- H 1943. 44 i Woensdag 3 Maart. No. 18426. Duitsche troepen bereiken bij Isjoem de Donetz i Strijdt mee naast uw kameraden! BINNENLAND STADSNIEUWS FEUILLETON ROOFDIERNUMMER Boeken voor Duitschland CHURCHILL’S MEENING W.H.N.-loterij De luchtaanval op Berlijn W Dagorder van Mussolini De Nederlandsche arbeiders in Duitschland Eereschtfid aan gezinnen van Indische marine-strijders Zaaipeulvruchten op bon „Algemeen 511’’ Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland Aan Rijksduitschers in den Kreis gross den Haag UITGIFTE LEVENSMIDDELEN KAARTEN DER 4e PERIODE hoofdkwartier Van den füh rer, 3 Maart. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend VERDUISTEREN van 6.21 aar nam. tot 7.23 aar voorm. BONNEN AFHALEN gL Sovjet-reserves raken uitgeput OPGAVE VAN SLEUTELADRES BURGERLIJKE STAND Voorkomt verkwisting van electriciteit 191 Dooden; 21 vliegtuigen neergeschoten De luchtoorlog tegen de burgerbevolking Gouverneur van Martinique weigert schepen uit te leveren Dr. VAN IJZEREN Gaat heen als rector van Haagsch Gymnasium Toenemende actie in Tunis WOUDENBERG SPREEKT VOOR DE NEDERLANDSCHE OOST-COMPAGNIE De stad Rsjef volgens de plannen ontruimd Plaatselijke successen in Noord-Tunis I COURANT HAAGSCHE Wat het N.A.F. voor de verzorging doet voor 16 jaar In voorbereiding. wakker (Wordt vervolgd). Wie met zijn stroom niet zuinig is, zit weldra in de duisternis Arbeidsfront ziet van haar 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 JDUITSCH WEERMACHTBERICHT De vijand deed opnieuw aanvallen op tot en om 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 A C. C van Linde- 30 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon Maan: 3 Mrt. op 5.40 v m. onder 2-39 n-m., 4 Mrt. op 6.24 v.m., onder 3.56 n.m., 6 Mrt. N.M. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u- n.m. en 1 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 zg. Stadspatiënten no 49. Ziekenvervoer (Ziejcendienst Den Haag) No. 115995. Inplaats van met het traditioneele voor- jaarslammetje heeft de Lente dit jaar haar komst in den Gelderschen Achter hoek pp andere wijze aangekondigd en wel door middel van een veulentje van de witte stamboek-stermerrie ,Unoda”. stal ..Reuversweerd” te Brommen, Het eigenaardige is. dat een schimmel git zwarte veulentjes werpt, doch dat deze, als ze 5 maanden oud zijn, net zoo wit worden als de moeder. (C.N.F.-W. P. Zeylemaker) 1 (Wassenaar), Narcislaan naar) Bakkers Hagenlaan 4, weg MAE. Abbenhuis A A. Buitelaar geb. C. M Bloem geb. de Morgen van 9.3017 uur Groot Herto- ginnelaan (voor Loosduinen Alidastraat 1) voor de letters Ds t.m. ejnde D, E, F, G t.m. Gl. z HM qp den bleven Naar aanleiding van den terugkeer van Italiaansche afdeelingen van het Oost front, die in Italië een tijd van rust zul len doorbrengen en zullen worden aange vuld, heeft Mussolini een dagorder tot de officieren, onderofficieren en man schappen van het 8ste Italiaansche leger gericht, waarin hij hulde brengt aan hun dapperheid en opoffering. Hij zegt voorts in zijn dagorder: „Ontberingen en einde- looze marschen hebben uw lichamelijk en geestelijk weerstandsvermogen op een buitengewoon zware proef gesteld. Slechts door verheven plichtsbesef en met het alomtegenwoordige beeld van het vader land voor oogen konden deze moeilijkhe den worden overwonnen. Niet minder zwaar waren de verliezen, die de strijd te gen het bolsjewisme u heeft toegebracht. Maar het ging en gpat om de verdediging van de duizendjarige Europeesche cuhuur tegen het moskovietische barbarisme. Gij hebt zonder twijfel gevoeld, met hoeveel bewogenheid en met welk een verheven en onwrikbaar geloof aan de eindover winning het Italiaansche volk de fazen van de geweldige worsteling heeft gevolgd en hoe trotsch het op u is’* Zij, die rechtstreeks boeken willen af leveren. welke bestemd zijn voor de Ne derlandsche arbeiders in Duitschland, kunnen dit dagelijks doen op het Streek- kwartier, Soendastraat 25, den Haag. Het Streekkwartier is iederen werkdag ge opend van 9 tot 12.30 uur en van 14 tot 17.30 uur. Verder kan nog worden meegedeeld, dat ook aan onderstaande adressen boeken kunnen worden afgegeven. Deze personen dragen er zorg voor, dat de boeken op het centrale verzamelpunt zullen worden bezorgd. Voor den Haag zijn de adressen: 2e Riemerstraat 109; Laan van Meerder- vport 740. Bennekomstraat 119, Boekhan del van Ling, rhofflsonlaan 40,Oudemans- straat 147. Voorts Willenburgstraat 34 (Loosduinen), Molensti*aat 91 (Monster); Naaldwijkscheweg 103 (’s-Gravenzande), St. Jorispad 1 (Naaldwijk); Kerklaan 8 (Poeldijk); Molenlaan 3 (Honselersdijk), Ambachtsweg 46 (Wateringen) Kwints. h^ulscheweg 126 (Kwintsheul), Hertelaan i 36 (Wasse- 1- Windlust- 10, Kalkerlaan 40 (Wassenaar). Iedereen zal moeten toegeven, dat het verkwisting is om het electrische licht overdag te laten branden: het is ook ver kwisting. wanneer lampen worden ge bruikt op plaatsen waar weinig of in het geheel niet wordt gewerkt, of waar lam pen van geringere lichtsterkte voldoende zouden zijn. Dikwijls is het voldoende ge bruik te maken van een bureaulamp, een -schemerlamp, een hoeklampje of anders zins. Elk lid van het gezin dient er steeds op bedacht te zijn het verbruik van ener gie tot het hoogst noodzakelijke te beper- pen Het is ieders eigen belang, want wie zijn rantsoen overschrijdt.'krijgt boete of wordt van den toevoer afgesneden. Churchill zeide op 30 Maart 1940: De sovjetreg^ering heeft met haar overval op de heldhaftige Finnen aan de geheele wereld de verwoestingen getoond, die het communisme aanricht in de sub stantie van isdere natie, die een slachtoffer is van deze doodelijke, geestelijke en moreele ziekte. handje. U zult eens zien, hoe gauw wij zoo’n bijtend, brullend dier in de kooi hebben. En hoe komt de kooi in de neder zetting Onze muildierkarren trekken haar. Soms zijn de muildieren bang. Zij beven over hun geheele lijf en willen niet ver der. Het gebrul van de wilde dieren maakt hen bang. Dan neem ik ossen en span deze er voor. En dan Edda rilde een beetje Dan Wel, de wilde dieren komen in onze nederzetting en worden vrij ge laten en dan nemen wij ze in ontvangst, Edda Nu moeten wij het nog maskeeren. Wat is dat vroeg zij weer Ik moet de dieren in de kuilen lok ken, zeide hij. -*■ Wij leggen half vergane stukken vleesch op regelmatige afstanden rjeer tot aan de rivier De dieren komen op de lucht daarvan af De leeuwen ko men naderbij en als zij dan de bokken hooren, die bij hun nadering angstig be ginnen te blaten, geven zij de voorkeur aan het levende, versche vleesch. Wij moeten natuurlijk dikwijls tevergeefs wachten, maar dat hoort bij ons werk. En waarom zijn de sterke houtblok ken in het midden van de kuilen De A.N.P.-correspondent te Berlijn «neldt Met uitzondering van het gebied ten Noorden en ten Zuiden van Orel waar de bolsjewieken hun hevige aanvallen voortzetten, is de offensieve kracht der Sovjet-strijdkrachten overal aan het front merkbaar verminderd, zoo verklaart men te Berlijn. In deskundige militaire krin- ,gen meent men thans te kunnen ver klaren. dat niet de herhaaldelijk optre dende dooi, die het terrein voor pantser wagens moeilijk begaanbaar maakt, de voornaamste oorzaak hiervan is. doch veeleer het uitgeput raken der bolsje wistische reserves. Terwijl in het Noor den de Sovjet-aanvallen verflauwd zijn, is. naar men te Berlijn verklaart, het apitiatief in het Zuiden meer in Duitsche handen overgegaan Shfetgeen tot uiting f komt in de tegenaanvallen, die de Duit- cche troepen ondernemen. Het front verloopt thans, naar mili taire kringen in de Duitsche hoofdstad verklaren, als volgtVan Taganrog langs de rivier de Mioes in Noordelijke rich ting tot Worosjilowgrad, vandaar enkele kilometers bewesten Charkof Koersk. vervolgens naar Orel, Rsjef vandaar af te buigen naar het Ilmenmeer. vanwaar het in Noordelijke richting naar het Ladogameer verloopt. machteloosheid een cel, waarvan allen In een nieuw artikel in de Algemeene Politieverordening is bepaald, dat het hoofd of de bestuurder of bij gebreke van dezen de eigenaar of de beheerder van een bedrijf, kantoor, inrichting van onderwijs, lokaal voor het houden van bijeenkomsten, magazijn/of museum, in dien en voor zoover daarin niet iemand van 18 tot 8 uren onafgebroken aanwezig is. verplicht is zonder verwijl aan den hoofdcommissaris van politie schriftelijk opgave te doen van den naam het adres en zoo mogelijk van het telefoonnummer van ten minste één onmiddellijk bereik baar persoon, die in het bezit is van de sleutels van het perceel (de perceelen). waarin de inrichting is gevèstigd De opgave dient schriftelijk te geschre den aan het hoofdcommissariaat van po litie. Centralen Opsporingsdienst. Laan Copes van Cattenburch 13 RECHERCHEUR HAD GOEDEN NEUS: Dézer dagen werd op een binnenplaats van een school een heerenrijwiel ont vreemd. De benadeelde trok zelf op on derzoek uit en ging eens in de binnen stad rondkijken. Hij had succes, want voor een café’tje zag hij zijn fiets staan. Bij informatie binnen bleek niemand aan spraak, op de fiets te maken, waarop-de man besloot zijn karretje maar mee te nemen Doch dit werd verhinderd, door een onbekende, die vertelde de eig'enaar te zijn en de fiets voor 15 van een vrouw te hebben gekocht Hij verdween met het rijwiel en de gedupeerde toog naar de politie Rechercheur van Zutphen slaagde erin na waardig speuren aan de hand van het opgegeven signalement den man op te sporen. Inderdaad bleek hij de fiets van een vrouw te hebben gekocht Er de rechercheur wist ook deze vrouw te vinden. Hét was de 20-jarige mej. W. L die bekende het rijwiel te hebben ge stolen. Ze was al meer met de politie in aanraking geweest en had nog 7 dagen gevangenisstraf tegoed. Ten nadee’e van een knecht van een rijwielhersteller was een rijwiel gestolen. Veertien dagen later kwam een onbe kende met de fiets in de werkplaats, om die te laten repareeren. Onmiddellijk werd kennis gegeven aan de politie en ook nu weer had rechercheur v. Zutphen succes, want hij wist den onbekende, den 17-jarigen kelner A. v d. L. op te sporen, die toegaf het karretje te hebben gestolen Het personeel der Nederlandsche marine, dat in de Indische wateren regen de overmacht der Japanners heeft gevoch ten, bestond voor het grootste gedeelte uit beroepspersoneel. Sinds Indië capitu leerde, 9 Maart a.s. een jaar geleden, is de positie van de gezinnen van deze ma. rinemenschen weliswaar geregeld. op basis van 2/3 van het in Nederland ge noten grondsalaris van den kostwinner maar toch nog steeds op onvoldoende .wijze. „Het Volk" was in de gelegenheid een lijst in te zien, waarin de inkomsten van, een groot aantal jonge gezinnen, met dik wijls kleine kinderen, waren vermeld. Te Amsterdam heeft een moeder met vier kinderen een inkomen van f101.73 per maand, een andere moeder met vier kin deren 92 per maand en weer een andere vrouw, eveneens met vier kinderen f 55.29 per maand. In Utrecht leeft een moe der met zeven kinderen, die elke maand moet rondkomen met ƒ130 In Maassluis moet een moeder met zeven kinderen rondscharrelen met./75.83 per maand, een andere moeder in deze havenplaats, die negen kinderen heeft, moet het met f 90 doen en weer een andere vrouw in Maas sluis, die zes kinderen verzorgen moet, heeft eveneens over 75.83 te beschikken. Het komt bns voor, aldus het blad, dat Nederland en he. Nederlandsche volk een eereschuld hebben aan de gezinnen van dit marihe-personeel. dat zich in de Indische wateren in den strijd tegen een overmach tigen vijand zonder aarzelen heeft inge zet voor de verdediging van de Nederland sche belangen. Het moet daarom ontoe laatbaar worden geacht, dat deze gezinnen nog langer in een toestand verkeeren, welke in sociaal opzicht bepaald onbe hoorlijk moet worden genoemd Te lang heeft deze onwaardige positie reeds ge duurd en het is dan ook de hoogste tijd, dat Nederland zich den toestand van deze gezinnen gaat aantrekken. van Mil. man J. Verbruggen, weduwnaar van M. Kusters, 80 j. H. A. Sperwer, weduw naar van W Wiekeraad. 88 j. Hoe vindt u de kans om iets te winnen: n.l. één op drie? Dat is de prijskans in de Winterhulploterij 1912. Als men drie loten heeft gekocht, is er een redelijke kans, dat men één grooten of kleinen geld prijs heeft gewonnen met bovendien de kans, om op een der drie loten een pre mie van 5000 of 100 te winnen. Dat was de loterij 1942. die er zeer aantrek kelijk uitzag. De nieuwe loterij, die thans op het punt sta&t te beginnen, zal er nog aanlokkelijker 'uitzien. Vóór het echter zoover is, moeten 6 millioen loten zijn verkocht en daaraan moet u. mede in het belang van ons volk, medehelpen. Koopt dus Winterhulploten, zoolang ze er zijn, n.l. nog enkele weken. DEPARTEMENT VAN WATERSTAAT: De afd. vervoerwezen van het departe ment van Waterstaat is thans gevestigd te Utrecht, hoofdgebouw Janskerkhof (in gang Minnebroederstraat), telefoon 16531. Voorts zijn de telefoonnummers van den chef der afdeeling, dr. Hanrath, 13104; mr. Vonk, souschef der afdeeling 13076. 'voor de sectie sleepvaartcommissie 16531. sectie binnenscheepv. 10531. Het bureau van den RijksBispecteur belast met de uitgifte van bijzondere vergunningen, het bureau spoor- en tramwegen, het bureati zee scheepvaart en de secties statistische do cumentatie en grensverkeer en expeditie- wezen zijn gevestigd Kromme Nieuwe Gracht 3, telefoon 21941. RECLAMEFILMS: Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten maakt be kend, dat het in verband met de mate- riaalschaarschte voorloopig niet mogelijk zal zijn toestemming tot het vervaardigen van reclamefilms te verkrijgen. Even- tueele aanvragen vóór het verkrijgen van een productievergunning voor reclame films zullen niet meer in behandeling worden genomen. *BEVALLEN: D Pekel geb. Btringer. z C. A G van der Ark geb Bergen- henegouwen d PA. van de Coeve- ring geb.S Boeters. z M J. Schuite geb. Brehm, z. J. Vrolijk geb Ral. d. P den Heijer geb Spaans, z, A P. Smit geb Kokshoorn. 2d. C. J. A. Ootes geb de Vries, d M. J de Vos geb van der Wal. d C. Uges geb. van Beekum. z. C. W Werners geb "Maat, z F. Barelds geb Meuse d. - M. L. Veenstra geb Vonk z J J. Verhage geb. Roosen. z. J. P. Brussee geb. Weerheijm, d. geb Pluut. z. Kromhout, d. Leeuw d M A. de Graaff geb. Dat, z J A. Bapkeman geb van Deene. d. M de Vos geb van Rijswijk, d. A Toet geb. JongeneeL d Brederode geb Kramer Geffen geb. Krings, z man geb. Boogaard, d OVERLEDENA. M. Nünninghoff, vrouw van J. J. J Jduvenaar, 39 j. M. C F van der Laan, ongehuwde vrouw. 59 j. A. C. Danner, man van C Kant, 70 j. J. B. J. Sütmüller, man van E. C. Schmidt, 53 j. H. Dietz, zoon, 2 j. H. W. van Schmid, ongehuwde vrouw, 81 j. F. Gestel, ongehuwde vrouw, 47 j. G. M Arntz, vrouw van H J Hendriks, 68 j. R. C. de Bruijn, vrouw van J. M. de Krijger, 61 j. W. L. van der Straaten, man van J. M. H. van Houtert, 60 j.J. A. van Kessel, man van A A. Zuidwijk, 60 j. R. Rin- kema, ongehuwde mart, 72 j. S. van Dijken, vrouw van W. van Toom. 53 j. B. I. Swüste, zoon, 4 dagen. M. K. van der Enden, weduwe van P. Zwart, 79 j. F. T. L. Coopman, man van C. van Holten, 72 j. F. G. J. Blom, man van C. S. Flink, 44 j. A. J. Marinus, weduwnaar van L. Jansen, 97 j. K. van M. Zahl, 28 j. L. van M. J. Jk V. iL.. In ger over het beschikbaarstellen van zaai- peulvruchten werd gepubliceerd, wordt meegedeeld, dat zij, die zaaipeulvruchten wenschen te ontvangen, van 4 tot en met 13 Maart a.s. de bonnén „Algmeen 511” van de bonkaart voor voedingsmiddelen, aangewezen voor het koopen van con- sumptie-peulvruchten, bij een handelaar in zaaipeulvruchten moeten inleveren. Slechts handelaren, die in het bezit zijn van de „overeenkomst zaaipeulvruchten 1941’’. en agenten van dezen, mogen bon nen 511 in ontvangst nemen. De hoeveel heid zaaipeulvruchien. die op bon „Alge meen 511’’ beschikbaar wordt gesteld, als mede de datum, waarop mdfc de aflevering een begin zal worden gemaakt, zal nog nader worden bekend gemaakt. Zij, die de meergenoemde bonnen bij een handelaar in zaaipeulvruchten of een agent van de zen inleveren, moeten door middel van hun registratiekaart aantoonen, dat zij volkstuinder zijn Zij die niet in het be zit zijn van een registratiekaart als volkstuinder moeten den handelaar hun naam en adres, alsmede de ligging van hun tuin opgeven. De handelaar zal een lijst van deze .gegevens aanleggen, welke hij dient toe te zenden aan de P.I.C.A. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bon Algemeen 511” uitsluitend ingele verd behoeft te worden door hen, die groene erwten, bruine boonen e.d. peul vruchten wenschen te ontvangen. Na aen terugkeer van een succesvollen tocht. Een Uboot is op haar steun- - punt aan de kust van den Atlantischen Oceaan teruggekeerd. De flottieljechef begroet de bemanning en verleent haar verlof na de inspannende weken aan boord. (PK. Vater-H.H.-St.) Het D.N.B. meldt Bij den luchtaanval der Engelschen op de Duitsche hoofdstad in den nacht van Maandag op, Dinsdag j.L zijn volgens de voorloopige berichten 191 menschen om het leven gekomen en 268 gewond. Wat de materieele schade betreft, zoo werden o.a. 3 ziekenhuizen bij den aanval getroffen. Zij werden ten deele zwaar beschadigd en moesten ont ruimd worden. De beroemde St Hedwig- kerk en 4 andere kerken leden zware schade en brandden tén deele volkomen uit. In de afzonderlijke wijken van de Duitsche hoofdstad werd aanzienlijke schade berokkend aan woonhuizenTwee tehuizen voor ouden van dagen vielen volkomen aan den aanval ten offer De bevolking van de Duitsche hoofdstad legde bij den civielen afweer van den Britschen terreuraanval een voorbeeldige houding aan den dag Het aantal neerge schoten vijandel-ijke vliegtuigen bedraagt volgens de voorloopige berichten 21. De V.P.B.-correspondent te Berlijn meldtDe Engelsche luchtaanval duurde betrekkelijk kort. n.l. minder dan een uur. maar was in zijn uitwerking de he vigste. waaraan de hoofdstad tot dusver heeft blootgestaan Naar van Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld, heb ben de Britten daarbij uitsluitend ge bruik gemaakt van hun zwaarste type bommenwerpers, de 4-motorige Halifax Lancaster en de Sterlings. Ofschoon ook talrijke ten deele zware brisantbommen zijn afgeworpen, daalden er toch in grooten getale brandbommen op Berlijn af die ten gevolge van den hevigen wind in vrijwel alle wijken der stad dakbran den veroorzaakten. De verwoesting van de St. Hedwigs kathedraal Berlijn heeft met het verlies van de oude eerbiedwaardige Hedwigs kathe draal een van zijn mooiste kerken verloren. Het verlies van deze kathe draal heeft, naar het D.N.B. meldt, vooral verbittering onder de bevolking gewekt, omdat het hier de voornaamste kerk der Katholieken in Berlijn betreft. De cirkel- vonpig gebouwde kerk uit den tijd van Frederik den Groote is tot op de buiten muren afgebrand. Van de kostbare reli- quieën, die door de Katholieke bevolking bijzonder vereerd werden, kon niets ge red worden. De Berlijnsche bevolking is ervan overtuigd, dat de aanval op deze kerk met voorbedachten rade is uitge voerd, daar kerken volgens de tot dusver opgedane ervaringen tot de mee»t gelief koosde doelen behooren voor bombarde menten van de Britsche luchtmacht. - De Berlijnsche pers haalt als voorbeeld voor de denkwijze van de tegenstanders van Duitschland een artikel aan van den joodschen journalist Sulzberger in de New York Times” waarin een onbarm hartige luchtoorlog tegen de burgerbe volking wordt verlangd. De ..Deutsche Allg. Ztg.” schrijft dien aangaande Wij hooren niet alleen deze woorden der oorlogsmisdadigers, doch wij kennen ook hun wandaden uit de prak tijk van bommennachten zooals, na an dere Duitsche. steden, ook Berlijn weer heeft meegemaakt. Het Duitsche volk, in het vaderland, dat juist tegenover derge lijke gebeurtenissen zijn inwendige disci pline en zijn standvastige houding be waart en de Duitsche soldaten, die ginds aan de fronten in voortdurenden strijd gewikkeld zijn, zullen zich goed in het geheugen houden, wie de lieden zijn, die op gewetenlooze wijze 'reeds voor den oorlog de hongerblokkade tegen onze vrouwen en kinderen verkondigden en thans den ongebreidelden luchtoorlog propageeren Hun haat maakt den wil van het Duitsche volk, al hun vernieti gingsplannen ónmogelijk te maken en henzelf voor hun misdaden ter verant woording te roepen, nog fanatieker Volgens „Aftonbladet” is in het Ame- rikaansche Congres medegedeeld dat de gouverneur van Martinique admiraal Ro bert, heeft geweigerd een ambtenaar die door Giraud naar Martinique was gezon den. te ontvangen. Deze ambtenaar zou zich nog steeds op Portorico bevinden. Voorts zou Robert geweigerd hebben het vliegkampschip ..Béarn” en andere schepen uit te leveren. In Palermo werden 7 kerken gétroffen Tijdens den jongsten vijandelijken lucht aanval op de stad Palermo (Sicilië) wer den 7 kerken getroffen, waaronder eenige van onschatbare architectonische waarde uit de 15e en de 17e eeuw. De beroemde kapel van „Santa Civpta” werd geheel verwoest. Stephan schudde het hoofd. Neen, één haal met den klauw van een luipaard of leeuw en de bok i$ er geweest. Neem drie strikken, zeide Siephan tot den neger, en bind ze aan drie verschillende kanten, anders verwis selt het dier van plaats en komt boven den rand te staan. Het moet precies op het midden gebonden worden, dan breekt alles onder het gewicht van het dier Nu legden de negers op het zoo ge bonden gedeelte versch groen. He; dak van de groeve was nu juist sterk genoeg om den etenden bok te dragen, maar te zwak om het gewicht varkeen springend roofdier te houden. Verstop de strikken beter. Als een rpofdier de strikken ziet, komt hij niet meer bij den bok. En als het gevangen dier niet in de kooi wil vroeg Edda. Stephan lachte. Dan help ik zelf met een stang een aansluiting op hetgeen reeds vroe- Op grond van een destijds afgesloten overeenkomst werd het Nederlandsche Arbeidsfront door het Deutsche Arbeits- front uitigenoodigd tot samenwerking in zake de verzorging van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland, Het Deutsche Arbeitsfront is, zooals be kend. de eenige instantie, die in Duitseh- land belast is met de verzorging van alle buitenlandsche arbeiders, die in Duitsch land te werk zijn gefeteld. Door den Leider van het Nederlandsche Arbeidsfront werd daarom Berlijn een verbindingskantoor geopend in het Amt für Arbeitseinsatz van het Deutsche Ar beitsfront, terwijl een 15-tal Nederlandsche Betreuers in Duitschland werd toegevoegd aan diverse' Gauwaltungen van het Deut sche Arbeitsfront; één Betreuerin werd speciaal voor de behartiging van de Neder landsche vrouwen en meisjes ingezet. De practische gang van zaken in deze organisatie verloopt ongeveer als volgt De Nederlandsche arbeider in het bedrijf maakt zijn wenschen en bezwaren ken baar aan zijn Nederlandschen Bedrijfs- verbindingsman, die deze, voor zoover zij natuurlijk binnen het bedrijf vallen, met den Betriebsobmann dan wel met den Betriebsführer regelt. Zoo ook zal Me arbeider, die in een Lager is onderge bracht. gelegenheid vinden zijn wen schen en bezwaren bij zijn Nederland schen Lagerverbindungsmann voor te leggen die deze weder, voor zoover een regeling ter plaatse mogelijk is. met den Lagerführer opneemt Wanneer het nu voorkomt, dat de be langrijke aangelegenheden niet binnen het bedrijf of in het Lager tot een op lossing gebracht kunnen worden, dan worden deze door den Betriebs- of La- gerverbfndungsmann doorgegeven aan den als Kreisverbindungsmann aange- stelden Gaufachangestellte. of. wanneer zoo iemand in de, met zeer weinig be zette Nederlanders. Kreisen niet, aan wezig is. direct aan den Gauverbindungs- mann. die dan de betreffende aange legenheid met den Hauptabteilungsleiter Arbeitseinsatz of met den Kreis-, respec- tievelijik Gau-Obmann van den betref- fenden Kreis of Gau poogt op te lossen. Mocht het voorkomen dat ook nu nog geen oplossing gevonden kan worden, dan wordt de betreffende aangelegenheid aan den Rijksverbindingsman doorge geven. die dan in samenwerking met het Amt für Arbeitseinsatz poogt de aange legenheid te regelen. Het Nederlandsche een belangrijk deel van haar opgave daarin, dat zij de Nederlandsche arbei ders in Duitschland van het groote be lang van hun taak overtuigt, opdat zij zich op de plaats, waar zij te werk zijn gesteld, ten volle inzetten. Met dit doel zijn ook schriftelijke cursussen voor vak onderwijs ingesteld. Voorts stelt het Nederlandsche Arbeids. from op uitgebreide schaal materiaal ter beschikking om den band met het Va derland levend te houden., Er is een regeling in voorbereiding, waardoor de eventüeele vertragingen, welke de eerste weken van het verblijf in Duitschland bij het overmaken van loon kunnen on'staan, worden ondervangen. Bij deze regeling mogen de betalingen, welke aan de gezinnen worden verricht, niet meer een steunkarakter hebben. Bij moeilijkheden kunnen zij zich wen den tot de Plaatsëlijke en Provinciale Kantoren van het Nederlandsche Arbeids front. De burgemeester heeft aan dr. J. van Ijzeren op zijn verzoek met ingang van 24 Augustus a.s op de meest eervolle wijze ontslag verleend als rector van het gymnasium Laan van Meerdervoort, met dankbetuiging voor de vele en belang rijke diensten, aan het openbaar middel baar en voorbereidend hcoger onderwijs bewezen. nie is naastenliefde De Nederlandsche arbeider moet er zich van bewust worden, dat hij van hooge kwaliteit is en dat hij op grond van zijn eigenschappen den voorrang in de wereld heeft. Voor den Nederlandschen Ger- maanschen mensch openen zich dan ook groote mogelijkheden Tenslotte, het lidmaatschap van het N.A.F. besprekend, zei de heer Wouden berg Niemand wordt gedwongen lid te worden, maar ieder, die een sociaal ge voel in zich heeft, mag er niet buiten blijven. In dezen tijd van totalen oorlog moeten wij niet inslapen, maar blijven. Daarom gaf hij het parool „Voorwaarts in het N.A.F. Wij roepen tot den laatsten man” het bruggehoofd aan den Koeban en op de stelling aan de Mioes. De aanvallen werden bloedig afgeslagen. De Duitsche tegenaanval in. het gebied van Isjoem heeft over een breed front den midden- loop van de Donetz bereikt. Ook ten Oosten van Slafjansk en in het gebied ten Noordwesten van Charkof zetten onze divisies den wijkenden vijand na. sneden verscheidene vijandelijke afdeelingen af en hakten haar in de pan. Terwijl ten Zuidwesten van Orel de sterke druk van den vijand op ons (ront voortduurt, brachten Duitsche divisies infanterie en pantserstrijdkrachlen in het gebied ten Noordwesten van Orel een sterken aanval tot staan, versloegen de vijandelijke strijdkrachten, die het voor naamste gevechtsterrein waren binnen gedrongen en verdreven de Sovjets weet* onder vernietiging van 16 zware en de zwaarste pantserwagens. De stad Rsjef werd volgens de in de plannen voorziene bewegingen ter verkor ting van het front ontruimd. Achterhoe den, die de stad sinds dagen nog slechts bezet hielden, maakten zich in den nacht van 2 op 3 Maart, na bet opblazen van de bruggen over de Wolga, ongemerkt van den vijand los. In de overige sectoren van het centrale en in het Noordelijke deel van het Ooste- lijke front verliep de dag. afgezien van enkele plaatselijke aanvallen, over het algerrieen kalm. Inrichtingen van den Moermansk-spoorweg werden door duik bommenwerpers stevig vernield. In de maand Februari hebben de Sov jet® 886 vliegtuigen verloren.' Hiervan werden er 701 in luchtgevechten en 118 door luchtdoelartillerie van de luchtmachL alsmede 30 door troepen van het leger neergeschoten. De overige werden op den beganen grond vernield. Aan het front van Noordelijk Tunis wer den ondanks krachtig vijandelijk verzet nieuwe plaatselijke successen behaald. De Juchtmaeht bestookte batterijstellingen en gemotoriseerde formaties van den vijand. Gevechtsvliegers vielen de haven van Tripolis aan. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen op West-Duitsche plaatsen. Een Britsch vliegtuig werd neergeschoten; 2 andere toestellen werden aan de Kanaal- kust neergehaald. ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT ROME. 3 Maart. (Stefani.) Levendige actie en toegenomen bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen van de artillerie aan het frpnt in Tunis. De luchtmacht van de As schoot in luchtgevechten 3 vijandelijke vliegtuigen neer. Onze bom menwerpers deden een aanval op de ha ven van Bone, waar groote branden wer den verwekt. Andere Italiagnsche en Duit, sche toestellen bombardeerden doeltref fend Tripolis. Talrijke bommen werden geworpen door vijandelijke vliegtuigen op Bizerta en Tunis. Er werd gevoelige schade aangericht in de woonwijken en onder de burgerbevolking vallen ongeveer 100 dooden en 200 gewonden te betreu ren. Engelsche en Amerikaansche vlieg tuigen bombardeerden Avola (Syracuse), alsmede Pozzallo en het eiland Lampe*- dusa. Een meermotorige bommenwerper werd door het afweervuur getroffen en viel in zee ter hoogte van Pozzallo. 1 Omdat het dier dan geen aanloop voor een sprong kan nemen, zij hebben vaak maar een meter aanloop noodig. Het lijkt mij of ik dit alles al eens meer gezien heb. Edda verviel in gepeins. Kan men iets ^onbewust al beleefd hebben Dit blok herinnert mij aan een vreeselijken droom. Ik was aan zulk een blok gebonden en wachtte tot een leeuw in den kuil viel en toch heb ik nog nooit in mijn leven zoo’n kuil gezien. Kan men van iets droomen, dat men nog nooit heeft gezien Waarom niet lachte Stephan. Er komt al te veel nieuws op u af, Edda. U zult zien, dat u aan dit leven gewend raakt. In het begin was ik nachtenlang op en wachtte koortsachtig op het oogen- blik. waarop een dier in den kuil zou vallen. Nu slaap ik rustig In mijn tent en wacht tot Kisijura mij komt vertellen of er buit is. Een uur later was de colonne al terugweg. Slechts twee negers achter. Morgen gaan wij in het donker er op uit, zeide Stephan, dan zullen wij zien, of er een dier gevangen is. Op 5 Maart wordt een aanvang ge maakt met de uitgifte van b.g. kaarten. Iedere houder(ster) van een stamkaart ontvangt 1 levensmiddelenkaart met bij- behoorende aardappel- en groenten kaarten. Met nadruk wordt op het volgende ge wezen lsteStamkaart met inlegvel, pas en Ausweispapieren zijn mede te brengen. 2de Een ieder wordt rangeraden per soonlijk te komen. 3de Aan kinderen beneden wordt niets medegegeven 4deMen is verplicht op den datum te komen, welke op het inlegvel is ver meld 5deHet kantoor is geopend op alle weikdagen van 812 en van 25 uur. Het Wirtschaftsamt Sophialaan la Den Haag Op een bedrijfsappèl van de Neder landsche Oost Compagnie in Pulchri Shi- diheeft de heer H. J. Woudenberg, lei der van het Nederl. Arbeidsfront giste ren een rede gehouden Spr. prees er op, dat de idee van’een Arbeidsfront, dat alle werkers omvat, uit Duitschland af komstig is Door de instelling van het Arbeidsfront is ook in ons land een einde gekomen aan de tegenstellingen, welke ontstonden, doordat ér zoovele organisa ties van de arbeidende menschen waren tegenstellingen, die tot leidden Ieder bedrijf is thans een afgesloten eenheid, die er werken een deel vormen, onver schillig welke functie zij bekleeden. In deze eenheid kan het socialisme eerst goed tot zijn recht komen, want socialis- f

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1