Woensdag 24 Februari. 1943. No. 18420. I BINNENLAND het SPORT RECHTZAKEN STADSNIEWS BUITENLAND FEUILLETON Eén postzegel bijna halve ton een voor Uw plaats is nog vrij Vraag en antwoord Bolsjewistisch winteroffensief niet gelukt Duitsch Opperbevel optimistisch Keerpunt in den strijd A.N.P.-correspondent te Berlijn Men kan thans zeggen, dat de j aan het Oostelijke front “zijn hoogtepunt heeft overschreden. De bolsjewistische aanvallen, welke voor al in de Ztydelijke sectoren een dreigend karakter hadden aangenomen, nemen steeds meer in hevigheid af en de groote doorbraakpogingen ten Zuiden van Char kof kunnen als mislukt worden be schouwd, evenals de pogingen, de Duit- sche troepen in het Donetzbekken door flankbewegingen in den rug aan te val len Voor het geval de eerste dezer be wegingen zou mislukken, hadden de bols jewieken meer naar het Westen een tweede op touw gezet, tot welk verscheidene divisies in de richting Dnjepropetrowsk oprukten, .welke door een om trekkende beweging de Duit- hun. achterwaartsche OSTAGE In ONT&ERWUS (Wordt vervolpdjh der De Leider spreekt te Leeuwarden De Duitschê wapenindustrie Luchtactie in Noord-Afrika BURGERLIJKE STAND Nieuwe bepalingen voor bezoldigen der politie het kader van de reorganisatie Nederlandsche politie Ook gas is kostbaar BONTDIEVEN GEARRESTEERD tHSHILUtiCS -Z.Wv COURANT Iedere afsnijden. en Duinen 1ste klasse, brigadier, hoofdbrigadier, ma. Nadruk verboden 24 De hoogste prijs ooit in ons land betaald Avonturenroman door Erwin Egon (Schimmelpenningh) Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen Meldt U aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland Bijzondere vermelding verdient nog. Jat dit de hoogste prijs is, welke In ons tand ooit voor één zegel betaald werd. doel van dan mededeeling. ongeval na is de man naar zijn woning te Heerlen De groote bijeenkomst van de gouw Berlijn der N.S D.A.P. in het Sportpaleis. Duitschê gewonden, als invaliden van het Oostfront teruggekeerd, zijn met hun Roode Kruis-zusters gekomen om de woorden van den minister aan te hooren. (Hoffmann-Stapf) De meldt groote winterslag VAN RIJDENDE AUTO GEVALLEN: Op de Troelstrakade is gisteren de 15-jarige jongen K. S uit 4e Capadosestraat van een rijdende vrachtauto waarop hij was geklommen, gevallen De jongen bekwam eeri hersenschudding en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal. zou den be- aan het beide genoemden VERDUISTEREN van 6.08 uur nam. tot 7.38 aar voorm. Maan: 24 Febr. onder 9.33 v.m. op 10.58 n.m., 25 Febr. onder 9.58 v.m-, 26 Febr. op 12.11 v.m., 27 Febr. L.K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 716364 zg. Stadspatiënten no- 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. HAAGSCIIE ACADEMISCHE EXAMENS: Groningên. Doet. ex. geneeskunde P. Kooy. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde de heer P R. Baarsma, arts. dochter had winkelmeisje textielpunten Nadat Harden naar zijn blokhut was gegaan, wendde Edda„ zich nog eens tot Barranza U kunt Dunkins schrijven, dat hij zich minder moeite en kosten moet geven. Hoe bedoelt u dat! riep Barranza Kisijura zal u bij ons onderbrengen antwoordde Stephan. Wij leven hier natuurlijk erg bescheiden. Het vertrek in het hoogere blokhuis is in ieder geval veilig, alleen wat de kakkerlakken be treft Ik ben niet bang voor muskieten, kakkerlakken, noch voor eenig ander ge dierte, lachte Barranza. Natuurlijk, dat vergat ik bijna, een man, die avond aan avond zijn leven in het circus waagt Stephan gaf Barranza een hand. Wij zien elkaar dan bij den maaltijd terug. Kisijura gebruikt inplaats van een gong, een oude pan, die wij aan de om heining hebben opgehangen. Ik moet ook brieven schrijven en juffrouw Fahlen zal wel hetzelfde verlangen hebben. Ik. heb niemand, die zich om mijn wel of wee bekommert, zeide Edda haas tig. Dat bespaart mij brieven te moe ten schrijven. Mijn dieren wachten op mij. Churchill knapt op De „Daily Mail” bericht, dat minister president Churchill thans weer zoover is opgeknapt, dat hij zich met staatszaken kan bezighouden. De koorts zou evenwel nog niet geheel zijn geweken. Naar de persdienst van de N.S.B. meldt spreekt de Leider in het kader van de actie „Nederlandsche volkseenheid tegen bolsjewisme” rrtorgenavond om half ze ven in de harmonie te Leeuwarden. Op een gisteren te 's-Gravenhage ge houden postzegelveiling kwam o.a naast een pracht-collectie van de meest bijzon dere postzegels van Europa een Engelsch dienst-zegel ter tafel, t.w de 10 Sh. vin 1902 met den opdruk „I. R. Official”. De belangstelling hiervoor was zeer groot. Het liep tegen half drie toen het stuk werd ingezet op 21.000. Met duizend gulden tegelijk ging het naar boven. Tenslotte werd de strijd gestaakt op 44.000; de nieuwe eigenaar Is een Ne- derlandsch philatelist, die dezen zegel voor zijn verzameling heeft aangekocht. Bij deze 44 000 komt nog 11 pCt. kosten, zoodat de keeper in totaal 48.140 moest betalen. Hoe bedoelt u dat„! riep uit. Ik begrijp u niet Maar ik begrijp het des te beter, viel het meisje hem in de rede Een der best betaalde artiesten der wereld gaat niet naar de wildernis om slangen te jagen U bent in opdracht van Dunkins gekomen. Ik heb u dadelijk doorzien. En waarom zwijgt u nu niet? Uw vriendschap voor Dunkins staat u nu niet meer in den weg. KRACHTSPORT KAMPIOENSCHAP VAN DEI| HAAG: De wedstrijden om het kampioenschap van den Haag werden voortgezet met de eerste afdeeling De winnaars waren Extra-vedergewicht A. Elderman, A’dam. VedergewichtH. Slagt, A’dam. Lichtge wicht J. H Munnekes, A’dam. Licht- middengewichtH. Hooft, Utrecht. Mid- dengewichtK. de Groot, Krommenie. Zwaargewicht 1 C. Melchers, A'dam. De Duitschê Rijksminister voor Wape ning en Munitie Speer en de algemeene gevolmachtigde voor den arbeid Sauckel. hebben een oproep tot de wapenindustrie gericht waarin zij er op wijzen, dat een geslaagd gebruik van de werkkrachten, welke beschikbaar komen door de ver ordening betreffende de aanmelding van mannen en vrouwen, in groote mate af hankelijk is van de voorbereiding in de bedrijven. De ..Rüstungskommando’s" en de arbeidsbureaux zullen te dien einde de „Betriebsführer" der wapenfabrieken tot besprekingen uitnoodigen. In den oproep wordt voorts onder meer gezegd dat men onder alle om standigheden moet vermijden, lichamelijk weinig geschikte personen voor zwaar werk te gebruiken. De keuze der instruc teurs moet met bijzondere aandacht ge schieden. De nationale arbeidsprestatie in Noorwegen De in Noorwegen gepubliceerde uit voeringsbepalingen van de wet inzake de nationale arbeidsprestatie voorzien in een aanmeldingsplicht voor mannen van 18 tot 55 jaar en voor vrouwen van 21 tot 40 jaar. teruggekeerd RÉUNIE NEDERLANDSCHE OORLOGS- GEWONDEN: Op initiatief van een klein comité, welks stuwende kracht vooral de ..soldatenmoeder”, mevr H. W. M. van Mierlo-var. Lent is geweest, zijn te Arn hem uit alle oorden des lands militairen van het Nederlandsche leger bijeengeko men. die in de oorlogsdagen van Mei ’40 gewond werden, zoo meldt de N R Crt. Roode Kruiszusters deelden sigaretten uit en schonken limonade en bier. Er werd een uitvoerig variété-programma aan de oud-strijders voorgezet. De réunie is zoo zeer geslaagd, dat een herhaling in het voornemen ligt.- BOERENLEIDER OEKRAÏNE nu. het gasstel mag dezelfde oplettend heid en zorg verwachten als het overige keukengerei. Pompmachinist uit mijn na anderhalve week gered De pompmachinist H. J. Kousen uit Heerlen, die sinds anderhalve week in een neerbraak van de mijn Laura te Eygelshoven was opgesloten, is heden morgen omstreeks zeven uur vrijgekomen. Tegen dien tijd waren de laatste moei lijkheden overwonnen en kon Kousen op eigen kracht naar boven klimmen waar hij allerhartelijkst door vrouw en familieleden werd begroet Een arts heeft hierna een onderzoek naar zijn gezond heidstoestand ingesteld Dit wees uit. dat Kousen gezond en wel de vermoeienissen van zijn avontuur had doorstaan. Daar- Zij waren blijven staan. Er dreef iets in de rivier, waarbij zij -nu- stonden De jonge luipaard greep met zijn pooten in het water, als een groote kat Zijn nagels raakten het voorwerp bijna aan. Daar klonk iets uit de diepte. Een krokodil bad gemerkt, dat er onraad was en duldde dezen tegenstander niet. Wat daar in het water dreef of zwom was zijn buit De jonge luipaard was het gewend, hij trok pooten en snuit terug, De kroko dil hapte in het ledig. Een gevaarlijke buurman. Barranza wees naar de rivier O neen, dieren zijn niet gevaarlijker dan menschen. zeide Edda Hun vriendschap is tenminste echt. U kunt u dus niet voorstellen, dat OPLICHTSTER IN ARREST GESTELD: Eenige dagen geleden werd gewaarschuwd tegen een onbekende, die er haar gewoon te van maakte, zich aan bepaalde adres sen te vervoegen, met de dat de dochter des huizes een was overkomen en dat zij om een ande ren mantel liet vragen In vier gevallen gelukte het de oplichtster een mantel in handen te krijgen dé slachtoffers waren veelal winkelmeisjes Het verhoor van een der winkeljuffrouwen had tot gevolg, dat d* aandacht viel op de 33-jarige ge huwde vrouw I W. Haar n.l aan het gedupeerde eens handschoenen zonder te koop aangeboden en de juffrouw had deze transactie ietwat verdacht gevonden. Naam en adres waren bekend en zoo werd mej. I.W eens streng ondervraagd. Zij bekende de oplichtingen van de mantels te hebben gepleegd en ze tegen een ge middelden prijs van 15 te hebben ver kocht. Op drie mantels kon door de poli tie beslag worden gelegd. De vrouw is in arrest gesteld ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 24 Februari. (Stefani.) Aan het Tunesische front plaatselijke gevechten tusschen verkenningsafdeelingen alsmede van weerskanten toegenomen bedrijvig heid in de lucht. Elf vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten, waarvan 7 door Duitschê jagers in luck t gevechten en 4 door het afweergeschut. Onze vlieg tuigen bombardeerden de havens Tripolis en Algiers en veroorzaakten in laatstge noemde haven een brand van grooten omvang. Viermotorige Amerikaansche bommen werpers lieten gisteren talrijke bommen vallen op Messina. Acht personen kwa men hierbij om het leven en 32 werden gewond. De woonhuizen leden aanzien lijke schade. Onze jagers stegen weldra op vielen de bommenwerpers aan en schoten er 2 van neer, die in zee stort ten. In de provincie Catanzaro onder namen vijandelijke vliegtuigen aanvallen met machinegeweren op treinen spoorwegstations Amerikaansche ambassadeur bij vliegongeluk gewond FILMACTEURS OMGEKOMEN Onder de dertien gewonden, die na het ongeluk met den Yankee Clipper op de Taag bij Lissabon in een ziekenhuis zijn opgenomen, bevindt zich de Amerikaan sche ambassadeur in Turkije. Philipps. Andere namen van dooden of gewonden zijn nog niet bekend en mogen op bevel der Amerikaansche regeering ook niet worden genoemd. Er zijn 24 dooden en 13 gewonden, 2 inzittenden zijn onge deerd gebleven. Onder de passagiers be vonden zich 6 Amerikaansche filmactrices, die onderweg waren naar Engeland.,Een harer is om het leven gekomen. Ook eenige filmacteurs hebben het leven verloren. BEVALLEN: L. C. van Leeuwen geb, Helwig, d. F. J. Berenson geb. Ger. rads, z M. Roos geb. Varkevisser, z. N. Nijman geb. de Munnik, d. A. van Zon, geb. van der Nat, d. M. M. Groenendal geb. Hilekes. d. A. T. vgn der Bergh geb van Zuidam. z. M. van der Schilden geb. Heining, d. A E. de la Bretonière geb. Zaalberg, d. M van Elewout geb. Roetman. d. W. A. van der Vlist geb. Olieman, d. J. van der Kooij. geb. Jager, d. A. M. van Oos- terwijck geb. Teeuwisse, z. A. L. Ta. nis geb. van der Burg. z. C. M. Ver sluis geb. Wegner, z. M F Roland geb van Meijgaarden. z. W. E. G. Hendriks geb. Arens, z. J. Herwig geb. van Hofwegen, d. G. A. Bakker geb, de Bloois Gooojers. z. K. Laarhoven geb. André, d M. T. Lunenburg geb. Lepping, d. J. A. Goddijn geb. de Groot, d. B. van der Spil geb. Boon, d. L. P. Laaper geb. van Benschop, d. E. P. Privee geb. de Nocker, z. J. M. C. T. Grottendieck geb. van Ruth, d. W. S. Aarden geb. Roelsma, d. C. Berenfiwger geb. Timmer, z. I. J. H. van Nieuwenhuyzen geb. van der Kwast, d. W van Vliet geb. v. d. En:. 2 d. OVERLEDEN V. G. Bettinger, onge huwde man, 60 j. M. G Bosch, onge huwde vfouw 21 j. H. van Leeuwen, man van J. M. van Dorst, 73 j. J. A. Ammerlaan man van J. M. van Velzen. 72 j. G W. Kastein. man van E. M. Sachse 32 j. G. Bosman, man van E. F M. Dreyer, 46 j. J. A. Meeder; on gehuwde man. 53 j. E. C. A. Raveljé, weduwe van W Snabel, 38 j. W T. E. Snabel, dochter, 10 j. Y. Snabel, dochter, 3 j A. Dekker, ongehuwde man, 25'j. H. A. L. Langeveld. onge huwde vrouw, 86 j. J M. Marinus, vrouw van A. A. van Dijk, 50 j. H. Mulder, weduwn. van A. Veltrop, 79 j. A. C. Prins, vrouw van P. Dijkman, 63 j. G. Z. Jol, man van H. den Duik, 49 j. D. Toet, weduwn. van A. Knoes- ter. 78 j. A. C. Kuit, weduwe van J. Heggen, 64 j. N. Toet, weduwn. van A Dijkhuizen, 64 j. A. M. Baltus, zoon, 5 j. A Worsteling, wed. van W. M M. Verhuist, 74 j. M. de Heer, dochter, 2 dagen. J. W. Anneveldt, man van J. A. Kooper, 82 j. J. F. C. van den Berg, man van P. van den Bos, 70 ’j. J. P. van Aagten, man van J. Broekhuizen, 71 j. W. J. van de Wall, ongehuwde vrouw, 16 j. A. Block, vrouw van G van Muijen. 63 j Uit alle Duitschê redevoeringen com mentaren en beschouwingen van den laat- sten tijd is duidelijk gebleken, dat het Duitschê volk op hel, oogenblik een strijd voert op leven en dood. De 'ingeluide in zet tot den totalen oorlog bevestigt dit. Al spreken de berichten van heden van den mislukten Sovjet-winterslag en van optimisme in Berlijn over de komende ontwikkeling, dan wil dit nog niet zeg gen, dat de inzet tot den totalen oorlog niet in ieder onderdeel gerechtvaardigd zou zijn. Wanneer wij zeggen, dat het Duitschê volk een strijd voert op leven en dood, dan is dit het vaststellen van een feit in zijn eenvoudigsten vorm De Nationaal- Socialistische wereldbeschouwing heeft nieuwe normen vastgesteld. Onder „het Duitschê volk” heeft men te verstaan de Germaansche volkeren van Europa en continentaal „Europa” Bis geworden een begrip van solidariteit onder de suprème leiding van het Duitschê Rijk Men zou dus kunnen zeggen, dat Duitschland het hart van Europa is. de centrale levens kern van het organisme. Wanneer in een levend organisme er ook maar aan één geleding iets hapert, dan kan dit het be staan van, het geheele organisme in ge vaar brengen. laa| staan wanneer er moeilijkheden met net hart zouden zijn. Dit moet tot eiken prijs worden voor komen. Over den toestand waarin Europa op het oogenblik verkeert onder de bedrei ging van hét bolsjewisme behoeft men zich geen illusies te maken. Het bolsjewistische gevaar vertoont zich in steeds reëeler vormen zoo- als in de laatste weken herhaaldelijk kon worden aangetoond. Daarom dient men de positie waarin de volkeren vooral van West- en Midden-Europa thans verkeeren. met koel verstand onder het oog te zien. Wanneer Duitschland den strijd tegen het bolsjewisme zou moeten opgeven, zou zich in Europa een machtsverschui ving voltrekken als nooit te voren heeft plaats gehad. Daarin zou ook o’nont- koombaar Nederland worden betrokken en wel op een noodlottige wijze, jdie wel aan iedereen, na hetgeen hierover reeds wekenlang is gezegd nu eindelijk duide lijk zal zijn geworden. Het is logisch, dat een onderkend ge vaar bestreden wordt bestreden met alle middelen, welke daartoe ter beschikking staan. Het is onvermijdelijk, dat daarbij offers moeten worden gebracht, maar het doel is dit waard Trouwens, kan men het wel een offer noemen, wanneer een zaak, die voor den schijn nog wordt opengehouden, gesloten wordt om een van de maatregelen te noemen welke de aangekondigde inzet tot den totalen oorlog zal omvatten De Verordening, welke men Maandag avond heeft afgedrukt gezien, stelt een aantal maatregelen in uitzicht, die voor het Nederlandsche volk den inzet tot den totalen oorlog zullen regelen. Zal het Nederlandsche volk, na de geweldige krachtsontplooiing van het bolsjewisme, de noodzakelijkheid van deze maatregelen inzien en aan de ten uitvoerlegging er van zijn volle medewerking geven Deze vraag zal overtuigend beantwoord moeten worden. Alle hens aan dek De gevaren zijn groot, maar bij de uiterste krachtsinspanning, welke thans wordt voorbereid in eensgezinde samen werking. is er nog niets verloren Integendeel zal alles er door gewonnen worden Op 1 Maart 1943 treedt de verordening irganisatie politie nr. 147/42 in werking, sche troepen van 1 •erbindingen hadden moeten In beide gevallen hebben de Sovjet- colonnes zich blijkbaar te ver binnen de Duitschê linies gewaagd, zoodat zij door aanvallen in de flank en in den rug ver nietigd konden worden. Dnjepropetrowsk ligt thans nog ver achter het front en militaire kringen te Berlijn nemen aan, dat de bolsjewistische aanval deze stad niet meer zal bereikeij Dat het den bolsjewieken niet meer zoo voor den wind gaat, blijkt ook uit de Sevjet-berichtgeving, welke, naar men te Berlijn verklaart, de laatste dagen onbe trouwbaar is geworden Herhaaldelijk meldt Moskou de verovering van plaat sen, waar in het geheel niet wordt ge vochten. Aan de monding van de Koeban zijn Duitschê en Roemeensche troepen tot een tegenaanval overgegaan, waarbij zij 3000 gevangenen maakten De bewegingsoorlog is hier tot een loopgraafoorlog geworden. In dit gebied is thans de modderperiode aangebroken, zooals trouwens aan het ge heele front tot Leningrad toe de thermo meter tot ongeveer 10 eraden boven nul is gestegen. Het Duitschê Weermachtbericht van gisteren weerspiegelt den geest van opti misme, waarmede het Duitschê Opperbe vel de komende ontwikkeling tegemoet ziet. Reeds thans meent de Duitschê legerleiding te kunnen verklaren, dat het bo’sjewistische winteroffensief niet tot een beslissénde overwinning heeft geleid. Van de beoogde vernietiging van de Duit- sche Weermacht is geen sprake. Een leger, het 6e, is bij Stalingrad verloren gegaan, doch sedert dien is zelfs geen divisie meer oYnsingeld, aldus verklaart men te Berlijn. Van gebiedsverovering dpor de bolsjewieken is thans geen sprake meer en men meent dan ook te Berlijn v?n een keerpunt in den strijd te kunnen spreken. Een bevestiging hiervan ziet men in de vijandelijke berichtgeving, die aanzienlijk bescheidener is geworden Bij het betrekken der nieuwe stellingen heeft de Duitschê legerleiding niet alleen rekening gehouden met de eischen der verdediging. Deze stellingen vormen in vele gevallen waardevolle bruggehoofden voor komende operaties De strijd is nog niet ten einde, doch van Duitschê zijde ziet men de ontwikke ling met vertrouwen tegemoet. Dit geldt ook voor de nog zeer hevige gevechten in het gebied van Orel en ten Westen van Koersk welke stad de Duitschers ontruimd hebben en Charkof. Weest er zuinig mee in uw eigen belang Gas is kostbaar en mag slechts zoo spaarzaam mogelijk verbruikt worden. Evenals bij het 'fclec.riciteitsverbruik heeft de huisvrouw hier een verantwoor, delijke taak. Wanneer men nagaat, hoe- vele gezinnen er dagelijks op gas koken, dan kan men zich gemakkelijk voorstel len, dat door weloverlegde handgrepen bij het gebruik van de gastoestellen en handig huishouden een beduidende hoe veelheid gas bespaard kan worden voor andere gewichtige doeleinden. Trouwens, wie zijn rantsoen overschrijdt, krijgt boe te of wordt van den toevoer afgesneden. Het is dus ieders belang zoo zuinig moge lijk met het gas om te gaan. Bij het ko ken met gas is het voor alles noodzake lijk, dat bet gasstel schoon is. Wie toch zou er in een vuile pan koken? nette huisvrouw zou een dergelijken eisch verontwaardigd van de hand wijzen. Wel- organisatie politie nr. 147/42 in werKmg, die voorziet in een reorganisatie van het Nederlandsche politiewezen. In verband met deze hervorming van de politie-or- ganisatie is thans door een op hetzelfde tijdstip» van kracht wordende verordening van den? Rijkscommissaris nr. 18/1943 ook een nieuwe regeling voor de bezoldiging van de geheele Nederlandsche politie op gesteld. De verordening is in het laatste nummer van het verordeningenblad ge publiceerd. De nieuwe regelingen béoogen in de eerste plaats de groote verschillen ih het bezoldigingsapparaat voor de Nederland sche politie en de hierdoor ontstane ver schillen bij de betaling der politieambte naren in de afzonderlijke politie-afdeelin. gen en in de afzonderlijke gemeenten uit den weg te ruimen. Daarenboven zullen de meest 'verschillende in de afgeloopen jaren opgedoken problemen op het gebied der bezoldiging en de als rechtvaardig erkende klachten en bezwaren, rekening houdende met de positie, de beteekenis en de taak der politie, worden dpgelost. De uniförmiteit, in de bezoldiging moet er eveneens toe bijdragen den gemeenschaps geest, het saamhoorigheidsgevoel der Ne derlandsche politie, alsmede het bewust zijn van haar verantwoordelijkheid voor de op de schouders der politie rustende taak te versterken en te consolideeren. Gebaseerd op het algemeene bezoldi- gingsrecht, dat principieel voor de politie blijft gelden, wordt door de bijzondere voorschriften der verordening voor de politie voorzien in een in yele opzichten andere behandeling, waar het de bezol diging betreft. Gewaarborgd wordt den politie-ambtenaren een gemiddeld gelijk blijvend grondsalaris op grond van part. 1 der verordening, dat ingedeeld is over eenkomstig den dienstrang en het aantal dienstjaren. Hierbij komt een, naar maat staf van* de gezinsomstandigheden en vooral van het kinderaantal en voorts naar de klasseering der gemeente opge stelde woningtoelage (bijlage 2 van de verdrdening) Ook-dient er op gewezen te wórden, dat de verordening een iets andere handha ving voorschrijft van de bepalingen in zake het pensioenfonds en inzake’ t fonds der nagelaten betrekkingen der politie ambtenaren. Ongewijzigd blijven de vol gens de algemeene beginselen verstrekte toelagen voor gehuwden en kinderen. De op het Duitschê recht gebaseerde schalen voor de grondsaiarissen zijn ingesteld op bepaalde met militaire rangen overeen komende dienstgraden. waarvan de spoe dige invoering in vollen dienst is voor zien, in dief voege, dat alle politie-ambte. naren met den rang van zulk een dienst- graad, of daarmede gelijkstaande, dit sa laris verkrijgen Deze methode brengt een groote vereenvoudiging in de nieuwe sa larisregeling teweeg. Zij. maakt slechts een geleidelijke verandering noodzakelijk van de dienstgraadregelingen die elkaar op het oogenblik vaak overlappen. Wanneer men dan tot vergelijkingen overgaai, moet principieel b v. (afgezien dus van bepaalde bijzondere gevallen, die op grond van heel speciale omstandighe den een afzonderlijk onderzoek en een af zonderlijk besluit noodzakelijk maken) de inspecteur tweede klasse gelijk gesteld worden met den luitenant, de inspecteur eerste klasse met den opper-luitenant, de hoofdinspecteur met den kapitein en de commissaris van politie met den majoor. De gewestelijke politiepresidenten zullen voorloopig den rang krijgen van kolonel en later na 'voltooiing der reorganisatie den rang van generaal-majoor. De politie presidenten zullen den rang krijgen van luitenant-kolonel en in een groote stad den rang van kolonel. Moeilijker is deze taak voor de lagere dienstgraden, daar hier de oude regeling een beeld vertoont van vrij groote verwarring. Principieel zullen b.v. gelijkgesteld moeten worden: de marechaussee, de agent en gemeente veldwachter met den wachtmeester, bij meer dan zeven dienstjaren met den op perwachtmeester. De hoofdagent, agent joor, brigadier-majoor en wachtmeester, alsmede chef-veld wachter zullen prin cipieel gelijk moeten staan met den opper wachtmeester en bij een hooger aantal dienstjaren met den hoofdwachtmeester. RflOFDIFRNIlMM F R Voorts de adjudant-onderofficier met den V V T V 1 D K 11 U Wl IH D I\ hoofdwachtmeester, bij een hooger aan tal dienstjaren met den onderluitenant. Dienovereenkomstig moeten de oude dienstgraden in de nieuwe regeling’ wor den opgenomen. De verordening beteekent dus een nieu we stap naar de uniformiteit en vereen voudiging van de Nederlandsche politie. Na voltooiing van het moeilijke werk van uitvoering, zal zij een maatregel blijken te zijn van sociaal belang en dienovereen. komstig in den geest van het geheel^ politiecorps |tot uiting komen. (w.v RAUTER S.S.-Gruppenführer und GeneraL leutoam der Polizei. gende trapeze hing, maar ik Fred van u hield. Daarom zwijgen. De verliezen van het roode leger In verband met den dagorder van Sta lin aan het roode leger ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van de stich ting daarvan verneemt het O.N.B.: Het roode leger heeft volgens de officieele Duitschê cijfers 5,4 milliqen gevangenen verloren. Bdvendien aan dooden en ge wonden 12,8 millioen man. In 20 maanden oorlog heeft het roode leger dus 18,2 mil lioen man verloren. In dten tijd verloor het 48.000 stukken geschut en 34.000 pantserwagens. Sovjets aan de Wolchof en het Ladoga- meer in den aanval S.P.T. meldt uit Berlijn: Na een rust van eenige dagen hebben de Sovjets, sedert 24 uren, hun aanvallen in het ge bied van het Wolchoffront en ten Zuiden van het Ladogameer hervat Een vijan delijke aanval, gericht tegen een door Duitschê troepen beze- bruggehoofd aan de Wolchof, zoü op een mislukking zijn uitgeloopen. Ook ten Zuiden van. het Ladogameer zijn de Sovjets met sterke afdeelingen tot den aanval overgegaan. Zij worden hierbij krachtig door ge vechtswagens en vliegtuigen ondersteund. ik terwille van u gekomen ben ging Barranza voort U onderschat u zelf, juffrouw Fahlen Dat kan wel. Edda deed een stap achteruit. Pas toen u weg was wist ik wat u vojf mij beteekende. neem mij niet kwa lijk dat ik dit zoo openhartig zeg Vaak wilde ik met u praten Als u aan den in gang van de manege stond en naar mij keek als ik onder den koepel van het circus werkte Dunkins had het gevaarlijkste werk, meende Edda U wa§ veilig op uw trapéze terwijl als Dunkins op zijn vaart enkele centimeters terzijde was ge schoten Dunkins, altijd weer Dunkins. Als ik geen vriendschap voor Dunkins had gekoesterd, zou ik u allang gevonden hebben. Ik dacht dag en nacht aan u. Edda. Ik dacht aan u. als ik op de vlie- wist dat moest ik DR. H. C. LOS OVERLEDEN: In den ouderdom van 84 jaar is hier ter stede overleden dr. H. C Los, oud-leeraar wis- en natuurkunde. De heer Los was van 1 September 4898 tot 1 Sept. 1924 leeraar aan de H.B.S aan de Raam straat. Vrijdagmiddag 1 uur vindt op Nieuw Eik en Duinen de teraardebestelling plaats. De poKtie vraagt inlichtin. gen over een zak met waschgoederen. ge merkt met het waschnummer 512. De zak is in het begin van Januari j.l. van een bakfiets in de omgeving van de Weimar- straat ontvreemd. Een en ander is te be zichtigen aan het bur. Alexanderplein 12. ROSKAM NAAR DE Naar wij vernemen is de boerenleider, hoofd van den Nederland- schen Landstand, een dezer dagen, verge zeld van eenige tientallen Nederlandsche boeren, naar de Oekraïne vertrokken Boe renleider Roskam zal eenigen tijd in de Oostelijke gebieden vertoeven, teneinde een bezoek te brengen aan de vèrschil- lende groepen boeren, die reeds eerder aldaar hun krachten voor de voedsel voorziening van Europa hebben ingezet, alsmede alle voorbereidingen te treffen tot bet Stichten van een Nederlandsche modelboerderij als ook van zes groote bedrijven, welke uitsluitend door Neder landsche boeren zullen worden beheerd VREEMDE MANIER OM GELD LOS TE KRIJGEN Iemand uit de Obrechtstraat hier ter stede kreeg op een Zaterdag avond in October bezoek van twee per sonen, van wie er een zich legitimeerde als agent van politie (in burgerkleeding), welk tweetal mededeelde, dat de bewoner een ernstige overtreding had begaan inderdaad was hij zich daarvan bewust doch er spoedig op liet volgen, dat van vervolging zou worden afgezien, indien de bewoner een bedrag van 1000 afgaf. De aangesprokene zou, indien hij de dui zend pop in huis had gehad, dat bedrag hebben afgegeven, maar hij bezat ze niet en bood 100 aan. waarmee het tweetal evenwel geen genoegen kon nemen. Hij zeide toen zijn bést te zullen doen, het gevraagde machtig te worden, waarop het tweetal, zich verwijderde Toen heeft de bewoner zich bedacht en hij is de zaak Jsij de politie gaan aangeven. Uit het ver dere onderzoek bleek, dat de man, die zich als agent van politie bad gelegiti meerd, werkelijk van het politiekorps deel uitmaakte, zij het niet als agent- rechercheur, doch als verkeersagent, en daj de andere van het tweetal hulpkas- sier bij een bankinstelling was, terwijl een derde op den achtergrond bleef,, die beweerde ruim 850 van den bewoner in kwestie te vorderen te hebben en die met de beide anderen was overeenge komen, dat zij zouden trachten die voor hem los te krijgen en dat zij elk 100 bemiddelingsloon van. hem zouden ont vangen, indien hun poging succes hebben. De aard van de door woner begane overtreding was geheele drietal bekend, doch de mannen, die zich op den avond ten huize van den in overtreding zijnde vervoegden, gewaagden bij dit be zoek niet van de vordering der f 850. Alle drie hadden zij zich thans voor de rechtbank te verantwoorden, de eerste twee wegens poging tot afpersing, de derde wegens uitlokking. Sedert eind October waren zij, die een blanco straf register hadden, in voorloopige hechtenis en ten aanzien van den beganen misstap toonden zij ernstig ber<»iw. De officier van justitie eischte tegen den agent een jaar, tegen den hulpkassier acht maanden en tegen den man op den achtergrond vijf maanden gevangenisstraf. Van de zijde der verdediging werd op uiterste clementie aangedrongen Uitspraak 9 Maart. Door de aanhouding*van den 40-jarigen groentehandelaar J. T„ dezer dagen in de Jan van der Heijdestraat, is de inbraak, welke op 10 October van het vorige jaar in een bontwinkel aan het Rijswijksche- plein werd gepleegd, tot klaarheid ge bracht T„ die werd gearresteerd door een rechercheur Van den C.O.D., droeg een groote koffer bij zich, waarin 4 bont mantels waren geborgen. Bij onderzoek bleek, dat de mantels afkomstig waren van de inbraak aan het Rijswijkscheplein Nu men eenmaal één man achter slot en grendel kon zetten kwam men geleidelijk aan ook op het spoor van de anderen, die bij deze zaak betrokken waren. Teza men met den 40-jarigen rijwielhandelaar K v. d. S„ had T. de mantels in bewaring gekregen van den 35-jarigen loswerkman J L„ die ze op zijn beurt weer gekocht had van zijn broer, den 37-jarigen koop man A J. L Laatstgenoemde had ze be trokken van den 33-jarigen koopman F. L., die. zooals aan het licht kwam, met den 30-jarigen loswerkman F. H de in braak had gepleegd. Zij .hadden de man tels, die een waarde vertegenwoordigden van f 6000. voor /1100 aan A J. L van de hand gedaan, die aan zijn broer weer 1600 voor de collectie in rekening bracht Deze heeft kans gezien een der mantels voor f 10.000 te verkoopen in Leiden de heler is bereids in de Sleutel stad aangehouden Alle lieden zijn in arrest gesteld. Naar de ontbrekende mantels wordt nog een onderzoek inge steld wel is komen vast te staan, dat de daders een der mantels in stukken hebben gesneden DIVERSEN De a d s p i r a n t e n k 1 a s s e van den Ned. Kanobond is gesplitst in een klasse A voor wedstrijdvaarders van 14 16 jaar en een klasse B voor idem van 1618 jaar met als afstanden resp. op 300 en 500 meter. De jaarvergadering van de Ned. Wielren Unie wordt 14 Maart te Utrecht gehouden. In de reserve 2e klasse A behaalde Laakkwartier het kampioen schap. In de' reserve 3e klasse A ge schiedde. dit door H.B.S. 3 en ih de reserve 3e klasse C door Postduiven 2. 1 I i-4. - W A- a

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1