SPORT RECHTZAKEN 2e ET. pag. 2 BIJEENKOMST VAN N.S.D.A.P. EN N.S.B. HAAGSCHE COURANT A.D.O. IS BIJNA LANDSKAMPIOEN en GENERAL-KOMMISSAR SCHMIDT SPREEKT Maandag 7 -Juni 1943 SEIZOEN TWEE WEKEN VERLENGD De Nationaal-Socialisten zetten zich in tot den laatsten man de laatste vrouw AMATEURKAMPIOENSCHAPPEN Redevoeringen van van Geelkerken en General-Kommissar Schmidt GELDIGE DISTRIBUTIEBONNEN SPORT-REVUE VOETBAL in van Lief- Geelen— De Wildev. voor het einde was de juniores General-Kommissar ge- verlangd 563» ring. groep zou lan- - ___i het 7 8 7 8 8 5 4 5 4 4 3 3 1 2 1 1 2 3 3 5 9 9 7 8 5 9 6 5 3 3 Frederiks (Zuid-*. Frederiks (Zuiden) 578 V 579 V de strijd bij ons in het eigen vader- licht geweest is? Wij moesten toen 9—9 15—12 17— 19 18— 26 Na. Te 16—9 9—8 20—14 5—6 10—17 7—13 1 2 2 2 4 18—11. 1.28 1.12 1 1 0.62 HBS 7 567* 23A 23B t.m. 23* Boter Brood Cacao Chocolade Gort 564’ 21A Kind* 23A Kind’ 565 7 563» HM Wij strijden Voorburg afdeelingskampioen De strijd om het kampioenschap der Haagsche onderafdeeling is gisteren be slist. Door met 10 te winnen van Crom- vliet. legde Voorburg beslag op den titel. De N.V.B. heeft van den Gevolmachtig de voor de Sport toestemming verkregen, dat het voetbalseizoen met twee Zondagen, na 15 Juni a.s. den datum, waarop het gesloten seizoen aanvangt mag wor den verlengd alleen echter voor die wed. strijden (o.a. het bekertournooi). waar voor een beslissing noodzakelijk is. lijk ook hier in Groningen bijeengekomen. Wanneer wij derhalve onzen blik over het dagelijksche gebeuren heen eens op de toekomst richten, dan komt bij den een of ander de vraag op: ..Hoe zullen wij het doen?” Als nationaal-socialist zou ik deze vraag eerst willen beantwoorden. Toen wij in 1918 door eigen onrust en door eigen schuld de wapens neerlegden, werden wij overvallen, geëxploiteerd en ge weet het zeer goed dat toen nog in Duitschland millioenen van honger gestorven zijn. Des ondanks riep ons toen de Führer als een voudig frontsoldaat, die nooit het geloof in Duitschland had opgegeven. Laten wij het niet vergeten dat hij toen ook reeds in German je. in Europa geloofd heeft. Steeds weer heeft hij toen reeds den voor- Hierna sprak Schmidt als volgt: Nederlandsche en Duitsche kameraden. Een zware winter met al zijn zorgen ligt EEN TITEL VOOR DEN HAAG Zaterdag en Zondag werden in den Dierentuin de nationale bokskampioen- schappen voor amateurs voortgezet. Het meerendeel der partijen stond op zeer goed peil en het talrijk opgekomen pu- biek heeft van fraai en vaak zeer span nend boksen kunnen genieten. Zondag avond werden de acht finales gehouden, alsmede de wedstrijden om de derde en vierde plaats. Het weltergewicht bood een spannenden eindstrijd tusschen van der Reyden (Rotterdam) en Vismalen (Vlij men) Na een hard gevecht gaf de groo- tere routine van v. d Reyden den door slag. Het puntenverschil was slechts ge- I wedstrijd werd gewonnen door mej. T. vire, 2.801.50 2. Abraham 1.80' Schermen: Het hier ter stede verwerkte politiekampioenschap korps sabel is ge wonnen door Hermandad (R’dam) met 29 gew. part. 96 ontv. en 142 geg. treffers; 2 Marechaussee A’dam 28—91136; 3. id. Arnhem 26—95—130; 4 H.P.S.V. I (al hier) 24—91—122; 5. HP.S.V II 23—96— 128; 6 Den Bosch 23—107—125. Op 1 Juli worden te 's-Hertogenbosch de personeele kampioenschappen sabel en degen ver-1 werkt. Te Hillegersberg won W v. d, Berg met 71424 een nationalen wed strijd op degen; 2. Jac. Vandervoodt 6 1124; 3 v d Hoeve 61322; 4 Mun. nik 6—16—22;' 5 E. Kuypers 6—17—21. De Hagenaars v Vliet en v Uden wer den resp. 7e en tiende. De damesfloret- 3 T» v. d. Klaauw met 136—52; 2. mej. A. Hij heeft reeds in zijn strijd zijn wereld beschouwing, zooals hij de wereld zag, neergelegd. Reeds in de eerste vergade ringen heeft hij steeds weer verklaard in zijn volk te gelooven. Wij gelooven in ons volk en daarenboven ook in Europa en wij weten dat thans de tijd gekomen is. waar op het nieuw gevormd moet worden Wanneer het geloof aanwezig is en ach ter het geloof altijd de wil staat, dan kan de volgende vraag alleen maar zijn: „Zijn de menschen geschikt om deze groote taak te volbrengen en deze groote proef van het lot te doorstaan?” Kameraden Hier ben ik van meening dat de Europeesche volken en hierbij staat het Duitsche volk aan den spits der Europeesche vol plaats hebben aan de Beyersstraat hier ter stede. Voor de voorronden van het kam pioenschap werden gisteren gespeeld: DOS —Wordt Kwiek 4—4 Wilskracht—PSV 24. Op de seriewedstrijden van HSV won Westerkwartier den eersten prijs De resultaten waren GymnasiastenHSV 0—3; WesterkwartierKoog Zaandijk 31 GymnasiastenWesterkwartier 0—4; KZ HSV 11; KZ—Gymnasiasten 31 Wes- terkw.HSV 42. De stedenwedstrijden voor 2e, 3e en Afd.-twaalftallen, waaraan de vertegenwoordigende ploegen van den Haag, Leiden, Rotterdam en Dordrecht deelnemen worden 2en Pinksterdag te Dordrecht gehouden. De jaarl districts- vergadering voor Zuid-Holland is bepaald op Zaterdagmiddag 26 Juni, half 4 in .Eden” te Rotterdam. Op de Jaarvergadering van den N.K.B., Zondag 25 Juli te Utrecht te houden, zal in behandeling komen het rapport van de Commissie Winksterv. d Zijden, inzake automati sche promotie-degradatie en al of niet afschaffing van het recht van protest. De Commissie is van meening, dat automa tische promotie en degradatie te prefe- reeren is boven het thans gevolgde sy steem en adviseert daarom, alle afdee- lingskampioenen te doen promoveeren en zooveel twaalftallen uit een hoogere klasse te doen degradeeren als er nieuwe ploegen in komen Voorts adviseert de Commissie het recht van protest te hand haven in«den vorm, zooals die thans be staat. Het Bondsbestuur kan zich met de strekking van het rapport vereenigen. Waterpolo: Aan het jaarlijksche polo- tournooi van U.Z.C. werd door 113 ze ventallen deelgenomen, welke op 2 da gen moesten uitkomen. In de damesgroep won H.D Z. in de eerste afdeeling de fi nale door strafworpen na een 11 ge lijkspel tegen A.D.Z.; in de 2e afdeeling A zegevierde Haarlem met 10 over Robbenin de 2e afdeeling E won Otter 2 met 50 de finale tegen H.G.A. In de heerengroep bereikten H.P.C. en Z.I.A.N in de eerste afdeeling den eindstrijd, welke op 18 Juli zal worden gespeeld. Boksen. De nieuwe zwaargewichtkam- pioen van Europa, de Zweed Olie Tand- berg, is uitgedaagd door den Italiaan Luigi Mussina. Gymnastiek: Voor het nationale turn- kampioenschap, dat op 2en Pinksterdag in het openluchttheater „De Kuil” te Ede wordt verwerkt, hebben 8 jeugdturnsters, achter ons. Vaak zYn hameraadschappe- 6 jeugdtumers. 28 turnsters en 34 turners ingeschreven. J. Molenaar verdedigt zijn titel, maar de kampioene 1942. mevrouw Loskamp-Paezens, moet wegens een bles sure verstek laten gaan. Honden: Op het VUC-terrein won Black Exsels in 22.5 sec. de finale voor Grey hounds vóór Amazone en Fair Girl Bel- win. In de A-klasse Whippets won Freekie in 23.8 sec. vóór Luuk en Letty. In de B-klasse won Ria vóór Topsey. Donder dagavond om 7.15 uur worden op VUC weer wedstrijden gehouden. Bakker (Noorden) w.o.p van Om de derde plaats- ADO Feijenoord Enschedé Willem II Heerenveen In de vierde bekerronde leverde op Houtrust een spannenden strijd met ’t Gooi. Tien min voor het einde was de stand nog blank; daarna scoorden Koning en Langelaan, zoodat de Kraaien zich door een 20 zege in de achtste finale werk ten. De overige bekerresultaten waren HSCNEO 80; WageningenGo Ahead 2—0; EindhovenMVV 23; LongaDFC 1—5. Hollandia—Ajax 1—10; DOS—DWS 4—1; NeptunusExcelsior 01. De dis- trictswedstrijd OostNoord te Deventer werd met 31 door Oost gewonnen. In de 2e klasse B van district II verloor ODS thuis met 14 van Unitas. Het programma voor de kwart-finale van den NVB-beker, op 2en Pinksterdag te verwerken, luidt Ajax—HSC, MW— DOS, DFCExcelsior en Wageningen HBS. SVH won met 43 van Blauw,Zwart 2 en ADO 5 werd met dezelfde cijfers geklopt door BMT 3. De stand luidt nu Voorburg B. M T. 2 A D. O. 5 Cromvliet 2 S. V. H. Blauw Zwart 2 BOKSEN 1 1 1 4- Havermout Hondenbrood Jam Kaas 573* t.m. 575* Kattenbrood Koffiesurr. Marg Melk 21* 4-28* Muisjes Vervallen 12 Juni. Aard. 24A* 24B* Beschuit 24* Bloem 569* tm 572* 23A 23B 24A* 24B* 3* 4-27* 21* i om dezen strijd zullen dezen strijd zorgen, dat nu einde- rustig wordt. Zoo heeft ons de Almachtige gezegend en aan onze spits den soldaat van den wereld oorlog. onzen Führer Adolf Hitler, plaatst. Zoo kunnen wij altijd slechts weer vragen, dat de Almachtige onze soldaten en wapens blijft zegenen. voor het Avondland tégen de plutocra tieën en gangsters uit Amerika, die onze cultuurgedenkteekenen vernietigen. Wij weten, dat onze kracht sterker is. Eens zullen wij uit a] deze decadentie moedig en trots vooruit stormen om dit groote, nieuwe Europa mede te vormen In dezen geest roep ik u op uw eed met mij samen te vatten in een groet op dit uur aan den Führer van alle Germanen. De aanwezigen stemden met dezen oproep in Hiermede was de indrukwekkende demonstratie gesloten. Deze"^ T’h Engelsche gangsters zouden onmiddellijk, wanneer zij Secrève 121249; 3. T. Hageraats 11 1448; 4. mevr. Booy 9—2443 5. mej. Bussemaker 83134. De sabelwedstrijd werd gewonnen door Jac. Vandervoodt mei 71735; 2. v. d. Berg 61333; 3. E Kuypers 5—1929; 4. Werker 4 2825; 5. Jean Vandervoodt 33024; 6. J. Kuypers 13120; 7. v. Vliet 1 31—19. Voetbal: Te Berlijn werd Zondag een wedstrijd gespeeld tusschen Nederlandsche en Servische arbeiders, die in Duitsch land werken. De Hollandsche ploeg be stond voornamelijk uit Leidenaren. De Serven wonnen met 31; zij waren voort, durend iets sterker geweest. De be kende linksbuiten van Schalke, de inter national Urban, is aan het Oostfront ge sneuveld. Voor de nederlaagwedstrijden van Westerkwartier werd V.I.O.S. met 17 geklopt. Woensdagavond speelt Westerkwartier tegen V.U.C. en Zater dagavond tegen het Haagsche afdeelings- elftal. Het Quick Steps-Barktournooi is voor de tweede maal gewonnen door Wassenaar, dat K.R.V.C. met 52 ver sloeg. R.K.AV.V. deelde met 22 met Quick Steps. De finale om den Mavi- Beker en het Zilveren Doel, tusschen R.A S. en J.A.C. eindigde in 33, waar na J.A.C. doon strafschoppen won. Handbal: De Haagsche damesvereeniging Hygiëa heeft het handbalkampioenschap van Nederland, behaald door te Haarlem den beslissingswedstrijd tegen Zeeburg met 21 te winnen De heerenkampioens. wedstrijden waren niet meer van belang. Vlugheid en Kracht won hier ter stede van Hellas met 92 en Hercules won met 73 van Aalsmeer. □ammen: In de zevende ronde van het kampioenschap van Nederland vergrootte P Roozenburg zijn voorsprong tot 5 pnt. door Keiler te slaan. Van Dartelen won van Ansems; de partijen de Graag-Kalden, de JongHam en VosW. Roozenburg werden remise. De 8ste ronde wordt len s Pinksterdag te Rotterdam gespeeld. Du- kel trok zich terug wegens vertrek naar het buitenland. Schaken: In plaats van den heer G. J. W. Zittersteyn. die als zoodanig aftrad, werd dr Max Èuwe gekozen tot voorzit ter van den Ned Schaakbond. In de. plaats van den heer Nieukerke werd mr. A. W Hamming tot bestuurslid gekozen. Wielrennen: N.A.C.-criterium: 1. Lake man in 3 uur 4 min.; 2. Lust; 3. Hofstede; 4. Jooèen; 5 Peuter; 6. v. d. Wal; 7. v. d. Star 8. Lambrichs; 9. v. d. Zande; 10. Steenbakkers, De wedstrijden op de baan te Nijmegen werden uitgesteld. Korfbal: Voor het kampioenschap van Nederland kon DeetosBlauw Wit giste ren geen doorgang vinden. Daar het thans niet meer mogelijk is, vóór 15 Juni datum, waarop het gesloten seizoen ingaat de twee ontmoetingen tusschen deze finalisten te doen plaats hebben, zijn beide vereenigingen overeengekomen, aan den competitie-leider het verzoek te rich ten, slechts één wedstrijd tegen elkaar te spelen, welke dan beslissend zal zijn voor den kampioenstitel. Deze ontmoeting zal FEIJENOORD TE AMSTERDAM MET 3—1 GEKLOPT Feijenoord had gisteren kampioen van Nederland kunnen worden, indien zij in het goed gevulde Amsterdamsche Stadion had gewonnen van A.D.O. De Rotterdam mers hebben hun kans niet gegrepen, want zij lieten zich door de Hagenaars met 3-1 kloppen en nu hebben onze stad- genooten prachtige papieren gekregen, want indien zij op 2en Pinksterdag op eigen grond gelijk spelen tegen Enschedé, krijgen zij den titel in bezit, dien zij ver leden jaar voor de eerste maal verover den. De omstandigheden waren gisteren niet bepaald bevorderlijk voor goed voetbal, maar' desondanks is het nog een van de beste ontmoetingen van de geheele kam- pioenscompetitie geweest en vooral de tweede helft was buitengewoon spannend en interessant. Twee belangrijke factoren hebben de Rotterdamsche nederlaag bé- vorderd. In de eerste plaats het tot in het oneindige doorgevoerde samenspel der voorhoede, waarin een van Walsum en Benz volkomen faalden; in de tweede plaats twee fouten van den anders wel securen doelman Vlietstra, welke twee doelpunten tengevolge hadden. Daarbij zou men dan nog kunnen voegen het feit, dat A.D.O. met meer élan en doortas tender speelde. In ieder geval heeft A.D.O. opnieuw getoond zich ten volle te kun nen beheerschen en de beste prestaties te kunnen leveren, wanneer het er beslist op aan komt. Het begin van den strijd was weinig beteekenend. De technisch goed geschoolde ploegen wogen volkomen tegen elkaar op. alleen was het spel van Feijenoord iets meer geacheveerd. Na een goede 10 mi nuten begon Feijenoord echter te domi- neeren en A.D.O. moest zich in de ver dediging terugtrekken. Dat bracht spoe dig succes, want toen Choufoer in de 13e minuut tot tweemaal een bal van Wil helm onvoldoende wegwerkte, ving de wat achterafstaande Vrauwdeunt het leder op en met een fraai schot gaf hij zijn ploeg de leiding, 10. Wel ontstond di rect daarop een gevaarlijke scrimmage aan den anderën kant, maar het initiatief bleef toch voorloopig aan den kant van Feijenoord. De A.D.O.-middenlinie bleef naar onzen smaak te veel achter en daar door ontstonden gevaren voor de Haag sche veste. Door prachtig keepwerk wist doelman Niezen echter onheil te voor komen. Langzamerhand begon de Rotter damsche aanval te verslappen en toen er nog een kwartiertje was te spelen, was het met het Rotterdamsche overwicht ge daan. De Haagsche middenlinie, met van Kampen en Tap aan het hoofd, begon te stuwen en in de 33ste minuut leidde dat tot succes, toen Vlietstra een ernstige fout maakte, waarvan Neuteboom handig trachtte te profiteeren. Oldenburg sloeg don bal met de hand uit het doel, waar voor een penalty werd toegekend, welke door Tap onberispelijk werd benut. 11. Feijenoord trok zich direct terug, zoodat de Hagenaars op hun beurt druk gingen uitoefenen, maar het schot ontbrak. Nog tweemaal kreeg Feijenoord een kans op tegenpunten, doch de twee schoten van Linssen werden door Niezen, den held van AD.O. op dezen dag, perfect gekeerd. De Zuiderparkers liepen direct na de hervat ting hard' van stapel en reeds in de 2e minuut werd een snelle combinatie tus schen Piet Eversteyn en Neuteboom met een goed doelpunt van eerstgenoemde be loond. A.D.O. leidde met 21 en dat sti muleerde de Haagsche ploeg dermate, dat zij de tegenpartij lichtelijk overspeel de zonder het nochtans tot meerdere doel punten te kunnen brengen, eveneens door fouten in den aanval. Toch gaf Feijen oord zich nog lang niet gewonnen; de Rot terdammers wisten zich meerdere kansen te scheppen, doch op de beslissende oogen- blikken speelde de voorhoede zóó slecht, dat alle pogingen faalden. Bovendien weerde het Haagsche achter- trio zich uitstekend en men kreeg weer enkele fraaie staaltjes van Choufoer en de Jong te zien De rood-groenen beperk ten zich geruimen tijd tot snelle uitval len, welke werkelijk niet van gevaar ont bloot waren. Piet Eversteyn schoot een maal tegen Vlietstra en nadat Linssen aan den anderen kant een fraaie kans hope loos had gemist schoot Eversteyn tegen de lat Feijenoord probeerde het met de Vroet op de middenvoorplaats doch dat hielp allemaal niets; de eenige man in de Rotterdamsche voorhoede, die werkelijk goed speelde, was Linssen, doch diens schieten liet dezen middag veel te wen- schen over. In de 31e min. werd het pleit beslecht, toen de Heer van verren afstand de score op 13 bracht. De aardigheid was er nu af en met onveranderdfcn stand kwam het einde. De stand is nu 3 3 3 3 2 Pudding 566* Rijst 21B Kind* 23B Kind* Scheerzeep S Servies 2-14 2-15 Sinaas 3-14 zwart* 3-15* 4-19* Suiker 562* Suikerwerk 22 23* Tabak 24* Taptemelk 21* t.m. 23* 3-28* 24* Toiletzeep V Vleesch 23 A 23B* 24A *24B* Zeep Zeepp, ken bereid zijn alles in den strijd te werpen en alles op te offeren. Want de laatste tijd heeft juist van de Duitsche volksgenooten in het vaderland, voor alles in het Westen van het Duitsche Rijk, ont zaglijk veel geëischt, niet alleen den ge- heelen inzet van den man doch ook van de vrouwen, grijsaards en kinderen. Wan neer wij nu vragen: „Hebben deze men schen den tijd doorstaan?” dan kunnen wij kalm antwoorden: „Niet alleen door staan, doch zij zijn nog harder gewor den”.' Zooveel grootheid en dapperheid heeft men nog nooit in het Westen gezien als in den laatsten tijd, toen vele bom menwerpers geheele steden probeerden te vernietigen en daarenboven het water van den stuwdam door het Roergebied stroom de Dit alles werd bedwongen door men schen, die bereid zijn al hun kracht in te spannen, omdat zij door Adolf Hitler ge roepen zijn. Wij behoeven derhalve niet te vragen, of wij dezen strijd doorstaan, doch onze eed moet luiden zoo te staan als deze menschen in het Roergebied ge staan hebben. Zoo moeten wij overal als Germanen en Europeanen staan. Dan zal Europa nieuw gevormd worden en niemand zal dezen nieuwen vorm kun nen tegenhouden. Wij zullen dezen strijd doorstaan, om dat wij de hardheden van dezen strijd kenden en omdat wij nooit er aan geloofd hebben, dat de gangsters uit Amerika ons misschen als menschen zouden kunnen be handelen en omdat Wij ook nooit geloofd hebben dat de bolsjewieken ons als men schen tegemoet zouden treden. Wij kenden deze bolsjewieken als beestmenschen reeds in de jaren van den opstand 19181923, die toentertijd reeds bij ons moordden en brandstichtten. Wij waren er van over tuigd, dat de terroristen uit Amerika pre cies hetzelfde zouden doen als cte vliegers van Churchill reeds in 1940 zijn beginnen te doen. En wanneer men zegt, wij zijn het eerst begonnen, wij hebben Warschau en Rot terdam gebombardeerd, dan vragen wij nationaal-socialisten: stonden toen voor deze steden Duitsche soldaten of niet? De vraag of de Duitsche soldaten al strijden de tot deze plaatsen waren opgerukt, zal men met ja moeten beantwoorden. Een snellere overgave zou beide keeren het bombardeeren voorkomen hebben. De En. gelschen echter bombardeerden reeds in 1940 Duitsche steden zonder dat het ooit een Engelschman gelukt was voet te zet ten op Duitsch grondgebied. Nooit zijn wij naar Engeland gevlogen om burgers te bomb rdeeren. Wij willen den strijd tegen de burgers niet. Toen op 1 Sep tember en steeds weer opnieuw heeft de Fü..rer de wereld toegeroepen: „Ik wijs dezen bom menoorlog van de hand”. Eerst na een bepaalde en voorafgegeven waar schuwing heeft de Führer geantwoord en de heeren in Engeland kunnen zich er op verlaten, dat de tijd waarop wij met de zelfde middelen zullen antwoorden, weer komen zal. Lact men dan niet jammeren. Het tijdstip zal komen, waarop alles slag voor slag zal worden terugbetaald. De vraag die ik gesteld heb. „hebben wij voldoende krachten om dezen strijd te doorstaan?” kunnen wij met een hard- grondig „ja” beantwoorden. Het gebied is groot genoeg om allen te voeden. Ik weet, wij moeten het goed indeëlen en wij hebben bij God niet te veel, doch het gebied is groot genoeg om het leven te waarborgen. Arbeiders zijn in een toe reikend aantal aanwezig om de machines te construeeren en de kanonnen, stukken geschut en munitie te vervaardigen Juist gisteren heeft Rijksminister pg. Speer voor het Duitsche volk en Europa reken schap afgelegd over de prestaties van de Duitsche oorlogsindustrie en wij zien hoe de cijfers gestegen zijn. Wij behoeven niet te vragen „wanneer beginnen wij met een nieuwen aanval, met een nieuw offensief” doch wij vragen, zooals slechts de sterke kan vragen. Dat zal de Führer bepalen. Wanneer de tegenstanders gelooven door Europa een wandeling te kunnen maken, dan zullen zij beleven, wat het wil zeggen in botsing te komen met legers, die in den strijd beproefd zijn en die gedurende twee jaar een zeer zwaren veldtocht in het Oosten achter den rug hebben Dan zullen zij beleven, wat Duitsche soldaten presteeren. Daarom moet onze gemeen schappelijke wil zijn, hecht aaneengeslo ten te blijven staan. Van ons moet de kracht uitstralen die noodig is om de zwakken mede naar voren te trekken. Wij kennen de krachten van het nationaal- socialisme en er is geen macht ter wereld, die deze macht kan breken Gelooft gij, da - land aantreden tegen een openlijk bolsjewisme, tegen Duitsche volksgenooten. die door dezen bacil waren aangestoken. Mijn vriend, dat hebben wij toen door staan, wij zullen dezen strijd ook verder doorstaan De weg van revoluties loopt nu eenmaal zoo. dat een tijd komt, waarop zij eerst belachelijk wordt gemaakt, dan doodgezwegen wordt en vervolgens treden de menschen met wapens in de hand te gen deze idee in het veld. Precies zoo is het ons sedert 1920 vergaan. Toen wij be gonnen werden we belachelijk gemaakt, toen stonden wij op en bouwden ons Rijk in 1933. Toen kwam de tijd, waarin het internationale jodendom en de plutocratie met geconcentreerde kracht, met wapens en met bommenwerpers tegen ons optra den in de veronderstelling, dat wij niet bewapend waren. Men wilde ons allen van den aardbodem doen verdwijnen. Wanneer gij zoo de geschiedenis ziet, wanneer gij ziet, dat in 1941 alles tegen ons was. in het Oosten het bolsjewisme en in het Westen de plutocratiën Engeland en Ame. rika en wanneer wij dan de vraag stel len. of wij nu vernietigd werden, dan kun nen wij constateeren dat wij thans in 1943 veel sterker zijn dan in 1941 Deze tegen ons opgestane krachten hebben ons dus niet vernietigd, doch sterker gemaakt. Zoo moeizaam als de weg van 1920 tot 1941 geweest is. precies zoo zwaar zal de weg zijn van 1941 tot 1946 1948 of 1950 Wij zijn bereid dezen weg te gaan en trouw aaneengesloten te blijven staan en wij weten, dat ook het overwinnen van onze vijanden zwaar zal zijn en misschien veel tijd zal vergen. Het hoogtepunt ech ter hebben wij al lang achter ons liggen Twee jaar strijden wjj met zeer goed suc ces tegen het bolsjewisme tegen Engeland en Amerika. Wanneer derhalve aan de overzijde in Engeland van een overwin ning gesproken wordt, dan kunnen wij slechts zeggen, voorloopig hebben wij op ons continent neg niets van deze krach ten gezien. Wij verheugen ons als natio naal-socialisten op den strijd. Hij werd door ons steeds maligen^ vijanden^ zijn hand toYgestoken Wanneer derhalve aan den Westelijken kant zeer veel gesproken wordt over een invasie, dan kunnen wij slechts zeg gen: Komt, wij zijn bereid! Evenals wij het bolsjewisme naar het Oosten terug- gedrongen hebben, zoo zullen wij met ten daar brengen, waar zij behoorën (Donderende toejuichingen) Vanzelfsprekend moeten hiervoor de maatregelen genomen worden en nu ka meraad Van Geelkerken zoojuist de kwes tie van de krijgsgevangenen heeft aange' roerd kan ik daarover als nationaal-so- cialist slechts één ding zeggen- Winn», hier slechts de kleinste g?Lp _nnCer den wat zouden de Engelschen dan eerste doen?” u 11 E KINDERMOORD TE OISTERWIJK: Het Bossche gerechtshof heeft den 36-ja- rigen Tilburgschen monteur Th van Ber- - - -- kei die er van verdacht wordt te Oister- ra.™le_n daze Pl,ut°CTa-1 wijk het aldaar gelogeerde 13-jarige meisje Annie Remken uit Rotterdam te hebben vermoord veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf De man. die steeds zijn onschuld heeft volgehouden was in hoo- ger beroep gekomen tegen het vonnis der Bredasche rechtbank die hem eveneens tot 15 jaar had veroordeeld nadat de of ficier van justitie levenslang had geëischt. Na een langdurig requisitoir had ook de advocaat-generaal tegen van Berkel levenslange gevangenisstral geëischt. 4 1 3 2 1 1 voet op Nederlandsch grondgebied gezet hebben, deze voormalige Nederlandsche soldaten weer onder de wapenen roepen.Da maatregelen, die daarop van Duitser» zijde genomen zijn, zijn ons bekend, d» behoef ik hier niet verder te bespreken. Wanneer Ik reeds vroeger het besluit van den Wehrmachtsbefehlshaber om de voormalige Nederlandsche officieren in krijgsgevangenschap weg te voeren, een wijs besluit genoemd heb, dan zal deze maatregel van den Wehrmachtsbefehlsha ber slechts in het belang blijken te zijn van de krijgsgevangenen en hun gezin nen. Zoo zullen zij op zekeren dag weer naar hun gezin kunnen terugkeeren. Het is echter beter, dat zij op het oogenblik dit gebied verlaten. Hier blijven zullen slechts diegenen, die sedert drie Jaren naast ons staan en die bereid zijn, even als wij tegen Engeland te strijden. Het zijn Duitschers en N.S.B.’ers. In 1940 was er een andere toestand. Toen bestond er nog geen Atlantikwal. Wij strijden ook niet in het Oosten dezen zwaren strijd. De grootmoedigheid van den Führer is niet begrepen. Thans moeten hieruit de consequenties getrokken worden. Wanneer echter een arbeidsplaats Duitschland leegkomt, omdat de Duitsche soldaat onder de wapenen geroepen is. dan moet de Germaansche broeder zijn plaats innemen. Daarenboven moeten alle Euro peanen hun plaats innemen, want het gaat om de nieuwe vormgeving van Europa. Deze nieuwe Europeesche gemeen schap groeit en door gemeenschappelijke taken zal zij steeds sterker worden Wij weten, dat het bolsjewisme geen mede dongen met ons zal kennen. De schamel ste hut hier’in het Groningsche land is voor een bolsjewiek nog altijd een para dijs. Vraagt u het eens aan uw soldaten, die in het Oosten gestreden hebben Een stemmig verklaren zij. dat uit de Russi sche steppen alleen nog maar beestmen schen naar voren komen Met Europeanen hebben deze horden niets gemeen. Daar- om moeten wij de bolsjewistische Sowjet- Unie verslaan. Ook aan den overkant in Amerika schijnt men langzamerhand de ooren te gaan spitsen. Ook daar zal men eens den oorlog voelen. Wanneer de Engelschen en Amerikanen bomaanvallen ondernemen op onze volksgenooten, dan werkt aan den anderen kant de duikbootoorlog precies even zeker. Deze schroef draait langzaam, doch des te steviger en fijner. Het tijdstip zal komen, waarop ook aan de overzijde het gevaarvan het Jodendom zal worden ingezien. De laatste enquête, die de Joden in New York gehouden hebben, heeft reeds op ondubbelzinnige wijze aan het licht gebracht, welk standpunt het volk in dit probleem inneemt. Daarom moeten alle krachten tegen het Jodendom, het bolsjewisme en kapitalisme gemobili seerd worden. Den strijd nemen wij moe dig op, want wij willen een nieuw en mooier Europa opbouwen. Deze nieuwe gemeenschap zal den Nationaal-Socialis- tischen fundamenteelen eisch tot voor waarde hebben: Het is niet belangrijk, wie gij zijt, de hoofdzaak is. wat presteert gij voor deze gemeenschap. Derhalve moet de groote gemeenschap van den adel van den arbeid opgericht worden. Omdat wij het gedurfd hebben, deze kwestie vrij en openlijk in de werelddiscussie te wer pen en omdat wij den Joden het. masker van het gezicht gerukt hebben, zijn al die vernietigingskrachten tegen ons in het veld getreden. Europa staat. Wanneer wij ons ook uit Afrika hebben moeten terug trekken, zoo werd toch tot de laatste pa troon gestreden en die soldaten, die terug gekomen zijn, hebben niet al te moedige Amerikanen leeren kennen. De anderen willen niet gelooven, dat wij overwinnen. Wij zullen het hun op zekeren dag be wijzen. Daarom moet onze kameraadschap ver der groeien. In den Arbeidsdienst, in den Jeugdstorm, in de Hitler-Jugend staan zij schouder aan schouder en stijden daaren boven als soldaten gemeenschappelijk voor den nieuwen tijd. De tijd, die voorop ligt, zal zwaar zijn. In het Roergebied hebben vrouwen en kinderen ware heldendaden verricht. Zij allen werpen zich in den strijd voor de groote gemeenschap. Zoo is iedereen een schakel in deze lange keten. De een is precies zoo belangrijk als de ander. Ook onze voorouders hebben het niet gemakkelijk gehad. Denken wij maar eens aan den 30-jarigen oorlog, die millioenen menschen eischte. Toentertijd werden ge heele steden niet door bomaanvallen, wel echter door brandschatting en bovendien door epidemieën verdelgd. De pest waar de onverbiddelijk door het land. Onze voorouders hebben toen ook standgehou den Laten wij ons daarom onzen voor ouders waardig betoonen en laten wij hetzelfde doen en daardoor onze idee en onze revolutie hooghouden Wanneer wij de gevaren moedig trotseeren en ons als soldaten wederkeerig ondersteunen en tot den aanval aanvuren, wanneer iedereen bereid is zijn beste krachten in te zetten, dan groeit de nieuwe lotsgemeenschap en komt eens de dag waarop weer over ons contingent de vredesklokken zullen klinken en de vanen van de vrijheid zullen wor den geheschen. Onze doode helden mar- cheeren voor ons en daarachter marcheert het nieuwe Europa Wij zullen dit zien, doch voor het succes valt altijd de zwaar ste en grootste gevechtsperiode Daarom moeten wij de tanden op elkaar zetten en ook in 1943 zal ons de wind hard om de ooren blazen waardoor wij echter dichter bij de overwinning komen Zoo heeft ons de Almachtige voor het groote gericht geplaatst. De vraag luidt, of wij sterk genoeg zijn te doorstaan. Wij diorstaan en ervoor lijk hét Avondland In het vlieggewient leverde G. de Wolf (alhier) een uitstekende prestatie tegen Schneider (A’dam). Hij won verdiend met ruimen voorsprong op punten en liet het publiek van vele series zuivere stooten genieten in dit snel!’ attractieve gevecht. De bantamtitel werd gecontinueerd door Hessels (Haarlem), die in den ande ren finalist van Dijk (Zuid) een nogal wilden tegenstander trof. Toen van Dijk in de tweede ronde het wat kalmer deed, kwam Hessels los en met zijn flitsende directen veroverde hij een voldoenden voorsprong om den titel te behouden. In den eindstrijd in het vedergewicht tusschen Visscher (Groningen) en Diever (Enschedé) begon Diever gedachtig zijn reeds geleden twee nederlagen tegen den Groninger, den strijd te forceeren. Dit gaf den tactisch sterkeren Visscher slechts zelden gelegenheid zijn „droge” stooten te plaatsen en eerst na een extra-ronde wist Visscher een kleine overwinning te behalen. Beekwilder (Breda) won na een prach tige partij tegen Meerts (alhier) op pun ten en hiermede den lichtgewicht titel. Het was een uitermate hard gevecht, waarin Meerts even een voorsprong nam, doch in de tweede ronde een kleinen ach terstand kreeg. In de derde ronde werk te Beekwilder in hoog tempo voort en veroverde de noodige punten tegen den taaien Meerts. In het middengewicht won tot veler verrassing Kraus (Amsterdam) het kam pioenschap tegen Gieskes (Enschedé). Deze laatste was ongetwijfeld technisch de bekwaamste bokser, doch Kraus wist door felle aanvallen een voorsprong te nemen, waarna Gieskes te laat zijn offensief in zette om de nederlaag te ontgaan. Bakker (Groningen) won de finale in het halfzwaargewicht tegen Liefhebber (Rotterdam) De Rotterdammer ging in de derde ronde voor acht tellen neer en even later werd de partij door tusschen- komst van den scheidsrechter in Bakker’s voordeel beslist De zwaargewichtfinale tusschen Vaes- sen en van Bemmel bracht niet het fraai ste boksen van den avond. Vaessen won verdiend op punten door variabeler bok sen, dat steeds gevaarlijk was. De uitslagen van de wedstrijden Zondag luiden: Vlieggewioht: halve finale: G. de Wolff (Z.H.) w.o.p. van v. Wijhe (Zuid); Schnei der (N.H.) w.o p. van Doll (Zuiden). Om dé derde plaats: van Wijhe (Zuid) w.o.p. van Doll (Zuid). Finale: G. de Wolff (Z.H.) w.o.p. van Schneider (N.H.). Bantamgewicht: halve finale: Hessels (N.H.) w.o.p. van v d. Busken (N.H.); van Dijk (Zuiden) w.o.p van Bosgraaf (Noorden). Om de derde plaats: v. d. Busken (N.H.) wint door opgeven in de 2e ronde van Bosgraaf (Noord). Finale: Hessels (N.H wint op punten van van Dijk (Zuiden). Vedergewicht: halve finale: E. Visscher (Noorden) w o.p. van Voornhout (Noor den); Diever (Oost) wint na 2 extra ron den o.p. van Vissers (Zuiden). Om de derde plaats: Visschers trok zich teru'g, zoodat Voornhout den derden prijs be haalde Finale: E. Visscher (Noord) wint na 1 extra ronde van Diever (Oost). Lichtgewicht: Finale: Beekwilder (Zuid) w.o.p. van Meerts (Z.H.). Weltergewicht: Halve finale: van der Reyden (Z.H.) wint door k.o. in de derde ronde van de Rooy (Zuid) Finale: v. d. Reyden (Z.H.) w.o.p. van Vismalen (Zuid). De Rooy trok zich terug voor den derden prijs. Middengewicht: Halve finale: Gieskes (Oost) w.o.p van Wagenaar (Noord) na 2 extra ronden: Kraus (N H.) w.o.p van Om de derde plaats: wint door blessure van Wagenaar in de tweede ronde. Finale: Kraus (N.H.) w.o.p van Gieskes (Oost) Halfzwaarsewicht- Halve finale: hebber (Z.H.) w.o.p. van van Erp (N.H.); Aarden (Oosten) Om de derde plaats- Aarden (Oost) wint na 2 extra ronden o.p. van van Erp (N.H.). Finale: Bakker (Noord) wint door tusschenkomst van. den scheids rechter in de derde ronde. Zwaargewicht: Halve finale: van Bem mel (Zuiden) w.o.p. van Wiedeman (N.H.); Vaessen (Zuiden) wint door dis kwalificatie (te lage stoot) van de Jager Om de derde plaats: de Jager (Noord) w.o.p. van Wiedeman (N.H.) Finale: Vaessen (Zuiden) w.o.p. van van Bemmel (Zuid). Tijdens de wedstrijden werden de hee ren Baan en van Limburg, die resp. 25 jaar lid van den N.B.B. en scheidsrechter waren, gehuldigd. Biljarten: De tweede helft van het na tionaal kampioenschap 3-banden werd Za terdag en Zondag te Utrecht gehouden De kwaliteit van het spel was beter dan in de eerste helft Jan Sweering werd onge slagen kampioen met 7 gew. partijen een hoogste serie van 8 en een alg. gem. van 0.732 Tweede werd Verbeek met resp. 4—6—0.676; 3 de Leeuw 4—7—6.631 4. Sengers 440 619; 5 Stikkelman 44 0.540; 6 Koenders 370.585; 7. Vrees wijk 260 561; 8. Geestman 060.489. De Ned. Biljartbond houdt dit jaar geen algemeene vergadering. Van 1 Juni af mogen profs geen wedstrijden en séances meer geven; zij worden alleen als instructeurs tof den N.B B. toegelaten Athletiek: Door de ongunstige omstan digheden slaagde Zondag de aanval op het Ned. record Zweedsche estafette, on dernomen in het Amsterdamsche Stadion, niet. Met 1 min. 59.2 sec. bleef de A.A.C.- er echter slechts 0.1 sec. boven; 2. A.V. ’23 in 2 min. 1.5 sec.; 3. Trekvogels in 2 min. 1.7 sec. Osendarp. die Donderdag de 100 m. had gewonnen in 10.7 sec. (vóór v. Beveren in 10.8 sec. en v. Osta in 11 sec.) won nu de 200 meter in 21.9 sec. 2. v. Beveren in 22.3 sec. 3. Zwaan in 22.5 sec. De 100 meter dames was voor Fanny Blankers in 12 sec.; 2 J. Adema in 12.8 sec. De 300 meter juniores won Verhoek in 38.4 sec.; de 100 meter junio res was voor v. Riel in 11,6 sec. Óp de 800 meter zegevierde de Roode in 2 min. 2.3 sec. vóór v. Offen in 2 min 4.4 sec. De 3000 meter was voor Plat in 9 min. 7.8 sec. Paarden: De resultaten van de Zater dag op Duindigt gehouden courses luiden le c.: 1. Frits 6 702.90 2. Emma the Great 2.70; 3. Hendrika, 2.50; 4. Hollan dia, 3,80. 2e c.1. Flying Guy, 2.70 1.40; 2. Edel Scott, 1.60; 3. David O., 2.20 3e c.1. Nita. 1.601.10; 2. Dilemne II 1.50; 3. Hendaye, 1.30, 4e c.: 1 Mesnil C. 3.10—1.20; 2. Job, 1.10. 5e c.: 1. La Vie Rose, 1.601.30 2. Bon Voyage, 1.80; 3 Rincee, 1.60. 6e c.1. Mesnil Cher, 3 1.60; 2. Dutch Hanover, 1.40. 7e c.: 1. Aguilon, 3.601.10; 2. Magnor, 1.8e c. 1. Xiphias, 6.-2.— 2. Fleetness, 2.— 3. Eddy. 2 30; 4 Faust B._ 6.60. 9e c.: 1 El- In de Zondagmiddag te Groningen ge houden vormingsbijeenkomst van de N.S. D.A.P. en N.S.B., waar onder meer aan wezig waren de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Gro ningen, dr. Canring, de gevolmachtigde voor Drente, de heer Sellmer, de commis. saris van de provincie, de heer Staar- gaard, benevens vele functionarissen van N.S.D.A.P. en N.S.B., Weermacht en Ne derlandsche organisaties, werd allereerst het woord gevoerd door den pl.v. Leider, den heer van Geelkerken. Spr. wees op de bestaande kameraadschap, welke uit deze bijeenkomsten blijkt en zeide, dat deze bijeenkomsten tevens van belang zijn voor onderlingen steun bij de moeilijkhe den van eiken dag, terwijl men zich van de verantwoordelijkheid, welke men draagt, meer bewust wordt. Zoo nu en dan, aldus spreker, vragen wij ons af: waar moet het naar toe Er werken al lerlei invloeden, die strijdlust en strijd- wil verminderen. Bovendien zien we ver schillende fouten maken, maar dan mo gen we niet vergeten, dat ook wij, tionaal-Socialisten, menschen zijn, vaak klink onder ons het geluid: er zijn te veel Nederlanders tegen het Nationaal- Socialisme”. Kameraden, overdrijft dat niet, er zijn niet zooveel anti’s. Meestal is het de enkeling en niet de massa, wel ke er tegen is Juist den laatsten tijd heeft de N.S.B.tlast van een toestrooming van nieuwe leden. Of zouden dit aRe- maal radio-N.S.B,-ers zijn? Kameraden, houdt deze menschen vast, neemt ze op in uw gemeenschap. En verlangt van hen, dat zij zich actief inzetten. Die menschen, die eenmaal kleur bekend hebben, moeten wij bekeeren en vasthouden, om ze te vor men tot goede Nhtionaal-Socialisten. Sa men met onze Duitsche kameraden heb ben wij te strijden voor het behoud van een nieuw Europa. Ons volk heeft in de afgeloopen drie jaren heel wat moeten leeren. De emigrantenkliek heeft dat niet gekund en heeft ook geen idee van den toestand, zooals die hier is. Erg is dat niet, want zij komen toch niet terug. Daarom moeten wij de rest van ons volk niet uitsluiten en ons afzijdig houden. Wij moeten die rest niet zien als uitslui tend anti’s, omdat wij immers allen te zamen het volk vormen (applaus). Spr. wees vervolgens op de groote verant woordelijkheid. die ontstond, toen de Führer Mussent benoemde tot Leider van het Nederlandsche volk. Velen onder ons meenden toen, dat wij er waren en we een rustigen tijd tegemoet gingen Dat was ech ter niet zoo. Toen pas kwamen de moeilijk heden, omdat wij voorop gesteld werden en omdat wij het volk duidelijk moesten maken, dat al de thans genomen maatre gelen noodig waren. Uitvoerig ging spre ker vervolgens in op de kwestie der krijgsgevangenen, der studenten en der radio’s. Nu komen de menschen bij de N.S.B. om een vrijstelling. Vraag ze dan; wat hebt gij gedaan voor de nieuwe orde van Europa? Maakt het ze niet gemakke lijk! Wint Duitschland niet, dan is er geen Europa meer, dat kunnen wij veilig aannemeg. Als Duitschland zijn laatsten aman in net vuur zendt, dan erkennen wij a.s. Zondag lén Pinksterdag, om 2°uur, volmondig, dat Nederlandsche arbeiders - - - hun plaatsen moeten innemen. Hier spreekt men dan van schending van vol kenrecht. alsof er straks over recht ge sproken zal worden als die ophitsers met ons konden afrekenen. Wij vechten voor de ziel van ons volk. Toen men ons na den oorlog vroeg, willen jullie meedoen, heb ben wij bevestigend geantwoord. Nu zijn er ook bij ons die zeggen: dit alles gaat te ver, straks blijft er niets meer over, ter wijl wij toch streven naar een nationaal onafhankelijk Nederland. Als Eden en Sumner Welles gelijk krijgen, dan komen na de Engelschen en na de Koningin een horde joden, die al evenmin van Neder land iets zullen laten bestaan. Wat brengt ons de toekomst? Uit de jeugdorganisaties blijkt de oprechte wensch met die jeugd voor een nieuwe toekomst te strijden, die voor elk land een plaats in het nieuwe Europa zoekt. Als men nu al praat over een toekomst, waarin Hitler geheel Europa zal nemen blijkt daaruit, dat men in zijn overwinning gelooft. Hitler doet, wat hij belooft, maar hij moet daartoe ook in staat gesteld worden. Wij zullen een en ander zoo maar niet krijgen, maar wij zullen daaraan moeten meewerken en onze beste krachten geven. Zoo is er in de partij ook wel eens een meeningsverschil, vindt de eene organisatie zich belangrijker dan de andere, enz Houdt echter boven alles vast aan het eene. aan Mussert, die tot zijn dood zal staan als Nationaal-So- cialist en als Leider (applaus). Spreker herdacht vervolgens den op 3 Juni vermoorden kameraad Posthuma, die veel voor ons volk gedaan heeft en waar op wij allen met recht trotsch zijn. Zoo lang als gij staat, draagt uw lot en uw plicht. De nieuwe tijd en het nieuwe Europa komt. De wereldgeschiedenis zal ons weten te eeren als wij hebben mede gewerkt. Er komt voor ons zeker nog een ha/de tijd, dan zal moeten blijken, dat ook wij ons inzetten tot den laatsten man en de laatste vrouw. Maar als dan Mus sert weer bij den Führer is, moet hij kunnen zeggen, dat de Führer kan ver trouwen op hem en zijn volgelingen tot het uiterste.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 6