HAAGSCHE COURANT Maandag 7 Juni 1943. STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN BINNENLAND 1 Manfred en Manuela 1 TWEEDE BLAD DIVERSE ARTIKELEN GESTOLEN ONDERWIJS FEUILLETON - DE GEZONDHEIDSZORG IN DEN HAAG VERHUIZING OF VESTIGING IN DEZE GEMEENTE PREMIERE BIJ HET RESIDENTIE- TOONEEL DE ONDERSCHEIDING VAN DUITSCHE BEDRIJVEN IN NEDERLAND AFHALEN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN INLEVERING RADIOTOESTELLEN Vergunning vereischt van het Evacuatie- bureau Zuid-Holland PAK MEE AAN Dr. Posthuma f RADIO NIET INGELEVERD (Cliché-archief H. C.) Een nieuw succes voor Ank vao der Moer water. Men zou werkelijk (Wordt vervolg dl CONTRÓLE OP DE VT-K8- LOGEMENTEN No. 18505 voorkomen golvende minister Handel zijn zoo Mevrouw Nelly Zal mé-R o e- lofswaard geef* morgenavond 8 uur in de Kerk Heerenstraat Rijswijk een concert van gewijde muziek be zorg kleu- Tal- A Omdat ik geen reus van een be diende heb om ze er uit te gooien. Omdat ik in een huurkazerne woon met twintig huurders op één trap, die allen naar bui ten komen als er in het trappenhuis een relletje is.... Omdat mijn arme, oude Kathy eenvoudig opzij werd geschoven door dat vrouwmensch. Omdat ik er prijs op stel, mijn goeden naam 1» behouden, dje door jou door het slijk wordt ge sleurd!. Ach, ach, Clemens, wat draaf je weer door. Wat heb je met Olly gedaan? Ik heb getracht haar te kalmeeren. Op welke manier? Niet op de manier, welke jij denkt, oude woesteling. Mijn geheele huis ruikt naar valeriaan en Hoffmandruppels. Ja, je lacht; je zult zoolang lachen, totdat er eenmaal werkelijk iets gebeurt. Lachen? Neen! Manfreds mond werd hard en ernstig. Maar ook niet huilen en nog minder mij met zelfverwijten het leven zuur maken. Jij hebt my er immers toe ge bracht, mijzelf avond aan avond voor iedereen ten toon te stellen? Er zullen steeds‘onbevredigde vrouwen zijn, die verliefd worden op een man, alleen om dat hij door schijnwerpers wordt be straald of omdat hij in de film zijn dub belganger uit een brandend vliegtuig werpt. Is men van den aanvang af tegen dat soort van vrouwen grof en ruw, dan maakt men zich onbemind. Is men toe gankelijk en vriendelijk, dan heeft men ze op den hals en ze laten niet meer los. Maar er is toch een grens aan de vriendelijkheid? vroeg Petri streng. leven berooven; ze wil Mallon van het leven berooven, en... aanvankelijk wilde ze mij ook een kopje kleiner maken, maar tenslotte heeft ze daarvan afgezien. Ze is een hysterisch schaap! zei Manfred, terwijl hij zijn das strikte. Ik dacht, dat ze wel meesteres over zich zelf zou blijven, als ze haar verstand een beetje gebruikte, maar het tegendeel schijnt het geval te zijn. Ik moet wer kelijk zien, dat ik van haar af kom; ze w.erkt op mijn zenuwen. Op jouw zenuwen? vroeg Petri ver ontwaardigd. Op de mijne! Jij hebt zenuwen als kabeltouwen en bovendien bezit jij een bewonderenswaardige han digheid om je aan de scènes van je op- Olly is een domme gans. M’n over hemd, Gehlke. Toen ze mij naar buiten zag komen had ze mij toch in den weg kunnen treden? Dan zou ik mij waar schijnlijk hebben herinnerd, dat ik met haar had afgesproken en dan had ik van „alIon afscheid kunnen nemen. Dat is ®cht uOor °Hy- Verbergt zich ergens, haar niet kan zien en verwon- rijd' Z1Ch dan' dat ik met een ander we§* het"noenienn^nh? N“. ^a’ zo° kan men juiste uitdrukkingXud ftT d° loopen, maar ze heeft ie nt/8 a?eI kunnen inhalen. En toen??1*™ Sr m gekomen in een toestand 7- k b« m«l getierd; DR. O. G. G. v. RINGELENSTEIN: De heer D. G. G. van Ringelenstein inspec teur van het L O. hier ter stede, is „met onderscheiding" aan de universiteit te Gent gepromoveerd tot doctor in de wijs begeerte en letteren, op een proefschrift: Historisch paedagogische bijdrage tot de kennis van het toezicht op het Lager On derwijs in Nederland. Morgen van 830—16.30 uur zijn aan de beurt voor het afnaien van distributie bescheiden de letters Smo t.m. Tui. Morgen zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwartier, van Schevenin- gen-Noord en van Scheveningen'Zuid (on derscheidenlijk in de lokalen van Diepen- burchstraat 1 Ooststraat 1 en Tessel- schestraat 65 van 9 tot 16.30 uur aan de beurt de letters Pro t.m SI. N.A.D.-WERKOBJECT OPGELEVERD Nog juist voor het afzwaaien van de hui dige lichting arbeidsmannen, heeft de af- deeling 421-N.A.D te Deurne-Wasberg (N.-Br.) het gereed gekomen deel van haar werkobject overgedragen. Vijf hec taren, die reeds vroeger werd ontboscht, zijn tot een diepte van 50 c.m. omgespit, van stobben ontdaan en omgewerkt tot akkers van elk 1 hectare. Morgen moeten hier ter stede uit de districten D, G én H diegenen hun radio toestellen inleveren, die de volgnummers hebben van 2001 t.m. 2400 In de districten F en L zijn morgen aan de beurt voor het inleveren (voor district F in de school LO, de Vliegerstraat 28 en voor district L in de school LO van Nijenrodestraat 16): District F: Bakhui zenstraat, van Beyerenstraat, de Bock- straat. Ter Borchstraat, Bosboomstraat. Brueghelstraat, Bakker-Korffstraat, Dis trict L: van der Aastraat, van Akenstraat, van Alkemadeiaan Ary Schefferstraat, Bachmanstraat. Badhuisweg, Benoorden- houtscheweg van Berwaerdeweg, Bilders- straat, Bisschopstraat, Borweg. Te Rijswijk zijn morgen aan de beurt; Emmastraat, Eschdoornstraat, Frans Hals- kade, Frederiklaan, Frederik Hendrik straat, Geestbrugkade, Geestbrugweg en Generaal van Geenplein. Inlevering ge schiedt hier in de school aan de Esch doornstraat ingang 1. Morgen zijn te Voorburg aan de beurt: Agrippinastraat. Arentsburghlaan. Binck. horstlaan, Corbulokade den Burghstraat. Effathalaan. Hadrianusstraat, Flavius- straa' Hofwijckstraat, Hoonvlietstraat, Eoekweg. Hoekenburglaan Hooge Weide- laan, Jacob Arentsstraat, Klein Arents- burghstra^t en Overburgkade. (Inlevering in Montessori-school in het park Vreugd en Rust aan het Oosteinde). Te Wassenaar zijn van morgen t.m 12 Juni aan de beurt degenen die wonen aan straten, lanen, wegen enz. waarvan de namen beginnen met de letters H t.m M HET PINKSTERMENU: Het voorlichtings bureau van den Voedingsraad schrijft: Ook dit jaar zal iedere huisvrouw trachten aan het Pinkstermenu een feestelijk tintje te geven Het pikante vermicellikoekje kan in plaats van vleesch bij de aardappe len en groenten gegeven worden, maar het doet het ook goed als smakelijk hapje bij de ooterham En wat dunkt u van een aardappelgriesmeelvla als nagerecht’ Als het kan geven we er wat aardbeien bij of we leggen deze er bij wijze van ver siering op Pikante vermicellikoekjes (4 stuks): 50 gr vermicelli. 25 gr bloem ongeveer 2J dl. water, aroma, pepersurrogaat. zout een klontje boter of vet. De vermicelli in kleine stukjes breken in de koekepan goudbruin branden en in ongeveer IJ dl. kokend water met zout in 20 min. zachtjes gaar koken De bloem onder goed roeren zeer licht bruin branden in de koekepan en door de vermicelli roeren, totdat een stevige massa verkregen is zoo noodig nog wat water toevoegen. Het mengsel op smaak afmaken met aroma, pepersurro gaat en zout, er koekjes van vormen en deze aan beide zijden bruin bakken Griesmeelvla: 1 1. taptemelk (en water). 8 eetlepels aardappelgriesmeel, zout. 4 eet lepels suiker of een daaraan gelijkstaande hoeveelheid zoetstof. De suiker met het griesmeel vermengen. De taptemelk aan de kook brengen de griesmeel en suiker er in strooien en onder voortdurend roe ren de vla gaar koken. Kooktijd 5 min. De vla koud laten worden af en toe roe ren opdat er geen vel gevormd wordt en in een schaal overdoen Eenige aardbeien wasschen en eenigen tijd met suiker be strooid wegzetten. Vlak voor den maaltijd de vla met de aardbeien versieren. Wie geen aardbeien bij de vla heeft, kan wat citroen, of vanille essence er doormengen OPBRENGSTEN P.T.T.: Over Maart j.l. was de opbrengst in totaal 11.610.920, dat is f 1.434.857 meer dan in Maart 1943. De opbrengsten van de maanden Januari t/m Maart overtroffen die van dezelfde maan, den in 1942 met ƒ4 242.177. (Vervolg van Frontpagina.) Dit werk van het Deutsche Arbeifsfront is, aldus zeide Hauptdienstleiter Schmidt vervolgens ook richting aangevend voor ’t Nederlandsche Arbeidsfront en dit is een gemeenschappelijke weg. Geen land kan zich onttrekken aan de vernieuwing van Europa en ook de individueele volksge noot is niet in staat zich uit deze ge meenschap af te zonderen MONTEVERDI-HERDENKING. De her denking van den grooten Italiaanschen componist Ciaudio Monteverdi ter ge legenheid van zijn 300sten sterfdag is in gezet in tegenwoordigheid van vele kun stenaars en politici, alsmede een Duit- sche delegatie uit Hannover. De rede van den minister van staat, Farinacci, werd gevolgd door een vertolking van de be roemdste werken van Monteverdi onder leiding van maestro Antonio Guarnieri, met medewerking van vermaarde solis ten en het koor van de Scala te Milaan. Deze eerste avond van het festival ver wierf zeer veel succes, MARTHA VAN VLOTEN t: Te Nigte- vecht is op 86-jarigen leeftijd overleden Martha van Vloten, de eerste echtgenoote van Frederik van Eeden. Zij genoot be kendheid door haar vertalingen van sprookjes van Anderse.. Grimm en ver scheidene andere werken. aangevoeld in alles wat der góden en wat des menschen is, dat, mét het poëtische accent van haar welluidende stem, naast haar .Iphigeneia” haar „Alkmene” zal blijven schitieren als een volmaakte crea. tie, Paul Steenbergen was haar in spel en wezen waardig. Henk Rigters gaf een Mercurius. een jongen Griekschen god gelijk. Mimi Boesr.ach was als Leda een geraffineerd-mooi Koninginnetje en Coba Kelling had als Euklissa. de kamenier van Alkmene den echten onvervalschien blij— speltoon te pakken. Den Jupiter van Ri chard Flink hadden we in de derde acte graag wat minder sterk op een klucht spel.godheid afgestemd willen zien, waar bij nog kwam, dat het speltempo hier veel te traag en zwaar was. waardoor dit be drijf ook merkbaar sleepte, maar dat zal bij iedere voorstelling wel beter worden. Johan de Meester’s regie was voortreffe lijk; Willem Deering’s décors waren ver rassend van artisticiteit en vindingrijk, heid. Veel bloemen en een ovationeel ap plaus. Het is niet waarschijnlijk, dat vóór de sluiting van het seizoen, het Residentie- Tooneel nog een nieuwe première zal uit brengen. zoodat wij gevoegelijk „Amphi tryon’’ als hekkesluiter van dit seizoen kunnen beschouwen. En dan constateeren wij, dat het Residentie-Tooneel in de af- geloopen tooneelmaanden dubbel en dwars bewezen heeft, dat niet de plaats waar men speelt het artistieke peil van een gezelschap bepaalt, maar zijn innerlijk vermogen en dat alleen de Kunst, maar dan ook zij alleen, de brieven van geeste lijken adeldom uitreikt, welke dit gezel schap zich èn door het repertoire èn door zijn speelkwaliteiten in elk opzicht waar dig heeft getoond. Johan Koning ONGEVALLEN Op de Statenlaan is het 17-jarige meisje J. S., van den Drogers- dijk. aangereden door een motorcarrier. Zij bekwajn een hersenschudding en schaafwonden aan de beenen en is opge nomen in het ziekenhuis aan den Zuid- wal. De 61-jarige voetgangster C. v. d. Z. wonende in de Hekkelaan kwam in die laan in aanraking met een gedeelte van een lading, dat te ver buiten een wagen stak. Dientengevolge kreeg de vrouw een gecompliceerde neusbeenfractuur en schaafwonden in het gezicht. Den bestuur der van den met een paard bespannen wagen en eventueelen getuigen wordt verzocht zich te willen melden aan het bureau Alexanderplein 15a Dr. F. E. Posthuma, werd geboren te Leeuwarden 20 Mei 1874. Hij bezocht daar de H.B.S. en vervolgeps te Wage- ningen de Landbouwschool, waaraan hij in 1893 het diploma van landbouwkun dige verwierf. In 1896 behaalde hij daar de middelbare akte voor school- en huis, onderwijs. Daarna studeerde hij nog eenige jaren aan de Landbouwhoge school te Halle. In 1919 promoveerde hij tot doctor honoris causa aan de Land- bouwhoogeschoolte Wageningen. Intusschen had hij reeds onderschei dene functies op landbouwgebied ver vuld, zooals die van secretaris van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland, zuivelconsulent van het Genootschap ter bevordering van den Landbouw in Drente, adviseur voor co- opperatief verwerken van aardappelen, voor het oemeenschappelijk aankoopen van kunstmest en veevoeder en voor het bevorderen van de pluimveeteelt Tijdens zijn consulentschap werd de heer Posthuma aangewezen als secreta ris van den Al". Ned. Zuivelbond. Dit was in 1905, in welk jaar hij naar den Haag verhuisde. In 1907 werd hij secre taris der Landbouwvereeniging, die zich o.a. speciaal met het tentoonstellings- wezen op landbouwgebied zou bemoeien. Uit de tegelijkertijd zich ontwikkelende beweging om de land- en tuinbouw on gevallenverzekering langs particulieren weg te regelen, ontstond de coöperatieve vereeniging „Centraal Beheer” te Am sterdam, waarvan de heer Posthuma in 1939 directeur werd. Als zoodanig was hij o.a. tevens belast met de leiding van de Centrale Werkgevers Risico Bank. Minister van Landbouw gewonden vriendinnetjes te onttrekken. Jij rijdt voor haar neus weg; je laat haar door de telefoon afpoeieren; je hebt per soneel genoeg om haar desnoods met ge weld van je lijf te houden. Maar ik... ik ben hulpeloos en weerloos aan haar overgeleverd. Arme kerel! medelijden met je kunnên hebben. Maar waarom ontvang je haar dan? De beide noofdrollen in de eerste acte. Paul Steenbergen als Amphitryon en Ank van der Moer als Alkmene. Schimmeloenningh) Arrestaties in Oldenzaal Twee inwoners van Oldenzaal, die hun radiotoestel niet hadden ingeleverd, door de politie in arrest gesteld, meldt het Tw. Nwsbld. Toen deze perso nen een oud ontvangapparaat inleverden waarvan zij de bediening niet kenden, zoodat zij niet konden demonstreeren, dat het nog werkte, kreeg men argwaan, waarop de politie een huiszoeking ver richtte. Een der personen bleek zijn eigen radiotoestel onder den vloer te hebben verstopt, terwijl de ander door de pdlitie verrast werd op het oogenblik dat hij bezig was zijn toestel te begraven in de niet meer in gebruik zijnde en aan den tuin van zijn woning grenzende begraaf plaats. In verband met een en ander heeft de burgemeester van Oldenzaal de be volking nogmaals dringend gewaarschuwd den inleveringspliöht ten volle na te ko men. Zaterdagavond gat net Residentie-Too. neel in een uitverkochten Princesse- Schouwburg de eerste voorstelling van „Amphitryon”, blijspel in drie bedrijven van den Franschen dichter en tooneel- schrijver Jean Giraudoux. Ank van der Moer vervulde de rol van Alkmene, de lieftallige en trouwe echtgenoote van den veldheer Amphitryon (Paul Steenber gen). Wij weten niet precies’noeveel jaar het geleden is. maar stellig toch reeds een reeks van jaren dat „Amphytrion” voor de allereerste maal op de Haagsche planken werd vertoond. Toen speelde de onvergefelijke Else Mauhs op een wijze, die een onuitwischbaren indruk achterliet, de rol van Alkmene. Dat Ank v. d. Moer ons Zaterdagavond de herinnering aan deze creatie van Else Mauhs heeft doen vergeten, is voor deze jonge actrice een speelprestatie van de allereerste orde Al leen den Franschen geest is het mogelijk tegelijk luchthartig en diepzinnig te zijn en in geen’ ander stuk van Giraudoux komt deze „esprit” zoo fonkelend tot uiting, zóó dichterlijk ook vaak, als in dit wonderlijke blijspel aan de Grieksche my thologie ontleend en zonder eenige ver- wrongenheid geplaatst binnen het kader der moderne levenshouding Alkmene is haar gemaal zóó trouw dat zelfs Jupiter, van den top van den Olympus neerge daald om haar tot zijn minnares te ma ken. die echtelijke trouw niet breken kar. Het mythologische verhaal, dat Gi raudoux volgt, zegt wel. dat Jupiter lis tiglijk de gestalte van Amphytrion heeft aangenomen en dat uit zijn omarming van Alkmene Herakles is ontsproten, maar aan de trouw van Alkmene doet dit toch geen afbreuk De figuur van Alkmene heeft dan ook tal van dichters geïnspi reerd en wij durven voorspellen, dat ook voor Ank v. d. Moer’s creatie van Alk mene geen dichterhart onbewogen zal blijvenDat was een-en-al liefelijkheid, aanminnigheid, dat was zóó fijn door- voeld, zoo dichterlijk doorleefd, zoo innig vele en velerlei gecentraliseerd en van een medicus. Kunt u ook mededeelen. noe het in onze stad met de gezondheid is gesteld, in verband met de bijzondere omstandig heden U doelt natuurlijk op de voeding Welnu, ik kan u zeggen, dat de gezond heidstoestand hier in Den Haag over het algemeen erg meevalt. Zeker, er komt in verhoogde mate diphtherie voor doch dit is over het geheele land zoo. Met den oorlog heeft het overigens niets te maken. Het is n.l. zóówie eenmaal diphtherie heeft gehad, krijgt deze ziekte niet spoedig voor de tweede maal. Tel kens, om de zoovee jaar. wanneer er een nieuwe groep van vatbaren is. open baart de ziekte zich in verhoogde mate. Grafisch zou men het. voorkomen van diphtherie dus als een golvende lijn kunnen aanduiden Gelukkig kunnen wij dit aantal vatbare kinderen aanzienlijk kinderen tegen enten, hetgeen De wnd. Politiepresident van s-Gra venhage vestigt nogmaals de aandacht van belanghebbenden op de bepalingen van het Vestigingsbesluit, ingevolge welke het ook aan alléén wonende personen verboden is zich o.m. in deze gemeente te vestigen of binnen de ge meente verhuizen, zonder in het bezit te zijn van een desbetreffende vestigings- of verhuisvergunning, ter verkrijging waarvan men zich dient te wenden tot het Evacuatiebureau Zuid-Holland, Jan van Nassaustraat 80. Bij de aangifte van een plaats gehad hebbende verhuizing of vestiging aan het bureau van Bevolking, Goudenregen- straat 36. moet de verkregen vestigings- of verhuisvergunning worden overge legd. beperken door de kinderen tegen de diphtherie in te enten, hetgeen door onzen Schoolartsendienst in ruime mate wordt gedaan. Het voorkomen en Bestrijden van be smettelijke ziekten heeft trouwens mijn bijzondere aandacht. U weet, dat de vlektyphus door luizen word', verspreid en in de z.g. volkslogementen. die veel door zwervers worden bezocht kwam veel onrein voor. Deze logementen staan thans onder toezicht van de ge. meente; zonder vergunning mogen ze niet worden geëxploiteerd. Bovendien moet iedere bezoeker een bewijs hebben, dat hij door den Gemeentelijken Ontsmet- tingsdienst is behandeld. Zonder dit be wijs mag de eigenaar van het logement hem niet toelaten. De maatregel werkt uitstekend en zoowel de eigenaars der volkslogementen als de zwervers zelf zijn er zeer mee ingenomen. En wij hebben daarmee bereikt dat, mocht zich eens een geval van vlektyphus in onze gemeente voordoen, er thans wei nig kans bestaat op uitbreiding dezer gevreesde ziekte Nog een laatste vraag, meneer Boe- lens: Hoe staat het m de hyg sae in de zweminrichtingen? U weet, uat er tegen woordig een zeer druk gebruik van ge maakt wordt. Men behoeft niet de minste vrees voor besmetting te koesteren. Het water in de zweminrichtingen wordt met chloor gezuiverd en wel zóó. dat elke bacterie vernietigd wordt De proeven hebben uitgewezen, dat het water volkomen ste riel is. In het Zuiderparkbad hadden we vroeger veel last van groene algen. U weet dat de gemeente dit euvel reedt twee jaren geleden door 1- -aanbrengen va - ters. Het is nu en baden van Nederland, met in aet volle seizoen nog absoluut helder en steriel ONTSPANNINGSOCHTEND „VREUGDE EN ARBEID: Afwisselend vinden de Zon- dagochtend-ontspanningsbijeenkomsten van de werkgemeenschap -„Vreugde en Arbeid” plaats in Asta- of Odeon-theater Gisteren was Odeon aan de beurt en werd den talrijken bezoekers weer een verzorgd programma geboden Op het podium trad op de violist Karel Holberts, die zijn ge hoor wist te boeien met virtuoos en ta lentvol spel, waarna werd vertoond „Haar eerste avontuur” een film van zonnige jeugd met Use Werner in de hoofdrol. Aan het begin van den ochtend herinner de de provinciale leider, de heer A. L- Simonis, aan de huisvlijttentoonstelling van „Vreugde en Arbeid” in Amicitia van 25 Juni4 Juli a.s. Voorts deelde spreker medz, dat een tenniscursus was georga niseerd OPROEP De commissaris van den Justi- tieelen dienst B I. verzoekt dengene die einde Maart of begin April van dit jaar, vermoedelijk op een Donderdag, tusschen 7 en 8 uur ’s morgens per bakfiets 6 kister met inhoud heeft afgehaald uit het perceel Falckstraat 283, zich te willen vervoegen aan zijn bureau Alexander plein 13. TRAGISCH Uit armoede had een vrouw haar distributiebescheiden en die van haar zeven kinderen verkocht. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt, ter wijl ook de koopers der kaarten, die van de tragische omstandigheden hebben ge profiteerd hun gerechte straf niet zullen ontgaan. RAZZIA’S IN CAFÉS: Bij in drie cafés door de politie gehouden razzia’s is o.a. beslag gelegd op 4100 boekjes sigaretten papier. een clandestien vervaardigde kaas en op een hoeveelheid Belgische shag, waarvan door de eigenaars sigaretten werden gerold welke dan door middel van een prikplank aan den man werden gebracht. Op enkele van de in de ca- fé’s aanwezige bezoekers werden distri butiebescheiden zooals textielkaarten. aangetroffen, welke zij onbevoegd voor handen hadden. Drie jongens in den leef, tijd van 13 tot 15 jaar werden aangehou den terzake van het pleger, van diefstal van artikelen uit winkels. O.a hadden zij uit een zaak 6 colliers gestolen, welke een totale waarde van 70.— hadden. Geen besmettingsgevaar in zwem inrichtingen In een onderhoud, dat wij dezer dagen met den nieuw benoemden wethouder voor de Volksgezondheid, den arts H W. Boe- lens, hadden, gaf deze ons te kennen, dat het zijn streven zal zijn, de gezond heid der bevolking zooveel mogelijk te bevorderen, want slechts een gezond volk kan sterken arbeidzaam zijn en slechts een gezond mensch kent de vreugde van den arbeid. De enkeling, aldus de wethouder, kan veel doen om zijn gezondheid te behoeden, zooals zor gen voor voldoende rust en ontspanning, voor goede bereiding van spijs en drink, baden en zwemmen, sport en spel enz., maar steeds zal de overheidszorg moeten ingrijpen, bijvoorbeeld met een toezicht op bad- en zweminrichtingen, op eet- en drinkwaren, op woningbouw- en drijfshygiëne enz. Nog meer vereischen echter de zuigelingen, ters en het schoolgaande kind. rijk zijn dan ook de instellingen, die zich met deze zorg belasten. Wet houder Boelens noemde o.a. de consuL- tatiebureaux voor zuigelingen en kleu ters, de crèches, de dagverblijven, de kindertehuizen, de kinderuitzendingen. bet schooltoezicht met de tandverzorging, vitamine-uitreiking en inenting enz. Ook voor de zieken, de ouden van dagen, de invaliden moet 200 goed mogelijk ge zorgd worden en daarvoor dienen ge neeskundige dienst, wijkverpleging, apo theek. ziekenhuis, consultatiebureaux voor T.B.C., verzorgingshuizen enz. Dus overheidszorg van de wieg tot aan Het graf Inderdaad, zei wethouder Boelens. In de laatste tientallen jaren is op het ge bied van de gezondheidszorg veel en goed werk gedaan, deels door particuliere ver. eenigingen. deels door overheidsinstan ties. Door het instellen van een Dienst voor de Volksgezondheid worden nu deze overheidsbemoeiingen gelegd in de handen Op 27 October 1914 werd de heer Post huma benoemd tot minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, toen het crisisdepartement, dat hij beheerd® tot September 1918. Eenige maanden later aanvaardde hij een benoeming tot presi- dent-directeur van „Centraal Beheer”. Van dat oogenblik af nam hij een steeds grooter aandeel in het landbouwvereeni- gingsleven. Van 1919 tot 1927 was dr. Posthuma voorzitter van de Nederlandsche Maat schappij van Nijverheid en Handel en in 1921 werd hij benoemd tot voorzitter van den Nijverheidsraad. Eveneens in 1921 werd hij gekozen tot voorzitter van den Algemeenen Neder landschen Zuivelbond en van de Geneti sche Vereeniging, waarvoor hij in 1928 bedankte. Via den Nijverheidsraad werd hij lid van de commissie tot bevordering van de herziening van d_ handelsverdragen en via de Maatschappij van Nijverheid was hij eenige jaren lie van den Hoogen Raad van Arbeid. Ook was hij voorzitter van het Crisis-ZÜiveltureau Behalve de reeds hier genoemde func ties heeft dr. Posthuma nog onderschei dene andere bekleed, zoo o.a. het voor- van het Nederlandsch Insti- van de van de xonij nen. Ach, mijn lieve hemel! Manfred deed verschrikt. Ik had een afspraak met haar. Die heb ik totaal vergeten! Maar zij niet! zei Petri dreigend. Ze heeft voor het filmatelier op je ge wacht en heeft je met Mallon zien weg rijden. PIANO.AVOND COR DE GROOT On der groote belangstelling heeft de Neder- landsche pinanist Cor do Groot Zaterdag— avond in Diligentia een concert gegeven Zijn programma vermeldde de Sonate iii Es gr. t. K.V. 282 van W. A. Mozart de Prelude, Choral et Fugue van C Franck en de eendeelige Sonate in b ki t van Liszt Met de uitvoering van deze cömpo- sities heeft Cor de Groot zich niet alleen, een virtuoos van bijzonder groot formaat doch tevens een dichter getoond, die zijn gedachten nu eens in groote lijnen en scherpe plastiek formuleert, dan weer in stille bewondering en ontróerende liefde op de gelouterde schoonheid, de poëzie en de beteekenis en het teedere en schijn baar nietige wijst. De voornoemde Mo- zarf-sonate heeft Cor de Groot als groot Mozart-kenner en vereerder met alle mid. delen, welke zijn feillooze techniek hem ten dienste stelde, in een onaardsche broosheid, aetherische doorzichtigheid en onberispelijke egalitei; geopenbaard. Aan het feit, dat de herschepper in zijn Franckspel een persoonlijke, van het ge bruikelijke afwijkende aesthetiek huldigde was de groote innerlijke kracht en de ver rassende oorspronkelijkheid van de Pré lude, Choral en Fugue te danken. Evenals Liszt’s sonate werd dit werk bijna or kestraal gedacht en in zijn gecompliceerd stemmenverloop op geniale, boven de ma terie verheven wijze beheerscht. Een Franck zóó „aus einem Gusz” is een vorm geweest, welke waarschijnlijk dit maal voor het eerst door Cor de Groot werd gevonden. Na een ovationeele hul de. waarbij bloemen werden aangeboden, liet de solist twee toegiften t.w. de Wals in Ges gr. t. van Chopin en het met voor treffelijk gevoel voor Spaansch coloriet en geestelijk adeldom voorgedragen „An- daluza” van Granados volgen K. Brinkmann. VOORDRACHTMIDDAG ALBERT VO GEL JR_; Evenals bij zijn vorig optreden heeft de voordrachtkunstenaar Albert Vo gel Jr„ die in een volkomen uitverkochte Louis XV.zaal van „Pulchri Studio” den Zondagmiddag aan werken van Boutens wijdde, ditmaal dank zij de medewerking van den pianist Willem Hielkema het woord en de muziek vereenigd tot een gevarieerd en volkomen harmonisch ge heel Albert Vogel Jr. is een in het bij zonder lyrisch aangelegde kunstenaar. Met zijn zeer welluidende. zangerige stem heeft hij dan ook het mijmerende, het extatische eri het loflied-zingende voor de schoonheid van het woord en de natuur in Bouten’s poëzie naar voren gebracht. Zijn bezielen van het gedicht „Liefdes uur” in zijn levensvolheid en zijn berus ting schenken met „Goede dood” en „Bij een doode” waren getuigenissen voor’ de veelzijdigheid van dit talent. Dat Albert Vogel Jr. in fragmenten uit Sophocles’ „Oedipus Rex” en „Elektra” met een sterk beeldende voordracht bovendien een felle, bijtende dramaiiek wist te schenken heeft mij in verband met zijn leeftijd ten zeerste verrast. De pianist Willem Hielkema bracht een Ballade van Liszt, de Prélude uit de „Sui te pour le piano” van Debussy en Voor- molen’s muziek bij „Beatrijs” ten ge- hoore. Een zeer gevoelig toucher, een fraaie techniek en een bewogen, nog iet wat wilde voordracht hebben den indruk gevestigd,' dat deze jonge Cor de Groot- leerling in de toekomst als instrumenta list veel van zich zal doen spreken. Spon tane hulde viel beiden kunstenaars ten deel. K Brinkmann „Een „onmogelijk” bestaat niet Daarom moet op dit" oogenblik, nu wij eens dank zeggen voor alles wat gepres teerd is, terwijl wij ons opnieuw gereed maken voor den oorlogsprestatiewedstrijd, onze eed luiden; „Alle hinderpalen wor den door ons uit den weg geruimd. Een „onmogelijk” bestaat niet. Wij brengen het voor elkaar, omdat wij het voor elkaar moeten brengen Wij dienen allen een rechtvaardige zaak en hebben thans reeds de rülmte voor oogen, die ons de vrijheid van het brood waarborgt. De gangster aan gene zijde in Amerika en de horden van Stalin mogen het zich voor gezegd houden, dat wij van zins zijn ons leven en onzen eigen aard tot aan de overwinning strijdende met inzet van alle krachten te verdedigen en te bevechten. Zoo eischt het lot van ons, dat naast de groote ge meenschap van de soldaten de groote ge meenschap der arbeiders en daarmede de gemeenschap van de boeren treedt. Wanneer wij zoo zooah wij tot dusver re onzen plicht gedaan hebben, ook verder het beste van ons geven en de soldaat in het vaderland even hecht staat als de sol daat aan het front, behoeven wij ons geenerlei zorgen te maken voor de toe komst van Europa. Voorloopig is van deze legers die ons in Europa willen vernieti gen nóg in het geheel niets op het vaste land te zien Vooreerst zijn wij het nog, die het lot van Europa bepalen. Daarom kijken wij als Nationaal-Socialisten vol vertrouwen naar de toekomst, Dat deze strijd eenmaal zou komen, dat wisten wij Dat wij dezen strijd willen doorstaan en als mannen die den Führer volgen zijn wij bereid ten allen tijde het beste van ons te geven Mijn verzoek aan de personeels- leiders evenals aan het personeel is der halve: Laat ieder indachtig zijn aan dezen groo- tijd dien hij mede mag beleven! Laat ieder op zijn plaats zijn plicht doen! Laat hij presteeren zooveel hij slechts presteeren kan, daardoor bespaart hij bloed Bloed van beste Duitsche soldaten en het bloed van vrouwen en kinderen, die deze moor denaars en bandieten willen vernietigen. Laat daarom een ieder zijn plicht doen en eraan denken, dat ons alleen de gemeen schap in strijd en prestatie tot de over winning leidt. Hiermede open ik den oorlogsprestatie wedstrijd 1943/1944 en roep u op onzen eed samen te vatten in den uitroep „Leve onze Führer”. Vier personen gearresteerd Zaterdagmorgen had men zich door verbreking van het slot van de deuren, toegang verschaft tot 2 loodsen op de Groente- en Fruitmarkt. Weggenomen werden een reservewiel van een auto, een reservewiel van een wagen, een aan tal autobanden. 2 heerenrijwielen, kwlen met jam en potten met jam. In verband hiermede werden in den loop van den dag nog gearresteerd de 30-jarige koet sier W. R de 27-jarige verkooper W. V., de 34-jarige chauffeur F. U. en de 26- jarige koopman A. U. Het viertal, dat er van verdacht wordt bij dezen diefstal betrokken te zijn, is in bewaring gesteld. In een paardenstal, eveneens op de Groente- en Fruitmarkt gelegen, is na genoeg de geheele buit teruggevonden; in een perceel in de binnenstad kon op een der rijwielen beslag worden gelegd. Recht op hoogste prestatie Het nieuwe Europa wordt met bloed en zweet bevochten. Wij hebben derhalve het recht, vooral van onze volksgenooten, maar bovendien ook van onze Nederland sche arbeidskameraden en -kameraadskes te eischen, dat zij hun uiterste best doen. Wanneer eenmaal den Duitschen soldaat door het Vaderland niet de wapens in handen zouden Worden gegeven, die hij voor den strijd noodig heeft, dan zou het avondland in gevaar komen. Op grond van deze diepe verantwoor delijkheid voor den nieuwen groei van Europa eischen wij ook, dat de arbeids plaats, die door een Duitscher is vrijge maakt omdat hij als soldaat te velde is getrokken, door een anderen Europeaan wordt ingenomen. Deze eisch is recht vaardig. Daarom zullen ook de Jongere lichtingen hier in Nederland de arbeids plaatsen der jonge Duitsche soldaten moe ten innemen. De strijd van het lot dwingt een ieder stelling te nemen ten aanzien van dit probleem. Een uitweg is er niet. Op grond van deze verantwoordelijkheid heeft ook de Führer zijn ouden mede strijder Gauleiter Sauckel opdracht gege. ven er zorg voor te dragen, dat in het Groot-Duirsche Rijk de machines draaien Natuurlijk is de taak, die voor ons ligt, ontzaglijk zwaar, vele arbeidskameraden die thans nog hier zijn, zullen hun plaats moeten ontruimen oim in Duitschland nieuwe arbeidsplaatsen in te nemen. En Nederlandsche menschen. die wellicht ge loofden van den opbrengst van hun vroe gere werk te kunnen leven, zullen weer in het arbeidsproces teruggebracht wor den. Bovendien zal juist als de Duitsche vrouw ook de Nederlandsche vrouw moe ten werken. Wij hebben niet het voorne men Nederlandsche vrouwen naar Ouitsch gebied te brengen. Zij zullen echter de leeggeworden arbeidsplaats in Nederland moeten bezetten. Die zelf in het arbeids proces staat, begrijpt dat volkomen. Al. leen menschen. die zich van de werkelijk heid verwijderd hebben, kennen onzen zwaren door het noodlot opgelegden strijd niet en wijzen derhalve ook uit onkunde ten aanzien van den feitelijken toestand onze maatregelen af. Het moge waar zijn, dat deze regelingen den een of ander in zijn particulier-economische leven zwaar treffen, maar hij heeft het persoonlijk lang niet zoo zwaar als de Duitsche sol daat die is aangetreden tegen de onmen- schelijke horde der steppe. Onze eisch is derhalve rechtvaardig, want hij is dienstig voor het gemeenschappelijk behoud van onze volken en daarmede voor den groei van een nieuw Europa. Tusschen a cultuur van Midden- en West-Europa en de uit de laagste lagen der menschheid afkomstige wereld van het bolsjewisme is een strijd ontbrand op leven en dood Ook Nederlandsche man nen hebben zich ingezet Zij begrepen dat niet lijdelijk toegezien en afgewacht kan worden wat net lot ons brengen zal Daad werkelijk aanpakken is de plicht van iede- ren waren Nederlander Wij kunnen zelf onze toekomst bepalen door ons volko men in te zetten in den strijd tegen de wereldpest, het bolsjewisme. Begrijpt landgenooten dat alles wat ge uw eigen dom kunt noemen, met vuur en zwaard \erwoest zou worden: de roode duivel zou u en alles wat u lief en heilig is, niet ontzien. Zet u in en stort op 432100 Verzorgings- fonds van het Vrijwilligers-Legioen Ne derland ARBEIDSONTSPANNINGSWERK VAN HET N.A.F. GEOPEND: Kort geleden richtte de Arbeidsfrontleider een nieuwe afdeeling op en wel ten behoeve van de arbeicteontspanning van de werkers wier gezondheidstoestand door de verhoogde krachtsinspanning van het oogenblik in gevaar dreigt te komen. Dit arbeidsont- spanningswerk in de arbeidsontspannings. oorden van het N.A.F. heeft Woensdag officieel een aanvang genomen In Valken burg, is dien dag n.l. het eerste arbeids- ontspanningsoord door frontleider Wou denberg geopend zitterschap tuut van Landbouwkundigen, Vereeniging tot bevordering pluimveehouderij en tamme teelt in Nederland (V.P.N.), bestuujslid van den Ned. Coöperatieven Bond, van de Handelskamer, voorzitter v^n den Haagschen Coöperatieven Bond, commis saris van „Eigen Hu’p” te ’s-Gravenhage, voorzitter der ’s-Gravenhaagsche Con- tractenvereeniging. Bij K. B van 8 September 1939 werd dr. Posthuma benoemd tpt lid van het college van curatoren der Landbouw, hoogeschool te Wageningen. Ter ondersteuning van de maatregelen voor de regeling va, de landbouwpro ductie werd bij besluit van den Rijks- commissaris van 19 Maart 1941 onder voorzitterschap van dr. Posthuma de commissie ingesteld, die sindsdien als „Commissie-Posthuma” algemeene be kendheid verwierf, vooral wegens haar activiteit voor den productieslag. Bij de instelling van den Nederland- schen Landstand, in het najaar van 1941, toen de Commissie-Posthuma haar taak had volbracht, werd dr. Posthuma als generaal-adviseur aan den Landstand verbonden en in het voorjaar 1943 werd hij gemachtigde van den Leider voor land- en tuinbouwaangelegenheden heeft opgeheven srootere fil- van de mooiste 39 NadruK verboden Roman van Anna Elizabeth Weirauch Nederl. bewerking van B. L. Venzelaar Hedenmiddag is te Ruurio net stoffe lijk overschot van oud-minister dr F. E Posthuma ter aarde besteld. Deze op zoo laaghartige wijze om het leven gebrachte Nederlander in nart en nieren stond reeds op de bres voor de belangen van ons volk in den vo- rigen wereld-oorlog, toen hij van Landbouw, Nijverheid en was. Toen deze oorlog uitbrak heeft hij geijverd voor één samengaan van alle Nederlandsche boeren. Vandaar dat hij een groot voorstander was van de op richting van den Landstand. Uit zijn levensloop volgen hier eenige bijzonder heden

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 5