het oogenblik van DUITSCHE VOLK AANEENGESLOTEN ACHTER ZIJN FÜHRER Totale oorlog het gebod No. 18416. eindzege blijft ongeschokt de Het geloof Vrijdag 19 Februari. 1943. in Göbbels gesteld, Tien vragen om cn De strijd om Stalingrad niet vergeefsch flinke Nederlanders strijden reeds het Oosten! Duizenden a door Minister door het Duitsche volk beantwoord De nieuwe bonnen 09 Saboteurs terechtgesteld Paraat tegen invasie-pogingen Wat op de nieuwe bonnen te verkrijgen is fr t X' 4 x. t Totale oorlog het gebod Rede Dr. Göbbels HAAGSCHE COURANT Duitsche De Stem der SS socialisme gewekt werd Weer offensief in het Oosten Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland A en B Brood Beschuit A en B Vleesch A en B Aardappelen A Rookartikelen heeren Sigaretten dames De eenige wal tegen den stormloop Wij doorstaan thans in het Oosten een zwaren militairen druk. De stormloop der steppe tegen ons eerbiedwaardige conti nent is dezen winter losgebroken met een geweld, dat alle menschelijke en histori sche voorstellingen in de schaduw stelt. De Duitsche Weermacht vormt daartegen met haar bondgenooten den eenigen wal, die in aanmerking komt Doel van het bolsjewisme Doel van het bolsjewisme is de wereld revolutie der joden. Zij willen den chaos over Duitschland en Europa brengen, om in de daaruit ontstane wanhoop en ver twijfeling der volken hun internationale, bolsjewistisch-gecamoufleerde kapitalisti sche tyrannie op te richten. Men moet niet geloovten, dat het bolsjewisme, indien het gelegenheid kreeg tot een zegetocht tegen het Ouitsche Rijk, ergens aan onze grens halt zou houden. 505 510 511 512 DR. GÖBBELS. (Hoffmann-Stapf) Het groote heidenoffer, dat onze sol daten in Stalingrad gebracht hebben, is voor het geheele Oostelijke front van be slissende historische beteekenis geweest. Dit offer is niet tevergeefs gebracht. Waarom, dat zal de toekomst bewijzen. Rijksminister Dr. Göbbels heeft gis termiddag op een massabijeenkomst te Berlijn het woord gevoerd over de crisis in het Oosten en den totalen oor log. De reusachtige hal, waarin de minister sprak, was overvol met men- schen uit alle kringen van het volk. Men zag naast Rijksministers, Reichs- en Gauleiter, en andere vooraanstaande mannen van staat en partij, leiders der oorlogseconomie, soldaten, onder wie veel dragers van het ridderkruis, per sonen uit kunstenaars- en cultureele kringen en de in massa verschenen be volking der hoofdstad. ''V. <S Vierweekrantsoenen Voor het tijdvak 21 Februari t.m. M Maart zijn voorts aangewezen de volgen de bonnen 503 50* 506 t.m. 509 09, 10, 11 09, 10. 11 4-11 4-10 3-09, 4-09 09 10 11 513 Met nadruk verklaarde de minister, dat de offers rechtvaardig verdeeld moeten land moet in zijn geheel or- :5ct blijven, niets 'mag zijn mogendheden en wereldmachten tezamen met haar bondgenooten voeren, den strijd tegen de plutocratische tyrannie en de bolsjewistische bedreiging. Wat kan ons gebeuren, wanneer wij ons met hechte vastberadenheid onderwerpen aan de har» de beproevingen van dezen oorlog? Aan de zekerheid van onze overwinning be staat bij ons geen twijfel. De vijand zal ons in den aanstaanden zomer weer in oude offensieve kracht loeren kennen. Het Dutische volk is vast besloten den Führer daarvoor met inspan ning van al zijn energieën de noodige mogelijkheid te verschaffen. (Zie verder le blad, pagina 2) worden. Het delijk en intSct blijven, niets 'mag zijn beeld van oorlogvoerend land vertroebe len. Na den oorlog willen wij gaarne weer handelen naar het beginsel: leven en la ten leven. Gedurende den oorlog echter geldt het principe: strijden en laten strij den. z- De minister legde er den nadruk op, dat de regeering anderzijds alles doet om in dezen moeilijken tijd de noodige ont spanningsmogelijkheden voor het werken de volk te behouden. Schouwburgen, bio scooptheaters, concertzalen blijven onver minderd open. Wij hebben, aldus vervolg de de minister, in het geheel niet de be doeling, over ons volk een grijze winter stemming te doen dalen. Wat het volk dient, wat zijn gevechts- en werkkracht in stand houdt, staalt en doet groeien, is goed en belangrijk voor den oorlog. Wat daarmede in strijd is, moet worden af geschaft. Weekrantsoenen Voor de komende week zijn de volgende bonnen vopr de gebruikelijke hoeveel heden aangewezen: Drie stellingen Ik wend mij allereerst tot de openbare meening der wereld en proclameer ten overstaan van haar drie stellingen van on. zen strijd tegen het bolsjewistische ge vaar .in het Oosten. Officieel wordt medegedeeld: Het door het Deutsche Ober gericht op 20 Januari 1943 wegens sabotage geveld* doodvonnis tegen de Nederlanders Cor nells van den Berg uit Bussum en Hen drik Adriaan Johannes Breeman u»t Naarden is, nadat bet verzoek om gratie was verworpen, voltrokken. Van den Berg en Breeman, reeds gedu rende vele jaren communisten, hadden een illegaal communistisch tijdschrift gedrukt en verspreid om op deze wijze de open, bare orde en de veiligheid van het open, bare leven in de bezette Nederlandsch* gebieden in gevaar te brengen. Wij moeten in het Oosten weer offen sief worden. Wij moeten daartoe de noo dige krachten, die in het land nog rijke lijk voorhanden zijn, mobiliseeren. De tijd dringt, spoed is geboden. De offers, die de individueele burger daarbij moet bren gen, zijn vaak groot, maar zij beteekenen maar weinig in vergelijking met de of fers, 'die hij zou moeten brengen wan neer hij deze offers weigerde en daardoor het grootste nationale ongeluk over ons volk zou oproepen. De chirurg snijdt niet om te dooden, maar om het leven van den patiënt te redden. Europa fundamenteel uit deze bedreiging te redden. De derde luidt: In uitstel is gevaar ge legen. Er moet snel en grondig gehandeld worden, anders is het te laat. Ten aanzien van de eerste stelling zei- de de minister onder meer„Het bolsje wisme heeft altijd openlijk verkondigd, dat het zijn bedoeling is niet alleen Europa, maar de geheele wereld te. revo- lutioneeren en ze in een bolsjewistischen chaos te storten. Dit doel is sedert het begin van de bolsjewistische Sovjet-Unie door het Kremlin op ideologisch terrein gepropageerd en op practisch gebied heeft het ervoor gevochten. Het is duidelijk, dat Stalin en de andere Sovjetgrootenf hoe meer zij gelooven nader te komen tot de verwezenlijking van hun wereldvernie- lende bedoelingen, er naar streven deze bedoelingen te camoufleeren en te bedek ken. Dit kan ons niet misleiden. Thans zal men begrijpen, waarom wij onze partijdagen te Neurenberg zoo vaak in het teeken van den >trijd tegen het bolsjewisme gehouden hebben Wij heb ben toen voor het Duitsche volk en de wereld onze waarschuwende stem ver heven, om de menschheid van het Avond land te doen ontwaken en haar de dögen te openen voor de afschuwwekkende, his torische gevaren, welke voortvloeien uit het bestaan van het Oostelijke bolsje- wisme, dat een volk van bijna 200 mil- lioen zielen had dienstbaar gemaakt aan de joodsche terreur en het voorbereidde tot een aanvalsoorlog tegen Europa. De militaire druk in het Oosten In het teeken van al deze overdenkin gen-’staat de militaire druk tegen het Duitsche Rijk in het Oosten. De oorlog der gepiechaniseerde robots tegen Duitsch land en Europa is op zijn hoogtepunt. Het Duitsche volk vervult met zijn bond genooten in den volsten zin van het woord een Europeesche zending, wanneer het met de wapenen optreedt tegen deze rechtstreeksche en allerernstigste levens bedreiging. Deze strijd kan en mag slechts met een overwinning eindigen. De wor steling om Stalingrad is in haar tragi sche verwikkeling juist een symbool van dezen heldhaftigen tegenstand tegen het oproer der steppe geworden. Het had dan ook een geestelijke en moreele beteeke nis voor het Duitsche volk, een diepe be teekenis. Eerst hier zijn onze oogen vol komen geopend voor de problematiek, die uit dezen oorlog voortvloeit. Wij •’•zullen de feiten, al zijn zij nóg zoo hard, moe dig onder oogen zien. Want steeds nog VERDUISTEREN van 5.59 uur nam. tot 7.48 uur voorrn. Maan 19 Febr. onder 7.32 v.m.. op 5dl7 n.m. V.M. 20 Ftbr. onder 8.01 v.m., op 6.22 n.m. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no.: 716364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. ritoriale verplichtingen, die de Sovjet- Unie op zich neemt, hebben in onze oogen geen werkelijke waarde. Het bolsjewisme pleegt zijn grenzen ook ideologisch en niét alleen militair op te trekken en daar in bestaat juist het gevaar, dat geen acht slaat op de. grenzen der volken. De wereld heeft geen keus tusschen een in zijn oude versnippering terugvallen en een onder leiding der Spil nieuw geordend Europa, maar slechts tusschen een onder de mili taire bescherming der Spil staand en een bolsjewistisch Europa. Bovendien ben ik er vast van overtuigd, dat de lamentee- rende lords en aartsbisschoppen in Lon den heelemaal niet het voornemen hebben daadwerkelijk op te treden tegen het bolsjewistische gevaar, dat bij een verder opdringen der Sovjetlegers voor de Euro peesche staten zou bestaan. Het jodendom heeft de Angel.Saksische staten op geeste lijk en politiek terrein reeds zoo diep doordrongen, dat zij dit gevaar zelf niet meer willen erkennen. Zooals het zich in de Sovjet-Unie van de bolsjewistische camouflage voorziet, zoo draagt het in de Angel-Saksische staten een plutocratisch- kapitalistisch mom. Over ons land heen reiken het West-Europeesche, pseudo-be- schaafde jodendom en dat’van het Ooste lijke ghetto elkaar reeds de hand. Het ochtendbezoek van den directeur van den Haagschen Dierentuin aan Mirza, de leeuwin, welke eenige maanden geleden door den Berlijnschen Dierentuin als geschenk is aangeboden er wordt dan eenige oogenblikken ge speeld. (Schimmelpenningh) Getroffen maatregelen. Dr. Göbbels sprak in dit verband ook over eenige practische maatregelen van den totalen oorlog, die reeds getroffen zijn. Het vraagstuk waarom het gaat, is het vrijmaken van soldaten voor het front en van arbeiders en arbeidsters voor de wapenindustrie. Aan deze beide doelen moeten alje andere behoeften onderge schikt gemaakt worden. Dat moet niet een definitieve stabiliseering van onzen levensstandaard zijn, maar slechts een middel tot het bereiken van het doel, de totalè overwinning. Hierbij sprak de mi nister de overtuiging uit, dat de Duit sche vrouw vastbesloten is, de plaats, .welke de man, die naar het front gaat, vrijmaakt zoo spoedig mogelijk volledig in te nemen. Wij behoeven ons daarvoor in het geheel niet op bolsjewistische voor beelden te beroepen. Ook in de Duitsche oorlogseconomie werken sedert jaren reeds miljioenen van de beste Duitsche vrouwen met het grootste succes. Hon derdduizenden zijn reeds gekomen, hon derdduizenden zullen nog komen. In zeer korten tijd hopen wij daardoor legers van werkkrachten vrij te maken, die op haar beurt wederom legers van strijdende frontsoldaten beschikbaar zullen maken. Met verachting, aldus de minister, wijs ik het verwijt, ons door onze vijanden gemaakt, van de hand, dat dit «en na bootsing van het bolsjewisme zou zijn. Wij willen het bolsjewisme niet naboot sen, wij willen het overwinnen en wel met middelen en methoden, die tegen het bolsjewisme zijn opgewassen. De Duitsche vrouw zal dit het eerste begrijpen, want zij heeft reeds lang ingezien, dat de oor log, welken onze mannen thans voeren, in de eerste plaats een oorlog ter bescher ming harer kinderen is. Niemand mag den ernst van den tijd miskennen, omdat de vijand zoo ver van onze grenzen ver wijderd is. Er bestaat desondanks een nationaal gevaar en dat moeten wij ver ijdelen, het koste wat het wil. Daarnaast voltrekken zich grootscheep- sche fusies in het algemeene bedrijfs leven. Dit heeft in de eerste plaats be trekking op verzekeringsmaatschappijen cn banken, de belastingen, de tijdschrif ten en kranten, die niet van oorlogs- en' vitaal belang zijn. Het heeft betrekking op partij- en bestuursinstellingen, die voor den oorlog niet onontbeerlijk zijn, maar ook op een verdere vereenvoudiging van het leven van het volk, voorzoover de behoeften van den oorlog dat noodig maken. Ik ,weet, dat groote deelen van on^ volk daarbij zware offers moeten bren-’ gen. Ik heb begrip voor deze offers en de leiding streeft ernaar, ze tot een mi nimum te beperken, maar er zal een zeker gedeelte overblijven, dat gedragen moet worden. Na den oorlog zullen wij dat gene, wat wij thans ontbinden, grooter en schooner dan ooit opbouwen en de staat zal daartoe de helpende hand reiken Na den oorlog wordt de middenstand onmiddellijk in den grootsten omvang hersteld in economisch en maatschappe lijk opzicht. De maatregelen van thans zijn uitsluitend noodmaatregelen voor de oogmerken en de behoeften van den oor log. Zij zijn niet gericht op een structu- reele verandering van het economische leven, maar alleen op een zoo snelle en zoo grondig mogelijke overwinning. Want hier ligt de weg naar de overwinning. Alleen als wij voldoende soldaten en wapens»hebben, kunnen wij ons met alle middelen te weer stellen tegen de be dreiging uit het Oosten en een door de Anglo-Amerikaansche mogendheden ge provoceerde bedreiging uit het Westen of het Zuidoosten. Men behoeft in Londen en Washington geen twijfel te hebben over de ontvangst, welke de Duitsche Weermacht een in- vasiepoging, waar die ook in Europa zou worden ondernomen, zal bereiden. Ik ontken niet, dat ook met het oog op de uitvoering van de zoo juist geschetste maatregelen, ons nog weken vol zorg te wachten staan. Maar daardoor krijgen wij thans definitief lucht. Wij' richten deze maatregelen geheel, op de actie van den komenden zomer en gaan thans, zonder eenige aandacht te schenken aan de dreigementen en grootsprekerij van den vijand, aan het werk Het verheugt mij, dat ik dit program ma der overwinning mag voordragen aan een Duitsch volk, dat deze maatregelen niet alleen bereidwillig draagt, maar ze zelfs eischt, en dat wel dringender dan ooit in den loop van dezen oorlog het ge val is geweest. Ik spreek mijn diepe over tuiging uit, dat het Duitsche volk door 'den tragischen slag van het lot van Sta lingrad innerlijk ten diepste gelouterd is. Het heeft den oorlog in zijn hard en meedoogenloos gelaat gekeken. Het weet thans de gruwelijke waarheid en is vast besloten met den Führer door dik en dun te gaan. Aan onzen kant staan trouwe en betrouwbare bondgenooten. Het Italiaansche volk zal met ons onder leiding van zijn grooten Duce zonder afdwalen den weg naar de overwinning voortzetten De fascistische leer heeft het rijp gemaakt voor alle groote lotsbeproe- vingen. In Oost-Azië brengt het dappere Japansche volk de Angel-Saksische oor logsmacht slag na slag toe. Drie groote Daarvan kan in het geheel geen sprake zijn. In Duitschland denkt thans niemand aan een laf compromis. Het geheele volk denkt slechts aan een harden oorlog, maar als verantwoordelijk spreker van het lei dende land van dit continent maak ik voor mij aanspraak op het souvereine recht een gevaar gevaar te noemen, als het niet alleen ons eigen land, maar ons geheele werelddeel bedreigt.” PRIJS DEZER COURANT; Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl." en „Letterk Bijbl.” ƒ3.16, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Gigantische taak Toen de Führer op 22 Juni 1941 de Duit- gche Weermacht in het Oosten tot den aan. val liet overgaan, waren wij ons allen be wust, dat daarmede de beslissende strijd van deze gigantische wereldworsteling aanbrak. Wij waren ons er van bewust, dat de gevaren en moeilijkheden bij een langer afwachten slechts konden toene. men, dat wij bij de grootscheepsche ca mouflage. en blufimanoeuvres van het bolsjewistische regiem het oorlogspoten tieel der Sovjet-Unie niet goed geschat hebben Eerst thans openbaart het zich in Zijn geheele» wilden omvang. Hier rijst een bedreiging van het Duitsche Rijk en van het Europeesche vasteland, die alle gevaren, welke het Avondland tevoren heeft doorgemaakt, ver in de schaduw stelt. Alles wat wij tot dusverre hebben opgebouwd en gepresteerd, verbleekt bij de gigantische taak die hier onmiddellijk aan de Duitsche Weermacht en middellijk aan het Duitsche volk gesteld wordt. Suiker Jam of Muisjes Gort Havermout Peulvruchten Vermicelli enz. Kaas t Bloem Taptemelk Melk Melk Rijst Cacao Chocolade Suikerwerk Koffiesurrogaat Van 21 Febr. t./m. 20 Maart a.s. wordt wederom 250 gram peulvruchten beschik baar gesteld en wel op bon Algemeen 511, Gedurende dit tijdvak kan men verder 250 gram havermout e.d. verkrijgeh op bon Algemeen 510 en 250 gram gom e.d, op bon Algemeen 505. Voorts is de geldigheidsduur van bon Algemeen 483, aangewezen voor 125 gram gemengd meel, verlengd tot en met 20 Maart a.s- De bon Algemeen 513, aangewezen voor 250 gram koffiesurrogaat heeft ditmaal een geldigheidsduur van vier weken, dus van 21 Febr. t./m.-20 Maart a.s. Maïzena (maiszetmeel) is in den ver volge niet meer op de rijstbonnen, doeh evenals vroeger uitsluitend op den voor vermicelli aangewezen bon te verkrijgen. PRIJS DER ADVERT.t 1-11 m.M. (5 reg.) /1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs RecL ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) 0.57, Dienstaanb. /0.38 Pers gevr. ƒ0 48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer 1 i i 1 k.g 500 gram 300 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 500 t.m. 502 100 gram 70 gram li liter lt liter 51 liter 500 gram 150 gram 100 gram 100 gram 250 gram - s.-•/ V Jodendom dgmon van het verval Het jodendom toont zich hier weer eens de demon van het verval en de drager van een internationale cultuur- vemielenden chaos. Men zal. om daar even gewag van te maken, in dit verband ook onze consequente jodenpolitiek kun nen begrijpen. Wij zien in het jodendom voor ieder land een onmiddellijk gevaar. Hoe andere volken zich tegen dat gevaar te weer stellen, is ons onverschillig. Maar hoe wij ons daartegen verweren, is onze eigen zaak, waarin wij geen in menging dulden. Het jodendom is een infecteerend ver schijnsel, dat besmet. Als het vijandelijke buitenland schijnheilig protesteert tegen onze anti-joodsche politiek en huichelach tige krokodillentranen vergiet over onze maatregelen tégen het jodendom, kan ons dat niet beletten het noodzakelijke te doen. Duitschland althans is niet van zins zich voor deze bedreiging te buigen, maar veeleer bijtijds en zoonoodig met de radi caalste maatregelen tegen haar op te treden is in de geschiedenis van onze partij en van onzen staat bewezen, dat een herkend gevaar spoedig ook een overwonnen ge vaar is. In hét teeken van dezen held haftigen tegenstand staan onze verdere allerzwaarste afweergevechten in het Oosten. In het Oosten woedt een Oorlog zonder genade. De Führer heeft dien juist gekarakteri seerd. toen hij verklaarde, dat er uit de zen oorlog niet overwinnaars en over wonnenen. maar slechts overlevenden en vernietigden zouden voortkomen, In het Oosten strijdt het Duitsche volk om alles wat het heeft. Wij zijn in dezen strijd tot het inzicht gekomen, dat het Duitsche volk hier zijn heiligste goede ren, zijn gezinnen, zijn vrouwen en kin deren, de schoonheid en ongereptheid van zijn landschap. van zijn steden en dorpen, het tweeduizend jaar oude erfgoed zijner cultuur en alles, wat het leven waard maakt om geleefd te worden, heeft te verdedigen. Voor deze schatten van onze rijke volksgemeenschap heeft het bolsjewisme natuurlijk niet het geringste begrip en het zou daarmede niet in het minst rekening houden. Het doet dat immers niet eens bij zijn eigen volk. De massa’s pantserwa gens, die in dezen winter ons from in het Oosten bestormen, zijn het resultaat van 25 jaar maatschappelijk ongeluk en ellende van het bolsjewistische volk. Daar, tegen moeten wij met de vereischte te genmaatregelen optreden. Ik geef uiting aan mijn vaste overtui ging, dat wij het bolsjewistische gevaar op den duur met kunnen neerwerpen, wanneer wij het, zoo niet met gelijke, dan toch met gelijkwaardige methoden be- strijde*' Het Duitsche volk staat daardoor voor het ernstigste feit van dezen oorlog, n.l., het toonen van een vastbeslotenheid om alles te geven, teneinde alles wat het bezit te behouden, en alles, wat het voor het verdere leven noodig heeft, te ver krijgen. De geestelijke bedreiging, die het bolsjewisme vormt, is bekend dat wordt ook in het neutrale buitenland niet be streden. Maar buiten die geestelijke be dreiging vormt het bolsjewisme voor ons en Europa thans een onmiddellijke mili taire bedreiging. Het zou bij de macht hebbers van het Kremlin waarschijnlijk een stormachtige vroclijkheid opwekken, wanneer men daartegen alleen met gees telijke argumenten zou willen optreden. Wij zijn vastbesloten ons leven met alle middelen te verdedigen zonder er reke ning mee te houden, of de omringende wereld de noodzakelijkheid van dezen strijd inziet of niet. De totale oorlog is dus het gebod van het oogenblik. Het gevaar, waartegenover wij staan, is reusachtig. Reusachtig moet derhalve ook de krachtsinspanning zijn, waarmede wij het gevaar tegemoet tre den. Thans is het oogenblik gekomen om den gfacé-handschoen uit te trekken en de vuijt te bandageeren. Het gaat niet lan ger aan, het rijke oorlogspotentieel niet alleen van ons eigen land, maar ook van het te onzer beschikking staande aanzien lijke deel van Europa slechts vluchtig en oppervlakkig te gebruiken. Het moet ge heet uitgeput worden. Europa's toekomst hangt van onzen strijd in het Oosten af. Het Duitsche volk stelt zijn kostbaarste nationale bloed voor dezen strijd beschik baar. Het overige deel van Europa be hoort althans zijn arbeid beschikbaar te «tellen Er zijn vele ernstige critici ook in an dere landen, die dezen dwingenden plicht reeds inzien. Andere, bestrijden hem nog. Dat kan voor ons echter niet beslissend zijn. Wie in de rest van Europa dezen strijd vandaag nog niet begrijpt, zal ons morgen op de knieën danken, dat wij hem moedig en vastberaden op ons hebben ge nomen. Het ergert ons niet eens, dat onze vijanden in het buitenland beweren, dat de maatregelen, welke wij thans nemen voor de totaliseering van den oorlog, ta melijk veel gelijken op die van het bols jewisme. Het gaat hier niet om de mé thode. maar om het doel, namelijk het uit den weg ruimen van het gevaar. De vraag is dus niet, of de methoden, die wij toepassen, goed of slecht zijn, maar of zij tot succes leiden. In ieder geval zijn wij als nationaal-socialistische volkslei- ding thans tot alles besloten. Daarbij be hoeven wij de bolsjewistische methoden reeds daarom niet na te volgen, omdat wij over beter menschenmateriaal en een betere leiding beschikken en daardoor een grooten voorsprong hebben. Maar wij moeten, zooals de ontwikkeling aantoont, veel meer doen, dan wij tot dusverre ge daan hebben, om den oorlog in het Oos ten een beslissende wending ten goede te geven. Overigens weet ieder, dat deze oorlog, als wij hem .zouden verliezen, ons allen zou vernietigen, en daarom is. het’ volk met zijn leiding vastbesloten, thans zich op de meest radicale wiiz.e zelf te helpen. Toen ik in mijn rede van 30 Januari op deze plaats den totalen oorlog procla meerde. bruiste mij uit de menschen- massa om mij heen een orkaan van bij val tegeipoet. Ik kan constateeren. dat de leiding bij haar maatregelen het vol komen eens is met het geheele Duitsche volk in het binnenland en aan het front. Wij zullen liever te veel dan te weinig kracht voor het behalen van de overwin ning inspannen. Ik heb reeds, aldus vervolgde Dr. Göb bels, openlijk verklaard, dat de .voor den oorlog beslissende taak tvan het oogenblik hierin bestaat, dat wij den Führer door de meest ingrijpende maatregelen in het binnenland een operatieve reserve ter beschikking stellen, die het hem mogelijk maakt, in het komende voorjaar en in den zomer het offensief te hervatten en te ■trachtten, het bolsjewisme der Sovjet- Unie den beslissenden slag toe te bren gen Wij gelijken niet op den struisvogel, die zijn kop in het zand steekt om het gevaar niet te zien. Wij zijn moedig ge noeg om het rechtstreeks onder oogen te zien, het koelbloedig en nuchter te taxee- ren en het dan met opgeheven hoofd en vastberadenflfeid tegemoet te treden. Eerst dan ontplooien wij als beweging en als volk altijd onze grootste deugden, n.l. een hartstochtelijken en ijzeren wil om het gevaar te breken en te bannen, een karaktervastheid, die alle hindernissen overwint, taaie vasthoudendheid bij het streven naar een eenmaal gesteld doel ep een ijzeren hart, dat tegen alle aanvech tingen van binnen en van buiten ge wapend is. Europa in doodsgevaar Daarmede verkeert Europa in doodsge vaar. Ik vlei mij biet met de hoop, door deze verklaringen de openbare meening in de neutrale en zelfs in de vijandelijke staten te kunnen alarmeer en. Dat is ook niet de bedoeling. Ik weet, dat de En- gelsche pers morgen zal beweren dat ik met het' oog op den druk, welken wij aan het Oostelijke front doorstaan, de eerste voelhorens voor den vrede heb uitge stoken Beperkt jas- en elektriciteitsverbruik, het is Uw eigen belang. De eerste luidt: Zou de Duitsche Weer macht niet in staat zijn, het gevaar uit het Oosten te vernietigen, dan zou daar door het Duitsche Rijk en kort daarna geheel Europa aan het bolsjewisme ten prooi vallen. De tweede luidt: De Duitsche Weer, macht en het Duitsche volk alleen bezit ten met hun bondgenooten de kracht, Luistert op Zondag 21 Februari, now Dl.30 tot 11.45. over den zender Hilver. sum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. Onderwerp„S.S. en Ros- senhygiëne” De minister zeide, dat nauwelijks 3 we ken geleden, toen hij het laatst tot het Duitsche volk sprak, de crisis, waarin het Oostelijke front zich op het oogenblik bevindt, haar hoogtepunt had ben ikt. Het laatste radiobericht der strijders van Stalingrad citeerend, zeide spr.„Een volk, dat de kracht bezit om zulk een on geluk te dragen en ook te overwinnen, ja om daaruit nog meer kracht te putten, is onoverwinnelijk”. Ik geloof, aldus vervolgde de minister, dat het geheele Duitsche volk' met bran denden hartstocht bij de zaak is, waar over ik u thans spreek. Ik wil'■derhalve mijn verklaringen ook afleggen mét den vollen heiligen ernst en de vrijmoedig heid, welke dit uur van ons eischt. Wij Duitschers zijn gewapend tegen zwakheid teger slagen en ongelukkige gebeurtenis sen in den oorlog geven ons slechts nog meer kracht, vastberadenheid en een geestelijke en strijdvaardige activiteit, die bereid is alle moeilijkheden en hin dernissen met revolutionnaire geestdrift te overwinnen. f Offer van Stalingrad niet vergeefsch Het is thans niet# het oogenblik de vraag te stellen hoe alles ontstaan is. Dat zal worden overgelaten aan een latere verantwoording, die in volledige open hartigheid zal worden af gelegd en -het Duitsche volk en de wereld zal toonen, dat het ongeluk, hetwelk ons de laatste weken heeft getroffen, zijn diepe histori sche beteekenis heeft. Dr. Göbbels zeide ten aanzien van zijn derde stelling, dat de verlammingsver schijnselen bij de West-Europeesche de mocratieën tegenover de doodelijkste be dreiging benauwend zijn. Het interna tionale jodendom bevordert die verschijn selen uit alle macht, zooals de tegenstand tegen het communisme in onzen strijd om de macht in ons eigen land kunst matig door de- joodsche kranten in slaap werd gewiegd en pas door het nationaal- Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.t Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Het voert een agressiepolitiek en een agressie-oorlog, die juist op de bolsjewi- seering van alle landen en volken is ge richt. Papieren verklaringen, die door het Kremlin of als garantieverplichtingen door Londen of Washington tegen deze onweer legbare bedoelingen worden gegeven, ma ken geen indruk op ons. Wij weten, dat wij in het Oosten te doen hebben met een duivelsch politiek spel, dat de betrekkingen, welke anders tus schen menschen en staten gebruikelijk zijn, niet erkent. Als bijv, de Engëlsche lord Beaverbrook verklaart, dat Europa aan éen Sovjetleiding moet worden overgela ten, als de invloedrijke Amerikaansch Joodsche journalist Brown deze stelling aanvult door de cynische uitlating, dat een l^olsjewiseering van Europa rtiis- schieri' „wel juist de oplossing van ons continentaal probleem vormt, dan weten wij precies wat daarmede bedoeld wordt. De Europeesche mogendheden staan hier voor het vraagstuk, dat over haar leven beslist. Het Avondland is in gevaar; of haar regeeringen en haar intellectueeie kringen dat willen inzien of niet, is daar bij van heel weinig belang. Het Duitsche volk althans is niet bereid zich aan dit gevaar over te leveren, al was het maar bij wijze van proef. Achter de aanstormende Sovjetdivisies zien wij reeds de joodsche liquidatiecom. mando’s en daarachter verheft zich de terreur, het spookbeeld van millioenen hongerenden, en volkomen anarchie. Wij weten daardoor, voor welke historische taak wij staan. Tweeduizend jaar opbouw van de menschheid van het Avondland is in ge vaar. Maar het is zoo teekenend, dat, wan neer men dit gevaar maar bij zijn naam noe'mt, het internationale jodendom in alle landen daar tegen met veel lawaai’ protest aanteekent. Dé houding der overige Europeesche staten Ten aanzien van zijn tweede stelling verklaarde dr. Göbbels „De Europeesche staten met inbegrip van Engeland bewe ren, dat zij sterk genoeg zijn om bijtijds en op doeltreffende wijze tegen een bolsjewiseering van Europa op te treden. Deze verklaring is kinderlijk. Indien de sterkste militaire macht der wereld niet in staat zou zijn, de bedreiging door het bolsjewisme te vernietigen, wie zou dan daartoe de kracht hebben De neutrale staten van Europa bezitten noch het potentieel, noch de militaire machtsmid delen. noch de vereischte geestelijke oriëntcenng van hun volken, om het bolsjewisme ook maar den geringsten tegenstand te bieden. Zij zouden zoo noo dig door de gemotoriseerde robclt-divisies in enkele dagen onder den voet worden geloopen. In de hoofdsteden van de mid delbare en kleine Europeesche staten troost men zich met het voornemen zich geestelijk te wapenen tegen het bolsje wistische gevaar. Maar het Oostelijke bolsjewisme is niet alleen een terroris tische leer, het is ook een terroristische praktijk. Het jaagt zijn doel na met vol komen uitputting van zijn potentieel en zonder ook maar eenigszins rekening te houden met het geluk, den welstand en den vrede van de onderworpen volken. Communisme houdt geen halt aan het Kanaal Wat zouden Engeland en Amerika wil len doen, als in het ergste geval het Europeesche continent een prooi van het bolsjewisme werd? Wil men misschien Europa van Londen uit wijsmaken, dat een dergelijke ontwikkeling aan de Ka- naalgrens halt zou houden? Het bolsje wisme heeft reeds in den vorm van de communistische partijen zijn vreemdelin genlegioenen op den grond van alle demo cratische landen staan. Geen dezer staten kan beweren, dat hij voor een bolsjewisee. I ring van binnen uit immuun is, Alle ter-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1