I Jo. 1S411. 1943. Zaterdag 13 Februari. Beschikking BUITENLAND vastberaden BINNENLAND SPORT STADSNIEUWS Krasnodar ontruimd Aankondigingen van Roosevelt Duitschland hard en Absoluut geloof in de overwinning en Eerst nadenken dan inschakelen! van Sovjet-aanvallen bij Charkof Koersk afgeslagen Wie met zijn stroom niet zuinig is, Zit weldra in de duisternis. INBRAAK IN JUWELIERSZAAK VERIJDELD De operaties bij de Salomonseilanden en N.-Guinea Engelsche vliegtuigen boven Duitschland VERDUISTEREN ,van 5.47 vur nam. tot 8 uur voorm. Patrouille-actie in Tunis „NEDERLANDSCHE VOLKSEENHEID TEGEN BOLSJEWISME” Overmaking van loon aan gezinsleden van in Duitschland werkende Nederlanders Deensch schip door Engelsche duikboot getorpedeerd De gevechten bij Novorossiisk Geen gunst maar recht Bommen op bevolking bezette gebieden BIJKANTOREN NED. VOLKSDIENST Dit jaar beslissende acties Radioreportage bijeenkomst x op den Dam HAAGSCHE COURANT Wolchof on- i i f Nu het voorjaar In aantocht is hebben de tuinders volop werk met hot ge reedmaken van de warenhuizen. De bodem van een der kassen wordt omgespit. (Polygoon-Kuiper) op in te Pioniers slaan een bres. (S.S.P.K. Zwagers-Vrijw. Leg.-Q.-H.) tot ge- Enkele Engelsche bommenwerpers heb ben op den avond van 12 Februari korte storingsvluchten ondernomen boven West- I Duitsch Rijksgebied. Door hier en daar uitgeworpen bommen ontstond slechts op een plaats geringe schade aan gebouwen. die ook vast van heroieke worsteling om de, Duitsche natie den Maan: 13 Febr. onder 2.57 v.m., op 12.14 n.m., 14 Febr. onder 3.57 v.m., op 12.50 n.m. 15 Febr. onder 4.49 v.m., op 1.34 n.m. 19 Febr. V.M. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding n. 716364; zg. Stadspatiënten no- 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Kritiek stadium in het Oosten voorbij De A.N.P.-correspondent te Berlijn Duitsche :anden in ge- adres onverwijld mededeelen aan het postkan toor, waar zij tot dusver hun loon ont vingen, opdat dit postkantoor voor door zending zorg kan dragen. Bovendien is het gewenscht, dat de in Duitschland werkende Nederlanders in alle gevallen het nieuwe adres van hun gezin aan den Duitschen werkgever mededeelen, zoodat deze het verschuldigde loon rechtstreeks aan het gezin kan doen toekomen. Zoo bespaart u op uw electriciteits- verbruik Iedere huisvrouw weet dat er vandaag aan den dag zooveel mógelijk kolen als uitgangsstof voor vele andere onontbeer lijke producten bespaard moeten worden. Wie stroom bespaart, bespaart ook kolen! Wanneer in iedere huishouding slechts één enkele gloeilamp van 25 Watt een kwar tier lang uitgeschakeld blijft, in plaats van nutteloos te branden (alleen omdat men het uitschakelen er van vergat) wor den hierdoor vele duizenden kilowatturen bespaard, welke voor andere, gewichtiger doeleinden kunnen worden gebruikt. Van het grootste gewicht is altijd: E e r s t n a- denken dan inschakelen! Deze vermaning geldt niet alleen voor de vrouw des huizes, neen, het geheele gezin moet haar behartigen: in ieders eigen belang, want wie zijn rantsoen over, schrijdt, krijgt boete of wordt van den toevoer afgesloten. VOOR ƒ1800 AAN SIGARETTEN GE STOLEN: Ingebroken is in een tabaks- grossierderij aan de Lange Beestenmarkt. Ontvreemd werd een groot aantal pakjes sigaretten, ter waarde van ongeveer 1800. Door het forceeren van een ruit is men binnengekomen INSTANDHOUDING VOLKORENBROOD DIENSTDe secr.-gen. van Sociale Zaken heeft een stichting tot instand houding van een volkorenbrooddienst in het leven geroepen Deze volkorenbrood dienst heeft ten doel de bevordering van het gebruik van volkorenbrood door het NederlandsChe volk. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 13 Februari. (Stefani.) In Tunis werd de militaire bedrijvigheid door het aanhouden van het ongunstige weer be perkt tot eenige patrouille.activiteit. In den afgeloopen nacht hebben onze bom menwerpers met zichtbaar resultaat sche pen in de haven van Bone en Bougie aan gevallen. Vijandelijke vliegtuigen hebben in eenige plaatsen in Calabrië en op Sici lië goederen- en personentreinen aange vallen met bommen en machinegeweer- vuur; er zijn in totaal 3 dooden en 12 gewonden onder personeel en reizigers. In de omgeving van Castelvetrano is een vuur van een onzer batterijen neergeschoten. De N.S.B.. district ’s-Gravenhage, orga-4 niseert de volgende openbare vergaderin gen onder de leuze NederlandsChe volks, ee. heid tegen bolsjewisme”: 17 Febr. in de Galerij aan de L. v. Meerderv., 18 Febr. in Amicitia aan ’t Westeinde. 22 Febr. in den Dierentuin en 23 Febr. 'in het Rem- brandttheater. BOKSEN WEDSTRIJDEN UITGESTELD: De boks- kampioe<nschapp'en van Zuid-Holland voor B- en C-klassers, welke Maandag a.s. m den Dierentuin zouden worden gehouden, zijn voorloopig uitgesteld. A.N.P.-correspondent te meldt: De terugslag, dien troepen gedurende de laatste "panden in het Oosten ondervonden, seKijnt thans het kritieke stadium overschreden te heb ben Van Duitsche zijde ontkeht men niet, cat de bolsjewisten voordeelen hebben be. haald en dat de. Duitsche troeper —hans practisch weer op hun uitgangsstellingen van het zomeroffensief zijn teruggekeerd; hoewel natuurlijk het frontverloop uiter mate onoverzichtelijk is en verscheidene Duitsche steunpunten nog diep in het vij- andelijke achterland liggen. Men wijst er te Berlijn op, dat de bolsjewisten dusda nige flanken hebben gekregen, dat zij bij een consolidatie van het huidige front ge durende de zomermaanden in groote moei, lijkheden kunnen komen. De afgeloopen oorlogsjaren hebben bewezen, dat de win ter voor de bolsjewistische plannen ge schikt is en dat de zomer 'zich het beste leent voor de Duitsche operaties. In militaire kringen twijfelt men er niet aan, of ook dezen zomer zal dit weer zoo zijn. De verdediger zal dan weer tot aanvaller worden en de versche troepen, welke in den strijd gebracht zullen wor den, hebben voor de bolsjewisten menige verrassing in petto. Men zinspeelt te Ber lijn op de nieuwe wapens, welke thans in serie vervaardigd worden. In verband met het bolsjewistische of fensief wijst men op een uitlating van den Amerikaanschen minister van Landbouw en Veeteelt, Wickard, die verklaarde, dat de bolsjewisten zonder toevoer uit Ameri ka hun huidige offensief niet zullen kun nen voortzetten. Bovendien houdt men te Londen reeds thans rekening met. het invallen van de dooiperiode, welke over 4 tot 6 weken verwacht wordt. Het spreekt vanzelf, dat men ook van Duitsche zijde met het invallen van den dooi rekening houdt, doch ook als deze langer mocht uitblijven, dan nog meent men reeds te kunnen vaststellen, dat het inkorten der frontlijnen en het hiermede gepaard gaan de verdichten en verdiepen der stellingen tot resultaten geleid hebben, welke het beste voor de toekomst doen verwachten. Nochtans onderschat men de kracht der bolsjewistische reserves niet, al heeft men in de afgeloopen week een langzame afmatting in de vijandelijke aanvallen waargenomen. In hooge mate interessant, en in het kader der huidige oorlogshan delingen bijkans sensationeel is de mede- deeling. dat de bolsjewisten, na geduren de eenige maanden achtereenTmet elite troepen te hebben aangevallen, thans weer in vele sectoren van het front gebruik maken van regimenten, die uit jongelingen en oudere mannen zijn samengesteld. De centrale persdienst van het Neder landsChe Arbeidsfront meldt In vele gevallen is de overmaking van loon aan gezinsleden van in Duitschland werkende Nederlanders vertraagd, door- ,dat de geadresseerden geëvacueerd waren en het nieuwe adres ten tijde van de overmaking nog niet bekend was. Het is daarom noodzakelijk, dat KOERSK ZWAARTEPUNT VAN DEN STRIJD De militaire correspondent- van het D.N.B. wijst er op, dat het zwaartepunt der gevechten zich heeft verlegd naar het gebied rond Koersk en ten Zuiden van het, Ladogameer, hetgeen een teeken is van de kracht van het Duitsche Zuidelijke front. Hier poogt dé Sovjet-legerleiding datgene te bereiken, dat haar ondanks alle Woensdagnacht is het Deensche stoom schip „Grete” (1563 brt.) binnen de Spaansche territoriale wateren door een Engelsche duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. De bemanning kon ge red worden. Het Spaansche vlootcomman- do te Castellon heeft terstond een onder zoek ingesteld. massale troepengebruik in het Zuiden tot nu toe niet is gelukteen doorbraak. Doch alle aanwijzingen duiden erop, dat, het haar hier evenmin zal gelukken. De gevechten in den sector van Novo rossiisk gaan met onverminderde hevig heid verder, werd gisteren van gezag hebbende militaire zijde te Berlijn ver klaard, meldt S.P.T. De Sovjettroepen die hier eenige dagen geleden zijn ge land. schijnen versterkin^ri te hebben gekregen en zij opereeren thans met on dersteuning van Sovjet-oorlogsschepen. Volgens berichten, die tot nu toe te Ber- lijrf zijn binnengekomen is het den Duit schen troepen hier gelukt te verhinderen, dat de Sovjets terrein winnen. Ook in het gebied van den benedenloop van ‘de Koeban blijven de Sovjet-aanvallen op verscheidene plaatsen zonder resultaat. In Berlijn worden enkele cijfers bekend gemaakt over verliezen, die de Sovjets in dezen sector hebben geleden. Gedu rende de laatste 2 dagen verloren zij hier n.l. 1700 dooden, 35 kanonnen, terwijl door de Duitsche troepen eenige honder den gevangenen konden worden gemaakt. binnen, maar lieten de deur op een kier staan. Nadat door den brigadier met de rechercheurs een krijgsplan was opge steld. drong men met getrokken revol vers den winkel binnen en verraste in de achterkamer v. d. B en den 22-jarigen etaleur J. S.. die evenmin een onbekende van de politie is. Zij stonden in de helverlichte kamer want bij het binnendringen hadden de rechercheurs in de gang bij het electrisch schakelbord direct de lichtinstallatie in geschakeld bij een kast, bezig met het volstoppen van een jutezak, welke reeds voor een groot deel was gevuld. Ook had den de heeren hun eigen zakken-met sie raden volgepropt: een en ander vertegen woordigde een groote waarde. Het is gebleken, dat S. eenige dagen ge. leden in de zaak is geweest om een hals ketting voor 280 en een gouden ring, waarin hij zijn initialen heeft laten aan brengen, voor 75 te koopen. Blijkbaar is het de bedoeling geweest van S. om het terrein te verkennen. Alle twee zijn aan het hoofdbureau ingesloten -1- Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 31», Tel. 650310; Fll.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée. v- Hoytemastr. 66 l el.721187 van den Commissaris-Generaal voor de veiligheid over de vervroeging van het sluitingsuur der café’s en van het tijd vak, waarin men zich niet op straat mag bevinden in de steden Amsterdam en den Haag. ’s-GRAVENHAGE, 13 Februari. Op grond van par. 52 der Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette NederlandsChe gebied no. 1/1943 ver orden ik met ingang van 14 Februari 1943 het volgende: In de steden Amsterdam en den Haag wordt tot nader order het sluitingsuur der café’s en openbare gelegenheden tot 19 uur en het begin van het tijd vak, waarin men zich niet op straat mag bevinden, tot 20 uur vervroegd. Voor de overige gemeenten blijft de be kend gehaakte algemeene regeling van kracht. Overtredingen worden op grond van de in den aanvang vermelde verorde ning gestraft. De Commissaris-Generaal voor de Veiligheid, w-g. RAUTER, S. S. Gruppenführer en Luite nant-Generaal der Politie. De persdienst van den Nederlandschen Omroep deelt mede, dat Zondagmiddag om 16.30 uur via den zender Hilversum II een reportage van de groote bijeen komst op den Dam te Amsterdam zal worden uitgezonden, waar heden Zater dagmiddag de Leider tot het Neder landsChe volk heeft gesproken over het onderwerp „Eenheid tegen het bolsje wisme”. PRIJS DEZER COURANT; Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd met Kikeriki’1, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45 Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p p 10 c. Moordaanslag te Nijmegen De commissaris van politie te Nijmegen verzoekt, pi verband met een in den nacht van 11 op 12 Febr aan den Post weg aldaar plaats gehad hebbenden moordaanslag, waarbij een slachtoffer door verscheidene revolverschoten levens gevaarlijk werd gewond, opsporing en aanhouding van een man, lang 1.75 5 1.80 meter, die waarschijnlijk door hondebeten en stokslagen is gewond. Allen, die daaromtrent eenige inlichtingen kunnen verschaffen, wordt dringend verzocht, zich met de afd. recherche van zijn ou- reau telefoonnummer K 8800 24443. in verbinding te stellen. Het slachtoffer is opgenomen in het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen. Zijn toestand was gisteravond uiterst zorgwekkend. In Tunis worden stormtroepen van het Luchtwapen en valschermjagers done pantser-verkenningswagens naar de voorste linie gebracht. (P.K Büschgens-H.H.-St.) OUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 13 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Ten Zuiden van Novorossiisk en in het gebied van den Beneden-Koeban werden plaatselijke aanvallen van den vijand af- geslagen. In het kader der voorgenomen bewegingen tot verkorting van het front werd de stad Krasnodar ontruimd. Aan de Midden-Donetz brak een Duit sche stormtroep in een hardnekkig ge vecht met sterke gepantserde strijdkrach ten door vijandelijke stellingenMen wierp de bolsjewieken terug. Concentrische aanvallen van numeriek sterkere vijandelijke infanterie- en pant- serafdeelingen in het gebied ten Oosten en ten Noorden van Charkof werden in verbitterde gevechten afgeslagen. Een éigen tegenaanval maakte nieuwe vorde ringen. Ten Noorden van Koersk mislukten aanvallen, welke de vijand ir. verschei dene golven tegen onze stellingen onder nam. onder zware verliezen. Gevangenen en een talrijke buit werden binnenge bracht. Aan het front tusschen Wolchof en Ladogameer en voor Leningrad zette de vijand zijn heftige aanvallen voort dusver zonder resultaat. De zware vechten duren voort. De luchtmacht greep ook gisteren vermoeibaar met sterke formaties vlieg tuigen in den strijd in. Zij bracht den vijand opnieuw zware verliezen aan men- schen, materiaal en wapenen toe. Afdee- lingen jachtvliegers dwongen vijandelijke formaties tot den strijd en schoten giste ren alleen al in het Zuiden van het Oos telijke front 34 Sovjetvüegtuigen neer. De 15de velddivisie der luchtmacht heeft zich bij de wintergevechten aan het Oostelijke front bijzonder onderscheiden. In Noord-Afrika verliep ook ffe dag van gisteren kalm bij aanhoudend slecht weer. Storingsaanvallen, door afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen overdag en des nachts ondernomen met het lukraak neer werpen van eenige bommen op West- Duitsch gebied, veroorzaakten geringe verliezen onder de bevolking en eenige schade aan gebouwen. De centrale persdienst van het Neder landsChe Arbeidsfront schrijftIn aan sluiting op de door den leider van het NederlandsChe Arbeidsfront gedane mede- deelingen wordt bekend gemaakt, dat het in het voornemen ligt, met betrekking tot de loonbetaling voor in Duitschland werkende Nederlanders een regeling te treffen, waardoor de eventueele vertragin gen, welke gedurende de eerste weken van het verblijf in Duitschland kunnen ontstaan, worden ondervangen en wel op een wijze, die ten volle in overeenstem ming is met de arbeidseer van den Ne derlandschen werker. Bij deze regeling mogen de betalingen, welke aan de gezinnen worden verricht, niet meer een steunkarakter hebben. AANRANDER LEGT BEKENTENIS AF: De dezer dagen gearresteerde aanrander, de 25-jarige J. W. uit Zuilen, heeft be kend de aanranding Vrijdagavond j.l. op den betonweg tusschen Hilversum en Bus. sum te hebben gepleegd. Ook heeft hij in middels bekend aan nog verschillende aanrandingen schuldig te zijn, o.m. twee gevallen te Hilversum, eveneens twee te Laren en een te Bussum. Verwacht mag worden, dat hij zijn bekentenis nog zal uitbreiden. In verband met deze arrestatie stelt de recherche thans een uitgebreid onderzoek in, of deze man ook schuldig is aan de aanranding van kinderen en het verdwij nen van-twee jongens in de omgeving van Hilversum. Deswege verzoekt de commis saris van politie te Hilversum den ouders van kinderen, die in de laatste jaren door een man zijn meegelokt of gepoogd mee te lokken, zich met hem in verbinding te stellen. De man heeft sinds 1934 o.a. ge woond en vertoefd in d^ omgeving van Lisse, Haarlem Zandvoort. Laren Arn hem (als militair), Hilversum en ’s Gra veland. Sinds de mobilisatie lag hij als militair te Utrecht en Bussum. Daarna woonde hij te Zuilen, doch vertoefde veelal in de bosschen in het Gooi en wijde omgeving, waar hij paddestoelen zocht HENDRIK KOOT-HERDENKING: Heden en morgen wordt te Amsterdam de op 13 Febr. 1941 gestorven Wachtmeester der W.A., Hendrik Koot, herdacht. Koot viel twee jaar geleden in een ongelijken strijd tegen een groote overmacht van gewapen de elementen in de jodenwijk te Amster dam. Hij werd deerlijk verminkt en over leed in een der ziekenhuizen. Vanavond zal in het Concertgebouw een beslotén vergadering van de W.A. worden gehou den, waar de Leider en van Geelkerken spreken. Om half elf morgenochtend ma ken duizend W.A.-mannen een marsch door Amsterdam. Op de Houtmarkt, waar Koot viel, staat een wacht opgesteld. Om 12 uur wordt op „Zorgvlied” een korte herdenkingsplechtigheid gehouden. Hier zal de commandant der W.A., mr. Zon- dervan of banleider J J. v. d. Hout, een toespraak houden, waarna kransen op het graf worden gelegd. BELEGEN RAAS ZONDER OPSCHRIFT „BELEGEN N.Z.”: Kaas, welke afkomstig is uit de voorraden van het in- en ver koopbureau voor zuivel, is sinds de vorige week niet meer voorzien van het merk „Belegen N.Z.”. Ter onderscheiding van andere kaas is zij voorzien van een onge kleurd rijkskaasmerk. Kaas, welke daar naast het genoemde opschrift draagt, be. hoort tot nog bij den handel aanwezige restantvoorraden, die tot een hoogeren prijs, vermeld in de offi<;ieele publicatie van omstreeks 19 Dec, j.lmogen worden verkocht. Voor kaas, welke voorzien is van roodgekleurde kaasmerken, mogen slechts de normale prijzen zonder verhoo- ging worden berekend. Bij Goudsche kazen is dit merk, waarop o.m. het vet gehalte is aangegeven, aangebracht op den onder- of bovenkant ongeveer in het midden en bij Edammer kazen op den staanden kant. Bij het koopen van bele gen kaas tegen verhoogden prijs zie men er dus nauwkeurig op toe. daf daarop geen roodgekleurd kaasmerk voorkomt. VOLGENDE WEEK GEEN MUZIEK- LOOZE DAG: De wekelijksche muziek- looze dag in de hotels, café’s, restaurants en dergelijke, zal in de komende week vervallen behalve te Amsterdam, waar dit reeds deze week het geval is geweest. Een en ander houdt verband met de van overheidswege voorgeschreven sluiting der vermaaksgelegenheden gedurende de laatste drie dagen van de vorige week. De bevolking van de bezette Westelijke gebieden heeft weer gevoelige verliezen geleden doordat Britsche vliegers lukraak bommen hebben uitgeworpen. Op 12 Fe bruari werden daardoor 13 personen ge- vliegtuig door het dpod en 37 gewond, meldt het I}.N.B. I PRIJS DER ADVERT.; 1-11 m.M (5 reg.) 1.65, elke m.M. m. tot 32 m.M. (10 reg /0.19, Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. RecL ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et., fr. p. p. iO ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57, Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. ..Br bur. v. d. bl.” 10 C, meer Maandag a.s. zullen de bijkantoren van den Ned. Volksdienst officieel in gebruik worden genomen. Deze zijn gevestigd voorCentrum, Prinsegracht 51tel. 398918; Oost, le v. d Boschstraat 115, tel. 770707West. Weimarstraat 384, tel. 335489; Zuid, J. v. d. Heydenstraat 69' Zuiderparkbuurt. Dierenschelaan 114. Volksgenooten. die moreelen of mate- rieelen bijstand behoeven, kunnen zich uitsluitend tot deze bijkantoren wenden en dus niet meer rechtstreeks tot het Stedelijk Kantoor. Volgens een bericht van den Britschen nieuwsdienst uit Washington heeft presi dent Roosevelt gisteravond in een radio rede verklaard, dat de gevolgen eener overwinning van de Geallieerden in Tunis invasies zouden zijn op het Europeesche vasteland. Wij verhelen ons voornemen niet, aldus Roosevelt, tot dergelijke inva sies over te gaan. Verder kondigde hij ..beslissende acties tegen Japan” aan. waarbij de Geallieerden, naar hij meende eerder een „rechtstreekschen opmarsch door China” zouden ondernemen, dan een „langzame strategie van op elkaar vol gende eilandveroveringen” zouden— na streven. Voorts zeide de president, dat vele van de Amerikaansche troepen overzee onge- rust zijn over den toestand aan het thuis front. „Ik kon, zoo zeide spr., tegenover onze troepen niet ontkennen, dat enkele politici en een paar publicisten hun per soonlijke ambities of hun eerzucht gesteld hebben boven de belangen des lands”. Vervolgens ging de president over de voorbereidingen der Geallieerden Tunis en gaf hij als zijn meening kennen, dat daar een der grootste veld- slagen 'van dezen oorlog zal ontbranden. Het voornaamste doel* der Geallieerden in dien slag is het, den vijand „in zee te gcoien”. Roosevelt maakte vervolgens ge wag van de overneming van het opper- bevel ever alle strijdkrachten in Noord- Afrika door generaal Eisenhower, met wien hij in Casablanca vele uren tezamen heeft doorgebracht en in wiens leiding men het volste vertrouwen stelt. Hij vermeldde vervolgens, dat de Ame rikaansche soldaten in Tunis weliswaar goed zijn opgeleid en uitgerust, doch dat zij thans voor het eerst in een werke lijke’.! strijd „met gevaarlijke tegenstan ders” terechtkwamen De slag in Tunis zal den Geallieerden nog zware offers kosten. Met dit feit dient de Amerikaan sche bevolking moedig rekening te hou den. Ten aanzien van de positie der Fran- schen in het algemeen verklaarde hij, dat men het Fransche volk in het bezit wil laten van zijn souvereiniteit. De Fran- schen zullen zich zelf later weer een regeering naar eigen keuze geven. Fascis tische of nationaal-socialistische regee- ringsvormen zullen echter nooit weer ge duld worden. Over de conferentie in Casablanca sprak de president maar kort. Hij ver klaarde, dat de daar gesmede plannen zich niet beperken tot één oorlogstooneel, tot één continent of Oceaan. Het jaar 1943 zal nog veel nieuws brengen, niet alleen in Europa, doch ook op den Stillen Oceaan. De president kondigde vervol gens groote beslissende ondernemingen aan tegen de Japanners. Voorts maakte hij bekend, dat de besprekingen van Ca sablanca zijn voortgezet in Tsjoengking tussche® Tsjang Kai Sjek en generaal! Arnold en geleid hebben tot soliede aan-! vaTsplannen. ONGEVALLEN: In de Juliana v. Stol- berglaan gleed de 51-jarige C. W. M., wonende in de Bragastraat. uit, terwijl hij een driewieler wilde wégduwen. Hij werd dientengevolge aangereden door een tractor met aanhangwagen en brak een rechter onderbeen. De geneesk. dienst bracht hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. De 9-jarige J. H. uit de Wei. marstraat was op een wagen geklommen, maar op het Copernicusplein viel hij er af. Hij kreeg schaafwonden aan het hoofd en klaagde over pijn aan den rechtervoet. Na .onderzoek in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde kon hij naar buis gaan. Het Japansche hoofdkwartier maakt het volgende bekend De resultaten der vlootoperaties van de keizerlijke Japan sche marine-eenheden in de wateren van de Salomonseilanden alsmede in de wate ren rond Nieuw-Guinea in het tijdvak van 7 Augustus 1942 tot 7 Februari 1943, die tot dusVer nog niet zijn bekend ge maakt, alsmede onze eigen verliezen, zijn als volgt Oorlogsbodems tot zinken gebracht- --r- 4 onderzeebooten, 3 torpedobooten, 1 pa- evacueerde gezinnen hun nieuwe trouilleschip. Zwaar beschadigd3 tor pedojagers, 4 onderzeebooten, 1 patrouille- schip. Vliegtuigen neergeschoten 205, op den grond vernield 32. Schepen (geen oorlogsbodems) tot zin ken gebracht 8, zwaar beschadigd 2. Onze verliezen Oorlogsbodems tot zinken gebracht 3 torpedojagers, 3. onderzeebooten, 1 pa- trouilleschip. Beschadigd 1 kruiser, 4 onderzeebooten, 1 patrouilleschip. Vliegtuigen: gedoken op vijandelijke doelen of niet op hun basis teruggekeerd 215, beschadigd 114. Schepen (geen oorlogsbodems) tot zin ken gebracht 5, beschadigd 5. Minister Dr. Göbbels verklaart in een artikel, dat als opschrift draagt „Onze wil en onze weg”, in het weekblad „Das Reich”, dat de stemming van het Duit sche volk uitgesproken goed moet worden genoemd. De Duitsche stemming, zoo schrijft de minister, is hard en vastberaden, zooals dit een oorlogvoerend volk betaamt. Er is thans in Duitschland niemand, van toegevendheid spreekt of hier maar aan denkt. Ons volk gelooft aan de overwinning Bij het einde de tragisch heroieke worsteling Stalingrad heeft oorlog direct in zijn’ meedoogenloos ge laat gezien. Zij weet nu dat hij geen genade kent en dat zich daartegenover slechts diegene kan handhaven, die tegen •de omstandigheden, het afwisselende ge luk en zijn strenge wet is opgewassen. Wij staan even krachtig als op den eer sten dag, wij zijn alleen door een schik king van het lot gehard en gelouterd. Ons volk is thans tot alles bereid. Het is bereid zijn leiding op iederen, al is het nog zoo’n zwaren weg te volgen, wan neer aan net e:nde maar de overwinning ligt. Geen moeite zal te groot en geen offer te zwaar zijn. De vijand heeft het ons in dezen winter duidelijk aan het verstand gebracht, dat wij niet gebruik making van slechts een gedeelte van onze kracht, het doel niet bereiken. Het volk wil ‘nu zijn geheele kracht in den strijd werpen. Met één woordde totale oor log op alle gebieden is he> gebod van het uur. Door het volk zal deze oorlog niet mislukken. De vijand gelooft mis schien. dat nog de mogelijkheid bestaat, dat hij zooals in 1918 door zijn leiding verloren zou kunnen gaan Doch ook dat is zooals de dingen liggen totaal uitge sloten. want deze leiding stamt uit het volk. Zij voert dezen oorlog met het Duitsche volk als lots- en levensstrijd van de Duitsche natie. Wij hebben, zoo schrijft de minister verder, in' het Oosten tegenslag te Ver duren gehad. Dat valt niet te ontkennen en moet ook niet worden ontkend. Wi. hebben totdusver veelal oorlog gevoerd volgens het beginsel weinig tfoepen in den strijd werpen' en zooveel mogelijk hiermede veroveren. Dat gaat niet, zoo als de ontwikkeling bewijst. Het is niet te laat, doch juist op tijd om het nood zakelijke te doen. Men behoeft het reusachtige apparaat van onze volkskracht maar in de ge- wenschte richting te zetten en in bewe ging te brengen, de rest komt dan voor een groot gedeelte vanzelf. Heeft iemand den indruk, dat wij door Stalingrad mo reel zwakker geworden zijn Of zijn wij niet veeleer daardoor moreel sterker ge worden Het gaat als een groote loutering door ons volk. Wie thans nog niet tot het be sef vyi zijn plicht gekomen is. behoort heelemaal niet meer bij ons. doch vormt de uitzondering, die den regel beves tigt n.l. de regel van een volhardende vlijt verbeten taaiheid, een zwijgend en thousiasme in het werk en in den strijd, die front en vaderland boordevol ver vullen. Wanneer hebben wij ooit in dezen oor log een tijd gehad, waarin het hart van ons volk zoo ver geopend was en tot alle heroieke prestaties bereid voor ons lag als thans Wij bezitten alle voor waarden voor de totale overwinning. Wij moeten ons slechts hiervan bedienen en wel zoo snel en zoo grondig als maar eenigszins mogelijk is. Wij hebben aan onze zijde de machtigste bondgenooten. die er maar bestaan, n.l. het volk zelf. Het is bereid met den Füjirer door dik en dun te gaan, welken weg hij ook naar den zegevierenden vrede moge kiezen. Onze soldaten aan de fronten voeren de groote afweerslagen van den winter •en achter hen vormen zich reeds de groote legers voor komende offensieven. Een tot den oorlog bereid en vastberaden volk wacht iederen dag op onzen nieuwen oproep. Het verlangt van ons een groot en koen plan voor de overwinning. Daar naar zal het met ijzeren vasthoudendheid streven. Het staat achter den Führer als één man. Wat willen wij nog meer Dank zij de oplettendheid van een bri gadier en vier rechercheurs van de rij- wielbrigade, die gisteravond toevallig de Boekhorststraat passeerden, is een in braak in een in deze straat gevestigde juwelierszaak voorkomen kunnen worden, terwijl de daders, die zich reeds een gr^ot aantal zilveren en gouden sieraden hadden toegeëigend, konden worden ge arresteerd. Men zag. dat voor den betrokken winkel een goede bekende van de po litie. de 32-jarige koopman J v. d. B.. zich op verdachte wijze ophield. Besloten werd het heerschap eens terdege in het oog te houden, waarom de politiemannen zich verdekt opstelden in een tegenover gelegen portiek. Op een gegeven oogen- blik ging de deur van de Zaak open en de eigenaar met zijn vrouw kwamen naar buiten, v. d. B volgde het tweetal, dat zooals later bleek, zich naar een theater begaf. Even later kwam v. d. B. weer terug, nu in gezelschap van een anderen man. In het duister het was ongeveer 7 uur onderwierpen de twee de deur aan een nauwkeurige inspectie. Er werd eens ’aan het slot gemorreld, doch het open.maken bleek niet zoo vlot te gaan, v d. B met zijn maat trokken zich terug in een. portiek om enkele oogenblikken lat$r weer hun geluk te beproeven Inderdaad hadden hun po gingen nu succes en de twee gingen naar '^Ès wil# 2 4

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1