No. 18516. Bekendmaking Terugvoering in Krijgsgevangenschap Maandag 21 Juni. '1943 Leningrad bestookt Keuringen NOTITIES weer 7e en en Aan het einde van het 4de oorlogsjaar Aardbeving in Anatolië Bekendmaking Een Armada van de wraak” 10e Regiment Infanterie en le, 4e, 5e en 8e Regiment Veldartillerie voor DE RIJ n Europeesche taak in bet Oosten Nieuwe staking in Amerika vlieg- Doelen in het gebied van Londen gebombardeerd Voordracht Ministerialdirektor Leibbrandt KEURINGEN WAFFEN-SS NEDERLANDSCH LEGIOEN de Waffen-SS, het Legioen Vergelijking 1918 en 1943 valt ten gunste van Duitschland uit Vijandelijke scheeps- en tuigverliezen „Ons Werelddeel” en de Landwacht COURANT toe- Europeesche verhoudingen der- een van thans Oosten Vooral van toen het op. een is. reis in die af hebben, de zoodat HAAGS!HE ernstig ver want wat de hoofdstad dien verbroken Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen treden. Personen tusschen 1830 jaar, aanmeldingsplichtig zijn voor den beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 22 Juni 912 uur Leeuwarden, Huis Schaaf. Breedstraat. 23 Juni 914 uur Am sterdam, Dam 4, 24 Juni 913 uur. Utrecht N.V.-Huis, Oude Gracht 245 25 Juni 9—14 uur Amersfoort, Polizeidurchgangslager, Leusderweg. 26 Juni 914 uur den Haag, café ..Den Hout”. Bezuidenhoutscheweg. Het ten einde loopen van het vierde oorlogsjaar is voor een militairen mede werker van de ..Berliner Börsenzeitung” aanleiding vergelijkingen te maken tus. schen het vierde oorlogsjaar van den eer sten en van den tweeden wereldoorlog Hij schrijft o.a PRIJS OER ADVERT.: 1— M m.M. (5 reg.) /1.66, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) /0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. 0.38. Pers. gevr. 0.48. Adv. ..Br. bur. v. d. bl?’ 10 c. meer. VERDUISTEREN Van 22-15 uur tot 5 uur Maan: 21 Juni op 0.02 tl., onder 9.10 u. 22 Juni op 0.42 u-, onder 10.29 u. 24 Juni L. K. Nachtdienst dokters: tusschen 22 u. en 1 u. No. 11305S. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Grsvenhage bij vooruitbet. p. 3jnnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Kol Bijbl.” en .letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten! ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Aft. nr. 5 c.. fr. p. p. 10 c. stamkaart en. voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers” voor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moe ten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen Na de melding moet de .Bescheinigung” zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. #de instantie die de belangen behartigt worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroe pen personen vrij vervoer derde klas. Degenen die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten c.q bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleed ing. Voor zooveel mogelfjk uniform anders burgerkleedir.g. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren. wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te orengen. De gezamenlijke, bagage mag niet meer bedragen dan twéé normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den ,Ar- beitsejnsatz” in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zien op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. In mijn bekendmaking van 29 April 1943 heb ik bevel gegeven, dat de leden der vroegere Nederland sche Weermacht in krijgsgevangen schap teruggebracht moeten wor den. Naar ik verneem is de opvat ting verspreid, dat de door mij ter aanmelding opgeroepen personen bij niet-aanmelding in het ergste geval een kleine disciplinaire strat te verwachten hebben. Dit is een ernstige vergissing. Ik wijs met nadruk op het volgende: Wie zich niet aanmeldt, overtreedt mijn bevel van 29 April 1943 en heeft zich voor den krijgsraad te verantwoorden wegens militaire ongehoorzaamheid, waarop volgens het Duitsche militaire strafwetboek de zwaarste straffen staan. De Wehrmachtbetehlshaber in den Niederlanden, FR CHRISTIANSEN General der Flieger beslommeringen hebben, de' controle niet volhouden, zoodat men weldra weer ‘s morgens om vijf, zes uur in de rij stond. Het in de rij staan leidt tot groots onbillijkheden ten opzichte van hen, die dat niet kunnen doen, zoodat het toe te juichen zou zijn, dat er wegen gevonden worden, opdat ieder op zijn tijd bediend wordt, b.v. door de invoering van een klantenkaart. Vorig jaar gingen ver scheidene groenteboeren daartoe over en hoewel lang niet alle onbillijkheden daardoor werden weggenomen, kreeg men toch een veel betere verdeeling. Voorkomen werd b.v. dat van hetzelfde gezin op Zaterdagen een lid ’s morgens en een ander lid ’s avonds in de rij ging staan en aldus tweemaal een hoe veelheid groente kreeg, terwijl er an dere gezinnen waren, die niets kregen. Wanneer de klantenkaart van bovenaf ingevoerd werd, zou ook voorkomen kunnen worden, dat moed.er in de rij staat bij groenteboer A en zoon of dochter bij groenteboer B. Wij weten natuurlijk wel, dat zelfs als men twee maal groente haalt de hoeveelheden nog niet overvloedig zijn, maar het gaat er om te bereiken, dat iedereen zijn deel krijgt. Bij de invoering van een klan tenkaart zou ook voorkomen kunnen worden, dat vrouwen, die een voor- rangskaart hebben daarvan misbruik maken <joor bij verschillende groente- en vischhatidelaren haar inkoopen te gaan doen. Tenslotte willen wij nóg op een on billijkheid wijzen. Sommige groenteboe ren gaan met vacantie. Niemand zal hun dit misgunnen. Andere groenteboe ren in de buurt krijgen dan een groo- tere hoeveelheid groente toegewezen en de klanten van den met vacantie zijnden handelaar moeten bij herf hun inkoopen gaan doen. Het is logisch, dat een groenteboer eerst zijh eigen klanten, d.w.z. hen. die altijd bij hem in de rij staan, bedient en dan pas andere, zoo dat de kans bestaat, dat vele menschen er de dupe van worden, dat een groen tehandelaar met vacantie gaat. Gevolg van een en ander is natuurlijk, dat db menschen andere wegen zoeken om aan groente te komen, b.v door het betalen van hoogere prijzen, door het geven van bonnetjes of rookgerei bij wijze van handgeld e.d. Het invoeren van klantenkaarten brengt groote moeilijkheden met zich mede, maar men zou daarmede toch een eenigszins vastere basis hebben ge vormd dan die, waarop de verkoop van groente en visch aan de verbruikers thans berust. Hedenavond om 18.40 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I. in zijn poli tiek weeKpraatje over het onderwerp: „Ons werelddeel’’ Ongeveer 600.000 mijnwerkers erbij betrokken Een nieuwe mijnwerkersstaking is in Amerika uitgebroken, welke den omvang heeft van een nationale staking. Er zijn 558 000 mijnwerkers bij betrokken Giste ren zijn de onderhandelingen tusschen mijneigenaars en mijnwerkers zonder re sultaat afgebroken. De arbeiders eischen, een verhoogd loon van den tijd af, waar op zij de mijn betreden tot den tijd, waarop zij die weer verlaten en niet al leen voor den tijd waarin zij steenkool delven. Talrijke arbeiders moeten n.l. on der den grond een langen weg afleggen al vorens aan het werk te kunnen gaan. Vooraanstaande regeeringspersonen hebben van Roosevelt geëischt. dat hij de wet tegen de staking zou ondertee- kenen. Te Washington neemt men aan, dat Roosevelt dit zal doen De beslissing over de onderteekening of verwerping van de anti-stakingswet is op zijn vroegst tegen Vrijdag a.s te verwachten. De aanneming van de wet zal ongetwijfeld een verscherping van den toestand ten gevolge hebben Naar men weet heeft het Amerikaansche leger in dit geval het recht in te grijpen. De „New York Times” schrijft, dat men in de Ver. Staten staat voor een der kri tieks te binnenlandsch-politieke perioden sedert het begin van den oorlog. De uitslag van de staking zal. volgens het blad zonder twijfel van invloed zijn op het moreel van het „thuisfront” en mis schien ook op dat van het militaire front. Een staalmaatschappij in Pittsburgh heeft verklaard, dat de staalproductie met 75 pCt. zal dalen, tengevolge van een algemeene mijnstaking. De Britsche berichtendienst meldt, dat de kolenmijnen in de Ver 'Staten vandaag stil liggen, daar ruim een half millioen mijnwerkers voor de derde maal in twee maanden tijds hun leuze „geen contract, geen werk” hebben afgekondigd. Uit de staalcemra Alabama en Pennsylvania wordt vernomen, dat dp fabrieken binnen kort zullen sluiten. Wanneer men de militaire zijde den huidigen toestand en die van nader beschouwt dan blijkt, dat Westelijke front destijds nauwelijks meer dan holen in den grond was terwijl thans de havens kusten en eilanden van bijna geheel Europa in ons bezit zijn en veranderd zijn in stalen vestinggebieden Destijds uitgeputte troepen en nauwelijks voldoende reserves thans overal frissche uitgeruste formaties, die bovendien in de moeilijkste afweergevechten ervaren en beproefd zijn Destijds het Westelijke front in Vlaanderen en Noord-Frankrijk de gevaarlijke flankbedrelging van Salo- niki. het front in Opper-Italië slechts een enkel front in het zeer ver naar voren geschoven van den troep uit gezien kunnen de toe stand de stemmirifc en de gevechtskracht van 1943 en 1918 in het geheel niet ver geleken worden Wat de bewapening en uitrusting van het Duitsche leger van toen en heden aangaat, steeds gemeten naar den vijand, hadden de vijanden destijds reeds een geweldig pantserwaperi op Noord-Fran- Stof en slechte lucht in de werkruimten zijn een aanslag op de gezondheid oan den werker Tijdens de keuringen der Waffen-SS en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aan melden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt in ruime mate gezorgd. Z(j ont vangen kostwinnersvergoeding, koste- looze ziekenverpleging, extra levens middelen, extra kolentoewjjzing, enz. Zjj, die om bijzondere redenen of we gens familieomstandigheden in Neder land moeten blijven, kunnen zich aan melden bjj een der in Nederland geves tigde SS-onderdeelen. Degenen, die z4ch bjj de SS of het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tjjdcns den duur van hun verbintenis vrijgesteld van den ar- 1 beidsinzet. Alle verdere inlichtingen worden tij dens de keuringen verstrekt. J s Nederlanders lemen uetien op Voor «Je onlangs gevormde eenheden van Letlandsche vrijwilligers in den strijd worden geworpen krijgen zij in den sector van het Nederlandsche Legioen nogmaals een opleiding. ,r, (SS-P.K.-ReinsberrO.-H.) op 28 Juni 1943; het personeel van het 5e Regiment Veld-artillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 29 Juni 1943; het personeel van het Ie Regiment Veld-artillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 1 Juli 1943; het personeel van het 8e Regiment Veld-artillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 2 Juli 1943. - Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributie net dagelijksche leven van vele vrou wen in de steden wordt beheerscht door het in de rij staan teneinde groente of ’visch te kunnen verkrijgen. Men ziet ze 's morgens vroeg en ’s avonds laat voor den 'groentewinkel of op een plein, waar een vischboer zijn standplaats heeft. Sommigen zijn zoo gelukkig in het bezit te zijn van een vouwstoeltje, maar de meesten staan uren ach tereen. Als 's middags de groente of visch aan zal komen wordt er reeds ’s morgens gepost. Mèn moet bewonde ring hebben voor die vrouwen, die zich W zoo weten op te offeren voor haar ge zin, want het kan toch niet anders of zij geven op die wijze een goed deel van haar levensvreugde om er maar voor te kunnen zorgen, dat man en kin deren ’s avonds geen leege borden voor zich vinden. Maar men moet medelij den hebben met de vrouwen, die niet in de rij kunnen staan, omdat huiselijke of lichamelijke omstandigheden haar dit verhinderen, want het lijdt geen twijfel, dat ook zij er gaarne heel wat voor over zouden hebben om groente of een maaltje visch te kunnen koopen. Wie eenigen tijd achtereen langs een rij wachtende vrouwen voor een bepaalden winkel of standplaats gaat, zal kunnen opmerken, dat het vrijwel steeds de zelfde vrouwen zijn, althans op de voor ste plaatsen. Het is nu eenmaal zoo, dat tal van vrouwen niet langer dan een half uurtje uit haar huishouden weg kunnen, omdat er thuis kleyie kinderen, zieken of invaliden zijn, die haar voort durende aanwezigheid opeischen. Dan zijn er Ook nog vele vrouwen, die licha melijk niet in staat zijn zich langen tijd bij een rij aan te sluiten. Het is nu eenmaal een wet van Meden en Perzen, dat wie niet in de rij staat, vrijwel steeds achter het net vischt of zich te vreden moet stellen met de restjes. Er zijn dan ook zeer vele vrouwen, die er haast nooit voor kunnen zorgen, dat zij 's middags iets behoorlijks op tafel krij gen. Bij het eenigen tijd achtereen gade slaan van een rij blijkt tevens, dat deze zich steeds vroeger begint te formeeren. Dat is logisch, want iedereen wil graag tot de eersten behooren en velen rede- neeren zoo, dat het er weinig toe doet of men nu 3 uur of 3 en een half uur in de rij staat. Het is dan ook on getwijfeld toe te juichen, dat de burge meester van Hilversum verboden heeft, dat men vóór acht uur ’s morgens in de rij gaat staan. In onze stad zijn er groentehandelaren geweest, die getracht hebben het in de rij staan tegen te hou den, door te bepalen, dat, wie voor een zeker uur voor hun winkel stond, geen groente zou krijgen. Eenigen tijd ging dat wel, maar lang konden de groente handelaren, die thans buitenge/voon veel Op grond van de op 29 April in de dagbladen gepubliceerde bekendmaking van don Wehrmaohtbefehlstiaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgs gevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: hef dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de Jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur in het „Wehrmachtlager" te Amersfoort. Zonnebloemstraat: 1. Het personeel van het 7e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de Jaren 1924 tot en met 1915 op 28 Juni 1943. degenen, die geboren zijn in de Jaren 1914 tot on met 1904 op 29 Juni 1943 2. Het personeel van het 10e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen die geboren zijn in de Jaren 1924 tot on met 1915 op 1 Juli 1943 degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 2 Juli 1943. In de Frieslandkazerne te Assen: 3. Het personeel van het 4e regiment Vefd-artiNerie en zijn oorlogsonderdeelen DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 20 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht deelt medePlaatselijke aan vallen der Sovjets aan het Koeban- bruggehoofd ten Noordoosten van Ssoe- my en in het gebied van Kirof werden afgeslagen. In de overige sectoren van het Oosteliik front levendige actie van stoottroepen Zware artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belang rijke doelen in Leningrad met goede uit werking. Bij een nieuwen aanval der luchtmacht op scheepsdoelen in den tnond van de Wolga liepen wederom 4 vrachtschepen zware bomtreffers zoodat verwacht kan worden, dat deel van deze schepen vernietigd Andere Duitsche gevechtsvliegtuigen be stookten industrieën ver in het vijande- lijke achterland Een vliegtuig keerde van deze vluchten niet terug Duitsche en Italiaansche gevechtsvlieg tuigen wierpen op de haveninstallaties van Bizerta en Pantellaria met goed ge volg bommen Benige vijandelijke vliegtuigen maak ten in den afgeloopen nacht storings- vluchten boven het Westelijke gebied van het Rijk zonder bommen uit te gooien Boven de bezette gebieden in het Westen werden 4 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 19 op 20 Juni afzonderlijke doelen in het ge bied van Londen en aan de Engelsche Zuidoostkust Door varende eenheden van de marine, het luchtdoelgeschut van koopvaardij schepen en de luchtdoelartillerie der ma rine werden tusschen 11 en 20 Juni 49 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Benden in Montenegro vernietigd HOOFDKWARTIER VAN DEN- FÜH RER. 21 Juni. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend* Aan het Oostelijke front verliep de dag kalm. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten beschoten in den nacht van 19 op 20 Juni stad en havar. van Jeisk aan de Zee van Azof, De luchtmacht viel opnieuw bewa- peningsbedrijven in het vijandelijke ach terland aan. In de Kaspische Zee werden 2 groote koopvaardijschepen in brand ge worpen. Voor de Algerijnsche kust werden in den nacht van 19 op 20 Juni van een vijan delijk convooi 1 torpedoboot en 8 groote vrachtschepen door luchtaanvallen zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen wordt, dat verscheidene schepen vernietigd zijn. Alle vliegtuigen keerden terug. In den afgeloopen nacht werd de haven van Bizerta met bommen van zwaar ka liber bestookt Britsche bommenwerpers vlogen over de bezette gebieden in hef Westen naar Zuidwest-Duitschland en wierpen bom men neer op woonwijken in enkele plaat sen. De bevolking leed verliezen. Andere vijandelijke vliegtuigen ondernamen sto- ringsvluchten boven Noord-Duitschland en wierpen enkele bommen neer die geen noemenswaardige schade aanrichtten. Bo ven de bezette gebieden in het Westen en het Duitsche Rijksgebied werden 4 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten In de bergen van Montenegro hebben Duitsche. Italiaansche Boelgaarsche en Kroatische troepen tijdens gevechten die wekenlang hebben geduurd, sterke benden ingesloten en vernietigd Het bergachtige karakter van het land, de ongunstige weersomstandigheden en het wanhopige verzet van de benden vergden van de in den strijd geworpen formaties groote ge- vechtsprestaties en harde ontberingen De luchtmacht die in een onvermoeid optre den zich in de gevechten mengde, heeft een aanzienlijk aandeel aan de succesvolle operatie De bloedige verliezen van de bandieten zijn zeer hoog Groote hoeveel heden wapens, voertuigen en ravitaillee- ringsgoederen werden buitgemaakt. ten tot medewerkers te maken binnen de Europeesche volksgemeenschap In het bijzonder de Germaansche volkeren hebben daarbij de taak als beheerders en leiders der organisatie de voorhanden krachten te bundelen. Dat daarbij ook het Nederlandsche volk een groote taak wacht, is duidelijk. In dit verband bracht spreker hulde aan het in Nederland ge nomen initiatief, waarvan de Nederland sche Oost-Compagnie het uitvloeisel is. Tenslotte gaf dr. Leibbrandt nog een overzicht van de eerste maatregelen, die door het Duitsche bewind genomen zijn om langzamerhand in de Oostelijke ge bieden Europeesche verhoudingen te scheppen. Deze maatregelen betreffen voornamelijk drie punten: herstel van de vrijheid van godsdienst', bevordering van het handwerk en terugkeer tot een agra rische organisatie, die op den particulie ren eigendom gebouwd moet worden. Dat met name dit laatste punt slechts langzaam kan geschieden is o.m. een ge volg van de noodzaak, de productie niet te storen en anderzijds van het voor- loopige gebrek aan landbouwwerktuigen. Maar reeds thans kan voldaan worden aan het eeuwenoude verlangen van den boer in het Oosten die tot 1861 in vol komen slavernij verkeerde naar eigen grond. Spreker besloot zijn rede met te wij zen op de ononderbroken Germaansche geschiedenis in het Oosten, waaraan ook Nederlandsche krachten van de 13e eeuw af voortdurend hun aandeel hebben ge- had, en hij wekte de Nederlanders op ook nu weer mede te helpei^aan deze Euro peesche taak, welke onöer leiding van den Führer tot een grootsche toekomst zal leiden. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 G'r« No. 12500 Bijkant. Scbev. Keizerotr. 319, Tel. 550310. Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ Theresiastr, 108a, Tel. T72444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 Stefani spreekt geruchten tegen Het agentschap Stefani deelde Zaterdag inedeHet Reuterbureau heeft melding nemaakt van te Algiers in omloop zijnde geruchten volgens welke Italiaansche viedesboodschappers in de stad zouden zijn aangekomen De namen van kroon- orins Umberto en maarschalk Badoglio werden genoemd Dit bericht is zoo ab surd en zinloos, dat het zichzelf tegen spreekt Het is niet duidelijk waarom het Reuterbureau zichzelf op een zoo danige wijze belachelijk maakt en gelijke dwaasheden verspreidt" 8ie treurig licht werpen op den ernst het Britsche nieuwsbureau Men behoeft slechts een oude front- kaart van toen te leggen naast een nieuwe kaart van Europa om met één oogopslag te zien dat 1918 en 1943 in het geheel niet geleken kunnen worden ons juist in het jaar 1918 niet meer gelukte dat is onze Weermacht reeds in 1940 geluktEngeland en Frank rijk zijn gescheiden Frankrijk is volkomen ter aarde geworpen en nauwelijks een jaar later was ook de laatste Brit definitief van Europee- schen bodem verdreven Sedert Mei 1941 is er in dit Eurona geen enkele plaats, laat staan een haven, waar de Amerikanen zoóals toen aan land zouden kunnen gaan. Ook de gebeur tenissen in Afrika hebben daaraan niet het geringste veranderd Bij onze vrijwilligers. Een batterij in stelling Bijzonderheden worden terdege doorgenomen. (SS-P.K.-Reinsberg-O.-H.) ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT ROME 21 juni. Tijdens aanvallen op een krachtig beschermd convooi heeft een van onze duikbooten onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse Argan- gelo Ciliberti uit Napels in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee een vrachtschip tot zinken gebracht en een ander getroffen Een van onze torpedo- vliegtuigen heeft vrij zeker een vracht schip tot zinken gebracht voor de Tune sische kust Vliegtuigen van de As heb ben met gunstige resultaten in de haven van Bizerta gemeerde vaartuigen aange vallen De vijandelijke luchtmacht onder nam aanvallen op de omgeving van Na pels op Foggia, Spinazzola (Bari) Reg gio di Calabria, Villa San Giovanni. Castel Vetrano. Porto Empedocle. Ligata en Syracuse. Zesentwintig vijandelijke vliegtuigen werden in totaal neerge haaid Tien door Italiaansch-Duitsche jagers en 16 door de luchtdoelartillerie vier daarvan te Foggia 2 te Reggio dl Calabria 8 te Castei Vetrano. 1 te Mi- ligheddu (Enna). 1 te Porto Empedocle al gemotoriseerde reserves op elk moge lijk oorlogstooneel in Europa, die snel naar iedere bedreigde plaats kunnen worden over gebracht Destijds weinig be grip voor de technische kanten van den oorlog bij de verantwoordelijke instan ties thans de opperste Duitsche leiding vervuld van steeds nieuwe baanbrekende gedachten op oorlogstechnisch eebied en organisatoren als Speer ^militaire deskun dige adviseurs als kolonel-generaal Gu derian de schepper van het operatieve pantserwapen naast haar Zij waarbor gen dat wij elke poging tot invasie in Europa met het pantserwapen zullen neerslaan Zoodoende beschikken de En- gelscher. en Amerikanen over slechts een enkel aanvalsmiddel tegen Europa hun bomaanvallen Omtrent de toekomstige gevechten schrijft de militaire medewerker: Den Duitschen soldaat en zijn bondgenooten is het duidelijk dat zij wellicht de zwaar ste gevechten zullen moeten doorstaan Doch zij zijn daarvoor uftgerust en voor bereid als nooit en zullen zich niet laten verrassen De tegenaanval van de ge allieerden in den zomer van 1918 was ge- makkelijk Doch de aanval der Engelschén en Amerikanen tegen de reusaehtlge kampvesting Europa zal moeilijk duur en bloedig worden In de komende wek°n en maanden kunnen den vijand nog vele verrassingen bereid worden Wij zuller, dan nieuwe wapens nog krachtiger re serves en nog effectiever oorlogsmiddelen hebben. Het Duitsche leger staat, even als de luchtmacht en marine, gereed Het S.S.-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders, van arisch bloed in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goéd ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land, of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ministerialdirektor Leibbrandt. leider van de hoofdafdeeling politiek van het Ostministerium. heeft op uitnoodigine van het Sociaal-Economiscb genootschap ..Nederland en Europa” en in tegenwoor digheid van den Rijkscommissaris voor de leden een voordracht gehouden over bovengenoemd onderwerp. Dr. Leibbrandt stelde in zijn rede voor op, dat de geschiedschrijving van de be zette Oostelijke gebieden tot nu toe nooit bezien is geweest van een Europeesch, maar steeds van een Russisch gezichts punt uit. Wij kennen het Oosten, bezien van Moskou uit, anderen bezien van de vroegere cultuurcentra als Samarkand, vap Tiflis,, of van Helsinki uit, maar met van ons Germaansche of Europeesche gezichtspunt uit. En dat niettegenstaande het feit, dat van de vroegste tijden af ook Germaansche volken in dit gebigu bun invloed hebben doen gelden. Wanneer wij onze Europeesche taak in het Oosten wil len aanvatten, zullen wij er ons van be wust moeten zijn, dat dit gebied noch geografisch, noch volkenkundig, eén een heid uitmaakt, terwijl bovendien de gren zen van de vroegere Sovjetgebieden geen natuurlijke en geen volksgrenzen zijn. Wel is van Sovjetzijde voortdurend ge tracht naar buiten toe een schijn van eenheid te wekken en heeft men naar binnen toe getracht de nationale ver schillen in dienst van de eigen politiek aan te wenden of tot folkloristische eigen aardigheden te verkleinen. Het bolsjewisme zette daarbij de lijn voort van de Grieksch-orthodoxe kerk en het Pan-Slavisme, geboren uit de neiging tot wereldmissie, die het Russische volk dat overigens slechts de helfr der be volking uitmaakt steeds eigen is ge weest. Tegenover dit alles moeten wij uit Europeesch standpunt steeds stellen, dat het onze taak is de volkeren van deze ruimte naar hun aard en hun capacitei- De stad Adapazar zou verwoest zijn Gisteravond werden 2 krachtige aard schokken gevoeld in het rijke landbouw gebied van Adapazar in Noordwest-Ana tolië (Turkije) De telefoonverbindingen tusschep Istanboel en de hoofdstad Ankara zijn sedert dien verbroken en de Ankara-express kon wegens de door de aardbeving aangerichte schade niet verder, De stad Adapazar, die 24.000 in woners telt zou volkomen verwoest zijn Uit Geyve dat 36.000 inwoners heeft wordt melding gemaakt van groote scha de. Zoowel uit Ankara als Istanboel werd hulp gezonden Men spreekt van 1000 doo- den en vele gewonden Te Istanboel waar een ernstige paniek ontstond, is de aangerichte schade ge ring, Eenige muren stortten in; buizen werden beschadigd De zuil van Consrtan- tijn, afkomstig uit de 4e eeuw is bescha digd. Des nachts regende het buitenge- woon hard zoodat groote overstroomin- schen bodem staan, terwijl wij geen noe- gen ontstonden en ernstige pchade aan den menswaardig wapen bezaten. Thans over- oogst werd veroorzaakt. Rede van dr. Göbbels te Dortmund Naar wij In de „Deutsche Zfg le zen heeft dr. Göbbels op zijn door het Rijnsch-Westfaalsche dustriegebied Vrijdag Dortmund, de zwaarbeproefde stad in het Ruhrge- bied, bezocht en in de Westfalenhalle een réde gehouden. Hij verklaarde hierin o.a., dat het uur zal komen, waarop de terreur tegen de burger bevolking en als zoodanig is de Anglo- Amerikaansche luchtoorlog uitsluitend te beschouwen, zal worden vergolden Enorme bijval volgde op de woorden van den minister toen hij aankon- digde, dat een Arnjada van de wraak zal verrijzen en dat hij zelfs de maand nauwkeurig weet, waarin deze zal beginnen er op los te slaan. Tot dat tijdstip is het noodig geduld te oefenen den vijand te* haten, zonder naar rechts of links te kijken en slechts zoo te handelen en te leven, zooals het welzijn van het Duitsche volk dit eischt Dr Göbbels riep zijn West-Duitsche lapdgenooten op niet aan de overwinning te twijfelen, want alleen hij zal overwinnen, die de beste zenuwen, de beste leiding en de beste vuistpanden bezit. J t i

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1