No. 18487. Politiestandrecht opgeheven DOKTERS, APOTHEKERS E.A. NIEUWE KLEEDINGKAARTEN PLICHTEN VOOR AMBTENAREN, I Decreet Zaterdag 15 Mei. Van heden af tot 11 uur buiten Beschikking 1943. NA DEN STRIJD IN NOORD-AFRIKA Oproep Arbeidsinzet Huishoudgoederen alleen op speciale vergunning Staking en sabotage worden gestraft BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 NOGMAALS: ORDE EN RVST LUCHTBOMBARDEMENTEN Keuringen .voor de Waffen-SS, het Legioen en de Landwacht Verkoop verboden tusschen 12 en 28 Juni GROOTE DUITSCHE RESERVE* LUCHTVLOOT SUCCESVOLLE PLAATSELIJKE ACTIE IN KOEBANGEBIED LiB OUDE TEXTIELPUNTEN INWISSELBAAR ZWARE AMERIKAANSCHE VERLIEZEN IN TUNIS Morgen weer sport ZWARE GEALLIEERDE VLIEGTUIG- VERLIEZEN DE STEM DER S.S. Gewijzigde uren van opkomst DE MIDDELLANDSCHE ZEE ZAL EEN „BOMMENLAAN” VOOR DE VIJANDE- LIJKE SCHEEPVAART BLIJVEN •-# HAAGSCHE COURANT ƒ0.51 p.m.M, w nujO) ucciciiar, i ci. ivaiiivuru. i n. tl. ue ixvning, ovuuauiucnih c». 330263; Boekh. J. B v Seters |r„ Theresiastr. inga. Tel. 77244»; Boekh. E.D. Couvóe. v.Hoytemastr. 66 Tel. Ui18l 2. voor ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT verband het zij Vertrouwen Nederland v. willen toe- Britsche verliezen bij zeegevecht de Nederlandsche kust De Commissaris-Gteneraal voor de Veiligheid RAUTER. SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. Polizeiführer buiten werking, voorzoover ik hieronder niet anders beschik. Van kracht blijven. dat voor Inventarisatie van 12 tot 28 Juni 1. De cijfers 4 der beschikkingen van den Höheren SS- und Polizeiführer van 30 April en 1 Mei 1943 over het verbod van uitbetaling van loonen en salarissen aan Bij onze vrijwilligers. Een nieuwe zending laarzen voor onze jongens is aangekomen. (S.S. P.K. Hoffrna.nn-O.-H.) stakers, voor He dagen, waarop geheel of gedeeltelijk gestaakt werd. 2. De beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer over de aanmelding Zoowel door de industrie als door den handel zal in de periode van 12 Juni tot 28 Juni a.s. geïnventariseerd moeten worden. In verband hiermed? vervalt voor den handel de 12-ekelijksche in ventarisatie, welke per 17 Mei a.s. zou dienen plaats té vinden. Gedurende voor melde periode worden de textielonder nemingen, (zoowel industrie als handel) voor den verkoop en aflevering gesloten. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De militaire woordvoerder van de Wilhelmstrasse heeft verklaard Duitschland een groote luchtvloot zeer bijzondere doeleinden in reserve houdt. Bovenstaande Verordening bedreigt tegen het staken doof ambtenaren en per sonen, die op grond van een privaatrechtelijk contract werkzaam zijn bij den Staat, een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam, straffen, die in ernstige gevallen tot tuchthuis of zelfs tot de doodstraf kan gaan. Dezelfde straf wordt bedreigd voor het geval, dat deze personen hun arbeids prestatie verminderen met de bedoeling, de volbrenging van taken der autoriteiten te bemoeilijken, te vertragen of onmogelijk te maken,-of dat zij deze bedoeling op andere wijze trachten te verwezenlijken. Deze bepalingen gelden ook voor personen, van wie voor het aanvaarden van hun werkzaamheden de aflegging van een eed of een gelofte wordt verlangd. Daartoe behooren ook dokters, tandartsen, dierenartsen, apothekers, apofhekers-assistenten en vroedvrouwen. •N VERDUISTEREN Heden: 21.30 aar. Van 16 t.m. 22 Mei: van 21.45 aar tot 5.30 aar Maan: 15 Mei onder 4.20 u., op 15.57 u. 16 Mei onder 4.42 u., op 17.08 u., 17 Mei onder 5.06 u., op 18.22 u. Nachtdienst dokters: tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 22. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. J15995. Waar juist dezerzijds gepleit werd om weer te komen tot orde en rust, spreekt het vanzelf, dat wij niet te vinden zijn voor nog meer vertroebeling. Het tegen- 1 deel is het geval. De waardige wijze, waarop onze collega van de Land stand stelling neemt vóór deze instel ling en voor zijn boeren, noopt ons na kennis te hebben genomen van de uiteenzetting ruiterlijk te erkennen, dat ons verwijt aan dat adres ongegrond was. Op den dag, dat het standrecht is op geheven. heeft elke oprechte Nederlander een nieuwe taak gekregen: zorg te dra gen, dat inderdaad niet een tweed® maal onze vrijheid dusdanig aan banden worde gelegd. Stadsmensch er. Boer moeten sa menwerken en trachten van dezen moei lijken tijd te maken, wat er nog van te maken is. Orde, Rust en devies. PRIJS DEZER COURANT: Vow ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mud. met „Kikerikl” „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl." ƒ3,15. Fr. p. p. met Mo’»bl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.93. Buitenl. ƒ9.46. Bij postkant.- tegen de gek goedgek. abonn.pr.Afz. nr. S c„ fr. p.p, 10 c. Uit Washington wordt gemeld: De mi nister van oorlog. Stimson, heeft ver klaard. dat de verliezen vah het tweede Amerikaansche- corps in den eindstrijd in Tunis „zwaar” geweest zijn. Generaal Eisenhower heeft nog geen verslag uit gebracht over het aantal gesneuvelden en 'gewonden. Telefoon 116300 (zeven lijnen? BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev Kelzerstr. 319, Tel. 550310, Fil.x Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal. Oranjel. 3. Tel. 11C461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenst-, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3 Tel. w.g. de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied SEYSS INQUART Nu het standrecht is opgeheven, kan de sport weer op de gewone wijze doorgaan Reeds morgen wordt de sportbeoefening op vele fronten hervat. Voor de voetbal competitie zal morgen het volledige programma, dat voor 2 Mei was vastgesteld, worden Verwerkt, met uitzondering van den kampioens wedstrijd HeerenveenA.D.O. De tenniscompetitie neemt morgen een aanvang met het programma, dat voor twee weken geleden was vast gesteld en ook de cricketcompetitie begint, met uitzondering van HCC IIHCC I. De courses op Duindigt gaan morgen eveneens door. De Hockey bond speelt nog niet De Korfbalbond hervat de compe titie eerst volgende week met het programma van 2 Mei, de trainings- wedstrijden van de Athletiek-Unie zijn eveneens verschoven naar 23 Mei en de wielerronde van Vlijmen is uitgesteld. Amerikaansche bommenwerpers hebben gisteren een aanval op het Duitsche kust gebied en op België gedaan. Ook deze formaties die van groote hoogte haar bommen lieten vallen, vaak op woonwij ken, en daardoor een groot aantal dooden en gewonden onder de burgerbevolking veroorzakend, werden door Duitsche ja gers en het afweergeschut hard aange pakt. Volgens de nog onvolledige berich ten werden 9 zware Amerikaansche bom menwerpers en 4 jagers van het nieuwste Amerikaansche type. Thunderbold, neer geschoten. Ook de marine-artillerie greep ,in. Een verhooging van het aantal neer geschoten toestellen kan dan ook ver wacht worden. Aan de Atlantische kust werden in luchtgevechten 3 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. In de laatste 48 uur verloren de Ge allieerden volgens de tot dusverre ont vangen berichten aan het Europeesche Westelijke front meer dan honderd vlieg tuigen, in hoofdzaak viermotorige bom menwerpers. De verliezen van de Britsch-Amerikaan. sche luchtmacht boven het Middellandsche Zeegebied en Europa bedragen, naar het D.N.B. verneemt, -sedert Februari van dit jaar 2532 vliegtuigen, waarvan meer dan jl800 viermotorige bommenwerpers. De Rijkscommissaris heeft voor het bezette Nederlandsche gebied een Verorde ning uitgevaardigd op arbeidsvergrijpen van ambtenaren en zekere beëedigde per sonen. Zij heeft den volgenden tekst: Op grond van par. 5 van het Decreet van den Führer op de'uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (Rgbl. i blz. 778) verorden ik: Par. 1. 1. Een ambtenaar, die 1) staakt of 2) zijn arbeidsprestatie vermindert met de bedoeling de vervulling van overheidstaken te bemoeilijken, te vertragen of onmogelijk te maken, of die deze bedoeling op andere wijze tracht te verwezenlijken, wordt gestraft met gevangenisstraf tot een jaar, in ernstige gevallen met tucht huisstraf. In bijzonder ernstige gevallen kan levenslange tuchthuisstraf of de doodstraf uitgesproken worden. 3. Poging is strafbaar. Par. 2. Voor de toepassing van deze Verordening is een ambtenaar gelijkgesteld aan een persoon, die op grond van een verdrag volgens het Burgerlijk Recht bij den Staat, bij een provincie of bij een ander publiekrechtelijk lichaam in dienst is. Par. 3. Deelnemers worden als daders gestraft, ook wanneer zij niet behooren tot den in par. 1 en 2 genoemden kring van personen. Par. 4. 1) Wie oproept tot een volgens par. 1 verboden handeling, of wie tracht een ambtenaar of een in par. 2 genoemde persoon te belemmeren in het hervatten van den arbeid, wordt gestraft met de in par. 1 genoemde straffen. 2) De voorschriften omtrent aanstichting blijven ongewijzigd. Par. 5. De voorschriften van par. 1 tot 4 worden op overeenkomstige wijze toe gepast op personen, van wie vóór de aanvaarding hunner werkzaamheden aflegging van een eed of gelofte wordt geëischt. Par. 6. De volgens par. 1 tot 5 strafbare handelingen zijn strafbare daden in den zin van par. 2 al. 2 van Verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche jurisdictie in strafzaken in de redactie van bekendmaking no. 72/1942. Par. 7. Deze Verordening wordt op den dag harer afkondiging van kracht. 's-Gravenhage, 15 Mei 1943. van vroegere studeerenden van 4 Mei 1943. 3. De beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer over de verbeurd verklaring van radio-instaltaties van 13 Mei 1943. De strafbaarheid van overtredingen der door dit decreet opgeheven beschikkin gen wordt door de opheffing daarvan niet aangetast. 1. De strafbare handelingen, die gedurende het van kracht zijn van het politie, standrecht werden gepleegd en*fot de bevoegdheid der politiestandgerechten hebben behoord. 2. De delicten tegen de beschikkingen, uitgevaardigd gedurende het bestaan van het politiestandrecht op grond van de paragrafen 64 en 65 van de Verordening tot Bescherming der Orde 1943, ook voor zoover zij gepleegd worden na opheffing van het politiestandrecht, zijn onderworpen aan de Duitsche rechtspraak inzake strafzaken. 's-Gravenhage. 15 Mei 1943. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, W.g. SEYSS-INQU ART. Luistert op Zondag 6 Mei van 11.30 tot 11,45 uur, over den zender Hilver sum I, op golflengte 415 meter, naar de Stem der S.S., onderworp; De les van het front. 3, Nederlanders bij de Duitsche Zeemacht. Inlichtingen over het dienst nemen van Nederlandsche vrijwilligers bij de Duitsche Zeemacht geven alle Orts- kommandanturen. die tevens een uit voerige lijst verstrekken, waarop alle hieraan verbonden faciliteiten staan vermeld. (C.N.F.) Slechts kledingstukken op punten verkijgbaar De kleedingkaart dient alleen voor de aanschaffing van kleedingstukken, in tegenstelling met hetgeen thans het ge val is nu ook huishoudgoederen op de textielkaart' verkrijgbaar zijn. Deze laat ste moeten volgens de nieuwe regeling op speciale punten worden gekocht. Aanvragen hiervoor kunnen na 28 Juni ROME 15 Mei. (Stefani.) Tijdens een nachtelijken aanval op de haven Bone hebben Duitsche gevechtstoestellen een olietankboot in den grond geboord en een koopvaarder van middelmatige grootte beschadigd. Civita Vecchia, Palermo, Sassari en verschillende andere plaatsen op Sardinië zijn gisteren het voorwerp geweest van vijandelijke luchtbombardementen. Er vielen slachtoffers onder de burgerbevol king en er werd schade toegebracht aan woonwijken, vooral te Civita Vecchia. Negen vliegtuigen werden vernield door het afweergeschut op Sardinië en twee door dat van Palermo, Aan de Oostelijke kusten van Sardinië hebben onze jagers een vijandelijke formatie opgevangen en twee tweemotorige toestellen neergescho ten. Tijdens de aanvallen waarvan mel ding is gemaakt in dit Weermachtbericht zijn de volgende verliezen onder de bur gerbevolking opgeteekend: te Civita Vec chia 29 dooden‘en 150 gewonden; te Sas sari en in de provincie 14 dooden en 40 gewonden; te Santa Catarina (Nuoro) 3 dooden. Het aantal slachtoffers te Palermo is nog niet vastgesteld. Stefani meldt voorts nog. dat kort na den vijandelijken luchtaanval de koning en de koningin onverwacht in Civita Vec chia arriveerden, waar de bevolking het vorstelijk paar ondubbelzinnige bewijzen gaf van haar gehechtheid. van den Commissaris-Generaal voor de Veiligheid over de uniforme regeling van hef sluitingsuur en den nachtelijken spertijd. Op grond van de paragrafen 44. 48 en 51 van de Verordening van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 1/43 beschik ik met ingang van het tijdstip der opheffing van het politiestandrecht: 1. Voor het geheele Nederlandsche bezette gebied wordt het sluitingsuur voor de openbare lokalen uniform vastgesteld op 22 uur en het tijdstip, waarna men zich niet in de open lucht mag bevinden, blijft ongewijzigd vastgesteld op 4 uur. De tot- dusverre voor de steden Amsterdam, ’s-Gravenhage en Haarlem geldende bijzondere rtgeling wordt opgeheven. 2. Overtredingen worden gestraft, op grond van paragraaf 51 van de in den aanhef genoemde verordening. 's-Gravenhage, 14 Mei 1043. van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de opheffing van het politiestandrecht. Op grond van paragraaf 62 van de Verordening tot Bescherming der Orde 1943 (na. 1) hef ik voor het geheele bezette Nederlandsche gebied het politiestandrecht op met ingang van 15 Mei 1943 te 18 uur. Daardoor treefen de bijzondere beschikkingen, door mij uitgevaardigd op grónd van paragraaf 62, alinea 3. van de Verordening tot Bescherming der Orde 1943, als mede de op grond van paragraaf 64 van de Verordening tot Bescherming der Orde 1943 uitgevaardigde algemeen bindende beschikkingen van den Höheren SS- und PRIJ8 OER ADVERT.i 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m tot 22, m.M (10 reg ƒ0,19 Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red. /O.ói p.m.M. Bewijsn. 5 ct., fr p p. 10 e' KL Adv. (in halve opl.) ƒ0.57,1 Dienstaanb 0 38 Pers gevr 0 48 Adv.Br bur. v. d. bl." 10 e. meer Zooals bekend gemaakt,* moeten alle mannen, geboren in 1921 en wonende in het gebied van het Gewestelijk Arbeids bureau te ’s-Gravenhage, omvattende de gemeenten Den Haag, Wassenaar, Leid- schendam, Voorburg, Rijswijk en Waterin gen zich meiden, en wel de in Maart en April geboren op 17 Mei, Mei en Juni 18 Mei, Juli en Aug. 19 Mei, Sept, en Oct. 20 Mei en Nov. en Dec. 21 Mei, op de des betreffende afdeeling Prinsegracht 73, ka mer 20. In de uren is echter wijziging gekomen. Die luiden thans: 9.00—10.30 de letters A. tot en met F. v. 10.30—12.00 de letters G. tot en met L. v. 12.30—14.00 de letters M. tot en met S. v. 14.0015.30 de letters T. tot en met Z. Betreffende de aanmelding voor den arbeidsinzet wordt van bevoegde zijde de aandacht er op gevestigd, dar de bedrijfs leiders er de verantwoordelijkheid voor dragen, dat de onder hen geplaatste tot aanmelding verplichte personen hun aanmeldingsplicht nakomen. Vooral moet den in aanmerking komen den leden van het personeel de noodige- tijd gegeven worden om zich persoon lijk op het arbeidsbureau aan te melden. Er zal een beschikking worden uitge vaardigd, volgens welke het loon doorbet taald moet worden. Voorts wordt »le aandacht er op geves tigd, dat ieder misbruik van de aanmel dingsformulieren onder de strafbepalin gen valt. Bij het einde van den ztrijd in Tunis verneemt het D.N.B.Het verlies, dat de Spilstrijdkrachten door het staken van den strijd hebben geleden, is smartelijk, maar de weinige Duitsch-Italiaansche ftivisies in het voorterrein van Europa hebben de opstelling verzekerd van tal- rijke nieuwe legers, die thans gereed I staan. Bovendien waarborgde dit dap pere volhouden de versterking van de vesting Europa. Langer dan twee jaar is het grootste deel der militaire kracht van Engeland in Afrika gebonden, en in het laatste halve jaar ook de Ame rikaansche strijdkrachten en haar hulp troepen. Bewapeningspotentieel en scheepsruimte van den tegenstander on dergingen veel slijtage en werden voor een groot deel vernietigd. De vijand kan den verloren tijd niet inhalen. Zoolang 1 er uit het Oosten een bedreiging voor Europa bestond, werd door den strijd in Afrika de oorlog van het vasteland ver wijderd gehouden. Moskou wacht vol on geduld op de vorming van een tweede front in Europa doch de dappere Duitsch- Italiaansche troepen in Afrika hebben die vorming voor langen tijd dubieus ge maakt. Terwijl zij den vijand bonden, had Japan volledige operatieve vrijheid; het kon den Engelschen en Amerikanen beslissende nederlagen toebrengen en daardoor den grondslag leggen voor een reorganisatie in het Verre Oosten. Reeds langer dan twee jaar is door den Afrikaanschen veldtocht de zeeweg door 0 de Middellandsche Zee voor den vijand ■versperd. Kostbare scheepsruimte is ge bonden aan de route om de Kaap, het geen 12.000 zeemijlen beteekent, inplaats Van 3500. De vijanden van de Spil hebben Seen reden om thans reeds te juichen, dat de zeeweg eindelijk vrij geworden is. Om de Middellandsche Zee te beheer- schen, moet men beide kusten in bezit hebben. De Europeesche kust echter is hecht in handen van de Spil, die van haar talrijke lucht- en vlootbases uit, de door vaart onder voortdurende controle heeft De Middellandsche Zee zal voor de vijan- delijke scheepvaart een „bommenlaan” blijven, zooals de vijand zelf dezen zee weg eens treffend heeft genoemd. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz’’ schrijft o.m.: „Door het verlies van het bruggehoofd Tunis is voorloopig het gordijn over het Afrikaan- sche oorlogstooneel gevallen. Dat het op zekeren dag weer op zal gaan, staat vast. Europa heeft het Afrikaansche gebied noodig. Het kan en wil er geen afstand van doen. Zijn beveiliging voor de toe komst is een onwrikbaar punt in het programma der oorlogvoering van de Spil. De invasie-aufobus naar Zuid-Europa heeft vele maanden vertraging. Komt zij toch nog in beweging, dan is alles voor de ontvangst gereed. Zooals de uitingen in Italië bij het verlies van Tunis bewij zen, is de fanatieke wil van bet voor zijn levensrecht vechtende Italiaansche volk alleen maar sterker geworden. Naast het Italiaansche millioenènleger staan aan het Zuidelijke front de troepen der Duit sche Weermacht. Zij zullen eiken duim van den Italiaanschen grond evenzoo verdedigen als hun eigen land.” Punten oude textielkaart kunnen worden ingewisseld De punten van de oude textielkaarten blijven haar geldigheid behouden. Op het moment, waarop de uitgifte van de levensmiddelenkaarten in het tijdvak van 12 Juni tot 11 Juli plaats vindt, zal gelegenheid worden gegeven de even tueel aan thans nog geldige textiel kaarten zich bevindende punten in te wisselen tegen nieuwe punten. Het is aan het pubHiek en den handel verboden op de nieuwe textielkaart textielgoeferen te koopen, resp. te ver- koopen en/of af te leveren vóór 28 Juni a.s. In ons nummer van 8 Mei j.l. hebben wij, na de stormachtige eerste Mei-dagen, een pleidooi gehouden voor den terug keer van'orde en rust in ons geliefd va derland. Aan de hand van de ons ver strekte o f f i c i e e 1 e communiqué’s heb ben wij daarbij een verwijt gemaakt aan het adres onzer boeren en daarbij onze verbazing uitgesproken, dat de Landstand niet meer invloed zou hebben gehad, ten einde vertraging in de aflevering der voe dingsmiddelen te voorkomen. In het orgaan de „Landstand1* wordt tegen dat inzicht stelling geno men. Het blad schrijft: „Weliswaar kan niet ontkend worden, dat een deel van onzen boerenstand zich heeft laten overhalen tot staken, waardoor hier er. daar de voedselvoorziening ha perde. maar de schuldigen moeten niet onder de boeren gezocht worden. Dat zijn in de eerste plaats menschen uit bepaalde intellectueele kringen, terwijl er daar naast overal oproerige elementen worden gevonden, die direct van de partij zijn als er herrie gemaakt moet worden. Gewone bolsjewisten dus. die met de salon-bolsje- wieken (waaronder vele zich noemende anti-revolutionairen) dit keer, hoe vreemd het moge klinken en zooiets voorheen nooit zou kunnen worden verondersteld, samenwerkten om ons economisch leven in het honderd te sturen. Zij leefden in de naïeve veronderstelling, dat daardoor de bezettingsmacht wel spoedig zou op hoepelen. Alsof die niet voor heetere vu ren heeft gestaan en alsof juist de ge veerde actie niet veel van de vrijheid die we hadden in een bezet land, kon doen verspelen. In elk geval zijn deze men schen oorzaak van het niet op tijd inle veren van melk en vee door sommige boeren. Gelukkig hebben ook deze boe ren hun gezond verstand spoedig terug gekregen en ingezien dat met staking niets gewonnen en wel veel verloren kon worden. Intusschen zijn hier en daar bloed en tranen gevloeid en krijgt voor al de stedelijke bevolking minder vet en vleesch bovendien. De ophitsers zitten weer achter de schermen en de boeren krijgen de schuld. DE boer behoeft dat echter niet te nemen. DE boer gaat vrij uit. Een groot deel heeft melk geleverd en in elk geval hebben de meesten wel melk willen leveren, maar kwam de melkrijder niet of weigerde het perso neel op hun zuivelfabriek te werken. In de tweede plaats waren er boeren die vee wilden leveren, maar geen geleide- biljet bij hun P.B.H.’s konden krijgen. In de derde plaats zijn er de echte bolsjewisten geweest die de melkwagens molesteerden, de melk over de sitraat de den vloeien en er hier en daar met melk en melkbussen van door gingenTen slotte was er dan nog een klein percen tage onder de boeren zelf, dat opgezet heeft tot staken, nadat zij daarvoor con signes van geloofsgenooten uit andere kringen hadden ontvangen. Zelf durfden deze „helden” dat echter lang niet al tijd uit te voeren. Ze hadden daartoe huurlingen die moesten aanzeggen bij an deren, dat er gestaakt moest worden. Uit het vorenstaande moge blijken, dat den boer inderdaad niet meer schuld treft dan het overige deel van ons Nederland sche volk voof het haperen der voedsel voorziening en dat i* de officieele publi caties ten onrechte zijn naam is genoemd. Nu blijkt dat DE boer geen schuld heeft aan het gebeurde, kan meteen worden vastgesteld, dat de naam van den Land stand zeker ten onrechte in discrediet is gebracht bij de lezers van de Haagsche Courant. Wij uiten de verwachting, dat de betreffende instanties de door ons ge wraakte woorden derhalve zullen herroe pen, ten einde te voorkomen, dat de ver houdingen in ons volk nog meer vertroe beld worden”. In verband met velerlei geruchten, welke den laaUten tijd de ronde doen over de uitgifte van een nieuwe klee dingkaart, d-elt de directeur van het Rijksbureau te ’s-Gravenhage reeds thans het navolger mede Eerste punten gaan in per 28 Juni a.<. De nieuwe Kleedingkaart zal op de ge bruikelijke wijze in de uitgifteperiode’ 23 Mei tot 12 Juni a.s. worden uitge geven, zonder dat hiervoor een inleve ring van lompen zal worden verlangd. Ten einde de productie van textielgoe- deren regelmatig voortgang te doen vin den, zal het wel noodzakelijk zijn, dat een ieder zo-veel mogelijk lompen aan de erkende lompenhandelaren verkoopt. De navolgende kaarten zullen worden uitgegeven voor 1 Mannen en jongens n 15 jaar en ouder, groot 80 punten, waarvan 20 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 2. Vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, groot 80 punten, waarvan fmet ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 3. Jongens van 315 jaar,* groot 100 punten, waarvan 20 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 4. Meisjes van 3—15 jaar, groot 100 punten, waarvan 20 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 5. Voor jongens en meisjes van 13 jaar, groot 100 punten,, waarvsi. 10 met ingang van’ 28 Juni a.s. geldig zijn. 6. Babykaart, groot 100 punten, ter wijl eerstgeborenen, tweelingen en baby’s, geboren 5 jaar na de laatste bevalling, een toeslagkaart van 50 punten ontvan gen. Alle punten van de babykaarten zijn direct geldig. 7. Jongens en meisjes var) 15 lot 8 jaar een toeslagkaart van 30 punten, waarvan 10 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Mei. (D.N.B.) Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: Aan hef, Koebanbruggehoofd zijn gre nadiers bij een plaatseljjke aanvalsactie dóór verscheidene stellingen der bolsje wieken heengebroken en hebben daarbij een vijandelijke groep strijdkrachten ver nietigd. Zware artillerie Iran het leger heeft ten Zuiden van het Ladogameer en voor Le ningrad de doeltreffende bestrijding van spoorweg, en industrieële installaties voortgezet. Het havengebied van Bone is in den af- geloopen nacht .door Duitsche gevechts vliegtuigen aanbrallen. Daarbij werd een tankboot t°t zinken gebracht en een koop vaarder van middelgroote tonnage door bomtreffers beschadigd. Vijandelijke formaties vliegers hebben gisteren aanvallen gedaan op de bezette Westelijke gebieden en de Noord-Duitsche kust. Door neergeworpen bommen op de stad Kiel en eenige Belgische plaatsen, o.m. Antwerpen leed de bevolking verlie zen. Bij deze aanvallen werden dertig vijandelijke vliegtuigen vernietigd, waar bij zich veertien viermotorige Amerikaan sche bommenwerpers bevonden. Zeven Duitsche jachttogstellen gingen verloren. Beveiligingsstrijdkrachten der marine hebben in den nacht van 13 op 14 Mei voor de Nederlandsche kust bij een gevecht niet vijandelijke zeestrijd- krachten een Britsche motortorpedoboot tot zinken' gebracht en twee andere in brand geschoten. Eigen verliezen zijn daarbij niet ontstaan. maansche-SS in Nederland treden. Personen tusschen 18 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen op onderstaande adressen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeden, van den arbeidsinzet vrij gesteld. 165—’43 Arnhem café Royal; 175 ’43 Hengelo café Modern, Spoorstraat 18; 185’43 Zwolle, hotel Gijtenbeek; 19 5'43 Groningen, Concerthuis, Poele- straat; 205'43 Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraaf; 215'43 Amster dam, school lepenweg 13; 225’43 Utrecht, N.H. Hau«, Oudegraeht 245; 235’43 Amersfoort, Pol. Durchgangs- lager, Leusderweg; 245'43 den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoufscheweg. Het SS-Ersatzkommando deelt méde: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich g-heel kunnen géven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. BIJ de onderzoekingen worden ooi alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen voor de familieleden, enz. De aandacht wordt erop gevestigd. da| voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat .hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen, welke steeds van 815 uur worden gehouden, kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- a.s bij de n^aatselijke distributiedien- sten worden ingediend. Gezien de tex- tielpositie zullen aanvragen tot de meest dringende gevallen beperkt dienen te worden, bijv, bij huwelijk, bij schade door bombardementen e.d ’^2

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1