Ir po Generalkommissar Schmidt verongelukt i No. 18S22. Maandag 28 Juni. Sf 1 Bh* 1943. een Op een dienstreis in Frankrijk Sovjet-aanvallen afgeslagen Bekendmaking i i a Bizerta aangevallen Wetsvoorstel van Roosevelt Geen vergoedingen bij huuroverdracht De zware verliezen aan Anglo- Amerikaansche bommenwerpers verworpen De mislukte aanval op Noord-Duitsch gebied Sovjetspoorwegen bestookt Canada en de Sovjet-Unie Italië en de luchtoorlog Inlevering radiotoestellen J apan treedt in nieuwe oorlogsfaze K - -WH I HAAGSCHE COURANT het (Archief Arbeitsbereich der N.S.D.A.P-Stapf) voorname de het de In Hauptdienstleiter en General-Kommissar z.b.V. Fritz Schmidt, die zich op een dienstreis bevond, is in Frankrijk Zaterdag 26 Juni het slachtoffer van een ongeval geworden. Mislukte aanval op Duitsch convooi bij Scheveningen de de en loop het „Zomerkampen” Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum I, zijn politiek weekpraatje uit, dat heden handelt over het onderwerp; „Zomerkampen”. Ruijsbroek- Schaarsbergenstr., Scha Ikburgerstraat, De Bank bank ten gul- voorzijde PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.85, elke m.M. m. tot B m.M. (10 reg.) /0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red» ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et., tt. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) 0.57, Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv, .JBr. bur. v. d bl.’-’ 10 c. meer. heden zjjn, welker grenzen elkander bij Noordpool ontmoeten. Op den dag der Italiaanscpe marine reikt de Koning en Keizer onderschei dingen uit. (Orbis-Holland), De bassadeur Davies, heeft op Knut Hamsun bij den Führer Naar de Noorsche pers bericht, is bekende Noorsche dichter en schrijver Knut Hamsun, die aanwezig was op het congres van de Unie der nationale ver bonden van journalisten te Weenen. op de terugreis door den Führer ontvangen. De Hauptdienstleiter bevond zich op een treinreis naar Parijs. Den avond voorafgaande aan den dag van het ongeval gevoelde hij zich ernstig onwel en legde zich spoedig ter ruste. Reeds een jaar geleden had feeneral-Konunissar Schmidt onder soortgelijke ziekteverschijnselen buitengewoon ernstig geleden. Gebleken is, dat de verongelukte in den loop van den nacht van het ongeval zulke maagkrampen en heftige brekingen kreeg, dat hij, toen hij trachtte zich frissche lucht te verschaffen, uit den in volle vaart zjjnden trein viel, alvorens zjjn reisgenooten hem te hulp konden komen. General-Kommissar Schmidt liep daarbij zoo zware Verwondingen op, dat sche kust, hij weldra overleed. De Führer heeft bepaald, dat den verongelukten Hauptdienstleiter een Partijbegrafenis ten deel zal vallen. Naar wij vernemen zal morgenavond hier ter stede een herdenkingsplechtig heid gehouden worden, terwijl de begrafenis a.s. Donderdag te Munster plaats heeft. ’0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red. twijsn. 5 et., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. VERDUISTEREN Van 22.15 aur tot 5.15 uur Maan: 28 Juni op 3.15 u„ onder 17.53 u. 29 Juni op 3.42 u., onder 19.00 u.; 2 Juli N. M. Nachtdienst dokters: tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’aGravenhage bij vooruitbet. p. 9 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Koï Bijbl.” en .JLetterfc Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten!, ƒ9.45. Bij postkant togen de geld, goed gek abonn.pr. Afz. ar. fr. p. p. 10 c. Nederlandsche is overge gaan tot het in om brengen van reeds eerde; aangekondigde nieuwe biljet van den De van dit nieuwe bil jet vertoont ter rechterzijde in don kerblauwe kleur een mansportret naar één der figuren var de schilderij Staalmeesters" kend - blikken steun bij Schmidt, die de Nederlandsche mentali teit bleek te verstaan. Ook was hij onze t»al volkomen machtig. Zoo had hij zich in deze drie jaar geheel in’het Neder* landsche leven ingeschakeld. Zijn idealistisch geloof deed dezen strijder tot de sterke mannen behooren, die tot in den dood trouw gezworen hadden aan den Führer. Als naaste medewerker van den Rijksminister Rijkscommissaris Seyss-Inquart, ver klaarde deze spontaan, dat hij in Fritz Schmidt een waarachtig vriend had ge vonden. Onvermoeid strijder en spreker als hij was, verzette hij bergen werk. En daarnaast was hij tevens de leider voor Nederland van de N.S.D.A.P., terwijl hij ook de functie van S.A.-Brigade- führer vervulde. Hij bereisde heel ons land, waarbij hij telkens weer in de ge zamenlijke vergaderingen met de N.S.B. redevoeringen hield en daarbij duidelijke taal sprak, die geen twijfel liet aan zijn opvattingen en idealen. Reeds als jongen sloot Schmidt zich bij de Volksche beweging aan. Als jeugdleider gaf hij weldra een lichtend voorbeeld aan de zonen van Westfalen. Op 19 November 1903 is hij te Eis- vbergen geboren. Van 1922 tot 1926 diende bij bij het zesde bataljon pio niers te München. Als zoon van een handswerkman, stammende uit een groot gezin, had hij van meet at aan contact met de breedere volksklassen. Reeds in zjjn prille jeugd had hij begrip var Rembrandt De ach terzijde draagt twee maal het cijfer 10 terwijl in het onbe drukte gedeelte het beeld van een vlie gende meeuw als watermerk is aan ge bracht. (C.N.F.-Ned. Bank) Volgens de correspondenten van Spaan, sche bladen te Londen, houdt mdh zich daar in de laatste weken ijverig bezig met de verliezen, die zoowel de Engelschen als de Amerikanen bij hun luchtaanvallen lij den, De statistiek van de laatste weken leert dat bij een geregelde actie van 1000 bommenwerpers in Engeland en duizend bommenwerpers in Noord-Afrika en bij een gemiddelde van twee zware nachtaan. vallen en één zwaren aanval per dag. da gelijks circa honderd vliegtuigen tach tig bommenwerpers en twintig jagers verloren gaan. Met grooten ernst wordt de vraag gesteld, of de geallieerde indus trie wel in staat is, deze verliezen weer goed te maken vooral omdat van offi- cieele zijde nog steeds met uitbreiding van het luchtoffensief wordt gedreigd. Ver scheidene Engelsche bladen vragen zich af, of het huidige offensief niet reeds drijft op reserves, die men in de afgeloo- pen maanden heeft gevormd. De Engelsche openbare meening toont zich verder teleurgesteld omdat het per centage der verloren gegahe vliegtuigen niet noemenswaardig is gedaald, nadat het aantal tegelijk optredende zware bom- vliegtuigen reeds meermalen is vermenig vuldigd. Men had namelijk verwacht, dat zeer sterke formaties *belangrijk minder van den afweer te lijden zouden hebben dan minder groote. Volgens de Engelsche bladen is men in de Ver. Staten teleur gesteld over de zware verliezen, die de Amerikaansche zware bommenwerpers bij hun dagaanvallen op Duitschland te boe ken hebben eji die den laatsten tijd per centsgewijze ruim het dubbele van de En gelsche bedragen. Hgt feit, dat de Engel sche luchtmacht des nachts bombardeert en het Amerikaansche luchtwapen alleen overdag opereert, is geen afdoende ver klaring. daar bij de constructie van de Amerikaansche bomvliegtuigen hiermede terdege rekening is gehouden.De Engelsche Stirlings, Halifax’s en Lancasters bijvoor beeld vervoeren acht Ion bommen; Ame- riaansche Liberators en vliegende forten kunnen slechts drie ton bommen meene men ofschoon zij nagenoeg even groot zijn. Hun veel geringer draagvermogen is uitsluitend toe te schrijven aan hun zware pantsering en hun talrijke machine geweren en kanonnen, waarvan men had verwacht, dat deze ze vrijwel immuun zouden maken voor vijandelijke jagers. Tenslotte beteekenf een gemiddeld ver lies van 100 vliegtuigen per dag ook nog ’t verlies van 500 man vliegend personeel, die tenminste een opleiding van anderhalf tot twee jaaj achter den rug hebben. Van verschillende zijden wordt de vraag opgeworpen, of het op den duur mogeUjk zal blijken, maandelijks 15.000 man -van zoo bij uitstek gespecialiseerde troepen te verliezen. van hetgeen offeren beteekent. Over tuigd propagandist als hij was, bekleed de hij in zyn Party verschillende voor name functies, waarbij hij 04. bij den Jiykspartijdag te Neurenberg belast Het wetsvoorstel van Roosevelt tot betaling van regeeringssubsidies ter aanpassing van de ievensmiddelenprij- zen is na verwerping door tiet Huis van Afgevaardigden ook door den Senaat met 39 tegen 37 stemmen verworpen. Het Congres heeft daarmede het voor naamste punt in het program van Roo sevelt tot laag houden van de kosten van levensonderhoud voor de arbeiders van de hand gewezen. Door net subsi- dieplan moest het sprongsgewijs stijgen der loonen en prijzen met het daar mede gepaard gaande inflatiegevaar worden vermeden. str Telefoon 118389 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Glre No. 12500 Bijkant. Schev, Keizerstr. 319, Tel. 350310. Fll.i RIJsw., Kantoorboekh. Laeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119481; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tol. 779039; N.V. Kantoorb. Tft. J. de Konlng, Goudobloeml. 3, Tol. 330283; Boekh. J. B. v. Setera jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvéo, v.Hoytemastr. 66, Tel.7211S7 DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 27 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Bij Welikije Loeki werden verscheidene door tanks gesteunde aanvallen van de bolsjewis ten door het geconcentreerde vuur van alle wapens uiteengedreven, of in he vige gevechten van man tegen man af geslagen. Aan het overige deel van het Oostelijke front verliep de dag zonder bijzondere gebeurtenissen. In het Lagunengebied van den Koe- ban en aan de Moermanskust boorde de luchtmacht een vrij groot aantal vijandelijke aanvoerbooten, twee kust vaartuigen en een mijnenveger in den grond. In den afgeloopen nacht werden industrieele doelen in het mondingsge- bied van de Wolga gebombardeerd. In het Westelijk deel van de Middel- landsche Zee vielen formaties Duitsche en Italiaansche vliegtuigen een vjjande- lijk convooi herhaalde malen aan. Vol gens de tot dusver ontvangen rapporten werden 11 groote transportschepen zwaar getroffen. Een tankschip vloog in brand. Bij aanvallen overdag van formaties Britsch-Amerikaansche bommenwer pers en jachtvliegtuigen op de bezette gebieden in het Westen verloor de vijand 14 vliegtuigen. Een Duitsch jachtvliegtuig keerde niet terug. Enkele vijandelijke vliegtuigen maak ten in den afgeloopen nacht storings- vluchten boven het Westelijke en Noord westelijke Duitsche Rijksgebied. Tot dusver is geen melding gemaakt van neergeworpen bommen. Joseph Davies over de hulp van de Sovjets voormalige Amerikaansche am is de Sovjet-Unie, Joseph een bijeenkomst te New York verklaard, dat er in dezen oorlog geen overwinning zonder de Sov jet-Unie mogelijk is en dat er ook geen na-oorlogsche regeling en geen vrede mogelijk is, die zonder de Sovjets doel matig kan zijn. De verdragen tusschen Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet- Unie toonen aan, dat de Sovjetprinci- pes en de -politiek overeenstemmen met die van de Ver- Naties. Weeshuis te Bochum getroffen Omtrent den terreuraanval der Brit- sche luchtmacht in den nacht van 25 op 26 dezer op het Ruhrgebied verneemt het D.N.B., dat daardoor bijna uitsluitend de Duitsche burgerbevolking getroffen werd. De vijandelijke vliegers lieten hun bom. menlast vallen, hoewel zij door een dicht wolkdek belemmerd werden. In de stad Bochum werd een weeshuis getroffen. Daarbij werden talrijke kinderen bedol ven, van ,wie men tot dusver 50 dooden uit het puin heeft geborgen. Honderd kinderen werden in den kelder bedolven. Voorts kregen 3 ziekenhuizen zware schade. Tot 26 Juni zijn er deze maand boven Duitschland en de bezette gebieden bijna 500 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Alleen Vrijdag zijn er door het lucht doelgeschut van de As boven West- Duitschland en het gebied van de Middel- landsche Zee 64 meermotorige Amerikaan, sche bommenwerpers neergeschoten Het zoo plotseling veel te vroeg op 39-jarigen leeftijd verscheiden van Commissaris-Generaal Schmidt zal ook in ons land in breeden kring wor den betreurd, omdat deze nationaal- socialist in hart en nieren getoond heeft een open oog te hebben voor de Neder landsche belangen. Hij had zich vooral tot doel gesteld, zonder toepassing van uiterlijke machtsmiddelen, het hart van het Nederlandsche volk te winnen. Dat hij zich daarvoor allereerst wendde tot de N.S.B., die in hem een grooten steun vond, spreekt wel vanzelf. Ook buiten de politieke kringen zocht deze harde werker naar toenadering tusschen beide volken. Hij stond weliswaar in oorlogs tijd voor een zware taak, dat wist hij, maar onversaagd en onvermoeid wist hij velen te overtuigen, dat Nederland in het nieuwe Europa een plaats zou bekleeden. Velen, zeer velen het is ons be. vonden in moeilijke oogen- Hauptdienstleiter De militaire correspondent van D.N.B. schrijft: Het feit, dat Vrijdag ochtend de aanval van sterke Ameri kaansche formaties bommenwerpers op Noord-Duitsch gebied met als zwaarte punt Bremen door den Duitschen luchtaf weer volkomen verijdeld kon worden, verdient een militaire sensatie te wor den genoemd, wanneer men het verge lijkt met de ervaringen van de laatste maanden. Het onbeperkte afweersucces is naar het schijnt uitsluitend de ver dienste van het jachtwapen, tezamen met een van Duitsche zijde klaarblijke lijk voor de eerste maal toegepaste luchtstrategie. In militaire kringen der Rijkshoofdstad heeft het eenig opzien gebaard, dat bij de zware luchtgevech ten, die geleverd zijn tusschen de Duit sche jagers en de Amerikaansche bom menwerpers, geen enkel Duitsch toestel verloren is gegaan en dat de tegenstan der hierbij 25 waardevolle viermotorige machines verloor. Men hoort echter geenerlei aanduiding ten aanzien van de vraag, of nieuw geconstrueerde ja gers zjjn gebruikt, dan wel of alleen technische verbeteringen zijn aange bracht, of dat de nieuwe luchtstrategie de superioriteit op de sterke vijande lijke formaties opleverde.* Opmerkelijk is in ieder geval, dat het den tegen stander nergens gelukte door de ver sperring heen te breken, resp. boven de doelruimte te komen. Uit de tot dus ver van vijandelijke zijde vernomen be richten kan duidelijk afgeleid worden, hoe groot de consternatie is onder de leiding van de Amerikaansche bom- menwer.pers over dezen mislukten aan val. Men maakt zich in Berlijn echter geen illusies. Men gelooft, dat de tegen stander zal trachten op grond van zijn laatste ervaring met een nieuwe tac tiek te antwoorden. Eén ding echter bewijst het succes duidelijk, n.L, dat geen aanvallen overdag zonder verlie zen voor den tegenstander meer behoe ven te worden verwacht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 28 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekendPlaatselijke aanvallen van den vijand in het gebied ten Oosten van Demi'doff en bij Welikije Loeki werden afgeslagen. Aan de overige sectoren van het Oostelijke front verliep de dag over het algemeen rustig Aan vallen overdag en des nachts van de lucht macht waren gericht op spoorwegdoelen in het achterwaartsche gebied van den vijand. In de middaguren van 27 Juni viel een formatie van 60 Britsche gevechts- en jachtvliegtuigen een Duitsch convooi in de wateren van Scheveningen aan. De vijandelijke formatie werd verspreid en 9 vliegtuigen werden neergeschoten. Het convooi is met geringe schade zijn haven van bestemming binnengeloopen Op een vriendschapsbetooging tus schen Canada en de Sovjet-Unie in To ronto, heeft, naar de „Times” meldt, de Canadeesche premier, Mackenzie King, verklaard, dat in Canada een Raad ter bevordering van de vriend schap tusschen Canada en de Sovjet- Unie is gevormd. Deze raad zal ni$t alleen voor den tijd Van den oorlog functionneeren, maar heeft voor de ge- heele toekomst ten doel permanente vriendschap tusschen Canada en bolsjewieken te waarborgen. Door combinatie van aardrijkskunde luchtverkeer, zijn Canada en de Sovjet- Unie buren geworden. Men behoeft slechts den aardbol van de Noordpool af te bekijken om te zien, dat de Sov jet-Unie en Canada arctische mogend- was met de verzorging van de pers. Zoo kwam hij reeds lang vóór 1940 ook in contact met Nederlandsche journalis ten, o.a. met Max Blokzijl, met wien hij in latere jaren nauwe connecties onder hield. In 1938 werd Fritz Schmidt tóe- gevoegd aan den Reichsstadhalter Hen lein in Sudetenland. Een jaar later, dus in 1939, bij het uitbreken van den oorlog, was hij werkzaam als ver. bindingsman met het Rijksministerie van Dr. Göbbels. Volksvoorlichter en propagandist bij uitnemendheid, viel hem de eer ten deel benoemd te wor den door den Rijkscommissaris tot General-Kommissar z.b.V. En nu heeft plots de dood een einde gemaakt aan dit werkzame leven van een man, die gevallen is op een mo ment, dat hij noode gemist kan wor den. Zeker: zijn arbeid zal worden voortgezet, maar velen op de eerste plaats zijn echtgenoote en kinderen zijn vele vrienden en medewerkers, zullen hem bij voortduring missen. Het is hem niet vergund geworden zelf den oogst binnen te halen van bet zaad, dat hij zoo weelderig heeft gestrooid, ten bate van de volksgemeenschap. Zijn levensloop De Reichsamtsleiter Fritz §chmidt, werd 19 November 1903 te Eisbergen in West falen geboren. Hij bezocht het gymnasium te Rinteln aan de Weser en diende van 1922—1926 bij het 6e pioniersbataljon te Minden. Voor zijn diensttijd was hij jeugdleider bij de volksche beweging. In 1929 werd hij Ortsgruppenleiter bij de N.S.D.A.P. te Barkhausen aan de Porta, in 1932 kringleider te Minden, in 1933 afge vaardigde van den Kreits Minden en plaatsvervanger van dien Landsrat aldaar. Sedertdien was hij tevens leider van de binnen- en buitenlandsche pers bij bestuur van de organisatie voor de Ruin partijdagen. In 1933 volgde zijn benoeming tot leider van het Rijkspropagandabureau voor Noord-Westfalen te Munster. lijkertljd had hij de functie van knng- leider van den kring Munster-stad. Sea\f- 1936 was hij lid van den Rijksdag ’-’P 1 September 1938 werd hij toegevoegd aan den staf van den plaatsvervanger van den Führer, in welke kwaliteit hij ter beschik king werd gesteld van den «°“wl®ldSide_ Rijksstadhouder Konrad Henlein in ten Duitschland. Sedert het begin, van den oorlog was hij onder Rijksminister dr. Göbbels werkzaam in den Kriegs-P P ganda-Führerstab Hij was Leite*’ Nie_ Arbeitbereichs der N.SD.A.P. in den derlanden; Generalkommissar z. o. Hpritz Schmidt was drager Van het «ouden eereteeken van de N.S.D.A.P en van h- Kriegsverdfenstkreuz eerste klasse. Rouwbetoon der N.S.B. Tn verband met het overlijden van Hauptdienstleiter (^neral-Kommistar c-hmidt is vanwege het hoofdkwartier stok moet hangen. In de afgeloopen week heeft de Ita- liaansch-Duitsche luchtmacht haar aan vallen op vijandalijke zeetransporten ononderbroken voorfgezet, meldt het D.N.B.'uit Rome. Acht stoomschepen werden door Italiaansche torpedovlieg- tuigen tot zinfcep gebracht; 7 van in totaal 74.000 brt. en een van middel bare tonnage. Acht stoomschepen en een tankboot werden A^chadigd. Ita liaansche en Duitsche Wig tuigen plaat sten in de havens van Bizerta en Pan- tellaria treffers op 3 vijandelijkè oor- logs- en 7 koopvaardijschepen. Het aan tal in de afgeloopen week getroffen schepen is daardoor tot 27 gestegen. Zware Italiaansche bommenwerpers deden vluchten naar de West-Egypti- waar verkeerswegen ter hoogte van Foeka onderbroken werden en naar Syrië en Palestina, waar het belangrijke wegenknooppunt van Gaza en het vliegveld van Lakatia werden getroffen. Jagers en luchtdoelartillerie behaal den goede resultaten bij de verdediging van Italiaansch gebied tegen vijande lijke luchtaanvallen. In 7 dagen verlo ren Engelschen en Amerikanen 111 vliegtuigen, waarvan 70 in luchtgevech ten. Tijdens een aanval op Napels wer den ongeveer 20 procent van de aan vallende vliegtuigen ten val gebracht. Boven Sardinië verloor de vijand op een enkelen dag 33 vliegtuigen. In de „Popolo di Roma’ schrijft Gui do Baroni: Rome is op eventueele luchtaanvallen voorbereid, welke door de vijandelijke pers weder ter sprake worden gebracht onder het voorwend sel, daardoor militaire doelen te tref fen. De Romeinen zullen in dat geval denzelfden heldenmoed toonen, als de bevolking van de andere Italiaansche steden. Onze haat tegen den vijand, al dus Baroni, zal ons een zoodanige kracht verleenen, dat wij eiken aanval tegen eiken prijs afslaan. Wanneer de vliegende gangsters komen, zal ons dat niet verwonderen. Wij zijn bereid en vastbesloten tot den strijd. Verhuurster gestraft Toen verleden jaar een politie-ambte- naar van Maastricht naar den Haag werd overgeplaatst, wilde hij van zijn huurcontract af, dat nog 3 jaar geldig was. Hij slaagde er in een gegadigde te vinden, die genegen was de huur onder dezelfde voorwaarden voort te zette». De verhuflrster van de woning, Maria J. J. van Hasselt te Maastricht; wilde van deze huurovemame echter slechts hooren, als de oude huurder niet alleen in de toekomst garant bleef voor de betaling der huurpenningen, maar tevens bereid was haar tegemoet komendheid met 300 te honoreeren. Eerst had zij zelfs 1000 bedongen, maar tenslotte was .het 300 geworden. Deze eisch tot betaling van 300 was niets anders dan een verhooging van den huurprijs en dit zonder eenigen grond, want in de huurovereenkomst was over een dergelijke premie niet gerept Ook werd er geen schade ge leden, zoodat er van een schadeloos stelling geen sprake was. Mej. van Hasselt kon met de huurovemame al dan niet accoord gaan, maar het ver zwaren van de verplichtingen van den huurder was in geen geval geoorloofd. De overtreding van het huurprijsbe sluit 1940 is- in eersten aanleg met 2000 beboet? terwijl terugbetaling van de premie van 300 gelast werd. Dit vonnis is in hooger beroep door het hoofd van de prljsbeheersching beves tigd. In de districten A en B zijn morgen aan de beurt voor het inleveren van radio, ontvangtoestellen (district A: Chr. school, Catharinastraat 7 (L.) en district B school l.o. de la Reijweg 210)District A: Rerru brandtstr. (L.), Richard Wagnerlaan, Riënzistr., Rigolettostr., Rozenburgstr. (oud) (L Rubensstr. (L.). De Ruijter- str. (L.). De Savornin Lohmanlaan/ De Savornin Lohmanplein, Scheveningsche- iaan, Scheveningkade(L.). Speenkruidstr„ Stationsweg (L.), Tannhauserstr., Ter Heijdelaan, Thorbeckelaan, Tramstr. (L.). Tratiatastr,. Trompstr. (L.), Troubadour- str Uithoflaan (L.) District B: Rederijkerstr., Renswoude- laan, Retiefstr., Reviusstr., de la Reijweg, Rhenenstr., Rondeboschstr., P 'j str.. Rijsenburgstr., Schalkburgerplein. Scheepersstr., Soestdijkschekade, Soest- dijkschepl., Soesterbergstr., Spakenburg- schestr., Spio*'.kopstr., Springfonternstr., Starterstr., Staverdenstr., Stellenbosch- str„ Steijnlaan, Tafelbergstr., Terletstr., Tienhovenschelaan, Troelstrakade, Uddel- straat. In het district K zijn morgen aan de beurt voor het inleveren van radiotoestel len (school L. O., v. Heutszstraat 12); de personen, wier familienamen beginnen met de letters I t/m R. ’s-GRAVENHAGE 28 Juni. De Wehr- machtbefehlshaber in Nederland maakt bekend De talrijke malen, dat de laatste dagen vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten geven aanleiding er opnieuw dringend op te wijzen dat het de bur gerbevolking ten strengste verboden is de plek te betreden waar vliegtuigen zijn neergestort of eenigerlei voorwerpen, die tot het neergestorte vliegtuig of de leden der bemanning behoord hebben, mede te nemen. Overtredingen worden zwaar ge straft De postep hebben strenge in structie elke overtreding door gebruik van wapenen te Verhinderen. ITALIAANSCHE WEERMACHT. BERICHTEN ROME, 27 Juni. In de Straa* van Sicilië ondernamen torpedovliegtuigen en bommenwerpers der As herhaalde aanvallen overdag en ’s nachts op con- vooien. Een schip werd getorpedeerd, een tankschip in brand geworpen. Tien andere transportschepen werden be schadigd. Een aanval van den vijand in den afgeloopen nacht op de voorsteden en omgeving van Napels veroorzaakte beperkte schade en weinig gewonden. Twee vliegtuigen stortten door de lucht doelartillerie getroffen neer, en wel een in Camaldoli bij Torre del Greco en het andere in zee tusschen Torre Annun ziata en Castellamare di Stabia. Een verkenner werd door onze x jagers in Sardinië bij Capo Comino neergescho ten. In de gevechten met onze jagers boven' Sicilië op 25 Juni verloor de vijandelijke luchtmacht, behalve de reeds in het Weermachtbericht van gis teren gemelde verliezen, nog 3 viermo torige bommenwerpers, die in de buurt van Stromboli in zee stortten. ROME, 28 Juni. Eén onzer formaties vliegtuigen viel op doeltreffende wijze de havenwerker en voor anker liggende sche pen te Bizerta aan. De vijandelijke luchtmacht net gister middag brisant- en brandbommen vallen op Gerbïni (Catania). De bevolking leed eenige verliezen In den afgeloopen nacht bombardeerde de vijandelijke luchtmacht Reggio di Calabria en eenige minder be langrijke plaatsen der provincie: men is bezig de schade en het aantal slachtoffers vast te stellen. Het luchtdoelgeschut van Reggio haalde 2 vliegtuigen neer. Een an der toestel werd neergeschoten in een luchtgevecht door Duitsche jagers aan de Zuidkust van Sicilië, In het afgeloopen jaar hebben de Ja- pansche strijdkrachten de verbouwing van alle belangrijke steunpunten in Oost- Azië tot onneembare vestingen Voltooid Japan is bereid, vandaar uit een nieuw stadium van den oorlog tegen zijn vijan den te beginnen, zoo verklaarde gene raal-majoor Nakao Jahagi chef der af- deeling legerpers van het Japansche hoofdkwartier op een -door een blad te Kyoto georganiseerde vergadering Jahagi gaf als zijn meening te kennen, dat de vijandelijkheden in den Stillen Oceaan thans den vorm van luchtgevech ten tusschen vloten van vliegtuigen zou den aannemen, die van steunpunten te land uit zouden opereeren. Deze gevech ten zouden gepaard gaan met botsingen tusschen vlootstrijdkrachten en met aan vallen op het verkeer ter zee. Diegene zal overwinnaar zijn zoo zeide Jahagi. die de superioriteit in de lucht behoudt en daarbij de contróle over den Oceaan uitoefent. Daarom is het ónmogelijk het belang van de steunpunten te land voor de te gebruiken gevechtsvliegtuigen te over schatten. Jahagi wees vervolgens op de bescher ming, die de Japansche wapens verlee nen aan het Groot-Oost-Aziatische gebied van welstand. Reeds is in geheel Oost- ,T^'*ta're positie van onover- winneiijKe kracht opgebouwd. Practisch is het geheele uitgestrekte gebied, dat door Japan bezet is, met inbegrip van de talrijke eilanden in den Stillen Oceaan, thans reeds bedekt met onneembare steun punten te land. Men kan rustig zeggen, dat alle voorbereidingen grondig genoeg voltooid zijn om in een nieuwe faze van den oorlog te kunnen treden. Ten aanzien van Europa verklaarde Jahagi, dat Azië met volledig vertrouwen de toekomstige prestaties van de Duitsch Italiaansche wapens tegemoet ziet. s:

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1