Hoogste krachtsinspanning voor eindzege Het resultaat moet «en zal onze overwinning zijn IbJt No. 18421. Donderdag 25 Februari. 1943. Doorbraakpoging Mioesfront verijdeld aan Proclamatie van den Führer Tegen het bolsjewisme 8 n BINNENLAND r STADSNIEUWS FEUILLETON CHURCHILL’S MEENING Olieopslagplaatsen in Syrië gebombardeerd ROOFD1ERNUMMER Sovjet-gardecorps vernietigd 1000 gevangenen en veel buit Opnieuw 17 schepen in den grond geboord DUITSCH WEERMACHTBERICHT Mobilisatie van geheel Europa zoowel van de geestelijke als de stoffelijke waarden Stichting der Partij herdacht Slachtoffers van het bolsjewisme „FRONTINZET” GEMEENTELIJKE DIENST W.H.N.-loterij WW HAAGSCHE COURANT De Rijksmaarschalk bezichtigde eenheden van de divisie ..Hermann Göring”, WEERM ACHTBERICHT ITALIAANSCH gaat te instinct en colonnes der Sovjets, alsmede het ik begrijp het Bij verstandig gebruik kan men met weinig ga* veel doen Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland AFSCHEID VAN NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS 4 4 4 4 4 4 t t i t t 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 taaien herinnert strijd net den onze gij aet oor- be- het 25 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon vrijwillig het Eenige officieren hebben de mannen toegesproken en zij hebben hun gewezen op de taak, die thans op hun schouders is gelegd. Verder hebben deze officieren doen uitkomen, dat het deel van ona volk dat zich nu nog afzijdig houdt, later .zal begrijpen, hoe belangrijk en eervol hun inzet voor het welzijn van Europa is geweest. Het getuigt van den goeden geest van het Nederlandsche volk, dat flinke kerels nog steeds bereid zijn de eer van het vaderland aai» de fronten in het Oosten te verdedigen. Vroolijk en opgewekt vol goeden moed, hebben de mannen afscheid van hun familieleden genomen en zich op reis begeven voor de eerste grondige opleiding. welke is samengesteld ui't vrijwilligers van alle Duitsche gouwen. (P.K. Kudicke-We.-Po.) De inzet van alle krachten Want het Duitsche Volk zal thans eerst goed al zijn krachten oproepen en inspan, nen in een omvang, als in de geschiede nis der menschheid nog nooit voor een oorlog is geschied. Wij zullen ook geen seconde aarzelen om de landen, die voor het uitbreken van dezen oorlog verant woordelijk zijn, te betrekken bij de presta. ties in dezen historischen strijd. Wij zul len het als een natuurlijke zaak beschou. wen, geen vreemde levens te ontzien in een tijd, welke vdn ons éigen leven zoo zware offers vraagt. Wij zullen in onwrikbaar trouwe gemeenschap met onze bondgenoo. ten een mobilisatie van de geestelijke en stoffelijke waarden van Europa ten uit voer leggen, zooals ons werelddeel in zijn geschiedenis van duizenden jaren nog niet neeft gezien. Deze mobilisatie is ook noodig om ge heel Europa het eigen volksche leven te verzekeren, dat de grondslag is geweest niet alleen van onze groote gemeenschap pelijke cultuur, maar ook van het stoffe lijke bestaan van dit werelddeel. U, partijgenooten, groet ik als altijd met een overvol hart. Mijn gedachten zijn in dit uur bij u, zooals zij steeds geweest zijn. De plicht echter dwingt mij, in deze maanden weken en dagen onvermoeid te denken, te werken en het komende keer punt voor te bereiden voor hen die als strijders van ons Volk met onze bondge- i nooten het lot der wereld vormen, bij onze 1 broeders en kameraden^ bij de Duitsche soldaten vooral aan het strijdende front in het Oosten want daar wordt beslist over de toekomst van Duitschland en ge heel Europa. Het resultaat moet en zal onze overwinning zijn”. i en tegenslagen dezelfde vijanden tegenover een geheele Inzet voor het welzijn van Europa In den Haag hebben gisteren wederom eenige honderden Nederlandsche vrijwil ligers afscheid genomen van het vader land om met de wapenen In de hand deel te nemen aan de bescherming van Europa tegen de bolsjewistische Mon golen. Gandhi’s vastenperiode loopt ten einde Gisteren heeft de Quaker Alexander Gandhi bezocht. Na afloop van het bezoek verklaarde hij Men mag verwachten, dat Gandhi het vasten zal doorstaan. Reeds maakt de Mahatma plannen voor zijn werkzaamheden na afloop van de vasten periode die hij op drie weken gesteld had en waaraan tHans nog 5 dagen ont breken. In een telegram heeft Churchill den eisch van den woordvoerder der Indische politieke leiders. Sir Teybas Adur Sapra, Gandhi vrij te laten geweigerd. Weeshuis in brand In een tehuis voor weesmeisjes in Ca van (Ierland) is Dinsdagnacht een brand uitgebroken, die snel om zich heen greep. Van de 82 kinderen, die in dit gebouw wa. ren ondergebracht, worden er 37 vermist. ROME, 25 Februari. (Stefani.) In Tunis plaatselijke bedrijvigheid. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten 6 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Onze formaties der luchtmacht deden aanvallen op havenwer. ken en schepen te Philippeville. Te Kai- roean en Gabes werden 4>ij een vijandelij- ken luchtaanval 12 personen van de Ara bische bevolking gedood en een 30-tal ge wond Petroleumopslagplaatsen te Tripolis in Syrië en het vliegveld van Latakjeh in Syrië werden doeltreffend door onze luchtmacht gebombardeerd. Vannacht hebben vijandelijke vliegtui gen bommen laten vallen op Napels en lichte schade berokkend aan woonhuizen. Onder de bevolking werden eenige perso nen gewond. Afzonderlijke aanvallen met machinegeweren in do, provincies Catan zaro. Messina en Trapani veroorzaakten onbeteekenende schade, alsmede 2 dooden en 3 gewonden In de Straat van Sicilië heeft een Italiaansch reddingsvliegtuig 7 leden der bemanning van een viermoto- rigen Amerikaanschen bommenwerper ge. red, die tijdens den aanval van 23 /Febi'( op Messina was getroffen. Drie van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de militaire operaties der laatste dagen tijd in Duitschland als gemeenschappelij ke vijand tegenover ons stond, vertoont zich thans weer tusschen de joodsche ban kiershuizen van New York, de joodsch- plutocratische leidersgroep te Londen en de joden van het Kremlin te Moskou. Zooals echter het Duitsche Volk door dit inzicht den binnenlandschen joodscher. vijand met succes heeft bestreden en op het punt staat hem voorgoed te liquidee- ren, zoo zullen ook de andere volken in den loop van dezen oorlog zich steeds meer op zichzelf bezinnen en tenslotte gemeenschappelijk front maken tegen het ras, dat hen allen tracht te vernieti gen. De joden, die tijdens onzen strijd in het binnenland bi' iederen vermeen den tegenslag jubelden en de harde wer kelijkheid verwarden met hun koorts achtige hoop, meenen ook thans, precies als den vorigen winter, reeds voor de verwezenlijking van hun duizendjarig doel te staan. Maar evenals het vorige jaar zullen zij ook thans de vrêeselijkste ont nuchtering beleven Het doel van het jodendom. Toen onze tegenstanders in 1923 meen den de Nationaal-Socialistische Partij voor goed te hebben neergeslagen en mij door een proces voor het Duitsche Volk als Afgedaan beschouwden, hebben zij juist daardoor, als door een ontploffing, de nationaal-socialistische wereldbeschou wing onder het geheele Duitsche Volk verbreid en het besef van het karakter van het jodendom niet één slag aan zoo veel millioenen menschen gegeven als wij in normale omstandigheden nooit zelf hadden kunnen bereiken. Zoo zal het in- ternatiorwle jodendom, doordat het dezen nieuwen’oorlog heeft aangestookt, erva ren, dat Volk na Volk zich steeds meer met dit vraagstuk zal bezighouden om tenslotte dit wereldprobleem in zijn ge heele dreigende grootte te begrijpen Door dezen oorlog wordt in <•-» eerste plaats onomstootelijk bewezen, dat plutocratie en bolsjewisme van volkomen gelijken aard zijn en dat het het eeuwic onver anderlijke doel van alle joden is. de vol ken uit te plunderen en tot slaven van hun internationaal misdadigersgilde te maken. Dezelfde alliantie, welke inder- De historische taak der Partij De Partij nu is de onveranderlijke be lichaming van deze macht geworden en thans de inwendige garant niet alleen van het behalen van de overwinning, maar "daardoor ook van het behoud van ons Volk voor de -oekomst. I VERDUISTEREN van 6.10 aar nam. tot 7.36 aar voorm. Maan: 25 Febr. onder 9.58 v.m., 26 Febr. op 12.11 v.m., rnder 10.25 v.m., 27 Febr. L.K. Nachtdienst Dokters: Tussphen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 zg Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag> No 115995 gedragen heeft en hoe men qgn vlschmes voor u zal kunnen beschermen voor u en moet gebruiken. Innerlijk ben ik echter voor Dunkins Een instinct- U hebt niets te vreezen. juffrouw Fahlen. Barranza boog, dan ging hij naar de blokhut en verdween daarin. Karakwa kon niet lezen en als hij het gekund had, dan was de inhoud van de brieven, die hij in zijn haar had beves tigd hem toch onverschillig geweest, hoewel de inhoud hem zelf betrof In den brief, dien Barranza haastig had ge schreven, stond Den Heer Fred Dunkins. Las Palmas. Gran Canaria. Beste vriend Ik benijd je om je verblijf op het prachtige eiland, hier is het heeé en afschuwelijk, overigens gaat alles naar wensch. In St Paolo de Laonda zul je ia den winkel tegenover de landingsplaats een neger vinden. Zijn vader heet Ka rakwa en is de afschuwelijkste kerel tus schen Kaapstad en de Sahara Deze zal je brengen als het zoo ver is en Edda alleen is. Je begrijpt, wat ik meen J' oevel wordt uitgevoerd een vroeger komen zou niet goed zijn. Koppel is bij Harden, (Wordt vervolgd). (Cl.-arch- H.C.) Dankbaarheid jegens partijgenooten Wanneer ik deze boodschap tot u richt, dan doe ik dat' evenals Het vorige jaar uit groote dankbaarheid, dat ik in u, man nelijke en vrouwelijke partijgenooten, de eerste dragers heb gevonden niet alleen van de nationaal-socialistische wereldbe schouwing, maar ook van de nationaal- socialistische levenshouding, de levens houding, welke juist in tijden van de zwaarstë beproevingen van zoo reusach tige sterkte is gebleken. De opportunis ten van ons burgerlijke léven hebben.deze karakterdeugd even slecht begrepen als de door het jodendom opgehitste massa van onze oude partijen. Waarom zou het dan thans anders zijn? Er is slechts een onderscheid: de giganti sche massa van het Duitsche Volk staat thans achter het Nieuwe Rijk. Zij is vast besloten, onvoorwaardelijk toe te stem men in de nieuwe Rijksgedachte en de nationaal-socialistische gedachtenwereld, welke die Rijksgedachte aanvult. Speciaal in deze maanden en misschien in de komende jaren heeft zij haar twee, de groote. historische taak te volbrengen: het Duitsche Volk onvermoeid wakker te houden, het den omvang der gevaren dui delijk voor oogen te stellen, het heilige geloof aan de overwinning dier gevaren te versterken, zwakken naturen kracht in te geven en saboteurs onverbiddelijk te ver nietigen. Ophelderend moet zij, zooals vroe. ger, werkzaam zijn, daar, waar men ge willig opheldering aanvaardt, terreur met een tien maal grootere terreur breken, verraders uitroeien, waar zij zich ook be vinden en onverschillig onder welk mom zij hun volksvijandige oogmerken willen verwezenlijken. Al staar ook de bloei der mannen van de nationaal-socialistische beweging aan het front en vervult hij daar als soldaat op voorbeeldige wijze zijn plicht, dan zijn toch de oudste strijders thans nog altijd de sterkste fanatici voor net behoud van den Duitschen levenswil en bij hen voegt zich jaar n» jaar een nieuwe lichting der Duitsche jeugd, volkomen opgevoed in de nationaal-socialistische beginselen, ver groeid met de gedachte onzer volksge meenschap en met den wil op te treden tegen ieder, die het zou wagen, zich aan onzen vrijheidsstrijd te vergrijpen En zooals ten tijde van den strijd der Partij om de macht juist de vrouwelijke partijgenooten, de Duitsche vrouwen en meisjes, de betrouwbaarste steunpilaren der beweging waren, zoo is ook thans weer de groote massa van onze vrouwen en meisjes het sterkste element in den strijd 'voor het voortbestaan van ons Volk Want welk lot vooral het Duitsche volk toege dacht is, hebben niet alleen de joden in Londen en New York maar ook die van Moskou Gode zij dank ondubbelzinnig uit gesproken. Maar wij zijn vastbesloten hun een niet minder duidelijk antwoord te geven. Deze strijd zal dan ook niet, zooals men bedoelt, eindigen met de vernietiging der arische menschheid, maar met de uit roeiing van het jodendom in Europa. Bo vendien zal de gedachtenwereld van onze beweging, zelfs voor onze vijanden, dank zij dezen strijd, gemeengoed van alle vol ken worden. Staat na staat zal, terwijl hij zelf met ons in oorlog is, steeds meer ge dwongen zijn voor het voeren van den door deze staten geprovoceerden oorlog, 'nationaal-socialistische stellingen toe te passen en daardoor ook zal juist door dezen oorlog 't besef van ’t met vloek be laste, misdadige ageeren van het joden dom zich onder alle volken verbreiden. De proclamatie van den Führer, welke i staatssecretaris Esser voorlas, luidde o.m. als volgt: „Ik heb partijgenoot Esser verzocht in. mijn naam tot u te zeggen, wat ik, doo» dé omstandigheden genoopt, ten tweeden male zelf niet kan uitspreken. De Duitsche Weermacht, welke, zooals steeds sedert het begin van den oorlog, zich ook dezen winter voortreffelijk heeft geweerd, is gewikkeld in een ver bitterde worsteling tegen het wereld^e- vaar, dat door de' bankiershuizen &an New York en Londen is opgeroepeir in samenwerking met de bolsjewistischs jo den te Moskou. Ikzelf bevind mij in*het Oosten en kan daarom helaas niet in uw midden zijn. Maar mijn gedachten zijn dit jaar nog meer dan vroeger bij u. Want welk lot zou ons Volk en geheel Europa hebben getroffen, indien niet bp 24 Februari 1920 in deze zaal de^stellin- •gen der nationaal-socialistische revolutie zouden zijn verkondigd, welke hét Duit sche Volk wisten te grijpen en h< t brach ten tot de kracht, die thans in staat is het joodsche wereldgevaar niet alleen tot staan te .brengen, maar het tenslotte verpletteren. U allen zijn de omstandigheden kend, waardoor het den vijand in Oosten is gelukt zooals den vorigen win ter door de natuurkrachten, ook in dezen winter een deel van de successen onge daan te maken, welke gedurende zomer door den heldenmoed van soldaten werden bevochten. Maar weet ook. dat de weg van onze Partij eveneens geen veilige of gemakkelijke weg naar het succes was. maar dat ons tallooze moeilijkheden werden bereid door die wij thans, wereld moeten bestrijden.” Onwrikbaar fanatisme Na een korte herinnering aan het jaar 1920 toen Adolf Hitler als eenzame on- bekende zijn strijd begon, vervolgde de Führer„Welk een verschil met den strijd van thansWant hoe groot ook de coalitie onzer vijanden moge iijn. als macht is zij kleiner dan de kracHt van het bondgenootschap der volkeren, die tegen de bolsjewistisch-plutocratische ver nietiging ten strijde trekken Altijd is de Partij bezield geweest door het onwrikbare besluit, onder geen om standigheden te capituleeren en in geen geval den strijd op te geven, alvorens de samenzwering onzer tegenstanders in het binnenland vernietigd zou zijn. Dit fana tisme hebt gij van mij geleerd. Aan vaardt de verzekering, dat hetzelfde fa natisme mij thans bezielt, dat het mij nooit verlaten zal, zoo lang ik leef. Ook het geloof hebt gij van mij ontvangen weest ervan verzekerd dat ook dit geloof sterker in mij Is dan ooit tevoren. Wij zullen de macht der joodsche wereld- coalitie breken en vernietigen en de menschheid. die strijdt voor haar vrij heid, haar leven en het dagelijksche brood zal in dezen strijd de eindzege be vechten. Voor de vierde maal in dezen oorlog heeft de N.S.D.A.P. den verjaardag harer oprichting herdacht. Den 24en Februari 1920 kondigde Hitler in de feestzaal van het Hofbrauhaus in München de 23 pun ten van het nat.-soc.' partijprogram af, welke sindsdien tot levenswet van de Duitsche natie zijn geworden. Deze feest zaal Is thans nog even eenvoudig als toen. Aan lange tafels zaten gisteren meerendeels in het eenvoudige bruine hemd, de oude strijders der partij. Stormachtig werd; Hermann Esser toegejuicht bij zijn ver schijnen Nauwelijks minder geestdriftig werden andere prominente mannen ver welkomd Met geestdriftig Heil-geroep be groette de vergadering wederom Esser, toen deze het podium betrad om het woord te nemen. vitailleeringsverkeer in het achterwaart- sche vijandelijke gebied werden ernstig getroffen installaties der Moermansk- spoorlijn en veel rollend materiaal aan de Baai van Kar.dalaksja werden door duik bommenwerpers vernield. Duitsche jagers schoten gisteren in tallooze luchtgevechten terwijl zij slechts» 6 toestellen verloren, in totaal 99 Sovjet-vliegtui'gen neer.Lucht- doelartillerie der luchtmacht bracht nog 19 toestellen ten val. Van het front in Tunis werd gisteren slechts plaatselijke gevechtsactie gemeld Duitsche vliegerformaties sloegen door duik- en scheervluchen vijandelijke ravi. tailleeringscolonnes uiteen Zooals reeds te een extra bericht is me. degedeeld, hebben formaties Duitsche duikboo:en op den Atlantischen Oceaan een krachtig beschermd convooi aangeval len. In zeer zware geyechten brachten zij 17 schepen met een gezamenlijken inhoud van 104 000 b.r.t tot zinken 3 Andere schepen werden getorpedeerd In het kader van den tegen het communisme Spaansche weekblad El Espagnol” aan de verklaringen van den huidigen Engel- schen minister-president Winston Chur chill in zijn boek ..De. wereldcrisis": De Russische wereldrevolutie kostte aan 28 bisschoppen. 1219 geestelijken 6000 onderwijzers. 9000 doktoren 12 950 grootgrondbezitters. 54.000 officieren 70.000 politieambtenaren. 193.290 arbei ders. 260.000 soldaten 355.250 intellec tueelen en leden van de vrije oeroepen en aan 815.000 vrouwen het leven Tevens herinnert het blad zijn lezers aan het feit dat t' den» de bezetting van het Oostelijke deel van Polen door de Sovjets bijna U millioen Polen spoorloos zijn verdwenen De onderdrukking in Britsch-Indië De .Manchester Guardian” schrijft: „Weet het Engelsche volk da-, in den tijd van 8 Augustus tor 1 December van het vorig jaar 60299 Britsch-Indiërs gearres teerd zijn, dat op 1 December nog 39498 Britsch-Indiërs in de gevangenissen zaïen en dat de politie 470 maal en de militairen 68 maal geschoren hebben op Britsch- Indiërs?” De gemeente s-Gravennage neeft be sloten, naast het gemeentelijk sociaal bureau een gemeentelijken dienst „Front inzet" in te stellen. Deze dienst bedoelt de verzorging ter hand te nemen van hen (en hun gezinnen), die zich totaal inzetten in den strijd bolsjewisme De gemeente gaat Hierbij van standpunt uit, dat in dezen totalen log welke een totalen inzet vereischt een gemeenschap van Nederlanders (wat een gemeente toch eigenlijk is) moet voorgaan om in de eerste plaats te zor gen voor den man (en zijn vrouw en kin deren) die zich ten volle inzet. In de ge weldige worsteling onzer dagen nu de bolsjewisten trachten alles wat ons lief en dierbaar is te vernietigen zijn deze Nederlanders er namelijk mede borg voor dat deze gruwelen geweerd zullen worden en wij. Nederlanders met elkaar in de groot-Germaansche ruimte der toekomsteen geweldigen opbloei en een grootsch" toekomst tegemoet zullen gaan. De dienst .Frontinzet”, welke ressor. teert onder Sociale Zaken, is gevestigd Kerkplein 3 te ‘s-Gravenhage en staat onder leiding van der. heer M H Else- naar. Zij wien dit aangaat kunnen zich voor hulp, klachten e d. <iaar vervoegen iederen Dinsdag Woensdag en Donderdag van half 2 tot half 3 IN RUIM VAN SCHIP GEDUWD: Bij het achteruitrijden botste een tractor op de Goudriaankade gisteren tegen een stil staande vrachtauto, welke in oeweging geraakte, tengevolge waarvan de 43-jarige T W uit Rotterdam in het ruim van een schip werd geduwd. De man bekwam een hersenschudding en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal JUBILEA; Met eentoepasselijk woord werden door den directeur van den Ge meentelijken Reinigingsdienst namens den burgemeester aan den werkn^n-huisvuil- dienst J. J. Hansler en -an den bode P. J van Voorthuizen de gebruikelijke eer volle vermelding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld De heer A. Blokland herdacht den dag. waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de ’s-Gravenh. Melkinr. /„De Sierkan” WIJZIGING BUSLIJN T: Ingaande mor gen zal lijn T tusschen Joseph Israëlslaan en Boschbrug voor beide richtingen rifden via Boschlaan en Leidsche Straatweg Hulphalten worden geplaatst bij de krui sing BoschlaanBoorlaan Alle halten op den Benoordenhoutscheweg vervallen. Terzake van inbraak in een kantoor van een vischhandel in de Boeg- straat. waarbij een schrijfmachine werd ontvreemd, zijn aangehouden de 38-jarige matroos G. P. en de 25-jarige visscher M de B. De machine is in beslag ge nomen bij den 33-jarigen metaalbewerker A de B., die voor heling in arrest is ge steld. (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst.) HOOFDKWARTIER-VAN DEN FÜHRER. 24 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Bij het Koeban-bruggehoofd werden nieuwe aanballen van den vijand afge slagen, ten deele reeds bij het opstellen der troepen uiteengeslagen. Aan het Mioes-front zetten de Sovjets hun doorbraakpogingen, onder concentra. tie van sterke infanterie- en pantserstrijd- krachten voort zonder successen te be halen Verder naar het Westen werd tijdens dagenlange verbitterde gevechten het achter het Mioes-front ingesloten vierde gemotoriseerde Sovjet-gardecorps ver nietigd. Onder de dooden bevindt zich de bevelvoerende generaal van het korps, generaal-majoor Danastisjin. Meer dan 1000 gevangenen werden binnengebracht, 44 pantserwagens en talrijke tot nu toe nog niet getelde wapens, alsmede vele voertuigen en gereedschap buitgemaakt. Tusschen Donetz en Dnjepr hebben troe. pen van het leger en van de Waffen SS de aanvalsoperaties tegen der. Sovjetrus- sischen omsingelingsvleugel voortgezet en talrijke vijandelijke strijdkrachten inge sloten. Doorbraakpogingen en ontlastings- aanvallen der Sovjets stortten onder groote verliezen ineen. In het gebied ten Westen van Charkof en Koersk mislukten talrijke vijandelijke aanvallen. Afzonderlijke formaties der Sovjets en de staf van een infanterie, divisie werden opgerold De afweerslag ten Zuiden en ten Noor den van Orel duurt voort. De Sovjet-Rus. sische aanvalsformaties leden daarbij zeer zware verliezen. Alleen in den sector ten Noorden van Orel bleven bij de ver- geefsche Aanvallen van de laatste 3 dagen voor onze stellingen meer dan 10.000 doo den en gisteren 47 vernietigde pantser wagens liggen. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer ging de vijand over een breed front met ster ken steun van pantserwagens en artillerie tot een nieuwen aanval over. Tijdens deze gevechten die nog niet zijn geëindigd, werden 37 pantserwagens kapotgeschoten, waarvan alleen 32 door een gemotoriseer- de divisie infanterie. Ook ten Zuiden van het Ladogameer zette de vijand na sterke artillerie-voorbe. reiding onder gebruikmaking van talrijke slagvliegtuigen zijn aanvallen voort. Hij werd ook gisteren weder onder zeer zware bloedige verliezen afgeslageri. Formaties der luchtmacht kwamen in nauwe samenwerking met de troepen van het leger in de aanvals- en afweergevech. ten tusschenbeide. Troepenconcentraties en colonnes der Sovjets, alsmede het ra- 4 4 4 Churchill zeide op 23 Augustus 4 1931 Langs de grenzen van Rusland 4 van de Oostzee "tot aan de Zwarte J Zee ligt een gordel van nieuwe of t herboren staten die hun ontstaan 4 of vergrooting te danken hebben jan den ondergang van Rusland in den wereldoorlog Zij vormen 4 de keten van voorposten in Europa J tegen de denkbeelden van het Aziatische communisme Voor al 4 deze staten is het Russische stel- 4 sel een verslindend monster, aan J welks wraak zij ternauwernood zijn ontsnapt. 4 Natuurlijk hebt u in den loop der ach ter ons liggende maanden reeds een of meer Wteterhulploten gekocht. Da: waren loten der loterij 1942, die weldra tot het verleden zal behooren. Voor de vijftig cents.' die een Winterhulplot kost, hebt u dan kans op een directen trekprijs tot een bedrag van 5000. maar ook kunt u. mits u het premielot bewaart, nog mededingen naar een der 71 premies tot 10.000 Nog zijn er talrijke hooge geldprijzen te win nen, maar het aantal loten is sterk geslon ken Er moeten thans nog ongeveer 1 mil lioen loten verkocht worden en dan oe- hoort de zoo geslaagde Winterhulploterij 1942 weer tot het verleden. Helpt, om bin. nen zoo kort mogelijken tijd de eindstreep onder deze loterij te zetten, want dan kan de opbrengst er van weer worden ge bruikt, om onze minder bedeelde land genoot en te helpen Over verstandige ouders en een ontspoorde dochter Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in de serie brandende kwesties over „Verstandige ouders en een ontspoorde dochter" WENKEN VOOR DEN VOLKSTUINDER: Spit uw tuin vroegtijdig om Wie daar mede nog niet begonnen is, talme niet langer, doch doe het goed. De aarde moet minstens tot een op een flinken steek diep worden losgewerkt. Hoe losser de aarde, des te beter zullen de tuinge wassen zich «naderhand ontwikkelen. En verderweest zuinig op de mest stoffen. Dit beteekent niet de gewassen door misplaatste zuinigheid tekort doen, doch verspilling voorkomen, want de voorraden meststoffen zijn beperkt. Wie omtrent het gebruik van meststoffen geen ervaring heeft, raadplege een assistent van den Tuinbouwvoorlichtingsdienst of een vertrouwden deskundige uit zijn om geving. Dit geldt ook voor andere moei lijkheden. Zorgt er voor, dat de grond, waarin weldra gezaaid zal worden, tevoren be hoorlijk is klaar gemaakt en geschikt om de zaden te ontvangen. Grove kluiten moeten met een spade worden fijnge maakt en nog eens goed doorgeharkt. Houd bij het zaaien en planten steeds rekening met de gebruikelijke zaai- en planttijden Het geschiede dus niet al te vroeg, doch evenmin veel te laat. Zaait of plant niet te dicht, want dit beteekent verspilling en geeft bovendien nog het nadeel van een veel te dichten stand Zaait niet te diep toch evenmin te ondiep Door te diep zaaien gaan'de kie men der zaden verstikken. Liggen ze te ondiep, dan kan de kieming door gebrek aan vocht mislukken. Vermeerdert uw kennis als volkstuinder door het lezen van vakliteratuur en zoo mogelijk door het volgen van een cursus voor volkstuinders. Dit alles zal de opbrengst van uw volkstuin ten goede komen BEPERKING VAN LOGIESGELEGEN- HEID: Het verbod om in eenzelfde hotel, logement of herberg langer te verblijven dan 10 nachten te één kalendermaand en meer dan 8 opeenvolgende nachten gedu rende :wee opeenvolgende kalendermaan den, waarvan dezer dagen melding is ge maakt. is, naar de secretaris-generaa. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart thans heeft bepaald, tot 1 April 1943 niet van toepassing op diegenen, die voor het in werking treden van het besluit beperking logiesgelegenheid no. 1 een overeenkomst tot verblijf in een onderneming hebben aangegaan. VERGIFTIGE ZAAITARWE GESTOLEN: Uit een opslagplaats te Hoek van Holland is Woensdagnacht een partij van 30 kilo zaaitarwe gestolen. De politie deelt mede, dat dit zaaitarwe was, welke ontsmet was, met voor menschelijk gebruik zwaar ver gift Tegen het verhandelen van deze tarwe wordt ernstig gewaarschuwd NIEUWE REISGIDS NED. SPOORWE GEN: Naar wij vernemen zal op 1 Maart door de Ned. Spoorwegen een nieuwe reis gids worden uitgegeven, die in vele op zichten van de thans geldende zal afwij ken. Zooals in den tijd van de worsteling om de macht elke aanslag van onze tegenstanders en elk hunner schijnbare successen mij slechts verbetener maakten in mijn vastbeslotenheid, geen stap af te wijken van den weg. welke vroeg of laat tot het doel «moest leiden, zoo ben ik thans vervuld van denzelfden wil om de taak, mij door het lot opgelegd tot de laatste consequentie te volbrengen Ik heb het recht te gelooven. dat de Voor zienigheid mij heeft bestemd om deze taak te volbrengen, want zonder haar genade had ik. als onbekend nooit den weg kunnen betreden, die uit deze zaal door alle hindernissen en aanslagen zou leiden tot het overnemen van de macht en tenslotte tot dezen strijd, be kroond met overwinningen, zooals de wereldgeschiedenis tevoren niet kende weliswaar ook belast met zorgen waar onder wellicht tallooze zwakkere karak ters zouden zijn bezweken. Maar ik heb van de Voorzienigheid ook het getet ont. vangen, dat ik in dergelijke uren om mij heen steeds een gezworen gemeenschap bezit, die met toegewijd geloof haar lot als een ondeelbaar gemeenschappelijk tot beschouwde en mij als den Leider in dezen tijd steeds trouw terzijde stond on zal staan Wij menschen weten niet wat het lot voor ons beschikt ontweek hij haar Ik zal u zeggen, waarom u gekomen bent Zij keek rond of iemand hun gesprek kon hooren. U bent in opdracht van Dunkin» gekomen Dunkins, die iederen man uit den weg wil ruimen die mij nadert Ik veracht Dunkins omdat' hij u gestuurd heeft ik veracht mannen, die anderen gebruiken om hun doel te bereiken Ik kan u niet verhinderen over Dun- kL.s te denken, zooals u wilt Hij keek haar met zijn schitterende oogen aan Wat mij betreft ik ben niet iemand, die andere menschen gebruikt om dat te .bereiken, wat hij zijn doel noemt Ik ben in de landen vffn Europa opgegroeid ik ben daar geciviliseerd, als men daaPbnder verstaat dat ik acht talen spreek en weet, hoe men zich in een smoking te gebleven wat ik was. mensch uit het oerwoud. En u denkt dat ik aan de liefdes verklaringen van een nu ja. u zegt het zelf van een instinctmensch gehoor moet geven U veracht mij dus In de oogen van Barranza gloeide het Dat heb ik heelemaal niet gezegd. Edda zocht naar woorden Het zijn immers twee werelden, die ons scheiden begrijpt u dat dan niet’ Overigens zou ik den een of anderen Europeaan hetzelfde zeggen U houdt dus van Stephan Harden De man omklemde zijn rijzweep, waar mede hij woedend op zijn’ laarzen sloeg. Ik houd niet van Stephan en- ik houd van geen ander Edda dacHt bij deze woorden na of zij de waarheid sprak Ik zou niet willen, dat mijnheer Harden iets vermoedde van de rol die u hier wilt spelen. Aha u bent bang lachte hij Neen, niet uit angst; mijn redenen zult u nooit begrijpen, zeide het meiste vast Denk echter niet dat ik mi’ - zich teeen X?:

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1