Zaterdag 27 Februari. 1943. No. 18423. Duitsche aanval ten W. van Isjoem maakt vorderingen Dit is geen oorlog dit is kruistocht meer, een Wij en het Bolsjewisme Strijdt mee tegen het Bolsjewisme Nederlanders in het Oosten CHURCHILL'S MEENING Een goed oog voor maten Politieautoriteiten Effecten wederrechtelijk verhandeld Controleert uw gas- en electriciteits- verbruik geregeld J Hevige gevechten ten N. van Orel en ten W. van de lijn Charkof-Koersk Bedenk toch VERDUISTEREN van 6.13 aar nam. tot 7.32 aar voorm. W.H.N.-loterij Vrij groot aantal Nederlanders gearresteerd Sinaasappelen voor kinderen van 4 tot en met 13 Distributie van insuline GENERATOR-ANTHRACIET EN BAGGERTURF 17 schepen tot zinken gebracht Een weerbare jeugd, een weerbaar volk. J W’w| 'Wl -j HAAGSCHE COURANT F zij ondernamen vroeger) morgen een de menschheid bewijst, is ontzag- thans moet het eindelijk eens sport, enz. Iedere 4 4 4 4 4 4 f f f 4 f I 4 f f i Gewond bij 20 graden vorst. Veilig worden de gewonden per slede of tus- sehen twee paarden over de slechtste gedeelten van den weg vervoerd. Waar vrachtauto’s en motoren niet gebruikt kunnen worden, speelt het paard, dat ondanks de grootste sneeuwvèrstuivingen met volkomen zekerheid den goeden weg vindt, het klaar. (S.S-P.K. Slapak-O.-H.) Er was eens een tijd, dat de grenzen van Europa voor Weenen en aan den voet der Pyrepgëen lagen. Nu dreigen wederom Aziaten het avondland te overweldigen, te dompelen in bloed en ellende. Bedenk wat de gevolgen van dit bolsjewistisch op dringen zouden zijn geweest. De Russi sche communist kent geen grenzen. Hij heeft, op een enkele uitzondering na, nooit van Nederland gehoord. Geen inwoner van ons landje zou hij sparen, al zoudt ge u ook nog zoo voor hem vernederen. Zoo is nu eenmaal de bolsjewistische onmensch. Onderkent het gevaar, helpt mee en stort op giro 432100 Verzoj-gingsfonds van het Vrijwilligers-Legioen Nederland. - Engelsche vliegtuigen boven Duitschland In de avonduren van gisteren hebben’ Engelsche bombardementsvliegtuigen bri sant- en brandbommen uitgeworpen bo ven West-Duitsch gebied. Zij richtten schade aan woonhuizen en openbare ge bouwen aan, o.a, aan verscheidene zie kenhuizen. Ook de bevolking leed verlie zen. De «terstond in actie tredende Duit sche afweer door jagers en luchtdoelge schut heeft volgens de voorlobpige be richten 11 van de vijandelijke bommen werpers neergeschoten. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. tnet Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”. „Kol Bijbl.” en „Letterk Bijbl." ƒ3.15. Fr. p p. met Modebl. ƒ4.20, x. Modebl. ƒ3.95. Buitenl, 9.45. Bn postkant «tegen de geld, goedgek abonn.pr, Afx. nr. 5 e„ fr. p. p. 10 c zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag No. 115995. S.S-P.K, De tijd is gekomen. De tijd om te spreken voor ons, de tijd om te kie zen voor u. De tijd om te spreken, opdat ons Volk, opdat ohze jeugd zal kiezen tus. schen eer en schande, tusschen herrijzenis en smadelijken ondergang. Wij weten het: gij voelt u onrechtvaar dig behandeld, omdat onze z.g. vrijheid verloren is, omdat hier en daar fietsen in beslag genomen werden, omdait er min der vet en boter, minder te eten is. Ook wij beseffen, dat het hard is, het huis waarin gij woont te moeten verlaten, te weten, dat dit alles opgeblazen en ver nietigd zal worden, dat gij bij anderen, bij wildvreemden onderdak .moet vinden. Maar ook weten wij, dat dit alles Slechts tijdelijk is, dat na dezen oorlog ook voor u. voor ons Volk een betere tijd zal aan breken. Betere, tijden, die wij. de Nederland- sche jeugd, de Nederlandsche arbeider, voor ons Volk moeten verdienen. En daar, om moet thans gesproken worden I. opnieuw en steeds weer liep de aanval J te pletter op het vuur 1 j.) ƒ1.65, elke m.M. m. Z.Z. ZZ _1. Halve oplaag, halve prijs. Reel, fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (In halve opl.) fO.il. ƒ0.48. Adv. ..Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Door de bedrijfsgroepen in de metaal- en electrotechnische industrie is ter voorlichting van het bedüjfsleven een permanente tentoonstelling voor mate- riaalbesparing en vervangmg in de metaalnijverheid georganiseerd. Deze wordt gehouden in het gebouwSpui 12 in Den Haag. Een blik in de tentoon stellingsruimte. (Polygoon-Meyer) Maan: 27 Febr. op 1.25 v.m., onder 10 55 v.m. L.K., 28 Febr. op 2.36 v.m-, onder 11.39 v.m., 1 Mrt. op 3.43 v.m., onder 12.27 n.m. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. PRIJ8 DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) f0.il. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. ..Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer vallen, ten Westen van Ierland voer. Op 24 Februari werd de vernietiging van 17 schepen van dit convooi gemeld. In het geheel heeft het thans 23 schepen met een gezamenlijken inhoud van 123.000 ton verloren, terwijl rfog een aantal schepen is getorpedeerd, zonder dat het resultaat kon worden waargenomen. In de laatste 14 dagen zijn voor de kust van Noord-Afrika 8 schepen met een gezamenlijken inhoud van 49.000 ton tot zinken gebracht. Nog enkele weken en men zal geen straat, verkoopers vgn de Winterhulploterij meer op de straten zien, om de eenvoudige re den, dat dan de loterij 1942 uitverkocht zal zijn. Begonnen in Augustus van het vorige jaar is dit wel een zeer verheu gend resultaat, waarop Winterhulp-Neder- land met voldoening kan terugzien. Velen hebben in den afgeloopen tijd een der vele geldprijzen in de wacht gesleept en in menig gezin is vreugde gebracht, doordat vader, die een lot voor twee kwartjes had gekocht, met een prijs van b.v. 100, of misschien zelfs wel meer, thuiskwam. Maar ook anderen profiteeren van deze loterij en dat is toch wel hoofdzaak en dat zal ook de hoofdzaak zijn van de nieuwe loterij, die na het afsluiten van de loterij 1942 zal beginnen. Nog moeten er echter loten worden verkocht. Dit moet snel gebeuren en daarom doen wij een beroep op U. Helpt U hiermede, waagt een kansje en ge zult ervaren, dat dbg vele geldprijzen te winnen zijn Wij hebben gezien, wat communisme is. Wij hebben gezifti hoe deze bolsjewisten deze „wereldverbeteraars” in de landen, die door hen bezet waren, en in hun eigen land hebben huisgehouden. En toen wis ten wijdeze oorlog i s geen oorlog meer, maar een kruistocht. Aan de Grebbelinie stonden Duitsche en Nederlandsche solda^n tegenover elkèar. En wij zoowel als de Duitschers zijn er trotsch op, dat de Roode Kruis-soldaten hun gewonde kameraden van het plag- veld konden weghalen, zonder dat een van hen beschoten of ge troffen werd. Dat was oorlog. Maar Zij strijden met Duitschers, Noren, Denen en Vlamingen in één kompagnie Een uiterst spannend frontbericht schil dert de enorme strijdkracht, waarmede een kompagnie Duitsche, Noorsche, Deen- sche, Vlaamsche en Nederlandsche solda ten nog op denzelfden dag een dorp her overden, als waarop dit door een sterke bolsjewistische overmacht ingenomen was. „Voorzichtig werken onze mannen zich”, zoo luidt het bericht, „tot aan de eerste huizen van het dorp naar voren, alvorens tot een open aanval over te' gaan. In een zwaar afweervuur namen zij eep kleine brug in het midden van het dorp en drongen tot aan den Zuidelijken dorps- rand door, terwijl hun uit alle huizen, tuinen, straatversperringen en zelfs van de boomen uit, een geconcentreerd vuur tegemoet sloeg. De vijand was in een doo- 2.11— 1 ,_1J 1- X nog lang niet aan het einde van zijn krachten, maar het dorp was in ons bezit. dit? Dk is geen oorlog meer, dit is een kruistocht. Wij hebben krijgsgevangenen gezien: verdierlijkt en apathisch of ge meen en sluw. Nederlandsche soldaten heb ben in dén Wolchow-ketel Sovjet-gevan- genen binnengebracht, die half verhongerd waren. Zij hebben gezien hoe bij de voed selverdeling een hunner in de soep een heelen aardappel vond: Deze man werd door zijn „kameraden” bijkans in stukken gereten. Zij hebben in den zelfden Wol chow ketel lijken gezien, die door de Sovjets geschonden waren op de beest achtigste manier. Omdat deze „beesten” honger hadden, werden zij tot kanniba len. En wij wisten het, dit is geen oorlog meer, dit is een kruistocht. Wij hebben gezien, "hoe jn het achter land de vrouwen in eenzame hutten ge schonden waren, hoe kinderen onder mee- doogenlooze bijlslagen bezweken waren en, in letterlijken zin, een bloedbad was aan gericht. Waarom? Als aan een overleven de, voor hij den laatstee adem uitblies, dit gevraagd werd, zij wisten het niet. Maar wij wisten, dit is geen oorlog meer, De soldaat spreekt niet graag hier over, de Oostfrontsoldaat kent hierop slechts één antwoord. Het antwoord dat met de wapenen gegeven wordt, zijn be sluit dezen strijd nog verbetener door te zetten, om zijn Volk, zijn familie te red den voor deze beesten in menschen- gedaante. Ten koste van alles dezen vloek en geesel der menschheid keeren, dat is onze taak. Want dit is geen oorlog meer... De Esten en Letten ontdekten binnen enkele weken, hoe het „Sovjet-paradijs” er in werkelijkheid uitzag. Zij weten het nog en zullen het nooit vergeten hoeveel huizen onteigend werden, 'omdat „eigen dom” een misdaad was, hoe de arbeider niet meer mocht werken voor z ij n vrouw en z ij n kinderen, maar voor het wereld- ptoletariaat, voor de wereldrevolutie, voor den joodschen machthebber. Zij weten hoeveel menschen gefolterd en gemarteld werden. En ook gij weet, dat het huwelijk in dit paradijs een belachelijke ouderwetsche en burgerlijke instelling is, hoe geestelijken en priesters mishandeld en vermoord wer den, hoe... och, het heeft geen zin dit alles nogmaals op te sonynen. En gij denkt, dat de Engelschen en Ame. rikanen dezen geesel der menschheid, deze brandschattende en schendende wol ven in menschengedaante in toom kun nen houden? Oude spreekwoorden zijn oude waarheden, en een dezer waarheden zegt: „Wie met pek omgaat, wordt er mee besmet". Engeland en Amerika zijn reeds lang aangevreten door deze bolsjewisti sche pest. Gij denkt, dat de Sovjets voor de Nederlandsche grens halt zullen hou den? Gij- hoeft u dit niet af te vragen, want zoover zullen zij niet komen. Om dezen barbaren-vloed te keeren staat de jeugd van Europa, de jeugd van Duitschland en van Nederland, de jeugd van Noorwe gen en Zweden. Denemarken en Vlaande ren aangetreden, aangevoerd door één man, Adolf Hitler. Gij ziet de Duitsche soldaten niet graag in Nederland? Omdat onze nationale trots hierdoor beleedigd wordt omdat gij u overwonnen voelt? De dag zal komen, waarop de Nederlandsche en Duitsche soldaat tezamen door Neerlands straten zullen marcheeren. De dag zal komen, waarop alles wat thans afgebroken werd, afgebroken moest worden, door ons te zamen weer wordt opgebouwd. Die dag zal komen, als de Nederlandsche jeugd ge. toond heeft een even bewust, en even goed soldaat te zijn als de Duitsche. De dag zal komen, waarop de Nederlandsche Oostfrontstrijder in z ij n Vaderland even geëerd wordt, als thans reeds in Duitsch land. Onze vrijwilligers hebbén reeds getoond even harde, even verbeten strijders, even goede soldaten te zijn als hun Duitsche kameraden. Tallooze voorbeelden van heldhaftige zelfopoffering, van weergaloo. zen, onvdrgankelijken heldenmoed van Nederlanders staan in de geschiedenis van dezen kruistocht reeds opgeteekend. Waarom dit alles dan gezegd moest wor. den? Niet omdat Duitschland onze man nen. onze jongemannen noodig heeft. Niet omdat Duitschland soldaten noodig heeft, maar wèl, omdat dit de laatste kans is voor de Nederlandsche jeugd. Omdat dit de laatste kans is voor het Nederlandsche Volk als een Volk van ware en waarlijke Nederlanders te blijven voortbestaan. Wij hebben veel verloren in dezen oor log: Indië en onze vloot zijn verloren. Wij staan thans met leege handen voor een zware, maar hoopvolle toekomst, moeten wij ook nog het geloof aan ons zelf, aan onze eigen kracht, aan ons Volk verliezen? Wij hebben lang genoeg gezwegen, maar thans moet het eindelijk eens gezegd wor den. De jonge man, die te laf is, ronduit voor zijn meening uit te komen, die thuis en met vrienden, hoewel hij in zijn hart „die Duitschers” flinke kerels vindt, mee huilt en kankert i s geen man meer maar een lafaard Dit is geen oorlog meer in een kruistocht Een kruistocht ter bescher. ming van onze gezinnen onze vrouwen en moeders. Een kruistocht voor ons Volk, voor Europa, ter behoud van onze cultuur, onze toekomst, onze vrijheid. Maar wij moeten ons deze vrijheid deze toekomst verdienen. Aan onze jeugd het antwoord! BOUKE VjgLTMAN. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 85—37 Giro No. 12500 Bijkant. Bchev- Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.s RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J, de Koning, Goudsbloem). 3 Tel. 330263; Boekh J. B. v. Beters |r.t Theresiastr. 1086, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 Officieel wordt bekend gemaakt De commissaris-generaal voor Finan ciën en Economie heeft besloten een vrij groot aantal Nederlanders door de „Sicherheitspolizer” te laten arresteeren, ten einde hen naar een werkkamp in het Oosten over te brengen. De arrestanten hebben de verordening overtreden van de secretarissen-generaal aan de ministeries voor Financiën en Justitie over den handel in effecten. Deze verordening behelst, dat de koop en verkoop van effecten slechts mag ge schieden via een bij de „Vereeniging voor den Effectenhandel” aangesloten lid. Her haalde malen is het voorgekomen, dat de aldus verhandelde effecten wederrechte lijk naar het buitenland gebracht zijn, zoodat een deel van de gearresteerde per sonen zich bovendien nog heeft schuldig gemaakt aan een overtreding tegen de deviezenverordening. De aandacht wordt er op gevestigd, dat al degenen, die de vermelde en andere beursvoorschriften overtreden, dezelfde behandeling te verwachten hebben. Vooral wordt gewezen op de naleving der verordening no. 106/42 over de aan melding en aflevering van effecten krach tens de tweede verordening van uitvoe ring van 20 Jan. 1943 (Staatscourant no. 23 van 3 Febr. 1943)In deze verordenin gen wordt de aanmelding van aandeelen en dergelijke papieren voorgeschreven, voor zoover, de stukken sinds den len Januari 1942 verworven werden en hun tegenwaarde het bedrag van 50.000 gld. op den voorgeschreven rescontredag te boven gaat. De aanmelding vervalt voor de eerste maal uiterlijk op 3 Maart 1943. Pogingen van eiken aard, de bepalingen te ontduiken, als b.v. verdeeling der aan_ koopen en het bezit over derde personen, worden gestraft op dezelfde wijze als be trof het niet-aanmelding. Naast den vermelden strafmaatregel moeten niet alleen verbeurdverklaring van de niet-aangemelde papieren verwacht worden, doch ook nog andere verliezen aan kapitaal Iedereen pakt aan is het parool. De inzet van de geheeie natie is noodig, een inzet, die een afzien van alle be krompen gemakzucht en van egoïstische behoeften ten bate van de boven alles staande eischen van den oorlog ver langt. Met de grootste nauwkeurigheid keurt deze vrouw, met behulp van contröle-apparaten. gereed gemaakte onderdeden van motoren. (Weltbild-Polygoon) 4 4 i 4 Churchill zeide bij den eersten 4 winterveldtocht van de Sovjet-Unie J tegen Finland Finland legt een schitterende, ja 4 welhaast verheven houding a.an den dag. De dienst, dien Finland aan de menschheid bewijst, is ontzag- gelijk. 4 DUITSCH WEERM A CHTBERICHT (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst.) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 Februari (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Koeban-bruggehoofd en aan het Mioesfront werden gideren bij aan houdenden dooi slechts Krijgsoperaties van plaatselijke beteekenis uitgevoerd In het gebied ten Zuidwesten van Is joem wierpen de aanvallende Duitsche divisies den verslagen vijand verdèr naar het Noorden en het Noordoosten terug. Verscheidene bolsjewistische gevechts groepen werden ingesloten; andere sterke troepenformaties werden uiteèngeslagen. Het aantal gevangenen en de buit, nemen toe Ten Westen van de lijn Charkof-Koersk strijden onze troepen bij een elastische oorlogsvoering met oprukkende vijande lijke strijdkrachten. Eskaders gevechts vliegtuigen en vliegende artillerie sloegen de voorhoede van vijandelijke pantsers, vooi. dat zes dagen en nachten is aange- alsmede troepenconcentraties in de gebie. den waar zij gereedgehouden werden, uit een en bombardeerden met groote uitwer king ravitailleeringsbewegingen der bols jewieken op spoorlijnen en wegen Ten Zuiden en ten Noorden van Orel hebben onze divisies in zeer hevige af- weergevechten opnieuw schitterend ge streden. De vijand, die met versch aan gevoerde formaties infanterie en pantser wagens ook gisteren in het bijzonder ten Noorden van Orel aanviel, werd in zware gevechten afgeslagen. In enkele bressen duren de gevechten nog voort. De bolsje wisten leden opnieuw gevoelige verliezen aan menschen en tanks. Ten Zuiden van het Ilmenmeer breidde de' vijand zijn krachtige aanvallen tot nieuwe sectoren van het front uit. De met superieure infanterie- en pantser- strijdkrachten uitgevoerde aanvallen mis lukten met zware, bloedige verliezen. Een eigen plaatselijke aanvalsoperatie in het gebied ten Zuiden van het Ladogameer bereikte het vastgestelde coel. Tegenaan vallen van den vijand bleven' zonder succes. i Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in de wateren van de Noordkaap van een in Oostelijke richting varend con. vooi, volgens de tot dusver ontvangen rap porten, een vrachtschip van 6000 brt. in den grond geboord en 4 andere schepen door bomtreffers beschadigd. Aan het front in Noord-Afrika werd de aanvalsoperatie in de bergen van Centraal. Tunis afgesloten. Sterke Amerikaansche en Engelsche formaties werden uiteenge slagen of zwaar getroffen. In deze gevech. ten, waarbij de vijand zware, bloedige ver liezen leed, werden in totaal bijna 4000 gevangenen gemaakt. 235 tanks, 169 ge- pafitsërde vétkenningswagens en 160 stuk ken geschut en gemotoriseerd geschut buit gemaakt of vernietigd. Duikbommenwerpers vielen met goed succes opnieuw bergstellingen van den vijand aan. Bij een aanval van snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen op een voor uitgeschoven steunpunt aan het Zuidooste lijke front werd een vrij groot aantal vijandelijke vliegtuigen op den grond ver nield of beschadigd. Britsche vliegtuigen wierpen in den af geloopen nacht, voornamelijk op woonwij ken in enkele plaatsen in West- en Zuid west Duitschland brand- en brisantbom men o.a. op het stadsgebied van Neuren berg. De bevolking leed verliezen. Zes der aanvallende bommenwerpers werden neer geschoten. Voorkomt overschrijding van het gasrantsoen! Een goed oog voor maten is in de keu ken een voordeel. Waarom zou men een grooten ketel water warm maken als men slechts een klein pannetje vol noodig heeft? Dus eerst overleggen hoeveel er noodig is en pas daarna den ketel opzet ten want ieder warmteverlies is gasver- spiïling. Zoo ook met het vaten wasschen, het dagelijks weerkeerende werk van de huisvrouw. Zonder twijfel is het ’t ge makkelijkst de vaten onder het warm strnamende water van het warmwater reservoir te wasschen. Veel spaarzamer echter en daarom beter is het een klein bakje met warm water te vullen en hierin af te wasschen. Alleen zóó voor komt men overschrijding van het gas rantsoen. En het is immers Uw eigen be lang, dat U géén boete krijgt en niet ven den toevoer wordt afgesneden. De inzet tot den totalen oorlog is in vollen gang; men kan er uiteraard niet op ■wachten, totdat het aan iedereen goed dui delijk is geworden, dat het einddoel van de roode Sovjet-legers de bolsjewiseering van Europa is. Het is- nu geen tijd meer om een afwachtende houding aan te ne men. De kreet „Te wapen!”, in Berlijn aangeheven en voortgeplant naar alle hoeken van het Europeesche vasteland, moge een oogenljlik alarmeerend hebben geklonken, ieder zal toch bij eenig naden ken moeten toegeven, dat er een bolsje wistisch gevaar dreigt van een dusdanigen omvang, dat een algeheele mobilisatie van weerbare mannen en van voor oorlcgs. werk van welken aard ook geschikte vrou. wen en mannen gebiedend noodzakelijk is. Deze algeheele mobilisatie is bezig zich te voltrekken. Zij grijpt uiteraard diep in het maatschappelijke en persoonlijke leven in, maar elk offer, dat wordt ge bracht, is het doel waard. Wanneer ons volk eens niet vijf dagen, maar vijf maan den in oorlog was geweest, dan zouden er nog heel wat meer en zwaardere hfets zijn gebracht. Nu neemt het deel aan den strijd tegen het bolsjewisme en nog niet eens op de gevaarlijkste plaats. Neen, er is geen reden tot morren en jammeren, tenminste wanneer men den vijand goed in de oogen heeft gezien en zich zijn mis dadige doelstellingen goed bewust heeft gemaakt. Wat dit laatste betreft, het Nederland sche volk heeft zijn houding tegenover het bolsjewisme van den beginne af be. paald en goéd bepaald. Er zijn volkeren geweest, die met Sovjet-Rusland ver dragen hebben gesloten, ons volk heeft zelfs nooit diplomatieke betrekkin gen met Sovjet-Ruèiand willen onderhou den. Al wordt ons volk vaak verwéten, dat het geslapen heeft en dat het door dezen' oorlog werd opgeschrikt, op dit punt Was het dan toch drommels goed wakker. Het heeft onmiddellijk het bols jewisme teruggewezen, scherp en onver biddelijk- niet alleen weigerde de regee. ring een diplomatieken vertegenwoordiger in Moskou te benoemen, maar ook op tal looze protestvergaderingen werden tegen het bolsjewisme felle acties gevoerd. Wij herinneren ons nog de eivolle zalen van den Dierentuin en het Gebouw voor K. en W„ whar, als op de groote massa-protestmeetings in het voorjaar van 1930, mannen als de oud-ministers de Vis ser en Slotemaker de Bruine zich in edele verontwaardiging, maar toch ook in de heftigste bewoordingen uitspraken tegen het Sovjetrégime, dat den godsdiens wilde vernietigen en versplinteren. De Russi sche metropoliet Eulogius, het hoofd van de Russische kerk in West-Europa, heeft op een van deze protestvergaderingen ge. zegd, dat in Sovjet-Rusland elke gods dienst wordt uitgekreten als gif en dat daarom alle middelen om den godsdienst uit te roeien geoorloofd waren. Voor de kerken en de Christenen bestaat daar geen recht meer. Kannunik-Deken van Dam vergeleek op diezelfde protestvergadering de toestanden in het land der bolsje- wiki met de tooneelen van het oude Rome onder Nero en Caligula en van het Parijs van Danton. Neen, men kan van ons volk niet zeggen, daf het de vriendschap van Sovjet-Rusland heeft gezocht en nog min der dat het lijdzaam heeft toegezien bij wat zich in Soyjet-Rusland voltrok. Het kijkt ook nu niet lijdzaam toe. Het kan niet anders of de ernst vaft den toestand wordt hier duidelijk begrepen en men zal zich er over verbazen en er zich wel zeer pijnlijk door getroffen gevoelen, wanneer men verneemt met welke aan misdadige lichtzinnigheid grenzende n^ieviteit de Oranjezender in Londen zich dezer dagen over het bolsjewisme heeft uitgelaten. Een bolsjewiseering van ons land is, zei men daar „in geeh enkel opzicht histo risch waarschijnlijk”!! „Het bondgenoot schap, dat het vorige jaar tusschen Enge land en Rusland is gesloten, bepaalt na drukkelijk, dat geen der beide partijen naar uitbreiding van gebied zal streven”. Ziedaar een tweede dooddoener, welke kant noch wal raakt. Tja, er z ij n gren zen. Wanneer men op een dergelijk ver bluffende wijze zijn vertrouwen uitspreekt in het gegeven woord van den bolsjewiek, dan is het nutteloos daar verder serieus bij stil te staan. „Stellig willen wij in Nederland geen communisme” heeft ge noemde zender vlak daarop verkondigd. Maar met dezen „wil” zullen de bolsje- wiki, wanneer zij de kans zouden krijgen verder naar het Westen op te rukken, zeker geen rekening houden... Tegenover het bolsjewistische gevaar wordt gemeenschappelijk front gemaakt. Met man en macht en met alle hens aan dek. Daarbij kan en mag het volk van Nederland niet achter blijven. MR. HAMER BELAST MET WAARNE MING DER ZAKEN VAN POLITIE- PRESIDENT ALHIER Het Rijkscommisaariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeffr1 den secretaris generaal aan het ministerie van Justitie, prof. mr. Schrieke, belast met de waar neming der zaken van directeur-generaal voor de politie. Met de waarneming der- zaken van gewestelijk politie-president heeft de Rijkscommissaris voorts belast: te Amsterdam den procureur-generaal mr. Feitsma, te 's-Hertogenbosch den procu reur-generaal mr. van Leeuwen, te Rot terdam den hoofdcommissaris van politie Boelstra, te Arnhem den hoofdcommissaris van politie Walraven en te Groningen den majoor der marechaussee de Boer Vooris heeft de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied met de waar neming der zaken van politie-president belast: te den Haag den hoofdcommissaris van politie mr. Hamer, te Utrecht den hoofdcommissaris van politie Kerlen en te Haarlem-den hoofdcommsesaris van politie Bias*. Eerst in „stad”, binnenkort ook voor „landgebied” Van 1 tot ert met 20 Maart komen kin deren van 4 tot en met 13 jaar, die woon achtig zijn in stadgebied, in aanmerking voor 350 gram sinaasappelen. In verband hiermede geeft de bon Reserve 3-11 met rooden opdruk van de, stadkaart, recht op 350 gram sinaasappelen in stadgebied. Het zal niet steeds mogelijk zijn de sinaas appelen onmiddellijk te betrekken in ver band met de bevoorrading vah den han del. Het ligt in de bedoeling over eenigen tijd een bqn van de „landkaart” aan te wijzen, welke in landgebied recht zal i^ven op het koopen van sinaasappelen voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar. De directeur van het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen maakt be kend, dat de geldigheidsduur der insuline- bonnen voor de periode 1 December 1942 1 Maart 1943 niet wordt verlengd. Na 1 Maart 1943 zijn deze bonnen dus niet meer geldig. De bonnen voor de nieuwe periode zijn den patiënten inmiddels toe gezonden. Schippers wordt er op gewe zen, dat de hun toegewezen bonnen zijn verzonden arfn het indertijd door hen opgegeven waladres. Patiënten, die op 1 Maart nog geen bericht hébben ontvan gen omtrent het aantal toegewezen bon nen, wordt aangeraden zich te wenden tot het Rijksbureau voor genees- en verband middelen te Amsterdam, Vondelstraat 11e. Van 1 tot en met 31 Maart geeft elk der met de woorden „generator-anthraciet, vijftiende periode” gemerkte bonnen recht op het koopen van één hectoliter (max. 75 kg.) anthraciernóotjes 4 of 5, terwijl gedurende hetzelfde tijdvak elk der met de woorden „generatorturf, vijftiende periode” gemerkte bonnen recht geeft op het koopen van 50 stuks baggerturf. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Duitsche duikbooten hebben nieuwe slagen toegebracht aan de vijandelijke ravitailleering. Zij hébben de resten van het in het extra-bericht van 24 Februari genoemde groote convooi achtervolgd. De strijd tegen dit convooi, die thans 6 dagen duurt, stelde de zwaarste eischen aan commandanten en bemanningen. Op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee hebben duikbooten andere krachtig beschermde convooien aangevallen en ter hoogte van Kaapstad zware afzonderlijke gevechten geleverd. Bij deze operaties hebben zij wederom 17 schepen met een gezamenlijken inhoud van 107.800 ton tot zinken gebracht en 5 andere schepen getorpedeerd, waarvan eenige eveneens als gezonken kunnen worden beschouwd. Aanval duurde 6 etmalen Over het laatste Duitsche -duikbootsuc- ces verneemt het D.N.B. nog, dat het con- Wie wil er niet eens een maand J heelemaal „uit” zijn, uit den sleur van fabriek of kantoor? Uit den 4 sleur van de school? De mogelijk- heid hiertoe is thans opengesteld J voor de geheeie Nederlandsche t jeugd van 16 tot 18 jaar. Op 14 4 Maart komen in een weersportkamp in Duitschland jongens samen uit Noorwegen, Denemarken, Duitsch- 4 land, Nederland, Vlaanderen en j Wallonië, om een maand volop te besteden aan harde en aan gezonde veldwerk, ordeoefeningen. f Nederlandsche jongen kan zich melden voor dit kamp aan het 4 adres: Koningslaan 9 te Utrecht. J De duur van het kamp is vier weken. Kosten zijn er niet aan ver. f bonden, terwijl eventueele loonder. 4 ving wordt vergoed. schermen met goéd verpakte munitie voor de Sovjet-batterijen, een bewijs voor de waarde van dit punt voor de bolsjewisten. Menig vrijwilliger uit Nederland en Noorwegen, uit Denemarken en Vlaan deren heeft deel gehad aan dergelijke aanvallen, vertelt de kompagniechef. Men ziel het niet meer, of het een Duitscher is Nederlander, Noor, Deen of Vlaming. Zij marcheeren in de kompagnie als men schen van één volk, in hun rijen wordt een grootsche gedachte werkelijkheid. Hier aan het front wordt een nieuwe mensch geschapen. Hier in den verbitterd- sten oorlog aller oorlogen. Men deelt ons mede, dat thans naast deelneming aan den frontstrijd in Waffen- SS en Legioen, ook de mogelijkheid be staat, tot opleiding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal Wacht-batal- jon. Gezinsleden ook dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechtengeldelijke ondersteuning, kostelooze ziekenverple ging, «<tra levensmiddelentoewijzing enz. Voor den wapendienst in de drie forma ties Waffen-SS, Legioen en SS-Wacht- bataljon worden alleen volkomen gezonde mannen van 1745 jaar aangesteld. Voor inlichtingen wende men zich tot het SS- Ersatzkommando den Haag. Korte Vijver berg 5. Meldt aan bij de Wafien-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland Mevrouw Txjang niet aan boord van den Clipper Naar Reuter uit Washington meldt, heeft de Amerikaansche Raad voor de burgerluchtvaart officieel de berichten tegengesproken, volgens welke mevrouw Tsjang Kai Sjek zich aan boord bevond van de Clipper-vliegboot, die te Lissabon is verongelukt. Bovendien zijn ook de andere in die berichten vermelde personen, zooals b.v. generaal Sikorski, njet onder de passagiers geweest. Mevr. Tsjang heeft gisteravond deelgenomen aan een ontvangst te Washington. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 delijken ring volkomen omsingeld, echter f nr\a loner niof ann Hpf pinde xzan Tiin J - i Nu moesten de omsingelde strijdkrachten 4 nog vernietigd worden. Overdag hadden J zij al geprobeerd om uit te breken, maar J de poging werd afgewezen onder bloedige 4 verliezen van de bolsjewisten. Depacht ging ongestoord voorbijx, en pas in den J 5 tweede poging om den stalen ring te ver- 4 I, breken. Vertwijfeld vielen zij aan, steeds J AVtvUxMvvav Ü€P ÓC 3311 Vdl van onze machine- 4 Ziekenfondsleden de Volharding no. '11636<| geweren. Üiteindelijk hebben de resten 4 xa zich overgegeven en was het strategisch j gunstig gelegen dorp vast in ons bezit. 4 In de velden en tuinen vonden wij val- 4 ui - 4 'j

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1