I Het gaat om Europa van Huidige toestand door Rijkscommissaris besproken - l 1 4 Rechtvaardiging der harde maatregelen No. 18491. 1943. Donderdag 20 Mei. voor van eiligst onder Duitsche hoede Kleine volken v< Aanmelding Arbeidsinzet Radio-uitzending van de rede van den Rijks- commissaris V .1 1 t .Jj LONDEN EN ORAN AANGEVALLEN De rede de Waffen-SS, het Legioen In Noord-Duitsche kustgebied 14 Ameri- kaansche vliegtuigen neergeschoten geschat worden. DE INLEVERING VAN RADIO- ONTVANGTOESTELLEN Antwoord op de vraag: „Wat nu?” De standgerechten Keuringen voor KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S., LEGIOEN EN LANDWACHT en de Landwacht OPROEP VAN DEN NAR. Bedrijfsleiders verantwoordelijk voor de orde in hun bedrijf van den Rijkscommissaris Nationaal-socialisten. kameraden! - (Zie verder le blad» pagina 2> F Lr. HAAGSCHE 4 de redding t (Cliché archief H C.) va1 Met het Nederland De Rijkscommissaris spreekt! heel politieken ons den Bij onze Vrijwilligers. Onze jongens weten zich te behelpen door balken aan te brengen over de modder. (S.S. P.K Hilkenbach-O.-H.) 4 4 4 4 4 4 I 4 4 4 LVVUCU 1U LC UlCUtll VIII VI IJOICIIIllg van inlevering te verkrijgen in ver- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 --- -- 4 cipline handhaaft, bestaat er geen clan- destiene handel. De persoonlijke vertegenwoordiger van Roosevelt. Davies, is gisteren in Mos kou aangekomen. De weduwe van den vroegeren presi dent der Fransche Republiek, Poincaré, is gisteren te Parijs overleden. Zooals be kend. is haar echtgenoot in 1934 overle den 4 f 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 ’s-GRAVENHAGE, 20 Mei. - Er bestaat aanleiding om erop te wjj- zen, dat het doelloos is reeds nu bij een of andere Dienststelle ver zoeken in te dienen om vrijstelling den Ar- 73, be- of COURANT band met de Verordening inzake de inlevering van radio-ontvang- toestellen van 13 Mei 1943. In de eerstvolgende dagen zal in de bladen worden bekend ge maakt waar de voor het indienen van ee>i dergelijk verzoek op grond van artikel 9 lid 3 van genoemde Verordening gerechtigde personen de betreffende aanvraagformulier ren kunnen afhalen. Alleen die ontvangstbewijzen van ingediende verzoeken zijn geldig, welke na indiening van dit formu lier aan dengene, die het verzoek doet, zjjn afgegeven. I - Het SS-Ersatz Kommando Nederland deelt mede: Voor personen van 18—35 Jaar, die aan. meldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet. bestaat op hun verzoek de gelegen- heid zich op de in de pers genoemde data en plaatsen aan te melden voor keuring voor de Watten S.S.. Nederl. Legioen, Ned. Landwacht en S.S. Wachtbataillon. Zij worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeden van den arbeidsinzet vrijgesteld. listlsche lotsgemeenschap aaneengesloten gebleven, een gemeenschap die steeds hechter aaneen gelascht wordt tot een blok dat juist de drager zal zjjn van de toekomst van dit land Durchgangslager. Leusderweg 245'43 den Haag, café „Den Hout”, Bezuiden- houtscheweg. zij nog meer Ik weet met de gerechten was iets aan. zeldzaam Deze tijding, hoewel pas in de laatste y—I. -UI. L ,11 PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vobruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki" „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Mo’?bl. ƒ8.20, z. Modebl, ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.48. Bij postkant, tegerf de gele goedgek. abonn.pr.Afz. nr. 5 o„ tr. p.p. 10 e. VERDUISTEREN van 21.45 aar tot 5.30 aar Maan: 20 Mei onder 6.30 u., op 22.13 u. 21 Mei onder 7.12 u., op 23.25 u. 26 Mei L.K. Nachtdienst dokters: tusschen 22 u. en 7 u. No. 113053. Ziekenjondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 22. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den H No. 115995, Met het oog op de grootmoedigheid van den Führer en de zoo vroegtijdige vrij lating zijn deze plannen van den over kant niets dan misbruik en misdaad en daar wij juist door de verantwoordelijk heid. die wij dragen, op alles voorbereid moeten zijn en ook de geringste moge, lijkheid van het in gevaar brengen van ons Oostelijk front uit den weg moeten ruimen, hebben wij ook de kleinste ge legenheid tot verwezenlijking dezer plan nen moeten verhinderen. Het gaat om Europa Dezen hebben steeds beweerd, dat de Duitschers niet kunnen begrijpen, dat ze het standrecht in het geheel niet kunnen afkondigen, dat ze de vonnissen niet kun nen voltrekken Ja. kameraden de Duit schers kunnen niet alleen, zij moeten, want de Duitschers moeten nog veel meer kunnen. Zij moeten thans een bovenmen- schelijke krachtsinspanning ontplooien om Europa te redden. Dat is juist wat ons de rust en de zekerheid geeft om iederen maatregel te nemen al is hij nog zoo hard als wij hem maar voor de geschiede, nis kunnen verantwoorden, omdat hij juist voor de redding van Europa noodig is. Er zijn hier stakersbewegingen en da den van sabotage geweest Er is geen algemeene staking geweest Het aantal dergenen. die ordelijk bleven of snel tot de orde terugkeerden, is over weldigend groot in verhouding tot het aantal van hen die 24 of 48 uur zich aan de orde hebben onttrokken Maar wij kon den in dezen toestand ook niet de gering ste ordeverstoring dulden. Daarom heb ik mijn besluit genomen en het politiestand- recht afgekondigd. Eerst over vier provin. cies en daarna over het geheele land. Het Duitsche uitvoerende gezag, onder leiding van den Höherén SS und Polizeiführer, heeft, de gestelde taak in korten tijd vol bracht. In ieder geval is het Puiaeiuk gewor den en moet ieder weten, hoe ernstig de toestand wordt bij een poging om hier in het land de orde te verstoren. Wel. licht ziet men thans in, dat de lankmoe digheid aan onzen kant niet voor zwak heid mag wordten aangezien. Nationaal.socialisten, de maatregelen, die werden getroffen, hoe ernstig ze ook in hun gevolgen waren, zijn alle onder mijn verantwoordelijkheid genomen. Ik moet het uitvoerende gezag en al mijn instanties mijn waardeering uitspreken voor hun duidelijk en vastberaden optre- dén en constateeren. dat hun samenwer. king volkomen was De terugvoering in krijgs gevangenschap Daarom vraag ik: Waarom was dit alles? Wat moet er thans gebeuren? Het utter- lijke verloop der gebeurtenissen is be kend. ,De wehrmachtsbefehlshaber beeft beschikt, dat de Nederlanders, die jn Mei «n Juni 1940 uit de krijgsgevangenschap «erden ontslagen, met bepaalde uitzonde- 1 'i 1 e\ het land verlieten. Al het andere zijn wankele wenschdroomen Maar wat in het volk leeft, wat het volk beweegt, war het volk noodig heeft dat weten de emigranten niet meer Kameraden, net was immers zoo tee- kenend. dat op 12 Mei de mannen aan den overkant, die tot dat oogenblik hadden opgehitst. opeens begonnen te stamelen zij wisten niet wat er gebeurd was om te kunnen zeggen wat er gebeuren moest. Wanneer deze mannen niets we ten, kunnen zij beter hun mond houden. Het staat ook1 volkenrechtelijk volkomen vast, dat het voor een regeering noodig is, dat zij de werkelijke macht heeft om de regeering feitelijk uit te oefenen. Volkenrechtelijk wordt een groep men- schen. die zich regeering noemt, maar geen macht heeft om de verantwoorde lijkheid te dragen, niet als regeering er kend. En zoo begrijp ik ook artikel 21 van uw Grondwet, waarin gezegd wordt, dat de Nederlandsche regeering nooit haar zetel buiten het land mag verplaat sen. anders is zij geen regeering meer Kamëraden, dit eene moet duidelijk vooropgesteld worden wie iemand volgt dit volkenrechteiijk niet als verantwoor. delijk beschouwd kan worden, plaatst zich zeil buiten het volkenrecht, hij valt onder het oorlogsrecht. Nationaal.socialisten, wat wij geconsta teerd hebben, heeft ons niet met vreugde vervuld, dat kunt ge gelooven, maar het was een belevenis, die ons met veront waardiging vervuld heeft, toen wij zagen, dat deze opgehitste en verleide mannen en vrouwen tenslotte in den steek werden gelaten en wel door de lieden van den overkant en de raddraaiers aan deze zijde. Ik wil een speciaal woord over de 'standgerechten zeggen. Tk deins er niet voor terug juist te spreken over de din gen. die het hardst en het ernstigst zijrl* Standgerechten hebben een zeer zware taak. Eenerzijds moeten zij door blik semsnel ihgrijpen waarschuwen en een uitbreiding verhinderen en daarbij moe ten zij toch zooveel mogelijk de schul digen, de verantwoordelijken treffen. Dat is zeer moeilijk want de verantwoorde lijken. de werkelijk schuldigen, loopen bij dergelijke gebeurtenissen gewoonlijk niet op straat. Ik geloof te mogen zeg gen, dat de standgerechten hier gedaan hebben wat zij konden. Zij hebben waar zij konden de ver antwoordelijke personen, leiders van dienst instanties, bedrijfsleiders.' enz. ge arresteerd en wanneer zij hun verant woording hebben vastgesteld, dan heeft hum hun positie geen voordeel gebracht, integendeel, dan werden verantwoordelijk gesteld welk een zorgvuldigheid gewerkt hebben, want er wezig wat bij standgerechten is er waren vrijspraken, er waren ge vallen, waarbij de zaak aan de gewone rechtbanken werd overgedragen wanneer de stand van zaken niet duidelijk was en er was een heel groot aantal vonnissen, waarbij het standgerecht mij terstond gezegd heeft: voltrekt u a.u.b. de dood vonnissen voorloopig niet, laat ons wach ten. hoé de zaak zich verder ontwikkelt. Kameraden! Het is treurig, dat er zoo veel slachtoffers gevallen zijn Wij moeten ze op de oorlogsrekening zetten, evenals wij het niet slechts verscheidene malen maar vele malen grootere aantal slacht offers op de oorlogsrekening moeten zet ten die ten offer gevallen zijn aan de bomaanvallen der Engelschen en Ameri kanen hier in Nederland, niet in Duitschland. De aanval op Rotterdam heeft meer offers gekost en meer onschuL dig bloed dan noodig was öm hier de orde te herstellen Ook onder de Nederlanders is het ele ment van ordening sterk geweest en dit heeft er voor gezorgd, dat de orde weer spoedig hersteld is. Gij Nederlanders zult jegens mij zooveel begrip en ook goeden smaak aan den dag leggen, dat ik dezen Nederlanders niet mijn dank betuig, want wat zij gédaan hebben, dat hebben zij gedaan uit een gevoel van verantwoording jegens hun Nederlandsche volk en zij mogen het bewustzijn medenemen dat zij door hun krachtig optreden en door het feit, dat zij opkwamen voor de ordening, erger hebben voorkomen en nieuwe slacht offers onder de Nederlanders hebben ver hinderd. Wij zelf zijn in nationaalsocia- A Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd an 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden De sluikhandel Het is geen daad van vaderlandsliefde, wanneer heden iemand zijn levensmidde len en graan, zijn boter enz verdonkere maant en niet naar de ordelijke distributie toeleidt Dat zijn allemaal maar egoïsti sche voorwendsels voor den enkeling, die meer geld wil ontvangen dan zijn volks genoot, die zijn levensmiddelen op orde lijke wijze aflevert of het zijn egoïstische motieven voor den ander, die juist op kos ten van den ander beter, wil leven Het voorwendsel, dat daardoor afbreuk gedaan wordt aan het Duitsche Rijk, is valsch, want ik kan u zeggen: zoo groot zijn de door Duitschland gestelde eischen in het geheel niet, als dat zij niet onder alle om standigheden kunnen worden nagekomen en gegarandeerd. In feite komen zij over een met hetgeen de Bezettende Macht, vol gens de Haagsche Conventie inzake den oorlog te land, kan opeischen eri voorts vormen zij in zekeren zin een tegenwicht voor hetgeen den arbeiders toekomt, die buiten het land w,erken. De clandestiene handel moet door u bestreden worden en in dit opzicht zijt gij volkomen souverein Wanneer de Nederlanders niet willen, is er geen clandestiene handel, want de eer ste verkooper van een clandestien artikel op het gebied van levensmiddelen in dit land, moet altijd een Nederlander zijn Wanneer de Nederlander de volksche dis minuut verbreid, had de menigte in be weging gebracht. Duitsche en Nederland sche arbeidskamêraden. werkers van alle beroepen, van kantoor en werkplaats, mannen en vrouwen.' Betriebsführer en Gefolgschaftsmitglieder uit de naaste en de verdere omgeving stonden naast el kander zonder onderscheid van persoon en stand. Behalve den kring van in trouwe kameraadschap vereenigde Duit sche en Nederlandsche nationaaL-socialis- ten waren er ook vele Nederlandsche volksgenooten verschenen, die. gedreven door de oprechte zorg voor de toekomst A hun land, van den vertegenwoordi ger der bezettende mogendheid een ant woord verwachtten op de vraag: „Wat nu en op de plaats, vanwaar de on rust was ui t gegaan, een vrijmoedig be spreken hoorden. Door luiden bijval begroet, betrad de Rijkscommissaris, Rijksminister Dr Seyss-Inquart onder de tonen van een marsch. gespeeld door een muziekkorps der Waffen SS, door een haag, gevormd door mannen van den Nederlandschen Arbeidsdienst de hal. De leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P„ Hauptdienstleiter Schmidt, opende de reusachtige bijeenkomst met de woorden„Als nationaaksocialisten hebben wij voor deze demonstratie de plaats van den arbeid gekozen om daar mede dit vast te stellen zoo lang er na- tionaal-socialisten zijn, behooren aan deze nationaal-socialisten de fabrieksgebouwen en straten.” Aan den revolutionnairen strijdroep, die een daverenden weerklank vond, verbond hij woorden van dank aan den Rijksminister, die gedurende heel den bezettingstijd een rechten koers heeft gestuurd en die voor steeds de politieke leider is. groet, dien hij den Rijksminister bracht, stemden de vergaderden duizendvoudig in. Daarna nam de Rijkscommissaris het woord. Het Is voor de Nederlanders ook beter, dat de dingen zoo in het reine zijn ge bracht. Maar degenen, die thans in de .krijgsgevangenschap terug moeten kee- ren. kunnen het emigrantencomité in de Londensche Telefoon 116300 (zeven HJnecV BUREAU Z: WAGENSTRAAT 35—37 Gir® No- 12500 Bijkant. Schev Kelzerstr. 319, Tel. 550310. Fil.: Rijsw., Kantoorboekh Leeuwendaal Oranjel. 3, Tel. 11C461: Voorb., Boekb. H.E.G.Ruys, Heerenst-, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 8 Tel 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66 Tel. UH87 ringen weer in krijgsgevangenschap zullen worden gebracht Hij heeft het recht daartoe. Niettemin wil ik verklaren waarom het tot dezen maatregel is gekomen, want deze situatie is nieuw. Waarom is deze situatie nieuw? Omdat het uniek is, dat in het ver loop van een krijgsonderneming reeds na veertien dagen de mannen, die door de ca pitulatie in krpgsgevangenschap waren ge raakt, hun vrijheid herkregen en naar hun land terugkeerden. Dat is zóó uniek, dat de vijandelijke zender op deze aanspraak op terugvoering in de krijgsgevangenschap niet eens wat aan te merken had. dat hij 4geen volkenrechtelijke bedenking kon in brengen, maar verklaard heeft, dat het on getwijfeld ongewoon zou zijn, dat honderd duizenden na een capitulatie niet in krijgsgevangenschap gevoerd worden, maar teruggegeven aan hun land, hun ge zin en hun beroep, hoewel de oorlog, het groote conflict, waarom 't in deze wereld- worsteling gaat, niet geëindigd is. De Wehrmachtsbefehlshaber heeft er op gewezen, dat de houding onder deze vrij gelaten krijgsgevangenen niet zoo was, dat hij het kon verantwoorden, hen in dezen tijd zonder onderzoek in deze vrijheid te laten Dat geldt in het bijzonder voor hen. die in het actieve soldatenberoep waren, die eigenlijk na de capitulatie zonder beroep waren en daardoor zeker gemakkelijk konden afglijden. Maar het belangrijkste is nog iets anders. Het belangrijkste zijn de plannen van onze vijanden op dit oogenblik nu de strijd in het Oosten met een steeds duidelijker overwicht der Duitsche en Europeesche legers op zijn beslissing aangaat. Op dit oogenblik, evenals een jaar geleden, schreeuwt Sta lin om het tweede front en in dit moment, nu het weer eens om Europa gaat, zooals om de paar eeuwen het geval is, willen de Atlantische mogendheden, Engeland en de Ver. 'Staten dezen in het Oosten vechtenden troepen door een landing in het Westen den dolkstoot in den rug toe brengen. Tenminste, dat oeweren zij. Maar hoe willen zij het doen? Want gij weet zelf, hoe sterk onze kusten zijn, hoe vooral de versterking der havens is iiit- gebreid, zoodat het nauwelijks waar schijnlijk is, dat een poging daar succes heeft. Dan komt het denkbeeld, dat men probeertal was het maar een manoeu vre met uit de lucht gelande troepen, met aan land gebrachte commando’s met uitgeworpen wapenen en met het oproe pen dergenen, die eens in het Nederland sche leger gediend hebben, een schijn- front te vormen. In ieder geval gelooven wij, dat wij van den vijand een dergelijk gewetenloos en onbedachtzaam optre den zouden kunnen verwachten. Het is niet aan twijfel onderhevig, dat het eind van elke manoeuvre van dezen aard slechts een volledig opofferen zou zijn van deelementen, die er aan zouden meewerken. Het is echter mogelijk, dat de opgeleide soldaten of sommigen van hen, die immers een zekere militaire discipline gewend zijn, aan zulk een op roep gehoor zouden, geven, al was het maar ten deele. Verder heeft de vijande- lijke zender er op 27 Februari over ge kletst, dat Duitschland eenmaal bezet moet worden en dat daarvoor ouk Ne derlandsche mannen gebruikt moeten worden. Deze argelooze engel var de radio heeft daarbij gezegd, dat men daar» door de taak der bolsjewisten moet ew wil verlichten. Dat zou een grimmige waarheid zijn. Nederlandsche mannen, hoe denkt gij, dat het, Duitsche volk er op zou reageeren, wanneer hier uit het Westen of uit Engeland en Amerika iemand het zou wagen het vaderland te bezetten van de soldaten, die hun bloed offeren, opdat Europa vrijblijft. Het ii een grimmige waarheid, wanneer deze argelooze engel gezegd heeft, dat daar door de taak der bolsjewisten verlicht zou worden. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RÊR. 20 Mei. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Aan het Oostelijke front verliep de dag over het algemeen zonder bijzondere ge beurtenissen. In de kustgebieden van Sicilië en Sardinië vernietigde de lucht macht tezamen met Italiaansche jagers 14 vijandelijke vliegtuigen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht Oran aan. Door bomtreffers in de haveninstallaties ont stonden zware branden. Gistermiddag wierpen Amerikaansche bommenwerpers vanuit groote hoogte bommen op plaatsen in het Noord-Duit sche kustgebied. Er ontstonden verliezen onder de bevolking en voor een deel aanzienlijke schade aan gebouwen, in het bijzonder in Flensburg. Door jagers en luchtdoelartillerie van de marine werden 14 viermotorige bommenwerpers neerge- schoten. Vijf Britsche vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht boven Noordelijke Duitsche Rijksgebied. De luchtmacht bombardeerde in den nacht van 19 op 20 Mei opnieuw militaire doelen in Londen en aan de Britsche Kanaalkust Een vliegtuig wofdt vermist In de periode van 11 tot 20 Mei schoten lichte Duitsche vlootstrijdkrachten 13 vijandelijke vliegtuigen neer. j s. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevr|agde inlichtingen verstrekt mei be trekking tot de verzorging der familie leden. duur der opleiding, extra levens middelen voor de familieleden, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen, welke steeds van 815 uur worden gehouden, kunnen zich ook diegenen melden die tót de Ger- maansche-SS in Nederland, willen toe treden. Personen tusschen 18 en 35 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen op onderstaande adressen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen. van den arbeidsinzet vrij gesteld. 21—5—'43 Amsterdam, school lepenweg 13; 22—5—’43 Utrecht N.H. Huis. Oude- gracht 245; 23—5—’43 Amersfoort Rol. De rede van den. Rijkscommissaris wordt vandaag van 17.00 tot 18.30 uur over den zender Hilversum 1 en van 20.00 tot 21.30 uur over den zender Hil versum II uitgezonden’ Voor arbeidsinzet beidsbureau kamer 20) zijn morgen alt de ge meenten den Haag, Wassenaar, Leidschendam, Voorburg, Rijs wijk en Wateringen aan de beurt alle mannen, geboren in de maan den November en December van het jaar 1921; en wel van 9.00-10.30 de letters A t/m F 10.30-12.00 de letters G t/m L 12.30-14.00 de letters M t/m S 14.00-15.30 de tetters T t/m Z De distributiestamkaart moet worden meegebracht. De werkgevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte per sonen gedurende den tijd, dien zjj hiervoor noodig hebben, van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmel- dingsplichtigen en werkgevers maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de palingen der verordening trachten deze te ontduiken. Talrijke arbeidsmannen hebben zich vrijwillig aangemeld om in de thqns tot rust gekomen Oostelijke gebieden voor boscharbeid te wor den ingezet en op grond hiervan zal in den aanvang van Juli 1943 een korps van den Nederla<ndschen Arbeidsdienst daarheen vertrek, ken. I Gedurende de 3 maanden Juli, Augustus en September zullen deze jongemannen daarginds als N.A.D -onderdeel arbeiden en der halve de volledige N.A.D.-verzor- ging genieien. Echter zijn ook reeds verschei dene verzoeken tot deelname aan dezen inzet binnengekomen van voormalige arbeidsmannen en in verband hiermede maakt de staf van den Nederlandschen Arbeids dienst het volgende bekend 1. De aanmelding van voorma lige arbeidsmannen is toegestaan. 2. Hun inzet zal geschieden in den gelijken graad of rang als waarin zij den Arbeidsdienst ver lieten. 3. Vrijwilligers, die zulks ver dienen, kunnen gedurende dezen inzet in de Oostelijke gebieden worden bevorderd en later, in Ne derland. worden aangesteld als N.A.D-kaderlid. I 4. De schriftelijke aanmeldin gen. welke vergezeld moeten gaan van een eigenhandig geschreven levensloop, dienen vóór 1 Jtfei 1943 te zijn binnengekomen bij N.A.D.-staf, afdeeling 1, Huize La Foret, te Doorn aanmelding voor (Gewestelijk Prinsegracht PRIJS OER AOVERT.I 1-11 m.M |5 reg ƒ1.65, elke rn.M. m tot 23 m.M (10 reg ƒ0.19 Elke m M. m 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red. ƒ0.5’ p.m.M Bewijsn 5 ct., fr. p p. 10 c* KL Adv. (in halve opl.) ƒ0 57, Dienstaunb. ƒ0 38 Pers gevr ƒ0 48 Adv. „Br bur. V. d. bl.” 10 e. meer schuilkelders, da( van den overkant af ophitst, dankbaar zijn. Het is nog nooit zoo duidelijk geworden als door dit voorbeeld dat slechts hij kan en mag leiden, die zelf midden in het volk staat en weet wat er in het volk leeft. Emigranten weten dat nooit. Emi. granten hebben er nog slechts een voor stelling van, boe. het eens was, toen zij tlk heb bij deze gelegenheid verschil- le‘nde feiten geconstateerd. Een dezer fei ten is. dat overal waar de leiding hetzij in bedrijven ot in dienstinstantie.- zich van haar verantwoordelijkheid be. wust was. de rust bewaard werd Overal, waar de leiding bespeurd heeft: er l^omt onrust en tot zichzelf gezegd heeft: dat geeft ongelukken en toen opgetreden is. gewaarschuwd en toegesproken heeft: daar bleef het rustig. Overal, waar dat niet het geval vyas. ontstond onrust. Wij hebben hier ook geconstateerd, dat er bedrijven en dienstinstanties waren, waar in de leiders en het hoogere personeel en ook het personeel van het middensoort, dat blijkbaar tevoren had opgehitst aan hun schrijfbureaus zaten en zich in de handen wreven. Zij zijn aan hun schrijf bureaus blijven zitten, om te kunnen zeg gen: wij hebben er niet aan mee gedaan. Dat is een lafheid en een schaamteloos heid tegenover de misleide arbeiders Ik gelast verplichtend voor de toekomst, dat de leiders der bedrijven jegens mij verantwoordelijk zijn vóór de orde in het bedrijf dat het een ambtsschending van hen is. wanneer zij niet bemerken dat er onrust ontstaat en wanneer zij dan niet met dienovereenkomstig initiatief kaknee. rend en verhelderend optreden Niemand moet juictien dat ditmaal de bliksem naast hem is ingeslagen. Wij hebben allemaal nog iets anders moeten constateeren, nl. hoe verschrikke lijk gevaarlijk ’n dergelijk opgeschroefd avontuur juist voor 't Nederlandsche volk zou kunnen worden. Ik wil er niet eens aan denken wat er gebeurt, wanneer eventueel: de uitvoerende macht volledig optreedt en desnoods bij overneming van de uitvoe rende macht door den Weermachtsbefehls- haber, de Weerfriacht zelf met haar zware wapenen moet ingrijpen. Ik denk slechts aan de bepaald precaire levensmiddelen positie in dit land Wanneer in een toe stand, waartoe het hier gekomen is, de melk wordt verspild, wanneer inrichtingen getroffen worden, het raapzaad, dat im mers den aan voer van uw vet moet waar borgen, of het graan wordt afgesneden. of wanneer boerderijen in brand worden ge stoken, ja, Nederlanders, denkt er eens over na. is dat eigenlijk de commune, die zich daar aanmeldt en binnen wil komen’ Het is mij volkomen duidelijk, dat dit zeer gecultiveerde land, dat het grootste aantal menschen op zijn gebied voedt, dezen tijd slechts bij uiterste discipline kan door staan en dit druk ik u op het hart, want om uwentwille moet de discioline gehand haafd worden Het begin van deze maand Mei bracht in Nederland ernstige gebeurtenissen en, nu de opwinding, die met dergelijke ge beurtenissen gepaard gaat, voorbij is, blijft het gevoel van doelloosheid en zin. neloosheid en tenslotte blijven er teleur stelling en haat. Als vertegenwoordiger van de bezetten de mogendheid zou ik mij kunnen verge noegen met te constateeren. dat tegen deze gebeurtenissen energiek werd opge treden en dat de orde snel hersteld was, maar als politicus gevoel ik mij verplicht mij met deze gebeurtenissen, met haar oorzaken en gevolgen bezig te houden en ik deins daarvoor niet terug. Ik wensch dat zelfs. Ik heb mij voorgenomen om daarvan tevens een gesprek tusschen ons hier te maken. Dus op de plaats vanwaar deze onrust is uitgegaan, en wel omdat ik van meening ben dat. wanneer ilf in dit deel der provincie spreek, mijn woorden zullen doordringen, dat zij zullen worden doorge. geven en zullen komen t°t de menschen. die iil een oogenblik van hun verwarring en opgehitst-zijn geloofd hebben zichzelf en den anderen van voordeel te zijn door tot oqrust en ordeloosheid te vervallen. Dat is de reden waarom ik hier spreek, om dichter bij hen te zijn en met drin gender woorden te spreken, want nog al tijd wensch ik, dat mijn betrekkingen tot ,de Nederlanders niet worden geleid door het argument der wapenen, maar door ae argumenten van verstandige overwegin gen. Ik spreek verder hier in de nationaal socialistische gemeenschap der Duitschers en Nederlanders, een strijd- en lotsge meenschap dus, die immers juist in harde tijden haar waarde moet bewijzen Daarom moet dit gesprek ook ons de mogelijkheid geven erover na te denken, hoe deze ge meenschappelijke weg, die ons samen gebracht heeft, ook in het vervolg tot een goed doel leidt. Vooral jegens u. Neder landers. gevoel ik mü daar thans toe ver plicht en ook bereid want daarover is geen twijfel mogelijk, gij Nederlandsche nationaal-socialisten moet en zult de ver antwoordelijkheid voor uw Nederlandsche volk dragen Hoe de dingen zich ook ont wikkelen dit is onze overtuiging, dat gij de dragers van den po’ ‘'eken wil in dit land zijt 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Schouder aan schouder stond gistermiddag de menigte in een ruime, in licht badende hal in een plaats in het Oosten des lands. De uitgestrekte hal, waarin anders de machines het lied van den arbeid zingen, was tot een vergaderplaats geworden, die in weerwil van haar geweldige afmetingen niet alle deelnemers kon bevatten. In de aangrenzende ruimten en in de werkplaats hadden vele anderen een plaats gevonden. Het aantal dergenen. die bijeengekomen waren om getuigen te rijn van een gedenkwaardige politieke demonstratie kon op zevenduizend Opdat echter juist hier de eigen disci pline en de eigen verantwoordelijkheid volkomen woi'den gegarandeerd, heb ik met den heer Wehrmachtsbefehlshaber afgesproken, dat niemand de Nederland sche uitvoerende macht zal tegenhouden, wanneer zij een zwarten handelaar ver volgt. Het zal niet voorkomen, dat de een of andere Duitsche' dienstinstantie, of de een of andere Duitscher zegt: „Neen, de man mag niet vervolgd worden, want hij heeft iets aan m ij verkocht.” Dat zal niet gebeuren, De inbeslagneming der radiotoestellen Kameraden! De ophitsing komt van den overkant. Er wordt mateloos opge hitst en er worden door den overkant ook aanwijzingen verstrekt. Maar ik moet u terstond zeggen: ik zou dat niet heel ern stig opvatten, wanneer wij normale tij den hadden, voor zoover Ynen, in een toe stand van oorlog, normale tijden kan hebben. Integendeel ,ik heb kunnen con- stateegen, 4^t hetgeen daarginds wordt omgeroepen zoo dom is, dat ik mij ge noodzaakt zie het hier en daar via onze Pers bekend te maken, omdat er immers jn de radio niet naar mag worden ge luisterd. En ik wil het ook in de toe komst zoo laten. Deze onvrijwillige mede werkers van den Oranjezender moeten met hun. grootste succesnummers voor u niet verloren gaan. Maar de toestand is anders. Wij moeten er rekening mee houden en wij houden er rekening mee,' wellicht zelfs meer daa. onze tegenstan ders, dat zjj toch eens nier verschijnen °m tot een aanval over te gaan, en voor dat geval heb ik u reeds gezegd: wij moeten voorzorgsmaatregelen nemen tot net uiterste.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1