binnen! Om 8 uur Politiestandrecht uitgebreid tot het geheele land No. 18475. Zaterdag 1 Mei. 1943. Nederlandsche visschers naar het Peipusmeer Bekendmaking Beschikking LAATSTE WAARSCHUWING t. DUITSCH-ROEMEENSCH AFWEER- SUCCES IN DE KOEBAN LAVAL IN HET HOOFDKWARTIER Inzake houding der bevolking bij luchtalarm WOENSDAG A.S. VERTREKKEN ER 80 REEDS NU BRANDSTOFFENBONNEN AANGEWEZEN 13 ENGELSCHE BOMMENWERPERS VERLOREN GEEN 1 MEI-VERGADERINGEN TWEE KILOGRAM AARDAPPELEN EXTRA GEEN SPORTBEOEFENING GEDURENDE HET POLITIE STANDRECHT FRANKRIJK’S AANDEEL IN DE VORMING VAN HET NIEUWE EUROPA DE STEM DER S.S. j.sien op 7 dag - I ,i v iur avei ae zenu i op golflengte 415 meter, 1» COURANT op 1. 2. 3. 1. 2. 3. 2. 3. 4. 5. DUITSCH WEERM ACHTBERICHT 2. 3. 4. 5. buitenlandsche zaken van het geallieerde politiestandrecht h. L later ver- f t nam. tot i t t t t t t b. c. d. e. HAAGSCHE l 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Vijand leed in Tunis zware, bloedige verliezen 1.30 Hilver naar oe Reportage □e volgende granaat wordt In den loop geschoven, Beni ge seconden zal zij dezen laten en haar weg naar den vijand nemen. (P.K. Schüreri We-C.N.FJ Nagr het Engelsche ministerie van Luchtvaart meldt, zijn bij den Britschen luchtaanval op West Duitsch gebied in den atgeloopen nacht 13 Britsche bom- menwerpers verloren gegaan. PRIJS OER AOVERT.i Lil m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Red. f 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb ƒ0 38 Pers gevr. 10.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 G'™ No. nsoo Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310] Fll.s RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranje). 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038: N.V. Kantocrb, Th. J. de Konlng, Goudsbloem). 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r.f Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée. v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 FRIJ8 DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerlki”. ,JDe Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.’' ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p. p. 10 c. Ondanks herhaalde waarschuwingen heeft de Nederlandsche bevolking in cfen laatsten tijd tijdens luchtalarm in ver schillende groote steden van het land blijk gegeven van een buitengewoon on gedisciplineerd gedrag. Voordat ik in dit opzicht bevel geef tot scherpere maatre gelen, waarschuw ik de Nederlandsche bevolking nogmaals met den meesten na. druk al(e voor het geval van luchtalarm gegeven voorschriften zeer nauwkeurig op te volgen. Het is in het belang van een ieder, dat bij luchtalarm de straten en pleinen totaal ontruimd en schuilkelders of andere beschermde onderkomens opge zocht worden. Ook het kijken uit vensters en deuren moet bij luchtalarm achterwege blijven. Nieuwsgierigen begeven zich hier, door op een onverantwoordelijke wijze in gevaar. Eveneens is het in het belang der gemeenschap noodzakelijk, dat auto’s, be spannen voertuigen, fietsen en alle andere voertuigen behoorlijk geparkeerd worden. Het kan onder geen omstandigheden ge duld worden, dat voertuigen bij lucht alarm zoo blijven staan, dat zij een be- letsel vormen voor de luchtbeschermings. ditensten, die voor hulpverleening uitruk. ken. Het bovenstaande is een laatste waar schuwing en ik zal voortaan overtredingen van de bij luchtaiarm voorgeschreven ge dragslijnen zeer streng bestraffen, W,g, RAUTER, SS-Gruppenführer en General. Leutnant der Polizei. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 1 Mei. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Duitsche en Roemeensche troepen be haalden ook gisteren aan het Koebanbrug- gehoofd een groot afweersucces. De Sov jets, die onder krachtig gebruik van artiL lerie. pantser- en vliegerstrijdkrachten aanvielen werden onder zware verliezen aan manschappen en materiaal terugge slagen. Aan de rest van het Oostelijk front heerscht slechts geringe gevechtsactie. Duitsche motortorpedobooten brachten in de Zwarte Zee een vijandelijk convooi van 3 kustvaartuigen met een gezamen- lijken inhoud van 1700 brt. tot zinken. Uit het gevechtsterrein van Tunis wordt melding gemaakt van levendige plaatse lijke gevechtsactie. Vijandelijke aanvallen op Duitsch-Italiaansche heuvelstellingen werden afgeslagen. Op eenige plaatsen gingen onze troepen tot plaatselijke tegen aanvallen over. In de zware gevechten aan het Westelijk front van het brugge- hoofd van Tunis verloor de vijand van 27 tot 30 April 98 pantserwagens, 86 pantser- verkenningswagens en „Schützenpanzer- wagen” 21 kanonnen, talrijke automobie len en eenige honderden gevangenen. Hij leed bijzonder zware bloedige verliezen. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht verscheidene plaatsen in West-Duitschland aan, waaronder ook open landelijke gemeenten. Door het wer pen van bommen op woonwijken, vooral in Essen, ontstonden verliezen onder de bevolking en werd aanzienlijke schade aangericht. Volgens de voorloopige be richten werden 6 der aanvallende bom menwerpers neergeschoten. Italië en den chef der Fransche regee-i ring en had vervolgens met beide staats- lieden een eerste onderhoud. Des mid dags ontving de Führer in tegenwoordig heid van von Ribbentrop en van staats- sevieuius oastianini, den chef der Fran sche regeering voor een vrij langdurig gemeenschappelijke onderhoud, dat bijna drie uur duurde. Donderdagavond bood von Ribbentrop den deelnemers aan de bijeenkomst een maaltijd aan. Nog denzelfden avond aan vaardden Laval en Bastianini de terug reis. Dit is de derde bijeenkomst binnen een half jaar. De beide vorige vonden resp. in November en December van het vorig jaar plaats. schers was Nederland niet een zeevarende natie geworden. Onze vroegere regeering heeft die groote beteekenis van de vis- scherij voor onze bevolking veronacht zaamd en haar belangen verwaarloosd. Er werden zelfs slooppremies gegeven voor het sloopen van visschersschepenvoor den vischafze; werd niet voldoende ge zorgd, zoodat veel visch werd wegge gooid. De toestanden in het visscherij be drijf waren zoo, dat de ouders hun kin deren liever niet ter vischvangt stuur den. De beste visschers gingen uit het bedrijf weg en dit kwijnde hoe langer hoe meer. Voor de nationaal-socialisten was dit een ergernis en daarom hebben zü gedacht: hoe kunnen wij de visschers bewaren voor het bedrijf. De verre-vis- scherij is een der middelen daartoe. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de Ned. Oost-visscherij een Nederlandsche onderneming is, onder Nederlandsche lei ding. ’s-GRAVENHAGE, 1 Mei. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete heeft grond van de artikelen 62 en volgende der Verordening Openbare Orde 1943 met onmiddelltfke werking voor het bezette Nederlandsche gebied in zjjn geheel het politiestandrecht afgekondigd en in verband hiermede beschikt: „Ik beveel, dat een ieder zich heeft te onthouden van iedere handeling, welke de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven zou kunnen verstoren of in gevaar zou kunnen brengen, en zich heeft te schikken naar de bijzondere maatregelen, welke ik, daarbij uitdrukkelijk de aandacht vestigende op de scherpte van het politiestandrecht, zal uitvaardigen. Hij, die in strijd handelt met dit bevel, wordt standrechtelijk veroordeeld. De Höhere SS- und Polizeifuhrer treft alle maatregelen, welke hij voor de handhaving of het herstel van de openbare orde of van de veiligheid van- het openbare leven noodig acht Bij de uitvoering van zijn taak kan de Höhere SS- en Polizeifuhrer van het geldende recht afwijken. Tot mijn Bijzonderen Gemachtigde in den zin van artikel 65 der Verordening Openbare Orde 1943 voor het bezette Nederlandsche gebied in zijn geheel benoem fk den Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie dr. dr. Wimmer. Aan hem is ondergeschikt het geheele openbare bestuur, met uitzondering van de politie en onverminderd de aan den Höheren SS- en Polizeifuhrer opgedragen taak. Aan den Bjjzonderen Gemachtigde voor het bezette Nederlandsche gebied in zijn geheel zijn de bijzondere gemachtigden voor de afzonderlijke provincies ondergeschikt Ik benoem tot Bijzonderen Gemachtigde voor de provincie: Noord-Brabant: den Oberbereicbsleiter Himmerich; Gelderland: den plaatsvervangenden Gevolmachtigde Brandes; Zuid-Holland: den Gevolmachtigde, Reichsrichter Schwebel, en tot diens vertegenwoordiger den Gevolmachtigde voor de stad Rotterdam, President dr. V 1 k e r s; Noord-Holland: den Gevolmachtigde dr. Schröder en tot diens ver tegenwoordiger den Reichsrichter Schwebel; Zeeland: den Gevolmachtigde,, Oberbereicbsleiter M n z e r; Utrecht: den Gevolmachtigde, Oberbereicbsleiter Mulle r-R e i n e r t; Friesland: den Gevolmachtigde, Ministerialrat Ross; Overijssel: den Gevolmachtigde Weidlich; Groningen: den Gevolmachtigde, Landret dr. C o n r I n Drenthe: den Gevolmachtigde, Oberbereicbsleiter Se timer; Limburg: den Oberbereicbsleiter H i m m e r i c h.” Bovendien heeft de Rijkscommissaris op grond van artikel 62, lid 3, der Verordening Openbare Orde 1943 met uitdrukkelijke verwijzing naar de gestreng heid van het politiestandrecht voor het bezette Nederlandsche gebied in zijn ge heel het volgende beschikt: „1- Hij, die deelneemt aan samenscholingen in bet openbaar van welken aard ook; bij, die weigert zijn werk te verrichten, zjj het ook door een uitsluitend passief gedrag, die staakt of die werknemers uitsluit; bjj, die zonder daartoe gerechtigd te zijn, schiet-, slag- of stootwapenen bjj zich draagt of in zjjn bezit heeft; hij, die pamfletten vervaardigt, verspreidt, of in zijn bezit beeft, welke de openbare orde zouden kunnen verstoren; bjj, die zich tegen de openbare macht verzet, wordt standrechtelijk ver oordeeld en wordt derhalve ingevolge artikel 66 der Verordening Open bare Orde 1943 in het algemeen gestraft met den dood. Poging, uitlokking of deelneming zijn op gelijke wijze strafbaar als het voltooide strafbaar feit.” De Höhere SS- und Polizeifiihrer beim Reichskommissar für die besetzten Niederlandiscben Gebiete heeft op grond van artikel 64 der Verordening Open bare Orde 1943 in verband met het door den Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete afgekondigde politiestandrecht voor het bezette Neder landsche gebied in zjjn geheel beschikt: De aan mjj ondergeschikte SS- en politie-eenheden schieten onverwijld zonder waarschuwing, wanneer samenscholingen van welken aard ook plaats vinden of wanneer meer dan vijf personen op openbare wegen of pleinen zich verzamelen. Door de Duitsche politie toegestane bedrijfs vergaderingen zijn daarvan uitgezonderd; bet is verboden zich tusschen 20 en 6 uur in de open lucht op te houden. Uitzonderingen worden door de Duitsche politie toegestaan; verboden is het schenken en bet gebruiken van brandewijn en andere alcoholhoudende dranken in openbare localiteiten, alsmede bet afleveren en het verkoopen van zoodanige dranken; aan werkgevers is het verboden, loonen en salarissen uit te betalen aan stakers voor dagen, waarop geheel of gedeeltelijk werd gestaakt; de Duitsche veiligheidspolitie neemt alle winkels in beslag, welke ge durende den tijd, dat bet politiestandrecht van kracht is, niet geopend zijn op de voorgeschreven of op de ter plaatse gebruikelijke tijden. Hij, die in strijd handelt met een der verboden, genoemd onder 2. tot en •het 4. wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen, voor zoover niet op grond van andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. Het nemen van maatregelen op het gebied der veiligheidspolitie blijft onaangetast.” Het tnede Voor den duur van het afge kondigde politiestandrecht zijn alle sportbüeenkomsten en wed strijden in de open lucht ver boden. SU Stem tier SJ Onderwerp over het afscheid van de vrijwilligere oer De eerste Mei is in Nederland, zooals reeds bekend is gemaakt, geen feest- das maar eer. rewone werkdag. Naar wij vernemen, zijn derhalve alle voor ctzen aag reorganiseerde betoogingen uitgesteld tot een later tijdstip. Wat besproken werd De diplomatieke correspondent van bet x-.N.B. schrijft o.a. met betrekking tot net bezoek van Laval aan ‘het hoofdkwar tier van den Führer, dat ook bij het Duitsch-Italiaansche onderhoud met den Franschen regeeringschef de strijd tegen het bolsjewisme en de daarmede verbon den Anglo-Amerikaansche plutocratieën en de opbouw van het nieuwe Europa in t middelpunt hebber gestaan. Men ver gist zich niet, wanneer men aanneemt, dat tijdens ae besoreking ook interne Fransche kwesties, die in het oijzunder wei met den Engelsch-Amerikaanschen overval op Fransch koloniaal gebied in Xoord-Afrika samenhangen, niet onbe sproken zijn gebleven, daar door den daaruit voortvloeienden toestand Frank rijk nog sterker dan voorheen op Europa is aangewezen. ZOO SPOEDIG MOGELIJK BIJ HANDELAAR INLEVEREN Van 3 Mei tot en met 31 December 1943 geeft elk der bonnen ,,15 BV”, „16 BV”, „17 BV”. „18 BV” en „19 BV” van de nieuwe kaart voor vaste brandstoffen ,,T 116” waarvan de uitreiking thans plaats vindt recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Het publiek wordt ernstig in overwe ging gegeven bovenvermelde bonnen zoo spoedig mogelijk aan den leverancier, bij wien men als klant staat ingeschreven, te overhandigen, alleen dan zal het den brandstoffenhandelaren mogelijk zijn om ieder gezin tijdig van een voorraad brand stoffen voor den komenden winter te voorzien. Ten aanzien van de verbruikers, die behooren tot de groepen B, C en D, als mede van de verbruikers, die voor een toeslag in aanmerking komen, zullen bin nenkort nadere mededeelingen volgen Brandstoffen voor kookdoeleinden Van 1 Mei 1943 tot en met 30 April 1944 geeft de bon „11 KF” der kaart „U- 115”, voor vaste brandstoffen voor koofc. doeleinden recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzonde ring van anthraciet. De verbruikers zul len met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen moeten toekomen tot 1 Juni 1943 daar eerst op dezen datum een nieuwe bon zal worden aangewezen. Rijkscommissariaat deelt HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Aprü (D.N3.) De Führer heeft op 29 Aprü in zyn hooi'dkwartier In tegenwoordigheid van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en van den Italiaanschen staatssecretaris van buitenlandsche zaken Bastianini, den Franschen regee ringschef Pierre Laval ontvangen. Tijdens het onderhoud legden de deel nemers een volledig begrip aan den dag voor alle kwesties, welke tusschen Duitschland en Italië eenerzijds en Frank rijk anderzijds bestaan. In volledige ob jectiviteit werd nagegaan, welk aandeel Frankrijk in de krachtsinspanningen en in de offers te dragen heeft, welke de As mogendheden voor den opbouw van net nieuwe Europa in den strijd tegen net bolsjewisme en tegen de met baar ver bonden Anglo-Amerikaansche Dlutocra- tieën op zich genomen hebben en wel voordeelen voor Frankrijk uit deze aee- neming zullen voortspruiten. Het meldt ö.a... dat Laval vergezeld was door ambassadeur de Brinon den ^irecJ,® Kan het kabinet Guerrard en den amba - sadeur Rochat. Minister von Ribbentrop verwelkomde den staatssecretaris van VERDUISTEREN Hedenavond: van 9.15 aar 6.15 aar v.m. Van 2 tot en met 8 Mei: van 9.15 aar nam. tot 6 uur v.m. Maan: 1 Mei op 5 27 v.m. onder 5.28 n.m 2 Mei op 5.53 v.m onder 6 42 n m.; 2 Mei op 6.16 vm.. onder 7.5b n.m.; 4 Mei N.M. Nachtdienst dokters, tusschen 10 u n.m en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiènten no, 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. llSn95. ’s-GRAVENHAGE, 30 Aprü. De Wehrmachtsbefehlshaber in den N ieder - landen, General der Flieger Fr. Christiansen, maakt bekend: In vervolg op de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekend making wordt hiermede ter aanmelding en terugvoering in de krijgsgevangen schap opgeroepen: Het beroepspersoneel van de voormalige Nederlandsche Weer macht beneden den rang van officier met geboortedatum na 31 Maart 1898, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkeljjken dienst van de Nederlandsche Weermacht stond. In het Weermachtskamp te Amersfoort, Zonnebloemstraat, moeten zich tel kens tusschen 8 en 11 uur, de volgende personen aanmelden: de leden: van het wapen der infanterie, cavalerie, artillerie, technisch personeel politietroepen, op 7 Mei 1943; van de Zeemacht met beginletters AH en de leden van het wapen der genie, pontonniers en torpedisten, militaire luchtvaart, mil. geneeskun digen dienst, op 10 Mei 1943; van de Zeemacht met beginletters IZ en de leden van alle boven niet genoemde wapens en onderdeden op 13 Mei 1943. B(j de aanmelding moeten het persoonsbewijs en voor zoover nog aanwezig de militaire identiteitspapieren worden vertoond. Kleed ing Zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aan bevolen daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, lijfgoed en extra schoeisel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag den omvang van twee handkoffers niet overschrijden. Van de aanmelding en terugvoering in de krijgsgevangenschap zijn uit gezonderd: Alle leden der Nederlandsche politie en haar nevenorganisaties in zoo verre-deze personen momenteel in actieven dienst staan bij: de staatsordepolitie; de gemeentelijke ordepolitie; de marechaussee (gendarmerie); de politie te water; de staatsrecherche (rechercheccntrale, recherchehoofdafdeelingen, rechercheafdeelingen) de gemeentelijke recherche; de staatsbrandweer; de gemeentelijke brandweren; de vrijwillige brandweren voor zoover deze personen daar als hoofd beroep een functie uitoefenen of leiders zijn; de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst (bezoldigd door den Staat) Onderofficieren, die tijdens hun actieven diensttijd bestuursambtenaren (administrateurs) waren; Personen, die als hoofdberoep een functie bij den Nederlandschen Arbeidsdienst uitoefenen: 4. In Duitschland werkende personen. De onder 1. genoemde personen moeten vóór 15 Mei 1943 een bevestiging van de boven ben staande Nederlandsche dienstinstantie betreffende hun tegen woordige aanstelling (actief dienstverband) inzenden aan den commissaris voor do belangen van de voormalige Nederlandsche Weermacht te den Haag, Lange Voorhout 7. Wie geen gevolg geeft aan den oproep van den Wehrmachtsbefehlshaber of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap probeert te onttrekken, moet op de scherpste maatregelen rekenen. Dit geldt ook voor per sonen. die de betrokkenen bij dergelijke pogingen ondersteunen. Verdere oproepingen zullen volgen. Ditmaal alleen stadgebied Van Maan'■vg 3 tot en met Zaterdag 15 Mei a.s. wordt voor bewoners van stadgebied een bijzonder rantsoen aard appelen beschikbaar gesteld. Bon „Al gemeen 558” met roeden op druk geeft gedurende dat tijdvak recht op het koopen van twee kilogram aardappelen. Op grond van art. 64 der Verordening Openbare Orde 1943 beschik ik: Het in mijn beschikkingen van 30 April en 1 Mei 1943 genoemde verbod om zich tusschen 20 en 6 uur in de open lucht op te houden, geldt niet ten aanzien van de in art. 45 der Verordening Open bare Orde 1943 genoemde personen. ’s-Gravenhage, 1 Mei 1943. De Höhere S.S,- und Polizeiführer bei dem Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete RAUTER, S.S.-Gruppenführer und General-Leutnant der Polizei. Ter aanvulling hiervan wordt van be voegde zijde medegedeeld: De reeds op grond van art. 45, alinea 1, punt 5 uitgereikte „Sonderausweise” (Nachtausweise) behouden haar geldig heid Art. 45 van de Verordening Openbare Orde 1943 heeft .betrekking op de volgen de personen: 1) De leden van de Duitsche Weer macht. van de „Waffen-SS” en op hef overige personeel daarvan, op de leden der Duitsche politie en van het personeel van de bureaux van het DuitschtRRijk of van de NationaaLSocialistische Duitsche Arbeiderspartij in het bezette Nederland sche gebied, wanneer deze in uniform zijn gekleed of een behoorlijk van een foto voorzien legitimatiebewijs bij zich dragen. Ten aanzien van de leden der Duitsche Weermacht, der „Waffen-SS” en der Duitsche politietroepen zijn de met de voor dezen geldende voorschriften in over eenstemming zijnde legitimatiebewijzen voldoende; 2) Hen. die de Duitsche nationaliteit bezitten en in dienst staan van een andere dan de onder 1 genoemde Duitsche bu reaux. voor zoover hun verblijf in de open lucht ook gedurende den op grond van artikel 44 vastgestelden tijd ter ver vulling van van overheidswege gegeven opdrachten of van plichten, welke uit den dienst voortvloeien, noodzakelijk is en zulks wordt aangetoond door middel van een schriftelijke overheids- of partij- opdracht dan wel door middel van een zoodanige volmacht. De leden van de Nederlandsche politie, van de Nederlandsche grensbewaking, van den Nederlandschen Crisis-contröledienst, van de Nederlandsche brandweer en van den openbaren luchtbeschermingsdienst, alsmede op personen, die in ambulance diensten of diensten voor eerste hulp werkzaam zijn, alsmede op artsen en vroedvrouwen, voor zoover het verblijf van voornoemde personen in de open lucht gedurende den op grond van artikel 44 vastgestelden tijd noodzakelijk is ter uit voering van van overheidswege gegeven opdrachten of ter vervulling van plich ten, welke uit dienst of beroep voort vloeien, een en ander, voor zoover het personen, die in ambulancediensten of diensten voor eerste hulp werkzaam zijn, alsmede artsen en vroedvrouwen betreft^ voor het geval het naleven van een voor schrift als bedoeld ir, artikel 44 gevaar zou kunnen opleveren: 4) her., die in aeva' van ziekte of on geval. waarvan hei ernstig karakter kan woeden aan«etoond hulp trachten te vin den; 5) diegenen., die zoowel in het bezit zijn van een speciaal bewijs, als bedoeld in artjkel 46, als van een officieel bewijs, waarop een foto van den betrokkene voorkomt. De Nederlandsche Oost-Visscherij, een dochtermaatschappij van de Nederland, sche Oost-Compagnie, zal dit jaar een proef nemen met de uitzending van vis schers haar Oost-Europa, waar zij in het Peipusmeer hun bedrijf zullen uitoefenen. Woensdag a.s. zal een tachtigtal, in den ochtend, van het station Staatsspoor hier ter stede in de richting Berlijn vertrek ken, nadat zij zich 's avonds tevoren, ver. moedelijk in den Dierentuin, hebben ver. zameld. Op een persconferentie in den Haag hebben Donderdag de heeren N. Roskam en J. C. den Duik. resp. directeur en com missaris van de Ned. Oost-Visscherij, eenige mededeelingen gedaan over deze proefneming, de aanleiding daartoe en het doel en de werkzaamheden van deze maatschappij. Het volgende is een samen vatting van het daar besprokene. Toen de Nederlandsche Oost-Compagnie met haar werkzaamheden was begonnen, is op initiatief van mr. M. M. Rost van Tonningen een kleine commissie van des kundigen benoemd, om te onderzoeken in hoever er voor Nederlandsche visschers in het daarvoor geschikt lijkende enorme Peipusmeer mogelijkheden voor de ves tiging van bedrijven aanwezig zijn. Een commissie van vier personen heeft dit onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat tot het nemen van een proef in dit jaar werd besloten. Dit Peipusmeer (dat Zuidwestelijk van Leningrad tegen de grens van Estland ligt) is eenige malen grooter dan ons Ijsselmeer en men vindt er vrijwel de zelfde vischsoorten als hier, zooals snoek, baars, snoek, braseiji, voorn, spiering en ook paling. Het kan onder de vischrijk- ste meren van Europa worden gerang schikt; één der oorzaken daarvan is, dat de vischtijd beperkt is, n.1. van half Mei tot half November. Van Duitsche zijde werd groote medewerking bij de voor bereidende werkzaamheden ondervonden en na eenige besprekingen te Berlijn zijn een paar plaatsjes aan dit tneer, geschikt voor vestiging en voor de oprichting van de noodzakelijke bedrijfsgebouwen aan gewezen. In het begin van Maart zijn een aantal werklieden, technici enz vooruit gegaan om de noodige voorzieningen te treffen; deze werkzaamheden zijn bijna gereed en inmiddels was men begonnen met de aanwerving van visschers. Deze werving is een groot succes geworden. Men had gedacht een 30 a 40 man bereid te vinden, maar de toeloop was zoo groot, dat begonfien is met den inzet van 80 visschers. Tientallen moesten naar huis worden gestuurd en nog steeds komen aanvragen binnen. Het tewerkstellen van een grooter aan tal menschen da’n waarop men aanvanke lijk had gerekend, had tot gevolg, dat men voor meer schepen en nettenmateriaal moest zorgen. Had men aanvankelijk 10 motorschepen willen uitsturen, nu moes ten het er achttien worden, met nog eenige bij-bootjes. Aangezien het transport over land plaats vindt, zijn de afmetingen der schepen natuurlijk aan bepaalde grenzen gebonden. Onder devisschers (uit het grootste deel onzer visscherij-provincies) zijn alle soorten van visscherij vertegenwoordigd treiter, en kustvisscherij, met de kuil, sleep en staande want, ook de snurrevaad. Maar het zijn niet alleen visschers, die de verre reis gaan ondernemen ook zou ters. rockers en conserven-vakmenschen gaan mede, voorts timmerlieden en een kok de Nederlanders stellen nu een maal hun eigen potje, op bekende wijze bereid, op prijs en zelfs een tuinman, die pootaardappelen en een groote hoe veelheid zaden voor groenten medeneemt. De contracten voor de visschers zijn gunstig De gehuwden ontvangen 300 gul den per maand, de ongehuwden 200 gul den. De achterblijvende echtgenooten krijgen hiervan 42J gld. per week en de familieleden van de ongehuwden 22J gld. De uitgezondenen vallen onder de sociale verzekeringen en ontvangen nog /3 per werkdag als vergoeding voor de scheiding van hun familie, een toelage die als een soort zakgeld kan worden beschouwd. Elke visscher krijgt een uitrusting van ongeveer ƒ500; zij dragen buiten hun werk de groene N.O.C.-uniform. zulks met het oog op de bevolking, waaronder zij vertoeven; in het werk dragen zij be- dHjfskleeding. De inheemsche bevolking bij het Peipus meer vischt met primitieve middelen, met een klein staand netje, dat rechtstandig gehouden wordt door touwen, van onder bezwaard met steenen. Desondanks brengt zij, in een klein visschersplaatsje 6 a 8000 pond visch per nacht naar huis De neer Roskam schatte dat de Nederlandsche vis. schers zeker dertig 'maal zooveel zullen vangen als zij. Men moet de deelneming van Neder landsche visschers aan de visscherij in het Oosten zien in het algemeene kader van den arbeid, waaraan Nederland in het nieuwe Europa zijn deel zal hebben. Boe ren en visschers vormden destijds de kern van de welvaart en de bedrijvigheid in de lage landen bij de zee. Zonder vis- Germaanse. S.S. in Notk land, die -ich comeld hebben voor hot front"

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1