No. 18517. 1943. Bekendmaking Onverbreekbare strijdgemeenschap Terugvoering in Krijgsgevangenschap TWEE JAAR OOSTFRONT Dinsdag 22 Juni. 7e en en 7' Communisten ter dood veroordeeld Keuringen KUNST EN LETTEREN Aanmeldingsplicht Arbeidsinzet Uitbetaling bezoldiging reserve-officieren Het gebied Van Londen gebombardeerd De verliezen van de Anglo-Amerikaansche luchtmacht 10e Regiment Infanterie en le, 4e, 5e en 8e Regiment Veldartillerie 39 Bekendmaking Bekendmaking Inlevering radio-ontvangtoestellen de Waffen-SS, het Legioen voor Rauter bevorderd Opgepast Britsche bommenwerpers in West- Duitschland neergeschoten Duitsch-vijandige lectuur verspreid Hauptdienstleiter Schmidt en van Geelkerken bekrachtigen het gesloten front van Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten Bijeenkomst te Eindhoven en de Landwacht i VERDUISTEREN KEURINGEN WAFFEN-SS EN NEDERLANDSCH LEGIOEN HAAGSCHE COURANT DUITSCH WEERM ACHTBERICHT op <18 Juni 1943; op 29 Juni 1943; I De Waarheid’ die a aan- ge- een aan Naar de Köln. Ztg. meldt, be- hoort tot de slachtoffers van den johg- sten aanval op Keulen ook de Nederland. sc|ie violist Bram Eldering. Bij onze vrijwilligers. Een melding wordt overgebracht. (S.S.P.K-Ahrent-O.-H.) 25 Juni 914 uur Polizeidurchgangslager, Leusderweg,'26 Juni 914 uur dén Haag, café „Den Hout”, Bezuidenhoutscheweg. Voor het Dnitsche Obergericht te Utrecht hebben Woensdag j.l. in een proces, dat den geheelen dag duur de, acht communisten terecht ge staan terzake van het vervaardigen en verspreiden van Duitschvijandige lectuur. Schietoefening van de iuchtdoelartillerie Den 24sten Juni wordt tusschen 14 en 17 uur door de luchtdoel- artillerie geschoten op doelen op den grond. Het gevaarlijke gebied ligt tusschen den weg lip—Purmerland en het Noord-Hollandsch Kanaal en wordt begrensd door de plaatsen üpendam, lip, Purmerland en mp 13 aan het Noord-Hollandsch Kanaal kp 9. land, of bij het S.S.-Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 1830 jaar, aanmeldingsplichtig zijn voor den beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 23 Juni 914 uur Amsterdam, Dam 4, 24 Juni -9—13 uur, Utrecht N.V.-Huis, Oude Gracht 245, Amersfoort, j Volgens voorloopige opgaven hebben naar het D.N.B. verneemt, de Britsche en Amerikaansche luchtmacht door de strijdkrachten van de As sedert het be gin van den oorlog tot 31 Mei 1943 in totaal 18.346 vliegtuigen verloren. Hier van werden 14.233 vliegtuigen door Duitsche en 4,113 vliegtuigen door Ita- 'liaansche strijdkrachten vernietigd. De tegenstanders van het nationaal- socialisme, die door duistere kuiperijen het gesloten front van de Duitsche en Ne derlandsche nationaal-socialisten denken te kunnen verbreken, hebben van bevoeg de zijde een duidelijke terechtwijzing ge kregen. Op de gemeenschappelijke vor mingsbijeenkomst van het leiderskorps der N.S.D.AJ?. en N.S.B. district Noord- Brabant, die j.l. Zondag in Eindhoven is gehouden lieten zoowel Hauptdienstleiter Schmidt als de plaatsvervangende leider der N S.B., van Geelkerken er geen twij fel over bestaan, dat elke speculatie op oneenigheid in de gelederen der nationaal- socialisten a priori t°t mislukking ge doemd moet zijn, omdat dergelijke over wegingen uitgaan van een totale misken ning van het diepste wezen van het natio- naal-socialisme. Evenals van Geelkerken wees op de onwrikbare idealen van het nationaal-socialisme die door niets aan het wankelen gebracht kunnen worden, zoo wees Hauptdienstleiter Schmidt met den meesten nadruk nog eens op de on verbrekelijke kameraadschap, die de Duit sche en Nederlandsche nationaal-socialis ten bezielt. Tegenover alle pogingen om de atmosfeer van vertrouwen door ver dachtmakingen van de een of andere zijde te vergiftigen, zette de leider van het Ar- beitsbereich de houding van Duitschland •jegens het Nederlandsche volk met de vol gende woorden zeer duidelijk uiteen: „Het ligt niet in ons voornemen van een Nederlander een Duitscher te maken of van een Duitscher een Nederlander doch gemeenschappelijk zijn wij nationaal- socialisten en wij marcheeren in den geest van de nationaal-socialistische revolutie, de Idee van Adolf Hitler getrouw”. De geest van eendracht, die op de door meer dan duizend Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten bezochte vormings bijeenkomst in Eindhoven heerschte. zal ook in de toekomst het nationaal-socialis- tische front in Nederland beheerSÉhen, hetgeen in de eensgezinde wilsuiting van de deelnemers aan deze bijeenkomst tot uiting kwam. Door zijn oude strijdmakkers hartelijk begroet, verklaarde de plaatsvervangende leider der N.S.B.van Geelkerken, in zijn door politieke hartstocht gedragen rede, dat men van hem geen nieuwe richtlijnen moest verwachten. Het is veeleer zaak aan de oude richtsnoeren vast te hou den, bezield door een ideaal waarvoor de Nederlandsche nationaal-socialisten zich steeds In den strijd geworpen en opge offerd hebben Dat de tegenstanders der nationaal-socialistische idee met geruch ten, vlugschriften en pamfletten willen probeeren ons van elkaar te verwijderen, mag ons niet storen. Wie het echter waagt in anonieme pamfletten een geest van wantrouwen te zaaien door te schrijven over een anti-Duitsche stemming onder de Nederlandsche nationaal-socialisten. stelt zich bloot aan de zwaarste straffen, want hierdoor zondigt men tegen den geest der Nederlandsche vrijwilligers, die aan het Oostelijk front gevallen zijn en beleedigt men Mussert, die met het aanvaarden van de algeheele verantwoordelijkheid met de Duitscher» in nauwe verbondenheid werkt. Spr eischte van de leden der N.S.B. meer zelfbewustzijn dat tot uiting dient te komen in een beslister optreden en hij zeide, dat deze eisch vooral geldt in een tijd, waarin onvermijdelijke tegenslagen, die het verloop van den oorlog in zijn groote trekken nie^ kunnen beïnvloeden, de tegenstanders aanmoedigen. Tegenover den vernietigingswil van de tegenstanders plaatste van Geelkerken de vastberaden heid der nationaal-socialisten om geen duimbreedte gronds prijs te geven. Zijn rede, die herhaaldelijk door storm- achtigen bijval werd onderbroken culmi neerde in een hulde aan de hechte natio- naa'-inrtalistische kamera^dcr-han die nok het Germaansche rijk tot basis zal dienen. De Germaansche volken zullen zich in di-t rijk door strijd en offers een eervolle plaats weten te waarborgen „Wij staan tr* Wij vallen en daardoor dienen wij de toekomst. Duitschland en Nederland ver bonden zoo willen wij staan als beweging achter Mussert en daarenboven verbonden met Adolf Hitler die als Führer aller Ger manen ook onze Führer is Ook al wordt er niet aan gedacht Ne derlandsche vrouwen In Duitschland te werk te stellen zoo dienen zij toch in grooteren omvang in Nederlandsche be drijven tewerk gesteld te worden nu ook de vrouwen in Duitschland in de bedrij ven tewerk gesteld zijn- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 22 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Aan het Ooste lijke front slechts geringe plaatselijke ge- vechtsactie. Voor het Visschersschiereiland werd een kustvaartuig door bomtreffers tot zinken gebracht. Een nachtelijke val van sterke formaties Duitsche vechtsvliegtuigen was gericht, op Sovjet-Russische bewapeningsfabriek de Wolga. Terwijl gisteren overdag afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen naar het gebied van het Duitsche Rijk vlogen, heeft in den afgeloopen nacht een sterke formatie Britsche bommenwerpers West-Duitsch gebied aangevallen Vooral in de woon wijken van de stad Krefeld ontstond door brisant- en brandbommen groote- schade. Behalve talrijke gebouwencomplexen wer den 2 ziekenhuizen vernield. De bevolking leed verliezen. Tot nu toe staat het vast, dat 39 meermotorige bommenwerpers zijn neergeschoten. De luchtmacht bombardeerde in den nacht van 21 op 22 Juni afzonderlijke doe len in het gebied van Londen en aan de Engelsche Zuidkust. Bewakingsvaartuigen der marine schoten voor de Nederlandsche kust uit een formatie Britsche jachtvlieg tuigen 3 vliegtuigen weg. Tijdens den nachtelijken aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen óp de haven van Bizerta in den nacht van 20 op 21 Juni, waarvam reeds melding werd ge maakt, zijn 6 groote koopvaardijschepen en 2 oorlogsschepen door bomtreffers be schadigd. Twee jaar geleden begon de oorlog in het Oosten, welke zich heeft ontwikkeld tot een van de grootste worstelingen in de krijgsgeschiedenis. Langs het uitge strekte front van de Witte Zee tot het Koebangebied staan millioenenlegers ge reed voor nieuwe botsingen,f waarvan wel licht de eindbeslissing in dezen oorlog af hankelijk zal zijn. Hoe langer de oorlog duurt, des te meer gaat men den alles omvattenden omvang en de gewichtige be- teekenis ervan beseffen. Want het geldt een strijd van twee werelden, die zoo diametraal tegenover elkaar geplaatst zijn, dat geen compromis meer mogelijk Is. De strijd zal alleen kunnen eindigen met den ondergang van de eene of van de andere partij. Men.is daarvan in Duitschland zoo zeer overtuigd dat men aan die zijde een totalen inzet van de beschikbare krachten in het veld brengt. Bijtijds heeft men het groote gevaar van een bolsjewistische overstrooming van Europa ingezien, een gevaar, dat zoo’n geweldige afmeting dreigde aan te nemen, dat daartegenover ook de krachten en hulpbronnen van de meeste Europeesche volken moesten wor den ingeschakeld. Het gold de heiligste goederen van heel Europa te be schermen. De aanspraken, welke Mos kou tegenover de Anglo-Amerikaan- sche' bondgenooten heeft vastgelegd, toonden aan, dat Stalin zich niet al leen tevreden zou stellen met de beschik king over Polen, de Baltische Staten. Fin land en Roemenië, maar ook den Sovjet- invloed wenschte uit te strekken over het geheele vasteland. En de Anglo-Amerika- nen konden in hun benauwde positie niets anders antwoorden, dan in principe 'en op "Europa tanden en voeten gebonden aan op 2 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributie- Rede Hauptdienstleiter 3chmidt De leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., Hauptdienstleiter Schmidt, stelde in zijn rede de kameraadschap voor op die tijdens de Meidagen in 1940 in de gevangenissen tusschen Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten werd gesmeed en sindsdien haar kracht behou den heeft. Het is zinloos wanneer iemand gelooft een scheiding te kunnen orengen tusschen de Buitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten. Zeer nadrukkelijk verklaarde Hauptdienstleiter Schmidt: „Gij zijt Nederlander ik ben Duitscher. Wij zijn echter beiden verbonden in het nationaal-socialisme omdat wij deze idee dienen en tezamen marcheeren wij in den geest van de nationaal-socialistische re volutie. Ons zweeft als einddoel voor oogen dat onze nazaten aaneengesloten zullen staan en .elkaar de hand zullen rei ken, wanneer nog eens een storm het be staan van de Germaansche volken zou be dreigen. Een Germaansch blok moet de zekerheid verschaffen dat dit werk nooit vernield kan worden”. Nog eens verkondigde spr. de gedachte der kameraadschappelijke verbondenheid, toen hij het dwaze geklets aan de kaak stelde. Waarmede men de verhouding tus schen het Arbeitsbereich en de N. S B probeert te vertroebelen. Door de ge meenschappelijke beginselen van ras. bloed en bodem gesterkt, op de slagvel den van het Oosten met het bloed der Nederlandsche vrijwilligers uit de gelede ren der N.S.B. bezegeld, legt ons deze ka meraadschap den plicht °P gemeenschap pelijk onzen weg te gaan. Wanneer ieder voor zijn volk en zijn land strijdt dan spruit daaruit voor ons de kracht voort om de vijanden, die tegen ons marcheeren, gemeenschappelijk af te slaan. Na een overzicht van den militairen toe. stand aan de fronten, waarbij hij de totale afweerkracht en paraatheid van het Duitsche volk naar voren bracht behan delde Hauptdienstleiter Schmidt de vragen van het oogenblik en zeide hij o.a. over de voedselpositie, een zwaren strijd tegen den sluikhandel aankondigende„De tijd zal komen dat wij ons iets meer om den sluikhandel zullen bekommeren en als nationaal-socialisten goed zullen opletten. Nadat reeds een jaar geleden hard werd toegeslagen is thans weer het tijdstip gekomen, dat men dezen krachten moet toeröepen: wij zijn als nationaal-socialis ten niet geneigd langer werkeloos toe te zien, doch wij zullen u in den eerstko- menden tijd ter verantwoording roepen en wel met alle middelen, die ons ter be schikking staan”. Sprekende over de jong ste maatregelen op het gebied der tewerk stelling. die het gesloten overbrengen van de jongere jaargroepen naar Duitschland voorzien, merkte Hauptdienstleiter Schmidt op, dat het de plicht van de Germaansche broeders is, elkander we derzijds te steunen. Wanneer de een of de ander nog niet tot dit inzicht komt, dan is dit onbelangrijk. Overigens komen deze maatregelen overeen met een eisch van rechtvaardigheid, daar de oudere leeftijdsgroepen in het land kunnen ^lij ven. op 1 Jqli 1943; het personeel van het 8e Regiment Veld-artillerie en zijn oorlogsonderdeelen stamkaart en. voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende grensgangers voor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moe ten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie die hun belangen oenartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de .Bescheinigung” zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleener. aan alle voor de aanmelding opgeroe pen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot, aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de lOKetten c.q bij let stationschef van het station van vertrek. Kleed in g. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleedingDringend wordt aangeraden daagsche er Zondagsche kleeren wollen dekens ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale nandkofiers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den ,,Ar- beitseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van aen Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden. of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Het S.S.-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders, van arisch bloed in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, welke de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder- hun bereidheid te kennen te gev< Stalin’s voorstellen in te gaan. Europa zou aan h; de Sovjets moeten worden uitgeleverd. Zelfs zou Washington bereid zijn met Mos kou een verdrag te sluiten overeenkomstig het reeds tusschen Engeland en de Sovjet unie gesloten pact. In het vijandelijke kamp is men blind voor het bolsjewisti sche gevaar. De" ontbinding van de com munistische internationale (Komintern) door Moskou aangekondigd, wordt er zelfs in ernst opgevat als het einde van de bolsjewistische tactiek der wereld revolutie. Men weigert in te zien, dat dit slechts een poging vormt de wereld zand in de oogen re strooien, daar het bewezen is, dat Moskou nimmer van zijn revolu- tionnaire tactiek afstand heeft gedaan, ook al werd deze, als gevolg van omstandighe. den. in een anderen vorm gegoten. Bij alle gelegenheden is gebleken, dat de bolsje wieken een consequente politiek voeren en hun einddoelde roode revolutie, daar bij nimmer uit hei oog verliezen. Zij wil len verdragen sluiten met de geheele weu reld. maar hun vooraanstaande leiders geven onbeschaamd toe, dat zij zich in geval van nood toch niets aan zulke pa pieren verklaringen gelegen zullen laten liggen. Bolsjewistische overheersching van Europa zou totalen nafionalen ondergang beteekenen. Schrikwekkend zijn de cijfers van de groote reeks slachtoffers, die ge vallen zijn in de tijdelijk door de bolsje wisten bezette gedeelten van Europa. De strijd van de Europeesche volken in het Oosten is een strijd voor zelfbehoud, ver dediging van hun vrijheid en van het na tionale voortbestaan. Duitschland heeft het bolsjewistische gevaar te rechtertijd in. gezien en door zijn twee jaar geleden be gonnen strijd Europa van een doodelijke bedreiging gered. In de geweldige afweer slagen van de afgeloopen twee jaren is Duitschland. in vereeniging met zijn bondgenooten. erin geslaagd een dam op te werpen tegen het uit het Oosten aan stormende gevaar. In dien tijd zijn door Duitschland nieuwe wapens gesmeed, waarover Rijksminister Speer onlangs be langrijke mededeelingen heeft verstrekt in een rede in het Berlijnsche Sportpa leis. Vooral de verbeterde productie van pantserwagens en de verdere ontwikke ling van de vliegtuigindustrie wettigen de veronderstelling, welke ook in Berlijnsche militaire kringen is gemaakt, dat Duitsch land in de komende periode zich geens zins tot het defensief zal behoeven te be perken. In zijn beschouwing over de twee jaar Oostfront wees de militaire correspondent van het D.N.B. er dezer dagen op, dat op grond van de laatste ervaringen kon wor den vastgesteld, dat het Duitsche Oost front sterk genoeg is om de bolsjewisti sche overstrooming van Europa te verhin deren en voldoende uitgangsstellingen heeft om offensieve plannen te verwezen lijken. Twee jaren van feilen strijd zijn voor bij. Enorme terreinwinst werd in het Oosten behaald. Uitgestrekte, nog braak liggende gebieden zullen voor Europa, door de Europeesche volken zelf worden geëxploiteerd. Ongetwijfeld heeft Duitsch land hiermede een historische taak ver vuld, welke ons werelddeel ten goede komt en zijn onafhankelijkheid zal con- solideeren. Op grond van de op 29 April in de dagbladen gepubliceerde oekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgs gevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur in het „Wehrmachtlager” te Amersfoort, Zonnebloemstraat: 1. Het personeel van net 7e regiment infanterie en zijn uorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 28 Juni 1943, degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 29 Juni 1943. 2. Het personeel van het 10e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 1 Juli 1943. degenen, die geboren zijn in de laren 1914 tot en met 1904 op 2 Juli 1943. in de Frieslandkazerne te Assen: 3. Het personeel van het 4e regiment Veld-artillerie en zijn oorlogsonderdeelen op -28 Juni 1943; het personeel van het 5e Regiment Veld-artillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 29 Juni 1943; het personeel van het Ie Regiment Veld-artillerie en zijn oorlogsonderdeelen Alle mannelijke personen in 1924 geboren, die tot nu toe van het voor hen bevoegde arbeidsbureau nog geen schriftelijke uitnoodiging voor een persoonlijk bezoek hebben ont vangen of aan hun aanmeldings plicht b.v. wegens ziekte den 31sten Mei, Isten Juni en 2en Juni niet hebben voldaan, worden hiermede voor de laatste maal uitgenoodigd, zich in persoon aan te melden bij het voor hén bevoegde arbeidsbu reau of bijkantoor op de hieronder genoemde data: Donderdag 24 Juni, in Januari tot en met April geborenen, tusschen 9 en 17 uur; Vrijdag 25 Juni, in Mei tot en met Augustus geborenen, tusschen 9 en 17 uur Zaterdag 26 Juni, in September tot en met December geborenen, tusschen 9 en 13 uur. Bovendien wordt aan de in de jaren 19201923 geborenen voor- zoover zij onderworpen zijn aan den aanmeldingsplicht en dezer, om welke reden dan ook niet zijn na gekomen, voor de laatste maal ge legenheid geboden op bovenge noemde data ook aan hun aanmel dingsplicht te voldoen. Aanmeldingsplichtigen en werk gevers. die in strijd handelen met de bepalingen of deze pogen te ont duiken, dus b.v. aan deze uitaoodi. ging niet of niet naar behooren voldoen, opzettelijk of door nala tigheid onjuiste aangiften doen, stellen zich bloot aan zeer zware straffen. Den Haag, 22 Juni 1943, Van 22.15 aar tot 5 aar Maan 22 Juni op 0.42 u. onder 10.29 u- 23 Juni op 1.14 u.. onder 11.49 u 24 Juni L K Nachtdienst dokterstusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) no. 115995. Hoofdverdachten waren net vroegere communistische gemeenteraadslid van Amsterdam, de 33-jarige stucadoor J. H. Janzen, de 37-jarige kantoorbediende J. Posthuma uit Haarlemjnermeer en de 29-jarige bakker C. Aarnouts uit Am sterdam, terwijl voorts nog terecht ston den de 28-jarige bakker C. Schuurmafi uit Amsterdam, de 32-jarige fabrieks arbeider N. J. Bergsma uit Utrecht, de 43-jarige chauffeur H. Godfroid uit Am sterdam, de 27-jarige hulpmonteur B. G. Mulder uit Bussum en de 30-jarige groentehandelaar W. F. Alberding aiit Amsterdam. Zij allen hadden als com munisten, die vroeger lid waren van de C.P.N. gedurende het tijdvak van den zomer 1940 tot Februari 1943 het illegale communistische blad „De Waarheid” en later ook het blaadje „De Vonk” in elkaar gezet, daarin met anderen hetze- artikelen geschreven, de bladen gesten cild en tenslotte in veelvoud verspreid. Bovendien was Mulder nog ten laste gelegd, het in het bezit hebben van een revolver. In hun geschriften hadden zij de arbeiders aangezet tot sabotagedaden en aangeraden zich aan den arbeidsinzet in Duitschland te onttrekken en verder opgeroepen tot den vrijheidsstrijc1 tegen de Duitschers, den val van Stalingrad bejubeld en meer dergelijke anti-Duit- sche uitlatingen in hun pamfletten neer geschreven. Op grond van artikel 1 van het sabotagemisdriif badder zi’ zich thans te verantwoorden. Zij bekenden net nun ten .aste geiegde voor wat oe-. treft het vervaardigen en verspreiden van anti-Duitsche lectuur, doch bestre den het argument, dat zij sabotage had den gepleegd. In zijn requisitoir zeide de Staatsanwalt o.m., dat deze groep communisten de eerste is van een reeks groepjes uit de illegale C. P. N. Het is ook gelukt ver schillende van de 'eidende persoonlijkhe den uit deze vroegere C.P N te arres- teeren. Deze groep was een cel van de Komintern en als zoodanig zeer gevaar lijk Waren de eerste nummers van „De Waarheid” en „De Vonk” gematigd in toon, later waren de hetzeartikelen in zulk ee>- -> -or. ff-'" -over, lat he’ je lijk is te stellen met sabotage zelf. Milde straffen hebben niet geholpen en daar men hier te doen heeft met onverbeter lijke elementen, kan er van eenige clementie geen sprake meer zijn. Wat wij als be zetters, zoo vervolgde spreker, op •’Hn minst mogen verwachten, is, dat het zien rustig houdt. Voor hetgeen deze verdach ten hebben gedaan, bestaat maar één straf: de doodstraf. Voor alle verdachten eischte spreker de doodstraf met uitzondering voor Al berding. die een gering aandeel in deze actie heeft gehad an voor wien spreker eer ’uchthuisstraf van twaalf iaar met aftrek van voorarrest en inbeslagneming van de vijandige geschriften. Voor de hoofdverdachten pleitte mr. v. Ravenswaay uit Utrecht. Voor de andere verdachten pleitten mr. Kernkamp, uit Utrecht, en mr Keune, uit Amsterdam. Nadat het Obergericht zich In raadka mer had teruggetrokken, wees de presi dent vonnis. Alle verdachten werden tot de doodstraf veroordeeld, behalve Alber ding, die twaalf Jaar tuchthuisstraf kreeg. Tenslotte eischte Hauptdienstleiter Schmidt, dat de kameraadschap, die de Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialisten steeds verbonden heeft verder verstevigd zal worde» niet alleen onder de jeugd van beide landen, doch daaren boven ook in het Nederlandsche Arbeids front, in den Volksdienst en in alle an dere organisaties. Met een groet aan den Führer, alsmede me* de Duitsche en Nederlandsche volks liederen, werd de grootsche demonstratie, die stond in het teeken van de nationaaL socialistische aaneengeslotenheid en strijdgemeenschap gesloten, een demon stratie die hierdoor niet alleen tot een vuurbaken, doch ook tot een vermaning en waarschuwing aan de tegenstanders werd De „Rheinisch-Westfaiische Ztg.” meldt, dat de Führer den S.S. Grup- penführer Rauter heeft bevorderd tot S.S. Obergruppenführer. Bekendmaking van den Commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche Weermacht Aan de reserve-officieren van de voor malige Nederlandsche Weermacht, die zich in krijgsgevangenschap bevinden, zal van den dag van aanvang dier krijgsge vangenschap af, bezoldiging worden toe gekend, welke volgens de betrekkelijke bezoldiglngsregelingen verbonden is aan den laatstbekleeden rang. Ten einde een regelmatige uitbetaling zooveel mogelijk te bevorderen, wordt aan belanghebbenden in overweging gegeven vóór hun vertrek aan opgemelden Com missaris (Lange Voorhout 7 te ’s-Gra- v e n h a g e) schriftelijk te verzoeken de uitbetaling van hun bezoldiging te doen geschieden aan een met naam en adres te noemen persoon c.q. met vermelding van hun postrekeningnummer. Den Haag, 18 Juni 1943 DISTRICTEN A EN B Ingevolge de beschikking van den Hö- heren S.S.. und Polizeiführer, d.d. 13 Mei 1943. betreffende verbeurdverklaring van radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeden, en onder verwijzing naar mijn bekendmaking daaromtrent in de dag bladen van 25 Mei 1943, maak ik thans bekend, dat de in de districten A en B. woonachtige inleveringsplichtigen. vol gens onderstaand schema, straalsgewijze worden opgeroepen, teneinde te voldoen aan den hun opgelegden inleveringsplicht. De begrenzing van de districten is als volgt: District A: var. Strandpaal 105 in rechte lijn door de duinen naar De Savornin Loh- manlaar.. het De Savornin Lohmanplein, Thorbeckelaan tot Appelstraat, Appelstr., Walnootstr. tot Loosduinschevaart. Loos- duinschevaart tot- Leyweg, Leyweg tot grens gemeente Wateringen, langs de gren zen der gemeenten Wateringen en Mon ster naar Zee. District B; Leyweg, Strijpkade, Broek- sloot langs de spoorlijn Rotterdam-Den Haag tot Groenteweg. vervolgens langs de trambaan van lijn 11 der H.T.M tot Steyn- laan. Steynlaan. Dierenschelaan, ApeL doornschelaan Zuiderparklaan. Loosduin- schekade, Haagweg tot Leyweg. De inlevering dient te geschieden: District A: Chr. School L.A., Catharina, straat 7 (L.) District B: School L.O., de la Reyweg 210. Öpgeroepen worden de bewoners van de hiervolgende straten (of gedeelten van straten, voor zoover ze binnen de genoem de districten vallen) op den daarbij ge noemden dag: Donderdag 24 Juni: District A: Akker- windestr Alidastr. (L.) Arabislaan. Ar- nicalaan. Aronskelkweg. Balsemienlaan, Bizetstr. Burgemeester Francoisplein (L.) Burgemeester Hooftstr. (L.), Burgemees ter Hovylaan (L.) Burgemeester Jansen- straat (L Burgemeester v. d. Veldestr. (L.) Burgemeester Waldeckstraat (L.). Camnanulactr '"•’*v’arinastr <L Clivia- straat, Columbusstr. (L.), Dillenburgstr. (L.; Doovenetelweg Dotterbloemlaan v Driesrstr. (L.), ’t Duin. Duinlaan District B: Abkoudestr. Amerongenstr. Ankeveenschestr., Anna Hijnslaan Apel- doornschelaan. Baambruggestr.. Barne- veldstr., Beatrijsstr. Benschoplaan, Beijersstr., Bilthovenschelaan, Bingerink- straat, Blaricumscheplein, Bloemfontein- straat. Boendalestr. Boerenstr., Brandt- straat, Breukelenschestr.. Bunnikstr., Bunschotenschestr., Bussumschestr. Cil- lierstr. Colensostr. Delagoastr., Dieren schelaan. Dolderschestr.. Doorwerthstr.. .Driebergenstr. Durbanstr. voor de inlevering aangewezen loka len x,..~ op werkdagen (uitgez. des Za terdags! s. *»pend van 812 en van 1418 uur en ’s o.irdags van 814 uur. Na afloop van den voor de inlevering aangegeven tijd, zullen huiszoekingen wor den gedaan Bij het aantreffen van radio- ontvangtoestellen enz., die in strijd met de betreffende beschikking in de wonin gen aanwezig zijn, zullen de verantwoor- deiiike personen terstond worden ?ear- resteerd en overgegeven aan de Sicher- heitspolizei. die zeer strenge straffen zal opleggen ’s-Gravenhage, 22 Juni 1943. De wnd. Poll tiepresident van ‘s-Gravenhage, (De namen der straten, die voor de da gen na 24 Juni aan de beurt zijn, zullen morgen gepubliceerd worden.) TJjdens de keuringen der Waffen-SS en Nederi. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aan melden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt in ruime mate gezorgd. Zij ont vangen kostwinnersvergoeding, koste- looze ziekenverpleging, extra levens middelen, extra koientoewijzing, enz. Zjj, die om bijzondere redenen of we gens familieomstandigheden in Neder land moeten blijven, kunnen zich aan melden bij een der in Nederland geves tigde SS-onderdeeien. Degenen, die zich bij de SS of het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrijgesteld van den ar beidsinzet. Alle verdere inlichtingen worden tij dens de keuringen verstrekt. „HERLEVEND NEDERLAND”. De ten toonstelling „Herlevend Nederland” te Groningen is gesloten Het aantal be zoekers bedroeg 15,000 Over het geheele land hebben bijna 74 000 personen de tentoonstelling bezocht. t

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1