No. 18524. Dinsdag 29 Juni. 194*3. Ingrijpende wijzigingen in het Statuut der Ned. Bank Bekendmaking den gulden de koopkracht Handhaving van van stookseizoen !943-’44 Brandstoffenregeling voor BINNENLAND STADSNIEUWS VAN OVERAL AGENDA Engelsche kruiser tot zinken, gebracht Terugvoering in Doodvonnissen voltrokken Krijgsgevangenschap voortaan Geen gelijkstelling van den gulden met den Rijksmark ONDERWIJS Grondslag blijft dezelfde Keulsche Dom zwaar beschadigd Miniatuur-boterfabriek in huis Afhalen bonkaarten BURGERLIJKE STAND Korps Motordienst, 13e en 14e Regiment Infanterie Inlevering radiotoestellen Bank voortaan rechtstreeks ondergeschikt aan den Rijks commissaris DE KOOPKRACHT HAAGSCHE COURANT beginnen met de letters A tot en met L op 5 Juli 1943. Zware terreuraanvai op Keulen is bepalingen de totale i met de letters S t/m Z de van i beginnen met de letters M tot en met Z op 9 Juli 1943, In de Waterlookazerne te Amersfoort: Het personeel van het 13e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: leverancier hebben afgegeven, doen goed, deze terstond terug te vragen. Oorlogsinzet van aen uuitscnen Rijks- arbeidsdienst aan de kust van den Atlantischen Oceaan De muur van ge wapend beton is gereed: arbeidsmannen halen de bekisting weg. (RA.D..P.K.-We-C.N.F.) rekening te hote lbare meening ge ls *r- het stookseizoen 1943.44“ hebben" ontvangenjL---- 'c‘ opnieuw een aanv*”t’fnrTT’ul1e 250 in te dienen Op formulier Br. zal aan lederen verbruiker een afzonder lijke toewijzing worden verstrekt. Wordt het betrokken perceel echter door middel van éénzelfde installatie verwarmd, dan ontvangt de hoofdverbruiker of de eige naar de gezamenlijke toewijzing. Evenals vorige jaren worden ook nu de verbruikers behoorende tot de groepen B C en D op grond van de op formulier Br C 250 toe te wijzen hoeveelheden ge splitst in groot- en kleinverbruikers De grootverbruikers ontvangen een identi teitskaart waarop de plaatselijke distribu- tiediensten hun telkenmale na bekendma king. tegen afkruising van de overeen komstige vakjes een toewijzing zullen verstrekken De kleinverbruikers en de verbruikers wier aanvrage behandeld is op formulier Br. C 251. ontvangen on middellijk hun geheele jaarkwantum in periodebonstrooken eventueel aangevuld met rantsoenbonnen Pensionbedrijven en kamerverhuurders. Voor pensionbedrijven em kamerverhuur ders zal een afzonderlijke regeling worden getroffen, waarover te zijner tijd bijzon derheden zullen worden gepubliceerd Termijn van indiening, in het algemeen belang van een vlotte behandeling van de ingevulde aanvraagformulieren, zal zoo wel voor de uitreiking als voor de indie ning van deze formulieren een termijn worden gesteld Aanvragen, die na het verstrijken van dezen termijn bij de dis- tributiediensten worden ingediend zullen pas later in behandeling worden geno men Wanneer verbruikers tengevolge van een te late indiening van de formulieren niet tijdig over brandstoffen kunnen be schikken. zullen zij dit dus aan eigen na latigheid hebber te wijter Oscar Eberle de bekende Rotterdamsche cellist, is heden. 59^laar oud. na een kortstondige ziekte te zijnen huize aan de Voorplaslaan te Rotterdam overleden. De rantsoeneering van vaste brand stoffen vo<u hetrftookseizoen 1943/44 zal behoudens l^nkeie wijzigingen welke echter de grondslagen dezer regeling niet aantasten gelijk zijn aan nie van het stookseizoen 1942/43 De nieuwe regeling komt on het volgende neer t.a.v. de dekking vai^de bankbiljetten, die reeds in Maart 1942 door het inschaJtelen van deviezen bij de dekking een verande ring had ondergaan, komen de veranderde zienswijzen tot uitdrukking over den zin en de beteekenis van de biljettendekking. Het beteekent dus niet het zich afwendefc van de reeds in de praktijk aangenomen grondbeginselen, wanneer wisseli en be- leeningen thans ook in de dekking van de biljettencirculatie worden ingescha keld, m.a w„ dat het tot dusverre gegolden hebbende dekkingssysteem wordt opgehe ven. De publicatie ondervindt geen beper- kingen. de bank publiceert ook in de toe komst een weekstaat; De winstverdeeling is in vergelijking met den toestand, welke tot dusverre gold, essentieel veranderd, het aan aapdeelhou- ders uit te keeren dividend is ten gunste van den staat op maximum 5 procent ge bracht. Met het oog op het grootere aan deel van den staat in de winst kon de bank van de voornaamste belastingen be. vrijd worden, zonder dat hierdoor een na. deel voor de staatskas intreedt. De bankwet zal in details nog door nieu we statuten worden aangevuld. Tot de uitvaardiging van de nieuwe statuten zijn de bepalingen van de oude statuten van toepassing, voorzoover zij niet in strijd zijn met de voorschriften van de verorde ning over de Nederlandsche Bank. Twintig verdachten zullen terecht staan De centrale contrdle dienst heeft on langs in Weesp een geval van clandestien kannen ontdekt, welke ontdekking een einde heeft gemaakt aan een belangrijke frauduleuze böterbereiding. In het huis van een melkslijter werd zooveel gevonden, dat een uitgebreider onderzoek werd ingestcld. Dit bracht be zwarende zaken voor de betrokkenen aan het licht Het bleek, dat de melkslijter melk verkamde, welke hij clandestien had verkregep van twee melkveehouders. Deze hebben in dem loop van een viertal maan, den met deze leveranties eenlge duizenden liters melk aan de geregelde melkvoorzie- ntag onttrokken. De volledige mintatuurboterfabriek van den melkslijter is thans opgeruimd Behal ve tegen den boterfabrikant en de melk- leveranciers is opgetreden tegen een aan tal afnemers van de clandestien bereide producten, zoodat zich bij de berechting van de zaak ongeveer 2(1 verdachten te verantwoorden zullen hebben. Buitenland Japansche legervliegtuigen werden bij een aanval op Port Darwin op 20 Juni in een luchtstrijd gewikkeld; 27 van de 40 vijandelijke jagers werden neergescho ten, 3 werden op den grond vernietigd. Met opoffering van hun eigen leven stort ten 3 Japansche vliegers zich op de doe len. Bij nieuwe aanvallen op 21 en 22 Juni keerden alle vliegtuigen behouden terug. VERDUISTEREN Van 22.15 aar tot 5.15 aar Maan: 29 Juni op 3.42 u., onder 19.00 u. 30 Juni op 4.14 u„ onder 20.03 u. 2 Juli N. M. Nachtdienst dokters: tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116384. z.g Stadspqjiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995, DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 29 Juni. Het Opperbevel van de Weer- Qiacht maakt bekend: I Bij Welikije Loeki en ten Zuiden van Staraja Roessa werden verscheidene vijan delijke aanvallen ufgeslagen. Duitsche jachtvliegtuigen vernietigden in de Baai van Kola door beschieting met boordwa- penen een vijandelijke motortorpedoboot. In het Westelijke bekken van de MiddeL landsche Zee bracht een Duitsche duik boot van een krachtig beschermde vijan delijke formatie oorlogsschepen een krui ser der Frobisher-klasse tot zinken en torpedeerde een andere eenheid. Een formatie snelle Duitsche gevechts vliegtuigen bombardeerde gisteren over dag het vliegveld, schepen en inrichtin gen in de haven van Pantellaria. De vijand verloor gisteren in het gebied van de Middellandsche Zee 18 vliegtuigen. De Britsche luchtmacht ondernam in den afgeloopen nacht opnieuw een zwaren terreuraanvai op de woonwijken der stad Keulen. Door het uitwerpen van een groot aantal brisant- en brandbommen op dicht bebouwde stadsdeelen ontstonden uitge strekte branden De Dom van Keulen kreeg zware schade door brisant- en brandbommen. De bevolking van de stad leed verliezen. Aanvallen van enkele vijandelijke vliegtuigen waren gericht op eenige plaatsen in West, en Noordwest Duitschland. Tot dusver is melding ge maakt van het neerschieten van 26 vijan delijke bommenwerpers. Elf andere vier motorige vliegtuigen werdfen neergescho ten in luchtgevechten toen een formatie Amerikaansche ^bommenwerpers een steunpunt aan de kust van den Atlanti schen Oceaan probeerde aan te vallen. Een Duitsch jachtvliegtuig wordt vermist. Morgen van 8.3016.30 zijn aan beurt voor het afhalen van distributie bescheiden de letters KorLh. Morgen van 916.30 uur zijn voor de inwoners van het Benoordenhoutkwartier, van Sche- veningen.Noord en wan Scheveningen- Zuld (onderscheidenlijk in de lokalen van Diepenburchstraat 1. Oostsfraat 1 en Tes. selschestraat 65) de letter» PIRa aan de beurt DE VERORDENING BETREFFENDE DE NED. BANK In de Verordening van den Rijkscom- missaris van 26 Juni 1943 verschijnt de bankwet. die de rechtsverhoudingen van de Nederlandsche Circulatiebank regelt, in een nieuw gewaad. Naar buiten valt de nieuwe bankwfet in tegenstelling met de oude op. doordat zij meer overzichte lijk is en door een straffere samenvatting van de afzonderlijke bepalingen. die ten aanzien van de practische werkzaamheid van de bank grootendeels onveranderd zijn gebleven Met het werkelijke karakter van de circulatiebank als een staatsinstelling die souvereine rechten uitoefent, is daardoor rekening gehouden, dat de bank een pu bliekrechtelijk lichaam is geworden en in het kader van de haar toegewezen taken verordenende bevoegdheid heeft. Haar voornaamste taak is de regeling van het geld-, betalings- en credietverkeer in het binnenland en met het buitenland Het uitsluitende recht voor de uitgifte van bankbiljetten is duidelijker gestipu leerd dan tot dusverre De leiding van de bank berust bij een directie, waarin de president de beslis sing heeft zij heeft plaats volgens aan wijzingen en onder toezicht van den Rijkscommissaris Met het nationale ka rakter van de circulatiebank is rekening gehouden door te benalen dat slechts Nederlanders lid van de directie mogen zijn De schakel tusschen de leiding van de bank en het bedrijfsleven wordt c,e- vormd door een raad van advies, die onder voorzitterschan van den president staat. Onveranderd gebleven is de particuliere kapitaalstructuur van de Bank. Ook hier wordt bijzondere nadruk gelegd op het nationale karakter van de Bank, aange zien in beginsel slechts Nederlanders aan deelhouders mogen zijn De werkkring van de Bank is uitgebreid Van bijzondere beteekenis is, dat de-cir culatiebank in de toekomst in staat zal zij® op de geld- en kapitaalmarkt rege lend en nivelleerend in te grijpen terwijl de oude Bankwet geen recht van open- markt-politiek kende, hoewel zulks als belangrijk middel van een effectieve cir- culatiebank-polltiek reeds lang ingezien en erkeftd is Ten aanzien van de verhou ding van de Bank tot het staatsbestuur is geen verandering ingetreden. De Bank behandelt zooals tot dusverre de Bankza kken van de staatskas en andere staatsin stellingen. Het maximum bedrag van het rentelooze voorschot dat aan den Staat kan worden verstrekt, is eveneens onver anderd gebleven. In de uitbreiding van BEVALLEN: H. H. Brochard geb. Knik- man, z. .E. W. F. L, Fromberg geb Roding, z. L. A. Idsenga geb Buijter, z. M. Pronk geb. de Jong, z. F. W. Tuunter geb. Alsem, d A. M. E. Valk geb. de Visser, z. K. M. Vlemmings geb. Vreeswijk, d. P. M. van Leyen- horst geb. van der Meer, d. J. F. Tree bus geb. Dekker, d. C. C A. van Al- phen geb. Hensbroek, z. L. W. van der Hoeven geb. Nuijten, d. K. Schul ler, geb. Pierneef, z. V. Pardaan geb. de Waal, d. M. A Kop geb Erdmann, z. P. M. J. Molenkamp geb. Molen kamp. z. B. M. van Vliet geb. Stravers. d. A. A. van der Re ij den geb. Boersma. z. E Th. van der Westen geb. van der Hurk, z. C. den Heijer geb. de Graaf, z. H. J. Tuit geb van der Horst, d. C. M. van der Veen geb. Boogerd, d. M P Storm geb. Eckhardt, z. I». Kessler geb. de Knijff. z A. G, Camf- ferman. geb. In ’t Veen. z. OVERLEDEN M Kraan, vrouw van H Vermeulen 77 j. C. van GetUswiik vrouw van W. H. Kruijt 75 i S M Visbach vrouw van E A Bueninck 66 i P A de Klerck. man van E A M A van Aken 72 i J. A Th Wilten we duwe van A J.' F Wolff. 66 i. W Kap- teijn. man van M J. Michel. 53 j B G Mourik man van F J M Paalvast. 69 j L. Offers, man van W E. Ba- zuine. 66 j. A. Dijkstra, weduwe van H. Verkerk. 65 j. Officieel wordt bekend gemaakt: Het op 21 Juni 1943 door het Deutsche Obergericht tegen de Nederlandsche onderdanen Klaas Muller en Jan Wil helm Halje uit Heino wegens moord en daardoor gepleegde sabotagehande- ling uitgesproken doodvonnis, is na onderzoek van de gratiekwestie vol trokken. De beide daders hadden, zooals reeds In de pers is gepubliceerd, uit poli tieke haat een hun tot dat oogenblik volkomen onbekend lichamelijk zwaar gehandicapt lid der N.S.B. op de meest euvele wijze mishandeld en levend begraven. Officieel wordt bekend gemaakt: De jood Eliazer Pachter, uft Amster dam, Nederlandsch staatsburger, is door vonnis van het Duitsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied van 28 Mei 1943 wegens verboden bezit van wapenen ter dood veroordeeld. De straf is na onderzoek van dc kwestie van gratie voltrokken. Pachter heeft zonder den met de tot de oplnl richte talrijke waarschuwingen en zonder acht te slaan op de steeds gepubliceerde vonnissen der Duitsche gerechtshoven een pistool met 25 schot munitie in Maart 1942 in zijn bezit gekregen en vervolgens bijna een jaar lang in geladen toestand steeds bij zich gedragen. Tenslotte op het s®rl de Inlevering van RIJksmarken bij de Ned. Bank gedurende de laatste maanden. Hier kan m.a.w. sprake zijn van een ster, kere thesauriseering van Rljksmarken. Deze mag volgens den oresident mede een gevolg zijn van geruchten, dat de gulden zou worden gelijk gesteld aan de Rijks mark. De door hem geraadpleegde Duit sche autoriteiten hebben echter bij her* haling verzekerd, dat van een dergelijk bedrog ten nadeele der Nederlandsche volksgemeenschap geen sprake kan zlln. Onze loontrekkenden zUn door de oor. logsomstandigheden reeds buitengewoon zwaar getroffen, zoo zwaar, dat een loonsverlaging van 25 nCt. welke de ge lijkstelling met de Rllksmark zou bedui* den een daad van grove onrechtvaardig heid zou zlln.” De netto winst steeg van 2.256,507 tot f 2.578.456 Na reserveering. toeken ning aan de Bank en aan den Staat is er ter beschikking van aandeelhouders f 1.112.196 1.033.025) welk bedrag een uitkeering van 55 51) per aandeel van 1000 toelaat. waring te neme® Zij, die hun brandstof- fenkaart „T 116” en/of „U 115” aan hun - - - - - dus Degenten, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 5 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 6 Juli 1943. 2. Het personeel van het 14e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de Jaren 1924 tot en met 1915 op 8 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 9 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de dlstributie. etamkaart en. voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende ..grensgangers” voor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding- toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung” zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie die de belangen behartigt, worden teruggegeven i De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen eri hum het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde .klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.d. bij den stationschef, vam het station van vertrek. K1 e e d i n g. Voor zooveel mogelijk uniform’ anders burgerkleeding. Dringend Wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren. wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Vam aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den ..Arbeitseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebie. den buiten Nederland bevinden Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Het personeel van het korps motordienst en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de Jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen Degenen, die geboren zijn in de Jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 6 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de Jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 8 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de Jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen Op grond van de op 29 April In de dagbladen gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgs gevangenschap van de voormalige Nederlandsche Weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit dpze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur in het „Wehrmachtlager” te Amersfoort, Zonnebloemstraat: 1. Het personeel van het korps motordienst en zijn oorlogsonderdeelen: DIVERSE EXAMENS: Eindex. Gymnasi um. St. Aloysius College. Geslaagd voor dipl. A: J. Beudeker, F. Jurgens R Keu. rige groep; H Velu Gymnasium Laan van Meerdervoort Geslaagd voor dipl. A: Sjoukje Becht Voor dipl. B: Carolina van der Hoek. M W. J. van Leeuwen. S Verploegh, R. L Versteegh Kweekschool Haagsch Genootschap Geslaagd voor de aanteekening nuttige handwerken voor meisjes mej. J, J de Haan. Jaarverslag van de Ned. Bank De president van de Nederlandsche Bank, mr. M. M. Rost van Tonningen, behandelt in het verslag van de Bank over het boekjaar 1942-’43 diverse ac- tueele kwesties. Na gewezen te hebben op de ruimte- economie, welke thans dwingend tot stand komt, als onmiddellijk gevolg van de Duitsche bezetting van nagenoeg ons geheele continent en de harde wet ten, die een oorlog nu eenmaal stelt, zegt hij, dat juist aan het einde van het verslagjaar, in Londen en New York, het internationale geld- en credietwezen in de ruimte-economie het voorwerp is geworden van concrete plannen, resp. het Keynes- en het Whiteplan. Beide herhalen volgens den president de his torische vergissing, welke de wanorde der kapitalistische economie door cre- dietregeling wilde corrigeeren. Voor de Ned. Bank is votorloopig, dat is tot het einde van den oorlog, alléén van belang, dat in beide plannen de rol van het goud in de ruimte-economie der wereld aangesneden wordt ,en wel in zijn dubbele beteekenis ter saldee- ring van onevenwichtige betalingsba lansen en ter dekking van de circula tie. WOENSDAG 30 JUNI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant” Voordracht over„Een rel» naar het Noorden” 15 45 en 20 u Luth kerk. Orgelconcert door Feike Asma. 20 u Geb V. K. en W. ,Cosi fan Tutte” 19.30 u. Dlligentia. Dansavond Anlka 19 30 u Scala. Pension Wespennest” 19 30 u Voltreffer op het middenschip Het Anglo-Amerikaansche luchtwapen heeft- naar het D.N.B. meldt, in den af geloopen nacht een nieuwen terreuraanvai op Keulen gedaan en daarbij bommen geworpen op den Keulschen Dom Het middenschip van het meest eerbiedwaar dige kerkelijke architectuurmonument van Duitschland is zwaar getroffen. Bij de bevolking kent de verbittering over deze jongste cultuurvernielende daad van den Aniglo-Amerikaanschen tegen stander geen grenzen meer Men wijst er op. dat het viiandeliike luchtwanen met het uitzoeken van dit doel ten over staan van de openbare meening der we reld ondubbelzinnig bewijst, dat het den vijand minder aankomt op voor den oorlog belangrijke doelen dan op de ver nieling van de Euroneesche cultuur Ieder die Duitschland heeft bezocht, heeft den Dom van Keulen eerbiedig een bezoek gebracht als een van de heiligste symbolen der Duitsche Christenheid Tienduizenden Engelschen kennen dit Godshuis, hebben gebogen voor de waar digheid en grootte van dit bouwwerk en den geest- die dit kunstwerk Thans hebben de Engelschen ook dit heiligdom een green gedaan In de districten A en B zijn morgen aan de beurt voor het inleveren van radio-ont- vangtoestellen (district A: Chr. School, Catharinastraat 7 (L.) en district B school L.O, de la Reijweg 210): District A: Vei- lingstr. (L.). Verdistr.. Vermeerstr (L.), Verspronckstr. <LViandenstr. (L.). Vinkenlaantje (L.), WalAotstr.. Wate. ringpad, Westerstr. (L.j, Willem-HIstr. (L.) Wijkschelaan Zandvoortschelaan. Zilverschoonste District B: Vaalrivierstr., Vaassenstr Veenendaalkade. Velpschestr., Veluwe- plein, Viaductweg. Vierhoutenstr., Vil- joenstr.. Vlasakkerstr.. Vleutenstr., Vo- lendamlaan. Voorthulzenstr., Vreeland, schestr Vreeswijkstr., Vrijstaathof. Wa- .penveldestr,. Weesperstr., Werkhovenstr., Wesselsstr.. Winburgstr,. Winterweg, Wognumstr Wolmaransstr. Wormerveer- str., Woudenbergstr., Wouwermanstr., IJsselsteinstr.. Zegveldstr. Zomerweg. Zuiderparklaan. In het district K zijn morgen aan de beurt (school L.O. van Heutszstraat 12): de personen wier familienamen beginnen Gezond rechtsgevoel gesteld boven den letter der wet In het gisteren verschenen Verordenin genblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van Justitie betreffen de de toepasselijkheid van wettelijke straf bepalingen Daarir. wordt op grond van par 1 der Verordening no. 23/1940 en im overeen stemming met de par 2 en 3 der Verorde ning no 3/1940 van dep Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be paald. dat aan het eerste lid van artikel 1 vam’ het Wetboek van Strafrecht een tweede volzir wordt toegevoegd lui. dende ,Valt een telt niet onder den tekst doch wel onder de grondgedachte van een wet. telljke strafbepaling zoo is de strafbepa ling toepasselijk indien het feit naar ge zond rechtsgevoel strafwaardig is”. Het besluit is gisteren in werking ge treden. In het Verordeningenblad is een ver- ordening van den Rijkscommissaris opgenomen betreffende de Nederland sche Bank. Door deze verordening treden ingrijpende wijzigingen in in het statuut van de Bank. De Bank is voortaan rechtstreeks ondergeschikt aan den Rijkscommis saris Zij is een publiekrqchtelijk lichaam en heeft binnen het kader van de haar aangewezen taak, verordenen de bevoegdheid. De Bank is met uit sluiting van alle andere gerechtigd tot het uitgeven van bankbiljetten Zij is belast met het handhaven van het geld-, betalings- en credietverkeer in het binnenland en met het buiten land. ceel of perceelsgedeelte ben voor andere dan r den dus door hen. die der verbruikersgroepen bruikers, die reeds een 250 hebben ingevuld en schot-toewijzing .voor_. Klantenbinding olijtt gehandhaafd. Het klantenbindingsbesluit is nog steeds van kracht Een verbruiker die bonnen of toe wijzingen van een distributiedienst heeft ontvangen, is dus gehouden zijn vaste brandstoffen te betrekken van den leve rancier bij wien hij als klant is inge schreven Deze klantenbinding geldt even wel niet ten aanzien van turf, bruinkool briketten en kolenslik; gascokes kan bo vendien van de gasfabrieken worden af genomen Voorts behqpven vaste brand stoffen voor generatoren en voor schip pers er woonwagenbewoners niet bij een bepaalden leverancier te worden gekocht Particuliere verbruikers, die i® het be zit zijn of alsnog zullen worden gesteld van een bonkaart „T 116” en/of ,.U 115” zijn verplicht het codenummer van hun brandstoffenleverancier hetwelk reeds op de met „hoofd” gewaarmerkte distribu- tiestamkaart staat vermeld, op deze bon kaarten in te vullen in de daarvoor gere serveerde vakjes. Het is brandstoffenleveranciers niet toe gestaan bonkaarten van afnemers in be- DE BANKJES VAN 1000 EN 500 Omtrent het uit de circulatie nemen van de bankbiljetten van t 1000 en f 500. die in wezen gericht was tegen de door de zwarte handelaren opgepotte bedra gen wordt opgemerkt <lat op een totaal bedrag van rond f 870 millioen een be drag van rond f 140 millioen niet werd ingeleverd. Een nevenverschijnsel hierbij was de terugvloeiing van biljetten van f 100 naar de Bank, omdat men ten on recht» vreesde dat ook voor deze bil* letten een overeenkomstiee maatresel zou worden genomen wordt de aandacht gevestigd k verlangzaamde rhythme van Rljksmarken De dekking Het goud van de Ned. Bank berust na afgifte van het bezit in het vader land, nagenoeg geheel buiten Europa. Het dekte de opeischbare schuld aan het einde van het boekjaar voor iets meer dan een vierde. Tegenover deze voorshands theoreti sche schema’s staat, volgens den presi dent, de praktijk van het geld- en cre- dietwezen in de ruimte-economie van het wordende Europa. De mate van ontwikkeling, welke Nederland op dit gebied heeft doorgemaakt, blijkt uit het feit, dat aan het einde van het boek jaar bijna twee-derde van de opeisch bare schuld van de Bank gedekt was door Rijksmarken of Rijksschatkistpa- pier, tot een totaal bedrag van rond 2200 millioen, m.a.w. is de waarde C 250 Kunnen tevens brandstoffen worden zondere doeleinden «dmf! ruimte voor gezinsgebruik. Is de ruimte voor bijzondere doeleinden gelijk aan of kleiner dan de ruimte voor gezinsge bruik dan moet de aanvraag voor brand stoffen geschieden op een formulier Br. C 251 dat eveneens bij de distrtbutiedien- steun. na plaatselijke bekendmaking, ver- kriigbaar wordt gesteld. Wanneer in een perceel verschillende verbruikers gevestigd zijn, moeten de aan vraagformulieren Br ,C. 250 aaneenge- hecht worden ingeleverd. Is afzonderlijke verwarming van de door de verbruikers gebezigde perceelsgedeelten mogelijk. dan Gezinnen, wier woonkamers mei een haard of kachel Kunnen worden ver* warmd. De uitreiking van de t>rarrd-stof- fenkaarten .,T 116” bestemd voor het seizoer 1943/44 i? inmiddels nagenoeg geheel 'geschied Een na-uitreiking vindt eventueel nog nlaats voor die gevallen waarin de desbetreffende.distributiedienst een mondelinge toelichting door het be trokken gezinshoofd van de destijds op het aanvraagformulier gestelde antwoor den noodzakeliik acht Gezinnen, wier woonkamers uitsluitend door middel van een centrale verwar- mingsinstallatie kunnen worden ver warmd Deze gezinner ontvangen on -ie reed? verstrekte bonkaart T 116” een toeslag waarvoor de bonnen evenals verleden iaar dienen te worden aange- vraagd met gebruikmaking van een for mulier Br C 251 De voorwaarden welke moeten worden vervuld indien mer voor dezen toeslag in aanmerking wenscht te komen zijn dezelfde als in het afgeloopen winterseizoen Men ont- houde zich dus van het indienen van een aanvraag wanneer op de in T942/43 voor ditzelfde pand gedane aanvraag afwij zend werd beschikt, Rantsoenen voor groote gezinnen Pe gel ijk met de bonkaarten ,T 116” zijn extra bonnen ten behoeve van groote ge zinnen verstrekt n.I.: 3 bonnen voor een gezin bestaande uit 7 8 of 9 personen 6 bonnen voor een gezin bestaand uit 10 of meer personen Er wordt overwogen t.z t nog eenmaal de gelegenheid tot het indienen van een aanvraag open te steller voor hen die alsnog tot de groote gezinnen van 7 8 of 9 personen zijn gaan behooren of van deze categorie zijn overgegaan naar de gezinnen van 10 of meer oersonen Kookkolen Gezinnen die voor de be reiding van hun warme maaltijden uit sluitend op vaste brandstoffen zijn aan gewezen werden onlangs in hetbezit gesteld van -er bonkaart U 115’ Niet-particuliere huisbrand verbrui kers. Ter bepaling van de aan deze verbruikers toe te wijzen hoeveelheid brandstoffen, wordt dit jaar wederom een enquête ge houden Hiertoe zullen dezelfde aanvraag formulieren worden gebezigd het stookseizoen 1942-1943 zijn namelijk de formulieren Br C. 250 en r. C. 251 Deze formulieren kunnen na plaatselijke bekendmaking haald bij de disfributiediensten die zich eveneens met de inontvangstneming de ingevulde formulieren belasten De formulieren Br C. 250 kunnen wor den ingediend door degenen die een per- - - Ite in gebruik neb- particuliere doelein- behooren tot een B. C of D Ver- formulier Br C. hierop een voor- het stookseizoen - behoeven niet IVVMSV0'*' ivraa van den gulden niet los te denken van den Rijksmark. Tegenover bet door goud gedekte be taalmiddel stelt het nieuwe Europa het betaalmiddel, welks waarde stevig gegrondvest op de georganiseerde beidsgemeenschap van het volk. Wat de koopkracht van onzen gulden betreft, staan wjj hier in Nederland voor een ernstig vraagstuk, constateert de president. Misleid door een veelja rige sluwe propaganda werkt een deel van ons Volk bewust de maatregelen tegen, die de koopkracht van ons be taalmiddel moeten verdedigen. Terwille van de stabiliteit van bet betaalmiddel dringt hij ten stelligste aan op een grooter gestrengheid der uitgeoefende controle. T.a.v. de loonpolitiek merkt by op, dat het departement van Finan ciën en de Gemachtigde voor den Ar beid voor een zeer zware taak staan, temeer, waar hun bevoegdheden be perkt zijn tot de door Nederlandsche organisaties uitbetaalde loonen. Waar men in Nederland waarschijn lijk nog langeren tijd t.o.v. de prij»- contróle tegenover een groot gemis aan begrip van ons Volk zal staan, aldus de president, waar anderzijds de loon politiek in ons land uiteenvalt in een Duitschen en in een Nederlandschen sector, die door geheel verschillende in stanties en door verschillende oorlogs- noodzaken worden beheerscht, is ge zocht naar een middel, om de gevaren voor ons prijzenstelsel op een andere wijze uit te schakelen. De middelen voor een afrooming van de zwevende koopkracht zijn de verhooging van de belastingen en de uitgifte van leenin- gen. In dit verband noemt de president het zijn plicht, aan te dringen op een zoo spoedig mogelüke invoering van de ontworpen belastingen, zulks in het wel begrepen belang van ons Volk. Wat de leeningen betreft memoreert de presi dent, dat in November j.l. een 3^£ pCt. leening ten bedrage van 1 milliard no minaal is uitgegeven. Bij de sluiting van het boekjaar. 31 Maart 1943. was de stand der Staats schuld geconsolideerde schuld f 5226,2 millioen. vlottende schuld (netto) ƒ2744 millioen totale Staatsschuld f 7970.2 millioen. Over het tijdstip van de uitgifte eener nieuwe Staatsleening kan volgens het verslag nog niets worden voorspeld De krachtige koershandhaving van de 34 pCt. leeningen boven pari en de gunstige er varingen. welke zijn opgedaan bij den verkoop van bij wijze van steunacties op gekochte pakketten Staatsschuldbrieven heeft thans geleid tot een meer soepele voorbereiding van Staatsleeningen door dagelijk^che verkoopen der Rijksfondsen. die zich aldus liquide maken Deze li quiditeiten kunnen dan op een later tijd stip zonder meer worden aeconsolideerd in nieuw uit te geven langloopende schuldbrieven Het is een eisch der totale oorlogvoering dat de middelen der geld en kapitaalmarkt in de eerste plaats ter beschikking staan van de overheid Het beroep dat in het afgeloopen jaar voor verkrijging van nieuwe middelen op de Nederlandsche kapitaalmarkt Is gedaan, geschiedde dan ook nagenoeg geheel ten behoeve van den Staat schiep naar Gods huizen ziekenhuizen en weeshuizen zijn de doelen hunner bommen De vernieling van den Dom van Keulen door een vol treffer op het middenschip vormt het laatste bewijs voor het feit dat de Anglo-Amerikanen alle tot dusver gel dende wetten van den oorlog hoonend lachend terzijde stellen, opdat zij vrou wen kinderen, grijsaards en hun woon steden kunnen vernietigen. De ruines der Godshuizen in Berlijn Lübeck Rostock. Elberfeld. Barmen en overal Waar het Anglo-Amerikaansche lucht- wapen zijn terreuraanvallen heeft ui ge voerd klagen de Engelsche en Ameri kaansche terroristen voor God en de wereld aan.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1