aSM*1 w 1943. No. 18419. NOTITIES 4.A Dinsdag 23 Februari. Geeft gehoor aan de stem van uw geweten aan STADSNIEWS BINNENLAND het VAN OVERAL KUNST EN LETTEREN BUITENLAND RECHTZAKEN FEUILLETON R ROQfDlERNUMMER Hevige gevechten bij Charkof en Orel Tegen het Bolsjewisme •J opvoeren ONDEBWgJS BURGERLIJKE STAND Japansche troepen in Kwangtsjauwan Transport boeren Oosten vertrokken I Noorwegen zal zijn arbeidsprestatie H*- De dag van het roode leger Viering in Engeland J wiSens at A ZWARTE HANDELAARS GEGREPEN naar het Verdere beperking van insuline-verbruik V COURANT e Ook tuinders in de Oekraïne Gisteren passage Ter boven DUITSCH WEERMACHTBERICHT I r 23 Februari VERDUISTEREN van 6.06 uur nam. tot 7.40 uur voorm. FRANSCHE CONCESSIE BEZET en in (Wordt vervolgd). Omsingelingspoging der Sovjets tusschen Donetz en Dnjepr verijdeld HET ROODE LEGER EN ZIJN TAAK het lierover Op Oslo, De Volendammer visschers gaan deze week weer op snoekbaarsvangst. Het klaren van de netten. (V.N.P.-de Haan) Het landbouw ook die zou tot 23 Nadtuk verboden Avonturenroman door Erwin Egon HAAGSCHE Redevoeringen van Quisling en Terboven een Duitsch-Ncoréche betooging die in het teeken stond van te den totalen oorlog .hebben minister-president Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland Binnenland Op den Rondweg te Utrecht is de 5-jarige G. B uit Amsterdam onder het spelen tegen een in volle vaart naderende personenauto geloopen. Hij is aan de ge volgen overleden. Het echtpaar W Balster-Uchtrop. fte Hattemerbroek, was gisteren 60 jaar getrouwd. v,*Vvll Lc LctilCl i Kei Sell 11 Cl 1K1 v/C icil vuil uvi lyuivoviiv. Aan het Noordelijke front schoten Duit, het Noorsche volk op het hoogere volk- schte niveau van hun gemeenschappelijke Germaansche bloed te bevorderen Italiaansche generaal omgelêoinen De opperbevelhebber van het Italiaan; sche luchtwapen aan het Oostfront, bri gadegeneraal Enrico Pezzi is van een vlucht aan het Oostfrpnt niet terugge keerd. Maan: 23 Febr. onder 9 09 v.m., op 9.47 n.m., 24 Febr. onder 9.33 v.m., op 10-53 n.m., 27 Febr. L.K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. én 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 716364 zg. Stadspatiënten no- 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. De groote bijeenkomst van den gouw Berlijn van de N.S.D.A.P. in het Sport* paleis. Rijksminister Dr. Göbbels tijdens zijn rede. (Hoffmann-Stapf)- Ook in Amerika feestelijkheden De Vereenigde Staten zullen vandaag den 25sten verjaardag van het roode leger plechtig vieren. Generaal Mac Ar thur, opperbevelhebber in de Zuidzee, heeft Stalin een gelukwensch doen *oe- konien. Als afzenders van der gelijke telegram men noemt Tass mevrouw Roosevelt, de ministers Morgenthau Sumner Welles, den bijzonderen adviseur van president Roosevelt, Harry Hopkins, de vakbond- leiders Green en Murray, alsmede ver scheidene democratische senatoren. S'. Af A A *- BEVORDERD TOT INSPECTEUR VAN POLITIE: De hoofdbrigadier van politie J. Kooistra.' chef van het politiebureau te Loosduinen. is bij besluit van den burgemeester bevorderd tot inspecteur van politie 2e klasse Eenheden van het Japansche leger van de Japansche marine zijn op 21 Fe bruari in overeenstemming met de Fran- '•ehe regeering de Fransche concessie in Kwangisjauwan <Z.-China) binnengerukt. Ten aanzien van de bezetting verklaart ipen, dat de concessie voortaan door Japansche zoowel als Fransche troepen zal worden verdedigd. BEVALLEN A. M. J. de Winter geb. Hendriks d. M. h van Tienen geb. Caffa d. M. Klein Breteler geb. de Jong, z. J. P. Visser geb. Meijer, z. M A de Nijs geb. Buijtelaar, z. J. van der Toorn geb. van der Zwan, z. J. van der Veeke geb. van Leeuwen, d E. A. Grünberg geb. van Waasdijk, d. P. van Bemmelen geb. Haak. d. E. van Berkel geb. Belzer, z. H. J. Hogendoorn geb. Bolle, z. C A. van den Broek geb. Niemans, z. W S. van der Togt geb. van der Aar, d. A. L. M. Goutier geb. Hulspas, d M Collee geb. Oudshoorn, d. A. W. Deege geb. van Dijk, z. H. J. H. Schouten geb. van der Els^ z. J M. Prenen geb. nieuwsdienst De 25ste verjaardag v?n het roode leger is in geheel Engeland naar de Londensche correspondent van ..Stock- holms Tidningen” meldt, in alle kerken met gebeden en huldebetuigingen ge- vierd Het hoogtepunt van de feestelijk heden werd bereikt in de Alberthall. Minister Eden stelde, in bijzijn van me vrouw Churchilb verscheidene leden der Engelsche regeering aan den Sovjet ambassadeur Maisky voor. Eden opende de feestelijkheid met het voorlezen van de boodschap van Stalih aan het Engel sche volk. Hij verzocht Maisky. Stalin hiervoor zijn dank te betuigen. Vervol gens huldigde Eden het roode leger.’ ■- - ACADEMISCHE EXAMENS: Utrecht. Artsexamen A. C Barentsen, A. A. Breu kers, F. van ’t Hooft. J. W. H. Mali, J. P. G M. Payens en W H H. Tegelaars. Delft, Prop, ex werktuigk ir. J. Boud C. N. G. Doorakkers. B J de Vriesid. electr. ir M. C Scholid. natuurk ir. J. L. Bordewijk, B. P JUer- genscand. ex. werktuigk. ir. P A. W. de Jtong, J de Wit ing. ex. electr. ir P. C. Hovius. rivier verliep goed, uitgezonderd enkele kleine voorvallen. Karakwa bleek uitste kend geschikt. Karakwa is de grootste schurk van de rivier. Ik waarschuw u voor hem. Denkt u hem Ijnger bij u in dienst te houden Wat mij betreft, ik heb niet over hem te klagen, zeide Barranza. U moet niet vergeten, dat ik half een kleur ling ben. Wij kleurlingen hebben een zin tuig voor de menschen van ons ras al is deze Karakwa ook een neger. Zijn uiterlijk is inderdaad niet erg betrouw baar Maar ik heb, als oud woudlooper, mij afgewend naar het urterlijk te kijken Misschien zal men mij ook naar mijn uiterlijk beoordeelen. Dat wiltfe ik natuurlijk niet zeggen, zeide Stephan haastig. Karakwa gaat overigens vandaag nog met zijn menschen weg, zeide Barranza Als u post naar de kust hebt, dan kunt u het hem meegeven. Ik zelf verzoek u mij te mogen terugtrekken. Ik wilde nog het een en ander over mijn reis schrijven en mijn bank in Berlijn op dracht geven. Ik denk, dat ik langer Afrika blijf, dan ik oorspronkelijk van plan was. Duitsche pers over de vieringen De Duitsche pers noemt de feestelijk heden, in Engeland gehouden op den verjaardag van het roode leger, een on waardige zelfvernedering”, 'zooals Enge land nog nooit beleefd heeft. In de wijze, waarop de viering is gehouden, zien de bladen het bewijs, dat de tegenwoordige stormloop der Sovjet-massa’s in het Oos ten de laatste hoop van Engeland is. De „Lokalanzeiger” schrijft„De nor male Engelschman moet tot de volgende conclusie komen als het bolsjewisme niet wint, zijn wij verloren. Als het wint, is het het beste, zoo snel mogelijk bolsje wiek te worden. Van dezen gedachten gang gingen ook alle redevoeringen uit”. De „Deutsche Allg. Ztg.” schrijft„De gebeurtenissen van Zondag in Engeland bevestigen voor Duitschland. dat het goed gedaan heeft zich aan het hoofd der nieu we orde te stellen, omdat die alleen leven en bestaan der volken van het vasteland kan beschermen”. Zij overtuigden zich i Onze mannen hebben gezien hoe het sovjet paradijs er uit ziet welk een diepe ellende er heerscht en hoe het land en bewoners zijn gedegenereerd. Van de eens zoo trotsche Russen is niets meer terug" te vinden Deze aanblik, dit zelf zien sterkt hen in hun strijd tegen, den wereldvijand. het bolsjewisme. Helpt ook gij mee door te storten op gironummer: 432100 Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland J C. L. VAN DER LANDE t: In den -ouderdom van 76 jaar is na langdurige ziekte overleden de heer J C L v. d. Lande oud-lid der Eerste Kamer com mandeur in de orde van Oranje Nassau, eere-burger der stad Deventer. De Engelschen hebben het 25-jarig be staan van het roode leger herdacht met plechtige huldebetoogingen. Zij beoogden daarmede een vriendschappelijk gebaar te maken jegens den bondgenoot in het Oosten, van wiens krachtsinspanningen men in de Anglo-Amerikaansche landen hooggespannen verwachtingen koestert Het zal niemand ontgaan, dat deze En gelsche demonstratie, waaraan een half dozijn ministers, o.a. Eden en Attlee, te pas kwamen, slechts uiterlijk vertoon is, daar het oude, conservatieve Albion zich toch liever het communisme van het lijf wil houden. De weigering van de Engel sche Labourpartij om met de communis tische partij een fusie aan te gaap welk verzoek al herhaaldelijk van de communisten in Engeland is uitgegaan is daarvoor een duidelijk bewijs. Men hul digt nu in Engeland het roode leger zon der zich rekenschap te geven van de doelstellingen van dit leger, dat tot taak heeft de wereldrevolutie te ontketenen. Lange jaren heerschte groote geheimzin nigheid over de Sovjet-Unie. Een soort Cbineesche muur was rondom het land opgericht. Slechts geruchten over wat er binnenslands geschiedde, drorigen tot de buitenwacht door. Een waas van mysterie hing over het gebeuren in het half- Aziatische land der Sovjets. Eerst nader hand is de sluier van geheimdbenerij ver scheurd en is meer licht verspreid over doelstellingen en wezen van de Sovjets. Daardoor is duidelijk komen vast te staan, welk een ontzaggelijk gevaar Euro pa van het Oosten uit bedreigde. Niet min der dan ruim 25 jaren lang zijn de Sovjets bezig zich te wapenen. Het geheele in- dustrieele en economische bestel is ge grondvest op het principe, dat een reus achtige legermacht moest worden opge bouwd. Het doel, dat Moskou zich daar mede voor oogen stelde was de ver overing van de geheele wereld. In ge schriften en uitspraken van Sovjet-leiders werden theorieën te dien aanzien verkon digd, welke zoo grotesk en dwaas leken, dat men ze aanvankelijk niet au sérieux nam. Zoo verklaarde de „Woprosy leni- nisma” (overgenomen in „Propaganda und Agitation”) „Na de Octoberrevolu- tie (1917) zijn wij in de derde strategi sche periode getreden, welke ten doel heeft de omverwerping van de bourgeoi sie ter wereld” en verder „De Sovjet unie is het voorbeeld van de komende Sovjet-republiek, welke de geheele we reld zal omvatten”. Nog duidelijker om schreef een resolutie van de 14è confe rentie van de bolsjewistische partij de toekomstplannen van Moskou aldus: ..Wij. leven niet- slechts in een staat, maar in een heel systeem van staten. Tenslotte zal de een of ander overwin nen, maar voor het zoover is. zullen eenige van de verschrikkelijkste botsingen tusschen de Sovjet-Unie en de bourgois- staten onvermijdelijk zijn.” Strijd voeren tegen de geheele wereld was steeds schering en inslag van den Sov jetstaat, wiens eigen revolutie „de generale repetitie was van de proletarische wereld revolutie.” Zoo drukte Lenin zich uit in zijn werken en Stalin gaf op den lOden verjaardag van het roode leger, te ken nen. dat „het leger wordt opgeleid in den geest van het internationalisme, juist daarom is het een leger van de wereld revolutie Onmiskenbaar lag in al deze uitspraken opgesloten, dat Moskou op oor. log aanstuuVde De Sovjets stelden zich op het standpunt, dat „het revölution- naire leger noodig was. omdat de groote historische vraagstukken alleen met ge weld kunnen worden opgelost. De or^ni- satie van het geweld in den modernen strijd is echter van militairen aard.” De ontwikkeling van den toestand in Oost-Europa heeft de oogen der wereld geopend voor het uit Moskou komende gevaar. Het Kremlin ging zijn theorieën in de practijk toepassen Moskou heeft het masker afgerukt. Het bedreigde Europa nog meer aaneengesloten dan voorheen, zal den aanval weten af te slaan en zal zich weten te handhaven, ook al zou daartoe de alleruiterste krachts inspanning noodig zijn.' AFSCHEID ZUSTER DRAAIJER Na 22 jaar werkzaam te zijn geweest, zal zus ter Draaijer haar arbefd als diacones van de Evang. Luth gemeente aan jon gere handen overdragen A.s. Zaterdag zullen gemeente-ledèn. patiënten en oud- patiënten afscheid nemen van haar in een bijeenkomst die om 3 uur in Excel sior wordt gehouden. JUBILEUM: Onder groote belangstelling herdacht de heer H. Leyssenaar, dat hij 25 jaar, geleden werd aangesteld als hoofdconducteur bij de Ned. Spoorwegen. hebben gewerkt en lang geleden eigen bedrijfje bezaten. Zoo maken boer en zijn zoon deel uit, van het trans port die het oude bedrijf, waar stam- boekvee wordt gefokt, zoolang in ver trouwde handen hebben gegeven om mee te helpen met den opbouw in het Oosten. De boerin en de dochter wilden ook hun deel bijdragen, ze gaan een be drijf in Pommeren leiden waarvan de boer aan het Oostfront staat. Dit voorbeeld kenmerk^ den pioniers geest der vertAekkenden, die naast een groote vakbekwaamheid over voldoende leiderscapaciteiten moeten beschikken om aan hun taak te kunnen voldoen W.H.N.-loterij Zes millioen loten met meer dan 1 millioen gulden aan prijzen, ziedaar het schema van de Winterhulp-loterij 1942. die thans vrijwel uitverkocht is. Reeds staat een nieuw project op stapel dat zoo spoed^ mogelijk na beëindiging van deze loterij uitgevoerd zal worden. Eer het zoover is xnoeten echter nog circa 1 millioen loten verkocht worden en daarvoor is het, dat wij gaarne een be roep op u doen. Ofschoon de verkoop der Winterhulploten met groote snelheid gebeurde, bracht de wintertijd eenige vertraging. Ook dit laatste millioer, loten moet spoedig verkocht zijn. Als dit ge beurd is,-kan deze loterij worden afge sloten en de baten zullen dan weer ten goede komen aan het Winterhulpwerk Daar is het dan ook om begonnen en daarom ook zal zeker een nieuwe loterij op deze volgen die nog aantrekkelijker zal zijn. De Economische Dienst der Bredasche recherche heeft den Hagenaar J. van B. aangehouden- wegens bonnenhandel. In zijn bezit werden 1281 levensmiddelen-' bonnen van verschillende soort gevon den Van B. eri^jde leverancier van de bonnen de Bredanaar de J. zijn opge sloten. BEGRAFENIS A. BOLDERDTJK Op de Algemeene Begraafplaats is gisteren het stoffelijke overschot van den oud-hoofd- commies van het dep. van Justitie A. polderdijk, ter aarde besteld. Namens de ambtenaren, die onder en met den overledene gewerkt hebben, sprak mr. J. L Korteweg. hoofd van het gevangenis wezen een kort afscheidswoord waarna de heer J. R. Snoeck-Henkemans wees op het vele belangrijke werk, dat de heer Boldérdijk gedaan heeft voor de Ver. .Kinderzorg” Een schoonzoon dankte voor de belangstelling ONGEVALLEN Op de Sportlaan is de 59-jarige J. R. uit Amsterdam, doordat hij weifelend overstak, aangereden door een personenauto. Hij bekwam een her senschudding en een snijwond boven het linkeroog en is opgenomen in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde In* de Javastraat wilde de 22-jarigJ' G. van B. uit de Oudemansstraat. op" een rij dende truck met oplegger springen, doch '’iel er af. Van B. kwam onder een der wielen terecht, tengevolge waarvan hij kenuzingeri, aan de borstkas bekwam hij is opgenomen In het ziekenhuis’ aan den Zuidwal. Edda Fahlen werd rood tot haar haar wortels ha^r stem scheen te stokken. Ik ben in ieder geval al een tijd lang weg, misschien is er veel veranderd Zij praatte vlugger dan haar gewoonte was U en Dunkins zijn dus van elkaar af, maar daarom gaat men dan nog niet naar Afrika. Neen, daarom niet. Bari^nza liep nu naast beiden naar den ingang van de kraal. Ik ontmoette een vroegere collega, Serena Diega u ,zult den naam wel uit, het programma kennen. De bekende slangendanseres? vroeg Edda. Ja, wij besloten een groot slangen nummer in te studeeren. Ik zou op het koord met een dozijn reuze slangen wer ken, samen met Serena Diega. Werkelijk jonge 'langen. Niet van die oude, half verlamde en maagludende slangen, zooals Robbertsen, z. E. M. Becker Hoff geb. Kins, d. E. Barendse geb. van Rui« tenbeek, z. J. Harnjeijer geb. Jong, d. A. J. Nozeman geb. van Ruggen, z. K. M. Kuipers geb. van Veen z. -r J Buijs geb. de Jong, d C M. J. Verhagen geb. Willemsen d. OVERLEpENW. Hoogenraad, onge- JpEwde man, 66 j. C P. Vijverberg, voon, 1 dag. J. H. M. van der Meulen, vrouw van A. N. Teeuwisse. 48 j. A. M. H van den Akker, zoon, 2 j. J J. Buijsse, vrouw van A van Houte, 80 j. J. M. Wagenaar wed. van N. van der Meer, 89 j. K. C. van Noordt. geschei den vrouw, 79 j. E. C, A. Spreeuw, dochter, 6 j. G. G. Verhaere, man van T. L Herrie, 78 j. M. W. Boss, vrouw van H de Gier, 24 j. G. J. Krans, weduwn van J. W. de Vries, 80 j. V. I van de Wall, ongehuwde man, 50 j. M J. van Themsche. ongehuwde vrouw, 40 j. J. Steunebrink, ongehuwde vrouw, 44 j A. Vermeulen vrouw van A. H. J. van Oyen, 00 j. B. H. Waltman, wed. van R. D. G. Telkamp. 63 j. G. van Spijk, man van F. G. Schippers, 59 j. E M. van Bommel, ongehuwde vrouw, i Quisling eiï Rijkscommissaris het woord gevoerd. Minister-president Quisling wees op-het doel van Moskou de wereldrevolutie, n.l. de onderwerping van Europa en vervol gens van Engeland en Amerika. Deze kunnen zoo’n verloop der wereldrevolutie niet stuiten, wanneer Duitschland en daarmee Europa eenmaal in handen van Moskou is gevallen. Het gebod van het oogenblik is Solidariteit van het Euro- peesche vasteland. Als goede en nationaal bewuste Noor moet men zich thans identificeeren met de Germaansche en Europeesche levens belangen. teneinde het erfdeel der vade ren en in het algemeen de moreele levensopvatting te redden. Duitschland offert zijn beste bloed om den rampspoed van Europa af te wenden en om de toe komst te beveiligen. Het minste, -wat het Noorsche volk moet doen, is zijn arbeids prestatie opvoeren en zijn weerstands kracht versterken, evenals zijn ravitail- leering. Quisling riep alle zich van hun verantwoordelijkheid bewuste Noren in dezen zin op tot arbeiden en verklaarde, dat ook het Noorsche volk zonder aanzien van geboorte, vermogen of klasse ge concentreerd moet worden en al zijn krachten in der) strijd moet brengen, welke Europa op leven en dood tegen het bolsjewisme voert. De leuze luidt thans Nasjonal Samling of bolsjewisme. In aansluiting op de rede van Quisling heeft Rijkscommissaris Terboven het woord gevoerd en o.a. verklaard, dat de gebeurtenissen in het Oosten Noorwegen meer en meer tot bezinning brengen. Men ziet in, dat in geval van een neder- laag van Duitschland. Engeland’ noch de Ver. Staten er borg voor kunnen staan. i dat het bolsjewisme aan de Duitsche grenzen zal blijven staan Het bezit der i ijsvrije havens van Noord-Noorwegen is een oude droom van de Sovjets. Slechts een dwaas of van de wereld vervreemd fantast kan gelooven, dat Rusland van dit doel zal aflaten. Spr. waarschuwde de kringen in Noorwegen, die verlangen naar een vijandelijke invasie. Oio iederen duimbreed Noorschen grond en om ieder huis zou de nationaal-socialistische sol- 1 daat fanatiek en verbitterd strijden. De i lijdende partij zou daarbij echter het Noorsghe volk zijn, op welks rug deze strijd zou worden uitgestreden. Gezien ,den beSlissenden strijd tegen het bolsje wisme op leven en dood moeten de ge voelens van onverschilligheid, afwijzing of zelfs vijandschap jegens DuitschlanlL waardoor deelen van het Noorsche volk vervuld waren en nog vervuld zijn, tot onbelangrijke bagatellen worden. Men heeft steeds weer getracht het Noorsche volk er mede te verschrikken, dat Duitschland er naar streefde van Noor wegen een protectoraat te maken of een andere vazalsverhouding tot stand te brengen en de Noorsche economie te ver slinden. Rijkscommissaris Terboven wees in dit verband op de nationaal-socialisti- •sche grondstelling van volk bloed en ras en cón sta teerde, dat dus Duitschland slechts één doel heeft, n.l het steeds ster ker samengroeien van het Duitsche en Dr, WILLEM MENGELBERG ZIEK: Volgens te Berlijn ontvangen berichten is Willem Mengelberg in de Hongaarsche stad Szeged (ongeveer 150 k.m. bezuiden Boedapest) ziek geworden Waarschijnlijk heeft de dirigent een verkoudheid opge- loopen. die vergezeld gaat van koorts. Naar het oordeel van de behandelende geneesheeren zal dr. Mengelberg spoedig genezen zijn De concerten echter, die hij in deze plaats zou geven, zijn voor on- bepaalden tijd uitgesteld Het 4e Volksconcert van Se rie D van het Residentie-Orkest, dat oor spronkelijk morgenavond zou plaats vinden, is nu uitgesteld tot Zondag morgen 28 dezer om 10.45 in den Dieren tuin. Dit concert waaraan de altzangeres Roos Boelsma als soliste medewerkt, zal geleid worden dopr Yvon Baarspul die hiermede zijn intrede in het Haagsche muziekleven doet Gisteren bereikte de beken de Nederlandsche schrijver A H van der Feen. onder zijr. eigen naam bekend, maar zeker niet minder als Ï1. de Sin clair den 70-jarigen leeftijd. In de kun'stzaal .Kunst van ^)nzen Tijd” thans gevestigd Sweelinck- straat -6. wordt van 27 Februari tot 20 Magrt een tentoonstelling gehouden van werken van Wim de Haas 'Ais gevolg van ziekte is de première van .Kabale und Liebe” door het Duitsche Theater ir: den Stadsschouw burg uitgesteld van Donderdag tot Zater dag a.s 16.15 uur. Donderdag gaat ..Meine Schwester und Ich” om 17 uur. (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst.) HOOFDKWARTIER V^N DEN FÜHRER, 22 Februari (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Vijandelijke aanvallen op het Noorde lijke front van het Koeban-bruggehoofd werden door Duitsche en Roemeensche troepen afgeslagen. De vijand werd in een tegenaanval met zware, bloedige ver liezen, teruggeworpen In het Donetzgebied en ten Noordwes ten hiérvan probeerden de bolsjewieken behalve met talrijke plaatselijke aanval len. met geconcentreerde strijdkrachten op verscheidene plaatsen ons afweerfront te doorbreken. Zij werden in zware ge vechten met vele “verliezen voor den Vijand afgeslagen. Vijandelijke formaties, die door een groote omsingeling tusschen Donetz en Dnjepr de verbindingen met ons front in het Donetzgebied moesten afsnijden, wer den door Duitsche troepen van het leger eh van de Waffen SS in de flank aange vallen en uiteengeslagen In dezen sector stelden eskaders ge- vech’.svliegtuigen en vliegende artillerie 25 vijandelijke tanks buiten gevecht en vernietigden verscheidene zware stukken zwaar geschut efl talrijk oorlogstuig. In het gebied ten Westen en ten Noord, westen van Charkof viel de vijand ook gisteren zonder succes onze stellingen aan. Sterke vijandelijke aanvallen ten r Zuiden en ten Noordoosten van Orel werden in hevige gevechten tijdens eeh hevigen sneeuwstorm afgeslagen. Een, Duitsche gevechtsgroep vernietigde in een tegenaanval het gros van een bolsje wistische skibrigade. 1-v Noordelijke deel van het Ooste- t’J ke front werden gisteren slechts gevech ten van plaatselijke beteekenis geleverd, "ij een eigen aanvalsoperatie verloor de vijand -■behalve talrijke dooden, verschei dene honderden gevangenen. 12 tanks ep een gr°ot aantal wapens. De luchtmacht ’fyof’teerde van het betere vliegweer en mengde zich met sterke formaties in de «evechten te land - 1, W1 UCI IJ 1"- LXVIIV □VUVLCU X^Ulk- "ne jagers gisteren overdag 31 bolsjewis. hi vliegtuigen neer. Twee eigen vlieg tuigen worden vermist. Het havengebied van Moermansk en belangrijke losplaatsen van den Moermanskspoorweg werden op- meuw met goed succes gebpmbardeèrd. In Tunis werden de aanvallen voortge- 2et; ten Oosten van Tebessa werden sterke onderdeelen van een Engelsche pantser divisie vernietigend verslagen. Duikbom menwerpers sloegen vijandelijke pantser wagens, die gereed gehouden werden uit. «en Een nachtelijke aanval op Tobroek veroorzaakte in de haven en .in de stad ®r°°te verwoestingen. Britsche vliegtuigen wierpen *in den af- geloopen nacht brand, en brisantbommen op enkele plaatsen in het Noordwest- ‘Juitschc kustgebied. men die zoo vaak ziet, neen, mooie, versch gevangen en getemde dieren. En bent dus hier gekomen om deze te vangen Een merkwaardig toeval, zeide Edda. Haar wenkbrauwen trokken samen en het wantrouwen stond duidelijk in haar oogen te lezen. Zoo is het. bevestigde Barranza. Dat 'is toch prachtig, meende Stephan. Dap kunnen wij samenwer ken. In de Sefubocht zijn meer slan gen dan in heel Afrika. U was immers al slangenvanger Vraagt u liever wat ik niet was Uw voorstel komt mij erg gelegen. Het vcordeel is geheel aan mijn kant, weerde Stephan beleefd af. U staat mij een deel van uw vangst af en ik stel u mijn menschen ter beschikking In orde, dat is afgesproken. Hij ontweek den blik van Edda. die hem nog steeds wantrouwend aankeek Hebt u een goede reis op de rivier hierheen gehad informeerde Stephan. Wij waren begunstigd door het geluk Barranza klopte de stof van zijn laarzen Het grootste gedeelte van den weg legden wij op paarden af, die dan bij de negers achterbleven De tocht op de Patiënten dienen overleg te plegen met geneesheer Het is noodzakelijk het gebruik -van insuline te beperken Daartoe zijn be paalde maatregelen getroffen, waarvan aan alle artsen en apothekers mededeelin? is gedaan. Aangezien wijziging van het irfsuline-gebruik een verandering van voeding noodzakelijk maakt wordt pa tiënten, die tengevolge van deze beper king minder of in het geheel seer insu line meer kunnen verkrijgen aangeraden, zich met hun behandelenden geneesheer te verstaan. Met ingang van 1 Maart a.s. zal de beperking van het insuline-ver bruik nog worden verscherpt in verband waarmede aan vele patiënten voor de aanstaande distrtbutie-periode een ge ringe» aantal insuline-bonnen zal worden verstrekt. M. STEVENS BURGEMEESTER VAN BOXMEER: Het Rijkscommissariaat deelt mede De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den koopman M. Stvens uit Tilburg tot burgemeester van Boxmeer benoemd De persdienst van de Nederlandsche Oost Compagnie meldtGisteren ver trok. onder toezicht van een transpost- leider der Nederlandsche Oost Compag nie. een nieuw transport van ongeveer veertig boeren naar Rowno. Naar men weet zullen de boeren aldaar op een school dér N.O.C. een korten cursus volgen cn vervolgens als assistent van een Stutzpunktführer bij gebleken ge schiktheid na eenigen tijd als Stutzpunkt führer op groote bedrijven van 10 000 h.a. en meer worden ingezet. Bij het transport boeren bevinden zich, buiten eenige verlofgangers, die den nieuw vertrekkenden direct moesten vertellen van hun ondervindingen, ook tuinders. Reeds werken Nederlandsche tuinders op bedrijven in het Riikscom- missariaat Oostlandthans worden zij ook in het Rijkscommissariaat Oekrajina ingezet, eventueel al» specialisten, ligt in de bedoeling aan de Stutzpünkte in de Oekraïne ook nog meubelmakers toe te voegen, die het handwerk in de omgeving kunnen leiden en op een hooger peil brengen Het transport telt zoowel mannen op rijperen leeftijd als jonge boeren, die uit verschillende provincies afkomstig zijn. Uit aller optreden spreekt het groote geloof in de toekomst dat deze mannen bezielt. Er zijn er bij die als arbeider hebben gewerkt en lang geleden een een Wanneer er ooit een land is geweest, dat anti-bolsjewistisch was, dan was het toch wel Nederland, dat nimmer met de Sovjets eenig contact wilde hebben. En in de voorste rij stond daarbij steeds de R.K. geestelijkheid, die in woord en beeld op zeer felle wijze stelling nam tegen Moskou. Werd Stalin niet in de „Maasbode” vijand no. 1 genoemd Terwijl Duitschland en zijn bondgenooten. maar ook Nederlandsche jongens in zeer zware kampen nu datzelfde bolsjewisme bestrijden is het niet meer dan logisch, nu het gaat om Europa’s welzijn, dat ook Nederlanders niet als toeschouwers blijven fungeeren en dus op hun beurt ook moeten aanpakken. Het van huis gaan moge op zichzelf niet prettig zijn dat is ook niet het geval, wanneer men in de steppen bij sneeuwstormen en an dere pngemakken moet vechten. Het alge meen belang heeft nu eenmaal voorrang en werken in Duitschland op nog geen dagreis is voor een gezonden man toch niet zoo’n zware opgave, dat men hierover moet jammeren. Wanneer men dan bij eenvoudige geesten haat gaat zaaien, dan groeit daaruit welig on- kruid. De bisschoppen van Nederland heb- F ben met hup herderlijken brief hun ge- loofsgenooten geen dienst bewezen Zij zelf blijven natuurlijk, vanwege hun hoogen ouderdom, buiten schot; zij riskee- ren echter, dat de Bezettende Macht tegenover de aldus opgestookte onwilligen krachtige maatregelen neemt, hetgeen natuurlijk betreurd moet worden Haat zaaien is in dezen tijd een klein kunstje. Men bereikte er echtei niets anders mede dan ellende. Een nog hoo ger geplaatste geestelijke, dé kardinaal aartsbisschop van Mechelen, ziet dat ook zoo. Vandaar, dat hij op denzelfden dag, dat hiertelande onnoodige onrust bestond, i tengevolge van den herderlijken brief, kardinaal van Roey een man van hoog aanzien een richtsnoer aan zijn Belgische geestelijken gaf, waarvan wij de voornaamste passage hier laten volgen „De menschen moeten den haat laten varen en wel in het bijzonder den haat tegen het volk waartegen vreemd* na ties ons steeds weer hebben opgehitst en dat door het Verdrag van Versailles jarenlang onderdrukt is Wat er na den oorlog ook gebeuren moge en welke on aangenaamheden de ook met zich heeft alles verbleekt tot niets, vergeleken met den strijd van Duitschland tegen bolsjewisme» De Paus heeft hi jarenlang verschillende uitspraken ge daan (hierna volgen aanhalingen uit de verschillende encyclieken). In het bij zonder wordt gewezen op de offers van de Vlaamsche strijders aan het Oosteliike front. Hun verdiensten zijn zoodanig, dat de Vlamingen onvoorwaardelijk moe ten opkomen voor het lot der achterge laten betrekkingen.” Verder is een aanwijzing van den aartsbisschop ontvangen, volgens welke politieke vlaggen, voor zoover zij door een priester zijn gewijd, in de kerken worden toe gelaten In verschillende Belgische steden en dorpen zijn daapop de plaatselijke vlag gen van de Vlaamsche nationaal-socia- listen door de kerk gewijd en in de kerk medegebracht. Zietdat is toch wel .een heel andere taal, een gezonder en breeder standpunt, die voor alles verlangt, dat men stelling neemt tegen het bolsjewisme, wat ten- slott^ steeds ook het Nederlandsche stand punt is geweest en nog steeds moet zijn! Bezettende Macht medegebracht, dit Eenig herstel in toestand van Gandhi Volgens de laatste door den Britschen i' verspreide berichten, uit Bombay is er na de crisis van gisteren weer een herstel gekomen in den toestand van Gandhi. Hij heeft tot diep in den ■nacht geslapen. OPLICHTING Eén jaar gevangenisstraf had het O. M. bij de Haagsche rechtbank gerequireerd tegen den 34-jarigen va rensgezel W. v. d. T en diens broer, den 30-jarigeij betonwerker A v d. T beiden alhier die op 20 Aug. j.l. een winkelier uit de Kempstraat f 260 had den afha*hdig gemaakt door hem de leve ring vaft een hqeveelheid boterrantsoen- bonnen in uitzicht te Stellen, zonder daarover de beschikking te hebben. De rechtbank legde dezelfde str^f op. met aftrek van den in voorloopige hechtenis doorgebrachten tijd Beperkt het electriciteitsverbruik, het is Uw eigen belang Vi '.M f

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1