No. 1850Ö. Terugvoering in krijgsgevangenschap rl 943. Maandag 31 Mei. Geteisterde EERSTE MANSCHAPPEN VAN DE NED. Burgerbevolking LANDWACHT OP DEN FÜHRER BEEEDIGD Bekendmaking De Anglo-Amerikaansche terreuraanvallen 1 i. Duikbooten vernietigden 15 vijandelijke vrachtschepen HERVATTING WERK HOOGER ONDERWIJS INSTELLINGEN DE HEER' H. W. ROELENS BENOEMD TOT WETHOUDER „DÉ BOOMEN EN HET BOSCH” Belangrijk vo(* mannen Geboren in Mei, Juni, Juli en Augustus van het jaar 1924 Voor aanmelding voor den arbeidsinzet (Gewestelijk Ar beidsbureau Prinsegracht 73, DE FRANSCHE VLOOT TE ALEXANDRA VERDUISTEREN AFHALEN DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Afweer naar buiten en naar binnen Belast met de zorg der volksgezondheid PLAATSELIJKE SOVJET-AANVALLEN AFGESLAGEN NIEUWE ZEEPBONNEN PLECHTIGHEID IN DEN BOSCH EFN OPSOMMING VAN DE VERNIETIGINGEN BINNEN HET tUITSCHE RIJKSGEBIED HAAGSCHE COURANT gende uren: DUITSCH WEERMACHTBERICHT MET INGANG VAN MORGEN wordt medege- sche Hoogeschool te Delft de Land. aan siteit •’-U w de de 4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 4 4 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Overzicht tijdens de beëediging (C.N.F.-J. Zeylemaker) PRIJS DER ADVERT.i 1.11 m.M. (5 reg ƒ1.85, elke m.M. m tot 23 m.M (10 reg.) ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p.m.M. Bewijsn 5 ct., fr. p p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. f0 38. Pers. gevr. ƒ0 48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer kunsten, alsmede de residentie en de Frauenkirche zwaar beschadigd. In Neu renberg werd de Mauthalle, die een prachtig voorbeeld was van niet-kerkelijke gothische bouwwijze, totaal verwoest, ter wijl het Germaansche Museum van 1380, de Kaiserburg. een stichting van Frederik Barbarossa met de Kaiserstallung. het Al brecht Dürerhuis, de uit 1209 dateerende Jakobikirche. het Pilatushaus, het Schwe- denhaus en een deel van de stadsmuren met het Tiergartnertor zwaar beschadigd werden. Hedenavond om 18.45 spreekt Max Blok, zijl via Hilversum II in zijn politiek week- uveiL,het onderwerp: „De boomen en het bosch Mill II .MITITMU—IMl»■trWW—m-lll— II IL1MW- PRIJS DEZER COURANT: Voor *s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met ..Kikeriki” ,De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl ƒ3.16. Fr p. p met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. /3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld goedgek abonn pr.Afz. nr 5 c„ fr. p.p. 10 c. In Kassei werden het Roode Paleis, de landsbibliotheek met circa 300.000 banden, alsmede de Martinsdom, de oudste vroeg- gothische kerk van Duitschland vernietigd. In Bremen werden de wereldberoemde oud-Bremensche patriciërshuizen dateefen- de uit omstreeks 1600 totaal verwoest. De bekende in 1400 als kerk gebouwde Jakobi- halle werd zwaar beschadigd. In de Kunst- halle, die voor het grootste deel vernield werd, werd o.a. ook het schilderij „Wash ingtons overtocht over de Delaware” uit 1800 vernietigd. In Lübeck werd de be roemde door Hendrik de Leeuw gebouwde dom met al zijn kunstschatten totaal ver woest. waaronder het hoogaltaar uit 1696. de Rochus-tafel uit 1515, het jongste ge richt van Burchhard Wulff (1673). het groote orgel (1699). het Levietengestoelte, het Kramer-koor. Eveneens totaal vernie tigd werden de Petrikirche (1260) met or gel en kansel van Heinrich Mathis, de Marienkirche (1251) met het hoogaltaar uit 1425, het Greveraden-altaar uit 1494, het Schinkelaltaar uit 1501, het Maria- altaar uit 1520, het Triptychon uit 1518, het Bergenfahrer-altaar uit 1524, de ga lerij en de kansel uit 1691, het groote orgel, het Bach-orgel, de astronomische klok uit 1561, het Schonenfahrer-gestoelte uit 1506, het Bergènfahrergestoelte uit 1518, het Nowgorodfahrergestoelte uit 1523, de senaatsstoel uit 1575, de wereldberoem de Doodendans en Gregormesse van Bernt Notke. Bovendien werden talrijke oude burgerwoonhuizen. ten deele uit de 16e en 17e eeuw, met onvervangbare cultuur waarden, vernietigd. In Rostock werden alle beroemde baksteenkerken uit de 13e eeuw, waaronder de Nikolai- en Petri kirche, vernietigd. Bovendien werden 3 der beroemde, eveneens uit de 13e eeuw stammende stadspoorten, alsmede alle Go tische gevelhuizen uit de 14e, 15ë en 16e eeuw en talrijke kunst- en schilderijen verzamelingen. vernietigd. In Berlijn werd de wereldberoemde Hedwigskathedraa1 ver nietigd en de Staatsoper vernield. Zwaar getroffen werden het Deutsche Opernhaus, de Marstall, de staatsbiliothèek, het Schin- kelhuis. het Berlijnsche kasteel en de Nationalgalerie. Deze opsomming is geens zins volledig. De Fransche regeering heeft medege deeld, dat de Fransche vloot te Alexan- drië „gezwicht is voor den Engelsch-Ameri- kaanschen druk”. De manschappen hebben volgens een telegram uit Engelsche bron hun „aansluiting” bekend gemaakt. Van 22 aar tot 5.30 aar Maan: 31 Mei op 4.44 u., onder 18.55 u.; 1 Juni op 5.11 u„ onder 20.04 u. 3 Juni N.M Nachtdienst dokters: tusschen 22 u. en u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Morgen van 6.30—16.30 uur zijn aan de beurt voor het afhalen van distributie bescheiden de letters Ket t.m. Kum. Morgen zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwartier, van Scheveain. gen-Noord en van Scheveningen.Zuid (^on derscheidenlijk in de lokalen van Diepen- burchstraat 1. Ooststraat 1 en TesseL schestraat 65 van 9 tot 16.30 uur) de beurt de letters Bou t.m. Dw voor (Gewestelijk Prinsegracht sousterrain), zijn morgen, uit de gemeenten den Haag, Wassenaar, Leidschendam, Voorburg, Rijs wijk en Wateringen aan de beurt J alle mannen, geboren in de maan- 4 den Mei, Juni, Juli en Augustus van het jaar 1924. 4 De tijden van aanmelding zijn als volgt: 1. Personen, die n i e t in het be- Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: VAGEN STRAAT 35—37 Oiro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310. Fil.s Rijsw., Kanfoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3. Tel. 119461) Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 775038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée. v.Hoytemastr. 66 Tel. 721187 in Duitschland, het beroemde kasteel Jo- hannisberg bij Eltville aan den Rijn, de St. Stephanskerk uit de veertiende eeuw, een van de schoonste voorbeelden van Gothische kunst, de dom te Mainz, de oudste Romaansche basiliek in Duitsch land totaal verwoest. In Essen werden de duizend jaar oude Münsterkirche, een van de oudste christelijke bouwwerken van Duitschland, dat tevens een van de rijk ste religieuze schatkamers bevatte, voorts de Gertrudiskirche, het raadhuis, de negenhonderd jaar oude Marktkirche en de achthonderd jaar oude Johanniskirche totaal vernietigd. In Düsseldorf werden de kunstacade mie. de stedelijke kunsthal, het Stadt- schloss en het Opernhaus zwaar bescha digd. In Dortmund viel het oude raadhuis, dat dateert uit 1237, aan de terreuraan- vallen ten offer. Bovendien werden in Dortmund vernietigd de Rainoldikirche uit de veertiende eeuw, de Petrikirche uit de vijftiende eeuw en de Prosteikirch^ uit de zeventiende eeuw. Voorts werden de stedelijke landsbibliotheek, het huis der beeldende kunsten en het theater zwaar beschadigd. In de oude Westfaalsche stad Soest wer den talrijke middeleeuwsche huizen met vakwerkgevels uit de zestiende eeuw ver nield. In Mannheim werd het national theater vernield. In Karlsruhe werden het Paleis van den marktgraaf en de lands- bibiiotheek vernietigd. In München wer- d('n o.a. de hof- eri staatsbibliotheek, kasteel Nymphenburg met zijn porcelein- fabricage, de oude pinacotheek, de univer- siteit en de academie van. beeldende HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 30 Mei (D.N.B.). Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: Aan het Oostelijke front van het Koebanbrugge- hoofd en in het gebied van Lissitsjansk ondernam de vijand plaatselijke, door krachtig artillerievuur gesteunde aanval len, die in den tegenaanval werden afge slagen. Een onderneming tegen bolsjewis tische benden achter den centralen front sector werd met succes beëindigd. De in gesloten bendengroepen werden vernie tigd en 74 kampen met groote voorraden en talrijke wapenen buitgemaakt. Van de rest van het Oostelijke front wordt geslaagde actie van eigen stoottroe pen gemeld. Vaartuigen der marine, ge bruikt voor de jacht op duikbooten, brach ten in de Finsche Golf een Sovjetduikboot tot zinken. Formaties vijandelijke vliegtuigen vie len gisteren overdag de Bretonsche stad Rennes en eenige steunpunten aan de At lantische kust aan en bombardeerden in den afgeloopen nacht verscheidene plaat sen in West-Duitschland. Voor een deel werd vrij gropte schade aan gebouwen aangericht. De bevolking, vooral te Wup pertal, leed verliezen. Volgens de tot dus verre ontvangen berichten werden 57 vij andelijke vliegtuigen, voor het meeren- deel viermotorige, neergeschoten. Vier eigen jachtvliegtuigen gingen verloren. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht op nieuw het havengebied van Bizerta. Onze successen, behaald bij het giste ren gemelde gevecht van Duitsche be- wakingsstrijdkrachten met een formatie Britsche torpedo-motorbooten, zijn nog aanzienlijk grooter gebleken. In totaal verloor de vijand 5 torpedo-motorbooten; 2 andere werden zwaar beschadigd en geraakten in brand, Er werden gevan genen gemaakt. Onze duikbooten hebben de laatste da gen in het Noorden en Zuiden van den Atlantischen Oceaan zeer zware gevech ten tegen konvooien geleverd, waarbij onze dappere duikbootbemanningen met zeer moedigen aanvalsgeest en groote verbittering streden. Hierbij brachten zij 15 schepen met een totalen inhoud van 90.000 ton tot zinken. Naar wij vernemen Is benoemd tot wethouder van de gemeente 's-Gravenhage de heer H. W. Boelens, tot heden hygië nist bij den Haagschen Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst. De beer Boelens is oeiast met de zorg der volksgezondheid Deze ressorteerde vroeger onder .Social 4aaen' -naa: s nu eer. aparte diens: gewrdet a.*r den dienst der volk-gezor.dheic zu. nn komen te ressorteerer de ziekennu zen. de verzorgingshuizen de Geneeskunde Dienst, de Gemeente-apotheek, de Keu ringsdienst voor Waren. Centraal Badbe- heer. de begraafplaatsen, de Kranken- kasse en het Openbaar Slachthuis. De regeeringen van Engeland en Frankrijk verklaren plechtig en open lijk, dat zij indien haar een oorlog zou worden opgedrongen, voornemens zijn, de vijandelijkheden te voeren met den stelligen wensch de burger bevolking te sparen en op elke mo gelijke wijze de kunstschatten en monumenten te ontzien. Het klinkt als een lugubere grap, als men deze verklaring leest, met de vele Britsche en Amerikaansche uitingen van Tecenten datum voor oogen. waarin de groote waarde der aanvallen op vrouwen en kinderen en van de vernietiging van cultuurmonumenten wordt beschreven. Hiertoe zijn echter in allen tragischen ernst blanke volkeren, die aanspraak maken op den titel ..beschaafde natie” gekomen, toen zij zich eenmaal ver bonden met het bolsjewisme. Het is tragisch, dat geen der deelnemers aan de persconferentie op het Witte Huis zich dit wist te herinneren ajajan au vaavatKz* pvuvvu»- den Ausweis melden zich op t de volgende uren: 14.30- 15.30 de letters A t/m L 4 15.30- 16.30 de letters M t/m Z 3. Betreffende de invulling van aanmeldingsformulieren palingen der verordening trachten deze te ontduiken. zit zün van een geldigen Aus- 4 weis melden zich op de vol- J gende uren: 4 8.30-10.00 de letters A t/m H 10.00-11.30 de letters I t/m P 4 11.30-13.30 de letters Q t/m Z 2. Personen, die wel in het bezit zijn van den onder 1 genoem- Met. vee] ophef maken tegenwoordig Amerikanen en Britten gewag van uitge voerde oombardementen op groote steden, waarbij dan vanzelfsprekend op de eer ste plaats de burgerbevolking hoofd zakelijk dus vrouwen en kinderen ge troffen wordt. Churchill heeft te Washington onomwonden verklaard, dao hij daarvan groot effect verwacht. Deze verklaring van Engeland’s eersten minis ter kan als een doekje voor het bloeden worden beschouwd, nu hij en zijn com pagnon Roosevelt allengs tot de con clusie moeten zijn gekomen, dat de aar» hun volken beloofde verdelging van de As-mogendheden wel naar het Rijk der fabelen kan worden verwezen. Een krachtmeting met de Duitsche Weermacht binnen de Europeesche grenzen zelf, is een zoo gewaagde onderneming, dat men vooralsnog maar liever tracht, teneinde Stalin te believen, niet weerbare men. schen te vernietigen. Het eenige resul taat, dat men daarmede bereikt is ver bittering. Geen neerslachtigheid over hetgeen verloren ging al is er zeker pijn en droefenis voor alles domineert de wensch om den tegenstander in tien voud terug te geven, van hetgeen hij ge zaaid heeft, De gedachte, dat de Duitsche oorlogsmachine inderdaad ernstig ge troffen kan worden door bombardementen in West-Duifschland zelfs al zouden deze bombardementen, in plaats van de bevolking, in de eerste plaats de industrie schade toebrengen kan alleen daar in gang vinden, waar de wensch de vader van de gedachte is en waar het ontbreekt aan voldoende inzicht in de wijze waarop een bewapenings-industrie in den moder nen oorlog wordt georganiseerd. Men kan moeilijk aannemen, dat Churchill dit niet zou begrijpen en daarom ligt de conclusie, dat al dit rumoer om de ge allieerde luchtaanvallen op West-Duitsch land. zijn oorzaak vindt in den wensch om Stalin voorloopig tevreden te stellen, voor de hand Het spreekt vanzelf, dat er in Amerika en in Engeland waar toch niet iedereen door den oorlogswaanzin totaal uit het evenwicht geslagen is oppositie moet bestaan tegen dergelijke luchtbombarde menten op de burgerbevolkingen. Men voelt en begrijpt, dat de vergelding nog vreeselijker zal zijn. Weliswaar schijnt de kerk van Engeland zich niet te willen uitspreken tegen dergelijke bomaanvallen; geen oprecht geestelijke, geen echt-ge- loovige. kan dergelijke onmenschelijke daden goedkeuren. In dit verband herinnert Volk en Va derland aan de officieel* publicatie van het Engelsche ministerie van Buitenland- sche Zaken op 2 September 1939 dus nog vóór den aanvang van den oorlog welke aldus luidde Tot en met 30 Juni a.s. geeft bon „Alge, meen 578” van de bonkaart voor voedings. middelen en de bon „V eenheidszeep" van de aan kinderen beneden acht jaar uitgereikte kaarten recht: hetzij op een stukje van 24$ of 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 pCt„ hetzij op een stukje van 70 of 75 gram eenheids toiletzeep 14 15 of 21 pCt., hetzij op het doen wasschen van 5 k.g. droge vuile wasch. Bon Algemeen 579” van de bon kaart voor voedingsmiddelen en bon „V waschpoeder” van de kaarten, uitgereikt aan kinderen beneden acht jaar geven voorts tot en met 30 Juni a.s. elk recht op 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, of op het doen wasschen van 9 k.g. droge vuile wasch De met „V toiletzeep” ge merkte bon van de aan kinderen beneden twee jaar uitgereikte kaarten geeft recht op één stuk van 50 of voor zoover voor radig 75 gram toiletzeep van oude sa menstelling. HONDEN. EN KATTENBROOD OP BON 7: Van 1 tot en met 30 Juni wor den op bon 7 van de voederkaart voor honden dezelfde hoeveelheden honden brood beschikbaar gesteld als voor de afgeloopen periode. Óp bon 7 van de voe derkaart voor hondenbrood (groep K> wordt over dezelfde periode ij k.g. kat tenbrood beschikbaar gesteld. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Van de zijde van het departement 4 van Opvoeding, Wetenschap en Kul. tuurbescherming wordt medege- J deeld dat de Rijksuniversiteiten te 4 Utrecht en Groningen, de Techni- 4 sche Hoogeschool te Delft de Land. bouw Hoogeschool te Wageningen, zoomede de gemeentelijke universi- 4 teit te Amsterdam op 1 Juni a.s. in vollen omvang het werk zullen her- vatten. 4 4 Ten vervolge op de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekend making van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terug voering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht, worden by deze voor aanmelding opgeroepen: het dienstplichtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van het regimentJagersen alle in de jaren 1939 en 1940 u i t dit regiment voortgekomen oorlog s onder de e- 1 e n, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in het „Wehrmachtslager” te Amersfoort, Zonnebloemstraat, en wel: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 3 Juni 1943; degenen, die geboren zyn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni 1943; op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. het dienstplichtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van het eerste regiment infanterie cn alle in de jat en 1939 en 1940 uit dit regiment voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in de Frieslandkazcrne te Assen en wel: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 3 Juni 1943; degenen, die geboren zyn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni 1943; <op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. Bij de aanmelding moeten worden overgelegrf het persoonsbewijs en distributie- etamkaart en, voor zoover mogeljjk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers”, woor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewys bjj hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behar tigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheini gung” zoo spoedig mogeljjk weder aan den werkgever resp. de instantie, die dc 'belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zjjn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge- troepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht «rijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, ■van het station van vertrek. K 1 e e ding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Drin gend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed cn extraschoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buitea Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangen schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Grossadmiral Dönitz bij de Torpedojagers. De opperbevel hebber der Duitsche Oorlog smarine Grossadmiral Dönitz bij de begroeting van Duitsche tor pedojagers, die na een succesvolle on derneming in den Atlantischen Oceaan in een der steun punten zijn binnen- geloopen. (P.K. Richleske- H.H.-St.) Voorts verneemt het D.N.B. van be. voegde zijde, dat op den vastberaden strijdwil en de gebalde kracht van Duitschland en zijn bondgenooten een aanslag op het leven en de cultuur van de Europeesche volken te pletter zal slaan. Het uur der wrake zal komen. Voor de gerechte straf zal geen poging tot ontkennen den vijand meer kunnen redden. volkeren. Europa moet onaantastbaar wor den. Eerst dan zal er vrede komen. Daarom verheugde hij zich erover, dat Nederlanders er bij geweest zijn in Stalin grad en in Tunis. Nadat hij als taak der manschappen den afweer van een even- tueelen aanval van het Amerikanisme had genoemd, dankte hij de Duitsche kamera den, die hen thans opleiden tot soldaten. Hun een politieke instelling bij te brengen noemde hij een deel van z ij n taak, als Leider van de Beweging en van het Ne derlandsche volk. Met betrekking tot den eed op den Füh rer herinnerde hij aan den eed van trouw, dien hijzelf in December 1941 in diens handen aflegde. De eed dien vele der manschappen op hem, Mussert. hebben af gelegd, legt dan ook in geen enkel opzicht iets in den weg aan dien, welken zij thans afleggen als soldaat. Nadat Mussert deze gelofte van trouw en gehoorzaamheid tot in den dood aan den Führer en de door hem aangewezen lei ders had toegelicht, verzocht hij aan den regimentsadjudant den mannen den tekst voor te zeggen. Terwijl twee groepen van vier mannen namens het geheel dien eéd op den sabel aflegden, zegden zij allen de gelofte na. DE RIJKSCOMMISSARIS SPREEKT Mannen van de Nederlandsche Landwacht Ge hebt den eed van trouw op Adolf Hitler afgelegd en met dien eed van trouw hebt ge tegelijk een gelofte en een belij denis afgelegd, een belofte van trouw aan onzen Führer en zijn werk, het werk van wereldgeschiedkundige beteekenis, dat voor Europa een nieuwe orde en voor de Germaansche volken van Europa een lots- gemeenschap van het bloed de eer en de toekomst zal beteekenen. Als politieke soldaten die gij zijt, is deze eed van trouw tegelijk een belofte van trouw aan den levensvorm en de levensgemeenschap die onze Führer ons, menschen van Germaanschen aard gege ven heeft >n het Nationaal-Socialisme als ster die ons den weg wijst naar onze toe komst Ge hebt dit. uw besluit, bekrach tigd met de gelofte van trouw, van dap perheid en van gehoorzaamheid tot in den dood. Ik ben mij bewust, dat dit besluit voor u, Nederlanders, groot is. Want gij staat niet, zooals het Duitsche volk, reeds sinds twee generaties voor de twijfelachtige waarde van de Europeesche orde. Deze 1L beralistische orde, die niet het volksche en de waarde van het bloed op den voor grond stelt. Gij hebt niet al die ervaringen opgedaan die het Duitsche volk sinds twee generaties geleerd heeft, dat het deze orde moet overwinnen. Gij zijt eerst sinds de Meidagen 1940 voor die beslissing gesteld en ge hebt in volle bereidwilligheid om u in te zetten de groote beslissing ge nomen Mannen van de Nederlandsche Land wacht. Deze beslissing is onvoorwaarde lijk, want op een oogenblik, waarin het leven van een continent een nieuwen vorm krijgt, en waarin de weg, dien de menschheid zal gaan, voor eeuwen wordt vastgelegd, kan men niet aan het oude hangen en het nieuwe willen, want dat beteekent, dat men het oude niet houdt en het nieuwe niet vindt. Maar de dappere en onbevreesde be reidwilligheid om u te geven en uw klaar besluit zijn het, die aan u, Nederlanders, de kracht en de zekerheid van de ont wikkeling van uw volksche waarden, die in uw bloed gelegen zijn, geven zullen. Mannen van de Nederlandsche Land wacht! Met dezen eed zijn we kameraden geworden. Ik noem u daarom mijn ka meraden en nu gij offervaardig besloten hebt den zwaren weg te gaan, hebt gij in menschelijk opzicht iets gewonnen, na melijk een onverbreekbare kameraadschap, een kameraadschap van het strijdende Nationaal-Socialisme. Heden zijn wij één van wil geworden en van heden af zijn we één in de overwinning. Kameraden, van nu af aan verbind'; ons een onver breekbare band, de trouw aan onzen Führer en het geloof aan onze gemeen schappelijke cverwinning. Heil dem Führer. REDE S.S. GRUPPENFÜHRER RAUTER SS-Gruppenführer Rauter wees er op, dat de Ned. Landwacht is: een territoriale vérdedigingsorganisatie ter afweer naar buiten zoowel als naar binnen. Hij hoopte echter, dat zij nimmer zou behoeven op te treden met betrekking tot binnenlandsch politieke aangelegenheden. Daarom ook juist had hij den Reichsführer-SS verzocht haar op te stellen binnen het raam der Waffen-SS. Hij herinnerde aan de honder den in Waffen-SS en Legioen, die aan groeiden tot duizenden, en sprak dienover eenkomstig den wensch uit. dat de hon derden hier aanwezige manschappen hun korps evenzeer mochten zien aangroeien Voorts schetste hij hun hetgeen Duit«rr land na den wereldoorlog heeft meege maakt en hij zeide aldus te kunnen aan voelen, wat het beteekent een oorlog te verliezen. Duitschland echter richtte zich op in dapperheid, trouw en gehoorzaam heid aan Adolf Hitler. Ook van de man nen van de Landwacht verwachtte hij een revolutionaire geestesinstelling. De kapel besloot de plechtigheid met het spelen der volksliederen. Hierna on derhielden de autoriteiten zich nog gerui- men tijd met de commandanten van de opleidingsschool. De manschappen van de Ned. Land wacht, hoewel deel uitmakend van een territoriale verdedigingsorganisatie, zullen als politieke soldaten mede de wegberei ders zijn voor de Groot-Germaansche weermacht, die eens de Germaansche le- vensruimte zal beveiligen en beschermen. Zij legden een eed af op den Führer en verbonden zich daardoor met hem, die het aanzten van Europa voor eeuwen zal ver anderen. Zij werden daardoor opgenomen in de ondeelbare strijdgemeenschap van alle Nationaal-Socialisten, die slechts één gemeenschappelijk lot en één gemeen schappelijke overwinning kent. Deze gedachten vormden het hoofd thema van de redevoeringen, die Mussert, de Rijkscommissaris en SS-Gruppenführer Rauter Zondagmorgen hebben gehouden ter gelegenheid van de beëediging der eer ste Landwacht-recruten op den Führer. De plechtigheid had plaats in de Konlng Willem I-kazerne te ’s-Hertogenbosch, op welker binnenplein zich omstreeks half elf de eerste bataljons van de Ned. Landwacht en de Musikzug van het SS-wachtbataillon in carré hadden opgesteld tegenover het spreekgestoelte. Ter decoratie daarvan was een achtergrond van vlaggedoek aange bracht en waren daarvoor twee stukken pantserafweergeschut, trommels en ge- weren.aan-rotten neergezet. De mannen, wier oefentijd van drie maanden op 3 Mei was aangevangen, maakten reeds een zeer goeden militairen indruk. Zij waren gekleed in de veld- grauwe uniform der Waffen-SS. Daaraan ontbrak alleen nog het specifiek Neder landsche kenteeken. dat binnenkort op den linkermouw zal worden aangebracht en vermoedelijk zal bestaan uit een kleinen leeuw. Vele eeregasten waren aanwezig, waar onder de chef der Ordnungspolizei General Lankenau en hoofden van formaties en diensten der N.S.B. Nadat de autoritei ten, vergezeld door den comman dant der Waffen-SS, langs de gelederen waren geschreden, richtte de Befehlshaber der Waffen SS, aan wien de Höhere SS- und Poiizeiführer de organisatie en de op leiding van de Landwacht' heeft op gedragen, het woord tot de man nen'; Hij hield hun voor, dat hun voor gangers in Waffen-SS en Legioen hun ge lofte niet alleen gestand hebben gedaan in de kazerne, maar ook in den mee- doogenloozen strijd aan de fronten. Hij sprak de hoop uit. dat zij steeds zouden bedenken, die gelofte als dappere Germa nen te hebben afgelegd. REDE VAN MUSSERT Hierna betrad Mussert het spreekgestoel te. Deze ving zijn rede aan met te her inneren aan de gebeurtenissen der Mei dagen 1940, hoe de Duitschers hier bin nen moesten vallen om de Germaansche levensruimte te beveiligen tegen aanvallen van buiten en de regeering naar Londen vluchtte met alle gevolgen van dien. Hoewel zij haar werkzaamheid schijnt te willen voortzetten door van daaruit op te hitsen reden, waarom thans de radio toestellen in beslag moesten worden geno men gevoelde hij zich mede-verant- woordelijk voor de toekomst van Europa en hij sprak nogmaals hoewel deze soms veraf schijnt zijn vertrouwen uit in de totstandkoming eener broederschap van De p aatsvervangende Britsche minis ter-president Attlee verklaarde op 27 Mei in het Engelsche Lagerhuis, dat het on. juist was te zeggen, dat de luchtaanvallen op Duitschland lukraak geschiedden, doch dat zij alleen op militair belangrijke doefen waren gericht. Daartegenover wordt van bevoegde Duitsche zijde verklaard, dat de lucht, aanvallen op Duitschland in werkelijkheid bijna zonder uitzondering gericht waren op de woningen der burgerbevolking, op vrouwen en kinderen, op ziekenhuizen, scholen, kerkten en de cultuurgedenktee- kenen, die de geheele menschheid tot nu toe heilig en onschendbaar achtte. De onderstaande opsomming van belangrijkste vernielingen binnen grenzen van het Duitsche Rijksgebied be. wijst onomsfootelijk de misdadige bedoe- lington van de BritschAmerikaansche bomcommando’s en zijn joodsche op. I drachtgevers. Door de totdusver uitgevoerde terreur- aamvallen werden tot en met 25 Mei 1943 in het Duitsche Rijksgebied 191 scholen vernield, 920 scholen zwaar beschadigd, 108 ziekenhuizen vernield, 231 ziekenhui zen zwaar beschadigd, 133 kerken ver- nield, 494 kerken zwaar beschadigd. Be halve het ontelbare aantal particuliere woningen, die vernield of zwaar bescha. I digd werden, vielen talrijke onvervang- bare cuituurgedenkteekenen, die afzon derlijk niet eens allemaal opgenoemd kunnen worden, aan de EmgelschAme- rikaansche terreuraanvallen ten offer. Onvervangbare cultuurgoederen Zoo werden o.a.: in Keulen 31 kerken totaal verwoest, waaronder de beroemd ste en meer dan duizend jaar oude bouw, werken, o.a. St. Gereon, het eenige bouwwerk uit het Merovingische tijdvak, St. Aposteln, St. Maria im Kapitol, een van de schitterendste gedenkteekenen van Karolingische kunst. Gross St. Martin, een van de prachtigste bouwwerken uit den Romaanschen tijd, St. Pantaleon en St. Severin. In Mainz werden het Ro- meinsch—Germaansche museum, het keurvorstelijk paleis, een van de schitte rendste bouwwerken uit- de Renaissance de aanmeldingsformulieren wordt er nadrukkeljjk op ge- 4 wezen, dat deze zoowel door den werkgever als den werk- 4 nemer moeten worden onder- teekend. De distributiestamkaart moet J worden meegebracht. De werkgevers zyn verplicht 4 de tot aanmelding verplichte per- J sonen gedurende den tijd, dien zij 4 hiervoor noodig hebben, van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmel- 4 dingsplichtigen en werkgevers maken zich strafbaar wanneer zij 4 handelen, in strijd met de be- J of 4 4

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1