De inzet tot den totalen oorlog IN HET UUR DER BESLISSING 12 1943. I Maandag 22 Februari. No. 18418. de Kerkèlijke Macht De Bezettingsoverheid en Strijdt mee naast uw kameraden waarschu wi ng Dringende vermaning en Jeugdstorm in actie tegen het bolsjewisme Bezoek aan van den Leider Maastricht VERDUISTEREN van 6.04 aar nam. tot 7.42 aar voorin. Nauwer aaneensluiten De wereldstrijd^egen het bolsjewisme Hauptdienstleiter Schmidt en van Geelkerken spreken over „Het Avondland in gevaar” V L s J A ib 1 COURANT het communistische I Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland ingevolge strafbaar maar Als voorstellingen leeft, en verklaarde hij: „Ik kan slechts onderstrepen, wat Mussert in Amsterdam heeft gezegd, dat de be hoorlijke zijn studies zal kunnen voortzet ten, maar dat de anderen desnoods in een concentratiekamp op den rechten weg moeten worden gebracht”. ver mat tegemoet als be- dit HAAGSCHE O Duitsche vrouwen dragen bij tot de overwinning In een munitie-werkplaats van het leger gevoelige vrouwenhanden controleeren de granaathulzen op maat. (Hoffmann-Stapf) Gerechtigheid, barmhartigheid en vrij heid van levensovertuiging, deze woor den heeft de Kerk in den mond. Waarom doet men daarop geen beroep tegenover de heeren Churchill. Roosevelt en Stalin? Als men wijst op het doodschieten van gijzelaars moeten wij daartegenover stel len. dat wij ons moeten beschermen tegen misdaden, waartegen slechts de hardste maatregelen kunnen helpen. Maan: 21 Febr. onder 8.26 v.m., op 7.29 n.m., 22 Febr. onder 8.47 v.m., op 8.38 n.m-, 37 Febr. L.K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. *.m en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 716364 zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Hoop) No. 115995. Onder luiden bijval verklaarde van Geelkerkenals het noodig is willen wij van alles afstand doen, opdat de over winning gewaarborgd wordt. Als het Volk vraagtmet welk recht antwoorden wij: omdat gij na den oorlog recht wilt hebben op het leven der volksgemeen schap. Daarom moet reeds thans het laat ste er uitgehaald worden, opdat het land gewapend is voor den komenden winter. In scherpe, ondubbelzinnige bewoordin gen bepaalde Hauptdienstleiter Schmidt zijn standpunt ten opzichte van den her derlijken brief, welke dezen Zondag van de kansels der Katholieke kerken is voor gelezen, om de geestelijkheid terug te wij zen binnen de perken, die haar door de wet der Kerk zijn gesteld. Waarom klaagt men het bolsjewisme niet aan, dat de Kerk wil vernietigen, zoo vroeg hij, waarom valt men ons aan, die toch verklaren, dat ieder op zijn wijze mag zalig worden? Waarom bidt men voor de joden, terwijl honderdduizenden Duit sche zonen zijn gevallen? Waarom stelt de Katholieke Kerk zich niet in de bres voor de 400 millioen Indiërs, die door Engeland onderdrukt worden en voor wie Gandhi den hongerdood onder de oogen ziet? Wij doen geen stap terug en wij maken bezwaar om de Nederlanders in één adem met de joden te noemen. De Rijkscommissaris heeft 29 Jan. in Den Haag verklaard: „Als men iets wil eischen, moet men zichzelf ook voor iets inspan nen”. Tot dusver hebben wij evenwel van de Kerk in dit opzicht nog niets verno men, afgezien van het feit, dat zij de N.S.B.-ers niet begraaft en niet toélaat tot de kerkelijke sacramenten. Als de Katholieke Kerk zich thans wil opwer pen tot voorspraak van degenen, die zooals dit heet in de afkondiging van den kansel getroffen zijn door de hardheid van de bezettende macht, kunnen wij daaromtrent slechts zeggen, dat het mooi geweest zou zijn, als men dergelijke woor den óók had gehoord in de Meidagen van 1940, toen men de N.S.B.-ers in den kef- ker wierp. geponeerd en waartegenover het oude par. tij gedoe niets heeft te stellen, is geen offer te groot. Met nadruk waarschuwde spr. het Ne- derla: dsche volk tegen illusies om geen twijfel te doen opkomen, dat de toekomst nog zwaarder offers eischt. „Als het Ne derlandsche volk gelooft, dat de oorlog wel wordt afgedaan met den strijd van enkele duizenden vrijwilligers, is dit een vergissing. Het zal integendeel nog geheel andere offers moeten brengen”. Om het doel te bereiken zal de N.S.B. ook niet voor impopulariteit terugdeinzen: indien Nederlandsche nationaal-socialisten aan sluipmoordenaars ten offer vallen, zullen de N.S.B.'ers ook de verantwoordelijkheid voor impopulaire maatregelen op zich nemen. Met de belofte, dat de Nederlandsche nationaal-socialisten ook in de toekomst hun man zullen staan, zooals de Neder landsche vrijwilliger, die dezer dagen ze ventien bolsjewistische tanks stuk schoot, zijn man stond, beëindigde van Geelker ken zijn rede, waarbij hij de nationaal. socialistische gemeenschap een muur noemde, die door niets aan het wankelen is te brengen. In dezen strijd zijn wij be- •reid ons leven te offeren, zoo verklaarde hij onder luiden bijval en dapper en trouw als generaal Seyffardt den dood tegemoet te treden. De Katholieke Kerk meent In een brief aan den Rijkscommissaris haar beklag te moeten doen over het „onrecht” het No- oerlandsche Volk aangedaan. Wij vragen daartegenoverwat heeft de Kerk ge zegd, dat het Duitsche Volk 25 laar lang onrecht is aangedaan PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. <10 reg ƒ0.19. Elke m.M m 21 ct Halve oplaag, halve prijs. Red, f 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. Biet „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode’*, „Kol. Bijbl." en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.16, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. De leus „nauwer aaneensluiten” die reeds meermalen op de vormingsbijeenkom sten heeft geklonken, werd aangeheven door den Leiter des Arbeitsbereichs der N.S.D.A.P., Hauptdienstleiter Schmidt, in het begin van zijn rede, waarbij hij het jaar 1943 het jaar der beslissingen noem de. De geestelijke verwarring die in het kamp der vijandelijke mogendheden heerscht. werd door spr. gedemonstreerd aan het feit, dat ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van het roode leger in de kapitalistische landen vreugde-demon- straties worden gehouden. Daartegenover stelde hij de duidelijke lijn, die de N.S.D. A.P. van den eersten dag af tegenover het bolsjewisme heeft gevolgd. De verwoes tingen die het roode gespuis in de na-oor. logsche jaren heeft aangericht, zijn door het nationaal-socialisme nimmer vergeten. Waar het bolsjewisme den kop opstak, hetzij in Duitschland, Italië of Hongarije, overal kon men dezelfde methode vaststel len: uitroeiing van den godsdienst, ver woesting van het gezin en vernietiging van de intelligentie. Achter deze parolen stond de jood en achter de joden het internationale kapi-, taal en de vrijmetselarij. Derhalve be hoeft men zich ook niet te verbazen als thans te Londen en te New York betoó- gingen voor het roode leger worden ge houden. Evenals destijds in Duitschland vele volksgenooten werden verblind, zoo heerscht thans in de geheele wereld ver warring. Men begaat derhalve ginds tegen woordig dezelfde groote fouten als in 1919 in Duitschland. Als het nationaal-socia lisme in de jaren van strijd heeft ver klaard: wij alleen zijn in staat het roer om te gooien en als Göbbels reeds jaren geleden den kreet„ontwaakt Europa” deed weerklinken, heeft het verloop der geschiedenis onze opvattingen bevestigd. Wie evenwel meent thans te kunnen ver klaren, dat nationaal-socialisme' en com munisme hetzelfde beteekenen, moet zich maar eens laten inlichten door de soldaten, die in het Oosten uit eigen er varing hebben kennis gemaakt met het bolsjewisme. Alleen het nationaal-socia lisme kan een dam opwerpen tegen »het bolsjewisme en de veiligheid van de men. schen waarborgen. Degenen, die in deze uren angstig wor den, wees Hauptdienstleiter Schmidt op de onwrikbare strijdvaardigheid van het Duitsche leger. Nog steeds leveren wij ginds in het uitgestrekte gebied slag en de dag zal komen, dat de Duitsche gre nadier weer voorwaarts marcheert en de horden van Stalin zal vernietigen. Thans is het onze taak de zwakken mee te slee- pen en mee te nemen. Als men ons evenwel vraagtwaaraan Slechts din draaiden de gijzelaars er voor op, als er aanslagen op de Duitsche Weermacht werden gepleegd, terwijl voor de misdaden tegen leden der N.S.B. geen gijzelaars zijn doodgeschoten, omdat Mussert het parool heeft gegeven dat Nederlandsch bloed niet mag worden verzoend met bloed. Wel zullen en moe ten echter maatregelen worden genomen, om opgehitste volksgenooten tot rede to brengen. Voorts meent men van Kerke lijke zijde de strenge behandeling in het concentratiekamp op den korrel te moe ten nemen, doch vergeet, dat dit men- schen betreft, die op een oogenblik waar op het Duitsche Volk voor geheel Europa strijdt, meenen te moeten conspireeren. Men klaagt, zoo vervolgde spr., dat jongelieden naar Duitschland worden gevoerd, en doet daarbij alsof Duitsch land dertig dagreizen van hier lag. Do waarheid is evenwel, dat Nederlandsche arbeiders zich bij ons heel prettig voelen. Wij hebben geconstateerd, dat Neder landsche verlofgangers die hier kwamen, in Duitschland goed gevoed waren en tien tot vijftien pond zwaarder geworden waren. Men meent tenslotte ook een tegenspraak tusschen ónze maatregelen en het Evangelie te kunnen construeeren, terwijl wij daartegenover slechts kunnen vragen, of het niet in tegenspraak met het Evangelie en zijn Gebod is. dat men geen N.S.B.-ers wil begraven. „Gods- gebod staat boven de wereldlijke macht” zoo wordt verder in de verkondiging gezegd. Wij kunnen daaromtrent slechts opmerken dat is ook ons geloof en deze belijdenis waarborgt ons de overwinning op het bolsjewisme In scherpe bewoordingen keerde Haupt dienstleiter Schmidt zich tegen de niet- medewerking aan voor den oorlog be langrijke maatregelen, die aan het slot van de Katholieke afkondiging is ge- eischt. Als men het ambtenarencorps wil opstoken om de Bezettende Mogend heid bij de uitvoering van noodzakelijke maatregelen samenwerking te ontzeggen, kunnen wij daartegenover slechts klaren, dat wij al wat komen kan rust, maar ook met hardheid De plaatsvervangend leider der N.S.B.. van Geelkerken, inspecteert de opge stelde eereformaties. (Foto-archief N.S.D.A.P.-Stapf) Opening van een nieuw districtshuis en rede in den Stadsschouwburg De persdienst van de N.S.B. meldt: Za terdag heeft de Leider een bezoek ge bracht aan Maastricht en aldaar ’t nieuwe districtshuis geopend. Na een bezoek gebracht te hebben aan den Beauftragte, begaf de Leider zich naar het Vrijthof waar hij onder groote belangstelling de formaties van de W.A., den Jeugdstorm en de S.S. inspecteerde. Nadat de vlaggen aan het nieuwe dis trictshuis waren geheschen, betraden de Leider en de gasten het nieuwe gebouw, waar graaf de Marchant et d’Ansembourg de aanwezigen welkom heette. Graaf d’Ansembourg verwelkomde den Leider en begroette in het bijzonder den Beauf tragte voor de provincie Limburg, den heer W. Schmidt, Kreisleiter der N.S.D. A.P. Quant, en Hauptsturmführer Strobel van den Sicherheitsdienst, alsmede de de putatie van de gouw Limburg van het Vlaamsche Nationaal Verbond, onder lei ding van dr. Tli. Brouns. Nadat Kreisleiter Quant had gewaagd van de kameraadschappelijke samenwer king tusschen de Duitsche en Nederland sche nationaal-socialisten in Limburg, sprak Mussert. die o.m zeide, dat het hem bijzonder verheugde, dak juist nu een nieuw districtshuis Wordt geopend. Juist op dit oogenblik, nu in den strijd tegen het bolsjewisme tegenslagen worden on dervonden. Mussert vergeleek hiermede in dit verband de opening van het Willem de Zwijgerhuis in den Haag onmiddellijk na de verkiezingsnederlaag in 1937. Des avonds sprak de Leider in de overvolle zaal van den Stadsschouwburg. Rede van Mussert Nadat de bijeenkomst met het zingen van het Limburgsche volkslied was ge- opend, betrad de Leider onder een dave- rend Houzeegeroep het podium. Hij hield vervolgens een rede, die in hoofd zaak overeenstemde met de in Amsterdam gehoudene, waarin hij het karakter van den huidigen oorlog schetste. Sprekende over de moorden op gene raal Seyffardt, mevrouw Reydon en weer man Bannink gaf Mussert als zijn mee- ning te kennen, dat de emigrantenkliek in Londen tot deze moorden aanzet en dat de daders uit joodsch-communistische kringen afkomstig zijn. De beestachtige wijze, waarop mevrouw Reydon ver moord is, is daarvoor het bewijs. Londen heeft natuurlijk gehoopt, dat er gijze laars zouden worden terechtgesteld, omdat daardoor verbittering onder de bevolking zou ontstaan. Generaal Seyffardt wilde niet, dat er gijzelaars zouden worden ge- executeerd. Wel zijn studenten van de universiteiten en hoogescholen gëvangen genomen. De Rijkscommissaris wil, dat er rust en orde heerscht op de universitei ten en hoogescholen. Daartoe heeft de Duitsche overheid het recht. Aan ons, er zorg voor te dragen, dat er alleen stu denten komen, die studeeren en niet zij, die agitatie voeren. De studenten, die agitatie voeren, moeten maar naar Duitschland om te werken. Als vaders van gezinnen naar Duitschland worden gezonden, dan is het billijk, dat personen van 18 tot 25 jaar ook naar Duitschland gaan om te werken De verhalen over het opphkken van vrouwen en meisjes, zijn geruchten. Noem mij maar namen van vrouwen en meisjes, die opgepakt zijn. De leider verzette zich overigens sterk tegen het oenkbeeld, vrou. wen en meisjes te verplichten in Duitsch land te gaan werken. De vrouwen en meisjes zullen in Nederland de leege plaatsen moeten innemen. De totale oor log brengt nu eenmaal groote lasten met zich mede. Daar is niets aan te doen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 1250u Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.s Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 776038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Thereslastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, Hoytemastr. 66 Tel.721187 Tegenover alle pogingen tot ophitsing, ondernomen door elementen, die het land in de ure des gevaars hebben verlaten en daardoor het contact met hun volk heb ben verbroken, proclameerde van Geel kerken de nationaal-socialistische vastbe radenheid om duidelijke taal te spreken. Als een Gerbrandy den treurigen moed heeft het ambtenarenkorps tot verzet op te roepen, zal men niet terugdeinzen voor harde maatregelen om de verblinden op het rechte pad terug te brengen. Als men zelfs den moord als politiek strijdmiddel toepast moeten allen het weten: als zij schieten, schieten wij terug. Voor het ideaal, dat het nationaal-socialisme heeft jeugd van dit land, die in Rede van den stafleider, opper banheer C. Quispel In de groote actie „Nederlandsche volkseenheid tegen het bolsjewisme” is Zaterdag in een manifestatie te Baarn ook officieel de Jeugdstorm betrokken gewor den. Niet minder dan duizend stormers, stormsters, meeuwen en meeuwkes uit het gewest Nedersticht van den Nationa- len Jeugdstorm waren naar Baarn geko men, om een belangrijke rede van den stafleider, opperbanheer C. Quispel .aan te hooren. Omstreeks half 4 namen opperbanheer Quispel, vergezeld door opperschaarleid- ster van Eek en hun staven, bij het sta tion een schouw af, waarin in gedisci plineerde orde werd gemarcheerd naar den Brink, het hart van het dorp. Inmiddels waren op den Brink ook Duitsche en Nederlandsche autoriteiten aangekomen om deze demonstratie bij te wonen Rede stafleider opperbanheer Quispel. Te drie uur hield de stafleider zijn rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Opperbanheer Quispel bracht het bevel van den hpofdstormer over om als jeugd ook deel te nemen aan de „Nederlandsche volkseenheid tegen het bolsjewisme”. Als een eenheid, die bergen verzetten, stor men overwinnen en machten vernietigen kan. Deze macht is noodig om het bols jewistische monster te verslaan. Wij hier, staande midden in ons va derland, samen vormend een hecht bol werk van jeugdige geestdriftige jongens en meisjes zijn het levende getuigenis van wat er in den Jeugdstorm leeft: dat ons zijn of niet zijn afhangt'van de keus: Nederlanders of bolsjewiek. Dat wij daarop slechts één antwoord hebben, is vanzelfsprekend l’-1 de vele jaren van strijd, die achter ons liggen. De Jeugdstorm geboren in 1934'. uiting gevende aan het verlangen van een deel van de Nederlandsche jeugd, een halt toe te roepen aan afbraak van leger en vloot, welke leuze toen opgeld deed, wist zich reeds na eenige jaren belaagd door ondergrondsch gekuip en terreur, en her kende zijn grooten vijand, het communis me. De plutocratenkinderen, die uit zucht tot tegenspraak hand in hand willen gaan met het communisme, denken daardoor hun eigen zwakke bestaan te zullen red den De joden met het plan voor oogen de wereldrevolutie te brengen, zagen in het communisme het zoo zeer door hen be_ noodigde apparaat om daardoor heer- schers te worden, andere volken tot sla ven te maken of handlangersdiensten te laten verrichten. De jeugd echter, scherp en paraat, door zag dit spel. De Jeugdstorm echter ging en gaat in volle overgave van zijn taak Neerland weer groot te maken, daarbij niet verge tend. dat Neerland slechts dan groot kan worden, indien Europa groot wordt en ik met allen ernst en nadruk erop willen wijzen, dat de toestand van heden geen beroep duldt op eenigerlei vroegere om standigheden en betrekkingen. Ik zal mijn orders geven. Zij moeten door allen strikt worden uitgevoerd. In den hui digen toestand zou de weigering tot uit voering van een dergelijke order niet anders kunnen worden opgevat dan als sabotage.” In aanvulling hierop wordt gewezen op den tekst van de bepalingen tegen sabo tage vervat in de op 9 Januari 1943 uit gevaardigde verordening van den Rijks commissaris voor de bezette Nederland sche gebieden inzake de handhaving van de openbare orde. In afdeeling 1 van deze verordening, wordt gezegd (1) Hij die opzettelijk een geldende rechtsvoorschriften feit pleegt, hetwelk tot oogmerk heeft dan wel aanleiding kan geven tot het in gevaar brengen van de openbare orde of van de veiligheid van het openbare leven in het bezette Nederlandsche ge bied, wordt als saboteur gestraft met den dood. (2) Poging tot en deelneming aan het strafbaar feit zijn op gelijke wijze straf baar als het voltooid strafbaar feit. Overigens is het duidelijk, dat de Ver ordening, welke men hierboven vindt afgedrukt, een zoogenaamde „ramen- verordening” is, welke de bevoégdheden aan wij st noodig voor het treffen van die maatregelen, welke ncodzakelijk worden geacht voor den totalen oorlog. Deze af zonderlijke maatregelen welke zeer bin nenkort te verwachten zullen zijn, wor den getroffen in overleg van de Duitsche instanties met de Nederlandsche autori teiten en met de Nederlandsche Secretarie van Staat. De schuldigen voor de lasten van den totalen oorlog zijn Amerika en Engeland. Wanneer Amerika en Engeland zich bui ten den strijd tegen het bolsjewisme had- rden gehouden, dan zou het er reeds an- Het ideaaT .Nederland is gegroeid in4 ders met den oorlog uitzien. Nu zegt men wel, dat, wanneer Duitschland verliest, het bolsjewisme niet verder zal komen dan Berlijn, maar Engeland zou het bolsjewis me niet tegen kunnen houden. In den grooten strijd staan wij, nationaal-socialis- ten, aan den goeden kant, aan den kant van Europa aan den kant van ons Vaderland. Wij willen helpen aan den op bouw van het nieuwe Europa. Straks moeten wij kunnen zeggen toch is Neder land herrezen. ontleept ge het recht thans op de plaats/ waar een Duitsche arbeider stond een ander te zetten? zeggen wijuit den he mel halen wij dat recht omdat het noo dig is, dat gij in het leven blijft, ook als ge thans dat inzicht nog niet hebt. Werkt de Nederlandsche arbeider er ook ten slotte niet voor, dat zijn kameraad aan het Oostelijk front wapens heeft? Als thans het geheele Duitsche Volk vol strekt alle krachten mobiliseert, hebben wij het recht de nalatigen terecht te wij. zen Zoo was het ook de plicht van den Rijkscommissaris hier in het bezette Ne derlandsche gebied, de arbeiders, die ge mist kunnen worden in Duitschland aan het werk te zetten. Met hetzelfde recht zullen wij hier ook een burgemeester af zetten, die zich wederspan-nig betoont en op zijn plaats desnoods een verstandiger, arbeider zetten. In dit verband sneed Hauptdienitleiter Schmidt de actie aan gericht tegen de i «41* land #4 in in oauaaollIL a Op den gemeenschappelijken vormings- dag der Duitsche en Nederlandsche natio naal-socialisten, die gisteren te Utrecht is gehouden, heeft de leider der N.S.D.A P. in Nederland, Hauptdienstleiter Schmidt er niet den geringsten twijfel aan laten bestaan, dat het Duitsche gezag niet slechts den wil, maar ook de machts middelen heeft om eiken tegenstand te onderdrukken, die het openbare leven in dit land zou kunnen bedreigen. De vaak beproefde kameraadschap der Duitsche en Nederlandsche mannen en vrouwen, die door dezelfde idee zijn be zield zou ook, zooals van Geelkerken op deze bijeenkomst heeft verklaard, onder nog moeilijker omstandigheden aan den dag treden, daar zij door tegenstand niet gebroken, doch slechts gehard kan wor den. Zoo is van deze bijeenkomst in de stad van het hoofdkwartier der N.S.B. een dringende vermaning en waarschu wing uitgegaan aan allen, wien het aan gaat. Wie deze woorden goed begrijpt en behartigt, zal niet alleen in zijn eigen be lang, maar ook voor het welzijn van zijn volk handelen. Wie evenwel deze waar schuwing in den wind meent te kunnen slaan, kal te laat inzien, dat hij zich door valsche parolen heeft laten inpalmen en het welzijn van zijn landslieden in het uur der beslissing over zijn of niet zijn lichtvaardig op het spel heeft gezet. Met alle duidelijkheid heeft de plaats vervangende leider der N.S.B.. van Geel kerken, nogmaals aangetoond, dat de be slissing. waarvoor het Nederlandsche volk is gesteld, onvermijdelijk is Aan het voorbeeld van een Nederlandschen volksgenoot, die hem dezer dagen schreef „tot dusver weten wij nog niet, wat er ger is. Duitschland of Sovjet-Rusland” maakte spr. duidelijk, welke geestelijke verwarring is gesticht door de ophitsing, die sinds jaar en dag door duistere machten wordt gevoerd en hij stelde aan den briefsteller de vraag of deze bereid zou zijn de Nederlandsche kust tegen een aanval der Engelschen te bescher men. indien zij een poging zouden doen, via Nederland Duitschland binnen te vallen. Als zich thans stemmen verheffen, die het Volk willen wijsmaken, dat het bolsje wisme zoo erg niet is dan moet in her innering worden gebracht, dat men vroe ger in Nederland in de volstrekte veroor- deeling van de communistische gedachte eensgezind is geweest, al bezat men ook niet in alle lagen het noodige inzicht en de incodige kracht om een dam op te werpen tegen het roode gevaar, zooals het binnendringen van de communistische, leer in bepaalde groepen arbeiders erf intellectueelen heeft bewezen. Omtrent de verwerpelijkheid der fundamenteele opvattingen en - methoden van het bolsje wisme heerschte onder zeer groote Neder landsche groepen slechts een meening, daar men wel besefte, dat de godlooche naars in het Kremlin uit waren op de vernietiging van de door God geschapen rassen en soorten, vernietigingsdrang, waaraan millioenen menschen in Sovjet- Rusland werden geofferd Als men zich thans in dit land tegen beter weten in probeert te stellen op het standpunt, dat het bolsjewisme heelemaal niet zoo erg is, dan zal de geschiedenis aan dit Volk voorbijgaan, aldus van Geelkerken. De schuld aan deze ontwikkeling moet wor den toegeschreven aan de verderfelijke krachten der oude politieke partijen, die het Volk heoben blind gemaakt voor de ware, gevaren, zcodat men zich ook thans nog verzet tegen alle instellingen, die het Volk weer sterk moeten maken. Zoo is de taak der Nederlandsche nationaal- socialisten niet gemakkelijker, doch moei- lijker geworden, daar het er om gaat het volk door een voorbeeldige houding te overtuigen. Thans moet het Nederland sche Volk de overtuiging worden bijge bracht dat het met het oog op de mobi lisatie van alle krachten in Duitschland zijn deel bijdraagt Verordening van den Rijkscommissaris ▼oor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de instandhouding van de productie en de verdeeling van goederen, alsmede van den arbeidsinzet. Op grond van par. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de regèeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (R.W.B. 1 blz. 778) bepaal ik Art. 1. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Commis. saris-Generaal voor Financiën en Econo mische Zaken of Commissaris-Generaal voor Bijzondere Aangelegenheden) kart alle maatregelen nemen welke noodzake lijk zijn tot de instandhouding van de pro ductie of de verdeeling van goederen dan wel van den arbeidsinzet. Hij kan het recht tot het bij afzonderlijke beschSckjng treffen van zoodanige maatregelen ook aan andere instanties overdragen. Art- 2. Wordt de maatregel, als bedoeld an art. 1, bij een rechtsvoorschrift getrof fen, dan wordt deze door de pers, de radio, door aanplakking of op andere ter plaatse gebruikelijke wijze afgekondigd en wordt deze door deze afkondiging gel. dig, voor zoover daarin niets anders is bepaald. Art. 3. 1) Wordt een maatregel, bedoeld in art. 1, bij afzonderlijke schikking getroffen, dan geschiedt schriftelijk. (2) De beschikking houdt inD de aanduiding van de instantie, welke de be. schikking geeft; 2) den naam en het adres van dengeen. op wien de verplichting rust; 3) de nauwkeurige aanduiding van het bevolen handelen of nalaten; 4) de plaats, waar en het tijdstip, waarop een bevolen prestatie moet werden verricht; 5) de plaats en het tijdstip van de uit vaardiging; 6) de onderteekening van de instantie, welke de beschikking geeft. (3) De instantie, welke de beschikking geeft, maakt deze aan dengeen, op wien de verplichting rust, bekend. Is dit vol. gens haar oordeel niet mogelijk, dan wordt de beschikking bekendgemaakt aan den burgemeester der gemeente, waarin degeen, op wien de verplichting rust, hier te lande zijn woonplaats heeft of laatste lijk heeft gehad. (4) Als bekendmaking van de beschik king is in ieder geval te beschouwen: 1) beteekening; 2) overhandiging tegen be. wijs van ontvangst of 3) -mededeeling middels aangeteekend schrijven. (5) Door de bekendmaking treedt de beschikking in werking. Art 4. (1) Hij, die opzettelijk in strijd handelt met een volgens de art. 1 tot en met 3 gegeven bevel, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en' met geldboete van ten hoogste hon derdduizend gulden of met één dezer straffen. (2) Poging is strafbaar. (3) Wordt het feit door schuld gepleegd, dan wordt de dader gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste één jaar of met geldboete van ten hoogste vijftig duizend gulden. (4) De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied (Commissaris-Generaal voor Finan ciën en Economische Zaken of Commis saris-Generaal voor Bijzondere Aange. legenheden). Deze klacht kan worden in getrokken totdat het vonnis in tweede instantie in kracht van gewijsde is gegaan. (5) De bij de leden 1 tot en met 3 straf baar gestelde handelingen zijn strafbare feiten, als bedoeld in art. 2 lid 2, der Verordening No. 52/194.0 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor straf zaken. zooals deze luidt ingevolge de Bekendmaking No. 72/1942. Art. 5. Deze verordening treedt in wer king op den dag harer afkondiging. ’s-Gravenhage, 19 Februari 1943. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied SEYSS-INQUART De verordening is het practische ge volg van de rede, die de Rijkscommissa ris op 30 Januari 1943 gehouden heeft en waarin hij de noodzakelijkheid be toogde van de totale concentratie der krachten in Nederland De Rijkscommis saris zeide „Het spreekt vanzelf, dat thans in dezen strijd om Europa nu het Duitsche Volk den toestand van den totalen oorlog ingaat, ook Europa zijn dienovereenkom stige bijdrage moet leveren, reeds om zichzelf te handhaven en zijn aanspraak voor de toekomst te behouden Er zal derhalve een zelfde totale concentratie der krachten ook hier in Nederland plaats vinden. Bij deze gelegenheid zou opr. nep in dit verband uital wat ons hier bekommert is tegenover den strijd tegen het bolsjewisme slechts bij zaak. Men moest ons toch niet lastig val len met kleine kwesties, die op zekeren dag wel worden opgelost. Onze strijd gaat tegen het bolsjewisme, maar niet tegen het Christendom. Slechts de Duit sche soldaat, gestaald door het nationaal- socialisme, is in staat de horden van Sta lin terug te slaan. Zoo geldt ook thans ,in Nederland de strijdkreet van dr. Göb bels „Het Avondland is in gevaar”. Met een dringend beroep zich ook in de toekomst nauw aaneen te sluiten, be sloot Hauptdienstleiter Schmidt zijn uit eenzettingen, waarbij hij uiting gaf aan het onwrikbare vertrouwen in de over winning, waartoe ons de prestaties van de Duitsche soldaten het recht geven. Thans is het geen tijd meer om aan zich zelf te denken, maar alleen nog aan het werk, aan den strijd en aan de overwin ning. In den komenden tijd zullen wij hard en rechtvaardig zijn ook jegens ons zelf. De zorg voor de jeugdige generatie geeft ons de kracht om dezen moeilijken tijd vol te houden, de wapens te smeden, de kameraadschap te versterken en alle krachten voor de overwinning in te spannen. Met de liederen van het Duitsche Volk en het zesde couplet van het Wilhelmus eindigde de bijeenkomst, die een indruk- wekkende getuigenis van nationaal-socia- gevaarlijke 1 listische strijdvaardigheid was. bevrijd wordt van monster. En’ wat geboren werd in vroeger jaren aan moed, eer en trouw, aan soldatenhou ding aan rechtvaardigheidsgevoel en po litiek inzicht, kwam tot uiting, toen de strijd tusschen Duitschland en Rusland, tusschen het nationaal-socialisme en het bolsjewisme, ontbrandde. Toen eischte de Jeugdstorm zijn aandeel in den strijd tegen het bolsjewisme op, want wanneer op dit moment ruim 250 stormers hun sol. datenplicht ten opzichte van hun ideaal, „Neerland in de voorste linies van het Oostfront”, vervullen, dan is dit het be wijs. dat voor ons, jeugdstorm, het be grip Nederlander of bolsjewiek, geen loos begrip is Zoo staan wij dan hier, Jeugdstormers, één in wil. één in strijd, één in trouw achter den hoofdstormer, achter den Lei der, in het begrip te staan met hen voor Neerland. Hier staan wij dus als niet te verbreken, niet te overwinnen, niet te onderschatten eenheid. Laten wij met elkaar vormen d i e jeugd, die weet wat Neerland is. die waardig Nederlander k a n en ook w i 1 zijn. Al diegenen, die niet met ons willen zijn, die niet met ons willen marcheeren, die niet met ons willen zingen, die niet met ons willen lijden, zijn tegen ons. zijn onze vijanden. Want wij kunnen slechts .Nederlander” of „bolsjewiek” zijn. Een andere keus bestaat er niet meer. In onverbrekelijke trouw, als een hecht aaneengesmede gemeenschap, beloven wij onzen hoofdstormer. hoe en waar dan ook. deel te nemen aan den strijd tegen het bolsjewisme. Direct na deze rede werden eenige strijdliederen gezongen, waarna een voor- bijmarsch werd gehouden voor het raad huis. Hierna werd de middag besloten met een marsch door het dorp en zijn naaste omgeving. Onder de aanwezigen merkten we o.m op den Ortskommandant, een vertegen woordiger van de N.S.D.A.P., de burge. meesters van Baarn, Amersfoort, Soest, Hilversum en andere omliggende plaatsen, alsmede vertegenwoordigers van Bewe ging, W.A. en andere partijinstanties. Beperkt het electriciteitsverbruik, het is Uw eigen belang ‘>'■4 :'z<& 'W I

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1