neeskundigen Dienst en in den Haag door de politie. Het verleenen van voorrang in trapis, treinen en bussen stiet bij- de huidige intensiteit van het verkeer op bezwaren. Gevraagd is naar de. mogelijkheid de voorrangskaart ook in te voeren voor invalieden ep ouden van dagep. Voorals- m xr n hiervan afgezien. Niet alleen daalt de -waarde der kaarten naarmato er meer van worden uitgereikt, doch het valt ook moeilijk hier een scheidslijn te trekken I De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Bij de jongste gevechten ten Zuiden van het Ladogameer hebben Nederland sche vrijwilligers zich bijzonder onder scheiden. Volgens pfficieele berichten van het front hebben pantserjagers van het Vrijwilligerslegioen Nederland zich ware meestersehutters getoond. Den 31en Ja nuari stonden zij midden in de verdedi gingslinie en streden schouder aan schou der met de Duitsche grenadiers tegen dert met sterke strijdkrachten oprukken- den vijand. Den len Februari bij het aan breken van den dag, zagen de Nederlan- van gouwleider Paul Giesler 'ührér Hauptdienstleiter Albert Hoffmann, tot dusver plaatsvervangend gouwleider van den gouw Opper-Silezië. belast met de waarneming der zaken van di n gouw Westfalen-Zuid. De maatregel vindt^ zijn oorzaak in de overbelasting met werkzaamheden van gouwleider Paul Giesler, die tot dusver mét de leiding van den gouw Westfalen-Zuid bij wijze van vertegenwoordiging de leiding had van den gouw München-Opper*Beieren en de leiding van de geheele Beiersche landsregeering met inbegrip van de zaken van den Beierschen ministerpresident. Spaansche ministerraad bijeen Onder voorzitterschap van den Caudillo heeft de Spaansche ministerraad gister avond, besloten tot beraadslagingen van verscheidene dagen, voornamelijk over in terne bestuursaangelegenheden. Hieronder bevindt zich in de eerste plaats de totale of gedeeltelijke mobilisatie van de dustrieën. en bedrijven, die Spaansche luchtmacht werken. Ontruiming van Brest Naar het persbureau Ofi meldt de Fransche regeering gelast,, dat alle inwoners van Brest de stad moeten ver laten, voor zoover hun aanwezigheid om •bijzondere redenen daar niet ver- eischt is. Katoenaanplant op Java Op initiatief van de Japansche zpttingsautóriteiten is op Java een toenmaatschappij jn het leven geroepen, welke in het kader var. het vijfjarenplan haar wierkzaamhëden reeds is begonnen. Het ligt in dé bedoeling de katoenpro- ductie van Java op te voereo, waartoe dé technische middelen ter beschikking der plantages worden gesteld Verklaring van generaal Alexander typ een gisteren te Cairo gehouden persconferentie heeft generaal Alexancter verklaard, dat eenheden van het 8ste Britsche leger zich op het grondgebied Met den drager van het Eikenloof Luitenant-Generaal Fischer aan het front in Tunis. De Generaal met offi cieren van zijn staf tijdens een be spreking. (P-K. Lii.ken-Atl.-H.) AFZWEMAVOND VREUGDE EN AR BEID: In het Bosbad had gisteren een afzwemavond plaats met 73 deelnemers, leerlingen van Vreugde en Arbeid. Er slaagden er 67. Er waren verschillende at tracties in het water en muziek ver hoogde de, feeststemming Op de Laan van N,O.-I n d i b ij den Bezuidenhoutscheweg, is gisteren de, 38-jarige voetgangster C P. N. uit de’ vanZaeckstraat, bij het oversteken van den rijweg, aangereden door een vracht auto. Zij bekwam kneuzingen aan den rug en werd via het ziekenhuis aan den Zuidwal, naar haar woning vervoerd.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1