No. 18415. Donderdag 18 Februari. 1943. De evacuatie Opbouwwerkzaamheden in het Oosten gaan onverstoord voort Strijdt mee tegen het Bolsjewisme BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS VAN OVERAL ROOFDIERNUMMER SPORT Swansea bestookt aan DE HAAGSCHE GROENTENMARKT BURGERLIJKE STAND FEUILLETON De Nederlandsche vrijwilligers het Oostfront Voorloopig de graad der militaire noodzaak bereikt KNAAPJE DOOR RANGEERTREIN GEDOOD DE FAVORIETEN WONNEN 10. ƒ5 In en rondom Charkof duren verbitterde gevechten voort Systematische bolsjewistische vernieling van cultuurgoederen* T HAAGSCHE COURANT l OUITSCH WEERMACHTBERICHT meldt uit door Libau heerban 18 Februari BEVALLEN: B. M geb. DEEL II. het (Wordt ©ereolpdk Gerardus Mooyman vernietigde dertien tanks De Haagsche drieling, Klaas, Frans en Joop Smits, met hun moeder in het ziekenhuis St. Joannes de Deo aan het Westeinde. (Polygoon-Hardorff) ifficieele mededeeling uit Downing- dat ministerpresident Churchill kou Van de Pol Dommering Van Vliet Jacobs Sweering Vreeswijk De Leeuw Metz Sweering Metz BILJARTEN De Leeuw Vreeswijk 300 255 300 188 300 230 300 181 300 89 35 35 32 32 17 17 22 22 30 30 43 52 52 30 76 15 73 79 13.63 17.64 5 23 8.57 5.37 brt. 24 24 56 29' gem. 12.50 10.25 h.s 58 67 10 6.03 19 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon 9.37 7.96 re de :aat Churchill moet het bed houden Reuter verspreidt in een extra-bericht een of" street, heeft gevat, koorts heeft en vandaag het bed moet houden. Pezarro geb. van van Februari wederom zich doen spreke_n. Zoo vernietigde Mooyman Fahlen naderbij dat ik De Leeuw was het best op dreef VERDUISTEREN van 5.57 aar nam. tot 7.51 aar voorm. Maan: lp Febr. onder 7-01 v.m. op 4.14 n.m. 19 Febr. onder 7.32 v.m., op 5.17 n.m. V.M. Nachtdienst Dokters; Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 716364 zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer tZiekendienst Den Haag) No. 115995. (Reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen). HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 17 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Noordelijke front van het Koe- ban-bruggehoofd werd een vrij krachtige aanval met zware verliezen «voor den vijand afgeslagen. In het gebied tusschen de Zee van Azof en het gebied ten Zuid oosten van Orel in het bijzobder in en rondom Charkof duren de verbitterde ge vechten voort. Ten Noorden van Koersk ■was de vijandelijke aanvalsactiviteit ver. geleken met de vorige dagen iets minder. Aanvallen der bolsjewieken werden afge slagen, plaatselijke bressen werden ge dicht Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en tusschen Wolchof en Ladogameer zette de vijand zijn aanvallen met nieuw aan gekomen sterke infanterie- en pantser- strijdkrachten voort. Onze in dezen front sector strijdende divisies behaalden een nieuw afweersucces. Verscheidene aan vallende gevechtsgroepen werden in de pan gehakt. Artillerie sloeg door gecon centreerd vuur vijandelijke aanvalsreser- ves reeds bij het punt van uitgang uit een. 43 Tanks werden alleen ten Zuid oosten van het Ilmenmeer vernietigd. In totaal verloren de bolsjewieken gisteren 101 pantserwagens. In het kaders van de aanvalsoperatie aan het Tunesische front werden gisteren af gesneden vijandelijke groepen in de pan gehakt en talrijk ander oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernield. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen deden verrassende aanvallen in scheervlucht .op gemotori seerde Britschte colonnes en sloegen deze uiteen. Bij een aanval overdag van een formatie Amerikaansche bommenwerpers op een havenstad aan de Fransche kust aan den Atlantischén Oceaan werden in luchtge vechten 8 viermotorige vliegtuigen neer geschoten. De luchtmacht viel overdag met goed succes een havenplaats in Zuid-Engeland aan en bestookte in den afgeloopen nacht het haven, en industriegebied van Swan, sea met een groot aantal brand- en bri santbommen. Aanvallende groepen aan het Noordfront vernietigd Voor hen, die kort van geheugen zijn Hedenavond om 19.00 uur houdt Max Blokzijl, zooals gewoonlijk, zijn radio praatje getiteld „Brandende kwesties”, via den zender Hilversum I. De titel van dit praatje luidt„Voor hen, die kort van geheugen zijn”. „Evacuatie is een maatregel, welke op zuiver militaire noodzaak berust”, aldus werd, ons van zeer bevoegde zijde' op de heden gehouden dagelijksche persconfe rentie uiteengezet. Iedereen zal begrijpen dat, van militair standpunt bezien, het van het grootste belang is, dat het kustgebied in een zoo krachtig mogelijken staat van verdediging wordt gebracht. Deze mili taire noodzaak bepaalt omvang, aard en tijdstip der evacuatiemaatregèlen. De Duitsche en Hollandsche autoriteiten stel len al het mogelijke in het werk, om de maatr'egelen, door de militaire autoriteiten noodzakelijk geacht, uit te voeren op een wijze, die de burgerbevolking zoo min mogelijk last veroorzaakt Men hoort op het oogenblik verkondi gen, dat de evacuatie is stopgezet. Dit is in hoofdzaak juist, voor het gebied, dat direct tot Scheveningen behoort. Hier is de graad der militaire noodzaak bereikt. Voor het overige gebied van den Haag is de ontruiming vrijwel voltrokken; slechts in enkele wijken zal zij, in verband met de militaire noodzaak nog woAen voortgezet. Ook van Duitsche zijde beseft men ten volle, cjat de evacuatie van de Nederland sche bevolking een offer eischt, dat ech ter nu eenmaal, uit militair oogpunt, moet worden gebracht. Het is een boos aardig gerucht dat meubels of materiaal van afgebroken huizen naar Duitschland zouden worden vervoerd. Wat niet spijker- vast was, mocht meegenomen worden en wat aan materiaal van afgebroken hui zen ter. beschikking kwam, werd óf éoor den aanleg van militaire werken óf voor den bouw van nieuwe woningen voor ge- evacueerden in andere plaatsen gebruikt. Men bedenke daarbij wel. dat de evacuatie in Duitschland indertijd, bij den aanleg van den Wëstwal in een heel wat vlugger tempo moest geschieden, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat de bevolking vee! minder tijd werd gelaten en er dientengevolge ook veel minder kon worden meegevoerd. De Nederland sche geëvacueerden zijn in staat gesteld, zooveel mee te voeren dat zij zich in de nieuwe plaats van vestiging weer be hoorlijk hebben kunnen inrichten Wat achtergelaten moest worden, is geschat en is of zal worden vergoed. De langere ontruimingstermijnen heb bel} het mogelijk gemaakt, de meeste geëvacueerden op behoorlijke wijze naar het Oosten des lands te doen vervoeren. Het was daarbij billijk en rechtvaardig, dat zij, die door hun beroep niet aan de stad hunner inwoning waren gebonden, plaats maakten voor heh. voor wie dat wel het geval is. Overigens werd ons verzekerd, dat er steeds naar is gestreefd in elk bijzonder geval, waarbij zich bepaalde moeilijk heden voordeden, de noodise hulp te ver- leenen Buitenland De echtgenoote van maarschalk Tsjang Kai-sjek is in Washington aan gekomen. waar zij door president Roose velt en diens echtgenoote verwelkomd werd. Mevr. Tsjang zal een toespraak houden tot het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden. Het Amerikaansche bureau voor prijscontrole heeft gelast, dat wegens de rantsoeneering van vleesch, die begin Maart wordt ingevoerd, de verkoop van vleesch en visch in blik moet worden ge staakt. Uit Poona wordt gemeld, dat Ma- sani, vroeger een vooraanstaand lid van het Congres en 43 andere Indiërs, onder wie 23 vrouwelijke studenten, gearresteerd zijn, omdat zij een optocht gevormd had den. waarin borden werden meegevoerd met het opschrift„Laat Gandhi vrij”. tair object bevond. Het kasteel Peterhof aan de oevers van de Finsche Golf is door een bolsjewistisch vernietigingscom mando totaal in de asch gelegd De Duitsche autoriteiten hebben de zalen van de bibliotheek te Gomel her steld, terwijl in Smolensk talrijke ge bouwen gerestaureerd werden, waardoor een eenigszins ordelijk leven in de stad werd gewaarborgd. In Orel en Smolensk alsook in Gomel en Koersk werden bijna alle openbare gebouwen door de bolsje wieken opgeblazen. In Orel verhinderden de Duitsche tioepen door snel in te grijpen de totale verwoesting van het Toergenjef-museum. In de Oekraine en aan de Zwarte Zee probeerden de bolsjewieken bij hun terugtocht zooveel mogelijk te vernielen. De Lawra-kathedraal in Kief werd door hen opgeblazen. De stedelijke archieven werden vernield, het grootste hotel van Kief, „Continental” werd opgeblazen. Drie theaters en het beroemde circus van Kief met 5000 zitplaatsen werden in eersten dag luiden pht. 300 246 INBREKER DOOR POLITIE OP DAK VERRAST: Surveilleerende agenten za gen vanochtend, te omstreeks 4 uur, een man op het dak loopen van een perceel in de Nieuwe Molstraat, Zij besloten eens poolshoogte te gaan nemen en omzich tig naderden zij het heerschap. De man bleek de 21-jarige glazenwasscher F. V te zijn en daar de politiemannen gevoe- gelijk. niet konden aannemen, dat de gla zenwasscher op dit vroege tijdstip reeds bezig was met het lappen van dak ramen, werd hij meegenomen en ingeslo ten. Even later kwam een melding bin nen, dat in een portiek in de Boekhorst- straat een Perzisch kleed was gevonden. V. werd eens over deze vondst onder vraagd en hij gaf toe te hebben ingebro ken in een jamfabriek aan de Lange Bees tenmarkt en uit het kantoor het kleed te hebben gestolen. Bovendien had hij een geldkistje met 20 ontvreemdhet geld had V. in den zak gestoken én het kistje in het water, langs den Zuidwal, gedepo neerd. Aangenomen word., dat hij, aange. moedigd door het succes in de jamfabriek, poogde in te breken in een woning in de Nieuwe Molstraat, waar de agenten hem van het dak af hadden gehaald. Plechtigheid voor den overleden Kolonel-Generaal Haase. Zaterdag j.l. vond in het Tuighuis te Berlijn, de door den Führer bevolen plechtigheid voor den kort l geleden overleden Kolonel-Generaal Ha ase plaats. Generaal Veldmaarschalk Keitel brengt den donde den laatsten groet. (Weltbild-Polygoon) GEP. GENERAAL-MAJOOR TH. J. VELTMAN t: In den ouderdom van 74 jaar»is te Wassenaar overleden gep. ge neraal-majoor van het Ned -ind. Leger, Th. J. Veltman. De begrafenis vindt Zan terdag te 2 uur op Nieuw Eik en Dui nen plaats. Het tournooi om het nationaal kam pioenschap anker kader 71-2 is gister middag onder groote belangstelling aan gevangen in een, tuinzaal van den Haag- schen Dierentuin. De eerste dag bracht geen enkele ver rassing. want alle favorieten trokken aan het langste eind Hoewel Sweering 30 beurten noodig had om de 300 vol te maken, won hij royaal van Metz en de Leeuw versloeg in 24 beurten Vreeswijk, die in de 21e beurt een flaaie 67 scoorde en in den nastoot eveneens een goede serie opbouwde, welke helaas op 32 werd afgebroken, doordat de ballen dedans bleven. Vreeswijk, die in 22 beurten tegen Sweering ook zijn tweede partij verloor waarin hij een serie van 79 produceerde maakte, ondanks zijn nederlagen, een belovenden indruk. Metz was beslist een klasse minder en ver loor zijn tweede partij overtuigend tegen de Leeuw die nu een behoorlijk gemid delde/van 17.64. bereikte en die op het oogenblik de meest serieuze candidaat voor den |itel schijnt. Van Vliet speelde weer zeer onevenwichtig, zoo rnj en dan was .zijn spel weer geniaal, maar dan weer zeer slordig en daardoor had hij niet minder dan 35 beurten noodig om van Jacobs te winnen. Dommering liep tamelijk hard van stapel tegen v. d. Pol, maar óf het geestelijk uithoudingsver mogen van den Arnhemmer z begint te tanen, óf met het klimmen van de jaren is hij minder opgewassen tegen de wed- strijdspanning in ieder geyal bracht hü er tegen het slot niet veel meer van te recht en de Rotterdammer won. De uit slagen van den De hutten lagen nog in de morgen schemering. Waar hei woud aan de ri vier grensde, murmelde een beekje hel der en zuiver en mondde uit in de traag stroomende, leemige Tschiumbu Vis- schen stonden in de heldere monding en schoten dan in de beek, soms trok de stroom hen mee naar, de rivier die in de opgaande zon donkerrood kleurde. Watervogels tuimelden tusschen geboomte op den anderen oever en uit de wildernis klonk het geschreeuw van apen. Van uit de kraal, een met een hek omzoomde weide, antwoordde een ge vangen dier. Onder eenige omgevallen boomen lagen krokodillen, droomerig en sluw. Opeens kwam er leven in de rivier- roovers, zij keerden hun snuiten stroom opwaarts, openden een weinig hun oogen, lieten zich moeizaam van hun zandbanken in het water glijden en verdwenen. Ook de vogels fladderden op. terwijl de apen zwegen. Een lange, smalle boot voer knisterend op het zandtwee negers sprongen eruit en wezen naar de hutten, dan hielpen zij een blanke uit de boot. Een groote stramme neger uit Oost- Afrika kwam uit een hut. Het licht viel op zijn geoliede bruine huid. Zooals hij daar liep, zi^g hij er uit als een bronzen standbeeld. De neger, die de boot be stuurd had, liep vooruit. Hij had een breeden neus met bloed doorloopen oogen en een hangende onderlip, een ge zicht welks omtrekken zich in een kroe- zigen baard verloren. Zijn krulhaar kwam onder een ouden stroohoed te voorschijn. Ben jij het Karakwa zeide de groote slanke 'neger. Breng je een blanke Heb je de boot door de stroom versnellingen getrokken Het water is sterk. Wat wil de vreemde Het water was niet zoo sterk, dat Karakwa het niet kon bedwingen, ant woordde de kleine neger. Wat de vreemde wil. zal hij u zelf vertellen. Maar hij is niet blank, maar rood, kijk maar. Terwijl aan het Oostelijke front de win terslag wordt geleverd, waardoor de bolsjewieken nog eenmaal de grenzen van hun militaire en economische insnoe ring hopen /'te verbreken, stokken de op bouwwerkzaamheden in de bevrijde gebie den in het Oostgn geen oogenblik. Het is kenmerkend voor het groote vertrouwen,, dat de bewoners van deze gebieden in de Duitsche weermaèht stellen, dat zelfs in de onmiddellijke nabijheid van het from de autonome stadsbesturen, de binnenland- sche economische en cultureele inrichtin gen ongestoord hun werkzaamheden voortzetten. De dagbladen verschijnen ge regeld, de wederopbouw van verwoeste gebouwen wordt voortgezet, de theater voorstellingen gaan door, het tewerkstel len- van de bewoners verloopt volgens de plannen en de scholen zetten het onder- wijs voort, meldt het D.N.B. De bolsjewieken hebben bij hun terug tocht in de Europeesche cultuurgebieden de zwaarste vernielingen aangericht. De architectonisch beroemde „Altstadt” van uiea, v. narvan het schilderachtige silhouet iederen kenner van de Oostzee tot een be grip geworden was, viel ten offer aan de systematische bolsjewistische brandstich ting, waarvan o.a. heele stapels leege benzineblikken getuigen. De met benzine overgoten gebouwen werden door de bolsjewieken op zeer korten afstand met brandmuniiie beschotenhet blusschen werd door middel van geweld verhinderd.. Het vuur vernietigde o.a. de prachtige Petruskerk, een meesterwerk van Gothi- sche bouwkunst, het huis met de zwarte hoofden en het stedelijk archief van Riga. In Dorpat werd het instituut van den veterinairen dienst en de Mariakerk, in Reval het gebouw van het Duitsche ge zantschap met waardevolle archieven en kunstschatten in de asch gelegd. De rid derburcht Weissenstein werd opgeblazen, de ridderburcht Rositten werd voor een deel gesloopt, de ridderburcht Oberpahlen brandde geheel uit. De vernieling der bolsjewieken, waar het historische en cul- tureele waarden van Europa betrof, bleek duidelijk uit het feit, dat zij de ruïnen van de ridderburcht Grobin bij reeds voor den oorlog sloopten, omdat de steenen van de ruïne voor den aanleg van een militair vliegveld noodig waren. De stad Dünaburg is tengevolge van sy stematische brandstichting voor driekwart afgebrand. De Poolsche en Litausche kas- teeten werden van alle kunstschatten be. roofd. De Duitsche weermacht slaagde er in nog tijdens de krijgsoperaties het historische stadsarchief van Mitau te redden. Het stadsarchief van Dünaburg, dat naar Minsk was weggevoerd, werd teruggébracht. Alle beschadigde gedenk- teekenen in het Oostland werden door de Duitsche autoriteiten in bescherming ge nomen. Zij werden deels door houten da ken beschut of door zandzakbarricaden te. gen kogels beschermd. In het Noorden heeft het historische 'Nowgorod door de bolsjewistische brand stichting zwaar geleden. Op aanwijzing van den geneesheer-directeur van het ziekenhuis te Nowgorod dr. Sjatoenof werd het ziekenhuis met petroleum over goten en aangestoken. Talrijke woningen, scholen, instituten en kerken vielen aan het snel om zich heen grijpende vuur ten offer, waardoor waardevolle fresco’s uit de He, 12e en 17e eeuw werden ver nietigd. De bibliotheek van het staats- museum te Nowgorod werd door de Duitschers gered en duizenden oude bijbels en handschriften konden aan dé orthodoxe kerken worden teruggegeven. In het beroemde Pogankinhuis werd van Duitsche zijde een nieuw stedelijk mu seum te Nowgorod opgericht en voor het publiek opengesteld In Pleskau werd c'e door de bolsje wieken in een godloozenmuseum veran derde Trotzki-kathedraal gerestaureerd en aan de kerk teruggegeven. Reeds meer dan een jaar worden hier weer gods dienstoefeningen gehouden. In den Centralen frontsector zijn de steden Gomel, Smolensk. Orel en Koersk door de bolsjewistische vernielingswoede zwaar geteisterd. In Gomel werden de waardevolle deelen van de stedelijke bi bliotheek door de bolsjewieken vernie tigd. Het historische kasteel van Prins Paskiewitsj, waarin een rijke particu liere verzameling onder den naam van Loena-Tsjarskijmuseum voor het publiek was opengesteld, werd in de eerste oor logsmaanden van 1941 door maarschalk Timosjenko als hoofdkwartier gebruikt. Op 17 en 18 Augustus gaf Timosjenko bij zijn vlucht uit Gomel het bevel alle kunstvoorwerpen te vernietigen en het kasteel in brand te steken. Het bevel werd grondig uitgevoerd. Smolensk is door de systematische brandstichting en de hevige straatge vechten voor twee derde verwoest. De stedelijke bibliotheek van Smolensk en 2 millioen waardevolle banden werden door de bolsjewisten verbrand. Zoowel in Smolensk als ook in Orel en Koersk werden bijna alle openbare gebouwen door de bolsjewieken opgeblazen. Het Catharinakasteel in Zarskoje Selo werd door de bolsjewistische bommenwerpers verscheidene malen met brand- en bri santbommen bestooKt niettegenstaande de Duitsche troepen bij wijze van voor zorgsmaatregelen er van hadden afgezien het kasteel te bezetten en zich in de buurt van het kasteel geen enkel mili- Beperkt gas- en electriciteitsverbruik, het is Uw eigen belang. ERNSTIGE VAL VAN TWEEDE ETAGE: Gistermiddag is de 35-jarige mej. J. C. v. d. G., bij het verrichten van werkzaam heden, uit het raam van een tweede étage van haar woning in de Segherstraat ge vallen. De qngelukkige bekwam een schedelhasisfractuur en is overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal De A.N.P.-correspondent BerlijnDe Nederlandsche vrijwilligers. die naast de Duitsche soldaten ten Zui den van het Ladoga-meer strijden, heb ben den zestienden van de SS-pantserjager Gerardus met zijn kanon alleen dertien bolsjewis tische tanks. De Nederlander werd eerst door tien vijandelijke pantserwagens aan gevallen, doch enkele minuten later stonden daarvan reeds vier stuks in brand eenige oogenblikken daarna vernietigde hij wederom drie tanks, waarop de rest de vlucht nam. Niet lang daarna rolden wederom twintig bolsje wistische tanks op de stellingen der Ne derlanders toe. Mooyman bleef onver schrokken achter zijn wapen liggen en vernietigde, ondanks de steeds gevaar lijker wordende situatie, achter elkander zes pantserwagens De aanvallen werden daarop door de bolsjewisten gestaakt. de asch gelegd. De Duitsche autoriteiten wisten het Lenin-museum te Kief te redden, veranderden het in een museum voor de vroege Oekrainische geschiede nis, borgen historisch belangrijk bewijs materiaal in het centrale archief van Kief op, verwijderden de mijnen onder de beroëmde Sophiakathedraal en restau reerden en vergrootten het museum voor architectuur. De theaters te Kief werden door de Duitsche pioniers in bescher ming genomen en gaven onmiddellijk na den Duitschen intocht weer voorstel lingen. De evacuatie van Lorient De evacuatie van Lorient is voltooid, meldt S.P.T. De stad telde vóór den oor log 43.000 inwoners en is herhaaldelijk door de Eogelsche en Amerikaansche' luchtmacht aangevallen. Het aantal ver woeste gebouwen en huizen loopt in de duizenden. In de le v. d. Kunstraat klom het 8- jarige jongetje C. O. uit den Zomerhof op een rangeertrein. De trein zette zich in beweging en tqen de jongen eraf wilde springen, kwam hij onder een der wagens terecht Het kind geraakte onder de wie len en werd zwaar -verminktde jongen overleed ter plaatse. Het stoffelijk over schot is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. (Reeds tn een deel der vorige oplaag opgenomen). De persdienst van de W.A. ’s-Gravenhage deelt mede: Terugkomende op het artikel betreffen, de het ingrijpen van de W.A. bij de groenten- en fruitverdeeling te den Haag, kunnen wij nog het volgende mededeelen: Bij nader onderzoek, dat door den C. C.C.D. en bedrijfschap in overleg met het gemeentebestuur plaats vond inzake de klachten over de toestanden aan de groen, tenmarkt, zijfi vele dezer klachten opge- helderd. Het plaatselijk verdeel ingskantoor is slechts verantwoordelijk voor de verdee- ling der aangevoerde groenten onder de kleinhandelaren. Van eenige bevoorrech ting bij deze verdeeling is niets gebleken. De producten, die de leider van het plaatselijk ilerdeelingskantoor zich zelf toewees, kwamen hem toe, daar de be drijfschap daarvan kennis droeg. De moeilijkheden in verband met de evacuatie worden onderzocht en op korten termijn is verbetering te verwachten door een ruimere toewijzing aan groentenhan delaren, gevestigd in de wijken, waar de bevolking is toegenomen. Als er groenten of fruit bederven, blijft dit in het algemeen voor de verantwoor delijkheid van den houder/eigenaar der producten. De klacht, dat de bedrijfschap geen aanwijzingen had gegeven voor den verkoop van appelen, was onjuist. Reeds half December was' door het bedrijfschap aan iederen handelaar die fruit had op. geslagen, bericht gezonden, dat hij zijn fruit kon exporteeren. Eerst later zou in eigen land gedistribueerd kunnen worden Als handelaren om grooter gewin te be halen, de aflevering hebben uitgesteld, waardoor prodiïcten verrot zijn, dan zul len zij hun gerechte straf niet ontloopen. Hoewel door den burgemeester van ’s-Gravenhage bij het bedrijfschap er op werd aangedrongen, de leiding \an het plaatselijk verdeelingskantoor in handen te leggen van de gemeente, kon hierin niet worden tegemoet gekomen. Dit valt in zekeren zin te betreuren, daar de burge meester de volle verantwoordelijkheid be hoort te dragen voor het welzijn zijner stadgenooten. ’t Wel d. E. H. Huisman geb. Kaam, d. M. L van Hijkoop gep. Mulder, z. E. M. K van de Water geb. van Tol. z B, Arkenbout geb. Both, z. A. M. P. J. de Vringer geb. Le Mahieu, d. J. Schreuder geb. van Putten, z. S. C. M. Perreijn geb Klui- ters, z. G. Lever geb. Mutter d. W. S. Hijman geb. van Mourik. z W. van Ruyven geb. Bons, d. A. E Visser geb. ran Egmond z. J. M. de Wilde geb. Leijssen. d* W. F. Toonen geb. Abbink, z. H. van den Bergh geb. de Leijser. d. G. J. M. Hijman geb. Spruit, z. A. M. M. Czerwinski geb. Lerou, d. J. de Boer geb. de Boef. d. C. P. Korbee geb Hofland, d L. Oostergo geb. Elsacker» d. C M. Boerkamp geb. Van Santen, d. Wvan Overbeek geb. Grootveld, d. A A. Losecaat van Nouhuys geb. Wilhelmij, d. L, H. J. Schaefer geb. Kohlenberg d. F. M. de Heer geb. van Look, z A. H. van der Zande geb. van den Berg, d. C. L. Stoffels geb. Tellegen, z. P. C. de Jonge geb. Heijnis, z OVERLEDEN J. Sperwer, weduwnaar van J. Landman. 86 j. A. Vogel vrouw van O. J. van der Meer. 56 j. W. Clay, weduwnaar van A. M de Nijs, 75 j. J. Stekelenburg, man van M. Bijpost, 61 j. Z. Hunze, vrouw van H. C. Lit- tooy, 77 j. N. Jongkees, weduwe van J. Roos 76 j. G. Swartwolt. weduwe van P. Dijkstra. 71 j A. Th. Briedé weduwe van B. Eijberts. 82 j. B. de Maan, ongehuwde vrouw, 80 j. DEPARTEMENT VAN WATERSTAAT: Wegens verhuizing van de Afdeeling Ver voerwezen van het departement van Wa terstaat naar Utrecht, zal de afdeeling van 22 t.m. 27 Febr. practisch niet h»r normale werkzaamheden kunnen verricn- ten. Dringend wordt verzocht, de corres pondentie voor deze afdeeling t.m! 3 Maart tót het uiterste te beperken. Alleen voor dringende aangelegenheden kunnen bezoeken worden afgewacht na telefonisch overleg. Met ingang van 22 Febr. a.s. gelieve meri correspondentie, bestemd voor ge noemde afdeeling, (met de daaronder res- sorteerende bureaux en secties) te richten aan de afdeeling Vervoerwezen van het departement van Waterstaat, St. Jans Kerkhof, Utrecht De gevechten in het gebied van Charkof De A.N.P.-correspondent meldt uit Ber lijn De gevechten in het gebied van Charkof spelen zich tlyjis reeds in de onmiddellijke omgeving.,-van deze stad af. Van verschillende zijden zijn de bolsje wieken naar de stad opgerukt. Van het Noorden en Noord-Oosten uit staan zij aan den rand van het stadsgebied, ter wijl zij uit Noordwestelijke richting de stad reeds zijn binnengedrongen. Nadat gistermorgen van Dqitsche zijde reeds ge meld was, dat Charkof werd ontruimd, spreekt het Weermachtbericht van ge vechten in en om de stad. Naar van ge- zeghebbende militaire zijde in de Duitsche hoofdstad werd verklaard, hebben de Duitsche troepen in de stad krachtige tegenaanvallen ondernomen, waarbij den tegenstander zware verliezen werden toe gebracht. Men kan wel aan nemen, dat deze tegenaanvallen ten doel hebben, den terugtocht te dekken. Het door de Donetz omsloten gebied wordt stelselmatig ontruimd, waarbij ook de burgerbevolking wordt geëvacueerd. Britsche kabinet in moeilijkheden Uit Lcmden wordt gemeld, dat het ka- binet-Churchill dc^r een ernstige poli tieke crisis wordt bedreigd in verband met het plan-Beveridge. Dit is een groot sociaal verzekeringsplan, dat door d£ geering in beginsel is aanvaard. OvW uitvoering van de sociale politiek be?t echter nog groot meeningsverschil tus schen regeering en een deel van het par lement, speciaal Labour, dat niet tevreden is over de toezeggingen der regeering. De minister van financiën. Kingsley Wood, verklaarde o.a., dat de regeering alvo rens zich te binden aan de voorstellen van het plan, eerst de financiëele eischen daarvan zal nagaan. Volgens berichten van de Zweedsche bladen uit Londen acht men aldaar een ingrijpen van Churchill in de laatste be slissende debatten van het Lagerhuis over het plan-Beveridge noodzakelijk, om ont spanning te brengen in den toestand, die ontstaan is door het standpunt, dat de Labourpartij inneemt tegen de sociale politiek van het kabinet. Men meent, dat de minister, Morrison, waarschijnlijk een verklaring zal afleggen, volgens welke het kabinet-Churchill zal aftreden, ingeval de oppositie bij de stemming over het plan- Beveridge de meerderheid zou behalen. Voorts houdt men rekening met de moge, lijkheid, dat de Labourministers uit het ministerie treden. Is dit hier de expeditie, vroeg de man. die intusschen was gekoipen. Zeg uw heer, hem een bezoek wil brengen. Uw naam. Bawana vroeg de groote neger Barranza. Ik,ben vier weken geleden aangekomen. 5 Mijn heer en de juffrouw zijn het woud in gereden. Ik ben Kisijura, ant woordde de neger waardig. Kom in de hut, heer, zoodat ik u bedienen kan. Mijn heer zal weldra terug zijn. Mijn kleeren hebben den tijd, zeide Barranza en wierp een ontevreden blik op Karakwa. Hebben jullie veel dieren gevangen Wij zijn nog niet lang aan het werk, vertelde Kisijura. Wij hebben eerst de kraal gebouwd en de kuilen en vallen voor de luipaarden en de leeuwen ge maakt. Bawana Tschidibundi* is in de hut, heer. Zal ik hem roepen Wie is Tschidibundi Wij noemen hem zoo. heer. Het is de kleine blanke man zij noemen hem aan de kust Koppli of Koppel. Wij zeg gen Tschidibundi, omdat hij altijd haast heeft. Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland UITREIKING VAN WAARDEBONNEN Blijdschap in duizenden gezinnen „Opoe, hier ben ik weer eens.” „Ha”, roept Opoe en op haar ouderdom, en vele kleine en groote zor gen gerimpeld gezichtje verschijnt een glans van vreugde. Dat eene woordje ..ba” spreekt boekdeelen. Het drukt ver lichting en vreugde uit, bevrijding uit de worgende angst van er niet meer te kun nen komen met het schamele weekgeld. Stil kijkt ze toe, hoe de 6 waardebonnen van 1 op haar tafel uitgeteld worden. „Nou kan ik Zaterdag mijn bonnen inrui- len en er levensmiddelen voor koopen. Ik wist anders niet hoe ik er komen moest, mijnheer”. Met beverige vingers zet ze een kruisje op de lijst achter haar naam, want schrijven heeft ze nooit ge leerd. Na een kort praatje, gaat de mijn heer van Winterhulp weer .weg. Hij heeft haast, er zijn immers zooveel menschen, die verlangend naar hem uitzien. Men schen, die alleen wonen en moeten leven van enkele guldens per week, moeders met 78 kinderen, die aan alles gebrek hebben, met haar kinderen huizen in ver- velooze. tochtige kleine hokken, waarvoor de naam kamer een veel te verheven uit drukking is; jonge vrouwen, die haar tweede of derde kind tegemoet zien, in wier huizen nog nette meubeltjes staan en die het leven nog niet hebben leeren beschouwen als een drukkende, kwellende last, omdat' haar schouders jong en sterk zijn, maar die toch reeds weten wat het zeggen wil armoede te lijden. Bij al die menschen. het zijn er duizen den, belt dezer dagen een mijnheer van Winterhulp aan en telt zijn waardebon nen uit. Duizenden handen grijpen naar die waardebonnen. Soms begeerig en snel als vreezen ze. dat een onzichtbare mede dinger er zich van meester wil maken, soms langzaam en aarzelend, als kunnen ze niet gelooven. dat al die waardepapie ren werkelijk van hen zijn. Zeker er zijn ook handen, die losjes qn onverschillig de waardebonnen van de tafel nemen, als gold het een onbeduidend zakgeldje maar och, haar getal zinkt in het niet bij die duizenden anderen en het wordt steeds kleiner, naarmate de ervaring van Winterhulp grooter wordt. Het is bijna niet te gelooven, hoezeer Winterhulp met haar waardebonnen uit komst brengt ep dat er in den Haag stra ten zijn, waar huis aan huis geholpen moet worden om de menschen in staat te stellen zich van de noodzakelijkste levensbehoeften te voorzien. Maar de feiten spreken een duidelijke taal. Laten wij hopen, dat die taal ver staan wordt door hrn, die nog iets kunnen missen en dat dit tot uiting komt in de straatcollecte tp Zaterdag en de lijsten collecte op Marendag aanstaande. grodte Hoeveelheid rookgerei GESTOLEN r Ingebroken is in een siga- renmakerswerkplaats in de Paulus Pot terstraat. Den inbrekers is daarbij een partij van 60 k.g. ruwe tabak, 2000 sigaren en 6 droogkisten in handen gevallen.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1