I - s 1943. aan Sport aangepast oorlogstoestand Vrijdag 5 Maart. No. 18428. Slavjansk stormenderhand veroverd Uw piats is nog vrij i f- School in Brielle door bommen getroffen n STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN ROOFDIERNUMMER OPNIEUW 13 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT bh FEUILLETON Meldt U aan bij de Waffen-i, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland Wie met zijn stroom niet zuinig is, zit weldra in de duisternis De bolsjewistische verwach- J t I LIJN 10 RIJDT WEER LANGS OUDE ROUTE Lijn 3a naar Goudenregenplein MORGEN BONNEN AFHALEN Engelsche vlootverliezen Geen arbeidsuur mag verloren gaan Internationaal sportverkeer stopgezet V et Engelsche ministerie van Marine. Ird Bruntis Field, heeft gisteren in iet Lagerhuis de Engelsche Olootverliezetse- dert het begin van dezen oorlog belnd gemaakt. Verloren zijn gegaan 5 ag- echepen 7 vliegkampschepen, 25 rui- sers. 14 hulpkruisers. 94 torpedojage. 14 korvetten 44 onderzeeboot en. 1 mdtor. 1 sloep, 22 mijnenvegers. 156 voorpsten- booten, 1 mijnenlegger, 3 bewjende jachten 5 kanonneerbooten en 3 «wa pende trawlers. Roosevelt’s vierde candidate van De nieuwe bonnen Weekrantsoenen Rijksminister Dr. Göbbei— bezichtigde de door Engelsche bommen vernielde tingen van den wereldoorlog: TIEN GEWONDEN BIJ, BOTSÏNG Tractor verleende geen voorrang aan tram BURGERLIJKE STAND VrSSCH ERTJBERICHTEN Over groote breedte staan Duitsche troepen aan midden- en bovenloop van Donetz Londen gebombardeerd; 14 Britsche vliegtuigen bij Hamburg neergeschoten Duikbootsucces in Atlantischen Oceaan ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Maatregelen van den Voetbalbond een jaar Extra bericht De luchtaanval op Groot-Londen Ramp in Londenschen schuilkelder 170 Menschen omgekomen Britech-Amerikaansche verliezen VERDUISTEREN van 6.25 uur nam. tot 7.18 uur voorm. Maan: 5 Mrt. op 7.01 v.m., onder 5.15 n.m., 6 Mrt. op 7.32 v-m., onder 6-35 n.m., N.M. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u- n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Zeventien kinderen door dezen terreuraanval gedood, tien vermist Voorts nog 15 dooden en 26 zwaar gewonden K ...iJ «.zV.7' - r COURANT i G. den Vs Latina (Benevento). I 1 (Wordt vervoigd). T- V*-.. HAAGSCHE A en B Brood Beschuit A en B Vleesch A en B Aardappelen A Rookartikelen heereh Sigaretten dames t f t f 4 t t t 4 t t t t 4 Staal, d. van Gielerv z. t i 4 4 4 4 4 32 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon Aanschouwelijk onderwijs in de Haagsche Gemeentelijke schoei- en kindertuinen. De onderwijzer legt het gebruik van de eg uit. (C.N.F.-Meyer) tischen Oceaan heeft een van onze duik booten onder bevel van den luitenant te Rigoli een Braziliaanse al- vi .uit de Nijkerkstraat (sleutelbeenfractuur), haar 13-jarig dochtertje H. van M. (her senschudding) en de 52-jarige C. S. uit Ellekomstraat (kniefractuur). *z- Morgen is het de eerste dag der boekeninzameling voor de Neder- landsche arbeiders in Duitschland. De Jeugdstorm komt bij u vrqgen, of gij dit onpolitieke doel wilt steunen door enkele ontspanningsboeken af te staan. Stelt hen niet teleur. De Jeugdstorm vraagt het niet voor zichzelf, maar voor onze mede- volksgenooten over de grenzen! Met ingang van heden is het tegenwoor dig lijdelijk eindpunt Valkenboschplein van lijn 10 weder teruggeplaatst naar Dui- velandschestraat, waarheen de. wagens langs de oude route zullen rijden. Voorts is het eindpunt Markenscheplein van lijn 3a verplaatst naar Goudenregen- plein. De wagens rijden voortaan onder het lijnnummer 3. Morgen van 9.3013 uur Groot Herto- ginnelaan (voor Loosduinen Alidastraat 1) voor de letters Hj t.m einde H De luchtoorlog heeft reeds vele slacht offers onder de burgerbevolking in ons land geëischtde dag van gisteren bracht weer een zeer tragisch record. Als ge volg van deze terreuraanvallen werd dit maal een school getroffen en diepe smart werd veroorzaakt in tal van gezinnen. Een later bericht heeft reeds gemeld, dat van de 10 vermiste kinderen, nog 3 kin- ''Vs'". ate Roberto Rigoli een ffoepentransportschip van 7000 ton mede eep Amerikaansch motorschip 12.000 ton in den grond geboord. De parlementaire secretaris van van Marine. gisteren Gistermiddag omstreeks vijf uur is in de Hobbemastraat hoek Rembrandtstraat een tractor met aanhangwagen, die geen voorrang verleende, in botsing gekomen met een wagen van lijn 6. Het voorbalcon van de tram werd geheel vernield, terwijl ook de tractor zwaar beschadigd werd. Negen trampassagiers werden hierbij ge wond, van wie zes ernstig. Dezen werden in het ziekenhuis aan den Zuidwal opgenomen. De overige drie konden, na aldaar te zijn verbonden, op eigen gelegenheid naar huis gaan. De trambestuurder kwam er met een paar snijwonden aan zijn linkerhand af. Het tramverkeer ondervond door dit ongeval vertraging. De zes ernstig gewonden zijn de 30- jarige J. G. geb. B. uit de van de Velde- straat Hbekkenfractuur), de 20-jhrige E. G. uit de Snijdersstraat (linkerdijbeen- fractuur), de 59-jarige G. G. geb. T uit de Schalkburgerstraat (rechteronderbeen- fractuur), de 44-jarige A. van M. geb. H. haar 13-jarig dochtertje H. van M. (her rie waagde 's nachts om zijn ramen te slui pen? Uit zijn kussen drong de vocht van den tropennacht. Stephan smeet de deken weg en viel na enkele oogenblikken in een onrustigen slfcap. Van verre dreunde het geluid van een negertrommel, het werd steeds drukkender en zwoeler. De wind woei nu uit het Noordoosten, uit de heete woestijnen en oerwouden. Dikke nevel steeg uit de rivier op en lag over de hut ten. De geur van het rottend groen in de rivier drong door het muskietengaas. Ste phan ademde onrustig. In zulke nachten loerde de malaria op de uitgeputte men- schen. Hij werd wakker en rolde zijn la. ken, dat hem te zwaar was. op. Daar zag hij twee groen schemerende oogen op zich richt; aan het voeteneinde van zijn bed rees de kop van een slang op. Stephan bleef rustig. Langzaam en heel voorzichtig trok hij zijn voeVnaar zich toe. In de slangenoogen kwam beweging, haar kop wiegde gelijkmatig naar beide kanten. Dan schoof het slangenlijf dichter naar hem toe. Hij voelde de koele gladde slangenhuid aan zijn voeten. In het bleeke schemerlicht van de maan herkende Ste phan de omtrekken van een mamba. „Verder is het internationale sportver. keer voor amateur, en beroepssport voor- loopig stilgelegd. Voor de beroepsmen. schen is dit natuurlijk een schadepost, al. hoewel de beroepssport in ons land voort gang kan vinden. □eze enkele maatregelen dus, die ik in overleg met den secretaris-generaal heb genomen, waarborgen de verdere sport, beoefening, die voor de ontspanning en ontwikkeling van ons volk, juist in dezen tijd, zoo belangrijk is. „Ieder voor, zich moet weten, wat hem te doen staat,' en het is daarom noodza- I kelijk dat wij beseffen, dat het interna tionale, en als gevolg daarvan ons natio nale sportleven, noodgedwongen aan ver anderingen onderhevig zijn en deze zich moeten aanpassen aan de noodzakelijk doorgevoerde maatregelen in het maat schappelijke en economische leven. Nu in het Duitsche Rijksgebied, als ge volg van den thans geschapen toestand, de beroepsathleten practisch zonder uit zondering. allen worden ingeschèkeld in het arbeidsproces, is het begrijpelijk, dat <jit bovendien in Italië en binnen afzien- baren tijd mogelijk ook nog elders ge schiedt. zoodat van een behoorlijk inter nationaal verkeer tusschen de beroeps athleten geen sprake kan zijn. Het komt I dus practisch hierop neer, dat die beroeps- I athleten, die niet in aanmerking komen I voor een belangrijker taak in dezen tijd, hun arbeidsterrein, voor zoover dit- voor Na de proclamatie van den totalen oor. log is in Duitschland door den Rijkssport- leider. Hans von Tschammer und Osten, een aantal beperkende maatregelen ten aanzien van de sportbeoefening afgekon. digd, waarna dit voorbeeld ook in andere landen is gevolgd. Aangezien ook van het Nederlandsche volk een bijdrage in de huidige weretdworsteling wordt gevraagd, was het te voorzien, dat ook hier te lande de sport niet geheel en al ongemoeid zou worden gelaten en inderdaad heeft thans de overheid ook voor Nederland enkele beperkingen ingevoerd, welke echter lang niet zoover gaan als in Duitschland en Italië. De opzet van de nu van kracht ge worden bepalingen is, dat aan de lichame lijke ontwikkeling van ons volk wel zoo weinig mogelijk hinderpalen in den weg mogen worden gelegd, maar dat door sportbeoefening toch geen enkel arbeids uur verloren zal mogen gaan, omdat dit in de huidige omstandigheden te kostbaar wordt geacht. Het internationale sportleven, zoowel voor amateurs als voor professionals, is met onmiddellijken in gang geheel stilgelegd. Het n a. t i o n a I e sportleven zal daarentegen, voor zoover mogelijk, doorgang kunnen vinden, met dien verstande, dat de oeoete. naren, zooals gezegd, geen arbeidsuur mogen verletten, dat van de openbare ver. voergelegenheden zoo weinig mogelijk ge bruik zal worden gemaakt en dat er met alle gestrengheid naar gestreefd moet worden, dat supporters er van afzien, hun vereenigingen of favorieten te vergezel len op hun reizen. *x... deren zijn overleden, terwijl verwacht mag worden, dat de overige als vermist opgegeven kleinen ook dood onder het puin gevonden zullen worden. Een ontzet tend leed hebben de bommenwerpers, die gisteren door zoovelen tegen den zonni- gen, helderen hemel werden waarge nomen, teweeggebracht en het meWsche- Jijke hart èn het nuchtere verstand ver zetten zich tegen een dergelijke wijze van oorlogvoeren, die noodzakelijkerwijze aan tallooze onschuldige menschen dood en onpeilbaer leed moet brengen. De Britsche admiraliteit heeft ister- avond bekend gemaakt, dat de En-lsche mijnenlegger „Welshman” verlorens ge gaan. Een delegatie van het democtische nationale comité heeft gisteren psident Roosevelt aangezocht, zich bij d presi dentsverkiezingen in 1944 beschilaar te stellen voor een vierde ambtgriode. Roosevelt heeft op dit verzoek .et ge antwoord. De Washingtonsche efespon- dent van de ..New York Times” rklaart echter, dat de politieke leiders O beide partijen meenen. dat Roosevelt ch een vierde maal candidaat zal sfen De republikeinen zullen Wendell Willkie weder candidaat stellen. U moet een beetje voorzichtiger op uzelf zijn, zeide hij. Wilt u morgen niet liever hier blijven? Al het werk overdag, het vele paardrijden en het vroeg opstaan. Ik ben bang, dat u teveel van uzelf vergt. Neen, mijnheer Harden antwoordde Edda, ik heb het gevoel, dat wij mor gen geluk zullen hebben. En als ik er dan niet bij ben. Kan het geen geluk voor mij zijn, onderbrak hij haar. - Dan hebt u ge lijk, Edda. Dus tot morgenochtenden g°Hijehield haar band enkele seco"d^ de zijne en wilde nog iets zeggen maar Edda trok haar hand terug. Zij hijgde een hoetie terwijl zij de deur naar haar kleed- beetje, terwijl zij dierenhuiden, een een bed volkomen gevuld ^le’ne kast en blikken later ging de EenvSer naar ai)n KSen«var bl«< M slaan «n luister- de, het hoofd naar het raam gebogen. De beide ramen, die heel laag waren, hadden alleen een muskietengaasbespanning. Glas was er natuurlijk niet in gezet. Is hier iemand? riep Stephan. Hij zag. dat er iemand buiten voor het raam stond, de omtrek van een gestalte teekende zich duidelijk tegen het muskie tengaas af. De gestalte stond buiten tegen de hut en het heldere maanlicht wierp een schaduw. Een hand schoof langzaam uit het raam, een dunne langvingerige hand, die een oogenblik spookachtig tegen het gaas scheen te kleven, dan was zij ver dwenen Met een sprong was Stephan bij het raam maakte het gaas los en keek naar buiten. Is daar iemand? riep hij nog eens. Maar de plek voor het huis was leeg, alleen er tegenover, in de weide, blaatten enkele schapen. Stephan probeerde het gaas weer vast te maken. Iemand moest het kapot hebben gemaakt, dacht hij, en legde een boek on het uiteinde om het te bezwaren. Wi^ kon het geweest zijn? Een van de neger®, die tabak wilde stelen? Mógelijk. Maar die had net zoo goed over dag in de kamer kunnen komen, als ieder, een aan het werk was. Bespionneerde men hem’ Stephan werd bij deze gedachte rood van woede. Wie was de man. die het Promotie en degradatie uitgesteld In verband met de nieuw ingevoerde maatregelen, heeft reeds een bespreking plaats gehad tusschen den Rijksgevol- machtigde en de leiding van den groot- sten nationalen sportbond, den Ned. Voet balbond. De voorzitter dezer organisatie, de heer K. J. J. Lotsy, heeft nu gisteren-; na de uiteenzetting van den heer van Groningen Stuling. medegedeeld in hoe verre de maatregelen van invloed zijn op de voetbalsport en wat de N.V.B. heeft besloten ten aanzien van de promotie- en degradatieregeling. - De heer Lotsy vertelde, dat het Bonds- bestuur de vele moeilijkheden en moge lijkheden ernstig heeft bestudeerd en dat het tenslotte is gekomen tot de volgende oplossing, waaraan natuurlijk zooals aar, iedere oplossing ook fouten kle ven. maar welke het Bondsbestuui vpor de huidige omstandigheden het beste heeft gevonden: Dit jaar zal er geen promotie en geen degradatie zijn, doch slechts wordt de eindstand der competitie geno teerd. In het komende seizoen, blijft de indeeling van het seizoen 1942-1943 ge handhaafd en aan het einde van het sei zoen 1943-1944 zal de eindstand weer wor. den genoteerd. De kampioenen van dit jaar en die van het volgende seizoen zul len dan een beslissingswedstrijd spelen voor een plaats in een hoogere klasse en de in beide seizoenen, onderaan geëindig de clubs zullen in verband met de auto matische degradatie eveneens een beslis singswedstrijd hebben te spelen. Er be staat bij deze regeling natuurlijk de mo gelijkheid. dat clubs, welke dit jaar kam pioen zijn geworden, in het komende sei zoen op de laatste plaats zullen eindigen. Wat dan zal gebeuren is nog niet bekend, maar de N.V.B. is van meening, dat voor die moeilijkheid dan ook wel een oplos sing zal worden gevonden De heer Lotsy zeide verder nog, dat de blijkt, van worden afgezien, dat sup- reorganisatie-commissie nog steeds ijverig porters per trein of bus worden ver-1 werkt aan haar plannen, doch dat het op voerd „Rader müssen rollen für den hei oogenblik geen zin heeft, ja zelfs on- Sieg” Ik wijs u er op, dat ik het van-I gewenseht is. daarover verder te praten, zelfsprekend acht, dat een ieder hier- I omdat er onder de huidige abnormale om. aan uit vrijen wil medewerkt, opdat standigheden toch geen sprake van de daardoor wordt voorkomen, dat er een I doorvoering van een reorganisatie kan maatregel ten uitvoer zal moeten wor. zijn: daarmede dien- te worden gewacht den gelegd, waarvan het geheele op gunstiger tijden Dat èn het feit, dat sportleven en dus ook de goedwillen- men niet weet hoelang de oorlog duurt, den de dupe worden hebben er toe geleid, dar het Bondsbe- stuur het hierboven genoemde promotie- I en degradatiebesliut thans het meest ver- I kieselijk acht, er op vertrouwende, dat I het door allen sportief zal worden aan- I vaard. al mocht men er zich ook op I eenigerlei wijze gedupeerd door gevoe- I len. Reisbeperking Vervolgens besprak de heer Lotsy nog eenige maatregelen, welke noodig waren geworden in verband met de gewijzigde omstandigheden. Hij deelde mede, datdank zij de groote medewerking der autoriteiten, de kam- I pioenscompetitie en ook de districtswed- I strijden normaal kunnen doorgaan, met I dien «verstande, dat geen spelers zul- I len mogen uitkomen, die als gevolg van de af te leggen afstanden werk zouden moeten verzuimen. De op bezoek gaande clubs zullen alleen ’s Zondags mogen reizenslechts voor den I wedstrijd Willem IIHeerenveen is een uitzondering gemaakt, omdat zulks in I dit geval niet anders kon. maar de moei- I lijkheden kunnen toch zoo worden opge- I lost, dat het werk der spelers er niet door I wordt geschaad. Er zal verder voorkomen moeten wor den, dat groote scharen supporters met hun clubs medereizen. In dat verband heb ben de vereenigingen haar volle medewer. king reeds toegezegd en vertrouwd wordt, dat het publiek hiermede eigener beweging ook rekening zal houden. Onnoodig rei zen moet zooveel mogelijk vermeden wor. den, hetgeen ook geldt voor sportleiders en officials, waarmede rekening wordt gehouden bij de aanwijzing van scheids rechters. De heer Lotsy maakte van deze gele genheid gebruik, zulks naar aanleiding i van het incident bij den wedstrijd Wil lem IIN.A.C., hetwelk bestraffing van de Zuidelijke kampioensclub tengevolge heeft gehad, een beroep te doen op alle sportliefhebbers zich sportief te willen gedragen en zjch aan alle besluiten loyaal te onderwerpen. Voor de komende week zijn de volgende distributiebonnen aangewezen voor de ge bruikelijke hoeveelheden St. lïedwigskathedraal tóerlljii. (Tclcjoto Hojfmann-Stapf) „In den nieuwen wereldsmelt- kroes“zal de geheele bourgeoisie in vlammen opgaan, precies zooals de Russische bourgeoisie door het vuur vernietigd werd.” Worosjilof op 1 Mei 1938. FAILLISSEMENTEN J. M. G. van der Spek, behanger en stoffeerder, Loosduinschekade 397, alhier. Rechter-comm.mr. M. Ch de Jong. Cu rator: mr. S. Roest Crollius, alhier. N. C. J. van Kempen, Lekstraat 11, al hier. Rechter-commissarismr. J. H. van Laer. Curator: mr A. J Roest Crollius, alhier. 1 N. van Siraaten, handelaar in aardap pelen, enz. ie Nieuwveen. Rechter-com missaris: mr. A. J. "Veldman. Curator: mr. L. Mulder te Alphen a. d. Rijn. Opgeheven het faillissement vaii Lepelaar, te Leiden Nadere motiveering In een gisteren ten departemente ge houden conferentie met sportjournalisten heeft de Rijksgevolmachtigde voor de Sport, de heer H. van Groningen a Stu ling, een nadere motiveering van de be sluiten gegeven en daarbij enkele richt lijnen verstrekt De Gevolmachtigde zeide o.m.: „In dezen tijd, waarin alle groote machten tegen elkaar botsen, en waardoor mede het bestaan van ons ras. ons volk en onze cultuur, voor den ondergang of opgang staan is het een gebiedende eisch, echter ook een logische reactie dat wij onze krachten ter beschikking stellen van onze gemeenschap. Het bolsjewistische ge. vaar heeft een zoo dreigenden, ja gevaar lijken kritieken omvang aangenomen, dat slechts met inspanning van alle ons ten dienste staande krachten, dit mohsterieuze gevaar af te wenden is. Wat wij daarvoor kunnen doen, zullen wij möèten doen. Wij zullen in de uitvoering en de orga nisatie van ons sportleven rekening die nen te houden in de eerste plaats met het feit, dat de sportbeoefening en de wed strijdsport het arbeidsproces niet zullen schaden, dat wil dus zeggen, dat niemand door de sportbeoefening het arbeidsproces te kort mag doen. Dit is het grondprin cipe. waarmee wij rekening dienen te houden i „riet mag dus niet voorkomen, dat-ZÜ. die aan wedstrijden deelnemen, daar voor bijvoorbeeld ’s Zaterdagmiddags (indien zij dan anders zouden moeten werken) op reis behoeven te gaan en ’s Maandagsmiddags eerst weer aan hun werk kunnen beginnen. Dat is een in dezen tijd onverantwoordelijke tijd, verspilling, die niet kan worden toe gestaan. Zijn er Uitzonderingsgeval len, dan wordt daarin door mij beslist. I Ook het overbelasten van treinen en I dergelijke moet zooveel mogelijk wor.. den voorkomen. Er moet dus. zoolang de wenschelijkheid daarvan noodig I BEVALLEN M. L. van Spankeren geb, Vriens, z. C. A. Hensing geb Ebbe- linghaus. ook wel genaamd Wirxel d. I van Heiningen geb. Dostal, z. E. J. Haesenbos geb. Goosen, d. E. J. Baijens geb. Thonus, z S. M. J. van Spron- sen geb. Stoops d. B. van der Grift geb. Verbeek, d. M. van Zeeland geb van der Weele, d. G M Kastelein geb. Ebeli, z. G. W J. Knijff geb Koster, d. P. M. Groenendaal geb. van Leen, d. J. den Duik geb Knoester d M. Meinhardt geb Bijsterveld. z R. van Kuijen geb. Krul, d. K. J M./van der Meer geb. Bothe. z. J. van Noord geb. van Dongen d. G Lorrier geb. Draaisma. d A. Z Spruyt geo Knol, z. M Trijssenaar geb Alt. z. E. Crommelin geb Crena de longh. d. A. van der Harst geb. Oosterbaan. z. B. Buis geb van Montfrans d C. E. Bont geb de Korte, z M. A Mioch geb. Leeninga, d. P J M Lobel geb. H. P. W Binnendijk geb A G. Persoon geb. Versteeg d. J. M. C. Dors geb Da niels. d A. Rosbergen geb Visser, d. OVERLEDEN: C. J. Hensing. ongeh. vrouw. 77 j. J. H. Borsboom, wed. van G_. L. Meischke. 90 j. E. J. Koomen, vrouw van J. F. Peeters, 80 j. H E. M. Sluijter, ongeh. vrouw, 66 j. C. Spaans, dochtej, 2 mnd. P. de Lange, zoon, 20 mnd. C. H. Kragt, ongeh. I man, 65 j. H. J. van Eede weduwnaar I van H Altena. 81 j. SCHEVENINGEN. 5 Maart. Groot middelschol 3, klein middelschol f 2.50,1 klein schol 0.802, pufschol f 0.50,1 bot 1, pufschar 0.30, vischpuf 0.10, I alles per kilo scharfilet verpakt 10 50,1 gezouten bliek f 3.60 en gefileerde sprot I t 9, alles per 3 k.g. DUITSCH WEERMACHTBERICHT (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst.) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 4 Maart (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het Zuidelijke deel van het Oostelijke 'front worden de krijgsoperaties door re gen en^modder sterk belemmerd. De Duit, sche tegenaanval maakt ondanks de moei lijke weers. en terreingesteldheid nieuwe vorderingen. Cver ’n frontbreedte van 250 k.m. staan onze aanvalsdivisies aan den midden, en bovenloop van de Donetz De stad Slavjansk werd' stormenderhand ver overd. Een ver achter het front afgesne den vijandelijke formatie werd tot den strijd gedwongen en uiteengeslagen. Het gros van het derde bolsjewistische pant- serleger is in het gebied ten Zuiden van Charkof nauw omsingeld en probeert tevergeefs naar alle kanten door te bre ken. De hevige afweergevechten in het ge. bied ten Noordwesten van Koersk duurden ook gisteren voort. Nieuwe in vele golven achter elkaar uitgevoèrde aanvallen der bolsjewieken in het gebied ten Noordwes ten van Orel werden met zware verliezen efgeslagen. De aan het Noord-Tunesische front nieuw gewonnen stellingen viel de vijand gisteren gedurende den geheelen dag te vergeefs aan. Tijdens de gevechten in.de afgeloopen week werden in Noord-Tunis 21)0 ge hangenen gemaakt, 68 pantserwagens en gepantserde verkenningswagens stukge schoten en 36 stukken geschut vernietigd. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen vlogen overdag boven Noord-Duitschland zonder bommen neer te werpen. In den afgeloopen nacht viel de Brit sche luchtmacht West- en Noordwest- Duitsch gebied aan. Vooral in het gebied van Groot-Hamburg en in landelijke ge meenten in de omgeving ontstond door brisant- en brandbommen vrij groote schade aan gebouwen. De bevolking leed verliezen. Nachtjagers. luchtdoelartillerie van de luchtmacht en luchtdoelartillerie van de marine schoten 14 meermotorige vliegtuigen neer. Een ander vijandelijk vliegtuig werd overdag aan de Noorsche kust neergeschoten. tn den nacht van 3 op 4 Maart be stookte de Duitsche luchtmacht het ge bied van Groot-Londen met brisantbom men van zwaar kaliber en met duizenden brandbommen. ROME. 5 Maart. (Stefani.) In Tunis levendige bedrijvigheid van artillerie en verkenningsafdeelingen De havens van Bougie en Philippeville zijn door onze vliegtuigen aangevallen. Vijandèlijke toe stellen hebben eenige bommen laten vallen op Napels. Salerno en San Vita- liano (Nola provincie Caserta). waar bij lichte schade ontstond. Er waren 6 dooden en 10 gewonden te betreuren te San Vitaliano. Een toestel werd door het afweervuur getroffen en stortte neer bij BEGRAFENIS JOHAN LAMMEN: Onder Latina (Benevento). groote belangstelling is gisteren het stof- In het^Zuidelijke^ deel van den Atlan- felijke overschot van den operazanger Jo han Lammen op de begraafplaats Zorg- vlied te Amsterdam ter aarde besteld. In de aula hadden zich de collega’s van den overledene en tal van vrienden en bewon deraars verzameld. Vele kransen waaron. der’ van den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amster dam, van het gemeentebestuur, den Neder- landschen Omroep, en de collega’s van de gemeentelijke opera, dekten de baar. De burgemeester van Amsterdam, de heer E. J. Voute sprak een afscheidswoord. Aan het graf spraken voorts nog de intendant van de Amsterdamsche opera, mr. Johan- nes den Hertog en namens de Nederland sche vereeniging van concertzangers en 'zangeressen Louis van Tulder. Het Duitsche theater in Ne- derland heeft Ilse Gramholz van de Bay- rische staatsoperette te München geënga geerd voor gastvoorstellingen van ..Meine Schwester und Ich”. Haar eerste optreden valt hier ter stede op morgen. Morgen wordt in de kunst- zalen Bennewitz een tentoonstelling ge opend van werken van Hendrik Verburg een groot deel in het buitenland Lag, zul len moeten verleggen naar het vaderland. Wat de amateurs betreft, kan worden op- gemerki, dat ook voor hen op interna tionaal gebied in de eerstkomende periode niet veel te doen zal zijn. Het groote be lang van de totale oorlogvoering en de daardoor volledige inschakeling in het bedrijfsleven, zal ongetwijfeld ook van deze categorie den geheelen inzet vragen. Aanpassing Kan men in het groote Duitsche Rijks gebied spreken van een inschakeling van het nationale sportleven voor de totale oorlogvoering, hier te lande zouden wij beter kunnen spreken van een aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden, vol gend uit de reactie in de landen, die het nauwst betrokken zijn in den strijd om het behoud van Europa. Ik spreek hier meer van een aanpassen, omdat de bezet- tende macht niet van de gedachte is uit gegaan, dat dwingende bepalingen de sportbeoefening moeten brengen in een nauwer keurslijf. Hier dient immers het nuchtere verstand na nuttig onderling óverleg te leiden tot de gewenschte op lossing De leiders der Nederlandsche sportbonden hebben over het algemeen in de afgeloopen periode blijk gegeven een helderen en zakelijken kijk te bezitten. Ook nu weer zullen zij hiervan getuigenis moeten afleggen. En reeds hebben de ge voerde besprekingen tusschen mij en deze bondsbestuurders naar aanleiding van het afgekomen besluit van den Rijkssportlei- der geleid tot een redelijke oplossing ter overbrugging van de moeilijkheden, ont staan voor de normale ontwikkeling van ons nationale sportleven”. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 5 Maart (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben reeds in de eerste dagen van deze maand succes sen behaald. Dertien schepen met een gezamenlijken inhoud van 97.100 brt. wer den in zware gevechten in den grond ge boord. Twee andere schepen werden ge torpedeerd. Naar het D.N.B. verneemt, zijn .tijdens de aanvallen van zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen op 3 Maart op Groot- Londen de eerste aanvalsgolven ongeveer half 9 in den avond boven de Theems verschenen Onmiddellijk nadat de eerste golf haar Ongeveer een half uur duren den aanval had uitgevoerd, verschenen nieuwe formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen. Opnieuw werden ongeveer 20 mi nuten lang aanzienlijke hoeveelheden brisant- en brandbommen uitgeworpen. Ook de toestellen van een derde aan valsgolf drongen tot Groot-Londen door en brachten de Britsche hoofdstad zware slagen toe. De Duitsche gevechtsvliegers namen bij hun vertrek in het gebied van Groot-Londen ver om zich heen grijpende branden waar De sterke Britsche afweer kon de Duitsche vliegtuigen niet verhinderen hun aanvallen op Groot-Londen geheel volgens de plannen ten uitvoer te bren gen. In denzelfden nacht werden ook voor den oorlog belangrijke doelen in het Zuid-Engelsche gebied langs het Kanaal met succes gebombardeerd. \Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn eergisteravond in een schuilkelder te Londen 170 menschen gedood en 60 gewond. Er bevdhden zich ongeveer 2000 personen in den schuilkelder toen een vrouw onderaan de uitgangstrap kwam te struikelen. Binnen een minuut tijds wa ren honderden personen onder den voet geloopen. waarbij degenen, die het meest onderaan lagen, gestikt zijn. De Britsche berichtendienst geeft toe, dat na den Britschen luchtaanval op Groot-Hamburg in den nacht van 3 op 4 dezer 10 bommenwerpers vermist worden. De eerste dagen van Maart hebben, naar het D.N.B verneemt, den Britschen en Aneriknanschen luchtstrijdkrachten in Euroja zware nederlagen gebracht. Bij haar ian\fillen in het Westen, op Duitsch gebiei en in de Middellandsche Zee, ver loren zij tot- dusver niet minder dan 72 toestilen, waaronder 38 viermotorige bomrenwerpers van het modernsie type. Naas d« bekende typen Halifax en Stir ling ra^en de Boeing B 17 en de Lan-, castr «p. Met deze 38 bommenwerpers allen al gingen meer dan 250 man vlie gert personeel verloren. - Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No 115995. Op 4 Maart even na 10.00 uur des ochtends viel een formatie Amerikaan- sche bommenwerpers plaatsen in het kustgebied in h&k Zuidwesten van Neder land aan Op een school in het militair ten .oorlogseconomisch volkomen onbetee- kenende plaatsje Brielle werden o.a. ver scheidene brisantbommen neergeworpen. Hierdoor werden 17 Nederlandsche kin deren gedood vijf kinderen werden zwaar gewond Tien kinderen worden nog vermist, doch aangenomen kan worden, dat deze eveneens om het leven zijn ge komen. Behalve de kinderen werdén nog een vrouw gedood en twee zwaar gewond. Twee vrouwen worden nog vermist. Deze terreuraanval werd uitgevoerd bij een zeer goed zicht, zoodat deze aan val niet op een vergissing kan berusten. Voorts werden door lukraak op een andere plaats neergeworpen bommen, van de Nederlandsche burgerbevolking 14 personen gedood, 24 zwaar en talrijke licht gewond. -'xvi '’Wyv w -

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1