1943. M No. 18432. Woensdag 10 Maart. Duitsche aanval bij Charkof wint verder terrein BINNENLAND STADSNIEUWS SPORT RECHTZAKEN FEUILLETON ROOFDIER NUMMER nederlandsche tot Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen EEN GEMEENTELIJKE JEUGDDIENST n Boter voor personen tot 21 jaar Eerst de lucifer, dan de gaskraan Sovjet-aanvallen bij Orel afgeslagen Belyj volgens de plannen ontruimd DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 1 van PROBEBETRIEB VERPLAATSING KABINET VAN DEN LEIDER VOLKSE IÉ NST<;? Nieuwe verduisteringstijden PROEFALARM WILDE DIEREN UIT DEN DIEREN TUIN NAAR ARTIS DUITSCHERS OPGELET! Ü.D.S.S.R.-Basis van de wereld revolutie: Het Japansche Bestuur in Nederl.-Indië Bomaanval op Algiers l<ALIAANSCH WEERMACHTBERICHT De vroegere Landvoogd en Indische Legercommandant op Formosa in gevangenschap NIEUWE WETHOUDER De strijd aan het Oostfront VERDUISTEREN van 6.34 aar nam. tot 7.08 aar voorm. GROENTENHANDELAREN EN SLAGERS IN OVERTREDING iff HAAGSCHE noodig vaak komt het daarbij voor. die Bezuifiigt dus. het is uw eigen te- De steld. NA te Koppel. hMve de touwen sterkste i COURANT I Gebruikt uw gasrantsoen met over leg, dan bewandelt u den juisten w.eg De z.g. „extra" bon wordt tater bekend gemaakt Bezuiniging op gasverbruik is uw eigen belang. Hoe vaak steekt een huisvrouw in er die De politiepresident gez HAMER. de Edda vo0r. lahg Nederlandsche Vrijwilligers in de Sovjet-Unie. (S.S.P.K- Grosman-O.-H.) en verdere vermout Hondenbrood Jam Kattenbrood Koffiesurr. Kaas Marg. (reeds ingel.) 09 Vervallen 13 Mrt. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 doch 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 01** 09 WA* 1JB* 3 4-09 09 de in- 36 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon Des Luftschutz-Alarmgerats (Sirenen) findet am 15. Marz 1943 statt. Es wird der lange Dauerton (Entwamungssignal) einmal (eine Minute) zu horen sein. Findet der Probebetrieb aus besonderen Gründen nicht statt, so erfolgt neue Be- kanntgabe. In die Gemeinden Rijswijk und Voor burg wird gleichzeitig alarmiert Der PolizeiprSsident gez HAMER. 503 10 11 11A* 483 505 510 2 504 2 513 500 t.m 502 01** 05 Geldige distributiebonnen 09 t.m. 11 4.11 5Q4 511 512 4-10 N 11» De persdienst van de N.S.B. meldt: het Kabinet van den Leider is van Donder dag 11 Maart af voorloopig gevestigd op Pleih 1813 te ’-s-Gravenhage. Telefonisch is het Kabinet aangesloten onder nummer 1164241 Do affiche van de nieuwe actie van den Nederlandschen Volksdienst. De kraamverpleging. (Foto Schipper-Utrecht) Vervallen 11 Mrt Morgen bonnen afhalen Morgen van 9.3017 uur Groot Herto- ginnelaan (voor Loosduinen Alidastraat 1) voor de letters N. O. P t.m PI. tralies. beet met zijn bout. Maar ook hielp den koning de haven van Algiers werd een koop- brand geworpen. Enkele vijandelijke vliegtuigen vlogen- gisteren overdag boven het Duitsche rijks gebied zonder bommen neer te werpen. In den nacht viel de Britsche luchtmacht de stad München aan. De bevolking leed verliezen., Er ontstond in woonwijken, aan verscheidene ziekenhuizen, kerken en, andere cultüreele monumenten vrij groote schade. Ook op verscheidene plaatsen in West-Duitschland werden hier en daar brisantbommen neergeworpen. Zij veroor zaakten geringe schade aan gebouwen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten 12 vijandelijke bom menwerpers neer. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen de den overdag een doeltreffenden aanval in scheervlucht op de Zuid-Engelsche* stad Worthing. In den afgeloopenv nacht bom bardeerden formaties van de Duitsche. luchtmacht bij goed zich® de stad Huil. Andere gevechtsvliegtuigen vielen haven steden aan de Engelsche Zuidkust aan. Van deze succesvoüe aanvallen keerde één vliegtuig niet terug. Voor de Nederlandsche kust viel een formatie Britsche motortorpedobooten een Duitsch convooi aan. De bewakingsstrijd- krachten sloegen den aanval af, boorden 3 vijandelijke motortorpedobooten in den grond en schoten 2 andere in brand. als die in het Noorden zijn soms van een buitengewone hevigheid. Zoo doet de strijd in den sector van Soetsjinitsji, gele gen aan de spoorlijn van Moskou naar Brjansk, denken aan de grootste mate- riëalslagen uit den vorigen wereldoorlog. Op een. dag heeft de Duitsche artillerie hier niet minder dan 200.000 granaten af- >geschoten. De Sovjets geven 8 steden prijs Naar uit een uitzending van radio Mos kou wordt vernomen, heeft de Sovjet-le. gerleiding de steden' Krasnograd. Loso- waja, Pawlograd. Krasnoarmeisk. Krama- torskaja, Barwenko. Slawjansk en Lisit. schansk prijsgegeven. Volgens een latere publicatie wordt in den Zuidelijken en Westelijken sector van Charkof jhevig ge vochten. Na de dagtaak heeft ook de Ne derlandsche arbeider in Duitschland behoefte aan ontspanning. Vooral in „Lagers”, die ver van de groote steden liggen, is de behoefte aan lectuur zeer groot. Het vaderland kan in deze behoefte voorzien, door de boekeninzameling van den Na- tionalen Jeugdstorm voor dit doel gul te steunen. opgeschoven. Eindelijk had men den leeuw zoo ver. dat hij, in het net verstrikt voor de geopende kooi lag Nu greep Harden de stangen en geholpen door Koppel en Kisijura trachtten zij den leeuw in de kooi te duwen. De leeuw zette zijn zware pooten tegen de houten tralies, gooide zijn kop achterover er beet met scherpe tanden in het bout. Maar deze krachtsverspilling der wildernis niet Aantrekkenriep Stephan de twee zwarten toe. Terwijl de blanke mannén met de stangen schoven trokken sterke armen aan de touwen De. leeuw w»rd in het net omhoog geheschen schommelde een oogenblik in de lucht heen en weer zLos Harden zette zich met al zijn kracht op de stangen. Het oogenblik was goed ge kozen. Terwijl de leeuw in het net voor de kooi schommelde, werden de andere touwen gevierd en dé brullende slaande leeuw zakte langzaam in de kooi. Met een luid gekraak sloee het valluik dicht Dè leeuw was gevangen Nu werd de kooi uit de loopgraaf getrokken Het was een gevaarlijk werkje. Geen der mannen durfde dicht bij dé kooi te komen. (Wordt vervolgd) op 12 ge- er evenwel op rekenen, dat zij deze boter te zijner tijd zullen kunnen verkrijgen, aangezien het hier geenszins een verla ging van het boterrantsoen betreft. Dit rantsoen blijft voor personen van 4 tot 21 jaar ongewijzigd gehandhaafd op 175 gram per week en voor kinderen van 0 tot 4 jaar op 87| gram per week. Zóo dra mogelijk zal het nummer van bovenbe- doelden^boterbon worden bekend gemaakt Margarine en bak- en braadvet Bon „Botter 10” inleveren. Van 24 Maart tot en met 4 April zullen de met „Boter 10” gemerkte bonnen van de Bonkaart voor Voedingmiddelen recht geven op margarine en bak- en braadvet, met dien verstande, dat men voor de helft van het aantal bonnen, dat men bij zijn winkeliér heeft ingeleverd, marga rine en voor de andere helft bak- en braadvet ontvangt. Het publiek dient deze bonnen uiterlijk 16 Maart bij den detaillist in margarine en bak- en braadvet in te leveren, waarna deze tusschen 24 Maart en 4 April voor de helft van het aantal ingeleverde bonnen margarine, en voor de andere helft bak- en braadvet aan den klant zal afleveren. Bij den slager kan pen bon „Boter 10” niet inleveren. De detaillisten moeten er dus zelf voor zorgen, dat hun klanten de margarine, en het bak- en braadvet in de verhouding half om half ontvangen. Tegen winkeliers, wier medewerking te wenschen mocht la ten, zal streng worden opgetreden. Op last van het Luftgaukommando-Hol- land, worden de verduisteringstijden voor het bezatte Nederlandsche gebied uniform telkens voor den duur van een week door het Luftgau-kommando Holland bepaald. ;Deze bepaling treedt onmiddellijk in wer king. Voor de periode van 1 Maart tot 4 April 1943 heeft het Luftgaukommando- Holland intusschen het begin en het einde van de verduistering telkens voor een week als volgt bepaald: Van 8 Maart tot 14 Maart: begin 18.34 uur, einde 07.08 uur. Van 15 Maart tot 21 Maart: begin 18.46 uur, einde 06.52 uur, van 22 Maart tot 28 Maart; begin 18.58 uur einde 06.36 uur. van 29 Maart tot 4 April: begin 19.10 uur, einde 06.20 uur. Het S.S.-Ersatzkordmando Niederland® deelt mede; Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, di® de opleiding hun stelt, kunnen zicl\ bij de Op Maandag 15 Maart 1943 zullen de luchtbeschermingssirenes bij wijze van proef in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal ..luchtaiarm ge ëindigd” (een minuut gelijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe bekendmaking. Deze regeling geldt ook voor de gemeenten Rijswijk en Voorburg. Het nummer van den z.g.n. „extra” bo terbon voor personen beneden 21 jaar, 4 4 4 den 4 loop van den dag het gasstel aan en hoe 4 vaak komt het daarbij voor. dat zij het J doet zonder dat zij de pan. die zij op wil zetten, reeds geheel klaar op het gasstel 4 heeft staan? Ook wordt dikwijls eei st het 4 gas aangestoken en dan pas de ketel ge- J .„.ij r%_ ..11-(jan voor niets. Men t eerst de gevulde pan 4 1 gaskraan openaraaien. staar ae pan eenmaal op het t vuur, dan draait men de vlam zoo noodig 4 zoover terug, dat ze niet om de pan heen- «laat AnrlAr« wnrdt nnnnndio tfoc xretr 4 4 flet gasstel zelf. Op die nanier voorkomt J men rantsoenoverschrijding en bespaart J men zichzelf den last van een boete, of 4 wat ergef- is afsluiting van den gastoe- Centralisatie sociaal jeugdwerk Bij besluit van 27 Januari heeft burgemeester van 's-Gravenhage met gang van 15 November 1942 een „gemeen telijke jeugddienst” in het leven geroepen. Tot hoofd van den dienst, welke in .het perceel Waldeck Pyrmontkade 90 is ge huisvest, werd benoemd de wethouder van Sociale Zaken. Met de dagelijksche lei ding werd belast het wnd. hoofd, de heer Jac. Wegterweel. Bij de oprichting van dezen dienst is men uitgegaan van de gedachte, dat de gemeente groot belang heeft bij een goede verz'o.rging en opvoeding der jeugd. Der halve is het de bedoeling in dezen jeugd dienst het heele jeugdwerk, voor zoover 'dat als sociaal jeugdwerk kan worden aangemerkt, en niet behoort tot het ar beidsterrein van den N.V.D., te centrali- seeren. Dit was reeds grootendeels object van overheidszorg, direct of indirect via subsidies. Verder hoopt de dienst ook nuttigen arbeid te kunnen verrichten op die gebieden van jeugdzorg, welke /loor andere instanties nog niet of niet voldoen de konden worden behartigd. In de eerste plaats zullen onder den jeugddienst ressorteeren: de verstrekking van schoolmelk, schoolvoeding. schoolklee- ding en schoeisel. Voor zoover deze nog in particuliere handen waren, werden deze werkzaamheden reeds overgenomen. De sociale jeugdzorg zal verder bestaan uit de zorg voor onvolwaardigen, die voor weezen en voor voogdijkinderen,1 en die voor de a-sociale jeugd, door middel van jeugdtehuizen, internaten, arbeidstehuizen, vakscholen, ontspanningslokalen, sport- en speelterreinen, enz Als zoodanig zal deze dienst ook te maken krijgen met crimi- neele jeugdproblemen. Door inschakeling van den gemeente lijken geneeskundigen- en gezondheids dienst wordt voorts gedacht aan werk zaamheden op het gebied der volksgezond heid door- medisch onderzoek, tandverzor- ging, medische keuring bij sport en spel enz. Heden zijn de wilde dieren uit den Haagschen Dierentuin t.w. een bison, een beer, een hyena,, een leeuw, een tijger drie wolven en een luipaard naar Artis in Amsterdam overgebracht Slechts de prachtige leeuwin, welke een geschenk was van de Berlijnsche Diergaarde, een klein leeuwtje, dat nog volkomen onscha delijk is en een jachtluipaard zullen hier blijven. De dieren, die naar Amsterdam verhuizen, werden al vroegin kooien, welke uiteraard van bijzonder ste vige constructie waren, gebracht. Deze werden voor de deuren van de nachtver blijven gezet en dank zij een lekker stuk voedsel, „tippelden de dieren er in” Het opladen van de kooien op een vrachtauto met oplegger was niet zoo’n eenvoudig kartveitje, en er moesten heel' wat oppas sers bij helpen. Dit is begrijpelijk als men bedenkt, dat de bison met de kooi onge veer duizend k.g. weegt. Het inladen ver liep echter vlot en omstreeks half elf ston, den alle kooien op de vrachtauto. Slechts een kleine ruimte was opengelaten voor een jongen kameel uit het dierenpark te Wassenaar, die ook naar Amsterdam ge bracht werd. De auto was zoo vol, dat er nauwelijks plaats, was voor een muizen- kooi. Met behulp 'van touwen werd het ge heel stevig géjsjprd, hetgeen wel noodig was, daar hët gevaar, dat de kooien zou den gaan glijden, vooral bij- het oprijden van hoogten en bruggen, niet denkbeeldig was. Alles is echter goed verloopen. Om streeks half 2> is het transport te bestem der plaatse aangekomen. Misschien wordt de voorraad dieren weer aangevuld, want er zijn onderhandelingen gaan de, die beoogen een aantal minder gevaarlijke dieren zooals gazellen, in de plaats van de beesten te krijgen, die vanochtend weggevoerd zijn aanvallen over, woon zware, 1 afgeslagen. In den Centralen sector van het Ooste lijke front probeerde de vijand zich met sterke strijdkrachten tevergeëfs in de vol gens de plannen verloopende beweging om zich los te maken van den vijand te drin gen. Een Duitsche divisie schoot hierbij 17 pantserwagens stuk en telde 2000 ge sneuvelde bolsjewieken voor haar stellin gen. De stad Belyj werd in den afgeloo- pen nacht volgens de plannen en op voor jjand verrassende wijze ontruimd. De storm loepen van den vijand op onze stellingen bij Staraja Roessa nam gisteren De voor alle Rijksduitschers in Neder land bevoegde Wehrersatzdienststelle Wehrbezirkskommando Ausland. Aussen- stelle Holland (voortleen Aussenstelle den Haag) heeft haar zetel verplaatst van den Haag naar Amsterdam. Prins Hen drikkade 159 (Huize Oceaan) Mooymans onderscheiding A.N.P.-correspondent uit Berlijn ■meldtDe bladenxpubliceeren in grooten opmaak het bericht, dat aan den SS-sol- daat Mooyman als eersten vrijwilliger uit de Germaansche. landen het ridderkruis vgn het Ijzeren Kruis is verleend. 1 TWEEDE BEROEPSKADERLEERGANG VOOR MEISJES VAN DEN JEUGD STORM De eerste beroepskadercursus voor vrouwelijk kader van den Natio- nalen Jeugdstorm is beëindigd en 24 •leidsters zijn geïnstalleerd. Thans staat opnieuw het kaderheem Blaricum open om in een tweeden driemaandelijkschen leergang vrouwen en meisjes, die roe ping gevoelen voor jeugdleidster in den Jeugdstorm, die opleiding te geven welke noodzakelijk is voor haar werk Meisjes van 22 jaar af kunnen zich opgeven voor den leergang ie op 1 Mei a.s. aan vangt. Aanmeldingen kunnen tot, 1 April geschieden bij het stafkwartier van den „Nationale Jeugdstorm” Koningslaan 9. Utrecht, telefoon 16486 Melk Melk Muisjes Peulvruchten Pudding Rijst Scheerzeep Sigaretten Sinaasap. 3-11 Rood Suiker Suikerwerk Tabak Taptemelk 09 t.m Toiletzeep R, S Zeep 490 514 R b Zeepp 491 515 R S Vleesch 11A* UB* heeft staan? Ook wordt dikwijls eei st het 4 aanafutnlrpn pn dan nas Hp kpf.pl ge- f vuld De vlam brandt dan voor niets Men moet er op letten: of ketel op het gas plaatsen, dan de luci- f fer aansteken en dan pas de gasiuaau opendraaien. Staat de pan eenmaal op het t BEROOVING MET GEWELDPLEGING: De 26-jarige grondwerker J. v. d. W te Dubbeldam, was la hooger beroep geko men tegen het vonnis van de Dordtsche rechtbank waarbij hij veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van 4 jaar wegens diefstal voorafgegaan door geweldpleging. Jn Januari 1942 had hij te Dubbeldam uit den broekzak van A. .van 't V. een por- temonnaie met 400 weggenomen, phdat hij hem met een ijzeren schroefsleutel een paar slagen op het hoofd had toegediend, zoodat het slachtoffer bewusteloos en zwaar gewond ineen zakte. Verdachte hield ook voor het Gerechtshof hier ter Stede vol, dat hij onschuldig was. Na ver hoor van een deskundige en getuigen eischte de proc .-generaal bevestiging van het vonnis. „De beteekenis voor de wereld van de Octoberrevolutie bestaat niet alleen daarin, dat zij het groote initihtief van een enkel land vormt om het imperialistische systeem ten val te brengen en dat zij den eersten haard van het so cialisme in den oceaan van de im perialistische wereld vormt. ook daarin, dat zij de eerste étappe van de wereldrevolutie en een machtige basis voor de ontplooiing hiervan is.” „Vraagstukken van het Leni nisme” door Stalin, bladzijde 152. In den sector van Orel ging de vijand over een breed front tot nieuwe krachtige r. die opnieuw met onge- bloedige verliezen werden gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder* land, in een speciaal wachtbataljon. Ge zinsleden dezer vrijwilligers hebben ga lijke voorrechten als degenen, die dienen in de Waffen-S.S. of het Legioen: kost, winnersvergoeding, kostelooze ziekenver pleging, extra levensmiddelen, enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaanschd S.S. in Nederland willen toetreden. 193—’43 9.00, Rotterdam, Deut sches Haus. Westzeedijk. 193’43 15.00, Den B o s ch, Hotel Noordbrabant, Markt 45. 20—3—'43 9.00, Roermond, N. S. D. A. P., Swalmerstraat 61. 203’43 15.00, Arnhem, Weverstraat 16b. 21— 3’43 9.00, Hengelo, Deutsches Haus< 213’43 15.00, Zwolle Hotel Peters^ Markt. 223’43 9.00, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 223’43 15.00, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed- straat. 233’43 9.00. Amsterdam. Schooi ïepenweg 13. 243’43 10.00, Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplein, 253’43 10.00, Amersfoort, Dienst. gebouw Leusderweg. 263’43 10.00, Den Haag, Café „Den Hout’-’, Bezui* denhoutscheweg. slaat. Anders wordt onnoodig gas ver spild. Voor het temperen ->ebruike men niet de hoofdkraan, maar de kraan van SPOEDIG NA INBRAAK GEARRES TEERD: In den afgeloopen nacht is in gebroken in een tabaksgrossierderij aan de Brouwersgracht. Door vernieling van een ruit aan de achterzijde is men bin nengekomen. Vermist werd een partij tabak. Reeds vrij spoedig had de politie een spoor in hgnden. Het leidde naar een in de nabijheid gevestigd pension, waar op één der kamers 4 gonje zakken met rook- en pruimtabak werden aangetrof fen. De kamerhuurder was bij de komst van de rechercheurs niet aanwezig, doch kwam even later thuis. Het was de 25- jarige loswerkman H. J. P., die,als vei> dacht van de inbraak in bewaring is ge steld. JUBILEUM: Qp 15 Maart viert de heer C. J. J. van der Leeuw, hoofdbesteller, zijn zilveren jubileum bij dé afd. Pakket- pos® aan de Zaanstraat. Rationeeler werkwijze. De jeuddienst stelt zich aldus ten doel het jeugdvraagstuk voor de gemeente den Haag op te lossen. Voordeel van deze Cen tralisatie zal o.a. zijn een rationeeler en daardoor economischer werkwijze. Van het beschikbare aantal tehuizen en instel lingen en ook van de deskundige krachten zal een grooter profijt getrokken kunnen worden, terwijl voorts gemak,kelijker de medewerking van gemeentelijke diensten en andere instanties ken worden ingescha keld. Het ligt voor de hand, dat datgene wat aan zuiver sociaal werk in het be staande aan goeds wordt aangetroffen, kan worden overgenomen of onder supervisie van den jeugddienst eventueel voortge- zet. PAARDEN REORGANISATIE DER PAARDEN SPORT De heer R. E Siemens, die be noemd is tot voorzitter van het Centraal pestuur voor Draf- er Renwezen, heeft medegedeeld, dat er twee ondervoorzitters ztillen 'worden benoemd die de leiding zullen krijgen resp. voor het draf- en voor het renwezen. De raden van bijstand zullen zooveel mogelijk bestaan uit be sturen van baAnvereenigingen. eigena ren enz. Er zal geen zwaardere heffing op den totalisator welke thans 15 oCt. be draagt komen. Dit seizoen zullen alleen op Zaterdagen en Zondagen courses worden gehouden, zoodat b v. de courses te Duindigt op Woensdag komen te vervallen. Deze baan krijgt echter het leeqwenaandeel van de courses, hoewel ook op andere banen, zooals Mereveld, Hilversum en Alkmaar, zal worden gereden De heer Siemens zeide te betreuren, dat de Ned. Harddraverij- en Renver- eeniging haar werkzaamheden na een zestigjarig bestaan moest neerleggen, hoewel zij onder den naam van „Baan- vereeniging Duindigt” de courses Wassenaar zal blijven organiseeren. C De Japansche autoriteiten in Neder- landsch-ïndië deelen, blijkens een S.P.T.- telegram uit Tokio, officieel mede, dat een gereorganiseerd bestuursapparaat, waarin in grootere mate dan iot^dusver plaatsen voor de zich onderscheidenden uit de fnlandsche bevolking zullen wor den ingeruimd, zich in voorbereiding be vindt. Dft nieuwe bestuursstelsel. aldus deelt men mede, zal spoedig het Neder landsche systeem vervangen. ROME. 10 Maart. (Stefani.) In Tunis niets te melden. Duitsche bommenwer pers vielen de haven van Algiers aan, troffen de havenwerken en beschadigden een schip van middelmatige tonndge. Twee vliegtuigen, di£ behoorden tot de formatie, welke gisternachtbommen heeft laten vallen on Palermo, werden neergehaald door het afweergeschut van Porto Empedocle. St. Nazaire wordt geëvacueerd De Fransche havenstad St. Nazaire door Amerikaansche vliegtuigen herhaal delijk is gebombardeerd, zal, volgens een verklaring van den secretaris-generaal voor het nationale hulpwerk, binnen eenige dagen geheel worden geëvacueerd Hij deelde verder nog mede, dat. reeds een plan is ontworpen- om alle steden aan de Fransche Kanaalkust en aan de kust van den Atlantischen Oceaan te doen ontrui men. Aar^ap. HA* UB’ App. 2, 3, 4-12 Rood BeSbhuit 11 Bloem 506 t.m. 509 Boter Brood Cacao Chocolade Eieren 2-09 3-10 (reeds ingel.) meel 483 vei wvLi vwi puiöuncii uuiiGUvH jaaivpitflQlllg nun sten., Kunnen zicr^ DIJ (If? welWe bon met ingang van a.s Vrijdag ge- .genoemde adressen vervoegen, teneinde durende een periode van 60 dagen (dus tot gekeurd te worden en met Maandag 10 Mei) recht geeft 125 gram boter of margarine, zal Maart nog niet worden bekend maakt. De rechthebbenden kunnen Ter gelegenheid van het feit, dat een jaar geleden Nederlandsch-Indië vóór de Japansche strijdkrachten capituleerde, hebben, blijkens een A.N.P.-telegram uit Berlijn, de voormalige Opperbevelhebber van de Nederlandsche strijdkrachten in Nederlandsch-Indië, luitenant-generaal Terpoorten en de vroegere gouverneur-ge- neraal van Stankenborgh Stachouwer, die zich thans in 'een gevangenenkamp op het eiland Formosa bevinden, verklaringen .voor de Japansche pers afgelegd. Luite nant-generaal Terpoorten zijp verklaard hebben, dat de Nederlandsche legerleiding het terstond na de landing der Japanners ^pp Java het beste had geoordeeld, in ver band met dé weinig beschikbare tanks, vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal te capituleeren. Dit werd echter door Engel sche officieren belet. In de hoop op En- gelsch-Amerikaansëhen bijstand is de strijd daarop voortgezet, doch dë hulp is uitgebleven en daardoor is er nutteloos veel bloed vergoten. Van Starkanhorgh zou hebben gezegd, dat hij het lot dat Nederlandsch-Indië zou trefffen, heeft zien aankomen. Persoonlijk had hij tijdens de economische onderhan delingen met Japan in 1941 zeer wel de billijkheid der Japansche verlangens inge zien, doch als gouverneur-generaal kon hij zich niet veroorloven, met de Japanners tot een accoord te komen. VOETBAL ZWARE STRAFFEN: Het bestuur van den N.V.B. heeft in het belang van de vereenigingen en hgar leden gemeend als uitzondering en ter waarschuwing de aandacht te moeten vestigen op de straf fen, welke zijn opgelegd aan twee spe lers van de vereeniging Bloemhof uit Rotterdam. Deze spelers zijn voor den tijd van drie jaar geschorst, ingaande 26 Februari j.l. voor het feit, dat zij. ondanks herhaalde waarschuwingen, den scheidsrechter op ernstige en ergerlijke wijze bedreigd en lastig^hebben gevallen. LAWNTENNIS SLECHTS DRIE HOOFDKLASSERS Voor de verschillende klassen in de com petitie van den N.L.T.B. hebben in totaal 332 ploegen ingeschreven.’ Dit is ruim honderd minder dan verleden jaar. voor namelijk een gevolg van de schaarschte aan ballen en ander materiaal. Van de acht ploegen, welke vorig jaar de twee afdeelingen van de hoofdklasse vormden, hebben ditmaal slechts drie in geschreven n.l. Anglo Dutch (Rotter dam). Nieuwe Marlot Club (den Haag) en D.DCV. (Amsterdam), kampioen 1942. ATHLETIEK ACHILLES JARVINENt: De vermaarde Finsche athleet Achillea Jfirvinen broer van der niet minder vermaarden Matti en zoon van den eveneens bekenden Werner Jarvinen, is op 37-jarigen leeftijd te Tampere overleden als gevolg van een ongeluk, Deskundige medewerkers De oprichting van dezen jeugddienst be- teekent in ménig opzicht een breuk met verouderde opvattingen. Was de maatstaf voor bijstand en verzorgine vroeger bij ambtelijke instanties zoo bijvoorbeeld vaak alleen het inkomen van het gezin of van den vader en beperkte men zijn aandacht tot de misdeelde jeugd de Jeugddienst zal daarin de geheele onver deelde jeugd betrekken. De moreele nood bij kinderen uit beter gesitueerde kringen is dikwijls immers even groot als bij die, afkomstig uit kringen, waar maatschap pelijke en financieele tekorten de hoofd rol spelen. Voorts wordt ieder dilettan tisme geweerd. De medewerkers zullen deskundige krachten moeten Zijn met op voedkundige kwaliteiten. Hoewel de dienst zijn werkzaamheden slechts geleidelijk zal uitbreiden bestaat daarvoor, naar wij vernamen, reeds thans veel belangstelling öpk buiten de ge meente. De burgemeester heeft met 15 Dec, 1942 benoemd tot wethouder ir. O. E. Ridder van Rappard. geboren 2 April 1896 te Probolingo Het gesprek werd door een luid ge-, schreeuw onderbroken. Het kwam van de rivier. Een leeuw, meester, een groote leeuw, hij is tijdens de schemering in de val gekomenKom gauw en kijk wat een leeuw Binnen enkele minuten waren Stephan en Edda bij den kuil. Nu kwam ook Koppel met Kisijura, omringd door de negers-. Zij hadden den nacht bij de kuilen door gebracht Het groote dier lag onder hen en had zich in het net verwprd. Het deed wanhopige pogingen om zich te be vrijden. Neem de einden van riep Stephan. De negers’ sprongen toe en probeerden door krachtig trekken aan de touwen den leeuw nog meer te verstrikken Het brullen van het woedende dier was mijlen in het rond te hooren. Stephan kwam er nu zelf bij en probeerde, samen met VRIJGEVIGE INBREKERS: Zooals is ge meld, is ingebroken in den nacht van 7 op dezer in een opslagplaats aan de Hemsterhuisstraat. waarbij o.a een Per zisch tapijt van 4 bij 9 meter was gesto len. De politie kwam er achter, dat een viertal personen in café’s in de binnenstad flinke verteringen maakten. De heeren waren buitengewoon vrijgevig en de be zoekers werden op menig rondje ont haald Tenslotte waren de vier zoo onder den invloed geraakt, dat zij op straat werden gezet. Zij werden aangehouden; het waren de 31-jarige K. van V., de 27- jarige D. van V„ de 16-jarige W. S. en de 16-jarige J. van N. Het bleek, dat zij het 400 k.g. wegende kleed hadden ge stolen en voor /1100 van de hand hadden gedaan. Bij den kooper kón het in be slag worden genomen Het geld was ge deeld, maar van het geheele bedrag was nog maar /400 over. De daders, die aan het transport van het tapijt een heel kar wei hebben gehad, zijn in bewaring ge- De A.N.P. correspondent te Berlijn meldt: De Duitsche aanval in het gebied van Charkof gaat ondanks de opnieuw in getreden koude met succes voort en de Duitsche troepen hebben nieuwe terrein winst kunnen boeken. De bolsjewieken leden hierbij zeer zware verliezen. Ten Zuiden van Charkof werden groote hoe veelheden oorlogsmateriaal buitgemaakt. Van zeer veel belang is, dat de Duitsehers verscheidene spoor- en straatwegen in hun„ macht hebben kunnen brengen, waardoor' de Verdediging voor de bolsjewieken moei lijken is geworden. Gezien de ontwikkeling der operaties in dit gebied is het niet uit gesloten, dat de bolsjewieken zich in de stad Charkof niet zullen kunnen handha ven. In het gebied van het Koeban-brugge- hoofd worden de operaties door den dooi' aanzienlijk belemmerd. In de lagunen in dezen sector zijn van het 58ste Sovjet- leger talrijke regimenten m de modder omgektfrnen. In den middensector van het front gaat de stelselmatige ontruiming ter verkor ting van het front voort. Ook het gèbied van Wjasma, dat een uitspringenden hoek in het front vorm®, wordt ontruimd. Van Duitsche zijde wjjst men er op, dat dit iets geheel anders is dan het prijsgeven van gebieden onder vijandelijken druk De Duitsehers behouden in dit geval het initiatief en het resultaat is, dat de plan- nen van den vijand volkomen omver wor den geworpen, daar hij de ontruimde ge-, bieden moet bezetten met strijdkrachten, die hij wellicht op een ander punt van het front wilde gebruiken. De gevechten in^den middensecto», even- Maan: 10 Mrt. op 9.15 v~m., onder 11.36 n.m., 11 Mrt. op 9.43 v.m., 12 Mrt- onder 12.42 v.m., 13 Mrt. E.K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 n.m.. en 7 u. v.m. No. 113053. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. 10 Maart (D.N.B.), He® Opperbevel de Weermacht maakt bekend: In het Zuiden van het Oostelijke front heeft de aanhoudende dooi de krijgsope raties to® plaatselijke gevechtsactiviteit j- beperkt. Daarentegen wint de Duitsche aanval ten Westen en ten Noordwesten van Charkof verder terrein. Niettegen staande de vijand snel naar voren gestuur- de troepen in den strijd w«ierp, die m ver bitterde tegenaanvallen verslagen werden, bereikten onze aanvalsdivisies de voor dezen dag gestelde doelen. Wederom een zaak gesloten Opnieuw heeft de Haagsche inspecteur voor de Prijsbeheersching eenige groen- tenhandelaren uit den Haag beboet en daarnevens de openbaarmaking van deze straffen bevolen. De «handelaar W. v. d. Berg. Franklinstraat 191, die reeds eerder wegens prijsovertreding was veroordeeld, kreeg nu een boete van /200 Zijn collega C. Houtman, die een zaak drijft in de Beetsstraat, 181, werd tot een boete van .ƒ100 veroordeeld. Een hoeveelheid appe len, waarmede de prijsovertreding was be gaan, werd verbeurdverklaard. De handelaar G Westmaas, Lubeck- straat 29 te ’s-Gravenhage, was niet door een geldboete van den verkeerden weg af te brengen. De inspecteur voor de Prijs beheersching heeft hem thans, nadat weer eens gebleken was, dat hij zich weinig of niet stoorde aan den maximumprijs, verboden voor den tijd van 3 maanden zijn beroep uit te oefenen. De zaak van den veroordeelde zal gedurende dien tijd gesloten moeten zijn. Bovendien zal West maas 100 boete moeten betalen. Tenslotte zijn eenigen tijd geleden de volgende Haagsche slagers wegens over treding der maximumprijzen voor vleesch en vleeschWaren veroordeeld: C. J. de Kroes, Huisduinenstraat 1, 250 boete, Th. Sluiter. Mallemolen 10 100 boete en K. Timmers, le v. d. Boschstraat 108 150 boete Koppel touwen van het net beet te pak ken. waarna zij het met stangen op trokken. Kolossaalschreeuwde dat is me d’r eentje Voorzichtigwaarschuwde Stephan. de leeuw probeert langs de mazen van het net naar boven te klimmen. Met lange stangen verhinderden zij het razend» om zich heen slaande dier uit te breken Met een geweldigen aanloop sprong het dier in de hoogte brulde in zijn sprong, sleeg over den kop en viel krakend door de takken in den kuil terug. Schuif de kooi ir den kuil beval Stephan Er is niets aan te doen, wij moeten hem met geweld in de kooi brengen. Het is een mannetje Edda en u zult werk te doen krijgen. Eindelijk waren de negers zoo ver en schoven de houten koo1 voor het houten traliewerk van den valkuil Doe de deur van de kooi open riep Harden de negers toe Ahmed, een van de sterkste negers, klom in de groeve en trok de loodrechte deur open Nauwelijks was hij daarmee klaar of Stephan gaf het teeken aan de bij de strikken wachtende negers De houten schuiver van den valkuil werd TWEEDE EEUWFEEST JOH ENSCHEDE EN ZONEN: Gisteren was het twee eeuwen geleden, dat de lettergieterij van de bekende Haarlemsche drukkersfirma Joh. Enschede en Zonen werd gesticht. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft de N.V, een tentoonstelling georgani seerd voor haar personeel en andere vakkundigen. Het personeel bood een gedenksteen en een oorkonde aan. Perso neel en gepensionneerden zullen nog een bijzondere gratificatie ontvangen. n1 w’W*’ 1 Tl kraamve’Rpleging - den v|and verrassende wijze ontruimd. stellingen bij Staraja Roessa nam gisteren vergeleken met de vorige dagen in hevig heid af. Verscheidene plaatselijke aanval len der bolsjewieken mislukten. Stérke formaties van de luchtmacht brachten op de brandpunten der krijgsoperaties zware slagen toe aan stellingen, marcheerende colonnes en de ravitailleering van den vijand. öp het Afrikaansche oorlogstooneel heerschte rust. Bij een nachtelijken aan val van Duitsche gevechtsvliegtuigen op vaardij schip van middelbare grootte

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1