1943. 1 bij Isjoem Mussert over het herderlijke schrijven Duitsche successen rw Maandag 1' Maart. rw No. 18424. bestaat niet De ontdekking van Nederland Duizenden flinke Nederlanders strijden reeds in het Oosten C..^ .1^-1 ,\Vie niet met ons is, is tegen ons; een middenweg bestaat niet meer” van Acht ziekenhuizen te Keulen vernield van Bloedige verliezen de Sovjets Geslaagde motortorpedobootactie onder Britsche kust Gemeenschappelijke vormingsdag het district Limburg te Roermond DE KOMENDE LIJSTENCOLLECTE VOOR W.H.N. VERDUISTEREN van 6.15 aar nam. tot 727 aar voorm. Verliezen van de Nederlandsche burgerbevolking door Engelsche luchtaanvallen Geslaagde aanvalsoperaties van de As in Tunis niet opgedaan, ook nog van een Kramatorskaja en Losowaja veroverd Gandhi’s toestand CHURCHILL'S MEEN ING F - COURANT HAAGSCHE en stelselmatig hun in te (P.K. John-We.-C.N.F.) gevergd. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 U in dat on.tS*.e*5t geworden, dan zouden minder Thans moeten wij achter de redevoe ringen in Londen en Moskou en het voor lezen van het herderlijk schrijven in Ne derland een verband zien, want op 21 Februari van dit ja^- vierde men te-Mos kou en Londen en van de preekstoelen in Nederland het 25-jarig bestaan van het roode leger. De jaren van 1918 tot 1933 noemde Mussert jaren der voorbereiding voor de I waartoe van Moskou Aan alle Europeesene Kusten staat het Duitsche luchtafweergeschut gereed. De witte ringen om den loop toonen het groote. reeds behaalde, succes. (PK. Doege-Atl.-H Mussert zeide te betreuren, dat dit nog niet het geval is, want hij ziet de Neder landers liever als soldaten gaan, dan dat zij als arbeiders worden opgesteld. Hoe meer soldaten Nederland levert, des te beter is zulks voor het volk en voor Europa. Zich richtend tot zijn aanhangers, om wier trouw hij niet bezorgd behoeft te zijn, daar zij ondanks alle kerkelijke vervol gingen steeds aan zijn zijde gebleven zijn, spoorde hij hen aan zich aan te melden bij de hulppolitie en bij de landwacht, daar er nog duizenden gebruikt kunnen worden. De ambtenaren COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. „De Nieuwste Mode". „Kol. Bijbl." en ..Letterk Bijbl.” /3.1S. Fr. p. p. met Modebl. <.20. i. Modebl. ƒ3.98. Buitenl. /9.<5. Bij postkant, tegen de geld, goedgek sbonn.pz. Aft. nr. 5 c„ tr. p. p. 10 c. Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland □e verplichtingen der studenten Met allfen nadruk wees Mussert de stu- deerende jeugd van Nederland op haar moreele verplichtingen door haar er aan te herinneren dat zij van het volk iets ontvangt. Het volk verwacht daarom, dat de student datgene, wat hij van de ge meenschap gekregen heeft, later aan het volk teruggeeft. Een student, die tot zijn 24ste jaar onderwijs genoten heeft, draagt een grootere verplichting dan hij, die reeds op 16-jarigen leeftijd aan het werk gegaan is en daarmee zijn volk iets ge geven heeft Oaarom mogen aan de universiteiten en hoogescholen alleen de ernstig strevende studenten worden toegelaten. Wanneer zij met hun studie gereed zijn moeten zij zich verplichten minstens een jaar lang voor hun volk en voor Europa in Ouitsch- land te werken. Mussert sprak de hoop uit dat het aan tal Nederlanders die aan het front voor Europa vechten, eens grooter zal zijn. Deze eisch kan verwezenlijkt worden, wanneer het volk als eenheid kan optreden. Van 2 tot en met 6 Maart Wederom zal Winterhulp een beroep doen op den gemeenschapsplicht van onze stadgenooten. Van 2 tot en met 6 dezer vindt de gebruikelijke lijstencollecte plaats. In feite is een opwekking voor het werk overbodig, want Winterhulp heeft in de harten vanvelen reeds een groote plaats veroverd. Hoevelen zijn er reeds geholpen doch meer zijn er nog, die drin gend financieelen steun in dezen moeilij ken tijd behoeven. Daarnaar streeft Win terhulp Nederland. De laatste straatcollecte in onze stad bracht ruim 1000 meer op, dan de vori ge! Ook de lijstencollecten gaan in stijgen de lijn Het „Voor het Volk, door het Volk” wordt meer en meer begrepen. Het is thans voor een ieder duidelijk, dat Win terhulp Nederland helpt zonder aanzien des persoons. Daarom mag ook verwacht worden, dat elkeen bereid is een offer voor zijn eigen volksgenooten te brengen. In het algemeen wordt door de arbeiders, in verhouding tot de beter gesitueerden, belangrijk meer geofferd. Wanneer de laatsten zich eens goed indenken, hoeveel nood er nog te lenigen valt, zullen ook zij ongetwijfeld bereid zijn waarlijk een offer te brengen. verbruik geregeld Veertien dooden en negen zwaar gewonden Gisteren, Zondag, vielen Engelsche vliegtuigen in de late namiddaguren een stad in het Oosten van het land aan. Door het stelselloos afwerpen van bom men op woonwijken ontstonden daarin groote schaden aan gebouwen en de Ne- derlandsche burgerbevolking had weder om 14 dooden 9 zwaar gewonden talrijke lichtgewonden te betreuren Met inbegrip van deze slachtoffers be dragen de totale verliezen van de Ne- derlandsche burgerbevolking door Engel sche luchtaanvallen in de maand Fe bruari 69 dooden. 55 zwaargewonden en talrijke lichtgewonden Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.s RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjel. 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. Je Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Nog een paar weken vacantie Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum 1 zijn politiek weekpraatje uit getiteld: „Nog een paar weken vacantie". Maan: 1 Mrt. op 3.43 v.m., onder 12.27 n.m^ 2 Mrt. op 4.47 v.m., onder 1.23 n.m., 6 Mrt. N.M. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u- n.m. \en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no 116364 zg. Stadspatiënten no. 43. Ziekenvervoer (Ziekendiegst Den Haag! No. 115995. Nog eens onderstreepte Mussert te Roer mond, wat hij te Maastricht en te Leeuwar den verklaard had over de kwestie van de studentenactie n.l, dat de studenten hun taak ernstig dienden op te vatten en allies moeten nalaten, wat gericht is tegen het nationaal-socialisme of tegen de bezetten de overheid Wanneer de bezettende overheid hier de Nederlandsche jeugd gelegenheid geeft om te studeeren, terwijl tienduizenden Duitsche studenten aan het front staan, dan moeten wij. Nederlandsche nationaaL socialisten, tegenover de bezettende auto riteiten den waarborg op ons nemen, dat het aantal studenten overeenstemt met het aantal der werkelijk ernstig studeerenden en dat niemand meer aan de universitei ten en hoogescholen iets tegen de natio- naal-socialisten en de bezettende macht onderneemt” Omtrent de ambtenarenkwestie zeide Mussert: „De Nederlandsche ambtenaar heeft er nooit naar gevrad^d, of hem de regeering bevalt of niet. Veeleer is het de trots van het ambtenarencorps geweest, in alle omstandigheden zijn plicht te doen, en ik weet, dat nog minstens 90 zijn plicht wil vervullen Zou de een of ander nog probeeren de rol van martelaar te spelen. darPzouden alle anderen toch blijven. Het gezonde menschenverstand zal spoedig wel weer ba^nbreken. (Zie verder le blad, pag JJJ ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 28 Februari (Stefani). Aan het front in Tunis hebben infanterie en panb- serstrijdkrachten van de As geslaagde aanvalsoperaties ondernomen. Op marsch zijnde vijandelijke colonnes en concentra- i ties van motorvoertuigen werden door de luchtmacht gebombardeerd, In luchtge- veebten werden 6 vliegtuigen door Duit- -che jagers neergeschoterthet afweerge schut haalde 10 toestellen neer. Twee on zer jagers werden door afweergeschut eergeschoten. Vijandelijke vlieg: uigen hebben oom- nen laten vallen op Syracuse; er zijn 30 iooden en 71 gewonden onder de bevoL ting. Aan civiele gebouwen is ernstige chade aangerichtrespectievelijk in de omgeving van Cagliari. Trapani en Syra cuse zijn 2 bommenwerpers en 1 Spitfire door Italiaansche en Duitsche jagers ver nietigd. Voor de kust van Sardinië werd de uit 9 koppen bestaande bemanning van een Amerikaanschen bommenwerper volle zee gered en gevangen genomen. Dat Mussert de uit een kennelijk vijan dige houding ontstane aanklacht der kerken niet met woorden van haat beant woordt doch uitsluitend met een zake lijke uiteenzetting, moet voor de tegen strevers van de nationaal-socialistische ge dachte een bewijs zijn.'dat de Leider niet'de versplintering van het Neder- l^idsche volk, maar zijn eenheid in den strijd tegen het bolsjewisme in het oog heeft Het duidelijke en onwrikbare standpunt van de Duitsche bezettende overheid werd nog eens onderstreept door den Leider van het Arbeitsbereich. Hauptdienstleiter Schmidt die daarbij alle kringen, die probeeren te agiteeren tegen de maatregelen van de Duitsche overheid, niet in het onzekere liet over de gevolgen van hun noodlottige handel wijze. PRIJS DER ADVERT.t 1-11 m.M. <S reg.) /l.«5, elke m.M. m. tot m.M. <1Ö reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs ReeL ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl,” 10 c. meer Nadat de aanmatigende taal, die de katholieke clerus in zijn herderlijk schrij ven meende te moeten laten hooren tegenover het nationaal-socialisme en verschillende maatregelen van de bezet tende overheid reeds denzelfden dag uit □uitschen mond door Hauptdienstleiter Schmidt de passende terechtwijzing had ontvangen, heeft ook de Leider van de Nat-Soc. Beweging der Nederlanden, Mussert, de eerste gelegenheid aangegre- nen om het standpunt der Nederlandsche nat.-socialisten tegenover deze van den kansel voorgelezen boodschap te verdui delijken. Deze gelegenheid bood de gemeenschap pelijke vormingsdag van het corps leiders der N.S.D.A.P. en der N.S.B. van het district Limburg, welke talrijke aanhan gers van de nat.-socialistische gedachte uit stad en land van de aan industrie zoo rijke provincie in Roermond bijeen bracht. Het maakte diepen indruk, toen Mussert aantoonde, dat de katholieke kerk in Nederland al sinds 15 Jaar een politiek volgt, die den weg moest berei den voor het bolsjewisme. Tegenover deze gevaarlijke agitatie plaatste de Leider het parool„Wie niet met ons is, is tegen onseen middenweg bestaat er niet meer". Tegenaanval aan het llmenmeer, De bolsjewieken geven den zinloozen tegen stand op. --- bolsjewistische omwenteling, r. M::!::u uit stelselmatig werd gewerkt. Reeds in 1933 waren de agenten van Moskou in de straten der Nederlandsche steden te bespeuren, toen de nationaal-socialisten hun optochten hielden. Toen de toenmalige Minister van Oorlog, een lid van de Roomsch-Katho- lieke Staatspartij, een verbod uitvaardigde om nationaal-socialisten tot onder-officie- ren of officieren te bevorderen, bleek reeds dat de clerus aan den kant van het bolsjewisme stond. Toen begrepen wij dat niet;; thans begrijpen wij het echter beter dan ooit. Ook de zgn, „Eenheid door democratie”, die zich in 1937 tegen over de N.S.B. plaatste, zien wij pas thans in haar ware gedaante: een eenheid van Stalin. Churchill en Roosevelt, een eenheid van communisten en kapitalisten. Daarmede zijn de fronten zoo klaar en duidelijk, dat niemand meer kan voorge ven in onwetendheid te verkeeren. De gedachte, dat de Nederlandsche na. rionaal-socialisten eem minderheid vor men kan ons niet afschrikkenveeleer moet men oppassew; wanneer zij een meerderheid zouden worden. De solida riteit met de bruin- en zwarthemden geeft, den Nederlandschen nationaal-so cialisten het bewustzijn, dat zij in dezen Het rieiscauiei. ,i> «mien gang. Het riet wordt gebruikt voor dak bedekking enz. Ook worden er de zgn jietinatten van vervaardigd voor tuin derijen. Een rietscheerder in actie in de omgeving van Noordscharwoude. (C.N.F.—Kuiper) DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst.) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 27 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Noordelijke front van het Koe- ban-bruggehoofd mislukte een nieuwe doorbraakpoging van den vijand als ge volg van het taaie verzet van onze troe pen. Achter de Mioesstelling werden ook de laatste overblijfselen van het uiteen, geslagen 7de gardecorps cavalerie vernie tigd. In het gebied van Isjoem duurt de aan- valsslag voort. Duitsche divisies braken het taaie vijahdelijke verzet en sloegen sterke bolsjewistische strijdkrachten uit een. die, van haar achterwaartsche ver bindingen afgesneden, probeerden al strij dende naar het Noordoosten terug te trekken. De bewegingsgevechten in het gebied ten Westen van de lijn CharkofKoersk duurden ook gisteren voort. Sterke for maties van de luchtmacht deden met bom men en mitrailleurs aanvallen op mar- cheerende colonnes en aanvalsvoorhoeden van den vijand. Een gevechtsgroep van de Waffen S.S. drong het gebied, waar vijandelijke troepen gereed gehouden werden, binnen en vernietigde of ver overde 54 stukken geschut, talrijke zware en lichte infanteriewapéns, 400 bespannen sleden en bracht den vijand zware bloe dige verliezen toe, In 1 de heyige afweergevechten ten Zui den en ten Noorden van Orel stortten aan het door de Duitsdhe troepen onwrikbaar gehouden afweerfront sterke vijandelijke' pantser- en infanterie-aanvallen ineen. In denzelfden sector van het front gingen eigen stormtroepen tot den aanval op het vijandelijke stellingsysteem over, rolden loopgraven met een lengte van 12 k.m. op, bliezen 249 gevechtsposten op en maakten talrijke wapens buit. Ten Oosten van Sytsjewka bleef een in verscheidene golven ondernomen plaatse lijke aanval van den vijand zonder succes. Ook gisteren zette de vijand ten Zuiden van het llmenmeer over een breed front, zijn aanvallen, die door talrijke pantser wagens en zware artillerie werden ge steund, voort. De bolsjewieken werden overal na een hevigen strijd met zware verliezen teruggeslagen. Onderdeelen van den aanvallenden vijand konden ingeslp- ten en vernietigd worden. 43 pantserwa gens bleven in dezen sector van het front vernield voor onze stellingen staan. Bij de poging van vijandelijke skitroepen op 23 Februari om via het llmenmeer de Zuidkust aan te vallen, verloor de vijand 215 gevangenen en 1660 getelde dooden; de verliezen, die den vijand door de lucht macht op het ijs werden toegebracht, zijn hierbij niet inbegrepen. Buitgemaakt wer den 25 stukken pantserafweergeschut, 43 pantsergewerén, 158 mitrailleurs, 23 gra naatwerpers. 422 automatische pistolen, 7 motorsleden en nog veel ander oorlogs tuig en sleden. In de wateren van het hooge Noorden bracht de luchtmacht een ktwipvaardij schip van 3000 brt. door bomtreffêrs tot zinken. Op enkele plaatsen van het Noord- Tunesische front vielen Duitsche forma ties, door Duitsch-Italiaansche luchtstrijd krachten gesteund, de vi.iandelijke stellin gen aan. Duitsche jagers schoten gisteren over dag in het gebied van de Middellandsche Zee bij 4 eigen verliezen, 24 Britsche en Amerikaansche vliegtuigen neer. In de béide laatste nachten werden de haveninstallaties van Tripolis door aan vallen van formaties Duitsche gevechts vliegtuigen zwaar getroffen. Een vracht schip van middelbare grootte werd be schadigd Een formatie Amerikaansche bommen werpers viel gistermiddag onder de be scherming van een wolkendek vanuit groote hoogte het gebied van Wilhelmsha ven aan. Hierbij werden door jagers en marine-artillerie 17 viermotorige vliegtui. gen neergeschoten. Aan de Kanaalkust verloor de vijand nog 6 vliegtuigen. In den afgeloopen nacht wierpen Brit sche vliegtuigen brand- en brisantbom, men op enkele plaatsen in West-Duitsch- land en ondernamen opnieuw een terreur, aanval op de stad Keulen, waar alleen 8 ziekenhuizen werden vernield. De bevol king leed verliezen. Jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie schoten 12 vijandelijke bommenwerpers neer. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen de den overdag met goed succes een verras- senden aanval op Se stad Exmouth aan de Zuidkust van Engeland, strijd, die nietHwn het eigen leven, maat om het leven van het volk gevoerd wordit^ niet alleen staan. „Internationale der nationalen”. De oproep, dien Hauptdienstleiter Schmidt gericht heeft tot het gevoel van solidari teit der nationaal-socialisten moet niet te- vAgeefs weerklonken hebben, want de Ne derlandsche nationaal-socialisten zijn be leid de „internationale der nationalen” te vormen, die sterker zal zijn dan de roode internationale Immers, terwijl laatstge noemde slechts gebonden is door het jo dendom, zal eerstgenoemde gedragen wor den door de nationaal-socialistische we reldbeschouwing. Indifen het Nederlandsche volk een dui delijke voorstelling had van hetgeen het bolsjewisme voor dit land beteekent, dan zou het stellig grooter begrip aan den dag leggen voor den strijd van het nationaal- socialisme In alle omstandigheden zullen de Nederlandsche nationaal-socialisten de solidariteit met Duitschland als hun eer ste taak beschouwen en zij streven er naar, om daarvoor ook het groote deel van het Nederlandsche volk, dat van goeden wil is, te winnen. Onze uitspraak van het jaar 1940; „Wij waren officieel vijanden van Duitschland. maar wij willen bondge- nooten worden”, zal in de toekomst de richtsnoer blijven. Arbeidsdienst voor alle jongemannen Tegenover de verwijten, die door de Katholieke Kerk gemaakt worden tegen den Nederlandschen Arbeidsdienst wees Mussert erop, dat de Arbeidsdienst ge- grondvest is op den eerbied voor den ar beid en op den wil om volk en vaderland t dienen. Wanneer heeft men echter ooit gehoord, dat dit in tegenstelling staat tot een godsdienstige overtuiging Wanneer thans van den kansel af ver klaard wordt, dat men zich van den Ar beidsdienst verre dient te houden dan kan ik, aldus Mussert, slechts zeggen„Ge moet niet alleen u daarvan niet verre houden, maar ik zal alles in het werk stellen om gedaan te krijgen, dat elke jongeman in korten tijd bij den Neder* i landschen Arbeidsdienst komt”. Voorts be- toogde spreker onder luiden bijval, dat hij ook alles zal doen wat in zijn vermogen is, om de jeugdige leden van den Arbeids dienst te laten meehelpen bouwen aan de vestingwerken in Europa. Hongaarsch legerbericht Boedapest is het volgende legerbe richt gepubliceerd: Het Hongaarsche leger in het Oosten word: op het oogenblik op nieuw gegroepeerd. Binnenkort zal men daarmede gereed zijn. Van de troepen worden hiervoor groote marschprestaitaes De Britsche regeering in Indië heeft gisteren een communiqué uitgegeven, vol gens hetwelk Gandhi’s algemeene toe stand een verbetering te zien geeft. Hij is levendig en opgewekt. Gandhi's zoon. Devadas, heeft ver klaard, dat het slechts natuurlijk is, dat zijn vader steeds zwakker wordt. De be zorgdheid over zijn toestand zal ook nog verscheidene dagen duren. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel der Weermacht maakte bekend De vijand heeft gisteren tevergeefs ge tracht het Noordelijke front van het Koe- ban-bruggehoofd in te drukken. De Duitsche tegenaanval in het gebied van Isjoem vordert goed. Kramatorskaja en Losowaja werden stormenderhand ge nomen, waarbij de vijand, die wanhopig tegenstand bood, Bijzonder zware verlie zen aan menschen en materiaal leed. Resten van de voor de vruchtelooze om singeling in het veld gebrachte en thans zelf ingesloten vijandelijke legers zoeken achter het Duitsche front een uitweg en worden geleidelijk vernietigd. Van 20 tot 26 Februari zijn volgens de tot dusver ontvangen, nog onvolledige berichten verscheidene duizenden gevangenen bin nengebracht, 464 tanks en gepantserde verkenningswagens, 606 kanonnen, 189 granaatwerpers en talrijke andere lichte en zware wapens, benevens 739 auto’s vernietigd of buitgemaakt. Op het slag veld werden ruim 14.000 dooden geteld. In het gebied ten Zuidwesten van Koersk is de vijand bij de voortzetting van zijn felle aanvallen bloedig afgesla gen. Ook in den gevechtssector van Orel behaalden de bolsjewieken bij steeds her baalde, krachtige tank- en infanterie- aanvallen geen succes. Ten Zuiden van het llmenmeer sloegen ‘de Duitsche troepen nieuwe, door tanks en slagvliegers gesteunde aanvallen der bolsjewieken in bloedige gevechten af. De vijand leed ook hier zware verliezen aan menschen en materiaal. Het luchtwapen steunde op vele plaat sen van Wet front de troepen van het leger door aanvallen op stellingen, mar- cheerende colonnes en troepenkwartieren van den vijand. Bij het Visschers-schier- eiland vernietigden gevechtsvliegtuigen een vijandelijke duikbooteen groot vrachtschip werd in de baai van Kola door bomtreffers beschadigd. Een aanval van Duitsche en Italiaan sche troepen aan het front in Noord-Tunis leverde waardevolle terreinwinst op en bracht den 'tegenstander, vooral door het goede effect van het luchtwapen, zware verliezen toe aan menschen, wa pens en voertuigen. In luchtgevechten en door afweergeschut werden in het gebied van de Middellandsche Zee 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij aanvallen overdag van het Britsche luchtwapen op de kust der bezette Weste lijke gebieden en bij nachtelijke storings- vluchten met afzonderlijke bommenwer pers op eenige West-Duitsche plaatsen verloor de vijand 6 vliegtuigen. Een formatie Duitsche motortorpedo- bootén heeft in den nacht van 26 op 27 Februari een krachtig beschermd vijande lijk convooi in de onmiddellijke nabijheid van de Engelsche kust aangevallen en 2 schepen en een tankboot met tezamen een inhoud van 6500 b.r.t, benevens twee be- wakingsvaartuigen in den grond geboord. In het verloop van het gevecht werd voorts het bewapende Britsche ravitail- leeringsschip T.381 getorpedeerd. Aange zien het schip niet terstond zonk, werd het. door de bemanning van één motor torpedoboot geënterd, waarbij 11 gevange nen werden gemaakt. De T.381 werd daarop door een rechtstreekschen torpedo in den grond geboord. De formatie Duit sche motortorpedobooten liep zonder scha de of verliezen op haar steunpunt binnen. In de ochtenduren van 28 Februari vielen Britsche motortorpedobooten voor de Nederlandsche kust een Duitsch con vooi aan. Hierbij werden 3 vijandelijke motortorpedobooten tot zinken gebracht en de andere booten door artillerievuur van de beschermingsstrijdkrachten ver*- jaagd. Het convooi is voltallig en zonder schade zijn bestemmingshaven binnenge- loopen. Duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan en op de Middellandsche Zee 3 schepen met tezamen een inhoud van 19.000 b.r.t. en een torpedobootjager tot zinken gebracht Een vijfde schip werd getorpedeerd Nadat in.de Meidagen van 1940 de Duitsche troepen ons land waren binnen gemarcheerd, kon gezegd worden, dat met de ontdekking van het Nederland van de twintigste eeuw door onze Oostelijke naburen een begin was gemaakt Want al waren wij» dan buren, „niemand Duitschland had toch nog ontdekt Holland het merkwaardigste land van Europa is”. Met deze geapostropheerde woorden begint Walter Söchting de inlei ding tot het onder zijn redactie tot stand gekomen groote verzamelwerk ..Das Niederlandbuch” hetwelk bij Mo ritz Diesterweg in Frankfurt am Main het licht heeft gezien. Dat het met die ontdekking sedert de historische Meidagen niet altijd even vlot is gegaan, moet men op rekening stellen van de wel zeer exceptioneele omstandigheden. De weg tot het hart van ons volk is nu eenmaal moeilijk te vin den die ervaring wordt waarlijk alleen door vreemdelingen Veel werd ontdekt, veel bleef voor het oog verborgen. Dat xuivere sfeer van wederzijdsch begrip en wederzijdsche waardeering nog niet ge sproken kan worden, daarvoor zijn de Duitschers evenzeer als de Nederlanders zelf verantwoordelijk. Te meer meet men iedere poging toejuichen, welke daarin verbetering brengt. De poging, vtelke Walter Söchting in dezen zin heeft ondernomen, verdient allen lof en wij kunnen ons voorstellen, dat de Rijkscommissaris. die zelf naar een steeds nauwere en vruchtbaarder sa menwerking tusschen beide volken streeft, met genoegen een „Ten geleide” aan dit boek heeft meegegeven. Walter Söchting heeft de taak, welke hij zich heeft gesteld, met een groot ge voel van verantwoordelijkheid op zich genomen en hij heeft haar met diep in zicht en met een groote kennis van zaken ten uitvoer gelegd. In het bijzon der heeft hij zich met zijn boek, dat hij heeft aangeduid als een „Sammlung deutscher und niederlandischer Arbei- ten” gericht tot de in Nederland wo llende Rijksduitschers opdat zij de ge schiedenis en het karakter van het stam verwante land waarin zij leven, goed zouden leeren kennen en doorgronden. Dat hij voor deze taak de kennis en de gaven bezit, blijkt reeds duidelijk uit het voorwoord van zijn hand, want daarin geeft hij een karakteristiek van ons land en .volk, welke wij volkomen kunnen onderschrijven. De keuze van zijn medewerkers en de indseling van de stof bevestigen dezen eersten en, direct gunstigen indruk. Niet alle bijdragen staan weliswaar op het zelfde hooge peil, er zijn er onder die te oppervlakkig naar onzen smaak zijn en andere die te diep op het Onderwerp jn- gean, gezien de algemeene strekking van het boek, maar in zijn geheel zal dit werk toch in staat blijken te doen beantwoor den aan de verwachtingen, welke de sa mensteller ervan heeft gesteld. Wij ver heugen ons over deze ontdekking van Nederland”, die voor velen een openba ring zal zijn, wij verheugen ons er te meer over omdat zij ditmaal van Duit sche zijde komt. Want verzamelwerken als dit hebben in vroeger jaren in de Fran- sche, Engelsche, zelfs in de Italiaansche taal veelvuldig het licht gezien, prachtige werken, welke in het buitenland een groote verspreiding vonden. Walter Söch ting komt er rond voor uit, dat „de alge meene kennis betreffende Nederland in Duitschland nog veel te wenschen over laat”, de kennis omtrent het nieuwe Duitschland in Nederland is misschien nog gebrekkiger en met dit bewustzijn is hij aan den arbeid getogen, reeds lang vóór de Mei-dagen van 1940, een omstan digheid welke men niet uit het oog moet verliezen, wanneer men de waarde en strekking van elke bijdrage afzonderlijk vaststelt. Er zijn bijdragen onder, die ons nuchtere Nederlanders bepaald verlegen maken; te veel eer en te veel lof is men geneigd te zeggen, maar aan den anderen kant doet het toch ook werkelijk deugd vast te stellen, dat wat hier aan groote dingen tot staód Werd gebracht in zoo ruime mate waardeering vindt. Wat ook met voldoening mag worden vastgesteld, is het feit, dat aan het geestelijke leven van ons volk in dit boek zoo’ri groote plaats is ingeruimd. Men treft Duitsche vertalingen aan van fragmenten uit het werk van Erasmus, van Arthur van Schendel, van Nic. Beets, van Anton Coo- len en zelfs zijn er voortreffelijke Duit sche vertalingen van verzen van Joost van den Vondel en van, Albert Verwey. De eerste afdeeling omvat land 'en volk, de tweede de historie van ons land, de derde onze taal en literatuur, de vierde kunst en filosofie, de vijfde ons economisch leven, terwijl in de zesde af deeling nog een en ander over ons kolo niaal bezit wordt medegedeeld, waarbij om. een gedicht van Max Dauthendey wordt afgedrukt, den in Indië in 1918 ge storven Duitschen dichter, die gedurende den wereldoorlog op Tosari en in Malang verblijf hield. Wanneer wij hier de namen der „medewerkers” aan dit groote boek over ons land zouden kunnen noemen, dan zou men bekende persoonlijkheden aantreffen uit verschillende perioden. „Medewerkers” zijn zij echter niet allen, want er is ook werk van gestorven groote mannen van ons volk, karakteristiek voor zijn wezen, mee-genomen en hiervoor in het bijzonder mag men den samensteller dankbaar zijn, omdat hij daarmede ook onze tradities en onze liefde voor het verleden recht heeft laten wedervaren Dat in verscheidene bijdragen de geeste lijke verbondenheid en wisselwerking tusschen beide nabuurvolken tot uiting komt, spreekt vanzelf. Zij vormen min of meer het hoofdthema va»- het; boek De wijze, waarop dit'_ werk is geïllustreerd, is boven aller, lof verheven. Vele van de gereproduceerde foto’s zal men zelden cf nooit nog elders hebben a^gedrukt gezien het illustratieve gedeel te wera verzorgd met dezelfde liefde en toewijding als waarmede de samensteller ook den tekst heeft bijeengebracht van veler hand, uit Duitsche en Nederlandsche bron, actueel en historisch en bovenal, in den onderlingen samenhang, karakteristiek voor aard en wezen van volk en land. Een belangwekkend. rijk-genuanceerd boek, waarvan wij hopen, dat het vele Duitsche lezers vinden zal. Het is feite lijk eenige jaren te laat verschenen. Wan neer Nederland op deze wijze eerder was ontdekt geworden, dan zouden er waar schijnlijk nu heel wat minder scherpe kanten zijn aan de onderlinge verhoudin gen. Intusschen. wij hébben nu ..Das Nie derlandbuch”. Het moge zijn .practische Waarde snel bewijzen Rede van den Leider Door luid houzee-geroep begroet, dat hem opnieuw een getuigenis was van de trouwe aanhankelijkheid zijner oude vol gelingen. nam Mussert het woord om eerst nog eens in Ben geest de jaren te doorloopen. die de N.S.B sinds 1931 heeft afgelegd. Hij herinnerde aan de eerste optochten in Utrecht toen de leden van de N.S.B tot hun verwonde ring moesten constateeren. dat zij. die waren aangetreden voor hun volk en va derland, den haat ontmoetten een haat die zelfs voor moord niet scheen te willen terugschrikken Thans zien wij duidelijker dan toen dat het nationaal-socialisme en fascisme aan den eenen kant en het communisme aan den anderen kant van ourfs doodsvijanden zijn Churchill zeide bij den eersten winterveldtocht der Sovjet-Unie tegen Finland Vele illusies over de Sovjet-Unie zijn in deze paar weken van feilen strijd in het Noorden in rook ver vlogen. Iedereen kan zien, hoe het communisme de ziel van een volk, verpest en vernielt, hoe het de ziel in vredestijd verdorven en hongerig en in oorlogstijd erbarmelijk maakt. De slavernij van het bolsjewisme is erger dan de dood PRIJS DEZER met „Kikeriki’ tij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. >«8 r

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1