De Britsche luchtterreur No. 18515. Engeland, Amerika en de kleine volken Twee jaar oorlog met de Sovjet-Unie Zaterdag 19 Juni. 1943. Keuringen de Dr. Göbbels over vergelding Uitbetaling bezoldiging reserve-officieren Sovjet-aanval in de Koeban mislukt t Ook verlofgangers moeten zich melden Stijgend school verzuim w 27 Vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Verklaring van Soebhas Chandra Bose Keuringen Waffen-SS en Nederlandsch Legioen Wavell benoemd tot onderkoning van Britsch-Indië De Stem der S.S. (PJQ.-Deman-Atl.-H.) Twee jongens omgekomen Duitsche Oostfront sterk genoeg om bolsjewistische over- strooming te verhinderen Afhalen bonkaarten Scherpe critiek van Hambro VERDUISTEREN Heden: van 22.15 aar. Van 20 tot en met 26 dezer: van 22.15 aar tot 5 aar voor de Waffen-SS, het Legioen en de Landwacht HAAGSCHE COURANT Vijandelijke acheepsverliezen DUITSCH WEERMACHTBERICHT van aan sterk mannen-. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Juni (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Noordelijke front van het Koe- ban-bruggehoofd mislukte een nachtelijke aanval van 2 vijandelijke brigades. De bolsjewisten leden, zware, bloedige verlie zen. De luchtmacht bracht in de monding van de Wolga opnieuw 2 koopvaardij schepen van resp. 8000 en 3000 brt. tot zinken en beschadigde 2 andere schepen van middelbare grootte. In het zeegebied van Pantellaria troffen snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen een transportschip en een klein oorlogsvaarr tuig met zware bommen. Tijdens gewapende verkenning boven den Atlantischen Oceaan werd een vijan delijk vrachtschip zwaar beschadigd. De vijand verloor gisteren in het Mid- dellandsche Zeegebied 28 vliegtuigen. Een Duitsch jachtvliegtuig keerde niet terug. Bij den luchtaanval in dert nacht van 17 op 18 Juni op de Algerijnsche haven Djid- jelli werden, naar thans kon worden vast, gesteld, een transportschip van 6000 brt. vernietigd en twee andere schepen be schadigd. Vier phasen De 750 dagen oorlog tegen het bolsje wisme kan men resumeerend in vier groote phasen indeelen. De eerste phase omvat de groote Duit sche offensieve operaties van 1941. In een geweldigen stormloop werd een ruirnte- win&t gemaakt, welke men bij het begin van den strijd voor bijna onmogelijk had gehouden. In omsingelingsslagen van tot dusver niet voorgekomen omvang werden tot 10 November 1941 als gevangenen 3,6 millioen Sovjetrussen binnengebracht. Desondanks moet worden geconstateerd, dat de in den loop van den strijd aan den dag getreden feiten alle van te voren op gestelde berekeningen betreffende de ge vechtskracht van de bolsjewieken over hoop hebben geworpen. De tweede phase in den winter van 1941 op 1942 liet voor de eerste maal de mili taire kracht van de bolsjewieken bijzon der aan den dag komen. Reeds toen werd duidelijk, dat men met de in het veld ge brachte middelen de Sovjet-Unie niet zou PRIJS DEZER COURANT: Voor ,s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met Kikeriki” „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijtil." en „Letterk. Bijbl ƒ3,15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.10, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld goedgek abonn.pr.Afz. nr. 5 c„ fr. p.p. 10 c Bij onze vrijwilligers. Met een rub berboot over de rivier naar het bruggenhoofd. (S.S P.K.-Ahrens-O.-H.) PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (0 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m tot 22 m.M. (10 reg.) /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. 0.51 p.m.M. Bewijsn 5 ct., tr. p p. 10 ct. KL Adv. (in halve opL) ƒ0.57, Dienstaanb ƒ0 38. Pers. gevr. ƒ0 48 Adv. „Br. bur. v. d. bl." 10 c. meer Tijdens de keuringen der Waffen-SS en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aan melden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt m ruime mate gezorgd. Zij ont vangen kostwinnersvergoeding, koste- looze ziekenverpleging, extra levens middelen, extra kolentoewijzing, enz. Zij, die om bijzondere redenen of we gens familieomstandigheden in Neder land moeten blijven, kunnen zich aan melden bij een der in Nederland geves tigde SS-onderdeelen. Degenen, die zich bij de SS of het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrijgesteld van den ar beidsinzet. Alle verdere inlichtingen worden tij dens de keuringen verstrekt. schelijken nood in alle door den Britsch- Amerikaanschen bommenoorlog geteis terde steden tegen Engeland en Ameri ka en hun laffe en wreede plutocrati sche leidersklassen. De eene geeft zijn schuld in een onbewaakt oogenblik ook openlijk toe. In cynische openhartigheid zeide onlangs een officieele woordvoer der van de Engelsche.radio: „Men be trapt zich er steeds weer op, dat men zich verheugt, wanneer mannen, vrou wen en kinderen gedwongen worden zoo verschrikkelijk te lijden”. Het uur der vergelding Het is overigens geen gewoonte om bij open graven woorden van haat |e spreken. De dood heeft elders meestal behalve het leed, dat hij brengt, iets dat verzoent in zich. In dit geval echter schreeuwt hij om vergelding. Want de dooden, die wij vandaag plechtig geden ken, zijn het slachtoffer geworden van een koel, berekenend cynisme van den vijand. Dit cynisme zal eerst dan ver dwijnen, wanneer het door smartelijke, steeds weer herhaalde tegenslagen ter- neesgeslagen wordt. Het Duitsche volk legt aoor mijn mond aan onze dooden de gelofte af, dat wij hun offers in dezen geest begrijpen en dat zij der halve ook niet vergeefs zijn gebracht. Eens zal het uur komen, wanneer wij terreur door contraterreur breken. De vijand stapelt daden van geweld op daden van geweld en maakt zoodoende een bloedige rekening op, die op zekeren dag moet worden verrekend. Ontelbare arbeiders, ingenieurs en constructeurs zijn bezig om zoo snel mogelijk dezen dag te verwezenlijken. Ik weet, dat het Duitsche volk dezen weg met een bran dend ongeduld verwacht. In onze harten heeft de vijand in onuitwischbare let ters een schuldbekentenis geschreven, die hem op zekeren dag als tegenreke- ning en motief voor ons handelen zal worden voorgelegd. Veldmaarschalk Wavell is benoemd tot onderkoning* van Britsch-Indië. Generaal Auchinleck volgt Wavell op als opper bevelhebber in Indië. Luistert op Zondag 20 Juni van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS. Onderwerp: „De vlag op het Alcazar”. - kunnen bedwingen. Dit inzicht was de eerste aanleiding aan den kant van Duitschland en zijn bondgenooten tot mo bilisatie van nieuwe krachten en midde len voor de oorlogvoering in het Oosten. De derde phase zag de Duitsche legers in het voorjaar en den zomer van 1942 on danks de zware wintergevechten, die ach ter hen lagen in nieuwe aanvalsoperaties vol elan en succes, ditmaal naar de be- neden-Wolga en den Kaukasus. Ook deze inspanning echter bracht nog niet het stukslaan van'de bolsjewistische militaire macht De daarop volgende vierde phase stond in het teeken van het Sovjet russische win teroffensief van 1942/43, dat er in slaag de uit het gebied van Stalingrad het Duitsche front tot over den Donetz heen in te drukken. De Duitsche slag terug ech ter gedurende de maanden Februari en Maart 1943 ten Oosten van Charkof bracht de bolsjewistische inspanning strategisch tot mislukking. Het groote bolsjewistische offensief was in de laatste instantie het nagestreefde succes ontzegd. Daarentegen bracht het uur des .gevaars aan den kant van de As een nieuwe krachtsontplooiing, een concentratie, zooals zij tot dusver niet was voorgekomen in de oorlogsgeschiede nis der volkeren. Bekendmaking van den Commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche Weennacht Aan de reserve-officieren van de voor malige Nederlandsche Weermacht, die zich in krijgsgevangenschap bevinden, zal van den dag van aanvang dier krijgs gevangenschap af. bezoldiging wórden toegekend, welke volgens de betrekke lijke bezoldigingsregelingen verbonden is aan den laatstbekleeden rang. Ten einde een regelmatige uitbetaling zooveel mogelijk te bevorderen, wordt aan belanghebbenden in overweging gegeven vóór hun vertrek aan opgemelden Com missaris (Lange Voorhout 7 te ’s-Gra- v e n h a g e) schriftelijk te verzoeken de uitbetaling van hun bezoldiging te doen geschieden aan een met naam en adres’te noemen persoon c.q. met vermelding van hun postrekeningnummer. Den Haag, 18 Juni 1943, Op het spreekuur bij den paardenarts. Ook als tandarts moet de dierenarts dikwijls fungeeren. Met geoefenden greep worden de tanden onderzocht. ACTIEF WAPENGEWELD IN DEN INDISCHEN VRIJHEIDSSTRIJD Soebhas Chandra Bose heeft te Tokio verklaard, dat thans voor Indië de gelegen heid gekomen is om de vrijheid te ver overen. De Tnogendheden van het pact van 3 hebben bet Indische volk in zijn vrijheidsstrijd reeds groote hulp verleend en hebben zoodoende den dank en de sympathie van het geheele Indische volk verworven. Daarenboven echter weten de Indiërs, dat het hun plicht is voor de vrijheid met hun eigen bloed te betalen Het Indische volk zal alleen na een vuurdoop in staat zijn zijn vrijheid te verkrijgen en te verdedigen De vijand heeft het zwaard getrokken, zoodat |ij alleen met hetzelfde wapen bestreden en verslagen kan worden. Bose zeide voorts, dat hij uit eigen aan schouwing de kracht en krachtbronnen van de Asmogendheden kende Het Indi sche volk begroet Japan als een vriend en bondgenoot in den strijd om zijn vrij heid Bose bevestigde, dat er vanzelfsprekend plannen bestaan om de totdusver ge voerde burgerlijke ongehoorzaamheid te veranderen in actief wapengeweld. Voor zoover het Indische volk niet in staat Op den gevaarlijken onbewaakten overweg nabij het station Emmen zijn twee leerlingen van de am bachtsschool aldaar, de 15-jarige H. Gerdes en de 15-jarige J. H. Toebin, beiden uit Bargeroosterveld, die sa men op één fiets reden, onder een re geerenden locomotief geraakt en ge dood De Wehrmachtbefehlshaber in den Nie- derlanden maakt bekend, zulks teneinde misverstand te voorkomen, dat, waar in de betreffende bekendmakingen voor terugvoering in krijgsgevangenschap wordt gesproken van „in werkelijken militairen dienst zijnde reserve-officieren en dienst plichtigen (c.q. reserveplichtigen)” daar onder ook worden begrepen de militairen, die in het genot waren van Weermachts- industrieverlof. studieverlof, zakenverlof, ziekteverlof, verlof in afwachting ontslag of ander bijzonder verlof. De commissies tot wering van school verzuim hebben de laatste maanden zeker niet over weinig werk te klagen, want het aantal gevallen, waarin kinderen, die onder den leerplicht vallen, de school ver- suimen, is sterk toegenomen, op som mige scholen zelfs onrustbarend sterk, loodat het schoolverzuim jpen ernstig pro- vormt, dat om een spoedige'oplos- sing vraagt. Eenvoudig is de kwestie ech ter niet. Er zijn tal van redenen voor het schoolverzuim op te geven, die heel begrijpelijk en natuurlijk zijn en zeker m'et tot de familie van de uitvluchtjes be- hooren. Daar is b.v. het halen van bood schappen Aardappels en groente en visch koopen vergt dikwijls uren. Vader kan niet in de rij gaan staan, moeder dikwijls ook niet, omdat een baby in de wieg of een kleuter in de box haar aanwezigheid in huis vereischt Begrijpelijk is het. dat bet wat oudere kind er dan op uitge stuurd wordt, ook al moet het eigenlijk op school zijn. Door de evacuatie gebeurt, het. dat kinderen een heel eind van school verwijderd wonen. De trams rijden nogal eens onregelmatig, zoodat de kinderen soms een uur later op school komen, of eenvoudig wegblijven, omdat „het de moeite niet meer is”. Daar is voorts het schoeiselvraagstu'keen teer punt vooral in de volkswijken. Het kan natuurlijk wel eens gebeuren, dat het schoeisel zoo slecht is. dat een kind er niet meer op kan loo- pen of dat het gerepareerd wordt. Zoo zouden er meer redenen te noemen zijn, die het schoolverzuim in de hand wer ken. Begrijpelijk is het. dat hoofden van scholen het verzuimen van een schooltijd niet altijd zonder meer kunnen afkeuren en. dat zij bereid zijn toestemming tot het verzuimen te verleenen, mits hun dat op een behoorlijke manier en met op gave van redenen gevraagd wordt. Bleef het schoolverzuim tot bovengenoemde ge vallen beperkt, dan zou de kwestie onge twijfeld niet zoo ernstig zijn, aangezien zij onvermijdelijk zou zijn, voortspruitend Uit den loop der dingen. Maarer wordt zeer veel verzuimd, zonder dat daarvoor een bepaalde reden is op te geven. Kinderen blijven zoomaar van de school weg en mompelen als zij terug komen iets over boodschappen doen en moeder kon niet weg. Een briefje wordt niet meegebracht zoogenaamd omdat moe der geen tijd had er een te schrijven Men kan ze overal aantreffen, de spijbelende kinderen, soms in groepjes van tien of twintig, allerlei kattekwaad uithalend schooierend en bedelend langs den weg of bij de zaken. Een geliefd punt van samenkomst zijn de ijssalons en het gebe del: „een ijssie meheer”, is daar niet van de lucht. Het bedroevende is, dat de hbofden der scholen vrijwel machteloos staan tegen over het schoolverzuim. De ouders ver leenen dikwijls niet de noodige medewer king, hetzij uit onverschilligheid, hetzij uit onmacht. Treedt een schoolhoofd of een onderwijzer eens wat krachtiger en doel treffender tegen een spijbelaar van pro fessie op dan loopt hij kans direct de ouders op bezoek te krijgen, die dreigen naar de politie te gaan, als hij hun kind niet met rust laat. Verzoekt het hoofd der school deze ouders dan er voor te zorgen, dat hun spruit geregeld op school komt, dan krijgt hij natuurlijk nul op het re quest Het is zeer te betreuren, dat het tuchtrecht op de scholen zoo slap is. De onderwijzer staat vrijwel machteloos te genover een onwilligen, onhandelbaren jongen. Vooral nu het ouderlijk gezag dik wijls ontbreekt, en er allerwege geklaagd wordt over verwildering van de jeugd, zou het aanbeveling verdienen, dat een onderwijzer grootere bevoegdheden ge geven worden. Ook langs wettelijken weg valt weinig te bereiken, daarvoor is die weg te lang en te vermoeiend. Het hoofd der school geeft aan de inspectie voor het onderwijs op wie er verzuimt. De inspectie zendt deze opgaven aan een commissie tot we ring van schoolverzuim die een onder zoek instelt en haar oordeel de Inspectie doet toekomeri. Blijkt het, dat herhaalde lijk zonder bepaalde redenen verzuimd wordt, dan wordt de kwestie voor het kantongerecht gebracht, die een vonnis uitspreekt. Meestal bestaat dit vonnis uit een lage boete. Tusschen het*-verzuimen en het vonnis van den kantonrechter liet dikwijls geruime tijd, waardoor de waar de van de straf aanzienlijk verkleind wordt. Een andere procedure zou dan ook dringend gewenscht zijn Zoo zou het b.v. aanbeveling verdienen dat er een zeer nauwe samenwerking bestaat tusschen school, en politie, in dien zin dat ieder leerplichtig kind, dat op de schooltijden zonder verklaring van het hoofd eener school op straat wordt aangetroffen, on middellijk naar school wordt gestuurd. Dat er wel wat te bereiken valt, blijkt uit het volgende: De wnd politie-president heeft goedgevonden, dat agenten van po litie kinderen, die spijbelen van huis ha len en naar school brengen. In verschil lende gevallen heeft dit de ouders ervan doordrongen, dat z« er beter de hand aan moeten houden dat hun kinderen de school bezoeken Het is echter duidelijk dat de politie niet alle ouders kan bezoeken, van wie kinderen tot de spijbelaars behooren. Daarom hoorden wij in de kringen van de hoofden van scholen de wenschelijkheid uiten den schootknecht conciergebevoegd- heden te verleenen, zoodat hij in de ergste gevallen direct een onderzoek kan instel len. Schoolverzuim op groote schaal werkt de bandeloosheid sterk in de hand. Het gevoel op betrekkelijk gemakkelijke ma nier te kunnen ontsnappen aan den arm der gerechtigheid leidt er allicht toe, dat steeds meer kattekwaad van weinig on- schuldigen vorm uitgehaald wordt. Is bet niet bedroevend, dat een hoofd van de school ons dezer dagen zeide. dat bijna iederen avond een of meer ruiten van school werden stukgegooid en het trottoir voor de school wordt opengebroken’ En het was waarachtig geen man, wien de school boven het hoofd gegroeid isl Ver betering is alleen te bereiken wanneer alle goedwillenden en goedkunnenden de handen ineenslaan en de noodige maatre gelen beramen en uitvoeren. Telefoon 119300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 No- 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310, Fil.i RIJsw., Kantoortwekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 779038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263: Boekh. J. B. v. Beters Jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66 Tel. 721187 maansche SS in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplicht^ zijn voor den ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 20 Juni 912 uur Hengelo, café „Mo dern”. Spoorstraat 18. 20 Juni 15^—18 uur Zwu.ic, 11OLC71 „vreibenued 12 uur AsseA. Concerthuis 21 Juni 1518 uur huis. Poelestraat. Leeuwarden. Huis 23 Juni 914 uur 24 Juni 913 uur Oude Gracht 245. 25 Juni 914 u. Amers foort Polizeidurchgangslager, Leusder- weg. 26 Juni 914 uur den Haag, café ..Den Hout”. Bezuidenhoutspheweg. De militaire correspondent van bet D.N. B. schrijft naar aanleiding van den aan staanden tweeden verjaardag van het uit breken van den oorlog met de Sovjet-Unie: Twee jaar oorlog in het Oosten hebben ondanks de tegenslagen in de afgeloopen wintermaanden de Duitsche oorlogvoering successen gebracht, welker omvang eerst zichtbaar wordt, wanneer men behalve de groote territoriale winsten^van de Duit sche strijdkrachten ook de verliescijfers der tegenpartij voor oogen houdt. De to tale verliezèn tot dusver van de bolsje wieken bedragen ongeveer 5 millioen ge vangenen, minstens 36.000 tanks, rond 50.000 kanonnen en ruim 40.000 vliegtui gen. Telt men daarbij op de gesneuvelden en het leger van gewonden aan Sovjet zijde, dan ontstaat een verlies aan men- schen van meer dan 20 millioen ftian. Ter ritoriaal verloren de Sovjets een gebied, dat vier maal zoo groot is als het Britsche eiland en een nuttige agrarische opper vlakte, die voor de bolsjewieken het ver lies van hun belangrijkste graanschuur beteekent. Maandag a.s. van 8.30-16.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van distributie bescheiden de letters A—Be. Maandag van 9 16.30 zijn voor de inwoners van het, Benoordenhoutkwartier, van Scheve. jungen-Noord en van Scheveningen-Zuid YonderscheidenlJjk in de lokalen van Die- penburchstraat 1, Ooststraat 1 en Tesset schestraat 65) de letters A-Bot aan Binnenkort zal wederom een nieuw contingent Nederlandsche jongens van 1618 jaar vertrek ken naar een der Weersportkampen in Duitschland, waaraan jongens uit zes verschillende landen deelne men. Liefhebbers voor deze kampen kunnen zich nog melden bij een der gewestkwartieren van den Jeugd storm of aan het adres Koningslaan 9 te Utrecht. Zooals bekend moeten werkgevers en scholen vrijgeven voor deze kampen, terwijl werkge vers loon moeten doorbetalen en hef verblijf in een Weersportkamp niet als vacantle mag worden aan gerekend. Totale oorlog De acute bolsjewistische bedreiging had tevens tot effect, terwijl het begrip „to tale oorlog” in Duitschland werkelijkheid werd door mobilisatie van alle krach ten een naderbijkomen van de Euro- peesche volken bij de krachtencentra van den weerstand tegen den bolsjewistischen springvloed Als slotbalans van de 2 jaar oorlog tegen de Sovjet-Unie kan op grond juist van de laatste ervaringen worden vastge steld, dat het Duitsche Oostelijke front sterk genoeg is om de bolsjewistische overstrooming van Europa te verhinderen, ja. dat het sterk genoeg is en voldoende gunstige uitgangsstellingen heeft om in verdere ontwikkeling op zijn offensieve traditie de met Duitsche grondigheid voor bereide plannen te verwezenlijken De kennis van de Duitsche militaire kracht en het Duitsche bewapeningspotentieel veroorlooft te komen tot de slotsom, dat de Duitsche leiding ook mef, een gesyn- chroniseerden aanval op verscheidene fronten, In het Oosten, het Westen of het Zuiden, klaar zal komen. Het S.S.-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders, van arisch bloed in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleving hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te'worden. B(j de. onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. „Met trotsche bewondering kijkt de natie naar het koppige volharden van dit deel van ons volk bij’ de vijan delijke luchtterreur, die weliswaar ste den en dorden in puin kan leggen, doch nooit echter de harten van de menschen kan breken. Wanneer de vijand huizen en woningen in puinhoopen verandert, dan kan de bevolking ervan overtuigd zijn, dat het geheele Duitsche volk na het behalen van de overwinning zijn geweldige materieele kracht zal concen- treeren om de vernielde dorpen en ste den in deze provincies mooier dan ooit weer op te bouwen. Wij weten allen waarom het in dezen oorlog gaat. De vijand heeft het ons zelf dikwijls genoeg in het gezicht ge schreeuwd, dat hij ons, wanneer wij zwak zouden zijn, een vrede zou opleg gen, waarmede vergeleken de oorlog slechts als een ware weldaad be schouwd kan worden. Tegenover een dergelijke lage poging om het grootste en meest trotsche cultuurvolk der aar de uit te roeien verheft zich in gesloten eenheid de Duitsche natie, sterk aan wapens doch ook sterk aan vrouwen- en kinderharten. Met een moreele houding zonder weerga zet zij zich in de provincies, die de vijand tot het eerste doel van zijn arglistige wenschen wil maken, schrap tegen de laffe bedreiging van haar na tionale eer, eenheid en standvastigheid. Onze dooden zijn onze getuigen. Tegen over hen alleen voelen wij ons ver plicht Eens zal de dag komen, waarop wij ons wreken kunnen en zullen. Ik sta hier als aanklager voor de openbare meening der wereld. Ik dien een aanklacht in tegen een vijand, die zich met zijn wreede luchtterreur niets anders ten doel heeft gesteld dan een weerlooze burgerbevolking te kwellen en haar te bedelven onder leed, wreedheid, smart en dood om haar zoodoende tot verraad aan haar nationale zaak te be wegen. Een dergelijke poging kan nooit gelukken. Maar door deze laffe onmen- schelijke daad zal de nationale faam der volken eeuwig met schande overla den zijn, wier regeeringen tot dergelijke verwerpelijke en gemeene middelen grijpen om oorlog te voeren tegen vrou wen, grijsaards en kinderen. De vijand weet zeer goed, dat de schade, die hij ons in onze bewapenings- en oorlogsin dustrie kan toebrengen, slechts van zeer betrekkelijke waarde is. Daarom is het hem ook heelemaal niet t.e doen. Het is hem vooral er om te doen om de weerlooze burgerbevolking te kwel len, dood en verderf te zaaien in haar huizen en woningen en daardoor te trachten het Duitsche oorlogsmoreel te breken. Hierin ziet hij den laatsten uit weg van zijn oorlogvoering, die overi gens geen uitwegen biedt Talrijke ver moorde vrouwen, grijsaards en kinde ren getuigen tegen de Anglo-Ameri- kaansche plutocratiëen. Zij dienen met mij een aanklacht in tegen een oorlog voering, welke spot jnet iedere men- schelijkheid en de puinhoopen van de ontelbare vernielde scholen, ziekenhui zen, kerken en cultuurmonumenten in de door den luchtoorlog bedreigde ge bieden, zijn evenveel stomme aanklach ten en spreken voor de geheele wereld een vonnis uit over een oorlogvoering, die zich aan dergelijke misdaden schul dig maakt. De schuld aan den luchtoor log tegen de burgerbevolking ligt on dubbelzinnig bij de Westelijke plutocra tieën. D# Führer heeft niets onbeproefd gelaten om den oorlog te vermijden en toen hij ons opgedrongen werd, hem tenminste een humanen vorm te geven. Vooral Engeland heeft al deze pogingen in den wind geslagen. Van den kinder moord in Freiburg op 10 Mei 1940 tot op den dag van vandaag getuigt een lange keten van smart en diepsten men- Zwolle, hotel ..Geitenbeek” 21 Juni 9 j a. d. Vaart. Groningen, Concert- 22 Juni 912 uur Schaaf Breedstraat. Amsterdam Dam 4. Utrecht, N.V.-Huis, is uit eigen kracht zijn vrijheid met ge weld te veroveren zal men altijd ook dankbaar vreemde huln aanvaarden De onafhankelijkheid van Birma en de Phi- lippijnen, die Japan heeft toegezegd, vor men voor het geheele Indische volk een nieuwe aansporing om zich met nieuwe krachten in den strijd te werpen voor de vrijheid van het eigen land Japan heeft hier getoond, dat het de door haar ver kondigde oorlogsdoel stellingen ernstig opvat Inzake de benoeming van Wavell tot onderkoning merkte Bose op. dat deze benoeming geen verandering in het be stuur van Indië zal brengen. Men kan echter verwachten dat de militaire druk en het geweld in den vorm van een militaire dictatuur nog zullen toenemen. Gevraagd naar de reden van zijn reis naar Japan, verklaarde Bose. dat het thans zaak is de Indiërs in de geheele wereld voor den strijd om de vrijheid van hun vaderland te concentreeren. De vroegere president van het Noor- sche Storting, Hambro, thans lid van de Noorsche emigrantenregeering te Londen, heeft in ballingschap een boek geschreven, onder den titel „Hoe wij den vrede kunnen winnen”. Di; boek bevat een uiterst scherpe cri tiek op het dubbele spel, dat Engeland en de Ver. Staten hebben gespeeld met de kleine naties, die zich voor de groote Geallieerden opofferden. Hambro zegt o.a. openhartig, dat er op geen plaats ter wereld zooveel misdaden zijn begaan als in Downing street, het ministerie van bui- tenlandsche zaken. Hambro beschuldigt Churchill en Roosevelt van niets minder dan valsch spel. Volgens hem leven alle kleine landen, die zich met Engeland ver bonden hebben, in voortdurenden angst dat zij voor de belangen van Londen of Washington zullen worden opgeofferd als pionnen op het schaakbord. Hambro beklaagt zich voorts over de slechte ervaringen, welke hij heeft opge daan'als lid van de BritschNoorsche scheepvaart-commissie, waarin de Noor sche emigranten geen enkelen invloed konden uitoefenen op het lot van de Noor sche zeelieden, die zich voor Engeland moesten opofferen NOORSCHE PERSSTEMMEN Volgens befichten uit Oslo bespreekt de Noorsche pers het boek van Hambro uit voerig. Volgens het boerenorgaan „Na tionen” is het kenteekenend, met welk een bitterheid Hambro in zijn boek spreekt over de aanslagen, welke Londen en Washington hebben beraamd op het leven en de belangen der kleine volkeren. Ook wordt de figuur van den vroege ren voor zitter van het Storting zelf nog eens onder de loupe genomen. Er wordt aan herinnerd, dat dit reeds ’t tweede boek is, dat de vroegere politicus na zijn vlucht uit Noorwegen heeft geschreven. Het eer ste heette: „Wat ik van Noorwegen zag”. Uit dit boek sprak duidelijk de mentali teit van een vreemdeling, die nooit een Noor in hart en ziel is geweest. Wanneer hij thans in een tweede boek iets onthult over de ware achtergronden der Noorsch- Britsche verhoudingen, dan is zulks op vallend, doch het verandert niets aan de afkeerige houding, welke de Noren in nemen ten opzichte van dezen man, die zijn vaderland heeft verraden. „Aftonposten” herinnert er in verband met deze publicatie aan, dat verschillen de Londensche emigrantenorganisaties on danks het Atlantische Charter, waarop zij zich meenden te kunnen beroepen, ach tereenvolgens van het tooneel verdwenen en hoe Moskou de opvattingen van de Poolsche emigranten-regeering heeft ge corrigeerd. Dergelijke bittere ervaringen hebben nu blijkbaar ook de Noorsche emi granten te Londen opgedaan. Maan: 19 Juni onder 6.45 op 23.14 u. 20 Juni onder 7.54 u. 21 Juni op 0.02 u„ onder 9.10 u. 24 Juni L. K. Nachtdienst dokters: tusschen 22 u. en 7 U. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) Ho, 1)5995, De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be-' paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te do.en bij de Landwacht Neder land, of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- 1TALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 19 Juni. Tijdens geslaagde naahtelijke acties langs de kust van Alge rije hebben onze torpedovliegtuigen een schip van 6000 ton in den grond geboord en een ander schip eveneens van dezelfde tonnage beschadigd. Voor de haven van Pantellaria voor anker liggende schepen werden gisteren door Duitsche vliegtuigen aangevallen, die een voltreffer plaatsten op een schip van 5000 ton en een torpedo jager beschadigden. Op den terugweg werd een vijandelijke bommenwerper neergeschoten. Formaties vijandelijke vliegtuigen en afzonderlijke toestellen hebben de stede lijke gebieden en plaatsen op Sardinië, Sicilië Calabrië en Campania mef bom men en mitraillei^-vuur bestookt. Tijdens deze aanvallen verloor de vijand 27 vlieg tuigen waarvan 6 bij Trapani. 4 bij Ol bia door het luchtdoelgeschut werden neergeschoten en 17«door jagers van de As werden neergehaald, waarvan 15 bo ven Sardinië en 2 boven Messina. Eenige leden der bemanningen werden gevangen genomen. Rijksminister dr. Göbbels heeft gisteren, tijdens een rouwplechtig- heid voor de slachtoffers van de Britsche luchtterreur in de Stadt- halle te Elberfeld, een groote rede gehouden. Als gemachtigde van den Führer en van het geheele Duitsche volk, nam hij afscheid van de ge vallenen van Wuppertal en bracht hierbij de gevoelens van rouw en van trotsche verbetenheid tot uit drukking, die dezer dagen de har ten van alle Duitschers vervullen. Dr. Göbbels verklaarde, dat de be volking van de door den luchtoor log getroffen provincies haar zwa- ren strijd noch alleen, noch op een verloren post strijdt en zeide o.a. het volgende: AS

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1