DE NEDERL. ARBEIDSDIENST DEMONSTREERT NEDERLAND: EEN VESTING! I X Maandag 5 April. No. 18454. 1943. Omvangrijke versterkingswerken, over het geheele land verspreid Toespraak van Rijksminister Rijkscommissaris Seyss-Inquart 'ïc*' 3 ARTILLERIEBEDRIJVIGHftD IN TUNIS MISLUKTE AANVALLEN DER BOLSJEWIEKEN VERDUISTEREN van 8.30 aar nam. tot 7 aar v.m. £F MISLUKTE VIJANDELIJKE AANVAL AAN KOEBANFRONT WEEST VOORZICHTIG DAG IN TUNIS RUSTIG VERLOOPEN OP ALLES VOORBEREID DE TAAK VAN DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDSMAN COURANT het dezelfde gevoelens Rijksminister Minstens 21 Britsche vliegtuigen boven West-Duitsch gebied neergeschoten BELIJDENISSEN VAN EEN POLITIEK PENSEEL Nederlandschen Ar- gepasseerden zomer nam Seyss- h^tiedien- voor voe- HAAGSCHE Maan: 5 April op 7.50 v.m., onder 9 n.mj 6 April op 8.15 v.m., onder 10.15 n.m. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag), No. 115995. Front naar het,binnenland Voor de verdediging met front ge- Arbeidsmannen, het oolsjewisme, dat daar nader rolt, is niet datgene, dat wij in de binnenlandsche politiek als com munisme hebben meegemaakt en over wonnen. Hier is het mogelijk, dat de Ne- PRIJS DER ADVERT.» 1-11 m.M. (5 reg. m.M. <10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 et. F' 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et., fr. 1* Dienstaanb 1 0.38 Pers, gevr f0.48. Adv. ..Br. bur. v. d. bl. PRIJS DEZER COURANT» Voor ‘s-Gravenhage bij met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. c., fr. p p 10 c, Zoo zien wij, en ik zeg thans wij, alle Europeanen in geheel Europa, vooral de noodzaak, ons te handhaven tegenover het Oosten met de drommen uit zijn bin. nenaziatische steppen. Hier ?taat het be houd van onzen eigen aard, van ons wezen, van ons leven op het spel. invasiepoging valscherm- uit gelande dat het lot van moeilijker was, weer oneindig een zeer Onze blik richt zich thans tot ver buiten dit con- Koning Boris, bi| den Führer. (Tele foto: Hoffmann-Stapf) vooruitbet. per 3 mnd. rci „xvukoiu mvuv „aui. tnjv*.’* en „Letterk Bijbl.” 3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Maar wat ik hier tucht noem, mag niet alleen tucht zijn. Tot deze tucht behoort nog iets dat noodig is om het geheel be teekenis te geven Dat is de vrijheid van den enkeling binnen deze orde, waarin hij geplaatst is -om zijn krachten naar beste weten en volgens geweten te gebruiken. Wanneer gij dus erover nadenkt, wat dan deze soldateske orde is, waarin gij ge plaatst zijt, dan moet gij steeds tot uzelf zeggen, dat zij niet een dwang, moet zijn, maar een zinrijke orde, die ieMer afzon derlijk ook de volle vrijheid moet geven, zijn krachten op de beste wijze voor de gemeenschappelijke taak in te spannen, Nederlandsche Arbeidsmannen, ik heb er u reeds op gewezen het Duitsche volk veel En dit lot is ook thans veel moeilijker Op ons rust groote verantwoordelijkheid. - i— x i— 4- L— x x x-*— tinent. Thans, nu wij kunnen zeggen, dat wij ons in den tweeden wereldoorlog be vinden, gaat het niet meer om economi sche voordeelen of om staatsgrenzen. Hij. die gelooft, dat het nog gaat om het ver- economisch gebied of om begrijpt DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 4 April. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Verscheidene malen herhaalde aanvallen der bolsjewie ken óp het Oostelijke front van het brug- gehoofd in den Koeban, ten Zuiden van het Ilmenmeer en voor Leningrad zijn onder zware vijandelijke verliezen afge slagen. Nieuwe concentraties werden door artillerievuur en aanvallen van ons lucht wapen uiteengeslagen. Aan de rèst van het front heerschte, uitgezonderd plaatse lijke ge.vechtsactiViteit in het gebied van Isjoem, rust. Ook in Tunis is de dag van gisteren over het algemeen zonder groote gevechts handelingen verloopen. Slechts in eenige sectoren van het Centrale en het Zuide lijke front in Tunis kwam het tot vrij levendige plaatselijke gevechtsactiviteit. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht verscheidene plaatsen in West-Duitschland aangevallen. Vrij groo te schade is ontstaan vooral in het ste delijke gebied van Essen. De bevolking leed verliezen. Nachtjagers en afweerge schut schoten minstens 21 der aanvallen de vliegtuigen neer. Door afweergeschut van het luchtwapen, der marine, pa- trouillebooten en duikbootjagers zijn aan de kust van Noorwegen, van de bezette wezenloosheid^ grenzend, gebrek aan ver- Westelijke gebieden en op de Middelland- sche Zee 8 vijandelijke toestellen neerge schoten. Een formatie snelle Duitsche gevechts vliegtuigen heeft bij een aanval overdag op de Zuidkust van Engeland militaire doelen der stad Eastbourne met bommen van zwaar kaliber bestookt, Den laatsten tijd zijn herhaalde lijk bij politie* en distributiediensten klachten binnengekomen over zoo genaamde ophaaldiensten. Dit zijn zuiver particuliere instellingen, die zich bezig houden met het afhalen bij de plaatselijke dist ril sten van de bonkaarten dingsmiddelen en andere distributie bescheiden. tf/anneer men hierban gebruik maakt, doet men dit geheel op eigen risico, zoo wordt van be voegde zijde gewaarschuwd, want deze diensten dragen geen officieel karakter en staan in geenerlei ver band met de plaatselijke distributie diensten zelf. Er kan in dit verband niet genoeg de nadruk op worden gelegd, dat men zijn stamkaart en andere bescheiden ZOO MIN MOGELIJK uit handen moet geven. Indien men door Omstandigheden zelf niet in staat is. bescheiden af 1 te halen, dient men nauwlettend toe te zien, aan wien men zijn be scheiden toevertrouwt, want men draagt zelf het volledige risico. Wanneer distributiebescheiden door kwade trouw of slordigheid van den ophaaldienst niet in het bezit komen van de rechthebbenden, zul len deze het daarom voor korten of langen tijd zonder bescheiden moe ten stellen. Tenslotte wordt er nog maals de aandacht op gevestigd, dat hij, die zijn distributiebescheiden niet zorgvuldig beheert, strafbaar is. Dit geldt dus zoowel voor het geval, dat iemand zélf zijn bonnen verliest, als voor het geval, dat hij deze uit handen geeft aan iemand, die er op zijn beurt slordig mee omgaat. In dit laatste geval zijn dus beide personen strafbaar. derlanders zich vergissen, wanneer zij ge- looven, dat het er slechts om gaat het communisme niet tot bloei te laten komen, een dwaling, die hier en daar kon worden opgemerkt. Het bolsjewisme is de tegenwoordige levensvorm van den binnenaziatischen steppengeest, zooals die om de paar eeuwen op Europa toestormde. Dat is niet een menschelijke uiting, die iets uitstaande heeft met tucht of zelfs met vrijheid, maar een massale opeenfwoping van men schen, die zielloos tot machinemenschen geworden en zelfs gemaakt zijn. Strijd tegen het Oosten en het Westen Maar het is voor ons even belangrijk er aan te denken, dat wij ook tegenover het Westen voorzichtigheid in acht hebben te nemen. Want ook daar vormt zich een geest, die met den Europeeschen niets ge meen heeft in die mate, dat wij aan een lotsgemeenschap kunnen denken. Het Amerikanisme, dat zich aan de' overzijde vormt, .moet zich maar ontwikkelen zoo als het wil, wij zullen het niet storen. Maar wij moeten het afwijzen, dat dit Amerikanisme in onze Europeesche aan gelegenheden binnendringt. Wij kuhnen thans reeds constateeren, hoe ongeschikt en misplaatst het is, dat de Amerikanen zich met onze zaken willen bemoeien. Wij nemen juist thans aan de overzijde steeds weer de grenzenlooze onwetendheid om trent en het volledige gemis aan begrip voor onze toestanden alsmede een aan ge- '.Z - J.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 21 Cl „1. Halve oplaag, halve prijs RecL p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, f 0,48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c meer hadden wij ons Dat .wilden onze nu werkelijk belachelijk HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 5 April. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: De bolsjewieken hebben gisteren met verscheidene divisies den verwachten aanval op het Oostelijke front van het Koebanbruggehoofd ingezet. De steeds herhaalde aanvallen, welke werden ge steund door krachtig artillerievuur en vele pantserwagens, werden door Duit sche en Roemeensche troepen uiteenge slagen met zware vijandelijke verliezen aan menschen en materiaalde gevechten duren voort. Een eigen aanvalsoperatie ten Oosten van Orel had een geslaagd verloop. Aan de rest van het Oostelijke front alleen ten Zuiden van het Ilmenmeer en voor Leningrad levendiger plaatselijke ge- vechtsactie Aan het front in Tunis had de dag bij plaatselijke actie van verkenningstroe- pen en stormtroepen een rustig verloop. De luchtmacht bestookte met sterke af- deelingen vijandelijke concentraties van voertuigen en pantserwagens, tentenkam pen en artilleriestellingen. Duitsche jagers behaalden 8 overwinningen in de lucht. Ten Oosten van Bougie deden gevechts vliegtuigen een aanval op een groot vijan delijk vrachtschip, zij brachten het zware schade toe. Een gemengde Britsch-Amerikaansche formatie heeft gisteren overdag het gebied van Parijs aangevallen. Tengevolge van bomtreffers in woonwijken, parken en sportterreinen van de stad zijn er ver scheidene honderden dooden en gewonden onder de bevolking Bij dezen terreuraan. wal en bij andere vijandelijke aanvallen op het-bezette gebied in het Westen en Noor wegen werden 19 vliegtuigen neergescho ten; 3 eigen toestellen gingen verloren. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen lukraak brisant, en brandbommen laten vallen vooral op open plattelandsgemeenten in het kustgebied van Noord-Duitschland. Tien der aanval lende bommenwerpers werden door nacht jagers en afweergeschut der marine neer gehaald. antwoordelijkheidsgevoel waar. Ik herinner er slechts aan, dat toon aangevende mannen daar eenvoudig zeg gen, dat het ’t beste zou zijn, dat in deze Europeesche wanorde, welke zij meenen te zien in de verscheidenheid van onze vol ken en staten, orde wordt gebracht door de bolsjewisten en dat er geen enkel be zwaar tegen kan worden gemaakt, indien de buren van de Sovjetrepublieken ver zoeken in de Sovjet-Unie te worden op genomen, zich dus voor het bolsjewisme uitspreken. Dit is het doorslaggevende be wijs voor het feit, dat er daar geen be grip is voor ons Europeanen, maar ook niet de wil om zich op verantwoordelijke wijze met onze aangelegenheden bezig te houden. De lieden daar aan dé overzijde zouden ons voor hun andere aanspraken op de wereldheerschappij slechts verraden en verkoopen. Ik zou u allen op het hart willen druk ken, dat wij Europeanen, om wie het thans gaat, ons ervan bewust moeten zijn, dat wij een lotsgemeenschap vormen, die zich tegen het Oosten moet verdedigen om zijn of niet zijn, die echter ook haar volk- aohe en cultureele bestaan moet verdedi gen en handhaven tegenover dit Ameri- kaansche Westen. Nederlandsche Arbeidsmannen! Het Duitsche volk heeft dezen strijd aanvaard. Ik wil u volkomen openlijk zeggen, dat wij dezen oorlog natuurlijk in de eerste plaats voor onszelf voeren. Het zal niet zoo zijn, zooals het drie- of vierhonderd jaar geleden was, toen het vraagstuk der geestelijke en godsdienstvrijheid ten koste van het Duitsche volk werd uitgevochten, toen in de hervorm ingsoorlogen voor het Avondland de vrijheid van geweten werd bevochten, maar het Duitsche volk en het Duitsche Rijk de kampprijs voor de andere landen waren. Het zal niet wederom zoo zijn, dat thans de geestelijke strijd om de sociale gerechtigheid en de volksche vrij heid ten koste van het Duitsche volk wordt gevoerd. Het Duitsche volk voert dezen oorlog om zijn toekomst, die thans vooral tegen het bolsjewisme moet, wor den gevoerd in zijn meest doeltreffenden gemeenschapsvorm, het nationaah-socia- lisme. En wij Duitschers, zullen dezen strijd uitsluitend en nooit in een andere orde voeren dan volgens onze nationaal- socialistische levenswet. Maar in dezen zegevierenden strijd voert Duitschland thans ook den oorlog vooi* Europa en Juist de soldateske levenswet ten, die ons door de geschiedenis der eeu wen geleerd zijn, hebben ons tot de groot ste krachtsinspanning gereed en geschikt gemaakt De machtsontplooiing van het Duitsche volk in dezen oorlog is oneindig groot. Wij hebben tot dusverre met ongeveer een vijfde deel van de verliezen van den eer sten wereldoorlog onze vijanden uit dit werelddeel geslagen en den vijand in bet Oosten reeds half op de knieën gedwon gen. En juist in dit jaar 1943 worden wij zooals onze vijanden met verbazing zien, omdat zij een 1918 verwacht hadden door de concentratie en den inzet der thans opgeroepén krachten met den dag sterker Rede van den Rijkscommissaris Mannen van den Nederlandschen Ar beidsdienst! Ik wil van de gelegenheid gebruik ma ken, om u mijn opvatting uiteen te zetten over de taak, die gij hebt en de plichten, welke gij behoort te vervullen. Als een deel van u mij niet direct verstaat, omdat ik niet in uw taal tot u kan spreken,' kunt gij er. wanneer uw superieuren mijn woorden voor u zullen vertalen, toch van overtuigd zijn dat ik er met groote aan dacht en zeer veel ernst over nadenk, waarom gij in de Nederlanden ook in een Arbeidsdienst vereenigt dient te zijn, Ik besef volkomen, dat voor u, Hóllan ders, Friezen en andere Nederlanders deze vereeniging in een organisatie, die zoozeer een militair karakter draagt, iets onge woons is. Ik zie u hier voor het eerst niet als een afdeeling, die uit vrijwilligers be staat, die dus om een of andere reden vanzelf, hier gekomen zijn, maar als een lichting, dus zuiver als een groep van de Nederlanders van uw leeftijdsklasse. Ik begrijp, dat deze orde en discipline op menigeen van u den indruk van een dwang zou kunnen maken. Daarover wil ik u dit zeggen. Zoolang een van u den Arbeidsdienst gevoelt als dwang, heeft hij de beteekenis van den Arbeidsdienst nog in het geheel niet begrepen. Hier is sprake van iets anders. Gij moet de overtuiging krijgen, dat gij hier in een gedisciplineer de orde naast elkander zijt geplaatst, dat gij met elkaar werkt in een orde, die niet zonder beteekenis is want dan zou het geen orde zijn maar, dat gij voor de verwezenlijking van een gedachte en voor een goede zaak bijeengebracht zijt. Waarom gedisciplineerde orde? Voor u. Nederlanders in het algemeen, is het tot dusverre misschien nog niet nöodig geweest dat het geheele volk in dergelijke formaties bijeengebracht werd. Voor ons. uw buren in het Duitsche Rijk, is dit noodig geweest op grond van de er varing van onze eeuwenoude geschiede nis, want wij, midden in dit werelddeel met grenzen bijna zonder natuurlijke be- mandant van den N.A.D., dié als volgt de .scherming, zijn steeds weer aangevallen. Onze vijanden beweren thans, dat het om. gekeerd is. Maar wanneer gij de geschie denis onderzoekt, dan zult gij zeggen, dat de anderen ons steeds weer hebben over vallen. Ik herinner aan de oorlogen, die de Franschen eeuwenlang tegen ons ge voerd hebben. Ik herinner aan de storm- loopen, die steeds weer uit het Oosten kwamen en over Duitschland geheel Euro, pa wilden overstroomen. Daarom was het noodig, dat wij al onze krachten leerden samenvoegen in een gedisciplineerde orde, dat wij niet Pas °P het oogenblik van het gevaar om ons heen mochten zien, waar onze vrienden en buren en onze vijanden waren. En zoo is onze soldateske houding niet een dressuur, maar de uiting naar buiten van onze inwendige paraatheid. Zoo moet ook gij de orde in den Ar beidsdienst opvatten, want ik geloof, dat voor u deze tijd, waarin gij eenigszins buL ten de geschiedenis en haar oorlogen ge staan hebt,'voorbij schijnt te zijn; immers thans is de schok, die zich over den ge- heelen wereldbol voortplant, te groot dan dat een volk op den duur afzijdig kan blij, ven. Daarom lijkt het mij noodig en voor u van belang, u te brengen tot een ver eeniging en een formatie, die u de erva ring en de wetenschap van het gezamen lijk naast elkander staan in een gedisci plineerde soldateske orde bijbrengt. Opmarsch in Noord-Tunis Resten van in de bergen gevluchte Engelschen wer den door de Duitsche soldaten overweldigd. Niet ver van de tot nu toe door de Engelschen bezette stellingen, welke door de Duitsche tanks in een moedigen aanval werden veroverd, worden de ge vangenen verzameld (P.K. Hug-Atl.-H ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 5 April. (Stefani.) In Tunis bedrijvigheid van wederzijd- sche artillerie en verkenningsdetachemen- ten. Italiaansche en Duitsche luchtforma ties hebben de havenwerken van Bone ge bombardeerd en herhaaldelijk aanvallen gedaan op de achterwaartsche verbindin gen van den vijand, waarbij eenige tien tallen auto’s in brandBgeraakten. Gisteren werden 12 vijandelijke vliegtuigen ver nield, waarvan 8 in luchtgevechten en 4 door het afweergeschut. Voor de reede van Bougie hebben Duitsche vliegtuigen een koopvaardijschip van 8000 ton met een torpedo getroffen. Vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren aanvallen gedaan op Napels, Syracuse, Palermo en Carloforte. In de beide eerst genoemde steden werd aanzienlijke scha de aangericht aan openbare en particu liere gebouwen. Er zijn 221 dooden en 387 gewonden te Napels, 4 dooden en 20 gewonden te Syracuse, 12 dooden en 30 gewonden te Carloforte. Twee vijandelij ke toestellen werden boven Napels neer geschoten. Twee bommenwerpers, welke hadden deelgenomen aan den aanval op Carlo forte, werden bij Mercureddu door luchtdoelgeschut in zee geschoten. Eén onzer duikbooten, die op den At- lantischen Oceaan opereerde onder bevel van den luitenant ter zee Rossetti Mario uit Imperia, heeft het 3000 ton groote Grieksdhe koopvaardijschip ..Granicos”, dat een voor Engeland bestemde lading pyriet aan boord had, en het 3000 ton metende koopvaardijschip „Celtic Star”, in den grond geboord. den van him volksche en rasverantwoor delijkheid in het volk en in den groote- ren kring der Germaansche volken, die zullen ontwaken en bereid zijn ook het laatste in te zetten voor de toekomst. Gij voor het Nederlandsche volk, wij voor het Duitsche volk en wij allen voor een ge meenschappelijke, gelukkige toekomst. Na de redé van den Rijkscommissaris volgde nog een zangnummer van de Ar- beidsmanrien „Heft de spaden, laat ze blinken”; waarop de plechtigheid werd b< loten met het spelen van de volkslie deren en een défilé van den Ned. Arbeids dienst vóór den Rijkscommissaris. werven van uitbreiding der staatsgrenzen dezen oorlog niet. In September 1939 was het geweest dit alles te vermijden, de gerechtvaardigde aanspraak Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWA(LENSTRA AT 35—37 G'ro No. «sou Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.s Rijsw., Kantoorboek)». Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Ir., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.771187 mogelijk als toen van het Duitsche Rijk op Dantzig erkend was. Dan' dit alles kunnen besparen. vijanden niet. Het doet aan. wanneer wij ons indenken, dat door deze recht vaardige erkenning van onze aanspraak alles had kunnen worden voorkomen. Maar dit kon zoo niet zijn, want het zeer groote conflict dat wij thans mee maken, bereidde zich voor. Werelddeelen strijden togen elkaar Wij kunnen nu zeggen dat de wereld deelen met elkander strijden. Oostelijk van ons dreigen de horden der Oost- europeeschbinnenaziatische steppen ge heel Europa te overstroomen. In het Wes ten vormt zich een nieuwe concentratie van krachten op het Westelijk halfrond, nieuwe groepeeringen ontstaan in het Verre Oo4fen. Wij in het oude wereld deel Europa zien ons geplaatst tegenover d^ze continenten en hun concentratie. Maar het zijn niet de continenten- be langrijk en beslissend is de geest, die de menschen in de geschiedenis stoot en be stuurt. De militaire ’•Correspondent Van D.N.B. is op een^reis langs de Neder- landsche kust door het Opperbevel van de Weermacht in de gelegenheid gesteld, de aldaar gebouwde omvangrijke en diep geëchelonneerde versterkingswerken in "oogenschouw te nemen. Hij schrijft hierover het volgende Inderdaad, nergens in Europa krijgt men zoo opeens den indruk, dat een ge heel land veranderd is in één enkele groote vesting zooals hier in Nederland. Aan een militair geschoold oog ontgaat het niet, dat al deze uitgestrekte instal laties die hier in den loop van de laatste twee jaar zijn ontstaan, een enkel geheel vormeneen werk ter verdediging, waar, aan de ervaringen van de Maginotlinie en van den Westwal evenzoo ten grond slag liggen als die van den veldtocht in het Oosten met zijn eerst daar ontwikkel de totaal nieuwe camouflagemethoden. Artilleristisch gezien, is hier een werk ontstaan, waarvan men kan zeggen, dat het totdusver uniek is en wel niet alleen met het oog op de aanwezigheid van de meest verschillende kalibers, doch juist met het oog op de beweeglijkheid. Van de DuitschNederlandsche grens tot aan de kust is er geen vierkante meter die in geval van nood niet onder het vuur van een ontelbaar aantal stukken geschut, mitrailleurs of van batterijen pantser- en luchtafweergeschut ligt Alle installaties, die men reeds sedert het begin van dit jaar als .klaar voor de verdediging” be schouwen kan hoewel vanzelfsprekend nog koortsachtig aan de vervolmaking gewerkt wordt hebben een drieledig doel Winston Churchill schildert het Bolsje wisme van 1920—1942 Churchill in een radio-toespraak op 30 Maart 1940„De Sovjetregeering openbaarde met haar overval op de heldhaftige Finnen aar de geheele we reld de verwoestingen die het Bolsje wisme in het wezen van elke natie welke hef. slachtoffer van deze doode lijke geestelijke en moreele ziekte ge worden is, aanrichtFinland houdt zich prachtig, ja. zelfs ^rootsch De dienst, die Finland aan de mensch- heid bewijst, is reusachtig (Pax-m) Mijnheer de Rijksminister, Op 3 Mei van het vorige jaar stonden afdeelingen van den Ned. Arbeidsdienst in den Haag op Houtrust aangetreden en deden daar kjnde van hun vasten wil om aan ons volk te toonen, dat er toch nog wat leefde in de harten van onze jongt- ren. Dat zij liever de daad wilden stellen dan werkeloos toe te zien. Sindsdien is er bijna weer een jaar ver streken. De op Houtrust opgestelde afdee lingen vervulden haar plicht aan het va derland en werden in Juli 1942 en op 4 Januari j.l. afgelost door tienduizend jon gelieden, van wie thans een deel voor u staat. Ook deze jongemannen, die door de In werkingtreding vah het Arbeidsdienst- plichtbesluit onder geheel andere omstan. digheden onder de schop zijn gekomen, zijn bereid, hun volk getuigenis af te leg gen van hun vasten wil: het vaderland te dienen. Het appèl dat heden gehouden wordt, is van bescheiden afmeting; maar ik kan u de verzekering geven, dat ook de mannen van de afdeelingen. die hier niet aanwezig zijn, koesteren. Mannen van den beidsdienst stonden in de Russische steppenhitte en deden daar hun plicht jegens Europa en jegens hun land. Of h?t dit jaar mogelijk zal zijn vrijwillig als arbeidsman naar het Oosten te gaan, laat zich nog niet overzien. In elk geval zullen de dienstplichtigen van deze lichting niet in het Oosten staan, doch zij zullen hun paraatheid in het eigen vaderland toonen en hiermede aan hun landgenooten, die bij duizenden nog koppig afzijdig sta-n, het bewijs leveren, dat zij begrijpen, dat ook voor den Ne derlander de Arbeidsdienst een le vensnoodzaak is geworden, waaraan niet te ontkomen valt, nu Europa’s hoogste goederen vanuit het Oosten door nietsont ziend.: beschavingsverwoesters worden bedreigd. r inzet van den geheelen Arbeids dienst v een veiligstelling van den oogst, waa ij ik ook den A.D.M. inscha kel, zal blijken een zegen te zijn voor het t .eele Nederlandsche volk. U zijt hier gekomen in de hoofdplaats Van een provincie, die diverse mannen van groot formaat heeft voortgebracht. De duizend mannen die hier voor u staan aangetreden zijn voor het grootste deel vertegenw digers van dit Friesche volk, dat zoo sterk aanvoelt het begrip „bloed en bodem”. Zij staan hier als waarachtige vertegenwoordigers van het Noordras en dragen samen met hun kameraden van Noord tot Zuid en van Oost tot West de leuze uit, die weldra bij iederen Neder lander in het hart behoort te zijn gegrift „lek dien”. Het Nederlandsche volk kan op zijn Arbeidsdienst rekenen. Nadat de arbeidsmannen het „Friesche Volkslied” hadden gezorlgen, nam de Rijkscommissaris, ixirt Inquart het woord. 2. 1 richt naar het binnenland voor het geval van een gecombineerde door middel van afdeelingen jagers resp. van de lucht troepen en marine-eenheden. Hier is een nieuw systeem ontwikkeld. Artilleristisch gezien is een klein onderdeel hiervan, dat de pantserkoepels van de stukken ge schut. niet meer zooals nog in de Magi notlinie het geval was tot maximum 180 graden, doch tot 360 graden draaibaar zijn. Het geheele achterland is voorts in zoogenaamde steunpunten ingedèeld, die op zichzelf een gesloten deel van de ves tingwerken vormen, voorzien van alle wapens uitgerust met groote onderaard- sche munitie- en levensmiddelendepóts onder betonden lagen van meters dikte, die er voor zorgen, dat zij absoluut „vei lig voor beschieting” zijn. Deze steun punten zijn van hun kant nog onderver- deeld in kazenoatgroepen, waarvan ieder afzonderlijk met haar vuurkracht de doode hoeken van de aansluitende tweede en derde groep bestrijkt. Als gevolg van den moerassigen bodem is het gebruiken van tanks voor een aanvallenden vijand nauwelijks mogelijk en toch heeft de Duitsche versterkingskunst ook met deze onwaarschijnlijkheid rekening gehouden. Door middel van pantserversperringen. opgenomen in het stelsel van deze steun punten, waarvan er honderden over het geheele land verspreid liggen, zijn voor zorgsmaatregelen hiertegen getroffen. De luchtafweer 3. Alle installaties dienen tevens ook voor den luchtafweer, waarvan de wer kelijke sterkte pas dar. duidelijk wordt, wanneer het geval zich zou voordoen, wagrvan de Weermachtbevelhebber in Nederland," generaal der vliegers Fried rich Christiansen ter gelegenheid van eeh ontvangst van buitenlandsche journa listen zeide,JDe vijand kan zich ver zekerd houden van een warme ontvangst. Wij zien hem met die belangstelling tege moet, die de welvoorbereide soldaat yoor elke gewaagde operatie koestert.” Het, is geen toeval. dat aan den ouden Pour le Mérite-vlieger van Zeebrugge, die den Engelschen reeds in den eersten wereldoorlog veel zorgen bereidde, de verdediging van Nederland is toever- trouwd, hem den aan den strijd gewenden zoon van Frieschen bedem. De wet der prestaties Kameraden zoo wjil ik u als Arbeids mannen thans noemen de Arbeids dienst moet voor u een beleverfis zijn, gij moet de belevenis hebben, dat gij, wat ook uw afkomst is. of uw ouders gegoed zijn, een vermogen hebben, hoogere staatsambten bekleeden, een vooraan staande plaats innemen in handel of in dustrie, of dat zij handwerkslieden, boe ren of arbeiders zijn, allen gelijk zijt, op geroepen voor denzelfden inzet en het zelfde doel, en dat er slechts één onder scheid bestaat, dat van uw prestaties. Wie meer presteert, beteekent meer. En dat, Nederlandsche Arbeidsmannen, moet ook de eerste wet zijn, volgens wel ke wij de maatschappelijke orde in dit nieuwe Eurepa willen opbouwen. Ook hier moet de eerste wet de prestatie voor de gemeenschap worden. Deze belevenis moet gij ondergaan. Met deze belevenis moet gij dan uw burgerlijk beroep aanvaarden en weten, dat gij een maal naast elkander gestaan hebt als mannen van uw leeftijd, waarbij er geen verschillen .van welken aard waren, maar één gemeenschappelijke band van gedis ciplineerde orde en zinrijken arbeid. Ik zou u. doch ook allen anderen Nederlan ders op zeer ondubbelzinnige wijze wil len zeggen, dat dit het eenige doel van den Arbeidsdienst is. Want, wanneer dit doel wordt bereikt, wanneer gij aldus bijeengebracht en paraat gemaakt zijt, dan is een der belangrijkste grondslagen in u gelegd, waarop wij onze toekomst, zooals deze ons allen in Europa gemeen is, willen opbouwen. De Arbeidsdienst zal echter voor u nooit gewetensdwang be- teekenen. Hij zal zich ook nooit indringen in de verhouding van den mensch tot God Mannen van den Nederlandschen Ar beidsdienst, ik heb dan ook heden voor u slechts één wensch, dat gij openhar tige. opgewekte mannen zijt, bereid zich in te zetten, die zich vooral bewust wor- Het front naar de kust 1. De verdediging met het front ge richt naar de kust, dus het afweren van elke landingspoging van vijandelijke strijdkrachten. Langs de kust v.indt men daarom ook de zwaarste en verdragende stukken geschut, ingebouwd in moderne pantserkoepels op reusachtige betonnen kazematten, waarvan de camouflage zich telkens zoo natuurlijk bij het terrein aan past, dat zij zelfs, wanneer men er vlak voorstaat, voor het meest geoefende oog niet te zien zijn. Op de strategisch bij zonder belangrijke punten aan de kust is een zoodanige massale vuurkracht aan wezig, dat een vijandelijke actie van zee uit reeds ver uit de kust tot een jammer lijke mislukking is gedoemd, temeer daar de Duitsche marine hier met nieuwe eenheden klaarstaat, die van de verte uit geleid voor den vijand niet minder ge vaarlijk zullen zijn dan de verdragende zware kustartillerie Door beide wapens elkaar te laten aanvullen, schijnt hier een middel gevonden te zijn, dat aan spraak kan maken op de benaming „universeel” Tevens echter zijn langs de geheele kust voor afweer en tegenaanvallen pantser- brekende wapens geconcentreerd, zijn aiepe en breede pantsergrachten en pant- serhindernissen aangelegd, waaraan men kan zien, dat aan den bouw van deze in stallaties de ervaringen, opgedaan in het Oosten, klaarblijkelijk op de Krim en het Taman-schiereiland. ten grondslag liggen. Op meesterlijke wijze gecamoufleerd, loo* pen grachten en hindernissen zoo door de duinen en geëvacueerde kustplaatsen, dat men ze eerst ontdekt wanneer men zelf hierover is gestruikeld. Dat juist hier in deze sectoren de kunst van de Duitschers in het ondermijnen, de kunst van het aan leggen van zeer diepe mijnversperringen hoogtij viert, behoeft wel niet te worden vermeld. De Friesche hoofdstad stond Zaterdag en Zondag in het teeken van Men Neder- Jandschen Arbeidsdienst door dè groote demonstratie, die hier werd gegeven en die o.m. werd bijgewoond door den Rijks- eommissaris. Reeds Zaterdagmorgen om ongeveer half negen kwamen de verschillende af deelingen van den N.A.D., die haar rtiede- werking verleenden, aan het station aan, waarna met het staforkest een marsch door de stad werd gemaakt naar het ge meentelijke sportterrein aan den Wester- singel. Voor dezen marsch werd zeer veel belangstelling van de zijde van het publiek aan den dag gelegd, hetgeen nog meer het geval was toen de zes afdeelingen des middags een propagandamarsch door de ®tad maakten, eveneens begeleid door het staforkest. Tot slot van den dag gaf het staforkest van den N,A.D. een avondcon cert, in de „Lange Pijp”. Zondagmorgen maakte de afdeeling iWorkum een marsch door de stad, alweer begeleid door het staforkest, welke marsch eindigde op het Zaailand, waar de Neder- iandeche vlag werd geheschen. Een och- tendorkest In de „Lange Pijp” van het Staforkest trók wederomgroote belang stelling. Nadat nog een éenpansmaaltijd op het Zaailand was genuttigd, waarbij het staforkest muziek ten gehoore bracht, brak het hoogtepunt van den dag aan. De op het Zaailand opgestelde afdee- Bngen werden door den hoofdarbeidslei- der Schoenberger gemeld, waarna de Duit sche vlag werd geheschen. Na de melding san den Rijkscommissaris werden de op gestelde arbeidsmannen geïnspecteerd, waarop zij het >»WÜ mannen uit alle streken”, ten gehoore brachten. Rede van den Commandant van den N.A.D. Het woord was hierop a;n den Com- Banwezigen toesprak:

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1