O.O.M. GEKEERD W. FICKS .M INKOOP PIANO’S 81 MILLIARD BINNENLAND STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN SPORT Manfred en Manuela HANIASCHOLENBenC Handelsdag, en Handelsavondscholen KEKKNIEUWS WEDSTRIJDU1TSLAGEN ■r voetbal BEIDE LEIDERS GESTRUIKELD L. C. JACOBI FEUILLETON HAAGSCHE COURANT Dinsdag 27 April 1943 lebl.'pag. 2 HET LIEVE LEVEN EN EEN STUK PAPIER BURGERLIJKE STAND S ‘F PAARDEN GROOTE PAASCHPRIJS VOOR NARCISO oord en A.D.Ó. zal gaan De stand luidt m. t 2Rood 6 5 4 6 5 3 2 1 2 2 2 1 2 1 1 2 1 3 3 8 5 4 5 4 1.33 1- 1 lenburg Regentesselaan 123 Telefoon 33.144 de muziek was geschrapt. De man moet zich natuurlijk eerst weer in den ver nieuwden dans inwerken. Na een heftig debat en een pauze van tien minuten kwam er eindelijk rust. Het tweede tafereel zou van voren af aan beginnen. Maar intusschen was de danseres uit verveling naar haar kleed kamer terug gegaan en de kapelmeester had den muziekbak verlaten om haar op te zoeken. Hij wilde muziek en dans nog eenmaal grondig met haar bespreken. En toen dan eindelijk alles weer gereed was, ontbrak de electricien op de galerij bij de schijnwerpers. Hij had warempel zijn blauwe overall uitgetrokken en hep juist de trappen af naar den uitgang, toen Notitz hem door NU UW COSTUUM 1ste KLA8 B. DADEMA jr. RHENENSTRAAT Telefoon 39.57.53. 4® 5 t Nadruk verboden Roman van Anna Elizabeth Weirauch Nederl. bewerking van B. L. Venzelaar Ned. Herv. Kerk. Benoemd als pred.- evangelist te Naaldwijk-Hpnselersdijk (Evang.) de heer A. D. C. Ravesloot, cand. en hulppred. te Rotterdam. LAWNTENNIS GEEN NATIONALE KAMPIOENSCHAP. PENs In verband met een tekort aan bal len en het verbod betreffende het orga- niseeren van wedstrijden gedurende nor male werktijden, heeft het bestuur van den Ned. Lawntennisbond besloten dit jaar geen nationale kampioenschappen uit te schrijven. Wel worden de districts, kampioenschappen gehouden; deze worden voor alle 14 districten gelijktijdig* ge speeld, doch verdeeld over twee week einden, n.l. in de laatste week van Juni en de eerste week van juli. het toestel op de galerij en doe, alsof er niets is gebeurd. Dat was nog slechts het begin van de ontslagen op staanden voet. De serie zette zich voort; in den loop van de eerste tafereelen was reeds een half do zijn ontslagen uitgedeeld. Notitz had als altijd gelijk: het theater zou leeg zijn geweest, als iedereen onmiddellijk had voldaan aan de oneervolle uitnoodiging om heen te gaan. een gelukkig toeval nog net te pakken kreeg, vóór hij het theater kon verlaten. Hela, jonge vriend, waar wil je heen?... De man haalde zijn schouders op met een meer nieuwsgierige dan treurige uit drukking in zijn oogen. Ik ben op staanden voet ontslagen. Hebt u het niet gehoord? Notitz legde zijn gewjchtigen arm op den schouder van den electricien. Mijn beste Lüdge, ik zal je wat zeg gen. Als alle menschen, die op staanden voet door Westphal worden ontslagen, naar huis zouden gaan, dan zou er ten slotte niemand overblijven en dan zou de oude zijn première alleen moeten spe- buitenspeipositie gescoord, hetgeen den --♦-irw die trouwens op dit on bijzonder sterk was. Neute- gen! Scherm!... Notitz... ben je doof?... Scherm zakken! Het doek zakte tergend langzaam, de schilder Korony vloog uit het parket op het tooneel en de chef-electricien vloog van het tooneel in het parket bij den directeur. Hij had verzachtende omstan digheden aan te voeren; de man was nog slechts kort op zijn post, maar hij was de bekwaamste en nauwgezetste belich ter, diep hij ter beschikking had. De directeur had zelf bij de vorige schijn- werpersproef een verandering voorge schreven en de man had voor drie of vier dagen zeer tot tevredenheid de schijn werpers bediend, maar daarna had La Linda haar optreden gewijzigd; het tafe reel was te lang geweest. Een deel van ONDERLINGE OORLOGSSCHADE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Molestverzekeringen, Totaal verzekerd bedrag ruim HDM gisteren te Venlo tegen de club van dien naar1 en daar werden onze stadge- nooten met 12 geklopt. Dit is de twee de nederlaag der Hagenaars in dit tour- nooi, die op eigen veld reeds tegen P.W. het onderspit moesten delven. Voor de rust was de thuisclub over het algemeen sterker en zij nam de leiding met 2 fraaie doelpunten van W. Nefkens. Na de her vatting speelde HDM fanatieker en spoedig had Zeydel succes, doch daarbij bleef het. MIXED HOCKEYDAG: Togo heeft twee den Paaschdag op de velden aan de Rog- gewoning HOC’s MixedHockey-tournooi gewonnen In het B-tournooi zegevierde de reserveploeg van SCHC, terwijl de Kieviten als winnaars uit de C-klasse naar voren kwamen. Met 53 inschrijvin- arbiter ontgi: •derdeel niet boom schoot nog eens tegen den paal het zat hem niet mee. Een kwartier voor het einde moest Choufoer van het veld worden gedragen na een ongelukje waaraan niemand schuld hadhij werd ve/vangen door J. de Heer. Joop Ever- steijn en Roosenburg verwisselden van plaats maar het hielp niet en zoo verloor A.D.O. met 14. De wedstrijd werd voorafgegaan door een propagandahand- balwedstrijd tusschen de dames van Athene en A.H C. ’28. De ontmoeting was van goed gehalte en het publiek waardeerde hetgeen te zien gegeven werd. Het resultaat was 44. hetgeen de verhouding wel goed weérgeeft Voor de pompetitie werden nog enkele eersteklassewedstrijden gespeeld. Van belang was daarvan N O.A.D.-Roermond, welke met 21 door de bezoekers werd gewonnen waardoor de Tilburgenaren definitief onderaan zijn gekomen in het Zuiden. DUITSCH THEATER In de klassiek geworden vertaling van August Wilhelm Schlegel heeft het Duitsche Theater Zondagavond een eerste voorstelling ge geven van William Shakespeare’s „Was Ihr wollt”, dat in ons land bekend werd 'onder den titel „Driekoningenavond”. Het ,,wat ge wilt” is de ondertitel, die Shake speare aan dit meesleepend en heerlijk blijspel heeft gegeven. De Rijkscommis- saris en mevrouw Seyss Inquart woonden de voorstelling bij. „Driekoningenavond” heeft in ons land ’n grootsche traditie. Het is destijds door Dr. Willem Royaards in een beroemd ge worden voorstelling gebracht en men kan zich de décors en de verschillende figuren uit het stuk, o.a. den jonker Bibberwang van Oscar Tourniaire, nog goed herinne ren. Deze Duitsche vertolking van Shake speare heeft ons Royaards niet kunnen doen vergeten. Integendeel, Zij bleef er beneden. ]>e voorstelling van het Duitsche Theater was vrij vlak, had ook in de bezetting weinig, hoogtepunt endit vlakke werd nog in de hand gewerkt door de décors van Ernst Rufer, die weinig in druk maakten en weinig perspectief boden (uitgezonderd dan het palazzo van Olivia). Vermoedelijk wil men met dit stuk veel op reis gaan en heeft men daarom geen gebruik gemaakt van het draaitooneel. Maar ooMdaarmee rekening houdende waren de décors weinig inge- .nieus en niet zooals we die in dit huis ge woon zijn. Zoo vroeg b.v. de scène van den gefopten Malvolio dringend om wat heesters en palmen, waarachter het vroo- lijk drietal jonker Tobias, jonker Bibber wang en de dienaar zich kunnen ver bergen. 1 De regie was in handen van Dr. Karl Hans Böhm, Oberspielleiter aan het Sak sische Staatstheater te Dresden. Joachim Ernst had zijn type voor den hertog Orsino niet mee, bovendien werd hij in zijn scène’s nog al eens gehinderd doordat hem weinig imponeerende ruimte gelaten werd. Max Adelhütte speelde jonker Tobias, Herbert Bach jonker Bib berwang, Michael Arco gaf een zotte Mal volio,die zich niet sterk onderscheidde van de rollen, die hij den laatsten tijd creëerde. Wolfgang Golisch was een zeer verdienstelijke nar; Inge Conradi speelde de Olivia, Marie Luise Holtz werd een zwierige, jeugdig overmoedige Viola, zij maakte veel van de voorstelling goed. De muziek van Humperdinck was voortreffe lijk in stijl en sfeer. B. v. Eysselsteijn. ATIE BREDERODE: Met haar liederen- matinée in Diligentia heeft de zangeres Atie Brederode Zondagmiddag een vrij groot aantal hoorders doen genieten van een vocaal knappe, ook muzikaal volko-' men verantwoorde prestatie. Aan haap met smaak samengesteld, ook uiterlijk verzorgd programma beantwoordde de Uitvoering, in samenwerking met Mari- nus Flipse als vleugelpartner en na de pauze met het Nederlandsche strijkkwar- tet (de Ruijter, Steenhuizen, van Calste-1 ren, Zagmijn) geheel. Met het zingen van een aria uit „II triomfo di Clelia” van Gluck, gevolgd door liederenreeksen van Brahms, Hugo Wolf, H. Zilcher en Pi- zetti, bewees de zangeres niet alleen te beschikken over een sympathieke, wellui dende, Vooral in middenligging en aan- vangshoogte mild en warm getimbreerde lyrische sporaan, welke, afgezien van een nog -niet onder alle omstandigheden vol komen bewust -gebruik der z.g. boven- resor^gns aan de grenshoogte in halve tinten, ook technisch wel gefundeerd is. Maar het meest verheugde ons het fijn zinnig muzikaal en artistiek begrip waar van haar boeiende en expressieve voor dracht getuigde. Zoowel in het eerste als in het tweede gedeelte werden bloemen aangeboden. Mr. A. J. F. J. Jung. CONCERT BETHLEHEMKERK: Op den 2en Paaschdag heeft de organist Alex Schellevis een middag-concert in de Beth- lehemkerk gegeven, waaraan de alt Lien Korter én de violist Wim van Hoek als HANDEL IN KOEIEN WEER* MOGELIJK: Is sedert het begin van de vorige week de handel in jong vee en stieren weer toe gestaan, thans wordt, zooals uit een of- ficieele mededeeling blijkt, van 27 April af ook de handel in koeien van 250'k.g. en zyvaarder op zeer beperkte schaal Te gelijk gemaakt. De markten blijven ech ter'voor loopig nog gesloten. Belangheb benden worden verwezen naar bedoelde publicatie Hoffman! Heb jij je verstand verloren om zoo’n zuigeling op zulk een moeilijken post te zetten? Zulk een idio tisme is me in mijn heele leven nog niet gepasseerd. Moet ik mij, door de onbe kwaamheid en ezelachtigheid van dien kerel de geheele première in de war laten sturen? Op staanden voet ontsla- P.K. Een politiepatrouille had de twee gebracht. Ergens-opgepikt. Zoo kwamen ze hier. Sedert een uur zaten ze bij ons in het wachtlokaal. De andere onbegrij pelijke wereld was tot ons gekomen. Oost en West raakten elkaar gedurende eepige uren. Een man en een vrouw, menschen van het bolsjewistische leven van allen dag. Zoo zaten zij gedoken op een bank tegen een muur. Middelmatig groot, met lage voorhoofden, verwaarloosd haar, dicht bij elkaar staande oogen, die onrustig het vertrek ronddwaalden. Twee uit millioe- nen. De deur naar de naastgelegen kamer ging open. Een blonde reus, het type van 'n echten Fries, met vroolijke oogen, om rand met veel rimpeltjes, ging bitten aan de tafel naast het venster; als Oberwacht- meister der Schutzpolizei bekleedde hij o.m. den post van tolk. Uit zijn burger lijk beroep kende hij door jarenlang ver blijf het Jand en zijn bewoners. Hem kon men zoo gemakkelijk niet iets wijsmaken. Zijn zeemansoogen drongen ook door, waar de bolsjewieken geloofden zich te kunnen verbergen achter het „mysterie” van het Oostersche wezen. Deze bescher mende muur van geloof en bijgeloof had voor hem nooit bestaan. Honderden men schen had hij in de afgeloopen maanden verhoord. Om de meest verschillende re denen had men ze naar hem toegebracht. De meesten werden op een of andere wijze verder gestuurd, aan het werk gezet. Slechts enkelen moesten den weg inslaan, waarvan niemand meer terugkeert. De schrijver legde papier en potlood gereed. De wachtmeester die de leiding had gehad van de patrouille, waardoor de twee waren opgepikt, werd gehaald. Het verhoor kon beginnen. In een gemoedelijk Zwabisch dialect, dat de tegenstelling van dit oogenblik nog meer deed uitkomen, beschreef de man. hoe hij die twee had aangehouden. Onschuldig leken zij huns weegs te gaan. Een plotselinge ingeving volgend, had hij hen bevolen te blijven staan. Na een korte woordenwisseling met steun van enkele Russische woorden, bleek toen, dat geen van tweeën in het bezit was van de noodige papieren. Ter ver klaring moet hier medegedeeld worden, dat de Duitsche autoriteiten voor ieder in dividueel burger een „Ausweis” uitreiken, die het recht geeft om zich vrij te bewegen binnen de grenzen van het eigen woonge bied. Ongeoorloofde verwijdering van de woonplaats wordt zwaar gestraft. De men schen weten dat, zij weten ook, dat de bendenoorlog ons dwingt tot deze maat regelen. Deze twee nu hadden heelemaal geen papieren. Geen enkel stukje papier, dat hun binnen het tot dusverre door hen be woonde levensgebied den burgerlijken vrede waarborgde, was aanwezig. On danks hun onnoozelheid echt of ge acteerd wisten of bevroedden zij, dat zij daarmede hun leven op het speP gezet hadden. Zoo stonden de zaken toen het verhoor zou gaan beslissen over het ver dere verloop van hun lot. Of het een punt zou zetten achter dit lot, moest eerst blij ken. Kort en nauwkeurig kwamen de vra gen van den tolk. Ontwijken was voor de twee onmogelijk. Het aanvankelijke ge snater hield spoedig op' onder de militaire kortheid, waarmede de politieman hen be handelde. Hij kende zijn pappenheimers. Toen geen woorden hielpen om hen aan een waarheidgetrouwe beschrijving van den feitelijken stand van zaken te houden, was een verwijzing naar de andere rich ting voldoende. Ongerust kwamen zij aar zelend met hun verklaringen te voor schijn. Nog tien minuten en de toestand was zoover opgehelderd, dat geboorte plaats en district ondubbelzinnig vastston den. Ook de reden van hun emigratie uit het verscheidene honderden kilometers af gelegen plaatsje, scheen duidelijk te zijn. Zij wilden gemeenschappelijke bloedver wanten opzoeken, zij wilden daar werken, omdat de gevechtshandelingen en de eigen troepen hun armzalige bezittingen hadden vernield. In dit verband moet nog worden gezegd, dat dergelijke zwerftochten over honder den kilometers volstrekt geen zelfzaam- heid zijn. De weinige en bovendien slechte spoorwegverbindingen in de Sovjet-Unie zijlijnen zijn Zoo goed als onbekend en de uitgestrektheid van de ruimte met de dungezaaidq bevolking, staan /eenvou dig geen andere mogelijkheid toe om af standen af te leggen dan te loopen. De Oberwachtmeister had het verhoor beëindigd. De belangrijkste feiten had de schrijver genoteerd. Nu ging het er om, een beslissing te nemen. De blonde Fries overlegde een oogenblik; zijn potlood trommelde een marsch op de tafel, terwijl zijn blik naar buiten dwaalde. Toen be sliste hij: laten loopen! Dat beteekende echter niet, dat deze twee nu weer konden gaan, waarheen het hun behaagde. Integendeel, zij zouden zoo lang onder de hoede van de politie blij ven tot een transport naar de richting van hun geboorteplaats ging. Daarmede moesten zij reizen. Op panjesleden gela den, op een vrachtauto ondergebracht, zou de tocht teruggaan. Het eerstvolgende Duitsche politiestation bevestigt den man nen van het transport de ontvangst van de twee. Zoo worden zij verder gebracht, tot de overheid in hun geboorteplaats de werkelijke onschuld der gearresteerden bevestigt. Eerst dan zal voor hen het avontuur ten einde zijn. Ongeloovige verbazing lag op hun ge zichten toen de tolk zijn beslissing deed hooren. Innerlijk hadden zij waarschijnlijk al afscheid genomen van het leven. Hoofd schuddend, zwijgend verlieten zij het lo kaal. De eigen machthebbers zouden hen niet zoo zachtzinnig behandeld hebben. Ter toelichting verklaarde later de tolk: „Het is onze taak minder te straffen en meer te overtuigen, dat de Sovjet-macht- hebber volstrekt ongelijk heeft met het beeld, dat hij zijn onderdanen van ons ge geven heeft. Maar waar het noodig ia, daar slaan wij onverbiddelijk toe”. W. CURT OTTO. 6-4 9-7 6-7 12- 15 0.83 13- 13 0.80 was Feijenoord over hei m. 1. tène 1.50. HOCKEY HDM OPNIEUW GEKLOPT: Voor het nationaal hockeykampioenschap speelde Enschedé, doch de Rotterdamschevoor- i tekort Plus Ultra. W. 8.50. pL 2.—; 2. La Vie Rose 1.50; 3. Morbi' Casinoprijs. Dravi gen, waarvan er een vijftal afvielen, kat HOC met voldoening op dit zeer ge. slaagd tournooi terugzien, dat nu voq de 25ste maal gehouden is. DIVERSEN Voor het voetbalkampioen.) schap van Amsterdam won D.W.S. met 31 van Ajax en Blauw Wit mét 3—4 van Volewijckers. Voor hethandbalkampioen schap van Nederland won Vlugheid et Kracht te Groningen met 251 van DES. fle wedstrijden om het na tionaal schermkampioenschap op sabel worden op 9 Mei gehouden in het pavil joen van de ijsclub Kralingen te Rotter, dam. De te Hilversum gehouden hockeywedstrijd Batavieren’t Gooi ein digde in 15. Voor het clubkamp. van Ne derland dammen won Gez. Samenzij voorloopig met 8—6 van Het Noorden De eindstand wordt vermoedelijk 11—9, De tweede ronde van het damkampioenschap hoofdklasse bracht de volgende resultatenR. KeilerJ. Vos 11; W. de JongDukel 02; A. de GraagP. v Dartelen 11; W. Roozen. burgv. d. Kraan 11; J. Ansems—J. Kalden 11. Aan het j eu g d v oe tb a Itour. nooi van Laakkwartier op 2 Mei, zullen 16 elftallen deelnemen, in 4 groepen. De wedstrijden duren 2x5 min., de demi. finales en de finales 2 x 7| mln. Begon, nen wordt om 10.30 uur. Hier ter stede iseentwet de ontmoeting om den Ophoffbeker gehou.| den tussche: de biljartclubs Die Haghe e:| De Maasstad. De totaal-uitslag van beid? ontmoetingen luidt: Die Haghe te behalen punten 4556, gemaakt 3550 is 77.91 pCt.; Maasstad te behalen punten 4920. gemaakt 4688 is 95.28 pCt Het jeuigdvoetbaltournooi van Westerkwartier is gewonnen door Laakkwartier, vóór Quick en Wester- kwartier. Het Paaschhonkbalfournoo! van Celeritas is gewonnen door Sparta, vóór Celeritas 2 Op 9 Mei worden aan den Bezuidenhoutscheweg en op 16 Mei op het VUC-terrein windhondenrennen gehouden. Aan het Barkfournooi" van Quick Steps, dat 2 Mei aanvangt, nemen 7 ploegen deel. Zondag a s. 10.30 u. wordt in de zaal Terweer, Laan van Meerdervoort 50 B, een personeele wedstrijd op degen gehouden. Aanvang 10.30 uur. tan 2.30. rij 2040 m. 1. Excel lent k.m. 1 36.1. W. 2.50. pl. 1.50. 2 Cycloon 2.20; 3. Godin 6.50. Biribiprijs. Ren over 2000 m. 1. Duroc. W. 13.—, pl. 2.30; 2. Marjolet 1.30. Clingendaalprijs. Draverij 2220 m. BEVALLEN: A. M. van Rongen geb. Kuijpers, z. H. P. van Ee geb. Pasde- louJR d. G. Roos gel,. Rielander, z. A. M. van Staalduinen geb. van Heel, d. E. H. Koreneef geb. Kowalski, d. K. C. Molenaar geb. Oostdam, z. J. M. Caminada geb. SÓhmidt, d. H. W. Stie- felhagen geb. ten Brink, z. A. W. A. Koderitsch geb. Berghuis d. H. M. F. van den Bosch geb. de Groot, z. R. WM. Hermelink geb. Zandstra, z. M. C. E. de Lange geb. Smeelen, z. M. E. Breur geb. Pronk, 2. C. H. J Scheen- stra geb. Bakker, z. H. Ingennuls geb. Bakkenhoven, z. C. D. Boot geb. van der Kroft, d. M. A. van Dommelen geb. Hage, d. G. J. Stam geb. Veldhuis, z. A. Bron geb. Bal, d. M. Schmits geb. Campfferman, z. L. van Empel geb. Pqsthuma, d. J G. Ch. Janssen geb. van Dalen, z. R. M. P. J. van der Nraan geb. Stiefelhagen, d B. Kruys- wijk geb. Knoester, d. F. H. Landzaat geb. Rotgans, z. A. Q. van Bilsen geb. van den Bosch, z. W. C. Olfers geb. Vanmarcke. d. J den Duik geb. Tuit, z. J. van der Linde geb. de Graaf, d. W. C. Kruining geb. Bergonje, z. H. S. J. Danckaarts geb. Nieuwland, d. P. H. Korrubel geb. Muller, z. C. Ernst geb. Slaman. z. A. J. M. Visser geb. Duijvestijn, d. P. van de Scheur geb. Witte, d. M. Smits geb. van der Werf, z. A. J. Koks geb. van der Burgh, z T. Berkhoff geb. van Setten, z. L. van der Plas geb. Hofland, z. A. Tuuren- hout geb. de Borst, d. S. M. W.. Unver- sagt geb. Galjaard, z. R. O. Kerkhof geb. Huisman, d W. Vrijenhoek geb. Senechal, z. Ch. Voogt geb. de Joode.d. OVERLEDEN: L. Roskam, wed. Van G. J. Van Schuijlenburgh, 82 j. C. van Rijswijk, man van M. Treffers, 71 j._ P. H. Rietbroek, man van D. A. Putting, 63 j. F. A. M. Weinjartz, vr. van Th. P. van Velthoven, 61 j. H. van Dam, ongeh. vrouw. 61 j. H. Jacobson, wed. van L. Lelyveld, 89 j. G. F. C. Eskens, wed. van H. Wouters, 67 j. E. C. de Bruijn, Vrouw van A. Mulder, 66 j. F. Visee, zoon, 2 j. W. Jonker, wed. van S. Boekel, 81 j. D. Burgwal, we duwnaar van J. Voorzaat, 71 j. H. C. de Hilster, vrouw van L. J. van Deute- kom, 84 j. Clingendaalprijs. Draverij 2220 m. 1. Mesnil Cher, k.m. 1 27.5. W: 1.90, pl. 1.30; 2. Dutch Hanover 1.60; 3. Guard 3.60. Stal: Soprana,- 1.90. Tetratemaprijs. Rfen over 1350 m. 1. Tomi. W. 5.30, pl. 1 60. 2. Fougue 1.30; 3. Kif Kif 1.50. Zondag. Duindigtprijs. Draverij 2040 m. l. Eppo Ooststar. k.m. 1 39.5. W: 8.50, pl. 2 2. Graaf Norbert Gr. 1.90; 3. Edo Bascom 1.60 Lenteprijs. Ren over 2000 m. voor ama teurs. 1. Kaciole, W. 1.80, pl. 1.20; 2. Pam- pelune 1.50. Demdsthenesprijs. Draverij 2200 m. 1. Friedensbote. k.m. 1 37.3; W: 16.30, pl. 3.70; 2. Darius G 2.90; 3 Excellentie Brei- ver 2.60. Buccaneerprijs. Ren over 2500 m. 1. Aquilon W. 3.—, pl. 1.30; 2. Icare 1.20; 3. Orfosse 2.80. Groote Paaschprijs. Draverij over 2020 m. Ie serie: 1. Narciso, k.m. 1 30.6. W: 2.10, pl. 1.40; 2. Allouez 1.50; 2e serie: 1. Narciso, k.m. 1.29.5; W: 1.70, pl. 1.30; 2 Oeagre 1.80. Definitief: Narciso 1.70 1.60; Oeagre 3. Aprilprijs. Ren over 1800 m. 1. Solidor W: 5.—, pl. 2.10; 2. Mélisséen 3.40. Diomedesprijs. Draverij over 2200 m. voor amateurs. 1. Benna Dosa, k.m. 1'. 33.6.W: 5.60, pl. 2.10; 2. Jób, 1.60. Prijs van Auteuil. Hordenren over 4000 1. Etna II, W: 1-60, pl. 1.20. 2. Sar- solisten medewerkten. Lien Korter droeg een drietal aria’s van J. S. Bach en ro mantische liederen van Nederl. com ponisten voor. Haar aangename voor dracht getuigde van het sentiment en de ras-muzikaliteit, welke de zangeres reeds eerder aan den dag heeft gelegfl. Doch Bach’s aria’s, waarin het lage register niet steeds even gelukkig tot zijn recht kwam, eischen een minder sterk vibrato en strakker gehouden tempi. Wim van Hoek bracht een Sonate in E van Handel en ..Melancholie” van Angenot ten gehoo- re. Wim van Hoek heeft zich blijkbaar in zijn spel meer op den vollen, fraai ge- timbreerden toon eh een algeheele ex pressiviteit. dan op een virtuoze allure toegelegd. Alex Schellevis begeleidde de solisten en vertolkte werken van Bach, Handel en Nieland. Vooral het Larghetto uit Handel’s Orgelconcert in g heeft tot een psychische vereenzelviging van schep ping en vertolker geleid. K. Brink mann. Rijswijk: Regentesselaan 9 Den Haag: Kon. Mariestr. 1 Dir G. Dekker. (Leer MO.) Tel. 1187H Mei aanv. Zomercursussen: Steno-Typ® Ned Handelscorrespondentie, Boekhoud^ 20 Juni a.s. aanvang nieuwe oursik Middenstandsopleiding (Erkende cursus) JUWEELEN GOUD ZILVEt JUWELIER PAPESTRAAT 12 Geopend van 10—6 WILT U EENS KIJKEN? Wilt U eens kijken of U wellicht nog leeg, Togal-flacons hebt staan; Zoo ia, wilt U deze dan tegen betaling inlevefen bij U» apotheker of drogist? Wij kunnen daarjj dan weer Togal het befaamde ongeëven. aarde middel tegen rheumatiek, ischi® spit, hoofd- en zenuwpijnen afleveren behoeven er dan geen noodverpakkiq voor te gebruiken. z 5sj HOOFDSTUK 2 - - Z1jn kleedkamer. Tenminste hii rut len. Maak geen gekheid, Lüdge; ga naar terwijl Clemena in de kleine ruimte heen DEBUTANTENCONCERT: Onder de aus piciën van het Gemeentemuseum traden Zaterdagmiddag in „Pulchri Studio” op de sopraan Kitty Nederkoorn en de vio liste Emmy Niessing. De laatste liet ons de Sonate in D (met het schoone Lar ghetto) van Handel hooren. die zij met vollen klaren toon en uitnemend stijl begrip voordroeg. Zeer beslist en ener-’ giek klonken deel II en IV, terwijl het •ingetogen, innige Larghetto gevoelig en stemmingsvol is weergegeven. De zange res vertolkte Italiaansche en Fransche liederen met een geluid, dat van ge schooldheid blijk gaf, maar dat een té in dringend vibrato soms te onrustig laat klinken. De voordracht kan nog meer kleur krijgen, maar maakte een mqzi- kalen indruk.Het timbre van den toon der violiste moge niet bij uitstek voor Chausson’s „Poème” passen, met de groote lijn der vertolking kan toch in gestemd worden. Ook de techniek viel over het algemeen te waardeeren. En tot slot is bij Beethoven’s F-dur Sonate van veel schoons in uitdrukking en karakter te genieten geweest. E. van Erven-Eshuis toonde zich een bevoegde piano-secon- dante evenals Bets Nederkoorn voor de zangeres. Veel applaus en bloemen. J. C. Manifarges. SIMON ADMIRAAL: Een jonge, in den laatsten tijd veelbesproken pianist van ongewone begaafdheid. Er was een tal rijk publiek Maandagmiddag in „Dili gentia”. dat, al dadelijk met aandacht luisterde naar een met zingenden klank en in zuivere sfeer gespeelde „Polonaise- Fantasie” van Chopin. Voor drie Ro- maansch beïnvloede Impressies van Agnes Jama bleek Admiraal een overtuigend pro pagandist te zijn. Een rhythmisch en dy namisch gevoelige weergave. Drie com posities van Debussy waren een zinvolle voortzetting van Jama’s muziek, zij wer den met poëzie en geest voorgedyagert. Met Franck’s klankschoon. innig en warm gespeelde Prélude. Air et Finale werd de eerste programmahelft beëindigd. De af- deeling na de pauze was gewijd aan de groote H-moll Sonate van Liszt. Virtuosi teit, aanslagschakeeringen en -kracht, vormbegrip, phraseering en zin voor groote lijn, het bleek alles aanwezig te zijn op een wijze, die van het monumen tale werk de vertolking uitstekend heeft doen slagen. Geestdriftig, extra-uitlok- kend applaus. Vóór de pauze bloemen J. C. Manifarges. HAAGS0HE TOONKUNSTAFDEELING: Óp 5 Mei a.s. geeft de Haagsche Toon- kunstafdeeling als tweeèe uitvoering in dit seizoen „Die Legende von der Heili gen Elisabeth” van Franz Liszt. Solis ten zijn: Greet Koeman, Jo van de Meent. Theo Bayle en Siemen Jongsma. Orgel: de heer Johan de Zwaan. Begeleiding: Het Residentie-Orkest. Het geheel staat onder leiding van Johannes den Hertog. In de kunstzaal „Eleono- re”, Kettingstraat, is pen tentoonstelling geopend van werken van B. C. van Et tinger en Joh. Windhorst. De tentoon stelling duurt tot 8 Mei a.s. De Staatsexamens voor muziek worden in Juli a.s. gehouden. Na dere bijzonderheden vindt men in de „Ne derlandsche Staatscourant” van 20 dezer, no. 77. en weer liep, ging zitten, opsprong, naar buiten ging en weer terug kwam. De goede Clemens dwarrelde rontj in een ontzettende opwinding, maar zelfs dat kon Manfred niet uit zijn rust bren gen. Maakt het je zenuwachtig, als ik zoo heen en weer draaf? vroeg Clemens I attent. Slaat het op je stem, als ik een sigaret opsteek? Denk je, dat het beter is, het raam open te doen, opdat de rook kan wegtrekken of zou je dan kou vat' Doe wat je denkt, dat je.doen moet en vraag mij niets! glimlachte Manfrca. Ik vat geen kou en het slaat niet op mijn stem en ik heb nergens last vam (Wordt De toestand van Choufoer De aanvoerder van A.D.O. Choufoer, is er gelukkig niet zoo ernstig aan toe, als het zich gisteren in den beginne liet aanzien, toen hij van het veld moest worden gedragen Hij is naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd en daar ter observatie opgenomen. De her senschudding, welke gistermiddag reeds werd geconstateerd, blijkt van heel lich ten aard te zijn en vermoed wordt, dat het met de gekwetste tib ook wel mee zal vallen Voor alle zekerheid zal nog een röntgenfoto worden genomen. Waar schijnlijk zal Choufoer over een paar da gen weer geheel beter zijn. COURSES OP DUINDIGT Van het uitgebreide programma der tweedaagsche courses was de draverij om den grooten Paaschprijs het hoofd nummer. Van de 12 ingeschreven paar den lieten er 6 verstek gaan, waardoor het veld slechts matig bezet was. De fa voriet Narciso, uitstekend geleid door den pikeur W. Geersen, kwam in de bei de series onbedreigd als eerste binnen en legde daarmede beslag op den prijs. Tweede werd Oeagre, die resp. de derde en tweede plaats innam. Bij de heerrij- dersdraverijen gingen Barones Spencer en Benna Dosa met de eerste prijzen strijken. Een vrij groote uitbetaling bracht Clyde d’Anvil met ƒ28.40 win nend, terwijl Friedensbote met ƒ16.30- voor een groote verrassing zorgde. Bij de rennen, welke bijna allen een spannend verlclop hadden, liet Duroc weer eens van zich spreken. Onder Delbrassine klopte hij den favoriet Marjolet en lever de 13 winnend op. De hordenren werd na zwaren :trijd door Etna II met 1 leng te voor Sartène gewonnen. De uitslagen van Zaterdag luiden Coloradoprijs. Draverij. 1740. m. Clyde d’Anvil. K.M. 1:43.6, W: 28.40, £1. 5.80. 2 Hendrika D 4.60. 3. Eppo Oost star 2.70. Billitonprij s. Ren over 1800 m. 1. Olympius. W. 1.70. pL 1.20. 2. Little May Dun 1.50. Crackprijs. Draverij 2000 M. voor ama teurs. 1 Barones Spencer, k.m. 1 29.6. W. 2.70, pl. 1.50; 2. Cisca B. 1.40; 3. Ca- sindra 2.10. Diophonprijs. Ren over 1350 m. 1. Mee KLINKENDE 1—4 NEDERLAAG VAN A.D.O. TEGEN WILLEM II Gedurende de beide Paaschdagen zijn twee wedstrijden gespeeld voor het voet balkampioenschap en deze zijn alle twee geëindigd in een verrassende nederlaag der leidende ploegen. In ’t Goffert-stadion te Nijmegen verloor Feijenoord den „thuis wedstrijd” tegen Enschedé met 0—1 en in het Haagsche Zuiderpark werd A.D.O. door Willem II met de klinkende cijfers 41 geklopt. Door deze resultaten is de spanning in het tournooi der kampioenen plotseling teruggekeerd. Het zag er ge durende de laatste weken naar uit, dat het uitsluityid zou gaan tusschen de twee Westelijke titelhouders, maar nu is het zoo, dat eigenlijk alle deelnemers aan hef tournooi weer een kanp op den landstitel hebben gekregeri. Vooral de papieren van Enschedé zijn gestegen. Ondanks dezen gang van zaken blijven we er op rekenen, dat het tenslotte toch nog tusschen Feijen- UV. ,v, a—- ---- 'op het oogenblik: Feijenoord Enschedé A.D.O. Willem II Heerenveen Te Nijmegen geheel genomen beduidend sterker dan hoede schoot in alle opzichten tegenover de stugge Oostelijke defensie, waarin vooral Hagels jr. en doelman Pie ters uitblonken. De aanval van Enschedé is dit seizoen niet bijster productief ge weest, maar desondanks was zij in dezen wedstrijd gevaarlijker dan de Rotterdam sche aanval en toen de Maasstedelijke verdediging een foutje maakte, profiteer de Wiegering onmiddellijk daarvan. Daar bovendien Vrauwdeunt zich de weelde veroorloofde een strafschop te missen, bleef ’t bij den stand 10 voor Enschedé. Verleden week, te Tilburg, waren de om standigheden vooral voor A.D.O. zeer on gunstig. Er werd nu algemeen op ge rekend, dat de rood-groenen op het ver trouwde eigen terrein de Nationalen flink van repliek zouden dienen en dat zij in ieder geval de overwinning zouden beha len. Het is heel anders uitgekomen. De Tilburgenaren hebben hun zelfvertrou wen volledig teruggevonden na hun suc ces in den uitwedstrijd tegen Enschedé en in den thuiswedstrijd tegen A.D.O. Dit hebben zij gisteren geen oogenblik ver loren en onbevangen speelden zij hun eigen spel, frisch en doeltreffend, de aan geboden kansen goed benuttend. Het Zui delijk enthousiasme deed prettig aan en dat maakte, dat deze op betrekkelijk mid delmatig niveau staande ontmoeting toch met genoegen kon worden gevolgd door de talrijke toeschouwers. De bezoekers hadden nog een factor in hur. voordeel; zij waren namelijk over alle linies juist een fractie sneller dan de gastheeren en dat heeft voornamelijk den strijd te„hun- nen gunste beslist De Zuiderlingen borg den voor een sterke defensie en toen zij eenmaal een voorsprong hadden genomen stelden zij zich geheel op veiligheid in. Zij lieten den aanval over aan den mid denvoor en de beide vleugels, waardoor A.D.O weliswaar een groote veldmeer- derheid kon ontwikkelen, maar de uitval len bleven niettemin gevaarlijk. Het aan- valstrio, met Engel weer op de midden- voorplaats. deed het heel goed en zelfs van Ham, die verleden week zeer uit den toon viel, was behoorlijk op dreef. In de middenlinie waren de gebroeders van Ierland uitstekende krachten; de backs waren werkelijk resoluut en zeer trapvastde doelman Mes maakte een zeer betrouwbaren indruk. Tegenover dit Zuidelijke spel stak het werk der Hage naars wel zeer ongunstig af. Het was nu niet alleen de voorhoede, welke een te kort aan capaciteiten toonde met uit zondering van Neuteboom maar ook met de rest van de ploeg wilde het niet vlotten. In de middenlinie bleef J. Ever- steyn beduidend beneden den vorm, dien hij tot 'dusverre als halfspeler had ge toond en het gezwoeg van Tap er» van Kampen sorteerde niet het gewenschte succes. Ook de anders zoo hechte achter hoede, met Choufoer en de Jong, maakte fouten en deze werden door de bezoekers prompt uitgebuit. HAAGSCH AFDEELINGSELFTAL: Het afdeelingselftal speelde Zaterdag tegen een sterke VUC combinatie en won met 31 Zondag a:s: om 2 uur speelt het definitief voorgestelde elftal op hqjt VUC terrein te gen Dordrecht (om den Moormanbeker) met: G. van Buren Lensinck (Concordia) Caspers (Z.Holland) en J. Teeuwen (Laak* kwartier) M. v. d. Grijp (ADS) J. v. Bee‘ kuri (Z.Holland) Schermer (ADS) H. Bije (SVH) Noordermeer (Wertlandia) G. v. Tuilingen (BMT) v. Zaatwijk (Voorburg) A, Vos (ATVV) Reserve: A. Schippers (CWP) Noordeloos (VUC) B. Meijer (Dodge IV) B. v. Dijk (Spoorwegen). ONGEVALLEN MET TRAMS: Zondag is de 2O-jarige A. R. van de Tienhovensche- laan in de Herman Costerstraat van het voorbalcon van lijn 6 gevallen. Hij be kwam een hoofdwonde en een hersen schudding. R. is opgenomen in het zieken huis aan den Zuidwal. hiernaar werd gis. teren ook vervoerd de 9-jarige S. S. uit de Paulus Potterstraat, die op den Vijver- dam op een rijdenden tramwagen van lijn 9 wilde springen, maar viel. De knaap kneusde het linkerbovenbeen. De 16-jarige C. S. uit Voorburg raakte gisteravond op de Nieuwe Haven onder een tram, bekwam ‘een hoofdwonde en werd overgebracht naar het R.K. ziekenhuis aan het West- einde. De 12-jarige F. J. C. uit de Swam- merdjunstraat viel op den Rijswijksche- weg vaji een rijdende tram, waarop hij was geklommen en kwam tegen een ver keerspaaltje terecht. De jongen kreeg een hersenschudding en schaafwonden aan armen en beenen; hij is opgenomen in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Zaterdagmiddag viel de 23-jarige M. van H. uit Wassenaar bij het viaduct aan den Leidschestraatweg van een tram en be- kwarp een ruggemergfractuur. Van H. werd overgebracht naar het R.K. zieken, huis aan het Westeinde. BOTSING TUSSCHEN VRACHTAUTO’S: Zaterdagmiddag had op den hoek van de Koninginnegracht en de Javastraat een botsing plaats tusschen 2 vrachtauto’s. Drie inzittenden van een der auto’s wer den min of meer ernstig gewond aan hoofd en beenen. De 20-jarige D S. uit Nieuwerkerk a. d. IJsel. een der bestuur- .<ders. bekwam een hoofdwonde. Alle ge wonden konden na behand^ing in het ziekenhuis aan den Zuidwa" hun reis vervolgen. Ingebroken is in een woning in de Bankastraat. Gestolen werden een kleine partij levensmiddelen, eenig geld en sieraden, het geheel ter waarde van 500. Het Algemeen Rijksarchief is met ingang van heden wederom op alle werkdagen geopend. N.V.B-COMPETITIE Kampioenschap: ADOWillem H 1 4; FeijenoordEnschedé 01. District I: 2e klasse AOSV— HBC 33; W. Frisia—ZFC 1—0; Alcffl. V Kennemers 63. B DOSAFC 4—1; DWV—Zeeburgia 20; HVCHercules 2 3 District II: 2e klasse BUnites—* Coal 21- 4e klasse A HillegomLDWS 8—1; Teijlingen—Vogel 1—3 BRouw koopCeleritas 32 D RVCWilhelmus 42. ftes. 2e klasse BNeptunus 3— RFC 3 3—1. Het Zuiden: le klasse: NOAD— Roermond 1—2; Longa—Plcus 6—1. Het Noorden: le klasse: LSC— Sneek 1—1 Bekerwedstrijden District I F; UW—KFC 1—4, District II 0: Neptunus—CW 41 K ScheveningenHDV 91. M CKC—DHS 4—0. N Excelsior 1920—WIK 52; SaturnusDCL 111. Haagsche Onderafdeeling le klasse O: Postalia 2Texas 2 106. D VDS 2— Cromvllet 3 01, Cromvl. kampioen; Con cordia 2—Kragenburg 2 Kr- n.o. E: BMT 3VCS 3 42 F Celeritas 3-* RVC 3 5—2. KORFBALCOMPETITIE Kampioenschap: Wordt, Kwiek-* Blauw Wit 00; DeetosWilskracht 5—3, Zuid-Holland: Promotie 3e klasse: HSV 2—Vicus O. 2 0—4. Zilveren Korf: Ons Eib.—Deetos 2 7—1; HSV—Vicus O. 1—4. Zilveren Balf Olymp Wit O—3 HOCKEYCOMPETITIE Kampioenschap: VenloHDM 2—*1. (Zie verder Sport pap. De doelman van Willem II keert een aan val van Roosenburg. (C.N.F.-Meyer) Heel A.D.O. stak gisteren in een slech te huid en hoe pijnlijk het ook voor onze stadgenooten moet zijn, erkend móet worden, dat de Tilburgsche zege volko men verdiend was. A.D.O. had na 5 min. de leiding genomen door Roosenburg. die profiteerde van een voorzet van Piet Eversteijn. Kort daarop schoot Neute boom naast, doch nadat de Jong op het nippertje had gered, scoorde van Ham uit een hoekschop den gelijkmaker in de 13e min. De strijd ging toen eenigen tijd gelijk op, waarna in de 20e min. een Til burgsche doorbraak werd beloond met een doelpunt van y. Loon, 12. De Hage naars kwamen meer In den aanval, doch zij kwamen niet door de defensie heen er werd te veel gepingeld en het duurde allemaal te lang, zoodat Willem II steeds gelegenheid kreeg in te grijpen De Til burgsche uitvallen bleven intusschen ge vaarlijk. In de 27e min. maakte van Ham er. na goede combinatie met Schlangen, 13 van. A.D.O. kreeg nog een kans, maar de fraaie kopbal van Neuteboom ketste van de lat in het veld terug. Na de pauze trok Willem II haar midden linie geheel terug en bepaalde zich tot verdedigen en uitvallen. De Nationalen sloegen alle aanvallen af en in de 25e min, zette van Loon door «n maakte er 14 van. Dit doelpunt werd in duidelijke

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2