1943. No. 18431. Dinsdag 9 Maart. BINNENLAND RECHTZAKEN STADSNIEUWS Nederland strijdt tegen het bolsjewisme mee KUNST EN LETTEREN FEUILLETON ROOFDIERNUMMER Strijdt mee tegen het Bolsjewisme Duitsche aanval in het gebied van Charkof maakt vorderingen KERKNIEUWS w De volksgezondheid in Nederl.-Indië u Gerardus Mooyman Ridderkruis drager TRAMSTEL TE LOOSDUINEN UIT DE RAILS GELOOPEN Dertien pantserwagens vernietigd op één dag EN THANS? Geldige distributiebonnen VERDUISTEREN van 6.32 aar nam. tot 7.08 aar voorm. VISSCHERIJBERICHTEN Aanval op convooi afgeslagen TREKKING LOTISICO EENPANSMAALTIJDEN W.H.N. Walki en Ljubotin veroverd Zeventien Britsche bommenwerpers neergeschoten MORGEN BONNEN AFHALEN Gratis Vitamine-C-tabletten Niets nieuws onder de zon BURGERLIJKE STAND HAAGSCHE COURANT DE UITREIKING waar schoonzuster J H z Houdt u van dezen (Wordt vervolgd). Gerardus Mooyman. (C.N.F.-Fotodienst N.S-B.) 4. t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 l de van geb. i z. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 35 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon De Führer heeft het Ridderkruis van Ijzeren Kruis verleend aan den iemand larranza een UIT RAAM VAN TWEEDE ETAGE GE VALLEN: Tijdens een huiselijken twist wond de 33-jarige chauffeur J. L. de L. zich zoo op, dat hij uit het raam van de tweede étage van zijn woning in de Her- derinnestraat sprong De man heef; ver moedelijk gedacht op een pla: terecht ,te komen, doch stapte mis en viel op straat Hij brak beide beenen en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER: De burgemeester van den Haag is ver hinderd morgen spreekuur te houden. „De taak een conferentie houden met het doel een onderzoek in te stellen naar de vraag wat collec tief gedaan kan worden om aan de revolutionnaire agitatie een einde te maken, die zoo bereidwillig van Moskou uit over de geheele wereld wordt gevoerd, is zeer urgent. Er is niet één natie, die niet geleden heeft van de activiteit van die or ganisatie, die van Moskou uit werkt voor het bevorderen der wereld revolutie”. „Times” van 18 Maart 1938. 483 505 510 2 504 2 513 502 01** 05 i z E. M Langendorff geb P H. Dolkemade 503 10 11 11A* R.K. Kerk. Benoemd tot kapelaan: te ’s-Gravenhage (O. L. Vrouw van Goeden Raad) J. H. v. d. Vliet, te Rotterdam (H Barbara)te Loosduinen A. J. Kueter 09 t.m. If 4.11 504 511 512 4-10 N 11’ Melk Melk Muisjes Peulvruchten Pudding Rijst Scheerzeep Sigaretten Sinaasap. 3-11 Rood Suiker Suikerwerk Tabak Taptemelk 09 t.m Toiletzeep R. S Zeep 490 514 R S Zeepp 491 515 R S Vleesch 11A’ 11B* Aardap. HA* UB* App. 2, 3, 4-12 Rood Beschuit 11 Bloem 508 t.m. 509 Boter Brood Cacao Chocolade Eieren j en 4 Maan: 9 Mrt. op 8.51 v.m., onder 10.25 n.m. 10 Mrt. op 9-15 v.m., onder 11.36 n.m., 13 Mrt. E-K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u- n.m en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfonds'eden de Volhatfling no. 19364 zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. SCHEVENINGEN, 9 Maart.. De prij zen van versche visch waren heden kieine tarbot ƒ3.50, klein middel schol 2 50 kleine schol 0.802, pufschol ƒ0.50. bot ƒ,1. pufschar 0.30, kleine rog 0.50, vischpuf 0.10, alles per k g Ge rookte visch scharfilet vfernakt 10.50, gezouten bliek f 3.60, gefileerde sprot 9, alles per 3 k.g. Meldt u aan bij de' Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT ROME, 9 Maart. (Stefani.) Plaatselijke acties aan het front in Tunis. Duitsche jagers schoten 5 Spitfires omlaag. In de Middellandsche Zee hebben jachtvliegtt#- gen, die een convooi begelqjdden, den aanval van vijandelijke vliegtuigen afge slagen, waarvan er 5 werden neergescho ten, die in zee stortten Vannacht werd er een vijandelijke luchtaanval onder nomen op Palermo. Er werd lichte schade berokkend aan woonhuizen. Onder de be volking vallen 3 dooden en 5 gewonden te betreuren. A. s. Zondagmiddag geeft het Ams:erdamsch Tooneel in het Gebouw voor K en W. een herhaling van „Me vrouw Capet” (Marie Antoinette). Deze week luidt het program ma van het Duitsche Theater als volgt: heden „Madame Butterfly”; Donderdag ..Minna von Barnheim”; Zondag 5 uur première opera ,,Sly(”. De woordvoerder der Japansche regee- ring heeft, blijkens een S.P.T-telegram uit Tokio, tijdens een persconferentie in de Japansche hoofdstad een uiteenzetting gegeven over de maatregelen, die door de Japansche bezettingsautoriteken in Oost- Indië ten behoeve van de volksgezondheid zijn genomen, - spreker zeide, dat de Japansche be stuurders op Java het noodig hebben ge acht, ten einde het aantal inheemsche artsen te vergrooten met het doel het hui dige peil der volksgezondheid te behouden en epidemieën te verhinderen, de vroegere Medische Universiteit in Batavia te reor- ganiseeren. De universiteit is derhalve eenigen tijd gesloten en zal den eersten April worden heropend. Tegelijkertijd zal de geneeskundige en tandheelkundige Hoo- geschool in Soerabaja aan deze medische universiteit worden verbonden. (Onze ko loniale redacteur teekent hierbij aan, dat Soerabaja geen Hoogeschool bezit. Be doeld zullen zijn de Ned.-Indische artsen school en de School tot opleiding van In dische tandartsen, welke beide te Soera baja waren gevestigd). Twee personen gewond Van de Westlandsche Stoomtram, die ter besparing van het busmateriaal sinds eenigen tijd weer de verbinding tusschen Loosduinen en Naaldwijk onderhoudt, is gistermiddag onder de gemeente Loosdui nen een tramstel uit de rails geloopen. Het was de tram, die om 20 minuten voor vijf uit Naaldwijk was vertrokken en welke bestond uit een locomotief en twee wagons. Onder de vele passagiers bevon den zich tal var» huiswaarts ketrende ar beiders, die op de voor, en achterbalcons hadden plaats genomen. Toen het trttm. metje met matige snelheid het kruinpunt Nieuwe WegLoozerlaan naderde, derail leerde het op den wissel. De locomotief werd een halven slag omgetrokken en kwam achterstevoren op het zijspoor. De eerste wagon liep uit de rails. Op het windscherm van het voorbalcon zaten de 19-jarige S. de J.. woonachtig, in de Breu- gelstraat te den Haag en de 24-jarige C. de B. woonachtig in de Jan de Baenstraat te den Haag. C. de B. sprong op het cri- tieke moment van den wagen af en be kwam kneuzingen in zijn rug en in de lin. kerheup. S de J. raakte met zijn beenen tusschen locomotief en scherm bekneld en brak zijn linker bovenbeen. Beiden zijn naar het ziekenhuis aan het West- einde vervoerd. Bij de gisteren gehouden 32ste eigen trekking van Lotisico viel de prijs '/an honderdduizend gulden op no. 13295. De prijs van 50.000 op no. 1534; ƒ30.000 op no. 18308; ƒ25.000 op no. 16424; 25.000 op no. 2654; ƒ25.000 op no. 2315; ƒ20.000 op no. 5296; 20.000 op no 5688; ƒ15.000 op no. 16616 en /TO.OOO op no. 8335. Op Zondag 14 Maart a.s. zullen om 12 uur en om 14 uur weer eenpansmaaltij- den van W.HN. in den Dierentuin wor den gehouden. Men denke eraan een lepel mee te brengen. Kaar.en zijn verkrijgbaar bij de buurtschapshoofden en aan de bij kantoren, Prinsegracht 51, Weimarstraat 384. Ie v. d. Boschstraat 115. Dierensche- laan 114 en Jan van der Heijdenstraat 69. VAN LADDER GEVALLEN: De 53-jarige glazenwasscher P. W. B. van de Bleekers- laan viel voof een perceel in de vah Hoy- temastraat van zijn ladder. De man bekwam een hersenschudding en is opgenomen in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Eenzelfde ongeluk overkwam den 18-jar. glazenwasscher F. L H. uit de Johannes Camphuysstraat voor een huis in de Nieu- ,we Schoolstraat. Hij bekwam een rechter- elleboogfractuur en is vervoerd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal DUITSCH WEERM ACHTBERICHT HOOFDKW ARTIElf VAN DEN FÜHRER. 9 Maart. (D N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De winterslag in het Oosten duurt met onverminderde kracht voort. De Duitsche troepen zijn echter aan het geheele front meester van den toestand Zij bevinden zich in een succesvollen aanval, houden op andere plaatsen in onwrikbaren afweer hun stellingen of voeren bevolen bewe gingen om zich los te maken van den vijand in verkorte frontlinies volgens de plannen uit De Duitsche aanVal in het gebied van Charkof maakt vorderingen. De vijand werd na hevigen strijd opnieuw uit verde. digingslinies' geworpen. Talrijke plaatsen o.a. de steden Walki en Ljubotin werden stormenderhand veroverd. De afweerslagen in de gevechtssectoren van Orel en Staraja Roessa duurden ook gisteren voort. De Duitsche divisies, ge steund door het onvermoeide optreden van de luchtmacht, hielden tegenover den met massale infanterieformaties aanval lenden vijand onwrikbaar stand en brach ten den vijand ontzaglijke verliezen toe. Ondanks het in den strijd werpen van een hoeveelheid artillerie, pantserwagens en slagvliegtuigen kon de vijand op geen enkele plaats terreinwinst behalen. Aan het Noord-Afrikaansche front ver liep de dag van gisteren over het alge meen kalm. Jagers schoten boven Tunis 5 vijandelijke vliegtuigen neer. Vijandelijke vliegtuigen vielen overdag het kustgebied van de bezette gebieden in het Westen en een grensplaats in West. Duitschland. des nachts de stad Neuren berg met brand- en brisantbommen aan. De bevolking leed valiezen. Er ontstond tamelijk groote schade, vooral in woonwij. ken en aan openbare gebouwen. Enkele cultuur-historische monumenten werden vernietigd. Jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten in totaal 17 vijandelijke vliegtuigen neer. 0109 11A* UB» 3 4-09 09 2-09 3-10 (reeds ingel.) Gem meel Gort Havermout Hondenbrood Jam Kattenbrood Koffiesurr. Kaas 500 t.m Marg. (reeds ingel.) 09 Vervallen 13 Mrt. Vervallen 11 Mrt. Morgen van 9.30—17 uur Groot Her- xoginnelaan (voor Loosduinen Alidas raat 1) voor de letters Lf t/m, einde L, M, AFPERSERS VEROORDEELD: Een ge wezen agent van politie en twee andere verdachten hebben 23 Febr. j.l. voor de Haagsche Rechtbank terechtgestaan we gens poging tot afpersing. Zij hadden zich op een Zaterdagavond in October aan gemeld bij een bewoner van een perceel aan de Obrechtstraat hier ter stede de agent had zich daarbij gelegitimeerd en dezen aangezegd, dat zij kwamen in verband met een ernstige door hem be gane overtreding, waarbij echter te kennen werd gegeven, dat door betaling van f 1000 vervolging wel zou kunnen worden voorkomen. De bewoner ging hierop niet aanstonds in. bedacht zich later en deed tenslotte aangifte van het gebeurde. Te gen den agent had het O. M„ in verband met het bij art. 363 St. strafbaar gestelde, een jaar gevangenisstraf gerequiteerd. te gen den tweeden verdachte wegens uit lokking acht en tegen den derden meer op den achtergrond gebleven man vijf maanden De rechtbank veroordeelde de beide eerstgenoemde verdachten tot ge vangenisstraffen voor den tijd van resp. tien en acht maanden me: aftrek van den in voorloopige hechtenis doorgebrachten tijd, ten aanzien van den tweeden ver dachte met opneming van de gratieclau- sule in het vonnis en sprak den derden verdachte van het hem ten laste gelegde vrij. CHINEESCH UIT DE STAATSCOURANT Mej. C. van der Gaag is eervol ontsla gen als adjunct-commies bij den Pen sioenraad. P Hack geb M. A. van Vliet .geb Vielvoije KOOPMAN BESTOLEN: De 24-jarige loswerkman A. C. de B. alhier, heeft zich voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden gehad we gens diefstal, den £5en November j.l. ge pleegd ten nadeele van een Chinees, te wiens huize hij zich had vervoegd om huiszoeking te doen, waarbij hij de hoe danigheid van rechercheur -van politie had aangenomen. Een bedrag van f 147.50 had hij meegenomen. De 25-jarige kapper C. M. J Th., die met den bestolene handels- relaties onderhield, had zich door hot geven van inlichtingen aan de B. mede plichtig gemaakt en bovendien 47.50 van het buit gemaakte geld als belooning voor zijn diensten aangenomen. Het O M. eiSchte tegen den reeds meermalen ver oordeelden verdachte de B.. die beweerde uit noodtoestand te hebben gehandeld, tien en tegen den nog niet gestraften Th. acht maanden gevangenisstraf. Ook dit jaar is het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd in staat tot verstrekking van vitamine-C ta bletten over te gaan. De volgende bevolkingsgroepen zullen voor graiis-verstrekking in aanmerking komen: In de eerste plaats de leerlingen der scholen voor lager en voorbereidend lager onderwijs. Aan hen zullen door be middeling van de gemeentebesturen onder schooltijd worden uitgereikt 3 tabletten van 50 milligram per week. De tweede groep vormen de aanstaande en jonge moeders. Al die vrouwen, van wie in de periode tusschen 29 Maar; (eer sten dag) en 10 April (laatsten dag) kan worden vastgesteld dat zij ten minste in de 5de maand der zwangerschap zijn, zul len zich in deze periode van een desbe treffende verklaring van den behandelen den arts of de behandelende vroedvrouw moeten voorzien Bij de plaatselijke dis- tributiediensten ontvangen zij in de periode 29 Maart—17 April op vertoon van deze verklaring de eigen stamkaart, tegen ontvangstbewijs gratis 72 tabletjes vitamine-C van 50 milligram, berekend op het gebruik van één tablet per dag. Voorts kunnen voor jonge moeders, wier (jongste) kind is of wordt geboren tusschen 1 December 1942 (eersten dag) en 28 Maart 1943 (laatsten dag) op ver toon van de stamkaart van de moeder en die van den pasgeborene bij dezelfde distributiediensten en gedurende dezelfde periode, te weten tusschen 29 Maart en 17 April, eveheens gratis 72 tabletjes in ont vangst wórden genomen. Tenslotte zullen bepaalde groepen ar beiders de tabletten ontvangen. Bewaring op een donkere, koele en droge plaats in de oorspronkelijke verpakking of in donker gekleurde droge fleschjes wordt aanbevolen. Men dient ze voor de nuttiging niet op te lossen, fijn te maken of door voedsel te mengen, aangezien de tablet:en dan zeer veel van hun waarde inboeten. Eenvoudig doorslikken, desge- w^enscht met wat water, is de aangewezen weg. VERSOBERING VLEESCHGEBRUIK IN HOTELS EN RESTAURANTS: Wanneer in hotels, restaurants, enz. gerechten wor den verstrekt, waarin vleesch of vleesch- waren zijn verwerkt, mogen, zooals ge. meld, daarvoor niet meer bonnen worden gevraagd dan ter waarde van ten hoog ste een half rantsoen vleesch en slechts één bon „1/50 rantsoen boter”. Voor an dere gerechten worden de normale rant- soenbonnen boter gehandhaafd. Voor ge kookte visch bijvoorbeeld mag dus 2/50 rantsoen boter en voor gebakken visch 3/50 rantsoen boter worden gevraagd. Benzine valt uit de lucht. De val schermen hebben zich geopend. Lang zaam zakken de vaten met benzine naar de aarde (SS.PK- Roth-Atl.H.). UIT MOOYMANS BRIEVEN Van de familie van dezen kranigen en dapperen militair te Voorburg vernam het A.'N.P. nog, dat het ouderlijk gezin in 1926 van Apeldoorn naar Amsterdam verhuisde en dat in den winter 1928—29 Voorburg als woonplaats werd verkregen waar de toen zesjarige knaap op de St. Jcseph-school werd geplaatst. Gerard, op een na de jongste van de acht kinde ren van het echtpaar Mooyman (de jongste is een thans 16-jarig meisje), kon goed leeren en bleef tot zijn 14e jaar de school bezoeken, waarna hij aanvankelijk bij zijn vader in de melkzaak kwam. Doch niet lang da'arna werd Gerard werkzaam gesteld bij de metaalwaren- fabriek der firma van Heyst té ’s Graven- hage en weer eenigen tijd later kwam hij in betrekking bij een apotheker. Zijn moeder was intusschen in het voorjaar van 1938 overleden Gerard is een sobere jonge man, die geen alcoholische dranken gebruikt en die niet rookt. Maar het is een jongen van Jan de Witt Een hem teekenend staaltje troffen we in een den derden Februari j.l. gedateerden brief van Gerard aan zijn broer en schoonzuster aan, waar hij schrijft ..„Zeven Russische divisies probeeren ons in storm te vernietigen. Bij duizenden stormen zij op onze stellingen af en bij duizenden worden ze vernietigd Maar telkens weder werpt hij nieuwe troepen in den strijd. Maar wij houden de stel ling en warineer hij op een punt weet door te breken, dan maken wij achter hem de deur toe en hakken hem in de pan”. Eenige alinea’s verder schrijft Gerard „Hedenmorgen beleefde ik de grootste sensatie van mijn leven. Dat. waar ik op gewacht had, kwam negen pantserwa gens (tanks) stormen op onze stellingen af Het toe val wilde, dat ik net mijn posten ging controleeren, daar hóórde ik pantsergeruisch. Ik spring aan mijn Ge- schütz en zeg tegen mijn tweeden kanon nier weg, laat mij mgar schieten, gij moet maar laden Ik geef twee schoten af en daar brandt de eerste pantser, maar rijdt niettegenstaande verder. Den twee den pantser geef ik een schot. Na dit schot wil de-leege huls er niet meer uit. Dus we kunnen niet meer schieten en de pantsert komen steeds dichter bij Ik huil en schreeuw van machtelooze woede. Daar schiet mij wat te binnen Ik ren uit mijn stelling het land in, gevolgd door mijn tweeden kanonnier. Na een oogenblik vind ik een dunnen stok, duw dien voor in den loop en stoot tegen die leege huls met het resultaat dat zij er aan den achterkant uitvalt. Nu is het hoogste tijd geworden 9 zware tanks zijn tot op een afstand van 400 meter genaderd. Duidelijk kan men de grauwe monsters herkennen. Snel nog twee kis ten granaten aan het geschut en met een krijgsgehuil neem ik plaats achter de richtinstrumentert Misschien kan je be grijpen, wat er in dat moment in mij om ging ik schreeuwde tegen mijn kanon nier overwinnen of sterven. Daar ging het dan loos. Met groote snelheid vliegen de granaten uit den loop. Razend snel richt ik na elk schot het geschut in. Ja, na negen schoten, het is bijna onmogelijk, branden vier tanks en blijven stilstaan, een oogenblik daarna vliegen zij door hun eigen munitie, die zij in den pantser hebben, in de lucht. De andere vijf tanks, die wat achter gebleven waren en dat gezien hadden, draaiden cm en gin gen aan den haal. Van deze pantsers wist ik er vier zwaar te beschadigen. O, wat een pech, wanneer die leege huls niet in de klem had gezeten, had ik ze alle negen kapot geschoten”. Omtrent zijn laatste prestatie, waarbij hij op een dag dertien tanks vernietigde en hiermede het totaal op zeventien bracht, heeft de familie nog geen corres pondentie van Gerard ontvangen. Van de overhandiging van het ridder kruis van het Ijzeren Kruis aan den SS- man der Nederlandsché vrijwilligers- afdeeling Gerardus Mooyman geeft een i oorlogsverslaggever de volgende beschrij ving Als'het u pijn doet er over te spre ken, doe het dan niet, Edda. O neen, het is allemaal allang voor bij. Het doet geen pijn meer. Het is al leen treurig. De artiest heette Hans Ritt ner Het was allemaalpas in het begin Wij hielden van elkaar en wij maakten er geen geheim van Toen kwam Dunkins in mijn ieven. als een booze, vijandige mach;. Een macht, waarvoor men huivert. Dunkins deed toen nog niet zijn dooden- rit Hij werkte met Barranza als vlieger op zwevende trapézen. Eens. teen Hans Rittner boven in den koepel werkte, stond Dunkins bij den schijnwerper in het dak Plotseling viel Rittner naar be neden, zonder eenige reden, niet eens tijdens zijn zwaarste repetitie. Bijna aan het begin van zijn nummer. Men droeg hem weg. Nekwervel gebroken En u denkt, dat Dunkins daar Iets mee te maken had vroeg Stephan ont roerd. Men vond bij het onderzoek dat de dradep, waaraan Rittner werkte, onder sterkstroom stonden. Iemand had de kabelleiding van de schijnwerpers omge legd. Twee arbeiders kregen later zware brandwonden, doch daar, waar Dunkins stond, was de leiding goed. Houdt uw gasverbruik in toom spaart eiken dag wat stroom Wie Mooyman is Deze hooge Duitsche militaire onder scheiding wordt slechts zeer zelden uit gereikt en wel alleen dan wanneer een daad verricht is, die getuigt van onge- wonen moed. Mooyman, de eerste Nederlander, aan wien dit ridderkruis is uitgereikt, werd op 23 September 1923 in Apeldoorn geboren. Hij deed al jong aan de wielersport. Een van zijn broers was een bekend wielrenner In ook zijn adspiraties gingen in die rich ting, maar het zou anders loopen. Zijn vader was reeds voor den oorlog een overtuigd nationaal-socialist en lid van de N.S.B., zoodat het niet te verwonde ren is, dat Gerardus een groeiende be langstelling voor de nationaal-socialisti- sche idealen kreeg, die hij vaak in hef tige gesprekken met personen uit zijn omgeving verdedigde/ Het bleef bij hem niet bij het woord, maar hij verlangde naar de daad en zoo liet hij zich kepren voor de Waffen SS. Groot was zijn teleur stelling toen hij, omdat hij één centimeter beneden de maat was, afgekeurd werd. Hij liet zich daardoor niet ontmoedigen en bij een volgende keuring had hij meer succes Dat er onder de Nederlanders, ondanks alle anti-militaristische propaganda, van de vooroorlogsche jaren wel degelijk goede soldaten schuilen, is in het begin van dezen oorlog reeds bewezen; het werd bevestigd door verscheidene waardeeren- de berichten over de Legioen-soldaten in het Oosten en het vindt zijn bekroning in deze onderscheiding verleend aan een 19-jarigen vrijwilliger, die blijkbaar een voortreffelijk scherpschutter is. Zoo lever de Mooyman zijrt bijdrage aan den Ger- rnaanschen ^trijd tegen het bolsjewisti sche gevaar be trekking tot een gebeurtenis in den af- weerslag ten Zuiden van het Ladogameer. Dè generaal richt slechts enkele woorden tot den SS-man Mooyman en tot de ka meraden, die te zijner eere zijn aangetre den. Hij constateert, dat de jonge ridder kruisdrager door zijn ridderkruisdaad voor de opdracht van Europa om den bolsjewistischen brand neer te slaan, ge streden heeft. Toen de generaal hem de hooge dapperheidsonderscheiding overhandigde, weerspiegelde het gelaat van den vrij williger der Waffen-SS de bedwongen ontroering van het groote oogenblik, zijn oogenblik. Koelbloedig en koen heeft hij op slechts één enkelen dag 13 bolsjewistische tanks buiten gevecht geschoten. Ook voor dien schitterenden dag had hij reeds bewezen een infanterist van groote stoutmoedig heid te zijn. Tijdens een bepaalden nacht hadden de bolsjewisten nabij het tank- afweerkanon, dat onder leiding van Mooyman staat, een stuk zwaar geschut in stelling gebracht. Een lichtkogel had dit aan den dag gebracht Mooyman richt zijn stuk op de vijandelijke vuurstelling. Dan trekt hij met slechts twee kamera den op. De twee .mannen moeten hem vuurdekking geven met een machine pistool en een machinegeweer. Hij zelf neemt een mijn om het vijandelijk kanon, dat zeer gevaarlijk voor hem kan worden, uit den weg te ruimen. Bij het kanon gekomen ziet hij, dat de bedienende bolsjewistische manschappen reeds ver nietigd zijn door dezgranaten van zijn eigen stuk, het kanon is echter nog in tact Hij bevestigt zijn mijn aan den loop. Klaar. Zoo verliep de nacht voor den grooten aanval. Dan komt de dag. Door het ter rein voor de stelling van Mooyman scheu ren de granaten van de bolsjewistische batterijen. Rondom het stuk van den SS- man loeit twee uur lang het trommel- vuur. Met de mannen van ^jn stuk wacht hij en weet, dat spoedig de tanks komen. Daar naderen zij, kruipend en schommelend. De strijd met de granaten, schot na schot, begint. Tien tegen een. Mooyman vuurt zelf met zijn- kanon. Zijn granaten vernielen loopen. kettingen en geschuttorens der bolsjewistische tanks, ïn enkele minuten schiet hij vier tanks dn brand Er volgen hardnekkige vuurge vechten waarbij in korten tijd nog drie tanks opgeruimd worden Na deze botsing keeren de resteerende drie tanks om. Nauwelijks hebben de Nederlandsche tankjagers adem gehaald, of daar rolt een nieuwe, nog sterkere golf vijande lijke tanks te voorschijn, twintig stuks. De jonge stukscommandant leidt op supe rieure wijze het vuur en wijst de bedie ning van zijn kanon rustig de vijandelijke doelen aan. Wederom worden zes tanks neergeschoten. Daarmede stort de vijan- «ielijke aanval volkomen ineen. Dat zijn dertien tanks op één dag. vernield door het geschut van den Nederlandschen vrij williger. O. neen niet hem, zeide Stephan minachtend. Alleen een afgezant van hem. Is Barranza verliefd op u (k weet niet, wat bij zoo liefde is. Ik geloof ook niet, dat Ba: daarom is gekomen. Hij heelt vriend Dus Dunkins, zijn partner Ja. Dunkins. De ..bedwinger van den dood”, zooals hij op circus-aanplakbiljet- ten heet. Een speler, die niet om het leven of den dood geeft. En u, Edda Dunkins Neen. Edda dreef haar paard aan, zij waren uit het bosch gekomen en de vlakte lag nu voor hen. Ik meende eens van iemand te hou den Het was een kinderachtige hoop van mij Hij was een artiest als wij allen Hij werkte aan de trapéze in den koepel, zonder net Van het Oostfront, zoowel als uit Afrika en van ever verre wereldzeeën komen de PK-frontberichten in velerlei vorm, foto’s, filmopnamen, ja zelfs oog getuigenverslagen via de radio, tot ons over de geweldige prestaties van onze heldhaftige strijders voor .een nieuw Europa, voor een betere wereld. We schrijven thans 1943. Gaan we eens terug naar de jaren 1652 1654, 1665—1667 en 1672—1674. Jaren. die gegrift staan in het hart van iederen rechtgeaarden Nederlander. Jaren van strijd en roem voor dén Nederlandschen zeevaarderMichiel de Ruyter bevecht met zijn vloot Engeland, het tretsche Al bion Machtig waren wij toen, machtig door eenheid, eenheid van inzicht, wie onze vijand was en waar hij het best kon Worden getroffen. Wat echter .weinigen van ons wetenook toen reeds was er een PK, een propagandacompagnieIn het voorwoord van het prachtige boek werk Michiel de Ruyter, 1607—1676. een heldenleven in plichtsvervulling voor het vaderland, lezen wij „De hier weergegeven afbeeldingen van de zeeslagen uit de eerste drie Engelsche oorlogen in de 17e eeuw zijn tijdens of onmiddellijk na de gevechtshandelingen ontstaan en bezitten naast hun kunstr waarde een groote documentaire beteeke- nis. De zeeschilders van de Velde, de oude en de jonge, woonden, in opdracht van de regeering in eigen kleine scheep jes de slagen bij en vervaardigden van enkele strijdphasen penteekeningen, die naderhand in het atelier de grondslagen voor verscheidene schilderijen vormden...” Ook toen waren wij erbij Dat moet iederen rechtgeaarden Nederlandschen jongen de borst doen zwellen van trots er ook nu bij te kunnen zijn, waar het erom gaat den vijand, ook van ons vader land. te treffen, waar hij ons ook mag dreigen Eenheid van inzicht Eenheid tegen het bolsjewisme Meldt u als vrijwilliger bij de Waffen- SS of het Vrijwilligers-Legioen Beperking logiesgelegenheid In aansluiting op hetgeen is vermeld over het besluit beperking logiesgelegen- heM wordt medegedeeld, dat in-dividueele aanvragen tot ontheffing ten behoeve van natuurlijke personen schriftelijk die nen te worden ingediend bij Bedrijfs- horeca. Raamweg 14, ’s-Gravenhage, on der opgave van het nummer van het per soonsbewijs, naam en voornamen, 'woon plaats. straat en'huisnummer, functie of beroep, doel en duur van het verblijf en naam en plaats van de onderneming (ho tel, logement of herberg), waar men wenscht te verblijven TELEFONISCHE AFLEVERING TELE GRAMMEN PTT verzoekt ontvangers van telegrammen, die ever een telefoon aansluiting beschikken, erin te willen toe stemmen, dat de inhoud hun telefonisch wordt overgebracht Desverlangd kan het telegram kosteloos in de eerstvolgende briefpostbestelling aan huis worden be zorgd. BEVALLEN: H. J A. Dufour geb. de la Calle, z. D Witvliet geb. van Dijke. d H. S. C. Slingenberg geb Mout, haan. d. P. Loof geb van Leeuwen d. W M. Buiter geb vah Stijn, z Th. van der Tas geb Thissen, z A A. van den Berg geb. Wichgers z. M M. van Putten geb de Jong, z •- W. A Verhaar geb Kooi. d. A H Verstéeg geb. van Ingen. z. N Heymans geb den Hollan der i. M J. C Rolink geb Prinsen, d W M. Ulenreef geb Maas d. N E. van Es geb de Jeu d A Schut geb Loidl. z, E J Koopmann geb. Cremer van Eindhoven, z. M F de Maar geb Westerling, z. J. Sterk geb. van Leeuwen, d. C. Lalleman geb. Muyselaar. z. M L. J. B. Schipper geb Haak. d. B P Kuijper geb Baak, d E. H. Meijer geb Dijkhuizen d. I W J Schneider geb. Declercq z A Plugge geb Ros, z E Post geb. Roelfsema. d. L. Vermeulen geb Schel ling. z. J. B. van Dongen geb Verhoef, z C. H. Th. Dijkstra geb van den Bijl- laardt d. D Koomen geb Wijnhof z. M J Wagenaar geb Kalis, z. A M Gunneweg geb. Kool, z C van der Zwan geb. de Zwart z. C. van Bem- mel geb. Planken d. G. M van Spron- seff- geb. van Osch. d C. J Reerink geb. van Wassem z A. Maas geb. Rietveld, z. - Baggerman, d. A geb de Bruin, d. M Rimmelzwaan geb. Lammers, z; ‘M Leeuw z. der Lubbe, d. J. M. Vielvoije geb. Meekers, d. J. Rietveld geb Evers z. Ewijck geb. Schulp d M. M Kou- D A E. Heeft men hem niets kunnen be wijzen Neen. Het meisje schudde het hoofd. Niemand kon Dunkins iets bewijzen. Maar zijn blikken verrieden het mij. Die honende, spottende blik, waarmede hij mij toen aankeek. En u.. Edda Ik meed van dien dag af Dunkins. Ik baatte hem even erg, als ik hem vroeger bewonderd had om zijn dapperheid en zijn moed Mijn jeugdliefde voor Rittner moest ik begraven. Ik ben er over heen gekomen, zooals men gewoonlijk wel over een jeugdliefde heenkomt. Dunkins had niets bjj mij bereikt, niets, En nu Edda zweeg. Haar gezicht werd rood. En nu vroeg Stephan. Dunkins heeft gedreigd, dat hij iederen man die tusschen hem en mij komt, het leven zal benemenvroeger of later Dat is inderdaad zeldzaam Stephan trok de teugels strak U vermoedt nu dat Barranza in op dracht van Dunkins Is gekomen Hij is erg gehecht aan Dunkins. hst Ijzeren Kruis verleend f Nederlandschen SS-Sturmmann Gerardus Mooyman, stukscommandant bij de pant ser jagercompagnie. Mooyman heeft, zooals bekend, bij den I afweer van hevige vijandelijke aanvallen i. ten Zuiden van het Ladogameer op 13 Fe- bruari met zijn zwaar pantserafweer- I kanon zéven Sovjetpantserwagens des I ochtends als stukrichter en des middags I als stukscommandant zes pantserwagens I kapotgeschoten. Reeds in het begin van I Febn|ori slaagde hij erin, als stukrichter I vier vijandelijke pantserwagens te ver- I nietigen. M v. Hulshorst geb Ruis, d wenhoven geb Wagman Loeb geb. Bos, z. C J Kooman geb. van Giesen, 2 z. M G. Scholtes geb. van Engelen, z. P. E Middelbosch geb. de Groot, z. W L. de Graeff geb. Hooft z. T. Slothouber geb. van Kla veren. d. T. M D Meyer geb Pothof, S. C W Klumpers geb. Goudart. z. D Bron geb. van Lith. d. A M Cla- van geb. van Viegen z A. M J van der Heijden geb. Dekker, d. J Th E. van Kuijk geb. Broers, d. E. A, M. van der Kroft geb. Dijkgraaf, d B S. van der Meijde geb van Velsen. d. M. J Emons geb. Groffen. z. E Zuider- wijk geb. Tolboom, z A. Coenen geb. Wijnmaalen. z A Th M Nieuwen broek geb. van der Zijden z. OVERLEDEN T. Klijn, weduwe van W. Snudo. 82 j. J. Th Kemper, weduw naar. 76 j. G Drenth. man van J A. Meijer. 42 j. C. J. van Spronsen, man van J Willerdsen. 84 j. H. M. de Wit, weduwe van J. W. Bloem. 81 j G. J. J Maessen, man van A. M. Th. C. Maes- sen, 79 j. K. A. Beurze, ongehuwde man, 19 j. M. de Nijs, weduwnaar van P van Klaveren, 65 j.J. Westmaas, vrouw van W. Bonarius, 68 j. W. Guijt, gescheiden man, 47 j. C. M. Terhell, weduwe van J. B. Barensen, 79 j. J. C. Vermeulen, zoon, 6 maanden W. Hazelhorst, man van P E. Caron, 70 j. M C. van der Beek, weduwe van K. van der Spek, 81 j. M. C. Cuper, vrouw van W. Molenaar, 47 j. „Mooyman, ik verzoek u, met mij de gelederen langs te gaan”. Deze woorden spreekt een Duitsche -generaal tot een Nederlandschen vrijwilliger, den negen- tien.iarigen SS-man Gerardus Mooyman. Nauwelijks twee kilometer achter de f voornaamste gevechtslijn zijn in de gevechtspositie vpn de Silezische jagers- I divisie een paar verdienstelijkemannen van het front aangetreden voor een een voudige plechtigheid. Deze militaire plechtigheid heeft

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1