No. 18SÖ2. 1943. Woensdag 2 Juni. Terugvoering in Krijgsgevangenschap AANMELDING VOOR DEN ARBEIDSINZET Oproep STADSNIEUWS //e regiment infanterie 2e, 3e, 9e en AGENDA Europa De arbeid in den strijd voor BINNENLAND Bekendmaking alle mannen, geboren in 1920 opgeroepen te 1 2) 5) ONDERWIJS BRUTALE ROOFOVERVAL Predikbeurten ruimte en den V1JANDELIJKE TORPEDOJAGER ZWAAR BESCHADIGD BIJEENKOMST VAN HET NEDER- LANDSCHE EN DU1TSCHE ARBEIDSFRONT r 1 1 AFHALEN DISTRIBUTIE BESCHEIDEN DE NIEUWE BOTERBON De plicht tot inlevering van radio-ontvangtoestellen VARIÉTÉ IN SCALA MUTATIES IN ITALIAANSCHE LEGERLEIDING NEDERLANDERS NAAR HET OOSTFRONT INLEVERING RADIOTOESTELLEN In Mei werden 430.000 brt. scheeps- 10 oorlogsschepen van vijand vernietigd VERDUISTEREN HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST BURGERLIJKE STAND HAAGSCHE COURANT V zich Maandag aan op zich Dinsdag melden aan op Amersfoort, infante- regiment regiment 13334 17018 1) 100: 7506 t e infante- op 3) op regiment infante- r i 4) i ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT DUITSCH een Waarnemingspost op het strand Hemelvaartsdag (Vervolg) Oud-Bapt Gem.. Z.W.Buitens. 39. u. ds. Fabrie Chr. Geref. gem 6) 7) 8273 16667 9321 21576 I van Biarritz. Met behulp van een peil- inrichting neemt de post elk vijandelijk <«p zee waargenomen schip in het vi zier en meldt den vastgestelden koers aan het wachtcommando. (P.K. Schodl-Atl. H.) volk ge- Van Vrijdag a.s. tot en met 15 Juni a.s., dus gedurende een periode van 12 dagen, geeft de bon „Boter 23A" recht op het koopen van 250 gram boter of mar garine voor personen van 4 jaar en ouder. Kinderen beneden 4 jaar ontvangen gedu rende deze periode 125 gram boter of mar garine op bon „23B Boter”. 25.000: 1000: 400: 200: Tessel- aan Officieel wordt medegedeeld: Nadat de laatste dagen een groot aantal gevallen bekend was geworden, waarin getracht werd den plicht tot inlevering van radio- ontvangtoestellen te ontduiken, b.v. door den aankoop van oude toestellen, die in plaats van het tot nu toe gebruikte bruik bare toestel zouden worden ingeleverd, is thans ingegrepen De Sichérheitspolizei heeft in verscheidene gevallen personen kunnen arresteeren. die de beschikking van 13 Mei 1943 hebben overtreden en zij heeft overeenkomstige maatregelen tegen hen genomen De bevolking wordt nogmaals zeer drin. gend gewaarschuwd, daar het na afloop van den inleveringstermijn toe te passen contróle-systeem iedere overtreding zon der meer aan het licht zal brengen. In dit verband wordt er ook aan herinnerd dat na afkondiging van de beschikking iede- ren bezitter van een radiotoestel inge volge art. 1 der beschikking het beschik kingsrecht ontnomen is. Op grond van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder, landsche gebied (commissaris-generaal Z.B.V.) r.r. 43/1943 omtrent den aanmel. dingsplicht ten behoeve van den Arbeidsinzet worden hiermede weidsche benaming ,,Raket-Va- voor het Pinksterprogramma in belooft waarlijk niets te veel. En de nummers in vlot tot stakingen bewijzen steeds weer poogt <ïen Morgen, Hemelvaartsdag, zijn de kan toren van den distributiedienst gesloten. Vrijdag van 8.3016.30 uur zijn aan de beurt voor het afhalen van distributie bescheiden de letters Nu t.m. Ran, Vrijdag zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwartier, van Schevtenin- gen-Noorden van Scheveningen.Zuid (on derscheidenlijk in de lokalen van Diepen- burchstraat 1, Ooststraax 1 en T schestraa- 65 van 9 tot 16,30 uur) de beurt de letters'Kau t.m. Leu. Generaal Ezio Rosi, tot dusver chef van den generalen staf van het Italiaan- sche leger, is van zijn post ontheven en benoemd tot bevelhebber van een leger groep. Tot chef van den generalen staf van het leger is generaal Mario Roata benoemd. Voorts is de legergeneraal Al fredo Guzzeni benoemd tot bevelhebber van een legergroep. Opnieuw is Maandag een contingent van eenige honderden vrijwilligers van Neder, landschen stam naar Oost-Europa vertrok ken om, na verkregen militaire opleiding, deel te nemen aan den strijd tegen het bolsjewisme. De Dierentuinzaal bood dezen namiddag den gebruikelijken aanblik. De Höhere SS- und Polizeiführer General-leutnant Rauter en de plv. leider der N.S.B., de heer van Geelkerken inspecteerden de in carré op- gesteldeT groepen. De heer van Geelkerken schetste in zijn toespraak de karakter-eigenschappen van het Nederlandsche volk, welk volk in de geschiedenis heeft bewezen strijdvaardig en vastberaden te zijn. Thans willen wij aldus spreker ons Nederlandsóhe aandeel hebben in den strijd voor ons volk die gevoerd moet worden in het groote Germaansche verband tegen de ge. varen van het op de Germaansche cultuur en beschaving gerichte bolsjewisme. Allen, die als vrijwilligers uit ons volk aan dezen strijd deelnemen, weten waar het om gaat en spreker vertrouwde, dat degenen, die heden vertrokken met de zelfde bewustheid zouden optreden als de duizenden kameraden, die hen reeds zijn voorgegaan. General-leutnant Rauter zeide zich van ganscher harte te verheugen over het idealisme, dat hier aanwezig is gebleken. Hij herinnerde aan den tachtigjarigen oor log. dien het Nederlandsche volk voor zijn vrijheid had gestreden en aan het feit dat dit, volk door dien strijd groot is gewor den. Spreker noemde de thans vertrek- kenden en aan Duitsche zijde medestrij denden de pioniers voor het groote Ger maansche verband, dat onder de geniale aanvoering van Adolf Hitler wordt ge vormd ter vestiging van een nieuw groot Europa en hij bond hun op het hart, als goede Nederlanders goedmoedig en dap per te strijden voor het grootsche werk, dat Hitler ten tahoeve van de groote Ger maansche gemeenschap weet te leiden. Een militair muziekkorps speelde volks liederen en het begeleidde tenslotte den troep naar het station Winkeljuffrouw met gummistok aangevallen Gistermiddag heeft een brutale roof overval plaats gehad in een sigarenwin kel in de Anna van Saxenstraat Een jongeman trad den winkel bin nen en stelde zich achter een gordijn ver dekt op. Toen de winkeljuffrouw, die de bel hoorde overgaan naar voren kwam, trad hij onverhoeds op haar toe en gaf haar met een gummistok eenige klappen of> het hoofd, waardoor zij gewond werd. Hoewel nog niet bewusteloos, was zij toch half versuft. De man nam 30 uit de kassa en dwong ce vrouw hém 180 tabaks, bonnen te geven Daarna zette hij het op een loopen De vrouw had nog de kracht naar een buurvrouw te loopen, die de politie en een dokter waarschuwde. Het signalement van den dief luidt: oud om streeks 24 jaar. 1.75 a 1.80 meter lang bleeke gelaatskleur, slank postuur bril met donkere glazen, licht grijs gestreept costuum, gouden polshorloge. De onver laat maakt een beschaafden indruk. Morgen, Hemelvaartsdag, zal de „Haagsche Courant” niet verschenen. Vele duizenden werkers uit de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland waren Zaterdagmiddag naar de Stichtsche hoofdstad gekomen om in de groote markthallen aan de iroeselaan te luisteren naar de magistrale redevoerin gen van Arbeidsfrontleider H. J. Wouden berg en General-Kommissar Schmidt. Het Duitsche en het Nederlandsche Ar beidsfront hadden alle Betriebsmanner, sociale voormannen en functionarissen uitgenoodigd om in Utrecht bijeen te ko men, een uitnoodiging, waaraan op impo- neerende wijze gevolg is gegeven, Reeus lang voor den aanvang was de geweldige ruimte van de markthallen tot in de uiter ste hoeken gevuld, meer dan vijfduizend werkers hadden een plaats gevonden en nog stonden honderden buiten. De zaal was waardig en met smaak ver sierd met nationale Nederlandsche en Duitsche vlaggen en met de vlag van het Duitsche Arbeidsfront. Op het met groen, bloemen en vlaggen getooide podium prijkte de slagzin „De arbeider is de dra ger der volksgemeenschap”, een leuze, die zich wel zeer sterk manifesteerde op deze bijeenkomst van voormennen uit het Ne derlandsche bedrijfsleven, waar zoowel van Nederlandsche als Duitsche zijde ge wezen werd op het groote belang van den arbeidsinzet voor de toekomst van Euro pa en waar nog eens de nadruk werd ge legd op de grootsche taak, welke de so ciale voormannen en de arbeiders tegen over de volksgemeenschap hebben, een taak, die culmineert in den strijd om de vrijheid van Europa. Vrijdag moeten hier ter stede uit de districten D G en H diegenen hun radio toestellen inleveren, die volgnummers hebben van 801 t.m. 1200 Voor de inlevering te R ij s w ij k is Vrijdag aan de beurt: Caan van Necklaan. De inlevering moet geschieden in de school aan de Eschdoornstraat. Te Voorburg zijn Vrijdag aan de beurt: Bleyenburgstraat, Claudiusstraat, Heerenstraat, Koninginnelaan Laan van Middenburg Willemstraat, Tuinluststraat. Hier moet de inlevering geschieden, in de Montessori-school in het Park Vreugde en Rust Van 22 aar tot 5.30 aar Maan: 2 Juni op 5.39 u.. onder 21.09 u.J 3 Juni op 6.11 u., onder 22.10 u., N.M. Nachtdienst dokters: tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364, zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. ROME, 2 Juni. (Stefani.) Gistermiddag heeft een formatie vijandelijke oorlogs schepen Pantellaria onder vuur genomen de onmiddellijke reactie van onze artil lerie noodzaakte de vijandelijke schepen het bombardement te staken. Een tor. pedojager van de formatie werd ernstig beschadigd Door herhaalde malen onder nomen 1 ijandelijke luchtaanvallen werd op het eiland ernstige schade aap huizen aangericht. Vijandeiijke vliegtuigen wier pen bommen op de omgeving van Napels, op Paola en op plaatsen op Sicilië en Sardinië lichte schade en enkele slacht offers. Onze jagers schoten tijdens ge vechten boven Sardinië 3 toestellen' neer, 9 andere vliegtuigen werden door het vuur der luchtdoelarüllerie omlaag ge haald drie kwamen in zee terecht nabij Pantellaria, 3 ter hoogte van Oibia (Sas- sari) en 3 nabij Marsala. De tot nu toe onder de bevolking ge telde verliezen als gevolg van de in dit bericht genoemde luchtaanvallen zijn als volgt verdeeld: Vijf dooden en 28 gewon den te Pertici (Napels), 3 dooden en 5 gewonden in totaal te Paola, Balestrate (Palermo) en Marsala. DONDERDAG 3 JUNI Stadsschouwburg. „Das Land des La- chelns”. 19 u Princesse-Schouwburg. „Waar is mijn dochter 14 u. „Er viel een ster”. 19.15 u. Geb. v. K. en W. „Circus Mandera”. 14 en 19.30 u. □iligentia. Liederenmat inée Irma Tim merman m.m.v. Hans Schouwman. 14.30 u. Scala. Variété. 14. 16.45 en 19.30 u. Amicitia. Prof. Jim Murray. 19 u. Duindigt. Courses. 13.30 u. V.U.C.. stadion. Korfbal. Noord—Zuid. 14 u. Windhondenrennen. 19,15 u. V. Hogen- houcklaan. Cricket. H.C.C. II—H.B.S. 11 u. Houfrust. H.B.S.—K.F.C. 14 u. VRIJDAG 4 JUNI Zeiss-Planetarlum „Haagsche Courant”, Voordracht over „Een reis naar de zon”. T5.45 en 20 u Scala. Variété. 19.30 u. 10.30 u. ua. **-. ---. Lin- naeusstr 10 u. ds. Croes. Loosduinten, Geref kerk 10 u. ds' Wiersinga. Leyenburg. 10 u. ds. Smelik - Leid, schendam. N. H. kerk. 10 u. ds. Vermet. Geref. kerk. 10 u. ds. Rietveld. Op grond van de op 29 April 1943- in de dagbladpers gepubliceerde bekend making van den Wchrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terug voering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht, worden b<j deze voor aanmelding opgeroepen: het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelcn, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur in het REDE H. J. WOUDENBERG De secretaris van den Arbeidsfrontlei der, de heer Goyvaarts, opende met een kort woord de bijeenkomst, waarna Ar beidsfrontleider H J. Woudenberg met applaus op het podium werd begroet. „Socialisme is het dagelijksch oefenen in gemeenschap”, heeft dr. Ley eens ge zegd. aldus ving Woudenberg aan. Aan vankelijk kwam deze uitspraak mij wat sentimenteel voor. Nu echter heeft dit woord een diepen klank voor mij gekre gen. Het was mij een behoefte met u, sociale voormannen en functionarissen, bij elkaar te komen om ons te bezinnen op onze marschroute. Een woord van dank, een eeresaluut. bracht spreker aan de sociale voorman nen. die in deze moeilijke tijden staan als-een rots in de branding. Door hun houding immers marcheert het Arbeids front. De pogingen weer, dat men arbeider op te ruien en dit gebeurt door lieden, die zelf achter de schermen blij ven. De ondernemer of directeur kan af wezig zijn en niemand zal hem op een gegeven oogenblik missen, hij kan op „dienstreis” zijn maar heel anders was en is het met den arbeider hij wordt direct gemist en als hij zich niet meldt op zijn werk, staakt hij en hij wordt ver antwoordelijk gesteld voor het standrecht. Moge de arbeider thans goed weten, dat hij zich niet op moet laten ruien. Wij hebben den arbeider de sociale voorman nen gegeven als betrouwbare leiders. Gij sociale voormannen, gij zijt weder pio niers. Gij draagt de fakkel verder en het werk der oude pioniers zal in het Neder landsche Arbeidsfront zijn bekroning vin den. 5700 Sociale voormannen in de be drijven en 4000 functionarissen werken in 485 plaatselijke, kantoren samen. Voor mannen en functionarissen, aan uw vor ming wordt veel aandacht besteed. Bin nenkort wordt weder een vormingsschoo) geopend. Uitvoerig stond spreker stil bij de be roepsvorming en de bedrijfsleiding De leerlingopleiding wordt gestimuleerd door leercdhtracten Ook de scholing en her. scholing van oorlogsinvaliden wordt bin nenkort ter hand genomen. Nog zijn er zeer lage Iconen in Nederland; er zijn im mers nog menschen. die niet genoeg ver dienen omhun distributiebonnen in wa ren om te zetten. Dat is een der oorzaken van den zwarten handel, een oorzaak, die wij in de kern zullen bestrijden, opdat voor een ieder een bestaansminimum ver- i. zekerd zij. Vervolgens herinnerde de Ar beidsfrontleider aan datgene, wat het Arbeidsfront doet voor de arbeiders, die Vijfde klasse 1837 3196 1761 4773 20007 1346 6744 9703 14670 15034 Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri- butiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgan- gers”, voor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die h|in belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de ..Beschei nigung” zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moet melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tyd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opge roepen personen vrjj vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. KI ee d in g, Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Drin gend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, onder goed en extra schoeisel, alsmede kookgerei cn lepel mede te brengen. De gezamen lijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangen schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergclijke pogingen steunen. WEERM ACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 2 Juni. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Aan he Oostelijke front van het Koe. banbruggehoofd en bij Welisj hebben de Sovjets gisteren met sterke, door pantser wagens en slagvliegtuigen ondersteunde strijdkrachten, aanvallen ondernomen. Tij dens moeilijke gevechten werden alle doorbraakpogingen met groote verliezen voor den vijand tot mislukking gebracht. Marine-artillerie heeft in de baai van Kroonstadt een Sovjet-Russisch wacht, schip in den grond geboord. In het achterwaartsche gebied van den centralen frontsector werd in moeilijk moeras- en boschierrein wederom een onderneming tegen bolsjewistische benden met succes tot een einde gebracht. 33 Kampen werden vernield, talrijke ■wapenen en ravitailleeringsgoederen buit gemaakt. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben de Zuidoostelijke en Zuidelijke kust van Engeland aangevallen en in scheer- vlucht installaties in de havenplaats. Mar gate en op het eiland Wight bestookt. Een vliegtuig werd vermist. Boven den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche verkenningsvliegtuigen 3 vijan delijke bommenwerpers en een transport vliegtuig neergeschoten. In den strijd tegen de Britsche en Am», rikaansche verbindingen ter zee hebben de marine en de luchtmacht in Mei 76 vijandelijke koopvaardijschepen van teza men 430.000 brt. tot zinken gebracht. 24 Andere schepen werden beschadigd. Daar van hebben duikbooten 65 schepen van tezamen 380.000 brt. in den grond ge hoord en nog 10 andere schepen bescha digd. Verder werden door de marine en de luchtmacht 1 corvet, 1 duikboot, 1 pa trouillevaartuig, en 7 motortorpedoboten tot zinken gebracht,. Drie torpedojagers, 1 onderzeeboot. 7 motortorpedobooten en 2 patrouillevaartuigen werden bovendien beschadigd. De riété” Scala daar niet alleen tempo wprden afgewerkt, doch eveneens van uitstekend gehalte zijn, is succes ver zekerd. Met ieders smaak is rekening ge houden. Voor de minnaars van de dans kunst treden op de Brunels, alsmede Serge en Jacquelin’ met parodieën en acrobatische dansen. Sensatie aan de trapeze brengen de Starley’s. Naast im- poneerende acrobatiek van de Morrely’s en de Kiefers vermeldt het programma verder de Londey’s. twee grappige, doch kundige tonspringers, die in dwaasheid naar de kroon worden gestoken door de komische wielrijders Polly en Dolly Ne derland. Op het slappe koord .verricht Dolhaney verbluffende toeren Bewonde- renswaardig is het diabolospe] der Mar chants en een even succesvol nummer is dat van den buikspreker Barandini. Mu ziek en zang vinden vaardige en talent volle afgezanten in Refala (het muzikale wonder). Alfonso (tenor) en de 3 Scha vuiten. En lest best is er Coos Speenhoff Ir, in zijn repertoire. P. van Zwanen burg. in Duitschland werken. Spr. herinnerde aan het werk van het Arbeidsfront voor de vrouwen in dfe bedrijven, aan het werk van Vreugde en Arbeid en aan vele andere ter reinen. waarop tiet N A.F. zich beweegt Het Arbeidsfront heeft veel, zeer veel be reikt in het afgeloopen jaar Na 1 Juli zal het Arbeidsfront geen werkloozenkas meer kennen, de contributie voor het N.A.F. zal aanmerkelijk worden verlaagd. De werkloosheidsverzekering is een erfenis van den kapitalistischen tijd. Wij immers staan op het standpunt, dat ieder mensch recht op arbeid heeft en heeft hij geen werk, dan heeft hij er recht op, dat de staat zorgt, dat hij daar geen gelde lijk nadeel van heeft. Dat moet geen on derwerp van verzekering zijn. Binnenkort zullen tot heil van het werkende arbeidsontspanningsoorden worden opend. De Betriebsführer zal in de toe komst.in rechten beschermd worden. In samenwerking met het Langemarck Studium zullen wij zorgen, dat begaafde kinderen uit de bedrijven, wier ouders een schoolopleiding niet kunnen betalen, door ons geholpen worden. Voorts worden vrije plaatsen aan universiteiten beschikbaar ge steld Een bijzonder genoegen is het spr. te kunnen mededeëlen, dat het tegemoet- komingsbesluit. dat voor de arbeiders, die in het buitenland werken en voor hun ge zinnen van zooveel belang is, is afgekon- digd Wij hebben slechts één verlangen, al dus de Arbeidsfrontleider„laat Europa behouden uit dezen strijd komen”. Eerst moet deze geweldige oorlog worden ge wonnen en de arbeider moet voelen van hoe overweldigend vee) belang zijn werk is. Fier en vrij moet hij de fabrieken in stappen, ver vfin zich moet hij zijn min derwaardigheidsgevoel werpen. Wij moe ten bedenken, dat wij een grootere ruimte en grootere mogelijkheden voor ons krij gen. Gemeenschappelijk. GermSansch en lotsverbonden willen wij samen werken met onze Duitsche arbeidsbroeders; daar ‘zal zijn, waar wij altijd naar gesnakt hebben: „Vrijheid, arbeid, brood” aldus besloot Arbeidsfrontleider Woudenberg onder da verend applaus zijn rede REDE COMMISSARIS-GENERAAL SCHMIDT Hierna was het woord aan commissaris- generaal Schmidt. Deze herinnerde er aan, dat wij een jaar geleden den stichtingsdag van het Nederlandsche Arbeidsfront kon den vieren. Als nationaal-socialisten zijn wij in dit land gekomen, aldus zeide hij, en op grond van de verantwoordelijkheid heb ben wij getracht, ook hier in Nederland een nieuwe arbeidsgemeenschap op socialen en nationalen grondslag tot stand te breneen. Het zal nu weldra drie jaar geleden zijn, dat ik kameraad Woudenberg leerde ken nen. Aan hem werd toen de reorganisatie toevertrouwd. Deze taak was niet gemak- kelijk. Zij is echter met succes volbracht, zooals wij zoojuist hebben vqrnomen uit de rekening en verantwoording van den leider van hèt Nederlandsche Arbeidsfront. Door ons geloof, dat nationaal-socialisme en socialisme bij elkander hooren. is ook dit werk tot stand gebracht. D» internatio nale wijzen wij af op grond van ons ras gevoel Thans in den strijd, moeten wij het ge bied. dat door onze voorvaderen bebouwd en gevormd is, of er nu dorpen, steden boerderijen of fabrieken op staan, verde digen tegen de horden van het Oosten en de gangsters van het Westen. Het Avond land moet leven, daarvoor draagt gij mede de verantwoordelijkheid. Zoo staat gij als sociale voorman met uw Betriebsführer schouder aan schouder. Gij draagt de verantwoordelijkheid ook voor den komenden tijd. Zoo groeit de groote Germaansche lotsgemeenschap Zoo staan thans reeds in de Duitsche bedrij ven Duitsche. Nederlandsche. Noorsche. Deensche en Vlaamsche arbeidskameraden In dezen moeilijken tijd kan geen groote socialistische vooruitgang bereikt wor den rgt is ons allen bekend. Eerst moe ten wij werken en overwinnen en den vijand vernietigen. Het korte tijdsverloop sedert de natio- naal-socialistische revolutie heeft echter bewezen, tot welke prestatieswij in staat zijn Ook de tijd zal komen, waarin t.lles weer opgebouwd wordt, wat thans door misdadige luchtpiraten wordt vernield En bovendien zullen wij de gemeenschaps vormen tot stand brengen, die wij voor alle Germaansche menschen eischen. Nederlanders en Dtiitschers kunnen op hun gemeenschappelijke verrichtingen1 De commandant van den Nederland- schen Arbeidsdienst deelt mede, dat de genen, die geboren zijn tusschen 30 Sep tember 1924 en 1 Januari 1925, voor zoo ver zij in Januari 1943 niet voor het ver vullen van arbeidsdienstplicht zijn opge roepen, niet meer voor het vervullen van dien plicht in aanmerking komen. Bin nenkort worden de betrokkenen in het bezit gesteld van een beschikking van vrij stelling van den arbeidsdienstplicht, wel ke krachtens art. 4 van het Arbeidsdienst- plichtbesluit op hen rust. Reeds ingediende verzoeken om verlen ging van uitstel van opkomst worden in verband met het vorenstaande niet in be handeling genomen. Degenen, aan wie uitstel van opkomst is verleend, en die zich dit jaar als stri dent willen laten inschrijven, doch zich niet voor dienstneming bij den N.A.D hebben aangemeld, omdat zij er op heb ben gerekend per Juli 1943 te worden opgeroepen, moeten zich onverwijld wen den tot het hoofd van stafafdeclinn Vil Luybenstraat 40—42 te ’s-Hertogenbosch met het verzoek alsnog voor oproeoinc in aanmerking te komen. om van 3 Juni af een aanmeldingsformulier in ontvangst hun woonplaats geldende Arbeidsbureau en dit persoonlijk de hieronder genoemde dagen, bij het Arbeidsbureau. melden 7118 11911 2081 3006 8592 9731 12119 BEVALLEN: M. Esseveld geb. Behr- mann d. A. J Postma geb Delfgaauw d. E. W. Th. v^n Schoten geb Dries sen z. A. E. Olsthoorn geb, Wennekes z. T. Trap geb. Schraa z. A. Cappella geb Visser z. L. F M, Diehl geb. Rombouts d. M. C. Tasseron geb. Vrouwenvelder d E te Meij geb Kos ten z. W. van Uffelen geb Koek d. C. P Jense geb van der Kleij d. G. M Versteegden geb. van der Vleu ten d. C. J. van der Spek geb Baren- dregt z. G. G. Vloemans geb. Bru- sche d J. A W Beye geb. Zalm z. D. M. Overmeer geb. van Gaans z. A. van Oosten geb. Hoekstra z. OVERLEDEN: J. H. P. Mulder, gesch. man, 54 j. J. Hartemink. vrouw van J. Louwman, 63 j. Jkvr. C. de Marees van Swinderen, vrouw van jhr. A. J. C. Rethaan Macaré. 53 j. J. J. de Haas, ongeh. man, 77 j. C J. A. de Zwart, ongeh. man, 59 j. D. N. L. van Thern- sche, wedn. van C. Arnoldus, 75 j. J. L. C. van Slot. d.. 5 j. D. Storm, wed. van J. van der Neut. 81 j. C. van den Hengel, wedn. van C. Dreikhau- sen. 66 j. A. H. Brink, man van P. N. de Bruijn. 66 j. T. Greive, ongeh. vr„ 80 j. C. S. van Diest, wed.’ van C. J. van Muijen. 79 j. H. Notting, wed. van J P. J. Ottes. 56 j. C. M. van Don gen. d.. 2 j. T. van Drimmelen. ongeh. man, 51 j. E. L. de Groof, vrouw van J. H. Carmincke. 53 j. P van dén Berg, man van M. C. Scheen, 31 j. F. P. van Bommel, z., 5 mnd. H. Noor- duin, z.. 13 mnd. trotsch zijn. De gebieden, welke de Duit sche Weermacht in welker rijen ook Ne derlandsche kameraden strijden, ons heeft geopend, zijn groot genoeg, om ons allen arbeid en brood te geven. Als in dezen groeten lotsstrijd de Duit sche arbeidskameraad het geweer grijpt, is het rechtvaardig en billijk, dat zijn Nederlandsche kameraad den hamer ter hand neemt en de vrijgekomen plaats van den arbeid inneemt. Men kan daarom bij den arbeidsinzet niet van een deportatie spreken maar het gaat hier om een,oorlogsnoodzaak, die ge worden is uit de Europeesche lotsgemeen schap. De eene neemt bet geweer, de an dere den hamer ter hand. Zoo ontstaat uit den arbeidsinzet een groote prestatie- en lotsgemeenschap. Gij staaft daarom in de bedrijven en zijt de officieren van den arbeid. Gij moet uw arbeidskameraden met raad en daad oij- staan en overal ingrijpen, waar uw bulp verlangd wordt. Zoo zal het Nederlandsche volk moeten begrijpen, dat het met het Duitsche volk lotsverbonden is. Duitschland voert den oorlog, opdat jodendom, bolsjewisme en kapitalisme vernietigd en verpletterd wor den. De bijeenkomst werd gesloten door Stellvertr. Obman der Deutschen Arbeits- front Kretschmar. ,,W ehrmachtlager” Zonncbloemstraat: 1. het personeel van het 2 e r i e en zijn oorlogsonderdeelen: degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 7 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met-1904 op 8 Juni 1943; 2. het personeel van het r i e 3 e cn zijn oorlogsonderdeelen: degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 10 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot cn met 1904 op 11 Juni 1943. In de Frieslandkazerne te Assen: 3. het personeel van het 9e regiment rie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 7 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 8 Juni 1943; 4. het personeel van het 11 e e en zijn oorlogsonderdeelen: degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 10 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 11 Juni 1943. moet de distributie-stamkaart DIVERSE EXAMENS Onderwijzers examen (Rijkskweekschool). Geslaagd de dames J. Bussink t® ’s-Gravenhage. D. Ensing te ’s-Gravenhage. J. M van Sur- mondt te Leiden en de heeren H. J. Broekhuizen, W. A. Engels en A. J. Len- ting, allen te ’s-Gravenhage. De dames M. M. van Gessel. Pijnacker, M. C. Hen. drikse, O Mallant, J. van Voorthuyzen en de heer J. P Kaland. allen te ’s-Gra venhage. M. Hoogendam te Honselersdijk. Eindexa.men H.B.S. A (Beek- laan). Geslaagd: Chr. Rokker, A S. Sjoorda, W. Straatemeier M. A. C van Strien, G J. Toorenaar, N. I. van der Vaart. A. J. Vermeulen. J. Ph. de Wilde. J. F. Willems van Beveren, S. A. Bar- reveld. M S. J. van Brussel, A. van den Bijllaardt Th. Cordesius, A. Gijsberts. J. E. C. van der Heyden. J. W. Jansen, H. J Lafeber, H. H. Leenders. L. Meulen- broek. J. J. H. Jansen, R. Niezen, E. Nomes. l te nemen bij het voor rbeidsbureau en dit persoonlijk Weer in te leveren, op In Januari I'm. April 1920 geboren personen 7 Juni 1943. In Mei t-m. Augustus 1920 geboren personen 8 Juni 1943. In September t.m. December 1920 geboren personen melden zich aan op Woensdag 9 Juni 1943. in den tijd van 917 uur, volgens de door het Arbeidsbureau vastgestelde volg orde en wei bij de voor hen bevoegde afdeeling. De in de ressorten der bijkantoren woonachtige tot aanmelding verplichte per sonen moeten zich op dezelfde dagen aanmelden bij het voor hen bevoegde bij kantoor van het Arbeidsbureau. Bij het inleveren van het aanmeldingsformulier worden meegebracht. De personen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten in principe persoonlijk verschijnen bij het Arbeidsbureau (of bijkantoor). Zij moeten op verlangen alle •noodige papieren voorleggen en alle vereischte inlichtingen verstrekken. Voorzoo- ver tot aanmelding verplichte personen in dienstbetrekking zijn, moet de werkgever de verklaring var. den tot aanmelding verplichte omtrent den duur van de dienst betrekking op het formulier door zijn handteekenine en eventueel door een afdruk van het firmastempel bevestigen. Van den aanmeldingsplicht zijn uitgezonderd Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied, van het Arbëitsbereich der Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij in Nederland, derzeiver or ganisaties of aangesloten organisaties. Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van de Duitsche Weer macht. de Waffen-S S.. de Duitsche politie en den Reichsarbeitsdienst. De ambtenaren en arbeiders van den Staat, de provincies, de gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen, benevens personen, die werkzaam zijn bij de Spoorwegen, de Nederlandsche Posterijen en de Nederlandsche Bank. Leden van de voormalige Nederlandsche Weermacht, voorzoover zij volgens dé bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in Nederland van 29 April 1943 onderworpen 'zijn aan het terugbrengen in krijgsgevangenschap. De personen, die reeds volgens IX van de beschikking nr 30/1943 betreffende de sluiting ^an bedrijven tot aanmelding verplicht zijn. Geestelijken en leden van órden Personen, die volgens II alinea 2 van de beschikking nr. 43/1943 vrijgesteld zijn van den aanmeldingsplicht. Duitsche onderdanen, die onder de verplichting tot aanmelding vallen, worden nog speciaal opgeroepen. Personen, die zich moeten aanmelden en werkgevers, die handelen in strijd met de bepalingen van bovengenoemde beschikking of trachten haar<te ontduiken, dus b.v. hun aanmeldingsplicht niet of niet op behoorlijke wijze nakomen, opzettelijk of door nalatigheid onjuiste opgaven verstrekken, enz. worden gestraft evenals de genen. die daartoe opruien, medeplichtigen en handlangers./

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1