No. 1S41O. 1943. Vrijdag 12 Februari. SPORT BINNENLAND BUITENLAND STADSNIEUWS FEUILLETON ROOFD1ERNUMMER Bekendmaking Beschikking 1 Een 9 maanden-plaft 08 De cultures in Ned.-Indië De Leider spreekt op den Dam VERDUISTEREN van 5.45 aar nam. tot 8.02 aar ooomt. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Margarine op boterbon 05 VISSCHERIJBERTCHTEN Aan een deel der planters het beheer over de ondernemingen teruggegeven GOEDE OVERWINNING VAN NICOLAAS BURGERLIJKE STAND De nieuwe bonnen Veeziektenbestrijding Moordaanslag te Rotterdam „PROBEBETRlh” PROEFALARM Churchill over den oorlog Groote verliezen door de duikbooten Haven van Bougie gebombardeerd ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT Engelsch-Amerikaansche besprekingen met Tsjang-Kai-Sjek De stem der S.S. I I' COURANT HAAGSCHE Het om ABSOLUUT BETROUWBAAR Onderhandelingen te Ankara FAILLISSEMENTEN (Wordt vervolgd). (PK. Garms-Atl.-H.) den van op steeds bedroevend conferentie Churchill. in van 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 X Maan: 12 Febr. op 11.43 v.m. E-K., 13 Febr. onder 2 51 v.m., op 12.14 n.m. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 o. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding n. 116364: zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. 14 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon de helft van mijn buit aan en natuurlijk neem ik de onkosten voor mijn rekening, ging hij voort er. boog zich naar haar over. U zult de beste dferen uitkiezen en die blijven dan uw eigendom. höhere SS- und Polizeiführer De training van de renpaarden voor het a.s. seizoen dat in April geopend wordt, is weer begonnen. Een aanwinst is het Fransche paard ..Escadrille”. Hens Dekkers met het nieuwe paard. (Polygoon-Meyer) Sov- i aangekomen, de bladen aldaar zeggen, be te Overigens hebben oe Geallieerden thans een voor 9 maanden berekend operatie- plan. Vóór afloop van deze periode zullen Churchill en Roosevelt opnieuw een ont moeting hebben. Als eerste doel is over eengekomen het met alle middelen den vijand van het Russische front afleiden, zoodra men den duikhootoorlog baas ge worden zal zijn De Turksche ambassadeur bij de jet-regeering is te Ankara om, naar c_ 2- langrijke cviderhandelingen te voeren. Ook de Turksche gezanten in Boelgarije. Roemenië en Perzië worden in de Turk sche hoofdstad verwacht. In politieke kringen in Turkije is men vCn meening, dat de besprekingen vooral de RussischTurksche belangen op den Balkan en in de Dardanellen tot onder werp zullen hebben. Ik wil u een voorstel doen, juffrouw Fahlen, begon hij en probeerde zakelijk te blijven. Zoudt u leeuwen en luipaar den willen temmen? Temmen? Edda keek hem verwonderd aan. Waar wilt u die dieren vandaan ha len? U bedoelt natuurlijk dreaseeren. Neen temmen. Ik ben namelijk die renvanger. Ik rust een nieuwe expeditie uit, met vallen, kooien, netten, lasso’s en andere dingen. Maar ik houd van dieren en ik wil er geen vangen om later door menschen te laten kwellen. Ik wil ze zelf tam maken, voor mannelijke dieren heb ik echter hulp noodig. uw hulp. Ik zal u dat een anderen keer uitleggen, wij zul len volgens een nieuwe methode temmen, volgens een onderzoek, dat professor Ja ger uit Weenen gedaan heeft. Wilt u met mij meegaan? Edda dacht over zijn woorden na. Won- derschoone beelden verschenen voor haar Oerwouden, woestijnen, zeeën. En dan dacht zij, een expeditie duurt zes, acht of tien maanden en dan? Een vermoeden van de tragiek van het artiestenleven overviel haar; alles wat haar lief geworden was te moeten ver laten. Ook de menschen, die haar nader John Buil,en vreest U niets, mijne heeren, met dit machtige wapen houd ik in het ergste geval de bolsje wisten zonder meer van Uw grenzen verwijderd (Teekening Erik-Pax m.) Op Zaterdag 13 Februari spreekt de Leider op een massale open luchtbijeenkomst op llen Dam te Amsterdam over „Eenheid tegen het bolsjewisme”. Aanvang 3 uur. In den afgeloopen nacht hebben Engel sche bommenwerpers aanvallen gedaan op het kustgebied van Noord-Duitschland. De bevolking leed verliezen. Er ontstond eenige schade aan gebouwen. Twee zie kenhuizen geraakten door bommen in brand. Bovendien ondernamen eenige bommenwerpers storingsvluchten boven West-Duitsch gebied. Door hier en daar uitgeworpen brisant- en brandbommen werd geringe schade veroorzaakt. Bij deze acties verloor de vijand, volgens de voor- loopige berichten, 2 vliegtuigen. Uitgesproken het faillissement der na latenschap van G. Bulthuis te ’s-Graven- hage, Toussaintkade 68. Rechter-Comm. Mr. J. H. Marinus. Curator: mr. A. J. W. van Roijen, Den Haag. De blik van het meisje werd onzeker. Neen, maar hij had veel met paarden te maken. Toen ik aan het circus ging, nam ik Koppel mee. Dat was die kleine man met het vroolijke gezicht, die bij de schuifdeur in de loopgang stond wierp Giesebrecht er tusschen Een type van een jnan, zeide Edda, al houdt hij maar de hokken schoon en zorgt voor de leeuwen. Zij dronk uit een geslepen wijnglas, rustig en met genot. Dan leunde zij terug in haar'stoel en strekte haar beenen uit. Zij bekommerde zich niet om de blikken van de menschen aan de andere tafels. Alleen toen Fred Dunkins door de zaal liep, werden haar pupillen iets kleiner. Stephan Harden had een besluit geno men. Deze vrouw zou de dieren- temmen, die hij ving. Inlevering bij den winkelier tusschen 13-en 16 Februari Gedurende de disiributieperiode, welke 28 Februari a.s. aanvangt, zal men op de boterbonnen uitsluitend margarine kun nen verkrijgen In verband hiermede dient men de bonnen „Boter 05” reeds tusschen 13 en 16 Februari a.s. bij den detaillist in te leveren, desgewenscht tegen ont vangstbewijs. D.e detaillister, zullen aan de hand van het door hen ingeleverde aantal bonnen 05 bevoorraad worden, zoo.< dat zij met ingang van 28 Februari a.s. in staat zijn de margarine af te leveren. Aflevering vóór 28 Februari is verboeten. Zij, die gewoon zijn hun maaltijden bui tenshuis te gebruiken, kunnen van 12 tot en met 16 Februari hun bonnen ..Boter 05 bij de plaatselijke distributiediensten inwisselen tegen wisselbonnen voor 1/50 rantsoen boter. De bonnen Boter 05 wor. den niet in hotels e.d. aangenomen. Ook ondernemers en personeel van hotels e.d. dienen hun bonnen gedurende dit tijd vak bij den detaillist in te leveren. Zij, die door bijzondere omstandigheden naar een andere gemeente vertrekken en daardoor niet in staat zijn hun bonnen 05 tijdig in te leveren bij een handelaar in de gemeente, waar'zij zich gaan vestigen, alsmede schippers, woonwagenbewoners en dergelijke personen, kunnen bon 05 van 13 rot en met 16 Februari a.s. bij de plaat selijke distributiediensten inwisselen te gen rantsoenbonnen voor margarine SCHEVENINGEN, 12 Februari. He den waren de prijzen; schol groot mid del 3.09. klein middel 2,59, schol 1 en 2 ƒ2.09, schol 3 /0.89, schol 4 ƒ0 59, schar ƒ0.35, bot ƒ1.09 en puf ƒ0.10, alles per kg. Scharfilet verpakt 10.50 per 3 kg„ gezouten bliek ƒ3.60 en gefileerde sprot /9, alles per 3 kg. Van de wacht op de brug hangt bij een vaart aan de oppervlakte de ge- •heele veiligheid van duikboot en man schappen af. De burgemeester, plaatselijk luchtbeschermingsleider, Get WESTRA. gekomen waren. Zich telkens opnieuw moeten aanpassen, ijergens wortel schie ten, altijd weer nieuwe menschen, nieuwe gezichten. Een treurige uitdrukking kwam op haar gezicht. Voelt u er iets voor? vroeg Harden, die Edda’s gezicht had bestudeerd. Ja, heel erg. maar u vergeet één ding, ik ben artieste. Het is niet goed uit ons werk gehaald te worden. U weet niet hoe moeilijk het is opnieuw iets te vin den. Ik heb niet de middelen om zelf een roofdiernummer te houden. Benederf acht duizend mark ia dat niet te doen. Kapi tein Schumann zal niet wachten, hij zal naar een andere hulp omzien. Dat zal uw laatste zorg zijn, juffrouw Fahlen. antwoordde Stephan. Hij keek ontevreden naar de naaste ta fel. De groote breedgeschouderde artiest scheen naar hun gesprek te luisteren Stephan dempte zijn stem. Ik bied u, behalve uw salaris, nog De onderhandelingen, welke de nieuwe Duitsche ambassadeur Stahmer te Tokio met den minister voor Groot Oost-Azië, Aoki, heeft gevoerd, zijn thans voor de hoofdzaken geëindigd, a'ldus de A.N.P.- correspondent in Berlijn. Uit het voorloopige resultaat blijkt, dat het in de bedoeling der Duitsche en Ja- pansche regeering ligt, Japan als het ware tot tropisch pakhuis voor Europa te maken. Japan heeft zich bereid ver klaard, grondstoffen in onbeperkte hoe veelheden voor, zijn Europeesche partners op te slaan. Daar de transportmogelijk heden van Oost-Azië door den oorlpgs- toestand beperkt zijn, zullen deze voor raden bij een' langeren duur van den oor log een omvang aannemen, welke niet al leen aan de Europeesche behoeften zal voldoen, doch welke tevens in staat is om de Afrikaansche en Zuid-Amerikaansche markten te bevredigen. Japan stond na de bezetting der ver overde Oost-Aziatischë gebieden .voor een moeilijke keuze. Het had de tnogelijkheid om de autarkie van Oost-Azië voor hon derd procent ten uitvoer te leggen of het kon de in de cultures geïnyesteerde mil- liarden beho'uden. Had Japan de eerste mogelijkheid gekozen, dan had dit be- teekend, dat, bijvoorbeeld, op Java een deel der suikerondernemingen en rubber- aanplantingen had moeten verdwijnen om plaats te maken voor rijstvelden zoodat de rijstverzorging in geheel Oost-Azië in de komende jaren: gegarandeerd zou zijn. Mede door de onderteekening van het groote handelsverdrag met Duitschland en Italië heeft Japan echter be sloten dit niet te doen en de cultu res, zooals zij door de Neder landers zijn opgebouwd, in vollen omvang te handhaven en zelfs uit te breiden. Dientengevolge zullen de ontworpen katoenplantages in Oost-Java niet worden aangelegd. Het feit, dat vierhonderd millioen gulden in suiker en vierhonderdvijftig millioen gul den in rubber geïnvesteerd zijn, leidde er toe. dat besloten werd déze beide pro ducties die hoofdzakelijk voor den uit veer werken, voor Europa te behouden. Zoowel suiker als rubber kunnen gerui- men tijd opgeslagen worden en boven dien kunnen de huidige afzetgebieden in Groot-Oost-Azië nog aanmerkelijk worden uitgebreid. Dit geldt vooral voor rubber. Met terzijdestelling der scheepsruimte- sparende autarkie der verschillende ge bieden in het Zuiden en met prijsgeving der katoenplannen, zal Japan dus de mo derne en ontwikkelde plantages der Ne derlanders onaangetast laten. Uit Tokio wordt voorts nog gemeld, dat een deel der vroegere planters op Java en Sumatra wederom het beheer over de ondernemingen is teruggegeven. De boven genoemde maatregelen gelden zelfs voor luxe-productie als het beroemde Sumatra- dekblad voor sigaren. BOKSEN Drie Belgen door Nederlanders geklopt. Niettegenstaande het vroege aanvangs- uur bestond er weer zeer groote belang stelling voor het prof-programma, dat gis teravond in de groote zaal van den Die rentuin werd verbokst en dat drie over winningen van Nederlanders op Belgen opleverde Het hoofdnummer was een ont moeting over 8x3 minuten tusschen on zen lichtgewichtkampioen Jan Nicolaas en den Belgischen titelcandidaat Jackie (een broer van Staf Jacobs). De Hage naar, die den strijd agressief en in hoog tempo begon, behaalde een volkomen ver diende overwinning op punten. De Belg maakte een zeer sympathieken indruk en zijn stijl was aantrekkelijk; hij tracht te voornamelijk met zijn linker hand Ni colaas te treffen, doch dien dekking was weer te gaaf en zijn ontwijken te goed om zijn tegenstander veel kansen te bie den. De dekking van Jackie was daaren tegen beslist tientallen procenten minder en aangezien Nicolaas een goed gebruik van zijn beide handen maakte, kon hij regelmatig in iedere ronde zijn punten- voorsprong opvoeren. De Belg, die ons was verkouden leek, raakte tegen het einde was vermoeid en zocht het toen nog al in lijf-aan-lijf werk, waardoor de strijd ever het geheel genomen niet zoo sierlijk was, als men van de meeste ge vechten van Nicolaas gewend is. In het bijprogramma deed de Hagenaar Rienus Deurloo uitstekend werk. Hij kwam 6x3 min. te staan tegenover den Belg Roosbroek, die lichamelijk wel ster ker was. maar die het in snelheid moest afleggen tegen onzen stadgenoot, die over een betere techniek beschikte en flink doorzette Het was een aardige en leven dige partij, welke door Deurloo verdiend op punten werd gewonnen. Giel de Roode stond eveneens 6x3 min. tegenover den ouderen Rotterdammer Daaf Baan, die in alle opzichten de mindere was van den kundigen Hagenaar. Het was een zwaar gevecht, waarin speciaal de moed en het geweldige incasseerdngsvermogen van den Rotterdammer vielen te bewonderen. Her haaldelijk nrobeerde de Roode zijn tegen stander uit te slaan, een enkele maal dacht men. dat het inderdaad zou geluk ken. doch Baan kwam door de moeilijk heden heen, totdat hij in de allerlaatste ronde hard op de kaak werd getroffen. Toen wankelde hij en toen de Roode door zette. koos hii de wijste partij en gaf zich gewonnen Lijf-aan-lijfwerk kreeg men in deze partij nauwelijks te zien. De ont moeting tusschen de Hagenaar Toon de Pauw en den Terneuzefiaar T. Willems was technisch niet bijzonder hoogstaand; de Padw won op punten. De ontmoeting tusschen Jan de Pauw en den Belg Mar cel Wieland begon belovend, maar na de eerste ronde zakte de Belg af en toen was er niet veel aardigheid meer aan het gevecht, dat door de Pauw verdiend op nunten werd gewonnen. NFDERLANDFRS TE DRESDEN: Zondag 14 Maart verschijnen in Dresden een drie tal Nederlanders in den ring. In de hoofd partij bokst (Gerard varj Loon tegen Karl Rutzin het bijprogramma komt Rinus Krijger uit tegen Koedderitzsch en Graafland tegen Machovic. BEVALLEN: Ch. C. M. Oosterwijk geb. van der Valk, d. K Beekhuizen geb Dijkhuizen, d. W. M. Hoogland geb. Voorn, z. A. Wijn geb. de Boer, z C. A Blankespoor geb. van den Bosch, z. A. J. Schmitz geb. Blom- maert, z. L. Duurkoop geb. Passchier, z. A. H. van der Vaart geb. Tactor, z. M. J. Jansen geb. Riko, d. J. Hop mans geb. Elshout, z. C. B. van Leeu wen geb Neudorfer, d. D. Smit geb. van der Stelt, d. J. A. C. de la Vieter geb Rousel, d J. P. M Gregorowitsch geb. Pennock, z. P. L. van Soest geb. Intres. d. S. Middelbeek geb. Ketelaar, d. A. Beunders geb. Kuijper. z. A. F A. Vinkhuijzen geb. jonkvr de Geer, z. J. van Winkelen geb. van Rossum, d. A. Th. van der Wolf geb. Vrije, z. OVERLEDENA. J, M. J. Heijmans. wed. van W Meulenkamp, 84 j. P. L? Neuteboom. ongeh, mam, 35 j. A. A. van Mens, ongeh. vrouw, 81 j. W. A. Kraaijenhagen, vrouw van L. F. N. Giel^ 11 j- C C. M. Engel, wed van D. J. A. E. de Brauw. 86 j. A. W Nooster, gesch. vrouw. 78 j. C. Merkestein, man van J. van den Berg, 61 j. H. F. Ra- demaker, weduwnaar van A E. M. van Aalsen. 85 j J. A. Pontier, ongeh. vrouw, 78 j. 3. van Duijvenbode, man van C. P. N. Looman, 32 j. M. Keus, vrouw van M. den Heijer, 62 j. J. H. Boelen, d., 21 m N. Verwer. wed. van J. M. Berg. 87 j. M S. Cohen, vrouw van D. L. Stibbe, 82 j. J. M. van Don- kelaar, wed. van C, van der Vlies. ONGEVALLEN Op de Paul Krugerlaan is de 8-jarige B. G. Buit de Joubert- straat, aangereden door een wagen van lijn 12. Met een verbrijzelden rechtervoet is de jongen naar het RK ziekenhuis Westeinde vervoerd. De 31-jarige H. G. uit de Douzastraat wilde in die straat op een rijdenden wagen springen. Hij viel, kwam er onder terecht en brak het linker onderbeen. De geneesk dienst bracht hem naar het ziekenhuis Zuidwal. De 71-j. J. W S uit de Cartesius^lr.. die op den Loos- duinscheweg op het linker weggedeelte fietste, werd aangereden door een auto. Hij kreeg een hoofdwonde, welke in den Centralen Post werd verbonden. Op de Laan van Meerdervoort is de 54-jarige P. H.. uit de örandtstraat. uit een nog in beweging zijnden wagen van lijn 7 gesprongen. Hij viel en kreeg schaafwon den aan het linkerbeen. Na in den Cen tralen Post verbonden te zijn, kon H. huiswaarts keeren De 39-jarige con ducteur van de N.Z.H.T.M., C. V. uit Leid- schendam, is. bij het rangeeren ter hoogte van het Malieveld, tusschen twee trams beknfeld geraakt. Met een gebroken been is de man in het Rijkshospitaal opge nomen. Weekrantsoenen Voor de komende week zijn de vol gende bonnen voor de gebruikelijke hoeveelheden aangewezen: A en B Brood Beschuit A en B Vleesch A en B Aardappelen A en B Rookartikelen heeren Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen Der deelt mede: Op Dinsdag 9 Februari 1943 in laten namiddag is de echtgenoote den secrctaris-generaal Reydon beestachtige wijze in haar 'woning door twee schoten vermoord. De later thuis komende secretaris-generaal werd eveneens met drie schoten overvallen en hierdoor zwaar gewond. In Haarlem is Woensdag 10 Februari een W.A.-man, die terugkeerde van de begrafenis van generaal Seyffardt op straat neergeschoten. PANORAMA MESDAG: Het Panaroma Mesdag is Zondag a.s. weer voor bezoe kers opengesteld. GOUDEN ECHTPAAR: Op 1 Maart a.s. herdenkt het echtpaar J. J. L. Clavel en E Clavel-Arends. wonende Pasteurstraat 59 het feit, dat het 50 jaar geleden in het huwelijk getreden is. CONCERT N.A.D. STAFORKEBTMor genmiddag zal“het N.A D.-staforkest, diri gent onderhopman Leistikow, aan den Hofweg van 34 uur een concert geven. JUBILEUM: Woensdag a.s. zal de heer J. Alkema, walbaas bij de fa. Boelhouwer, Kruijswijk en Balhuizen, het feit herden ken, dat hij 25 jaar geleden bij deze fir ma in dienst trad. GROOTE HOEVEELHEDEN LEVENS MIDDELEN GESTOLEN Gisternacht werd ingebroken in een levensmiddelenzaak in de Koningstraat. De daders, die zijn bin nen gekomen door verbreking van een ruit aan de achterzijde, hebben een flinken buit weten te bemachtigen, bestaande uit 125 kg. suiker 415 pakjes margarine, een hoeveelheid bonbons en een bedrag van 220 Voorts is een ongewenscht bezoek ge bracht aan de opslagplaats van een groot handel in levensmiddelen in de Hemster- huisstraat. Hier werden ontvreemd 75 kg. bakmeel. 80 kg. havermout, 50 kg groene erkten. 60 kg. rijst. 50 ontbijtkoeken, eenige blikken met biscuit en hoeveelhe den zeep en zeeppoeder. OPENBARE VERGADERING N.S.B.s Op 17 dezer wordt in de Galerij aan de Laan van Meerdervoort een openbare vergade ring gehouden van de N.S.B Spreker M C Thoen Zooals reeds eerder gemeld, zal door heg inhouden van een zeer klein gedeelte van den met ingang van 1 Jan. 1943 ver hoogden melkprijs een aanzienlijk bedrag ter beschikking komen, dat zat worden aangewend ter bevordering van de melk- contróle om door middel daarvan een verhoogde melkproductie te verkrijgen alsmede voor de bestrijding van verschil lende dierziekten. Het ligt in het voornemen bedoelde be strijding te leggen in handen van gezond heidsdiensten voor dieren in de verschei dene provincies. Hiertoe zullen de thans in alle provincies bestaande provinciale centrale vereenigingen tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten dienen te worden uit gebouwd tot volledige gezondheidsdien sten van dieren, met aan het hoofd een directeur-di^renarrs. wien een eenvoudig geoutilleerd laboratorium ter beschikking wordt gesteld, op de wijze zooals dit in de provincie Friesland sedert 1919 het geval is. Het tot stand brengen van deze ge zondheidsdiensten zal gepaard gaan met de invoering van de algemeene tuber culosebestrijding onder het rundvee, zoo wel in het belang van den gezondheidstoe stand van den veestapel als in dat van de volksgezondheid, welke, zooals reeds herhaalde malen met nadruk werd be toogd, bij een intensieve bestrijding van de rundertuberculose zoo nauw betrok, ken is. In verband hiermede zullen alle pogin gen in het werk worden gesteld om de werkzaamheden van bovenbedoelde ge zondheidsdiensten bij het begin van de bestrijdingspampagne 1943/1944 te kun nen doen aanvangen. Productiecontróle bij melkvee De groote beteekenis van een betrouw bare productiecontróle voor het melkvee als hulpmiddel voor de verhooging van de opbrengst aan botervet wordt algemeen erkend. Slechts met behulp van de gege vens dezer controle kan een doelmatige selectie plaats hebben. Het aantal melk koeien, d^t in Nederland gecontroleerd wordt, is nog steeds niet evenredig aan. de groote economische beteekenis van onze melkveehouderij. De middelen, welke noodig zijn om geleidelijk tot een meer algemeene productiecontróle te komen, zullen, evenals ^ie, welke noodig zijn voor een intensievere ziektebestrijding, gevon den worden door een kleine heffing cp alle afgeleverde melk. Daar onder de hui dige omstandigheden een verplichte melk- contróle. op niet te overkomen moeilijkhe den stuit, zal voorloopig een systeem wor. den gekozen, waarbij de deelname aan de melkcontróle gestimuleerd wordt door voor hen. die hun vee aan een controle onderwerpen, welke aan nader bekend te maken eischen voldoet, de kosten van de controle zoo gering mogelijk te doen zijn Moeder gedood, dochter gewond Donderdagavond is te Rotterdam in de Oranjeboomstraat een uiterst brutale roof gepleegd, welke werd gevolgd door een rèvolveraanslag. tengevolge waarvan de 49-jarige mevr. M. van Dijk-Donk het leven heeft gelaten en haar 21-jarige doch ter K. van Dijk, door een revolverschot in den rechterbovenarm werd gewond. INDIENING LEDENLIJSTEN COMMIS SARIAAT VOOR NIET-COMMERCIEELE VEREENIGINGEN: De commissaris voor niet-conimercieele vereenigingen en stich tingen, gelet op artikel 1. tweede lid. der verordening no. 41/1941 van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied, bepaalt, dat de besturen van de bij zijn commissariaat. Amaliastraat 13 te ’s Gravenhage ingeschreven vereenigin gen en stichtingen, zorg dienen te dragen, dat de lijsten van leden, contribuanten, begunstigers, enz. opgemaakt per 1 Ja nuari 1942 en 1 Januari 1943, voor 15 Maart 1943 in tweëvoud bij hem worden ingediend. Voorts herinnert hij aan de verplichting tot jaarlijksche indiening van een financieel overzicht, alsmede een verslag der werkzaamheden van de ver- eeniging of stichting. Des Luftschutz-Alarmgerats (Sirenen) lindet am 13. Februar 1943 stattz Es wird der lange Dauerton (Eritwarnungssignal) einmal (eine Minute) zu horen sein. Findet der „Probebetrieb” aus besonderen Gründen nicht statt, so er- folgt none Bekanntgabe In die Gemein- den Rijswijk und Voorburg wird gleich- zeitig alarjniert. der örtliche Luftschutzleiter, gez. WESTRA. f Artikel 4. Vroegere verordeningen van het depar tement van Binnenlandsche Zaken betref fende verhuizing van joden uit de boven genoemde gemeenten blijven van kracht. Artikel 5. (1) Hij, die in strijd handelt met de be palingen der artikelen 1 en 2 of ze ont duikt, wordt voor zoover niet ingevolge andere voorschriften een zwaardere straf is bedreigd gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en een geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen. Hij, die ontduikingen van deze bepalingen in de hand werkt, dezefnogelijk maakt of er aan meewerkt, ontvangt dezelfde straf. (2) "Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspolizei blijft on aangetast. ’s-Gravenhage, 12 Februari 1943. De Commissaris-Generaal voor de (Openbare Veiligheid: RAUTER. SS-Gr'uppenführer und General- leutnant der Polizei, Te Casablanca heeft Churchill opnieuw bezworen, dat Groot-Brittannië den oor log tegen Japan zou voortzetten tot de onvoorwaardelijke overgave, zelfs ingeval de oorlog in Europa eerder zou eindigen, dan die in den Stillen Oceaan. Ten aanzien van de Geallieerde hulp aan Rusland verklaarde de premier dat alles wat menschelijkerwijze mogelijk is gedaan is om de Geallieerde strijdkrach ten met volle snelheid en energie, ir zoo groot mogelijken omvang, in den strijd tegen den vijand te gebruiken. Vervolgens behandelde spr de bespre kingen te Adana en verklaarde, dat men in het daarover uitgegeven communiqué niet meer moest zoeken dan het bevatte. Het behoort niet tot de politiek van En geland Turkije onaangenaamheden te veroorzaken. Hij verklaarde met oetrey king tot de wapenleveranties aan dat land, geen eischen aan Turkije te hebtfen gesteld Hij heeft slechts willen aoór- drijven. dat de bewapening van Turkije zonder uitzondering goed georganiseerd wordt en dat de gemengde militaire commissie té Ankara bijeen komt. Churchill deelde mede, dat generaal Eisenhower de toesteming van generaal Giraud heeft verkregen voor de samen voeging van de Fransche troepen in Noord-Afrika met het Amerikaansche leger onder bevel van generaal Ander son. Hij verklaarde bij het Lagerhuis of het Engelsche volk niet de hoop te willen wekken op snelle gebeurtenissen in Noord-Afrika. Die zullen wellicht komen, wellicht ook niet. De vijand, zoo zeide hij verder, heeft buitengewoon uitge breide verwoestingen aangericht in de haven van Tripolis. Dat is gebeurd op een manier, die het aanvoeren van ravi- tailleering over zee buitengewoon moei lijk maakt. Hij kon niet zeggen hoe lang het nog zal duren voor de haven bevrijd is van de wrakstukken. Het helpt echter niets wanneer men daarbij ongeduldig wordt. Voortgaande verklaarde hij. dat de Engelsche troepen in Noord-Afrika thans onder de Ver. Staten staan. Hij heeft het voorstel van president Roosevelt vol gens wien de actie in Fransch Noord- Afrika een Amerikaansche onderneming moest worden, met toestemming van het oorlogskabinet aangenomen. De Ameri kanen, zoo zeide Churchill, hechten, aan een eenheidsbevelvoering bij de Gealli eerden de grootste beteekenis. Men heeft gaarne en uit vrijen wil een voorstel van dien aard aangenomen en men handelt loyaal en toegewijd :n volledige overeen stemming met deze overeenkomst bij alle gelegenheden en in ieder opzicht. De Qeallieerden mogen geenszins de risico's in Noord-Afrika onderschatten, aangezien het daar nog tot uiterst ern stige gevechten zal komen. Aan het slot van zijn rede verklaarde de premier, dat men de zekerheid heeft, dat het parlement en de Britsche natie in deze dagen van hoop, die nog donker kunnen worijen. getuigenis zullen afleggen van standvastigheid Op Zaterdag den 13den Februari 1943 zullen de luchtbeschermingssirenes bij wijze van proef in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal .lucht alarm geëindigd" (een minuut gelijk matige toon) gegeven worden Voor het geval deze proefneming bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe bekendmaking. Deze regeling geldt ook voor de gemeenten Rijswijk en Voorburg. Churchill heeft in zijn gisteren in het Lagerhuis gehouden rede gezegd, dat de verliezen die de Geallieerden ter tee lijden, zeer groot zijn. Deze verliezen hinderen de Geallieerden en vertragen hun oporaties. Ook verhinderen zij de Geallieerden met de hun ter beschikking staande eenheden ..ongedeerd” in actie te komen. Verder verlengen zij den oor log met al zijn verspilling, zijn verliezen en niet te voorziene risico’s. De»premier zeide vervolgens, dat duik booten aan de Oostkust van de Ver. Staten zeer ernstige verwoestingen heb ben aangericht. De landoperaties Noord-Afrika en de ravitailleering de landlegers stellen natuurlijk de Brit sche en Amerikaansche vloten aan ver dere verliezen bloot. Ook de convooien door de IJszee naar de Sovjet-Unie heb ben zware verliezen geleden. Hier wer den in hoofdzaak Britsche schepen ge troffen. Onder die omstandigheden is het. naar spr. zeide. onvermijdelijk ge weest. dat de gemeenschappelijke Ame rikaansche en Britsche verliezen de af geloopen 15 maanden de grenzen hebben overschreden, waarmede Engeland reke ning had gehouden toen het nog alleen stond Churchill noemde Het verschrikkelijk plannen voor den bouw van schepen te moeten maken op den grondslag verliës van honderdduizenden per maand. De verliezen aan ladingen, de vernietiging van Van den Commissaris-Generaal voor dé Openbare Veiligheid betreffende het.ver blijf van joden in de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Aardenhout en Voorschoten. Op grond van artikel 39 der verorde ning no. 138/1941 van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende handhaving der openbare orde bepaal ik Artikel 1. Met ingang van 16 Februari 1943 is het oponthoud van joden in de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal. Aar denhout en Voorschoten, alsmede het be treden van deze plaatsen verboden. Artikel 2. De in bovengenoemde gemeenten wo nende joden moeten met ingang van 15 Februari 1943 hun domicilie in de stad Amsterdam opslaan en onverwijld bij het joodsche meldingsbureau van de ge meente Amsterdam aangifte doen Artikel 3. Jood in den zin van deze verordening is hij, die volgens artikel 4 van de veror dening no. 189/1940 over de aanmelding van ondernemingen jood is of als jood geldt. ROME, 12 Februari (Stefani.) Slecht weer belemmerde de operaties in den sec. tor Tunis. Een Engelsch vliegtuig is door het vuur van één onze pantserwagens ge raakt en neergestort. De havenwerken van Bougie werden door Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd. Tusschen Rhodos en Kreta hebben Duitsche jagers 2 vijandelijke torpedovliegtuigen neer geschoten. Sir John Dill, als vertegenwoordiger, van Churchill, en luitenant-generaal Ar-’ nold. als afgevaardigde van Roosevelt, hebben in Tsjoepgking een aantal bespre kingen gevoerd met Tsjang-Kai-Sjek. Verder hebben zij ook in Britsch-Indië besprekingen met Wavell gevoerd. Luistert op Zondag 14 Febi*>van 11.30 tot 11.45 over den zender Hilversum I op golf lengte 415 meter naar de Stem der SS. Onderwerp: „Gelijkberechtiging in de Waffen-SS" van een tonnen kostbare zoovele mooie schepen, de dood der bemannin gen. vormen een somber panorama. Wat de bescherming der convooien aangaat verklaarde Churchill, dat ook vliegtuigen met grooten actieradius geen volledige bescherming voor de schepen kunnen dt>leveren. Als tegenmiddel voor het toenemende apntal duikbooten noem de Churchill een relatief sterkere ver- grooting van de begeleidende bescher ming te wateo en in de lucht. Een niet tot zinken gebracht schip is beter dan een nieuw, zoo voegde hij hieraan toe. Men heeft zich genoodzaakt gezien den bouw van schepen ter begeleidende be scherming te bespoedigen, hoewel deze maatregel het bouwen van nieuwe sche pen belemmerde. Bij den bouw van snelle schepen moet men in het oog houden, dat snelheid een kostbare luxe is Men is niet vrij in de keuze tusschen minder doch snellere schepen, en meer en lang zamer schepen. Wanneer Engeland er toe overging snelle schepen ie bouwen, zou de wedstrijd der machines, beginnend met de bescherming verleenende schepen. Engeland in een „nieuwe fase” brengen. Bij de beantwoording van de vraag in hoever de Geallieerden den last der Sovjet-Unie zouden kunnen verlichten en hoe snel de oorlog zou kunnen afge loopen zijn, verklaarde spr.. dat alles er van afhangt in hoever men door het bouwen van nieuwe schepen de verliezen kan compenseeren, die nog steeds een betreurenswaardig en bedroevend feit zijn. Ten aanzien van de conferentie te Casablanca verklaarde Churchill, dat Roosevelt ondanks de lichamelijke han dicap, die hij op zoo heroieke wijze mees ter is1 geworden, bereid was tot zelfs naar Khartoem te gaan, om een drie- mogendheden-conferentie mogelijk te maken. Stalin was echter onmisbaar ge weest. I -X -- 1 w

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1