Demonstratie van trouw aan den Leider en 4 Antwoord op praatjes geruchten No. 18518. Woensdag 23 Juni. 1943. en I I Nadat de Commandant der W.A., de Voorman der S.S. en de Hoofdstormer het woord hadden gevoerd, sprak Mussert 92 Vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten Aanmeldingsplicht Arbeidsinzet Bekendmaking Geestdriftige bijeenkomst BINNENLAND AGENDA VAN OVERAL Keuringen voor de Waffen-SS, het Legioen en de Landwacht t 1 I A I maakt Rede van Geelkerken de Rede van den Leider courant” ONDERWIJS de nationaal- De ar- UITGIFTE LEVENSMIDDELEN KAARTEN Grave- VERDUISTEREN Van 22.15 aar tot 5 aar Maan: 23 Juni op 1.14 u., onder 11.49 u. 24 Juni op 1.40 u„ onder 13.06 u. L.K. Nachtdienst dokters: tusschen 22 u. en 7 u. no. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) no. 115995. Sbltenland Volgens de laatste cijfers bedraagt het aantal dooden, in de door een aard beving getroffen stad Adapazar, onge veer 200 K.M. van Istanboel, 1.304. De Engelsche koning heeft het eiland Malta bezocht De de van die voor den eersten Nederlanders van de pei Fü I Bij den Führer ligt zonder uitzondering ons aller ideaal. Bij den Führer, als de figuur, uit wien, tot wien en door wien werkelijk de Germaansche lotsgemeen- schap geboren wordt en groeit. Nieuwlaat. ge van Eek, geb. erop die Bij onze vrijwilligers. Een vroolijk uurtje tijdens een gevechtspauze. (S.S.-P.H.-Ahrens-O.H.Ï keer een formatie Germaansche S.S. -irsoonlijk ook den eed van trouw op den 'ührer Adolf Hitler heeft laten afleggen. land, of bij het S.S.-Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich Ger- alle gevraagde met betrekking tot de familieleden, duur der levensmiddelen, enz. De aandacht wordt dat voor de vrijwilligers, in Nederland Admiraal in Nederland gevestigd, om be paalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder- HUISVLIJTTENTOONSTELLING: huisvlijttemoonstelilng welke door gemeenschap .Vreugde en Arbeid” 25 Juni tot 4 Juli in het gebouw Amlcitia wordt gehouden, zal Vrijdag om 3 uur door den burgemeester, prof. dr. H. Westra worden geopend. UITVOERING IN ZUIDERPARK De Ar- beiders-muziekvereeniging „Kunst en Strijd” geeft Zondag a.s. om 15.uur in het Openluchttheater van het Zuiderpark een uitvoering. nei S.S.-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders, van arisch bloed in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, welke de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. t Bij de onderzoekingen worden ook inlichtingen verstrekt verzorging der opleiding, extra Overzicht tijdens de bijeenkomst. (C.N.F.-Meyer) noemde data ook aan hun meldingsplicht te voldoen. Aanmeldingsplichtigen en werk gevers, die in strijd handelen met de bepalingen of deze pogen te ontduiken, dus b.v. aan deze uit- noodiging niet of niet naar behoo- ren voldoen, opzettelijk of door nalatigheid onjuiste aangiften doen, stellen «zich bloot aan zeer zware straffen. Den Haag, 22 Juni 1943. ook diegenen melden, die tot de maansche S.S. in Nederland willen treden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 24 Juni 913 uur Utrecht. N.V.-Huls, Oude Gracht 245. 25 Juni 914 uur Amersfoort^ Polizeidurchgangslager, Leusder weg 26 Juni 914 uur den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. DIVERSE EXAMENS. Elndex. Kweek school voor onderwijzers en onderwijze ressen van het Haagsch Genootschap Ge slaagd de dames: J. C. Douma, E. Enkel- stfoh en M. de Heer en de heere®.: H. L. Jongbloed en H. Joustra. Voor Rijksduitachers in den Kreis Gross Den Haag Op Donderdag den 24en Juni wordt een aanvang gemaakt met de uitgifte. Tegen overlegging van de atamkaart met inleg vel zal worden uitgereikt: 1 bonkaart voor levensmiddelen, 1 klantenkaart voor groenten. Tevens wordt gelegenheid ge geven *de punten der nu vervallen 2de en 3de textielkaart tegen nieuwe geldige pun ten in te wisselen*1x>sse punten worden niet aangenomen. Het Wirtschaftsamt is geopend op alle werkdagen van 8—12 en van 14—17 uur'. Zaterdags van 812 uur Men wordt ver zocht op den datum, welke op het inleg vel is vermerkt, te komen. Voor de Ortsgruppe Wassenaar vindt de Uitgifte plaats op Woensdag 7 Juli in het Ortsgruppenhuls aan de van Oldenbar- neveldweg 39 te Wasenaar van 1517 u. Voor de Ortsgruppe Voorburg op Don derdag den 8en Juli in het Ortsgruppen- huis aan de Adm. de Ruyterlaan 520 te Voorburg, van 15—18 en van 2021 uur. Voor de Ortsgruppe Delft op Vrijdag den 9en Juli in het Örtsgruppenhuis aan de Hypolitusbuurt 43b, te Delft van 15—17 u. Afhalen bonkaarten Morgen van 8.30—16.30 zijn aan beurt voor het afhalen van distributiebe scheiden de letters DiFl. Morgen van 916.30 u. zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwartier, van Scheve- ningen-Noord en van Scheveningen-Zuid (onderscheidenlijk in de lokalen van Die- penburchstraat 1. Ooststraat 1 en Tessel- schesiraat 65) de letters GmJek aan de beurt. u De bekend: Krachtens artikel 5, lid 1, cijfer 2, lid 2 van de Verordening van den Rijkscom- missaris voor de bezette Nederlandsche gebieden nr. 100/41 over bijzondere maat regelen inzake de kustbescherming, wordt het voljende bepaald; Alle vaartuigen mogen in het door de verordening nr. 100/41 bepaalde gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, alleen varen of in dit ressort te water of op het land liggen wanneer zij krachtens de volgende bepalingen gekenmerkt zijn. Vaartuigen met een laadvermogen van minder dan 10 ton moeten op een duide lijk zichtbaren plek aan den buitenkant op een vast deel van het vaartuig In letters van tenminste 10 c.M. hoogte en een breed te van 1 c.M. goed leesbaar, den naam van het schip of eigenaar alsmede zijn woon plaats vermelden. Voor e kenmerking van vaartuigen met een laadvermogen van 10 ton of meer kan men volstaan met het in artikel 7, lid 1 van de .reglementen voor de binnenvaart” voorgeschreven teeken. De plicht tot kenmerken strekt zich ook uit tot drijvende toestellen, dat zijn drij vende voorwerpen, waarop mechanische installaties als baggermolen, kraan, hef werktuig of bokken zijn aangebracht. Overtredingen van deze Verordening worden gestraft overeenkomstig art, 7 van de verordening nr 100/41 met gevangenis, straf of in ernstige gevallen met tucht huisstraf van ten hoogste 5 jaren. De Verordening treedt in werking op 1 Juli 1943. socialisten moet tot een voorbeeld wor den voor de volken van geheel Europa. Het gaat om de beveiliging en den ge- meenschappelijken opbouw in de ge meenschappelijke levensruimte. welke reikt van Hammerfest in het hooge Noor den tot aan den Brenner van Duinkerken tot ver in het Oosten. In deze gemeen schappelijke levensruimte moeten de Ger maansche volken eensgezind zijn die levensruimte moeten zij gezamenlijk ver dedigen en gemeenschappelijk gelijkge rechtigd opbouwen. Binnen deze gemeen schappelijke levensruimte voor allen zul len nationale veiligheid en ontwikkeling binnen het groote geheel en wederzij d- sche achting heerschen. Een goed Neder lander en een goed Dultscher kunnen het eens worderf en hoe dit staatspolltiek ge zien gedaan zal worden, zal door den Führer geschieden in wien wij vertrouwen kunnen hebben. Vervolgens sprak de Leider over de houding der N.S.B tegenover de kerken. Hij zeide hierover onder meer het vol gende: Evenals van oudsher, zoo zal ook In het nieuwe Nederland vrijheid van godsdienst en geweten moeten bestaan, voor zoover dit werkelijk Christelijke aan gelegenheden betreft. In dit verbapd wraakte Mussert een kerkelijke aankondi ging onder de® titel: ,,Wle zal ons red den?" welke aankondiging meer weg heeft van een politieke uitdaging dan van een aankondiging van een biddag. Wanneer de N.S.B. de leiding zal overnemen, mag pien niet denken zpoiets ongestraff te kun nen doen. Ook dé Katholieke kerk heeft zich steeds gekant tegen de Beweging. Voor die Katholieke mannen en vrou. wen. die ondanks het feit, dat hun de sa- crementeR geweigerd worden, tot in den dood Leider en Beweging trouw bleven, is spreker verplicht de gewetensvrijheid te handhaven Bij de hierop volgende bespreking van de tew^-kstelling zeide Mussert. dat hij het volkomen een;, is met alles wat er toe bijdraagt den oorlog te winnen. Wat goed is verdient gesteund te worden Wat niet goed is moet bestreden wórden. De Bewe ging staat er als een blok, De bedding Is breed, maar de si-oom kent slechts één richting Een scheiding zal niet komen. Vervolgens betuigde de leider zijn dank aan de W.A., de S.S. en den Jeugdstorm, de politieke organisaties, formaties en afdeelingen der N.S.B., voor de aan hem betoonde trouw, de offervaardigheid en paraatheid, alsmede voor hun strijd in het Oosten. Deze trouw, die ons rtiet elkaar ver bindt, is de trouw van de Germaansche lotsgemeenschap als eenige mogelijkheid voor de redding van Europa in de toe komst. En woordelijk zei hij vervolgens onder jubelende bijvalsbetuigingen: „Trouw aan den Führer, aan den man op wiens schouders voor het grootste deel de last voor het behoud van Europa ‘rust. Hebt u zich wel eens voorgesteld, wat het wil zeggen, om voor God en alle menschen verantwoordelijk te zijn voor het voort bestaan van een deel der wereld? Deze on noemelijke last draagt hij, de Führer wien ik eens trouw gezworen heb en dien ik trouw zal blijven tot het einde mijner da gen en aan wien de Beweging verbonden is door mijn persoon”. KEURINGEN WAFFEN-SS EN NEDERLANDSCH LEGIOEN Tijdens dé keuringen der Waffen-SS en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aan melden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt in ruime mate uezorgd. Zjj ont vingen kostwinnersvergoeding, koste- looze ziekenverpleging, extra levens middelen, extra kolentoewijzing, enz. ZU, die om bijzondere redenen of we gens familieomstandigheden in Neder land moeten blijven, kunnen zich aan melden bij een der in Nederland geves tigde SS-onderdeelen. Degenen, die zich bij de SS of het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrijgesteld van den ar beidsinzet. Alle verdere inlichtingen worden tij dens de keuringen verstrekt. De W.A. heeft steeds getoond voor de overwinning der wereldbeschouwing en voor Mussert het hoogste offer te willen brengen. De S.S. deed hetzelfde en was daarbij de pionier voor de Groot-Germaansche gedachte, die haar bezieling vindt In het dynamisch begrip van het toekomstig Rijk aller Germanen. De hoofdstormer stelde de vraag of de Nationale Jeugdstorm wel zin zou hebben als Leider en Bewe ging er niet waren en gaf daarop ten antwoord, dat zij alle met elkander verbonden Wijven tot in den dood. wezen het belangrijkste Is. Dat rijk zal als wezenlijk ideaal de vormgeving steeds te boven gaan, vorm is in deze dagen van bezinning het alleronbelangrijkste. Deze gedachten zijn niet pas in 1940 uitgesproken Reeds lan ge jaren tevoren leefde in ons ditzelfde Germaansche ideaal. De Leider heeft in zijn werk „Bronnen van het Natlonaal-So- cialisme" erover gesproken, hoe zich deze ontwikkeling steeds meer in onszelf vol trekt en hoe wij in ons eigen nationaal- socialisme (roeiden Spreker verklaarde vervolgens, dat en kele Meden het met de S niet eens zijn, omdat zij van meening zijn, dat deze te ver gaat of te radicaal is Dit is daarom niet erg, omdat de na- tionaal-socialistische eenheid een andere is, dan de democratische tegenstanders vaak wilden doen gelooven. Hij wees er vervolgens op, dat de Lei der den eed vag trouw op den Führer heeft afgelegd en dat hij het geweest i«> Gebied van Londen weer aangevallen - HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 23 Juni, Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Van het Oos- telijke front wordt slechts plaatselijke gevechtsactivitett gemeld. De lucht,macht viel steunpunten voor de luchtmacht en bewapeningsbedrijven in het vijandelijke achterland aan en wierp in de Finsche Golf 3 kustvrachtschepen in brand. Britsche en Amerikaansche luchtstrüd- krachten deden giste’ren overdag en in den afgeloopen nacht verscheidene zware aanvallen op steden in West-Duitschland en in de bezette gebieden in het Westen. Vooral in de woonwijken der steden Oberhausen en Mülhelm a. d. Ruhr ont stonden aanzienlijke vernielingen. Op 22 Juni des middags viel in het zee gebied voor Scheveningen een ster ke formatie Britschg bommenwerpers en torpedovliegtuigen tevergeefs een Duitsch convooi aar.. Bewakingsvaartuigen en de luchtdoelartillerie aan boord der koop vaardijschepen schoten 7 der aanvallende vliegtuigen neer. Het convooi is in zijn geheel in de haven van bestemming aan gekomen. In totaal werden bij de aan vallen van gisteren overdag en in den ‘afgeloopen nacht volgens de totdusver ontvangen rapporten 92 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder 75 viermotorige bom menwerpers neergeschoten. Drie eigen jagers gingen verloren. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombar deerden in den nacht van 22 op 23 Juni afzonderlijke doelen in het gebied van Londen. Hoofdstormer van Geelkerken verklaar de in zijn rede, dat de jeugd voor de nationaal-sociaUsten van heden de waar borg moet zijn dat haar werk eens zal worden voortgezet. Spr. wees er ver volgens op. dat de Jeugdstorm krachtens zijn idealen een groote aantrekkingskracht op de jeugd uitoefent, waartegen de ouders zich tevergeefs' schrap zetten. In den Jeugdstorm wordt het karakter van de jeugd gevormd en zij leert daar zich in te zetten volgens de richtlijn „In Godsvertrouwen alles voor het Vader land”. De tijd vóór 1940 heeft ook de jeugd organisaties gekend, waaronder een, waarin de jongens achter totempalen moesten aanloopen en aangespoord wer den iemand te gehoorzamen, die de Boe ren in Transval bedreigd en bespiooneerd Nadat de hoofdstormer den jongens en meisjes het geweldige gebeuren van dezen tijd, waarin een geheele jeugd ópstaat, voor oogen gesteld had, liet hij tegelijker tijd een scherpe vermaning hooren t«<en de houding van misleiden en onverschil ligen, In onwrikbaar geloof en vast ver trouwen staat deze jeugd in de gemeen schap der Nederlandsche nationaal-socia- listen en vormt aldus een onderdeel van de Groot-Germaansche jeugd, de jeugd van het nieuwe Europa. de gelederen van Mussert zullen staan, om de laatste hinderpalen op den weg naar een natonaal-soc. Nederland uit den weg te ruimen. Wanneer' de WA. thans verder noodzakelijke dingen ten achter stelt bij het allerbelangrijkste: den oorlog te win nen, dan beschouwt zij dit als een offer, dat zij brengt in de zekerheid aldus voor de toekomst van het volk de beste troe ven in handen te hebben. Spreker legde vervolgens een gelofte van trouw aan Anton Mussert af: Ter wijl de democraten ,Jan Boezeroen” lie ten strijden voor hun zetel op het kus sen. staan overal, waar eenvoudige weer mannen sta^n, ook de kaderleden van de W.A. tot het hoogste Aldus smeden wij een band van kameraadschap, die door niets en niemand te breken is Het is de Leider, die ons daarheen den wee heeft gewezen en een voorbeeld is geweest terwijl de Führer gelegenheid heeft Be geven. ondanks de remmen van het ver leden de opgewekte krachten dienstbaar te maken aan het nieuwe Europe en te gelijk aan de toekomst van ons eigen volk. In onwrikbanen trouw aan deze beide mannen list de basis voor onze eenheid, die haar schoonste uitdrukking vindt in de leuze: Alles voor het Vader land." Rede Feldmeyer Voorman Feldmeyer wees in zijn rede erop, dat de harde jaren van den strijd geleerd hebben het wezenlijke va® het on wezenlijke te onderscheiden. Zij hebbe® in het bijzonder de wetten van het bloed geopenbaard en geleerd, dat een ras en een volk zich slechts kunnen handhaven, wanneer zij hun bloed en hun eigen aard bewaren. De laatste jaren van de degene ratie voor 1940 hebben ook aangetoond, dat de ver jood sching der geesten verder om zich heen gegrepen heeft dan de eigenlijke bloed,vermenging. De Germaan sche mensch Is zich bewust geworden, dat honderden, die vóór hem leefden, in hem als in een brandpunt samenkomen. Het volk beschouwt hij daarom waarlijk als een eenheid van verwanten naar den bloede, waarin niet alleen de groote Ne derlandsche figuren voortleven, doch ook het Groot-Germaansche verleden, en waarin de Groot-Germaansche toekomst besloten ligt. Waren Volkenbond en In ternationale onwerkelijke en bloedelooze abstracties, wij spreken van een grootere gemeenschap, n.l. de Groot-Germaansche. Want deze is voor ons de levenswarme roep van het bloed. Deie idee heeft in de SS vorm gekregen, en wanneer daarover misverstanden zijn ontstaan, dan kunnen die worden teruggebracht tot een misver staan van> het dynamische, ons allen be zielende begrip „ons rijk” waarvan het De bijeenkomst die om zeven uur aan ving, werd door eenige duizenden func tionarissen en leden der Beweging bij gewoond. Daaronder waren behalve de spfekers o.m de leidster der N.S.V.O.. mevr. O. de Ruiter-van Lankeren Mat thes, de Gemachtigde van den Leider voor Zuid-Holland J. W baron van Haer- solte van Haerst. burgemeester Westra. de gewestelijk leider M J. A van letsel, die de bijeenkomst leidde, de chef van het kabinet van den Leider, jhr D de Blocq van Scheltlnga. de Gemachtigden van den Leider voor Staat en Beweging, en adviseurs en functionarissen van het hoofdkwartier. Verder vertegenwoordig de Bereichsleiter Bühner het Arbeitsbe- reich der N.S.D.A.P. en was er ook een vertegenwoordiging van den Kreis Süd- Holland der partij. Vooraan hadden voorts kameraden van het front, waaronder ook enkele gewon den, een plaats ingenomen De balcons waren bezet door jongens en meisjes van den Jeugdstorm. Het podium was versierd met vlagge- doek en de emblemen van de Beweging. Ter weerszijden daarvan was een vaan met het Hakenkruis gehangen. Onder tromgeroffel en trompetgeschal van tam boers en pijpers van den N.J.S. betrok een vaandel wacht haar plaats achter het spreekgestoelte. Met hetzelfde ceremo nieel werd de nationale oranje-blanje- bleu-vlag op het podium gedragen De plechtigheid werd onder groote geestdrift besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus en van het lied van den zwarten soldaat. Voordat Mussert met zijn gevolg de gaal verliet, onderhield hij zich nog even met de frontsoldaten. Rede mr. Zondervan De commandant der W.A., mr. Zonder van, begon zijn rede met te zeggen, dat de nationaal-socialisten als dragers' van een wereldbeschouwing reed* 10 jaar ge leden de overtuiging hadden, dat met haar het Vaderland en Europa zouden staan of vallen. De bloedoffers, die de Beweging heeft moeten brengen, hebben haar niet gebroken en de beschimpingen, die haar ten deel gevallen zijn, hebben haar niet verbitterd. Integendeel, de Be weging is daaruit slechts gesterkt te voor schijn gekomen en heeft niet vergeten, dat dit Nederlandsche volk met al zijn fouten, doch ook met zijn heerlijke gaven en deugden haar volk is. Het zelfrespect der natie is het leidende doel van de na tionaal-socialisten geweest Daarom hennen zij het volk den natio- naal-socialistischen soldaat in de W A. als voorbeeld voor oogen gesteld, en het is geen geringschating van den arbeid der andere formaties, wanneer geconsta teerd wordt, dat de W.A aan deze pres tatie het grootste aandeel heeft De de mocraten hebben, vóór 1940 de W.A. ver boden omdat juist in haar gelederen de meest strijdlustige nationaal-socialisten stonden en de bloedoffers die de W.A na 1940 in den strijd tegen de reactie heeft gebracht hebben het beste bewijs geleverd, dat duizenden bereid, vfcren voor de overwinning van hun wereldbe schouwing en voor Anton Mussert die hen leidt de grootste offers te brengen. Voor vriend en vijand blijft te allen tijde één ding duidelijkwaar Mussert staat. de A. Wanneer nu de W.A een groot deel van haar mannen gezonden heeft naar de Waffen-SS, het Legioen, de Weermacht de N.S.K.K.. de Nachrichtentruppen, de Organisatie-Todt, de Nederlandsche Land wacht de hulppolitie en andere organi saties, dan is dat geschied in de zeker heid, dat deze mannen eens opnieuw in. BURGERLIJKE STAND BEVALLENM. H. Timmermans, geb. Haas, z. J. M. Dorland, geb, de Bruijn, d. J. C. van de Graaf, geb. van den Berg, z. A. G. J. Rooa, geb. Vrolijk, d. J. T. Hillmann. geb. van Ockenburg. z. A. D. C. Blsschops, geb. Jesse, z. H. J. C. Jansen, geb. Esveld. d. H. Oschman, geboren Hendriks, z. A. C. Nieuwlaat. geb. Schumacher, z. W. J. - van Tekelenburg, z. N. J. van Wilpe, geb. Zljlstra. z. P. J. Korving, geb. Pronk, z. H. Bolhuis, geb. Zuidema, z. A. M. Hasker, geb. Grond, d. J. Hage, geb. Kloosterman- z. A. A. M. A. Koster, geb. Broermann, z. N. Tuit, geb. de Niet, z. J. K van Meurs, geb. Ruiter, z. H. J. Cornelder, geb. Verhaar, d. C. C. Beek, geb. Popp, z. N. A. van Nuland, geb. van Dam. z. H. C. Jasper, geb. Le Kluse, d. OVERLEDEN: N. L. Derksen, gesch. vr., 82 j. -- G. Schrijnder, Veduwnaar van C, J. Anakker, 76 j. H. J. Vos, man van E. Riem, 66 j. -*■ T. P. J. Iseger, man van J G. Kolenbrander, 78 j. M. A. J. Baronesse van TUL ongeh. vrouw, 74 j. W. C. Wiessner, wed. van J. P. C. C. Clotscher, 88 j. J. Keus, vrouw v. A. A. Schoevers, 30 j. J. K. Alberts, wed. van J. J. W. Borleffs, 85 j. A. D. Elkhuijsen, weduwnaar van D. Dek ker, 82 j. C. Korving, dochter, 5 j. E. H. Fehling, vrouw van P. Breugem, 78 j. A. M. C. Munnik, wed. van J. Dikshoorn. 78 j. W. van Soelen. zoon, 2 j. J. B. Sixma, zoon, 2 mnd. A. de Ruijter, zoon, 13 j. A?M. A. Schut ters, ongeh. vr., 81 j. J Hundersmark. ongeh. vr., 84 j. Mussert achtte het noodzakelijk de ge ruchten, die sedert de bijeenkomst van het leiderscorps der Beweging op 5 Juni in Tivoli te Utrecht zijn verspreid, tot de juiste proporties terug te brengen Nadat de afdeelingsleiders gesproken hadden, achtte hij het nu zijn taak uiteen te zet ten waarom het in deze dagen en maan den gaat. De Leider schilderde de periode vóór 1940, waarin de Beweging door de democraten steeds weer voor dood werd verklaard en constateerde, dat thans de Beweging de draagster is van den poli- tieken wil van het Nederlandsche Volk. Zij draagt die verantwoordelijkheid gaarne en wenscht slechts, dat haar nog grootere verantwoordelijkheden voor de toekomst van het Nederlandsche Volk in deze kente ring der tijden zullen mogen ten deel vallen. De Leider stelde vervolgens het verraad aan de kaak van de in Londerf zetelende emigranten, die het volk gestort hebben in een boozen oorlog van 4j dag en die op den derden dag van dezen oorlog reeds de bee. nen genomen en het volk alleen gelaten hebben Deze lieden wagen ’t nog om dien genen, die hier zijn gebleven en pogingen in het werk stellen het volk weer op de been te helpen, adviezen te geven hoe het volk geholpen moet worden en wat goed en wat iflet goed is en hoe men sabotage pleegt. Het verschil tuschen deze lieden en de nationaal-socialisten bestaat hierin, dat de laatsten de fatsoenlijkste zijn. De emigran ten hebben de N.S.B.-ers gedreigd, dat zij zullen worden opgehangen, wanneer zij terugkomen. Ik mag verklaren, dat er geen Neder lander is, die gelooft te zullen worden opgehangen, wanneer de nationaal-socia listen winnen. De Leider schetste vervolgens de bases van den tegen woordlgen wereldstrijd, waarin aan de eene zijde het nationaal- socialisme en het fascisme en aan de an dere zjjde het kapitalisme en het bolsje wisme staan. Het gaat om het zijn of niet zijn van Europa. In dezen tijd hebben socialisten een roeping te vervullen voor volk en vaderland om het volk door dezen tijd heen te brengen De vier dagen oorlog in Mei 1940 hebben de juistheid van de vermaningen en waar schuwingen. die door de nationaal-socia listen reeds jaren tevoren werden ver kondigd. bevestigd. In het bewustzijn van hun verplichting in den strijd op leven en dood zijn de eerste honderd vrijwilli gers gegaan en zijn duizend gevallen. De Beweging zal ook verder haar plicht doen. Zij is niet van meening dat zij stil moet afwachten tot uit het Oosten het bolsjewisme en uit het Westen het amerikanisme komen. Zij verwacüt van Engeland niets, want het Nederlandsche volk kent Engeland sedert meer dan 300 en 400 jaar. De Leider verklaarde voorts, dat hij zeer wel weet dat het niet aangenaam is in een bezet gebied te leven en dat het nog minder aangenaam te een autoritaire beweging in een bezet gebied te leiden. Onze Duitsche kameraden, zoo verklaar de de Leider, kennen de moeilijkheden. De Beweging heeft tot taak de saamhoo- righeid op te bouwen, die komen moet omdat alleen daarin voor allen in Europa de toekomst ligt De Leider hield zich vervolgens bezig met het onverstand, dat de N.S.B. ontmoet bij het uitvoeren van deze taak. De strijd is echter niet zoo erg. wanneer hij maar den wil s+aalt, om ondanks alles voor het Nederlandsche volk in het nieuwe Europa den weg te banen. De mogelijkheid hier toe is te danken aan de trouw, den moed en de offervaardigheid van duizenden en tienduizenden kameraden. Het is de kracht van de Nationaal-So- cialistische Beweging, dat niemand hierin een wig kan drijven. Een volk, dat vóór; 1940 aan alles rijk was en thans too arm is, een volk, 'dat een dergelijken val heeft beleefd, in den kortst mogelijken tijd een nieuw doel voor de toekomst aan te wij zen, is geen kinderwerk. De Leider stelde vervolgens het Neder landsche volk de ^noeilijkhede® en offers va® het Duitsche volk voor oogen, dat thans te zorgen heeft, dat het bolsjewis me Europa niet overstroomt en honderd duizenden afslacht. Hij verklaarde woordelijk ..Wanneer wij wakker worden door het gebrom van motoren zijn we natuurlijk olij dat de bommen niet hier vallen maar geven wij ons ook volledig rekenschap van het feit dat zij aan gene zijde van de grenzen vallen en dat hierdoor een volk zwaar lijdt Daarom zeg ik. ja dat moeten wij doen het moet zoo zijn dat allen zich smartelijk getroffen voelen of nu Keulen gebombardeerd wordt of Rotterdam Dan eerst is een basis gelegd voor de ge meenschappelijke toekomst van beide volken. De samenwerking tusschen de Nederlandsche en de Duitsche nationaal- DONDERDAG 24 JUNI Zelss-Planetarium „Haagsche i Voordracht over„Een reis naar het Noorden”. 15.45 en 20 u. kerk. Orgelconcert door Hein sande m m.v Rie van Brakel, alt 20 u. Dorpskerk Wassenaar. Orgelconcert door Simon C. Jansen m.m.v. Corry Jan- sen-Reder cello. 19.30 u. Stadsschouw burg. ..Orpheus und Eurydike” 19.30 u Prlncesse-Schouwburg. Amphitryon” 19.15 u. Geb V. K. en W. „Circus Mandera”. 19.30 u. Corso. „De ebben houten olifant”. 14.30 en 19.30 u. Scala. „Pension Wespennest” 19.30 u. Bekendmaking Alle mannelijke personen in 1924 geboren, die tot nu toe van het voor hen bevoegde arbeids bureau nog geen schriftelijke uit noodlging voor een persoonlijk bezoek hebben ontvangen, of aan him aanmeldingsplicht b.v. we gens ziekte den 31sten Mei, Isten Juni en 2en Juni niet hebben vol daan, worden hiermede voor de laatste maal uitgenoodigd zich in persoon aan te melden bij het voor hen bevoegde arbeidsbureau jf bijkantoor op de hieronder ge noemde data: Donderdag 24 Juni, in Januari tot en met April geborenen tus schen 9 en 17 uur; Vrijdag 25 Juni in Mei tot en met Augustus geborenen tusschen 9 en 17 uur; Saterdag 26 Juni, in September tot en met December geborenen tusschen 9 en 13 uur. Bovendien wordt aan de in de jaren 19201923 geborenen voor- zoover zij onderworpen zijn aan den aanmeldingsplicht en dezen om welke reden dan ook niet z^jn nagekomen, voor de laatste maal gelegenheid geboden op bovenge noemde data ook aan hun aan- '"'A 1 COURANT i HAAGSCHE die zijn verspreid na IJeenkomst. ZIJ vonden Doopsgez. toe- Gisteravond heeft de N.8.B. in den Dierentuin een bijzonder belangrijke bijeen komst gehouden, waarop de commandant der W.AM ipr. A. J. Zondervan, de voorman der Germaansche S.S. in Nederland. J. H. Feldmeyer, de hoofdstormer en plaatsver vanger van den Leider, G. van Geelkerken en tenslotte Mussert zelf het woord hebben gevoerd. De bijeenkomst had het karakter van een hernieuwde betuiging van trouw aan den Leider en vormde als zoodanig een antwoord op praatjes. de door Mussert op 6 Juni in Tivoli te Utrecht belegde kadefbii hun grond in het feit, dat de buitenstaander in een nationaal-socialistlsohe beweging de eenheid van het kerkhof meent te moeten aantreffen. Daartegenover stelden de eerstgenoemde drie sprekers hun verzekering, dat niets In staat zal zijn hun trouw aan Leider en Beweging te schokken. Voorman Feldmeyer voegde hieraan toe, dat bij twijfel te dien aanzien alle gemoedelijkheid ophoudt Mussert legde In zijn rede er den nadruk op waarom het in deze maanden gaat, herinnerde aan den weg dien de Beweging ondanks verguizing heeft afgelegd en aan dé verantwoordelijkheid, die hij met haar na de Meidagen van 1940 aagvaardde. OUITSCH WEERMACHTBERICHT Ml

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1