HANIASCHOLEN B EN C KEEREN STADSNIEUWS I VAN OVERAL RECHTZAKEN BINNENLAND BIOSCOPEN FEUILLETON INO ROOFDIERNUMMER HAACSCH CONSERVATORIUM1 v o ONDERWIJS VFI!MltmISOif NIEUWE VOEDINGSKAARTEN VOOR KLEINE KINDEREN CONTROLE OVER DE BANK BILJETTEN VAN 500 EN 1000 GLD. MBTITUUT la SC8EERS MAANDAG BONNEN AFHALEN EEN GEMACHTIGDE VOOR DEN OOGST RUNDVEEPRIJZEN TE HOOG Stoombaden^ DE VERDUISTERING HAAGSCHE COURANT Zaterdag 27 Maart 1943 SLUITING VAN BEDRIJVEN Xeoftep tue BURGEBLIJKE STAND le bl. pag. 2 Predikbeurten KEURINGEN NEDERLANDSCHE LANDWACHT si F f u. Geref. Circa 1S l”rl,,n 1 r*n,M* ex. id. D. Boer en L. K. van Schalk. 7.30 u. Bijbellezing. APPELENDISTRIBUTIE: P van Ipen- sina as voor riep met jou wil Ik Een H.T.M.-conductrice mag er zijn! (Schimmelpenning^) Nederlanders, strijdt als één man mede tegen het communisme en kapitalisme in de Nederlandsche Landwacht. dan zijn de slechts Binnenland In Tricht woedde een hevige brand, waardoor twee boerenbehuizingen van de landbouwers van de Water en Bouman en twee hooibergen een prooi der vlam men werden. Spelen met vuur door kin deren was de oorzaak ai z< o s< tl si s< h ii v V t I c r t 1 1 i n b v V le or P d< V v< Bi di h< tl N vi O1 g< a: V, ei a w 53 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon I vai vo< pai iep ho' tri be’ we dil SP1 wc de he re gL da te’ kc zo ve vt di 8’ Verdrijf Uw Rheiimarische pijnen en herwin Uwgezondheid. Bestrijd onzuiverbloed. Neem K HI S CH EM Gezondheid voor een cent per dag. Bij Apotb. en Dreg. 0.41, 0.16.1.47. N.V. Rocmtm maansch Führer als hoogsten militair aan voerder. De De Haagsche Plantsoenendienst heeft de boomkweekerij uitgebreid tot het open gedeelte van het Zuiderpark. Voornamelijk bestaat de nieuwe aan plant uit eiken en beuken Schimme Ipenningh) zij zocht in den zak van haar schort naar haar zakdoek en veegde haar neus eens af. Zij is een fijn vrouwmensch dacht Koppel, toen hij haar van terzijde aan keek. En haar handen kan Yij goed ge bruiken en braaf is zij ook Nu ja, ik moet het eindelijk eens zeg. gen. begon hij na een korte pauze. Mijn vader heeft gelijk en al ben ik niet meer zoo jong, het hart zit nog op de rechte plaats en de boerderij overnemen moet ik ook En als Harden weer een païir maan den op vangst gaat, dan ga ik maar weer mee. Tenminste als juffrouw Fahlen weer meegaat. Waarom zou zij niet meegaan? vroeg mevrouw Eberwalder, blij, dat het gesprek een andere wending kreeg. Maandag van 9-4.30 Groot-Hertoginine- laan (voor Loosduinen Alidastraat 1) voor de letters A, B t.m. Bi. Laat NU uw winterjas keeren v.a. ƒ12 50 B. DADEMA EN ZONEN Laan v. Meerdervoort 568 Tel. 33.70,0» Hoefkade 360. 358 Nou bij zulke heeren weet je nooit waar je aan toe bent. Zijn moeder moet - Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd wijst er op dat de prijzen, welke thans voor melk- en kalfkoéien worden besteed veel te hoog zijn en dat maatregelen worden over wogen, om deze buitensporige prijzen tot redelijke grenzen terug te brengen Het is al zoo, lachte Koppel en schoof Wat dichter naar haar toe. Als je zoo 's nachts bij de kuilen zit te waken, be gin je te denken, dat het niet goed is als een mensch zoo alleen is en dat je er ook eens voor moet beginnen te zorgen wat vastigheid te krijgen. Ik heb een ouden vader thuis, hij wordt nu al aardig oud. En met de verdiensten gaat het niet meer «oo best, sedert moeder dood is. Je kunt oeetje al te hard aan en mevrouw Eber walder was er zelf verschrikt over Eei» seconde stond zii als verstijfd voor nem. dan werd haar gezicht zacht, haar oogen vulden zich met tranen en terwijl Koppel beelemaal verteederd zijn armer uitbreid- de vjel zij hem snikkend om zijn hals. Wil je mij dan werkelijk hebben 7 vroeg hij en voelde zijr oogen nat wor den Natuurlijk wil je hebben Hanske. maar ie kunt zoo dom vragen. Dan richtte zij zich op en droogde haar tranen En nu aan pet werk, het ie uit met het luieren. Ik ga beginnen (Wordt vervolgd^ daar eens rondkijken als je in Afrika bent, heeft vader gezegd, de boerderij heeft een deern noodig. Je moet eens kijken, of je wat goeds kunt vinden. Koppel keek mevrouw Eberwalder vol verwachting aan en ging voort: Ja vader, heb ik gezegd, daar ginds zijn het allemaal zwartjes. Je zoudt raar kijken als ik er zoo eentje meebracht. Wat zouden de buren wel zeggen? Nee. heeft vader gezegd vast geen zwarte hoor, het moet een goeie deern zijn Ach! riep mevrouw Eberwalder uit en werd vuurrood. Hij vindt u zeker nog een jong broekje. Jij en je vader. Nu moet ik toch lachen! De zoon die in Afrika op een vrouw uitgaat. Mevrouw Eberwalder lachte echter niet, Buitenland Roosevelt heeft Joh K. Caldwell be noemd tot gezant der Ver. Staten in Abessynië. De Britsche regeering heeft den bezet, tingsautoriteiten op de Deensche Faroer- eilanden toestemming gegeven 3 Mei ver kiezingen voor het Deensche parlement te houden. Vier hooge Chineesche officieren zijn te Cairo aangekomen. Zij zullen een be zoek brengen aan het Noord-Afrikaansche front. In Aden zijn, naar S.P.T. uit Rome meldt, de laatste weken ongeveer 40 000 man Amerikaansche troepen aangekomen. Heeren Dagelijks van i 2-6 uur. Dames: mor gens van 10-1.30 uur| (behalve Maandag.) RAAMWEG 24-IEL. 180600 DEN HAAG NAUWKEURIG ONDERZOEK OF ZIJ NA 13 MAART ZIJN VERKREGEN Van bevoegde zijde wordt medegedeeld; Er bestaat aanleiding nog eens op het volgende te wijzen: de waardeloosverkla ring van de bankbiljetten van 500 en 1000 gulden heeft nifet ten doel de bankbiljet ten eenvoudig zonder schadevergoeding in te trekken. Wie evenwel de ingeleverde biljetten eerst na den 13den Maart dus na de waardeloosverklaring heeft ver worven, eventueel beneden de nominale waarde, maakt zich in ieder opzicht aan tweetal een strafbare handeling schuldighij hoeft niet te rekenen op een vergoeding van de tegenwaarde maar wel op een gevoe lige straf. De overheidsinstanties zullen zeer nauw, keurig onderzoeken of dé bankbiljetten eerst na den 13den Maart zijn verkre gen. Dienovereenkomstige maatregelen, zooals bijv, de eisch van het onder eede afleggen van verklaringen, zullen nog worden uitgevaardigd. Wie echter bank biljetten inlevert, die hij voor den 13den Maart rechtmatig in bezit had, heeft prin cipieel aanspraak op een vergoeding van tegenwaarde. Heeft hij zijn belasting plicht nagekomen dan heeft hij niets te vreezen; hij zal de tegenwaarde zonder eenigen aftrek uitgekeerd krijgen. Heeft hij daarentegen zijn belastingplicht niet vervuld, dan moet hij zich natuurlijk la ten welgevallen, dat de Staat van de ge legenheid gebruikt maakt zich schadeloos te stellen. Belastingontduiking is een van de erg ste vormen van egoïsme ten koste van anderen; want tenslotte komt het hierop neer, dat datgene, wat de eene categorie onttrekt, door de andere categorie meer betaald moet worden. Onder de huidig^ omstandigheden waarin zonder meer aan iedereen zware fiscale lasten moeten wor den opgelegd, kan belastingontduiking in geen geval als een cavaliersdelict worden beschouwd. Belastingontduikers zullen derhalve geenszins met mildheid behan deld worden. In bijzondere mate geldt dit voor sluikhandelaren. De inspecteurs zul len voor zoover hen geen voldoende be wijzen voor de juiste vaststelling van het inkomen ter beschikking worden gesteld, in geval van nood ruwweg een schatting doen en er voor zorgen,, dat de Staat zijn recht krijgt. Tenslotte heeft de belasting ontduiker het aan zichzelf te danken, wan. neer hij er bij een dergelijke schatting slechter afkomt dan bij een eerlijke belas- tingpositie. Bovendien kent het Neder landsche belastingrecht sinds lang de mo gelijkheid belastingontduikers door ver- hooging van de ontdoken belastingen tot het vijfvoudige op eenvoudige wijze zeer voelbaar te treffen. Daarboven komt nog de gerechtelijke straf. Naast de belasting, ontduiking loepen in den regel vergrijpen tegen economische en tegen prijsvoor- schriften. Men zal er voor zorgen, dat de instanties, die betrokken zijn bij het eco nomische leven en bij de prijsbeheersching kennis krijgen van alle feiten,en gemoti veerde verdenkingen, die blijken uit de inlevering van de bankbiljetten. De over heidsinstanties zullen elkaar wederkeerig steun verleenen en men zal bereiken, dat de sluikhandelaren op grond van de inle vering van hun bankbiljetten zoowel door de belastingautoriteiten als door de econo mische. en prijsbehearschinginstanties met alle kracht ten volle ter verantwoor ding zullen worden geroepen. Dat is het bestuur schuldig aan het volk, dat zeer lijdt onder den sluikhandel dat de over heid ook in de toekomst een wakend oog zal houden over de misdadigers spreekt vanzelf. Wie echter een zuiver geweten heeft, behoeft niets te vreezen Economische Rechter DIEFSTAL VAN VELDVRUCHTEN: Een keeren was er ingebroken in een graanpakhuis te Leimuiden, waaraan zich C. Turk, G. S Möllers, B. J Möllers, A. C. Möllers, en J. P. Möllers. hadden schuldig gemaakt, Eén van hen was door een tuimelraam geheschen en had. na de deur opengemaakt te hebben, zakken met tarwe, gerst en rogge aan de anderen aangereikt. Toen dit met eenige zakken ge schied was, waren zij door den veldwach ter op heeterdaad betrapt. „De tijd dwingt je er toe” zei dé oudste der verdachten en de verleiding is te groot geweest. Het raam stond dag en nacht open en dat was eigenlijk onverantwoordelijk”. De officier wees er op. dat het hier een georganiseerde bende betrof en was van oordeel, dat alle verdachten over één kam geschoren moesten worden, al waren dan Turk en J. P. Möllers slechts éénmaal bij deze diefstallen betrokken geweest. Tegen elk eischte hij daarom 5 maanden gevan- genisstraf. De Economische Rechter achtte het even wel noodig, eenig onderscheid te maken tusschen de verdachten. Turk en J. P. Möl lers werden elk veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf; B, J. en G. S. Möllers, terzake van diefstal, meermalen gepleegd tot 4 maanden en A. C. Möllers, recidivist tot 5 maanden gevangenisstraf. De verduisteringstijden voor Nederland zijn voor de komende wekelijksche perio den als volgt vastgesteld: van 29 Maart tot 4 April van 20.15 tot 7 uur; van 5 tot 11 April van 20.30 tot 7 uur; van 12 tot 18 April van 20.45 tot 6.45 uur; van 19 tot 25 April van 21.tot 6.30 uur; van 26 tot 30 April van 21.15 tot 6.15 uur. en 10.45 u. ds. Los. 3.30 u. ds. Smelik, 5 u- ds. Wiersinga. Wassenaar. N.H. kerk 10.05 u. ds. Eg- gink, Delfshaven. 5 u. ds. Honders Kie- vitkerk 10^15 u. ds. Honders, 7 u. dr. Stam. R’dam, (jeugdd.) Ned. Prot. Bond 10.30 u. ds. v. d. Veer, Amsterdam. Rijswijk. N.H. kerk 10.30 u. ds v. d. Veen. 4 u. ds. Hoekert. Geb Chr. Bel. Oranjelaan 26 10 u. ds. v. d. Wiel, Pink- stergem. L. Hofrust 1 10 u. dhr. v. d. Wil- lik. Voorburg. Oude kerk, 9.30 en 11 u. ds. Hoekert. 3.30 u. ds. Terlaak Poot. Noor- derkerk 11 u. ds. Karres (bev. ouderl.) Geref. kerk 10 u. ds. Brouwer, Minnerts ga, 5 u. cand. Visser. Noorderkerk 9.30 u. cand. Visser. 5 u. ds. mr. de Vries. Effathakapel 10 u. ds. mr. de Vries. 5 u. ds. Brouwer. Ver. v. Vrijz. Godsd. Fran- sche gem. 10.30 u. ds. Golterman Amster dam, Luth. gem. wijkgeb. N.H. Gem., Heerenstr. 77, 3 u. dr. Riemers. Leidschendam. Ned. Herv. kerk 10 u. en 5 u. ds. Vermet. Geref. kerk 10 en 5 u. dr. Rietveld. BEGRAFENIS ZUSTER R. BOLT: Onder buitengewoon groote belangstelling \ond op Nieuw Eik en Duinen de teraardebe stelling plaats van het stoffelijke overschot .van mej. R. Bolt, in leven directrice van de Geref. Ziekenverpleging, in onze stad Tevoren leidde ds. P. Nomes, Geref. pred. .te 's-Gravenhage-West, in het gebouw der ziekenverpleging een rouwdienst, die mede bijgewoond werd door de inwonende zus ters, het bestuur en het personeel der zie kenverpleging. Bij het betreden van de aula bracht de organist de lievelingspsalm .van de overledene ten gehoore, n l. Ps. 23. Aangezien op haar uitdrukkelijk verlangen 'geen toespraken werden gehouden, bepaal de ds. Nomes zich tot de lezing van Ps. 23 en Operfb. 22. Hierna werd gezongen jGez. 150 vers 1. Bij het uitdragen van het stoffelijk hulsel bracht de organist ten ge hoore de melodie van ,,’k Heb geloofd, en 'daarom zing ik” enz. Aan de geopende 'groeve zongen de zusters „Jezus, uw ver zoenend sterven. Blijft het rustpunt van mijn hart” enz. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, las ds. Nomes het Apos- tolicum, waarna ds. H. v. d. Veen als neef namens de familie dankte voor de betoon de belangstelling. JUBILEA: De heer L. Chr. Verdegem, agent der Levensverzekering Maatschappij ‘„Utrecht” herdenkt morgen den dag, waar- pp hij voor 25 jaren bij genoemde verzeke ring in dienst is getreden. De heeren H. S. v. d. Hulst en J. Flamderhijn, bei- ,den bode bij het departement van Sociale Zaken, zijn 1 April a.s. 25 jaar in Rijks- jlienst. Met een toepasselijk woord heeft de directeur van den Gem. Reini- gingsdien®tf namens den burgemeester aan den chauffeur D. Netten en den voorman A. P. van Vliet de gebruikelijke pervolle vermelding en gratificatie we gens 25-jerigen diensttijd ter hand ge steld. CITY: brengt de première van de Italiaan- sche film „Onzichtbare ketenen”. Het ro mantische verhaal, dat er aan ten grond slag ligt, leent zich moeilijk voor een korte weergave, het beweegt zich hoofdzakelijk om de dochter van een rijken fabrikant die na den plotselingen dood van haar vader pas tot de ontdekking komt, dat hij meer om baar gegeven heeft, dan zij ooit had vermoed; om den naasten medewerker van Elena’s vader ingenieur Daniell, en om een onechten zoon van den tabrikant, Enrico, een jongen man met oplichters-en chanteurspractijken. Elena die kort na haar vaders dood, van het bestaan van dezen halfbroer op de nóogte komt voelt zich geroepen iets voor hem te doen en helpt hem aan een baantje in de tabriek Hij blijkt voor geregeld werk ongeschikt en wordt, omdat hij' bovendien aanmati gend. tegen zijn hoogsten chef ingenieur Daniell optreedt door dezen de deur uit gezet Enrico, geheel onbekend, met zijn bloedverwantschap met Elena, zoekt meer geb den Ouden, z. Witkamp, d. M Dor landt, d. OVERLEDEN: F H. Tiedemar. man var. M. C. F. Westerwijk Bosdijk, 79 j. M. W. H. Ridderhof, gesch. vrouw. 53 j. J. W Brandenburg, ongeh, vrouw, 31 j. E. C Stegerhoek vrouw van K W. Becht 72 Handelsdag, en Avondscholen. Dir. G Dekker (Leeraar M.O Rijswijk: Regentesselaan 9; Den Hasg, Kon. Mariestraat 1. Telefoon 11.87 19* Steno.Typen. Boekh., Handelscorr Talen M.O. Boekhouden, Economie. Erkend» Middenstandscursus. Inschrijving dage]. KLACHTEN Het is gebleken, dat een aantal groen ten- en fruithandelaren veel te weinig appeldistributiebonnen heeft ingeleverd in verhouding tot de hoeveelheid appelen, welke hun voor de eerste en tweede appeL distributie was verstrekt. Dit wijst er op, dat zij de hun toevertrouwde appelen geheel of gedeeltelijk zonder bon hebben verkocht. Aangezien een dergelijke han delwijze niet te dulden is. heeft het be drijfschap voor groenten en fruit dezen handelaren geen appelen verstrekt voor de derde appelendistributie voor stadsge bied. Het bedrijfschap heeft er echter voor gezorgd, dat de consumenten geen nadeel zullen ondervinden' van dezen maatregel en verstrekt in iedere stad aan de bona fide handelaren in totaal zóó veel appelen, dat op alle in die stad uitgereikte bonnen kan worden geleverd. Wie aan meer dan een handelaar tevergeefs zijn bon heeft aangeboden, wende zich schriftelijk tot het plaatselijk verdeelingskantoor voor groenten en fruit van zijn woonplaats (voor den Haag Marktweg 144) teneinde te vernemen, bij welken handelaar wél appelen verkrijgbaar zijn. In dit schrij ven dient de juiste naam en adres ver meld te worden (ev. met telefoonnum mer) en het adres van den groentehan delaar, die geen appelen en sinaasappe len kan leveren. Het is echter niet de be doeling, zoo vernemen wij van bevoegde zijde, dat het publiek direct al gaat schrijven, doch eerst nog eens hier en daar gaat probeeren. Lukt dit niet, dan wil het verdeelingskantoor gaarne hel pen. Dit laatste geldt ook appelen. BEVALLEN: N. Sidler geb. Schouten, z, A, Grootveld geb. Wes.erduin. d. J Breijer geb. Donkervoort, z. J. C. Verheij geb. v. d. Beek, z. A. M. de Jong geb. Schuurhof, d. W Gaijaard geb. Griffioen, z. F. W. C Sevestre geb. Sparenburg. z. T. Withaar geb. Groen, d H. J. WGroenewold geb. van der Meyden, d. A. Zandvliet geb. Soek. z. P van der Put geb van Com pel. d. M. Pol geb, de Jager, d. A. H. de Puyt geb. van 't Klooster, d. M. van Zwet geb. Nutbeij, d, I. A C. van Gurp geb. Lürich, d A. Óomen geb lingen en kleuters te reserveeren doch thans met behulp van de nieuwe kaart voor kindervoeding. Te zijner tijd kan men een bekend* making verwachten omtrent de wijze waarop na de inwerkingtreding van de nieuwe kaart kindervoeding verkrijgbaar zal zijn. Volledigheidshalve zi| vermeld dat deze definitieve regeling, evenals de voorloopige maatregel van November 1942, geen verhooging der rantsoenen be helst, doch uitsluitend een betere toébe- deeling aan hen. die het meeste recht op de betreffende artikelen hebben, t.w. de kinderen, voornamelijk die In het eerste en tweede levensjaar in toch is het waar, besloot Koppel Wij soort menschen kunnen nog iets anders dan kooien schoonmaken En ein delijk moet het toch eens uit zijn Met het kooien schoonmaken - Neen met het alleen zijn Ach lieve deugd wil je trouwen Natuurlijk wil ik trouwen Koppel er ging voor haar staan Nu soed als ie dan wilt maar met wie Wei blikkie nog an toe neb je net nog altijd niet gesnapt ♦rouwen Met mij En voordat zij en nij beiden er op ver dacht waren, had zij hem een klap in zijn gezicht gegeven. De klap kwam wel een 1 ACADEMISCHE EXAMENS: Utrecht. Doot. ex. Ind. recht W. M. Esser en W. J. v. d. Veen; doet. ex. Spaansch mej. E. M. M. Wintermans (met lof). Delft. Ingen.ex scheepsbouwk. ing. L. A. Vernède. Amsterdam (Vrije Universiteit). Be vorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde de heeren W. de Geus en M. N. G. de Bruijn; id. tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer A Veerman. Rotterdam. Cand.ex eeon. weten- sch. C. A. Begemann, M. Heshusius; doet. Heeresma, A’dam. 1 Apr. 7 u. dhr. v. Amelrooy. Chr.-Gem. Eliëzer, Beekl. 296, 10 u.br. Langerhorst en 5.30 u. dhr. Hedefïk. Vr. Gem., Diligentia, L. Voor hout, 10.30 u. dhr. Wanneé over: „Prome theus”. Bapt.-Gem„ v. Dijckstr. 149, 10 en 5 u. ds, Doornkamp; 5 u. évang, samenk. Bapt.-Gem., Z.-Binnens. 10, 10 u. en 5 u. ds. de Jong. Oud-Bapt.-Gem.. Z.W.-Buitens. 39, 10.30 u. ds. Fabrie. Zev. Dags-Adv.. L. Beestenm 102, Zaterd, 1012 u. Herst. Ap. Zénding.-Gem., Willemstr. 69, 10 en 5 u. Geloofsgem. Immanuël”, geb, ,,Maranatha”, L. Bees tenm. 102, 10.30 u. dhr. A, ’t Hoen, Baarn. Kerk van Jezus Christus v. d. H. der 1. d., Loosd.kade 11.15 u. verg. Oud- Kath. Kerk, Juffr, ïdastr. 7, 10 u. H. Dienst?'Ned. Herv. Ver., Zuid-Binnens. 217, 10 u. leesdiènst; Oud-Ger, Gem., Elim, 9.30 en 5 u. en 31 Mrt. 3 u. ds. Hen- nephof. N. Herst Ap. Zendinggem., Ter- westenstr. 105, samenk. 10.15 u. Vrijz. Chr., Galerij, L. v. M„ 10.30 u. dhr. le Cointre. Vr, Geref. pred., Zuid-West Buitens. 39. 3 u. dhr. Smink. Scheveningen: Nw. Badkapel 10.30 dr. Riemens, Leiden. Loosduinen: N.H. kerk 10 u. ds. Pop. Monster, 4 u. ds. Venema. Bethelkerk. 10.30 u. ds. v. d. Giessen, Renkum, (jeugd dienst), 4 u. cand. de Vries. kerk 10 u. ds. Wiersinga, 5 u. ds. Los em. pred. Leyenburg, 9 u. ds. Smelik. p. A. VEDDER: Een belangrijke figuur in Óen gang van den dienst in de Groote kerk Óe heer R. A. Vedder. zal morgen voor het laatst als hulpkoster in de Groote kerk Óienst doen, nu kerkvoogden hem op zijn verzoek met ingang van 1 April a.s. eervol pntslag hebben verleend, na een diensttijd van ruim 28 jaar. De scheidende function naris is in het Herv. kerkelijk leven een pekende figuur. VOOR F 4000 RADIOLAMPEN GESTO LEN: Gisteravond hebben inbrekers zich door forceering van de straatdeur toe gang verschaft tot een opslagplaats van raxüo-artiikelen in de Brueghelstraat. Meegenomen werd een groote partij radiolampen, ter waarde van ƒ.4000. PS. J. RAVESLOOT: Ds. J. Ravesloot, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhfer, pie in het ziekenhuis een operatie onder ging, is Weer in zooverre hersteld, dat hij Zondag 4 April a.s. voor de gemeente weer floept op te treden. Bij een poging tot inbraak in gen bakkerswinkel aan de Paul Kruger- laan werden 3 jongens in den leeftijd van 8 tot 17 jaar door een burger betrapt. Het drietal, dat reeds de deur had ge forceerd, is in bewaring gesteld. i Ned. Prot. Bond, L. Voorh. 15, jlO.30 u. ds. Westmijse, R’dam. Rem. Gem. 10.30 U. mej. ds. Wiardi Beekman. Bronovo- jcapél, 10.30 u. ds. Kleijn. Doopsgez. Gem. 10.30 u. ds. Keuter. Luth. Gem. 10.30 u. de. Drijver. Aula Populierstr.' 109, 1Q.30 u. dr. Riemers. Waalsche Kerk, 10.30 u. dr. Eekman. Duitsche Kerk, 10.30 u. Marinepf. Poetzsch. Chr. Scientist, Andr. Bickerw. 1, Holl. 9.45 u., £ng. 11.15 u. Onderw.: „Werkelijkheid”. Kloosterkerk, 10 u. ds. Kwint; zaal jeugdk, werk. L. Voorh. 10 u. v. ouderen ds. J5chokkin.g; zaaltje Kloosterk. 10 u. v. jon geren mej. d’Engelbronner. Nassau Jeugdd. v. Hogenhouckl. 10.30 u. dhr. Enklaar. Geb. Azaleapl. 2, 10.30 u. ds. Alma, Kethel. Vrijz. Herv., West-End- iheater, 10.30 u. ds. Hefting, Assen. Kerk 3e v. d. Boschstr. 10.30 u. dr. van Veen. Vrijz. Chr. Jongerenk. (15 j.' en ouder) Kweeksch. Ant. Duyckstr., 10.30 u. jnej. Forensma, Gouda. Vrijz. kinderk. Bresterstr. 7, 10.30 u. mej. Jolles. familie-onderhoud. Geref. Kerk in„H.V., v. Speykstr. 153, 10.15 en 5 u. ds. Hasper. Chr.-Ger. Gem.,’ Snoekstr. 10 en 5 u. ds. Nieuwen- huyze; Pomonapl. 10 en,5 u. en 31 Mrt. 2.30 en 7 u. df. de Jong; Linnaeusstr. 10 en 4 u. ds. van Dijken, Aalten. Geref. Gem., Oude Boomgaardstr. 43, 10 en 4.30 u. ds. Honkoop. Oud-Ger, Gem. Gas laan 46. 10 en 5 u. en 31 Mrt. 6.30 u. ds. E. v. Dijk. Oud-Ger. Gem. Wesselsstr. 49, 10 en 4.30 u. leèsd. Ver. Gel., Ro- zenburgstr. 7, 10.30 u. samenk.; 29 Mrt. 7.30 u. Bijbellezing. L. Voorh. 15, Evang.pred 3.30 u. P. v. d. Woude. Prinsegracht 4, 10 en 5.30 u. ds. Paauwe. Dunne Bierkade 16. 10 u. eered., 5 u. pred. des Woords. Vrije Evang. Gem., Z.W. Buitensingel 112114, 10 u. ds. Vis ser, R’dam; 5 u. samenk. Evang. .Na zareth”. Fagelstr. 22, 10,15 H. dienst en 5 u. samenk. Chr.-Gem., Veenkade 48, 10 u. dhr. de Weger, R’dam en 6 u. dhr. Nadere toelichting op de beschikking Ondanks de uiteenzetting in de pers bestaat met betrekking tot enkele bepa lingen der beschikking van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de sluiting van be drijven nog verschil in opvatting, zoodat hieronder een nadere toelichting volgt. Met pitzondering van luxe restaurants, bars en nachtlokalen, die wèl een bevel tot sluiting ontvangen, dient de sluiting van het bedrijf te geschieden door den eigenaar zelf. Ieder voor zich heeft aller eerst uit te Ihaken of zijn bedrijf valt on der een der groepen, genoemd in artikel II of onder de bepalingen van artikel III van de beschikking. Het is dus niet zoo, dat men kan afwachten of men een bevel tor sluiting krijgt. Hij die naar zijn mee- ning onder de sluiting valt, moet reeds aanstonds datgene doen, wat de verorde ning ten aanzien van de sluiting voor schrijft, n.l. le. het staken van den verkoop aan het publiek; 2e. het indienen van een lijst, van de op het tijdstip van de sluiting in zijn bezit zijnde goederen, bij het bevoegde Rijksbureau. Voor waren, welke slechts tegen vergun ning of distributiebonnen mogen worden afgegeven, dient een dergelijke lijst bij het plaatselijke distributiekantoor te worden ingeleverd, vergezeld van de bij de sluiting aanwezige vergunningen en distributiebon nen, met specificatie. In het algemeen mag de eigenaar niet meer oVer zijn goederen beschikken. Het Rijksbureau kan hierop echter uitzonde ring toestaan. Ambachtsbedrijven kunnen het werk, waarmede bij het inwerkingtreden der be schikking reeds was begonnen, nog Binnen een maand afmaken en afleveren. De ver plichting tot sluiting wordt hierdoor ech ter niet aangetast. Men bedenke wel, dat ■het ontduiken van deze beschikking door reorganisatie van het bedrijf verboden is. Reparatiebedrijf en winkel In artikel II zijn nog enkele, de slui ting beperkende, bepalingen opgenomen. Zoo is de verplichting tot sluiten niet van toepassing op een aantal bedrijven, in de beschikking aangegeven, voorzoover deze zich in noemenswaardigen omvang bezig houden met reparaties en ook niet op be paalde ambachtsbedrijven, voorzoover deze in noemenswaardigen omvang andere be drijfssoorten uitoefenen. Een en ander dient aldus te worden 'uit gelegd dat in het algemeen deze zaken haar reparatiebedrijf niet behoeven te sluiten, doch wel den winkel voor ver koop en zulks op duidelijk zichtbare wijze. Betreft het in werkelijkheid een ge mengd winkel- of ambachtsbedrijf (dus niet een in één artikel gespecialiseerde zaak} en behooren daarbij de samenstel- le&Ie dèelen niet alle tot de „verboden” soorten dan kan het bedrijf in zijn geheel geopend blijven. De omvang van het „vrije” gedeelte dient echter noemens waard te zijn in verhouding tot den to talen voorraad of omzet. Ook verder moet het gemengde karakter bonafide zijn. Men kan zich dus niet beroepen op het verkoo- pen, vervaardigen of ^herstellen van be paalde zaken, waarmede men eerst kort geleden is begonnen en evenmin op het voeren, vervaardigen of herstellen van artikelen, welke in wezen niet afwijken van den aard van het feitelijke bedrijf. Warenhuizen e.d. Wordt uitsluitend in een bijzondere af- deeling van een bedrijf een der soorten van bedrijf uitgeoefend, voor welke het sluiitinigsvoorsehrift geldt, betreffende voorschriften slechts van toepassing op deze afdeeling. Dit geldt in hoofdzaak voor grootere bedrijven, als warenhuizen e.d., welke afdeelingen scherp van elkaar gescheiden zijn. Politie houdt toezicht De politiegezagdragers houden toezicht op de uitvoering der bovengenoemde be palingen. Bij deze contröle kan blijken, dat men zonder noodzaak zijn bedrijf heeft gesloten of wel is de controleeren- de instantie van meening. dat men nala tig is geweest. In dit laatste geval deelt de Commissaris van de Provincie (in plaatsen boven 100.000 inwoners doet zulks de burgemeester) den houder daar van schriftelijk mede, dat het bedrijf moet worden gesloten. Alvorens hiertoe echter over te gaan hoort de Commissa ris den betreffenden burgemeester. Bo vendien kan hij het advies inwinnen van de Kamer van Koophandel en eventueel van de plaatselijke afdeeling van de ter zake bevoegde organisatie van het be drijfsleven Indiening van bezwaarschrift bij commissaris of burgemeester Indien de beslissing van den commissa ris niet in overeenstemming met de Ka mer van Koophandel of de organisatie van het bedrijfsleven is tot stand gekomen, waarvan uit het bevelschrift tot sluiting zal blijken, kan de betrokkene binnen drie dagen bij den commissaris resp. den bur gemeester een bezwaarschrift indienen. Over dit bezwaarschrift wordt beslist door den Secretaris-Generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Het bezwaar schrift heeft geen opschortende werking; de Secretaris-Generaal kan echter de uit voering'van de beslissing van den Com missaris tot zijn eigen beslissing uitstel len Bovendien kan de Secretaris-Generaal bepalen dat de Commissarissen öf bur gemeesters bijzondere gevallen aan hem ter beslissing voorleggen. Het indienen van een bezwaarschrift is dus volgens de beschikking mogelijk, in dien de meeningen vanTden Commissaris, de Kamer van Koophandel en van de plaatselijke afdeeling van de ter zake be voegde organisatie van het bedrijfsleven niet overeenstemmen. Kool, d. W. Elcus geb. Kronselaar. d. W. T. Niggebrugge geb Smit, z. J H. Lindhout geb, Schouten, z A. P. M. Meyer geb. Abdala, z. P van Ipen- burg geb. van der Kaay. z N. Mul der geb Volder z. G. H. Heemskerk P. G Cools geb R Langerak geb Ir. C. Staf benoemd De secretaris-jeneraal van Sociale Zaken heeft tot regeling van alle werk zaamheden. welke betrekking hebben op den oogst een gemachtigde voor den oogst ingesteld en als zoodanig benoemd ir. C. Staf, die zoals men weet, reeds eenigen tijd met de werkzaamheden vf». deze functie is belast. De ’gemachtigde heeft tot taak regelend op te treden ten aanzien van alle werkzaamheden op het gebied van de arbeidsvoorziening in den landbouw alsmede het nemen van alle overige maatregelen, welke door den secr., gen. van de departementen van Landbouw en Visscberij en van Sociale Zaken noodig worden geacht ter verzekering van den oogst Nwe. Schoolste. 38. Tel. 11.43 20 Lv.Meerdervoort 383.Tel. 33.21.90 ra Broekslootkode 19 Rijswijk Tel.11.9Z89 R I Onderwijs In o//e vakken der Toonkunst Bollet en'Ryth .Gym.v.af 325 p.md Leer- linqen d!e thans worden ingeschreven B y mogen de lessen 3 weken gratis volgen achter naar Belangstelling in zijn lot es tracht haar geld af te persen, omdat hij zich voor de politie uit de voeten moet maken Bij zijn poging om te ontvluchten, valt hij dood. Elena is echter gearresteerd, wordt door Danieli’s voorspraak evenwel i' weer vrijgelaten. Ondanks misverstande» vindt dit tweetal elkaar toch, waardoor to vens de romantische titel van de film ook te hunnen opzichte, duidelijk wordt. Alida Valli, Carlo Nichi en Andrea Checchi spe- len er de hoofdrollen in Het tempo van deze film is, naar onzen smaak, te traag, er treden te veel menschen in op. die net de handeling niets te maken hebben en blijkbaar toch met onzichtbare ketenen aan gebonden zijn. R. Quast CINEAC: Van de oorlogstooneelen zijn er opnamen van de Duitsche successen in den veldslag tusschen Dnjepr en Donetz. waar hevige gevechten werden geleverd en van de ontscheping van het zwaarste en mo dernste oorlogsmateriaal in Tunis voor de strijdkrachten van de As. Hetzelfde jour naal toont welk een groot aandeel de Dijit- I sche vrouw heeft in de productie van wa-1 penen en munitie. Tobis vervaardigde een reportage van de plechtige bijeenkomst op den Grebbeberg ter gelegenheid van den Heldefigedenkdag en was ook aanwezig bjj de beëediging van Jeugdstormers op hel 1 Binnenhof. Een alleszins gevarieerd pro- 1 gramma sluit op de nieuwsberichten aan. Zoo zullen natuurvrienden genoegen bejé. ven aan de fraaie documentaire over den groei en de voortplanting van varén». „Ufa-Magazine” brengt o.m. elegante dan»- nummers en snufjes uit de wereld van het variété. Tenslotte zij vermeld, een satyre op de goedgeloovigheid van luisteraars naar de Britsche radiopropaganda P. van Zwanenburg PASSAGE: Het gebeurt niet zoo vaak.dat we hier een product van de Tsjechische filmindustrie te zien krijgen Het is een boeiende film „Onstuimige jeugd” niet van groote allure, zelfs zeer eenvoudig van opzet Met eenvoudige middelen is hier van een film met een alledaagsch onder- werp iets goeds gemaakt Zij vertelt een geschiedenis *op een oud th ema, dat der liefde, in dit geval jonge ontwakende liefde; zij vertelt van liefde en jalouzfe 1 van haat en verlangen van jonge rnen- schen. bij hun moeilijkheden met hun eigen emoties en problemen En zij doet het zoo diep-menschelijk, dat de toeschou wers er opnieuw weer tot ontroering door komen. Met als omlijsting een majestueuze natuur vormt dit romantische vernaai van jenge levens een zeer gelukkige combina tie Het feit dat men het gesproken woord moet missen, d w z dat men de Tsjechische taal in den dialoog niet kan verstaan (er zijn natuurlijk wel korte Hollandsche tek- I sten) moet men voor lief nemen Frantl- I sek Cap regisseerde deze film; de hoofd rollen vertolken Lida Baarova, J. Sov», i Zorka Janu en Svatopluk genes Art •H Holslag. Armenia brengt net filmwerk „Frau im Strom’ met Hertha Feller en Attila Hör- biger Apollo draait de boeiende film Menschennoodlot” ir. de hoofdrol’en Laura Solari en Foscc Giachetti; Asta prolongeert de komische film ..Zeven jaar geluk” met het duo Theo Lingen en Hans Moser: Capitol vertoont „De 7de jongen" met Heli Finkenzeller. Op het tooneel de Oekrainische zanger en danser Wassia 1 Netchiporenkoin Centrum staat deze week ..Vluchtelingen’ met Hans Albers op het programma; Corso draait .Man, I nen uit een stuk met Gustav Knuth ry. sela Uhlen en Viktoria v. Ballasko- ne 3 Codonas”. een circusfilm san men zien jn Flora, in de'hoofdrollen René Deltaen. I Lena Nonman en Ernst v. Klipstein; Me tropole annonceert ..Een onvergetelijke nacht" met Assia Noris; Odeon brenet Fosco Giachetti en Alida Valli in Meis jes in nood Bevrijjiing" met Brigitte Horney, Olga Tschechcwa en Carl Rad- i datz wordt in Olympia vertoond- Rem- i brandt draait „Veel lawaai om Nixi” met Jenny JugoRex brengt de reprise van Roode Orchideeeii met Albrecht Schön- hals, Olga Tchechowa en Camilla Horn; in Roxy draait de Hans/Albersfilm .Alas ka"; Seinpost breng.- Olga Tschechowa en Albrecht Schönhals in ,,De schandvlek"; Studio vertoont de Vlaainsche film „Met den helm geboren” met Jet Bruy- ninckxin Thalia staat ..De mannen de baas” met Heli Finkenzeller op het pro gramma; West-End vertoont „Verzwegen zonde” met Magda Schneider Viktor Staal en Anr.eliese Uhlig, een barones zijn of zoo iets En onze Edda is een circuskind. Er zijn nog altijd men schen die niets van een circuskind moe ten hebban Slaat dat soms mij vroeg me vrouw Eberwalder beleedigd Neen, zoo bedoel ik het niet. 'Wij mannen nemen het r.iet zoc nauw en voor ons mannen komt het er ook niet zoo op aan Als ik de lonkjes moest tellen die fijne dames bezoeksters in het circus mij gaven als ik zoo voor de kooi stond in mijn uniform met eouden tressen- Maar Koppel nu Een je aan het fan- taseerenriep mevrouw Eberwalder uit. De keuringen voor de Nederlandsche Landwacht zijn als volgt vastgesteld: (telkens van 9-13 uur en van 14 uur af), 28-3-1943 Den Haag, Café den.Hout, Be- zuidenhoutscheweg; 29-3-1943 Amsterdam, school lepenweg 13; 30-3-1943 Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 31-3-1943 Utrecht, Wehrmachtheim, Mariaplaats; 1-4- 1943 Amersfoort, Pol. Durchgangs Lager, Leusderweg; 2-4-1943 Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45; 3-4-1943 Den Haag, café den Hout, Bezuidenh.weg. In de Nederlandsche Landwacht kan worden opgenomen ieder Nederlander van onbesproken gedrag tusschen 17 en 50 jaar, die naar beste weten en kunnen bereid is zijn vaderland als soldaat te die nen binnen ’s lands grenzen. De Neder landsche Landwacht is een territoriale landsverdedigings-organisatie, die bestemd is tot afweer van buitenlandsche en bin- nenlandsche vijanden. Zij wordt in het raam van de Waffen-SS opgesteld en door deze aangevoerd. De Nederlandsché Land wacht is een soldatenformatie die wordt ingezet onder leiding van de S.S. om het vaderland te verdedigen De eed op den Führer is_ die op Adolf Hitler als Ger- er als hoogsten militair aan- dienstplicht bedraagt drie maanden. Zij, die de dri: maanden dienst plicht achter den rug hebben, kunnen zich voor langeren duur verplichten, waarna voor hen de mogelijkheid bestaat in de actieve politie te worden opgenomen. Voor officieren en onderofficieren, die in het Nederlandsche Leger gediend hebben, be staat de mogelijkheid na scholing en be kwaamheid in hun vroegeren rang te wor den hersteld. Na drie maanden opleiding als soldaat gaat men met verlof, om alleen opgeroepen te worden voor herhalings oefeningen of bij dreigend gevaar. Tijdens hun diensttijd bekomen gehuwden en kostwinners voldoende vergoeding voor DEFINITIEVE REGELING DER DISTRI BUTIE VAN KINDERVOEDSEL Tegen het einde van het vorige jaar heeft de overheid, van oordeel, dat spe cifieke voedingsproducten voor kinderen uitsluitend voor kinderen gereserveerd dienen te worden, de distributie van kin- dervoed.cl zoodanig geregeld dat pro ducten als speciale kinderbiscuits kin dermeel. voedingssuiker met melk toebe reide bloem e.d sindsdien uitsluitend verkrijgbaar zijn op beschuit- en/of rijst- en/of melkbonnen. Naar dezer dagen is aangekondigd, zullen bii de eerstvolgende uitreiking van nieuwe distributiebeschei den voor kinderen beneden den leeftijd van vier jaar. naast de bestaande bon kaarten voor voedingsmiddelen, kaarten voor kindervoeding worden uitgereikt, Met deze kaarten doet de definitieve regeling voor de verstrekking van kin- dervoedsel haar intrede De regeling brengt geen principieele veranderingen in de distributie; de bedoeling blijft, specifiek kindervoedsel voor de zulge-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2