39 No. 18511. Dinsdag 15 Juni. 1943. BEKENDMAKINGEN Terugvoering in Krijgsgevangenschap Neerlands bijdrage voor het Nieuwe Europa 6e, 8e en 20e Regiment Infanterie Van reserve-officieren van Land- en Zeemacht •fn- f Keuringen de Waffen-SS, het Legioen A.D.O. WEER LANDSKAMPIOEN voor GRIMSBY EN PLYMOUTH BESTOOKT Duitschland Jongere arbeidslichtingen in haar geheel naar KNAAPJE VERDRONKEN Haag) LAMPEDUSA GEEFT ONGELIJKEN STRIJD OP GROOTE ANGLO- AMERIKAANSCHE VLIEGTUIG- VERLIEZEN DE NOODZAKELIJKHEID VAN DEZE MAATREGELEN DE NIEUWE VLEESCHBON DE NIEUWE BOTERBON en de Landwacht DE LUCHTAANVALLEN LONDEN EN OOST-ENGELAND BESTOOKT i - ——Ai POLITIEKE MOORD - '0, HAAGSCHE OUITSCHE WEERM ACHTBERICHTEN Weermacht S.S. in Nederland willen toe- Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangen schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergplijke pogingen steunen roepen personen vrij vervoer derde klas, zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk naar bleek, pagnie staat aangetreden. (S.S.P.K.-Ahrens-O.-H.)'. 18—30 zijn voor unform, anders burgerkleedingdrin gend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, onder goed en e^tra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. In zijn rede van 29 Januari j.l. heeft de Rijkscommissaris de noodzakelijkheid van deze nieuwe maatregelen reeds ge schetst, toen hij zeide, ,,het is duidelijk, dat in dezen strijd om Europa als het Duitsche volk tot den toestand van den totalen oorlog overgaat, thans ook Europa zelf een overeenkomstige Bijdrage moet leveren, om zich te handhaven en zijn aansprakelijkheid voor de toekomst in stand te kunnen houden. Derhalve zal ook hier in Nederland dezelfde concentratie van krachten voltrokken worden.” In het vervolg van zijn re’de stelde hij de kwestie nog scherper: „Bij déze ge legenheid wil ik nog met den grootsten ernst en nadruk wijzen op het feit, dat de( huidige toestand niet gedoogt, dat men' zich op eenigerlei vroegere omstandig heden en betrekkingen beroept. Ik zal mijn maatregelen nemen, die door allen uiterst nauwkeurig moeten worden opge volgd”. De op deze rede gevolgde maatregelen Van 16 tot en met 26 Juni geeft de met 27A Vleesch gemerkte bon recht op het koopen van 200 gram vleesch, been inbe. grepen of twee rantsoenen vleeschwaren, terwijl bon 27B Vleesch recht geeft op het koopen van 50 gram vleesch, been in begrepen of een half rantsoen vleesch waren. Elk der bonpen 27A en B-vleesch heeft dus de dubbele waarde der gewone bon. nen, doch aangezien slechts één bonnum- mer is geldig verklaard i.p.v. twee, wordt op deze wijze toch het gebruikelijke rant soen van 250 gram per twee weken be schikbaar gesteld. e bonnen vleesch 25A, 25B, 26A en 26B zullen niet worden geldig verklaard en kunnen worden vernietigd. een Duitsch convooi trachtte aan te vallen, 4 toe-tellen door de escortevaar- tuigen' vernietigd. Tenslotte hebben Duitsche duikbooten op den Atlantischen Oceaan 7 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten, waaronder verscheidene vier motorige bommenwerpers. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vijandelijke vliegtuigen Duitsclx gebied binnen zij wierpen op enkele plaatsen bommen, waardoor onbelangrijke schade werd aangericht Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht stad en haven van Grimsby aangevallen. Door brisant- en brandbommen werden talrijke branden veroorzaakt. Een tweede lucht aanval was gericht op voor den oorlog belangrijke installaties in het Zuidoosten van Engeland. Twee eigen vliegtuigen gingen verloren. PRIJS DEZER COURANT. Voor s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki" „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl?' ƒ3.15. Fr, p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr.Afz. hr. 5 c„ fr. p.p. 10 c. Bij het vischjesvangen is gisteravond het 7-jarig knaapje P. v. d. P. uit de Tullingh. straat in het water geraakt aan het Groe. newegje. ter hoogte van de brug van de Boekhorststraai. Eenige voorbijgangers hebben direct reddingspogingen in het werk gesteld, doch deze bleven zonder resultaat Ook het dreggen van politie en brandweer had niet het gewenschte re sultaat. Het lijkje is nog ni^t gevonden. scheepvaart in de Straat van Si cilië en langs de kust van Tunis hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen een koopvaardijschip tot zinken gebracht en 3 beschadigd. In luchtgevechten hebben jagers van de As 5 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten, n.l. 2 boven Pantella- ria en 3 boven Sicilië. Formaties viermotorige vliegtuigen hebben de omgeving van Messina en Ca tania gebombardeerd: lichte schade en een beperkt aantal slachtoffers. Twee aan deze aanvallen deelnemende Vliegtuigen werden door het afweergeschut van Mes sina nCbrgeschotenéén viel neer tus- schen Gazzi en Contesse, het andere ten Noordwesten van Ortoliuzzo. t In een aanvulling op het weermacht- bericht wordt gezegd, dat men als slacht offers van de gemelde luchtaanvallen tot dusver 4 dooden en 2 gewonden onder de burgerbevolking heeft geteld. telefoon 11630U (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. uoüu Bijkant. Schev. Kelzerstr. 919, Tel. 550310. Fil.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemasfr. 66 Tel. 721187 Van bevoegde zijde wordt omtrent de kwestie der tewerkstelling meegedeeld: Het leven van het Nederlandsche volk is niet te scheiden van het lot van Europa. Het moet derhalve zijn bijdrage leveren tot Europa’s strijd om het bestaan. Dit doel dienden tot dusver de maatregelen in verband met de tewerkstelling van werkkrach ten in Duitschland. Met de behoeften van het Nederlandsche economische leven zelf werd hierbij in aanzienlijke mate rekening gehouden. Op de royaalste wijzen werden derhalve Vrijstellingen van de tewerkstelling in Duitschland verleend. Het voornemen bestaat de oudere werkkrachten, die over waardevolle ervaring in hun beroep beschikken en meestal reeds gehuwd zijn, in het vaderland te laten, dus de reeds uitgereikte bewijzen van vrijstelling te handhaven. Om deze reden worden thans de jongere lichtingen, om te beginnen de lichtingen 1924 en 1923, in haar geheel ter tewerkstelling naar Duitschland overgebracht en wel zonder rekening te houden met wellicht reeds verstrekte bewijzen van voorloopige vrijstelling. Uitgezonderd zijn bij deze beide lichtingen slechts de mijnwerkers, die onder den grond werken, en leerlingen van middelbare, algemeene en technische scholen of hoogescholen. De lichting 1922 en nog vier a vijf lichtingen zullen telkens naar rato van het voor rekening van het Nederlandsche volk kooiende aandeel aan de behoefte, die de Europeesche oorlogseconomie aan werkkrachten heeft, in haar geheel worden opge- roepen. Principieel worden evenwel bij deze lichtingen slechts die werkkrachten, die door haar sleutelpositie voor de Nederlandsche industrie, voedselvoorziening, land bouw en mijnbouw noodzakelijk zijn, van tewerkstelling in Duitschland vrijgesteld, waarbij ook rekening wordt gehouden met de werkkrachten, die in den landbouw tot aan het binnenhaien van den oogst werkzaam zijn. betreffende den arbeidsinzet hebben aan getoond, dat het den Duitschen autoriteiten ernst is. Desniettegenstaande zijn, met het oog on de behoefte aan werkkrachten in i ons latid, tot dusver zeer veel vrijstellin gen verleend, naar schatting 80 a 90 pCt. De thans getroffen maatregelen, hoewel verder strekkend,, doen zien, dat nog steeds rekening wordt gehouden met de gerechtvaardigde behoeften van het Ne- derlandsche economische leven, want de lichtingen, die thans in haar geheel te. werk gesteld worden, omvatten personen, die volgens leeftijd en opleiding niet kun nen gelden als lieden in sleutelposities en gespecialiseerde vakarbeiders. Voor de oudere lichtingen zijn wederom een aantal uitzonderingen gemaakt, voor hen, die sleutelposities bezetten in in dustrie en voedselvoorziening en in land en tuinbouw. Vooral is rekening gehouden met de werkkrachten, die noodzakelijk zijn voor het binnenhalen van den opgst. In verband hiermee, wordt er op gelezen, dat eventueele pogingen tot ontduiking slechts het Nederlandsche volk zouden benadeelen, daar een vermindering van werkkrachten, als gevolg daarvan, de op roeping van andere jaarlichtingen nood zakelijk zou ’kunnen maken, hetgeen be- teekent. dat dan oudere werkkrachten zouden worden getroffen, terwijl het juist de bedoeling is van de nieuwe maatrege len, deze vrij te houden van de tewerk stelling, omdat zij, met het oog op hun vakervaring en hun gezinnen, voor het Nederlandsche volk bijzonder waardevol zijn. Van de zijde der betrokken autori teiten werd er prijs op gesteld, deze kwestie duidelijk te stellen, om aan alle kwaadaardige of misleidende geruchten over de tewerkstelling den wind uit de zeilen te nemen. Met nadruk zij er op gewezen, dat de betrokkenen niet in het frontgebied te werk gesteld worden, doch in het Rijk. Zij worden ondergebracht in behoorlijk ingerichtq barakken en ge nieten dezelfde -verzorging en vrijheid van beweging als de Duitsche arbefaers. Evenals bii de vroegere maatregelen op dit gebied zijn wederom de plaatselijke arbeidsbureau* en hun bijkantoren met de uitvoering belast KLEINE, MAAR VERDIEND^ ZEGE OP ENSCHEDÉ Driemaal in successie heeft A.D.O. het afdeelingskampioenschap veroverd en voor de tweede achtereenvolgende maal heeft de Haagsche ploeg nu beslag gelegd op het voetbalkampioenschap van Neder land. In al deze gevallen moest óf een extra- óf de allerlaatste wedstrijd de be. slissing brengen. Verleden jaar werd rood groen landskampioen door tot besluit A.G.O.V.V, te verslaan en gisteren werd de club van Choufoer zeker van den titel door Enschedé er met 1—0 onder te hou den. Van deze plaats onze welgemeende gelukwenschen aan spelers, bestuur en trainer Tap, die allen een belangrijk aan. deel in net succes hebben gehad. (Zie verder le blad, pagina 2) goed en e^tra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De ge zamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz” in Duitschland of fn de door de Duitsche Weermacht bezette ge bieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevan genschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit gekit ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Van 16 tot en met 27 Juni a.s. geeft bon „Boter 25A” recht op 250 gram boter of margarine voor personen van 4 Jaar en ouder. Bon ,,25B Boter’’ geeft gedurende dit tijdvak recht <>P 135 gram boter of margarine voor Kjnderen beneden 4 jaar. Op grond van de op 29 April in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffefte terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in Dank zij de bedrevenheid der Italiaansche marinetechnici zijn de fransche schepen welke in de haven van Toulon door eigen toedoen tot zinken waren gebracht, weer naar de oppervlakte gehaald (Orbis-Luce-Holland) op 22 J u n i. Van deze aanmelding zijn uitgezonderd: de reserve-o fficieren van gezondheid, de reserve.officieren- tandarts, de reserve-m ilitaire apothekers en de reserve-p aar. denartsen. 'Personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de dis- tributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgan. gers”, voor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgege ven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belan gen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen Na de melding moet de „Bescheinigung” zoo spoedig mogelijk weer aan den werkgever, resp. de in stantie, die de belangen behartigt worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden daarvoor in de gelegenheid te stel, len en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hier- voor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aangeraden wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. voortgdfi werkelijken dienst was. Bedoelde personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: In het „Wehrmachtlager” te Amersfoort, Zonnebloemstraat: 1. Het personeel van het 6e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: deelt mede: Nederlanders, van arisch bloed in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwd,en) die 'ichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn on zich geheel kunnen geven aan de eischen die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen w»rden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enk. De aandacht wordt er op gevestigd dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeteTi blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de LWndwacht Nederland of bij het* S.S.-Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdeós deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet. kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en wor- Het Opperbevel der Weermacht maakte d.d. 13 Juni bekend Van het Oo telijke front wordt slechts plaatselijke activiteit gemeld aan het Koebanbruggehoofd en in het gebied van Belew. Het luchtwapen heeft doeltref fende aanvallen ondernomen op voor den oorlog belangrijke bedrijven aan de Midden-Wolga en heeft het belangrijke overlaadstation Jelez gebombardeerd. Voor het Visschersschiereiland zijn 2 koopvaarder-, van gemiddelde tonnage door neergeworpen bommen zwaar be schadigd. Bij de landingsoperaties van den tegen, stander tegen de eilanden Pantellaria en Lampedusa hebben Duitsche en Italiaan sche vliegers ondanks krachtige vijande lijke jagersbescherming voortdurend de zee- en landstrijdkrachten aangevallen en een transportschip van 8000 brt. en 14 landingsbooten in den grond geboord. Drie kruisers, 14 kleinere oorlogsschepen o.m. verscheidene torpedobootjagers en 6 transportschepen werden zoo zwaar beschadigd, dat verdere algeheele ver liezen verwacht kunnen worden. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht West-Duitsch ge bied aangevallen Door neergeworpen bommen leed vooral de bevolking der stad Bochum verliezen Er ontstonden aanzienlijke verwoestingen aan woon huizen en openbare gebouwen, o.m. aan 2 ziekenhuizen. Tot dusver werden be richten ontvangen over het neerschieten van 29 vijandelijke bommenwerpers. Een sterke formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht stad en oorlogshaven van Plymouth ge bombardeerd. In de doelgebieden ont stonden uitgestrekte branden. Tegelijker, tijd werden in Zuidoost Engeland voor den oorlog belangrijke installaties ge bombardeerd. Het Opperbevel van de Weermacht deelde d.d 14 Juni mede Aan net Oostelijke front werden plaat selijke aanvallen der bolsjewisten in het gebied van Bjelgorod en Belew afge slagen. In den afgeloopen nacht hebben zware Duitsche gevechtsvliegtuigen in- dustrie-installaties ver achter het Sov jetfront gebombardeerd. Twee vlieg tuigen worden --ermist. Duitsche en Italiaa-sche vliegtuigen hebben gisteren de aanvallen op de vijan delijke scheepsconcentraties bij Pantel laria voortgezet. Een transportschip van middelbare grootte werd tot zinken ge bracht. drie andere schepen leden ern stige schade Gisteren overdag hebben formaties Britsche en Amerikaansche vliegtuigen aanvallen gedaan op het bezette gebied in het. Westen en ’t Noord-Duitsche kust gebied en bommen laten vallen, vooral op woonwijken der steden Bremen en Kiel. Er ontstonden verliezen onder de bevolking en schade aan woonhuizen en openbare gebouwen. ies en veertig'der vijandelijke vliegtuigen, waarbij ten minste 29 Amerikaansche viermotorige bommenwerpers, werden vernietigd. Waarschijnlijk zijn nog meer vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Voorts zijn van een formatie vijandelijke vlieg tuigen die voor de Nederlandsche kust ITALIAANSCHE WEERMACHT- BERICHTEN RQME, 13 JUni. Het eiland Lampedusa heeft na een onafgebroken bombardement van vijandelijke lucht- en zeestrijd- krachten den ongelijken strijd opgegeven. In de Straat van Sicilië is een vijan delijke scheepsformatie door Duitsche vliegtuigen aangevallen, die een transport schip van 8000 ton en 14 landingsbooten tot zinken brachten en 3 kruisefs, 14 klei nere oorlogseenheden en 6 koopvaarders zwaar beschadigden. In den strijd tegen het convooi schoten Duitsche jagers 4 vij.- andelijke vliegtui/en neer. Succesvolle nachtelijke acties werden door- onze torpedovliegtuigen uitgevoerd tegen een vijandelijk convooi in de wa teren van Cyrenaica en in de Golf van Philippeville. Drie stoomschepen, o.m. een van groote eri 2 van middelmatige ton nage, werden getroffen. Vijandelijke luchtaanvallen op Reggio Calabria, Catania en Palermo veroor zaakten slachtoffers onder de burgerbe volking en schade van beperkten omvang in de woonplaatsen, De luchtafweer van Trapani vernielde een vijandelijk, twee- motorig vliegtuig. De verliezen van de burgerbevolking in de in het weermachtbericht opgegeven plaatsen bedragen: twee dooden en negen gewonden in Catania, 10 dooden en 19 ge. wonden in Palermo. ROME, 14 Juni, (Stefani). Bij her haalde aanvallen op de vijandelijke VERDUISTEREN Van 22.15 aar tot 5.15 aar Maan 15 Juni pnder 3.56 u op 18.30 u. 16 Juni onder 4.25 u. op IS 47 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 u en 7 u N' 113058 Ziekenjonasieden de Volharding na 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den No. 115995. De aanval, in den nacht van 12 op 13 Juni door formaties Britsche bommenwer pers ondernomen op de stad Bochum, was, naar het D.N.B. meldt, wederom vrij wel uitsluitend gericht op de woonwijken der zwaarbeproefde bevolking Voorts vifelen aan de Britsche terreur 5 kerken, 3 ziekenhuizen en 4 scholen ten offer United Press meldt, dat de vliegtuigen, die Bremen aanvielen, op een buitenge woon hevig afweervuur stieten. Een piloot, die aan den aanval.had deelgenomen, ver. klaarde, dat het afweervuur enorm krach tig was geweest. Naar de Britsche berichtendienst meldt ?s ui ?en afgeloopen nacht tweemaal luchtalarm gemaakt in Londen en omge ving. Een koe te water. Tijdens een koeien transport door Haarlem geraakte een *der beesten te water; het kostte heel wat moeite, om het dier weder op het droge te krijgen. (C.N .F-Steveif) Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met .1915 op. 24 Juni 1943, Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en mét 190* op 25 Juni 1943. In de Frieslandkazerne in Assen: 2. Het personeel van het 20e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 21 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 22 Juni 1943. 3. Het personeel van het 9e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924*not en met 1915 op 24 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 25 Juni 1943, Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri- butiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in duitschland werkende „grensgan- gers”, voor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie,die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen Na de melding moet de „Be scheinigung” zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarv oor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzui melen tijd uit te betalen. De Nederlandsche spoorwegen verleenen aan alle voer de aanmelding opge- Degenen, die tot aanmelding verplicht de loketten c.q. bij den stationschef, Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden oetreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige' Nederlandsche Weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: alle reserve-officieren van Land- en Zeemacht, die geboren zijn n 3 31 Decem ber 1897 voor zoover deze reserve-officieren in het tijdvak 1015 Mei 1940 in werkelijken militairen dienst waren. Deze reserve-officieren moeten zich tusschen 8«en 12 uur melden in het Wehrmachtlager” te Amersfoort, Zonnebloemstraat, en wel: a) zij, wier geslachtsnaam begint met een van de letters A tot en met N op 21 Juni b) zij, wier geslachtsnaam begint met een van de letters O tot en met Z Het Opperbevel van de deelde heden mede Ten Noorden van den Ko^jjan en in het gebied van Belef mislukten plaatselijke aanvallen van den vijaTid. In de wateren van Pantellaria plaat sten snelle gevechtsvliegtuigen bomtref- fers op 7 transportschepen van middel bare groptte. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in' den afgeloopen nacht de haveninstallaties van Bone. Tijdens gewapende verkenning boven den Atlantischen Oceaan hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen voor de Portu- geesche kust een koopvaardijschip ern stig beschadigd en tijdens luchtgevechten 4 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers vlogen in den afgeloopen nacht naar West-Duitsch gebied. Door bomtreffers in woonwijken, die aanzienlijke vernielingen ten gevolge hadden, leed vooral de bevolking van de Stad Oberhausen verliezen. Tot nu toe is vastgesteld, dat 20 bommenwerpers zijn neergeschoten, In den nacht van 14 op 15 Juni viel de luchtmacht afzonderlijke doelen in het gebied van Lonó i en in Oost-Engeland met bommen van zwaar kaliber aan. Bij den aanval, waarvan gisteren mel ding werd gemaakt, door een vijandelijke vliegtuigformatie op een Duitsch convooi, is het aantal neergeschoten toestellen volgens de definitieve berichten tot in totaal 8 bommenwerpers en torpedo vliegtuigen gestegen. Een eigen vaar tuig, waarvan de bemanning voor het grootste deel kon worden gered, is ge zonken. COURANT. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M reg ƒ1.65, elke m.M. m. tot 23, m.M (10 reg.) ƒ0.19. Elke m M m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0,51 p.m.M Bewijsn. 5 ct., fr p.p. 10 ct. KL Adv. (in halve opl) ƒ0.57, Dienstaanb. ƒ0 38. Pers gevr ƒ0 48. Adv. „Br. bur, v. d. bl.“ 10 c. meer Op 19 Mei 1943 deed (te echtgenoote van den aannemer E. Koopman uit Zwol le bij de politie aangifte, dat haar echt genoot op 18 Mei de woning had verla ten en sindsdien niet was- teruggekeerd. Het door de politie ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat Koopman op 18 Mei zijn in Raalte wonenden broeder had bezocht en op den terugweg naar Zwolle en Heino een café aandeed. Reeds bij zijn binnenkomen zochten de Nederlan ders Klaas Muller en Willem Haaije. bei den woonachtig in Heino, twist met Koop man, die een N.S B.-speldje droeg, we gens diens lidmaatschap van de N.S.B. Daarop ontstond een politieke ruzie, die echter door den waard en de andere aanwezigen werd bijgelegd. Koopman verliet daarop het lokaal om zijn tocht naar Zwolle voort te zetten. Sedert dit tijdstip werd hij niet meer ge zien. Ui: het door de politie ingestelde onderzoek naar de verblijfplaats van Koopman bleek, dat hij op weg van Heino naar Zwolle door Muller en Haaije op beestachtige wijze bewusteloos gesla gen en hieron <r oer1 k.iii n RRn meter diep onder den grond gestopt is. Naar bij de lijkschouwing is komen vast te staan, is de dooa door verstik king veroorzaakt. De beide moordenaars konden opgespoord en gearresteerd wor den. Zij hebben een bekentenis afgelegd en* wachten thans het vonnis af. den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 914 uur Rotterdam, Deut sches Haus, Westzeedijk. 18 Juni 9—12 uur Breda restaurant „Modern”, Markt. 18 Juni 1518 uur den Bosch, hotel Noordbrabant’’ Markt 45, 19 Juni 9—12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmont- strasrt 16. 19 Juni 1518 uur, Arnhem, a café „Royal”, 20 Juni 912 uur Hengelo, café ..Modern”, Spoorstraat 18, 20 Juni 1518 uur Zwolle, hotel „Geitenbeek”, 21 Juni 912 uur. Assen, Concerthuis, a. d. Vaart, 21 Juni 1518 uur Gronin gen, Concerthuis, Poelestraat. 22 Juni 912 uur, Leeuwarden, £Iuis Schaaf, Breedstraat, 23 Juni 914’ uur Amster dam, Dam 4 24 Juni 913 uur Utrecht. N.V.-Huils, Oude Gracht 245, 25 Juni 914 uur Amersfoort Polizeidurch- gangslagcr LeusderWeg, 26 Juni 914 uur den Haag, café „Den Hout”, Bezui- denhoutsche weg >-7-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1