V De distributiemaatregelen No. 18417. 1943. NOTITIES Moskou’s plannen Toont u een waarachtig Nederlander Zaterdag 20 Februari. Nederlandsche burger bevolking lijdt zware verliezen F r *23 Uitreiking' nieuwe bonkaarten W.H.N.-loterij Uitzending kraamverzorgsters van MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD Verkenningsactie in Tunis van Zware afweergevechten duren voort Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland Duitsche formaties wierpen in ver scheidene sectoren den vijand terug 11 Vijandelijke vliegtuigen boven Duitschland neergeschoten VOLKSDIENST ZORGT VOOR MOEDER EN KIND ONVOORWAARDELIJK GELOOF IN Ï)E EINDOVERWINNING Gandhi’s toestand zeer ernstig KRAAMVERPLEG IN G De oplettende huisvrouw De indruk te Londen van dr. Göbbels’ rede De Amerikaansche verliezen Labour en de communisten Duitsch hospitaalschip getorpedeerd 34 Dooden, 88 gewonden bij Engelschen luchtaanval Nieuwe bonnen voor eieren legen vrachtauto opgeloopen in Tunis aangewezen VERDUISTEREN 6.01 aur nam. tot 7.46 nar voorat. I Beperkt het electriciteitsverbruik, het is Uw eigen belang L, O COURANT dit In DUITSCH WEERMACHTBERICHT te aanval Tweeërlei doel! F Lichte gevechtsvliegtuigen tegen Engeland. Onder de borst van den „vogel”. De bom wordt, onder in achtneming van de geboden voorzichtigheid, van het /karretje getild en in de machine aangebracht. (P.K. Rothkopf-We—Po.) hooge genoo- zijn een vijf- IIAAGSCIIE r - Gisteren was het de negende dag van Gandhi’s vasten. Volgens den Britschen berichtendienst is zijn toestand zeer ern stig. Zijn jongste zoon, Ramsdan. heeft hem gisteren een bezoek gebracht. Zijn oudste zoon is bij hem ontboden. Gandhi was niet in staat veel te spré ken. De artsen houden voortdurend wacht bij Gandhi. Op nader te bepalen tijdstippen tusschen 1 en 2'1 Maart a.s. zullen de plaatselijke distributiediensten bonkaarten „Voedings middelen 4de periode 1943”, nieuwe aard- appelkaarten en klantenkaarten voor groente uitreiken Er wordt onderscheid gemaakt tusschen stad- en landkaarten. ZIJ, die geboren zijn tusschen 21 Febr. en 22 Maart van de jaren 1922, 1929 of 1939, moeten hun inlegvel ruilen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. In vele gezinnen worden weinig ge bruikte nevenvertrekken totaal verduis terd en de lamp van een verduisterings- kapje voorzien, zoodat er slechts een spleet licht <j°or de onderste - opening valt. Op zichzelf moge het gemakkelijk zijn, het is niet bevorderlijk voor een spaarzaam gebruik van electrischen stroom. Zoo’n duurzame verduistering maakt het noodzakelijk, dat, als men over, dag in zoo’n vertrek moet zijn, telkens de lamp wordt aangedraaid en omdat de kleine lichtschijn nauwelijks wordt be merkt. laat men het licht vaak per abuis branden. Dergelijke verduisteringen moe. ten door rolgordijnen of afneembare lui ken worden vervangen. Voor de oplet tende huisvrouw zijn er nog velerlei mo gelijkheden om er in haar eigen rijk voor te zorgen, dat de kostbare stroom niet wordt verkwist, Weest zuinig met overleg 1 Het is uw eigen belang. De Londensche correspondent van „Aftonbladet” schrijft, dat de oproep vaa dr Göbbels niet nagelaten heeft indnm in Londen te maken. Men ziet te Londen in de verklaringen van dr. Göbbels het Duitsche antwoord op de door de Anglo- Amerikanen te Casablanca geproclameer de" „onvoorwaardelijke capitulatie”, n.l. den totalen oorlog van het Duitsche volk. Met aandacht heeft men de geestdriftige stormen van toejuiching opgemerkit, die den redenaar onderbraken. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Bij aanhoudenden dooi kwam het in het Koeban-bruggehoofd slechts tot plaatse lijke vijandelijke aanvallen, die overal mislukten. Tusschen de Zee van Azof en het gebied ten Zuiden van Orel duren de zware afweergevechten voort. Tegenaah- aanvallen van formaties Duitsche infante rie en pantserwagens wierpen in verschei. dene frontsectoren opgerukte vijandelijke strijdkrachten terug. Hierbij werden 32 pantserwagens vernietigd. De in het Donetzgebied ingesloten vijandelijke formatie cavalerie staat, op een zeer klein gebied opeengedrongen, op het‘punt vernietigd te worden. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front stortten nieuwe, door artillerie en pantserwagens gesteunde aan vallen door het verzet der Duitsche troe pen ineen. Sterke formaties van de lucht macht bestookten met goede uitwerking overdag en ’s nachts de aanvalsformaties en ravitailleering van den vijand. Duit sche jagers schoten alleen boven het Noordelijke gevechtsgebied 38 vijande lijke vliegtuigen neer. In de hevige afweergevechten in het Donetzgebied heeft zich het 48ste pantser. corps onder de voorbeeldige leiding van den generaal der pantsertroepen von Kno. belsdorff bijzonder onderscheiden. De 15e luchtafweerdivisie van de luchtmacht had een schitterend aandeel in de bestrijding van vijandelijke tankaanvallen. Aan ’t Noord-Afrikaansche front verlie pen de gevechten zooals verwacht werd. De plaatsen Gafsa en Sbeitla werden nage noeg geheel bezet. In ’t verloop van de tot dusver geleverde gevechten werden bijna 3000 gevangenen, overwegend Amerikanen geipaakt en 169 pantserwagens, 95 ge pantserde verkenningswagens. 36 gemoto. riseerde stukken geschut en 60 stukken ander geschut, alsmede talrijke auto’s ver nietigd of buitgemaakt Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht zonder militair succes enkele plaatsen in Noordwest- en West- Duitschland aan, waaronder wederom Wil helmshaven. De bevolking leed geringe verliezen. Door afweer in den vorm van jachtvliegtuigen en .luchtdoelartillerie werden 11 vijandelijke gevechtsvliegtui gen neergeschoten. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 ree /0.19. Elke m.M. tn. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c meer PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd, met „Kikeriki" „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl." ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl, ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 6 c., fr. p. p 10 c. de bolsjewieken vermoorde personen nooit een jood bevond, wordt bevestigd door ds. Hjalmar Poehls, in een open brief aan'den aarësbisschjp van Canter bury, waarin hij schrijft: „Van de 1000 bekendste persoonlijkheden uit Estland zijn er nauwelijks 50 in geslaagd aan de terreur te ontkomen. Onder hen bevindt zich, zoo zoover ik weet geen'jood1' En behalve de Baltische staten staat er nog meer op het spel Wat zal er bij een gedroomde bolsjewistische overwin ning terecht komen van Polen, Finland, den Balkan, Turkije, Iran en wellicht an dere landen? Het opwerpen van een dam tegen het bolsjewistische gevaar is dan ook een allereerste eisch voor geheel Europa. heeft de Nederlandsche Volksdienst be sloten kraamverzorgsters uit te zenden; vrouwen die tot taak hebben de kraam vrouw bij te staan en haar het werk uit de handen te nemen. Op deze manier kan de kraamvrouw meer rusten en de krach ten vergaren, die zij zoo hard noodig heeft voor de verzorging van haar kind. De buurtschapshoofden provinciale en stedelijke kantoren van den N.V.D kun nen inlichtingen verstrekken over het in schakelen van de kraamverzorgsters. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft het bestuur van de Labour-partij het verzoek van de communistische partij tot fusie afgewezen. Dit geschiedde on der het motief, dat „het volkomen gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel der com munistische partij in de Britsche politiek en haar algemeene opvattingen volkomen onvereenigbaar zijn met de wereldbe schouwing en de doelstellingen van de Labour-partij”. Het bestuur is van mee ning, dat een opneming van de commu nistische partij een uitstel zou kunnen veroorzaken van de na den oorlog ver wachte groote sociale veranderingen, zoo deze er al niet geheel en al onmogelijk door zouden worden gemaakt. In de verklaring van het bestuur wordt verder gezegd, dat de Labour-partij krach tig en siandvastig opkomt voor de En- gelschSovjet-Russische vriendschap, doch dan deze dingen niet in verband mo gen worden gebracht met het verzoek der comtnuzHsusche partij. het duidelijk het Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Glro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319. Tel. 550310; Fll.: RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. 8. v. Beters |r., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 De loterij 1942 van Winterhulp Neder land nadert haar einde. Van de in totaal 6 millioen loten zijn er thans bijna 5 millioen verkocht en men hoopt het res- teerende binnen enkele weken aan den man te hebben gebracht. Zooals men weet, gebeurt dat door middel van den straat verkoop, door verkoop in de café’s en door het rad van avontuur, dat velen trekt.Gaarne vestigen wij nog eens uw aandacht op deze loterij, die tweeërlei doel heeft. In de eerste plaats is voor de koopers belangrijk, dat tal van hooge geldbedragen de prijzen vormen, in de tweede plaats diene, dat de opbrengst van de geheele Joterij ten goede komt aan 't Winterhulpwerk, waarvan de loterij deel uit maakt. Daarom wekken wij u op, in deze laatste serie nog eens deel te nemen aan de Winterhulp-loterij. Nu is het nog winter; hoe meer, ook door deze loterij, in de schatkist van Winterhulp komt, hoe- meer volksgenooten hierdoor bijgestaan kunnen worden in hun stoffelijken nood. heime instructies, ongeveer 700.000 van zijn beste zonen hebben verloren, die naar Siberië zouden worden getranspor- ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 20 Februari. (Stefani). In Tunis activiteit van verkenningsafdeelingen. De operaties iix de lucht werden door de slechte weersgesteldheid belemmerd. Een van onze vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. In' het Westelijke deel van de Middel- landsche Zee heeft een van onze duikboo- ten op 18 Februari bij het aanbreken van den dag een schip, dat deel uitmaakte van een convooi, aangevallen en getorpe deerd. S.P.T. meldt uit Berlijn: Sedert het be gin van den Afrikaanschen veldtocht kruisen ^geregeld hospitaalschepen der As- mogendhedèn tusschen de Afrikaansche kust en Italiaansche of Grieksche havens. Volgens de Conventie van Genève mogen deze schepen niet worden aangevallen. Sedert de bezetting der DuitschItaliaan sche troepen doen deze schepen ook de Tunesische havens aan Zooals eerst nu van Duitsche militaire zijde te Berlijn wordt bekend gemaakt, heeft zulk een hospi taalschip den 3den December een Itali aansche haven verlaten om gewonden van Bizerta af te halen. In den morgen van den 5den December was de Afrikaansche kust in zicht. Het schip voer met volle verlichting en ook de voorgeschreven Roóde Kruis-teekens waren duidelijk zichtbaar. Plotseling volgde onder water een ontploffing, waarna het schip zeer snel zonk. Een Italiaansche patrouille boot kon 17 Duitsche Roode Kruis-solda- ten en 11 man van de Grieksche beman ning van het schip redden. Dertien Duit sche soldaten, 1 Italiaansche marine-arts en 39 Grieksche zeelieden vonden den dood. In Berlijnsche militaire kringen neemt men geen standpunt in ten aanzien van de oorzaak dezer scheepscatastrophe. Er wordt slechts verklaard, dat in dit ge bied geregeld Britsche duikbooten operee- ren. BRANDSTOF KOOKDOELEINDEN Zij, die voor de bereiding van hun warme maaltijden uitsluitend zijn aange wezen op vaste brandstoffen of petro leum. dienen ter verkrijging van nieuwe brandstoffen, of petroleumkaarten voor kopkdoeleinden een aanvraagformulier in tevullen bij de plaatselijke distributie diensten tusschen 22 en 27 Febr. De kaarten zullen worden gebruikt van 1 Mei 1943 tot en met 30 April 1944. de vroege middaguren van gisteren hebben Britsche vliegtuigen een gedaan op een kustplaats in het Noorden des lands. De Nederlandsche burgerbevol king heeft volgens de voorloopige berich ten 34 dooden, 38 zwaar- en 50 lichtge wonden te betreuren. Bovendien werd er aanzienlijke schade aan gebouwen aange richt. Deze luchtaanval )s weer een bewijs voor het leugenachtige van de Britsche propaganda. In dit vgrband zij eraan herinnerd, dat de Engelschen hun nog niet vergeten snooden aanval op Eind hoven. dien zij juist uitvoerden op een Zondag, den Sint Nicolaasdag. met de verklaring probeerden te rechtvaardigen, dat zij met opzet een Zondag hadden uitgekozen om deNederlandsche arbei dersbevolking in de werkplaatsen te sparen In werkelijkheid echter hebben zij dezen aanval eenvoudig daarom op den Zondag ondernomen omdat die dag bijzonder gunstig was voor de uitvoering van den aanval. Dat de Engelschen in het geheel niet eraan denken, de NederJ landsche burgerbevolking te sparen, be wijst de aanval van gisteren, die plaats had op een weekschen dag en op een tijdstip, waarop van tevoren verwacht kon worden, dat de burgerbevolking groote verliezen zou te lijden krijgen. Duitschland’s geheele kracht voor do eindoverwinning. Met nooit verflau wenden. werkijver en vervuld van het vaste vertrouwen in de overwinning, is het thuisfront besloten voor de be- noodigde wapens te zorgen Het werk met den pneumatischen hamer (y£eUbild-£olygoon) Zaaipeulvruchten volkshiinders Zij, die het voornemen hebben jaar zaaipeulvruchten aan te schaffen voor uitzaai op eigen erf, in volkstuinen en dergelijke dienen op een of meer bon nen Algemeen 511 van de bonkaart voor voedingsmiddelen geen consumptiepeul- vruchten te koopen, doch moeten een of meer van deze bonnen bewaren, aan gezien zij te zijner tijd in staat zullen worden gesteld daarop zaaipeulvruchten te betrekken Teneinde te kunnen bepalen hoeveel bonnen 511 men voor het koopen van zaaipeulvruchten dient te besteden, zij medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt per bon een zoodanige hoeveelheid zaaipeulvruchten beschikbaar te stellen als noodig is om ongeveer 20 vierkanten meter te betelen. Wat men ontvangt De diensten zuilen uitreikenaan hou ders van ee'n inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 114, twee aardappelkaarten en een klantenkaart voor groenteaan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 214 drie aardappelkaarten en èen klantenkaart voor groenteaan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 314. twee aardappelkaarten en een klantenkaart voor groenteaan houders van een inlegvel K of L 4 een bonkaart K 414. één aardappelkaart en een klantenkaart voor groente. Houders van L-inlegvellen ontvangen bovendien een toeslagkaart voor aardappelen. Men kan de kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opgenomen. Een uitzondering kan slechts gemaakt worden voor hen. bij wie uit een verklaring op de stamkaart en op het inlegvel blijkt, dat zij tengevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk el ders verblijven en voor schippers, woon wagenbewoners, gedetacheerde mare- chaussee’s. de vaste bevolking van kost scholen e.d. Controleert vooral Bij de uitreiking van een bonkaart voor voedingsmiddelen en een klanten kaart voor groente wordt het vakje R 5. bij de uitreiking van aardappelkaarten het' vakje R 6van de stamkaart afge kruist. Bovendien wordt de bon van het inlegvel verwijderd, waarvan het num mer overeenkomt met dat van de uitge reikte bonkaart voor voedingsmiddelen. Men moet terstond bij ontvangst na gaan of men alle bescheiden inderdaad heeft ontvangen. Latere reclames worden niet in behandeling genomen Rijksminister dr. Göbbels heeft in het; Berlijnsche Sportpaleis gesproken en zijn rede is geworden een indrukwekkende manifestatie van innerlijke kracht en van onvoorwaardelijk geloof en vertrou wen. Wij. dje zeer onlangs in de gele genheid waren, een bezoek te brengen aan de industrieele centra van het Duit sche Rijn- en Ruhrgebied. verbazen ons niet over wat men in dr. Göbbels’ rede van Donderdagavond vindt gebrachthet is yan onwrikbaar geloof en vertrouwen in de eindoverwinning, het is diezelfde offerbereidheid, welke wij hebben aange troffen overal waar wij kwamen in de fabrieken, in de woningen, in de treinen en op de trams en bij allen met wie wij, op straat en in de café’s. contact hebben gehad. Voor den een mocht het bolsje wistische schrikbeeld al eens iets vaiger zijn dan voor den ander, in den wil tot overwinnen waren zij toch allen zich volkomen bewust van eigen kracht on vermogen. De?e wilskracht en geest kracht. gericht op het ééne doel der uit eindelijke zege, troffen wij niet alleen aan bij fabrieksarbeiders, maar ook bij de intellectueele werkers over de geheele linie De „totale oorlog” is niet meer een kwestie van opwekking. niemand behoeft meer daartoe te worden opge wekt hij is enkel nog een kwestie van snelle organisatie en dat kan men aan Duitsche handen veilig overlaten. Rijksminister Göbbels had onder gehoor gewonde frontsoldaten tigtal m#nnen, die met het Ridderkruis onderscheiden waren, arbeiders en ar beidsters uit de bewapeningsindustrie. vooraanstaande intellect.ueelen, partijfunctionarissen en tallooze digden uit landen, die met Duitschland nauw verbonden zijn. Hij beschreef den ernst van de situatie somde de hooge eischen op. die hierdoor aan de bevol king worden gesteld en constateerde, dat Stalingrad een keerpunt in de Duitsche geschiedenis beteekent In sobere be woordingen ^schilderde dr. Göbbels den toestand, zooals deze thans is. Alleen de Duitsche Weermacht kan in staat zijn Europa voor het bolsjewisme te behoeden. Aan een compromis wordt door geen mensch in Duitschland meer gedacht. Nadat de Rijksminister nog de aandacht op den internationalen invloed der joden had gevestigd, besloot hij zijn rede met een tiental vragen die door de toehoor ders met enthousiasme werden beant woord. Eenstemmig verklaarde men zich bereid de offers t^ brengen, die in het belang van volk en staat worden geacht. Gaarne is men bereid 12 of 14 uren bij dag en bij nacht in de munitiefabrieken te werken, opdat de eindoverwinning be haald zal worden. Onbeïnvloed door de omstandigheden bleek ook nu nog het vertrouwen van het -Duitsche -volk in den Führer. \Minister Göbbels heeft gezegdde totale oorlog is het gebod van het oogenblik He+ vraagstuk waar om het gaat, is het vrijmaken van sol daten voor het front en van arbeiders en arbeidsters voor de wapenindustrie. Het Duitsche volk stelt zijn kostbaarste nationale bloed voor dezen strijd be schikbaar. het overige deel van Europa behoort althans zijn arbeid beschikbaar te stellen. Het is duidelijk, dat deze woorden van dr Göbbels tot de door Duitschland bezette gebieden zijn gericht, waarvan de bevolking nu ook dient te begrijpen, dat zij zware offers heeft te brengen en dat zij deel moet nemen aan den totalen oorlog, wil zij niet het ge vaar loopen door het bolsjewisme over meesterd te worden. Deze groote rede van dr. Göbbels was niet afgesloten met het zingen der natio nale liederen Ook daarna werkt zij door, zij zal in haar kracht en bezieling nog maanden lang haar werking doen ge voelen. Deze bijeenkomst in het Berlijn sche sportpaleis vormt een rpülpaal in de geschiedenis van het Duitsche volk: in het hart' van dit volk heeft zij een verheven stemming gewekt, die ook de buitenwereld veel te zeggen heeft. De minister heeft een appèl op het geweten van het Avondland gedaan waarop het antwoord blijken zal uit den totalen in zet van ieder, die gelooft in de uiteinde lijke zege, geloof, dat wortelt in het ver trouwen. dat men heeft in het genie van den Führer aller GermanenAdolf /Hitler. De Anglo-Amerikanen laten geen ge legenheid voorbijgaan om Moskou’s plan nen ten aanzien van Europa zoo onschul dig en belangeloos mogelijk voor te stel len De volken ten Westen van de Sovjet unie zouden zelfs over de levensruimte kunnen blijven beschikken zoo beweren Engelsche en Amerikaansche kringen indien zij zoo verstandig zouden zijn met Moskou een overeenkomst te sluiten. Wat men in het Kremlin daaronder verslaat, is echter iets heel anders dan de West- Eutopeesche opvatting van een overeen komst, n.l. annexatie. Onlangs poogde de Moskousche „Prawda” te weerleggen, dat de Sovjet-Unie van plan was bepaalde Europeesche landen te annexeeren, indien zij de overwinning behaalde Niets was minder waar, aldus het blad, daar Stalin verleden jaar op 1 Mei duidelijk had ver kondigd, dat het roode leger alleen voor de Sovjet-Unie streed. Maar tot de Unie rekent het blad de Baltische Staten en Bessarabië, die reeds vroegerge annexeerd waren. De roode troepen ruk ken de grenslanden binnen, een Putsch wordt op touw gezet, die de landsregee- ring omverwerpt en een Sovjetrepubliek gesticht, waarna het land rijp is voor op neming in de Sovjet-Unie. Dit noemt men te Moskou geen annexatie. Zoo ging het in de Baltische Staten. De burgerij werd gelikwideerd en de roode terroristen transporteerden duizenden inwoners naar Siberië, totdat de Duitsche troepen aan den chaos een eind maakten. Stap voor stap volvoert Moskou op deze wijze zijn, plan van wereldrevolutie en de Rand staten liggen het eerst aan de beurt om ingepalmd en „gestaliniseerd” te worden. Dat men in Engeland en Amerika van deze plannen op de hoogte is en ze zelfs goedkeurt, bewijzen uitspraken van diver se staatslieden. Sir Stafford Cripps bood de Sovjet-Unie een jaar geleden reeds de vrije hand aan iiv heel West-Europa als *t ware een uitnoodiging aan het bolsje wisme zich meester te maken van het geheele vasteland. Het Engelsche tijd schrift „Nineteenth Century and After” schreef enkele maanden geleden, dat wan neer eenmaal het bolsjewisme naar West- Europa zou doordringen, Stalin zich niet zou storen aan overwegingen van men- schelijkheid of demo-liberale vrijheids- principes. Uit haat tegen Duitschland wenschen Anglo-Amerikanen Europa over te leveren aan bolsjewistische terreur. ?ij komen tot voorbarige conclusies over de ontwikkeling van de gebeurtenissen aan het Oostfront en zien in hun rijke fan tasie Duitschland reeds prijsgegeven aan vernietiging en onderwerping. Churchill’s eisch naar „onvoorwaardelijke overgave”, een formule, welke ook in het commu niqué van de Casablanca-conferentië was te vinden, onthult onomwonden den ver- nietigingswil van de tegenstanders. Het spreekt wel vanzelf, dat het Duitsche volk daartegenover zijn volle vastberadenheid zal ontplooien en zijn leven zal weten te verdedigen. Het was Churchill, die in vroeger Ja ren den waanzin van het bolsjewisme signaleerde en die in 1931 nog verklaarde, dat de aan de Oostzee tot de Zwarte Zee gevormde nieuwe of herboren staten een voorpostenketen vormden van Europa tegen de ideeën van het Aziatische bols jewisme. Voor al deze staten, aldus Chur chill, beteekende het Russische stelsel een verwoestend monster, aan welks muil zij ter. nauwernood waren ontsnapt. Voor alle grenslanden was de Sovjet-Unie de uit gesproken vijand. Nog in 1939, toen de Sovjets Finland overvielen, was hij deze meening toegedaan. Hij prees de Finnen, die de wereld een grooten dienst bewe zen. Heden heeft Churchill en met hem hebben de' Amerikaansche imperialisten hun vroeger vernietigend oordeel over de Sovjet^ volkomen vergeten. Zij kunnen het niet buiten de militaire hulp van de Sovjet-Unie stellen en hebben zich verlaagd tot hulpvolken van het bols jewisme. Zij staan medeschuldig aan het „Staliniseeren” van Europa. Het machts middel van de Sovjets is het thans 25 jaren bestaande „roode leger”. Welke taak dit is opgedragen, blijkt uit een be schrijving van Moskou daarover n.l. deze: „Ons leger is het leger van de wereld revolutie”. Ondanks hun pogingen de wereld te overtuigen van het onge vaarlijke karakter van de Sovjet-Unie, weten de betrokken landen beter. De waarheid over de bolsjewistische gru welen is wijd en zijd doorgedrongen. De Amerikaansche aansporing aan de Rand staten „zich aan te passen aan de politiek van de Sovjet-Unie”. blijft een leeg ge baar, omdat Finnen, Esten, Letten en Roe- 1 meniërs aan den lijve „het bolsjewisme in de praktijk” hebben ondervonden in den vorm van onteigening van den par ticulieren eigendom, massa-deportatie, moord en vervolging op groote schaal. Te Riga is een verzameling foto’s en documenten verschenen uit den bolsje- wistischen tijd in Letland, een schokkend beeld gevend van de roode terreur. In één jaar tijd werden in Letland 1335 men- schen doodgeschoten en 32.895 menschen verdwenen spoorloos. Het Litausche stu diebureau te Kaunas heeft de taak op zich* genomen de openbare meening der wereld in kennis te stellen met de ge volgen van het bolsjewistische regime in Litauen, waarbij joden de voornaamste rol speelden. Door middel van de scherp ste maatrègelen, welke ontzaglijke eco nomische en cultureele schade veroorzaak ten, moest de bevolking gewillig worden gemaakt en dat deel van het volk dat verzet bood, worden uitgeroeid. Ongeveer ^5.000 Litauers werden in de gevangenis geworpen en uitgemoord door de Gepeoe. Van 11 Juni tot 27 Juni 1941 werden on geveer 5000 Litauers vermoord, terwijl van 14 tot 21 Juni 1941 meer dan 50.000 Litauers naar de Sovjet-Unie werden weggevoerd. Was de Duitsch-Sovjet-Rus- sische oorlog niet uitgebroken, dan zou het Litausche volk, zooals blijkt uit ge Op de Laan van Nieuw Oost-Indië hoek Theresiastraat heeft zich gistermiddag een doodelijk ongeval voorgedaan. Het 6- jarig meisje E. C. A. S. uit de van Lans bergenstraat liep tegen een vrachtauto met oplegger, bestuurd door M. van 't H. uit Zaandam. De achterwieleh gingen over haar heen. Het meisje was op slag dood. De bestuurder bemerkte naderhand eerst het ongeval. Hem treft geen schuld. - ONTHEFFING 1>ERPACHTINGSPLICHT VISCHRECHTTot dusver behoefde het vischrecht in water, dat op 9 Mei 1940 niet was verpacht en ook niet tusschen dezen datum en 12 Febr. 1942, verpacht was geworden, niet door Het aangaan van een pachtovereenkomst te worden uitgegeven. Ook na 1 Maart a.s. mag op de tot dusver gevolgde wijze worden voortgegaan, mits daartoe een schrifte lijk verzoek wordt ingediend bij den secr.-gen. van Landbouw en Visscherij vóór 1 April 1943 en zoolang daarop geen beslissing is ontvangen. Wanneer de secr.-gen. ontheffing van den verpachtingsplicht verleent, kan dit geschieden <jpder op te leggen voor waarden. tot uitdrukking diezelfde geest Door de overwinning, die de troepenwarr de As in Zuid-Tunis op de Amerikaan sche strijdkrachten hebben behaald, is de mogelijkheid eener vereeniging van den linkervleugel van het Britsche 8ste leger jnet de in Algerië staande BritschAme rikaansche strijdkrachten teniet gedaan, zoo verklaart men in militaire kringen te Berlijn. De Astroepen hebben zich mees ter gemaakt van de Oostelijke uitloopers van het Atlas-gebergte en zich daar sterke posities verworveti. Verder worden, nu de Amerikaansche strijdkrachten terugge drongen zijn, de meer naar het Nborden opereerende troepen van het Britsche 1ste leger in de flank bedreigd, zoodat deze tot het prijsgeven hunner stellingen zouden kunnen worden genoodzaakt. Van Duitsche zijde verklaart men. dat het onjuist zou zijn, de zoo gunstig ver- loopen operaties in Zuid-Tunis te be schouwen als het begin van een offen sief tegen Algerië. Of het zoover komit, dient te worden afgewacht. Voorloopig dient men de operaties eerder te zien als voorbereiding voor een komende ontwik keling Hoe groot de verliezen zijn, die de Ame rikanen tot dusver op het Noord-Afri- kaansche strijdiooneel sedert hun landing aldaar hebben geleden, blijkt thans ook uit een officicele Amerikaansche opgave. De onderneming in Noord-Afrika heelt hun 3500 dooden, 6500 gewonden, 6100 gevangenen en -25.600 vermisten gekost. Het groote aantal vermisten vindt zijn oorzaak in de verliezen, die de landings, troepen reeds op zee hebben geleden, door dat tal van transportschepen in den grond zijn geboord. Van Zondag 21 Febr. tot en met Zater dag 3 April a.s. zullen Voor personen van 14 tot en met 20 jaar twee eieren verkrijgbaar zijn op bon Reserve 2-09. Voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar wordt in hetzelfde tijdvak één ei be schikbaar gesteld op bon Reserve 3-10. De bonnen dienen bij den detaillist te worden ingeleverd tusschen 22 en 27 Febr desgewenscht tegen ontvangstbe wijs. waarna de detaillist de eieren in den loop van bovengenoemd tijdvak zal afleveren. (foto Schipper-Utrecht) Het is een natuurwet, dat alleen de ge zonden en sterken zich op den duur kun nen handhaven. Deze wet geldt niet al leen voor planten en dieren, maar ook voor menschen, ja voor volken in hun geheel. Wil dus het Nederlandsche volk blijven bestaan, dan .moet er voor gezorgd worden dat het gezond en sterk blijft. Het doel van den Nederlandschen Volks dienst is dit na te streven. Aangezien de moeder de draagster is van het ko mende geslacht en het kind de toekomst van ons volk vormt, is het natuurlijk, dat de Nederlandsche Volksdienst een be langrijk deel van zijn bemoeienissen aan hen wijdt. Een klein voorbeeld daarvan zijn de voorrangskaarten aan vrouwen, geldig 3 maanden vóór tot tv>ee maanden na de bevalling. Kraamvrouwen hebben het dikwijls erg moeilijk, want zij heb ben behalve de zorg voor het borelingske ook nog de zdfg voor het huishouden, dat zonder moeder toch niet goed mar cheert, al zijn vader en de andere kin deren ook nog zoo hulpvaardig. Daarom teerd Hetzelfde beeld biedt Estland. Óp grond van cijfers van de statistiêk-afdee- ling van den commissaris-generaal te Re- val, heeft de bolsjewistische aderlating door middel van moord op en het weg voeren van bewoners, geen enkele Est- landsche familie gespaard. Het ergst wer- den de volgende steden getroffen: Te Kallaste ontbreekt thans nog 32j procent van de inwoners- te Toerwa 26.7 procent, te Joegeva 26 pét.. te Reval 20.9 pet., te Narwa 19 2 pet *e Dorpat 14 4 pet en te Pernau 10.7 pet Estland telt thans 111.865 inwoner^ min der dan in 1940. m. a. w. van elke 100 Estlanders bestaan er' 10 niet meer zoo dat het land nog slechts 1.010.135 inwo ners telt, vergeleken met 1.122.000 in Sep tember 1940. 60 911 Menschen zijn wegge voerd of gedeporteerd; 1178 menschen eajn vermoord. Dat zich onder de door Maan: 20 Febr. onder 8.01 v.m., op 6.22 n.m.; 21 Febr. onder S.26 v.m.. op 7.29' n.m. 27 Febr. L.K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 716364 z.g Stadspatiënten no. 49. '^ekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. i

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1