mauritshuis No. 18513. De Japansche ter successen zee Donderdag 17 Juni. TE GEMEENSCHAPSWEE BEELDENDE KUNST 1943. in STADSNIEUWS AGENDA KUNST EN LETTENEN BINNENLAND ft Plaatselijke gevechten het Oosten „En nog Verklaring vah Knox Haven van Pantellaria aangevallen Slachtoffer van politieken moord Mislukte luchtaanval op Keuring» Vlissingen het Legioen en de Landwacht Koning Gustaaf’s 85e verjaardag ;en voor de Waffen-SS, ter aarde besteld NEDERLANDSEN VOLKSXN5T Bezoek van N.A.D. Drie Amerikaansche toestellen afgeschoten NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER ECHTPAAR SPEENHOFF 40 JAAR GETROUWD eens onze baldadige jeugd” VERDUISTEREN Van 22.15 aar tot 5.15 aar PROBEBETR1EB PROEF^LARM Rede van Sjimada Verordeningenblad BURGERLIJKE STAND Keuringen Waffen-SS en Nederlandsch Legioen INLEVERING RADIOTOESTELLEN „Bolwerk Zuidoost” den commandant aan Duitschland B HAAGSCHE COURANT A ♦r zee den (Sirenen) DOOS OCH ZONDER Achttien vijandelijke vliegtuigen boven West-Duitschland en bezet gebied neergeschoten Schaaf, Amster- als regisseur verbonden is, ten tooneele gebracht.De teraardebestelling vond heden op Oud Eik en Duinen plaats. Edvard S. Röntgen is defi- tief benoemd tot, tweeden solo-cellist bij het Residentie-orkest. De atticne voor ae tentoonstelling Ge* meenschapswerk Beeldende Kunst, welke Zaterdag a.s. in het Mauritshuis wordt geopenddeze tentoonstelling wordt georganiseerd door den Neder- landschen Voiksdienst in samenwerking met de Nederlandsche Kultuurkamer. (C. N. F-Meyer). Op den eersten Pinksterdag omstreeks negen uw probeerden, naar het DN.B. verneemt, twee formaties bestaande uit elk zes Amerikaansche Mitchell-bommen- werpers krachtig beschermd door jagers de Nederlandsche stad Vlissingen aan te vallen. Voordat de eerste formatie in het voor de stad gevaarlijke gebied kwam, der Ver- Volleven- District L ikestraat, Violenweg. van Voor schotenlaan, Waalsdorperweg. Wagènaar- Weissenbruch- Westbroekpark. Willem Witsen- Courant” naar het Princesse- „Er viel een ster”. 19.15 u. De Aanrijding met doodelijken afloop Gistermiddag omstreeks 3 uur werd op de Prinsegracht hoek Jan Hendrikstraat, de 6t-jarige voetgangster B G.-v d. W. uit het Westeinde door een vrachtauto aangereden. Het slachtoffer bekwam een zware hersenschudding en werd overge bracht naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal. Hier is zij hedenochtend aan de be komen verwondingen overleden [eden van Germaansche Nachschub- die niet I» JUWI __l# JULI oud- Napels en Amsterdamsche „PENSION WESPENNEST” IN SCALA: Dat was een onverdeeld succes in Scala, bij de première gisteravond, waar het gezelschap van Frans du Mee „Pen sion Wespennest", een vroolijk spel van vacantiegeneugten door J W. v. d. Hei den en Henk Bakker, bracht. Dit spel vindt zijn motieven in een persoons- en naamsverwisseling en is verder opge- boüwd op enkele leugentjes om bestwil, waardoor verwikkelingen ontstaan, die tot de dolste situaties aanleiding geven. Het is niet zonder reden, dat dit gele- genheidspension, dat den naam „Het Zwaluwennest” draagt, door de gasten „Het Wespennest” wordt genoemd. De zaal zat te trappelen van plezier en viel van de eene lachbui in de an dere Het applaus was dan ook na venant en viel niet alleen ten deel aan de kopstukken van dit gezelschap, zoo- als Matthieu van Eysden, Frans du Mee, Harry Boda (die ook <*e regie voerde), Dries Krijn, Clara Vischer, Atie Crok en Beppie Boda, doch ook aan de bijrollen: die eveneens goed verzorgd wa ren. Het zoo goed als uitverkochte huis vormde een goeden inzet voor de ko mende dagen. P. H. de Wit. De opvoering van „Maske in Blau” die Pinksterzondag als gevolg van ziekte niet kon worden gegeven, zal nu a.s. Zondag om 14 uur in den Stads» schouwburg alhier in vrijen verkoop ge schieden. aan de beurt degenen, die straten, lanen wegen, enz. namen met T oud-onderdirecteur Bank plaats gehad SPEELAUTOMATEN ZONDER VER- sidentie Tooneel, waaraan haar echtgenoot GUNNING: Tegen 4 caféhouders is pro- ces-verbaal opgemaakt, omdat zij in hun zaak een speelautomaat hadden staan, zonder daarvoor de vereischte vergunning te hebben. Op 4 z.g, fruitautomaten is beslag gelegd. Vandaag herdenkt het bekende zangers paar Speenhoff den dag, waarop het vóór 40 jaar in den echt werd verbonden. Velen hebben den bard en zijn gade hun geluk- wenschen doen toekomen. Zoo werden aan de woning van den heer en mevrouw Speenhoff in de Anna van Hannoverstraat 9, tal van bloemstukken, kaartjes, brie ven en geschenken bezorgd. Koos Speen hoff was uitermate verheugd, dat zoo ve len hem nog niet zijn vergeten. Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum 1, in de serie Brandende Kwesties over het onderwerp: „En nog eens onze baldadige jeugd". Maan: 17 Juni onder 5.01 u„ op 21-04 u. 18 Juni onder 5.48 U., op 22.14 u. V. M. Nachtdienst doktert: tusschen 22 u. en 7 u, No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag), No. 115995. De Amerikaansche minister van Ma rine Knox heeft in een rede te New York, waarin hij zich in hoofdzaak bezig hield met na-oorlogsche problemen, ver klaard: ..Wij kunnen niet verwachten, dat Duitschland binnen zijn vesting ineen zal storten. Er wachten de Ver Staten nog moeilijke gevechten, want ook de Ja panners zijn vastbesloten tot den dood toe te strijden." Vervolgens verlangde Knox het gebruik van wapengeweld tot handhaving van den vrede, waartoe de Ver. Staten, zoo dit noodzakelijk mocht blijken, hun macht ook onafhankelijk van hun huidige bondgenooten zouden moeten aanwenden. des Luftschutz--Alarmgerats findet am Freitag 18 Juni 1943 statt Es wird der lange Dauerton (Entwarnungs- signal) einmal (eine Minute) zu hören sein. Findet der „Probebetrieb” aus be sonderen Gründen nicht statt so erfolgt neue Bekanntgabe - In die Gemeinden Rijswijk und Voor burg wird gleichzeitig alarmiert Der örtliche Luftschutzleiter. Op Vrijdag den 18den Juni 1943 zullen de luchtbeschermingssirenes b ij w ij z e van proef in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal luchtgevaar ge ëindigd” (één minuut gelijkmatige toon) gegeven worden Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet door zou gaan volgt voor het eerstvol gende proefalarm een nieuwe bekendma king. Deze regeling geldt ook voor de gemeenten Rijswijk en Voorburg. De Burgemeester Plaatselijk Luchtbeschermingsleider. Bij onze vrijwilligers. Ook met de bescherming tegen de muggen smaakt een sigaret nog best. (S.S.P.K.-Fritsch-O.-H.) „De Japansche verdediging in het ge bied van den Indischen Oceaan en in de door- Japan bezette gebieden in de Stille Zuidzee is zoodanig versterkt, dat thans elke vijandelijke aanval onmogelijk is”, zoo verklaarde de Japansche minister van marine, Sjimada, gisteren in een rede voor den Rijksdag, waarin hij een over zicht gaf over de operaties van de Ja pansche marine in de afgeloopen maan den. De minister deelde mede, dat de Japansche marine tot op heden de vol gende successen heeft behaald Vernield 5214 vijandelijke vliegtuigen. Tot zinken gebracht 13 slagschepen, 11 vliegkampsahepen. 55 kruisers, 56 tor pedojagers, 128 duikbooten en 69 andere oorlogsvaartuigen. Bovendien werden talrijke vijandelijke oorlogsschepen be schadigd. Voorts werden 369 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 2.250.000 ton tot zinken gebracht. Sedert April hebben de Japansche duikbooten in den Indischen Oceaan 5 groote transportschepen met een ge zamenlijken inhoud van 50.000 ton tot zin ken gebracht. Op 27 Maart’hebben Ja. pansche vlootstrijdkrachten den strijd aangebonden met 2 vijandelijke kruisers en een aantal jagers ten Westen van At- toe. Een zware vijandelijke kruiser werd zwaar beschadigd, een andere en een torpedojager lichter beschadigd, waarna de schepen zich terugtrokken. Een slag schip en 1 kruiser werden onklaar ge schoten, 2 andere vijahdelijke schepen zwaar beschadigd. Op 23 Mei werd bij Attoe een vijandelijke kruiser door vlieg tuigen beschadigd, 1 torpedojager tot zinken gebracht, 1 andere in brand gezet. In het Zuidwesten van den Stillen Oceaan nadert het beslissende stadium snel, doordat de Japansche strijdkrach ten grootscheepsche operaties hebben in gezet. die op een luchtoffensief gelijken. Voorts is een bewakingsdienst tegen vijandelijke luchtstrijdkrachten ingesteld. De totale Japansche' verliezen sedert het uitbreken van den oorlog tot thans bedragen; 878 vliegtuigen, 1 slagschip. 3 vliegkampschepen, 3 kruisers, 19 torpedo jagers, 11 duikbooten. 13 andere oorlogs schepen, 90 hulpschepen met een geza menlijken inhoud van 352.000 ton. Verschenen is een Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied. Hierin zijn opgenomen: a. Een verorde ning betreffende maatregelen nopens de bevolkingsregisters. Hierbij wordt de be volkingsboekhouding onder toezicht ge steld van het hoofd der Rijksinspectie van de bevolkingsregisters en worden de bevoegdheden ten aanzien van de bevol kingsregisters en de ambtenaren daarvan geregeld. b. Een verordening Betreffende de be ëindiging van verzekeringsovereenkom sten van joden. Ingevolge deze verorde ning worden de verzekeringsovereenkom sten van joden per 30 Juni 1943 beëin digd terwijl bepalingen worden gegeven ter afwikkeling van deze overeenkomsten. c Een t,esluit betreffende de rechter lijke vacantiën, waarbij de, bepalingen be treffende de jaarlijksche* vacantiën van den Hoogen Raad, de gerechtshoven en de arrondissementsrechtbanken en van den Centralen Raad van Beroep tot nader or der buiten toepassing worden verklaard d Een besluit tot wijziging en aanvul ling van heT deviezenbesluit 1941 rege lende de bevoegdheid voor de uitvaardi ging van de statuten van het Deviezenin stituut en het Ned Clearinginstituut en de voorschriften van deze instituten. e. Een besluit betreffende het staatstoe zicht op de bosschen. Uitvoerig wordt hierbij het staatstoe zicht geregeld, ter waarborging van het behoud, de bescherming en de verzorging van het bosch, het leiding geven aan het boschwezen, de verhooging van de pro ductiviteit van het bosch. het deskundig voorlichten van en raadgeven aan de boscheigenaren en het uitvoeren van alle wettelijke maatregelen t.a.v. bosschen en andere houtopstanden Voorts worden de verplichtingen van de boscheigenaren vastgelegd en worden straffen vastgesteld bij overtreding der bepalingen BEVALLEN: J. Heemskerk geb. Imt* horn, z. J Visser geb. van Oosten, z, ,D. van Trooijen geb. van der Veer, d. G. J. Steegers geb. van de Graaf, d. M. J. Sies geb. van der Burch, z. K. E. M. Stein geb. Hocjrley, d. J. B, van der Meij geb. Reijneveld, d. M. F. Rimmelzwaan geb. Bastiaans, z. K. Zuidema geb. Jacobs, 2d. E. A. E. M. van Kretschmar van Veen geb. Gravin Schimmelpenninck, d. P. Tasseron geb. van Graafeiland, d. J. Schuurman Hess geb. Westmaas, d. C. Lether geb. Frij- link, z, N. IJlstra geb. Feikema, z. S. P. van Kesteren geb. Wagenaar, d. A. van de Kreeke geb. Triemstra, z. -r A, J. G. Helvensteijn geb. Jacobi, d. A, Cordia geb. Hess, z. G H. Huijbregts geb. Esselink, z. G. Buisrtian geb. de Vries, d. E. Hoogendoorn geb. Kruike- meijer, d. J. E. Rothengatter geb. ho sier, z. J. Lelieveld geb. Duijvertnan, z, OVERLEDEN: D. van Peursen, weduw naar van C. E. J. van den Hoogenband, 80 j. G. de Jager, man van E. Jonk man, 73 j. A. de Meijer, man van W. P. van Maanen, 62 j. J. A. Kors, wed. van A. Gaal, 69 j. J. Tak, man van J, A. van Lokven, 39 j. J. Th. van Ham, vrouw van J. de Meestér, 30 j H. Dijl<nans, man van M. Kooiman, 61 j, P. G. W. van der Pol. zoon, 7 j. B. Dadema, man van J. G. H. van der Hoeven, 22 j. L. J. Driel, man van B, M. van Gils, 51 j. 912 uur Leeuwarden. Huis Breedstraat. 23 Juni 914 uur dam, Dam 4. 24 Juni 913 uur Utrecht, N.V.-Huis Oude Gracht 245. 25 Juni 914 uur Amersfoort, Polizeidurchgangs- lager. Leusderweg. 26 Juni 914 uur den Haag café „Den Hout”, Bezuidenhout- scheweg. Tijdens de* keuringen der Waffen-SS en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aan melden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt in ruime mate gezorgd. Zij ont vangen kostwinnersvergoeding, koste- looze ziekenverpleging, extra levens middelen, extra kolentoewijzing, enz. Zij, die om bijzondere redenen of we gens familieomstandigheden in Neder land moeten blijven, kunnen zich aan melden bij een der in Nederland geves tigde SS-onderdeelen. Degenen, die zich bij de SS of het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrijgesteld van den ar beidsinzet. Alle verdere inlichtingen worden tij dens de keuringen verstrekt. Bij het bezoek dat de commandarit van den Nederlandschen Arbeidsdienst aan Duitschland bracht, was ook het staforkest van den N.A.D. onder leiding van de# hopman Leistikow aanwezig. In fabrieken en kampen werden voor de arbeiders con certen gegeven en het contact.tusschen de Nederlandsche arbeiders en het staforkest was door onze mooie vaderlandsche liede ren spoedig gelegd. In de Bussingwerke en Volkswagenyorwerke werden tijdens de middagrust vier werkpauzeconcerten ge geven In de kampen van de Reichswerke Hermann Göring gaf men in de buiten lucht twee programma’s, hoofdzakelijk bestaande uit bekende Nederlandsche lie deren. Een groot contingent Nederlanders was hierbij tegenwoordig en met enthou siasme werd ..De Zilvervloot” en .In een blauw geruite kiel” meegezongen. Veel waardeering mocht kapelmeester Leisti kow met zijn orkest ontvangen in het Konzerthaus te Braunschweig voor een klankvolle* uitvoering ten bate van het Duitsche Roode Kruis, waarbij speciaal de Preludes van Liszt vermeld dienen te worden. Symbolisch was de plaats van het afscheidsconcert gekozen op de Burg- platz onder den beroemden Braunschwei- ger leeuw, die wakend naar het Oosten kijkt. Ook daar oogstte het orkest veel succes voor de .weergave van zijn pro gramma. In de districten F en L zijn morgen aan de beurt voor het inleveren van ra diotoestellen (voor district F in de school L.O. de Vliegerstraat 28 en voor district L in de school L.O. van Nijenrodestraat 16): District F s Vaillantplein, van Veldestraat. van der Vennestraat, meerstraat, de Vliegerstraat straat Wateringschestraat Utenbroel schotenla: weg. Wassenaarscheweg straat, plein van der Woertstraatl van Wouw straat, van Wijngaerdenstraat. Zijpersche- straat. v. Zaeckstraat Zwolschestraat. Te Rijswijk zijn morgen aan de beurt voor het inleveren (school Eschdoorn- straat ingang 1): Lijsterbeslaan, Mei- doornstraat. Molenlaan. Nassaukade Olm- straat en Oranjelaan Te Voorburg zijn morgen aan de beurt (inleveren Montessorischool Park Vreugd en Rust aan het Oosteinde): v. Fauken- bergestraat en -plein, v Gaesbekestraat v Geusaustraat v. Heumstraat (oneven nummers), v. Sevenbergestraat v. Tuyll- straat. v. Wassenaerstraat Te Wassenaar zijn tot en met 19 Juni wonen aan waarvan de begingen met de letters N tot en DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 17 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Van het Ooste lijk front wordt slechts plaatselijke ge- vechtsactie gemeld. In den Zuidelijken sector werden gisteren 24 Sovjet-Russi- sche vliegtuigen, 2 daarvan door Hongaar. sche jachtvliegtuigen, neergeschoten zon der eigen verliezen. Aan het Noord-Finsche front sloegen Duitsche troepen Russische aanvallen af. De luchtmacht trof voor Pantellaria een koopvaardijschip van middelbare grootte en tijdens gewapende verkenning boven het Noordelijke deel van den Atlanfischen Oceaan een vrachtschip met zware bom men. Beide schepen liepen zoo ernstige schade op. dat zeker is. dat zij vernietigd zijn. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht Westduitsch gebied aan en Veroorzaakten door het werpen van i bommen op woonwijken, vooral te Keulen verliezen onder de bevolking en schade aan gebouwen. Vier ziekenhuizen en 3 kerken werden getroffen. Tegelijkertijd maakten afzonderlijke vijandelijke vlieg- tuigen storingsvluchten boven Noord- Duitschland. Er werd niet waargenomen dat bommen geworpen werden. Nacht- jagers en luchtdoelartillerie der lucht- i macht vernietigden 14 bommenwerpers. Vier andere vijandelijke vliegtuigen wer- den gisteren, zonder eigen verliezen, bo- ven de bezette gebieden in het Westen neergeschoten. t De militaire medewerker van de „Berl. Börsenztg.” schrijft in een artikel ’.Bol werk Zuidoost” dat het boven eiken 'twij fel verheven is, dat van Narvik tot aan de Spaansche grens een Atlantisch front is opgericht, dat als onoverwinnelijk be schouwd kan worden. Nu blijft de vijan delijke pers nog slechts de hoop op een mogelijken inval in Zuidoost-Europa. Maar de eerste poging zal bewijzen, aan welke noodlottige dwalingen Engeland en Amerika zich in dit verband hebban over gegeven. Het kan niet meer vergeleken worden met dat van 1914 en 1939. Uit het vat buskruit is een bolwerk geworden en de volken van dit gebied hebben den wil en de kracht om hun land tegen eiken in dringer te verdedigen Boelgarije is be reid zich tot den laatsten druppel bloed te verdedigen. Roemenië heeft zijn wer kelijke historische zending ditmaal duide lijk begrepen en zijn soldaten zijn trouwe wapenbroeders van de Duitschers gewor den. Ook het Hongaarsche leger is pa raat om de aanvallers van Europa be hoorlijk te ontvangen Zuid-Slavië is ver dwenen, waarmede een traditioneele haard van onrust is uitgeschakeld. In Ser vië ziet men reeds de teekenen van een toenemend begrip voor Europeesche plichten. De Kroaten zijn vrij geworden en staan in ons kamp als waardevolle bondgenooten. Ook het bevrijde Slowakije beschikt over een strijdvaardige weer macht. Een eventueele aanval op het Zuidoos ten zal dus voor den vijand buitengewoon moeilijk zijn, omdat de Duitsche en Ita- liaansche troepen in den Balkan alle belangrijke stellingen ook in het voor terrein reeds bezet en versterkt hebben. Dat geldt vooral voor Kreta, dat reeds ruim 2 jaar in Duitsche handen is. Met behulp van deze vooruitgeschoven stel ling kan. het bolwerk Zuidoost-Europa op effectieve wijze worden verdedigd. De En- gelschen, aldus de militaire medewerker hebben in dit gebied reeds eerder zich inderhaast moeten inschepen. Ongetwij feld staat hun bij een nieuwen aanval hetzelfde lot te wachten BIJ de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding extra levensmiddelen enz. De aandacht wordt er op gevestigd dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het S.S.-Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger maansche S.S. in Nederland willen toe treden Personen tusschen 1830 jaar. die aanmeldingsplichtig zijn voor den ar beidsinzet. kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den ar beidsinzet vrijgesteld. 18 Juni 9—12 uur Breda restaurant Modern” Markt 18 Juni 1518 uur den Bosch, hotel „Noordbrabant” Markt 45. 19 Juni 912 uur Venlo Deutsches Haus- Egmontstraat 16. 19 Juni 1518 uur Arnhem, café ..Royal". 20 Juni 912 uur Hengelo, café „Modern”. Spoorstraat 18. 20 Juni 1518 u. Zwolle, hotel „Geiten beek” 21 Juni 9—12 uur Assen. Concert- huis a d. Vaart. 21 Juni 13—18 uur Gro ningen Concerthuis Poelestraat. 22 Juni ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 17 Juni. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben de haven van Pantel laria aangevallen. Door den vijand wer den op beperkte schaal luchtaanvallen ondernomen op enkele plaatsen in Cam pania, Calabrië en op Sicilië, zonder dat belangrijke schade werd aangericht. Ten Zuidwesten van Sciacca (Agrigente) werden 2 toestellen door onze jagers in geschoten. sloegen haar de salvo’s van een batterij luchtdoelgeschut, die de vijand door bom- treffers buiten gevecht probeerde te stellen tegemoet. Reeds het eerste salvo lag goed. Het eerste vliegtuig vloog in brand en stortte in de Schelde. Bij het tweede en derde salvo kreeg een andere bommenwerper een voltreffer, waardoor de geheele bommenlading rot ontploffing kwam. Neerdwarrelende deelen van het vliegtuig vormden het eenige wat van dit vliegtuig overbleef. Tegelijkertijd vloog een derde bommenwerper in brand en maakte zich van de formatie los. Dit vliegtuig werd door de vergezellende ja gers geëscorteerd, doch stortte enkele ©ogenblikken later als een reusachtige fakkel in zee. Door het concentrische vuur van jlle afweerwapens werd de vijande lijke formatie gedwongen de formatie te verbreken en de bommen lukraak neer te werpen, die voor het grootste deel in zee terecht kwamen. Een geringe materieele schade was het eenige resultaat van de zen voor den vijand tevergeefschen aan- vJK, die vele verliezen opleverde. HULDIGING H. E. NOTTROT: Het per soneel van den Gemeentelijken Dienst van Haven- en Marktwezen heeft den di recteur. den heer H. E. Nottrot, ter ge legenheid van het feit, dat deze 25 jaar in gemeentedienst was, gehuldigd. De wensch daartoe was uit het personeel en de kringen van marktkooplieden naar vo ren gekomen. De administrateur van den dienst, de heer C. M. Zoetmulder, herin nerde aan het feit, dat het gemeentebe stuur de verdiensten van den heer Nottrot had erkend, door de toekenning van de gouden medaille der gemeente. Hij bood den jubilaris namens het personeel een tweetal etsen aan en aan mevrouw Not trot een bloemstuk. Vervolgens hebben nog het woord gevoerd de heeren Zou tendijk namens de marktkooplieden, van Zaaien namens de grossiers in aardappe len. Vogelaar namens de groentekooplie- den en Noort namens de grossierscombi- natie. De heer Nottrot dankte de ver schillende organisaties, voor de prettige samenwerking en het personeel van den dienst voor zijn medewerking en plichts betrachting. KINDERBOERDERIJ IN DEN DIEREN TUIN: Het groote grasveld in den Die rentuin," rechts van den ingang is op het oogenblik omheind. Mannen graven, spit ten en bouwen er. Op deze plaats kbmt een heusche boerderij, zij het dan ook van kleine afmetingen, met stallen voor gei ten, schapen en runderen en hokken voor pluimvee. De boerderij, die onder leiding zal staan van een boer uit Reeuwijk is speciaal bestemd voor kinderen. De boer zal de kinderen rondleiden en hun ver tellen van het landleven, de zuivelpro^ ductie, kortom van alles wat er zooal op een boerderij gebeurt, teneinde de stadskinderen vertrouwd te mjken met het leven buiten en hen te leeren omgaan njet dieren. In het begin van de volgende maand zal de boerderij in gebruik worden genomen. Een gedeelte van de dieren voor de kinderboerderij is reeds in den Dierentuin aanwezig, n.l. schapen en gei ten. Het zijn prachtige beesten in allerlei kleurslagen, die zeker de bewondering en liefde van de jeugdige bezoekers zullen hebben. LIJKJE VAN JONGEN OPGEHAALD: Ter hoogte van de plaats, waar het Maan dag j.l. bij het vischjesvangen te water is geraakt, is gisteren uit het water van het, Groenewegje opgehaald het lijkje van het 7-jarige jongetje P. v. d P„ uit de Tullinghstraat. JUBILEUM: Morgen herdenkt de heer A. Hijman, Rozenburgstraat 16, den dag waarop hij 40 jaar geleden in dienst trac bij de N.V George Wilson. Op den 85sten verjaardag van Zweedschen koning bood Stockholm gis teren een feestelijken aanblik. Straten en huizen waren getooid met vlaggen en guirlandes. De kerkklokken luidden den feestdag in. De koninklijke familie woon de een godsdienstoefening in een der kerken bij. waarna koning Gustaaf de re. geering en de vertegenwoordigers van het parlement ontving Het hoogtepunt was een huldiging door,, 9000 vertegenwoordigers des lands o.m. van de regeering, den Rijksdag, de weer macht, de geestelijkheid, het ambtenaren corps. het zakenleven, de studenten en taL looze organisaties en bonden in het koninklijk paleis in Stockholm. Steeds weer klonk het gejuich, wanneer de koning op het balkon verscheen, uit de duizendkoppige menigte, die de geheele omgeving van het Koninklijke paleis be zette. NEDERLANDSCH—DUITSCHE KUL- TUURGEMEENSCHAP: Na te zijn inge leid door den burgemeester, prof. dr. Westra als voorzitter der afdeeling, heeft dr. F. M Huebner voor leden en genoo- digden van de Ned.-Duitsche Kultuurge- meenschap gisteravond in de zaal Buiten hof 21, een voordracht met lichtbeelden gehouden over de Kunst der Nederland sche Romantiek. Dr. Huebner, die door zijn boek de aandacht in het bijzonder op deze zijde van de Nederlandsche schilder kunst heeft laten vallen, wees erop dat het verwonderlijk schijnt dat zich onder het cerebrale in de Nederlandsche schil derkunst een romantische trek mengt Wel is deze bij tijden onzichtbaar, maar toch is hij er. In het bijzonder heeft bij zich in het tijdperk va.i 17801840 ge openbaard. Maar deze romantische trek is niet zoo vreemd, wanneer men de Noord- sche-Germaansche afstamming, en, daar door de verwantschap met het Duitsche volk in het oog vat. Na eenige opmerkin gen te hebben gemaakt over de romanti sche elementen in het werk van Hierony mus Bosch, Pieter Breughel, Rembrandt en van Gogh besprak dr. Huebner in het bijzonder de onder Westersche invloeden staande Nederlandsche schilders van het laatste deel der 18e en de eerste helft der 19e eeuw. Kenmerkend voor de Hollandsche Romantiek is geweest, dat zij bij de wer kelijkheid blijft Spr. illustreerde zijn in teressante betoog met afbeeldingen van schilderijen o.a. van: La Fargue Pieter Barbiers (ook behangsel-schilder). Joh. Herm en B. C. Koekkoek Joh. Jelger- huis. Barth. Joh van Hove, W. v. Troost wijk, van Os, Jan Kobell A Schelfhout. J. W. Pieneman. Kruseman en P. C. Won der. Prof. Westra dankte aan het slot dr. Huebner voor zijn belangwekkende lezing. DORIE DE MEESTER t: Op 29-jarigen leeftijd is geheel onverwacht overleden mevr. mr. Dorie de Meester-van Ham. Hoewel advocate ging haar belangstelling geheel uit naar het tooneel. Verscheidene vertalingen van belangrijke tooneelstuk- ken van haar hand werden door het Re- VRIJDAG 18 JUNI Zeiss-Planetarium „Haagsche Voordracht over,.Een reis Noorden” 15.45 en 20 u. Schouwburg Corso. De Ebbenhouten Olifant" 19.30 u. Scala. Pension Wespennest” 19.30 u. BEGRAFENIS FRITS KLEINBLOESEM Het stoffelijke overschot van den heer Frits Kleinbloesem een bekende figuur in de theaterwereld, die als rheateronder- nemer met vele bekende artisten tour- née’s door ons land heeft gemaakt is gisteren op Nieuw Eik en Duinen ter aarde besteld. In de aula hebben de hee ren A van Herk bestuurder van het gilde Theater en Dans, vakgroep Klein kunst en Jacq Flink, met wien de heer Kleinbloesem een compagnonschap had aangegaan, een laatsten groet gebracht. Een zoon zegde dank voor de betoonde deelneming. De organist de heer Grave- lotte speelde het, Largo van HSndel. Panis Angelicus van Franck en Letzter Frühling van Grieg Een scljat van kran sen o.a. van enkele artisten bedekte de baar. JUBILEUM D. HOFLAND: De heer D. Hofland herdacht het feit, dat hjj voor 25 jaar werd aangesteld als ambtenaar bij de Boter- n Kaascontrólestations Zuid-Holland. Hij werd toegesproken door den direc.eur. dr. C. v. d Bunt, die hem de gebruikelijke enveloppe over handigde. Namens de ambtenaren bood de heer G A Veeren een leeslamp aan en een enveloppe met inhoud Mevr. Hof land kreeg bloemen J. J. VAN DE RIVIÈRE t: In den ouder dom van 65 jaar i* te Wassenaar over leden de heer J J van de Rivière consul der Nederlanden te der De begrafenis heeft in alle stilte g TOEGANG GRATtS DE ZOMER NADERT De zomer nadert. Nu is het de tijd om naar buiten te trekken. En wat kan er mooier zijn dan een maand door te brengen in een der schilderachtigste gedeelten van Duitschland, in een kamp tezamen met jongens uit Noorwegen. Dene marken, Duitschland, Vlaanderen en Wallonië? Jongens van 1618 jaar. Grijpt de kans, die je geboden wordt. Doet kracht en sterkte op in een Weersportkamp. Kosten zijn aan deelneming niet verbónden, terwijl werkgevers (en scholen) vrij moe ten geven met behoud van loon, zonder dat de maand, die het kamp duurt, to mindering gebracht mag worden van de vacantie. Meld je aan voor een Weersportkamp. Pro fiteert van de gelegenheid van een extra maand vacantie. Aanmeldin gen te richten aan een der gewest- kwartieren van den Jeugdstorm of aan het adres Koningslaan 9 te Utrecht. UITKEERING AAN RIJKSAMBTENAREN BIJ HUWELIJK: Naar wij vernemen is een wijziging aangebracht in het Bezol digingsbesluit Burgerlijke Rijksambtena- ren. Aan artikel 10 is namelijk een nieuw lid toegevoegd, waarin bepaald wordt, dat, wanneer een ongehuwde van 35 jaar of jonger in hei huwelijk treedt, hij over den diensttijd, gedurende welken hij aan de ongehuwden aftrek onderworpen is ge weest, een uitkeering van 3 pCt per jaar, met een maximum van 15 pCt. van de jaarwedde, welke hij op den dag, vooraf gaande aan het huwelijk of aan het ont slag wegens huwelijk, geniet. Dit besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari 1942 BIJ DEMONTEEREN VAN PROJECTIEL DRIE JONGEMANNEN GEDOOD: Dins dagmorgen te half negen inspecteerde een drietal personen uit Leende, allen in den leeftijd van ongeveer 25 jaar, een half vernielde bom, die in een weiland ge vallen was. Tijdens de onvoorzichtige werkzaamheden is de bom ontploft, waar bij C. Vogels. F. van Weert en H van Cuyk, allen wonende te Leende, op slag gedood werden. Op het R. K. kerkhof te Zwolle is gis termiddag het stoffelijk overschot van den aannemer Koopman ter aarde besteld die op 18 Mei j.l. op zulk een beestach tige wijze door politieke tegenstanders onder Heino werd vermoord. De laatste dagen had het stoffelijk overschot in het kringhuis der N.S.B. opgebaard gestaan Hier was het ook, dat geestverwanten en andere belangstellenden de gelegenheid hebben gekregen om langs de baar van Koopman te defileeren en hem een laat sten groet te bréngen. De’uitvaart ge schiedde nadat de familie zich eenigen tijd in de rouwkamer had kunnen afzon deren. Er bestond voor deze begrafenis veel belangstelling. Langs den weg sloe gen talrijke toeschouwers het voorbij trekken gade van den stoet, waarin o.a. meemarcheerden autoriteiten en functio narissen. mannelijke en vrouwelijke Ji der N.S.B. in uniform, een formatie den Jeugdstorm, een der S.S., een deputatie van het bataillon en leden der N.9.B.. geüniformeerd waren. Het medeleven bleek voorts uit de tal rijke kransen, die werden meegedragen. Hieronder waren er van den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de pro vincie Overijsel. van den Kreisleiter der N.S.D.A.P van het district Overijsel der N.S.B. enz enz. Aan het gj-af heeft de gemachtigde van den Leider, de heer Jager, het woord ge voerd. -Wij staan thans om u heen ka meraad Koopman zoo zeide spreker o.a. verbolgen en verbeten op hen die het durfden wagen zich te vergrijpen aan een goed huisvader. Het is de ónder- wereld. die zulks deed, aangezet door menschen. die er steeds weer in slagen op den achtergrond te blijven. Het is een symptoom van dezen tijd, dat het kwade het goede tracht te verdringen en het is een klein deel van ons volk dat hierbij een leidende rol vervult n.l. het intellect en de geestelijkheid. Beide zijn er steeds weer op uit menschen te zoeken, die be reid zijn zich te vergrijpen aan het beste bloed, dat een volk geven kan. Spreker waarschuwde er tegen dè nieuwe orde te blijven terroriseeren. Wij zullen, zoo zeide hij, dan terreur met terreur wreken. Tot slot richtte spreker zich tot de zwaargetroffen familie, die hij allen mo gelijken materieelen steun toezegde, ter wijl hij namens den Leider zeide te ver wachten. dat zij sterk zal zijn om het verlies van den man en vader te dragen. Wij zullen voortgaan, zoo besloot hij op den weg waarop kameraad Koopman ons is voorgegaan. Nadat de kransen om het graf waren gelegd, waarbij de leider van heerban 10 een enkel woord sprak, ging de broeder van den ontslapene voor in een kort ge bed. Met een woord van dank namens de familie werd de plechtigheid besloten. Het S.S.-Ersatzkommando Nederland deelt medeNederlanders, van arisch bloed in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen. die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1