I i .Ze iteai t Manfred en Manuela SS BINNENLAND STADSNIEUWS BUITENLAND KUNST EN LETTEREN H. A. GUNTERS SPUISTRAAT 19A GOEDKOOP PATROON Maat 40 en 44 Prijs 10 cent HAAGSCH COHSERVATORIUNJ BEKENDMAKING Opdrachten voor drukwerken ONDERWIJS Haagsche jeugddienst FEUILLETON Nieuwe Nederlandsche postzegels Inlevering radio-ontvangtoestellen HAAGSCHE COURANT Huisvlijtactie 1943 FIRMA J. DE VRIES NATIONALE VOLKS BANK GELDSCHIETBANK Zaterdag 26 Juni 1943 le bl. pag. 2 Paard op hol Knoeiende zuivelhandelaren VERGOEDING AAN WERKGEVERS: Afhalen bonkaarten ZOET ROGGEBROOD GEBR. TEN HOEVE UURWERKEN JUWEELEN REPARATIëN Congres neemt anti- slakhigswet aan BURGERLIJKE STAND Van 1, 2*4, 5, 10 en 12Vit cent - wl p. le 6 TENTOONSTELLING IN AMICITIA DISTRICT K RADIOPROGRAMMA’S Lichte Duinen. Juni. 28 7.50 8- en reuzendomheid l Wordt vervolgd^ waarbij het drinken niet werd vergeten. j.. 1 11 g Te Klundert is de 17-jarige A. de Vrij onder een voer hooi geraakt en gedood ver- wor- aan- I. 7 <<r.) 19 10 20 15 21.15 Valkenboschkade <66 h. L. v. Meerdv. Telefoon 33.31.69 Uw adres voor reparaties aan electr., gas en sanitaire installaties. 21 Piano JUWEELEN. EN KUNSTHANDEL wegens vacantie van 26 Juni tot 5 Juli GESLOTEN 2546 Vanaf t 60.-. Ambtenaren en vast particulier per soneel tot maandinkomen zonder borg. Wettelülc tarief. Vlug en discreet». Inlichtingen mondeling en ■chrlfteltjk. Rlvlervlschmarlct 4 Telef. 115349 VIJFTIG JAllR GETROUWD: Op 4 Juli a.s. is het echtpaar F OranjeBurri. wonende Joubertstraat 192. vijftig jaar getrouwd op het punt staat, een te begaan. Waarom eigenlijk? Manfred schokschouderde. Vind je, dat het noodig is voor mij, naar een goede partij om te zien? Neen, dat zeker niet, maar wat je De Inspecteur voor de PrijsbeheersChing .te ’s-Gravenhage heeft onlangs twee zui velhandelaren, die zich schuldig hadden gemaakt aar. prijsovertreding zwaar ge straft. De melkventer B. J. Grundeken uit Wassenaar .die knoeide met melk en andere zuivelproducten, kreeg t 200 boe te, terwijl hem bovendien voor den tijd van drie maanden de uitoefening van het beroep verboden werd. Duizend gulden boete kreeg de zuivel- handelaar W Zwolsman. Paul Krugetlaan 177. alhier In dit geval werd een partij boter van 19 kg., waarmee de prijsover treding gepleegd was, verbeurd verklaard Rotterdam TeL 38427 Den Haag Tel. 333298 Voor werkgevers, die, op grond van een daartoe strekkend besluit van den Secr - Generaal van Sociale Zaken aanspraak maken op vergoeding inzake doorbetaling van loonen over de verplichte bedrijfs- sluitingsperiode van 24 December 1942 tot en met 3 Januari 1943, bestaat tot 1 Sep tember a.s. gelegenheid deze vergoeding aan het Rijk te declareeren. Hiertoe kun nen formulieren worden aangevraagd bij de afdeeling steunverleening van het de partement van Sociale Zaken te Amster dam, onder bijvoeging van een ongefran keerde enveloppe, welke aan den aan vrager is geadresseerd. Over het algemeen zal 80 pct. van het gederfde niet inge haalde loon over de sluitingsperiode wor den vergoed. Het mijnconflict in Amerika In eenige kolenmijnen in West-Penn- sylvanië is gisteren opnieuw de staking uitgebroken; 125.000 van de 200.000 mijnwerkers van dezen staat zijn weer weggebleven van het werk. De staal- trust, de grootste staalproducent der Ver. Staten, moet een nieuwe beper king der productie overwegen, aange zien 10 van zijn 37 hoogovens zijn stil gelegd. De lichte overr’ :ht Schilder en kind omver geloopen De van de courses op Duindigt bekende draver Elvira, gespannen voor een sulkey en bestuurd door den 50-jarigen J K. uit Anna Pauwlonapolder schrok hedenmor gen omstreeks negen uur in de Rijnstraat dusdanig van een remmende tram, dat het op hol sloeg. Eerst rende het het driejarig jongetje R. D. uit de Sweelinckstraat om ver en even later den 24-jarigen schilder J. v. D. uit Schiedam, die op een ladder stond te werken. Blijkbaar durfde het paard niet onder de ladder door. Een voorbijganger die den schilder trachtte op te vangen kreeg een pot verf over zich heen. Nadat het paard met de sulkey nog tegen de Blauwe tram gebotst was. werd het gegrepen door den 50-jarigen P. V. uit Voorschoten. De twee slachtoffers werden naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. Het kind, dat een wonde boven het linkeroog had. kon la ter huiswaarts gebracht worden, maar de schilder, die een lichte hersenschudding en een hoofdwonde had opgeloopen, moest worden opgenomen in het ziekenhuis. Het paard heeft van de botsing met de tram een borstwonde overgehouden. Dit aardige jasje kan schillende japonnen gedragen den. Voor- en rugpand zijn eengeknipt Groote ronde zakken versieren dit aardige jasje Ben stof 1.50 m van 130 c.m breed tenminste op een goedkoope manier van haar af. Ze zal nem niet bedriegen, daar zal ze wel zalig voor oppassen, iemand als Manfred bedriegt men niet Is dat een vleierij? Manfred lachte spottend. Wat wil je drinken? Drinken? Gelukkig, eindelijk zijn we zoover. We moeten toch drinken en klinken op het geluk van je aanstaande huwelijk? Een paar uur lang vlogen de scherts- woorden, de plagerijen, de wel of niet gemeende raadgevingen heen en weer. ook iets, anders wordt het menschen- schuw. Breitfeld knikte en vroeg droog: Had je geen goedkoopere kunnen uitzoeken, Manfred? Kinderen, begrijp je het dan niet? zei Manfred quasi geërgerd. Ik wil trouwen. Ik wil niet anders dan trouwen! Getrouwd, getrouwd, getrouwd wil ik zijn. Met een meisje, zoo slank, zoo teer en zoo fijn! declameerde Siesner in langgerekte tonen. Neem mij niet kwalijk, lui, het is de eerste maal. Hij is op dit gebied nog een dilettant. Als hij zijn derde of vierde huwelijk achter zich heeft, kan hij het wel zonder souf fleur. Het is toch zoo, Manfred; je was Demuziekvereeniging „Klein Maar Dapper”, behaalde op het concours te Abcoude 3 eerste prijzen, n.l. in den concertwedstrijd, den marschwedstrijd en den tamboerswedstrijd. PREMIERE „DIE HOCHZEIT DES FIGARO” De premiere van Mozart’s opera „Die Hoehzeit des Figaro” door het Deutsches Theater in den Niederlanden vindt onder regie van dr. Joachim Klaiber, uit Strassburg heden om 18 uur (15e voor stelling abonnement E) in den Stads schouwburg alhier plaats. Hierin treden op: Tycha Turlitaki (Gravin Rosine), Hertha Thoss (Susanne), Dorothea Grelle (Marzelline), Johanna Benk (Cherubin), Fritz Harlan (Graaf Almaviva), Theo Lienhard (Figaro), Hermann Greiner (dr. Bartolo), Hans Göbel (Don Curzio), Nina von Löben Börbchen), Willy Wen- deroth (Antonio). Toen nam de dikke Hemming Manfred terztfde met een zeer ernstig gezicht en zei met oprecht vriendschappelijke stem: Zeg eens, mijn jongen, heb je er wel goed over nagedacht, wat je gaat beginnen? Neem mij niet kwalijk, dat ik mij in je privé aangelegenheden OPNEMING VAN HUISPERSONEEL IN DE ZIEKTEWET: In verband met de op neming van het-huispersoneel in de Ziek tewet per 1 November 1 hebben de Ra den van Arbeid aan de betrokken werk geefsters een aanslag gezonden voor ziek tewet- en ziekenfondspremie over de maanden November en December 1942. Bij de voldoening van dezen premieaanstag gelden de schutbladen van de gebruikte ziekenfondscouponboekjes als betaalmid del. Indien de waarde 'van het schutblad geringer is dan de krachtens Ziektewet- en Ziekenfondsbesluit verschuldigde premie, dient het ontbrekende te worden bijbe taald. In het omgekeerde geval ontvangt met het te veel betaalde van den Raad van Arbeid terug. POGING TOT INBRAAK IN BAKKE RIJEN: Gisteravond betrapte een bakker aan den Westduinweg twee jongens, toen zij zich op ongeoorloofde wijze toegang wilden verschaffen tot zijn winkel. Hij wist een van de jongens, den 15-jarigen P. V. te grijpen. De andere, de 17-jarige grondwerker C. K. is eenigen tijd later gearresteerd. Een politieagent van het bureau Westduinweg heeft den 18-jafigen grondwerker P. V. en den 19-jarigen zee man P. V.. die trachtten in te breken in een andere bakkerij aan den Westduin weg betrapt en aangehouden. Het merk waardige feit doet zich voor, dat van de vier diefjes drie de initialen P. V. dra gen. Zij zijn echter niet uit één familie. ONGELUK MET DOODELIJKEN AF LOOP: In het ziekenhuis aan het West einde is overleden de 55-jarige A. van O. uit Amsterdam die op 23 Juni j.l. op een rijdenden motorwagen van lijn 8 sprong en hierbij kwam te vallen. JHR MR. C. LAMAN TRIP, t Op 64-ja- rigen leeftijd is hier ter stede overleden jhr. tnr. C. Laman Trip, gepensionneerd hoofdambtenaar der Staatsspoorwegen in Ned. Indië. De begrafenis heeft a.s. Maan dag plaats, om 12 uur op Oud Eik en 54 Nadruk verboden Roman van Anna Elizabeth Weirauch Nederl. bewerking van B. L. Venzelaar Overpeinzing De Sovjet-schrijver Orjeschin schreef: „De heilige moeder aarde trilt onder de schreden van millioenen voeten. De halve maan heeft de Moskee verlaten, het kruis de kerk. Het einde van Parijs dreigt, het Oosten heeft het zwaard om hoog geheven... uit de steppe stijgt de rook van het aan den nieuwen god ge brachte offer op. Londen moet in de golven ondergaan... Berlijn moet in puinhoopen liggen... de horden moeten via den Mont Blanc door Gods gouden dalen zwerven...” - Volksgenooten, zegt zoo’n aanhaling u niets? Begrijpt toch, dat er in dat Oos ten vele fanatiekelingen zijn, die de massa leiden, God noch gebod erken nen en slechts één ideaal hebben, na melijk: „de verwoesting der wereld en ontaarding der menschheid”. Strijdt tegen het communisme en stort op giro 432100, Verzorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Flieger-Hitler-Jungen brengen een leszweefvliegtuiig naar de oefenhelling. Hoewel sinds het begin van den oorlog het meerfendeel van*de N.S F.K.-leiders en mannen aan het front is ingezet wordt op de oefenvelden en -scholen voor zweefvliegen van het N.S Fliegerkorps de vooropleiding van de aankomende jongens met steeds betere resultaten ter hand genomen. (Hoffmann-Stapf). Maandag van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van distributie bescheiden de letters HeyJong. Maan dag van 916.30 uur zijn voor de inwo ners van het Benoorder.houtkwartier, van Scheveningen-Noord en van Schevenin- gen-Zuid (onderscheidenlijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1, Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65) de letters LenMeu aan de beurt r 19.Ï5 Bonte verscheidenheid 22.Nieuws en act besch (Van 22 15 af alleen radio-cen- tralen) 22.15 Orkest 22.45 Zingend door ’t leven (gr 23 3024— muziek (gr.) Hilv II. 17.30 Johann Sebastian Bach (gr.) 18.Concert (gr.) 19— Nieuws 19.10 Kleuters. 19.15 Straussprogr. (gr 2015 Wij lazen, zagen en spraken20 40 Concert (gr.) 21 45 Wijding. 22.— Nieuws en act besch. Verkrijgbaar zoolang de voorraad strekt aan ons bureau Wagenstraat 37. Toezending per post na ont vangst van 20 cent en met vermel ding op de enveloppe „Goedkoop patroon” DIVERSE EXAMENS: Eindex. Kweek, schooi onderwijzers en onderwijzeressen Haagsch Genootschap. Geslaagd de da mes J. J. Stok en J- E. vap der Toom. Leiden Paedagogiek M.O. A Ge slaagd de heeren J. J. C. Helder en W. Helder. Gem. H.B.S. 5-j. c. A. en B„ Nieuwe weg. Scheveningefi (tijdelijk gevestigd Lyceum Bildersstraat 11). Dipl. A: P. D. den Bruigom, Tine de Chavonnes Vrugt, A E. D. Gielkens, E. P. de Groot, G. J. Hulzen, J. J. de Jong. J. Jongeneel, Johanna C. Kok, Hendrika J. M. Kolstee, Ch. H. Mekking, Rie van der Plas, J. L. van Roon, Clare L. Seelig. Geertruida A. van Vrijberghe de Conlngh. Jacoba A. Wassens, Valentine C. van Zomeren en Louise H. Zwak. Er zijn heel aardige vrouwtjes on der, meende Arnoldi, als zocht hij naar een beslissing. Jong goedje, versch en knappend... en bovendien treft dat lot ons tenslotte allen. Driehonderd da gen van het jaar zit je opgesloten in een apenkooi en dan verlangt het hart Strenge straffen op verstrekken van onjuiste Inlichtingen In verband met het misverstand, dat bij enkele opdrachtgevers voor het uit roeren van drukwerken blijkt te be staan. verdient het aanbeveling eens na drukkelijk te wijzer, op de bepalingen van de goedkeuringsregeling voor drukwerk- orders. Het komt n.l. nog geregeld voor, dat opdrachtgevers hun drukwerkorders bij verschillende drukkerijen tegelijkertijd plaatsen, hetzij met de bedoeling aldus grootére oplagen van het betreffende drukwerk te verkrijgen dan die, welke de districtscontrölebureaux van het Rijksbu- reau voor de Grafische Industrie ieder af zonderlijk goedkeuren, hetzij, teneinde zich bij voorbaat tegen een mogelijke af wijzende beslissing van één der districts- contrölebureaux te vrijwaren, door de zelfde aanvraag tevens in een ander dis trict ter goedkeuring te doen inzenden. Aangezien de goedkeuringsregeling voor drukwerkorders in het leven moest wor den geroepen, om het hoofd te bieden aan de zeer ernstige papiersftuatie. welke zich nog steeds in óngunstigen zin ontwikkelt, kunnen deze en dergelijke pogingen 'tot ontduiking onder geen beding worden toe gestaan. Aan het aanvraagformulier ..goedkeuring drukwerkorder” formulier S.G.V. 288 van het Rijksbureau voor de Grafische Industrie is dan ook een ver. klaring gehecht welke door den opdracht gever van het drukwerk moet worden in gevuld en onderteekend en waarop deze bevestigt, dat na aflevering van het be stelde drukwerk zijn totale voorraad een normaal verbruik van drie maanden niet te boven gaat en dat evenmin hetzelfde drukwerk reeds in bestelling is bij een anderen leverancier Aangezien op grond van het vermelde in artikel 11 der Distributieregelingsbe- schikking 1941 een ieder verplicht is de opgaven en mededeelingen. welke hem van overheidswege in verband met de distri butie worden gevraagd, nauwgezet en naar waarheid te verstrekken, moesten door den Economischen Rechter reeds in verschil lende gevallen straffen worden opgelegd, waarvoor ingevolge art. 1 van het Econo misch Sanctiebesluit 1941 een limiet van één jaar hechtenis of geldboete van 25.000 is gesteld. Het is daarom het belang van het pu bliek zelf geen onjuiste inlichtingen te verstrekken. Gezien de ongunstige grond stoffenpositie kan men er voorts van ver zekerd zijn, dat aan de bepalingen scherp de hand zal worden gehouden. De heer Schuling, leider van de afd. huisvlijt, laat den burgemeester een fraai zeilschip zien.' (C.N.F.-Meyer). De zalen van Amicitia zijn titans ge vuld met honderden voorwerpen, die in vrijen tijd vervaardigd zijn ..door kinde ren en volwassenen. Het is de huisvlijt- tentoonstelling van de gemeenschap „Vreugde en Arbeid” van het N.A.F. Er is een groote verscheidenheid: pop petjes, die het sprookje van Assche- poester in beeld brengen naast een mo numentale brug, schilderijen, teekenin- gen, houtsnijwerk, vliegtuigen, kinder speelgoed, enfin, te veel om op te noe men. De tentoonstelling werd gistermiddag door den burgemeester, prof. dr. H. Westra, geopend. Deze zeide, dat de arbeid weer 'gesteld is op de plaats, die hij behoort in te nemen. Dit is een voornaam ding, dat in dezen tijd be reikt koa worden. Door de erkenning van den arbeid wordt niet alleen de kameraadschap van de arbeidenden verkregen, maar wordt ook vreugde geschapen. Een logisch gevolg daarvan is, dat ook de vrije tijd nuttig besteed wordt, o.a. met huisvlijt. De heer C. I. v. d. Weele, stedelijk leider, wees er op, dat deze tentoonstel ling tot stand is gekomen in samenwer king met de departementen van Opvoe ding, Volksvoorlichting en Sociale Za ken. Hij bracht namens het N.A.F. bij zonderen dank aan een firma, die over vloedig materiaal en ook arbeidskrach ten ter beschikking had gesteld voor deze tentoonstelling. De tentoonstelling is voor het publiek geopend tot en met 4 Juli van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. De ochtenden zijn gereserveerd voor de scholen. Sigrid «jrr.N 22.Nieuws en act. besch. (Van 22.15 af alleen radio-centralen). 22.15 Orkest. 22.45 —24 Gram Hilv II. 17.30 Lichte klanken 18.Concert (gr.) 19.— Nieuws. Kleuters 19 15 Virtuozen (gr.) Volkstuinders. 20 30 Orkest (opn.) Piano (gr.) 21.45 Wijding. 22.— Nieuws en act. besch NEDERL.-DIJITSCHE KULTUURGE- MEENSCHAP: De organisatie der taal cursussen van de Ned.-Duitsche Kul- tuurgemeenschap heeft van 2 tot 31 Aug. een vacantiecursus te München georganiseerd, ten behoeve van de do centen van haar taalcursussen- en an dere leeraren in de Duitsche en Neder landsche taal, die zich willen verplich ten. Van den winter 1943 af in dg werk gemeenschappen der N.D.K. een taal cursus (Nederlandsch of Duitsch) te lei den. Deze vacantiecursus is in de eer ste plaats gedacht voor de leerkrachten met diploma M.O. Duitsch A of B of doctoraal en dienovereenkomstig voor de leeraren in de Nederlandsche taal. Wetenschappelijke voordrachten worden afgewisseld met rondleidingen en uit stapjes. Nadere inlichtingen over den cursus, de kosten en evt. subsidie voor de deelnemers, verstrekt het hoofdse cretariaat der N.D.K., Buitenhof 21 af deeling taalcursussen. De aanmelding moet uiterlijk op 4 Juli plaats gehad hebben. Bij aanmelding gelieve men te vens op te geven, welke onderwijsbe voegdheid1- men bezit. wel noodig hebt is, er tegen te waken, dat je niet voor een goede partij wordt aangezien. Dat zulk een meisje jou er toe brengt, met haar in het huwelijk te treden, is geen bewijs van een edel ka rakter. Verliefd zijn ze waarschijnlijk allen op je, maar geen van de anderen heeft den moed gehad, jou tot een hu- meng, maar ik heb het gevoel dat je zweeft het in het geheel val toe geprest. Hemming legde met een zucht zün groote handen op Manfreds schouders. F. W. HAVIK 2419 AMSTERDAM - DEN HAAG WAGENSTRAAT 141, CELEF. 11.68.60 Neemt taak van den Bond Vacantie* bezigheid ovar De burgemeester werd aangewezen als liquidateur van den Haagschen Bond „Va- cantiebezigheid voor Schoolkinderen”. Teneinde in het belang van de Haag sche jeugd de werkzaamheden, die deze bond tot nu toe verrichtte, te kunnen voortzetten, heeft hij den gemeentelijken jeugddienst, Waldeck Pyrmontkade 90, Telef. 399893-94-95 opgedragen, de taak van den thans ontbonden bond over te nemen. De vacantiebezigheden, die zoo’n be langrijke plaats innemen in het Haag sche schoolleven, zullen dus doorgaan. Vele duizenden kinderen, wier hartjes ge klopt hebben van spanning en verwach ting. zullen dit bericht met gejuich be groeten. Vele moeders zullen een zucht van verlichting slaken, nu zij weten, dat gedurende vier lange weken „groote va cantie” hun1 woelige jeugd is toever trouwd aan de goede zorgen van den Gemeentelijken jeugddienst, die, naast zijn arbeid wat betreft verstrekking van schoolvoeding, kleeding, schoeisel en melk, thans een nieuwe taak krijgt opge legd, „ontspanning van de jeugd”. Hopelijk zullen de v-le vrienden medewerkers(sters) der vacantiebezighe den zich vol enthousiasme aanmelden bij den Gemeentelijken Jeugddienst. toch nog nooit getrouwd? Ook niet in je duister verleden? Neen, werkelijk getrouwd nog niet! Zie je wel. lui? Een mensch moet alles een keer probeeren. Laat de jon gen rustig trouwen, als hij er plezier in heeft. Hij zal er gauw genoeg anders over denken. Niet gauw genoeg, vrees ik. Eerst als het te laat is. Vrouwen kosten geld; daar weten ze je wel van los te ma ken, maar een wettige vrouw kwijt te raken, dat kost nog heel wat meer. Dat weet ik uit ervaring. Nu. misschien heeft hij het geluk, dat ze hem bedriegt en dan komt hij In een boodschap aan den Senaat, waarin Roosevelt zijn veto uitspreekt tegen de antistakingswet, verklaart hij dat de wet „een zeer prijzenswaardig doel” nastreeft. Hij, Roosevelt, is er echter van overtuigd, dat het van kracht worden van zoo’n wet zou lei den tot stakingen m de belangrijkste oorlogsindustrieën. In zijn boodschap heeft Roosevelt voorts de verhooging aanbevolen van den dienstplichtigen leeftijd van 45 tot 65 jaar. Hij motiveert dit met het voor nemen de tegeeringsvolmachten in den uitgebreidsten zin te doen gelden om de oorlogsproductie op gang te houden. Vijf minuten na ontvangst van deze boodschap nam de Senaat met 65 tegen 26 stemmen de antistakingswet aan. Ook het Huis van afgevaardigden heeft, zich niets aantrekkend van het veto van Roosevelt, met 344 tegen 108 stemmen het antistakingswetsontwerp aangenomen. De antistakingswet verbiedt, dat in eenige door de regeering gecontroleer de fabriek of mijn een staking wordt uitgeroepen en geeft aan het oorlogs- arbeidsbureau volmacht, zoo noodig John Lewis ofeen anderen vakbonds leider, die aan' de staking deel heeft, strafrechtelijk te vervolgen. De regee ring is ook speciaal gemachtigd, elke fabriek onder staatstoezicht te plaatsen, waar arbeidsmoeilijkheden het alge- meene oorlogspotentieel dreigen te ver zwakken. Teneinde alsnog aan hun inleverings- plicht te kunnen voldoen zal aan de in- leveringsplichtigen van het district K ge legenheid worden gegeven om hun radio- ontvangtoestellen enz bij het reeds eer der bekendgemaakte bureau in dat dis trict in te leveren. Opgeroepen worden voor Maandag 28 Juni van 812 en van 14 17 uur de personen, wier familienamen beginnen met de letters A t.m H Dinsdag 29 Juni van 812 en van 14 17 uur. de personen wier familienamen beginnen met de letters I tm. R: Woensdag 30 Juni van 812 en van 1417 uur de personen wier familienamen beginnen met de letters S tm. Z In de districten A en B zijn Maandag aan de beurt voor het inieveren van ra- dio-ontvangtoestehen (district A: Chr school, Catharinastraat 7 (L.) en district B school l.o. de la Reijweg 210): District A: Maeweg (L.), Margrietstr., Mecklenburgplein (L.), Méér en Bosch, Meer en Boschlaan, Mimosastr., Monster- scheweg (L.), Mozartlaan. Muurbloemweg, Nieuweslag (L.), Nieuwe Weg (L.). Noordw. (L.), Noordwijkschelaan. Ocken- burgstr. (L Oorberlaan (L), Oranje- woudstraat (L.), Palestrinaweg, Parsifal- straat, Paulus Potterstraat (L), Petunia- plein. Phloxplein, Pieter de Hoochpleiri (L.), Pinksterbloemplein, Polderlaan (L.). Prins Hendrikstr. (L.). Qu^rlesstr (L.) District B: Maarsbergcnstr., Maarsse- veenschestr., Maartendijklaan, v. Maer- lantstr., Majubastr., Marktweg, Medem- blikstr., Melis Stokelaan. Minstreelstr., Moerweg, Monnikendamplein, Muider- bergschestrNaarderstr., NatalstrNieu- wediepstr.. Nieuwersluisstr.. Nigtevecht- schestr., Nunspeetlaan, Nijkerklaan, Oran- jerivierstrPaardenbergstr.. Paul Kru- gerlaan, Paul Krugerplein, le Pieterburg- str., 2e Pieterburgstr., Polsbroekstr., Pot- chefstr. Woensdag 30 Juni. Hilv. I. 414.4 m. 6.45 „Zanglust” (opn.) 7.— Nieuws. 7.10 Gymn. 7.15 Vlotte wijsjes (gr.) 7.40 Sport. 7.50 Progr-overz. 8— I Nieuws. 8.10 Ochtendklanken (gr.) (8.45 8.50 Voor de vrouw). 9— Godsd. uitz. 9.30 Operette (gr.) 10.15 Nina Dolce. 1045 S.S Junkerschule in Tölz. 11.— Concert. 11.30 Cello en piano. 12Al manak 12.15 Orkest 12.45 Nieuws. 13.— Land en volk brengt13.10 Orkest. 13.45 Vrije Woensdagmiddag. 15.Godsd. uitz. 15.15 Gev progr 16.45 Nieuws.. 17. Kamermuziek 17.30 Zang en piano. 18. Brabantsch praatje 18.05 Amusf- orkest 18.45 Neerlands stem van het front. 18.55 Marschmuziek (gr.) 19. Nieuws. 19.10 Spiegel van den dag 19 15 Instr, voordracht. 19 45 Bij de familie Speelman. 20.15 Orkest. Onegin herdenking. 21.40 Zondag 27 J u n 1. H i lv. I. 414.4 m. 7.30 Orkestcomp (gr.) 8.— De zin van het boer zijn. 8.15 Progr-overz. 8.30 Barnabas von Geczy (gr.) 9.Nieuws 9.15 Zondagmorgen zonder zorgen^ 10. Houding 11.Reynaldo Hahn. 1130 De Stem der S.S 11.40 Marschen (gr 11.50 Neerlands stem van het front. 12. Nieuws en act. praatje. 12.15 Kamer koor 12 45 Wie en wat waren onze voor ouders 13.Viool en piano. 13.30 De Schijnwerper. 14.Orkest 15.Voet balwedstrijd AjaxD.F.C. 15.45 Orkest (opn.) 16,30 Orkest 17.Zondagmid- dagcabaret, 17.30 Melodieën. 18.15 Neer!. Volksklanken. 19.Nieuws. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Sport. 19,30 Orgel concert. 20.Das ist mein Wien (opn.) 22.Nieuws en act. besch. - (Van 2215 af alleen radio-centr'-len). 22.15 Compo sities (gr.) 23.24.Dansmuziek (gr.) Hilv II 10.Godsd. uitz 11.- Orkest (gr.) 12.Nieuws en act. praatje. 12 15 Orkest (opn.) 13— Een aoldaat spreekt tot de jeugd. 13.15 Disco Variété (gr.) 14. Voor de jeugd. 14.30 Kvartet (opn.) 15.25 Orkest (opn.) 16— Orgel concert (opn.) 16.45 Dresdener Kreuz- chor (gr.) 17.Orkest (gr.) 17.30 ..lt Koggeschip”. 18.— Vioolsoli (gr.) 18.15 Zie Hilv. I. 19.Nkuwsber 19.Ij Or kest en Meister sextet ('*r.) 20.„Zoek licht”. 20.15 Koorzang (gr.) 21.15 Orkest (opn.) 21.45 Wijding. 22.Nieuws en act besch. Maandag 28 Juni. Hilv. 414.4 m 6.45 Acc. en citer (gr.) Nieuws. 7.10 Gymn. 7.15 Melodieën (gr.) 7.40 Sport. 7.50 Progr.-overz. 8. Nieuws 8 10 Zangsoli (gr.) 8.30 Concert. (8.458.50 Voor de vrouw). 9.— Godsd uitz 9.15 Grkest (gr.) 9.45 Orkest. 10.15 Voordracht. 10.30 Orkest 11.Voor kleuters. 11.30 Zang cn piano 12— Al manak. 12.15 Orkest. 12.45 Nieuws. 13 Land en volk brengt13,05 Melodis- ten. 14.Strijkkwartet. 14.35 Orgel 15. Godsd uitz. 15,15 Élck wat wils. 16 45 Nieuws. 17.'— Jeugd 17.20 Orkest 18.— Friesch praatje. 18.05 Pianovoor dracht (opn.) 18 25 De Krekels 18 45 Po litiek weekpraatje. 19 Nieuws. 19 10 Spiegel van den dag. 19.15 Viool, cello en piano. 20.Orkest. 20.30 Luisterspel 21.05 Orkest. 21.45 Koor (gr.) 22. Nieuws en act. besch. (Van 22.15 af al leen radio-centralen). 20.15 Orkest. 22 45 (>peraklanken (gr.) 23.1524 Rhapso dic en suite (gr.) Hilv II. 17 30 Orkest (opn.) 18— Con cert (gr.) 19.Nieuws 19.10 Kleuters 19.15 Cabaret (gr.) 20.15 voordracht 20.30 Componistenportret (gr.) 21 45 Wij ding. 22.Nieuws en act besch. Dinsdag 29 J u n i. H i 1 v. I. 414.4 m 645 Luchtige wijsjes (gr.) 7.Nieuws 7.10 Gymn. 7.15 Luchtige wijsjes (gr.) 7.40 Sport. 7.50 Progr.-overz 8 Nieuws. 810 Ochtendspel (gr.) (8.458.50 Voor de vrouw) 9— Godsd. uitz 9.30 Orkest 10.30 Voordracht. 10.45 Bariton en pihno 11.15 Melodisten 12.— Almanak 12 15 Piano 12.45 Nieuws 13.Land en volk brengt13.05 Orkest 14.Voordracht 14.15 Orke^i. 15 30 Voor de zieken 16 Orkest 16.45 Nieuws. 17 toe'ts. 18— Binnenlandsch 18.05 Orkest 1845 De N.S.B antwoordt 18.55 Marschmuziek (gr.) 19— ,t Nieuws 19.10 Spiegel van den dag 1. Nieuws alleen Nwa, Schoo'str 30. TIM. 11.41 ÏO L.Mfleerdervoort 383 Ttet 33.21.90 Broekslootkode t<? RljsMjlt Je\. 11.9Z89 m Onden%ijs in alle «akken der Toonkunst I Ballet enPyth.Gym.vaf325 p.md.Leer- Hnqen die thans worden ingeschreven f mogen de lessen 3 weken gratis volgen DE TENTOONSTELLING TE MÜNCHEN: De heden door Minister Göbbels geopende groote Duitsche kunsttentoonstelling in het Huis der Duitsche kunst te München omvat in 40 zalen in totaal 1173 kunstwee, ken van 655 kunstenaars. Bijna alle wer ken zijn de laatste maanden gemaakt. Het oorlogsbeeld treedt als kunstwerk van documentair karakter sterk op den vóór grond. De tentoonstellingen van J. N. A. Vergeer en Jan Wingen in de kunstzalen Bennewitz zijn verlengd tot en met 3 Juli Zondag 4 Juli zal een dans- matlnée worden gegeven van Brodsky’s kinderballetschool in Diligentia. 3 Juli ’smiddags en 5 Juli ’s avonds zullen leerlingen van de dans school Han Muller van Gijen resp. kin der- en avondklasse een dansuitvoering geven in Diligentia. 1 26 Juni. BEVALLEN: J. Snoek geb. Engels, z. M. Groen geb. van der Werff d. E. J. Franken geb. Fenijn, z. C. Zuijder- wijk geb. Abelskamp z. G. Korving geb. van Baaren. z. J. C. Hondelink geb. van der Waard, z. C. E. A. van Gerwen geb. Zoppi, d. E. M. Rutgrink geb. Klötzer z. J. G, van Wanrooij geb. van Harten, z. E. M. Beerbaum geb. van der Putten, z. A. P. Toetenel geb. Abramsen, d. Th. C. J. de Vries geb. Verheij. d. A. Kroon geb. Wolff, d. G. S. Verhuist geb. Helbers, z. A. Hugens geb. Oudshoorn, z. Ch. J. A. Lutz geb. Ruppert) z. B. T. den Hoed geb. van Berkum. z, M. E. L. Aukes geb. Gravin van Limburg Stirum, d. M. A. A. Krijgsman geb. Paternotte, d. M, Treffers geb. Ordelman, d. C. Oosterbaan geb. de Ruiter, d. C. J. Beekhuizen geb. de Bruijn z. J. H. Schaap geb. Huisman, z. A. C. van den Beukel geb.Werifieester, z. G. Taal geb. van Dijkhorst d. E. G. Olofsen geb. Brandt, z. D. A. van der Lek geb. de Wolff, d. M. J. M. Kamphorst geb. van de Wege. z. C. H, M. La Bruijn geb. te Pas, z'. C. M. C. Strobos geb. Deul, z. C. J. Rigter geb. Kragten, z. P. Koningen geb Hibma, z. L. Midden dorp geb. Pronk, d. H. J. Hoogstrate geb. van Dijk, z. C. Smits geb. van Hilst, z. F, M. H. Vis geb. Duijmelinck. d. S. A. Verhaar geb. van der Ha ven. d. OVERLEDEN: A. K. La Haye, zoon, 10 j. J. Huesken. ongeh. man 22 j. J. J. Kiene, wedn. van O. G. M. de Jong, 82 j. A. C. J, L. Wesselingh weduwe van J. Broers, 73 j. H. de Jong, man van M. M. Ladan 78 j. A. M. Bent- velzen, vr. van A. A. van der Neut, 65 j. A. van Os, man van D. Meijsen, 55 j. G. J. van der Krogt, d. 2 j. Na den nieuwen postzegel van 7| cent met de beeltenis van Michiel Adriaansz. de Ruyter zullen van 1 Juli af nieuwe zegels van 2J cent en 10 cent in gebruik worden genomen Op 16 Juli zullen de zegels van 1, van 5 en van 12J cent volgen De zegels worden alle uitgevoerd in rotogravuredruk, in vellen van 100 en van 50 stuks, afmetingen voor de staande modellen, hoogte x breedte 31J x 24i m.m., beejdvlak 28J x 21 j m.m., de liggende modellen hebben dezelfde afmetingen, breedte x hoogte. De zegels van 10 cent en vari 12J cent zullen de beeltenissen dragen resp. van de zeehelden Jan Evertsen en Maarten Har- pertszn. Tromp, de kleur is resp. donker groen en blauw. De zegels van 1, 2J en 5 cent (resp. bruinzwart, donkergroen en geelgroen) zijn versierd met voorstellingen ontleend aan de Nederlandsche volksorna- mentiek. Deze ornamentiek, veelal van oeroude symbolische herkomst, beteekent een eigen Nederlandsch versieringsmate riaal, hetwelk helaas, doo» de voortschrij dende industrialiseering van het leven, hoe langer hoe meer in onbruik is geraakt en dat toch de aandacht ten voilé waard is. Vooral in de Noordelijke en Oostelijke provinciën van ons land vindt men als or namenten van staldeuren, geveltoppen, bovenlichten etc. een reeks van traditio- neele emblemen, welke voor een deel uit den oertijd van het bestaan van ons volk stammen of zelfs van nog oudere herkomst zijn. Overlevering en mythe bieden inmid dels voldoende aanknoopingspunten om met eenige zekerheid of althans waar schijnlijkheid van ettelijke dezer voorstel lingen den Oorsprong na te gaan. In 't al gemeen blijkt dat deze zinnebeelden nauw samenhangen met het wentelen der jaar getijden het sterven en geboren worden, het op- en ondergaan in de natuur. De zegels met de Nederlandsche symbo len zijn vervaardigd naar ontwerpen van Pyke Koch, van wiens hand reeds eenige series en enkelvoudige zegels verschenen. De zegels met de afbeeldingen der zeehel den zijn door de firma Enschedé vervaar digd, voleens de gegraveerde gegevens van Kuno Brinks en Hubert Levigne.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2