1943. NOTITIES Ar O i Donderdag 4 Maart. No. 18427. aan r Duitsche troepen bereiken bij Isjoem de Donetz De Japansche bezetting van Java <w. Geeft gehoor aan de stem van uw geweten m -v: BINNENLAND STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN ROOFDIERNUMMER voor over van BURGERLIJKE STAND FEUILLETON Centrale ravitailleeringsbases Groot-Oost-Aiië s W W' MORGEN BONNEN AFHALEN De ontruiming van Rsjef DE KERKVERVOLGING IN DE SOVJET-UNIE CHURCHILL'S MEENING De Verordening inzake het veranderen van betrekking De stad Rsjef volgens de plannen ontruimd Plaatselijke successen in Noord-Tunis van de St. Hedwigs kathedraal Generaal Eicke van de Waffen-SS gesneuveld De vernieling Militaire doelen van Londen gebombardeerd Zwakke Engelsche luchtstrijd krachten boven Duitschland Burgerslachtoffers van luchtaanvallen Alexander over de Britsche vloot 9 w I HAAGSCHE COURANT 4 en de gen verordening voor 4 Maan PREMIETREKKING WINTERHULP LO- cheeren voor voedsel en roof iet eerst vernemen op zwakte of Barranza gebleven zijn Onder groote belangstelling zijn gisteren de Wejtlandsche bloemenveilingen (Wordt vervolgd). tengevolge ".vnkto of van nx: OCk IC X. UV gl f premie van ƒ15.000 en vele premies J gratis en ook nu worden weer loten ’•s W W W Lr 4J c 11 14 rtnroilri Wie met zijn stroom niet zuinig ia, zit weldra in de duisternis alsmede bedreigd bestemd Atlanti- t f S f op ha; J kleine t die d< In verband met het feit, dat een jaar geleden Japansche troepen o] den, op 9 Maart a.s. is l De nacht van 1 op 2 Februari was het begin van een aantal gebeurtenissen, die alle leden van de expeditie Harden vol 31 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon den gehouden om 3 uur in het gebouw Bellevue re Amsterdam, De Amsterdam mers zullen dus hi welke loten van de serie F. de groote van londerd gulden vallen. De toegang is. aan' VERDUISTEREN van 6.23 nar nam. tot 7.21 uur voorin. Maan: 4 Mrt. op 6.24 v m., onder 3.56 n.m., 5 Mrt. op 7.01 v.m., onder 5.15 n.m., 6 Mrt. N.M. Néthtdienst Doktert: Tustchen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Haag en 51 uit Rotterdam J PREMIETREKKING WINTERHULP L0- J TERIJ: Zooals gemeld zijn de zes mil- 1 lioen loten van de Winterhulp-loterij bij- de korvet en als convooien-beschermer wordt gebruikt. Het scheepje is zwaar bewapend en kan ook mijnen meevoeren. Tenslotte wees hij er op. dat de duik- bootproductje grooter is dan het aantal buiten gevecht gestelde duikbooten. voort ongehuwde vrouw, 68 j. A. van was een drachtige luipaard, die Harden voorzichtig uit den kuil haalde en weer vrij liet. Intusschen had» men een paar andere valkuilen, verder naar de wilder nis toe, gemaakt en nieuwe bokken vast gebonden. Overigens waren de dagen gevuld met werk. Nieuwe bokken moesten gevangen worden en in de weide naast de neder zetting liepen een groot aantal antilopen, waterbokken en andere dieren. De gevan. gen jonge giraffe groeide goed en kon reeds drie weken na haar komst op de wereld zonder haar min leven. Agosto Barranza zwierf vaak dagenlang in de omgeving rond, zonder iemand te vertellen, wat hij in spleten en holen der wildernis zocht. De eenige in de neder zetting, die altijd kibbelden, waren Koppel en mevrouw Eberwalder. Vaak schreeuw den zij, tot groot vermaak van de luiste, rende pegers, elkaar allerlei fraais toe. Men .was nu vroeg gaan slapen. Stephan Harden wilde tegen drie uur in den mor gen met Koppel en Edda en enkele negers naar de valkuilen gaan zien, zoodat men den avondmaaltijd kort had gemaakt. Stephan bracht Edda naar de gang, die naar haar kamer liep. Morgen van 9.3017 uur Groot Herto- ginnelaan (voor Loosduinen Alidastraat 1) voor de letters Gm tm. einde G, H tm. Hi. INBREKERS BETRAPT: Dinsdagavond werden de 26-jarige E. B. en de 22-jarige loswerkman C. de W. verrast door agen ten. bij een inbraak in een levensmidde lenwinkel aan de Paul Krugerlaan. Zij hadden een stapel doozen met margarine reeds klaar gezet. Beiden zijn in bewa ring gesteld de W. had nog 4 maanden gevangenisstraf té goed. Gistermorgen poogde de 19-jarige arbei der I. H. in te breken in een winkel aan de Veenkade, doch werd betrapt door een agent H. is ingesloten ONVOORZICHTIG: Öp de Houtmarkt wilde de 67-jarige C. A. J. v. d. K. uit Delft op een reeds in beweging zijnden wagen van de tram naar Delft stappen. Hij viel, kreeg schaafwonden aan het ge laat en ontwrichtte den rechter schouder. Door dén geneesk. dienst is v. d. K naar het R.K ziekenhuis vervoerd. TRAMS RIJDEN TOT 9 UUR: In ver band met het latere uur van thuiskomst, rijden de trams thans tot 21 uur. VISCHVOORMENING Tot hoofd van den gemeentelijken dienst voor vischvoor- ziening is benoemd de heer J. M. Borstlap. de bezoekers uitgereikt •ift De stad Rsjef werd volgens de irt de plannen voorziene bewegingen ter verkor ting van het front ontruimd. Achterhoe den, die de stad sinds dagen nog slechts bezet hielden, maakten iich in den nacht van 2 op 3 Maart, na net opblazen van de bruggen over de Wolga, ongemerkt van den vijand los. In de overige sectoren van hét centrale en in het Noordelijke deel van het Ooste- lijke front verliep de dag, afgezien van enkele plaatselijke aanvallen, over het algemeen kalm. Inrichtingen van den Moermansk-spoorweg werden door duik bommenwerpers stevig vernield. In de maand Februari hebben de Sov jets 886 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 701 in luchtgevechten en 118 door luchtdoelartillerie van de luchtmacht, alsmede 30 door troepen van hét leger neergeschoten. De overige werden op den beganen grond vernield. Aan het front van Noordelijk Tunis wer den ondanks krachtig vijandelijk verzet nieuwe plaatselijke successen behaald. De luchtmacht bestookte batterijstellingen eri gemotoriseerde formaties van den vijand. Gevechtsvl legers vielen de haven van Tripolis aan. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen op West-Duitsche plaatsen. Een Britsch vliegtuig werd neergeschoten; 2 andere toestellen werden aan de Kanaal- kust neergehaald. angst en schrik vervulden Een week was sedert net opzetten van de vangkooien verstreken, zonder dat er een succes was geboekt In de derde nacht was een oude leeuw in de val ge komen. Zijn huid was leelijk. hij had losse tanden en zijn oogen waren half blind Stephan Harden had met een wel gemikt schot een einde aan al deze kwa len van het dier gemaakt. De tweede vangst gierungsrat Buckan wees er echter op. dat het algemeen belang gaat boven het persoonlijk belang, een stelling, welke in tijd van oorlog nog var veel grootere be- teekenis is. Het principe is. dat all* ar beidskrachten in Nederland zoo doel matig mogelijk worden ingezet. Aan dit principe moet het persoonlijk belang on dergeschikt worden gemaakt Slechts dén kan de verordening worden uitgevoerd op de wijze, zooals men zich dat heeft voorgesteld. Na den oorlog zullen andere toestanden intreden, waarmee dan in de overheidsbepalingen natuurlijk rekening zal worden gehouden RUIM 700 KINDEREN NAAR BADEN: Het vorige jaar zijn niet minder dan elf duizend Nederlandsche kinderen naar de mooiste deelen van Duitschland geweest, zooals Franken. Württemberg. Sudeten- land, Ostmark, enz. Dit jaar zullen deze reizen weder worden voortgezet. Reeds is een aantal kinderen naar tehuizen geweest en thans beginnen ook weer de groote transporten van den Nederlandschen Volksdienst naar pleegouders. Vrijdag ver trekt het eerste naar de gouw Baden met 154 kinderen uit Noord-, 103 uit Zuid-HoL land, 265 uit Amsterdam. 144 uit den Ten Zuid-Oosten van het llmenmeer. Op een vooruitgeschoven steunpunt wordt de stelling door een prikkel draadversperring beveiligd (PK. Etzold-H.H.-St.) In het kader van de voorgenomen her- groepeeringen in den centralen sector van het Oostfront hebben de Duitsche troepen, naar, het D.N.B. verneemt, thans ook den vooruitgeschoven boog om de stad Rsjef ontruimd. Evenals Demjansk was ook de naam Rsjef in een strijd van meer Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland 4 Churchill zeide rp 11 April 1919 f De bolsjewistische armeën mar- J toeren voor voedsel en roof en - haar weg bevinden zich slechts 1 Is thans op enkele loten na ondergebracht. 1 In verband hiermede zal de premietrek- J king van deze serie Zaterdagmiddag wor- De verordening betreffende het veran- derén van betrekking, welke men eergis teren in ons blad heeft afgedrukt gezien, heeft tot doel, de beschikbare arbeids krachten zoo economisch mogelijk te ge bruiken door verlies van arbeidskracht, tengevolge van het veelvuldig veranderen van betrekking, te voorkomen. Om dit te bereiken is de maatregel getroffen, dat in.het algemeen voor elke verandering van betrekking de toestemming noodig is van de gewestelijke arbeidsbureaux. Zoo als Regierungsrat Buckan het op de da- gelijksche persconferentie-uiteenzette zijn op dezen regel uitzonderingen. Een be langrijke categorie, de ambtenaren, valt er niet onderop de arbeidscontractanten is zij evenwel wel van toepassing. Ook geldt de verordening niet voor huisperso neel, als dienstboden. werksters en waschvrouwen. De verordening bepaalt dat voortaan geen ontslag kan worden gegeven of ver leend. zonder voorafgaande toe stemming van het gewestelijk arbeids bureau. Dit geldt zoowel voor Nederlan ders als voor statenloozen en buiten landers. Voor een bepaalde categorie van be drijven, in de verordening opgesomd, is het arbeidsbureau de ,eenige instantie, die het dienstverband kan ontbinden Over het algemeen vallen hieronder de be drijven, die voor den oorlog van belang zijn ‘alsmede de bedrijven, die voor de bevolking van groote beteekenis zijn, omdat zij in de noodzakelijke behoeften voorzien, bijv, de textielbedrijven. Jeug dige personen beneden 18 jaar behoeven bij verandering van betrekking geen toe stemming van de arbeidsbureaux, daar men uitgaat van de opvatting, dat men hen niet mag hinderen in hun streven naar een betere pösitie. Voor hen even als voor alle anderen, voor wie geen toe stemming noodig is, geldt echter de be paling, dat va» een eventueele verande ring van betrekking aan de arbeidsbu reaux mededeeling moet worden gedaah. Werknemers, die op proef werken, be hoeven eveneens geen voorafgaande toe stemming van de arbeidsbureaux. De be doeling van de aanmelding bij de ar beidsbureaux van deze personen is na te gaan of overgang naar een ander bedrijf wenschelijk is. Na de behandeling van deze reitelijke bepalingen van de verordening, ging Re gierungsrat Buckan nader in op de be doeling van de verordening. Die bedoe-W ling is zeker niet, de menschen levens lang aan hun betrekking te binden. Veel eer moet men de verordening zien in het licht van het streven te voorkomen, dat arbeidskrachten zondernoodzaak ver loren gaan, hetgeen gebeuren zou. indien op het gebied van den arbeid geen straffe regeling werd ingevoerd. Een dergelijke regeling is, het spreekt wel vanzelf, juist in tijden van oorlog van de grootste beteekenis. In Duitschland werd een dergelijke verordening reeds in Sep tember 1939 ingevoerd, in het kader van het vierjarenplan. Zij gaat echter veel verder dan de Nederlandsche en is geens zins een copie ervan. Ongetwijfeld zal de DUITSCH WEERMACMTBERICHT (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst.) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 3 Maart. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend De vijand deed opnieuw aanvallerf op het bruggehoofd aan den Koeban en op de stelling aan de Mioes, De aanvallen werden bloedig afgeslagen. De Duitsche tegenaanval in het gebied van Isjoem heeft over een breed front den midden- loop van de Donetz bereikt Ook ten Oosten van Slafjansk en in het gebied ten Noordwesten van Charkof zetten onze divisies den wijkenden vijand na, snéden verscheidene vijandelijke afdeelingen af en hakten haar in de pan. Terwijl ten Zuidwesten van Orel de sterke druk van den vijand op ons front voortduurt, brachten Duitsche divisies infanterie en pantserstrijdkrachten in het gebied ten Noordwesten v*n Orel een sterken aanval tot staan, versloegen de vijandelijke strijdkrachten, die het Voor naamste gevechtsterrein waren binnen gedrongen en verdreven de Sovjets weer onder vernietiging van 16 zware en de zwaarste pantserwagens. Hij reed nu met Edda alleen den weg terug Waar zou vroeg Edda. U kent Barranza van vroeger. Wat is hij voor een man Het is misschien lichtzinnig van mij een vreemde op te nemen. Inderdaad ontbreekt het mij aan ervaring in het vangen van reuzesjangen. Deze roodhuid kijkt u vaak zoo vreemd aan. Alsof er tusschen u en hem iets be staat, dat ik niet weet Ik geloof, dat u Barranza overschat, weerde Edda af. Hij heeft een sterken wil. is overmoedig en zonder bedenken, dat kan zijn. Zoo was hij vroeger ook, toen hij nog artiest was Zijn leelijkheid. zijn roode huid, zijn minderwaardigheid, hebben misschien een haat tegen alle menschen in hem gekweekt. Ik ben opge groeid in het circus en ben gewend met menschen van verschillenden aard om te brtwrlkbaren tegenstand der Duitsche troepen .tegen den bolsjewistischen mas- salen stormloop geworden. Zooals ten Zuidoosten van het llmen meer hebben de bolsjewieken ook hier steed» weer met een groote numerieke meerderheid hevige aanvallen onderno men, waardoor zij een beslissing trachtten te forcee.ren. Al deze aanvallen strandden echter op den afweer der Duitsche troe pen in ongekend zware gevechten. Ook hier is de opdracht, die den Duit- schen troepen gegeven was, vervuld. Ge trouw aan het beginsel, dat het bezit van eenige vierkante kilometers land geen der Boon, ongehuwde man, 74 j. W. A van Konijnenburg, man van J. P. Kempers, 75 j. M. C. van der Ven, ongehuwde vrouw, 25 j. S. den Boer, weduwe van W. Meijer, 85 j. C. W. Nowee, vrouw van G. J. van der Mee, 63 j. C. M. J. Ratelband, weduwe van B. A. J; van Dijk. 82 j. D. H. Siliakus, dochter, 2 maanden. W. C, de Bree, vrouw van F. Walraven. 56 j. De ..Stampa” te Turijn meldt uit Rome; Het bericht van de verwoesting der- St. Hedwigs kathedraal te Berlijn door Brit- sche Vliegtuigen heeft -den Paus bijzon der smartelijk getroffen, daar hij in deze kerk tijdens zijn verblijf in de Duitsche hoofdstad als apostolisch nuntius ver scheidene malen missen opgedragen en gepreekt heeft. De St. Hedwigs kathe draal werd inderdaad beschouwd als de officieele kerk van de nuntiatuur, waarin naar aanleiding van den verjaardag der kroning evenals ook bij andere plechtige gelegenheden de officieele ceremoniën werden gehouden. Paus Pius XII prefe reerde deze kerk bo*en alle Berlijnsche kerken en verhief haar na de sluiting van het concordaat met Duitschland en naar aanleiding van de vorming van het Ber lijnsche diocees tot kathedraal. Zij was ook thans nog de katholieke kathedraal van de Duitsche hoofdstad. Onder de kerkschatten bevonden zich de kelk en de door den Paus gedragen misgewaden. gaan. Niet alleen met dieren. Dit is het immers, waarvoor u mij wilt waar schuwen U Jiebt het geraden Edda. Stephan boog zich over den hals van zijn paard om het meisje aan te kijken. Ik heb u r.aar dit werelddeel ge bracht, Edda ik ben verantwoordelijk voor u. U moet mij goed begrijpenik heb u niet alleen geëngageerd, omdat u met dieren kunt omgaan. Ik heb ook pp de mensch in u gelet. Bent u boos, dat ik u dit allea^zeg Ik ben rflet bops op»u, mijnheer Har den, antwoordde zij en gaf haar paard plotseling en zonder reden de sporen. Te Berlijn wordt van officieele zijde meegedeeld, dat de generaal Eicke van de Waffen SS» drager van het eikenloof bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis, operatief doel is. maar dat het er ou^an- aan het Oostfront is gesneuveld. Eicke komt, de vijandelijke troepen te verslaan, geldt als een. der'oprichters van de Waf fen SS, die hij heeft weten op te voeren tot een der krachtigste onderdeden van het Duitsche leger. Het D.N.B. meldtIn den afgeloopen nacht vlogen ondanks goed vliegweer slechts zwakke strijdkrachten van de Britsche luchtmacht naar West-Duitsch-. land en het kustgebied. Op eenige plaat sen werden lukraak brisant- en brand bommen geworpen. Er wordt geen mel ding gemaakt van schade aan militaire doelen of aan inrichtingen, die voor de oorlogvoering van belang zijn. Daaren tegen werden er verscheidene vijandelijke vliegtuigen door na<itjagers en afweer geschut neergehaald. Aan de kust van het Kanaal vonden, op 3 Maart geen noe- menswaardlge gevechtshandelingen van den vijand uit de lucht plaats. Kerkvervolging en priestermoord be hoorden tot de kenmerkende methoden door de bolsjewieken toegepast in hun revolutietijd. Hun strijd tegen de kerken hebben zij nimmer prijsgegeven, getuide het anti-godsdienstige regime, dat zij in de door het roode leger overweldigde ge bieden in Oost-Europa toepasten hetgeen eerst verdween toen de Sovjets daaruit werden verdreven. Het kan verbazing wekken, dat men in Engeland al de in het Oosten gepleegde gruweldaden reeds ..vergeten” heeft, vooral omdat bijzonder heden daarover uitvoerig beschreven zijn in Engelsche officieele stukken %iit dien tijd. Ter opfrissching van het geschokte geheugen kunnen volgende bijzonder heden, afkomstig van Engelsche offi cieele vertegenwoordigers in de Sovjet unie daarover vermeld worden De Britsche rijksdrukkerij publiceerde in April 1919 een officieel Witboek, be vattend rapporten over bolsjewisme in Rusland. Daaronder bevindt zich eeh rapport van den Engelschen diploma- tieken vertegenwoordiger te Wladiwo- stok. Alston, die op 14 Jan. 1919 ^an mi nister Balfour volgend telegram zond „Het aantal onschuldige burgers, dat in steden in den Oeral op brutale wijze is afgeslacht, loopt in de duizenden Te Perm zijn veel priesters doodgeschoten Bis- schop Andrenick werd levend begraven. Slachtoffers werden L; de rivier onder gedompeld tot zij waren doodgevroren.” Óp bladz. 36 geeft het Witboek bijzonder heden over wreedheden te Dorpat in Estland, waar priesters met bijlslagen werden gedoöd. hun gelaat afzichtelijk werd verminkt, hun armen en hoofd werden afgehakt Ir. een telegrafisch rapport aan minister Curzon seinde sir C. Eliot: .De bolsjewieken vieren overal hun grenzeloozen haat tegen kerk en geestelijkheid bot. Zij brandschatten de kloosters, veranderen kerken in vergader lokalen of werkplaatsen, vervolgen vermoorden priesters en monniken.... Het duurde tot 1923 voordat de eerste protesten uh Engeland loskwamen. Dit gesemedde bij het firoces tegen de Roomsch-Katholieke prelaten, aartsbis schop Cieplak en mgr, Boetkowitsj, die ervan beschuldigd, waren, in strijd met de bolsjewistische wetten, de beoefening van den godsdienst te hebben gesteund. Mgr. Boetkowitsj werd in een keldergewelf van de Tsjeka doodgeschoten, aartsbisschop Cieplak tot 10 jaar cellulaire opsluiting veroordeeld. In een protestnota aan de Sovjetregeering, opgenomen in het Wit boek no. 2 van 1923. verklaarde de Engel sche regeering, dat de Sovjets door hun wreedheden tegen de geestelijkheid de grootste ontsteltenis en een verontwaar digd ingrijpen van de beschaafde wereld hadden veroorzaakt. De gevolmachtigde van den volkscom missaris van buitenlandsche zaken de jood Grogory Weinstein, gaf een onbeschaamd antwoord door te verklaren, dat de Sov- jet-Unie het recht had elk vonnis te vel len, dat haar goed dacht. Hij wees het gratieverzoek voor Cieplak af. Voorts he kelde hij de huichelachtige intervdhtie van de Britsche regeering. die hij er voor ver. antwoordelijk stelde, dat in de lersche ge vangenissen politieke gedetineerden in koelen bloede werden vermoord en dat duizenden Ieren op barbaarsche wijze wer den mishandeld.Wanneer dergelijke dingen, die onder Britsche heerschappij ook in Britsch-Indië en Egypte voorvallen, in aanmerking worden genomen, kan men een beroep in den naam van de mensche- lijkheid en de heiligheid van het leven door de Britsche 'regeering niet als zeer overtuigend beschouwen. Aldus het ant woord van Moskou. Krachtige protesten zonden in dien tijd ook Labourleiders naar Moskou, welke in het bolsjewistische .blad „Prawda” aldus beantwoord werden, dat de Labourleiders zwendelaars zijn, wier religieuze piëteit niets anders was dan huichelarij”. Het meedoogenlooze parool van de bolsjewieken was: Moskou gelooft niet aan tranen en alle protesten stuitten af op de onmenschelijke hard vochtigheid en haatdragendheid van de roode machthebbers. Hun ware karakter hebben zij in den ononderbroken strijd te gen de kerken nimmer verloochend. na uitverkocht. Er loopen nog slechts twee series rr.l. de series C en F. De laatste CONCERT RESIDENTIE-ORKEST: Gis termiddag heeft 't Residentie-orkest o.l.v. Frits Schuurman de serie „Jorige*solisten stellen zich voor” met het derde concert in het Gebouw voor K. en W. voortgezet. De pianiste Gesina Popping, de violist Dick de Reus en de violoncellist Marinus Snoeren waren ditmaal de drie jeugdige instrumentalisten, die hun medewerking aan de serie verleenden Marinus Snoeren opende de matinée met het Celloconcert iti Bes van Boccherini, dat hij of\ zeer rrrazikale en gevoelige wijze heeft vobrge- dragen. Weliswaar heeft ook zijn techniek den enkeling bezwaren meebrengen: Re- van voortreffelijke hoedanigheden blijk gegeven, doch de intonatie zal nog aan zekerheid en de toon aan volheid en vo lume moeten winnen. Marinus Snoeren is overigens een veelbelovend talent. De tweede strijker, de violist Dick de Reus, een winnaar van den „Prix d’Excellence” van het Amsterdamsche Conservatorium, schonk met Beethoven’s Concert in D op 61 een soort demonstratie van een voorbeeldige en lekkefooze viooltech- ‘niek Aan warmte en diepte van geeste lijk beleven zal Dick de Reus’ nogal aca demisch ingesteld spel moeten winnen, opdat ook datgene, wat achter de noten ligt er zijn plaats in zal kunnen vinden, j Als prestatie van een nog geen twintig- jarigen kunstenaar heeft deze Beethoven uitvoering echter recht op diepe bewon dering gehad. Gesina Popping vertolkte als niet zeer dankbaar, doch knap ge schréven gegeven, het Pianoconcert (1927) van» Willem Pijper. Een zeer ontwikkeld gevoel voor rhythmiek, een begrip voor expressiviteit en eep groot technisch kunnen heeft deze kunstenares tot uiting gebracht. Het brillante en fraai geëgali seerde spel‘leende zich bovendien uitste kend voor de verwezenlijking van Pijper’s klankcombinaties. Bloemen werden Ge sina Popping aangeboden. Het orkest heeft onder* Schuurman’s aanvoering de solisten op zeer verzorg de wijze begeleid v- K Brinkmann. DE TOESTAND VAN DR. P. C BOU TENS: Naar wij 4fcr nemen, is de toe stand van den djch^B dr. P. C. Boutens. die. naar men weet^pgenomen is in het gemeenteziekenhuis en reeds sinds eenigen tijd zeer ernstig ziek is, langzaam ach teruitgaande. Morgenmiddag vindt in het Metropole-theaner de première plaats van het tooneelstuk van Kroon Vandenberg „Tarzan de Detde”, met in de hoofdrol len Louis Bouwmeester, Marga Graf, Dini van Dijk e.a. Gisteren werden bij uit militair oog punt doellooze terreuraanvallen vqn Britsehe vliegert op spoortreinen, sche pen en auto’s vijf Nederlandsche burgers gedood, 5 zwaargewond en elf lichtge wond. weer begonnen. Niet minder dan ruim honderdduizend bossen tulpen werden aangevoerd. De wagen® bloemen wacht en op het oogenblik om voor den veiling meester te worden gebracht. (Schimmelpenningh) f kleine zwakke staten en naties, t die door den oorlog ifitgeput en J J geschokt zijn. Wanneer Duitschland t J het slachtoffer wordt van deze f 1 4 tengevolge van een werkelijke in- t f vasie, wordt het in stukken gereten. heeft het Duitsche commando de stel lingen bij Rsjef, met inbegrip van het kleine stadje, dat bij het begin der ge vechten 50.000 inwoners telde en in tusschen volkomen verwoest is. opge- c geven. Door de bolsjewieken nauwelijks opgemerkt en op geen enkele wijze in het nauw gebracht, heeft de Duitsche achterhoede in den avond van den 2d«n Maart in volledige paraatheid het gebied verlaten, dat de vijand in een wanhopigen stormloop van langer dan een jaar nooit heeft kunnen heroveren. Gandhi’s toestand bevredigend Gandhi heeft gistermiddag zijn vasten- periode van 3 weken met een glas sinaas- appelsap geëindigd. De doktoren zijn i over zijn gezondheidstoestand tevreden en hebben bekend gemaakt, dat hij tij den® het vasten dagelijks niet meer dan 400 tot 600- gram water met citroensap heeft genuttigd. De ©ritsch-Indische autoriteiten hebben demonstraties verboden, waarin de aan hangers van Gandhi hun dankbaarheid tegenover hun leider wilden tot uiting brengen. Gandhi zal op dezelfde manier als voor zijn vastenperiode worden ge ïnterneerd, echter met behoud van medi sche behandeling en verzorging. De Duitsche luchtmaeht deelde in den afgeloopen nacht harde slagen uit aan militaire doelen van Groot-Londen. Ster ke formaties gevechtsvliegtuigenwier pen, vliegend in verscheidene-golven, tal rijke brisantbommen van zwaar en het zwaarste kaliber alsmede duizenden brandbommen omlaag, die vernietigende verwoestingen aanrichtten. Andere ge vechtsvliegtuigen waren boven de Zuid kust van Groot-Brittannië in actie. Alle hiérbij gebruikte 'Vliegtuigen keerden hun bases terug. De Engelsche minister van Marine. Alexander, hééft bij het indienen van de nieuwfe marinebegrooting in het Lager huis verklaard, dat de vloot van Engeland en, de Dominions sedert dé indiening van de vorige begrootlng de inspannendste en gevaarlijkste periode van haar geheele geschiedenis heeft doorgemaakt. Op den militairen toestand ingaande, zeide hij dat de deelneming van Japan aan den oorlog den toestand ter zee met één slag volkomen veranderde. Twee groote Oceanen werden toegevoegd aan het gebied, waarin de scheepvaart door duikbooten en luchtaanvallen, door een „zekere vlootsterkte” werd. Het vlootgedeelte, dat was voor convooidienst op den schen Oceaan, moest naar verder verwij derde oorlogstooneelen gedirigeerd wor den. Spr. Verklaarde voorts, dat de tor- pedeeringen aan de Am.erikaansche Oost kust in de eerste helfe van 1942 een zwaren last voor de beschikbare tonnage der Geallieerden beteekenden, In dit ge bied -bedroegen de verliezen tijdelijk méér dan (Jrie kwart vag de geheele Geallieerde tonnage. Vervolgens zeide de minister„Als men de taak overziet, welke dg Britsche vloot in de geheele wereld en zeer dik wijls in de zeeëngten heeft te volbren- kan het geen verwondering baren, dat de verliezen zwaar zijn.” In dit ver band gaf hij toe. dat de Verliezen aan torpedojagers en duikbooten zwaar zijn. Alexander deelde voorts mede, dat En geland op het oogenblik een nieuw type wanti-duikbootenschip bouwt, genaamd dan _pen jaar tót een 'symbool van den „fregat”, dat grooter en sneller is dan >p Java land- net een jaar geleden, dat Java capituleerde heeft het Japansche militaire bestuur op Java 'een uitvoerig verslag gepubliceerd over hetgeen door de Japansche bezetting in dien tijd is gepresteerd, aldus meldt Europapress aan het „Het Ochtendblad”. Een van de belangrijkste gebeurtenis sen noemt het militaire bestuur het feit, dat de inheemsche bevolking in de Ja pansche tioepen nooit veroveraars heeft gezien doch van het begin af aan duidelijk heeft ingezien, dat de wedergeboorte van Java op handen was, indien de bevolking bereid was haar medewerking te verlee- nen. De militaire autoriteiten noemen het Java’s taak voor den komenden tijd centrale ravitailleeringsbases voor ge heel Groot Oost-Azië in te richten. Na de bezetting bleken de béstaande voorraden grondstoffen vooral voor de zware industrieele behoefte veel grooter dan vroeger werd aangenomen In détails somt het verslag op, wat gedaan is op het gebied van het bestuür, de bevolkingspolitiek, opvoeding, econo mie en financiën. De gouverneurs van de districten zijn zonder uitzondering Japan, ners, doch voor het overige zijn vele in- heemschen in het besftiur werkzaam. De Nederlandsche bevolking De Nederlandsche bevolking beteekende een moeilijk probleem voor het Japansche bestuur. Alle Nederlanders, die met 4e wapens* in de hand tegen de Japanners hebben gevochten, werden als krijgsge vangenen behandeld. Alle niet-Javanen moesten hun woonplaats opgeven en mo gen het district, waarin zij wonen, slechts verlaten na bekomen vergunning. Spe ciale districten werden aaftgewezen, waar in buitenlandsche vrouwen en kinderen onder de bescherming van het Japansche bestuur kunnen wonen. Staatsburgers van de landen der Spil’en van neutrale lan den genieten speciale bescherming der autoriteiten. Her rapport stelt uitdrukke lijk vast, dat het Japansche militaire be stuur bereid is alle buitenlanders, die be reid zijn mede te werken, aan werk te helpen. Het aantal bij de landing op Java wonende Japanners was zeer klein, doch is door het zenden van ambtenaren, den terugkeer van de vroeger op Java wo nende Japanners en door de aankomst van economische deskundigen tQt enkele duizenden gestegen. Volgens het verslag biedt het handha ven van de rust en orde geen moeilijkhe den en wordt er in verband de aan dacht op gevestigd, dat de vreedzame toe standen op Java nergens in Groot Oost. Azië worden overtroffen. D^ bijzondere belangstelling van het bestuur zal in het komende jaar gewijd zijn aan de opvoe ding. Iedereen zal leeren lezen en schrij ven, een systeèm van volksscholen zal worden ingevoerd en de opleiding van onderwijzend personeel worden vervol maakt. Circa 13.000 volksscholen werden reeds geopend, welke oezocht worden door rond 1.8 millioen leerlingen. Ook hoogere scholen en vakscholen zullen in grooter getale dan tot dusver worden op gericht, terwijl bijzondere aandacht zal worden besteed aan de technische oplei ding. De invoering van militaire bankbiljet ten verliep vlot. Deze» biljetten zijn, vol gens het -verslag, meer in trek dan de vroegere Nederlandsch-Indische valuta. Daar tegelijkertijd strenge maatregelen werden getroffen ten aanzien van prijs controle, doen zich geen inflationistische tendenzen voor. De belastingbetalingen en spaarinlagen vertoonen een gunstige ont wikkeling. De beperking van de uitga ven voor luxe- en andere in oorlogstijd overbodige waren doet de toekomstige ontwikkeling van de financiën in een gunstig lichf verschijnen Als haar doel op economisch gebied beschouwen de autoriteiten het ko mende jaar den overgang naar de to tale oorlogvoering, teneinde Java tot de basis van militaire operaties te maken. De verhooging van den rijst- en mais- oogst, welke ook nog export zal toestaan, de vergrooting van den verbouw van ka toen in het belang van de textielvoorzie- hing en de teelt van hennep voor de op richting van een zakkenindustrie, de uit breiding van de vis^cherij in de wateren rondom Java en de verplaatsing van de beschikbare werkkrachten naar de voor jde oorlogvoering belangrijke productietak- ken vormen de bijdrage van Java in den strijd om de vrijheid van Groot Oost- Azië. BEVALLEN: H M. van Dit geb. ’t Sas, z. C. J. Neijs geb. de Wijs, d. E. Marinus geb. Kernebeck, z. C. A. v. Rutten geb. Vermeulen, z. C. M. v. d. Kamp geb. v. Rijn, d. E. J. Ploe ger geb. Roozendaal, d. G. P. M. Th. Dooijenburgh geb. v. d. Heuvel, d. H. L. Karper geb. Reints, d. A. Baak geb. Pronk, z. P. H. J. Doornbos geb. Niemeyer, z. J. Zuiderwijk geb Waan- ders, z. M. Ingwersen geb. v. d. Perk, z. H. C. Grundeken geb. Keijzer, z. A. M. F. v. Bijsterveld geb. Peters, z. H. Hoepermans. geb. Beuger, d G. A. P. Loef geb. Olsthoom, z. G. A. Waanders geb. v. d. Steen, d. B. G. v. Graafeijland geb. ten Voorde, d. M, G. Schuyleman geb. Pelmore, z. P. Kamps geb Stouthart, d. M A. Nulle geb. Hoos, d. C. J. Th. W. Beeloo, geb. Bakx, d. W. I. Ingenhut geb, Werner, d. M. Loomans geb. Kelemen, z. D. Wezelman geb. Kruijskamp, d. W. A. M. Vermeulen geb. v. Oijen, z. C. E. v. Oortmarssen geb. Siemerink. z. OVERLEDENJ. Augustijn, weduwe van D. Vooren, 90 j. L. Draijer, zoon, 9 j. A. L. Palm, man van A. C. Mul ler, 63 j. M. F. Bannink, vrouw van Th M. van Baaien, 19 j. F. W. Zand- bolsjewistische pest, van de internationale

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1