No. 18512. 1943. BEKENDMAKINGEN Terugvoering in Krijgsgevangenschap Woensdag 16 Juni. STADSNIEUWS BINNENLAND de Waffen-SS, het Legioen en de Landwacht 6e, 8e, en 20e Regiment Infanterie Van reserve-officieren van Land- en Zeemacht Keuringen voor NEDERLANDSCHE LANDWACHT VIJANDEL1JKE SCHEEPSVERLIEZEN SOVJET-AANVALLEN BIJ OREL AFGESLAGEN DE NIEUWE DE RUYTER- POSTZEGEL fWINTERHULPPRIJZEN GELUKWENSCH VAN DEN FttHRER VOOR KONING GUSTAAF KONING GEORGE IN N00RD-AFR1KA NIEUWE EISCHEN VAN DE SOVJETS DE BUITENLANDSCHE ARBEIDERS IN ÖUITSCHLAND LABOUR STEMT TEGEN FUSIE MET COMMUNISTEN REDE VAN TOJO ONZE GROENTEVOORZIENING AARTSBISSCHOP VAfi CANTERBURY KRIJGT DE LENIN-ORDE INLEVERING RADIOTOESTELLEN VERZORGING FAMILIELEDEN VRIJWILLIGERS WAFFEN-SS EN NEDERLANDSCH LEGIOEN BURGERLIJKE STAND EXAMENS VOOR DE GRAFISCHE INDUSTRIE HAAGSCHE COURANT 25.- i de den Nederlanders, verdedigt uw vaderland! voor onderhoud het van 340 :ers. twee ZBndagen. Wij weten het wel: de aanvi zorg De beer J. Oijseman, wonende Noordpolderkade 84, zal 20 dezer 60 jaar in dienst zijn bij de N.V. Hol! Kurken- fabriek vb J. J v. d. Berg. De jubilaris verblijft momenteel in het hulpziekenhuis aan de Naarderstraat 1 80— 42- 1 35.— dle ar. „Wehrmachtlager'' te Amersfoort, Zonnebloemstraat. en well zij, wier geslachtsnaam begint met een van de letters A tot en met N x de vroegere sten.» In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkee- rlng worden toegestaan (geboorte, sterf- i grensgan- Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven Huis Schaaf, Breedatraat, 23 Juni 914 uur Amsterdam Dam 4, 24 Juli 913 u. Utrecht. N.V. Huls, Oude Gracht 245. 25 Juni 9—14 uur Amersfoort Polizeidurch- gangslager Leusder weg 26 Juni 914 uur den Haag, café .Den Hout”, Bezuiden* houtscheweg. minder dan 5 groote prijzen wel een prijs van 1000 en vier prijzen van f 500. Dit resultaat werd bereikt met den straat- en caféverkoop. alsmede met de bekende raderen, die overal hier ter stede op de drukke punten zijn op gesteld. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmaohtbefehlshaber In den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsohe Weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepeni alle reserve-offlcleren van Land- en Zeemacht, die geboren zijn n 8 31 Oeoem- 23 Vijandelijke vliegtuigen in Middellandsche Zeegebied neergeschoten aanmelding verplicht den stationschef» Op grond van de op 29 April in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsohe Weermacht worden bij De radio-jeugdcursus voor het vervaar digen van zweeftoestelletjes heeft tot gevolg gc „d, dat eer groo aantal jongens zoo’n apparaat heeft gemaakt. Op velden en in weilanden ziet men ze bezig met het beproeven van hun maaksel. Zij zijn wat trotsch wanneer hun miniatuurzweeftoeste; het „doet” Dit is het bewijs, dat zij met den bouw zeer nauwkeurig ta werk zijn gegaan. (Schimmelpenningh) Tijdens de belde Pinksterdagen zijn er van de bekende W.H.N.-loterf 1943 niet uitgeloot en De Führer heeft konlng Gustaaf V van Zweden in een met eigen hand geschreven brief zijn hartelijke gelukwenschen doen toekomen ter gelegenheid van den 85sten verjaardag van den konlng. geval, ziekte enz.) Bovendien ontvangen alle ongehuwde vrijwilligers buiten hun soldij, vrije voe ding, kleeding, enz. een bedrag van 45.- per maand door tusschenkomst van Fürsorgeoffizier der Waffen-SS. Voor zoover de vrijwilliger grootste gedeelte in het ond< zijn ouders heeft moeten voorzien, kan een kostwinnersvergoeding worden uitgekeerd van f 60.- tot 90.. per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoe- slag worden verleend. De tarieven voor kostwinnersvergoe ding. uitkeering aan gezinnen van gehuw den enz. en alle verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Ersatz-Kommando N leder lande, Korte Vijverberg 5, den Haag en Nebenstelle. Dam te Amster dam De aandacht wordt erop ge vestigd, dat zij, die om bijzon, dere roden in Nederland moe ten blijven, dienst kunnen ne men bij het SS Waohtbataillon Amersfoort, waarvoor alle bovenstaande genoemde ult- keeringen, levensmiddelen toeslag en alle andere voor* deelen eveneens gelden. Aanmeldingen voor bovengenoemde on derdooien van 17 tot 45 jaar, schriftelijk uitsluitend SS Ersatz Kommando. Korte Vijverberg 5. den Haag. ZIJ, die tusschen 18 en 35 jaar oud zijn en aanmeldingspliohtig zijn voor den ar. beidslnzet. kunnen zioh eveneens schrif telijk aan bovengenoemd adres aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bo vengenoemde onderdooien vr IJ gesteld van den arbeidsinzet verstrekt: eohtgenoote p. maand 2 kind, ƒ21.. p. m. huur geschat p. mnd. per maand ƒ157.— Plus betaling bovengedoemde verzeke ringen enz. Voor kinderen beneden de 16 Jaar, welke recht hebben op ondersteu ning, en niet in gezinsverband Inet den vrijwilliger, met zijn vrouw, of met fami lieleden in rechte lijn leven (bijv, onechte kinderen van den vrijwilliger, welke zich hij pleegouders bevinden) wordt een ver goeding verstrekt van ƒ36.. per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 Jaar, voor- zoover hun opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeering verstrekt van ƒ30.» per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra 'levensmidde len- enkolenbonnen, indien deze vrijwilligers, voor hun Indiensttreding In gezinsverband leefden, óf geheel öf ge deeltelijk kostwinner waren. Bij gj-ootere Inkomens worden naar ver houding grootere bedragen voor familie- onderhoud uitgekeerd. Deuittekeeren total^ kost winnersvergoeding mag goh- ter nletmeer bedragen dan 1} n e 11 o-v e r d I e n- Neemt dienst bij de Landwacht „Niederlande”, waar u door de Waf. fen-SS, onder leiding van Duitsche en Nederlandsohe kameraden, wordt opgeleid en daarna opgesteld als territoriale landsverdedigingsorga- nisatie welke bestemd zal worden voor de verdediging van ons land tegen alle vijanden binnen onze landsgrenzen. De diensttijd is drie maanden. Zij, die drie maanden bij den Ne- derlandsohen Arbeidsdienst hebben gediend, kunnen overgaan naar de Landwacht Na volbrachten dienst tijd bij de Landwacht is ook de diensttijd bij den Arbeidsdienst be ëindigd. De verzorging en ondersteuning van de familieleden der leden van do Landwacht „Niederlande” wordt door den verzorgingsofficier van de Waffen-SS geregeld. Nederlanders, meldt u ter keu ring, waartoe weer gelegenheid zal zijn van 17 Juni tot 26 Juni. Verdere bijzonderheden zullen in de dagbladen bekend worden ge maakt. I. Krameisen, weduwe van 77 j. M H. Sloots, man van 69 j, J. Simonie, weduw- Wassink, 78 j. Koning George VI is Ir. Noord-Afrlka aangekomen, waar hij de Anglo-Ameri- kaansche troepjn heeft geïnspecteerd. De Duitsche bladen zien in de verkla ring van den Sovjetambassadeur te Washington op een persconferentie, dat de Sovjef-Unie niet volstaan zal met een uitgang naar de Egeïsche Zee. doch ook een uitweg zoekt doof de Adriatische Zee, een nieuw expansieplan op grond van Anglo-Amerikaansche concessies. In dit verband heeft Litwinof ook het plan me degedeeld om Kroatië. Dahnatië, Slovenië, Istrië en Triëst in één staat samen te vat ten. die de Adriatische Zee controleert. De „Berl. Börsenztg.” wijst o.a. erop, dat dit plan de Sovjet-Unie tot MiddeUand- sche-zeertaat en tot absolute beheerschcter van het Zuidoosten van Europa zou ma ken. Geen der Balkanvolken zou zich dan aan het lot kunnen onttrekken, dat tot nu toe alle door het bolsjewisme onderdruk ten heeft getroffen Men ziet thans ook, waartoe „het panslavische comediespel” van Moskou dienen moet Als pionnen in het schaakspel zullen ook de volken van Zuidoost-Europa aan het bolsjewisme wor den opgeofferd Deze en alle andere vol ken van ons vasteland hebben voor hun leven en toekomst geen andere garantie dan het schild, dat de Asmogendheden bo ven Europa houden. De buitenlandsche arbeiders, die als hulpkracht in de Duitsche fabrieken werk hebben gevonden, zullen binnenkort in de gelegenheid worden gesteld, speciale cur sussen te volgen en zoo de vakkennis van een vakarbeider te verwerven. Gedurende hun leertijd wordt dezen arbeiders bet loon van den vakarbeider uitbetaald BIJ onze vrijwilligers. Dat het hem smaakt, behoeven wij hem niet te vragen. CS-S. P.K. Ahrens-O.-H.) De conferentie van de Britsche Labour. Dsrtij heeft het verzoek der communis tischepartij tot fusie met 1 951.000 *egen 712.000 stemmen afgewezen. Beeltenis van Neerlands grootsten vlootvoogd Vandaag ia de nieuwe postzegel van 7| cent verschenen met de beeltenis van Neerlands grootsten vlootvoogd. Michiel Adriaanazoon de Ruyter. Mogen wij, wanneer wij gebruik maken van dezen nieuwen postzegel aan hem den ken en tegen hem opzien opdat wij naar zijn voorbeeld ons Vaderland zullen lel den naar de toekomst, welke slechts door onze houding, onze trouw aan Ne derland zal zijn gewaarborgd. zet. Japan is natuurlijk daarop voorbe reid. De oorlog is zoodoende in een ernstig, beslissend stadium gekomen. Op verheugende wijze werken thans reeds alle volken van Oost-Azië met Japan samen en stellen groot vertrouwen in dit land. Deze meening is door mijn bezoeken aan Mandsjoekwo. China en de Philippijnen versterkt. De premier deel de voorts o.a. mede: Wat de bezette gebieden in hft Zui den. zooals Malakka, Sumatra, Java Borneo. Celebes aangaat, zoo ligt het in het voornemen de bevolking daarvan overeenkomstig haar geschiktheid nog in den loop van dit jaar in te schakelen in het bestuur Dit geldt vooral voor Java dat het meest ontwikkeld la Tojo zeide vest te gelooven in het succes van Duitschland. Italië en hun bondgenooten dank zij de schitterende oorlogvoering, de onoverwinnelijke stel lingen die reeds gewaarborgd zijn en dank zij de vastbesloten leiding. Japan belooft schouder aan schouder met Duitschland Italië en de andere bond genooten te zullen strijden in de nauw ste wapenkameraadcchap en in weder- zijdsche hulp en steun. Thans moeten alle krachten uitsluitend worden ingespannen voor de porlogs- productie en voor de maatregelen, die van directen invloed op het oorlogsge beuren zijn. Al het andere moet daar voor wijken In een rede voor den R'jksdag her dacht de premier Tojo den gesneuvelden grootadmiraal Yamamoto en de helden van Attoe en zeide. dat er geen Japan ner is, die niet dit voorbeeld wil volgen en daartoe vastbesloten is. Het geheele volk is meer dan ooit tereid al zijn krachten in te spannen en niet eerder te rusten voor de vijand op vernietigende wijze verslagen is. Japans militaire po sities in Groot-Oost-Azië worden dage- lijks versterkt terwijl tevens de groote hoeveelheden grondstoffen en natuur- schatten van dit gebied in steeds toe nemende mate beschikbaar zijn voo^ de oorlogsindustrie van het land Aldus zijn de beslissende voorwaarden geschapen tot verzekering van de eindoverwinning^ Met het oog daarop heeft üe vijand onder mobiliseering van al zijn materieele krachten tegenoffensieven op touw ge- In het algemeen is dc verdeeling van voedingsmiddelen in ons land uitstekend geregeld. Een zwak punt is echter de groentevoorziening. Wij hebben dat in den Haag Zaterdagavond weer eens kunnen constateeren. Des ochtends stonden de huisvrouwen reeds eenige uren in de rij voor de groente voor den Zaterdag zelf en des avonds moesten zij wederom vele uren voor de groentewinkels posten, teneinde het een en ander voor de beide Pinkster dagen te bemachtigen. Het is daarom niet overdreven te zeggen dat er duizenden vrouwen zijn geweest, die ongeveer twee derde gedeelte van den Zaterdag doorge bracht hebben met het in de rij staan voor een groentewinkel of bij een vischboer. Tot 's avonds tien elf uur zag men lange rijen voon de winkels. Bedenkt men hoe veel ander werk er nog gedaan moet wor. den in en voor het huishouden, dan valt gemakkelijk te begrijpen, dat het voor de huisvrouwen een onhoudbare toestand is, die niet langer bestendigd kan worden. Vooral op een dag die vooraf gaat aan - J- „r; -1X 1. van groente baart bijzondere .Iet transportmateriaal en de ver pakkingsmiddelen zijn niet meer in onbe perkte hoeveelheden aanwezig. De hoe veelheid groente is o.m. sterk afhankelijk van het weer. JEn het weer heeft men DU eenmaal niet in de hand. Maar gelet op de dikwijls voortreffelijke regelingen, die men heeft kunnen maken voor de distributie van vele andere voe dingsmiddelen. vragen wij ons af of het inderdaad niet mogelijk is den aanvoer en de verdeeling van de groente zoodanig te regelen, dat ieder daarvan een deel, zij het dan ook een klein deel, krijgt zon der daarvoor vijf, zes uur in de rij te staan, zooals Zaterdag. ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT ROME, 16 Juni. (Stefani.) Voor de Algerijnsche kust werd door onze tor- pedovliegtuigen een vijandelijk convooi aangevallen. Zij brachten een stoomschip van 15.000 ton tot zinken en beschadig den een ander van 5000 tvn ernstig. Duitsche formaties vielen opnieuw nabij Pantellaria vijandelijke landingsvaartui gen aan. waarvan er eenige tot zinken werden gebracht en andere beschadigd. Plaatsjes in de omgeving van Palermo en in de provincies Trapani en Agrigente waren gisteren het doel van bomaan vallen en aanvallen met de mitrailleurs, die eenige verliezen onder de burgerbe volking veroorzaakten en beperkte schade aanrichtten Boven Sicilië wer den 23 vliegtuigen neer geschoten onder welke een groot aantal meermotorlge toestellen Vijf werden door Italiaansche jagers omlaag gehaald, 7 door Duitsche jagers en 11 door de luchtdoelartlllerie ber 1897 voor «oover deze reserve-offioieren in het tijdvak 10IS» Mol 1940 in werkelljken militairen dienst waren. Deze reserve-offioieren moeten zich tusschen 8 en 12 uur melden in het VERDUISTEREN Van 22.15 aar tot 5.15 uur Maan: 16 Juni onder 4.25 u„ op 19.47 u. 17 Juni onder 5.01 u., op 21.04 u. 18 Juni V. M Nachtdienst dokten: tusschen 22 u. en 1 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 118354 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. op 21 J u n I b) zij, wier geslachtsnaam begint mot een van de lettere O tot en met Z op 22 J u n I. Van deze aanmelding zijn uitgezonderd: de reserve-offioieren van gezondheid, de reserve-offi eieren tandarts. de reserve-m 111 talre apothekers en de reserve-p a a r. (jenartsen, Pêrsonen, die zioh op 25 Mei 1943 voor den ,,Arbeitseinsatz** in Duitschland of In de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevindBn. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de dis- tributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren Degenen, waaronder ook begrepen de in DuitscbJanc werkende „grensgan. gers”. voor wie een „Bescheinigung’* (verklaring van onmisbaarheid) afgege ven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belan gen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet <*e „Bescheinigung” zoo spoedig mogelijk weer aan den werkgever, resp. de in stantie, die de belangen behartigt worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stel, len en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsohe Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zioh hier voor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef van het station van vertrek. Kleeding. V»or zooveel mogelijk uniform, anders burgerkieeding. Dringend wordt aangeraden wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zioh op andere wijze aan do terugvoering In de krijgsgevangen- schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 16 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekendAan het Oos telijke front werden verscheidene vijan delijke aanvallen in het gebied van Orel afgeslagen. Zwar artillerie van het leger beschoot met goede uitwerking voor den oorlog belangrijke installaties in Lenin grad Formaties snelle Duitsche gevechts vliegtuigen zetten gistere*- de aanvallen op de concentratie van schepen voor Pantellaria voort. Zij boordén 2 groote landingsvaartuigen in den grond bescha digden verscheidene andere en troffen een torpedojager zwaar. Ook in dl haveninstallaties ontstond vrij omvang rijke schade en eigen vliegtuig wordt vermist De vijand verloor in het Mid dellandsche Zeegebied 23 vliegtuigen. Van de op 15 Juni als beschadigd opge geven 7 transportschepen zijn er volgens de definitieve opgaven 3 gezonken Bewakingsvaartuigen van de marine schoten in het Kanaal van een aanvallen de formatie vijandelijke vliegtuigen 5 toestellen neer. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vijandelijke vliegtuigen boven het Noor delijke Duitsche Rijksgebied en wiérpen bommen neer waardoor slechts onbetee- kenende schade ontstond. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 15 op 16 Juni afzonderlijke doelen in Zuld-Oost- Kngeland. krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsohe deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle In de Jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen ooriogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelljken dienst wat. Bedoeld personeel moet zioh melden, telkens tusschen 8 en 12 uur; In het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat: 1. Het personeel van het 6e regiment infanterie en zijn ooriogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de Jaren 1924 tot en met 1915 op 24 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn In de Jaren 1^14 tot en met 190* °P 25 Juni 1943. In de Frieslandkazerne In Assen: 2. Het personeel van het 20e regiment Infanterie en zijn ooriogsonderdeelen; Degenen, die geboren zijn In de Jaren 1924 tot en met 1915 op 21 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de Jaren 1914 tot en met 1904 op 22 Juni 1943. 3. Het personeel van het 8e regiment Infanterie en zijn ooriogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 24 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1ft04 op 25 Juni 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs dc dlstri- butiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de In Duitschland werkende gers”, voor wie eer „BeW'.eillIBUllB iwe mg van uiliniOMaai ueiu, is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Be scheinigung” zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgevsr resp de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor In de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende 5en verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding onge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot Het S.S.-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders, van arisch bloed in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het S.S -Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS. in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 1830 jaar. aanmeldingsplichtig zijn voor den beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 9—14 uur Rotterdam Deutsches Haus. Westzeedijk, 18 Juni 912 uur Breda restaurant ..Modern", Markt 18 Juni 15—18 uur den Bosch hotel ..Noord- brabanf. Markt 45 19 Juni 9—12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmontstraat 16, 19 Juni 1518 uur Arnnem, café Royal”, 20 Juni 9—12 uur Hengelo café „Modern” Spoorstraat 18^20 Juni 15—18 uur Zwolle hotel „Geitenbeek” 21 Juni 9—12 uur As. sen Concerthuis, a. d. Vaart. 21 Juni, 15—18 uur Groningen, Concerthuis, Poele- straat 22 Juni 9—12 uur. Leeuwarden, Stalin heeft volgens een bericht uit Lissabon, aldus het D.N.B.. den aarts bisschop van Canterbury de Lenin-drde verleend De Matin” schrijft naar aan leiding hiervanWanneer de kerkvorst door deze onderscheiding misschien pijn lijk getroffen is, kan hij deze beschik baar stellen voor een van de talrijke kapellen waar de door de bolsjewieken vermoorde nonnen begraven liggen, ten minste wanneer hij ze niet wil neer leggen op een gedenkteeken voor de slachtoffers -van de moordpartij te Katyn. NEGENTIEN HAZ ARDSPELERS VER. RASTGistermiddag heeft de politie een inval gedaan in een woning in de Copernicusstraat Er verder» in de ach terkamer van de suite 19 personen aan getroffen waaronder 5 vrouwen, d*° be zig waren met roulettespel Enkele aan wezigen probeerden nog ongemerkt te verdwijnen, r'->ch de rechercheurs wisten dit te voorkomen Beslag werd gelegd op een speèllaken, de roulette een aan tal fiches en op een bedrag van f T De spelers, waaronder bekende gokki werden overgebracht naar het hoofd bureau v n politie, waar zij werden ge verbaliseerd. De 24-jarige magazijnbe diende J. die als bankhouder had gefungeerd is in bewaring gesteld. MAN OfIDER TRAM GERAAKT; De 39-jarige" A de L. uit de Abrikozenstraat wilde op de Mient op een rijdenden tramwagen van lijn 5 springen. Hij kwam te vallen en werd eenige meters meege sleurd De man geraakte bekneld tus- sehen de afrastering van de trambaan en bekwam een rechter schouderfractuur ge kneusde borstkas, schaafwonden aan net rechterbeen, een scheurwond aan het lin kerbeen en een verwonding aan het hoofd. Hij is cpgenomen in het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde VECHTPARTIJ IN DE KONINGSTRAAT: In de Koningstraat ontstond gisteravond een vechtpartij tusschen enkele mannen De 20-jarige P M werd hierbij met een mes in den rechterschouder gestoken. Op eigen gelegenheid kon hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gaan, waar hij is opgenomenzijn toestand is niet ernstig De dader is voortvluchtig. Morgen zijn voor inlevering van radio toestellen aan de beurt in de districten D, G en H personen wier familienamen beginnen met de letters S t.m. Z. In de districten F en L zijn morgen aan de beurt voor het inleveren van ra diotoestellen (voor district F in de school L.O. de Vliegerstraat 28 én voor district L in de school L.O. van Nijenrodestraat 16): District F Stortenbekerstraat, Tenier- straat, Terwestenstraat Trooststraat. Vaillantlaan District LSadeestraat, Schiefbaanstraat. Schoutenstraat. Son- derdankstr., van Souteiandelaan, Splin- terlaan. Stalpertstraat Stevinstraat, St. Hubertusweg. van S+ienhovenstraat, Taco Scheltemastraat Tapijtweg, Te- dingerbrouckstraat, Therèse Schwartze- straat, Thorn Prikkerlaan. Thorn Prik- kerplein. Te Rijswijk in morgen aan de beurt voor het inleveren (school Eschdoorn- straat ingang 1): Leeuw-ndaallaan. Lin delaan en Mauritslaan Te Voorburg zijn morgen aan de beurt (inleveren Montes »rischool Park Vreugd en Rust aan het Oosteinde): Plaats van Middendorp, Park Vronesteyn, Rem- brandtlaan Veldzichtka. Vlietenburg- straat, Vijverhof, Vondelstraat Waalhoff. laan. Weverslaan Woel wijkstraat. Wij- Te Wassenaar zijn tot en met 19 Juni aan de beurt degenen, die wonen aan straten lanen, wegen, enz., waarvan de namen beginnen met de letters N tot en met T. Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral den laatsfen tijd gesteld worden met betrekking tot de verzorging van de familieleden der vrijwilligers voor de Waffen SS en het Nederlandsche Le gioen. deelt het Ersaft-Kommando Nieder lande Korte Vijverberg 5, den Haag, het volgende mede en geeft hier enkele voor beelden. Den eohtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot een bedrag van ƒ159.— per maand, wordt voor onder stand ƒ65.— per maand uitgekeerd. Bo vendien voor ieder kind tot 16 jaar 21.. per maand. Verder vergoeding van huis huur tot het volle bedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv, drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: echtgenoote per maand 65 3 kinderen ƒ21.. p. m, 63.— huur geschat p. maand BEVALLEN: H. J. van Oosten get). Rozemulder, d. A. Roerade geb. Nolten, d. N. van Eyk geb. Wolff z. E. Vink geb. Hus. d. P Miedema geb. Pons, d. J. Zandkuil geb Schoonemann, z. H. W. M Bremmers geb. Gamers, d. C. S. Lapperre geb. Ravestein z, H. B. J, J. van de Ven geb. van Dijk, z. H. C. P. van Beek geb. van der Wulp, d. E. Wanders geb. van Enkhuijzen. z. L. C. Hartman geb. Groenendijk d. P. J. van Dongen geb. Wijnen, d. P. Krom menhoek geb. Jongejan, z. M. van der Eijnden geb. Jongmans, z. en d. I. A. Ledeboer geb. Freytag. d H. B. C. van Benthem geb. Schouten z. G. Smit geb. Bronkhorst, d. J. M. Regeer geb. Hofman, z. E, P. van Haastrecht geb. Gezelle, z. J. Schellekens geb. Over berg, d. C. W. Drenth geb. Slap- pendeil, d. Ph. H. S. M. Felix geb. Roozenburg z G. M. van Gennip geb. van Overbeek, z. J. Dijkman geb. Vols, d. W. L. E. van Leeuwen geb. Scheffer, d. J. van Ginkel geb. Malherbe, z. H. C. Verduin geb. Nieuwenhuysen, d. D. C. kleinhaus geb. Goedhart, x. J. Rink geb. Oostendorp, d. G. van der Hoeven geb. de Bruijn, d. W. J. L. Richter geb. Ditmar. z. M. M. D. Bautz geb Neervoorfc d. D. Hess geb. Bap tiste, z. M. A. L. Koolhoven geb. VaL kenburgh, x. A. P. Bolink geb. Kolk man, z P. Rueb geb. Lam be. z. A. Lispet geb. van der Leeuw z. M. P. Koster geb Bloemscheer. z. E. C. F. van der Harst geb. Onink d. C. J. Monté geb. Habraken, d. M. M. Ponsen geb. van Heijgen, d. J. M. E. Pieters geb van der Beek, z. G. Matlung geb. Alderden, d. OVERLEDEN K. van Lith, weduwe van G. C, Versteegh 83 j. S. Zuider- wijk, weduwe van C. Wijsman, 79 j. H E J Guise weduwe var. H. Linck- laen Westenberg. 83 j. A. A. van der Leeuw weduwe van A. J. B. Maingay, 94 j M Akkerman, vrouw van J. Ho nig. 78 j. B. E. Brouwer, vrouw van K Mielert, 44 j. L. W. Becht, weduwe van F. W Neuhaus 97 j. - A. van Dul- lemen, man van D Zeggelaar, 41 j. T P J. Kleinbloesem, man van E. Wil- lemse, 56 j. A. de Haan, vrouw van J. J van Nijendaal. 53 j. J. C. W. Piccardt, ongehuwde man 80 J. L. J. van Zonneveld, man van G. I. van Ges tel. 82 1. H Glück. 77 J. A. Rang^ naar van D per maand ƒ153.— Bovendien worden de verzekeringen veraoea tot het volle te betalen premie bedrag. Deze verzekeringen zijn: de reeds loopende levensverzekering, ziekteverze kering. begrafenisfonds, brandverzekering. Den echtgenooten van ehuwden, welke een Inkomen hebben tot 200.- per maand en b.v. twee kinderen hebben beneden 16 Jaar, worden de volgende uitkeeringen Gisteravond werd in tegenwoordigheid van tal van ouders door de Centrale Opleidingscommissie voor de Grafische Industrie aan geslaagde zetters- en druk kersleerlingen het diploma uitgereikt in een der zalen van ..De Kroon” De voor zitter van de examencommissie, de heer H. L. van Aartrijk, deelde aan 19 jonge lieden het zettersdiploma en aan 14 het drukkersdiploma uit. Hij hield een toe passelijke toespraak waanln hij de jonge lui er op wees, dat dit diploma een aansporing tot verdere studie beteekent. Nu zij niet altijd in hun eigen vak ge plaatst kunnen worden, moeten zij vooral hun vrijen tijd benutten Na den heer van Aartrijk hebben nog eenige andere personen het woord gevoerd en examen commissie,- leeraren, patroons en andere leermeesters bedankt voor het vele werk, dat zij ten behoeve van de leerlingen verricht hebben. De heer Blaauw, tweed» controleur van de vereeniging voor de vakopleiding, wijdde vervolgens een beschouwing aan de drukkerij Plantijn De namen van de geslaagde zetters- leerlingen zijnW. Huisman F. J. Kui per W. Merkus. P. Donkervoort, A. J. de Groot. R. van Herk, J. Hlelkcma, C. W. van Hoorn, J. v. d. Bom. C. van der Oest E. Tiemeyer, P. Grot De namen van de geslaagde drukkersleerlingen zijn: P. K. Bouter, A. A. Nederlof, W J. Nooyen, C. van den Broecke. E. Donker voort. J. P Hess. J W. van Leeuwen. P Mieloo, H. Nieuwenhout, P. R. de Ram W. Scholten. W Smit. P. L. B. v d. Zijde zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten c.q. bij van hat station van vertrek Kleeding. Voor zoéveel mogelijk uniform, anders burgerkieeding; drin gend wordt aangeraden daagsche en Zo ndagsche kleeren, wollen dekens, onder goed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De ge zamenlijke bagage maa niet meer bedra gen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz” in Duitschland of In de door de Duitsche Weermacht bezette ge bieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zioh op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevan genschap tracht te onttrekken, moet rek enen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrok kenen bij dergelijke pogingen steunen. Wij maken de betrokkenen er op attent, dat met kookgerei en lepel bedoeld wordt ecensketeltje en eetgerei. Red. PROF. DR. PETER MÜHLEN8 OVERLEbEN De oeroemde luitschc tropenarts, prof dr. Peter Mühlens, directeur van het Hamburgsche tropeninstituut, is op 70-jarigen leeftijd overleden Met hem is een groot geleerde heengegaan, die op het gebied der tropen-hygiëne groote verdiensten had. In den vorigen wereldoorlog verwierf hij zich aan net Duitsch-Boelgaarsche Saloniki-front door zijn bijzondere prestaties den naam van „Muskieten-generaal”

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1