Zaterdag 6 Maart. '1943. No. 18429. Voorloopig geen Duitsch offensief in het Oosten Tegen het bolsjewisme NOTITIES DENK AAN 27 MAART! Er*?’ MENSCHEN..., De stem der S.S. Terechtstelling van Japansche krijgsgevangenen in Nieuw-Zeelant Versobering vleeschgebruik in hotels, restaurants enz. Betaling bij langeren arbeidstijd Twee Sovjet-divisies in de Koeban vernietigd Vijandelijke aanvallen in centralen sector en Staraja Russa mislukten Succesvolle aanvallen op vijande- lijke convooien Goud tusschen papierafval Militaire opleiding van Germaansche jeugd Wie bedreigt den wereldvrede? Met weinig gas en electriciteit moet men veel doen Batavia één jaar Japansch Front thans geconsolideerd Krachtvoer voor het vee VERDUISTEREN van 6.27 uur nam. tot 7.16 uur voorm. Maan: 6 Mrt- op 7.32 v-m., onder 6.35 n.m., N.M. 7 Mrt. op 7.59 v.m., onder 7.54 n.m., 8 Mrt- op 8.25 v-m., onder 9.10 n.m. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u- n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Zü vormen een schild Loontoeslag van 25 pCt. boven de 48 uur HAAGSCHE COURANT „gemengd DBS r Meldt U aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland c«n stuk Inti-tank geschut der parachutisten gaat in stelling. (PK. Dahm-Atl.H.) Luistert op Zondag 7 Maart van 11.30 tot 11.45 uur over Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. Onderwerp: Bolsje wisme. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 J U1UCSVC11 UiUVVClC., Cll UC> UVC. t s moesten bereiken Wij kunnen haar 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 ii ruiiuudi, xxvii- Bolivia. Finland. Japan en 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 invloed in Frankrijk waar zij op het punt staat om denzelfden toe stand te scheppen, waarnemen en wij kunnen van dag tot, dag in ons land sporen van haar activiteit zien, b.v de oneenigheden in de industrie, spionnage in onze wa penfabrieken en sabotage op onze oorlogsschepen en vliegtuigen.” ..Times” van 18 Maart 1939. De Jeugdstorm klopt ook bij u aan, om de boekenactie voor onze Nederlandsche arbeiders in Duitsch land te steunen Dit heeft met poli tiek niets te maken. Laat u niet door partijschap beletten, uw volksgenoo- ten in Duitschland uren van verpoo- zing te schenken dogr het lezen van een goed boekt a Het proces te Ankara Te Ankara is in hooger beroep het vonnis tegen de beklaagden in het proces wegens den aanslag op den Duitschen am bassadeur von Papen bevestigd. Het blijft dus bij 16 jaar en 8 maanden tuchthuis straf tegen de bolsjewieken Pawlow en Kornilow en de gevangenisstraffen voor de Turksche mededaders. Een Lotta-apothekeres aan het werk in haar veld-apotheek. Met vaste hand verdeelt zij de medicamenten. (P.K. Borg-Suo-H.) Een deel der slachtoffers van den terreuraanval op een school in Den Briel op 4 Maart j.L (S.S. Bildberichter Fritz-Stapf) in Leeuwarden, gras deel plaatsvinden. wettelijk vastge- 1 arbeidsuren per 1.' beschouwd zijn daarbij de ta- overwerkregelingSn Naar Domei meldt, heeft het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken be sloten, een formeel verzoek te richten tot de Zwitserscbe regeering. die de Japan sche belangen in Nieuw-Zeeland ver tegenwoordigt, onmiddellijk een officieel onderzoek in te stellen naar de massale terechtstelling op 25 Februari in een krijgsgevangenenkamp in Nieuw-Zeeland. Daar werden 48 Japansche krijgsgevan genen gedood en 63 gewond De onlangs ingestelde verlaging van het vleeschrantsoen is voor de overheid aanleiding geweest om ook in restau rants en andere inrichtingen, waar spij zen worden verstrekt, het aantal te vra gen bonnen voor gerechten. waarin vleesch of vleeschwaren zijn verwerkt, te doen verminderen. In verband hiermede is thans bepaald, dat met ingang van Maandag 8 Maart a.s. op de menu- en dagkaarten geen gerechten meer mogen worden aangeboden, waarvoor meer bon nen worden gevraagd dan ter waarde van ten hoogste een half rantsoen vleesch. Dit geldt voor alle bedrijven, waar spijzen worden verstrekt, zoovel voor het ver plichte kleine menu of voor de gerechten van de dagkaart, als voor de z.g, kleine eetwaren. Hieruit vloeit voort, dat, wanneer in dergelijke gerechten boter, margarine, vet dan wel spijsolie is verwerkt of daar bij wordt verstrekt, niet meer dan één met „1/50 rantsoen boter” gemerkte con sumentenbon mag worden gevraagd. Voortaan dient ook bij de prijsberekening van de verschillende menu’s en gerechten met deze verminderde hoeveelheid vleesch rekening te wordn gehouden RUIM 71 MILLE VOOR ONZE VOLKS- GENOOTEN: Voor onze minder bedeelde volksgenoöten is de vorige week een be drag van f 71.140.58 bijeengebracht in gif ten en gaven van enkele centen tot be dragen van tienduizend gulden. Dit mooie voorbeeld moge nog velen volksgenooten een aansporing zijn ook hun offer te brengen aan Winterhulp Nederland, die dit geld voor onze minder bedeelde volks genooten inzamelt en het hen uitkeert PERSONENTREIN OP GOEDERENTREIN INGEREDEN In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft zich op het stations- emplacement te Arnhem een botsing voorgedaan tusschen een personentrein en een goederentrein Tengevolge hiervan derailleerden' 5 wagons van den goe derentrein waarvan er 2 ernstig werden beschadigd Deze waren geladen met koeien, waarvan er 3 gedood werden. DUITSCH WEERMAÜHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 6 Maart. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Noordelijke front van het Koe- ban-bruggehoofd werden gisteren de ge vechten tegen de voor een omsingeling in den strijd geworpen formaties van het 58e bolsjewistische leger geëindigd. Twee bolsjewistische divisies werden totaal ver nietigd; enkele andere werden zwaar ge teisterd. Onze troepen konden niet meer dan 1000 gevangenen maken. Behalve tal rijke andere wapens en voertuigen wer den 69 stukken geschut en meer dan 250 mitrailleurs en granaatwerpers buitge maakt De vijand leed bijzonder zware verliezen aan menschen, die nog toenamen als gevolg van het feit, dat op de vlucht tallooze bolsjewistische soldaten in het overstroomde moerasgebied ornkvramen Aan het front tusschen de Zee van Azof en Koersk werden gisteren slechts gevechten van plaatselijke beteekenis ge leverd. De zuivering van het terrein ten Zuid westen van den middenloop van de Do- netz en in het gebied ten Zuiden van Charkof maakte nieuwe vorderingen. Ver scheidene verstrooide vijandelijke groe pen werden vernietigd. In den Centralen sector van het front mislukten ook gisteren talrijke aanvallen van den vijand. Bij en ten Zuiden van Staraja Russa zette de vijand zijn aan- valen, die gesteund werden door krach tig artillerievuur, pantserwagens en slag- vliegtuigen voort. Hij werd opnieuw bloe dig afgeslagen. 31*^pantserwagens bleven vernield voor onze stellingen staan. In de wateren van het hooge Noorden vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen een ■vijandelijk convooi aan. Hierbij werden een koopvaardijschip van 6000 brt. tot zinken gebracht en een ander groot schip beschadigd. In de Middellandsche Zee boorden Duit sche gevechtsvliegtuigen van een vijande lijk convooi 3 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 26.000 brt. in den grond. Aan het Tunesische front slechts gerin ge plaatselijke krijgsoperaties. Een formatie Britsche vliegtuigen deed gisteravond een aanval op West-Duitsch gebied. De bevolking vooral in Essen, leed verliezen. Brand- en brisantbommen veroorzaakten in woonwijken en aan open bare gebouwen zware schade. Nachtjagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten 15 der aanvallende bommenwer pers neer. ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT ROME, 6 Maart (Stefanii) Aan her Tu nesische front geen enkele gebeurtenis van beteekenis. Tijdens luchtgevechten schoten Duitsche jagers 5 vliegtuigen neer. In de periode van 26 Februari tot 3 Maart werden 2500 gevangenen gemaakt onder wie 52 officieren. Dui. sche bommenwerpers vielen een convooi aan bestaande uit talrijke koop vaardijschepen, dat voer ten Noordwes ten van Tripolis. Drie schepen met een gezamenlijken inhoud van 261)00 brt. wer den tot zinken gebracht. Twee andere schepen met eeir totalen inhoud van 13.000 brt. werden beschadigd. Een van onze duikbooten onder bevel van den eersten luitenant ter zee Arlea Rino boorde een torpedojager in den grond en torpedeerde een schip, dat deel uit maakte van een convooi in de Middel landsche zee. De puinhoopen van at school in Den B riel, die op 4 Maart j.l. bij goed zicht, het doel was van een terreuraanval. (S.S. Bildberichter Fritz-Stapf) PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. pet 3 mnd. met „Kikeriki” „De Nieuwste Mode’ „Kol Bljbl." en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Pij postkant tegen de geld goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p 10 c. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro N°. 12500 Bijkant Schev Keizerstr. 319, Tel 550310; Fil.: Rijsw., Kantoorboekh Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel. 119461 f Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V Kantoorb. Th J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh J. B. v. Beters |r., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée. v. Hoytemastr. 66 Tel.721137 Op een fabrieksterrein in Zuidwest- Finland deed een arbeider bij het door zoeken van papierafval een zonderlinge vondst. Hij ontdekte 6 kilo goud in ba ren. ter waarde van verscheidene mil- lioenen Finsche mhrk Het bleek, dat het papier afkomstig was van het spoorweg postkantoor te Tampere, waar een hoog- verzekerde aangeteekende zending van de kopermijnen te Outokumpu, die ook ge ringe hoeveelheden goud winnen, op on verklaarbare wijze tusschen het oude pa pier was terecht gekomen. De gelukkige vinder zal een groote belooning ontvan gen van de directie der posterijen. INWISSELING LUISTERVERGUNNIN- GEN Tot en met 10 Maart kunnen zij, wier naam begint met A. B, C of D en die hebben verzuimd in Januari of Fe bruari hun luistervergunning in te wis selen, dit nog doen aan een postinrich- ting, geen postagentschap. Tegen hen, die van deze gelegenheid geen gebruik ma ken, zullen scherpe maatregelen worden genomen. In het kader van de door Reichsjugend- führer Axmann aangekondigde versterkte samenwerking van de Germaansche jeugd wordt thans in het Westerwald het eerste kamp der militaire vooropleiding van de Germaansche jeugd gehouden. Binnenkort zuilen 2 permanente kampen in Thürin- gen en Karnten worden ingericht 200 Jongens uit Noorwegen, Denemarken, Nederland. Vlaanderen en Wallonië, die zich vrijwillig door bemiddeling hunner jeugdorganisaties hebben aangemeld, ont vangen daar tezamen met de leden der HHlerjugend een vierweeksche militaire vooropleiding Grootste Sovjetpantserconcen- tratie vernietigd Opmerkelijk is het, dat bij alle gevech ten van den laatsten tijd het aantal pant serwagen* aan Sovjetzijde steeds kleiner wordt, nu het den Duitschen divisies ge lukt is in het gebied ten Zuiden van Charkof de grootste vijandelijke pantser wagenconcentratie van dezen oorlog, die naar Dnjepropetrowsk moest oprukken, volkomen te vernietigen. Dit Duitsche succes, dat met één slag de groote ge pantserde vuist van het bolsjewistische winteroffensief afsloeg en zoo de bedrei ging van de Oekraine te ni^t deed, heeft den strijd een ander aanzien gegeven. De reusachtige inspanningen van het Sovjet-' leger hebben niet tot uiteindelijk succes geleid en de enorme bolsjewistische ver liezen zijn ongerechtvaardigd gebleken. Wat thans in het Donetzbekken gebeurt, is een van de gevolgen van dit groote Duitsche succes, dat overigens zijn uit werking heeft- tot aan de zee van Azof en in het gebied ten Noorden van Char kof. De bolsjewieken zullen niét mee# tot rust kunnen komen. Dat de oude Duit sche divisies van het Oosten in de voor- jaarsmodder Proletarsk en Lissitsjansk stormenderhand hebben genomen, bewijst haar onverminderde stootkracht. In de eerste plaats echter bewijst dit feit, tot welke resultaten het in den strijd bren gen van de nieuwe, versche divisies met haar nog betere wapenen en onder betere otnstandigheden zal leiden, wanneer daar toe het bevel wordt gegeven. van 4 dezer is een ^,®52?.oinen inzake de be- Bij verlenging v~- arbeidsduui PRIJS DER ADVERT.t 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 21 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.37. Dienstaanb. ƒ0.38 Per», gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. btar. v. d. bl.” 10 o. meer Kunstmatig drogen van gras De gunstige resultaten welke de 1938 genomen proeven te Burum en Stolwijk met gedroogd opleverden, waren in 1939 voor de regee- ring aanleiding het drogen van gras krachtig te bevorderen Getracht is door middel van subsidies en credieten de op- rich/ting van grasdrogerijen te stimu- leenen en inderdaad is sindsdien het aantal telken jare toegenomen, ook door dat men de voordeelen van het droog- proces meer en meer ging inzien. Van hoeveel belang deze ontwikkeling in de huidige omstandigheden is. nu kracht voer dat vóór den oorlog voor het grootste deel werd ingevoerd nagenoeg ontbreekt, blijkt reeds hieruit, dat door middel van de huidige productie aan ge droogd gras in ongeveer 1/5 der behoefte aan krachtvoer kan worden voorzien. Door het drogen van gras is het boven dien mogelijk het hoogste rendement uit de weideperceelen te halen. Reeds in 1939 waren er zes installaties. In 1940 was dit aantal 51. met een totale productie van 6900 ton en het jaar daar op steeg het tot 106. die 22.000 ton op leverden. In het afgeloopen jaar is de totale productie *van gedroogd gras we derom belangrijk gestegen en het aantal installaties to 132 opgeklommen zoodat men dit jaar. ook doordgl het voorjaar zich gunstig laat aanzien een nog veel grootere productie mag verwachten In verband met de materialen-positie zullen echter geen nieuwe installaties met re- geeringssteun worden op gericht „De wereldvrede wordt veel meer door de intriges en de samen zweringen der communistische in ternationale bedreigd dan door iets anders. De Komintern heeft sinds haar oprichting van het hoofd bureau te Moskou uit gewapende opstanden en revoluties in Oosten rijk, Duitschland Portugal. Hon garije 1 China geënsceneerd. Zij was een van de voornaamste factoren voor den burgeroorlog in Spanje en reeds van het begin af aan hadden de agenten der Komintern 't bevel en de controle in handen van die genen gelegd die hun plannen moesten uitvoeren en het doel Iedereen zal moeten toegeven, dat het groote verkwisting van energie betée- kent, als men overdag het elecirisch licht laat branden. Dit geldt zoowel voor fa brieken als kantoren, voor winkels als voor huishoudingen In he: bedrijf speelt de economische bedrijfsvoering een groote rol. maar ook in de huishouding is sprake van economisch beleid. In de tegenwoor dige buitengewone omstandigheden ver- eischt dit beleid meer zorg en inspanning dan in normalen tijd. Zoo dient uit de toegewezen rantsoenen gas en electrici teit een zoo groo: mogelijk nuttig effect te worden gehaald, d.w.z. met weinig gas en electriciteit zal men veel moeten doen. Wie dit niet doet, loopt gevaar zijn rant soen te overschrijden, wat onvermijdelijk leidt tot boete of afsluiting van den toe voer Gisteren, aldus een S.P.T. bericht uit Tokio, was het een jaar geleden, dat de hoofdstad van Java dodr Japansche troe pen werd bezet. Naar aanleiding van dit feit heeft de huidige burgemeester van Tsoekamato (de Japansche benaming voor Batavia) een rede uitgesproken, waarin hij o.a. zeide. dat het stadsbestuur het tot zijn voornaamstee plicht rekent te zorgen voor de belangen der Inheem- sche bevolking. Verder verklaarde de bur gemeester, dat het noodig was geweest, het vroegere stadsbestuur geheel te wij zigen, daar het slechts de belangen der Nederlanders in Batavia en niet dat der Javanen op het oog had. Het nieuwe stadsbestuur heeft veel voor de arme bevolking van deze stad ge daan, zoo vervolgde de burgemeester zijn rede. Er zijn stedelijke volkskeukens op gericht. sportterreinen aangelegti en nog velerlei Sociale inrichtingen gesticht voor het behoud der burgerbevolking. (Onze koloniale redacteur teekent hier bij aan: Uiteraard heeft de burgemeester op het oog gehad de verbeteringen in den socialen nood, welke als gevolg van den oorlog is ontstaan. Ieder die Batavia per soonlijk kent of het standaardwerk over Batavia, dat kort vóór het uitbreken van den oorlog is verschenen, weet hoe ont zaglijk veel juist in de hoofdstad is ge daan voor de inheemsche bevolking op sociaal en cultureel gebied.) PENSEELEN VOOR KUNSTSCHILDERS:' De Ned. Kultuurkamer heeft de beschik king gekregen over ee« kleine hoeveel heid penseelen ten behoeve van kunst schilders. Dezen kunnen hun aanvraag on der opgave van naam, enz. richten tot de Ned. Kultuurkamer. 2e van den Bosch- straat 44 te Den Haag. MR. DR. G. A. SCHELTUSt: Te Stock holm is. naar de N.R.C. meldt, op 64-jar. leeftijd overleden mr. dr G. A. ScheL tus, die den post van zaakgelastigde van Nederland te Oslo heeft vervuld. geen z>ver- is. moët het worden met waarop het i in door een trein verpletterd werd of. in vroeger dagen, dat vier Unie-leden door de duisternis misleid, te water waren geraakt en verdronken. Er zit in deze redactie van dergelijke „gemengde be richten” iets stuitends Het doet er niet toe of het N.S.B.-ers of Ünie-leden of andere partij menschen waren, het waren kort en goedmenschen en de rech ten van den mensch strekken zich verder uit dan wetsparagrafen. Het is goed te midden van de woelingen van dezen tijd hier even bij stil te staan, nu men vaak den indruk ontvangt of er alleen nog maar N.S.B.-ers en niet-N.S.B.-ers in ons land leven en of er alleen nog maar „vrienden” en „vijanden” zijn in deze wereld, waarin toch, wonderlijk genoeg, algemeen wordt gestreefd naar n „menschwaardig bestaan”. Maar een menschwaapdig bestaan dient vóór alles rekening te houden metmenschen. Het is géén vorm van defaitisme wan neer men vóór alles in zijn medemensch den mensch erkend wil zién. Gisteren sprak voor de Hilversumsche microfoon een gelukkig mensch een mijnwerker, die dagen achtereen in een mijngang opgesloten had gezeten en ein delijk was gered. De omroeper die hem „interviewde", beging op een oogenblik de onkieschheid. sprekende over de hulp van zijn kameraden, e, op te wijzen dat de geredde mijnwerkerN S.B -er was. Ziehier een voorbeeld van een men taliteit, welke wij wenschen te bestrijden, omdat zij een kloof verdiept een grens lijn verscherpt tusschen de menschen van Nederlandschen stam, die in ons land bijeen wonen. Natuurlijk zou met even veel verbeten hardnekkigheid het red dingswerk zijn verricht wanneer ka meraden niet hadden geweten dat een ..N. S.B.-er” in doodsnood verkeerde. Wellicht hebben de redders het niet eens gewetenHoe ook dit alles d.-et er niets toe. het was volkomen overbodig nogeens bij het relaas van het reddings werk met nadruk vast te stellen dat het hier een N.S.B.-er betrof. Een mensch was in nood De vervloekte partijgeest, die eenmaal ons volk verdeelde en verscheurde keere nimmer terug Maar méér nog vermale dijd is een opzettelijk streven, dat er op gericht is het hooge en heilige begrip van het mensch-zijn. buiten alle verdee- ling en versplintering, te bekladden en te verminken. Zooiets is den Mensch onwaardig. De A N P.-correspondent te Berlijn meldt Welingelichte kringen in de Duitsche hoofdstad zijn van meening, dat het ver loop van het Oostelijke front in de ko mende weken nauwelijks nog wijziging zal ondergaan. Zelfs indien de Sovjet legerleiding nieuwe reserves in den strijd zou kunnen werpen, zoo verklaart men hier, zou zij hiermede niets bereiken, daar de verdediging inmiddels belangrijk krachtiger is geworden! Ook van Duitsche zijde schijnt vooralsnog geen offensief op groote schaal verwacht te moeten worden. Weliswaar hebben officieele Duitsche kringen geen geheim gemaakt van het plan, ‘dezen zomer wederom een offensief te ontketenen, doch men kan aannemen, dat hiertoe eerst de periode van beter weer zal worden afgewacht. Oh het centrale gedeelte van het front na, waar nog van beweeglijke oorlog voering kan worden gesproken, is het front thans eenigszins geconsolideerd. Weliswaar zijn de Duitschers thans aan den midderZ en bovenloop van de Donetz over een breed front in den aanval, doch dit geschiedt met het doel, het front „recht te trekken”, eventueele bressen af te grendelen en. naar aangenomen kan worden, eveneéns om gunstige uitgangs posities voor een toekomstig offensief te veroveren. Als het begin van een offen sief moeten deze operaties, naar militaire kringen verklaren, niet worden be schouwd. De gevechten in den midden-sector In den midden-sector van het front zijn dg aanvallen der bolsjewieken nog het hevigst. Hier woedt de strijd ten Westen en Noordwesten van Koersk en ten Noordwesten en Zuidwestefl van Orel, doch, zooals ook reeds uit de aantallen buiten gevecht gestelde pantserwagens blijkt, zijn de aanvallen niet van dezelf de hevigheid als tot voor kort en zijn zij bijvoorbeeld niet te vergelijken met die, welke de bolsjewieken ondernamen in de richting van Dnjepropetrowsk, met het doel tot in het hart van de Oekraine door te dringen Dit was'naar de meening van bevoegde militaire kringen te Berlijn ook het eigenlijke doel van het Sovjet- winteroffensiefzich meester maken van het voor de levensmiddelenvoorziening zoo belangrijke gebied der Oekraine. Een geweldig pantserleger was in het gebied tusschen Charkof en Worosjilowgrad op gesteld om zich als een wig tusschen de Duitsche linies te werpen, doch nadat de opmarsch van dit leger reeds dreigende vormen had aangenomen, werd het door aanvallen in de flank en in den rug van zijn verbindingen afgesneden. De vernie tiging ervan is thans nog aan dep gang. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft, dat ongetwijfeld de bolsje wieken nog hrachtige pogingen in het werk stellen, om het verloren initiatief althans in den Centralen sector en in hét Noordén te herwinnen, maar door den handigen schaakzet, dien de ontruiming van Rzjef' en Demjansk vormt, is hun ieder werkelijk loonend strategisch doel ontnomen Zij zullen hun krachten nut teloos verbruiken, zonder het doel bereikt te hebben, dat Timosjenko zich had ge steld. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. I Houdt uw gasverbruik in toom I en spaart eiken dag wat stroom I Als een rots in de branding staan Neerland’s beste mannen ver in het Oos ten in voortdurenden strijd tegen het barbarendom Zij zijn het schild tusschen u en het alles vernietigende bolsjewisme. Bedenkt dat Nederlanders en wanneer gij v zelve niet kunt inzetten in dezen gi- gantischen strijd om het zijp of niet zijn, dan is het toch het allerminste' wat gij kunt doen, storten opgiro 432100. Verzorgingsfonds van het Vrijwilligers- Legioen Nederland. van den gebruikelijken u,Zt\ ,1<?sduur- zonder dat ,T2tt511]k. vastKestelde maxi- chent het naar m:m evenredig met6 <£°n het alfie' worden verhoogd de verlengmg te gaan van Kan“e" ™Oet daarbij loon oorspronkelijk u e”’ waarv°or het dus was vastgesteld 'rf=,bed°ed Indien als vergoeding voor tx.e-an weekloon terwijl oorspronkelijk geidt’ 48 uur wordt gewf>rkTS eC?ts 42 en thans loon met 3/45 (en met dlent het den verhoogd Als het te wor- 45 uur geldende looiT ?ia.nvanko|iik voor mindering tot 42 uur Wer^tijdsver- verriunderd moet met 3/45 was verhooging van het natuurlijk wel derde) loon met 6/42 -vroeser vermin- Alle arbeid boven het stelde maximum aantal week wordt als overwerk Voor de berekening rieven van bestaande toepasselijk. Als in een bepaald geval werkregeling van toepassing overwerk per uur beloond 125 procent van het bedrag. normale uurloon of het uurinkörnen de desbetreffende week voor den arbei der is bepaald. Volgens deze voorschriften geldt dus de toeslag'van 25 procent voor overwerk uitsluitend in die bedrijven en voor die arbeiders, waarvoor geen overwerkrege- ling bestaat. Stereo*microscoop uitgevonden De Finsche bladen melden de opzien barende uitvinding van een stereo-mi- croscoop, die als hulpapparaat bij mi croscopen gebruikt kan worden. Uitvin der is de chirurg dr. Alvar Wilska te Helsinki. Het apparaat maakt diepzicht mogelijk bij microscopische waarnemingen, hetgeen tot op heden in vakkringen bij meer dan 100-voudige vergrooting voor onmogelijk verklaard was’ Deze uitvinding opent vooral voor de geneeskunde buitengewone mogelijkheden. tijd boven 48 uur, deze uren zullen moeten worden met een slag van 25 pCt„ met dien OVERDRACHT N.A.D.-WERKOBJECTEN: Het nut van den Arbeidsdienst in mate- rieelen zin kwam Woensdag j.l. goed tot uiting, toen voor de derde maal binnen korten tijd in het 42ste korps-N.A.D een gereed gekomen werkobject op plechtige wijze werd overgedragen. Terwijl in Fe bruari een dergelijke gebeurtenis zoowel te Deurne als te Tungelroy geschiedde, was het ditmaal de beurt aan 426-N A.D. te Weert, om een stuk ontgonnen land van 2J ha. over te dragen aan boer van Heugten De korpskommandant, arbeids- leider C. A. Bock, was hierbij aanwezig en sprak de aangetreden afdeeling ar beidsmannen op bezielende wijze toe. In den loop van de volgende week zullen wederom twee ontginningen worden afge leverd en wel door de afdeelingen te Vreckwijk en te Liesel. Gedurende de gelukkige jaren waarin een vredig dorpje ergens in ons land onze vriéndelijke woonsteê was. kregen wij eenige malen per week een arme dorps- vrouw aan de deur, die steêvast wan neer, nadat zij had gebeld, van boven werd geroepenWie is daar ant woordde Een mensch Wij hooren nóg de klank van haai1 stem waarmede dat ééne woord van die arme vrouw werd uitgesproken Arme vrouw Het deed er niemendal toe of ze arm was of niet, of zij schamel was gekleed of niet of ze roomsch was of hervormd of iets anders, er klopte een mensch aan de deur en dte klank van haar stem liet hooren. dat zij zich bewust was van de waardigheid van het mensch-zijn. Meermalen loopt een „gemengd be richt” door de pers, waarin wordt ge meld, dat een auto met drie N.S.B.-ers De centrale persdienst van hét Neder landsche Arbeidsfront meldt In aansluiting op reeds gedane mede- deelingen door den leider van het Neder landsche Arbeidsfront, H. J. Woudenberg, kan worden medegedeeld dat thans bin nen enkele dagen een regeling van kracht wordt waarbij is bepaald, dat bij ver lenging van den wekelijkschen arbeids- betaald loontoe- verstande. dat voor arbeiders, die reeds eerder on der een bindende regeling vallen, ook thans deze oude bestaande regeling blijft gehandhaafd. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft, in de overtuiging, dat voor de verlengde arbeidsweek voor allen een bevredigende betalingsregeling in het' leven geroepen moest worden het .initiatief gendmen dm hiertoe te komen en ziet zijn bemoeiingen door de eerstdaags voigende afkondiging der bovenbedoelde beschikking met succes bekroond. deZ® reFelirtS n°S niet dadelijk van toepassing kan worden gebracht op het administratief en toezicht houdend personeel, heeft het Arbeidsfront bij den gemachtigde voor den arbeid reeds voor- oreUookVvoorgedeke strekkinS ^gediend. or ,?ok voor deze werkers tot een be vredigende regeling te geraken b In de Staatscourant beschikking taling van overwerk F” - wekelijkschen daardoor het mum wordt overschreden tijdsruimte vr-‘_ evenredig gaan van Ket r~ oorspronkeïük*^1 als vergoeding'

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1