Dopspoeder W. FICKS BOTS’ KISTENFABRIEK Manfred en Manuela Roman van Anna Elizabeth Weirauch Nederl. bewerking van B. L. Venzelaar Nog eens: onze baldadige I. jeugd KUNST EN LETTEREN BINNENLAND BUITENLAND FEUILLETON Bekendmaking costuUm KEEREN STADSNIEUWS „Van spreken en zwijgen” Letterkundeprijzen 1942 zilver DOOR TREIN GEGREPEN Artikel van dr. Göbbeli Naar een geordende amateur- tabaksteelt HANDELSONDÉRNEMING °P kwalijk, dat Ik het zeg, maar men ziet of hoort, dat u nu juist niet onder roos kleurige omstandigheden leeft. U zoudt In verzoeking kunnen komen, uzelf te Andermans geld verspeeld ZOMERSEIZOEN BIJ HET RESIDENTIE-ORKEST HAAGSCHE COURANT Zaterdag 19 Juni 1943 Te bl. png. 2 Nuttige aanwijzingen D»: naoQiuuF, Slechte U:J Spijsvertering üUfJ 1 ?af?DrO.DUBOlS 0rtg vprp fA15,bij Apoth enDrog. BB.fa.V r JUWEELEN TORENSTRAAlWl NED. VOLKSDIENST VOOR- v. Wi- OLIFANT": In EBBENHOUTEN „DE komt... leeren eigen kracht bereiken. Manuela de eenvoudigste zaak ter wereld HERMES E CO Om houden dit en KANTOORMEUBELEN STENCILS INKT CARBON INKTLINTEN NOG STEEDS VERKRIJGBAAR Inlevering radio-ontvangtoe'stellen VERHAN- opgemaakt JUWELIER 1863 PAPESTRAAT 12. Geopend van 10—ij u. IjSGJgAVENHAGE TEL. 11.35.81 de om, PRIMA WERK 864 DONKERS. VAILLANTLAAN 42a Telefoon 39.ia.4l TERNOOTSTRAAT 1A TEL. 77.23.4» is HET adres voor MAATKISTEN 792 K. SCHEEPMAKER en van Vrijdag O te wekken, overal waar u niet? O, zeker!.,. Dat alles kunt u bezwaarlijk op ÏL7-”Neem mij niet j—till— J_ lt_ u. of hoort, dat u nu juist niet onder ven. U begrijpt wel, wat ik bedoel. Zulk een voorstel is niet in mijn gedachten opgekomen. Ik zal mij daar wel voor wachten! Manfred had zijn opgewekt lachje te ruggekregen. Ik ben piet van plan, mij weer aan KLOKKEN EN WEKKER» ►SEDERT 80 JAREN TOONAANGEVEND beeld, dat u mij mooie kleeren en lekker eten en veel zakgeld wilde ge- Corso brengen „De Schouwspelers” voor het voetlicht .De Ebbenhouten Olifant” een mysterie-spel ln 3 bedrijven of 6 tafe. reelen door Chr. van Bommel en Henk Bakker. Het is er een van het genre van De Kat en de Kanarie” die men zich nog wel herinneren zal, derhalve een gezellig griezelstuk. waarin veel gebeurt dat men niet verwacht en verwachte dingen an- Toespraak van |hr. de Ranitz In een der zalen van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten te den Haag heeft vandaag de uitreiking plaats gehad van de letterkundeprijzen 1942 Verscheidene personen uit de literaire wereld waren daarbij tegenwoordig. Ook was de burgemeester van den Haag, prof. Westra aanwezig terwijl eveneens van Duitsche zijde belangstelling werd getoond. Voor deze prijzen kwam-w zes letterkundigen i<i aanmerking namelijk de heeren R. P Sij besma te Heerenveen voor den Harmen Sytstraprijs A P Krul te Scheveningen en J. J Uilenberg te Pa terswolde voor streekprijzen. P. van A.n del te Rotterdam en E. Zandstra te Sant poort voor aanmoedigingsprijzen en. voor wat uitspanningslectuur betreft, mr. A Roothaert -voor den prijs van uitnemend heid Dr. J van Ham. hoofd van de afdeeling boekwezen, heeft den aanwezigen de be- teekenis van -deze prijzen uiteengezet n.l enkele schrijvers te eeren nam?ns hun volk Zonder zijn volk is een dich ter of schrijver niets Het departement reikt dan ook deze prijzen niet uit als een jury bij een wedloop dat doet Het vraagt allereerst, of en hoe de kunstenaar ge borgen is in zijn volk De staatsprijs is dan van dit volk een weerwoord. Jhr. mr. S. M. V. de Ranitz, waarn. secretaris-generaal, zette uiteen, waarom nu. in vollen oorlog zooveel aandacht ge wijd wordt aan cultuur. Cultuur was vroeger, onded de liberale wereldbeschou wing. een zaak van enkelingen. Thans is cultuur gebonden aan ras en bodem. De huidige strijd gaat juist om onze cultuur. Spr. begreep dat vele kunstenaars nog onder invloed van de vroegere eenzijdige voorlichting, zich nog schuil houden. Als taak van den Staat op cultuurgebied schetste spr. het uitbannen van volks vijandige producten het instellen van aan de volksgemeenschap gebonden beroéps- standsorganisaties en het stimuleeren van goede kunst. Wanneer men zich meer in de Germaansche verbondenheid zal heb ben ingeleefd zullen vanzelf kunstuitin gen uit het volk opkomen, zooals wij tot heden nog niet hebben beleefd Ten bate van deze toekomstige ontwikkeling der Nederlandsche cultuur hebben de prijs winnaars een belangrijke bijdrage gele verd. Hierna werden de prijzen ter hand ge steld en bleef men nog eenigen tijd bijeen. De Haagscne Dierentuin neett oes.ag geiegd op een prachtigen veestapel voor zijn in aanbouw zijnde boerenhofstede. Schapen geiten, kalveren ganzen van alles wat Binnenkort zal de hofstede voor de jeugd worden geopend Zij zal onder leiding staan van ..boer Willem” een boer van den ouden stempel. De foto toont een gedeelte van de pas aangekomen dieren (Schimtnelpenninph). De eenvoudige, maar stijlvolle, ten deele uit de veertiende eeuw dateeren- de kerktoren van Herpt (gemeente Heusden N.Br.) is dermate vervallen, dat restauratie niet langer uitzesteld kan worden het zijn vooral de buiten muren welke eens grondie onder han den genomen moeten worden (C.NT.-Van Rhijn)- fonds Wie jaagt zichzelf op kosten dit uit en bewaar het! 1 Ijl' h 4 van uw leven verwacht of hoopt. Maar ik weet wel, wat ik u kan bieden. Ik weet zeker, dat u prijs stelt op luxe. In het artikel van dr. Göbbels m „Das Reich” onder het opschrift „Van spreken en zwijgen” wijst deze op de noodzake lijkheid in den oorlog vaak positieve fac toren te verzwijgen in het belang van ’t behalen van de overwinning Onder deze omstandigheden zouden latere maatrege len tegen de Britsche luchtterreur een groot deel van hun uitwerking verliezen wanneer ze te vroeg werden aangekon- digd Vooral op die tijdstippen van den oorlog, waarop bepaalde fazen worden af gesloten en nieuwe ingeleid, is zwijgen geboden. Men moet bedenken, vijand overal meeluistert De door rijksminister Speer DISTRICTEN F EN L Teneinde alsnog aan hun inleverlngs- plicht te kunnen voldoen zal aan de in- leveringsplichtigen van de districten F en L gelegenheid worden gegeven hun radio-ontvangtoestellen ehz. bij de reeds bekend gemaakte bureaux in die distric ten in te leveren. Opgeroepen worden voor: Maandag 21 Juni de personen wier fa milienamen beginnen met de letters AH Dinsdag 22 Juni, de personen, wier fa milienamen beginnen met de beginletters I—R. Woensdag 23 Juni: de personen, wier familienamen beginnen met de letters S-Z Hieronder vallen thans ook de bewo ners der volgende straten: Monstersche- straat, de Heemstraat Parallelweg, van Ravesteynstraat, Hobbamastraat. Zuid- Buitensingel, Brouwersgracht. Prinse- gracht, 's-Gravenzandelaan. De bureaux zijn geopend vaa.812 en van 14—17 uur dat u mooi wilt wonen, u goed kleeden, verre reizen maken, een weinig opzien of Op verzoek v*n de politie tc Middel burg heeft de Haagsche recherche ze keren H G M. S., woonachtig alhier aangehouden nn voorgeleid die er van verdacht werd een Middelburgschen win kelier voor ongeveer t 2750 *e hebben opgelicht S is in verzekerde bewarj^ig gesteld en heeft inmiddels bekend Hij had het geld op paardenrennen verspeeld in verzoeking kunnen komen, uzelf verkoopen en... En dat wilt u verhinderen, door met mij in het huwelijk te treden? Ach, ontdekt meent te hebben. En hoe stelt u zich dat voor? Manfred had plotseling het gevoel, alsof hij beschonken was. Het was, als bevond hij zich in een lift, welke met duizelingwekkende snelheid langs zilver en goud glanzende wanden naar bene den suisde. Zijn hart bonsde, dat het hem bijna den adem benam. NUTTIGE MAATREGEL: Te Hilversum is van gemeentewege een verordening uit gevaardigd, welke een verbod inhoudt om des morgens voor 8 uur in de rij te staan voor levensmiddelenwinkels. Het gemeen tebestuur is Van de overweging uitgegaan dat de huidige toestand van queuvormira voor de winkels'onhoudbaar is. Reeds van 4 uur in dén morgen af staan momenteel vele huismoeders o.a. voor groentewinkel- en slagerijen in de rij waardoor zij aan het huisgezin worden onttrokken, Het zou p.i aanbeveling verdienen ih- dien dit voorbeeld ook elders zou worden gevolgd. KLOMPENREPARATIE - CURSUSSEN: In tegenwoordigheid van den boerenlei der der provincie Zuid-Holland. den heer v. d. Waal, den fungeerend stafleider van hoofdafdeeling III. ir. K, Donker en den gemachtigde van den Nederlandschen Landstand voor de regeling van de klom- penrepara:ie, den heer P. de Wildt uit Cas.ricum. is te Schiebroek de eerste van een reeks klompenreparatie.cur^ussen in de provincie Zuid-Holland geopend. In Bussum is het verboden, aan kam peerders en trekkers nachtverblijf te ver schaffen anders dan in daartoe met toe stemming van den burgemeester onder verantwoordelijkheid van den A.N.W.B of de Ned. Jeugdherberg Centrale open gestelde inrichtingen. 49 Nadruk verboden duizenden exemplaren is verspreid. Na tuurlijk is er ook zwendel. Zoo zijn ver schillende amateurs, die zelf uitzaaiden, bij den neus genomen. Voor de toekomst is het de bedoeling de beproefde selectie „Nr 25 Slits” op bepaalde wijze in den handel te brengen waarbij den amateur de goede kwali;eit van het gekochte zaad gegarandeerd wordt. Voor wat het fermenteeren van de amateurtabak aangaat zijn verschillende maatregelen in voorbereiding. Wanneer amateur» in zelfgeteeide tabak ter fer mentatie en verwérking inzenden zal deze niet te nat, maar ook niet kurkdroog mo gen zijn. Tabak, die daaraan niet vol doet, zal zonder pardon worden terugge wezen. Omtrent de techniek van het dro gen. welke daarop van veel invloed is, zullen t.z.t. nadere aanwijzingen volgen. Elke amateur zal zijn eigen kwaliteit tabak terugontvangen en wel gemiddeld 70 pCt van de ingezonden tabak aan ge fermenteerde en gekorven tabak. Om de belangen van den amateur zooveel moge lijk te dienen aldus dr v. d. Ven zullen maar enkele fermenteer-inrichtin- gen worden erkend, waarvan vaststaat- dat zij terzake kundig zijn Zelf-fermen- teeren. behalve dat dit volgens de ta bakswet verboden is. moet dan ook wor den ontraden, omdat dit vrijwel steeds tot mislukking leidt Met bijzondere voldoening zal de tne- dedeeling van ir v d Ven worden be groet. dat qogingen in hét werk worden gesteld een regeling in het leven te roe pen waarbij de amateurtabak tot siga retten verwerkt kan worden Eveneens wordt beproefd de amateurtabak te doen sausen In het algemeen is het de bedoe ling dat de amateur de ingezonden tabak alleen verwerkt tot sigaretten dan wel gekorven tot baai shag- of pruimtabak zal kunnen terug ontvangen. Om ook het kerven in goede banen te zal eveneens een beperkt aantal kerfin- richtingen als zoodanig worden erkend waardoor ongetwijfeld ook de zwarte handel in tabak kan worden tegengegaan Om een fegelmatieen gang van zaker daarbij te bevorderen en een wilde in zending van tabak te voorkomen, waar door op het eene moment misschien een groote toevloed van tabak zou ontstaan er even later zoo goed als niets binnep komt zullen de ingeschreven amateur tabakkers vooraf bericht ontvangen wan neer hun zelfgeteeide tabak ter fermen tatie en verdere bewerking kan worden ingezonden. Ondanks de vele moeilijke tijdsom standigheden, zal het Residentie-orkest, evenals verleden jaar, in de komende maanden Juli en Augustus, een aantal zomerconcerten wederom in de groote zaal van den Dierentuin geven. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling van leiding van net Residentie-orkest, in overeenstemming met de vroegere Kunstgebeurtenissen in de Kursaal, in de komende uitvoeringen tooneel en muziek te vereenigen. Deze plannen konden echter, in verband met verplich te vacanties der tooneelgezelschapp'en, niet worden verwezenlijkt, zoodat de zaal van den Dierentuin uitsluitend tempel voor Caecilia zal zijn. In over leg met het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten, zal wederom aan jonge di rigenten en jonge solisten een groote kans worden geboden. Het zal dan ook een zekere aantrekkelijkheid van zomerseizoen zijn, steeds nieuwe vaak onbekende verschijningen aan les senaar en solo-instrument te kunnen be groeten. Zoodoende prijkt Hein Jordans, orkestleider, van wie bijzonder verwachtingen worden gekoes- Ja, tamelijk. U kent mij toch in het geheel niet? Juist daarom. Ik wil u leeren ken nen en dat is toch slechts mogelijk in een langdurige samenleving? En hoe lang schat u die samen leving? Zoo lang, totdat ik u heb kennenI Ze lachte geamuseerd. Dat dacht ik al, maar dat kan onder zekere omstandigheden zeer lang duren. Des te beter! Kom, laten we toch geen onzin praten, Manuela. Ik ken u niet, dat is waar. Ik weet niet, Wat u In de Italiaansclie film ateliers legt men de laatste hand aan de verfilming van „I’Esclusa” (de uitgestoo- tene) een der beste drama’s die Piran dello geschreven heeft. Dezer dagen is opgericht het Nederlandsch Piano Trio, bestaande uit de heeren Jaap Spaanderman (piano), Herman Krebbers (viool) en Carel van Leeuwen Boomkamp (cello). WIE MAANDAG AAN DE BEURT ZIJN In het district K zijn Maandag aan de beurt voor het inleveren van radiotoestel len (school L.O. v Heutszstraat 12): Abraham Patrasstraai, Adelheidstr., 2e Ade'heidstr.. Agathastr., Agnesstr., Alber- tinestr,. Altingstr.. Amalia Van Solmsstr., •Anna van Buerenstr.. Anna van Hanno- verstr., Anna van Saxenpiein. Anna van Saxenstraat, Bavoylaan, Benoordenhout, scheweg, Bezuidenhoutscheweg, Binck- hor^straat. Blauwe Kamerlaan, Blokland- pleil, Boorlaan. Boschlaan. In de districten F en L (district F in de school L.O de Vliegerstraat 28 en in district L in de school L.O. v. Nijenrode. straat 16) Maandag a.s; degenen wier fa milienamen beginnen met de letters A t/m H. Te Rijswijk-zijn Maandag aan de beurt (school Eschdoornstraat. ingang 1):’ van Ostadelaan, Ottoburgstraat, Pasgeldlaan, Paulus Potterlaan. Penninglaan, Plataan- straat. Populierlaan. Princesselaan, Prins Hendriklaan en Regentesselaan. Te Voorburg Maandag (Montessorischool in het Park Vreugd en Rust aan het Oost- einde)van Barbansonstraat. van Naelt- wijckstraat. Watervlietstraat, v, Waterin. gelaan. Potgieterlaan, Rhynvis Feithstraat, Tollenskade, ter Capellenstraat, noxbergestraat. Te WasBenaar zijn van 21 Juni tot en met 26 Juni aar. de beurt degenen die wo nen aan straten, lanen, wegen, enz waar van de namen beginnen met de letters U tot en met Z Op slag gedood Gisteravond omstreeks 9 uur is de 65- jarige wielrijder G. N uit Voorburg bij het oversteken van den onbewaakten overweg nabij het Haantje onder Rijswijk door een trein gegrepen en op slag ge dood. Ook verwerking tot sigaretten Het beste is niet goed genoeg voor de amateurs, dat is aldus ir. F. van der Ven, die naast ir. H. J. A. Slits belast is met de speciale zorg voor de inlandsche tabaksteelt wat wij voor oogen houden ijij het ordenen van de amateursteelt van tabak, die nu door talloozen in den lande wordt beoefend. Ir, van der Ven was bereid ons eer.ige inlichtingen te ver schaffen. waaruit blijkt, dat ook van over heidswege inderdaad alles wordt gedaan om het werk van den serieuzen amateur tabakker zoo goel mogelijk te doen slagen. Zoo is het zeker noodig, volgens ir. v. d. Ven. de voorziening van zaad en plan ten eens onder de loupe te nemen Veel teleurstelling voor wat de planten oe- treft, kan echter worden voorkomen, wan neer de amateur deze terstond na ont vangst uitpakt, uitpoot, aangiet, wanneer de grond wat droog is en zoo noodig blijft gieten Andere klachten kunnen dik wijls worden voorkomen, wanneer dé amateur een goed gebruik maakt van de handleiding van ir. Slits, die nu in tien- Maarschalk Pétaln heeft gisteren uitvoerige besprekingen gevoerd met den vroegeren resident-generaal van Tunis, admiraal Esteva. De opperbevelhebber van Sevilla, generaal Ponte is naar Madrid vertrok ken om deel te nemen aan de besprekin gen Van den oppersten generalen raad. wat pent u toch edelmoedig! En moet ik dat werkelijk gelooven? Wilt u mij niet liever de ware reden zeggen? Als u zulk een reden hebt, natuurlijk... als u niet in een wijnroes onzin spreekt. Zoo komt u mij namelijk voor... Maar Manuela! Gelooft u nu, dat ik na twee glaasjes wijn elke vrouw ten huwelijk vraag? Ik draag dit ernstige besluit reeds geruimep tijd in mij om. Aha, nu komen wij dichter bij de waarheid. Eerst hebt u het besluit ge nomen, om al uw amourettes met één slag uit den weg te ruimen en daarna hebt u naar een geschikt object omge zien. Hoe bent u zoo bij mij terecht gekomen?, (Wordt vervolgd} VOOR VERPLICHT VERZEKERDEN Wie ingevolge de Ziektewet verplicht- verzekerd en dus ingevolge het Zieken fondsenbesluit verzekeringsplichtig is moet, om aSftspraak te kunnen maken op geneeskundige verzorging zich eerst bij een Algemeen Ziekenfonds hebben aan gemeld Op het aanmeldingsformulier, hem door het Alg Ziekenfonds verstrekt kómt een werkgeversverklaring voor welke de werkgever op verzogk van zijn werknemer behoort in te vullen en te on- derteekenen Ook indirect-verzekerde ge zinsleden krijgen eerst recht op genees kundige verzorging, nadat zij bij het Alg Ziekenfonds van den rechtstreeks-verze- kerde zijn aangemejd Verplichts-verzekerden (zoowel recht streeks. als indirect-verzekerden) moeten zich stipt aan de volgende regelen houden: Men geeft de coupons, welke men van zijn werkgever bij elke loonbetafing moet ontvangen, geregeld aan den fondsbode af Wie een huisarts, specialist.* tandarts, enz raadpleegt, maakt zich dadeWjk als verplicht-verzekerde kenbaar door het toonen van lidmaatschapskaart of kwi tantie Wie hulp van een specialist meent noo dig te hebben, vraagt eerst zijn huisarts om een verwijsbriefje. Wie in een ziekenhuis moet worden op genomen. vraagt daartoe eerst machtiging aan zijn Alg Ziekenfonds (Wordt een machtiging gegeven dan geschiedt opne ming voor rekening van het fonds in de jaagste klasse van het ziekenhuis en voor ten hoogste twee en veertig dagen Wie in een hoogere klasse wenscht te wor den opgenomeh betaalt zelf het verschil in verpleegprijs en in de kosten der be handeling bij en informeert ee^st hoe groot dit is.) Alleen in spoedgevallen mag worden af. geweken van den reg'el, dat men voor op neming in een ziekenhuis eerst machti ging aan zijn Alg. Ziekenfonds moet vra gen Maar indien later blijkt dat men ten onrechte een geval voor een spoedgeval heeft laten doorgaan draait men voor de kosten op! Wie verloskundflle hulp noodig heeft, wendt zich tot een vroedvrouw of zoo deze ter plaatse niet beschikbaar is het fonds kan hierover inlichtingen geven! tot zÜn huisarts. Wie voor verloskundige hulp een arts of een specialist meent noo dig te hebben of opneming wenscht in een ziekenhuis wendt zich toch eerst tot een vroedvrouw Deze beoordeel», of hulp van een arts noodig is en, zoo ja dan kan de arts zoo noodig verwijzen naar een specialist of adviseeren tot opneming in een ziekenhuis Wie voor ten hoogste dertig dagen zijn woonplaats heeft verlaten en in zijn tijde lijke verblijfplaats geneeskundige verzor ging behoeft vraagt den huisarts, specia list of tandarts om een schriftelijke ver klaring. dat de hulp uit medisch oogpunt noodzakelijk was en niet kon worden uit gesteld Het Alg Ziekenfonds betaalt de rekening of vergoedt de kwitantie, mits die verklaring er bij wordt overgelegd Wie zijn woonplaats gaat verlaten en re kening moet houden met de mogelijkheid, dat hij meer dan dertig dagen in zijn tijdelijke verblijfplaats zal vertoeven, wendt zich eerst *-ot zijn Algem Zieken fonds. Deze regeling geldt uiteraard ook voor vacantiegangers- en geëvacueerden Wie tandheelkundige hulp behoeft in formeert eerst, of hij zelf er wat voor moet bij betalen en zoo ja hoeveel Wie een bril een breukband, steunzolen, or- thopaedisch schoeisel, kunstledematen of iets dergelijks noodig heeft, vraagt eerst een machtiging aan zijn Alg Ziekenfonds dat hem dan tevens vertelt, wat hij zal moeten bijbetalen In alle twijfelgevallen wendt men zich eerst tot zijn Alg. Zieken- bovenvermelde regels overtreedt Daarom: Knip Zoudt u met mij willen trouwen? vroeg hij met droge keel. Nu onmiddellijk? vroeg Tnet beleefde belangstelling, alsof hij haar de eenvoudigste zaak ter wereld had medegedeeld.,— Daarop was ik al- lerminst voorbereid. Ik dacht, dat u mij een ander voorstel wilde doen, bijvoor- Aan het radiopraatje, dat Max Blok zijl Donderdagavond heeft' uitgesproken, onder den titel „En nog eens, onze balda dige jeugd” onfleenen wij het volgende: Natuurlijk is slechts een deel van onze jeugd tuchteloos.. Men mag ook niet be weren, dat dat deel in een bepaalde volksklasse te vinden is. In zeer arme gezinnen zijn de ouders vaak betere op voeders dan in vele rijke. Maar dat onze Nederlandsche jeugd als geheel gezien niet bepaald uitmunt door eerbied voor het eigendom van staat, gemeente of par ticulier, en dat de vlegeljaren bij ons wat al te vroeg beginnen en wat al te laat eindigen, daar zullen we het, toch wel over eens zijn. Sinds tientallen van jaren wordt daar steen en been over geklaagd, hebben we er vereenigingen tegen opge richt, er in het openbaar over gesproken en in onze kranten over geschreven. Spr citeerde uit een aantal hem toegezonden brieven, uit persstemmen over dit on derwerp en opmerkingen Van onderwijs personeel. waarna hij vervolgde: Sedert generaties zijn de tucht en de discipline uit ons volk verdwenen. Daar is ’t libera lisme mede schuld aan. Ons verkeerd begrip van vrijheid, ons verworden en ziekelijk individualisme, onze ingekan kerde afkeer van denken als gemeen- schapsmensch. Zeggen we het ,zóó. dan blijken we het vrijwel eens te zijn. Komen •we met het nationaal-socialisme als voor de hand liggend geneesmiddel, dan wil men er plotseling nj4h meer van weten. Uit de baldadige jeugd van 10, 20. 30. 40 jaren geleden, zijn de onverschillige vol wassenen van vandaag gegroeid, die het vlegelgedoe „zoo erg niet” vinden, die zich zelf en anderen wijsmaken, dat „zoo. iets er met de jaren wel uitgaat” Wat gaat er uit? Er gaat niets uit. Alleen de verschijnselen worden anders. Op je 30ste jaar verniel je geen plantsoenen, spijbel je niet gooi je geen ruiten meer in, be- leedig je geen vreemdelingen. Maar je onverschilligheid jegen^je medemenschen. je volksgenooten. jegens staat en volks gemeenschap is gebleven. Dat hee; met een mooi wdord individualist zijn, met een juister vreemd woord is het* egoïst zijn. We stikken in Nederland In de egoïsten. Ze zijn uit bandelooze en tucht- looze kinderen gegroeid. De staat heeft zich aan tucht en op voeding te weinig gelegen laten liggen, liet dat alles liever aan schandalig slecht betaalde onderwijzers en aan zelf niet in tucht opgevoede ouders over. Het leger was te slap de tucht ook daar te kort en te zeer ondermijnd Een staatsjeugd hebben we nooit gekend, een arbeids dienst evenmin. Hoe Kon het anders wor den. dan het is geworden. Er zijn natuurlijk ook uitstekende op voeders voor d"e klas Het is< aan den an deren kant niet tegen te spreken dat onze staat zijn plicht verzuimd beeft door slechte onderwijzers-salarissen Maar er 'Vijn dan ook vele allesbehalve goede on oerwijzers. van den opvoederskant aezien Na brieven aangehaald te hebben van een huisvrouw uit Noord-Brabant en een rector van een lyceum in een kleine stad die eveneens klagen over de tuch teioosheid van de» jeugd vervolgde spr.: Eén ding ligt me nog op het hart Of lie ver nog twee dingen liggen me op het hart. Het eerste is. wat ik eerlijk gezegd wel had verwachthet verwijt, dat ik voor meer tucht pleit en over een deel van onze jeugd klaag, maar dat ik zelf indertijd onze jongens en meisjes heb aangeraden, .als het om werkelijke vader landslievende en gemeenschapsidealen gaat, in dezen abnormalen en grooten tijd in het uiterste geval desnoods tegen het inzicnt der ouders te handelen en dat ik daarmee zelf dus de tucht heb trach ten te ondermijnen. Dat verwijt is wat <1 te goedkoop. Wie het ingooien van rui ten, het vernielen van plantsoenen en soortgelijk vandalisme met de bereidwil ligheid om het leven te geven voor een werkelijk socialisme en tegen de vijanden van een sterk en gelukkig Europa op één lijn stelt verdient geer, verder antwoord En het tweede ismen moge uit mijn opmerkingen niet afleiden dat ik brave Hendrikken en zoete Mina's zou willen kweeken, De jeugd van de nieuwe orde is b|v van 1933 tot 1939 in Duitschland en wordt bij ons sedert het bestaan van den Nationalen Jeugdstorm niet opge voed in braafheid of tot moederskindjes Maar het geniepige het valsche het ach- terbaksche. het tuchtelooze moet er uit. Het wegloopen na smerig kattekwaad het zich tenslotte toch schamen maar dat niet willen bekennen En vooral de verbijsterende afwezigheid van elk hooger begrip, het spotten om dingen, die ook voor kinderen al heilig zijn, het vólledis gebrek aan begrip van gemeenschapszin van plichten tegenover de volksgemeen schap. het vaderland, den naaste, Dat. is het. wat pijn doet Daarom moer nu eens naar de andere zijde overdreven worden totdat we een jonge generatie hebben gekweekt die op haar beurt voorbeeld voor een nog jon gere kan zijn. K Het moet Want het gaat om Neder land KOSTELOOZE INENTING TE BURG: Donderdag a.s van 10 tot 12 uur, zal op het Bureau van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, Sionstraat 9, te Voorburg de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting of herinenting tegen pokken. Zij, die van deze gelegenheid gebruik wenschen te maken, worden verzocht daarvan vóór bo venvermelden datum opgave te doen ter Gemeente-secreatrie. met medebrenging van het geboortebewij» der kinderen of het trouwboekje der ouder s DISTRIBUTIEBESCHEIDEN DELD: Proces-verbaal werd tegen den 18-jarigen J. P„ terzake van het verkoopen van een rookerskaart, te gen den 19-jarigen H, L., die de levens middelenkaart en koler.kaart van zijn ouders had verkocht en tegen de 37-jarige mevr D. V., die een levensmiddelenkaart verkocht aan den 54-jarigen J. S„ die eveneens werd bekeurd. GEIT CLANDESTIEN GESLACHT: In bewaring is gesteld de 38-jarige slager L. G die een geit clandestien had ge slacht Op 3J kg. geitenvleesch is beslag gelegd. Op den hoek van den Rijswijk- scheweg en de Spilstraat werd het 9- jarig jongetje P. R. van den Rijswijksche- weg aangereden door een vrachtauto. Het knaapje bekwam eeri hersenschudding en is opgenomen In het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde. Wijziging spreekuren hulppost „Moeder en Kind” Voorloopig zullen de spreekuren van den hulppost ..Moeder en Kind” van den Ned. Volksdienst. Prinsegracht 60, op Maandag- en Vrijdagmiddag niet worden gehouden. De spreekuren zijn thans als volgt: Maandag van 912 uur Dinsdag 912 uur. Woensdag 912 ixur 1417 uur, Donderdag 912, 9—12 uur Dat interesseert mij niet! Maar u Zon ik willen helpen, volgens uw be gaafdheden te leven. Oh! zei Manuela met gespeelde verrassing. Dat is een groot woord. Jammer, dat u niet weet, wat u daar- riedb zegt. U bedoelt natuurlijk die be gaafdheden, welke u zooeven bij mij een oorveeg bloot te stellen! O, daar behoeft u niet bang voor to zijn. Woorden kunnen mij nimmer zoover brengen. Wanneer bent u eigen lijk op dien merkwaardigen inval geko men? Om met u te trouwen? Vindt u dat een merkwaardigen inval?. JUBILEA: Vrijdag herdacht de heer W. M L. C. Zandvliet het feit, dat hij voor 25 jaar werd benoemd tot leeraar in het Voortgezet Lager Onderwijs aan de Ver- eeniging „De Ambachtsschool te 's-Gra- venhage” De jubilaris werd namen» he- bestuur toegesproken -door den heer ir. E. L C. Schiff Jr., die hem met een toe passelijk woord den gedenkpenning der school aanbood. Hierna cam de directeur der school, de heer A. F W. Verdu het woord en schetste daarbij de verdiensten van den jubilaris als leeraar Namens het personeel bood hij een boekwerk aan, ter wijl reeds een cadeau was thuisbezorgd Deze geschenken gingen vergezeld van bloemen. De jubilaris dankte het bes:uur voor de verleende onderscheiding en de directie en het verdere personeel voor de aangeboden geschenken Donderdag a.s. hoopt de dienstdoende kamerbewaar der bij den Secr.-Gen. van Soc Zaken te Amsterdam, de bode J. Boone, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in 's Rijks dienst trad Dinsdag a.s. her denkt mej. A. C. Fladderak geb. Dispa den dag, dat zij 25 jaar in dienst is bij den Gemeentelijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst. ders uitvallen. onder»begeleiding van on definieerbare angstaanjagende geluiden. Er spelen zich avontuurlijke gebeurtenis, sen af. waarin een geheimzinnige gemas-> kerde schurk met Chineezen als helper» de hand heeft. Werkelijkheid en fantasie zijn soms wat wonderlijk dooreen ge- mengd. maar het stuk boeit en amuseert. Voorzeker is dit ook in niet geringe mate te danken aan Ellen Durieux al» mevr. Tasman de babbelzieke kamerverhuurster, die tot een prachtig type wordt: aan het vlotte tpel van Ad. Heerings. als Phil. Reewijk, den op detective-ver halen ver zotten scheikunde-leeraar, Jopie Koopman als Lily Deschamps slachtoffer van den gemaskerde”; Gerard Arbous als Mortel» mans particulier detective; Co v. Sprink- huijsen als Jules v.d Wal Reewijk’* won derlijken vriend: Lou Poolman alsdencor. recten huisknecht Pierre Duval en Tonny Vdrweij als Tie Lee een misdadigen Chi nees. R Quast. AANWINST VOOR BOYMANS: Dank zij een extra crediet van ƒ50.000 door den burgemeester verleend, heeft het museum Boymans te Rotterdam een uitgelezen verzameling oud aardewerk kunnen aankoopen, ter aanvulling van de collectie Bastert-van Schaardenburg, welke de stichting museum Boymans twee jaren geleden heeft verworven. Het betreft hier een aantal belangrijke stukken, welke zich in verschillende particuliere verzamelingen bevonden. da;, de - in zijn ij verslag over de Duitsche waijenproductie gegeven cijfers waren om begrijpelijke redenen slechts verhoudingsgetallen en geen absolute Deze laatste zouden onge twijfeld nog overtuigender werken dan de gegeven cijfers hebben gedaan. Want er zijn nog een^groot aan-al gelukkige en gunstige omstandigheden. waarvan Duitschland in zijn voordeel gebruik kan maken, zonder dat daarover openlijk ge sproken kan worden. Bij de beoordeeling van den huldigen toestand moet ook nog rekening gehouden worden met een psychologischen factor, n.l. het feit dat Duitschland tot Septem- •ber 1941 gewoon was eiken veldtocht, waarmede begonnen werd, in betrekkelijk korten tijd te beëindigen. Dit heeft niet alleen de Duitsche doch ook de nie;-Duit sche openbare meening verwend Zou de Duitsche oorlogsleiding de tot nu toe be- haalde militaire successen, die den grond slag vormen van Duitschland’s beslist ge waarborgde oorlogspositie, over 4 oor logsjaren hebben verdeeld, dan zouden deze thans als het grootste wonder van de modernste krijgsgeschiedenis worden beschouwd. Het is natuurlijk van bui tengewoon materieel voordeel, dat ze eer der werden behaald, daar zij Duitschland in staat hebben gesteld zijn oorlogspo tentieel reeds tijdig te vergrooten en den komenden materiaal-stormloop uit. het Westen met kalme gelatenheid tegemoet te zien. Bij een zoo ingrijpend materieel oorlogsvoordeel kan men wel een psycho logisch nadeel op den koop toe némen. Over het geheel genomen is Duitschland echter ook in dit geval de absolute win naar GOUD een hooge terd, onder de namen der dirigenten, terwijl de zangeres Anna van der Smit, die zich voor 4e radio onderscheidde en de violist Dick de Reus, een. winnaar van de „prix d’excellence", onder die der solisten vermeld staan. Moge in deze leiding en medewerking der ver schillende jonge krachten, iets experi menteels ten aanzien van de resultaten besloten liggen, zoo vertoonen de pro gramma’s juist een tegenovergesteld karakter. Want noch met groote Bruck ner- of Brahrps-uitvoeringen, noch met een keur van moderne oi onbekende composities en muzikale experimenten, zal het publiek worden overladen. Het geheele aomerseizoen, dat 17 uitvoerin gen omvat, zal namelijk een min of meer populair muzikaal karakter dra gen, dat reeds door het openingscon cert een Weenschen avond wordt gekenmerkt. De 17 zomerconcerten, waarvan drie resp. op 4 en 11 Juli en 15 Augustus als Zondagmorgen- en de overigen als avonduitvoeringen worden gegeven, zullen ditmaal niet in abonnements- en volksconcerten worden verdeeld, doch zullen tezamen één en kele serie vormen. Hiervan zuilen twee concerten, en wel op 24 en 28 Juli, door Carl Schuricht worden gedirigeerd. Met het ballet Yvonne Georgi worden «.mo menteel nog besprekingen gevoerd, over het geven van één enkelen ballet- avond. Wij laten hieronder een com plete opsomming volgen van dirigenten,, data der uitvoeringen en solisten. Dirigenten en data: Concerten in Juli: 4: Otto Glastra van Loon, 7: Toon Verhey, 11 en 14: Hein Jordans, 17: Eduard Flipse, 21: Yvon Baarspul, 24 en 28: Carl Schuricht, 31: iWarinus Adam. Concerten in Augustus: 4: Ma- rinus Adam, 7 en 11: Yvon Baarspul, 15: drs. A. Koole, 18: Toon Verhey, 21: -ballet Yvonne Georgi, 25 en 28: Frits Schuurman. Solisten: Ballet: Yvonne Georgi. Zang: Annie Hermes, Henriëtte Sala, Anna van der Smit. Viool: Gijs Beths, Jan Keessen, Willem Noske, Dick de Reus. Piano: Miek Engelenburg, Bé Gerris, Majoie Hajary, Peter de Kleer, Theo v. d. Pas, André Rodenhuis, Hans Schouwman. Cello: Martin Zagwijn. Clarinet: Jaap van Opstal. Fluit: Jan Prins. DFN IAAC 4

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2