Nb. 18521. Zaterdag 26 Juni. 1943. Wat NOTITIES BU luchtalarm VAN DE STRAAT.' kan koopen op de De verdediging textielkaart men nieuwe van (bellen, klokjes) Sovjet-aanvallen bij Orel afgeslagen Aanmelding van niet- kerkklokken het Europeesche Zuidfront Messina weer bestookt DE GROENTEVOORZIENING (9/e^erezji be^rai/en BALDADIGE JEUGD ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Diversen vond Jan Eigenwys hef nief noodig „De zeevaart als levensberoep” Het teekenen der verklaring van loyaliteit voor studenten Om eventueeie misverstanden uit sluiten wordt erop gewezen dat de het bericht van 25 Juni 1943 oekend ge maakte mogelijkheid voor de studenten om de verklaring van loyaliteit te tee kenen. uiteraard niet open staat voor die vroegere studeerenden, die geen gevolg hebben gegeven aan den aanmeldings plicht voor de tewerkstelling overeen komstig de beschikking van den Höheren SS- und Pólizeiföhrer van 5 Met 1943. Aanvragen speciale punten en vergunningen Geldig van Maandag a.s. af Het journalistencongres te Weenen Verzorging familieleden vrijwilligers Waffen-SS en Nederlandsch Legioen Nieuwe Italiaansche voorzorgs maatregelen vooruitbet. p 3 ntnd, v wwv««ic i,h., ■■uuiwiioii, i ui» iiovuoj v v iiairiuvi w. Mw w»«wb^»#»ww»i»»» w, w», 330283; Boekh. 4. B. v. Seters Jr„ Theresiastr. 103a. Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.7211ST ver- 25.- Bovendien 7 verricht. 56 Vijandelijke bommenwerper» vernietigd Teekening C.N.F.-studio Ahrend Meyer J, fen aan het stuk), inclusief bedrijfsklee- ding, luiers, luierstof, kousen of sokken, waarbij voor laatstgenoemde twee artike len geldt, dat bovendien nog een kousen te in van een J 80.— 42.— 35.— HAAGSCHE II* To er> iedereen naor den schuilkelder holde Ook onder vijandelijk granaatvuur moet voedsel worden aangevoerd Al leen als het vuur te nabij inslaat, wordt even dekking gezocht. (P.K. Hermann^We-C.N.F.) waarvoor e genoemde uit- levensmiddelen- Huishoudelijke goederen op speciale punten Met ingang van Maandag a.s., 28 Juni, zijn de volgende distri butiebescheiden geldig verklaard voor de verschillende soorten tex tielproducten, waarvan een opgave hieronder volgt: PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 ntnd. met „Kikeriki”, „Do Nieuwste Mode". „Kol Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.28, z. Modebl. ƒ3,95. Buiten!, ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goed gek. abonn.pr. Afz. pr. 5 c„ fr. p. p. 16 c. g-i --- COURANT kousen of sokken voor deze kleine kin- DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 26 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Oos. telijke front ondernamen Duitsche en Roemeen sche troepen op verschillende plaatsen succesvolle operaties met stoot troepen. Verscheidene aanvallen der Sov jets, die door pantserwagens werden ge steund, werden in den sector van Orel bloedig afgeslagen. Gisterochtend probeerden sterke forma ties Amerikaansche bommenwerpers on der de bescherming van een dicht wolk- dek Noord-Duitsch kustgebied aan te val len. Zij werden door Duitsche jachtvlie- gers tijdig tot den strijd genoopt, uiteen gedreven en gedwongen hun bommen lukraak op open zee en boven de kust gebieden uit te werpen Tijdens hevige luchtgevechten schoten onze jagers 25 zware vijandelijke bomenwerpers neer. Door bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi werd nog een ander vliegtuig vernietigd. Britsche gevechtsvliegers vielen in den afgeloopen nacht West-Duitsch gebied aan, vooral de stad Bochum. Door treffers van brisant, en brandbommen op de woon wijken leed de bevolking verliezen. Vol gens de voorloopige berichten werden 30 vijandelijke bommenwerpers neergescho ten. Tegenover de vernietiging van. in to taal 56 vijandelijke bombardementsvlieg tuigen bij de dag. en nachtaanvallen staat het verlies van 8 eigen machines. ROME, 26 Juni. Sterke formaties vier motorige vliegtuigen hebben gisteren de stad Messina aangevallen en veroorzaak ten hierbij een aanzienlijk aantal slacht offers en schade. Ook op Reggio di Cala bria, Nicandro (Bari) en Vizzini (Cata nia) werden bommen en helsche machines geworpen, die woonhuizen troffen en eenige verliezen onder de burgerbevolking veroorzaakten. In het luchtruim boven Sicilië tusschen Messina en Catania wer den door Italiaansche jagers 8 viermoto rige vliegtuigen, door Duitsche/jagers 4 viermotorige machines, neergeschoten. 6 Andere-vliegtuigen werden door het lucht doelgeschut van Messina en Reggio ver. nietigd. Twee van onze toestellen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Eén onzer duikbooten keerde niet in haar haven van vertrek terug. In aanvulling op het weermachtbericht wordt medegedeeld, dat het aantal slacht offers van den vijandelijken luchtaanval op Messina 81 dooden en 85 gewonden be draagt, te Nicandro 10 dooden en 10 ge wonden en te Vizzini 2 dooden en 4 ge wonden. VERDUISTEREN Van 22.15 aar tot 5.15 aar Maan 26 Juni op 2.28 u„ onder 15.33 u. 21 Juni op 2.50 u. onder 16.45 u.„ 28 Juni op 3.15 u.. onder 17.53 u.; 2 Juli N.M. Nachtdienst dokters: tusschen 22 u. ei» 11». No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten No. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. deren niet beperkt is. c. Op elk der met de cijfers I, II III en IV bedrukte extra-bonnen der baby- textielkaart (V 615) zijn 3 luiers of stof daarvoor verkrijgbaar tegen ge lijktijdige inlevering van het voorge schreven aantal speciale K of T-punten of punten van de textielkaart of toeslag kaart ai^LuiLcuLi gexuig vuur wccuiug xawwcx naar maat als confectie, echter geen stof- bon'of machtiging, terwijl voor luiers of i Bovendien kunnen nog uitgereikt wor den leveringsvergunningen voor het inrichten van woningen in gevallen, waarin men als oorlogsgetroffene wordt aangemerkt, machtigingen in gevallen van ramp en onder bepaalde voorwaarden spe. ciale vergunningen voor mijnwerkers- en kellnerskleeding. De aandacht van het publiek wordt er nog op gevestigd, dat in afwijking van de voorgaande regeling geen huishoudelijke goederen op de textiel of toeslagkaarten mogen worden gekocht Deze goederen zijn uitsluitend on speciale H G-punten verkrijgbaar Voorts wordt gewezen op de zich op de textielkaart bevindende halve punten, welke dienen voor den aankoop van op halve punten gewaardeerde artikelen, zoo- als b.v. band tres en schoenveters e.d PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 rog.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) /0.19. Elke m M. m 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. /0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.f 10 c. meer. De Nederlandsche jeugd, hoezeer in vele opzichten ook te waardeeren, heeft éét* leelijken karaktertrek, welke haar ontsiert en waarmede menig vreemdeling, bij een bezoek aan ons land, helaas maar al te vaak kennis heeft gemaakt: een opval lenden zin voor baldadigheid. De klachten daarover zijn heel oud Het ingooien van ruiten, het vernielen van iemands eigendom op straat, behooren tot do geliefkoosde uitspattingen, waarmee ieder een wel eens kennis heeft gemaakt. Het is niets nieuws ^nneer we over dit kwaad iets zeggen. Het is evenwel noodzakelijk, de aandacht der autoriteiten juist in deze dagen weer eens op dit euvel te vestigen, nu het in toenemende mate aan den dag treedt en de klachten van het publiek angstwekkend groot zijn geworden. Een gevolg van de bijzondere omstan digheden is. dat vele perceelen in on» stad onbewoond zijn. Wie de moeit» neemt, daar eens een kijkje te gaan nemen, staat verstomd van de vernielin gen. die in korten tijd zijn aangericht. De tuinen zijn geplunderd, bloemen zijn op ruwe wijze afgerukt, planten en struiken uit den grond getrokken In de wonhv, gen zelf is groote schade aangericht. Vloeren zijn opengebroken, deuren ver nield en weggesleept, in de plafonds ziet men vaak groote gaten, de mar kiezen voor de ramen hangen er als vel len bij. Het geheel biedt een aanblik, alsof de perceelen door een orkaan zijn geteis terd. die alles heeft vernield en niets op zijn plaats heeft gelaten. Niet alles zouden we op rekening van de jeugd willen schrijven, er zijn helaas ook ouderen, die zich niet ontzien, het lot der geëvacueerden te verzwaren, door zich aan hun eigendommen te vergrijpen. «De echte vernielingen zijn en worden evenwel door de jeugd gepleegd; wie dit niet gelooft, overtuige zich zelf. Tien te gen een, dat hij de kinderen dan zelf bezig zal zien. Zegt men er als oudere iets van, dan loopt men een groote kans te worden uitgescholden, wanneer het dames betreft, zelfs tc worden mishandeld. Is daar nu nie>s aan te doen? We heb ben ons met deze vraag tot den wethou der van Onderwijs gewend, wien ook reeds legio klachten ter oore zijn gekomen en die zijn volle aandacht er aan wijdt. Volgens dr. De Groot kan aan de balda digheid van de jeugd slechts paal en perk worden gesteld, wanneer de rechterlijke macht meer dan tot dusver haar medewer king verleent De politie doet wat ze kan, maar wat baat een proces-verbaal. Indien niet tot vervolging wordt overgegaan? Slechts ie zeer ernstige gevallen bestaat de kans op een veroordeeling en dan is het vonnis nog zóó mild, dat er geen en kele preventieve werking van uit gaat. De ouders der kinderen weten dat en zon der nu de goede te na te komen, lachen ze om elk dreigement. Het prestige der opvoeders, wier taak het op de eerste plaats is, de kinderen van het plegen van baldadigheden af te houden, gaat op deze wijze voor een groot deel te loor. de po litie staat, om de reeds genoemde redenen vrijwel machteloos en de oplossing der kwestie zelf schijnt hopeloos. Ziedaar de meening van een onderwijs deskundige. Een vroeger schoolhoofd met een langjarige practijk. dien wij hierover spraken, was van oordeel dat er reeds veel verbeterd zou kunnen worden, tndien de onderwijzers het recht kregen, de kin deren te tuchtigen, zooals dat in andere landen het geval is. Hoe dan ook: Er moet een einde komen aan deze baldadigheid. Zóó kan het niet langer, De Stem der S.S. Luistert op Zondag 27 Juni van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum l, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. Uitgezonden wordt een reportage over de beëediging van mannen der Germaansche S.S. in Nederland op^ Zomerzonnewende.- Sedert den tijd van den grooten Maarten Harpertcz. Tromp, „die met syn stalen hert maakt Spangiens klingen stomp”, hebben Neerland’s zoflen ter zee gevaren en als „Hoek van Europa" het recht op zee- en wereldhandel wel weten te verdedi gen. In den strijd tegen wind en gol ven en bovendien in den strijd tegen alle vijanden van ons conti nent, wordt weder het hart van staal gevormd, dat wij allen noodig heb ben om Europa weer tot het leiden de land in de wereld te maken. De groote traditie der Nederlan den wijst ons den weg, dien wij moeten betreden om ons deel te hebben in de taken, welke een nieuw vereenigd Europa al zijn bur gers moet stellen. De zeevaart moet weer levensberoep van onze jongens worden, de zee moet wederom onze" jeugd opvoeden. Is dat dan ook nu, gedurende den oorlog, mogelijk? Ja, want de Kriegsmarine neemt eiken Neder lander van onbesproken gedrag in haar rijen op en geeft hem dezelfde opleiding als iederen Duitschen jon gen. In opeenvolgende publicaties zul len hier de mogelijkheden bekend gemaakt worden, welke beroepen en opleidingen voor ons open staan, wanneer wij gebruik maken van bet voorrecht, tot de Kriegsmarine toe te treden. Verdere mededeelingen volgen Alle Ortskommandanturen verstrek ken inlichtingen en aanwijzingen. Uitknippen en bewaren! per maand 153.— worden de verzekeringen vergoed tot het volle te betalen premie bedrag. Deze verzekeringen zijn: de reeds loopendelevensverzekering, ziekteverze kering. begrafenisfonds, brandverzekering. Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tpt 200.- per maand en b.v. twee kinderen hebben beneden 16 Jaar, worden de volgende uitkeeringen verstrekt: echtgenoote p. maand 2 kind. A ƒ21.- p. m. huur geschat d. mnd. De secretaris-generaal van het departe- ment van Handel. Nijverheid en Scheep- stoifêr. vaart maakt, in verband met de distribu tie van textielproducten bekend, dat de termijn tot het indienen van aanvragen ter verkrijging van speciale punten en ver gunningen behoudens in noodgevallen n i e t op 28 Juni 1943 aanvangt, maar op Maandag a Juli 1943. Van 28 Juni 1943 af zal op nader door de distributiediensten te bepalen tijdstippen, de gelegenheid worden opengesteld om aanvragen in te dienen tot het inwisselen van na 11 April uitgereikte oude speciale textielpunten en vergunningen tegen nieuwe Op grond van par. 1 en 9. der Veror dening no. 139/1942 over de inbeslagne ming en vordering van goederen be schik ik: 1. De houders van niet-Kerkklokken (bellen klokjes) moeten deze vóór 10 Juli 1943 bij de burgemeesters der gemeenten, binnen welke deze klokken zich bevinden, schriftelijk aanmelden. 2. De aanmelding moet bevatten: 1) Aantal en middellijn der klokken. 2) Nauwkeurige opgave van de plek, waar de klokken zich bevinden 3) Naam en adres van den aanmelder, De aanmelding moet zoowel in gebruik als buiten gebruik zijnde Wokken, bruik bare zoowel als onbruikbare klokken om vatten 3. Van de verplichting tot aanmelding overeenkomstig 1 zijn uitgezonderd: 1) Klokken die in het bedrijf van verkeers ondernemingen te land of te water ge bruikt worden 2) Klokken, die bij de brandweerdiensten gebruikt worden. 3) Klokken, die op het tijdstip der afkondi ging van deze beschikking tot het bezit van een museum behooren. 4) Klokken met een gewicht beneden de tien kilogram of met een formaat beneden een middel lijn van 0.20 meter aan den benedenrand Den Haag. 26 Juni 1943. De Rijkscommissaris voor het be zette Ned. gebied, de Commissaris- Gen. voor Financiën en Economie. per maand 157.— Plus betaling bovengenoemde verzeke ringen enz. Voor kinderen beneden de 16 Jaar, welke recht hebben op ondersteu- ning en niet in gezinsverband met den vrijwilliger, met zijn vrouw, of met fami lieleden in rechte lijn leven (bijv, onechte kinderen van den vrijwilliger, welke zich bij pleegouders bevinden) wordt een ver goeding verstrekt van ƒ36.. per maand per kind. Voor kinderen boven tK 16 Jaar, voor- zoover hun opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeering verstrekt van ƒ39.- per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden oer vrijwilligers extra levensmidde. len- enkolenbonnen, indien deze vrijwilligers, voor hun indiensttreding in gezinsverband leefden, öf geheel óf ge deeltelijk kostwinner waren. Bij grootere inkomens worden naar ver houding grootere bedragen voor familie- onderhoud uitgekeerd. De uit te keeren tb tale kost winnersvergoeding mag ech ter niet meer bedragen dan 1| x de vroegere netto-verdien- sten. in enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkee ring worden toegestaan (geboorte, sterf geval, ziekte enz.) Bovendien ontvangen alle ongehuwde vrijwilligers buiten hun soldij, vrije voe ding, kleeding, enz. een bedrag van 45- per maand door tusschenkomst van den Fürsorgeoffizier der Waffen-SS. Voor zoover de vrijwilliger voor net 'grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders heeft moeten voorzien, kan een kostwinnersvergoeding worden uitgekeerd van 60- tot 90.. per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoe- slag worden verleend. De tarieven voor kostwinnersvergoe ding. uitkeering aan gezinnen van gehuw den enz. en alle verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Ersatz-Kommando Nlederlande, Korte Vijverberg 5, den Haag en Netaenstelle. Dam 4 te Amster dam. Oe aandacht wordt erop ge vestigd, dat zIJ, die om bijzon, dere reden In Nederland moe ten blijven, dienst kunnen ne men bij het SS Wachtbataillon Amersfoort, waarvoor alle bovenstaand keorlngen, toeslag en alle andere voor dooien eveneens gelden. Aanmeldingen voor bovengenoemde on- derdeelen van 17 tot 45 Jaar, schriftelijk uitsluitend SS Ersatz Kommando, Korte Vijverberg 5, den Haag. ZIJ, die tusschen 18 en 35 Jaar oud z|Jn en aanmeldingspliohtig zijn voor den ar. beidsinzet kunnen zich evenehns schrif telijk aan bovengenoemd adres aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bo vengenoemde onderdooien vrijgesteld van den arbeidsinzet. a. Van de t e xtielk a arte n V 115 en V 215 20 punten, nrs. 80 tot en met 61/61 van de textielkaarten V 315 en V 415 20 punten nrs 100 tot en met 81/81, van de textielkaarten V 515 20 punten nrs. 100 tot en met 81/81. vervol gens alle punten van textielkaart V 615. van de toeslagkaart V 815 en van de toe- slagkaart V 715 10 punten nrs 30 tot en met 21/21 Op bovengenoemde punten zijn krijgbaar: kleedingstukken of met dien verstande, dat voor den aan koop van: a. een z.g. „groot stuk” een onder deel daarvan of stof daarvoor, bovendien een speciale vergunning moet word?h in geleverd b. kousen of sokken bovendien de ver- eischte kousenbonnen of machtigingen moeten worden ingeleverd; c. luiers of luierstof. bovendien de ver- eischte luierbonnen of machtigingen moeten worden ingeleverd; d. verpleegsterlinnen bovendien de vereischte speciale vergunning moet wor den ingeleverd b. Op elk der speciale kousen bonnen der textielkaarten t.w.: J, K en L van de textielkaart V 215; J en K van de textielkaart V 115 1 J. K en L van de textielkaart V 315J K en L van de textielkaart V 415 kan direct tegen ge lijktijdige afgifte van geldige textielpun ten (gewone puntenwaardeering) een paar sokken of kousen worden gekocht. Op de nieuwe textielkaarten voor babies tot 1 jaar en voor kinderen van 1 tot 3 jaar bevinden zich geen kousenbonnen, aangezien de •aankoopmogelijkheid van Beschikking ▼an den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (Commis- saris-Generaal voor Financiën en Eco nomie) over de aanmelding van klok ken, die geen kerkklokken zijn. Speciale punten d. Specialepunten. Behalve bo- vengenoemde bonnen der textiel- en toe- slag ka ar ten zijn met ingang van den- zelfden datum de hieronder genoemde speciale punten geldig verklaard, met daarachter een opgave van artikelen, welke op de verschillende soorten spe ciale punten mogen worden afgeleverd. 1. Speciale K-punten. Deze punten zijn uitsluitend geldig voor kleeding (zoowel Onze notitie -De Rij”, welke handelde over de verdeeling van de groente onder de consumenten, heeft blijkens de reac ties in breeden kring instemming gevonden. Uit de ontvangen brieven of uit ge sprekken valt op te maken, dat de moei lijkheden nog grooter zijn dan wij hadden gedacht. Zoo schrijft een moeder van 6 kinderen, van wie de oudste 10 jaar en de jongste enkele maanden is. o.tn.: „In de rij staan kan ik onmogelijk, de kinderen van school thuis houden mag niet. Dat ik niet aan groente kan komen, zal u dus wel duidelijk zijn. Viscb laat ik geheel buiten beschouwing Die heb ik al in geen anderhalf jaar gehad Vanmorgen heb Ik mijn zoontje van zes jaar thuis moeten houden om in de rij te gaan staan, morgen moet ct maar een ander thuis blijven, want anders komen er aardappels zonder groente op tafel” Een kind van zes jaar is zeker niet de geschikte persoon, om eenige uren in de rij te staan en groente te koopen. Boven dien is het geheel verkeerd, dat kinderen de school verzuimen. Er is een categorie van vrouwen, die het met het doen van inkoopen wel bij zonder moeilijk heeft. Wij bedoelen de categorie van de werkende vrouwen. Vóór kantoortijd is er voor haar practisch geen gelegenheid, omdat dan de win kels nog niet open zijn. Is dit wel het geval dan staat er meestal een rij van wachtenden voor waarbij een vrouw, die om 8 of om 9 uur op kantoor moet zijn zich niet kan aansluiten Ko men zij in de middaguren of na het ’lui ten van de cantoren dan zijn vele artike len reeds uitverkocht Bovendien zijn tal van winkels tusschen 1 en - 30 uur geslo ten Zoc deelt een alleenstaande werken- de vrouw on< mede dat zij reeds in geen zes dager groente gehad heeft, door dat zij niet in de rij kan staan en de groentehandelaar het nie» voor haar wil bewaren Vanzelfsprekend zijn er ook eenige le zers, die een oplossing om uit de grootste moeilijkheden te geraken aan de nand doen. Zoo doet een lezer het volgende voorstel: ,J)e distributiediensten reiken groentekaarten uit. die genummerd zijn. Op Maandag. Woensdag en Vrijdag komen de even nummer» aan de beurt en op de andere dagen de oneven Hierdoor heeft de groentehandelaar dagelijks de helft van lijn klanten te bedienen lederen avond dient de handelaar de nummers op opplak- vellen op te zenden zootiat voortdurend gecontroleerd kan worden of hij zich aan het verdeelingssysteem houdt. Wanneer ook het in de rij staan aan banden gelegd wordt zou aan de misstanden een einde gemaakt zijn" Een andere lezer wijst erop dat net goed zou zijn indien een winkelier een alphabetische lijst van zijn klanten aan legt, verdeeld in een aantal groepen. Voor iedere groep wijst hij een bepaalden tijd aan. Door te rouleeren wordt er voor ge zorgd, dat iedereen op zijn beurt de eerste keus heeft. Voorkomen wordt ongetwij feld bet lange wachten luierstof bovendien nog een luier- bon of machtiging moet worden inge- leverd. Een uitzondering hierop vormen de z.g. „groote stukken”. Deze mogen niet op speciale K-punten worden afge- leverd. 2. Speciale G.S.-punten. Deze punten zijn uitsluitend geldig voor den aankoop van alle z.g. „groote stukken”, onderdee- len daarvan of stoffen daarvoor, mits daarbij bovendien een speciale vergunning wordt ingeleverd. Zonder de daarbij be- hoorende speciale vergunning hebben de speciale G.S.-punten derhalve geen waar de. 3. Speciale H.G.-punten. Deze punten zijn uitsluitend geldig voor den aankoop van alle g e c o-n fectionneerde huishoudelijke goederen (dus geen stof daarvoor), inclusief alle soorten garen, lakens en sloopen, alsmede dekens (met uitzondering van donzen, gestikte en ge watteerde dekens, welke op leveringsver- gunning verkrijgbaar zijn. 4. Speciale S.-punten. Deze punten zijn uitsluitend geldig voor den aankoop van stoffen aan bet stuk (inclusief katoenen, graslinnen, flanellen, wolhoudende, enz.) met uitzondering van luierstof en stoffen ter vervaardiging van z.g. groote stukken en voor verpleegsterlinnen, waarvoor bo vendien een speciale vergunning moet worden ingeleverd. 5. Speciale T.-punten. Deze punten zijn uitsluitend geldig voor den aankoop van alle op de textielkaart verkrijgbare arti kelen. met dien verstande, dat voor den aankoop van a. een z.g. „groot stuk”, een onderdeel daarvan of stof daarvoor, bovendien een speciale vergunning moet worden ingeleverd b. kousen of sokken, bovendien de vereischte kousenbonnen of machtigingen moeten worden ingeleverd; c. Luiers, luierstof, bovendien de ver eischte luierbonnen of machtigingen moe ten worden ingeleverd; d. Verpleegster- linnen, bovendien de vereischte speciale vergunning moet worden ingeleverd. Machtigingen of vergunningen e. Tenslotte kunnen de hieronder vol gende machtigingen of ver gunningen worden afgegeven, mits de datum van afgifte van deze machti gingen of vergunningen nè 27 Juni 1943 ligt, tw.: Bijzondere vergunningen. Hierop zijn verkrijgbaar handbreigarens en babypakketten. Bij* het aanschaffen van dergeljjke artikelen dient tevens het vereischte aantal punten te worden inge leverd. Speciale vergunningen. Op deze vergunningen zijn verkrijgbaar alle z.g. „groote stukken”, onderdeelen daar van of stoffen daarvoor, indien daarbij tevens het vereischte aantal punten der textiel of toeslagkaart. speciale G.S.- of T.-punten worden ingeleverd. Leveringsvergunningen. De ze vergunningen zijn voor het publiek hoofdz.akel.jk bestemd voor de inrichting vari een woning, tot aanschaffing van vloerbedekking, gordijnen e.d. Kousenmachtigingen. Op deze- machtigingen zijn verkrijgbaar het op de machtiging aangegeven aantal paren kou sen of sokken voor personen boven 3 jaar. tegen gelijktijdige inlevering van het voorgeschreven aantal punten der textiel kaart of toeslagkaart. speciale K of T.- punten, Donderdagmiddag is het tweede inter nationale journalistencongres van de Unie van Nationale Joumalistenvereenigingen te Weenen gesloten. Stabsleiter Sündermann sprak zijnwaar- deering uit voor den omvangrijken arbeid van het gedenkwaardige congres, waaraan meer dan 400 journalisten uit 21 landen hebben deelgenomen. Hij verklaarde o.a., dat wanneer onze vijanden fantaseeien over 4 vrijheden, die in hun eigen huis tot dusver totaal onbekende grootheden zijn geweest, men uit de verklaringen op 't congres eveneens 4 vrijheden heeft kunnen ontnemen, die de noodzakelijke basis vor men voor iedere menschelijke toekomst ontwikkeling. Onze 4 vrijheden zijn: De bevrijding van de volken van den geesel der Joodsche wereldvergiftiging: dit is een van de eerste der bevrijdingsdaden. die uit de conclusies van dit congres als een eisch naar voren komt. De bevrij’ding van de we reld van de nachtmerrie van het bolsje wistische moordsysteem: dit is de tweede vrijheid, waarvoor wij met den moed van diegenen strijden die ervaren hebben en weten dat elke menschelijke wet in dezen strijd op het spel staat. De bevrijding der werkende menschen van de kapitalistische uitbuiting: dat is de derde vrijheidsdaad. Tenslotte is ons overtuigend gebleken, dat de bevrijding der wereld van het An- glo-Amerikaansche imperialisme de nood, zakelijke voorwaarde vormt voor iedere vreedzame samenleving der volken. De Führer heeft op het hem door het presidium van de Unie van Nationale Journalistenverbonden uit Weenen gezon den begroetingstelegram in hartelijke bewoordingen geantwoord en daarbij zijn beste wenschen uitgesproken voor den publicistischen arbeid in den strijd voor het nieuwe Europa. Ook de Duce heeft geantwoord op het tot hem gerichte tele gram en uitdrukking gegeven aan de overtuiging, dat de pers van het nieuwe Europa een lichtend getuigenis zal afleg gen van het geloof en de daad voor de overwinning en voor een nieuw tijdvak van gerechtigheid onder de volken. EEN WERK VAN J. HUYTS De strijd op geestelijk gebied van het Nederlandsche volk tegen het amerika nisme en het bolsjewisme, staat in het middelpunt van het werk, dat de hoofd redacteur van de Nieuwe Rotterdam- sche Courant, mr. Jan Huyts aan het tweede internationale joumalistencon- gres van de Unie van Nationale Jour- nalistanvereenigingen te Weenen heeft voorgelegd. In dit werk wordt uiteenge zet, hoe ook het Nederlandsche volk In toenemende mate zich schaart in het front van het nieuwe Europa en zoowel in het eigen land als ook in het Euro- peeschc Oosten waardevol opbouwwerk Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral den laatsten tijd gesteld worden met betrekking tot de verzorging van do familieleden der vrijwilligers voor de Waffen SS en het Nederlandsche le gioen, deelt het Ersatz-Kommando Nieder- lande. Korte Vijverberg 5, den Haag, het volgende mede en geeft hier enkele voor beelden. Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot een bedrag van ƒ150.— per maand, wordt voor onder stand ƒ65.— per maand uitgekeerd. Bo vendien voor ieder kind tot 16 Jaar 21.» per maand. Verder vergoeding van huis huur tot het volle bedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv, drie kinderen beneden 16 'aar dan als volgt: echtgenoote per maand 65 3 kinderen 8 ƒ21.. p. m. 63.— huur geschat p. maand Voorloopig beperkt zich de strijd aan het Zuidelijk front tot een onafgebroken duel om de suprematie in de lucht, tnaar men maakt zich in Italië geen illusies, dat de geallieerden het bij dezen „zenuwen oorlog” zullen laten. Men is integendeel dag en nacht paraat om den komenden aanval op het Zuidelijk bastion der ves ting Europa op te vangen. Volgens be richten uit Rome Is de geallieerde op- marsch aan de Noordelijke kust van Afri ka practisch voltooid. Het 8ste Britsche leger, dat Rommel’s strijdkrachten van El Alamein tot Tunis heeft achtervolgd, is teruggemarcheerd en heeft zich in slag orde gesteld op de flank van het 9de en 10de Britsche leger, die in Syrië en Pa lestina staan. MeFr naar het Westen slui ten zich hierbij het 1ste Britsche en het 5de Amerikaansche leger aan, terwijl een Grieksch en een Poolsch expeditiecorps, alsmede Gaullistische strijdkrachten ter geschatte sterkte van een legercorps de geallieerde formaties completeeren. Reeds deze opstelling in het duizenden kilometers lange halfrond, dat van Tunis via Tripolis en Benghasi naar Alexandria en Beiroet leidt, bewijst de ,,Berl. Bör- sen'ztg.’’ vestigt daar terecht de aandacht op dat men de komende operaties in de Middellandsche Zee onderschat, wanneer men ze alleen ziet in het licht van het luchtoffensief tegen Sicilië, Sardinië en de Zuidwestelijke Italiaansche provincies. In het licht der geallieerde slagorde wordt het Europeesche Zuidfront plots veel breeder en dat niet alleen ook de vooruitzichten van de verdedigers blijken bij een nadere beschouwing gunstiger te zijn, dan wanneer men zich dood staart op Sicilië en Sardinië, In dit grootere verband speelt de ..voet** van de „laars” van Italië een veel actievere rol, omdat hij geen dood achterland meer is, maar inte gendeel het centrum van een uitgebreid defensief stelsel. Een verrassende landing op de Oost kust van Italië zou tot een totale ineen storting kunnen leiden. Thans wordt de toegang tot de Adriatische Zee, de Straat van Otranto, hermetisch afgesloten door het versterkte eiland Korfoe. Bovendien is Griekenland in dit breede front een niet te onderschatten flankdekking van Italië geworden. Het DuitschItaliaansch offensief tegen de opstandelingen, die zich in de bergen van Montenegro verschanst hadden, staat niet dit alles in nauw verband, daar de verdedigers het niet kunnen riskeeren, dat trier met hulp van buiten bijv, door middel van parachutisten, die dan even tueel door onderzeeërs van wapenen zou den worden voorzien achter hun rug een steunpunt wordt opgericht. Daar het geen geheim is, .dat Italië en het Balkanschiereiland, alsmede de on telbare eilanden aan het Zuidfront uit sluitend met Italiaansche strijdkrachten bezet zijn Duitschland heeft hier uit sluitend gespecialiseerde landtroepen, lichte zeestrijdkrachten en vrij sterke for maties van zijn luchtwapen ligt het voor de hand, dat dit uitgebreide front aan Italië hooge eischen stelt. Dit feit ver klaart de uitgebreide maatregelen van mo bilisatie. waartoe Ithlië in den laatsten tijd is overgegaan, in het kader waarvan zelfs 400.000 arbeiders, die in Duiisch- land werkzaam waren, naar hun vader land werden teruggeroepen, terwijl pas weer 18 mannelijke en 6 vrouwelijke jaar. klassen werden opgeroepen voor den ar beidsdienst, welke de hiaten zal aanvullen, die in het bedrijfsleven, d.w.z. in de be- wapeningsindustrie, zijn ontstaan. Men houdt rekening met de mogelijk heid, dat de geallieerden op groote schaal gebruik zullen maken van parachutisten, ten eerste om verwarring te stichten, maar tevens in de hoop, dat zij in Grie kenland en Italië vasten voet kunnen vat ten, om vervolgens den wal van verde digende eilanden op te rollen. Teneinde dit bij voorbaat onmogelijk te maken, zijn overal sterke en zeer mobiele formaties infanterie en fascistische militie opge steld. Tot ver voor de kusten liggen voorts overal voorposten, die zoodanig zijn gerangschikt, dat geen enkele vijan delijke eenheid onopgemerkt tot binnen de linies kan doordringen. Bij onverschillig welke actie treedt dadelijk het luchtwapen op. De infanterie en de fascistische mili tie worden in reserve gehouden om tegen landingstroepen of parachutisten in actie te komen. Tegen een naderende vloot kun nen onverwijld pantsertreinen, mobiele artillerie en zoeklichten worden ingezet, die dan de overal opgestelde kustbatte- rijen zullen flankeeren. Telefoon 116309 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 85—87 Gir® N». 12500 Bijkant. Sohev. Koizerttr. 319, Tol. 350310. Fil.i Rijsw., Kantoorbeekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Veorb., Boekh. H.E.G.Ruya, Heerenstr. 124, Tel. 77(038; N.V. Kantoorb. Th. 4. do Koning, Goudsbloem!. 3, Tol. i,

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1