3' No. 18459. i Zaterdag 10 April. 1943. Keuringen voor de Waffen-S.S. DE SUCCESSEN VAN DEN DUITSCHEN DUIKBOOT- OORLOG en het Legioen DE SLAG IN DE JAVA-ZEE j Aan de inwoners van ZWARE AFWEERSLAG IN TUNIS DUURT VOORT DE TAAK VAN DEN NEDERL. VOLKSDIENST BIJ BOMINSLAG AS-TROEPEN BEHOUDEN BEWEGINGSVRIJHEID IN TUNIS DE STEM DER S.S. den Haag, Rijswijk, Voorburg, Leidschendam VERDUISTEREN van 8.30 uur nam. tot 7 uur v.m. DOODVONNISSEN VOLTROKKEN XC.N.F^G.F4a ASTROEPEN BIEDEN WEERSTAND AAN VIJANDELIJKEN DRUK HET VERBERGEN VAN JODEN TERAARDEBESTELLING DER SLACHTOFFERS VAN DEN AANVAL op Antwerpen ONTSLAG VAN TWEE RAADS- HEEREN IN HET GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN Wassenaar en 14-4-43 9 tel 13 uur Rotterdam Deutsches BURGEMEESTERSBENOEMINGEN 1 AANTAL DOODEN IN ROTTERDAM TOT 341 GESTEGEN Mix pl3 GbiBacr 8 TpaMsae 4 zF I HAAGSCHE COURANT van WEERM ACHTBERICHT ITAL1AANSCH j king worden gewischt. Niederlande ambt ontslagen. Acht Britsche bommenwerpers boven West-Duitschland neergeschoten Het operatieve beleid van schout-bij-nacht Doorman >e luchtmacht steunde door onvermoei- dperaties de afdeelingen van het leger in haar kwaren strijd. reeds enorme Luistert op Zondag 11 April van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum L op golflengte 415 meter naar de stem der SS., onderwerp: de les van het front. Zoo wijjal niet in staat zijn, het ontzaglijke leed geheel weg te nemen, toch weten t." H E L PT I Nederlandsche Vrijwilligers strijden in het Oosten. (S.S.P.K. Zschackel O.H.) Maan: 10 April onder 1.33 v.m., op 10.21 v.m.; 11 April onder 2,26 v.m,, op 11.07 v.m.; 12 April onder 3.14 v.m., op 11.56 v.m., E.K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. nm. Haus, Westzeedijk, 15-4-’43 9 tot 11 uur Tilburg, Lange Schijstraat 66, 15-4-’43 15 tot 17 uur, Den Bosch Hotel Noord-Bra- bant, Markt 45, 16-4-’43 9 tot 11 uur, Roermond, NSDAP, Swalmerstraat 61, 16- 4-’43 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16b, 17-4-’43 9 tot 11 uur. Hengelo, Deut sches Haus, 17-4-’43 15 tot 17 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt, 18-4-’43 9 tot 11 uur Groningen, Concerthuis Poelestraat. 18-4- ’43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat, 19-4-’43 9 tot 13 uur, Amsterdam, school lepenweg 13, 20-4-’43 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21-4-’43 9 tot 13 uur, Amersfoort, dienstgebouw Leusderweg, 22-4-'43 9 tot 13 uur, Den Haag, café den Hout, Bezuiden- houtscbeweg. De eerste vrouwelijke postboden zijn gisteren in de Haagsche straten ver schenen. (C.N .F ,-Meyer) De hulpverleening in Rotterdam In de dagelijksche persconferentie van gisteren heeft de heer G. H. v. d. Wal van den Nederlandschen Volksdienst. een overzicht gegeven van het werk van den Ned. Volksdienst bij den jongsten lucht aanval op Rotterdam, waarbij tevens de werkwijze bij onverhoopt verder voor komende gevallen van dien aard is aan gegeven. Officieol wordt medegedeeld: De door het Duitsche Obergerioht den 2en en 9en Maart 1943 gevelde doodvonnis sen tegen den veelvuldig voor diefstal met inbraak gestraften recidivist Wilhelm Dis sel uit Amsterdam wegens het verboden bezit van wapens, en tegen Shnon Bertus Schuit uit Amsterdam, wegens sabotage, zijn vandaag na onderzoek van de gratie mogelijkheid, voltrokken. Dissel had, toen hij door Nederlandsche politiebeambten bij een inbraak werd be trapt, verzet tegen zijn arrestatie geboden •n daarbij gebruik trachten te maken van een schietwapen, dat hij bij zich droeg. Schuit had als voorma* lid van de C.P.N. ondanks alle in het openbaar gege ven waarschuwingen tot October 1942 zich schuldig gemaakt aan het verspreiden van geschriften en het aanwerven van leden voor de C.P.N. Opvoeding van de Sovjetjeugd. Hoe de werkelijkheid is, toont ons de ,.Pio- nerskaja” van 4 Januari 1938, Oude menschen met achting en voorkomendheid bejegenen, behoort niet tot de opvoedingsprincipes voor de Sovjetjeugd ROME, 10 April. (Stefani.) In Tunis bieden de Italiaansche en Duitsche strijd krachten weerstand aan den voortduren- den vijandelijken- drukin goede orde brachten zij de voorgenomen bewegingen ten uitvoer. Het ongunstige weer be perkte gisteren in aanzienlijke mate de bedrijvigheid der luchtmacht aan weers kanten, PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode’’ „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl." ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz nr. 5 c.. fr. p p 10 c van de Amerikaansche troepen, die bij Maknassy hebben geopereerd. Het terrein waarop op het oogenblik generaal Ander son opereert, wordt steeds ongunstiger voor het gebruik van gevechtswagens, een der redenen waarom hij bergartillerie heeft laten aanrukken. Toestellen der N.A. A.F. (North African Air Force) hebben Sfax aangevallen. Van bevoegde Duitsche zijde wordt op het volgende gewezen Sedert de afkondiging van de be schikking van den Generalkommissar für das Sicherheitswesen inzake het verblyf van joden in de provinciën werd een groot aantal voortvluchtige joden door de medewerking der bevol king gevat en naar een arbeidskamp overgebracht. Met het oog op het v r y- willig en t ij dig verstrekken der aanwijzingen zyn de Nederlanders en hun gezinnen, die oorspronkelijk deel hadden genomen aan de verberging der joden er in alle gevallen zonder straf vanaf gekomen. Daarentegen moest onlangs een aan tal Nederlanders worden gearresteerd, die getracht hadden te verhinderen, dat de politie kennis kreeg van het verblyf van verborgen joden. Teneinde een vergissing inzake het al of niet behooren tot het joodsche ras van woningzoekende personen en tevens het gèvaar van een strafbare handeling te vermijden, wordt drin> gend aanbevolen alle in de huiselijke gemeenschap opgenomen personen overeenkomstig de voorschriften en on verwijld aan te geven bij de meest na bije politie-autoriteit. de deur komen om voorwerpen of geld in te zamelen, laat men dan wat men kan missen naar den Volksdienst zenden, rechtstreeks naar Rotterdam of naar functionarissen in zijn buurt. Deze zor gen dan voor doorzending Het adres luidt: Stedelijk bureau N.V.D. Rotter dam. Mathenesserlaan 408 De school waar voorloopig de ingezamelde voorwer pen worden opgeslagen is aan de Hooi- drift 72. Het centraal gironummer is 430983. hetzij warme maaltijden raison van 10 cent worden verstrekt. De hulp ter voorziening in kleeding is in overleg en in samenwer king met den distributiedienst zoo ge regeld dat de slachtoffers voor een be paald bedrag goederen kunnen koopen. De hulp aan geld geschiedt in den vorm van overbruggingssteun, welke, evenals het geld voor de kleeding. het karakter van een voorschot draagt, daar dit later zal worden gekort op de definitieve uitkee- ring door de commissie voor oorlogs- en defensieschade De N.V D. de centrale orga nisatie voor hulpverleening Men begrijpt, dat het uitschrijven van deze schadekaarten met alle aanteeke- ningen op de rugzijde en de co’ntröle aan <je hand van de lijsten der luchtbescher ming een enorm werk vorderen waar mede in Rotterdam niet minder dan 350 man geschoold personeel drie dagen zijn bezig geweest. Het behoeft geen betoog, dat de slachtoffers gedurende deze drie dagen niet op verzorging hebben moeten wachten. Voor het eten wer€ terstond gezorgd. Er zijn reeds berichten ver schenen over de enorme hoeveelheden pap. die door de centrale keukens aan de Rotterdamsche bevolking werden’ ver strekt. Dit alles geschiedde onder leiding van den N.V.D. Het is hier de plaats erop te wijzen, dat geen enkele andere organisatie hulp mag verleenen. Alles ge schiedt door of door bemiddeling van den Nederlandschen Volksdienst. Binnen dit kader is ieders hulp welkom. Zoo boden zich in Rotterdam terstond spontaan hon derden bewoners van Blijdorp aan. die in de Rivièrahal rond een half millioen sneden brood hebben geboterd en belegd Ook op andere wijze heeft de bevolking zich zeer vérdienstelijK gemaakt Gisteren zijn onder enorme belangstel ling in het district Antwerpen de lijken ter aarde besteld van 500 slachtoffers, om gekomen bij den Amerikaanschen lucht aanval op Maandagmiddag j.l. Een sterke ordedienst zorgde voor de afsluiting langs den weg van den stoet. Op het gemeepteplein werden de voer tuigen met 8 en meer kisten in 3 lange rijen naast elkaar geplaatst. De eerewacht werd betrokken door in het wit gekleede Roode Kruis-verpleegsters. Schoolkinderen vormden een haag rond het plein, terwijl dragers van kransen en bloemen als het ware een omlijsting vorm, den rond de opgebaarde kisten. Zijne Em. kardinaal van Roey celebreerde de Mis van Requiem. Hierna zetne de stoet zich in beweging voor den tocht naar het kerk hof, waar 12 breede geulen waren gedol ven. Hier stond een zwart hoog houten kruis met het opschrift „5 April 1943”. Burgemeester Delwaide legde aan den voet van het kruis bloemenkransen neer van Koning Leopold en Koningin Elisa beth, gevolgd door kransen van militaire autoriteiten, van den gouverneur van de provincie, van de stad Antwerpen, van de steden Brussel. Luik en Gent. Nadat de autoriteiten langs deversche graven getrokken waren, volgden familie leden de afgestorvenen naar hun laatste rustplaats. „5 April 1943”. Deze woorden kunnen wellicht door den tijd van het houten kruis verdwijnen, maar nooit zullen zij uit het hart van de Antwerpsche bevol- Inzamelingen en collecten Reeds tijdens de ramp ontving de N.V.D. van verschillende zijden stoffe lijke gaven tot leniging van den nood. Deze spontane actie is men tegemoet ge komen door het organiseeren van inzame lingen en collecten, wélke in Rotterdam al in vollen gang zijn en ook elders, naar gemeld, zullen worden gehouden. Ook hier geldt, dat geen enkele andere ver- eeniging of organisatie tot inzamelen ge rechtigd is; alles geschiedt door den N.V.D.. die bij de verdeeling eerst de armen en vervolgens de groote gezinnen zal oedenken. De stedelijke leider van den N.V.D. in Rotterdam heeft nog een en ander mede gedeeld over de grootscheepsche inzame lingsactie Naar men weet, zullen worden ingezameld kleeding, dekking, schoeisel, huisraad en geld. Weliswaar verleent de overheid punten en vergunningen, maar daarmede zijn de gedupeerden niet ge holpen. Willen de duizenden menschen. die alles en aMes kwijt zijn, inderdaad doeltreffend worden geholpen dan zal iedereen daaraan moeten mee werken. Reeds werd in een arbeiderswijk in Kra- lingen een inzameling gehouden, waarvan het resultaat verbluffend was. Men ver trouwt daarom, dat deze actie zeker zal slagen. Wat overblijft, nadat de getrof fenen zijn geholpen zal worden opae- slagen. Zou ons onverhoopt nog eens een ramp treffen, dan is njen onmiddellijk in staat te helpen met wat het hoogst noo- dig is. x. Zou men om de een of andere reden L-worden vergeten en zou «r niemand aan Naar S.P.T. uit Berlijn meldt, duren vol gens de laatste berichten uit Tunis, de zware gevechten daar, ook in den zuide lijken sector voort. Britsche en Amerikaan sche doorbraakpogingen zouden zijn mis lukt, hdewel de overmacht van den vijand dan menschen en materieel zich steeds duidelijker doet gevoelen. De terugtocht van Rommel naar het Noorden sedert het ontruimen van zijn Sjotstellingen duurt blijkbaar nog voort. Tijdens hevigf gevech ten in het Zuiden trachtte de vijand te omsingelen, doch slaagde hierin niet, daar de troepen der As tijdig ontweken en nieuwe stellingen konden bereiken. Derge lijke pogingen der Britsch-Amerikaansche troepen zijn ook in de Noordelijke en cen trale sectoren zonder succes gebleven. Van militaire zijde wordt volgens S.P.T. te Londen meegedeeld, dat voor de troe pen van den tegenstander eerst ten Noor den van Sousse goede defensieve posities aanwezig zijn. Generaal von Arnim heeft daar, met behulp van een piqnierscorps en bijzondere afdeelingen der genie, die per vliegtuig zijn aangevoeld, een verde digingslinie gebouwd. Deze linie loopt van Bou Arada en Mateur naar de kust en verder van Bou Arada in Oostelijke rich ting naar Pont du Phas, om tenslotte te eindigen ten Zuiden van Enfidavilje. De geheele linie is 160 k.m. lang en gebouwd in een terrein, dat goed voor de verdedi ging geschikt is. Verder wordt vernamen, dat generaal Montgomery voor de aan staande gevechten in het gebergte de vier de Indische divisie ter beschikking staat, terwijl ook generaal Andersons mannen bedreven zijn in deze soort van strijd. Donderdagavond hebben Britsch-Indische troepen, kort voor het invallen der duis ternis, met de bajonet slag geleverd tegen de Italianen bij de stelling van Chekhira. Om middernacht bereikten Montgomery’s tanks den straatweg van Gafsa naar Sfax, ten Westen van Graiba. De Britsche troe pen zijn nog ongeveer 30 k.m. verwijderd i en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364, I zg. Stadspatiënten no. 49. Zieker\vervoer (Ziekendienst Den Haagft DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 10 April (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Aan het Oostelijke front vonden giste ren' geen gevechtshandelingen van betee. kenis plaats. Aan het front in Tunis duurt de zware afweerslag tegen de met steeds nieuwe strijdkrachten aanvallenden vijand voort. Talrijke aanvallen werden door onze oru wankelbaar strijdende troepen afgeslagen, verscheidene bressen afgegrendeld. Aan het Zuidelijke front worden de voorge nomen uitwijkbewegingen voortgezet.* DuitschItaliaónsche formaties aan vaardden steeds weer den strijd en weken pas na zware en verbitterde gevechten voor derf» druk van den numeriek veel sterkeren vijand. De luchtmacht steunde door onvermoei de operaties de afdeelingen van het leger in haar kwaren strijd. Nadat afzonderlijke vijandelijke vlieg tuigen gisteren laat op den dag een sto- ringsaanval op West-Duitsch gebied had den ondernomen, hebben’ Britsche bom menwerpers in den afgeloopen nachf, pp- nieuw het Westen van Duitschland aan gevallen. In verscheidene plaatsen ont stonden verliezen onder de. bevolking en schade aan gebouwen. Volgens de tot dus. ver ontvangen berichten zijn tenminste 8 meermotorige bommenwerpers neerge schoten. Voor de Noorsche kust hebben 6 vijan delijke torpedovliegtuigen zonder succes een Duitsch convooi aangevallen. Escorte- vaartuigen schoten 2 der aanvallende vliegtuigen heer. Snellfe Duitsche gevechtsvliegtuigen richtten gisteren bij een aanval in scheer- vlucht aanzienlijke vernielingen in een Zuid-Engelsche kuststad aan. Steeds alarmeerender worden de uit latingen van marine-deskundigen, in En geland en Amerika over de verliezen, welke de Duitsche duikbooten aan de Angló-Amerikaansche scheepvaart toebren gen. De Amerikaansche minister van ma rine Knox schatte de verliezen in Maart veel hdoger dan die in Februari. Hij waarschuwde tegen niet-gerechtvaardigd optimisme. Ook in de Engelsche pers wordt herhaaldelijk de nadruk gelegd op de zwaarder wordende scheepsverliezen. „Van den strijd tegen de duikbooten, is elke fase van de Britsch-Amerikaansche activiteit afhankelijk” schreef de „Times” dezer dagen, in een vergelijking, met het PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m M (5 reg.) 1 65, elke m.M. m./tot 22 m M. (10 reg /Ü.19. Elke m.M m. 21 cl. Halve oplaag, halve prijs RecL ƒ0.51 p. m M Bewijsn. 5 et., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) 0.57, Dienstaanb f0 38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. „Br bur, v. d. bl.” 10 c meer Het uitdeelen van „schade kaarten” Onmiddellijk na den aanval waarschuw de de rijksinspectie voor de luchtbescher ming den Nederlandschen Volksdienst, bij welken alle hulpverleening is gecentrali seerd. Direct kwam de landelijke leiding zelve naar Rotterdam om de zorg voor die hulpverleening op zich te nemen. Oogenblikkelijk werden op vele plaatsen plakkaten opgehangen met de mededee- ling waar de slachtoffers gich konden vervoegenaan de hand van lijsten, samengesteld door de luchtbescherming, worden de menschen hier ip vier groepen ingedeeld, naar gelang de geleden schade. Volgens deze gegevens verstrekt de Ned. Volksdienst een z.g. schadekaart, aan de achterzijde waarvan door middel van aanteekeningen machtigingen worden ge geven voor het betrekken van voedsel, kleeding en geldelijken steun In Rotter dam had men het verblijdende verschijn sel. dat verreweg de meeste slachtoffers terstond een liefderijk onderkomen von den bij familie of kennissen slechts 800 a 900 moesten in noodtehuizen worden on dergebracht. Om voor den eersten dag geholpen te zijp, ontvangen de menschen een gift in- eerte, 7.50 voor den eersten dag ter wijl de maaltijden hetzij brood-, In ons blad van 3 dezer hebben wij, afkomstig van den Nederlandschen Cor- respondentiedienst een artikel opgenomen over den slag in de Java-zee, welk arti kel, naar nader is gebleken, geschreven werd aan de hand van een Zweedsche brochure, uitgegeven door de Krijgsge schiedkundige rfdeeling van den Zweed- schen1 Weermachtstaf. In het laatst ver schenen nummer van de „Haagsche Post’* weerlegt de marinemedewerker van dit blad eenige onbillijkheden, welke, naar .zijn meening. voorkomen in de critiek. welke van Zweedsche zijde op het beleid van schout-bij-nacht Doorman tijdens den slag in de Java-zee werd uitgeoefend. Is, vraagt hij, deze critiek wel billijk, ook al zou zij voor een belangrijk deel juist zijn Laat ons zoo vervolgt hij. alvorens op de billijkheid der critiek na der in te gaan, een onjuistheid recht zetten. Die onjuistheid ligt in de bewering, dat Doorman zijn eskader in twee ope- ratiegroepen had moeten verdeelen, één voor de bestrijding van de transportvloot en één voor de bestrijding van de bege leidende. zeestrijdkrachten. Indien hij dit; had gedaan zou hij door versnippering van krachten het verschil naet de ster kere Japansche formatie #nog maar groo- ter hebben gemaakt en daarmede de kans op een succesrijken afweer; hier toch was de toepassing van het beginsel van de concentratie van krachten op één punt meer dan waar ook geboden. Dan wijst de Zweedsche critiek als het primaire doel de transportvloot aaii, niet de zee- strijdkrachten. Dit is evenwel gemakke- lijkef gezegd dan gedaan, want deze be schermende zeestrijdkrachten laten zich maar zoo niet door een zwakkeren tegen stander van het te beschermen object losmaken. Maar bovendien had de schout- bij-nacht Doorman inderdaad, zooals uit vroegere Japansche berichten is gebleken, de transportvloot tot eerste doel ge kozen. want hij liet tijdens het daggevechfj door een deel van zijn kruisers artillerie vuur leggen op die transportvloot tus schen de Japansche kruisers door of al* thans hij heeft dat geprobeerd De gebreken aan geallieerde zijde in de zen voor Nederlandsch-Indië zoo beslis senden zeeslag, beslissend in dien zin, dat de Japanners in de gelegenheid waren Java te veroveren door er net zooveel troepen aan den wal te zetten als zij wilden, hebben een tweetal diepere oor zaken. De eerste diepere oorzaak daar van is, dat het opperbevel over de geal lieerde zeestrijdkrachten met de daarbij behoorende maritieme luchtmacht in den Zuidelijken Pacific en het opperbevel over de troepen op Java met de daarbij behoo. rende legerluchtmacht eerst op 12 Februari 1942 in Nederlandsche ham, den overging Vóór dien datum werd het opperbevel ter zee gevoerd door den Ame rikaanschen admiraal Hart en het opper bevel te land (met inbegrip van de bui tengewesten) door den Britschen generaal Wavell. Toen dan ook vice-admiraal Hel frich het algemeene maritieme comman do en de schout-bij-nacht Doorman het commando over de vloot in de Javazee overnam van een der beide eerste heeren, was er geen eer meer mee te behalen en stonden zij voor de oplossing van het probleem van de kwadratuur van den cirkel. Immers; op dezen datum hadden de Japanners reeds vasten voet gekregen op Sumatra, Borneo, Celebes, de Molukken en Bali, zoodat de voorwaarden waren geschapen voor de Japanners, door hen inrichten van een overeenkomstig grooten boog van luchtsteunpunten, boven da Javazee en het hoofdeiland Java, de heer, schappij in de lucht te verkrijgen. Het middel nu om dit te verhinderen was den schout-bij-nacht Doorman al bij voorbaat- uit de hand geslagen, omdat Hart en Wavell reeds eenigen tijd vóór den val van Singapore een belangrijk deel van de Nederlandsche marinevliegtuigen en bijna alle jachtvliegtuigen aan de ver dediging van Nederlandsch-Indië hadden onttrokken en voor de verdediging van Singapore verbruikt. Dit is de oorzaak, waardoor de Japanners vrijwel ongehin derd hun luchtverkenningen boven de Javazee konden verrichten, alsmede bom aanvallen tegen geallieerde scheepsdoelen en inrichtingen aan den wal konden uit voeren. Doorman kon met de enkele vlieg- booten, die hem ter beschikking stonden, geen doeltreffende verkenningen meer doen verrichten, vahdaar ook het gebrekkige verkenningsbericht, dat aanleiding werd tot den zeeslag. De tweede diepere oorzaak der gebre ken, zoo besluit de marinemedewerker van de „Haagsche Post’’ is gelegen in de defectieve marine- en defensiepoli tiek van regeering en parlement gedu rende twintig jaren. Ernstige vertoogen en waarschuwingen zijn o.a. uit de krin gen van de marine zelf en uit die van de vereeniging „Onze Vloot” in den loop der/jaren aan het adres van de overheid gericht, doch toen men er eindelijk na lang tegenstribbelen en oneindig getreu zel het oor aan begon te leenen, was het te laat. Hoe luidde ook de Zweedsche cri tiek? „Aangezien de geallieerde zee strijdkrachten niet over zware schepen als ruggesteun beschikten ging het Ne- derlandsch-Indische eskader in de Java zee onder. Echter niet door de schuld van schout-bij-nacht Karei Doorman. Hij heefc de eer van de vlag hoog gehouden, naar De Ruyters traditie, al had hij haar oote op één enkel schip moeten voeren I De gol ven van de Javazee hebben zich boven Doorman en zijn eskader gesloten. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft de raads- heeren in het gerechtshof te Leeuwarden mr. F. F. Viehoff en mr J Wedeven wegens grove verzaking van hun ambts plichten onmiddellijk ingaande uit hun Opnieuw is de bevolking van onze nabuurstad Rotterdam door een zware ramp getroffen. Vol ontzetting en mededoogen hebben wij kennis genomen de tragische mededeelingën omtrent het lot van de twnderden, die bij deze ramp het leven hebben gelaten en van de duizenden, die hierbij have en goed hebben verloren. Wij allen kunnen slechts nauwelijks begrijpen wat het zeg gen wil, in dezen toch reeds moeilijken tijd zonder eigen tehuis te zijn, zonder eenig bezit achter te blijven en te weten, dat alles, wat met moeite en zorgen is bijeengegaard, in de vlammen en puinhoopen is verdwenen. In ons allen rijst de wil, de helpende hand te reiken aan de getroffenen, omdat wij inzien, dat het niet voldoende is de slachtoffers te beklagen. Het is daarom, dat wij met instemming vernamen, dat de Nederlandsche Volksdienst van 10 tot en met 16 April a.s. een groote inzameling van dekking, kleeding, schoeisel en huisraad organiseert Huis aan huis zal men komen vragen iets, liefst zooveel mogelijk, af te staan. Onzerzijds bevelen wij deze inzameling van harte aan en spreken de hoop uit, dat met milde hand zal worden gegeven. o wij.wi riiei in siaai riei uiii<agiïjke ieeü gciieei weg ie nemen, ïuurl wij aan, te hebben gedaan wat wij konden om dit leed te verzachten. ^w.g. WESTRA, Burgemeester van 's-Gravenhage. Wnd. Burgemeester van Rijswijk. w.g. NEDERBRAGT, Burgemeester van Voorburg. W.g. VAN SCHELTINGA,» burgemeester van Wassenaar. w.g. BANNING, Burgemeester van Lerdschendam. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Nederlanders, van Arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen ge ven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te wor den. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Ge zinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Wat- fen-SS. of het Legioen; kostwinnersver goeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen, enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. De inzameling Voor den Haag en omgeving is het adres voor aanmelding als medewerker (ster) voor de inzameling: Prinsestraat 57, tel. 111544. Dit kantoor evenals het kan toor 'Groot-Hertoginnelaan 176, geeft gaar ne alle gewenschte inlichtingen. Voor den Haag, Rijswijk en Voorburg is de volgende regeling getroffen voor de inzameling van goederen voor de getrof- fenen te Rotterdam. Maandag, Dinsdag _en Woensdag a.s. zullen vrijwillige medewerkers huis aan 1 huis vragen, welke goederen kunnen wor. i den afgestaan, hetgeen op lijsten wordt genoteerd. Vervolgens zullen deze goederen Don- I derdag en Vrijdag da.v. met wagens wor. den afgehaald. Tevens bestaat Donderdag en Vrijdag 1 15 en 16 April van 9—5 u. n.m. en des avonds van 79 uur de gelegenheid goe deren in te leveren aan de onderstaande 1 adressen: School Bezemstraat 13; 1 School v. Heutzstraat 12; School Zonne- bloemstraat 6870; School Paulus Buys- straat 54; Wachtlokaal Bresterstraat 7; 1 H.B.S. Beeklaan 445; School Zeezwaluw- hof 26, Scheveningen; School Ferd. Bol- straat, ing. G. Metsustraat; School Ooien, sostraat ingang Majubastraat; School Neptunusstraat 92. De Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft den gemeente-ambtenaar H. Tuinier te Roden benoemd tot burge meester van Oude Pekela. De Com<nissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft den kapitein G. H. Klomp 1 te Rhenen benoemd tot burgemeester van Terneuzen. I voorjaar 1918, toen de middelen voor de vijanden van Duitschland om te overwin- '•nen, dichter voor het grijpen lagen, dan thans”. Engeland is den oorlog begonnen in de overtuiging, dat, evenals in 1914T8. zijn mach’ de Ver. Staten, toereikend zouden zijn, de zeewegen te blijven beheerschen en de voor het eigen bestaan noodzakelijke levensaders te behouden. De totale in schakeling van het duikbootwapen en de luchtmacht hffeft een eind gemaakt aan den wenschdroom van de Anglo-Ameri- kaansche béheersching der zeeën. De in tensieve duikbootaanvallen hebben in den loop van dezen oorlog de vijandelijke vloten gedwongen steeds meer belang rijke zeegebieden te mijden of geheel prijs te geven. Het open houden van het zeeverkeer eischt overal zwaren Strijd of moet geschieden via een langen omweg zooals bijv, langs Afrika. Het in den vorigen oorlog met succes toegepaste convooisysteem is niet langer doorslag gevend voor den strijd tegen de duik booten. Ook de moderne samenwerking van luchtmacht en zeestrijdkrachten heeft geen uitwerking op het tonnage-verlies. hetwelk steeds toenemend is. Zelfs de begeleiding door tientallen oorlogsschepen van de convooien naar de Sovjet-Unie. geeft geen afdoende bescherming. In Maart is volgens officieele Duitsche opgave 900.000 brt^scheepstpnnage tot zin ken gebracht, waardoor voor de eerste 3 maanden van 1943 de 2 millioen-grens is overschreden, een aanzienlijke stijging vergeleken met het vorige jaar. Met de resultaten van dé eerste dagen van April meegeteld zijn de verliezen, door de Duit sche marine en luchtmacht aan de vijan delijke koopvaardijvloot toegebracht, ge stegen tot 23.834.000 brt. Door aanbouw, van handelsschepen poogt de vijand zijn catastrofale verliezen te herstellen, maar hij kan het snelle temp^ van de torpëdee- ringen niet bijhouden. Een ander succes van den duikbootoorlog is het feit, dat de scheepsverliezen de vorming van het tweede front beletten. De U-booten heb ben de plannen van den vijand zoodanig in de war gestuurd, dat de Anglo-Ameri- kaansche invasie gedurende den bolsjè- wistischen. wlntefslag niet verwerkelijkt kon worden. reietoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 G«ro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb.. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh J. B. v. Seters Ir Theresiastr. lósa Tel. 772444; Boekh. F D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Door het lukraak uitwerpen van bri sant- en brandbommen uit Britsche vlieg tuigen heeft in den nacht van gisteren en eergisteren de"- Nederlandsche burgerbe volking opnieuw verliezen geleden. Deze bedragen volgens de tot nu toe ontvangen berichten elf dooden, waaronder 2 kin deren, 21 zwaargewonden en talrijke lichtgewonden. Een groot aantal woon huizen werd vernield. 2 kerken en een kapel ernstig beschad^d. Het aantal dooden in Rotterdam is tot op heden tot 341 gestegen, onder wie 115 mannen. '92 vrouwen en 53 kinderen. 81 Dooden konden niet meer worden ge ïdentificeerd is lifiin... iffmiddelen, gevoegd bij die van •v

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1