de Duitsche van Onderscheiding van Duitsche bedrijven in Nederland Recordprestaties bewapeningsindustrie No. 18505. Maandag 7 Juni. Alle vuistpanden in handen vooreen waarlijk beslissende overwinning 1943. van en Redevoeringen Speer de Rijksministers Göbbels Bekendmaking De „Noordzeewal” VERDUISTEREN *1 BESCHIMMELDE KLACHTEN Wïe tijdens den oorlog de bedrijf sgemeenschap stoort, verspeelt zijn hoofd VROUWEN OP LEEGKOMENDE NEDERLANDSCHE ARBEIDS PLAATSEN Belangrijk voor mannen HAAGSCHE COlJRAN be- (Zie verder le blad, pag. Z.) de volgende uren: Minister Göbbels (Archief H.C.) be- of 4 Der Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden FR. CHRISTIANSEN General der Flieger 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 In mijn bekendmaking van 29 April 1943 heb ik bevel gegeven, dat de leden der vroegere Nederlandsche Weermacht in krijgsgevangenschap terug gebracht moeten worden. Naar ik verneem is de opvatting verspreid, dat de door mjj ter aanmel ding opgeroepen personen bij niet-aanmelding in het ergste geval een kleine disciplinaire straf te verwachten hebben. Dit is een ernstige vergissing. Ik wjjs met nadruk op het volgende: Wie zich niet aanmeldt, overtreedt mijn bevel van 29 April 1943 en heeft zich voor den krijgsraad te verantwoorden wegens militaire ongehoorzaam heid, waarop volgens het Duitsche militaire strafwetboek de zwaarste straf fen staan. Van 22 aar tot 5.15 aar Maan: 7 Juni onder 0,35 u.. op 9.26 u.; 8 Juni onder 1.08 u.. op 10.25 u. 11 Juni E.K. Nachtdienst dokters: tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364. z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer. (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met Kikeriki" ,De Nieuwste Mode” ..Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.1’ ƒ3,15. Fr p. p. mot Modebl. ƒ4.20, z. Modebl ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld goedgek abonn pr.Afz nr 5 c„ fr. p.p. 10 c. De vervaardiging van karabijnen werd de laatste 4 maanden met de helft ver groot. Bij de snelschietende machinege weren van het type mg 42 werd een bij zonder schitterende prestatie bereikt. De vervaardiging van lichte veldhouwitsers, kon sedert 1941 verviervoudigd worden. De productie van zware en zwaarste lucht- doelartillerie werd sedert 1941 met 315 procent vergroot. De productie van onze zware pantserafweerkanonnen, die op on dubbelzinnige wijze superieur aan die van den vijand zijn, werd in het jaar 1942 bijna verdubbeld en heeft sedert Februari van dit jaar alleen een stijging tot 220 pet. te zien gegeven. Het aantal maandelijks vervaardigde stukken pantserafweerge- schut is van 1941 tot op heden met 600 pet. gestegen, i 3) Het pantserwapen: Het totale aantal van alle vervaardigde pantsers wërd verveelvoudigd. Daarbij be draagt de toeneming der productie van lichte pantsers, vroeger pantsers 1, 2 en 3, slechts ongeveer 20 pct. van het maan- delijksche gemiddelde van het jaar 1941. Om begrijpelijke redenen werd het meeste belang gehecht aan de opvoering van zwa-, re pantsers, van stormgeschut, van den pantser 4 en van den Tijger Daar zijn juist de laatste maanden resultaten be reikt, die ver liggen boven datgene, wat wij van de bewapening konden hopen. Alleen de toeneming van de maandelijk- sche productie aan zware pantsers van Februari dit jaar tot aan Mei bedraagt 200 pCt. De bewapening van de luchtmacht staat niet ten achter bij het succes der bewa pening van het leger. Hier werden het af- geloopen jaar talrijke nieuwe types ont wikkeld en reeds volledig in productie gebracht. Desondanks was in Mei van dit jaar het aantal der geproduceerde vlieg tuigen ’n veelvoud boven het gemiddelde van 1941. Daar echter ’t noemen van afzon derlijke getallen d$n vijand een voortijdig inzicht in de groote vorderingen op dit gebied zou kunnen geven, moet hoe groot de successen hier ook zijn voor- loopig afgegien worden van het bekend maken daarvan. Spr. deelde mede, dat de Führer uit erkenning van de reusachtige prestatie in de Duitsche tjewapeningsindustrie 9 arbei ders en vooraanstaande persoonlijkheden der Duitsche bewapening het ridderkruis van het kruis voor oorlogsverdienste heeft verleend. Vervolgens ging hij in op den Duitschen uitvindersgeest, die in de wereld reeds altijd vooraanstaand is ge weest. dié nieuwe wegen zocht. ,vindt en ook gevonden heeft. Wanneer menigmaal zoo zeide hij de een of andere uitvinding door ons aan openbaarheid prijs wordt gegeven, dan ge schiedt dit slechts op een tijdstip, waarop ook het buitenland reeds op de hoogte is van dit nieuwe wapen door het succesvol gebruik daarvan. Dit gesdhiedt op een oogenblik. waarop dit wapen reeds weer door een beter is achterhaald. Hij besprak vervolgens *t pigen karakter Hauptdienstleiter Schmidt (Cliché-archief H. C.) opgebouwd worden, daartoe is een tijd van ontwikkeling en vooral een persoon lijkheid noodig, de personeelsleider met zijn personeel vormt een eenheid. Zoo ontstaat deze prestaüegemeenschap' Zeer nadrukkelijk ging Hauptdienstlei ter Srchmidt in op de jongste ontwikke ling. Hij noemde het een dwaling te ge- looven, dat iemand, die zich vergrijpt aan deze gemeenschap in Duitschland of in de bezette gebieden zou worden ont zien of dat iemand, die in opvolging van een oproep uit Engeland of Amerika hier in staking zou willen gaan, ongestraft zou blijven. „Ik houd het derhalve voor Juist, nog eens met allen ernst te verklaren, dat hij, die het waagt tijdens den oorlog de be. drijfsgemeenschap te storen hetzij een Duitsche of een Nederlandsche bedrijfs- gemeenschap door een staking of door andere misdaden, natuurlijk zijn hoofd verspeeld heeft. Wanneer de een of ander hééft gemeend zich later weer te kunnen terugtrekken om de verantwoordelijkheid niet te moe ten aanvaarden, moge nogmaals volkomen duidelijk gezegd zijn: het Nationaal-Socia- lisme wil en kan zich dat ook tijdens den oorlog niet veroorloven” In het verdere verloop van zijn uiteen zettingen erkende de leider van het Ar- beitsbereich de moeilijkheden volkomen, die door den oorlog zijn ontstaan voor de Duitsche bedrijfsleiders ^m hun bedrijven in stand te houden. Om echter door dezen tijd heen te komen is de leiding der men- schen de belangrijkste taak. Zooals de mensch geleid wordt, zal hij ook in zijn •prestaties zijn. De bedrijfsleider moet zich steeds--voor de hem toevertrouwde men. schén verantwoordelijk voelen, als verte genwoordiger van den Führer op zijn plaats staan en zijn geheele liefde op zijn medewerkers overdragen. Het Nationaal- Socialisme heeft het beginsel der eigen verantwoordelijkheid van den onderne mer verwezenlijkt. Hij geniet daarvoor de rechten en neemt de plichten op zich. (Vervolg 2e blad pag. 1.), van de Duitsche bewapeningsindustrie, dat gelegen is in de verdeeling dezer in dustrie in tallooze groote. middelgroote, kleine en zeer kleine fabrieken en zeide: „Wij zijn door deze verdeeling tamelijk ongevoelig voor luchtaanvallen op onze industrie. Wij hebben elke productie in vele afzonderlijke fabrieken moeten ver deden, daar de structuur van onze in dustrie dit vereischte. De grootste moei lijkheid, die daardoor in het begin voor een grootscheepsche productie ontstond, werd aldus thans tot een beslissend voor deel. Voor die massafabricaties echter, die op langen termijn onveranderlijk blij ken, zijn nieuwe mammoethfabrieken ont staan. Tenslotte wees de minister erop, dat tot aan het volgend voorjaar de maande- lijksehe productie wederom belangrijk op gevoerd wordt. Wij zullen, zoo zeide hij, het front nieuwe wapens, nieuwe pantsers, vliegtuigen en duifcbooten in een aantal ter beschikking stellen, dat het onzen soldaat met zijn persoonlijke, on overtrefbare superioriteit als strijder tegen onze vijanden mogelijk maakt dezen strijd niet slechts te doorstaan, doch defi nitief te overwinnen.” DR. GÖBBELS SPREEKT Rijksminister dr. Göbbels ging in zijn groote rede op de bewering van de vijanden in, volgens welke de toestand van Duitschland thans gelijkt op dien van 1Q17 en 1918, Ik behoef, zoo zeide hij oa., slechts te wijzen naar één fundamenteel onderscheid. In de genoemde jaren liepen vele .vrouwen en mannen, verleid door joodsch-marxistische w'janden van volk en vaderland de bedrijven uit de straat op en weigerden door munitiestakingen hun kameraden aan het front wapens toe te voeren. Thans daarentegen kennen alle Duitsche bewapeningsarbeiders slechts één leuzeWapens voor het front, de beste wapens in handen van de beste sol daten, opdat zij voor ons geheele volk de overwinning kunnen bevechten en veilig stellen. De crisis van den winter is ten einde. Wanneer wijdden toestand in de achter ons liggende grijze maanden vaak met verbeten grimmigheid onderzoekend onder oogen zagen, hebben wij toch nooit berust in de slagen van het noodlot. Integen deel, met een weergalooze krachtsinspan ning hebben leiding en volk zich daar tegen verzet De zenuwcampagne van den tegen stander maakt geen indrufo op ons. Een maal is het Duitsche volk, in November 1918, het slachtoffer geworden van de huichelachtige beloften van zijn vijanden De harde les, welke ons voor dit moreele falen door de geschiedenis gegeven is, is voldoende voor ons. Een tragedie, als in November 1918, zal zich nooit her halen. Wij weten ditmaal, waarom het gaat en hebbe» bovendien alle vuist- panden in handen voor een waarlijk be slissende overwinning.' Die kan men ons niet met leugens en beloften uit de hand wringen. Dat zou alleen door geweld mo gelijk zijn Maar tegenover geweld plaat sen wij tegengeweld. Bij ons zijn er geen arbeiders meer, die het voornemen tot staken hebben, maar vooral geen jood- sche ophitsers meer, die hen daartoe kun nen verleiden. Er bestaat in Duitschland geen groep, die bereid zou zijn den vijand in de hand te werken Op de nationaal-socialistische houding van het Duitsche volk stuiten alle vijandelijke verleidingspogingen af. Zij geeft ons de kracht ook de eeuwige begeleidende verschijnselen van iederen oorlog, tegenslagen, schikkingen van het noodlot, verhoogde zware offers, enz. ge duldig en met verbeten trots te verdragen. Daarom, spreken wij ook niet van vre de, maar strijden wij. daarvoor. Wij rich ten ons in onze maatregelen er op in, dat wij den oorlog ortder alle omstandig heden zoolang kunnen volhouden, tot de vijand ter aarde zinkt. Dat is de onwrikbare basis en doelstel ling van onze geheele oorlogvoering. On der geen omstandigheden zullen wij den een of anderen toestand zich laten ont wikkelen, die ons niet in staat zou stel len het beslissende laatste kwartier op adem te blijven. Zoo is b.v. onze voedings- politiek op langen termijn ingesteld. Zij gaat zuinig om met de voorraden, haar hoogste wet is onder alle omstandigheden uitgegeven kaarteh ook te honoreeren en in geen geval en nooit een toestand op te roepen, die het ons om voedingsredenen van ons volk niet meer zou veroorloven den oorlog tot de overwinning voort te zetten. Met vrachtbooten naar de Egeïsche eil anden. Op een zeilvrachtsch’? met motor wordt het groote zeil gehesch en. Het vaartuig is in dienst der Ru’t' sche Marine en verzorgt de intendance. (P.K. Heidsiek-Atl.-H.) Max'Blokzijl spreekt hedenavond onj kwart vobr zeven via den zender Hilver sum I over „Beschimmelde klachten”. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—Hl Glro no. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310, Fil.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3. Tel. 119461; Voort)., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66 Tel 721187 REDE MINISTER SPEER Rijksminister Speer wees er allereerst op, det de Duitsche bewapeningsindustrie „iets buitengewoons en geweldigs” heeft gepresteerd. De Duitsche bewapening is van jaar tot jaar gestegen en heeft in Mei 1943 op alle gebieden een recordhoogte be reikt. Het is de historische verdienste van Rijksmaarschalk Göring ons door het vier jarenplan de grondslagen te hebben ver zekerd tot instandhouding en opvoering van de Duitsche bewapeningsindustrie. Spr. wees er op, dat het succes van de opvoering der bewapeningsproductie daarom zoo verrassend was, omdat de belangrijke productiebedrijven hun nieuwe fabricagemethoden zonder voorbehoud onder elkaar uitwisselen. De minister noemde als leidende figuren van de bewapeningsindustrie Pleiger, die de geheele kolenindustrie leidt. Krauch die den chemischen sector in voor den oorlog besjissenden omvang heeft uitgebreid, Röchling. die door zijn groote ervaringen de productie van ijzer op recordhoogte heeft gebracht, Roland die de pantserfabri- cage opvoerde. Werner, die de vliegtuig motoren op een ongedacht hoogtepunt heeft gebracht, Frydag en Heyne, die de vliegtuiguitrusting hebben verveelvou digd, Geilenberg die de munitie op dic tatoriale wijze leidt, Tix die de wapenver- vaardiging verveelvoudigde. Degenkolb, die de locomotievenproductie aanzienlijk opvoerde. Porsche, die voor de ontwikke ling van de pantsers, Müller, die voor die van het geschut en andere wapens. Wolft, die voor de ontwikkeling van de munitie de verantwoordelijkheid draagt en verder zijn nauwste medewerkers Sauer en Schieber, Stijging van de wapenproductie Thans kunnen wij met trots vaststellen dat wij niet alleen voldaan hebben aan den eisch van den Führer, in Februari van het vorig jaar gesteld, tot opvoering van de bewapening doch ten deele dien eisch aanzienlijk hebben overtroffen. Hij wees op de prestaties en de houding van den Duitschen arbeider bij het herstellen van schade aangericht door vliegtuigaan- vallen en legde er den nadruk op, dat juist in de laatste maanden, ondanks de vlieg- tuigaanvallen op alle gebieden der bewa pening geen inzinking, doch een gestadig stijgen der productie valt waar te nemen. Nadat Speer gesproken had over de ge waarborgde grondstoffenpositie voor de bewapeningsindustrie, vooral wat betreft steenkool, ijzer en staal, sprak hij over de energiebronnen, waarbij hij mededeelde, dat in dit jaar een groot aantal door wa terkracht gedreven electriciteitsfabrieken van grooten omvang in bedrijf genomen is en in nog grooter aantal het komende jaar ter beschikking zal staan. Vastge steld kan wörden, dat de tijdelijke be schadiging van 2 stuwdammen ons wat betreft de energieaerzorging niet heeft getroffen. De gedecentraliseerde organi satie van onze energieopwekking heeft het zonder moeilijkheden mogelijk gemaakt, nog denzelfden dag de bewapeningsindus trie de weggevallen hoeveelheden stroom weer ter beschikking te stellen. Ook de verwachting van den vijand, dat de wa tervoorziening van het Roergebied voor langen tijd gestoord zou zijn, is niet in vervulling gegaan. De minister gaf daarna de volgende bij zonderheden omtrent de Duitsche inspan ning op het gebied der bewapening: 1) de munitie: Alleen in Mei 1943 werd 6.3 maal zooveel ton munitie geproduceerd als het maandgemiddelde in 1941. Dit resultaat werd bereikt met slechts 50 procent meer arbeidskrachten, 132 procent meer ruw staal, 57 procent minder koper en slechts 2 procent meer aluminium. De productie van pantserdoorborende munitie van 5 centimeter en meer werd van 1941 tot op heden met 1000 procent vergroot, die voor lichte veldhouwitsers met 1300 procent en voor zware kalibers met 400 procent. De maandelijksche pro ductie van steel- en eihandgranaten werd van honderd op 410 procent gebracht, die van mijnen op 1900 procent. 2) De wapens: De productie, van alle geschut van een kaliber van 3,7 cm en hooger werd tegen over het maandgemiddelde van het jaar 1941 in Mei tot 400 pCt. verhoogd. Wij kenden reeds in het verleden, al was ’t dan alleen maar van hooren zeg gen, den beroemden Westwal, de daar tegenover liggende Maginot-linie die evenals het geheele Fransche leger zich begaf onder den Duitschen druk en sedert eenige maanden kregen we al lengs meer te hooren over den Atlanti- schen wal, een gordel van de meest mo derne vestingbouwwerken. Als onder deel daarvan, want Europa wordt niet alleen aan den Atlantischen Oceaan verdedigd is er ook een „Noordzee wal” verrezen en deze vestinggordel beschermt ons vaderland tegen eiken inval, niet alleen uit het Westen, maar van alle windstreken. Wij zijn in de gelegenheid gesteld een bezoek te brengen aan eenige punten van deze gigantische verdedigings werken. Vanzelfsprekend kan over militaire aangelegenheden en werken in oorlogstijd niet in bijzonderheden worden getreden. Niettemin mogen .wij constateeren, dat hier in een tijdsver loop van ongeveer twee jaar een wel haast ongelooflijk, grootsch werk, is volbracht. Wij weten natuurlijk wel, dat Weermacht en Organisation Todt, zij hebben dit al zoo dikwijls bewezen geweldige pres taties kunnen leveren; na hetgeen wij thans gezien hebben, kregen wij eerst een goeden indruk wat het be- teekent een wal te bouwen, die loopt van het hooge Noorden tot het diepe Zuiden, om zich dan om te buigen naar de Middellandsche Zee. Blijven wij ech ter bij ons eigen vaderland. Wij werden bij ons bezoek wel herinnerd aan het geen wij bij onze zwerftochten in 1939 langs onze grenzen hadden gezien van onze toenmalige verdedigingsmaatrege len, waarop wij, waarom zouden wij het niet ronduit zeggen? toenmaals best trotsch waren. Nederland bleek, scheen althans, paraat te zijn tegen een inval aan alle zijden. Het is inmiddels heel anders geloopen. Hoe goed ook be doeld: de moderne oorlogvoering spotte met dezen weliswaar duren, maar niet meer afdoenden afweer. Vergeleken met hetgeen wij nu aanschouwden, was het helaas poppenspel, dat handen vol geld heeft gekost, voor niets. Niet alleen onze kuststrook is thans één doorloopende vestinggordel gewor den, met bunkers, ondergrondsche ver bindingen, artilleriestellingen en mach tig afweergeschut Men zou indien het mocht uren lang in ons vreed zaam duinlandschap kunnen ronddolen, zonder dat men tot het besef zou ko men zich in een verdedigingslinie te bevinden, welke de sterkste ter wereld is. Bunker aan bunker ligt verscholen onder groen of zand, iedere onopval lende bodemverhooging verbergt een zwaar betonnen verdedigingswerk, waarop het modernste snelvuurgeschut van allerlei kaliber, nauwelijks merk baar, troont En in de electrisch ver lichte, verwarmde onderkomens van alle gemakken op de pieest practische wijze voorzien huizen de verdedi gers, die zich daar thuis voelen en die ons op de meest voor komende manier eenigszins wegwijs maakten in dit labyrinth van cata comben. Men zou zich inderdaad daarin wanen, ook moesten wij herhaaldelijk denken aan de „ondergrondsche spoor”, zooals Berlijn en Parijs die hebben. Deze vaak zeer diep in den grond lig gende slaapplaatsen, bergruimten en recreatie-zaaltjes zijn volkomen be schermd tegen de zwaarste bommen, zoo de vijand de gelegenheid zou krij gen deze te strooien. Daarop bestaat echter weinig kans, omdat het afweer geschut hier dusdanig sterk is, dat zelfs een poging hiertoe zou moeten misluk ken. Bij ons bezoek aan dezen verdedig gingsgordel werd het ons volkomen duidelijk, dat dergelijke militaire doe len zooveel mogelijk door den tegen stander vermeden worden, omdat het risico aan verloren vliegtuigen te groot wordt, zoodat men er de voorkeur aan geeft zich van den bommenlast te ont doen boven de groote steden, waar weliswaar ook luchtafweer aanwezig is, maar natuurlijk niet in die mate, zoo dat de burgerbevolking telkens weer de dupe wordt van een onmenschelijke oorlogvoering. Zaterdag hebben de Rijksministers dr. Göbbels en Albert Speer ter gelegenheid van de plechtige uitreiking van onder scheidingen aan arbeiders in de bewape ningsindustrie het woord gevoerd. Op een groote bijeenkomst van de Partij in ”et overvolle Berlijnsche Sportpaleis. Negen arbeiders en vooraanstaande mannen der Duitsche bewapening ontvingen het rid derkruis van het kruis van oorlogsver dienste. Het Sportpalast was tijdens de demonstratie tot aan de hoogste rangen in hoofdzaak bezet'door mannen en vrouwen uit de Duitsche bewapeningsbedrijven. Voor vele duizenden uit alle lagen van het Duitsche volk, onder wie vooral arbei ders uit de bewapeningsindustrie, hebben Rijksminister dr. Göbbels en Rijksmi nister Speer verslag uitgebracht over den huidigen stand van de Duitsche bewape ning en een inzicht gegeven in houding en inspanningen van het Duitsche volk tot bevechting van de eindoverwinning in den grootsten en hardsten oorlog der geschie denis. Het gaat hier trouwens niet alléén om de verdediging .van een bepaald land. Europa wordt bedreigd en het groote Duitsche Rijk heeft de ondankbare, maar niettemin eervolle taak op zich genomen dit werelddeel te verdedigen tegen het bolsjewisme eener- en het amerikanisme anderzijds. Een taak, die welhaast aan het onmogelijke schijnt te grenzen, maar wanneer men de ver richtingen van de Duitsche Weermacht in het verleden heeft aanschouwd, dan ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat zij ook tegen deze taak volkomen op gewassen zal blijken te zijn, temeer waar thans het besef in alle andere Europeesche landen doordringt, dat samenwerking met Duitschland ons al leen kan redden uit den nood, die ons bergafwaarts heeft gevoerd. Die samen en medewerking mochten wij boven dien reeds waarnemen bij ons bezoek aan dezen vestinggordel. Immers vele duizenden Nederlandsche arbeiders ebben hun werkkracht gegéven bij ezen bouw, waardoor wij zoowel van e zee uit, maar ook van het land uit eschermd worden tegen welke invasie ook! PRIJS DER ADVERT.» 1-11 tffM. (5 reg ƒ1.65. elke m.M m tot 22 m.M (10 reg ƒ0.19. Elke m,M. m 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p.m.M. Bewijsn 5 ct., fr p p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57 Dienstaanb ƒ0 38 Pers gevr. ƒ0 48 Adv. „B- bur. v. d. bl.” 10 c. meer REDE VAN HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT Naar aanleiding van het einde van den tweeden prestatiewedstrijd der Duitsche bedrijven in Nederland is Zaterdag j.l. te dezer stede een plechtige bijeenkomst ge houden. waarop talrijke bedrijfsleiders en bedrijfsvoormann ?n verschenen waren. In aanwezigheid van vertegenwoordigers van Partij, Staat en Weermacht bracht de plaatsvervangende Obmann van het Deut sche Arbeitsfront in het .Arbeitsbereich der N.S.D.A.P.; Kretschmar, rapport uit over de werkzaamheden van het laatste jaar. Hij ging er van uit. dat enkele weken geleden het Deutsche Arbeits front zijn tienjarig bestaan heeft kun nen vieren. Als lasthebber der Partij heeft de organisatie de Duitsche arbei dende menschen, die in honderden ver bonden, organisatie., vafcvereenigingen qp groepen verdeeld waren, samengevat in één groote organisatie en in de be drijven door den geest van de nationaal- socialistische wereldopvatting de drijfsgemeenschappen gevormd Deze gemeenschapswil moet ook het werk in Nederland bezielen. Door hun deelneming aan den pres tatiewedstrijd der Duitsche bedrijven in 1942/43 hebben de bedrijfsleiders van 79 Duitsche industrie-, 73 handels, en 40 handwerkbedrijven hun wil tot mede werking run den dag gelegd. Deze cijfers beteekenen een stijging met 72 pCt., vergeleken met het voorafgaande jaa#*- Ook de resultaten in de bedrijven zelf hebben merkbaren vooruitgang getoond. Naast de oprichting van vele spel-, dans- en zanggroepen en actief werkende sportgemeenschappen heeft ook de ver zorging door de N.S.-Gemeinschaft Kraft durch Freude met 30 z.g. werkpauzecon- certen en evenveel variété-vertooningen tijdens den groot aantal gemeenschaps- avonden in de bedrijven opmerkelijke successen getoond. Bij 147 bedrijfs- appèllen werden 34.000 personeelsleden op de hoogte gesteld van het groote ge beuren in onzen tijd. Aan de hand van sprekende voorbeel den bewees Kretschmar, welke betee- kenis voor de opvoeri.ig der prestatie, behalve rationaliseeringsmaatregeler. en technische herscholingen in de bedrijven de juiste leiding van menschep heeft. In dit verband werd ook bijzondere aan dacht gewijd aan de beroepsopleiding, zoodat alle nieuwontworpen onderwijs- werkplaatsen ingericht en het aantal der onderwijsinrichtingen van bedrijven van zeven in het vooralgaande jaar tot 34 met nog 106 afzonderlijke onder wijs werkplaatsen vergroot kon worden De verdere opleiding der volwassen perso neelsleden werd in 20 aan bedrijven ver bonden cursussen bevorderd. De zorg voor de gezondheid der perso neelsleden blijft op den voorgrond der werkzaamheden staan. Behalve de be- drijfsmedische verzorging in 27 bedrijven vergeleken met 9 in het voorafgaande jaar moet vooral gewezen, worden op de vrijwillige aanvaarding van de Duit sche wet op bescherming der moeder schap door alle in 'den prestatiewedstrijd staande bedrijven. Ook de deelneming aan recreatiewerk is èen mooi teeken voor het verantwoordelijkheidsbewustzijn van den Duitschen bedrijfsleider in Ne derland. De plaatsvervangende Obmann ging verder in op de buitengewoon gunstige ervaringen, die konden worden opgedaan met de invoering van het prestatieloon in een reeks van bedrijven. Tenslotte riëp Kretschmar de Duitsche bedrijfs leiders op om als echte Nationaal Socia listen hun personeel een rechtvaardige ideëele en materieele waardeering ten deel te doen vallen, voortdurend te stre ven nahr opvoering der prestatie en ten slotte, door een voorbeeldige bedrijfs regeling. de voor waarden in het leven te roepen voor een succesvol inzetten der hun tdevertrouwde menschen. Want middelpunt van alle gebeuren is de mensch en niet'de materie. Wij strijden niet om winst maar om het voortbestaan vah ons volk «n Europa Zoo is uit den prestatiewedstrijd de oorlogsprestatie. strijd ontstaan, binnen welks kader de Duitsche bedrijven ook in Nederland zullen bewijzen, dat zij bereid zijn ook het laatste in te zetten. Zeer in het bij zonder zeide hij dank aan den bedrijfs leider der Deutsche Dienstpost, President dr. Linnemeyer, wiens bedrijf dit jaar voor de eerste maal behalve de goldenen Fahnen de hooge onderscheiding kreeg van oorlogsmodelbedrijf. Uitreiking onderscheidingen verzoek van den plaatsvervangenden Obmann onderscheidde vervolgens de lei der van het Arbeitsbereich der N S. D. A P., Hauptdienstleiter Schmidt, 16 be drijven door overhandiging van gouw- diploma’s eerste en lovende waardeerin- gen en zeide den onderscheiden bedrijven dank voor den voortreffelijken arbeid van het laatste jaar. Bovendien zeide hij dank aan alle bedrijfsleiders en personeels leden, die deel genomen hebben aan den prestatiewedstrijd. ,,Voor ons Nationaal-Socialisten zoo zette de Hauptdienstleiter verder uiteen spreekt het vanzelf dat wij thans in den oorlog den Führer helpen en het beste van ons geven. Een prestatiegemeenschap kan echter niét van vandaag op morgen voor (Gewestelük Prinsegracht sousterrain), zjjn Dinsdag, uit de 4 gemeenten den Haag, Wassenaar, ft Leidschendam, Voorburg, Rijs- 4 wijk en Wateringen aan de beurt e, alle manner^ geboren in de maan- J den Mei, Juni, Juli en Augustus 4 van het jaar 1920. De tijden van aanmelding zijn 4 als volgt: J 1. Personen, die n 1 e t in het be- zit zjjn van een geldigen Aus- J weis melden zich op de vol gende uren: 8.30-10.00 de letters A t/m H J 10.00-11.30 de letters I t/m P f 11.30- 13.30 de letters Q t/m Z 2. Personen, die wel in het bezit 4 zjjn van den onder 1 genoem- den Ausweis melden zich op de volgende uren: 14.30- 15.30 de letters A t/m L 15.30- 16.30 de letters M t/m Z 4!> 3. Betreffende de invulling van de aanmeldingsformulieren wordt er nadrukkelijk op ge- J wezen, dat deze zoowel door 4 den werkgever als den werk- J nemer moeten worden onder- 4 teekend. De distributiestamkaart moet t worden meegebracht. De werkgevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte per- sonen gedurende den tijd, dien zjj J hiervoor noodig hebben, van werk 4 vrij te stellen en het salaris, resp J loon door te betalen. Aanmel- 4 dingsplichtigen en werkgevers J maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de palingen der verordening trachten deze te ontduiken. Geboren in Mei, Juni, Juli en J Augustus van het jaar 1920 J Voor aanmelding voor den J arbeidsinzet (Gewestelijk Ar- beidsbureau Prinsegracht 73, J i<|

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1