y No. 18493. 943 Zaterdag 22 Mei. DE TOESTAND AAN DE FRONTEN Plaatselijke bolsjewistische aanvallen afgeslagen voor Aanmelding Arbeidsinzet COPERNICUS-HERDENMNG Waarschuwing Keuringen voor de Waffen-SS, het Legioen en de Landwacht AANMELDING ARBEIDSINZET Luchtaanvallen op gebied van Londen DE BOLSJEWISTEN ZIJN EEN ZOMER-OFFENS1EF VAN PLAN HET OPTREDEN DER DUITSCHE DUIKBOOTEN DE STEM DER S.S. AANVRAGEN VOOR TOEWIJZING VAN TEXTIELPRODUCTEN DE OPROEP VAN DEN N.A.D. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S LEGIOEN EN LANDWACHT COMMISSARIS DER PROVINCIE DRENTE VERDUISTEREN van 21.45 aar tot 5.30 aar 1 K.G. op bon „576 algemeen'’ DE VERKOOP VAN VISCH TOESLAGKAART TEXTIEL PRODUCTEN VOOR EERST GEBORENEN NEDERLANDERS BIJ DE DUITSCHE ZEEMACHT EXTRA RANTSOEN AARDAPPELEN JAPANSCHE SUCCESSEN IN CHINA Doorbetaling van loon x HAAGSCHE COURANT 330263; Boekh. j. B v Seters Jr., Therêslastr. io«a. Tel.'772444; Boekh E.D. Couvée, v.Hov’tenmtr. 66 Tel. UH87 neer- (C.N.F.) een sigaret i palingen der verordening trachten deze te ontduiken. INLICHTINGEN, UIT OMVANGRIJKE UITSCHE VERKENNINGEN. voor (Gewestelijk Prinsegracht van groote beteekenis voor de van de 16e-eeuwsche cul- Luistert op Zondag 23 Mei van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. Uitgezonden worden gedeel ten uit een rede tot de Germaansche aspirant officieren in de S.S-Junkerschule Toelz. eeds Kunnen ten snelle bommenwerpers opnieuw mili taire doelen in het gebied van Londen en aan de Zuidkust van Engeland. Een vlieg tuig ging verloren. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen vlogen in den nacht boven het Westelijke en Noordelijke Duit- sche Rijksgebied. Nederland Bij onze vrijwilligers. Even tijd voor (S.S. PK. Grönert-O.-H.) Talrijke voormalige arbeidsmannen ga- ven reeds gehoor aan den oproep van den N.A.D. zich vrijwillig aan te mei- - den voor den arbeidsinzet van drie maan den in de Oostelijke gebieden. Echter ver gaten eenigen hunner plaats en datum van geboorte te vermelden. Het com mando van den Nederlandschen Arbeids dienst vestigt er de aandacht op, dat zon der deze gegevens de vereischte levens beschrijving onvoldoende is. werpen te gebruiken, ontploft de dyna- mietpatroon. Over dezen vorm van oorlogvoering, waarvan de slachtoffers in de eerste plaats spelende kinderen zijn, kan het oordeel aan ieder weldenkend mensch en vooral aan de moeders worden overgelaten. Het is een plicht van ouders, onderwijzers en andere met de opvoeding belaste personen om de kin deren te waarschuwen dergelijke voor werpen, wanneer zij deze ergens op straat vinden, niet op te rapen, doch 1.85, elke m.M. m tot 22, live oplaag halve pr. Reel. ■wijsn 5 et, tr. p p. 10 c* KL Adv. (in Halve opl.) f 0 57,1 >O Dam* A /O A Tïv» kn« W zi 10 e. meer 4 4 4 den Ar- 73, «44 Het SS-Ersatz Kommando Nederland deelt mede; Voor personen van 1835 jaar, die aan* meldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet, bestaat op hun verzoek de gelegen heid zich op de in de pers genoemde data en plaatsen aan te melden voor keuring voor de Watten S.S., Nederl. Legioen, Ned. Landwacht en S.S. Wachtbataillon. Zij worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen van den arbeidsinzet vrijgesteld. Anglo - Amerikaansche vliegtuigen hebben den laatsten tijd, eerst in Italië, thans ook in Noord-Duitschland en in de bezette gebieden dynamietpatronen in den vorm van vulpenhouders, vul- potlooden, zaklantaarns, handtaschjes, ja zelfs in den vorm van poppen en ander kinderspeelgoed neergeworpen. Zoodra men probeert den dop van den vulpenhouder af'te schroeven, de zaklantaarns aan te steken of de voor- Het ongelljke front. Ómtrent ’t Oostelijke front kan slechts concreet worden vastgesteld, dat het de eerste aanwijzingen van voorjaarsbewe- gingen verraadt. Aan beide zijden wenscht men te verkennen, hetgeen blijkt uit het versterkte optreden van stoottroepen. De Duitsche leiding bezit thans een tamelijk volkomen beeld van den vijandelijken op- marsch, die zich sedert weken heeft vol trokken en vooral betrekking heeft op het gebied ten Zuiden van Moskou en op dat van Koersk. De vorming van artillerie-zwaartepunten bij dezen op- marsch zijn bekend. Volgens de verken ningen kan over het geheel genomen de Sovjet-Russische opmarsch als geëin digd beschouwd worden. Deze opmarsch duidt er op, dat de Vijand voornemens is een zomeroffensief te beginnen. Een van zijn doelen schijnt daarbij te zijn de voor uitspringende Duitsche bocht bij Orel uit den weg te ruimen. Want de Sovjet-Rus sische opmarschbewegingen flankeeren zeer sterk dit vooruitspringende deel van het front. Wanneer men van het feit uit gaat, dat zoodanige en dergelijke vijan delijke plannen (men zie b.v. het Koe- ban-bruggehoofd) bekend zijn, vergist men zich ook wel niet, wanneer men aan neemt, dat aan Duitsche zijde overeen komstige maatregelen genomen zullen zijn. In dit verband mag ook niet verzuimd worden te vermelden, dat in het ge- heele door de Duitsche troepen bezette Oostelijke gebied een verplaatsing der be volking is begonnen, die mede invloed zal hebben op het beeld van de komende gevechten. Russen, Roethenen, Oekrai- ners, Kozakken, Tartaren, Kaukasiërs en verschillende troepen der Turkvolken, heb ben zich aaneengesloten in vrijwillige ba- taillons en krijgen op het ©ogenblik, in garnizoenen en troepenkampen in het Oosten hun laatste opleiding. Zij vormen een strijdmacht, die au serieux moet worden genomen, en een verdere belang rijke versterking van het Duitsche oor- logsinstrument. De Copemicus-herdenking in het Duitsche Rijk en natuurlijk ook elders, want geen land is zdb klein om de grootheid van dezen wereldgeest ook onder de huidige omstandigheden niet naar waarde te schatten, is een wel kome aanleiding deze buitengewone persoonlijkheid in de wetenschappe lijke wereld, die op 24 dezer vier hon derd jaar geleden is gestorven, voor een oogenblik opnieuw in het centrum der openbare belangstelling te plaatsen. Uiteraard heeft de herdenking van Copernicus als Duitscher in het Rijk der Germanen op ruimere schaal dan elders in de wereld plaats. In ons eerste arti kel, in ons blad van Maandag j.L, heb ben wij reeds het een en ander verteld over dit herdenkingsprogramma in het Duitsche Rijk; er kan nog aan worden toegevoegd, dat in opdracht van de Deutsche Forschungsgemeinschaft een door Fritz Kubach bijeengebrachte uit gave der werken van Nicolaas Coperni cus bij Oldenburg in München zal ver schijnen. Dit werk is in de eerste plaats bedoeld voor onderzoekers en weten schappelijke instellingen en vele geleer den hebben hun medewerking verleend. Er zijn echter ook uitgaven, die ook voor de minder wetenschappelijk onder legden toegankelijk zijn en waarvan de lectuur ook voor den leek in hooge mate aantrekkelijk en belangwekkend is. Het is de groote verdienste van Coper nicus, vaak vindt men zijn naam ook met twee p’s gespeld dat hij brak met •de traditioneele voorstelling' welke de aarde tot het middelpunt van het heelal maakte, waarom de zon en de planeten wentelden. Copernicus leerde daartegen over in zijn levenswerk „De Revolutio- nibus orbium coelestium”, dat de zon het middelpunt vormt en dat de aarde om de zon draait. Hij streefde niet naar een verklaring, slechts naar een beschrijving van de beweging der hemellichamen en Keppler completeerde met zijn wetten het werk van Copernicus tot het moderne wereldbeeld. In ons eerste artikel hebben wij er reeds aan herinnerd, dat Nicolaas Coper nicus 19 Februari 1473 te Thorn werd geboren. Hij studeerde wiskunde en sterrenkunde aan de universiteit van Krakau; daarna kerkrecht, astronomie en medicijnen te Bologna en Padua. In 1500 hield hij een reeks astronomische lezingen te Rome en vestigde zich in 1506 te Heilsberg als arts en raadgever van den bisschop, zijn oom. Hier bleef hij zes jaar; in dien tijd stelde hij zijn nieuwe theorie op. Zjjn hoofdwerk, „De Revolutionibus” voltooide hij hier, maar hij kon niet tot de uitgave besluiten. In 1512 verhuisde Copernicus naar Frauen- burg, waar hij y^aris-generaal van het bisdom werd en- 'aar hij tot zijn dood op 24 Mei 1543 f *ef wonen. Aan het eind van zijn levétf besloot hij, op aan drang van vriendefo^en leerlingen, tot uitgave van zijn boÏM>waarvan hij het eerste exemplaar op r Visterfbed in han dden kreeg. Buiten zijn.w'Sftrf J- die de uitgave verzorgd^'‘Gmi van de geestelijkheid te vofir VAN MAANDAG A.S. AF OM 1 UUR Men deelt ons mede, dat de aanvoer van visch van Maandag a.s. af in plaats van om drie uur, zooals tot nu toe het geval was, om één uur zal plaats hebben, zoowel in winkels als op vischstand- plaatsen. Van dat moment af zal met den verkoop worden begonnen. die de geheele kunst der astronomie op zijn kop zette’’.' En Voltaire moest nog in de eerste helft van de 18e eeuw een heftiger; strijd voeren ter verdediging van CopernicusKepplerNewton. Zóó feilbaar is het menschelijke oor deel, dat er tweeeeuwen voor noodig waren om de stellingen van Copernicus, die toch duidelijk en aanschouwelijk te bewijzen en te begrijpen waren, te doen aanvaarden. En zijn beweringen kwamen niet als een donderslag uit een helderen hemel; zij werden bekend, nadat Colum bus op weg naar onze tegenvoeters Ame rika had ontdekt en Magelhaens voor de eerste maal'rond de aarde was gevaren. In de Mei-aflevering van „De Gids” herdenkt dr. E. 3. Dijksterhuis bi. uitstek deskundig op dit gebied Coper nicus en zijn groote werk. Hij staat uit voerig bij zijn stelsel en bij zijn inzich ten en opvattingen stil om dan tenslotte vast te stellen, dat Copernicus een figuur vol contradicties is. „Dat ligt in de eerste plaats daaraan”, schrijft hij, „dat aan de groote hervormers der wetenschap nooit de weelde gegund is, op nieuwe funda menten een nieuw bouwwerk op te trek ken, maar dat zij altijd verbouwers zijn; zij wortelen altijd in de denkwijze, die zij willen uitroeien en ze zijn altijd gebonden aan termen en methoden, die zij in on bruik zullen doen geraken. Het wordt echter ook en waarschijnlijk in nog ster kere mate daardoor veroorzaakt, dat latere generaties bij de beschouwing van een wetenschappelijke figuur, waarmee zij een nieuw tijdperk in de geschiedenis van het denken laten beginnen, nooit kunnen nalaten, de resultaten, die door lateren, op zyn werk voortbouwend, wor den bereikt, in dat werk reeds gepraefor- meerd te zien, en, als een complement van deze te zeer moderniseerende visie, den afstand, die hem van zijn voorgan gers scheidt, te overdrijven. Wie van Co pernicus hoort, denkt aan Keppler en aan Newton en voelt zich verward, wanneer hij ervaren moet, dat het tok zijn wezen behoort, om de gedachten, welke nu een maal het eigen geestesmerk van zijn op volgers dragen, juist nog niet te kunnen denken. Hij verwacht misschien, in den schepper van de nieuwe astronomie een bestrijder, wellicht zelfs een verachter van het werk van zijn Grieksche vakge- nooten te zullen vinden en voelt zich be schaamd, wanneer hij bemerkt, dat dit werk nergens met oprechteren eerbied wordt beschouwd dan juist door hem. Is dit verwonderlijk? Copernicus is de grondlegger der moderne natuurweten schap, omdat hij door de verwerping van het geocentrische standpunten de astro nomie het treffendst denkbare voorbeeld van een ontworsteling aan den door de zintuigen voorgetooverden schijn gesteld heeft; maar in wezen is hij een te laat geboren Helleen. Hij leefde veertien eeuwen na Ptolomaeus maar in zijn werk schuilt niets, waardoor het onmogeljjK wordt gemaakt, dat hij hem onmiddellijk opgevolgd zou zijn. Hij bewijst op het gebied dex astronomie, wat Stevin be wezen heeft voor de mechanica en Des cartes voor de wiskunde: dat men slechts behoefde voort te bouwen op wat de Grieksche wetenschap onvoltooid had achtergelaten, om het moderne denken door een geleidelijke ontwikkeling uit den Griekschen geest geboren te laten wor den.” Ook herinnert- dr. Dijksterhuis in zijn „Gids”-studie, waarop wij de bij zondere aandacht vestigen, aan de om standigheden, waaronder zijn „De Revo lutionibus” is verschenen. Het werk werd door Joh. Petreius te Neurenberg, twee namen bevordering tuur gedrukt onder toezicht eerst van Rheticus en na zijn vertrek naar Leipzig in 1542 onder dat van den Nederlandschen theoloog Andreas Osiander. Het ver scheen in de eerste maanden van 1543. Het eerste exemplaar, dat Frauenburg bereikte, kwam er op 24 Mei 1543 aan. Copernicus was toen echter reeds niet meer in staat, de vrucht van een studie, die zijn geheele leven vervuld had, te aanschouwen. Na in den winter van 1542- ’43 door herhaalde aanvallen van apo plexie getroffen te zijn geweest, was nij thans aan de rechterzijde geheel ver lamd en sedert ettelijke dagen buiten be wustzijn. Enkele uren na de aankomst van het boek is hij. zooals Giese heeft meegedeeld, overleden. Dat we hem hier in Mei 1943 herden ken, heeft dus een dubbelen grond. Op den dag, waarop hij zijn aardgeh bestaan beëindigde, begon zijn boek een leven, waaraan de aardsche onsterfelijkheid verzekerd zal zijn, zoolang de astronomie De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den commis saris der provincie Drente, jhr. mr. dr. de Vos van Steenwijk als zoodanig ont slag verleend. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied den burgemeester der gemeente Emmen, dr. L. J. Bouma, onder gelijktijdig eervol ontslag uit zijn hui dige functie, tot commissaris der provin cie Drente benoemd. had degeen, i tegenstand -jrkomen, het werk van een voorrede voorzien, waarin de indruk werd gewekt, als had Coper nicus den inhoud slechts als hypothese bedoeld. Aanvankelijk stuitte het boek op weinig verzet, maar in 1616 werd het tengevolge van Galilei’s conflict met de heerschende opvatting op den Index ge plaatst. In 1617 verscheen te Amsterdam ■een nieuwe druk, voorzien van verkla rende aanteekeningen. Copernicus heeft overigens nog medegewerkt aan een verbetering van het muntwezen en astro nomische waarnemingen verricht, welke «als grondslag zijn gebruikt voor de be- kende Gregoriaansche kalenderhervor ming. Het is merkwaardig te zien, hoe Co pernicus zijn plaats inneemt in de on. Kergelijkelijke reeks van mannen, die el- bunder den fakkel der wetenschap over gaven, van Aristarchus (die omstreeks 1250 jaar voor Christus’ geboorte reeds een zonnestelsel ontwierp en Prolo- Jnaeus over Regiomantanus, Copernicus en Galilei, naar Keppler en Newton en het as een uiterst belangwekkende bezigheid om zich te verdiepen in de vraag, of, bijvoorbeeld de laatste anderhalve eeuw, eigenlijk nog figuren gekend heeft, die ontdekkingen deden van zoo groote draagwijdte als deze mannen. Doch ook jneten wij aan Copernicus de kleinheid en feilbaarheid van het menschelijk oor deel. De gedachten van Copernicus ga ven Giordano Bruno den stoot tot zijn Wijsgeerig stelsel, dat hem het leven kostte, en Galil^ï kon zijn vrijheid slechts herwinnen, dooi* de leer van Copernicus pp plechtige wijze af te zweren. In 1616 kwam, zooals reeds opgemerkt, Copernicus’ werk op den kerkelijken In dex, waarvan het eerst in1822 werd geschrapt! Zelfs zijn groote tijdgenoot Luther hield Copernicus voor „een dwaas Aan het overige deel van het Oostelijke front slechts wederzijdsche activiteit van verkennings- en stormtroepen. In de wateren van het Visscherijeiland werd een vijandelijk vrachtschip van 4000 brt. door bommen in den grond geboord. In het Middellandsche Zee-gebied ver nietigde de lüchtmacht gisteren 18 vijan delijke vliegtuigen. Onder bescherming van jagers aanvallende snelle Duitsche ge. vechtsvliegtuigen bestookten overdag met goede uitwerking vliegtuigsteunpunten op iet eiland Malta. Bij een luchtaanval van den vijand overdag op de Duitsche Bocht leed de be volking verliezen. In de stadsgebieden van Wilhelmshaven en Embden ontston den vrij groote branden. Door jagers'als mede door de lucht^oelartillerie van de marine en de luchtmacht werden 17 der aanvallende viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Twee Duitsche jachtvlieg tuigen gingen hierbij in luchtgevechten verloren. Bij vluchten boven de bezette gebieden in het Westen werden vier vijan delijke vliegtuigen vernietigd In den nacht van 21 op 22 Mei bestook- Maan: 22 Mei onder 8.02 u. 23 Mei: op 0.30 u., onder 9.04 u. 24 Mei: op 1.23 u., onder 10.14 u.; 26 Mei L.K. Nachtdienst dokters: tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. X' 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 J iX.UV-XU.VW 4 14.00-15.30 de letters T t/m Z J J 4 worden meegebracht. onmiddellijk net dichtstbijzijnde mili- J p- v—~s; J d^ tot aanmelding verplichte per- 4 sonen gedurende den tijd, dien zij J J hiervnnr nnndie- hehhe.n. van werk 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Van 22 tot en met 29 Mei 1943 wordt een extra rantsoen van 1 k.g. aardappe len op bon 576 algemeen' van de bon kaart voor voedingsmiddelen, beschik baar gesteld. Het Sb-Ersatzkommando deelt mede Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be. trekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen voor de familieleden, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat hun dienst te doen Telefoon 116300 (zeven lljnect? BUREAUX: AWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev Kelzerstr. 319, Tof. 550310, Fll.t Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3. Tel. 11C461J Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenst-. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3 Tel. Worden tusschen 24 Mei en 28 Juni niet in ontvangst genomen In de periode tusschen 24 Mei en 28 Juni 1943 zullen de distributiediensten, zoomede de afdeeling „Speciale vergun ningen” van het Rijksbureau Distex uit gezonderd in gevallen van nood, geen aanvragen voor toewijzing van textiel producten in ontvangst mogen nemen. Nog niet in behandeling genomen aan vragen dienen als vervallen te worden be schouwd. voor zoover zij vóór 27 Mei a.s. niet afgehandeld kunnen worden. De al dus vervallen aanvragen kunnen na 27 Juni 1943 opnieuw worden ingediend. taire- of politie-bureau van dergelijke vondsten in kennis te stellen. De foto’s zijn afkomstig uit Zuid- Italië, toen daar voor den eersten keer dergelijke voorwerpen werden geworpen. Zij laten een kind zien, dat slachtoffer is geworden van deze oor logvoering en geven voorts een afbeel ding vap een dergelijk potlood in on- beschadigden toestand en na de ont ploffing. Voor personen van 18 tot 35 jaar, die vallen onder den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet, bestaat in dien zij dit wenschen gelegenheid zich aan te melden voor onderzoek voor den dienst bij de Duitsche Zeemacht. Zij worden ge durende hun diensttijd bij de Duitsche Zeemacht vrijgesteld van den arbeidsin zet. Nadere inlichtingen worden door de Ortskomipandanturen verstrekt. Overlegging van trouwboekje vereischt In de periode van de uitreiking der textielkaarten van 24 Mei 1943 tot en met 12 Juni 1943, wordt naar van be voegde zijde wordt meegedeeld, tot het verkrijgen van een toeslagkaart ten be hoeve van eerstgeboren babies, ge. boren na 13 Juni 1942 en vóór 14 Juni 1943, overlegging van trouwboekje ver eischt. □e militaire correspondent van het D-N B. kenmerkt den huldigen toestand aan de fronten als den .ot nu toe elk voorjaar voorgekomen tijd der laatste voorbereidingen. Hij schrijft: De dobbelsteenen: offensief of defensief, zijn nog niet geworpen. Doch men kan zeggen, dat aan Duitsche zijde de .voorbereidingen voor elk van deze beide gevechtswijzen gereed zijn en dat er nog slechts een druk op den knop noodig is om de Duitsche militaire plan nen voor 1943 in het stadium van ten uitvoerlegging te brengen. Deze plannen, zoo verneemt men van Duitsche militai ren, zijn gebaseerd op zeer omvangrijk verkenningsmateriaal, dat in het Oosten vooral dooi; de luchtmacht, in het Westen ook nog door speciale eenheden der oor- logsmarine is verzameld en waaruit de plannen van de vijanden blijken. Natuur lijk geeft men in militaire kringen te Berlijn geen aanwijzingen welke opvat ting de opperste Duitsche legerleiding heeft omtrent de voornemens van den vijand, doch men laat echter dóórscheme ren, dat daar ongetwijfeld plannen tot een offensief bestaan. Dit vormt echter reeds één der pun ten, waarop de leiding der mogendheden van hét Pact van Drie zuiver objectief gezien als superieur moeten worden beschouwd ten opzichte van den vijand. Terwijl namelijk het geheele strategische plan der mogendheden van het Pact van Drie uniform is, kan dit van het kamp der tegenstanders niet gezegfi worden. De motieven, welke deze in den oorlog heb ben gedreven en de methoden, waarmede elk zijn eigen doel wil bereiken, zijn namelijk verschillend. De jongste rede van Churchill heeft dienaangaande waarde volle opheldering gegeven. De Duitsche leiding maakt uitsluitend gevolgtrekkin gen uit den militairen toestand zelf, waarvan men aan Duitsche zijde over tuigd is, dat deze den vijand allerlei ver rassingen zal brengen, wanneer hij van meening is dat hij het initiatief om tot het offensief of defensief over te gaan, eenzijdig in handen heeft of wanneer hij meent, dat de of- en defensieve kracht van de Spil haar hoogtepunt heeft bereikt en onder de menseden beoefend zal worden... zich in dalende lijn beweegt. DUITSCH WEERMACHTBER1CHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 22 Mei. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Plaatselijke aanvallen van de bolsje wisten in het gebied ten Noorden van Lissitsjansk en ten Zuidwesten van Soesjinitsji mislukten deels in gevechten van man tegen man met zware verliezen voor den vijand. De luchtmacht steunde de afweergevechten van het leger door voortdurende aanvallen van duikbommen. werpers en slagvliegtuigen. In het achrerwaartsche gebied van den centralen sector van het Oostelijke front werden 15 legerplaatsen van ben den 'vernield, de benden vernietigd en talrijke buit aan wapens en voorraden gemaakt. De tot dusver in deze maand door Duit sche duikbooten tot zinken gebrachte ton nage, volgens officieele opgaven 207.000 brt., zal ongetwijfeld velen opmerkelijk laag voorkomen, vooral na de hooge cij fers, die in de eerste maanden van dit jaar met het Dönitz-duikbootoffensief werden bereikt. Van gezaghebbende Duitsche zijde wordt deze achteruitgang verklaard, met de „leegte”, die op het oogenblik op de Oceanen heerscht. Het enorme scheep vaartverkeer van Amerika en Engeland naar Noord-Afrika is volgens deze Duit sche uiteenzetting omstreeks hall April, toen de daar gestationneerde geallieerde troepen een enorm overwicht ten opzich te van de troepen der Spil hadden be reikt, grootendeels opgehouden. Op het oogenblik worden door de Engelschen en Amerikanen geen groote militaire trans porten uitgevoerd, daar men het na de beëindiging van den strijd in Tunis in ge allieerde kringen nog niet eens is over de keuze van het volgende strijdtooneel, met name of dit in Europa, dan wel in Oost- Azië zal worden opgezet. Dit is volgens de meening van Berlijn juist een der punten, waarover te Washington tus schen Churchill en Roosevelt wordt oe- raadslaagd. Op het oogenblik beperkt het zeever- keer zich hoofdzakelijk tot het vervoer van levensmiddelen naar Engeland en dit is volgens Berlijn dc reden, waarom de buit der Duitsche onderzeebooten niet grooter is. Het aantal onderzeebooten is niet geringer geworden en evenmin zijn rie afweermiddelen der geallieerden beter geworden. Volgens een Japansch frontbericht zijn gedurende operaties bij Koengan in Hoe- peh, die 20 dagen duurden, 90.000 man van het 29ste en het 10de leger van Tsjoengking vernietigd. Dit succes werd bereikt door de goede samenwerking tus schen leger en luchtmacht en door de voortreffelijke prestaties der Japansche gemechaniseerde troepen in het bergach tige terrein. De operaties eindigden op 18 Mei. EEN NIEUWE DUITSCÉE TANK De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: Met betrekking tot de prestaties van de nieuwe Duitsche „Tijger-tanks” ver klaren Duitsche militaire kringen, dat deze tanks zich de meerdere hebben ge toond van de nieuwste Sovjet-Russische tanks. Voor het eerst werd thans van Duitsche zijde ook gesproken van de „Jaguar”, een nieuwe Duitsche tank waarvan de prestaties die van den „Tijger” nog overtreffen. Overeenkomstig de enkele dagen ge leden gedane aankondiging heeft de Ge- maehtigde voor den Arbeid thans bij be schikking van 21 Mei 194JJ voorschriften gegeven betreffende de doorbetaling van loon over den, tengevolge van de verplich te aanmelding voor den arbeidsinzet. (Verordening 43/1943) verzuimden ar beidstijd Ingevolge deze beschikking is iedere werkgever verplicht aan zijn werknemers het loon over den tengevolge van de ver plichte aanmelding voor den arbeidsinzet noodzakelijkerwijs verzuimden arbeidstijd door te betalen. Deze verplichting bestaat ook indien de werking van art. 1638 C Burgerlijk Wetboek op eenigerlei wijze is uitgeslo ten. Indien het loon naar tijdsruimte is vastgesteld, mag het loon over den ver zuimden arbeidstijd niet worden afge trokken. Indien niet in tijdloon wordt gewerkt, wordt het uprloon over den verzuimden arbeidstijd berekend .op de wijze als is voorgeschreven in de van toepassing zijn de loonregeling. Ontbreekt deze of houdt zij geen voorschriften betreffende dit punt in, dan wordt als uurloon geregend het gemiddelde loon dat per uur verdiend werd gedurende de laatste vier weken, of zooveel korter als het dienstverband be stond, voorafgaand aan de week waarin het verzuim heeft plaats gehad, tenzij het in de onderneming bestaande gebruik een andere wijze van berekening aangeeft. Deze beschikking treedt in werking met terugwerkende kracht van 14 Mei 1943 af. hiervoor noodig hebben, van werk 4 vrü te stellen en het salaris, resp. J loon door te betalen. Aanmel- J dingsplichtigen en werkgevers t maken zich strafbaar wanneer ztf handelen in strijd met de be- 4 der verordening of J 4 4 maansche-SS in Nederland treden. Personen tusschen 18 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen op onderstaande adressen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis bij «en der bovengenoemde onderdeelen, van den arbeidsinzet vrij gesteld 23-5,’43 Amersfoort. Pol. Durchgangs- laaer, Leusderweg; 24-5-’43 den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg, PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M. (ft reg. m.M (10 reg j ƒ0.19. Elke m M. m. 31 et. ƒ0.51 p.m.M, Bev.^„... -- Diensta^nb f0 38 Pers gevr ƒ0 48 Adv. ..Br bur. v d. b..1 Ingangscontrole bij ae Neaeriandsohe Spoorwegen. Den laatsten tijd koo- P®n steeds meer reizigers hun kaartje, mplaats van aan het loket, bij den conducteur. Zoodoende reizen er heel "at mensc'hen zonder kaartje, omdat óen controleurs de tijd ontbreekt alle biljetten uit te schrijven. De N. S. nebben daarom jongedames in dienst Benomen voor de z.g. „ingangscontrole’*. Dnder leiding van een controleur oefenen zij zich aan den uitgang. (C.N.F.-Noske). bij de Landwacht Nederland of bii het Wachtftataljon in Amersfoort Tijdens deze keuringen weiKt van 815 uur worden gehouden zich ook diegenen melden, die tot de Ger- willen toe- Voor aanmelding* arbeidsinzet beidsbureau sousterrain, zijn Maandag a.s. uit de gemeenten den Haag, Wasse- J naar, Leidschendam, Voorburg, 4 Rijswijk en Wateringen aan de J beurt alle mannen, geboren in de maanden Januari, Februari, Maart en April van het jaar 1922 en wel van 8.30-10.00 de letters A t/m F 10.00-11.30 de letters G t/m L 11.30-13.00 de letters M t/m S 4 is.uv-io.ju ae leners x i/m De distributiestamkaart moet De werkgevers zijn verplicht PRIJS DEZER COURANT; Votr ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mud. met Kikeriki" „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl." ƒ3.15. Fr. p. p. met Mo 'bl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.48. Bij postkant, tegen de gek. goedgek. abonn.pr.Afx. nr. S tr. p.p. 10 c. Mo

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1