1943. J Vrijdag 26 Februari. No. 18422. Met man en macht Succesvolle Duitsche operaties Geen woorden maar daden STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN BINNENLAND SPORT ROOFD1ERNUMMER 10 FEUILLETON SCHILLER’S „KABALE UND LIEBE” Het Duitsche theater in Nederland Elders in de stad opnieuw in bontzaak ingebroken DADERS VAN BONTDIEFSTAL GEGREPEN Twee doodvonnissen voltrokken Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen' of het .Wachtbataljon in Nederland DE STEM DER S.S. CHURCHILL'S MEENING VERDUISTEREN van 6.11 aar nam. tot 7.34 oor voorns. Sovjet-pantserleger tusschen Donetz en Dnjepr uiteengeslagen Uitknippen en bewaren De distributiebonnen BURGERLIJKE STAND ONDERWIJS Dit ware de overgang van het paradijs naar de hel De nieuwe bonnen COURANT HAAGSCHE Weersport staalt het lichaam Hitler-Jugend i Z. Toiletzeep (Wordt vervolgd). Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen geland en Amerika dan wel tegen bolsjewisme, dat Europa bedreigt, is vollen gang. De verordening arbeidsters Ui^ebreid 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 gen, veldwerk, enz. On 14 Maart a s F 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen 502 513 4-03 4-04 500 gr. 20 Mrt. 300 gr. 27 Febr. 300 gr. en te extra ver- 26 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon Officieel wordt medegedeeld: Het door het Deutsche Obergericht op gr. 28 Febr. Wasch. of zeepp. 475, 491, Q, R wasohp. 01 09 09A 09 B 10A 10B 503 1 k.g. 20 Mrt. 10, 11 100 gr. 20 Mrt 09A 1 rantsoen 27 Febr. 10A 10B 1 rantsoen 6 Mrt. 09 Lm. 11 1} L. 20 Mrt. BOKSEN HOLLANDERS NAAR BELGIË: Woens dag a.s. bokst Beb Donnars’ te Brussel tegen Felix Wouters, ex-kampioen van Europa; voorts komt Harry Staal uit te gen van Dooren. DIVERSEN GEEN INTERNATIONAAL SPORTVER- KEER IN ITALIË De president van het Italiaansch Olympisch Comité heeft alle Italiaansche sportbonden laten weten, dat met ingang van 1 Maart a.s. het inter nationale sportverkeer moet worden stil gelegd zoolang de oorlog duurt. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde Ai C. Ruysch van Dugte- ren; bevorderd tot arts E. F. Facee Schaeffer, mej. A. C. C. van den Toorn, mej. J. Lievense, W. W. Muys v. d. Moer, H. K. Pieters, mej. S. W. Roeper Bosch. Luistert op Zondag 28 Februari van 11.30 tot 11.45 over den zender Hilversum I op golflengte 4.15 m. naar de stem der S.S.; onderwerp: „Germaansch soldatendom”. Churchill zeide op 23 Augustus 1931 Voor de aan Rusland gren zende landen is bet communisme niet een „meening” Het is de vijand en niets dan de vijand. beek bij de kra'al. De avondmaaltijden zal ik bij Harden en Edda gebruiken, overdag is iedereen aan het werk. Ik heb een overeenkomst met Harden volgens welke ik hem de helft van de door mij gevan gen pythons afsta. Ik geloof niet, dat hij er lang plezier van zal hebben. Er moet hier een bocht zijn, die een waar para dijs voor slangen is. Een getemde luipaard met een jong loopt hier in de nederzet ting rond, een afschuwelijk beest. Het is goed, dat ik net zoo met dieren kan om gaan als met Harden. Beter nog, en mijn methode zal hem zijn dwaze temmings- methode onmogelijk maken en een einde aan jouw zorgen. De gevaarlijkste man in de nederzetting is Kisijura, de neger. Het komt mij voor, dat hij zich voor zijn mees ter laat vierendeelen. Met de andere ne gers, ongeveer twintig, heb ik nog geen contact gehad. Ik moet nu eindigen, Ka- rakwa, deze zwarte aap. maakt zijn boot klaar, die achter mijn hut ligt. Hij brengt den brief naar de kust. Wees niet onge duldig, ik verlaat Edda geen minuut. Kom niet voordat ik je roep. Je Agosto Barranza’t. Teifi, teifi, Sakra wil niet drinken, dat is toch om gek te worden Wat is er? riep Stephan naar buiten. Maan: 26 Febr. op 12.11 v.m., onder 10.25 v.m., 27 Febr. op 1.25 v.m., onder 10.58 v.m. L.K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116366 zg. Stadspatiënten no- 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den No. 115995. DUITSCH WEERMACHTBERICHT (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst.) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 25 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Terwijl de eigen aanvalsoperaties in het Zuidelijke deel van het Oostelijkd front succesvol verloopen, probeerde de vijand op enkele plaatsen van den Centralen en Noordelijken sector door veelvuldig op elkaar volgende massale aanvallen op onze verdedigingsstellingen successen te beha len. Aan de Mioes-stelling mislukten nieuwe vljanlelijke aanvallen. Het achter het front ingesleten 7de bolsjewistische gardecorps der cavalerie werd bijna ge heel in de pan gehakt en de bevelvoerende generaal, generaal Borrissof werd met deelen van zijn staf gevangen tenomen. Gevechten met afzonderlijke resteerénde groepen van dit corps zijn nog aan den gang. Troepen van het leger en van de Waffen SS bevinden zich tusschen Donetz en Dnjepr nog steeds succesvol in den aan val Een bolsjewistisch pantserleger werd in hevige gevechten uiteengeslagen. Een der in den strijd geworpen vijandelijke gevechtsgroepen werd hierbij totaal ver nietigd. Sterke formaties van de luchtmacht vie. len ook gisteren marcheerende colonnes, voertuigen, opstoppingen en ravitaillee- ringsverbindingen der bolsjewieken met succes aan In het gebied ten Westen van Charkof en Koersk stortten nieuwe, met steun van tanks ondernomen aanvallen van den vijand ineen. De verbitterde afweer- gevechten ten Zuiden en ten Noorden van Orel duurden met, onverminderde hevig heid voort. Bij de zonder eenig succes ondernomen massale aanvallen leden de bolsjewieken opnieuw zeer zware, bloe dige verliezen en verloren zij talrijke pantserwagens. Ook ten Oosten van Gshatslr viel de vijand in verscheidene golven opeenvolgend aan zonder succes sen te kunnen behalen. Eskaders duik bommenwerpers en’ gevechtsvliegtuigen mengden zich in den afweerslag in den centralen sector van het Oostelijke front Formaties jachtvliegtuigen bonden den strijd aan met formaties bolsjewistische vliegtuigen en behaalden in dezen sector zonder eigen verliezen 47 overwinningen in de lucht. Ten "Zuidoosten van het Ilmenmeer zet’e de vijand zijn sterke aanvallen voort. Hij werd in hevige gevechten met zware ver liezen aan menschen en tanks terug geslagen. In den sector tusschen Wolchof en het Ladogameer. alsmede voor Leningrad was de gevecht sactiviteit gisteren geringer Verscheidene plaatselijke aanvallen der bolsjewieken mislukten. Gisteren overdag verloor de vijand in de gevechten aan het Oostelijke front in totaal 104 pantser, wagens Finsche jachtvliegtuigen schoten in het hooge Noorden 7 vliegtuigen der bolsje wieken neer. Aan het front in Noord-Afrika slechts gevechten van plaatselijke beteekenis Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen brach. ten gemotoriseerde afdeelingen van den vijand door verrassende aanvallen aan zienlijke verliezen toe en vielen spoorweg doelen in het achterwaartsche vijandelijke gebied met goed succes aan. Zes vijande lijke vliegtuigen werden in luchtgevechten neergeschoten. Een eigen gevechtsvlieg tuig keerde niet terug. In den afgeloopen nacht wierpen Brit- sche vliegtuigen lukraak brand- en bri santbommen op enkele plaatsen in Noord west en West-Duitschland, o.a. cp Wil- helrr^haven. De bevolking leed verliezen. Enkele storingsvliegtuigen vlogen boven Zuid-Duitsch gebied. In den nacht van Woensdag op Donder dag j.l hebben inbrekers een bezoek ge bracht aan een bontzaak aan den Zwarte- weg. Tientallen zilvervossen en een her melijnenmantel tot een totale waarde van niet minder dan 20.000 is 8en daders in handen gevallen. Bovendien hebben zij uit een brandkast nog 400 meegenomen. Het schrijven vervolgde: Ik heb hem echter nog niet gezien, yij is weliswaar onschuldig maar Edda aan hankelijk als een hond Net zal wel noo- dig zijn, dat ook hijop Kassai zijn stammen van waar nog nooit een blanke is teruggekeerd. Edda is mooier dan ooit. Het leven in de wildernis heeft haar goed gedaan. Toen ik haar voor het eerst zag, zat zij te paard als een amazone. Er is nog een blanke vrouw in de nederzetting. Niet meer jong, maar zij heeft haar op de tanden. Ook zij is trouw aan Harden. Weduwe van een Duitschen landbouwer. Ik moet eerst het terrein verkennen. Het is absoluut onnoodig, dat je eerder komt, ik zal je wel een boodschap sturen. Ik woon in een blokhut dicht in de nabij heid van Edda. Haar ruimte grenst aan het werkveld van Harden. Zooals de ne ger Kisijura, een ware Hercules, mij ver. telde, baadt Edda eiken morgen in de 250 gr. 28 Febr. R 50 8 75 gr. 28 Febr. Brandstoffen Kookdoel. 01 t.m. 06 K.F. 1 Eenh. 30 Apr. Brandstk.k. DV 6 t.m. 8 1 Eenh. 28 Febr. Brandst.k. DV 9, 10 1 Eenheid 28 Febr. In het kader van de „Truppenbetreuung” speelden bekende Berlijnsche too- neel-. film- en radio-artisten onder per soonlijke leiding van den Secretaris- Generaal van de Rijkskultuurkamer, M inisterialdirektor Hans Hinkel, voor Duitsche soldaten var. alle deelen der Weermacht en de Waffen S.S. in Neder land. De artisten nemen het laatste ap plaus in ontvangst. (S.S. Bildberichter Fritz-Stapf) 2 Februari 1943 wegens sabotage tegen de 1_.-2_-j Hendrik Molenkamp De man, die zoo juist had geroepen, kwam naar de blokhut, hij was breed ge bouwd en klein en had een goedmoedig rond gezicht zijn blauwe oogen schit terden boos. Als iemand in de vroegte zoo vloekt, dan kan het alleen Koppel zijn. Stephan Harden lachte en sprong van de trappen der waranda af. Het kalf van de giraffe wil zijn melk niet drinken. Dat is leelijk, zeide Stephan ernstig. Hebt u de flesschen goed gewarmd? Daar heeft mevrouw Eberwalder voor gezorgd, antwoordde Koppel en wees naar de ruimte achter de omhei ning, waar mevrouw Ebelwalder bezig was de bokken te voeren, die als lokmid del voor de te vangen wilde dieren wer den gebruikt. Wat is er? riep mevrouw Eberwal der, haar gezicht rood en boos. Koppel brengt mij nog in mijn graf; ik heb de melk al driemaal gewarmd, mijnheer Har den. Als het kalf de melk niet nemen wil, ligt dat aan de melk. Kijk dien Koppel eens aan? is dat een echte kindermeid? Die kan de kleine het fleschje niet eens in haar mond doen. Nederlanders Hendrik Molenkamp uit Utrecht en Pieter Franciscus van den Kam uit Delft gevelde doodvonnis is, nadat het verzoek om gratie was afgewezen, vol trokken. Molenkamp en va# den Kam zijn als communisten, sedert vele jaren lid der communistische partij, in de groepen van de illegale C.P.N. in een leidende functie werkzaam geweest en hébben bovendien ophitsende geschriften verspreid om op deze wijze de openbare orde en de veilig heid van het openbare leven in de bezette Nederlandsche gebieden in gevaar te brengen. Niet-commercieele vereenigingen en stichtingen De commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen bepaalt gelet op artikel 1, tweede lid, der ver ordening no. 41/1941 van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandsche gebied De besturen van de bij zijn commissa riaat, Amaliastraat 13 te ,’s Gravephage, ingeschreven vereenigingen en stichtingen dragen zorg, dat de lijsten van leden, contribuanten, begunstigers enz. met ver melding van volledige adressen en het registratienummer, opgemaakt per 1 Ja nuari 1942 en 1 Januari 1943 voor 15 Maart 1943 bij hem worden ingediend. Zoo noodig kan op een daartoe strekken de gemotiveerde aanvrage voorloopig vrij stelling van het indienen der ledenlijsten worden verleend. Voorts wordt herinnerd aan de verplichting tot jaarlijksche indie ning van een financieel overzicht, een ver slag der werkzaamheden der vereeniginjp of stichting, terwijl van adreswijzigingen steeds onmiddellijk kennis moet worden gegeven. Aanvragen, betrekking hebben de op het in het leven roepen van nieuwe niet-commercieele organisaties, onver schillig van welken aard, omvang, «doel stelling en naam, waaronder zij zouden optreden, dus ook comité’s, commissies, enz. zullen tot nader order worden afge wezen. Uitzondering kan slechts worden gemaakt voor organisaties van algemeen volksbelang. SLUITING VERKOOP LEGIOENZEGELS: De verkooptermijn van de twee post zegels, uitgegeven ten behoeve van het Nederlandsche Legioen, zal niet worden verlengd, deze sluit dus 28 Februari (voor zoover de kantoren op Zondag ge opend zijn). 504 21 22 33 300 gr. 27 Febr. 34 300 gr. 100 gr. 20 Mrt. 250 gr. 20 Mrt 350 gr. 6 Mrt. 850 gr. 6 Mrt. Margarine 07 (reeds ing.) 125 gr. 27 Febr. Margarine 05 (reeds ing.) 125 gr. 23 Mrt. Magarine 09 125 gr. 23 Mrt. Melk 09 t.m. 11 U L.20 Mrt. Melk 4-11 5j L. 20 Mrt. Muisjes- of boterh.str. 504 300 gr. 20 Mrt. Petroleum EA-krt. 04 1 L. 27 Febr. Petrol. S108 08, 09, 10 verl. 2 L. 27 Febr. Petroleum S208 28 verl. 2 L. 27 Febr. Peulvruchten 511 250 gr. 20 Mrt. Puddingp. verm. enz. 512 100 gr. 20 Mrt.. Rundvet 07 (reeds ingel.) 100 gr. 27 Febr. Rijst 4-10 500 gr. 20 Mrt. Scheerzeep N 45 gr. 30 April Serviesgoed en Keukengerei 3. en 4-77 t.m. 80 samen met 01 t.m. 04 EV-kaart 28 Febr. Sigaretten 09 20 stuks 27 Febr. Sinaas. L.L. (text.k. D.F.) en D.D. (tex. tielkaart D.E.) 500 gr. 6 Maart. Suiker Suikerwerk Tabaksk. Tabaksk. Taptemelk Textielkaart 3e serie alle punten Textielkaart 2e serie (beh. bon K) Vleesch 09A 09B 50 gr. 27 Febr. Vleesch 10A 10B 50 gr. 6 Mrt Zeep Alg. 474, 490, Q, R Eenh.z. 24} a 78 Bonnen Aantal t.m. 09A 2 k.g. 27 Febr. 09B 1 k.g. 27 Febr. 10A 2 k.g. 6 Mrt. 10B 1 k.g. 6 Mrt. Beschuit (br. of geb. 09 75 gr. 27 Febr. Beschuit (br. of gebx) 10 75 gr. 6 Mrt. Bloem (br.) 506 t.m. 509 70 gr. 20 Mrt. Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacaopoeder Chocolade 09 Eieren 2-09 twee (bon inl. vóór 27 Febr. Eieren 3-10 een (bon inl. vóór 27 Febr. Gemengd meel 483 Gort 505 250 gr. 20 Mrt Havermout 510 250 gr. 20 Mrt. Honden, en k.br. 9 1} 8 10 kg. 28 Febr. Honden- en k.br. 2.1} a 10 kg. 31 Mrt Jam - Kaarsen S108 Kaarsen S108 Kaarsen 8208 Kaarsen S208 Kaas 500 t.m. Koffiesurrogaat Mandarijnen Mandarijnen 125 gr. 11 Mrt 125 gr. 23 Mrt. 400 gr. 27 Febr. 50 gr. 27 Febr, 400 gr. 6 Mrt. 50 gr. 6 Mrt 3, 4-09 150 gr. 20 Mrt. 100 gr. 20 Mrt 125 gr. 20 Mrt. De voor Maandag 1 Maart aangekor.digde voorstelling van de opera „Der Barbier von Sevilla” door het Duit sche theater in Nederland kan om tech nische redenen niet doorgaan. De reeds gekochte biljetten worden aan de kassa van den Stadsschouwburg teruggenomen. Het Belgische blad „Volk en Staat” heeft het initiatief genomen tot een tooneelprijsvraag Secretaris van de jury is Karei Horemans. redacteur van „Volk en Staat”, die alle inlichtingen over deze prijsvraag kan geven. BEVALLEN: W Flake geb. Kroes, d. C. van der Perk geb. Korpelshoek. d. J. E. Koerselman geb. Hoogenraad. d. G. Holgen geb. Rijnders, z. A. M. Schouten geb. Lejour. d J. P Mari- nus geb, Vonk. d. C. Plugge geb Spaans, d. B. J. Kronemeijer geb- Baardman, z. E. M Wester beek geb. Smit. d. M. van Middeldijk geb. van Zijp. d. H. van Pomeren geb. Praijer. d M. A. de Roos geb. Paalvast, d. A. M C. Fitter geb van der Sar. z. J. M Korpel geb. Diehl, d. - P. C. Bronstljn geb. Mol. d M. J L Hubel geb Pubben z. A E. Stratenus geb. jkvr. de Geer, d. R. Borgdorff geb. Zwart, d. M. J. Bins geb. Beilers, z. J. C. R. Hofland geb. Eibers, d A. E. Verbaan geb, de Frankrijken, z. M. Jehee geb. Gemein, d. C. J F. van der Zalm geb. Koot, d H. M J Blok- poel geb. van der Helt. z. B. R. Snel geb. Meijer, d. H. C. P. Rijksen geb. van Kints d. H. W. J. Stoop geb. jkvr. Mock. z. W. Rietbroek geb. Lindenhof. z. P. Brouwers geb. van Malsen. z. J. C. Goos geb. Geevers. d. D. P. Baartse geb Oudshoorn. d. OVERLEDEN A. vart Heusden, wed. van J. C Smal, 77 j. H A. Mulder, ongehuwde vrouw, 20 j. L. A. Vogels, zoon, 12 j. A. Toxopeus. ongehuwde man. 73 j. M. Sanders, vrouw van I. Frank, 57 j. M. Barbier, man van L. M. Eendenberg, 71 j. G. T. Oostdam, man van J. Tuijnman. 59 j M. Augusti nus, wed. van M. Kegel. 75 j. L. de Kruyf, weduwn van C. M. Trumpi, 60 j. J. C. Spa, vrouw van H J. G. Blomme- stijn, 77 j. J. de Beer, man van W. van Berkel, 81 j. J. Bouman, man van H. Visser, 73 i. J. Woensdregt, wed. van J. Vervark, 74 j. H. T. Damsté, man van C. J Visser, 71 j. M. van de Water, ongehuwde man. 32 j. J. A. van Ede, weduwn. van M. A. J. de Vries, 82 j N. H. Welgraven, vrouw van C. T. W. Hakker, 46 j. R. Kuyper Har- teloh, zoon, 13 dagen LAWNTENNIS OFFICIEELE BONDSWEDSTRIJDEN: Het bestuur van den Ned. Lawntennis- bond heeft de volgende data voorloopig vastgelegd voor he: houden van de offi- cieele bondswedstrijden: 24—27 Juni: districtskampioenschappen; 4 Juli: com- peritie-kampioenschap1218 Juli: na tionale kampioenschappen; 30. 31 Juli en 1 Aug.: jeugdkampioenschappen; 1719 Augustus: wedstrijden Kea-Bouman-vaas en van Lennep-beker. Inbraken in bontzaken zijn in dén laat- sten tijd aan de orde van den dag. In veel gevallen heeft 3e politie de daders kunnen grijpen en het gestolen bontwerk achterhaald. Binnen een week tijds heeft’ men de bedrijvers kunnen arresteeren van een inbraak in een bontwinkel in de Egelantierstraat, waar men door verbre king van een ruit aan de achterzijde was binnen gekomen en waaruit voor een waarde van f 1200 aan bontjassen, zilver vossen en pelerins werd ontvreemd. Bij een onderzoek ten huize van de 21- jarige buffetjuffrouw H. K werd de ge heele buit in beslag genomen. De vrouw bleek alles voor 125 gekocht te hebben van den 28-jarigen schoorsteenveger J. F. en van den 30-jarigen koopman F> L. die beiden de inbraak hadden gepleegd Het drietal is in arrest gesteld, evenals de 28-jarige mej. I. B., die het bijzon dere beroep van slagwerkster uitoefent en aan wie eveneens heling ten laste wordt gelegd. Schiller’s burgerlijke tragedie „Kabale und Liebe”, een der jeugdwerken van den dichter, draagt alle kenmerken van het stuk van een jong tooneeldichter, het is niet Schiller’s sterkste spel en de charme van jeugdig enthousiasme moet veel ver goeden van hetgeen er psychologisch en tocneelmatig zwakker is dan in de groote, koninklijke drama’s van dezen dichter. Bovendien is er veel in „Kabale und Liebe”, dat ons in dezen tijd niet meer aanspreekt èn dat daarom aandoet als een niet geheel zuiver sentiment. Hoe het ook zij het kabaal is sterker vertegen woordigd dan de liefde en het slot doet melodróThatisch aan, wat niet Schiller’s schuld is, want in zijn tijd kon een liefde als deze alleen maar als een volslagen tragedie eindigen. Maar wat de charme van het >tuk uitmaakt, Schiller’s jonge, vurige idealisme, datzelfde idealisme, dat later, mannelijk gerijpt en bewuster, zich telkens weer^Fezig houdt met onderdruk ten en berooiden. Ik wees daar al eens eerder op, ter gelegenheid van de op voering van Schiller’s „Maria Stuart”. Ook in „Kabale und Liebe” neemt de ridder in Schiller het zwaard op voor de onderdrukten Men dwingt de boeren te gaan vechten tegen Amerika, dat zijn vrijheidsoorlog Is begonnen. Hiertegen komt Schiller in nobele verontwaardiging ep en de geheele achtergrond van zijn liefdesspel tusschen een jongen aristo craat en een nein, onschuldig meisje uit het eenvoudige volk, wordt beheerscht door die menschelijke onrechtvaardigheid, waarop de dichter zijn figuren (wel het schrijnendst: de lakei van lady Milford!) fel en hartstochtelijk laat reageeren. Dr. Hannes Razum heeft van dit jeugd werk van Schiller een vertooning gege ven, die mij persoonlijk oneindig veel beter beviel dan de „Maria Stuart”. Hij heeft het spel een toets gegeven van jeugdige bekoorlijkheid, waartoe ook de knappe en voortreffelijke décors van Ernst Rufer medewerkten. Willy Essmann heeft een creatie gemaakt van von Wal ter, die den toeschouwer nog lang zal heugen, hij was in zijn (als altijd) zeer beheerschte spel, volkomen de geweten- looze tyran, die uiteindelijk aan eigen ge weld en schurkerijen ten onder gaat. Wolfgang Stumpf speelde met gloed en overtuiging den Ferdinand, hij was een zwierig, jong en vurig chevalier, een jeune-premier op z’n best en een ideaal partner voor Marie Luise Holtz, die een ontroerende, ingetogen en innig kuische Luise gaf. Michael Arco vond in den Hof maarschalk von Kalb een rol, die een kolfje naar z’n hand was. Hij was een .groteske dwaas in optima forma, de zaal genoot van z’n spel, Josy Holsten vertolk te de Engelsche lady Milford, met waar dig domineerend spel, Wolfgang Golich was een uitmuntende Wurm, Hans Ger lach een temperamentvolle vader Miller, eenvoudige man uit het volk, Hilde Kneijs speelde de moeder, Ingeborg, Paris, Max Adelhütte, Albert Parsen en Hermann Haecker speelden ditmaal de kleinere rollen. Het ensemble begint zienderoogen meer op elkaar ingesteld en ingespeeld te raken. B. v. Eysselsteijn. Een Nederlandsch vrijwilliger aan het Oostfront schrijft ons: Uit de brieven, die vele mijner Hol- landsche kameraden en ik zelf Vanuit het vaderland ontvangen, blijkt duidelijk, welk een verkeerde voorstelling de meeste Nederlanders thuis nog hebben van dezen grootsten veldslag aller tijden. En het heldendom van zoo menig jon gen Hollander, die hier aan het onmete- liike Oostfront in het legioen ..Neder land” of in de Waffen-SS naast de Duit sche, Finsche Deensché, Noorsche. Vlaamsche, Spaansche en zoovele kame raden van andere nationaliteiten, met taaie volharding vecht, is het waard, dat de achtergeblevenen in het vaderland wetenwaarom het gaat in dezen krijg. Het is geen persoonlijke avontuurzucht of koele berekening om vrouw en kin deren of ouders tijdens dezen oorlog een geldelijk onbezorgd bestaan voedselvoorzieningsvoorrechten schaffen, of met de bedoeling, er later zelf voordeel uit te trekken door krijging van een betere positie. Dr. P. C. Boutens, diej.l. Zater dag zijn drie en ventigsten verjaardag vierde, is ernstig ziek. De dichter is op genomen in het Gemeenteziekenhuis Zuidwal. FAILLISSEMENTEN B. J. Neuhof, techn. chemist, de Werve. straat 4. Rechter-comm.: mr. A. J. Pau lus. Curator; mr. J. H. Rolandus Hage- doorn, alhier. De nalatenschap van Willem Keyser, in leven procuratiehouder, gewoond hebben, de Sweelinckplein 5, alhier. Rechter-com. missaris: mr. P. Meijjes. Curator; jhr. mr. H. de Ranitz alhier. M. Rotteveel, koopman, Lunterensw. 104, alhier. Rechter-comm.: mr. L. J. van Gelein Vitringa. Curator: mr. J. H. G. Raadsveld, alhier. Opgeheven het faillissement van: J. M. van der Reep, echtgenoorte van J. Zwarts, te Sassenheim. Als Je kans ziet binnen te komen, w kun je wat mij betreft met ze doen Wat je wilt. (Teekening Erik-Fellinga) ver- Neen. het is louter plichtsgevoel, dat deze jonge mannen en huisvaders er zijn ook veertigjarigen daaronder er toe be woog mee op te trekken in dezen strijd tegen het bolsjewisme Zij weten, wat dit bolsjewistische ge vaar inhoudt. Met eigen oogen hebben zij gezien en van deze en gene achterge bleven Russische oude vrouw gehoord, welk onnoemelijk leed 20 jaar bolsjewis tisch bewind gebracht heeft. Heel dit Russische land is een poel van ten hemel schreiende menschelijke ellende, waarin moord, verbanning, afgrijselijke folte ringen slechts tot de gewoonste afwisse lingen van de alledaagsche sleur ge worden warep, waarover de zich in doffe berusting en harden dwangarbeid af zwoegende bevolking, die in onbeschrij felijk armoedige, primitieve woonkrotten huist, zich niet eens meer verwonderde. De Nederlandsche Oostfrontstrijder weet, dat dit zelfde leed zoo het ooit over Holland mocht losbreken, door nie mand van ons volk gedragen zou kunnen worden. Het Ware de overgang van het parad ii s naar de hel. De Nederlandsche Oostfrontstrijders we ten, dat alle politiek en enghartige vroe gere partijstreverij tegen het aliesover- schaduwende bolsjewistisch wereldgevaar in het niet verzinkt. Than^ geldt slechts één paroolverde diging tegen deze massale vernielingsgolf van het bolsjewismeVechten voor het behoud van onzen hoogen en zoo rijken levensstandaard van gerief en wooncom fort. van familiegeluk, godsdienst en cultuur Diegenen in het vaderiland. die het zoo niet zien, moeten wel volslagen verblind zijn Men deelt ons mede, dat naast deel neming aan den frontstrijd. thans ook de mogelijkheid bestaat tot opleiding en dienstvervulling in Nederland in een speciaal wachtbataljon. Gezins leden ook dezer vrijwilligers hebben ge lijke voorrechtengeldelijke ondersteu ning kostelooze ziekenverpleging extra levensmiddelen enz. Voor den wapen- dienst in de drie formatiesWaffen-SS. Legioen en Wachtbataljon worden alleen volkomen gezonde mannen van 1745 jaar aangesteld. Voor inlichtingen wende men zich tot het SS-Ersatzkommando den Haag. Korte Vijverberg 5 Weekrantsoenen Voor de komende week zijn de volgende distributiebonnen aangewezen voor de gebruikelijke hoeveelheden A en B Brood Beschuit A en B Vleesch A en B Aardappelen A en B Rookartikelen heeren Boter en margarine Van 28 Februari tot en met 23 Maart geeft de' bij den detaillist ingeleverde bon 05 van de Boter- of Vetkaart recht op 125 gram margarine (d.w.z. 250 gram per persoon). Bon 09 geeft recht op 125 gram boter of margarine (d.w.z. 250 gram per persoon). JUBILEUM: Maandag a.s. zal de heer Ch. J. v. d. Berg het feit herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst is getreden van de firma G. N. Verwey. Schenk- weg 96. De Nationale Bibliotheek zal gesloten zijn van Maandag t.m. Don derdag wegens werkzaamheden. 4 4 4 Tachtig leden van den „Nationale Jeugdstorm” hebben een onver- 4 getelijke maand doorgebracht in J een weersportkamp in Duitschland. J Gestaald en geslierd zijn zij terug- f gekomen, na een maand, die volop 4 besteed is aan sport ordeoefenin- J --»n, veldwerk, enz. f Op 14 Maart a.s. begint een twee- 4 de kamp. En thans niet alleen voor den Jeugdstorm, maar voor de ge- heele Nederlandsche jeugd, die door de Hitler-Jugend uitgenoodigd 4 wordt vier weken in dit kamp door te brengen tezamen met jongens uit Noorwegen. Denemarken. Duitsch- 4 land, Vlaanderen en Wallonië. 4 Iedere jonge Nederlander van 16 J tot 18 jaar en ouder kan zich mei- f den voor dit kamp aan het adres: 4 Koningslaan 9 te Utrecht. De duur van het kamp is vier weken. Kos- J tei^ zijn er niet aan verbonden, ter- t wijl eventueele loonderving wordt 4 vergoed De organisatie van den inzet tot den totalen oorlog, minder gericht tegen En- het in vollen gang. De verordening van den Rijkscommissaris van j.l. Maandag heeft aangegeven, waarbinnen deze inzet in het Nederlandsche bezette gebied zich moet voltrekken en in andere bezette gebieden, welke uiteraard eveneens door het bolsje wisme gevaar loopen, zijn of worden soortgelijke maatregelen getroffen. In Duitschland zelf is men met man en macht aan het werk. Men laat daar geen tijd verloren gaan men kan aannemen, dat ook hier te lande met den tijd ge woekerd zal worden. In Duitschland echter was reeds lang de economie op de eischen van den oorlog voorbereid, veel meer dan in andere landen, ook in ons land het geval was. De stillegging der Duitsche bedrijven moet reeds 15 Maart zijn voltooid. De oorlog heeft de belang rijkheid van verschillende bedrijfstakken, die speciaal op het verbruik van het groote publiek zijn ingesteld, reeds doen afnemen, meerendeels door het gebrek aan de goederen, welke zij plachten af te zetten. Zoo zullen dah in sterke mate worden getroffen de groothandel en de detailhandel, alsmede die bedrijven, die in de huidige omstandigheden als luxe, onnut of zelfs als ongewenscht worden beschouwd Hiermede gaat gepaard een drastische rationalisatie in andere be drijfstakken, die stellig nuttige diensten bewijzen, doch welker organisatie een groot personeel placht te vereischen, dat door vereenvoudiging, resp. samenvoeging van werkzaamheden, kan worden ver minderd. Hieronder vallen in Duitschland b.v. het bankwezen, het verzekeringswe zen en ook de beurs. Als individueele ge vallen komen hierbij bedrijven en be drijfjes, die hetzij door te kleine capaci teit of door andere oorzaken, onecono misch werken. De personen, die uit deze ondernemin gen vrijkomen, zullen te werk worden gesteld op plaatsen, waar hun prestaties voor den oorlog belangrijker zijn. Alle leidende bladen in Nederland schrij ven thans over den inzet tot den totalen oorlog en over de noodzakelijkheid, dat een ieder naar vermogen het zijne er toe bijdraagt het bolsjewistische gevaar te keeren. „Zoowel van de groote economi sche en sociale gevolgen als van de ver storing van zoo menig particulier levens geluk is Duitschland zich wel bewust, schrijft de „Te^graaf”. ,,Het gezicht van Duitschland en van den Duitschen mensch is ernstiger gewordep”, kan men in me nige krant lezen. Men weet, wat men of fert, doch ook, wat er voor Duitschland op het spel staat. Aan te nemen is, dat ook Nederland den druk van den totalen oorlog zeer spoedig aan den lijve zal gevoelen en dat soortgelijke maatregelen als Duitschland thans neemt, ons land niet bespaard zul len blijven”. „Het Volk” spreekt van „Europeesche mobilisatie” en merkt op, dat ook Nederland zijn deel zal moeten bijdragen aan de worsteling tegen het bolsjewisme. „Ook hier, vervolgt het blad, zullen alle krachten gemobiliseerd moeten worden, opdat tenminste het Nederland sche volk het front steunt door zijn arbeid in de oorlogsindustrie. Geen enkele vol Wassen man, die niet absoluut noodzake lijk is om het eenvoudige leven van het volk in stand te houden, zal zich aan dien plicht kunnen onttrekken, terwijl de vrou. wen de opengevallen plaatsen van de mannen hier zullen mpeten innemen. Ongetwijfeld is het lot, dat ons land treft, hard. Vele volkeren zijn achter nog harder getroffen, waarbij wij slechts aan Finland hoeven te denken dat reeds van 1939 af aan de zwaarste beproevingen is blootgesteld om de volle beteekenis daar van te beseffen. Klopt een keer het lot aan de deur, dan Is het beter het met open oog tegemoet te treden dan te trachten het te ontgaan, want daardoor verniëligt men slechts eigen kracht en loopt men het later te onontkomelijker in de armen. Daarom moet, besluit het blad, ons volk dezen last, die ’t dóbr den vernietigingswil van het bolsjewisme en van het kapitalis me is opgelegd aanvaarden, om zichzelf en Europa zoo snel mogelijk van den alle leven bedreigenden druk te bevrijden”. Ook het „Alg. Handelsblad” en de „Nw. Rotterd. Courant” schrijven in ge lijken geest. Laatstgenoemd blad schrijft: ,-Het probleem, waarom het gaat, is het vrij maken van soldaten voor het front en van arbeiders en arbeidsters voor de wapenindustrie. Ui,Jgebreid over Europa, gaat >het er om, dat de bezette gebieden, die militair niet meer dan een beperkt aantal vrijwilligers voor den strijd tegen het bolsjewisme kunnen bij dragen door het aandeel in den arbeid, dat zij op zich nemen, Duitschland de handen vrij maken voor de eigenlijke oorlogvoering. Geruimen (ijd is ook deze medewerking op een grondslag van vrijwilligheid ge zocht Maar aan het bewustzijn, dat de strijd, dien het voert, een strijd is. die geheel Europa aangaat, ontleent Duitsch land het zedelijke recht om de bevol kingen van de bezette gebieden desnoods tot deze hulpverleening te verplichten en ze er toe te verplichten naar de mate en de wijze, als het dit tot het bereiken van het eenige dop}, dat het zich stelt: de overwinning van den oorlog, noodig oordeelt.” „Het uur gebiedt” Het gebiedt, dat met man en macht aan het werk wordt gegaan om aan de bolsjewistische be dreiging haar kracht te ontnemen. O O o o o

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1