van De rede den Rijkscommissaris Manfred en Manuela KRIStHEX Vlot redenaar worden HAAGSCHE COURANT Donderdag 20 Mei J943— le bl. pag-^ w i-h' kleine gezegd Nadruk verboden 25 onverschillig zijn Een onverklaarbare verlegenheid liet hem doen, also! hij den nakm niet wist. Ah, je bedoelt Manuela? Ja, neem mij niet kwalijk. Manfred. Vind je de straf te hoog, wanneer hij aanleiding geeft, dat een generale repetitie eenvou- waarin zich waarheen (Vervolg van Frontpagina.) Verdrijf Uw Rheümatische pijnen en herwin Uwgezondheid. Bestrijdonzui verbloed. Neem Gezondheid voor eem cent per dag. Bij Apoth. en Drag. 0.41, 0.76, 1.47. N.V. Ruvntree De pacten van vriendschap der Engel* schen en Amerikanen openen de poort voor het bolsjewisme en verraden alle anderen. In deze vriendschapspacten is Polen, is de Balkan, is Iran is het ge heele Baltische gebied, althans voor zoo ver wij het weten, al verkocht en ver sjacherd. Wat er verder nog verkwanseld is, daarop zullen wij niet komen, want dat zal Duitschland verhinderen. onze t de en nenland innerend, dat er sprake was van een halve maandgage. Hoezoo, erger? j en wanneer binnen 1 van die organisaties ergens Ik dacht, dat je nonderd mark te veel vond, maar nu het veel minder is... Mantrea scnudde zijn hoofd. Luister, Netzl, nu het veel minder is, olijKt daaruit, dat het meisje te wei nig salaris voor haar prestaties ontvangt. Men heeft mij gezegd, dat haar een halve maandgage is ingehouden en dat is, vol gens jou, veel minder dan honderd mark. Dat gaat niet, dat zet kwaad bloed onder de menschen, die weinig verdienen en zich daarvoor even hard moeten inspan nen als een van de anderen. En tenslotte krijg ik van alles de schuld en niet de vóór Europa en tegen het bolsjewisme strijden. Dat moeten wij duidelijk in zien. Alle andere mogelijkheden zjjn uit gespeeld. Het rad der geschiedenis kan .niet worden teruggedraaid en wanneer Duitschland valt, dan is het ook met Europa gedaan. De Amerikanen kunnen en willen in het geheel niet voor Europa opkomen Er zijn thans verschillende besprekingen aan den gang, bijv over.de vraag, hoe de Ameri kanen zich een wereldpolitie voorstellen. Daarbij denken zij aan luchtsteunpunten Dit is .voor mij het beste bewijs, wanneer de Amerikanen van luchtsteunpunten spre ken. dat daar het isolationisme, dus het zich verwijderd houden van Europa, tóo sterk geworden is, dat zij hoogstens nog aan vliegtuigen en hun bemanningen den ken, doch nooit meer aan een of andere grootere deelneming, aan een krachtig op treden. Zij zouden precies zoo wegloopen als in 1918, nadat zij het ongeluk mede aangericht hadden En zij hebben' toch ten slotte een groeten buit te verteren. Wat hebben die niet reeds alles ten koste van hun bondgenooten ingepalmd Waarom nog meer risico? Zij hebben bovendien hun jo den. Deze hersentrust van Roosevelt be staat toch alleen maar uit joden. De Vèr- eenigde Staten bieden thans het kenmer kende beeld van een menschengroepeering. die door joodschen geest beïnvloed wordt. Dientengevolge staat Europa slechts voor de keus, voor het geval dat de anderen zouden overwinnen. of de Amerikanen la ten Europa aan zijn lot over, dan komt het bolsjewisme onmiddellijk, of de Amerika nen laten het geheele nihilisme, daarmede de joden steeds andere volken overstroo- men, over ons komen. Dan zouden wij het bolsjewisme uit de tweede hand hebben, d.w.z. een overwinning van de anderen zou alleen de vraag opwerpen, óf het joodsche wereldcentrum in Moskou, of in Wash ington directie. Of denk je, dat het voor mij zoo aangenaam is, met scheeve oogen te worden aangezien.’ Ik wil niet, dat er ook maar een is, die een hekel aan mij heeft. Hij liep in net kantoor neen en weer, de handen in zijn broekzakken, bleef bij een der wanden staan en deed, alsof hij de portretten bekeek, welke hij reeds honderd maal had gezien. Groote, om- lijste foto’s van prominenten, door hen zelf van hun naam voorzien. Zijn eigen portret was er ook bij. 1 ^Spreekangst en mensenvrees wor- U den overwonnen door het Volgen g van den bekenden 2435 Frank Reusch cursus „Vlot spreken f in het Openbaar", Inl. INSTITUUT I I FRANp REUSCH. Wagenweg 9, ?l Haarlem. Als je graag wilt, Manfred, zei Netzl met spottende ironie, dat de meisjes van je houden, dan weet ik een uitstekende oplossing. Jij betaalt de straf Europa, ontwaak! Neen kameraden! Met het oog op dezen toestand is er slechts-één parool en dit pa rool heet: Europa, "ntwaak! Voor u. Ne derlanders, is dat niet gemakkelijk; het beteekent op geestelijk gebied een verla ten van het humanisme, dat reeds eenigs- z'ins met de wereld onbekend en misschien een beetje hoovaardig geworden is en uit een confessioneele binding, die zoo ver gaat, dat zij het volk verdeelt. Het betee kent economisch het overschakelen van een overzeeschen handel, welke verloren is. op Europa Wanneer werkelijk het ge val zich zou voordoen, dat de Amerikanen mét hun schepen en hun troepen’Neder- landsch-Indië zouden heroveren, gelooft u dan, dat zij Indië zouden aanbieden op het presenteerblad der emigrantenregeering in Londen? Hebben deze plutocraten de Amerikanen al niet beter leeren kennen? Maar u weet heel goed, dat het zoo niet zal gaan U gelooft echter dat u dan mis schien een uitkeering van 10 procent zal kunnen krijgen en dat is altijd nog meer dan niets. Doch dat deze uitkeering van 10 procent tevens zou beteekenen, dat het ge heele Nederlandsche volk in een anti- Europeesch systeem zou worden gesleurd, dat laat dezen lieden totaal onverschillig Dit ontwaken beteekent ook een verlaten van de getallendemocratie, want deze ge tallendemocratie is een vorm, die in oogen- blikken- van de beslissende worsteling om het zijn of het niet-zijn niet standhoudt Er is echter geen andere weg. Deze weg kan den Nederlanders niet bespaard worden. Hij kan hun slechts gemakkelijker gemaakt worden, doordat men hun verklaart, waarom het gaat en hoe het gaat; het Nationaal-Socialisme is nu eenmaal de levensvorm van den strijd omdat wij thans hard moeten strij den en hieraan het individu onderge schikt maken Doch het Nat.-Socialisme raakt de innerlijke vrijheid van den mensch niet aan. want datgene, wat gij thans ziet, deze energieke en aan initia tieven rijke discipline van den Duit- schen soldaat is geen dressuur Het is een vrijwillige tucht, die elkeen zich op legt terwille van het groote doel, dat hij voor oogen heeft, terwille van de groote idee van het volksche bewustzijn, dat ons zegt dat wij allen volksgenooten van één 'bloed zijn. Daarenboven zijn wij Germanen uit één bloedfamilie. en wij allen zijn Europeanen, gedragen door de Arische basis van ons bloed, dat de be langrijke bijdrage geleverd heeft tot de cultuur der wereld. En daarom, omdat wij van één bloed zijn hebben wij ook allen dezelfde verantwoordelijkheid Want voor hen. die van hetzelfde bloed zijn, zijn, er geen klachten, is er geen ver- eeniging. zijn er geen religies, die de volksgenooten van elkander scheiden Iedereen heeft dezelfde levensrechten en voor iedereen afzonderlijk moet het ge heele volk opkomen Vrijwillig medewerken in eigen belang Kameraden, ik vraag u met het oog op dezen toestand: moeten er hier nog eens dergelijke stakingen komen? Moet men steeds weer in betsing komen met een noodzakelijke ontwikkeling? Is het niet veel beter, hier vrijwillig mede te werken, opdat het Nederlandsche volk zichzelf bewaart en zichzelf de plaats verovert en dan behoudt, die het op grond van zijn bloed en zijn, groote kwali teiten verdient? Het is niet juist wanneer er wordt dat het christendom de eenige macht is. om die tegen het bolsjewisme te keerén. Het politieke christendom stellig niet, dat weten wij beter. Wij hebben im. mers de zwart-roode coalitie in Duitsch- land meegemaakt die zwartrroode coali tie van het centrum en sociaal-democra- ten die deels, uit domheid, deels uit kwaadaardigheid, de wegbereidster was voor de bolsjewiseering van het Duitsche volk, dat alleen door Adolf Hitler en het nationaal-socialisme. van den rand van den afgrond kon worden gered. Verdragen, die met de bolsjewieken zijn gesloten, hebben een bijzondere belichting gekregen sinds wij de meeningen kennen van mevrouw Kollontay, de gezante der Sovjet-Unie in Zweden én van Kagano- witsj, den schoonzoon en rechterhand van Stalin, die verklaard hebben, dat ver dragen met burgerlijke regeeringen er niet zijn om te worden nageleefd. Ver dragen zijn er om op het passende oogen- blik te worden verbroken. Dat. is een moraal, die heel duidelijk in het jood sche wetboek, in de talmoed, staat. In de talmoed wordt gezegds wie geen jood is. is geen volledig mensch. En wanneer men met een niet-jood een verdrag sluit, is men moreel niet gebonden. Nederlan ders, daarin moet ge toch een samen hang zien tusschen jodendom en bolsje wisme. Een samenhang, die daar te voor schijn treedt en die de geheele linie van het bolsjewisme kenmerkt. Wat de Westersche democratieën kun nen beteekenen, dat hebben wij sinds Versailles ondervonden. Zij beteekenen voor ons geestelijke versplintering, ma- terieele pauperiseering, en vooral het loslaten van het jodendom en dat is de zekerste weg naar het bolsjewisme. Het Duitsche volk zal zich nooit als 'beulsknecht van de Anglo-Amerikanen laten gebruiken. Het Duitsche volk zal alleen in het nationaal-socialisme en zij 20 of 30 INKOOP VAN in goeden staat verkeerende HORLOGES, WEKKERS en KLOKKEN goede kwaliteiten P GAEMERS. HORIOGPAIF Westeindr Ter W Bg.ofl, De arbeidsinzet Hef tewerkstellen van deze mannen ir. het Duitsche^ Rijk geschiedt otAler waar dige voorwaarden en het is een groote belevenis Het nieuwe Europa vormt zich aan de fronten, het vorm: zich echter ook in de fabrieken en de werkplaatsen, die thans voor de fronten werken De gruwelpropagandisten zullen hun God weet wat vertellen hoe het er daar uit ziet Wanneer dat waar zou zijn, zouden onze product ie-resultaten niet zoo schit terend zijn en alle plannen overtreffen Het verbazingwekkendste feit na het heldhaftige optreden van onze soldaten aan het front is. dat daar de Europeesche arbeiders in hun werkgemeenschap bij een zijn 20 Tot 24 naties hebben hun mannen gezonden, die .werken daar in de werkplaats bij hun eëmeenschappelijken arbeid voor één gemeenschappelijk doel Zij leeren elkaar kennen De een ver heugt zich over den ander over de cul- tureele prestaties, over de dansen over de liedjes van den ander Daar wordt Europa opgebouwd en daar wil de Ne derlander niet bij zijn? Ja. wilt gij u absoluut afzijdig houden wanneer dit nieuwe Europa komt Mijne kameraden deze menschen zullen ons eens dankbaar zijn, dat wij hen daarheen geleid hebben waar het nieuwe Europa gebouwd wordt. I dig onderbroKen moet worden? Als .dat geer overtreding tegen de disosplinef.. i Zij neeft toch siecnts naar huid verdedigd? lachte Mantrea. Ja, let terlijk naar nuip veraedigd. ik wist met, dat zij zulk een gevoelige nuid naa. an- i ders zou ik naar niet zoo stevig nebben aangepakt. Ik dacht: een nuid, die zoo veel licht en lucht gewend is, moet ook zijn genara tegen aanraking. Neeh, neen, in ernst, Netzi, dat wil ik niet! Tenslotte heb ik de repetitie opgehouden en niet dat meisje. Je moet mij die honderd mark inhouden! Honderd mark? bromde Netzl. Zooveel was het lang niet! Des te erger, zei Manfred, zich her- Roman van Anna Elizabeth Weirauch Nederl. bewerking van B. L. Venzelaar voor den men ent van i - O de Nederlandsche arbeiders arbeidsinzet in aanmerking ko- -n diegenen, die studeeren en zonen rijke ouders zijn, die zouden niet 'oor den arbeidsinzet in aanmerking komen? Bij mij bestaat zooiets niet i K Overigens, mijne kameraden, men moet deze jongelieden in hun verzamelkampen gezien hebben. Daar viel een onbevangen vrooljjkheid waar te nemen. Het was als of zij van hun nachtmerrie bevrijd wa ren Waarschijnlijk is het de voortduren de ophitsing van enkele professoren, waarvan zij thans, God zij dank; bevrijd zijn Daarom zijn zij zoo onbevangen op getreden. En dan kan ik nog zeggen, dat er zeer zorgvuldig tewerk gegaan wordt bij de tewerkstelling. Zoo komen bijvoor beeld de medische studenten in hospi talen en wel in zeer mooie streken. Daar toe behoort ook mijn geboortegrond, ik ben ervan overtuigd, dat zij daar zeer veel zullen leeren en dat zij, wanneer zij eens na een bepaalden tijd terug komen, zich dankbaar zullen herinneren, dat zij in dezen tijd van historische grootte, waarin men stand moet houden, toch nog een zekeren inzet gepresteerd hebben. Zeker, de met gewilde arbeidsinzet tn het Rijk is een beproeving. Ik geef dat toe. doch het is werkelijk een gebod van dezen noodtijd van Europa, dat mij het recht geeft en ook de volkomen rustige verantwoordelijkheid om dat te verlan gen. Denkt u er toch eens over na: hoe veel millioenen Duitsche mannen, ook vaders, ook broeders, ook zoons, zijn thans reeds Jarenlang van hun gezinnen weg, niet om ergens veilig met een dak boven het hoofd te werken, doch daar buiten. irr de steppen van het Oosten, staan deze mannen en vormen daar den wal v^n ijzer en bloed, opdat deze step penhorden ons niet zullen overvallen. Denkt u toch eens aan deze millioenen mannen, aan wie toch ook de Nederlan ders het te danken hebben, dat zij drie jaar lang weliswaar onder bepaalde be perkingen, maar toch in omstandigheden peleefd hebben, welke veel meer overeen komt met vredestijd, dan die. die daar buiten met hun leven voor Europa op komen. Dat* moet men zich toch voor oogen houden. Geloofsvrijheid en gewetensdwang Ik geloof, dat men ook zeer voorzichtig moet zijn wanneer men spreekt over ge loofsvrijheid en gewetensdwang, juist in dit land, dat - zijn heldhaftige grootheid gevonden heeft in een tijd, waarin het voor zijn eigen .geloofsvrijheid gestreden heeft tegen een front waarin toentertijd de katholieke Kerk stond en in een tijd, waarin bijna in elke stad hier en in Vlaan*. deren, de brandstapels werden aangestoA - ken. Het beste bewijs voor de grootmoe-1 digheid en vrijheid die wij geven is het feit, dat zulk een herderlijk schrijven on gehinderd kan worden voorgelezen Kameraden, bij ons zijn geen martela ren te halen. Het is eenter juist, dat er priesters zijn, die in de gevangenis zitten. Ik ken elkL alzonderlijk geval. Dat zijn echter vol- a komen reëele overtreders, die hebben zich .vergrepen, of wel hebben zij Duitschland, het nationaal-socialisme en dén Führer, gesmaad en wel in een vorm, dien men zich niet kan laten welgevallen, ol wel zij hebben spionnage bedreven, of zij hebben den vijand begunstigd. Dan Jpestaan er ook nog kleinere overtreders, i tiie zich vergrepen hebben aan de. wet- i ten der voedselvoorziening, maar mar- I telaren zijn dat niet. Om aan elke ver- M dere bespreking éen eind te maken, stel ik de verantwoordelijkheid vast. Wie zien J Zot ongehoorzaamheid laat verleiden, dfe mag zich niet op den kansel beroepen,. I die zal de gevolgen in al zijn hardheid moeten dragen, zooals zij in deze maand Mei door ons bewezen werd. Men hééft J mij soms voorgehouden, dat ik op elk I gebied van het openbare leven, het na- 1 tionaalsocialisme den voorrang geef. Dat j is voor mij geen verwijt, dat is mijn j historische opdracht, die ik hier te ver- 1 vullen heb, want dit Europa valt slechts I te redden, wanneer het nationaal-socia- listische Duitschland zich als een wal i voor deze golf uit het Oosten werpt en i dit optreden, deze afweer, dat geeft 1 juist de aanspraak op de leiding. Ik zal altijd als nationaal-socialist hancjelen, dat beloof ik u allen. Dat beteekent echter niet, dat ik ook maar aan een I enkel mensch het nationaal-socialisme wil opdringen. Daar is geen sprake van. Het natio naal-socialisme is een zaak van de in nerlijke overtuiging. Ik heb niets aan j iemand, die slechts napraat wat hem 1 wordt voorgezegd. Op zoo iemand kan ik 1 in ernstige tijden niet vertrouwen. Wat kunnen in dezen toestand uitingen van rouw of van wrevel of van een ze nuwachtige toorn, zooals wij Zondag in de kerken gehoord hebben, helpen? De Hervormde Kerk heeft uiting gegeven aan haar diepe ontsteltenis. Over deze gebeurtenissen moeten de Nederlan ders ontsteld zijn. Zij ‘moeten thans slechts de juiste consekwenties trekken. Wanneer de kerk oproept tot gebed, dan bewandelt zij den weg, dien zij zich ge geven ziet om haar taak te vervullen. Maar ik geloof, dat overigens het beeld te sonfber is geschilderd. De studeerenden, ‘die tewerk gesteld worden, kan men thans niet meer als zoodanig beschouwen, want zij nebben de mogelijkheid, den weg, die hun door bun superieuren was geboden, niet ge bruikt. Deze loyaliteitsverklaring, die eigenlijk de vanzelfsprekendheid, om verordeningen der bezettingsautoritei^n en van de’eigen autoriteiten op te vol gen aan het eigen weten en geweten vast knoopt, is ongeveer het uiterste, wat ik op dit gebied nog kon doen. Doch moes- Tunis verloren, maar. Europa onaantastbaar geworden Dat' ik u, nationaal-socialisten, echter niet bij deze 'actie betrek, dat spreekt van zelf, want gij staat bij ons en wij J de een I daar komt nog iets bij. De mens< of ander en bepaalde kleine groepen, thans in Duitschland hun bezit zich door gegeven aanwijzingen laten ver leiden en door hun voorbeeld anderen meesleepen. Dan zou er een onzegbaar en niet te overzien ongeluk over Neder, land losbarsten. Niet voor de Duitschers, maar voor hen. die toch eigtenlijk rh dat geval met leege handen voor soldaten staan, die de beste wapenen ter wereld in handen dragen. Ziet u, ik wil verhin deren, dat er een ongeluk geschiedt. Dit heeft mij na zeer lange overwegingen er toe gebracht, de radiotoestellen in beslag te latten nemen. Nationaal-Socialistische leiding Nu zijn er nier twee groepen van orga- I nisaties. De eenen zijn de politieke orgar-i- 1 saties. waarbij ik er waarde aan neent dat elk lid afzonderlijk tot het nationaal-socia- lisme komt. Dat zijn echter volkomen vrij willige organisaties en wanneer binnen het bereik van die organisaties ergens dwang wordt uitgeoefend, dan hoogstens 1 een dwang door vele geestelijken, om de j lieden uit de organisaties t.e halen. Daar naast bestaan er beroepsorganisaties. Dat zijn' de organisaties, die een bepaalde taak moeten vervullen, welke voortvloeit uit de noodzaak van dezen tijd en die wordt opgedragen aan de afzonderlijke beroeps groepen Daarbij is het mij ook onverschil lig, welke gezindheid iedere man afzonder lijk heeft, wanneer hij slechts de taak vervult, die aan hem. krachtens zijn be roep is opgelegd. De leiding over deze or ganisaties kan ik evenwel slechts in han den leggen van mannen, die ik vertrouwen kan en dat zijn juist de nationaal-socialis- ten Overigens vinden deze vrijwillige or ganisaties een heel goéden weerklank. Ik heb me de cijfers laten Voorleggen. De Nederlandsche Volksdienst bijv, heeft van Januari 1942 tot Mei 1943 zijn ledenaantal vertienvoudigd. Het Nederlandsche Ar beidsfront heeft in een jaar tijd zijn leden aantal vervijfvoudigd en de Winterhulp Nederland heeft in het eerste jaar 7) mil- lioen. in het tweede jaar 10| millioen ver deeld en zal dit jaar 13 millioen verdeelen. Dat zijn cijfers beste is, wat zij kunnen produceeren. Er alleen onder de leiding van Adolf Hitler ^°ruJen a bestaan drie groepende eerste groep, l die zich om den ordedienst schaart, is een gezelschap van reactionnairen, offi- •I eieren, adellijken en geldaristocraten. Die willen niet politiek denken De tweede groep zijn zij die uit de vroegere demo cratische als een soort bevrijdingscomitè voordoen. *Deze tweede groep danst Kameraden, er is geen enkel motief aanwezig om dat toe te juichen. Ik schroom zelfs niet, met elkeen hierover in discussie te treden. Ik maal$ mij in het geheel niet bezorgd om met de hee- ren ginds in Engeland, pok voor het volk in discussie te treden, want ik weet, dat eens. zelfs al zou het nog jarenduren, de goede zaak, die wij vertegenwoor digen. zal doordringen. Hoewel de rechtsvoorwaarden aanwezig waren om de radiotoestellen zonder schaMelooss'tel- lintg in beslag t.e nemen, heb ik gelast, dat er een schadeloosstelling gegeven zal worden, zooals deze in de huidige om. standigheden om eenigerléi wijze moge lijk is. Bolsjewistische overwinning zou vernietiging beteekenen Ziet, kameraden, thans is net precies zoo Wanneer er thans een bolsjewistische overwinnfng zou komen, zou het volko men onverschillig zijn of hier iemand opstaat en zegt: Neen, ik was immers geen nationaal-socialist en ik was immers geen fascist, ik was immers een oranje-bols.ie- wist. Dat zou Stalin volkomen koud laten. Die zou hem slechts aankijken en zeggen: een bolsjewist word je nooit, want je bent een Germaan eto daarom: scjjot in den nek. Dat het zoo is. kameraden, daartoe beroep ik mij op een volkomen onverdachte getuige n.l. op den beroem-' den Wendell Willkie den concurrent van Roosevelt bij de laatste Amerikaanscne verkiezingen Die heeft een reis gemaaKt. kwam door Sovjet-Rusïhnd en heeft nu een boek geschreven Daarin heeft hij ge constateerd, dat in dit Sovjet-Rusland heele volkslagen en heele generaties een voudig zijn uitgemoord. Uit een samen stelling. die er gemaakt is. is tot aan het jaar 1941 het volgende gebleken: er wer den terechtgesteld dus door de methodes der GPOE met een schot in den nek oe- wust doodgeschoten: 28 bisschoppen 42 800 priesters 75 000 kooplieden. 390 000 officieren en onderofficieren 450 000 an dere intellectueelen 700 000 arbeiders 800 000 boeren 2 5 millioen menschen zijn daar door die beulsknechten Uit den weg geruimd daarbij hebben de burgeroorlog en de hongersnood 20 millioen menschen ten offer doen vallen en 10 millioen an. deren zijn in verbanning naar Siberië ge stuurd en dagr omgekomen. De bloedrekening van net bolsjewisme sinds 1917 bedraagt tegen de 40 millioen menschen. En dan zijn er nu menschen, die opeens van meening zijn, dat dit bolsjewisme een soort betere wereldbe schouwing is, welke als voorbeeld kan dienen. Zij die dat gezegd hebben, leven ,n Amerika en Engeiand. Zij moeten net toch weten of het bolsjewisme ginds als een vooruitgang kan worden beschouwd. Maar voor degenen, die zeggen: in an dere opzichten heeft het bolsjewisme zich verbeterd, het is heelemaal niet meer zoo erg, voor hen zal ik nieuwe .cijfers noemen. Sinds iet jaar 1941 zijn 'in Lithauen 20.000 menschen vermoord en 50.000 weggevoerd. Van hen weet men in het geheel niet of zij nog in leven zijn. In Letland zijn 60.000 menschen weggevoerd en omgebracht, onder wie 4500 kinderen, en in Estland, waar wij het laatst met ons offensief kwamen, zijn 10 procent der menschen, d.w.z. 150.000. weggesleept en om het leven gebracht. Dat alles gebeurde twee jaar geleden en nu wil mij iemand vertellen, dat die duivels in twee jaar tijd engelen gewor den zijn. Kameraden, thans mogen zij vragen stellen: „Wie houdt dit bolsjewisme te gen? Ik heb in Heerlen over deze kwestie gesproken en toen heeft men mi; ge zegd of laten zeggen, dat de Wéstelijke democratieën sinds net jaar 1933 onaf gebroken het bolsjewisme bestreden hebben. Daarop kan ik slechts één ding antwoorden: die Westelijke democratieën hebben net bolsjewisme niet bestreden, omdat zij nog nooit met net bolsjewisme, in contact gekomen s zijn. Wat zij tot dusver bestreden hebben 'varen binnen- landsche politieke pogingen van het com munisme, dat was echter nóóit die bin- nen-Aziatische steppenhorde. De Weste lijke democratieën weten heelemaal niet wat bolsjewisme is. Wie moet het dan bestrijden?' Misschien de Verzadigden in Engeland en Amerika met hun moraal? Die weten heelemaal niet, waar het hier om gaat. uit je eigen portemonnaie. Wat komt het er bij jou op een paar slordige marken aan? Dan laat je zien, noe grootmoedig je bent en wij houden d? discipline hoog. We kunnen niet zonder verlies van pres tige vandaag een straf opleggen om naar morgen weer in te trekken. -- Mijnentwege! Manfred haalde schouders op. Ik zal bij de eerstvolgende gelegen heid nog wel eens zeggen, hoe ik over jullie schurkenstreken denk. Hij lachte en gaf Netzl de hand. Afgesproken dus en maak het zaakje zoo vlug mogelijk in orde. staan bij u. Laten wij ons nog eens afvragen, wat er met deze staking bereikt moest worderv Moest er bereikt worden, dat wjj, Duit schers, toegeven? Wellicht ben ik soms te lankmoedig geweest. Ik heb dit oordeel scherp moeten corrigeeren. Of was het doel van deze staking er 'voor te zorgen dat thans plotseling de Engelschen toch hier zouden komen? Nu, het gepraat over dit tweede front heeft juist midden in deze onrustige dagen een drastische be lichting gekregen. Daar kwam n.l. op eens een medewerker van Radio-Oranje aan ’t woord, die verklaarde, dat dit natuurlijk een zeer bedenkelijke zaak is. Want wan neer zulk een onderneming mislukt, zou dat een catastrophe zijn. Wij weten, aldus de spreker van Radio-Oranje, dat de Duit- schers hier in het Westen, tientallen divi sies hebben. Wij kunnen daarom in het geheel niet zeggen, of wij dit jaar nog een tweede front zullen kunnen vestigen. U ziet dus, dat ik u de wijsheden van den Oranjezender in het geheel niet ont- houd. Ik geloof, dat een misrekening in zake de militaire positie wellicht ook de aanleiding geweest is. dat de een of ander zijn «discipline niet bewaard heeft. Het bearip Afr'ka speelt hierbij een groote rol omdat men meent dat de gebeurtenis-en in Afrika, die voor ons Duitschers, zeer smartelijk zijn, zoo iets als een beslissen de strategische nederlaag zouden zijn Ik- wil u dat eens nauwkeurig verklaren. Wanneer Tunis voor den strijd' om Europa beslissend zou zijn, weest u er dan van verzekerd dat de Führer deze plaats in het jaar 1940 had bezet en zoodanig had versterkt dat niemand zich daaraan had kunnen vergrijpen. Maar de toestand was anders. Toen de gebeurtenissen in Novem ber en bij de jaarswisscling van 1942 zich begonnen af te teekenen, moest de Führer tot zich zelf zeggen: „Thans hebben de Engelschen en Amerikanen al zooveel troepen en materiaal geconcentreerd, daj zij er ergens op willen losslaan.Toen heeft hij den tegenstander het strategisch ini tiatief ontnomen door naar Tunis te gaan Anders zou de vijand n.l. waarschijnlijk ik geef het openlijk toe op het voor ons niet aangename tijdstip van het vroege voorjaar van dit jaar met drie of vier legers, die hij thans bijeen heeft, er gens een landingspoging op het continent gedaan hebben, wellicht hier in het Wes ten Zoo heeft de Führer den.vijand ge dwongen al zijn materiaal en wat hij aan troepen op eenigerlei wijze kon missen, te gebruiken in Afrika dus aan den over kant van onze pantsergracht de Middel, landsche Zee. in het Zuiden, en daar den aanval te openen op een kwalitatief supe rieur. numeriek echter slechts onbeteeke- nend deel van onze Weermacht In één woord, de Führer heeft in strategisch op zicht zes maanden gewonnen door het feit dat hij naar Tunis gegaan is zes maanden welker verlies onze tegenstanders bitter moeten betalen, want inmiddels is Europa onaantastbaar eeworden. Ja. Duitsche én Nederlandsche kame raden. ik zou de zaak eens omgekeerd willen zien, j-loe zouden wij dan de kan sen van onze tegenstanders in het alge meen kunnen beoordeelen. wanneer het hun na zes maanden tijds en na met op offeren van zooveel menjehen en zooveel materiaal niet eens gelukt zou zijn, niet ééns het voorerrein te zuiveren, dan zouden wij immers thans reeds kunnen consfateeren. dat de tegenstanders den oorlog verloren hebben. U moet u eens voorstellen, daf wij thans niet alleen eenmaal, maar vijf, zes, of tienmaal zulk een Tuhis kunnen verdragen, waarbij wij de binnenste linie en den veiligen aan voer hebben en de tegenpartij over zee moet komen, over de zee, onze duikbooten bevinden en bommenwerpers vanaf de oescherm- veilige vliegvelden van het bin- I altijd weer kunnen losstormen Landingen aan de kust zijn niet pen. voudig. In ieder geval zijn zij t<>t dusver noch in den eers ten, noch in den tweeden wereldoorlog.ooit aan de Engeisoiien ot Amerikanen gelukt en daar za| «net bij blijven. Wellicht speelt ook nog ifts anders een rol. Wellicht ze,gt men tot zich zelf, dat die bomaanvallen op Duitsch gebied mettertijd toch invloed zullen hebben. Welnu, nationaal-socialisten. daarover kan ik u één ding zeggen de plannen, die wij voor onze wapenindustrie hadden, voorzagen in een bepaalde productie van wapenen. De bomaanvallen van onze vijanden zijn niet alleen niet in staat geweest de uitvoering van deze plannen te verstoren, doch ondanks alle bomaan vallen is de productie aan wapenen van de meest waardevolle soort, grooter ge weest. dan onze plannen voorzagen. Misschien zal men echter zeggen de bevolking wordt murw gemaakt Kijkt. Nederlanders, wanneer men na.een bom aanval in eer Duitsche stad komt, dan hebben de bewoners zich zeer snel weer hersteld Dar. zijr zi’ nog vee. harder en va- oeradene 'r -ei >orr var. wraak on iur. iitp'-‘<. <rach* ze%er. Het zou kunnen gebeuren, daf de eenl daar komt nog iets bij. De menschen, die ---1 en'hun inrichtingen verloren hebben, moeten tot zich zelt zeggen, dat zü deze bezit tingen slechts kunnen terugwinnen wan neer Duitschland overwint en daarom de uiterste krachtsinspanning ook uit ver standelijke overtuiging om vol te houden en al vallen er nog zooveelbommen, toch vol te houden tot de overwinning is behaald. Bedenkt u het gevoel van trots, dal wij hebben, wanneer wij 'ons voor oogen houden, hoe -de Duitsche soldaten, daar ginds in die woestijn, ver verwijdend van hun dichtst-bijgelegen steunpunten en in. Stalingrad, zich gehandhaafd heb ben. Hoe hebben zij zich in die geïmpro viseerde stellingen ginds overzee, in Tu nis. gedragen en hoe zijn de- Engelschen in de jarenlang versterkte en boven matig bewapende Vestingen te Singapore of de Amerikanen op Corregidor er van doorgegaan. Jawel, wij zijn bereid, zij moeten slechts aanvallen. Wij zijn daartoe bereid, wij wenschen het. want de aanval zal de be. slissing brengen en wel voor ons. want wij zullten terugslaan, zoodat zij er in het geheel niet meer aan kunnen en willen denken, om nog eens te komen. Wij weten immers waar het om gaat. Deze oorlog, die thans hier gevoerd wordt is niet een oorlog zooals tot dusver in Europa gevoerd is. Vroegere oorlogen gingen om grenzen, om oorlogsschadeloos- stellingen. om handelsverdragen en wan neer., de eene partij den oorlog verloor danverging het haar slecht, maar na eenigen tijd wist zij zich te herstellen Neen, thans gaat het om zijn of niet zijn thans gaat het om het naakte bestaan en wel voor den Staat, voor het volk en voor elk afzonderlijk in geheel Europa Iets dergelijks is er wellicht, alleen geweest in de godsdienstoorlogen. Toen werden ook degenen, die hun geloofsvrijheid wil den hebben, uitgeroeid maar precies het zelfde was-het eigenlijk slechts ten tijde van de volksverhuizing Toen zijn de le- vensordeningen op elkaar gebotst, zooals zij uit he* ras ontstonden dus volkeren met een bepaald kenmerk. Wanneer toen een volk overwonnen was. werd het ook vernietigd. Het lot deY kleine volken Kameraden, wij staan voor een belang rijke beslissing. Wij moeten datgene in stand houden, wat onze geniale leiding in I drie jaar voor ons verkregen heeft en wij kunnen ons binnen strategische grenzen handhaven, die zoo sterk zijn, dat orze vijanden, wanneer het mogelijk zou zijn, met een veelvoud aan menschen en mate riaal zouden kunnen komen en toch niets bereiken. Maar, nationaal-socialisten, een we reldoorlog is een wereldgericht En in het vierde jaar van dit gericht komen de be kentenissen Wij zijn Juist kort gele't'-n getuigen geweest van een ontzettende mo- reele catastrofe namelijk het prijsgeven van de Polen en de kleine volken, waar voor Engeland zoogenaamd dezen oorlog begonnen is. Zie verder pagina 3 Politieke mogelijkheden in ^Nederland Ik heb eenig inzicht gekregen in het geen aan politieke pogingen en moge- ijkheden. hier in Nederland, naar voren' zou willen Komen Daar dit. van het s-.andpunt onzer tegenstanders gezien, geschiedtop een ^ogenblik waarop zij 1 zich tot net uiterste moeten inspannen, En 1 moet ik aanr.emen, dat dij werkelijk nef partijen voortkomen en zich wilier. *7 1 on afgebroken den ouden wals Daarin be staat geen dragende en stuwende ge. dachte. Het is volkomen hopeloos te ge- iooven. dat zij. die zoo denken, zooals jaa? geleden gedacht hebben, tegen het bolsjewisme ook maar naar denkbeelden energie, zijn opgewassen. Wam wat daar gebeurt, is eigenlijk het wederzijdsche wantrouwen, dat een van deze partijen op het gegeven oogenoak de andere zou kunnen overvleugelen. Om u slechts een voorbeeld te noemenmen moest toch gelooven, dat wanneer een maal deze grootsche tijd der bevrijding Komt, dan zoo spoedig mogelijk weer ai die democratische, liberale vrijheden en rech.en worden ingevoerd, bijv, dat de couranten die immers zoogenaamd door ons zoo gekneveld worden, terstond weer vrij Kunnen schrijven Ja. wat dan 1 In een desbetreffend ontwerp was voorzien dat als eerste maatregel de persvrijheid volkomen zou verdwijnen, dat alle cou ranten zullen ophouden te bestaan en da er dan nog slechts één eenheidscourant uitkomt, die 400* “en enkelen schreyen wordt. Daf is de persvrijheid, die zich dit liberale bevrijdingscomitè voprstelt. Een volkomen capitulatie der. halve voor den toestand. Wij weten, dat wij niet onvoorwaarde lijk de vrijheid kunnen geven, die tot bandeloosheid wordt, maar wij zien met gelaten kalmte de plannen en het streven tegemoet, waarvan wij tot ons zelf zeg gen: denken moet de mensch en waarom zou hij zijn gedachten niet uitspreken in variaties, in verschillende vormen, wan- rreer hij zich slechts op den weg van het gemeenschappelijke, verstandelijke wel zijn beweegt? Maar er bestaat nog een derde groep, dat is de commune. En ik moet iets uit mijn rede te Heerlen scher per belichten. De commune maakt zich hier zelfstandig. Ik doe thans een beroep op de heeren samenzweerders aan den anderen kant voor zoover ze nog in vrij heid zijn. Zij moeten eens nagaan, hoe de toestand zich ontwikkeld heeft, zij moeten eens er over nadenken, of niet, zeggen wij in het jaaf 1940 of 1941, allen riog óp de een of andere wijze in'een ge meenschappelijke groepeering waren, ook degenen, die zich niet bepaald als com munisten hebben voorgedaan, maar van wie zij geweten hebben, dat zij in het communistische kamp aanhangers heb ben. En nu moeten die heeren eens nagaan, waar die communisten dan gebleven zijn. Zij zullen opeens tot de ontdekking ko men, dat zij niet meer bij hen zijn. Die hebben zic^i zelfstandig gemaakt, schep pen zich hun eigen organisaties, met het eenige doel, om op het oogenblik, waar op men er op gaat losslaan, de leiding naar zich toe te trekken. En tot welk doel? Het doel vertoont u Polen want eens zal Stalin stellig ergens een Nederlandschen emigrant te voor schijn tooveren en als Nederlandsche re- geering presenteeren onverschilligof de Nederlanders hier dat willen of niet. Wan neer het bolsjewisme eens over Midden- Europa is losgestormd, dan zou juist de commune die door de verblindheid der Westelijke mogendheden is losgebroken, de macht naar ziel} toetrekken met de ge wetenloosheid. die haar eigen is. Ik be veel dus aan te onderzoeken wat de commune hier doet Gevaarlijk wordt zÜ niet, want daarvoor is mijn politie te goed Kameraden, men zegt altijd., dat de troepen, die de Engelschen en Amerikanen zullen oversturen, absoluut zullen verhin deren dat het bolsjewisme in het land komt ook wanneer Duitschland zou ineen, storten Zullen zij dat kunnen’ Men stelle zich maar eens voor, wanneer zulk een lawine aan het rollen gaat en alles mee sleept en dan de macht van 3400 mil. Hoen menschen zou losbreken; zouden dan Engelschen en Amerikanen .die macht kunnen tegenhouden terwijl zij door pac ten van vriendschap thans gebonden zijn’ Dat is n.l. heel iets anders dan het niet- aanvalspact van ‘t jaar 1939 dat Duitsch land heeft gesloten Dat was een niet-aan. valspact, waarbij Duitschland geen enkelen bolsjewiek over zijn linie zou hebben laten komen. Dat heeft Stalin precies geweten: wanneer hij onder be scherming van dit niet-aan.valspact. een a’gent naar Duitschland gestuurd zou heb ben zou deze tegen den muur gezet zijn. HOOFDSTUK 10 t 1 Het verwonderde Manfred in het geheel niet, toen hem op een avfond aan de deur bij de trap een smalle, zilverglinsterenda gestalte den weg versperde. Kan ik u een oogenblik spreken, mijnheer Manfred? 4 Ja zeker, wat is er? Hjj deed, alsof hij met wist, waarom Manuela Groot hier op nem had gewacht en hii was besloten, haar dank vnende- Hjkmaar met beslistheid af te wijzen. Mil hield er van, nu en dan Iemand een nleziJr te doen of kleine weldaden te E1 uLn ’mear roerende dankbetuigin- KhlS h«n 1" v.rles.tó.kl. gen oravu (Wordt vervol Nationaai-Sociaiisten noe bitter boos en toornig klonk het andere herderlijke schrijven. Daarin wordt gesproken van een zedelijk gevaar en van het verlies der levensvreugde Ja, de tijd van neden is helaas niet de tijd van de levens, vreugde Daarmede zou men zich zelt bedriegen. Wanneer wij thans de levens vreugde in elk opzicht zouden laten gel den. dan zou. het bolsjewisme zich over ons heen storten. Neen, thans is het ae tijd van den levensernst Deze generatie moet ernstig zij(j, opdat de toekomst, al thans de toekomst van onze kinderen, weer-blijder wordt Elk ander oarool is valsch en een zedeiijk gevaar. Ik nee overigens van ae Nederlanders een betere meening,dan dat ik zou vreezen dat zij ergens zedelijk gevaar zouden kunnen loepen. Voor onze Natio- naal-Socialisten. in welken toestand zij ook Komen, zou ik geen zorg hebben, dat zÜ ir een zedelijk gevaar Zouden kun nen geraken. Al hebben wij ons opvoedend werk nog niet generaties lang geleverd, toch weten wij wien wij kunnen vertrouwen wanneer wij op nationaal-socialisten vertrouwen Er wordt ook gesproken over de Babylo nische gevangenschap. Ik ben altijd van meening dat een te sterk opschroeven en overdrijven, de kracht der overtuiging verzwakt Ik zou het niet graag willen, dat de Nederlanders vergeleken worden ’met Gods uitverkoren volk Ik heb een betere meening van de Nederlanders om een dergelijke vergelijking te maken Ik zou echter willen zeggen, dat mij niet be kend is, dat er in de Babylonische ge vangenschap verlof, briefwisseling en het doorbrengen van vrijen tijd bestaan heb ben. Er is ook over gesproken dat de Nederlandsche priesters niet met hun ar beiders kunnen meegaan. Dat begrijp ik heelemaal niet, want ik geloof, dat er in Duitschland geen gebrek aan katholieke Priesters is. Ik zou veel beter de opmer king begrijpen, wanneer b v de Neder landsche artsen kwamen en zouden zeg gen, kijk u eens mijnheer de Duitsche artsen staan aan het front en moeten de gewonden verzorgen laat u ons toch naar Duitschland gaan opdat wij de medische zorg voor onze Nederlanders op ons kun nen nemen. Dat zou' ik begrijpen Ik ge- lo<|f ook niet dat eenig wantrouwen je gens de kaholieke priesters in Duitsch land op zijn plaats is Zouden zij wan trouwen opwekken, omdat zij met het na- tionaal-socialistische ^ysteem op de een of andere wijze tot overeenstemming zijn gekomen? Weest gerust, het komt hier ook. Van één ding hen ik min of meer over- tu^d. n.l dat het Nederlandsche vólk den oorlog niet gewild heeft Des te grooter is de verantwoordelijkheid van degenen die de leiding hadden En wanneer men met vuur speelt danwil zich over het algemeen niemand daaraan branden Maar wanneer men te dicht bij het vuur komt brandt men zich toch En kan het neu traal genoemd worden wanneer m$n dat misbaksel van afgunst en duivelsch den ken daarginds dien pater Muckermann. die alles wat Duitsch en nationaal-socia- listisch is, heeft belasterd, wanneer men dien hierheen haalt en hem in het vroe gere klooster te Valkenburg als in de centrale van een giffabriek en van pro paganda laat doen wat hij wil?

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2