1943. ;No. 18413. Dinsdag 16 Februari. Tegen het bolsjewisme BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS SPORT KUNST EN LETTEREN De boterbonnen RECHTZAKEN FEUILLETON ROOFDIERNUMMER Bedenkt u Bonnen 9 en 10 voor brandstoffen Doorbraakpogingen der Sovjets in het Donetzgebied mislukt Soberheid in hbtels, cafe’s en restaurants VERDUISTEREN van 5.53 uur nam. tot 7.55 uur voorm. „VROUWENZAND” Fransch slagschip te New York Commandant van Boe^gaarsch legioen vermoord HET ONDERWIJS VAN DE HANDELS- AVONDSCHOLEN Taaie strijd om Charkof Vijand in Tunis naar het Westen teruggeworpen De ontruiming van Rostof en Worosjilofgrad Felle gevechten bij Charkof, Koersk, Orel en Novorossiisk BURGERLIJKE STAND I COURANT HAAGSCHE huisbrand verbruikers in de z BIJ z. afscheid zijn. F. voor een periode (Wordt vervolgd). Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland Wie met zijn stroom niet zuinig is, Zit weldra in de duisternis. Ten Zuid-Oosten van' het llmenmeer, Eén der vele versterkte plaatsen in het afweerfront. (PK. v. d. Becke-H.H.-St.) met en zullen meer Hij paal een Te Amersfoort is de beroemde Kei verplaatst naar zijn nieuwe standplaats ,.De Hof”, het centrum van de oude binnenstad. (V.N.P.-Dè Haan) 17 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon Maan: 16 Febr. onder 5.39 v.m., op 2.22 n.m 17 Febr. onder 6.23 v.m., op 3.16 n.m. 19 Febr. V.M. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 716364 zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. CT E. Fles geb. Spoor, z ™n geb. van der Post d. Charles. Kees Graafland bokste in ongracieuse partij onbeslist met Diessen. Rienus Krijger verloor na hard gevecht op punten van den Een onderhoud met den auteur De aanstaande opvoering van ..Vrou wenzand”, het nieuwe stuk van Ben van Eysselsteijn, waarvan, zooals men weet. Zaterdag 20 Febrpari ’s middags om twee uur in den Princesseschouwburg de pre mière bij het Residentietooneel gaat, voor ons aanleiding, een praatje te BEKERWEDSTRIJDEN: De indeelir.g der voor-compeüties voor de bekerwedstrijden is in district II als volgt: A: Emma. DFC, ODS. Sliedrecht en SVWB: Sparta, RFC, Excelsior. Overmaas en VDL; C: Xerxes. HDVS. Coal, Neptunus en CVV D: DHC. Quick. SW. VIOS en BMT; E; HBS. VUC. Gouda. UVS en HW. VOETBAL STRENGE MAATREGELEN IN HET ZUI DEN In het Zuiden zijn gedurende den laatsten tijd nog al eens wanordelijk heden vóórgekomen op de voetbalvelden en daaraan wil men nu paal en perk stellen. In overleg met de strafcom missie van den N.V.B heeft het bestuur van de Brabantsche afdeeling daarom beslopen in den vervolge streng op te treden tegen spelers, die zich tijdens, of direct na af- Joop van een wedstrijd misdragen. In dergelijke gevallen zullen zij. direct in gaande voor een iaar worden geschorst. BESLISSINGSWEDSTRIJDEN: Het be stuur van den N.V.B. heeft, inzake be slissingswedstrijden. voor dit seizoen we derom het volgende bepaald: Indien na 90 minuien de stand gelijk mocht zijn, dan wordt de wedstrijd opnieuw vastge steld. Is na den tweeden wedstrijd nog geen beslissing verkregen, dan beslist het doelgemiddelde van de competitie. Mocht? dit ook gelijk zijn, dan beslist het lot. Het Fransche slagschip ..Richelieu” is gisteren de haven van New York binnen- geloopen gestraft met gevangenisstraf van hoogste vijf jaren of met geldboete ten hoogste tienduizend gulden. Deze ordening is gisteren in Werking getreden BILJARTEN KAMPIOENSCHAP 71—2: Het tournooi om het nationaal kampioenschap ancre- cadre 71—2. dat deze week in den Dieren tuin wordt gehouden, wordt morgenmid dag om 12 uur ingezet met de partijen de LeeuwVreeswijk en SweeringMetz. Om 2 uur volgen: v. d. PolDommering en v. VlietJacobs; om 4 uur: de Leeuw Metz en SweeringVreeswijk Stephan schrok bij den klank van deze stem. Gerda van Drooste stond naast hem haar gezicht was blozend. Zij lachte helder en welluidend. Haar door sport gespierde armen welfden zich onder de mouwen van haar japon, toen zij ze op de balustrade legde. Je bent erg veranderd beste Stephan, ging zij voort. Je bent veei te veel alleen met je zwartjes en je wilde beesten. Zij schoof haar arm onder den zijne en trok hem mede. Ik heb veel met je te bepraten heb je een oogenblik tijd voor mij Wij heb ben immers nog maar drie dagen. Luister, De zege der bolsjewistische stompzin nige. ziellooze massa, zou de wereldheer schappij der ontaarden beteekenen als gevolg rassenchaos, volksdood de diepste ellende. Natuur- en kultuurkracht, de wetten des levens verzetten zich daartegen. Wan neer gij dit beseft dan strijdt ge mee en stort op gironummer 432100, Verzor- gingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Nederland. GRATIS MOSSELEN Wederom worden er door den Ned. Volksdienst gratis mosselen uitgereikt morgen'van 911 uur, voor hen, die in HUISONDERWIJS: In artikel 1 van de Leerplichtwet is bepaald, dat aan de ver plichting. dat aan een kind voldoende lager onderwijs wordt verstrekt, ook wordt voldaan, wanneer de aansprakelijke persoon bij wien een kind inwóont, zorgt, dat het kind voldoende huisonderwijs ontvangt. Bij besluit van den secretaris generaal van Opvoeding. Wetenschap en Kultuurbescherming is hierin met ingang, van gisteren wijziging gebracht. Bepaald is namelijk, dat zoodanig huisonderwijs slechts mag worden gegeven met toestem ming van genoemden secretarrs-generaal. terwijl deze toestemming behoudens in bijzondere gevallen, alleen wordt verleend, wanneer naar zijn oordeel de gezond heidstoestand van het kind of de afstand van de woning tot de. naastbijzijnde in aanmerking komende school daartoe aan leiding geeft. De toestemming wordt ver leend tot wederopzegging. Tenslotte is bepaald, dat de lessen in de daguren moeten worden gegeven, en dat de in specteur van het onderwijs, die tot dus verre slechts de bevoegdheid had om fe verzoeken tot de lessen te worden toege laten, voortaan zonder meer bevoegd is de lessen bij te wonen. Het concert, dat Theo van der Pas heden zou geven, zal a.s. Zater dag plaats hebben, eveneens in Diligentia A.s. Zondagmiddag geeft de Amsterdamsche Opera in het Gebouw voor K. en W. .Cavalleria Rusticana” en Paljas” Donderdag 18 Februari zal Adrienne Solser, die een groote bekend heid verwierf als chanteuse, variété-, operette, en filmartiste haar zeventigsten verjaardag vieren. Tevens zal het dien dag zestig jaren geleden zijn, dat zij haar tooneelloopbaan begon. HET VOEREN VAN VLAGGEN DOOR SCHEPEN In een verordening van den Rijkscommissaris betreffende het voeren van vlaggen door schepen wordt het volgende bepaald Ijlen zeeschip in den zin van art. 310 van het wetboek van koophandel, hetwelk voor de koopvaardij gebruikt wordt en niet is een Neder- landsch schip in den zin'van art. 311 of 312 van het wetboek van koophandel, dient aan den achtersteven aan een vlaggestok óf aan den achtermast, en zulks in den regel aan den gaffel van den mast, bij ontstentenis van deze in top of in het want de nationale vlag te ver- toonen a. bij in- en uitloopen van een Neder- landsche havenb bij verblijf in een Nederlandsche haven, van 8 uur voor- middags tot zonsondergangc. hij ont moeting met een Duitschen oorlqgsbo- dem. die de „Reichskriegsflagge” voert. Een schip of vaartuig in den zin van art. 748. eerste lid. van het wetboek van koophandel hptwelk thuisbehoort buiten het bezette Nederlandsche gebied, dient, zoolang het verblijft binnen het bezette Nederlandsche gebied, van 8 uur voor- middags tot zonsondergang aan den ach tersten vlaggestok of. indien deze niet aanwezig is. aan den mast de nationale vlag te vertoonen. De verantwoordelijke gezagvoerder van een schip of vaartuig, die er geen zorg voor draagt, dat deze voorschriften worden nagekomen, wordt gevangenisstraf van ten van ver- Gerda praatte haastig, terwijl zij met Stephan over het grindpad wandelde. Het leek alsof zij met haar woorden iets, dat tusschen hen stond, wilde overbruggen. En overmorgen vrogg Stephan en verwonderde er zich over, hoe ver dit alles van hem af stond. Overmorgen vieren wij alleen het afscheid bij jou. eindigde Gerda. Zij had zijn arm losgelaten en stond nu tegenover hem. Het zal ons laatste Stephan. Ik begrijp je niet, schudde het hoofd. wij zijn vanavond bij de Rauchmüllers uitgenoodigd. Ik heb het aangenomen. Niet veel menschen, twintig of vijf en twintig, later gaan wij nog een poosje naar Jolly. Morgenmiddag zijn de rennen in Hoppegarten en overmorgen Het D.N.B meldt uit Sofia: De vroe gere Boelgaarsche minister van Oorlos de gepensionneerde luitenant-generaal Lukof die commandant was van het Boel gaarsche legioen aan het Oostelijke front is Zaterdagavond voor zijn huis door 3 onbekend gebleven daders vermoord Het slachtoffer was herhaaldelijk opgekomen voor een actieve deelneming van Boel- garije aan den oorlog tegen het bolsje wisme. In politieke kringen neemt men derhalve aan, dat zijn dood aan de bols jewieken moet worden toegeschreven. Naar wij vernémen, zal het onderwijs aan de handelsavondscholen voorloopig alleen des Zaterdagsmiddags van 2.30 5.?0 uur gegeven worden. De lessen duren een half uur. het bezit zijn van een bon. genummerd 13011950 en op Donderdag a.s. van 911 uur, voor de nummers 19512600. Adres van uitreiking Koningstraat 210. VAN ACHTERBALCON GEDUWD: Door het in brand geraken van de adhakel- kast van een motorwagen van lijn 10, gis terochtend op de Waldeck Pyrmontkade, ontstond op het achterbalcon een paniek, waardoor de 55-jarige N. van M. van de nog rijdende tram werd geduwd, kwam me; het hóófd tegen een terecht en kreeg dientengevolge hoofdwonde en een hersenschudding. De man is opgenomen in het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde. Door personeel van de motorspuir Archimedesstraat was het brandje spoedig gebluscht. Nagtegaal. z. Es. z A d. r J. van den Berg geb van der Kooy. z. B. van den Berg geb. Schouten, d. S Weesjes geb. van der Heijden, d. M C. H. Souverein geb. van der Horst, z. J. M. de Zoete geb. D'ulfer, d. L. Mannaert geb. de Voogt, z. M C. Harting geb. Sandberg d. C. Verbaan geb. Toet, d. J. de Jager geb. Walther, d L. CL E. Fles geb. Spoor, z J. H. P Kei r._. A. N. van Oosterom geb. den Boer, d. P. M. M. van Marrewijk geb. de Bruijn. J. P. van den Oever geb. den But ter, d. J. A. Kuijpers gab. Quaadman. z. R. Asscheman geb. van den Berg, z. C. J. Wirtz geb. van Lingen, z. E. Bouwknegt geb. Ahlheid. d. OVERLEDENH. G. van den Berg, vrouw van J. P. J. Holst, 73 j. H. Kedde, weduwnr. van J. J. van Zutphen, was ma- ken met den auteur. We wilden iets over den opzet en vooral over het ontstaan van het stuk hooren, waarvan de muziek van Charles Heijnen’een integreerend be standdeel vormt. Onze eerste vraag was derhalve „Hoe kwam u tot de stof ..Ik hoorde eens een keer van Charles Heijngn een motiefje op de piano, dat me buitengewoon boeide. Ik voelde heele- maal de sfeer van een middeleeuwsche legende en zei toen tegen hem Wat zou 8len nel IlleL 5ellvllIlrlllvcl CJ1 het aardig zijn^zulke bedjes bij het too- VO1 gloed en gevoel. Zoo heeft dus neel te kunnen gebruiken. Daarover zijn r. - we gaan praten en zoo is „Vrouwenzand” ontstaan, een stuk, dat de sfeer heeft van een legende Ik ben in de uitwerking overigens zeer vrij geweest, want ik spreek bijvoorbeeld van klippers en van Jeanne d’Arc zonder rekening te houden met den tijd Maar hoe kwarfi u er nu toe. juist dat motiefje te verbinden aan de legende van het Vrouwtje van Stavoren? Ik vind het Vrouwtje van Stavoren mèt den Vliegenden Hollander de mooi ste van de Nederlandsche legenden. De stof is pakkend en we hebben in zeer korten tijd echt onder hoogspanning, het stuk opgezet. De samenwerking me den componist was ideaal. Van Eysselsteijn ging verder; Het is een stuk, dat eigenlijk geen pretenties heeft maar dat durf ik er wel van te zeg gen, dat het door en door Nederlandsch is. Je proeft den zeewind op je lippen En ik ben erg blij, dat he: Residentie-too. neel het wil opvoeren ging hij in één adem door want ik weet, dat dit stuk met een tooneel vol rïtenschen en een orkest van 14 man en vijf decors aan den regis seur Johar, de Meester en aan de spelers zware eischen zal stellen. Doda. het „Vrouwtje van Stavoren”, de heersch- zuchtige vrouw uit de legende, wordt ge speeld cjoor Mimi Boesnach Met aeze korte, min of meer zakelijke gegevens, welke we uit ons onderhoud met Ben van Eysselsteijn. op den voor grond hebben gebracht moeten we thans volstaan MUZIEKGILDE: De Nederlandsche Kul tuurkamer maakt bekend aan allen, die bij het Muziekgilde zijn aangemeld dat op Donderdag 18 en Donderdag 25 Fe bruari a.s. te Amsterdam de gelegenheid word; opengesteld om bij het gildebestuur persoonlijke inlichtingen in tp winnen en belangen ter sprake te brengen. Zij. die op het spreekuur, dat op deze dagen van 9.30 tot 12.30 en van 14.00 tot 17.00 uur zal worden gehouden, wenschen te ver schijnen, dienen daartoe een verzoek in te dienen bij het voorloopig gewestelijk bureau te Amsterdam, Keizersgracht 786. Het is wenschelijk. dat hierbij vermeld wordt, tot welke vakgroep of belangen groep de aanvrager behoort. Ryti herkozen Met overweldigende meerderheid van stemmen is de tegenwoordige president van Finland Risto Ryti van 2 jaar herkozen. De laatste in het huidige stookseizoen Van 17 Februari to1 en met 30 April 1943 geeft elk der bonnen. .,09 sJ3V” en „10 BV” der DV-kaart recht op het koo- pen van één eenheid vaste brandstoffen. Voor het huidige stookseizoen geen verdere brandstoffenbonnen worden aangewezen. Ook thans wordt het publiek er in zij i eigen belang op gewezen dat het ge- wenscht is de thans geldig verklaarde bonnen zoo spoedig mógelijk aan den leverancier, bij wien men als- klant staat ingeschreven, te overhandigen om hem zoodoende in staat te stellen van zijn transportmiddelen een zoo economisch mogelijk gebruik te maken Ten aanzien van handelaren, die nog bestellingen op reeds eerder geldig ver klaarde brandstoffenbonnen hebben uit te voeren, geldt het voorschrift, dat deze bestellingen met voorrang moeten worden uitgevoerd. Het mag dus niet voorkomen dat een gezin reeds brandstoffen ont vangt op de bonnummers 9 en/of 10 ter wijl een ander gezin, dat bij denzelfden leverancier staat ingeschreven nog wacht op brandstoffen van eerder aan gewezen bonnen. Het zal den handelaren niet -altijd mo gelijk zijn op alle geldige bonnen zeer gewilde soorten bijv, anthraciet of parelcokès. te leveren. Men neme daar om zoo noodig genoegen met gedeeltelijke levering van andere soorten. Over de wijze waarop gemengd stoken het best kan geschieden, zijn reeds vroeger ad viezen gepubliceerd In hetzelfde tijdvak van 17 Februari tot en met 30 April 1943 geven de met „één eenheid negende periode ..één eenheid tiende periode”. ..één eenheid elfde periode” en ..één eenheid twaalfde periode” gemerkte bonnen elk recht op het koopen van een eenheid vaste brand stoffen Deze laatste periodebonnen zijn uitge reikt ten behoeve van kleinere huis- brandverbruikers in de "groepen BCD en E-rood Groote huisorandverbruikers in de groepen B. C. D en E-rood (dat zijn zij. die van de Brandstoffencommissie waar onder zij ressorteeren. een identiteits kaart hebben ontvangen) zullen binnen kort door den plaatselijken distributie- dienst worden opgeroepen. Zij kunnen dan op een door dezen dienst nog nader bekend te maken dag. de toewijzingen ten aanzien van de grootverbruikers van de groepen B3. C en D voor de negende, tiende, elfde en twaalfde periode en ten aanzien van de grootverbruikers van de groepen Bl. B2 en E-rood voor de ne gende en tiende periode in ontvangst nemen. VOETGANGSTER AANGEREDEN: De 66-jarige voetgangster M. Ch uit de van Miereveltstraat is op het Paul- Kruger- plein aangereden door een onbekend ge bleven wielrijder. Met een hersenschud ding en een gekneusd rechterheupbeen werd zij naar hét ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De commissaris van den Verkeersdienst verzoekt den wiel rijder, alsmede eventueelen getuigen zich te vervoegen aan zijn bureau Alexander- plein 15b. BURGERLIJKE STAND Tot plaatsver vangend ambtenaar van den burgerlijken stand hier ter stede is benoemd de heer C. K. Kelder Op den L o o s d u i n s c h e w e g is de 45-jarige wielrijdster C. V. uit de Speenkruidstraat aangereden door een auto, waarvan de stuurinrichting defect was geraakt. Zij kreeg verwondingen aan het linkeronderbeen en in het gezjcht. De wielrijdster werd naar haar woning over gebracht. Twee bonnen geldig gedurende 24 Hagen Naar gebleken is, zijn sommige men schen niet meer in het bezit van den bon „boter 05’’. welke tot en met heden bij de detaillisten- kan worden ingeleverd ter verkrijging van margarine. Er is echter nimmer bekend gemaakt, dat deze bon niet meer zou worden aan gewezen. In verband hiermede zij er na drukkelijk op gewezen, dat men nimmer bonnen van loopende kaarten moet ver nietigen, ook al meent men. dat deze wor den overgeslagen. Boterbon 95. waarvan dezer dagen werd bekend gemaakt, dat daarop voor de distributieperiode, welke op Zondag 28 dezer begint, margarine beschikbaar werd gesteld na inlevering van den bon bij den detaillist, is geldig van 28 Februari tot en met 23 Maart. In die periode kan men dus aflevering van margarine verlangen. Bovendien zal voor de genoemde periode een t weede bon worden aangewezen, welke recht geeft op het koopen van boter of desverlangd voor zoover voorradig margarine Het nummer van dezen tweeden bon, die niet zooals bon 05 van te voren behoeft te worden ingeleverd, wordt nog nader bekend gemaakt. Ditmaal zullen dus twee bonnen tegelijk geldig zijn voor een periode van 24 da gen in plaats van zooals gebruikelijk één bon voor een tijdvak van 12 dagen. Ziekenhuisbesluit In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secr.-generaal van Sociale Zaken betreffende het ziekenhuis wezen (Ziekenhuisbesluit 1943). Onder ziekenhuis wordt verstaan een inrichting, bestemd tot verpleging bij dag en bij nacht van personsen, opgenomen voor het ondergaan van genees-, heel- of verlos kundig onderzoek of zoodanige behande ling Onder verpleeghuis wordt verstaan een herstellingsoord, een rusthuis of een andere verzorgingsinrichfing. bestemd voor of gebezigd tot verpleging of ver zorging bij dag en bij nacht van ten minste tien herstellenden, rüstbehoeven- den. lichamelijk gebrekkigen of andere hulpbehoevenden. Inrichtingen, bestemd voor of gebezigd tot verpleging of verzorging van minder dan tien personen, mogen den naam „ver pleeghuis” niet voeren. DIENST BIJ N.S.K.K. IS OOK OOR- LOGSDIENST Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijks commissaris. waarin js bepaald, dat dienst bij een transporteenheid van het Natio- nalsozialistische Kraftfahrkorps. welke binnen het kader van de Duitsche Weer macht wordt of is ingezet, ook valt onder het begrip oorlogsdienst in den zin van de verordening nr. 137/1942 betreffende sociale verzorging van oorlogsdienst- némers. 82 j. M. Verbeek, weduwe van J. Gor ter, 72 j. A. H. G J. Staamer. man van D. P. van Buuren, 56 j. M. Korte- land, dochter, 3 j. H. J. van Rijn, zoon, 6 j. W. Becker, man van S. L. F Gerritsen, 28 j. N. M Berghout, man van S. van Driel, 47 j. C. den Otter, weduwnr. van A C. Hoogerheiden, 74 j. P. C. Scholtes, ongehuwde vrouw, 54 j C. Koster, weduwe van S. Toledo. 85 j. J. Boxem, weduwe van W. Hage- voort, 86 j. P. W. F. Bosman, weduwe van P. Meijer. 88 j. E. A. Hoogteijling, weduwe van W Kaldenbach, 64 j J. van Onselen, man Van J C. Clausman, 64 j. M. K. Adegeest vrouw van H. van der Steen. 66 j. L. D Hipke, weduwnr. van A. F. Simonis, 76 j. A. A. L. Gaston, weduwe van F. J S. Micola von Fürstenrecht 80 j. C. Belle- kom. vrouw van Th. N Mulder. 76 i C Bolland, vrouw van J A. van der Vloet. 79 j. GA M. A. Koot, vrouw van A. van Keulen, 23 j. ONEERLIJKE BRIEVENBESTELLER VEROORDEELD: Tegen den hulpbestel- ler J A P., alhier, die zich in dienst der PTT. een brief, inhoudende distri butiebescheiden. zou hebben toegeëigend, had het O.M. bij de Haagsche rechtbank tien maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte tot acht maanden, met aftrek van preven tief en opneming van de gratieclausule ten aanzien van een gedeelte van vier maanden. Het publiek eische geen ontoelaatbare handelingen, welke zeer zwaar worden gestraft De levensmiddelenvoorziening van het Nederlandsche volk eischt, dar ook het hotel-, restaurant- en cafébedrijf versó- bering toepast. De omstandigheden zijn er nu eenmaal naar, dat van deze richt lijn, die de overheid in de door haar vastgestelde vaste prijs- en versoberings- voorschriften heeft gevolgd, niet wordt afgeweken. Ontduikingen moeten worden tegengegaan. Het kan daarom niet langer worden toegestaan, dat de voorschriften omtrent sobere menq’s niet worden opgevolgd, maaltijden waarvoor bonnen noodig zijn, zonder bon worden verstrekt, of ontoe laatbare prijzen worden gevraagd en be taald. Tegen overtreder® zal voortaan op de scherpste wijze worden opgetreden. Behalve een zware boe:e loopt de on dernemer kans, dat zijn bedrijf tijdelijk of voor altijd wordt gesloten of dat hem de uitoefening van zijn bedrijf wordt ont zegd. Deze waarschuwing gaat uit van den Secretaris-Generaal van de Departe menten van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij en zoowel het bestuur van de Bedrijfsgroep Hotelbedrijven. enz. als van de Vakgroe pen stemmen daarmede volkomen in. Wie “?or ongeoorloofde handelingen in moei lijkheden komt, zal dan ook in geen enkel opzicht kunnen rekenen op eenige be scherming van de zijde der bedrijfs- instanties. Het publiek dient eveneens terdege te beseffen dat het uit moet zijn me: aller lei overtredingen, welke de voedselvoor ziening benadeelen. Er wordt daarom een beroep gedaan op het gezond verstand en de medewerking der bezoekers van hotels, cafe s en restaurants. BOKSEN OVERWINNING VOOR DE. GROOT: Onze nationale kampioen in het half- zwaargewicht. Jo de Groot, behaalde gis teravond te Rotterdam een goede punten- overwinning op den Belg Henry Lagrou. Jan de Bruin, die nog pas sedert kort in de rijen der profs is opgenomen, boette opnieuw succes door in een prachtige partij de ^mooiste van den avond op punten te’ winnen van den Belg Kid een Bep een A Belg Adant en Arie de Jong won verdiend op punten van den Belg Blaminck. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, ’16 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De zware af weer gevechten aan het Oos. telijke front duurden ook gisteren voort. Met massale formaties pantserwagens en infanterie zette de vijand zijn doorbraak pogingen voort. Aan het front van het Koeban-brugge- hoofd werden slechts gevechtshandelingen van plaatselijke beteekenis gevoerd. Vergeefsche doorbraakpogingen van den [vijand in het Donetzgebied bezorgden hem i zware verliezen aan pantserwagens en menschen. In het gebied rondom Charkof vielen de bolsjewieken met numeriek veel ster kere strijdkrachten de stellingen van onze taai strijdende divisies aan. In den strijd tegen vijandelijke groepen die in de bui- r tenwijken der stad waren binnengedron gen. werden 20 pantserwagens vernietigd. Aanvallen, die de vijand deed op de Duitsche stellingen ten Noorden van Koersk, werden afgeslagen; plaatselijke bressen werden gedicht. Ten Zuidoosten van het llmenmeer her nieuwde de vijand zijn aanvallen met tal rijke pantserwagens en met krachtigen steun van de artillerie. Hier evenals tus- F. schen Wolchof en Ladogameer werden alle I pogingen om door ons front heen te bre- ken, deels door het geconcentreerde af* weervuur, deels in hevige gevechten van man tegen man afgeslagen, waarbij 93 l pantserwagens werden vernietigd. I Tijdens de gisteren geleverde gevechten I aan het Oostelijke front verloren de bols- jewieken in totaal 157 oantserwagens In Tunis vielen Duitsch-Iraliaansche I troepen, doeltreffend gesteund door for- I maties van de luchtmacht, den vijand aan I en wierpen hem met zware verliezen aan I gevangenen, wapens en oorlogstuig naar F het Westen in het gebergte terug. Be- I halve vele voertuigen werden 23 stukken l geschut en 97 pantserwagens vernietigd I of* buitgemaakt. Duitsche jagers behaal den 20 overwinningen in de lucht en schoten verscheidene op den grond staan, de vliegtuigen in brand. Enkele Britsche vliegtuigen ondernamen gedurende den nacht storingsvluchten boven West-Duitschland. Aan de Kanaalkust verloor de vijand i gisteren overdag door afweer met jacht- I vliegtuigen en luchtdoelartillerie 5 vlieg tuigen, waaronder zware bommenwerpers. <n aanvulling op het Weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B.: De voorlcopige frontverkorting. ontstaan door de ontruiming van de steden Rostof en Worosjilowgrad. beteekent voor de Duitsche troepenleiding een zeer merk bare besparing aan troepen en oorlogs materiaal, Ook het recht maken van vooruitspringende deelen van het front in de bocht van de Donetz leidt tot een essentieele versterking van de gevechts kracht van de daarachter in verkorte linie voorbereide opvangstellingen. Front verkorting beteekent een strategisch voordeel voor den verdediger. Zonder uit het Duitsche Rijk of van andere fronten reserves te gebruiken welke voor ko mende tijden waren gereed gehouden, kan de Duitsche troepenleiding op ver korte linie met een minimum aan troepen het begin van den dooi en de uitputting van de stootkracht der bolsjewieken af wachten. S.P.T. meldt: Ten Zuiden, ten Oosten en Noordoosten van Charkof wordt op het oogenblik buitengewoon verwoed gevochten. In militaire kringen te Ber lijn spreekt men van gevechten met af wisselend succes in dezen sector waar de Duitsche troepen het hard te verant woorden hebben tegen de massa-aanvallen der Sovjet-divisies. Waar het den Sovjets is gelukt op verscheidene plaatsen door de Duitsche stellingen heen te dringen zijn van Duitsche zijde terstond tegen maatregelen genomen en werd de door braak afgesneden. Een vrij groote afdee- ling Sovjet-cavalerie. die ten Zuiden van Charkof in het door de Duitsche troepen bezette gebied was doorgedron gen. kon tot staan worden gebracht en is na dagenlange verwoede gevechten onschadelijk gemaakt. Ook ten Noorden van Koersk trachten de Sovjets in he- vige aanvallen door de Duitsche hoofd verdedigingslinie heen te breken, waarbij zij door sterke tankafdeelingen worden ondersteund, doch deze poging is hun niet gelukt. Zooals gisteren te Berlijn werd medegedeeld, moeten in dezen sector op het oogenblik verbitterde ge vechten plaats hebben Ook ten Oosten en ten Noordoosten van Orel is de activi teit gedurende de laatste 2 dagen weer grooter geworden. De Sovjets hebben hier aanzienlijke verliezen aan tanks ge leden. In het gebied van het Taman-schier- eiland, dus in den sector van Novo rossiisk. zijn de Sovjets zeer sterk in den aanval en woeden momenteel hevige ge vechten. waarbij nu eens de eene dan weer de andere partij eenige successen b°e u Ten. Zuidwesten van de stad waar Sovjetlandingstroepen een bruggehoofd hebben gevormd, zijn de Duitsche troe pen opnieuw tot den aanval overgegaan. Gerda trok even de schouders op. Ik geloof, dat het allemaal heel een voudig is, ik vind het mal als twee men schen. die van elkaar houden, daar met veel woorden over praten. Wat versta jij onder „van elkaar houden”, onderbrak Stephan haar. Het kan veel, maar ook weinig beteekenen. Zij liet zich niet in de war brengen Daar kunnen wij dan over praten. Stephan. Ik meen, dat wij het allemaal erg practisch zullen doen Bruiloft bij je terugkomst ergens in een klein plaatsje. Intusschen woijdt mijn uitzet gereed ge maakt eh naar Bremen gestuurd en daar gaan wij dan aan boord Jij wilt dus met mij mee naar de wildernis Je dieren kan je natuurlijk alleen vangen, zeide zij en lachte vroolijk - Ik ben bang, dat ik in eer, tent niet op mijn voordeeligst uit kom. Van een kampvuur krijg je zwarte nagels Maar er zal ten slotte in de nabijheid wel een goed hotel zijn Ik heb hooren vertellen, dat men in Afrika zelfs voorbij den equator niet zonder smoking soupeert 16 Februari BEVALLEN: A. D Oort geb Ratel band. z. J. Smient geb. Schouten, z. J. Vin» geb. R«os. d. C. M. Har- teveld geb. Barendse. z S. C. in’t Hout geb. Prummel. z. B. te Nijenhuis geb. Kaper.ga. d. A. van Duuren geb Hen- drikse. z. J. Bilkert geb. de Mos. z. A Toet geb van der Toorn, z J. H. Boin geb Mostard. z. A. van Riel geb. Netten, z. M. C. Verwet geb. Bressers z. H. M Jacobs geb. van Beek, d. G. H. Kipp geb, van der Beek. d. M. A. Jongejan geb ToeteneL J. J. Engelhard geb. Lijmbach. z. J. J. Eyckelhof geb Peters, d C. A. Muller geb Bosman, d. C. J. M. Schouten geb. Halve, d. E. Bijl geb. -HE Koevoet geb. van de Bruii) geb. van Voorst, B. A. de Geus geb Kool d E. "„DE ONBEKENDE VROUW": Elze Mauhs heeft in de rol van „La Femme X” groote successen gevierd. Zij maakte van de door haar man verstooten vrouw en moeder, een onvergefelijke creatiehet was van het gezelschap Bouber, dat gis teren in Scala dit stuk weer ten tooneele bracht, dan ook min of meer een waag stuk om Annie Verhuist, een geheel an der geaard talent, deze rol te laten spe len. die inzet met een nog mooie, elegante en chique verschijning, die ondanks haar teleurstellingen nog duidelijk de sporen draagt van een weelderige, verwende en dartele jeugd. Bovendien eisoht dit stuk een andere omgeving dan de décors, waartegen wij gisteren moesten aan kijken. Nu gelden dadelijk zeer verzach tende omstandigheden door onbekend heid met de matinée had het Haagsche publiek verstek laten raan en niets is zoo triest als een gezelschap zich te zien uitsloven voor een vrijwel leege zaal. Bovendien heel jammer voor Annie Verhuist kwam er juist in haar groote scène een allerhinderlijkst malheur van technische zijde, dat de heele. met hart en ziel der spelers geschapen sfeer, nuchter en meedoogenloos verstoorde en met veel gerammel verholpen diende te worden. Laten we de matinée van giste ren beschouwen als de bekende ..pech”- generale repetitie die een prachtige pre mière in een goede serie voorstellingen waarborgt Want wat Annie Verhuist van deze rol, vooral na het eerste bedrijf maakte, was bewbnderingswaardig en meesleepend. Zelfs in die kille, leege Scalazaal trilde en huiverde meegevoel en spanning, een niet te onderschatten pres tatie Voortreffelijk was naast haar de rustige, later dien geschokte Hans Tie- meyer als officier van gezondheid en een woord van bijzondere hulde voor Wim v d. Brink’s creatie als de zoon, Zijn pleidooi in de rechtszaal was een brok tooneelspeelkunst van den aller-allereer- sten rang, net niet sentimenteel en toch - de Bouber-voorstelling kwaliteiten genoeg cm gezien te worden en wij wenschen haar na de moeilijke entrée veel succes. Een spannend stuk, dat geen moment los laat B v Eysselsteijn. zeide hij en Ik zal altijd op nieuw uittrekken Je weet, dat dit alles niets voor mij is Hier in Europa .be nauwt mij alles, het is hier te klein voor mij. de menschen zijn mij vreemd Zoo heb ik het niet bedoeld, zeide zij en keek hem met een spottenden trek op haar mooie gezicht aan. Den vol genden keer zal ik met je meegaan. Ste phan Ik geloof, dat het nu langzamer hand tijd wordt dat wij het over onze toekomst eens zijn. En is het je duidelijk geworden vroeg Stephan Natuurlijk.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1